Haarlems Dagblad Icjsmo^aoj op uba sing joij 3uiuom93e;uoj/[[ Huizenbouw Twee vitale problemen: Franco en de atoomenergie De Koningin op de „Van Heemskerck' Telegrafisch beroep op Stal in .SujAlupugejee-ijg" *n<- siwfflin? "vol. Ts rnK Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telefoon 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Dliwicur-IIoofdrcilnoteur: Robert Peerebooin Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p week 31 ct. per kwartaal 4. Postgiro 273107 Tel.: Redactie 10600. Dir-Hoofdred. 15054 11 ET gaat in ons land erg langzaam met 1 *den bouw van nieuwe huizen, die niet alleen beperkt wordt door sctiaarschte van materialen maar ook, voorzoover zij mo gelijk is, door bureaucratische traagheid. Moet men bij 36 of bij 38 instanties zijn, eer men een huis mag bouwen? Op dit zoowel als op andere gebieden krijgt men vaak den indruk, dat in zekeren mate school is gemaakt door de organisatie methoden van de Duitschers. Moge deze indruk spoedig op ieder besmet gebied gelogenstraft worden, maar vooral ook op dat der ambtelijke regelingen. De bezet ting heeft ons nu toch waarlijk wel doen ontdekken, dat Duitsche burgerlijke orga nisatie haar vroegere faam tijdens het Derde Rijk volkomen overleefd had door omslachtigheid en „inefficiency". Velen van ons denken met genoegen terug aan hun welgeslaagde pogingen om de Duit schers om den tuin te leiden. Veelal lukte het prachtig. Men kon bureaux, die elkaar toch al in de wielen reden, tegen elkaar uitspelen. Men kon formulieren maar ge deeltelijk invullen, ze in de kachel stop pen als ze met een blaf-brief terugkwamen en het eerstvolgende gekef beantwoorden met de verbaasde mededeeling, dat men het formulier de eerste maal keurig in gevuld had en nooit teruggekregen. En zoo meer. Aangezien het nooit en nergens klopte, waren er heele spelletjes mee uit te halen. Dat was de veelbezongen Duit sche organisatie. Een janboel, zwaar lij dend aan „UeberorganisationBij ons keft en blaft men niet, maar is wel uebcr- organisiert. In Rusland schijnt het nu met den huizen bouw ook heelemaal niet te willen vlotten. Men moet dat wel aannemen als men ziet, dat de ten deze onverdachte bron de Prav- da is. De Pravda zelf! Op vele plaatsen gaat het traag en de regeeringsdepartc- menten, zegt het blad, schijnen niet veel anders te doen dan orders geven. Het mi nisterie van Volkshuisvesting heeft maar twintig procent uitgevoerd van zijn bouw programma voor de laatste acht maanden. Van den arbeidstijd der Russische bouw vak-arbeiders is een zevende verloren ge gaan tengevolge van te late aflevering van materialen. Berichten uit vele dcelen des lands bewijzen, dat afgebouwde huizen niet in gebruik genomen kunnen worden omdat er gebrek is aan verschillende be- noodigdheden. Er moeten „beslissende maatregelen" genomen worden, zegt de Pravda. Gestandaardiseerde fittings en andere benoodigdheden voor den huizen bouw moeten op groote schaal gefabriceerd worden. Er moeten ook standaard-wonin gen worden gebouwd. Gedeeltelijk vol tooide huizen dienen afgebouwd te wor den eer de winter invalt en tijdens den winter moet er harder gewerkt worden. De Manchester Guardian merkt op dat de zaken niet erg vlot schijnen te ver- loopen aan „het Russische binnenlandsche front" en zegt dat er een troost in zit voor minister Bevan. Behalve den alom beken den minister Bevin bezit Engeland name lijk ook een minister Bevan, die den on- gewonen voornaam Aneurin draagt en in het buitenland weinig bekendheid geniet, maar in het binnenland des te meer. Tot zijn taak behoort namelijk de huizenbouw en aangezien ook in Engeland een gewel dig woningtekort bestaat, en iedereen on geduldig is, pleegt deze bewindsman voort durend in het hoekje te zitten, waar de slagen vallen. Daarbij geniet hij af en toe het twijfelachtige voorrecht, door den leider der oppositie, Winston Churchill, als mikpunt voor zijn aanvallen op de re geering gekozen te worden. Deze belaagde wordt nu door de liberale Manchester Guardian getroost met de klachten van de Pravda over den Russischen huizenbouw. Als wij deze dingen lezen moeten wij wel bedenken, dat Engeland (ook naar verhou ding) meer huizen in den oorlog heeft ver loren dan wij en Rusland oneindig veel meer. Alleen in achterstand van normale bouwprogramma's, die tijdens den oorlog in geen enkel land tot uitvoering zijn ge komen, is onze toestand vergelijkbaar met de situaties in Engeland en Rusland. Maar wat de verwoestingen betreft zijn wij, on danks sommige zwaargetroffen steden en dorpen, beter af dan de Engelschen en stukken beter dan de Russen, in wier land de oorlog drieënhalf jaar lang heeft ge woed met een vernielende kracht, die door den Duitschen haat tegen het communisme werd vergroot. Wij zitten met een groot woningtekort; de Russen kampen met een enorme verwoesting, waarbij vele van hun steden en talloozc dorpen vrijwel met den grond gelijkgemaakt zijn volgens de char mante methode, aangeduid als „het systeem der verschroeide aarde". En nu wil hun huizenbouw niet opschieten. Er zal toch geen Ueberorganisation in het spel zijn? Volgens de T ichestcr Guardian zou het beter moeten gaan sinds het stelsel van staats-eigendom in Rusland schijnt te zijn opgeheven en huizen „bij veiling en op crediet-voorwaarden" verkocht worden, net als door den eersten den besten snoo- den particulieren bouwer. En het Engel- sche blad glimlacht. R. P. Op de Tlelsche kermis Is Van Brockens „danstheater" In vlammen opgegaan. De oor zaak Is onbekend De eerste klanten van een winkelier, die ln Rotterdam een pelterijenzaak opende, waren Inbrekers, die ecnlge bontjassen mee namen. De politie heeft hen echter achter haald en ook de bult teruggevonden, fc'en der Inbrekers was uit den militairen dienst ge deserteerd. Ook Noorwegen wilSpaansche kwestie behandeld zien I)e Noorselie minister van Bui- tcnlandschc Zaken, Halvard Lange, heeft in de zitting der UNO van Za terdag op krachtige wijze liet voor stel van Trygve Lie ondersteund om de Spaansche kwestie in beschou wing te nemen. Lange, die herhaal delijk door applaus onderbroken werd verklaarde, „dat de wegen en de middelen gevonden moeten wor den voor een gemeenschappelijke actie door de Verecnigde Volken ter ondersteuning van de Spaansche de mocratische krachten in hun strüd om zonder de verschrikkingen van een nieuwen burgeroorlog hun vrij heid en constitutionccle regccring te herwinnen. Lange stelde voor «Ie Spaansche kwestie op deze Assem blee in al haar aspecten te behan delen als een afzonderlijk punt van de agenda. Naar de meening van Noorwegen is de tijd nog niet rijp om door het herzien van het handvest het vetorecht te wijzigen. Hij drong er echter bij de permanente leden van den Veiligheids raad op aan te trachten tot overeen stemming te komen en het vetorecht slechts te gebruiken als een veiligheids maatregel op het laatste oogenblik. Als een der oorzaken van een moge lijk gebrek aan geestdrift bij de volke ren over de Vereenigde Volken noemde Lange het feit. dat de veiligheidsraad er Weerbericht NU EN DAN REGEN. Verwachting geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond: In de kuststreken aanhouden van het buiige weer met matigen wind tus- schen West en Noord. In het binnen land in den nacht en ochtend tijdelijk opklarend met plaatselijk mistvorming. Later weer toenemende bewolking met hier en daar regen en regenbuien. Overdag meest matige wind tusschen Noordwest en Zuidwest. In het geheele land weinig verande ring van temperatuur. nog niet in is geslaagd een oplossing te vinden voor vitale problemen Fran co en de atoomenergie. Hij drong er daarom op aan geen moeiten te sparen om het werk van de atoomcommissie mogelijk te maken. De Turksche gedelegeerde Huseyn Ragip drong aan op herziening van het veto-recht. De Chileensche afgevaardigde Felix Nieto del Rio achtte den tijd voor wij ziging van het Handvest nog niet geko men, doch gaf uiting aan de hoop. dat de groote mogendheden het uiterste zouden doen om het gebruik van veto te beperken. De vergadering werd verdaagd tot heden. GEEN AUDIËNTIE. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. .1. E. baron de Vos van Steenwijk zal op 31 October geen audiëntie verleenen. Hef woord is aan. John Galsworthy: De maat van een democratie is de maat der vrijheid van haar nederigste leden. De Wereldvoedselraad in wording Heden, Maandag, begint te Washington een conferentie voor het opstellen van plannen tot oprichting van een wereld voedselraad. De volgende zestien landen zijn in het bestuur vertegenwoordigd: Australië, België, Brazilië, Canada, China, Cuba, Tsjecho-Slowakije, Denemarken, Egypte, Frankrijk, India. Nederland, de Philippijnsche republiek, Polen, Engeland, de Vereenigde Staten en Argentinië. De Sovjet-Unie en Siam waren ook uitgenoodigd om aan de conferentie deel te nemen, maar alleen Siam heeft de uit- noodiging aangenomen. Het doel van deze plannen is: 1. Organisatie van de produc tie, distributie en consumptie van 't meest noodzakelijke voedsel om in een voor de volksgezondheid benoodigde hoeveel heid calorieën voor de bevolking van alle landen te voorzien; 2. Stabilisatie der prijzen van landbouwproducten op een niveau, dat producent en consument recht doet wedervaren. Slot-acte van bezoek aan België Tot slot van haar bezoek aan België heeft de Koningin zich naar Antwer pen begeven, waar de aldaar gemeerde kruiser „Jacob van Heemskerck" ge reed lag om haar te ontvangen. Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf werd onze vorstin aan de grens van de gemeente Antwerpen door enkele plaat selijke autoriteiten welkom gehceten. De stad had door de vele vlaggen een feestelijk aanzien en bij de aankomst van de Koningin aan de kruiser brach ten schoolkinderen haar een zanghulde. Na de ontvangst aan boord inspec teerde zij de gewapende wacht en overige manschappen, waarna zij een rondgang maakte over het halfdek. In de kajuit van den commandant ge bruikte H.M. in aanwezigheid van den commandant, enkele officieren en haar gevolg het noenmaal; na den maaltijd Nederland gaat weer ter walvischvangst. De „Willem Barendsz" is vertrokken voor zijn tocht naar het Zuidelijk halfrond. Ter herziening van het deportatieplan voor Duitsche fabrieken Vertegenwoordigers van de Zeiss- en Schott-fubriekcn zijn naar Berlijn ge gaan en hebben den bevelhebber der Russische troepen in Duitsehland. maarschalk Sokolowsky, een telegram ter doorzending aan Stalin oveihandigd. In dit telegram wijzen ze op de socia listische structuur van de „Zelss-wcrke", en zeggen verder: ,,'JO.OOO arbeiders van de Zeiss-fabrieken met meer dan 40.000 van hun familieleden, doen een beroep op de groote Russische natie en verzoe ken revisie van het ontmantelingsbcvel." In het telegram wordt aan „generalis simus Stalin, als vertegenwoordiger van den Russischen staat" rangebod ju, dat de werklieden „een extra doorloopen den ploegendienst" wilden doen „om de Russen te helpen in Rusland een gelijk waardige fabriek op te richten, zoodat de „Jena-werke" kunnen blijven staan". Heden zullen de onderhandelingen over de ontmanteling der fabrieken plaats hebben, bij welke onderhande lingen maarschalk Sokolowsky tegen woordig zal zijn. Volgens het, in de Fransche zóne. verschijnende, Duitsche blad „Kurier" zouden de vertegenwoordigers in een tweede telegram den geallieerden be stuursraad hebben ingelicht, dat met de ontmanteling van de Zeiss- en Schott- fabrieken begonnen was. Volgens het blad zou de directie van de fabrieken op 21 October zijn medegedeeld, dat de fabrieken zouden worden ontmanteld. In den nacht van Maandag op Dinsdag zouden volgens den „Kurier" reeds 260 werkers van de Zeiss-fabrieken op transport zijn gesteld. Zij kregen voed sel voor vier werken mee. begaf zij zich naar het „tentdek", waar H.M. de genoodigden en manschappen toesprak. Zij herinnerde aan de Mei dagen van 1940 en de oorlogsjaren waarin de Nederlandsche marine de eer van onze vlag zoozeer heeft hooggehou den; thans, na de vernietiging, wordt er weer aan den opbouw gewerkt. „Aller- wege worden de handen aan den ploeg geslagen, in letterlijken zin, op menig stuk grond waar een jaar geleden het water over het land golfde." Aan het slot van haar toespraak riep zij allen op, om, met het oog gericht op de toekomst, moedig voorwaarts te gaan en de uiter ste krachten te geven aan den nieuwen opbouw van vaderland en rijk. Om ongeveer kwart voor vier stelde de wacht zich op en nadat de eerbewij zen gebracht waren, verliet H.M. de „Jacob van Heemskerck" en begaf zij zich naar den voor haar gereed- staanden trein. Van alle zijden werd zij door de saamgestroomde Antwerpena ren toegejuicht, terwijl op het stations plein een zeer groote menigte wachtte om haar den afscheidsgroet te brengen. De hall van het station was feestelijk versierd met Nederlandsche en Belgi sche vlaggen, planten en tapijten. De hoofdstationschef geleidde haar naar den gereedstaanden koninklijken trein, waar zij afscheid nam van haar-ambassadeur mr. baron Ph. Harinxma thoe Slooten en een vertegenwoordiger van de Bel gische regeering. Om precies vier uur verliet de Koninklijke trein het Cen traalstation te Antwerpen. Zaterdagavond om acht uur is H.M. van haar drie-daagsch bezoek aan Bel gië weer op Paleis 't Loo gearriveerd. Communistische meerderheid in Bulgarije De verkiezingen in Bulgarije hebben gisteren een ordelijk verloop gehad. Ra dio Sofia meldt, dat de groote meerder heid van de tot dusver getelde stemmen op de communistische candidaten van het regeeringsblok is uitgebracht. De regoe- ringspartijen hadden zich ter gelegenheid van de verkiezingen vereenigd De candi- datenlijstcn dezer partijen zijn in ver schillende kleuren uitgevoerd teneinde de kiezers in staat te stellen van hun voor keur voor een bepaalde partij te doen blijken. In elk stembureau waren vertegenwoor digers van de oppositie aanwezig. Reuter meldt, dat het Bulgaorsche pers bureau een verklaring van buitenlandsche correspondenten geciteerd heeft— onder wie Britsche, Poolsche en Tsjechslowaak- sche in welke verklaring gezegd wordt, dat de oppositiepartijen volledige vrijheid hebben gehad om hun verkiezingscam pagne to voeren en dat niets wees op dwang of geweld van de zijde van het vaderlandsche front aan den vooravond der verkiezingen. E.V.C.-actie voor loonsver- hooging en prijsverlaging In een landelijke bijeenkomst van functionarissen der Eenheidsvakcentrale is besloten, actie te gaan voeren voor een algemeene loonsverhooging van tien procent, een evenredige verhooging van pensioenen en sociale uitkeeringen. het verhoogen van de lage loonen en sala rissen tot f 50 per week voor gezins hoofden en voor een algemeene prijs verlaging.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1