Haarlems Dagblad Russisch voorstel op de UNO-agenda Rusland niet ter Donauconferentie Losgeraakte aanhangwagen doodt twee kerkgangers sea» „Britsch imperialisme is dood en begraven" o"| jauejjoj jooa dJQAMUQ j uajniju^pitr,/ g^zuu ut; nf ulii Bureaux: Groote Houtstr 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telefoon 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Dlrocteur-IIoofdrcdactciir: Robert Pcereboom Uitgave Stichting VoorUcaung Abonnementen - p week 31 ct. per kwartaal 4. Postgiro 273107 Tel.: Redactie 10600. Dir -Hoofdred. 15054 Nieuwe aanval op oorlogspropagandisten Zonder oppositie heeft het uitvoerend comité van de UNO-vergadcring; de mo tie van den Engclscliman Philip Noel Baker aanvaard om het Russische voor stel, dat de wereld-ontwapening en af schaffing van de atoomoorlogvoering in de vergadering wil brengen, op de agenda te plaatsen. liet werd zonder discussie verwezen naar de politieke- en veiligheidscommissies. Het Russische voorstel, zooals dit op de agenda is geplaatst, luidt: Ten eerste, met het oog op -versterking van den vrede én de internationale veiligheid, in overeenstemming met ^GT^51^stcl~ lingen en de principes van de UNO, er- kont do algemeene vergadering de nood zakelijkheid van een algemeene beper king der bewapening, ten tweede de uit voering van het besluit inzake een be perking der bewapening moet in de eerste plaats het verbod van productie en gebruik van de atoom-energie voor militaire doeleinden betreffen. Ten der de, de algemeene vergadering beveelt aan, dat de Veiligheidsraad de effec tieve tenuitvoerlegging van de princi pes, vastgelegd in de paragrafen één en twee hierboven, zal verzekeren. Ten vierde: de algemeene vergadering doet een beroep op de regeeringen van alle staten om haar in staat te stellen de verantwoordelijkheden die uit deze taak voortvloeien, na te komen. Na de aanvaarding van dit agenda punt heeft Rusland opnieuw een bitter ren aanval gedaan op de „reactionaire" voorstanders van een derden wereld oorlog. De nieuwe aanval werd ont ketend door den Oekrainschen minister van buitenlandsche zaken Manoeilsky. Manoeilsky zeide, dat de oorlogspropa ganda recht onder de oogen der regee ringen gevoerd wojdt, die hulpeloos de schouders ophalen en verklaren dat zij niet in staat zijn om iets tegen dit kwaad te doen vanwege de vrijheid van woord en pers in hun landen. In zijn in het Fransch uitgesproken rede verdedigde Manoeilsky hartstoch telijk het veto-recht. Hij sprak de be schuldiging uit, dat een „Angelsaksische meerderheid" probeerde een monopolie in den Veiligheidsraad te vestigen. In dien het veto-recht herzien zou worden, zouden volgens Manoeilsky alle naties gedwongen worden om den wil der meerderheid te aanvaarden. Dr. Oscar Lange, de Poolsche gedele geerde bij de algemeene vergadering van de U.N.O. heeft gisteravond ver- Naar verluidt hebben de Sovjet-Unie, Tsjecho-Slowakije en Joegoslavië een uit noodiging vën de UNO ter bijwoning van een Donau-conferentie van de hapd ge wezen. Engeland, Amerika en Griekenland heb ben de uitnoodiging aanvaard, evenals Frankrijk. Dit laatste land echter op voor waarde, dat de Donaustatcn geen bezwaar hadden. Genoemde zeven landen ontvingen de uitnoodiging van den secretaris-generaal der UNO, Trygve Lie, die thans aan de delegaties van de Donaulanden heeft ge vraagd, of zij het houden van een con ferentie wenschelijk achten. Roemeensch „vijandelijk vermogen" opgeëischt De zestig ton goud die door Duitsch- land gedurende den oorlog aan de Roe- meensche nationale bank zijn betaald voor olie-exporten, worden thanS door de regeeringen van Nederland en Bel gië opgeëischt, als zijnde van hen ge stolen, meldt Un. Press. Autoriteiten van de Roemeensche nationale bank in Boekarest zeiden dat voor den Nederland^chen en Belgischen eisch geen bewijs vakr handen is, daar de goudstaven het zegel van de Reichs- bank dragen. Doodelijk ongeluk bij de Hoogovens Donderdagavond tusschen elf en twaalf uur is den 32-jarigen ongehuw- den arbeider J. C. de Goede bij de Hoogovens een ongeluk overkomen, waarbij hij om het leven is gekomen. Hoe het gebeurd is. is onbekend. Zijn collega's troffen hem in een lift leven loos aan. Dr. Goslinga werd ontboden, die constateerde, dat de dood onmid dellijk na het ongeval ingetreden moet zijn. Een nader onderzoek wordt inge steld.. klaard, dat het mogelijk is, dat een re solutie zal worden jngediend bij de al gemeene vergadering, waarin den leden zal worden gevraagd de diplomatieke betrekkingen met Spanje te verbreken. Naar verwacht wordt, bestaat de mo gelijkheid. dat Maandag in den Veilig heidsraad de Spaansche kwestie in haar geheel een onderwerp van debat zal worden. Gisteren heeft de U.N.O.-ver- gadering besloten, het Spaansche pro bleem op de agenda te plaatsen, met dien verstande, dat het eerst in de po litieke commissie aal worden bestu deerd. Bomaanslag op Britsche Ambassade te Rome De politie te Rome heeft twee arresta ties verricht in verband met den aanslag op de Britsche ambassade te Rome. waardoor het gebouw gedeeltelijk werd vernield. In den ministerraad hebben de Gasperi en Nenni en de president der republiek de Nicola, hun ontstemming over het gebeurde te kennen gegeven en verklaard, dat de aanslag geenszins den geest van het Italiaansche volk weergeeft. Het secretariaat van de communisti sche partij in Italië heeft een communi qué gepubliceerd, waarin de aanslag geweten wordt aan fascistische elemen ten en geëischt wordt, dat de regeering krachtiger tegen deze individuen en tegen zekere bladen zal optreden. Pietro Nenni, de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft aan Bevin per telegram beloofd, dat al les in het werk gesteld zal worden om de schuldigen op te sporen en te ar resteeren. Pietro Nenni belastte zich persoon lijk met de onderzoekingen ter plaatse, die door de Italiaansche politie werden ingesteld. De bedrijvers van den aanslag hadden roode vlaggen geplaatst maar de bom men ontploften voordat de carabinieri hulp konden ontbieden, aldus het offi- cieele Italiaansche communiqué. Geal lieerde militairen en Italiaansche poli tie zetten het geheele gebied rondom het gebouw van de ambassade af. De schade bedraagt volgens officieuse schattingen honderden millioenen lires. Toch coalitie in Griekenland Alle Grieksche parlementaire leiders met uitzondering van Themistocles So- foclis (liberaal), hebben het voorstel van den Griekschen koning om deel uit te ma ken van de regeering op breedere basis j aanvaard. De leiders van vier Grieksche partijen die er in toegestemd hebben aan de regeering deel te nemen, zouden Donderdagavond een onderhoud hebben met Tsaldaris, den eersten minister Deze overeenkomst werd bereikt na een bijeenkomst van 2 uur on der voorzitterschap van den koning. mMÉ Op den hoek van het Stationsplein en den Kruisweg botste gistermiddag om streeks vijf uur een tram tegen een zware vrachtauto, welke niet aeheet vrij van de trambaan stond. De bestuurder poogde door krachtig remmen en zand- strooien een aanrijding te voorkomen, doch de tram gleed op de door den regen glad geworden rails door. De stootbalk van acn motorwagen schoof over het spatbord en de wielen van de auto heen, ivaardoor het tramrijtuig ongeveer der tig centimeter werd opgetild. Nadat de beide voertuigen uit elkaar getrokken wareit-, bleek de veering van de tram ontzet te zijn, zoodat de wagen uit den dienst genomen moest worden. De vrachtauto was niet ernstig beschadigd. Het tramverkeer was na een uur weer normaal. Het woord is aan. Ellery C h a n n i r g: De taak van regeeren is niet geluk te brengen, maar den menschen de gelegen heid te geven hun eigen geluk te verwerven. Soedirman wapenstilstand Hedenochtend is generaal Soedirman op het station te Batavia gearriveerd. Na zijn aankomst verklaarde Soedirman tegenover Aneta, dat alle republikeinsche eenheden volledig van den wapenstilstand op de hoogte waren gesteld; hij voegde er aan toe: „Indien het bevel tot het staken van het vuur wordt gegeven, zal bewezen wor den, dat de discipline in het republikein sche leger voldoende Is Indien t?ij de ko mende vergadering van de wapenstilstands commissie (heden) fcen overeenkomst tus schen de partijen wordt bereikt, kan een „slaakt het vuren"-order binnen 24 uur verwacht worden." Nabij de R.K. kerk te Koog aan de Zaan raakte hedenmorgen de aanhang wagen van een vrachtauto los, juist toen de kerk uitging. De aanhangwagen reed op de kerkgangers in, waardoor mevrouw K. uit Zaandijk en haar zoontje werden gedood, mevrouw H. uit Assendelft ern- tig gewond. mam liet gebrek aan spoorwegwagons in ons land is nog altijd nijpend, vooral nu, het verkeer ivat beter op streek raakt. De Deensche spoorwegen kwamen te hxdp door Nederland 30 wagons voor e en half jaar te leenen. Smuts stelt het gemeenebest aan Europa ten voorbeeld Maarschalk Jan Smuts, premier van Zuid-Afrika. heeft tijdens een persbij eenkomst te New-York een rede gehou den over „verandering van begrippen inzake democratisch regeeren". Hij zetle daarin uiteen, dat de Britsche lief de voor de vrijheid uitgangspunt is ge worden voor een beweging, die zich over de geheele wereld uitstrekt en niet en kel Britsche gebieden bestrijkt. Hij acht het niet uitgesloten, dat Europa of een groot deel er van een Europec- sche unie gaat vormen, waarin de grondwettelijke regels voor het Brit sche gemeenebest een beslissende factor zouden vormen. Ja. de Vereenigde Vol ken zouden het wellicht niet zonder en kele zulke constitutioneele regelingen kunnen stellen ten einde oen universee- len vrede en vrijheid te bereiken. Het Britsche gemeenebest kan een wegwij zer vormen. Smuts veronderstelde, dat men zicli misschien afvraagt: Hoe is het mogelijk, dat een Ne^rlandsche Boer, die tot liet laatst voor de vrij heid van zijn land vocht, thans voorstander is van het Britsche ge meenebest? Het antwoord, aldus Smuts. luidt: Omdat het Brlisehc gemeenebest van de twintigste eeuw. iets geheel anders is dan het Britsch imperium van de negen tiende. Voortschrijdende naar de vrijheid beeft men het oude Brit sche imperialisme tenslotte versla gen. Irak en Transjordanlë kunnen een soortgelijk geluid doen hooren. Britsch-Indië, Birma, Malakka en Ceylon zullen het misschien mor gen kunnen. Het Britsche imperialisme is dood on begraven en er is nog slechts een spook overgebleven, dat do onwetenden en de- onwilligen verschrikt. Het Britsche wereldrijk, vervolgde Smuts, heeft het imperialisme den rug toegekeerd en heeft in onzen tijd alles gedaan om de zaak van de vrijheid en volkerenemancipatie te dienen. Dit wordt wel o.m. bewezen door ..Enge- lands prachtige houding ten aanzien van ons in Zuid-Afrika". De Engelschen zijn als bewakers van den wereldvrede hoogst betrouwbaar. Anderen mogen machtiger zijn. maar de moreele klacht van de Britsche groep is onbetwistbaar. Smuts betoogde, dat Groot-Brittnn- nië. hoewel economisch minder machtig dan de Vereenigde Staten en militair minder versterkt dan de Sovjet-Unie. een eerste plaats inneemt door histori sche ervaring en kennis. Engeland leeft niet alleen bij brood en machines. UCÏ1UC| Deze moreele kwaliteiten zijn meer brieken nog 10.500 arbeiders, waard dan vele divisies. bij dc sloopingswerkzaaihheden. Over het Britsche gemeenebest zei Smuts nog. dat het beter functionneer- de dan de Pan-Amerikaansche Unie. Het is niet zoo hecht als de Sovjet-Unie, die door het machtigste lid der USSR over- heerscht wordt. Het is uniek door de groote vrijheid van zijn leden en de vrede en veiligheid binnen het geheel. Misschien zien wij hier het soort be stuur, dat het best geschikt is bij de ver werkelijking van het dubbele ideaal der menschheid: vrede en veiligheid. Uitzending van militairen naar Indië gaat door Het laatste contingent van de 7 Decem- ber-divisie is thans naar Indië vertrok ken. Dit houdt echter niet in dat dc uit zending van militairen naar Indië wordt stopgezet. De reeds daar aanwezige lichte infantefiebataijons, welke verleden jaar September zijn vertrokken, zullen worden aangevuld tot de sterkte van twee lichte infanteric-divisics. Nadat de opleiding der tweede divisie waarschijnlijk het volgend voorjaar zal zijn voltooid, zal ook deze naar Indië vertrekken. Krupp wordt gepacificeerd Radio Hamburg geeft een verklaring van een der Britsche beheerders der Krupp-fabrieken weer, die zcTde dat de wapenfabrieken van dat concern te Essen zullen verdwijnen. De ijzergieterijen, die als het centrum van de Duitsche wapenproductie worden beschouwd, zullen worden, opgeblazen; in plaats daarvan zal een nieuwe industri- eele onderneming worden gevestigd. Naar genoemde beheerder tevens mede deelde. werken thans bij de Krupp-fa- wie 2300 Weerbericht OVERDAG IETS ZACHTER. Verwachting geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: Meest zwaar bewolkt met plaatselijk eenlge lichte regen of mot regen. Enkele verspreide opklaringen. Koude nacht met plaatselijk mistvorming. Overdag Iets zachter. Geleidelijk verder afnemende wind tusschen Oost en Zu:d.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1