Haarlems Dagblad Engeland en de V.S. vermanen Tsaldaris Congresverkiezing in Amerika Onmiddellijke coalitie verzocht Europeesch Denken Britsch plan voor Duitschland Franco is öp zijn hoede Amsterdamsche logementhoudsfer slachtoffer van een roofmoord Duitschlands toekomstige grenzen Nota van de Nederlandsche regeering aan Washington, Londen, Parijs en Moskou 61e Jaargang No. 18474 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maandag 4 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal ƒ4,Postgiro 273107 - Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De Vereenigde Staten en Engeland hebben zich openlijk .gemengd in de impasse der Grieksche politieke situatie, die Zaterdag is ontstaan. De Amerikaansche ambassadeur McVeagh en de Britsche ambassadeur Norton brachten namelijk -een bezoek aan premier Tsaldaris en deelden hem mede, dat hun regeeringen wenschten dat hij onmiddellijk de Grieksche regeering op breedere basis zou brengen en daarin de oppositie zou opnemen. De twee ambassadeurs vertelden Tsal daris dat Engeland en de Vereenigde Sta ten zeer teleurgesteld waren dat hij na besprekingen, die twee weken duurden, niet tot overeenstemming was gekomen met de oppositie. Zij zeiden dat het noodig was om snel te handelen om binpenland- sche wanordelijkheden te vermijden en te voorkomen dat het een-partij-bestuur on derwerp van internationale wrijving in de ,UNO in New York zou worden. Tsaldaris' wensch dat de Populisten alle belangrijke kabinetsposten zouden beklee- den is het voornaamste struikelblok ge weest bij de pogingen om tot een coalitie- regeering te komen. De argumenten van Tsaldaris zijn grondwettelijk goed gefun deerd, daar zijn partij de meerderheids partij in het parlement is, doch de beide arrtbassadeurs wezen er op dat zonder con cessies politieke eenheid onmogelijk zal zijn. De voorgeschiedenis van deze inmenging is het volgende: De onderhandelingen tusschen de Griek sche regeering en een aantal oppositie partijen over een verbreding van de ba sis van het kabinet zijn kort na midder nacht afgebroken, zonder dat men tot ereenstemming was gekomen. Behalve de premier Tsaldaris namen de sociaal-de mocratische leider Papandreou, een groep liberalen onder Venizelos, de Unionisten onder Canelopoulos en de nationalisten onder Zervas aan de besprekingen deel. Men zegt dat de oorzaak der mislukking is gelegen in het vasthouden van Tsaldaris aan de portefeuilles van buitenlandsche zaken, oorlog en coördinatie, welke de op- Onthullingen over de atoom-bom Amerika zou er 96 hebben De Daily Express geeft wat het blad noemt „authentieke bijzonderheden omtrent constructie en productie van atoombom men in Amerika". Het blad zegt, dat Amerika thans een voorraad van 96 atoombommen moet heb ben. Het geeft tevens een teekening van een bom en beschrijft deze als een groote luchttorpedo van ruim 4000 kilogram. De lengte van de bom is volgens ge noemd blad meer dan 7 meter. In elke bom wordt ongeveer 45 kilogram pluto nium gebruikt, dat een nog krachtiger ex plosieve werking heeft dan uranium. Deze hoeveelheid zou in twee gedeelten in een lange metalen buis worden aangebracht. Als zij snel bij elkaar worden gebracht, volgt automatisch de explosie. De groote lengte en het groote gewicht van de atoombom komen in hoofdzaak op rekening van genoemde buis, die door' twee looden mantels is omgeven teneinde de gevaarlijke uitstraling van het plutonium tegen te gaan. De diameter van de bom, met inbegrip van het gestroomlijnde buitenste omhulsel, ■s ongeveer 60 centimeter. Aan beide uit einden wordt een parachute bevestigd. Het blad schrijft verder, dat de te Hiro shima gebruikte bom uitsluitend uranium bevatte en op 300 meter boven den grond tot explosie kwam. Op deze hoogte zou het nuttig effect het grootst zijn. Door deze bom kwamen 80.000 menschen om het leven. De bom op Nagasaki had een geringere uitwerking, hoewel zij met plutonium was gevuld. Een der parachutes weigerde ech ter, waardoor de bom op den grond of even daarboven ontplofte. Chineesch-Amerikaanscli verdrag Het Amerikaansche ministerie van Bui tenlandsche Zaken meldt, dat heden te Nanking een omvangrijk verdrag van vriendschap, handel en scheepvaart door de V.- S. en de Chineesche republiek is onderteekend. Het verdrag is omvattender dan andere reeds bestaande Amerikaan- che handelsverdragen en is het eerste van deze draagwijdte, dat sinds het eind van den tweeden wereldoorlog door de beide regeeringen is gesloten. positie opeischte als garantie voor een ge wijzigde regeeringspolitiek. De besprekingen waren, zooals men weet, speciaal door den koning bevorderd. Het is niet uitgesloten dat men opnieuw een formule zal vinden om de onderhande lingen te hervatten, aldus Un. Press. rN het Parijsche blad La Réforme zegt 1 René Courtin over Europeesch Denken: „Men zwijgt, niemand durft er over te spreken^ velen maken zich zelfs verwijten als zij er heel in het verborgene over den den Het woord en de zaak, beide zijn taboe. Hitier maakte zich met geweld meester van het continent en deed toen, alsof hij het wilde dienen. De „Europep- sche gedachte" vormde het keurige scherm, waarachter het huichelachtige nazisme, racisme en pan-germanisme zich verbor gen. Teneinde Europa te versterken werd alles onder den voet geloopen en vernield. Het is dus wel begrijpelijk, dat het woord op dit oogenblik in een kwaden reuk staat. Maar is het ook billijk? Laten wij niet ver geten, dat Europa geen ontdekking van Hitier, zelfs niet van Duitschland is. In tegendeel: het is een oude gedachte en vele Franschen hebben haar gekoesterd". Zoo moet deze Franschman met een soort verdediging aanvangen alvorens hij het waagt, over de Europeesche gedachte te schrijven. Wij zijn dus blijkbaar op dit punt iets verder dan de Franschen. Wij staan er onbevangener tegenover. En met reden. Het ware toch wel heel dwaas, epn gedachte te verwerpen omdat een man al: Hitier haar als valsche vlag gebruikt heeft. Bovendien was zijn Europeesche ge dachte een gansch andere dan de onze. Zij grondde zich immers op Duitsche over macht en op zijn dictatuur. De onze baseert zien op Europeesche federatie in democra tische verhoudingen, waarbij ieder land zijn eigen bewind handhaaft en aan het Europeesche bestuur slechts die bevoegd heden afstaat, die liet in waarheid toch piet meer kan uitoefenen en waarmee zijn eigen veiligheid verzekerd en zijn eigen welvaart bevorderd kunnen worden. Dat is een gansch andere gedachte dan werd weergegeven door de valsche vlag, waar onder Hitier voer. Wie zal zich inbeelden, dat hij ooit een Europeesch federaal par lement. in den trant van dat der Vereenig de Staten, door de volken van Europa zelf in vrijheid zou hebben laten kiezen? Ondanks het Fransche „taboe" heeft René Courtin, na zijn defensieve inleiding, dan ook een krachtig betoog voor Euro peesche eenheid gehouden. Hij herinnert er aan, dat de gedachte door de eeuwen heen telkens weer naar voren is gekomen: reeds bij Julius Caesar, later bij Karei de Groote en bij dé middcleeuwsche Pausen. Altijd hebben er denkers en staatslieden voor gestreden. In de twintigste eeuw werd in Frankrijk Aristide Briand er door be zield. Charles de Gaulle heeft haar op nieuw opgevat. Maar er waren ook ande ren en Courtin schenkt opnieuw veel aan dacht aan graaf Richard Coudenhove- Kalergi, tusschen de twee wereldooi-logen leidervan de beweging voor Pan-Europa en in afkomst-en-wording een merkwaardige internationalist. Want hij werd te Tokio geboren, zijn moeder was een Japansche en zijn vader een Oostenrijksch diplomaat. Als gevolg van het verdrag van Saint Germain werd hij in 1919 Tsjech en in 1939 liet hij zich als Franschman natura- liseeren. Deze strijder voor de Europee sche eenheid, die zijn beweging in 1923 gesticht had, reisde met onuitputtelijke energie Europa af en vond inderdaad be langrijke aanhangers voor zijn streven: de Fransche staatslieden Herriot. Caillaux en Léon Blum, den Tsjecho-Slowaakschen staatspresident Benesj. de Grieken Veni zelos en Politis, den Spaanschen geleerde Miguel de Unamuno, den Franschen diplo maat Paul Claudel, de Zweedsche^schrijf- ster Selma Lagerlöf en bovenal:!Briand, die stierf toen Hitier aan de macht kwam. Courtin betoogt in denzelfden trant, waarin het op deze plaats al bij herhaling geschied is. Hij voert aan dat niet econo mische machtsuitoefening de inzet is, maar het welzijn der volken van Europa, dat gediend zal worden door een rechtvaardi ger verdeeling van de natuurlijke rijkdom men. die ter beschikking moeten komen van de gansche gemeenschap. Wij weten nu heusch wel, dat men de welvaart van een land niet vermeerdert door hooger loo- nen en prijzen. En worde daaraan met een toegevoegd: de welvaart van het individu evenmin. Zijn productievermo gen moet stijgen, maar hoe wil men dat ooit bereiken binnen de grenzen van onze kleine landjes? Het verheugt mij dat Courtin erkent, dat de kwaal waaraan Europa lijdt van meer geestelijken dan lichamelijken aard is. De Europeanen beschouwen zich nog het middelpunt van de wereld, maar beginnen te ervaren dat dit een illusie is geworden. De groote beslissingen worden over onze hoofden heen door Amerika en Rusland, twee reuzen, genomen en onze landen voelen zich niet veilig meer. Nevens armoede komen vernedering en ongerust heid. Zij leiden tot onvoldaanheid en heim wee naai- grootheid en vrijheid. Een muur belet onze jeugd, vrij uit te vliegen naar een wereld, waarin zij zal kunnen hande len. Dien muur halen wij neer als wij Europa tot eenheid maken en het op- hijschen tot het niveau, waarop de beide geweldige rijken, Amerika en Rusland, staan. Vandaag is deze krant teruggekeerd tot groot formaat. Ik zou op dit moment over geen ander politiek onderwerp kunnen schrijven dan dit, omdat het alle andere overheerscht, met uitzondering slechts van de gedachte aan een Wexeldparlement, waarmee het nauw verbonden is. Dat het formaat van de krant vergroot wordt moge een bescheiden symbool zijn voor de ver ruiming van gedachten, de verbreeding inzicht, den wijder blik die ook wij Nederlanders zoo dringend van noode hebben om te begrijpen, hoe wij in waar heid naar een nieuwe toekomst voor ons land Aioeten streven. Binnen onze enge grenzen en met een verouderde politiek van „grenscorrecties", zooals de Belgen die na den eersten wereldoorlog gevoerd heb ben, komen wij er niet. Zij hebben alleen narigheid beleefd van Eupen en Malmédy en wachten er zich wel voor, hun fout te herhalen. Moeten wij haar nu nog eens gaan maken? De tijden voor dat gedoe zijn voorbij. Wij zijn vanouds een zeevarend volk en daardoor bereid om groot en ruim te zien. Ook wordt het van ons verwacht. Wij moeten stijgen tot de kansen en tot de eischen van dezen tijd. R. P. Alle landen die deelnamen aan den „slag om Engeland" in de gelederen van het Heemstede 9aat ruiten veriameien Britsche leger, de vloot en de luchtmacht, hebben afgevaardigden gezonden naar een militairen wedstrijd die in Bisley gehouden wordt en waar de deelnemers hun krach- Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling ten meten in het schieten, boksen, hardloopen en andere sporten. Ook Nederlanders op 13 November ook een glasactic in Heem- nemen aan den wedstrijd deel, tvaarvan de prijs gevormd wordt door het Brittannia- rf-e,le schild", een eiken schild dat vervaardigd is van een balk uit de door bommen ieugd hierbij in te schakelen OI er militairen nielde Guild-Hall te jenden Op de foto de Neierlandsche korporaal Almckmders zullen meedoen, is nog niet met zekerheid te met Zl-ln collega s van de Nederlandsche Marine en het leger van Zandwijk en Klom- zeggen. pemakers, klaar om hun kunnen met schietwapenen te toonen. Hoog Militair Gerechtshof geïnstalleerd In het gebouw van den Hoogen Raad te 's-Gravenhage, is het Hoog Militair Gerechts hof. dat 19 Maart 1941 tezamen met alle krijgs raden hier te lande bij besluit van den se ere- taris-generaal van het departement van Jus titie werd opgeheven, opnieuw geïnstalleerd Van dit Hof maken deel uit mr. J. U. W Doorenbos, voorzitter; vice-admiraal H. Vos; kapitein- ter zee C. H. Brouwer; luitenant- generaal A. Q. H. Dyxhoorn; kolonel A. C. de Ruyter van Steveninck, leden; vice-admiraal mr J. C. Jager en schout bij nacht D. Vreede, raden. Aan de Leidsche Universiteit zijn geslaagd voor het candidaatsexamen rechtsgeleerdheid de dames E. Meydes en M. C. C. Teves te Heem stede en de heeren A. C. Smit en H. J. Schot vanger te Haarlem. Strijd om de meerderheid in het Huis van Afgevaardigden Ongeveer vijf en dertftf millioen Ameriknansehe mannen en vrouwen zullen morgen Dinsdag 5 November, ter stembus gaan om bun stem uit te brengen over de samen stelling van liet congres der Vereenigde Staten, dat bij het begin van het nieuwe jaar in functie zal komen. Het belang van deze verkiezingen, die om de twee jaar gehouden worden, ligt vooral in liet feit dat de keuze van de senatoren en afgevaardigden voor den Senaat en liet» Huis van Afgevaardigden van invloed zal zijn op de presidents verkiezing, die in 1948 zal worden gebonden. De uitslag van de verkiezingen van mor gen zal een nardeineter ztyn voor de kansen der candidate» op liet presidentschap. Bevin accoord met Nederlands deelneming aan conferentie De besprekingen der vier ministers van Buitenlandsche Zaken, die vandaag in New York beginnen, zullen in de eerste plaits de artikelen der vijf in Parijs besproken vredesverdragen tot onderwerp hebben, waarover de vredesconferentie geen over eenstemming kon bereiken. De bijeenkom sten hebben plaats in een conferentieka mer van het particuliere huis van Bloomer, den eigenaar van het Waldorf-Astoria- hotel. Ten aanzien van de kwestie-Duitschland, die later ter sprake zal komen, meldt de „Observer" dat diplomatieke kringen te Londen het plan der Britsche regeering voor Duitschland omschreven als bestaan de uit de volgende voorname onderdeelen: Vorming van een internationaal beheers- lichaam voor het Ruhrgebied, bezetting van dat gebied door een internationaal le ger en deelneming van de Sovjet-Unie, Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg, Engeland ep de Vereenigde Staten in het beheerslichaam, op voorwaarde dat de Russen accoord gaan met een internatio- Hef woord is aan. Prof. Marjorie Nicholson: De grondoorzaak van het feit. dat vrouwen niet zoo veel tot stand brengen als mannen, is dat zij geen vrouw hebben. Consumentencredief nog deze maand aanvragen De minister van Financiën heeft beslo ten, den termijn voor aanmelding voor het consumentencredict, welke op 9 Novem ber zou sluiten, te verlengen tot en met 30 November. De samenstelling van het Huis van Afge vaardigden was bij het einde van het 79ste Congres als volgt: Democraten 237. Republi keinen 192, kleinere partijen 2. vacatures (alle Democraten) 4, totaal 435. De samenstelling van den Senaat volgens partijen was: Democraten 56. Republikeinen 39, Progressieven 1, totaal 96. De verkiezingsstrijd is voornamelijk ge voerd over onderwerpen van binnenlandsch- politieken aard. De „New Deal", de economi sche wetten, de prijscontrole, de arbeids wetgeving, de „bureaucratie" zijn de voor naamste controverses, waarover gevochten wordt. De buitenlandsche politiek der Ver eenigde Staten zal, naar men verwacht, geen ingrijpende veranderingen ondergaan, wie ook de macht zullen krijgen. De republikei nen immers waren steeds nauw betrokken bij het program van Amerika's buitenlandsche politiek, waaraan zij hun-goedkeuring hecht ten bij meer dan een gelegenheid. Tot dp zekere hoogte namen zij zelfs deel aan die politiek, zoo was minister Byrnes op de Pa rijsche conferentie vergezeld van senator Connally en ook van den republikeinschen senator Arthur Vandenbergh. Een republi- keinsche overwinning zou echter naar aller meening in ieder geval de neiging tot het voeren van een „krachtige" politiek ten op zichte van de Sovjet-Unie versterken. Ook de internationale economische politiek zou waar schijnlijk door een republikeinsche zege be- invloed worden. De republikeinen zijn im mers de traditioneele kampioenen van het „protectionisme", al zijn zij in den loop der jaren hierin aanzienlijk gematigder gewor den. Het breed opgezette progranyan inter nationalen handel der regeerlng-Truman zou toch zeker wel een ontmoedigenden terugslag ondervinden, als de republikeinen het con gres zouden gaan beheerschen. De verkiezingen van dit jaar worden popu lair gesproken de „Off year" verkiezingen genoemd, omdat zij nationaal gesproken slechts betrekking hebben op de verkiezing van leden van het Congres. De volgende pre- sidentieele verkiezing zal in November 1948 zijn. Hoe echter de uitslag ook moge zijn, de uitvoerende taak van de Regeering zal bij de verkiezingen van 1946 niet in andere handen overgaan. President Truman zal aanblijven en zal in staat zijn alle leden van het Kabinet en hoofden van Regeerings-departementen te behouden. In 1948 echter zal het president schap op het spel staan. Op deze wijze gaat het belang van de huidige verkiezing uit boven de vraag welke senatoren en afge vaardigden er gekozen zullen worden. Van de republikeinen, die in aanmerking komen voor het presidentschap,is Thomas Dewey de ernstigste candidaat, vooropgesteld dat hij opnieuw het gouverneurschap van New York behaalt, waarop alle kans bestaat. Andere vooraanstaande republikeinen, die in verband met het presidentschap worden ge noemd, zijn: John Bricker uit Ohio, op het oogenblik candidaat-senator; Earl Warren, gouverneur van Californië; Harold Stassen uit Minnesota, voormalig gouverneur en Ro bert Taft, senator. Zaterdag is te Hüïfoom een technische dag snoeken gehouden, welke was ingesteld door den Raad van Bijstand, gevormd uit den Haarlem- schen Hengelaarsbond. Om half drie begon het visschen op snoek. Het aantal deelnemers, waar onder een vrouwelijk lid had grooter kunnen zijn. Veel is er niet gevangen. Het aantal aanvragen bedraagt thans lo.OOO. Men wjjt de weinige belangstelling, welke het consumenten-crediet tot heden heeft ^ndervonden aan de onzekerheid over ae terugbetaling. Deze kwestie is nu opgelost en uit de gepubliceerde schalen blijkt, dat geen aflossing gevraagd wordt, t welke de draagkracht te boven gaat. Een naai beheer van de ijzer-, steenkool-, staal- gezin van 4 personen kan een crediet krij- en chemische industrieën Ln de Russische zöne. Andere punten van het plan zouden zijn: een voedselrantsoen voor de Duitschers van in principe 2000 calorieën, een zoo spoedig mogelijke economische eenwor ding van alle zones, de vorming van een voorloopige centrale regeering, die onder toezicht van de geallieerden het bestuur van Duitschland zou overnemen, echter met uitzondering van het Saar- en Ruhr gebied. Het zou niet in het voornemen liggen, het internationale bestuur voor het Rühr- gebied in te stellen, alvorens de huidige bezetting van Duitschland is opgeheven. Wat de deelneming van de kleine landen aan de besprekingen betreft, heeft Bevin bü zijn aankomst in New York verklaard dat dit voorstel door Bidault op de agenda is geplaatst en dus besproken zal worden. Hij was van meening dat de aanwezigheid van België en Nederland van het grootste belang was bij het nemen van be sluiten over dc toekomst van Duitsch land. Waarnemers veronderstellen dat Mo- lotof het alleen eens zal zijn met de aanwezigheid der kleine Westelijke landen, wanneer ook de Oostelijke grensstaten worden uitgenoodigd. gen van f 500. Dit gezin behoeft in een gemeente als Den Haag, indien het een in komen heeft van minder dan f 35.50 per week, niets af te lossen. Belangrijk is ook, dat na regelmatige afbetaling gedurende twee jaren, het nog niet terugbetaalde ge deelte wordt kwijtgescholden. Dit geldt voor iedereen. Ook steuntrekkenden en armlastigen kunnen een crediet aanvragen. Massa-arrestaties van Staatsgevaarlijker! Uit Madrid wordt door Un. Press ge meld, dat de politie pogingen van com munistische leiders, om Spanje bin nen te dringen uit de Pyreneeën en Tan ger, verijdeld heeft. De autoriteiten zouden volgens deze inlichtingen heb ben ingegrepen bij een landingsopc- ratie op een niet met name genoemd punt aan de Noordkust van Spanje. De personen, die aan land gingen, zouden in het bezit zijn geweest van plannen en documenten voor het veroorzaken van ongeregeldheden en het bewerken van een reorganisatie in het land. Een van haar gasten, een 22-jarige zwarte handelaar de vermoedelijke dader Een stokdoove 61-jarige vrouw, die een logement in de Warmoesstraat 99 te Am sterdam hield, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag het slachtoffer geworden van roofmoordenaar. Zü had onlangs een belastingaanslag ontvangen van f 20.000 en rilde hierover Zaterdagmorgen op het be lastingkantoor gaan praten. Wegens haar doofheid zou een 24-jarige jongeman haar begeleiden. Toen hij 's morgens aan het logement kwam, deed hij de ontstellende ontdekking, dat de vrouw levenloos op een divan lag, die in de gang tegen de voor deur was geschoven. Het lijk was gebonden en in een deken gewikkeld. De dood was veroorzaakt door wurging. De beneden- erdieping van het huis was geheel over hoop gehaald. De vrouw had tijdens den oorlog het logement overgenomen samen met een bejaarden man. Deze was een halfjaar ge leden na een twist vertrokken. In dpn nacht dat de moord gepleegd is, vertoefden tien gasten in verschillende vertrekken op de bovenverdieping van het logement. Zij hebben van het gebeurde niets gemerkt. Allen droegen de oude vrouw, die zij „moe" noemden, een goed hart toe. Er was Vrij dagavond een gezellige bijeenkomst in de vertrekken van de oude vrouw geweest, waarbij ook de 22-jarige L. M. van der H. aanwezig was. Deze Van der H. was afkomstig uit Delft. Deze Van der H. was maanden in het logement. Hij stond bij de politie verre van gunstig bekend en leefde van roof en zwarten handel. Op den Nieu- wendijk in de hoofdstad was hij een be kende figuur. Hij is reeds verscheidene malen veroordeeld. Tegenover de overige gasten had hij nog gepocht, dat hij Vrij dagavond op den Nieuwendijk een jonge tje van ongeveer vijftig pakjes Engelsche sigaretten had beroofd. De Amsterdamsche recherche verdenkt Van der H. er van, den moord te hebben gepleegd. „Moe" maakte er gewoonlijk geen geheim van, dat zij een aardig kapi taaltje had gespaard en dat dit geld in een kleine safe werd bewaard. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag waren de gasten om twee uur naar bed gegaan, doch Van der H. bleef beneden bij de oude vrouw. Dit wekte geen argwaan, omdat hij wel meer beneden bleef slapen, hoewel hij een kamer op de derde verdieping had. Zaterdagmorgen om halfelf. toen na de ontdekking van den moord de politie een onderzoek instelde, trof zij alle gasten nog in bed aan. Alleen Van der H. was ver dwenen en het bleek, dat hij dien ochtend niet zooals gewoonlijk op den Nieuwendijk en ook niet in zijn stamcafé was geweest. Hoeveel geld de moordenaar buitgemaakt heeft, is niet bekend. De safe, waarvan de vrouw de sleutels onder haar hoofdkus sen verborg, was leeggehaald.. De bewoners van het huis schatten den inhoud op f 600. Waarschijnlijk is dit minder geweest en daarom heeft hij de geheele benedenver dieping doorzocht. Hoe groot het kapitaal van „moe" was, weet men niet. De belas tingaanslag van f 20.000 bleek gebaseerd te zijn op een aangifte van den bejaarden man, die deze na de oneenigheid met de logementhoudster aan het belasting kantoor had doen toekomen. Waar schijnlijk heeft hij uit wraak haar bezit veel te hoog opgegeven. De recherche tracht thans Van der H. op te sporen. Hieraan werd toegevoegd, dat de ge- confiskeerde papieren thans dienst doen bij razzia's in Spanje. De communisten, zoo werd gezegd die de eenige positieve oppositie tegen Franco vormen, meenden dat hun actie haar hoogtepunt zou berei ken. opgiet oogenblik dat de UNO de Spaansche kwestie behandelt. Volgens dezelfde bronnen zijn in Ma drid en omgeving tal van arrestaties ver richt, o.a. alle leden van het z.g. centrale comité te Madrid en het uitvoerende co mité van de centrale zöne. De- beide militaire rechtbanken te Al- cala de Henares hebben Zaterdag de zit tingen verdaagd om over het vonnis te be raadslagen tegen zeven Spanjaarden, die beschuldigd worden de veiligheid van den staat in gevaar te hebben gebraht. Tegen drie verdachten was dertig jaaif, tegen vier verdachten zes jaar geëischt. Bronnen, die in nauw contact staan met de regeering, onthullen dat Mario Blasco Ibanez. zoon van den beroemden Spaan- De Koning en Koningin van Engeland woonden Vrijdagavond een voorstelling in het Empire-theater bij van een film-van het „Royal Command". Bovenstaande foto toont de aankomst van het koninklijk paar in het theater aan Leiccster-spuare. Moeilijkheden bij Radio-Nederland Naar A.N.P. mededeelt heeft heden een der orkesten van Radio Nederland gewei gerd te repeteeren onder leiding van den Haarlemmer Anton Krelage jr., die in de plaats is gekomen van een der op non-actief gestelde dirigenten; deze weigering ge schiedde onder het motief dat dit repetee- Ji ren een accoordverklaring met de reorga- schen schrijver Vicente Blasco Ibanéz, door n'satieplannen zou beteekencn. een speciaal gerechtshof veroordeeld is tot honderdduizend peseta boete, wegens deel neming aan actie tegen de regeering. Het proces is dezer dagen te Valencia gevoerd. Blasco Ibanez Jr. wordt omschreven als een actieve leider van de „Izquierda Re- publicana", een links-republikeinsche partij. HAARLEMMER VEROORDEELD. De Bijzondere Raad van Cassatie deed uitspraak in de zaak tegen B. W. uit Haar lem, die door het Bijzonder Grechtshof te Amsterdam was veroordeeld 'tot 20 jaar gevangenisstraf. Bij de voortgezette be handeling van deze zaak had de procu reur-fiscaal van den Raad van Cassatie geadviseerd, aan verdachte, wien ten laste was gelegd dat hij iemand verraden had. die illegale lectuur verspreidde, welk ver raad voor den betrokken persoon den döod ten gevolge heeft gehad, een gevangenis straf straf op te leggen van vier jaar. De raad veroordeelde B. tot vijf jaar rijks werkinrichting. Ned. Hervormde Kerk Ds. Ch. de Beus uit Overveen zal op ver zoek van de Algemeene Synode Commissie der Ned Herv. Kerk een onderzoek instellen na?r de mogelijkheden van kerkelijke en gees telijke bearbeiding van Nederlanders in Frank rijk behoorende tot de Hervormde Kerk. Hij zal daartoe eenigen tijd in Frankrijk moeten doorbrengen. Ds. Venemans, vroeger predi kant bij de Geref. Kerk in H.V., wonende in Noordwijk, zarhem gedurende dien tijd ver vangen, namelijk van pl.m. half November tot de tweede helft van Januari. Weerbericht MIST Verivachting geldig van Maandagavond tot Din<»dagavond: Op vele plaatsen nevel of mist. over dag hier en daar tijdelijk doorbrekende zon. Plaatselijk nog eenige lichte neer slag. Weinig wind. Iets minder zacht. Officieel wordt medegedeeld- Reeds omstreeks de eerste bijeenkomst de vertegenwoordigers van de vier groote mogendheden te Potsdam heeft de Neder landsche regeering schriftelijk den wensch te kennen gegeven, om volledig in de ge legenheid te worden gesteld haar wenschen kenbaar te maken, indien het probleem van de toekomstige Westelijke grenzen van Duitschland of een gedeelte daarvan ter sprake zou komen Ook daarna heeft de Ne derlandsche regeering herhaaldelijk de vier groote mogendheden eraan herinnerd, dat zij bij de besprekingen over het probleem van het toekomstige Duitschland van het begin gehoord wilde worden. Nu binnenkort de raad van ministers van Buitenlandsche Zaken van de vier groote mogendheden te New York het Duitsche probleem gaat bestudeeren. hebben de Nederlandsche ambassadeurs in Washing ton, Londen, Parijs en Moskou instructie ge kregen op 1 November j.l. aan de regeeringen van het land hunner vestiging de volgende nota te overhandigen: „De Nederlandsche regeering heeft met groote voldoening vernomen, dat de raad van ministers van Buitenlandsche Zaken, alvorens op 12 Juli j.l. uit elkaar te gaan, een voorstel in behandeling heeft genomen van den heer Bidault om, wanneer de raad met de bestu deering van het Duitsche probleem zou be ginnen, bij zijn werkzaamheden een zeker niet vertegenwoordigd zijn. Onder de in dit verband genoemde staten wordt Nederland vermeld. De Nederlandsche regeering heeft eveneens vernomen, dat deze bedoeling door de andere leden van den raad van ministers van Buitenlandsche Zaken gunstig is ont vangen. Nederland heeft bij herhaling herinnerd aan het essentieele belanR. welke het' toe komstige statuut van Duitschland voor Neder land uitmaakt en den wensch uitgesproken, van het begin bij de opstelling daarvan be trokken tc worden Met het oog op de moge lijkheid. dat de raad van ministers van Bui tenlandsche Zaken tijdens zijn komende zit ting te New York het onderzoek van deze aangelegenheid zou hervatten, meent de Ne derlandsche regeering gerechtigd tc zijn we derom haar verzoek onder de aandacht te brengen van de Amerikaansche. Britsche, Fransche en Sovjet-Russische regeering." De Nederlandsche minister van Buiten landsche Zaken. mr. W C. G. H baron van Boctzelaer van Oosterhout heeft zich niet tegelijk met de andere leden der Nederland sche delegatie naar de groote assemblée der Vereenigde Volken begeven wegens dc ver gaderingen in comité-generaal van de beide Kamers der volksvertegenwoordiging, waar in de kwestie der grenscorrecties is behan deld. Thans staat vast. dat de minister zich morgen, Dinsdag, met de „Queen Elisabeth" aantal staten te betrekken, die in den raad naar de Vereenigde Staten zal begeven.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1