Half Om van Franken rt Croote plannen van Sleun van alle inwoners is echter onontbeerlijk Haarlems Bloei' Kort en Bondig Verschil van opinie over gratie-verleening Sprookjes De P.R.A. te Haarlem heeft nog veel werk De oorlogsmonumenten te Haarlem Nog geen uitvoering der plannen Van pacifist tot N.S.B.-er Hoe krijgen wij betere Gemeenschapsmenschen „Bezet Gebied" I nt it In een vergadering van het algemeen bestuur der stichting „Haarlems Bloei" heeft de voorzitter, de heer D. J. A. Geluk, eenige mededeelingen gedaan over de plan nen van deze stichting. Het ligt onder an dere in de bedoeling een cultureele uitwis seling met Derby "en andere steden in Mid- den-Engeland tot stand te brengen, waar bij gedacht wordt aan tentoonstellingen van werken van Haarlemsche schilders en het geven van concerten door de Haarlem sche Orkestvereeniging. Daar in Engeland groote belangstelling voor Nederland be staat, wil „Haarlems Bloei" het vreemde lingenverkeer, in het bijzonder naar de bollenstreek, bevorderen. Men heeft zich reeds in verbinding gesteld met de Alge meene Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer en zal probeeren een oplossing te vinden voor het huisvestingsprobleem. Voorts zal getracht worden door een jaarlijks terugkeerende gebeurtenis, bij voorbeeld door een bloemententoonstelling of iets dergelijks de belangstelling voor Haarlem te verhoogen. Besprekingen hier over zijn reeds gaande. Niettegenstaande het gebrek aan verga derruimte zal ook propaganda gemaakt worden voor Haarlem als congresstad. Het volgend jaar zal reeds het congres van de Algemeene Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer hier ter stede worden ge houden. Over het tekort aan zalen heeft men zich reeds beraden. Er is een voor- loopige oplossing gevonden, waaromtrent thans besprekingen met het gemeentebe stuur worden gevoerd. In een toespraak, waarmee hij de ver gadering opende, heeft de heer Geluk her innerd aan de geslaagde Sportweek en aan de viering van het zevenhonderdjarig be staan van Haarlem als stad, welke op een hoog cultureel peil stond. Mede door de uitstekende reclame en propaganda zijn er Een voedings- en een genotmiddel (dun snijden) (Adv.) BINNENLAND De 44-jariKe Amsterdamsche koopman G. J. de G„ door wiens verraad een groot aantal be woners van de Jodenbuurt in Duitsche concen tratiekampen is omgekomen en die zich aan de ernstigste mishandelingen zijner weerlooze slachtoffers heeft schuldig gemaakt, is ter dood veroordeeld. Het Concertgebouworkest is naar Parijs ver trokken om daar in het kader der cultureele manifestaties der „Unesco" drie concerten te geven. Het orkest heqft voorts uitnoodlgingen ontvangen uit Engeland, Schotland, Denemar ken. Zweden, Noorwegen, Zwitserland en uit Praag, Ween en. Salzburg en Lissabon. In Blaricum ls het echtpaar Meyer—Muus door kolendamp bedwelmd. De 49-jarlge me vrouw M. is verleden, haar echtgenoot ls in lorgwekkenden toestand in een ziekenhuis opge nomen. De tarieven voor reclame- en huisschilders ijn vastgesteld. Bepaald is dat de schilder op zijn rekening het aantal arbeidsuren, de uur- prijzen, de hoeveelheid gebruikt materiaal en de materlaalprljzen aan moet geven. Dit laat ste geldt niet bij aangenomen werk. In dtt geval moet een voorcsleulatie worden gemaakt, waar uit blijkt hoe de aannemingssom tot stand is gekomen. Hedenavond om kwart voor acht spreekt Ir. G. J. Th. Bakker over Hilversum I over de gas- n electriciteitsvoorziening. In de Staatscourant ls een beschikking af gekondigd, waardoor alle prijsvaststellingen, die indertijd door het college van algemeen com missarissen voor landbouw, handel en nijver heid te Tilburg zijn afgekondigd, met Ingang van 3 December vervallen zijn verklaard. Voor het studiejaar 1947—1948 worden weer Amcrikaansche studiebeurzen beschikbaar ge steld. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prinsessegracht 21, 's Graven- hage. stelt sollicitatieformulieren ter beschikking. Gisteren is de „Johan van Oldcnbarnevelt" met 1500 man troepen in de haven van Tandjong Priok gearriveerd. De soldaten behooren allen tot de 7-December-divisie en tot een detache ment van het K.N.I.L. Tevens zijn er 80 onder- offiiceren meegekomen, onder commando van luitenant J, Swart. In de Staatscourant zijn opgenomen de „vijfde uitvoeringsbeschikking besluit op de materieele oorlogsschaden 1945" en voorts de „beschikking vergoeding gevorderde motorrij tuigen 1946", de „melkdistributiebeschikking 1545" en de „tabak- en tabaksproductenbeschik king 1946". Eergisteren ls een jongen van 16 jaar de bosschen bij Appelscha Ingegaan en niet terug gekeerd. Politie en burgers met politiehonden hebben gezocht maar tot nu toe niets gevonden. TUdens de afwezigheid van mr. W. C. G. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, die zich naar de Vereenigde Staten heeft begeven, ter bijwoning der algemeene vergadering van de Vereenigde Volken, zal de minister-president, dr. L. J. M. Beel optreden als minister van Bui- tenlandsche Zaken. Indertijd is een verbod Ingesteld, om ln op dracht van kleinhandelaren vlsch te rooken. Het Voedselvoorzieningsblad van 2 November bevat een wijziging van de verordening, waarbij genoemd rookverbod werd ingesteld. Het roo ken van aal en paling is hierdoor weer toe gestaan. HAARLEM EN OMGEVING De buurtvereeniging „Stationskwartier", die onlangs voor de kinderen een goed geslaagd leest gaf, komt Woensdagavond 6 Nov. bijeen ter bespreking van het St. Nicolaasfeest en het organiseeren van een feestavond voor de leden. MeJ. Anke C. Smit te Haarlem is aan de Leidsche Universiteit geslaagd voor het candi- daatsexameq rechtsgeleerdheid. Het Concertgebouw-quintet zal Maandag 11 November in de Begijnhof-Kapel te Haarlem een Kamermuziek-avond geven. Het quintet be staat uit: Hubert Barwahser, fluit, Haakon Sto- tijn, hobo. Bram de Wilde, clarinet. Jan Bos. hoorn en Thom. de Klerk, fagot. Medewerking tullen verleener.: Hélène Ludolph, sopraan. K. Schouten, altviool en Jon. de Nobel, violoncello. De afdeeling Haarlem van den Nieuwe Nederlandsche Algemeene Bond van Postduiven- houders organiseert een feestavond op Zaterdag 16 November in de Gemeentelijke Concertzaal. Medewerking verleenen Coos Speenhof met zijn gezelschap en het amusement orkest van de Haarlemsche Politie, onder leiding van Jackie Wildschut. Dezen avond zullen tevens de gelden worden afgedragen aan de lighallen Brederode- Duin, die door de postduivenhouders in de afge- loopen zomer bijeen zijn gebracht door'middel van de liefdadigheidswedvlucht en de daaraan Verbonden acties. Zaterdag en Zondag 23 en 24 November zal en landdag van de Remonstrantsche Jongeren gehouden worden, waarbij de Haarlemsche ge meente als gastvrouwe zal optreden. Op Zater- dag 2j November zullen de deelnemers in „Brink- mann" worden ontvangen waarna een cultureele avond in de Remonstrantsche kerk zal volgen. Zondagmorgen nemen de jongeren deel aan de godsdienstoefening waarin ds. C. B. Heyn voor gaat. Prof dr. G. J. Heering zal 's middags een lezing houden. Bij de leden der Haarlemsche gemeente worden de deelnemers ingekwartierd. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling organiseert Donderdagavond 7 November een lezing met lichtbeelden over het Frans Hals museum. Inleider is de heer P. Baard, directeur 'on het museum. Aan deze lezing is ook een excursie verbonden. De lezing wordt gehouden ln De Leeuwerik. Kruisstraat. G. A. Drayer is. op grond van het Zuive ringsbesluit, ontslagen als boofd-inspecteur van politie te Haarlem met tngang van 1 Augustus 1942. De R.K. Blindenbond „St. Odillia" hield in Hora te Hillegom een propaganda-avond, waarbij de heer Jac. Meijer, uit Lisse, zelf een blinde, een kernachtige toespraak hield De tooneelver- «eniglng „Nut en Vermaak" uit Lisserdljk voer- Ce met succes het tooneelspel „Krates" op. die week ongeveer 150.000 vreemdelingen uit binnen- en buitenland naar Haarlem gekomen en naar schatting hebben zij en ie Haarlemmers zelf in totaal een bedrag van één a anderhalf millioen gulden uit gegeven, hetgeen aan vele bevolkingsgroe pen ten goede is gekomen. De stichting wil de belangstelling voor Haarlem nog doen toenemen en hoopt daarbij op den steun van alle inwoners te kunnen rekenen, aangezien allen bëlang hebben bij den bloei van de stad. Maar ook hier gaat de „cost" voor de „baet" uit. Om over voldoende financieele middelen te kunnen beschikken zal de contributie voor „Haarlems Bloei" tot f 2.50 per jaar worden verhoogd. Er is een commissie benoemd, welke de uitgave van een jaarboekje zal bevorde ren, dat alle gegevens over openbare en particuliere instellingen en vereenigingen zal bevatten. Met de vereeniging „Haer- lem", welke ook reeds op dit gebied werk zaam is, zal overleg gepleegd worden. Men zal voorts de belangstelling voor het tooneelgezelschap „Comedia" stimuleeren. De heer Geluk deelde mede, dat ook het gemeentebestuur plannen in deze richting heeft. Slecht begin van Verkeersweek Doodelijk ongeluk Maandagavond om half zeven is bij de tram halte Jansweg-Stationsplein een ernstig on geluk gebeurd. De een en zestigjarige mevr. K. S. uit Overveen, was zoojuist uit de tram gestapt, toen een zwaarbeladen vrachtwagen met aardappelen den vluchtheuvel waarop zij zich nog bevond, passeerde. Zij werd door den wagen aangereden en kwam met het onderlichaam onder de wielen. De mogelijk heid bestaat, dat zij van een der andere uit gestapte passagiers per ongeluk een duwtje heeft gekregen. Den chauffeur treft geen schuld. Mevr. K. S. was op slag dood. Mejuffr. C. J. IJssel de Schepper f In den ouderdom van 71 jaar is te Haarlem overleden mej. C. J. IJssel de Schepper.^ oud- leerares in de Engelsche taal aan de Middel bare school voor Meisjes. Na eerst1* tijdelijk als leerares werkzaam te zijn geweëst aan een Meisjesschool te Doorn, werd zij 1 Januari 1909 te Haarlem benoemd. Aanvankelijk slechts tijdelijk benoemd,volgde op 1 Sept. van dat jaar haar vaste aanstelling. Tot 31 Aug. 1940 bleef mej. IJssel de Schepper haar beste krachten wijden aan deze school, waarna eervol ontslag volgde wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Haar vele leerlingen en oud-leerlingen zul len in dankbaarheid aan haar lessen denken, want hoewel zij streng maar rechtvaardig j was, verstond zij uitnemend de kunst haar leerlingen Éngelsch te leeren en haar onder wijs heeft dan ook alom vrucht gedragen. De crematie is bepaald op 'Donderdag a.s. na aankomst van trein 11.41 uur te Wester- veld. WITTER DAM WIT Helder, strak en zonder scheuren. zoo moeten Uw plafonds en muren zijn. STUCADOORSBEDRiJF SALA heeft weer goede grondstoffen en berekent billijke prijzen. Sophiastraat 4 - Tel. 1295Q (Adv.) Lassclier in brand geraakt De twee en twintigjarige A. J. v. A. en zijn broer hadden gistermiddag eenige laschwerk- zaamheden te verrichten aan het transforma- torhu&je op het viaduct over den Zijlweg. Hoewel men hem gezegd had eerst den tech- nischen dienst van de Spoorwegen om bevei liging te verzoeken, «heeft hij deze waarschu wing in den wind geslagen en is hij zonder meer aan het werk gegaan. Gedurende het lasschen kwam -hij in aan raking met een hoogspanningsdraad en stortte brandend van den lander, waarop hij werkte, naar beneden. Hij werd in zorgwekkenden toestand in het Elizabeth's Gasthuis opgeno men. Het brood wordt nog slechter Onder dit opschrift schrijft de „Bakkers- wereld": „Ruim anderhalf jaar na de bevrijding zijn de bakkers in Nederland genoodzaakt steeds slechter brood te bakken. Eerst was de zeeliedenstaking in Amerika oorzaak van stagnatie in den aanvoer van tarwe en later de staking van kapiteins en stuur lieden, welke inmiddels is opgeheven. Men mag verwachten, dat de reeds geladen schepen binnen niet al te langen tijd de Nederlandsche havens bereiken. Doch voor het zoover is, dat het bij de meelfabrieken arriveert, zal het toch wel tegen Kerstmis loopen. Tot dien tijd zullen we ons moeten behelpen met slecht brood. Want brood gebakken van bloem, bereid uit dertig procent inlandsche rogge, vijftig procent inlandsche tarwe, twintig procent buiten- landsche tarwe, uitgemalen op vijf en tachtig proceA, is bedroevend slecht". Het blad vraagt dan: „Zou het niet mo gelijk zijn om het uitmaalpercentage van 85 op 80 procent te stellen?" Die vijf pro cent zijn niet verloren; er moet toch ook veevoeder zijn. Met vijf procent minder uitmalen hebben we wel geen prachtig brood, maar in elk geval wordt de kleur aanmerkelijk beter." (Van onzen pa-lcw.entairen redacteur) Tot dusverre zijn in ongeveer vijftig ge vallen onherroepelijke doodvonnissen bij de bijzondere rechtspleging uitgesproken. Met dit onherroepelijk is bedoeld, dat men te doen heeft met eindvonnissen, waarvan dus geen beroep of cassatie mogelijk is. Slechts één uitweg is er dan nog even tueel, te weten de poging om gratie ver leend te krijgen. De Kroon, dat wil zeggen het staatshoofd handelend onder verant woordelijkheid van den minister van Jus titie, is bevoegd om op een aanvrage tot gratie gunstig te beschikken. Doch alvo rens te beslissen, moet de minister van Justitie eerst in het bezit zijn van het ad vies van de Kamer van het Bijzonder Ge rechtshof of van den Raad van Cassatie, welke de doodstraf heeft uitgesproken, alsmede van den Bijzonderen Raad van Cassatie in zijn geheel. In acht van de vijftig hierboven bedollde gevallen is er op de gratieverzoeken be slist en wel in vier gevallen afwijzend en in de vier andere in gunstigen zin. Op het oogenblik schijnen er nog tien andere ge vallen vrijwel rijp voor een Koninklijke beslissing te zijn, in dien zin, dat de advie zen der zooeven genoemde rechterlijke in stanties, welke Justitie eerst noodig heeft, alvorens het eigen advies aan het staats hoofd op te maken, op het departement zijn binnengekomen. Wanneer er dus nog ongeveer twee en dertig andere gratieverzoeken op een be sluit liggen te wachten, is dit een gevolg van het feit, dat de Raad van Cassatie met de daarover aan den minister uit te bren gen adviezen nog niet gereed is gekomen. Ten deele wordt het langzame tempo ver oorzaakt doordat de Bijzondere Raad van Cassatie in zijn geheel zijn meening over gratieverzoeken kenbaar moet maken. En nu is het in de praktijk niet zoo eenvou dig dergelijke plenaire vergaderingen te beleggen; daarom valt het ook toe te jui chen, dat er waarschijnlijk een wijziging van het gratiebesluit op komst is, ten einde niet meer een advies van den geheelen Raad, doch van een zijner Kamers te ver langen. Intusschen is er over de kwestie der gra tieverlening een verschil van mee'ning ontstaan. De procureur-fiscaal en de pre sidenten der Bijzondere Gerechtshoven zijn van oordeel, dat de uitvoerende macht niet mag treden op den weg der onafhankelijke rechterlijke macht. Nu deze laatste bij het opleggen van de doodstraf van bepaalde normen is uitgegaan, namelijk om deze straf alleen in de uiterste gevallen op te leggen, terwijl zich in de jurisprudentie richtsnoeren hebben ontwikkeld ter be antwoording van de vraag, wat onder uiterste gevallen verstaan moet worden, behoort naar hun meening de Kroon zich bij de beoordeeling der gratieverzoeken niet meer met dezen kant van de zaak in te laten. Zij zou alleen moeten nagaan of er voor de gratieverleening aanleiding be staat wegens zeer bijzondere persoonlijke omstandigheden van den gevonniste of om dat na de berechting nog niets bekend is geworden, dat een geheel nieuw licht» op de zaak werpt. Zijn wij goed ingelicht, dan stelt de minister van Justitie zich geenszins op dit standpunt, maar wenscht ftij zelf andere normen te stellen en deze als uitgangspunt te nemen bij het beoordeelen der gratie verzoeken. Men mag aannemen, dat de procureurs-fiscaal en ook de presidenten der Bijzondere Gerechtshoven tegen een zoodanige toepassing van de gratiebe voegdheid ernstige bezwaren hebben. De mogelijkheid bestaat zelfs dat de procu reurs-fiscaal op den duur niet bereid zul len zijn mede te werken aan een rechts pleging, welke door den minister van Jus titie ten deele ongedaan kan worden ge maakt en een wijze, waarvoor strafrechte- I lijk noch staatsrechterlijk gronden aan wezig zijn. Muziek Zf Zeven jaar geëischt tegen machine-bankwerker Hedenmorgen werd voor het Amsterdamsche Bijzondere Hof de behandeling van de zaak tegen den Haarlemschen machine-bankwerker B. voortgezet. Hem w. ten laste gelegd dat hij in 1944 een val had opgesteld voor den verzeke ringsagent B., die als fel anti-Duitsch bekend stond. De verdachte zou een briefje bij den agent hebben bezorgd waarin, gevraagd werd „even aan te komen". De verzekeringsman gaf aan het verzoek gehoor en werd gearresteerd. Bovendien vermeldde de tenlastelegging dienst neming bij den Wach- und Schutzdienst Nieder- saksen. Tijdens de zitting van heden verklaarde de echtgenoote van den assuradeur dat B. voor haar man een open briefje met de oproeping had achtergelaten. Verdachte ontkende dit en vertelde hoe hij in opdracht van den beruchten politieman F. Krist een gesloten enveloppe be zorgd had. In zijn requisitoir achtte mr. B. J. Besier het bewijs van opzettelijkheid niet geleverd, wel achtte hij bewezen dat verdachte zijn plicht om een arrestatie te voorkomen, verzaakte. De eiseh luidde zeven laar met aftrek en levenslange ontzetting uit de kiesrechten. Mr, Kokofsky betoogde in zijn pleidooi dat de ten laste legging geen vonnis wettigt. Uitspraak over 14 dagen. EX-BEWAKER GEARRESTEERD. Door die Haarlemsche Politie ls proces-verbaal opgemaakt tegen een gewezen bewaker van de Strafgevangenis, een zekeren G. A. S.. die zich Gevangenis-eigendom, in den vorm van onder broeken, hemden en sokken had toegeëigend, G. A. S. legde een volledige bekentenis af. Dezer dagen is gemeld, dat de P.R.A. te Amsterdam haar personeel aan het in krimpen was. Dit was voor ons aanleiding te onderzoeken hoe het met de P.R.A. te Haarlem staat. Ons werd medegedeeld, dat men hier al eenigen tijd daarmede bezig is. In het voorjaar zijn de plaatselijke diensten in Bloemendaal, Heemstede en Haarlem op geheven omdat het werk in Haarlem ge centraliseerd werd. Bovendien zijn in den laatston lijd verschillende menschen die bij de P.R.A. werkten, weggegaan omdat -zij Ln hun vroegere functie terug wilden keeren of een andere betrekking konden krijgen. In het algemeen werd in die vaca tures niet voorzien, tenzy het personen gold die met een speciale taak belast wa ren. zoodat het noodig was nieuwe des kundigen in hun plaats te benoemen. In. het algemeen is dus het personeel der P. R. A. te Haarlem ook ingekrompen. Daarbij werd voor oogen gehouden, dat de P.RA. slechts een tijdelijke functie te vervullen heeft, zoodat tenslotte algeheele opheffing in het uitzicht is. Het is evenwel nog niet mogelijk ge weest de rechercheurs van de gemeente politie te Haarlem, die tijdelijk te werk ge steld zijn bij de Politieke Recherche Af deeling weer naar hun oude corps terug te laten gaan. Wel heeft, om de belangen van beide diensten van het betrokken personeel te bevorderen, sindsdien af en toe een rui ling plaats gehad. Er is voorloopig voor de P.R.A. te Haar lem nog veel werk te doen. In den laatsten tijd is, overeenkomstig de richtlijnen die Indertijd was het de bedoeling te Haar lem op drie plaatsen, die speciaal daar voor in aanmerking kwamen de Dreef, de Westergracht en de Jan Gijzenvaart maar de werktuigen (electrische boren) waren nog niet beschikbaar. Ook te Heemstede zal, naar aangenomen wordt, een oorlogsmonument naar een oorlogsmonumenten te stichten. Daarvoor speciaal ontwerp, komen. Indertijd hebben waren reeds verschillende kunstenaars uitgenoodigd, namelijk de heeren Theo van Reijn en Mari Andriessen te Haarlem en prof. L. O. Wenckebach te Noordwij- kerhout. Naderhand werd door B. en W. van Haarlem in den gemeenteraad medege deeld, dat overwogen werd hier ter stede te volstaan met één oorlogsmonument. Nader vernemen wij evenwel, dat het toch de bedoeling is, dat die drie monumenten tot stand zullen komen. Daarnaast rees een plan op een andere plaats er werd daarbij gedacht aan het veld voor het Paviljoen in den Hout een groot monu ment te maken, dat dan een herinnering zou zijn aan den oorlog in het algemeen, terwijl de andere drie monumenten her inneren zouden aan de vreeselijke gebeur tenissen welke op die plaatsen zijn voor gevallen. In een vorig nummer hebben wij ge meld, dat de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen een prijsvraag heeft uitgeschreven voor een oorlogsmo nument. Men acht het namelijk gewenscht, dat op de honderden plaatsen in ons land, waar gedurende den bezettingstijd Neder landers werden gefunsilleerd een gelijk vormig of althans overeenkomstig gedenk- teeken wordt opgericht. Wij vernemen dat als het te Haarlem komt tot uitvoering van dit groote oor logsmonument dit niet zal vallen onder de uniforme regeling, zoodat Haarlem een eigen ontwerp daarvoor kan laten maken. In Den Haag staat men op het stand punt dat de drie kleinere monumenten wel onder de uniforme regeling zullen vallen. Die meening werd evenwel door de be trokken comités niet gedeeld, zoodat over deze aangelegenheid nog onderhandeld wordt. Het zal in elk geval nog wel. eenigen tijd duren voor met de uitvoering der plan nen begonnen zal kunnen worden. Wordt tenslotte uitgemaakt, dat die monumen ten inderdaad vallen onder de uniforme regelingen, dan beteekent het een vrij langdurig uitstel, want de termijn voor de uitgeschreven prijsvraag sluit pas 1 Fe bruari 1947. De bedoeling van het gemeentebestuur is binnenkort de schuilkelders aan de Dreef te sloopen. Dit zou al eerder gedaan zijn, wij reeds bijzonderheden medegedeeld over het ontwerp van den Haarlemschen beeldhouwer Mari Andriessen. De plannen daarvoor hebben de goedkeuring verwor ven van de daarvoor aangewezen regee- ringsinstantie. Er is thans beslist, dat dit monument zal worden'opgericht aan het einde van »de Vrijheidsdreef bij Groenendaal. De vrij heidsdreef wordt weer geheel in orde ge maakt, zoodat zij met een brug wordt door getrokken naar de v. Merlenlaan. In het komende voorjaar hoopt men dit werk al gereed te hebben. Het ligt in de bedoe ling het Heemsteedsche oorlogsmonument te onthullen op den tweeden verjaardag van de Bevrijding. gegeven zijn door het Directoraat-Generaal voor de Bijzondere Rechtspleging, in het bijzonder gewerkt aan het afwerken van de onderzoekingen die betrekking hadden op de zoogenaamde lichte gevallen. Men weet, dat het streven was zoo snel moge lijk beslissingen mogelijk te maken om het aantal gedetineerden in de kampen te verminderen. Dit onderzoek in de lichte gevallen is te Haarlem thans voltooid. Nu is men begonnen aan het verder af werken van het onderzoek in de zwaardere en zware gevallen die in de kampen over gebleven zijn. Daarmee zal ongetwijfeld nog eerjjge tijd gemoeid zijn. Maar dan is men er nog niet. Er ligt bij de P.R.A. te Haarlem nog een zeer groot aantal dossiers van personen die thans nog vrij rondloo- pen en waarvan er ongetwijfeld velen zijn die vervolgd moeten worden. Het kan op het publiek, dat met het doen en laten van die menschen geheel of ten deele bekend is een eigenaardigen indruk maken, maar er is toch geen grond voor de veronder stelling, dat de P.R.A. van zins is die zaken maar te laten rusten. Het was even wel niet mogelijk alle zaken meteen aan te pakken. Voor de tweede kamer van het Haarlemsche tribunaal had zich te verantwoorden W. A. van S., wien ten laste was gelegd, dat hij lid is ge weest van de NSB. dat hij zijn kinderen had laten aansluiten bij den Nationalen Jeugdstorm, dat hij directeur is geweest van het provinciaal Bureau van de Stichting Winterhulp Nederland en van den Nederlandschen Volksdienst en dat hij in laatstgenoemde functie een klacht bij de leiding der NSB had ingediend over den burge meester van Urk. De voorzitter merkte op, dat beschuldigde een salaris genoot van f 6600 per jaar van een instelling, die gelden ontving uit liquidaties en op manieren, waarover hij niet wilde uitweiden. Volgens hem werd het gezin door het hooge inkomen bevoordeeld boven an deren ten koste van de gemeenschap. De vrouw van Van S. was sympatiseerend lid geweest. Zij deelde mee. dat haar kinderen korten tijd deel hebben uitgemaakt van den Nationalen Jeugd storm. Als verdediger trad op mr. J. Verlooy. Deze merkte op. dat beschuldigde geen propagandist van de NSB is geweest, dat zijn kinderen niet lang lid geweest zijn van den jeugdstorm en dat de klacht over den burgemeester van Urk geen moeilijkheden heeft opgeleverd. Vervolgens deelde pl. mee niet te kunnen begrijpen, hoe Van S. er toe gekomen ls, lid te worden van de NSB. In 1933 was hij immers een vurig pacifist. Toen hij merkte, dat Figee waar hij werkte! oorlogsmateriaal maakte, heeft hij om prtnei- pieele redenen zijn ontslag genomen. Dat betee- kende veel in een periode van werkloosheid. Geestverwanten hielpen het gezin door hem in staat te stellen thee en koffie te laten verkoopen. Later had hij een copleerinrichting. Moeilijke jaren heeft hij doorgebracht. In 1942 wilde Van S., die een groot Idealist was, weer wat doen. Na het lezen van het programma van de NSB sloot hij zich aan. Daar hij een goed organisa tietalent had kreeg hij het verzoek in dienst te komen van den N. V. D., waaraan hij gevolg gaf Tevoren had hij bij den distributiedienst té Haarlem gewerkt, zeer tot tevredenheid van de directie. Mr. Verlooy verzocht de leden van het tribunaal ook rekening te houden met hetgeen Van S. in het verleden heeft gedaan. De uitspraak zal op 19 November volgen. Een actie van de commissie voor Geestelijke Volksgezondheid te Haarlem en omgeving Er wordt geklaagd over den ongunstigen invloed van de oorlogsjaren op het moreel der bevolking. De commissie voor Gees telijke Volksgezondheid voor Haarlem en omstreken (waarover wij meermalen schreven) streeft er naar middelen en we gen te zoeken om daarin verbetering te brengen en betere gemeenschapsmenschen te krijgen. De wenschelijkheid werd inge zien om via de onderwijzers en de leeraren invloed te krijgen op de jeugd. De ver schijnselen die zich voordoen als verwil dering moeten in dezen kring allereerst bestudeerd worden, opdat ze met een beter gefundeerden ondergrond kunnen worden beïnvloed. Gemeld werd dat wij in deze ten achter staan bij de Angel-Saksische landen. Het is gelukkig al gebleken, dat menschen die werkelijk voor dit werk iets voelen of die zelf zoekende zijn, gaarne een middelpunt zouden hebben, waar zij de dingen kunnen bespreken. Dit streven zal zooveel mogelijk bevorderd worden. Een onderwijsdeskundige verzekerde, dat er reden is om aan te nemen, dat de leer lingen van de H.B.S., het Gymnasium en het Lyceum hun problemen wel openhar tig met ouderen willen bespreken als dit op onschoolsche wijze geschiedt. In het werk zouden betrokken moeten worden, behalve leeraren en onderwijzers, jeugdleiders, sociale werkers, werkbazen, alsook personen uit oudercommissies van verschillende scholen. De bedoeling is om tot het vormen van concrete werkgroepen te komen. Om de jeugd te bereiken die in de industrie werkzaam is zouden ook de avondscholen, ambachtsscholen en nijver heidsscholen bewerkt moeten worden. Besloten werd te beginnen met de be langstelling bij de onderwijzers voor dit werk levendig te maken. Daartoe zal, via „Volksherstel", een circulaire aan het on derwijzend personeel gericht worden om op te wekken een vergadering te bezoe ken, waar deze denkbeelden zullen worden toegelicht en besproken. Dr. J. M. Rom- bouts uit Santpoort zal daar een inleiding houden. Concert in de Bakenesserkerk De organist Lasschuit heeft de reeks con certen ten bate van de restauratie van het orgel der kerk hervat. Nieuw is de door hem de hoorders verschafte gelegenheid om plaatsing van werken naar hun eigen keuze op de programma's te verzoeken Dat van 't concert van Maandagavond bevatte er reeds vier: de Fantasia in G van Bach, de 6e Orgel sonate van Mendelssohn; een werkje van Guilmant en een van Grey. Voor het midden deel van Bach's Fantasie leek het orgel dezer kerk me niet machtig genoeg; het klonk mo notoon en mat en pas tegen het einde brach ten tongwerken wat afwisseling en kracht. De Sonate daarentegen klonk mooi, vooral de zacht gehouden Finale. Van de andere twee werkjes bleek dat van Guilmant, ondanks zijn „Stille Nachf'-gelijkenis meer muzikale waar de te bezitten dan het zeer oppervlakkige van Grey. Medewerker was dit keer de violist Chris van der Glas. Als een violist op een kerk- concert speelt, zien we op het programma zoo goed als zeker óf Bach óf Hfindel óf een of meer der Italianen, wier -namen verwarring stichten in de hoofden der muziekgeschiedenis studeerenden, Corelli en Torelli. Tartini en Nardini, Piccini en Puccini, Padre Martini, Sammartlni en Samehtini; houd die allen maar eens uit elkaar! Enfin, nu waren dan -Nardini (1722'93) en Sammartlni aan de beurt; de eerste met een mooi melodieus Con certo in e mineur, in welks Andante een frappante gelijkenis met een wending in het Andante van Mendelssohns beroemd Concert, en de merkwaardige afwisseling van mineur en majeur in het thema van het Allegretto mijn aandacht trokken; de andere met een nog al langdradige Passacaglia. Later kwamen een vrij droge „Vocalise" van Rachmaninoff en de warm gevoelde „Arietta" van Henr. Bosmans. In beide stukjes werkte de knorren de orgelbas niet bepaald gunstig. Van der Glas toonde zich weer de degelijke violist, dien we reeds meermalen in hem leerden kennen; hij moge zich echter hoeden voor te veel portamenti in de positiewisselingen. Van zijn vertolkingen stond die van Nardini's Con certo bovenaan. K. DE JONG. Tooneel Hou niet van sprookjes, zei de dikke man tegen de kleine magere vrouw. Zij zaten naast mij in de bioscoop. Het was „La Belle et La Béte", met een camera die wonderen deed met zwart en wit en alle grijzen, die de wereld bezit. Hou niet van sprookjes, zei de dikke man, toen La Belle op een wit paard een duister boschpad bereed en La Belle het slot van*La Béte betrad. Daar waren lange gangen. Daar rezen griezelige bloote ar men die, reikend uit het niets en lichaam loos, de luchters hieven om haren weg naar La Béte te bereiden. Hoorbaar griezelde de magere vrouw en een hooge onderdrukte kreet klonk op tegen de breede borst van haar gezel, toen La Béte zijn behaarde klauwen stree- lend streek over La Belle's onwezenlijke lokken. Vrouw, zei de man, doe niet zoo raar. D'r benne geen beesten die spreke kenne. D'r benne geen tooverspiegels. En d'r benne geen armen zonder lichamen. Het is een gewone vent, die ze 'n mombakkes hebben aangedaan. Allemaal onzin. Heb i jij ooit een beeld gezien, dat schiet? En j een kat d:e op z'n achterpoote loopt? En I een handschoen, die je maar heb an te I doen om duizend kilometer ver te vliegen? En geloof jij dat zoo'n mooie meid houden ken voor zoo'n griezel? Hou met van sprookjes! De kleine grauwe vrouw zweeg kramp achtig. Ik dacht: Zij houdt wél van sprookjes. En haar werkelijkheid is zoo klein en grauw als zij zelve. Haar wereld is on sprookjesachtig van den morgen tot den avond tot den nacht. Dikke vent, die kleine vrouw van Jou heeft altijd van wonderbaarlijke prinsessen gedroomd, van witte paarden,van rozen wiegend op den wind. Voor haar was er een oud kasteel met luchters, glanzend hun kaarslicht. Voor haar waren er zijden ge waden en een bed van zonlicht met een deken van maanlicht en sterren om van den fluweelen hemel te plukken en in de eigen gouden prinsesse-lokken te steken. Er was de teederheid van een wit-zijden prins. Er er waren tranen, die op een donzen wang tot diamanten stolden, ge plukt door zijn hand. La Belle snikte bij het sterven van t Beest. De wind ruischte door de populieren. Een wit paard hinnikte in de stal. Een Prins, wit en prachtig, stond voor La Belle, sloeg zijn arm om haar leest en kuste haar voorhoofd. Rozen geurden. De hemel straalde van geluk. De kleine vrouw zuchtte. Hou niet van sprookjes, zei de man. Allemaal onzin. De kleine vrouw zweeg. Geef mij maar die dikke en die dunne. Daar ken ik tenminste om lache Ach, hoe teeder en zwierig zweefden La Belle en de wrt-zijden Prins langs de schoonste der hemelen. Hoe droevig lag La Béte in den dood: hpt Beest, met het gebroken hart. Maar uit zijn leelijkheid was zijn goed heid schoon ontstegen. Maar uit zijn klauwen werden de tee- dere hancj^n, die zacht de lokken, de gou den lokken, van La Béte streelden. De zaal werd licht, de zaal stommelde haar eigen kleine leven tegemoet De kleine, grijze vrouw óók. Om Formby kèjje nog eris lache, zei de dikke man. Heb ik me kegel-avondje voor late schiete, Merie, hoe bestaat 't. ELIAS. Inbreker gevraagd Als huldeblijk aan haar eerelid Jan Fabri- cius heeft de tooneelvereeniging J. J. Cremer gisteravond in den Stadsschouwburg diens kluchtspel Inbreker gevraagd voor haar leden en donateurs vertoond. Deze vereeniging heeft bij dit eerste optreden na de bevrijding haar reputatie gehandhaafd van een der beste Haarlemsche dilettantengezclschamjen te zijn. Zij verkeerde dezen avond trouwens in een gunstige positie, daar de heer Henk Bakker, wiens naam nauw aan dit stuk is verbonden, als regisseur en hoofdrolspeler fungeerde. Een merkwaardigheid deed zich bij deze vertooning voor. In vele gevallen spelen ama teurs een blijspel als klucht; hier geschiedde het omgekeerde: een klucht werd als blijspel gespeeld En de ontdekking was, dat zoo'n toch altijd wat zot stuk door een dergelijke transpositie dichter bij het leven komt te staan en de marionetten menschen worden Het sterkst trof dit bij de heerschzuchtige vrouw, die hier niet verscheen in de cliché figuur van het manwijf, maar als een gewoon, onopvallend iemand, die een begrijpelijken tegenzin tegen haar sukkeligen echtgenoot had gekregen. Ook deze pantoffelheld was dit maal geen caricatuur en stak met zijn door den acteur getemperde eigenaardigheden niet al te sterk af tegen de figuren zijner tegen spelers: het goedgezinde dienstmeisje, den tooneelspeler en de oude huishoudster. Door deze gelijke afstemmirtg verkreeg men een evenwichtig samenspel, en de komischs, effec ten hadden door deze versobering meer uit werking. De twee boeven waren echter met den besten wil niet in dit procédé te betrek ken en hun scène moest wel reine klucht blij ven. Een open doekje behaalde het humoris tische Joodje. Het was een onderhoudende avond met vlot spel en goede typeering over de geheele linie. H. G. CANNEGIETER. Film In een door het comité GooiLimburg ge organiseerde nachtvoorstelling, waarvan de baten aan het Limburgsch comité ten goede kwamen, heeft Zondagnacht de Nederland sche verzetsfilm „Bezet Gebied" van Frans Dupont en Wim Gerdes haar wereldpremière beleefd. De samenstellers hebben niet gestreefd naar felle dramatische effecten, zij hebben integen deel het gegeven uiterst sober behandeld en hier1'en daar. uit de schier overstelpende stof, grepen gedaan, welke hun kenschetsend voor het verzet leken. Van de verzetsmenschen zijn geen helden gemaakt. Integendeel het zijn eenvoudige jonge mannen en vrouwen ge bleven, die zonder ophef den weg gingen, welken het hart hun ingaf. Dit is ongetwijfeld een der grootste verdiensten van deze film. Het is ons inziens echter jammer, dat veel episodes onbegrijpelijk zullen zijn voor de genen, die de bezetting niet hebben meege maakt, een bezwaar, dat vooral gaat wegen als de film eventueel in het buitenland zal worden vertoond. Een tweede en ernstiger bezwaar is het gemis aan de sfeer van ang stige spanning en verbetenheid, die den be zettingstijd kenmerkten. Doch ondanks de vele tekortkomingen, twij felen wij er niet aan, of een ieder zal deze film tot het einde met groote aandacht vol gen. al was het alleen maar omdat de behan delde stof ons nog zoo versch in het geheu gen ligt. TENTOONSTELLING VAN WERKEN VAN KEES VERWEY. 'Zaterdagavond zal ln het Frans Halsmuseum een tentoonstelling van werken van Kees Verwey worden geopend door mej A. Hoo- gendoorn wetenschappelijk assistente aan het rijksmuseum voor kunsthistorische docu mentatie in Den Haag. Op deze tentoonstel ling bevindt zich het laatste portret van dr. K. J. L. Alberdingk Thym (Lodewijk van Deyssel). Voor directe indiensttreding vragen wij een leerling- ETALEUR Gr. Houtstraat 54-60 HAARLEM Verdere besprekingen in Batavia Uit gezaghebbende bron wordt verno men, dat bij de Maandagavond na afkon diging van het bevel „Staakt het vuur" gehouden besprekingen tusschen de Ne derlandsche commissie-generaal en de In donesische delegatie, welke van 19.00 tot 23.00 uur plaatselijken tijd in het paleis plaats hadden, de fundam<mteele vraag stukken van de organisatie van de toe komstige samenwerking met volledig be grip voor de wederzijdsche standpunten zijn besproken. Ten aanzien van een aantal punten werd verheldering verkregen. Er blijven echter een aantal punten over, ten opzichte waarvan de bestaande kloof tusschen de standpunten niet kon worden overbrugd en welke een verder overleg vereischen. De datum voor dit overleg is nog niet vastgesteld. Heden heeft de Britsch-Indische minister van Defensie, G. S. Bhalja, in het Britsch- Indische parlement verklaard, dat plannen waren gemaakt voor de terugtrekking van de Britsch-Indische troepen uit Indonesië tegen 28 November. Momenteel ligt de 36ste Britsch-Indische divisie in garnizoen op Sumatra en de 23ste divisie op Java, thans alleen in Batavm, sinds Buitenzorg eind October aah de Nederlandsche auto riteiten is overgedragen. Terwijl de Britsche zönes in Neder- landsch-Indië aan de Nederlanders zullen worden opgedragen, zullen anderzijds een aantal gebouwen, die tot dusver werden bewaakt door gewapende Japanneezen on der voorwaarden, die in samenwerking met de Indonesiërs zijn opgesteld, aan de In donesische strijdkrachten worden overge dragen. Burgerlijke Stand HAARLEM 4 November 1946 BEVALLEN: 1 Nov.* H. G. Veldt—Mumebo, d 2 Nov., II. Bosma—v. Abs, z.; C. M. v. Dcursen. Bastiaanse. d J. d. Voor—d. Jong, z II A. Piers—Raijmakers. z H. M. v. Wort—Droog.' d.; J. H. Plekar—Franchimon. z.; A. C. Bruin—v. Waard, z.; G. J. AHart—Slagter, d W A. A. Huijgen—Kol. d A. v. Attekum—Rijkers. z E. d. Kuijper—Slxma d.: 3 Nov.. M L. Tilleman— Winter, d.; J. C. C. d. Geus—v. d. Horn, d E. Beugeling—Antonisse. z.: M. v. d. Bergh—Mars hall. d. en z A. M. G. BrinkmannIJiand. z.; E. Mulder—Middag, d.: 4 Nov., J Koenderman v. d. Brink, z.; A. T v. Hooljdonk—Dudalski, d.; J. E. M. VredenburgBrooljmans, z. OVERLEDEN': 1 Nov., J. C. P. Bek, 65Ver- spronckweg; K. Numan. 78 Ie Hooge rwerd- dwarsstraat: A. J. J. Willegers. Schouwtjeslaan; m„.. t> a sickmann, 4 m„ Hazepaterslaan;

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3