Sprookje op het buiten „Manpad' Wereldnieuws Critiek van Kamerleden op militaire zaken Naar normaler verhoudingen op de arbeidsmarkt Tips en Tops De radio geeft: Geen plannen voor een tweede film-stad P> EN oude oprijlaan, herfst-bruine beu- ken en een statig patriciërshuis. Slechts een onopvallend bordje, vlak bij de groote trekbel geeft aan, dat hier evenwel niet meer de menschen wonen, die zich het best thuis voelden in zalen-van-kamers en een bordes-met-barokke bloempotten. „Europeesche Kunst Unie" kondigt het aan, hoewel op de hekken van het oude buiten de naam „Huize Manpad" nog steeds herinnert aan vroeger tijden, toen de dichter van Lennep hier zijn verzen aan het Hollandsche landschap opdroeg. De eerste uiting van de Kunst-Unie na den oorlog was een film-afdeeling, die onder den naam „Studiofilm Amster dam" trachtte de film als kunstuiting op een hooger cultureel plan te brengen. Deze filmafdeeling betrok naderhand een huis in een der mooiste gebieden van ons landje, het buiten te Heemstede werd gehuurd en onder leiding van den schrijver-regis seur Paulbruno Schreiber werd een begin gemaakt met de voorbereidingen voor een groote speelfilm. Gezien de doelstellingen van de „Europeesche Kunst Unie" zou deze rolprent een experimenteel karakter moe ten hebben en nieuwe wegen voor de film kunst zoeken. Het scenario is thans gereed en de cineast Bert Haanstra verklaarde zich bereid als opnameleider -te fungeeren. Tot zoover heeft de Kunstunie de reeds platgetreden paden der gewone filmindu-, strie bewandeld, maar zoo gauw de opna men ter sprake komen, hoopt ze hiervan af te wijken. De heer Schreiber heeft namelijk een sprookje geschreven, waarin een meisje de hoofdrol vervult als personificatie van het goede. Demonen en boschgeesten trachten vat op haar te krijgen, maar worden ten slotte door de kinderziel overmeesterd. De tegenstelling tusschen licht en donker dus. Tegen het schoone décor van het bui ten „Manpad" zal zich dit verhaal ontrol- van onze beschaving, zullen uitstrekken. Of Heemstede dan het centrum van de Europeesche Kunst Unie zal worden, is nog niet te zeggen, wel bestaat het plan, om er de afdeeling Film blijvend te vestigen. In Heemstede hebben wilde geruchten de ronde gedaan over een invasie van film sterren en den aanbouw van reusachtige studio's op de gronden van het trotsche buiten: uit het bovenstaande zal zonder meer de ware bedoeling van de Europee sche Kunst Unie duidelijk zijn. Kerstpaketten voor Indië Met het m.s. „Oranje" zijn te Priok de eerete 30.000 stuks van in totaal 150.000 Kerst paketten uit Nederland aangekomen. De verdeeling zal geschieden door den dienst Welfare: Het leger krijgt er 100.000, de marine 20.000 en de burgers 30.000. Uiteraard worden de paketten het eerst ver voerd naar de verste uithoeken van den Ar chipel, als Nieuw-Guinea, Morotai, enz. en zoo gaat men van buiten naar binnen, zoodat de laatst-arriveerende paketten eindelijk be stemd zullen zijn voor de mannen in de om streken van Batavia. Jammer is, dat een, zij het zeer klein deel, van deze paketten spoorloos is verdwenen. Vermoedelijk tengevolge van diefstal bij het inladen in Nederland. Avonden lengen Pijnen strengen. 't Is weer zoo laat; met 't kille jaargetijde \oor de deur. worden ook de rheumatische pijnen weer heviger en de aanvallen volgen elkaar sneller op. Een reden te meer om Kruschen te-nemen. Die kleine dagelijksche dosis Kruwhen doet wonderen; de aanspo rende werking op de bloedzuiverende orga nen is heilzaam voor Uw heele gestel, 't Bloed gaat sneller stroomen en de schade lijke zuren - oorzaak van Uw lijden en pijn - verdwijnen vanzelf. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. Fabr. Griffiths Hughes Ltd Manchester (Engeland). (Adv.) Dit frissche meiske gaat de hoofdrol ver vullen in de film waarvan thans de voor bereidingen op het buiten „Manpad" te Heemstede in vollen gang zijn. len. Behalve het meisje, en nog eenige spe lers van vleesch en bloed, zullen er hoofd zakelijk poppen in acteeren. Mevrouw A. Bicot gaat de poppen vervaardigen (ze worden ongeveer een meter groot) en ver der zal het demonische karakter van het woud, waarin het meisje tegen de kwade machten strydt, worden versterkt door de boomen, die daartoe van papier-maché „ge zichten" voorzien worden. Prinsen en ko ningen, raadsheeren en heksen zullen in het woud van geheimen hun spel van licht en donker spelen. Dank zij de medewerking van het département van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft men reeds een spade in den grond kunnen steken, maar het zal wel voorjaar 1947 wor den, voor de eerste opnamen proef draaien. Verscheidene personen moe ten nog gezocht worden (het meisje wordt vertolkt door het dochtertje van den regisseur) en van verschillende marionetten staat nog geen lijntje op papier. Als de film klaar is, hoopt men haar in vier talen na te synchronisee- ren en zij moet dan eigenlijk de eerste na-oorlogsche acte-de-présence van de Europeesche unie vormen. Voorloopig gebeurt er nog niet veel aan het Manpad; de heer Schreiber en zijn medewerkers willen in alle stilte „hun" sprookje voorbereiden. Is eenmaal de eerste steen van het cul- tureel-opbouwende werk in den vorm van de film gelegd, dan hoopt men op den duur over te kunnen gaan tot het oprichten van een aantal andere afdeelingen der Unie, die hun werkzaamheden over het gebied van muziek, tooneel en andere uitingen Uitvoer in October gestegen Volgens de voorloopige cijfers bedroeg de Nederlandsche uitvoer in October 487.972 ton (September 314.215) tegen een waarde van 110 2 millioen (September 91.6 millioen). In de uitvoerbedragen over October waren begrepen 13 millioen voor bloembollen, 9 millioen voor aardappelen en 5 millioen voor radio-artikelen. Volgens Cen Sovjet-Deensche handelsover eenkomst, welke door den Deonsohen minister van buitenlandsche zaken, Rasmussen, ter ratificatie aan het parlement is voorgelegd, zal de Sovjet-Unie voedsel (o.m. 15.000 ton Deensche boter) en vee ter waarde van meer dan 109.000.000 kronen ontvangen. Denemarken ontvangt ruwe materialen ijzer, steenkool, zilver, timmerhout, benzine, olie en miniralen ter waarde van 2fi 000.000 kronen. De voormalige provincie Saksen zal een staat gaan vormen, bestuurd door een president en acht ministers. Dit geschiedt op initiatief van het Sovjetbestuur. De socialistische eenheids partij zal een grondwet voor den nieuwen staat opstellen. Meer dan 8000 paketten met voedsel en kleeding zijn sinds 10 October uit Zuid- en Z. W. Afrika naar de Britsche zóne van Duitschland gezonden. Volgens berichten uit Korea hebben de Rus sen en Chineesche communisten Mandsjoerije zoodanig van machinerieën en goederen beroofd, dat het economisch herstel van dat gebied wel 40 jaar zal vergen. De Britsche nieuwsdienst in Duitschland, die een welingelichte bron aanhaalt, meldt, dat een bijzonder proces voor veldmaarschalk Milch, den vróegeren Duitschen onder-minis ter van luchtvaart, binnen het kader van de aanstaande processen te Neurenberg zal wor den voorbereid. Radio Leipzig meldt, dat het zuiverings hof te Stuttgart begonnen is met het instellen van een actie tegen Hjalmar Schacht. Duidelijke omschrijving gevraagd Van de taak van het leger Naar aanleiding van de indiening der oorlogsbegrootingen voor 1946 en 1947 hebben vele leden der Tweede Kamer aan de regeering gevraagd, een samenvattend overzicht te geven van de militaire ge beurtenissen in Nederland van Februari tot Juli 1940, om zich een oordeel te kun nen vormen over het z.g. oude leger, dat in petities en brochures herhaaldelijk in het geding is geweest. Voorts vragen zij den minister van Oorlog, inlichtingen te verstrekken over het ontslag van hooge of ficieren van dit oude leger. Vele leden meenden dat de noodzakelijk heid, gebruik te maken van Engelsche hulp bij de militaire opleiding, is ontaard in een volkomen oriëntatie op Engeland. Naar hun oordeel zijn intensiever betrekkingen met Amerika, dat eveneens leering en hulp had kunnen verschaffen, niet voldoende onderhouden. Wordt wel voldoende studie gemaakt en profijt getrokken van Fran- sche en Belgische ervaringen bij de leger vorming? Het veelvuldig gebruik van een vreemde taal in het leger konden vele le den maar matig waardeeren. Zij drongen aan op spoedigen terugkeer naar hun eigen land van de buitenlandsche militairen, die nog in Nederland vertoeven, mede uit een oogpunt van de handhaving der souverei- niteit Militaire auto's. Vele leden maakten zeer scherp aanmer king op de naar hun meening onverant woordelijke wijze waarop door ^loogerc en lagere militairen misbruik wordt gemaakt van auto's voor andere dan dienstdoelein den. In Engeland wordt bij militaire auto ongelukken na de derde herhaling het rij bewijs afgenomen. Men adviseerde, ook hier dergelijke maatregelen te nemen. Eenige leden merkten op, dat vrijwilli gers, die na het volbrengen van den over eengekomen diensttijd ontslagen zijn, weer worden opgeroepen, terwijl anderen na het verstrijken van dien termijn niet worden ontslagen. Ambtenaren, die voor den mi litairen dienst worden opgeroepen en daar door in tractement achteruit gaan, krijgen het verschil van het rijk bijgepast. Bij personen uit het particuliere bedrijf ge schiedt dit niet. Gevraagd werd deze on billijkheid weg te nemen. Nu geen vrij stelling wegens broederdienst meer wordt verleend, worden groote gezinnen zwaar der getroffen dan voorheen. Den minister werd verzocht het mogelijk te maken om aan dergelijke gezinnen in bepaalde ge vallen schadevergoeding te verleenen. Leger-voorlichting. Vele leden meenden dat de voorlichitng van en over het leger veel te wenschen laat. Zij waren van oordeel dat het radio programma voor de Nederlandsche strijd krachten een verkeerden geest ademt. Ook tegen de politiek van een door de regee ring ruim gesubsidieerd weekblad, welke speciaal ten aanzien van de taak van het leger in Indië ingaat tegen die van de re geering, werden maatregelen gevraagd. Ook maakte men bezwaar tegen geïllustreerde uitgaven van militaire autoriteiten, waar in het oorlogsbedrijf wordt verheerlijkt en waarin eveneens de taak van het leger in Indië onjuist wordt voorgesteld. Met betrekking tot de aan de solda ten te verstrekken lectuur stelden vele leden zich op het standpunt, dat wat de burger lezen mag, den soldaat niet onthouden kan worden. Zij laakten het eigenmachtig optreden van comman danten die „De Waarheid" in canti- nes hadden verboden. Zeer vele leden waren bezorgd over de wijze waarop de gelden voor de materiaal voorziening worden besteed. Veel mate riaal ligt ongebruikt en onverzorgd opge slagen. Er is veel verouderd materiaal bij. De kanonnen in de geallieerde legerdumps schijnen meerendeels „uitgeschoten" te zijn. Men vroeg voorts wat er waar is van berichten, dat op Nieuw-Guinea groote, van de Amerikanen overgenomen, leger- voorraden aan bederf worden prijsgege ven wegens gebrek aan personeel. Wat is de taak van het leger? Vele leden waren bezorgd over het feit, dat de militaire uitgaven een vierde ge deelte van de totaft begrootingsuitgaven vergen. Algemeen werd voorts de behoefte gevoeld aan een duidelijke omschrijving van de taak van het leger. Vele leden meenden deze taak tweeledig te zien, na melijk een operatief orgaan als onderdeel van de krijgsmacht der Vereenigde Volken en een orgaan voor de handhaving van de binnenlandsche orde door middel van re- serve-formaties. Zijn met Engeland reeds afspraken gemaakt inzake een militaire samenwerking? Het zou volgens 'vele le den gewenscht zijn, dat het geheele de fensieprobleem onder oogen wordt gezien door een nationalen defensieraad om te komen tot een harmonisch defensieplan voor leger, vloot en luchtmacht. Voorts werd herleving der legercommissie uit le den der Staten;-Generaal gewenscht ge acht. Verscheidene leden meenden dat de hui dige legerorganisatie te grootsch is opge zet. Door zich te distaneieeren van het oude leger is heel wat ervaring en kennis van oorlogszaken verloren gegaan. Alge meen werden bezwaren geuit tegen het voortbestaan van het vrijwillig hulpkorps. Is het juist, zoo vroegen vele leden dat er troepen naar Indië zijn uitgezonden, die nog geen schot, uit welk wapen dan ook, hadden gelost en dat tot voor kort noodzakelijk geachte inentingen van uit te zenden militairen achterwege zijn geble ven? Ook vroeg men inlichtingen omtrent den duur van den diensttijd der uitgezon den militairen. Algemeen veroordeelde men het, dat personen die, wegens hun gedrag in bezettingstijd, zijn gestraft thans van uitzending naar Indië zijn vrijgesteld. Vele leden achtten het gewenscht nu reeds maatregelen te nemen, waardoor uit Indië terugkeerende vrijwilligers en dienstplich tigen weer in het burgerleven kunnen worden opgenomen. Agenda voor Haarlem ZATERDAG 9 NOVEMBER Stadsschouwburg: Iphigenela in Tauris, 20 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Kees Ver- wey, 10—16 uur. Rembrandt: Shanghai-drama (18 J.) 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Palace: Zij maakte mij een Moordenaar (18 j.) 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Luxor: Dat is Amerika (a. 1.) 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: San ders of the River (14 j.) 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. City: De danseres van St. Diego (18 j.) 14.15, 16.30. 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Verloren ln de Wiildernis, 14.30, 19,00 en 21.15 uur. ZONDAG 10 NOVEMBER Geb. Cultura: Wijdingsdienst (Spirit.ver. Har- monia) 10.30 uur Tuinzaal Concertgebouw: Le zing (Dë Dageraad) 10 uur. Concertgebouw: Soirée (The American Club) 19.30 uur. Bioscopen: als Zaterdag. MAANDAG 11 NOVEMBER Begijnhofkapel: Concertgeb.-Quintet, 20 uur. Geb. Ver. Vr(jz. Herv.: Filmavond „Het eiland Texel", 20 uur. Bioscopen: als Zondag. Waar eeiis Jacob van Lennep zijn verzen dichtte, zullen volgend voorjaar demonen rondwaren. Het buiten aan het „Manpad" te Heemstede, dat thans door de „Studio film Amsterdam" gebruikt wordt. Invloed van prijscontrole wordt merkbaar De preventieve werking van de prijscon- tröle-actie wordt langzaam merkbaar. In Den Haag werden 333 zaken bezocht, waarvan 62 bedrijven of wel 19 procent in overtreding waren. Een dag tevoren bedroeg dit percen tage 25 procent. Bij een bezoek aan een rust huis bleek, dat aan een oude dame voor pen sion met verpleging 525.'per maand in rekening werd gebracht, terwijl dit ten hoog ste 275.mocht bedragen. Een apotheker meende voor een halven liter levertraan 2.75, den prijs, voor één liter, te moeten vragen, hetgeen hem een bekeuring bezorgde. Een kruidenier verkocht al zijn artikelen zonder uitzondering één cent te hoog, zoodat ook tegen hem proces-verbaal werd opge maakt. De activiteit van de prijscontrole in andere deelen van het land is niet verminderd. In Maastricht en Oldenzaal werden respectieve lijk 160 en 113 winkels gecontroleerd, waarbij in iedere stad 34 overtredingen werden ge constateerd. VRIENDEN DIE JE NOOIT VERGEET Vóór den oorlog waren ze als kind in huis. Echte vrienden waren het. Alle huisgenoten zagen steeds opnieuw met verlangen naar ze uit. Geen wonder, ze waren een deel van de echt huiselijke sfeer geworden! In de oorlogsjaren zagen we hen helaas niet meer. Maar wat een vreugde: Ze zijn teruggekeerdDezelfde goede, trouwe vrienden. De pittige, krachtige koffiesoorten van de Gruyter en bovendien de geurige theemelanges. Ook rood-zilver- merk is er weer, in metaalpapier verpakt. Precies als vroegerDezelfde samenstelling, hetzelfde heerlijke aroma. Betere soorten met louter goede eigenschappen en boven dien weer tien procent' korting. Inderdaad, vrienden die je nooit vergeet! De kentering is begonnen Na de bevrijding deden zich eigenaar dige verschijnselen op de Arbeidsmarkt voor. Velen, zoowel mannen als vrouwen, werden door een zucht naar avontuur, al thans naar verandering, aangegrepen. Groot was het aantal dat geen genoegen nam met het werk dat zij altijd gedaan hadden (en waartoe zij in het algemeen ook de meeste geschiktheid hadden!), maar zochten een anderen werkkring. Door de groote vraag naar arbeidskrachten in nieuwe functies kwam er veel gelegenheid om aan de particuliere wenschen te vol doen. Daarin slaagden niet alleen de menschen die op dat oogenblik geen werk hadden, maar ook zij die een ander func tie moesten opgeven. Het gevolg was dan weer, dat ook gegadigden gezocht moesten worden voor die opengekomen plaatsen. Er kwamen ongekende verhoudingen op de arbeidsmarkt. Meisjes en vrouwen die tevoren steeds in de huishouding, of ander specifiek vrouwelijk beroep gewerkt had den, namen plaatsep in die te voren als regel slechts door mannen bezet waren. Omgekeerd was "het ook niet zeldzaam, dat mannen op plaatsen kwamen waar voorheen alleen vrouwen gestaan hadden. Het zou evenwel onjuist zijn te meenen, dat de verschuivingen zich alleen beperk ten tot het onderscheid man of vrouw. In tegendeel. Dezelfde wisseling van functies werd ook gezien onder de mannen en de vrouwen onderling. Vakarbeiders zochten werk dat niets met hun opleiding te ma ken had. Daarentegen waren anderen, die ook aan bod wilden komen, gedwongen te trachten werk te krijgen waarvoor zij de vereischte opleiding misten. Personen die belast waren met de lei ding van de personeelsvoorziening van groote instellingen, bedrijven en gemeen ten, stonden, tengevolge van die eigenaar dige stroomingen op de Arbeidsmarkt, herhaaldelijk voor problemen. Zij konden in veel gevallen voor de verschillende functies niet de personen krijgen die zij wenschten. Wfj vernemen nu evenwel van enkele van zulke leiders, zoowel te Haarlem als te Amsterdam, dat er een duidelijke ken tering in deze eigenaardige verhouding is. Het gaat, wat dit onderdeel betreft, weer naar normaler verhoudingen op de Arbeids markt toe. Geleidelijk gaat de zucht tot avontuur of verandering er uit. De men schen keeren weer tot „hun oude liefde" terug. Blijkbaar voldeed de verandering niet. Bovendien zal in veel gevallen wel gebleken zijn, dat zij, ook wat hun capa citeiten betreft, niet de meest geschikte personen op de bezette posten waren. Het is nu weer iets gemakkelijker geworden vrouwen voor de speciifieke vrouwe lijke functies te krijgen en omge keerd komen de specifieke mannelijke functies weer open voor de mannen. De oude verhoudingen hebben zich nog wel niet volkomen hersteld maar de kentering is er toch in elk geval. De bril van Sultan Sar y 102. De beren zijn misschien door de vlammen ingehaald", grijnsde groot vizier Joessoef. „Het is hun eigen schuld, men kan zich niet ongestraft in Joessoefs zaken mengen", vleide hem een van zijn volgelingen. Intusschen kwamen ae vlammen steeds dichter bij. „Wij moeten naar de schepen te rug" riep een der roovers, „want het schijnt dat men ons wil insluiten". Er ontstond verwarring in de troepen. Men wist niet meer welke kant men in het oog moest houden. „Schiet dan toch" brulde Joessoef, maar sommige roovers hadden hun geweren al weg geworpen. Toen het rookgordijn, dat de vlammen begeleidde, even door den wind werd weggewaaid, schrok Joes- soef. „Daar komen ze allemaal!" riep hij ontzet. En het was waar: Het ge heele gezelschap, van den Sultan tot Tips en Tops, kwam rustig over de ver schroeide aarde op de roovers toeloo- pen. Om op den gloeienden grond te kunnen loopen hadden onze vrienden natte lappen om hun schoenen gewik keld. Buitenlandsch beleid onzer regeering Aan de memorie van antwoord op het verslag der Tweede Kamer over het alge- meene regeeringsbeleid, ontleenen wij het volgende betreffend onze buitenlandsche politiek: „Dat Nederland ook maar eenigermate als kampioen voor een of andere groep van groote mogendheden zou optreden, kan rustig naar het rijk der fabelen worden verwezen. Ongetwijfeld moet Nederland, gelijk eenige leden betoogen, de Sovjet-politiek zoo veel mogelijk trachten te begrijpen en moet het alles vermijden wat de tegen stellingen noodeloos zou verscherpen. Wil echter deze poging vrucht afwerpen, dan moet een dusdanige geesteshouding aan beide zijden bestaan. De regeering; deelt het oordeel van de leden, die meenden, dat ons land er een politiek belang bij heeft mede te werken aan de bezetting van Duitschland. Zoo spoedig als daartoe voldoende troepen be schikbaar zullen zijn, stelt de regeering zich voor, om, evenals zulks thans reeds door België geschiedt, aan de bezetting van een bepaalde zóne in Duitschland mede te werken. Aangezien het Spaansche vraagstuk nog steeds een onderwerp van onderzoek door de Vereenigde Volken uitmaakt, is de re geering niet voornemens, zelfstandig de diplomatieke betrekkingen met de huidige Spaansche regeering te verbreken. Of zij dit in verband met het optreden der Ver eenigde Volken zal doen, zal afhangen van de conclusies waartoe de bespreking van dit vraagstuk door de Vereenigde Volken zal leiden". Nog geen spaarcampagne Minister Lieftinck overweegt uitgifte van Savingbonds Hoezeer de minister van Financiën een vergrooting van de besparingen ook nood zakelijk acht heeft hij tot nog toe van het inzetten van grootscheepsche spaarcam- pagnes afgezien, omdat hij de psychologi sche en organisatorische voorwaarden voor het welslagen daarvan nog niet aanwezig acht. Ten aanzien van het denkbeeld om in het kader van zulk een campagne over te gaan tot de uitgifte van „savingsbonds" naar Amerikaansch voorbeeld, deelt de minister van Financiën mede, dat een der gelijke uitgifte bij hem een punt van ern stige overweging uitmaakt. Het ligt in de bedoeling van den mi nister van Financiën, voor te stellen om met de verlaging van de vennootschaps belasting minder ver te gaan dan hij aan vankelijk heeft gewild en de verlaging bovendien een jaar later te doen ingaan. Met de opmerking van sommige Kamer leden, dat het brengen van eenige veran dering in de waarde van de munteenheid niet volstrekt verwerpelijk is, indien daar door de moeilijkheden, waarmede ons land te kampen heeft, uit den weg geruimd kunnen worden, is de minister het niet oneens. Hij meent echter, dat de moeilijkheden, door een wijziging van de waarde van de munt in de eene of de andere richting onder de huidige nationale en interna tionale omstandigheden weinig nader tot een oplossing zouden worden gebracht. Met de meening van vele andere Ka merleden, dat de gedachte aan een opzet telijke inflatie moet worden afgewezen, kan, als men niet voor een kwader alter natief wordt gesteld, worden ingestemd. Gelden voor de noodgebieden De Raad van Beheer van Nederlands Volks herstel heeft besloten uit hef Fonds Nood gebieden voor Limburg 320 000, voor Noord- Brabant 300.000, voor Zeeland 420.000 voor Gelderland 760.000 ter beschikking te stellen voor de financiering van projecten van algemeen belang in de zwaar getroffen gedeelten dezer provincies. Aangezien deze bedragen nog geheel ontoereikend zijn om aan alle urgente aanvragen te voldoen, zijn de projecten, die het eerst voor financiering uit het Fonds Noodgebieden in aanmerking komen, vastgesteld na uitvoerig overleg met deskundigen uit de noodgebieden zelf. HILVERSUM I. 301.5 M. 18.00, 20.00 en 23 00 uur Nieuws. 17.30 Om nabij de twintig. 18.15 Gramofoon. 18.30 Neder landsche Strijdkrachten. 19.00 Piano-recital. 19.30 Uitzending voor de rijpere jeugd. 19.45 Uitzen ding. bestemd voor Nederlanders in Duitschland. 20.08 Dingen van den dag. 20.20 En nuOké. 21.30 Socialistisch commentaar. 21.45 Orgelopna men. 21.55 Stafmuziekcorps. 22.25 „Jane Eyre", hoorspel. 23.15 Hobby-hoek. 23.30 Nachtvoor stelling. HILVERSUM n, 415.5 M. 19.00, 20.00 en 22 00 uur Nieuws. 18.00 Dinermu- ziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.50 's avonds als ik slapen ga. 19.15 ,,1' Arlésienne Suite". 19.30 Buffalo Bill. 20.05 Dfi gewone man zegt er het zijne van. 20.15 „Wie weet hoe deze plaat heet". 20.30 Lichtbaken. 21.00 Michaelli's Rhapsodie en voordracht Henri 't Sas. 22.15 Ka tholiek nieuws. 22.20 Opvoedkundige problemen. 22.35 Avondgebed 22.55 Gramofoon. 23.05 Klaas van Beeck. 23.30 Gramofoon. ZONDAG HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00, 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Gramofoon. 8.45 Zondagmorgenmelodieën. 9.15 Geestelijk leven. 9.30 Men vraagten wij draaien. 10.00 Mevr. Spelberg. 10.30 Kerkdienst uit Zwolle. 12.00 Nederlandsche oorlogsgraven comité. 12.30 Zondagclub. 12.40 Haagsche opera koor. 13.15 Concert. 13.50 De Spoorwegen spreken. 14.05 Dr. P. H. Ritter; 14.30 Radio Philharmonisch orkest. 15.05 Filmpraatje 16.00 Wat vrouwen op het hart hebben. 16.10 Dansmuziek. 16.40 Sport flitsen. 17.00 VPRO. 17.30 Oome Keesje. 18.15 Sport. 18.30 Ned. Strijdkrachten. 19.00 Radio- lympus. 19.30 Wim lbo. 20.15 Opera-concert. 21.i Paul Vlaanderen grijpt in. 21.40 „Weet je nog wel oudje". 22.10 Julia de Gruijter en Rien van Noppen. 22.30 „Muziek mozaiek". 23.15 „Senti mental Music". 23.45 Orgel. HILVERSUM II, 415.5 M. 8.00, 9.30, 21.00, 19.30 en 22.00 uur Nieuws. 8.15 Van man tot man. 8.30 Prot. Studiodlenst. 9.45 Hoogmis ln de kerk van de H. Lidulna, Haarlem. 11.30 Concert. 12.15 „ln 't Boeckhuys". 12."" Lunchconcert. 13.30 Prof. dr. J. B. Kors. 14. Toscanini dirigeert nieuwe platen. 15.00 „Het spel van Folptrt van Leerdam". 15.30 Uitzending uit Rotterdam. 16.00 Voetbalwedstrijd Luxemburg- Zuid Nederland. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Dienst uit de Chr. Her. Kerk van Apeldoorn. 18.45 Fransche orgelmuziek. 19.15 Ds. A. K. Straatsma. 19.45 Piano-duo Han Beuker en Wouter Denijs. 20 00 Biddend Nederland. 20.15 Atoombom. 21.00 Slui tingsavond van de Limburgweek. 21.30 Metro- pole-orkest. 22.15 Katholiek nieuws. 22.35 Avond gebed 22.50 Gramofoonmuziek. 23.00 Dansmuziek. 23.30 Zigeunemvuziek. (In verband met de staking der radio-musici Is het waarschijnlijk, dat er wijzigingen in de muziek-programma's zullen worden gebracht). Over Muziek linj De Zangkunst II Dezer dagen sloeg ik het Requiem van Verdi op en ik volgde de onvolprezen schoonheid van deze muzikale gedachten die alle uit de vocaliteit voortkomen. Dit is de triomphale ontplooiing van de zang drift der Latijnsche muzikaliteit; hier ij de melodie superieur. Hier is alle harmo nie en contrapunctiek, alle stemmen- zetting en instrumentatie dienstbaar aan den hymnischen zang. Dit is de school der zangers. Deze laatste zin is misschien het meest vertrouwd voor ons Hollanders? Het Requiem van Verdi wordt sinds tientallen van jaren in Nederland gezongen met alle studie en toewijding, maar is de Zuidelijke warmte, de vervoering hier ooit vrucht baar geweest? Wordt niet alleen de „mi neur- en majeur-stemming", mitsgaders het forte en piano met ernstige plichts betrachting aangewend? Worden de licht heid, het vleugelachtige gezang, de zonn^- heid der melodie hier verstaan? De Italia nen hebben hun tonaliteiten, met of zonder chromatiek, altijd buiten de geijkte droef heid of opgewektheid verstaan; dit Re quiem is geen klaagzang maar een hymne. Wat in het groot voor koren en splisten en dirigenten bij dit werk geldt, laat zich in 't klein gelden bij de vele, kleine, lyri- sche aria's der oude Italianen. Men weet dat een zanger (of zangeres) een liederen- avond dikwijls begint met enkele oude aria's. Dit is niet om zich om te begin nen gelukkig te voelen met de superio- riteit van een muziék die volledig melodi- euse schoonheid beteekent; neen, dit doet men om alvast wat in-te-zinigen, de stem op dreef te brengen voor z.g. belangrijker werk! Hoe dikwijls hooren wij na drie vier oude aria's de lamentabele gevoelens van Johannes Brahms, redelijk geordend op de opeenvolging van evenzeer redelijk geordende accoorden, conventioneel met alle gevoel voorgedragen; en wat beteekent dan eigenlijk dit sentiment in muzikalen zin? De Italiaansche aria's krijgen nooit wat hun toekomt, de liederen van Brahms altijd. De oude aria's zijn meestal op enkele woorden, zonder litteraire beteekenis, ge- gecomponeerd, maar ze geven aan zanger het „notenmateriaal" om het muzi kale hart en de muzikale verbeelding teaei laten klinken, maar wie hoort het hart en de fantasie? Meer dan éénmaal heb ik hooren zeggen nel dat de liederen van Brahms dieper zijn ille dan die aria's. Het is een diepte in de we laagte; het zingen echter is een perspectiet op in de hoogte, óók voor bassen! De noorder* ma: lingen verwarren altijd diepte met zwaar te; een instinctieve vrees voor levenskunst}"" houdt hen aan den grond en daarmee ver wijderd van zonnige regionen. Neen, v de Duitsche romantiek kan men niet lee- ren zingen, wel volgens gemüts-conventies gemetriseerde zinnen „uitbeelden". Mee zingt dan met ,,Empfindung" en di sentiment is bij alle zangeressen en zangen hetzelfde, een soort stroop uit mineur majeur samengesteld en daarbij wandelt de stem een poosje heen en weer, gesteund op de stokken der accoorden. Een violist krijgt voor deze aesthetiek geen kans vandaar dat de violisten meestal mooier spelen dan de zangers zingen. De instru mentalist kan zijn melodie niet baseeren op de gebruikelijke gevoelens, welke zan gers altijd ijverig toepassen. De instrumen talist is de gelukkige, die den inhoud der melodie niet kent, hij moet zich overgeven aan den stroom, en daarom zwemt hjj zonder zwemmerig te doen. Het is de. Duitsche romantiek die de edele zangkunst in den weg heeft gestaan. Dogmatisch hepft men met hart en zie. geloofd in deze lichtlooze wereld van aan doenlijke mooiigheid, in deze diepte dei gemoeds, die voor alle Duitschers verstaan baar is, maar die ons Hollanders niet had mogen verleiden. Van nature moeten wij toch tot helderheid van geest in staat zijn, tot vrijheid in de verbeelding, tot zuiver heid van aandoening. Onze groote componist Dièpenbroek was in zijn jonge jaren beïnvloed door de Duit sche romantiek; de kracht van zijn per soonlijkheid overwon de sentimentaliteit en hij bevrijdde zich. Een lied als „Puisque l'aube grandit"/is in dit opzicht niet alleen symbolisch, maar ook een bewonderens waardige werkelijkheid. Hij ontvonkte de muziek van Verlame's ernstige verzen noteerde de waarlijk vocale melodieën, die in dit lied boven alles superieur zijn. Die- penbrock heeft, als geen ander in ons land, de echte melodieuse drijfveer van den ar tist; wie zijn lyriek verstaat kan meeleven in het verbeeldingsleven der muziek, in J de werkelijke diepte der schoonheid, die niet in het duister maar in het licht leeft. Van de persoonlijkheid van den zanger wordt verwacht dat hij geheel en al in-ltei strument van de melodie wordt, van den ïfl< begeleidenden pianist dat hij hand en harp van den poëet zal zijn. Geen gebruikelijke aanwendingen van „gevoel" kunnen hieuwv worden toegepast; hier is geen conventie die te hulp komt. In deze lyriek gaat de aandoening van dichter, componist, zanger e en speler op in de zelfstandigheid d( melodie, zij zijn alle zangers van het lied, want zoowel dichter als componist hier met het sentiment der hymne en hoe gelukkig moet de zanger wel zijn die de gestalte tot klinkende voltooiing maakt. Hoe ik zoo van een monumentaal wert^l van Verdi tot de lyriek van Diepenbroclt H_ kan komen? Omdat wij over de zangkunst Coi spraken, over de superioriteit der vocale1® melodie, over het zingen als levensbegin- sel van den musicus, hierbij denkende r® aan die helderheid van geest die den Hol* 1 landers van nature toch eigen is en waar- aan de ontvankelijkheid voor de schoon* f heid gepaard gaat. Hendrik Andriessen. Vergoeding oorlogsschade Financieele regeling voor invalide militairen en oud-illegalen De wet op de materieele oorlogsschaden, welke een definitieve regeling inzake de vergoeding van oorlogsschade inhoudt, verkeert in een vergevorderd stadium van voorbereiding. De indiening kan binnen afzienbaren tijd worden tegemoetgezien, Ten behoeve van de belangen van de genen, die in militairen dienst of in den illegalen strijd invalide zijn geworden en van de nagelaten betrekkingen van deze groepen zijn reeds wetsontwerpen gereed, die financieele voorzieningen bevatten ten behoeve van hen, die kunnen worden aan gemerkt als slachtoffer van het actieve verzet tegen den vijand. Deze wetsontwer pen hebben betrekking op de slachtoffers van het binnenlandsche verzet en die van de koopvaardij en de visscherij. Een ander wetsvoorstel bevat een aantal wijzigingen en aanvullingen van de bestaande mili taire pensioenwetten en geeft nadere re gelen ten behoeve van de militaire oor logsslachtoffers. Indien dit voorstel tol wet zal zijn verheven, zal zulks leiden tot een belangrijke verbetering in de finan cieele voorzieningen ten behoeve van laatstbedoelde categorie. :n U s -li de b i en lYj

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2