Herdenking van hen, die hun leven gaven voor onze vrijheid Wereldnieuws J QÜ gggEEBTj Milliarden-spel in Indonesië De radio geeft vanavond: De Haarlemsche schouwburg heeft vele plannen De Amsterdamsche beurs reageert op de Amerikaansche verkiezing en Sigaretten ort en Duizenden jonge levens hebben onze ondgenooten geofferd voor onze vrijheid. De lichamen van deze helden rusten in on zen grond, hun graven vormen voor ons volk een eeuwig memento. In de zorg voor deze graven en in de waardige huldigings plechtigheden op de heldenkerkhoven, de monstreert ons volk op de bijzondere her denkingsdagen zijn onvergankelijke dank baarheid jegens de volken, die hun hoog ste offers brachten voor hun en ons hoog ste goed. Gisteren ziin voor het eerst ook in Ne derland op alle geallieerde oorlogskerkho ven herdenkingsplechtigheden gehouden. De nationale herdenking geschiedde op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam, waar driehonderd geallieerde militairen, voor het overgroote deel leden van vliegtuig bemanningen, zijn begraven. In het begin van den oorlog werden zij door den bezet ter met militaire eer ter aarde besteld, doch later geschiedde de begrafenis zonder eenig eerbetoon. Zondagmorgen hadden Amsterdamsche kinderen de graven overdekt met herfst bloemen. Des middags woonden de hoogste vertegenwoordigers van de geallieerde lan den, Groot-Brittannië, Amerika, Canada, Frankrijk, Polen, België, Australië en Tsje- cho-Slowakije, alsmede de minister van Oorlog, luitenant-kolonel A. H. J. L. Fiévéz, generaal H. G. Winkelman, luite nant-generaal mr. H. J. Kruis, vice-admi- raal J. W. Termijtelen, majoor T. Lamers van de luchtstrijdkrachten, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland en mr. A. J. d'Ailly, burgemeester van Am sterdam, de herdenkingsplechtigheid bij, welke begon met het zingen van „Quomodo mori" door het Amsterdamsche koor „Cae- cilia". Vervolgens spraken een R.-K. gees telijke, een geestelijke van de Anglicaan- sche kerk, ds. W. van Limburgh en de heer H. Goetzen, voorzitter van het Nederlandsch Oorlogsgravencomité. Minister Fiévéz herinnerde in een korte rede aan den wapenstilstand van 11 No vember 1918. Een kwarteeuw later woed de de dood opnieuw op de silgvelden en weer brachten velen hun offer met het ideaal van een betere wereld voor oogen. Namens de regeering bracht de minister eerbiedig hulde aan hun nagedachtenis. De Britsche ambassadeur. Sir Neville Bland gaf uiting aan de groote dankbaar heid van het Britsche volk voor de zorg welke de Nederlanders aan de oorlogsgra ven wijden. „Tweemaal in een menschenleven", zei- de de volgende spreker, de Amerikaansche ambassadeur Stanley K. Hornbeck, heeft de wereld nu naar de wapenen gegrepen. Zullen we opnieuw moeten betalen met levens in een nieuwen oorlog? We moeten voortdurend waakzaam blijven, een groo- tere productie, een effectiever distributie van goederen over de wereld, een beter begrip voor eikaars moeilijkheden, meer verdraagzaamheid, mededoogen, sympathie en vastberadenheid aankweeken en de na gedachtenis van hen, die hier liggen in eere houden, door ons te wijden aan die eene groote taak: het bewaren van den wereldvrede". Bonvrije worst en vleeschw aren niet onbeperkt verkrijgbaar Van heden af zullen alle soorten leverworst, leverpastei, leverkaas, nierkaas, nierworst en nierbrood, benevens hoofdkaas (zure zult), bonvrij door den slager moeten worden af geleverd. Ook de slager zal de voor de be reiding van deze artikelen benoodigde grond stoffen, met een vakterm aangeduid als ..uit slagen", niet meer met distributiebescheiden behoeven te verantwoorden. Deze „uitslagen" zullen echter volgens een mededeeling van het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch wegens de te verwachten groote vraag naar bonvrije worstsoorten in de eerste plaats door de slagers voor de worstbereiding moeten wor den gebruikt en daarom practisch In het ge heel niet aan het publiek kunnen worden afgeleverd. Het bonvrij verkrijgbaar stellen van de genoemde worstsoorten en vleesch- waren beteekent geenszins, dat deze ook on beperkt verkrijgbaar zjillen zijn. De heeren Gortzak en De Groot nog niet naar Indië Leden van de Communistische Partij Nederland hebben in het Concertgebouw en in Carré te Amsterdam het 29-jarig be staan der Sovjet-Unie herdacht. Tijdens deze bijeenkomst is medegedeeld dat de reis, welke de heer Paul de Groot, lid der Tweede Kamer voor de C.P.N. en de heer Gortzak, voorzitter van de communistische fractie van den Amsterdamschen gemeen teraad op uitnoodiging van de militairen van 1-7 R.I. naar Indië zullen maken, nog niet kan doorgaan, daar de regeering nog geen reisvergunningen heeft verleend. A Nadat de capucijner monniken van het klooster te Campo Distria van de Joegoslavische regeering bevel hadden gekregen, het klooster, dat deze orde reeds meer dan drie eeuwen in bezit heeft, te ontruimen ten behoeve van com munistische gezinnen uit Ljubljana, heeft een deputatie uit de bevolking weten gedaan te krij gen, dat de monniken de helft van het klooster mogen behouden. (Rtr). In een plechitge en zeer aangrijpende cere monie in Londen's Whitehall heeft koning George Zondag de „1939-1945" cijfers onthuld op de cenotaaf, welke dit monument voor de geval lenen van den eersten wereldoorlog tot een na tionaal gedenkteeken voor de dooden van beide wereldoorlogen maakten,/ Een Britsche soldaat werd ernstig gewond en verscheidene andere soldaten en burgers liepen verwondingen op. toen Zondagmiddag in het Ras el Ain spoorwegstation, ongeveer tien mijl ten Noord-Oosten "van Tel-Aviv, bommen ont ploften. Kort voor het middaguur, zoo meldt Un. Press, ontdekte men in de wachtkamer eenlge koffers waaarop geschreven was „bommen gevaarlijk". Onmiddellijk werd het station ont ruimd, doch voor dat men de bommen onscha delijk had kunnen maken, kwamen zij tot ex plosie De schade aan het station bedraagt zeker meer 'dan 50.000 pond sterling. Naar van bevoegde zijde wordt vernomen, heeft Engeland aan de Ver. Staten levering in het begin van 1947 van een groote hoeveelheid tarwe verzocht. Naar verluidt heeft Amerika terzake nog geen beslissing genomen. Na het bericht over uitnoodiging van den Duitschen socialistenleider voor een bezoek aan Engeland wordt thans door het nieuwsbureau Dana in de Amerikaansche zóne van Dultsch- land gemeld, dat dr. Kurt Schumacher tezamen met andere leiders van de Duitsche sociaal democraten op 29 November aanstaande te Lon den worden verwacht. De voornaamste radiozender van het Duitsche persbureau Dana, die bij Frankfort was opgesteld, is door een feilen brand geheel verwoest. De zender was reeds 15 maanden in gebruik en voorzag 42 kranten van nieuws en was tot voor kort onder geallieerd toezicht. Mary Churchill, de dochter van den Britschen staatsman, heeft zich verloofd met een kapitein van de Coldstream Guards, Christopher Soames. Het huwelijk zal waar schijnlijk ln Januari plaats hebben. I „We eeren hier niet alleen de mannen, wier graven we hier voor ons hebben", aldus de laatste spreker, de heer H. F. Feaver van het Cauadeesche gezantschap te Den Haag,„niet alleen de mannen in dezen oorlog vielen, maar ook de geval lenen van den vorigen oorlog. Moge er thans voldoende kracht en wijsheid, ver draagzaamheid en geduld leven in de har ten en de geesten van diegenen, die thans het lot van de menschheid in handen heb ben voor het scheppen van die wereld, waarvoor onze makkers zijn gevallen". Kransleggingen. Hierna legden de vertegenwoordigers van de verschillende regeeringen kransen bij de graven. Eveneens werden kransen gelegd namens de onderscheiden onder- deelen van onze nationale strijdkrachten door mr. A. J. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam en door den heer H. Goetzen, voorzitter van het Nederlandsch oorlogs graven-comité. Ten_slotte legde een groep verkenners een krans namens den bond van oud-illegalen. De hoornblazers van het Amsterdam sche politiecorps bliezen „The Last Post", het laatste appèl tot de dooden. Daarop volgde een minuut stilte. Het Wilhelmus besloot deze nationale heldenhulde, die nu van jaar tot jaar de herinnering zal leven dig houden aan hen, die het hoogste offer vnor onze vrijheid hebben gebracht. 5000.-. oi méér salaris? En wat hebt Gij aan te bieden? Hoe staat het met Uw ontwikkeling? Studeer bij Resa en ver over dat wat Gij begeertl Vraagt ons prospectus: Staatsexamen A B, H.B.S. A&B, Mulo, Onderwijzersakte. Bekende Schriftelijke Car sua (Adv.) Houtaankoopen in Canada De Nederlandsche regeeringsmissie, die naar Canada is gezonden voor den aan koop van hout voor den wederopbouw in Nederland, heeft 25 millioen voet hout in Oost-Canada gekocht.' Dit zachte hout, dat gebruikt zal worden in den huizen bouw en voor kisten en kratten, zal aan 't eind van het volgende jaar zijn afgeleverd. De betaling zal geschieden uit de onlangs door Canada aan Nederland verstrekte leening. Ongeveer 7 milliard Japansche guldens, 610 millioen guldens aan Javasche Bank geld en een onbekend aantal millioenen Nica-guldens hebben gedurende het jaar na Japan's capitulatie in Indonesië naast elkaar gecirculeerd. Het Japansche geld 1 werd na den lsten November niet meer ter inwisseling aangenomen. Op dien dag de den 100 millioen nieuwe republikeinsche „rupiah's" hun intrede in het milliarden- spel, met een officieele waarde van 50 Ja pansche guldens per „rupiah". Gedurende de maand October zijn de Indonesiërs en Chineezen in staat gesteld hun bezit aan Japansch bankpapier te deponeeren bij de kantoren der „Bank Negara Indonesia" (Republikeinsche Bank van Indonesia). Na 1 November ontvingen zij hiervoor het re- Een bijet van 1 Rupiah, voorzijde, met de beeltenis van Soekarno. Een biljet van 1 Rupiah, achterzijde. publikeinsche geld," volgens de bovenge noemde koers. Er ontstond tijdens de laatste week van October in de door de Geallieerden bezette steden van Java een levendige geldmarkt, terwijl de prijzen van levensmiddelen on gekende hoogten bereikten. Velen kochten liever Nica-guldens voor him Japansche geld en zoodoende steeg de koers hiervan officieel op 33 Japansche guldens ge steld in enkele gevallen tot boven de honderd. De opkoopers van het Japansche geld verwachten dat de „rupiah's" welke zij voor hun buit zullen terugkrijgen een grootere koopkracht zullen hebben dan het Nica-geld. Nederlandsche en Indonesische financieele experts verwachten een over eenkomst in de naaste toekomst. Amsterdams politie-orkest speelde voor de radio Verklaring van den hoofdcommissaris De Amsterdamsche politie-stafmuziek heeft Zaterdagavond in het VARA-pro- gramma een radioconcert gegeven. Naar aanleiding hiervan heeft de hoofdcommis saris van politie te Amsterdam, de heer H. A. J. G. Kaasjager de volgende ver klaring afgelegd: „De politie wenscht in het radio-conflict geen partij te kiezen en zal de aangegane contracten nakomen. Bovendien is het spe len in het politie-orkest als dienst te be schouwen en de leden van het corps zou den zich daaraan niet kunnen onttrekken. Het optreden van Zaterdagavond kwam niet in de plaats van het optreden van een stakend ensemble en kan dus niet als onderkruiperswerk worden beschouwd". De stakende radio-musici hebben een vergadering gehouden, waarin het beleid van het stakingscomité met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Het hoofd bestuur van den Nederlandschen Toon- kunstenaarsbond heeft de bemiddeling van het N.V.V. aanvaard. Het College van Rijksbemiddelaars heeft uitspraak gedaan in het loongeschil tus- schen de stichting Radio Nederland en de musici. De rijksbemiddelaars hebben het stichtingsbestuur volledig in het gelijk gesteld .en de eischen der musici betref fende loonsverhooging afgewezen. Het hoofdbestuur van den Nederland schen Toonkunstenaarsbond heeft deze uitspraak niet aanvaard, omdat het college in deze kwestie de Stichting van den Ar beid niet heeft gehoord. 72.000 Gerepafrieerden uit Indië De repatrieeringsdienst deelt mede: Met 58 repatrieeringsschepen keerden 67.135 repa- trieerenden uit de Oost in ons land terug. Op de zoogenaamde „wilde booten" werden nog 1004 personen naar het moederland gebracht, terwijl met Skymasters 3745 evacués werden vervoerd. Het hoofd van den repatrieeringsdienst In dië, de luitenant-kolonel S. C. F. Maas, die onlangs van een reis uit Indonesië terugkeer de, heeft te Batavia besprekingen gevoerd, die ertoe hebben geleid, dat het bekende kleeding centrum te Ataka per 1 Januari zal worden opgeheven. De evacués zullen dan in een magazijn in Batavia, dat door verschillende firma's onder toezicht van de overheid wordt ingericht, van warme kleeding worden voor zien. Vermoedelijk zullen na 1 Januari nog on geveer 15000 evacués Batavia verlaten. De repatrieeringsdienst zal geleidelijk sterk worden ingekrompen, zoodat bij de jaarwis seling zoowel in Batavia als in Dén Haag nog slechts een „repatrieeringspost" zal over blijven; Wetsbesluiten rechtsgeldig De rechtsgeldigheid van de zoogenaam de wetsbesluiten, de Koninklijke Beslui ten, welke gedurende de bezetting van ons land te Londen genomen zijn, heeft aan leiding tot veel discussies gegeven in po litieke en juridische kringen. De Hooge Raad heeft aan alle onzeker heid een einde gemaakt door in een arrest te overwegen, dat aangezien ten gevolge van den oorlog de gezamenlijke uitoefe ning van de wetgevende macht door de Koningin en de Staten-Generaal niet mo gelijk was, de Kroon bevoegd was tot het uitvaardigen van maatregelen van wetge ving voor zoover zulks, zonder dat het her stel van de samenwerking tusschen de Kroon en de Staten-Generaal kon worden afgewacht, door de omstandigheden was geboden. De beslissing, of deze geboden- heid bestaat, betreft volgens den Hoogen Raad een vraag van beleid, welke niet door den rechter kan worden beoordeeld. Deze zou aan een zoodanigen maatregel van wetgeving slechts verbindende kracht mogen ontzeggen, voorzoover die gebo- denheid niet aanwezig kan zijn geweest. Ontvluchtingstragedie uit 1944 voor het Bijzonder Hof Op 25 Juli 1944 zijn uit het bureau van politie te Heemstede eenige arrestanten ge vlucht, die door de zoogenaamde beurspolitie van het Gewestelijk Arbeidsbureau waren op gesloten. De toenmalige opperwachtmeester van politie J. K. heeft bij een poging, om één der medewerkenden aan de ontvluchting, te arresteeren, geschoten, waardoor de heer M. Vaumont is overleden. Wegens opzettelijke hulpverleening aan den vijand zal K. Dins dagmorgen 12 November voor het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam terecht staan. Eveneens zal zich te verantwoorden hebben de toenmalige opperwachtmeester W. U., die op dien dag als wachtcommandant optrad. Hij wordt beschuldigd eenige vluchtelingen naar het bureau van politie teruggebracht en J. K., die de ondergeschikte was, gelast, althans aangespoord te hebben, den heer V. aan te houden. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 17.45 Het rijk over zee. 18.15 „Le piano romantique". 18.30 Ne derlandsche strijdkrachten. 19.00 Ennu naar bed. 19.05 Orgelconcert. 19.30 Inleiding tot mu ziekbegrip door dr. Peter van Anrooy. 19.45 Landbouw. 20.08 Radioscoop. 21.00 Caesar en Cleopatra, hoorspel. 22.00 Blaasinstrumenten in HILVERSUM II, 415.5 M. 19.00 20 00 en 22.00 uur Nieuws. 17.30 Gemengd koor. 18.00 Spaansche Rhapsodie. 18.15 Ensemble „Rrnani". 18.40 Sportuitzending. 19.15 Meester werken voor klavier. 19.45 NCRV-leeslamp. 20.05 Marinierskapel. 21.00 „De vrije universiteit na den oorlog". 21.30 Sweelinck-Hasslerprogramma. 22.30 Piano-muzlek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Werken van HSndel. (In verband met de staking der radio-musici Is het waarschijnlijk, dat er wijzigingen in de muziek-programma's zullen worden gebracht). Er staat niet alleen veel, maar tevens zeer veel goeds op het programma van den Haar- lemschen Stadsschouwburg. Deze conclusie konden wij met een gerust hart trekkeh na een onderhoud met den directeur, den heer Deinum. Dit is een verheugend teeken. Een goed bezet programma wijst er immers op, dat er geen aanleiding is om leege zalen te verwach ten en hoewel de financiën nimmer de essen tie van welke kunSt dan ook zullen uitmaken, vormen zij juist bij het tooneel 'n onmisbaren factor voor blijvend welslagen. Dat het theaterbezoek in Haarlem zoo be vredigend is, kan voor een belangrijk deel worden toegeschreven aan het feit, dat Haar lem op tooneelgebied zoo langzamerhand on afhankelijk, men zou haast zeggen „autar kisch" begint te worden. Dit is in hooge mate te danken aan het tooneelgezelschap „Comedia". Het Haarlemsch publiek be schouwt dit gezelschap een beetje als zijn privé-bezit en dit vooral, omdat „Comedia" zyn premières voor het grootste deel op de Haarlemsche planken pleegt te geven. Trou wens, ook dit seizoen vormt deze groep weer de hoofdschotel van het ongetwijfeld zeer ge varieerde theatermenu. Behalve „Comedia" zullen natuurlijk ook anderen in Haar lem optreden. Ruys komt met zijn menschen, Charlotte Kohier, het Amsterdamsch Rotter- damsch Tooneel en het Nederlandsch Volks- tooneel, om er maar enkelen te noemen. Balletliefhebbers zullen hun hart kunnen ophalen aan het „Zweedsche Danstheater", aan Hollandsche dansers als Mascha ter Weeme en Tony Raedt, Trudy Schoop. Yoma Saszburger en natuurlijk aan Ballet Jooss. Voor degenen die het luchtige beminnen, komt eind van deze maand de „Hoofdstad Operette", waarin de kern van de oude Hirsch operette is opgenomen met „Het Witte Paard" Dan is er binnenkort de opera. Het zal ten deele van het succes van „De ontvoering uit het Serail" afhangen, of zij een regelmatiger verschijning in den Haarlemschen Schouw burg zal worden, dan zij tot nu toe was. Het is, ondanks de wat kleine accomodate van Toch een spaarcampagne In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de rijksbegroo- ting heeft de minister van financiën me degedeeld, dat hij tot nog toe van het in zetten van een grootscheepsche spaarcam pagne heeft afgezien omdat hij de psycho logische en organisatorische voorwaarden voor het welslagen daarvan nog niet aan wezig acht. Ten aanzien van de psychologische voor waarden erkent de minister dat de afwik keling van de geldsaneering en de beper king van het beursverkeer daarbij althans voor bepaalde kringen der bevolking een rol spelen. De beperkende maatregelen op monetair gebied hadden een rechtstreek- sche beteekenis voor het verzekeren van een zoo groot mogelijke bestendigheid van de waarde van het geld. De noodzaak tot handhaving van deze maatregelen loopt ten einde. Daarbij zal dan tevens de weg zijn gebaand voor het herstel van een grootere mate van vrijheid in de besteding der be sparingen. Nu dit stadium is bereikt, zijn de organisatorische voorbereidingen voor het inzetten van een spaarcampagne krach tig ter hand genomen. tooneel en orkestbak en de financieele bezwa ren. want die zijn niet gering, zéér wel mo gelijk. De verschillende dilettantengezelschappen komen er dezen winter niet zoo goed af De weinige avonden die vrij zijn, heeft de heer Deinum met de onpartijdige nauwkeurig heid eens distributie-ambtenaars over hen moeten verdeelen. Rest nog te vermelden, dat men alles in het werk stelt, om vóór 1 Januari de „Gijsbrecht" hier te geven. Misstanden in de textielindustrie Zaterdagavond gaf Comedia de première van „Iphigeneia in Tauris". Op de foto v. I. n. r. Iphigeneia (Ank van der Moer), Orestes (Johan Schmitz), Pylades (Henk Rigters). De regionale commissie Twenthe uit den vakraad voor de textielindustrie is ernstig verontrust over de diefstallen in textiel bedrijven. Dagelijks worden arbeidsters en arbeiders op diefstallen betrapt en op staanden voet ontslagen. Bij deze diefstallen gaat het meestal om de ruwe gar.ens, die met spoel en al ontvreemd worden. Plet dunne garen dier spoelen wordt tot dikkere te zamen ge draaid. Deze draden worden op klossen ge wonden en verdwijnen in den zwarten handel. Een tweede kwaad dat met den dag erger wordt is het onrechtmatig verzuim van het werk. In sommige bedrijven stag neert de geheele productie, omdat bepaalde werkkrachten den eenen dag werken en den anderen dag zonder eenige geldige reden thuis blijven. Speciaal de vrouwe lijke werkkrachten trekken zich van op zeggingstermijnen niets aan. Zij loopen de fabriek in en uit, naarmate het haar past en maken zelfs misbruik van de ziektever zekering, om hun afwezigheid schijn van recht te geven. Dat aan velen om deze redenen ontslag gegeven moet worden is des te meer te be treuren, omdat er een nijpend tekort is aan vrouwelijke werkkrachten. Men heeft voldoende brandstoffen voor de stoomma chines en ook de voorraad ruwe katoen is zeer bevredigend. Maar een deel der ma chines staat stil. De productie kon vijftig procent hooger zijn als er meer vrouwe lijk personeel aan het werk zou gaan. De groote achterstand in de productie van ka toenen stoffen kan op deze wijze nimmer worden ingehaald, zoodat noodgedwongen tot grooter invoer van gesponnen garens zal moeten worden overgegaan. Ons land is nog steeds in staat van beleg In het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over de oorlogsbegrootingen merken en kele leden op, dat de staat van beleg in ons land nog steeds van kracht is. Op het moment van de capitulatie van het Nederlandsche leger, gold voor het geheele rijk in Europa de staat van beleg. Deze staat is sindsdien, noch door het in bijzondere ge vallen daartoe bevoegde Militaire Gezag, noch door de Kroon opgeheven. De leden zouden gaarne van den minister vernemen of hij be reid is te bevorderen, dat de staat van beleg wordt opgeheven, alsmede dat aan de Staten- Generaal verslag worde gedaan over den ge wonen staat van beleg en over de handelin gen van het Militaire Gezag. Is het M. G. nu totaal opgeheven, of wordt er nog „afgewikkeld?"^ zoo vroegen enkele leden. Effecten- en Geldmarkt Het is op zich zelf reeds een verheugend verschijnsel, dat de Amsterdamsche beurs af en toe nog reactievermogen blijkt te bezitten, want haar houding van den laatsten tijd zou daaraan haast doen twijfelen. Welnu, er is-vorige week weer eens een dag geweest, waarop men kon zeggen dat er rich ting in de markt zat en wel een richting in opgaande lijn, hetgeen in verband gebracht werd met den uitslag der verkiezingen in de Vereenigde Staten, waar de Republikeinen, na 14 jaar in de minderheid te zijn geweest, thans weer boven liggen. Wat dit voor de ontwikkeling van het eco nomisch leven ginds en voor de commercieele en financieele betrekkingen met het buiten land beteekent, valt niet zoo gemakkelijk te zeggen, omdat de verschillen tusschen beide partijen op die punten den laatsten tijd min der groot waren. Maar de verwachting is toch dat Amerika als gevolg van deze verkiezing, waarmede de pooten onder den presidents zetel van Truman zijn weggezaagd, zich in versneld tempo naar meer vrijheid voor het bedrijfsleven zal bewegen, hetgeen naar veler bordeel aan de volkswelvaart ten goede zal 'komen. De bril van Sultan Sar 103. De omsingeling van de roovers voltrok zich verbijsterend vlug. ,Jfaar de booten!" had de grootvizier geroe pen, maar toen hij met zijn mannen in de looppas wilde vluchten, keken zij in geweerloopen. ,f robeer om het vuur heen te komen" schreeuwde Joessoef. Maar ook aan beide zijden van het vuur lagen de volgelingen van den Sultan in stelling. „Wij zijn ge meen behandeld", siste de grootvizier, „dit is niet eerlijk!" Maar de inwoners van het dorp Ashbir verstonden geen grappen meer. Handen omhoog, Joes soef!" riep een hunner, „het spel is uit". De roovers zagen, dat er voor hen geen redding meer was. Langzaam gingen de armen in de hoogte. Het gezicht van den grootvizier zwol purper op b" deze onvrijwillige gymnastiekoefening. Toen Tips en Tops de spits van het eiland hadden bereikt, zagen zij door de vlam men heen, dat Joessoef en de zijnen al onschadelijk waren gemaakt. Blijkbaar denkt men er aan onze beurs ook zoo over en beleefden we daarom Woensdag een vaste markt, nadat het in het begin der week leek alsof de waarde van ons aandeelen- bezit hier in Nederland langzamerhand zou verschrompelen. En dat in een tijd waarin de geldcirculatie voortdurend toeneemt, zooals ook nu weer uit den weekstaat per 4 Nov blijkt, die een accres van 50 millioen aan wijst of'van c.a. 80 millioen in 14 dagen. Het is feitelijk ongewoon dat de koopkracht van het geld daalt en tegelijkertijd de koersen der aandeelen terugloopen. Het kan alleen een verklaring vinden in de maatregelen van de Overheid, die met forsche hand de kapita len van den burger aantast en de winsten der bedrijven afroomt. Al bevat het Ontwerp Ver mogensbelasting enkele sympathieke bepalin gen. gelijk we een vorige maal opmerkten, de heffing zelve wekt uiteraard weinig enthou siasme, teminder omdat zij niet als de defini tieve afsluiting der saneeringsmaatregelen voor de publieke financiën kan worden be schouwd, zoolang voor de huishouding van den Staat geen evenwicht gevonden is. Intusschen ontbreekt het niet aan pogingen om de Amsterdamsche beurs tot nieuw leven te brengen. Daar is in de eerste plaats de uitbreiding van de monetaire overeenkomst met België, tengevolge waarvan het straks mogelijk zal zijn dat men daar aan onze beurs Nederlandsche aandeelen kan koopen. Ook al valt van die zijde vooreerst niet veel vraag te verwachten, opent zich hier voor de Am sterdamsche beurs het perspectief eener breedere marktontplooiing. Dit laatste beoogt men ook met het nieuwe noteeringsysteem, dat op 18 November zal worden ingevoerd. De befaamde „midden koers" wordt afgeschaft, die voor de provin cie wel eenvoudig en gemakkelijk was. maar waarbij er voor de hoeklieden wel eens wat veel tusschen het schip en de kade viel, het geen den Amsterdamschen beurshandel niet smaakte. Men wil thans om 2 uur een „hoofd- koers" maken, waartegen alle dan aanwezige orders worden afgehandeld. Na dien tijd in komende orders zullen op de vrije markt worden uitgevoerd en in de Prijscourant zul len de laagste en de hoogste noteering wor den opgenomen De ervaring zal moeten leeren in hoeverre deze nieuwe regeling voor de uitbreiding der affaires en een reëelen handel bevorderlijk is. 99 Courantenberichtgeving over een gru welijke roofmoordzaak onthult als onbe langrijk en toevallig detail dat de ver moedelijke dader zich er een paar dagen voor het misdrijf nog op beroemde, een klein jongetje van een groot aantal pakjes Engelsche sigaretten te hebben ontdaan. Even een lichtcirkel op een duister en smerig bedrijf. Een volwassen man ge bruikt zijn brute kracht om een kind te berooven. Maar de tragiek van het geval schuilt niet zoozeer in een onthutst jonge tje. dat tranen met tuiten huilt om zijn verloren bezit, dan wel in het feit dat er kinderen dwalen door de donkere straten van den zwarten handel, handelende kin deren met kostbare koopwaar en veel geld in de zakken kinderen die zich in sluw heid en commercieele gewetenloosheid meten met groote mannen en daarbij zie het voorbeeld soms het onderspit delven omdat zij over minder kracht be schikken. Kinderen aan den zelfkant van het leven. Zij groeien op in de dagelijksche praktijken van oplichters en kwartjes vinders, dieven en bruten; hun geluk be staat in een voordeelig „zaakje" en hun ongeluk in 'n noodlottigen afloop van sluw opgezette handeltjes. Het kan zijn dat het beroofde jongetje tranen met tuiten huilde maar dat is onwaarschijnlijk. Hij zal woedend hebben gevloekt en zich hebben voorgenomen, in het vervolg nog sluwer en desnoods even bruut te zijn, als zijn kans komt. Een pakje sigaretten is snel gekocht en snel verbruikt. Een kinderleven is snel vergiftigd en onherstelbaar geschonden. Het lijkt op overdrijving, alle kleine jon getjes die rookwaar te koop aanbieden op de hoeken der straten als toekomstige mis dadigers uit te schilderen, maar er is een gevaarlijke omstandigheid, die mogelijke overdrijving verontschuldigt: Deze kin deren krijgen de kans, te mislukken een kans zooals alle groote en kleine misdadi gers die in hun jeugd waarschijnlijk heb ben gekregen. In een maatschappij, die dergelijke kansen blijft bieden, moet iets volkomen fout zijn. „Als ik ze niet koop, koopt toch een an der ze". Hoe dikwijls is dit woord al ge bruikt als dekschild voor alle mogelijke, ontduikingen van wat in gemeenschappe lijk verband goed en voorgeschreven was! Wie dat nog ten beste geeft, blijkt zelfs de originaliteit van den ontduiker niet meer te bezitten. Wie van kinderen koopt, doet niet alleen mee aan den zwarten han del enkel dat schijnt al geen oneer meer te zijn maar hij doet mee aan den zwarten handel in kinderlevens. Hij koopt toekomsten en menschen. Wanneer nie mand van kinderen kocht, zouden zij uit den handel verdwijnen als slechte colpor teurs, die verlies opleveren. Het is een overweging waard vooral voor degenen die steeds nog met eenige huivering hun geld tegen donkere artikelen plegen te ruilen, omdat zij een bepaalde aangeboren adeldom bezitten, die het instinct tot legale principes meebrengt. De anderen zullen geen lust en geen reden hebben tot die overweging, omdat zij moeite kost. Moeite is een naar iets daaruit wor den de meeste zonden geboren. Wat moeite kost, is lastig. Wat lastig is, beleedigt het egoïsme en wat het egoïsme beleedigt, laat men liever na, om de voldoening te hebben dat men zijn eigenliefde niet on beantwoord laat. Er werd een roofmoord gepleegd en er werd een kind bestolen van zijn handels waar. Licht op een smerig bedrijf, dat zich onder onze oogen voortzet. Men kan er van huiveren en het trachten te vergeten. J. L. a! BINNENLAND Minister Lieftinck heeft in Middelburg en Breskens besprekingen gevoerd omtrent den we deropbouw in Zeeland en de aan oorlogsslacht offers toe te kennen schadevergoedingen. Zeeuwen hebben hun oude eischen naar v gebracht. Namelijk dat er vergoed zal worden op basis der vervangingswaarde en niet op basis der geschatte waarde van 1940. De Watts Watts Line zal een regelmatigen dienst tusschen Rotterdam en de Canadeesche havens St. John en Halifax gaan onderhouden. De eerste afvaart heeft plaats op 19 November. Er is dispensatie verleend van het verbod tot verwerking en aflevering van niet-metalen vervangingsstoffen (kunsthars) voor de vervaar diging en reparatie van kunstharsprothesen. Tandrubber is reeds eerder vrijgegeven voor reparaties aan bestaande prothesen en voor orthodontie. De senaat der economische hoogeschool te Rotterdam heeft aan den Engelschen econoom en politicus Lord Beveridge het eeredoctoraat verleend. De promotie zal op 30 November- ge schieden. Aanvragen voor goedkoope Kerst- Nieuwjaarsteiefoongesprekken met Surinam» kunnen reeds thans worden ingediend. Er is een comité gevormd om Dr. ir. M. H Damme, oud-directeur der P.T.T., ter gelegen, heid van zijn zeventigsten verjaardag op 16 No vember te huldigen. Het ministerie van Economische Zaken vestigt er de aandacht op, dat de onlangs importeerde tweedehandsch autobanden alleen geschikt zijn voor paardentractie. Binnenkort zal de eerste algemeene verga dering worden gehouden van de vereeniging „As-Bron", welke de belangen van asthma- en bronchitispatiënten behartigt. Alle slagers en fruitwinkeliers, die op den derden dag van de prijzencontróle in Den Haag gecontroleerd werden, bleken in overtreding t» zijn. Van het aantal winkeliers, dat huishoude lijke artikelen verkoopt, kreeg 83 procent een bekeuring. Een groot bedrijf met vele filialen bleek in korten tijd een ongeoorloofde winst van f 15.000 gemaakt te hebben. Te Eindhoven zijn twee mannen de woning de gebroeders Van G., groothandelaren in een vechtpartij, waarbij een der indringers eenige schoten uit een revolver loste. Een der broers werd ernstig, de andere licht gewond. De inbrekers sloegen daarna op de vlucht met ach terlating van den revolver en een militair» handschoen. f HAARLEM EN OMGEVING De voordracht-kunstenaar Wim Povel zal op Zaterdag 16 November des avonds om acht uur in de Begijnhof Kapel te Haarlem een tweede serie eigen verhalen vertellen over veronacht zaamde figuren uit sprookjes,voor volwassenen. De pianist Iskar Aribo zal op Vrijdag 15 November des avonds om acht uur in de Tuinzaal van het Concertgebouw een recital geven. Het programma vermeldt werken van Bach, Beet hoven, Schubert en Ravel. Op Vrijdag 15 November om 20 uur zal het Caecilia Trio, bestaande uit de dames: Miep van Luin, piano. Renate Zwaardemaker, viool en Hendrica Hoekstra, cello, een Trio-avond geven in het gebouw van den Prot. Bond te Heem stede. Het programma bevat werken van Beet hoven, Brahms en Andriessen. Donderdagavond 14 November zal in de con sistorie der Geref. Kerk aan den Vijverweg te Bloemendaal, met medewerking van het bestuur der Haarlemsche afdeeling, een bijeenkomst worden gehouden om te komen tot oprichting van een afdeeling Bloemendaal van den Ned. Chr. Vrouwenbond. De bond Nederland-Israël geeft op 13, 21 en 27 November en op 4 en 11 December in het ge bouw van den Protestantenbond in de Jacob- straat te Haarlem een lezingen-cyclus over „Israël", de „Mozaïsche wetten" en de „Groote Pyramide". Als sprekers treden respectievelijk OD H. G. Rmnenriiik. .1 F Stppnmpvpr nn de op H. G. Binnendijk, J. F. Steenmeyer en de schrijver van het bekende werk „De steenen spreken": C. F. Ph. v. d. Vecht. De heer A. C. Krijn te Haarlem is aan de Technische Hoogeschool te Delft geslaagd voor het candidaatsexamen civiel ingenieur (met lo& H. fur

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2