Haarlems Dagblad Basis-accoord bereikt Heropvoeding der Nazi's Succes ie Cheribon Uitspraak in de zaak Arnold Meyer uitgesteld Churchill in de oppositie Begrootingsdebatfen begonnen De Kamer wenscht beter ingelicht te worden over het beleid inzake Indië. Nederlands buitenlandsche politiek Waardeering en critiek van kamerleden Conflict bij den radio-omroep geëindigd 61e Jaargang No. 18482 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 18713, 10132. Woensdag 13 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve Zon-cn Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal ƒ4,— - Postgiro 273107 - Alver ten tie— tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem In een interview met het A.N.P. heeft oud-minister van Onderwijs prof. van der Leeuw mededeelingen gedaan over een Duitsch plan tot heropvoeding van het Duitsche volk. Dr. Wolfgang Frommel, die indertijd uit Duitschland naar ons land was uitgeweken en dus een tegenstander van het Hitler-régime was, keert nu naar zijn vaderland terug en zal in een kasteel bij Kiel een opvoedkundige instelling stichten onder den naam Europeesche Werkgemeen schap. De Britsche autoriteiten stemmen daarmee in. Prof. van der Leeuw heeft belangstel ling voor dit werk. Het moet „de Duitschers in de gelegenheid stellen, zoowel in mate- rieelen als in geestelijken zin weer een plaats in te nemen onder de volken van Europa". Onze oud-minister van Onderwijs is van meening, dat het Nederlandsche volk een belangrijk aandeel in deze her opvoeding kan hebben. Door him kennis van vreemde talen en ruimen blik zijn de Nederlanders bij uitstek geschikt om deel te nemen aan de internationale bespre kingen en de samenwerking, die dr. From mel zich voorgesteld heeft. Oppervlakkig beschouwd maakt dit be richt een veelbelovenden indruk. Het ein digt bovendien met een plezierige streeling van onze eigenliefde. Wat bezitten wij toch een groote kennis van vreemde talen en wat hebben wij toch een ruimen blik. Ja wel. Maar van ,',de Nederlanders" zijn er hoogstens tien procent, die vreemde talen geleerd hebben en slechts een minderheid daarvan spreekt er een of twee vlot. Dat weet prof. van der Leeuw natuurlijk heel goed en zijn optimisme zal zich dus bepa len tot een kleine groep menschen, die den tijd en de belangstelling zou hebben om zich voor dit werk te interesseeren. Als die inderdaad te vinden is, moet nog blijken of het werk slaagt. Uit dit bericht dient men af te leiden, dat het zich beperken zal tot een kleinen Duitschen intellectueelen kring, natuurlijk alleen bestaande uit goedwillenden. Op een kasteel nabij Kiel kan men wel studieconferenties bij eenroepen, maar dat is pas een klein be gin temidden van tachtig millioen Duit schers, van wie er tweeëntwintig millioen in de Britsche zone wonen. De deelnemers zullen dan hun bevindingen moeten uit dragen en als zij daarmee succes hebben, zal dit toch op zijn best een langzaam- doorwerkend proces worden, dat na jaren wel eens gevolgen kan hebben. Of het de massa zal bereiken schijnt twijfelachtig. En dat Nederlanders er veel aan zouden kunnen doen betwijfel ik ook sterk. De goede krachten, die over de noodige ont wikkeling en het psychologisch inzicht be schikken, zijn schaarsch en hebben als re gel al een volle arbeidstaak in den moeilij ken opbouw van ons eigen land. Bovendien vraag ik mij af of de Duitschers wel ge neigd zullen zijn, zich door vertegenwoor digers van de overwinnaars op deze ma nier te laten heropvoeden. Het lijkt mij wel erg optimistisch, zulke indrukwekken de en algemeene termen te bezigen als „het weder innemen van een plaats onder de Europeesche volken, in geestelijken en materieelen zin" ten aanzien van zulk een bescheiden poging als die van dr. From mel. Laat ons eerst eens afwachten of er heelemaal wel iets van terecht komt. Prof. van der Leeuw heeft gesproken over de hei-opvoeding van het Duitsche 'olk. Dat klinkt minder moeilijk dan wat .tl wezen zou moeten geschieden: de her opvoeding van de Nazi's. Wie het zoo uit drukt voelt beter waar de groote moei lijkheid schuilt en herinnert zich meteen, dat een geheele jonge generatie van Duit schers in de Hitler-leer en Hitler-sfeer is opgevoed. Bovendien heeft veldmaarschalk Montgomery in den aanvang van dit jaar verklaard, dat van de Duitsche bevolking in de Britsche zóne 75 Nazi's zijn. Dat wil zeggen: zeventien millioen. Dezer da gen heeft de Fransche generaal Cochet die meening nog eens bevestigd. Er is vaak en veel gepraat over herop voeding van de Nazi's. Af en toe critiseert iemand eens de tekortkomingen van de Engelschen en Amerikanen op dit gebied. De Franschen, in wier zóne de toestand blijkbaar in alle opzichten het best is, ge ven zich de meeste moeite, door de Duit schers met hun eigen cultuur in aanraking te brengen. Maar dat is nog iets anders dan hen tot nieuwe politieke inzichten over te halen en hun geheele levensbeschouwing te herzien. Ronduit gezegd geloof ik heelemaal niet in directe heropvoeding van de massa rh Duitschland en zeker niet in haar bereid heid om zich door de bezetters tot andere inzichten te laten bekeeren. De Duitschers zullen de bezettingstroepen beschouwen als hun overwinnaars, die hun dwang op leggen en van wie zij zoo spoedig mogelijk verlost moeten zien te raken .Wie zich het Duitsche volk voorstelt als een berouw volle menigte, die met de militaire neder laag meteen haar verkeerde mentaliteit is kwijtgeraakt, vergist zich deerlijk. Het is een gansch andere en veel moeilijker zaak, den geest te overwinnen dan het leger. Dat hebben wij zelf bewezen, toen ons land bezet was. Denkt men dat de Duit sche Nazi's, opgevoed in nationalisme, zelf verheerlijking en Herrenvolk-waan, hun speciale geestesgesteldheid hebberi prijsge geven en nu staan te wachten op welwil lende onderwijzers, die hun betere ideeën zullen ingieten? Och kom! Wie, die iets van hen weet, zou zooiets kunnen geloo- ven! Noodgedwongen gedragen zij zich nu onderworpen, maar in den aard van het beestje is nog weinig of niets veranderd. Er kan op den duur iets veranderen als blijkt, dat de democratie der geallieerden hechter, beter en ook sterker is dan hun régime was en dan de Nazi-mentaliteit, die zich niet alleen in Duitschland maar ook in verscheidene andere landen heeft doen gelden, is. Die mentaliteit over- heerscht nog in landen als Spanje en Ar gentinië en steekt alweer den kop op in het uitgeputte Italië, waar de partij „Uomo Qualunque", hetgeen beteekent „de gewone man" eergisteren bij de gemeenteraads verkiezingen in zes groote steden alweer een zevende van de stemmen heeft behaald. Heropvoeding? Ja, door het geallieerde voorbeeld! Door te bewijzen dat de geest der vrijheid en menschelijkheid sterker en heilzamer is en dat het niet meer baat, haar te willen weerstaan! Door de teugels in handen te houden en te bewijzen dat het de beste zijn. Als dat geschiedt, zullen de Nazi's op den duur moeten terugkrab belen en zelfs iets willen leeren. Het zal alleen lukken als wij zoover komen. R. P. Aneta meldt uit Linggadjati: Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat tijdens de onderhandelingen tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs op de meest essentiecle punten een groote mate van overeenstemming is bereikt. Tijdens de bijeenkomst, die büna drie en een half uur duurde, zijn de commissie- generaal en de Indonesische delegatie er in geslaagd om alle 17 punten te bespreken en te formuleeren op een wijze, die voor het oogenblik voor beide partijen aanvaard baar was. Deze 17 punten zullen tezamen een basis-overeenkomst vormen. Het ontwerp van de basisovereenkomst werd gisteravond nog door de Indonesische delegatie aan Soekarno voorgelegd, die zijn toestemming gaf voor de aanvaarding. De Nederlandsche regeering zal nu ook nog haar goedkeuring aan het ontwerp moeten hechten, alvorens de onderteekening kan plaats hebben. Deze onderteekening zal waarschijnlijk binnen enkele dagen nadat de Nederlandsche regeering haar fiat heeft gegeven, te Batavia geschieden. Het verrassende nieuws, dat „een basis voor overeenstemming was gevonden", werd aangekondigd, nadat de commissie- generaal, Gani en Sjarifoedin met Soekar no gesproken hadden. Tijdens het diner ten huize van Sjahrir werd besloten de plenaire zitting denzelf den avond te houden. Daarmede werden verdere politieke besprekingen van het programma afgevoerd. Aftreden der Fransche regeering verwacht Te Parijs beschouwt men het als prac- tisch zeker, dat Georges Bidault, de Fran sche premier, tegen het eind van deze maand het verzoek om ontslag van zijn regeering zal indienen. Men verwacht, dat omstreeks dezen tijd de nieuwe nationale vergadering haar voorzitter zal kiezen. Het volgende officieele communiqué is uitgegeven: ,,De commissie-generaal en de Indone sische delegatie hebben een basis gevon den, waarop overeenstemming mogelijk is. Bepaalde punten nopen echter tot nadere besprekingen met de Nederlandsche re geering". Ofschoon een officieele detailleering nog niet is uitgegeven, kan op goede gronden worden medegedeeld, dat de positie van de Nederlandsche Kroon schijnt te zijn gede finieerd als „het hoofd van de Neder- landsch-Indonesische Unie" en wel op een wijze, die voor de commissie-generaal aan vaardbaar is. De uiteindelijke formulee ring moet echter «og worden voltooid. Het lijkt er op,.dat de Indonesiërs in dit op zicht de positie van de commissie-generaal volkomen begrijpen en zich er van bewust zijn, dat de commissie in deze aangelegen heid geen vrijheid van beweging heeft of concessies kan doen. De „Nederlandsch-Indonesische Unie" is volledig aanvaard, doch zal eerst goed in werking kunnen treden, nadat de federatie, die „de Vereenigde Sta ten van Indonesië" genoemd zal wor den, als een volkomen aanvaardbare instelling is gevestigd en verzekerd is van erkenning door het buitenland. Men neemt aan, dat hiermede een periode van ongeveer twee jaar ge moeid zal zijn. Pas daarna zal de „Ne derlandsch-Indonesische Unie" in wer king treden. In de tusschenperiode van twee jaar zal er tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs in alle politieke en economische aangele genheden de meest nauwe samenwerking bestaan die tot in bijzonderheden zal wor den vastgelegd. Weerbericht ONBESTENDIG WEER Verwachting geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: Aanvankelijk toenemende bewolking met tijdelijk regen en aanwakke rende Zuid-Westen wind. Morgen in den loop van den dag van het Westen uit weer bre kende bewolking bij ruiming van den wind naar West of Noord-West. Weinig verande ring in temperatuur. De Bijzondere Raad van Cassatie zou heden uitspraak doen in de zaak tegen Arnold Meyer, den voormaligen leider van „Nationaal Front", die door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch was ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek van voorarrest, waaronder tevens begrepen de tijd, dien hij, op last van het Militair Gezag m het kamp te Vught heeft doorgebracht, zoomede tot ontzetting uit het actief en passief kies recht voor den tijd van tien jaar. De procureur-fiscaal, prof. mr. G. E. Langemeyer, had bij de behandeling dezer zaak op 16 October geconcludeerd tot ver nietiging der sententie van het Bossche Hof, alleen voor wat de bijkomende straf betreft, welke hij bepaald wenschte te zien op ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de uitspraak voor onbepaalden tijd aan gehouden, ten einde nadere inlichtingen te verkrijgen omtrent de vraag of Meyer voor zichzelf of voor zijn partij gelden heeft ontvangen van of door middel van Duitsche zijde. Dit onderzoek is opgedra- Albanië waarschuwt Engeland Op grond van bij de Albaansche legatie te Belgrado ingewonnen inlichtingen deelt het Joegoslavische nieuwsbureau mee, dat de regeering van Albanië Engeland heeft gewaarschuwd, dat elke poging van de Britsche vloot om de Albaansche territo riale wateren van mijnen te zuiveren be schouwd zal worden als een „bewuste schending der Albaansche souvereiniteit". Het woord is aan. Oliver Wendell Holmes: Het is soms veel vrool ijker en hoopvoller 70 jaar jong te zijn dan 40 jaar oud. „Russische grens aan de Elbe" Churchill heeft gisteren een verklaring af gelegd in het Britsche Lagerhuis, waarbij hij opnieuw pleitte voor een Vereenigd Europa, dat van vitaal belang is voor de organisatie van de wereld. Over de betrekkingen met de Sovjet-Unie zeide spreker, dat bU de algemeene verkiezin gen de verzekering werd gegeven, dat de socialistische regeering zeer goed met de Sovjet-regeering zou kunnen opschieten. De FIV?1,..t«t Nederia^sch Genootschap betrekkl war„ >tecds slechter je- tot Zedelijke Verbetering van Gevangenen. Prof. Mengelberg wil in beroep gaan Volgens het A.N.P. heeft prof. dr. Willem Mengelberg te kennen gegeven, dat hij van plan is hooger beroep aan te teekenen tegen de beslissing van den eereraad voor muziek waarbij hem het recht om in Nederland op te treden is ontzegd. Prof. Mengelberg heeft dit voornemen door een advocaat aan den Centralen Eereraad kenbaar gemaakt De motieven, waarop het beroep is gegrond, zijn nog niet bekend. worden. De Britsche en Amerikaansche strijd krachten In Europa zijn langzamerhand te ruggetrokken, aldus Churchill, doch de Rus sische troepen zijn gehandhaafd. Meer dan een derde van Europa wordt door de Russen beheerscht. De militaire grens van de Sovjets is aan de Elbe en het valt moeilijk te zeggen wat de toekomst van Frankrijk zal zijn. Wij moeten zoo spoedig mogelijk zorgen, dat de Duitschers op eigen beenen kunnen staan, zoo vervolgde Churchill, Zoowel aan wraak als aan liefdadigheid moet eens een einde komen. Sprekende over Palestina zeide Churchill: TWEEDE KAMER De Tweede Kamer heeft een begin gemaakt wijze doorgaat, is het een verloren zaak. Het met de algemeene beraadslagingen over de lijkt er veel op, dat de Commissie-generaal rijksbegrootingen voor 1946 en 1947, de wet- handelt tegen de bedoelingen oer regeering ten op de middelen voor die jaren; de nota in. Het is theoretisch ondenkbaar, dat de be- betreffende den toestand van 's rijks finan- richten omtrent voorstellen, die gedaan zou- ciën en die betreffende eenige aspecten van den zijn, juist zijn. De band tusscnen Indie het gevoerde financieele beleid. en het Koninkrijk zou afgesneden worden en De heer Schouten (A R.), het beleid der j dat is vierkant in strijd met de Grondwet, regeering inzake loonen en prijzen bespre- Motie-Romme. kende, betoogde dat soberheid plicht is, ook De heer r 0 m m e (K.V.P.) diende een voor de regeering. In de zwarte arbeidsvoor- mot[e jn waarin de Kamer, overwegende dat waarden is een gevaar gelegen, zoowel voor jn ^et hmtljge tijdsgewricht herziening van stabilisatie der loonen, als voor het moreel verhoudingen tusschen de onderscheidene der verhoudingen. Wat doet de regeering, om de uitvoering van publieke werken tegen te hooge prijzen te remmen of te keeren? Met de algemeene strekking van het regeerings- beleid kon de heer Schouten zich vereenigen. Hij pleitte voor het voorkomen van verhoo ging van de kosten van het levensonderhoud. Langs den weg van prijsverlaging moet de spanning tusschen loonen en prijzen worden vermeden. Met de geleide economie der socia listen wordt de bijl gelegd aan den wortel van den boom van persoonlijke en geestelijke vrijheid. Ingrijpende overheidsbemoeiing kan thans niet worden ontbeerd. Bedrijfsorgani satie moet voortkomen uit de vrije patroons- en vrije arbeidersorganisaties en moet als zelfstandig orgaan optreden. Indie. Wat het regeeringsbeleid inzake Neder- landsch-ïndië betreft, zeide de heer Schouten dat de Kamer veel te weinig weet over wat de regeering te Londen en de Nederlandsch- Indische regeering hebben verricht. Thans weten derden blijkbaar meer dan de volks vertegenwoordiging. In comité-generaal mo gen de Kamerleden nadere gegevens verne men als de besluiten al genomen zijn Spre ker had bezwaren tegen de wijze, waarop dr Van Mook zich over de Grondwet heeft uit gelaten en tegen uitspraken van de Commis sie-generaal. Het uitgangspunt der regeering is principieel onjuist geweest. Men had van de constitutie moeten uitgaan. Omtrent het concrete aanbod der Commissie-generaal weet de Kamer niets. De heer Schouten wees na mens zijn groep alle verantwoordelijkheid ten volle af. voor wat geschied is en nog ge schiedt. Is het oogenblik nog niet aangebro ken om de Staten-Generaal in te lichten? Spreker vermoedde, dat het al te laat is. On der het mom van politiek wordt het Konink rijk vermoord, zonder dat de volksvertegen woordiging zich heeft kunnen uitspreken. De heer T i 1 a n u s (C.-H.) pleitte voor verzorging van ouden van dagen en nagela ten betrekkingen van slachtoffers van concen tratiekampen. Hij verklaarde geen vriend te zijn van tweejaarlijksche begrootingen. Voorts zeide hij dankbaar te zijn voor de erkenning der regeering, dat het monopolie van voor uitstrevendheid niet alleen berust bij de Par- tij van den Arbeid en de Katholieke Volks partij. Spreker bepleitte de wenschelijkheid van beheerszuinigheid. Met het regeerings- beleid ten opzichte van Indië kon hij geens zins instemmen. Zijns inziens wordt de re geering gestuwd door de gebeurtenissen en hij had het gevoel, dat men slag op slag voor voldongen feiten wordt gesteld en dat de Commissie-generaal buiten haar boekje gaat. Soekarno. Het aanvaarden van Soekarno achtte hij een ombuigen van onze politiek. Tegen de voor waarden van het bestand had hij groote be zwaren. Het gaan naar Cheribon vond hij een vérgaande stap. Als de in de buitenlandsöhe pers gereleveerde voorstellen aan Sjahrir inderdaad gedaan zijn, vond hij dat heel erg. De heer B i e r e m a (P.v.d.V meende, dat er klaarheid moet komen op het punt van het beleid der regeering te Londen. Hij was van oordeel, dat er op vele punten nog be zuinigd kan worden en vroeg, of het niet ge- wenscht is de gelegenheid te openen, dat de boer in het bezit van den grond komt en de arbeider in het bezit van een woning Voor verhooging der productie achtte hij de op richting van een sociaal-economisch orgaan noodzakelijk. Verder pleitte hij voor verlich ting der lasten van het bedrijfsleven en voor prijsverlaging. „Een verloren zaak". De heer Vonk (P.v.d.V.) betoogde, dat deze regeeringscombinatle niet in staat is ge bleken tot afdoende beveiliging van het be staan van het Koninkrijk. Het Nederlandsche volk heeft ten aanzien van de Indische zaak recht op klare taal. Als het op de huidige gebiedsdeelen van het Koninkrijk der Neder landen op den grondslag van de door de Koningin op 7 December 1942 afgelegde ver klaring nopens deze verhoudingen aan de orde is en dat het wenschelijk is, met het oog hierop, nader contact te leggen tusschen de Staten-Generaal en de gebiedsdeelen Suri name en de Nederlandsche Antillen, hetgeen zou kunnen geschieden door afvaardiging van een aantal leden der beide Kamers, de regee ring verzoekt aan de uitzending van een zoo danige commissie op korten termijn haar medewerking te willen verleenen. Ten aan zien van de Indische kwestie zeide prof. Romme, dat er geen reden tot klagen is over hetgeen aan de Kamer wordt medegedeeld. Ais de regeering de mogelijkheid aanwezig acht, om vruchtbare besprekingen te hebben met Soekarno, dan wilde de heer Romme der regeering geen stok tusschen de beenen ste ken. Een constructie van een dried eelig Ne derland (Nederland, Curacao en Suriname) en de Vereenigde Staten van Indonesië, samen in een soort personeele unie wenschte spreker niet te aanvaarden. Hij wilde een toezegging, dat men niet voor eenige regeeringsbeslissing zal worden gesteld. Volgens prof. Romme had een ruimere cor rectie van de grens met Duitschland gevraagd moeten worden. De nood der geteisterde ge bieden voorop staan. De vergadering werd hierna verdaagd, Direct na afloop van de verkiezingen in de Vereenigde Staten hield de republikein- sche candidaat voor het presidentschap Thomas Dewey, die tot gouverneur van den staat New York werd gekozen, een radiorede. Zijn overwinning met meer dan 500.000 stemmen beteekent, dat zijn kansen bij de presidentsverkiezing in 1948 aanzienlijk zijn. In het voorloopig verslag over de begroo ting voor Buitenlandsche Zaken verklaren verscheidene leden der Tweede Kamer, dat onze buitenlandsche politiek behoort uit te gaan van twee grondbeginselen: in de eerste plaats moeten wij medewerken aan de ves tiging van een internationale rechtsorde en in de tweede plaats moeten wij streven naar handhaving van ons zelfstandig staats- en volksbestaan. Verscheidene andere leden meenden dat Nederland een zelfstandig krachtcentrum vormt in een wereld, welke zich nog in het stadium van politieke vormgeving bevindt. Daarom achtten zij een zelfstandig beleid ge- moot hot 'hinnonfandtrh' beleid boden. Als eenige belangrijke doeleinden van moet ba het binnenlandse!, beleid bul,enIand|che zase„ zij het lot stand brengen van een innige samenwerking met België en Luxemburg, waarbij later ook NOL KLEIN VERLIEST IN ANTWERPEN. Frankrijk een plaats zou kunnen De Amsterdammer Nol Klein verloor Dinsdag i 1. te Antwerpen op punten van den Belgischen kampioen lichtgewicht Joseph Preys. De amateur Degen (Amsterdam) verloor in hetzelfde pro gramma, eveneens op punten, van Vissers (België). Een „Meteor" vliegtuig van de RAF., dat Dinsdagnacht van het vliegveld Mansion naar Eindhoven was vertrokken, is niet op zijn plaats van bestemming aangekomen, aldus wordt door het Engelsche ministerie van luchtvaart mede gedeeld. Het weer was tijdens de vlucht zeer bewolkt. De bemanning bestaat uit een persoon. Ten westen van Vlissingen is op zee een olie vlek waargenomen. Men stelt thans een onder zoek hiernaar in. In Engeland, dat zoo rijk is aan traditie, heeft het plaatsje High Wycombe de oude gewoonte om den burgemeester plechtig te wegen, in eere gehouden. ■oorts het deelnemen aan het tot stand bren gen van een bevredigende oplossing van het Duitsche probleem en het medewerken aan de organisatie der Vereenigde Volken Deze leden vroegen zich af. of het strookt met een vooruitziend beleid, het beginsel van de vol strekte souvereiniteit steeds nadrukkelijk on den voorgrond te plaatsen Huns inziens had de Nederlandsche delegatie ter conferentie van Parijs in dit opzicht wellicht eenige ge matigdheid kunnen betrachten. Wel konden vele leden het zeer waardeeren. dat onze vertegenwoordigers, zoowel op de Vredesconferentie als in den Veiligheidsraad, telkens zijn opgekomen voor recht en gerech- I tigheid als onontbeerlijke grondslagen voor een rechtvaardige en vreedzame wereldorde. Intusschen waren deze leden niet overtuigd dat een beleid, waarbij vaak en met nadruk stelling genomen wordt in vraagstukken, welke al zijn zij van groot algemeen be lang ons land niet rechtstreeks betreffen, het juiste is. Zij zouden de voorkeur geven aan een politiek van gematigdheid en terug houdendheid. Het beleid van onze vertegen woordigers heeft thans den schijn gewekt, dat wij willen optreden als verdedigers van het Engelsche standpunt. Deze schijn had. zoo meenden zij. zooveel mogelijk vermeden die nen te worden. Sommigen dezer leden voegden hieraan nog toe, dat zij aan de juistheid van dit beleid te eerder twijfelden, omdat zij niet konden merken, dat Groot-Brittannië met gelijke kracht voor de Nederlandsche belangen op komt. noch in Duitschland. noch elders in de wereld. Tegen het streven naar een federatief Euro- na, waarin aan Duitschland een min of meer leidende positie zou worden toegedacht, wil den verscheidene leden ernstig waarschuwen Andere leden merkten op, dat zij veel waarde hechtten, zoowel voor ons continent als voor de wereld, aan de groote cultuur waarden. die ongetwijfeld in Midden- en Oost-Europa aanwezig zijn. Weer andere leden gingen verder en wilden met nadruk wijzen op het gevaar, dat Nederland wordt meegezogen in een Westersch blok. De beschouwingen over het optreden van onze vertegenwoordigers gaven aanleiding tot de algemeene vraag, een uiteenzetting te. mogen ontvangen van de politiek, welke mi nisters Van Kleffens heeft gevoerd in den Veiligheidsraad en van die. welke door onze delegatie is gevoerd op de Vredesconferentie te Parijs. Sommige leden zouden daarbij in het bijzonder de vraag willen 6tellen of het beleid van minister Van Kleffens door het kabinet werd en wordt goedgekeurd. Duitschland. Algemeen was men van oordeel, dat de politiek ten aanzien van Duitschland een der belangrijkste vraagstukken is, waarvoor ons land is gesteld. Men drong er dan ook bij de regeering op aan, een uiteenzetting te geven van de beginselen, waardoor zij zich bij de behandeling van dit vraagstuk laat leiden. Algemeen was men van oordeel, dat een economische herleving van Duitschland van het allergrootste belang is voor het herstel van de welvaart in ons eigen land. Het is dringend noodig. zoo betoogden zeer vele leden, dat de groote mogendheden wor den doordrongen van het belang, dat ons land bij een herstel van de relaties tusschen Ne derland en zijn Duitsche achterland heeft. Het is niet waarschijnlijk, dat andere landen als België. Frankrijk en Zwitserland de plaats van Duitschland als leverancier ten volle zul len kunnen innemen Zij kunnen Duitschland niet alleei. niet vervangen als leverancier doch evenmin als afnemer. Algemeen gaf men dan ook uiting aan ernstige teleurstelling over de houding der geallieerde bezettings- autOTiteiten. die Duitschland vrijwel vol komen van ons land afgesloten houden. Hier tegen past, zoo meende men. een krachtig pro'est onzerzijds. Men zou gaarne van de reaeering vernemen welke pogingen deze heeft gedaan om in den vrijwel onhoudbaren toestand op dit gebied verbetering te bren gen en wat daarvan het resultaat is geweest. In het bijzonder had men met groote be zorgdheid kennis genomen van de maatrege len. welke ook thans, onder geallieerd be stuur. weer worden genomen om het verkeer van de Nederlandsche havens af te leiden naar de Duitsche, op dezelfde wijze als dat voor den oorlog door de Duitsche regeering geschiedde. „Als wij onze beloften aan de Zionisten dan niet kunnen nakomen, moeten wij Palestina onder het behaer van de U N O. stellen en ons uit dat land terugtrekken. Dan zal de last, die te zwaar geworden is om alleen te dragen, internationaal worden. Indien Ameri ka zulk een stap afkeurt, moet het ons te hulp komen, niet alleen met geld, maar ook met menschen." „Het loslaten van India en het voeren valt oorlog met de Joden om Palestina aan de Arabieren te geven, is zulk een ongerijmdheid van gedachten en daden, als zelden is voor gekomen in de geschiedenis van de mensch- heid." Churchill critiseerde tenslotte de binnen- landsche politiek van de Labour-regeering. Hij vond het treurig, dat de voedselpositie in Engeland in het eerste vredesjaar slechter was dan tijdens het laatste oorlogsjaar. Ten slotte verklaarde Churchill, dat hij en de zij nen zich onverbiddelijk zullen blijven ver zetten tegen nationalisatie der transportmid delen en electriciteitsbedrijven. Griekenland eischt Bulgaarsch gebied Naar officieel te Athene is bekend ge maakt werden de Grieksche eischen aan gaande wijzigingen van de grens tusschen Griekenland en Bulgarije, die tot ongeveer een tiende van de oorspronkelijke eischen werden teruggebracht en Maandagavond in dezen vorm door de vier ministers van buitenlandsche zaken te New York werden besproken, op 1 November voor het eerst door den Griekschen afgevaardigde bij de UNO aan de ministers voorgelegd. Het Grieksche verzoek, dat ongeveer 950 km2 en 45.000 inwoners omvat, werd tegelijker tijd aan de Grieksche ambassadeurs te Londen, Washington, Moskou en Parijs overhandigd. Van officieele zijde werd aan deze bekendmaking toegevoegd, dat de helft der inwoners van het betrokken ge bied Mohammedanen zijn, die reeds tot de Parijsche Vredesconferentie het ver zoek hebben gericht „van de Bulgaarsche heerschappij te worden bevrijd". Italiaansclie steden stemmen rood Vijftig procent thuisblijvers. De Zondag in Italië gehouden verkiezin gen voor gemeenteraden hebben een op merkelijk succes opgeleverd voor het Volks-bloc, de fusie van communisten en socialisten. In de grootste steden: Rome, Napels, Turijn, Genua, Palermo en Flo rence kreeg dit bloc 776.000 stemmen of bijna de helft van het totale aantal. De Christen-democraten haalden slechts 380.000 stemmen, de nieuwe politieke for matie „Uomo Qualunque" kreeg 230.000 stemmen. Ongeveer de helft van het aantal stem gerechtigden onthield zich van stemming, waarin de Christendemocraten het grootste aandeel hadden. Hierdoor is het falen van deze partij te verklaren. In Rome trok het Volksbloc bijna twee maal zooveel stemmen als de Christen democraten: 189.174 tegen 103.387. Hier werd het aantal stemmen der Christen democraten zelfs nog overtroffen door de „Uomo Qualunque" die 106.587 stemmen behaalde. In Turijn was de verhouding: Volksbloc 189.900, Christendemocraten 58.580. In Palermo haalde de Uomo Qua lunque het grootste aantal stemmen, n.l. 19.810; het Volksbloc kreeg hier ruim 17000 stemmen, de Christendemocraten kwamen met 11.697 stemmen op de vierde plaats, achter de Monarchisten die er 16.033 kregen. Diplomatieke activiteit rond Duitschland's grenzen Couve de Murville, de Fransche afge vaardigde in den raad van de vier ministers van buitenlandsche zaken, heeft Dinsdag j.L Spaak, den Belgischen minister van buitenlandsche zaken, en zijn Nederland- schen collega baron Van Boetzelaer, ont vangen voor een bespreking van de Bel gische en Nederlandsche standpunten ten aanzien van de Duitsche grens. ANP-Aneta meldt uit New York, dat baron Van Boetzelaer op denzelfden dag In het Waldorf Astoria-hotel met Byrnes een bespreking heeft gehad, waarover niets bekend gemaakt is. Heden, 13 No vember zal baron Van Boetzelaer naar Washington vertrekken voor een verblijf van drie dagen aldaar. Men verwacht, dat hij de volgende week Dinsdag per KLM naar Nederland zal vertrekken. Musici zijn heden weer aan het werk gegaan Nadat gisteren te Hilversum een drietal besprekingen is gehouden tusschen de par tijen, welke bij het radioconflict betrok ken zün. is men tot overeenstemming ge komen. Besloten werd, dat de musici van daag weer aan het werk zouden gaan. Het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen heeft het volgend communiqué uitgegeven: In een op Maandagavond gehouden ver gadering onder leiding van het N.V.V. is overeenstemming bereikt inzake het geschil dat tot de staking bij den radio-omroep heeft geleid. Overeengekomen is, dat de commissie van deskundigen, die tot taak heeft het bestuur van de stichting Radio-Nederland te adviseeren, uitgebreid zal worden met twee dirigent-deskundigen buiten den ra dio-omroep en één vertegenwoordiger uit het desbetreffende orkest. De uitspraak van deze commissie zal bindend zijn. Er zal een proef worden genomen met de oude en nieuwe dirigenten. Zoowel de oude als de nieuwe dirigenten zullen der halve in de proefperiode optreden. Eftj de besprekingen is over nog tal van andere punten overeenstemming bereikt, onder andere over het sluiten van een col lectieve arbeidsovereenkomst, die welis waar geen aanleiding vormde voor de staking, doch welke punten wel geregeld moesten worden. Het werk zal Woensdag worden hervat. Er zullen geenerlei rancune maatregelen worden getroffen".

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1