Amerika verloor zijn geduld Wereldnieuws Neef van een der ministers van Hitier voor het Haagsche Tribunaal De radio geeft vanavond; Indusfrieele samenwerking met Amerika Nieuw instituut Drie eeuwen bloembollenexport en Tops De bril van Sultan Sar IN DE WERELDPOLITIEK: Nog levendig liggen in het geheugen de consigne daar in Oost-Europa is uitgegeven, voorvallen, die met elkaar het „Ameri- dat voorschrijft, alles wat uit het Westen kaansch-Joegoslavisch incident" werden komt te weren. Kleine landen blazen genoemd en die enkele maanden geledenhoog van den toren tegen de groote Weste een paar weken lang frontpagina-nieuws lijke machten en zij doen alsof zij ieder voor de wereldpers leverden. Het was een weinig-bemoedigende en zeer te betreuren geschiedenis van Amerikaansche vliegtui gen, die boven Joegoslavisch gebied op zoo hardhandige manier tot dalen werden ge dwongen, dat zij verongelukten en dat er dooden vielen. Amerikaansche piloten, die nog niet zoo heel lang tevoren de vijanden van Joegoslavië, de Duitschers, in de lucht achtervolgden en het luchtruim boven Joegoslavië van de gehate Messerschmidts zuiverden, zullen niet verwacht hebben dat zij door Joegoslavisch afweergeschut naar beneden zouden worden gehaald en het was dan ook voor hen, evengoed als voor alle Amerikanen, een pijnlijke teleurstelling, te moeten ondervinden dat de soldaten van het „bevrijde land" blijkbaar snel de er kentelijkheid hadden vergeten, die zij de Amerikaansche luchtmacht nog zoo kort tevoren hadden betuigd. Het is niet bekend, hoe de Joegoslavische burgers op dit incident hebben gereageerd daarvoor is Tito's bewind teveel inden- tiek met dat van den grooten nabuur, waar de publieke opinie immers ook nooit over de grenzen komt doch men mag aanne men dat niet iedereen in Joegoslavië het met degenen, die bevel tot bovengenoem de onvriendelijke daad gaven, eens is geweest. Men kan immers moeilijk ver onderstellen dat een volk, zoo kort geleden vol vuur en enthousiasme voor de verrich tingen der bondgenooten, plotseling zoo vijandelijk gestemd zou zijn. Dat is iets wat wij het best aan onze eigen ervaring als „bevrijd volk" kunnen toetsen. Wij hebben immers de bewonderenswaardige krijgs verrichtingen onzer bondgenooten, die mede op onze verlossing gericht waren, met zooveel enthousiasme en vurig vertrouwen gevolgd zoowel die aan het Oostelijke als aan het Westelijke front dat weinige Nederlanders het zouden toejuichen wan neer diezelfde soldaten thans op een of andere wijze door andere Nederlanders zouden worden bedreigd of zelfs, zooals in Joegoslavië gebeurde, gedood. Het is duidelijk dat andere machten dan de openbare meening daar een weinig ver heffende politiek decreteeren, die alleen mogelijk is in landen, waar de praktijk der democratie willekeurig door een regeeren- de groep kan worden aangepast aan de omstandigheden van het oogenblik, zonder dat protest der openbare meening mogelijk is. Tito's regiem heeft daarvan ook op an der terrein nog een voorbeeld gegeven, dat evenmin de bewondering van vrije men- echen kan hebben: De veroordeeling van Mgr. Stepinac, den Joegoslavischen bisschop, die boeten moest voor den afkeer, dien hij en de zijnen nu eenmaal instinctief hebben gevoeld tegen de methode die thans de re geering beheerscht en incidenten als dat ten aanzien der Amerikaansche vliegtuigen mogelijk maakt. Nog een ander land in het Oosten heeft gemeend, zijn antipathie tegen alles wat Amerikaansch is, te moeten demonstreeren met voorbijzien van alle goede dingen uit het verleden. Albanië, de kleine staat in het Oosten, die sinds eenigen tijd betrok ken is in conflicten met Griekenland ten gevolge van de activiteit van Albaansche communisten, welke op Griekschen grond zijn doorgedrongen, heeft met een bevreem dende brutaliteit zijn best gedaan om al zijn betrekkingen met Amerika zoo snel en grondig mogelijk teniet te doen. Het heeft stelselmatig geweigerd de meest logische en gebruikelijke internationale overeen komsten, die door den vroegeren koning Zogoe bekrachtigd waren, te verlengen. En daarbij: Met betrekking tot Engeland zijn er in Albanië dingen gebeurd, die her inneren aan het Joegoslavische incident: Engelsche schepen zijn in de straat van Korfoe plotseling op mijnen geloopen, die daar pas zeer onlangs bleken te zijn ge legd. De Albaansche regeering heeft niet erkend dat zij de straat van Korfoe aldus tegen vreemde schepen „beveiligd" heeft, doch de Engelsche regeering heeft niet onder stoelen of banken gestoken, hoe zij dit geval als een vijandige daad heeft aan gevoeld. Wat voor reden kan Albanië heb ben om in vollen vredestijd zoo wordt deze periode immers algemeen genoemd mijnen te leggen in hare wateren? Of, als er op een of andere duistere manier mijnen in de Albaansche wateren zijn gekomen buiten medeweten van de regeering, waar om worden die dan niet zoo snel mogelijk opgeruimd? Waarom werden de gealli eerde schepen niet gewaarschuwd dat er mijnengevaar was? Dit zijn alle begrij pelijke vragen en er kunnen slechts ant woorden op worden gegeven, die een zekere vijandelijke gezindheid der Albaansche re geering tegenover de Westelijke geallieer den bevestigen. Het is alsof een geheim oogenblik in hunne rechten worden aan gerand. Dat zou een verheugend teeken van zelfbewustheid zijn, wanneer het de grenzen van het normale en het aanvaard bare niet overschreed. En dat is het juist, wat de Joegoslavische en Albaansche hou ding zoo hemelsbreed doet verschillen van die der andere kleine landen, welke hunne rechten verdedigen in UNO-vergaderingen en onderlinge besprekingen: De grenzen van het normale en het aanvaardbare wor den in het Oosten door klein zoowel als groot onophoudelijk overschreden en het schijnt waar te zijn, wat vroeger reeds op commercieel gebied van de Aziatische vol ken werd gezegd: Goede waar, lage prij zen en geduld, die heeft men daar in het Oosten noodig. Het mijnen-incident heeft intusschen een staart gehad: Engeland heeft Albanië laten weten dat het zelf de Straat van Korfoe zal vegen en het Albaansche antwoord daarop was niets meer of minder dan een dreigende waarschuwing. De Albaansche regeering zal een dergelijke geste als schending van souvereiniteit beschouwen. Dat zelfde groote woord werd onlangs door Joegoslavië ook bij voorkeur gebezigd.... Wat Amerika betreft, dat heeft thans zoowel zijn goede waar door middel van de UNRRA als zijn geduld in Alba nië verloren. De Amerikaansche diploma tieke missie is teruggeroepen en alle con tact tusschen de beide regeeringen is ver- i broken. Als deze isolatie het doel van de Albaan sche regeering is geweest, heeft zij gezege vierd maar voorloopig is het nog moei lijk te bevroeden wat het nut van zulk een doelstelling kan zijn, en evenmin, waartoe dergelijke methoden uiteindelijk moeten leiden. J. L. Weinig aal en paling Het zal het publiek opgevallen zijn, dat er den laat.sten tijd geen aal en paling in de vischwinkels verkrijgbaar is. De voornaamste aalproductie in ons land komt van het IJssel- meer en wel gedurende den tijd, dat de kuil- visscherij is toegelaten. Om biologische rede nen is de kuilvisscherij, het vis6dhen met een sleepnet, niet het geheele jaar toegestaan en bestaat er een gesloten tijd voor deze vis- scherij van 1 October tot 1 Mei. Gedurende dezen tijd mogen wel andere vangmethoden, zooals fuiken, hoekwant- en hengelvisscherij worden toegepast, doch de vangsten met deze vischtuigen zijn in ver houding tot de opbrengsten van de kuil visscherij zeer gering. Het Departement van Bultenlandsehe Zaken der V. S. heeft medegedeeld, dat Amerika zijn missie uit Albanië terugneemt, daar het huidige Albaneesche regiem onder kolonel-generaal Hoxha niet geneigd is om de wederzijdsche ver plichtingen. aangegaan door vroegere Albanee sche regeeringen, na te komen. Deze verpllch- tiingen hebben betrekking op gebruikelijke onderworpen als arbitrage, naturalisatie en uit levering. Amerika heeft de uitnoodiging van de Ne- derlandsche regeering aanvaard, om deel te nemen aan de bijeenkomst van de Internationale Rubber Studie Groep, welke van 25 tot 30 No vember in 's Gravenhage gehouden zal worden. Radio Vaticaan heeft medegedeeld, dat mgr. Teodoro Romza, titulair bischop van Appla en Coadjutor van het bisdom Munkacs in Hongarije, door de Sovjet-autoriteiten is gearresteerd. Hij was de laatste katholieke bisschop, die in het betrokken gebied zijn plichten kon vervul len, aldus de radio. De geallieerde bestuursraad te Berlijn heeft besloten, dat Duitsche schepen met ingang van 17 November een vlag zullen voeren, die bestaat uit 5 horizontale banen van drie kleuren met rood in het midden, blauw boven en onder en wit tusschen blauw en rood in, aldus meldt de Britsche nieuwsdienst in Duitschland. Volgens wel-ingelichte Londensehe kringen worden 20 November a.s. een aantal hooge Deen sehe functionarissen te Londen verwacht, waar zij besprekingen zullen voeren over de moge lijkheid, dat Deensehe troepen een deel van de Britsche bezettingszóne overnemen. Het is te verwachten dat, wanneer overt stemming over een Deensehe bezetting zal zijn bereikt, de Denen de bezetting van Sleeswijk- Holstein op zich zullen willen nemen, waar een belangrijke Deensehe minderheid woont. Uit Macedonië en Thessalië wordt felle acti viteit van „benden" gemeld. Ten Noord-Westen van Larisse (Thessalië) schijnen veel schermut selingen te hebben» plaats gevonden tusschen opstandelingen en de derde Grieksche Berg- brigade. De eersten vernielden drie bruggen, waarmee zij de wegverbinding tusschen Lamia en de haven Volo verbraken. Volgens officleele berichten uit Saloniki hebben de opstandelingen in Centraal-Macedonië zware verliezen geleden Uit Parijs wordt gemeld, dat acht Duitsche krijgsgevangenen er in geslaagd zijn de Spaan- sche grens te overschrijden, nadat zij ontsnapt waren uit een kamp bij Querlcut. in de buurt van Andorra. Thans is besloten het kamp 20 km. naar het Noorden, te verplaatsen. De Duitsche vluchtelingen in Denemarken worden thans weer naar Duitschland te ruggevoerd en wel met een aantal van ongeveer 1000 per week. In totaal zijn er 200J300 in Denemarken, zoodat deze evacuatie wel eenigen tijd zal duren. Het mee- rendeel van de vluchtelingen zijn vrouwen en kinderen. Een ex-advocaat in Rotterdam en Den Haag stond, 74 jaar oud, voor het Haagsche tribunaal terecht. Hij verklaarde tegen over den president, jhr. mr. C. L. van Bijma Thoe Kingma, een volle neef te zijn van den voormaligen Reichsminister Lam- mers, staatssecretaris uit Hitiers ministe rie. Zijn broer en andere familieleden be kleedden tijdens het nazi-regime in Duitschland belangrijke functies in het Duitsche bedrijfsleven. Den verdachte, die ontzet is uit zijn lid maatschap van de orde van advocaten, werd ten laste gelegd, dat hij van 1933 tot najaar 1944 lid was geweest van de NSB, gedurende den oorlog lid van het Rechts front, lezer van het Nationaal Dagblad, Volk en Vaderland, de Deutsche Zeitung, lid van de Ned.-Duitsche Cultuurgemeen schap en contribuant van het Studenten front. Voorts had hij propaganda-affiches in zijn kantoor opgehangen, het NSB-in- signe en het uniform gedragen en tegen over derden het nationaal socialisme ver dedigd en gepropageerd. Verder vermeldde de tenlastelegging, dat hij voordeel uit de Duitsche bezetting getrokken had door als „Verwalter" op te treden over het vermogen van een dame uit Arnhem, alsmede over een achttal naaml. vennootschappen, die gedeeltelijk aan deze dame en gedeeltelijk aan buiten- landsche ondernemers, speciaal Engel- schen, toebehoorden. Over het algemeen gaf hij de tenlaste legging toe. Hij wees er echter op, dat hij geen „Verwaltung", doch „toezicht" op die bedrijven en het vermogen had uitge oefend. Hij ontving voor zijn werk per maand een bedrag van f 650. De eigenlijke „Verwaltung" werd door een accountants kantoor te Arnhem uitgeoefend. Verdachte verklaarde in 1933 uit pure vaderlandsliefde lid van de NSB te zijn geworden en het na den inval gebleven te zijn ondanks zijn anti-Duitsche gezind heid. Hij verafschuwde den overval, doch verliet daarom het nationaal-socialistische principe niet, tot hij in 1944 na de mvasie in Normandië inzag, dat de zaak reddeloos verloren was. Toen had hij bedankt. Hij verklaarde voorts, dat hij door het dragen I HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 18.15 Int. soc. Conferentie te Bournemouth. 18.30 Nederlandsche strijdkrachten. 19.00 Kwartet. 19.15 „Herstel van de volkswelvaart". 19.30 VPRO, lezing. 20.08 Dingen van den dag. 20.20 Operette „Ein Walzer- traum". 21.30 Hoorspel „Eenmaal in je leven". 22.30 „Heropvoeding der menschheld". 23.15 „Op vleugelen van muziek". 23.25 Dansmuziek. HILVERSUM II, 415.5 M. 19.00, 20.00 en 22.00 uur Nieuws. 17.45 Rijk over zee. 18.00 Orkestwerken van Joh. Strauss. 18.30 Metropole-orkest. 19.15 Nieuws uit Indlë. 19.30 Engelsche les. 20.05 Radio-Philharmonisch orkest. 21.00 „Is penicilline een wondermiddel". 22.15 Actueel geluid. 22.30 Vioolwerken. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Bel Canto. 23.30 Boedapester strijkkwartet (gramofoon). van insigne en uniformstukken bij be paalde Duitsche autoriteiten veel voor an deren kon bereiken en dat hij in zijn prak tijk zoowel onderduikers als Joden had geholpen, indien zulks hem mogelijk was. De president achtte het optreden van den verdachte, die als jongen vóór 't berei ken van den dienstplichtigen leeftijd naar Nederland kwam en later Nederlandsche nationaliteit verkreeg, hoogst ondankbaar. De president wist uit evaring, dat ver dachte zichzelf niet in het leven geslaagd achtte en noemde hem een doodgewonen brood-NSB-er. Verdacht vroeg clementie in verband met zijn leeftijd en zijn ziekelijken toe stand. Uitspraak Woensdag 20 November. Het aantal radioluisteraars Op 1 November bedroeg het aantal aange geven radio-ontvangtoestellen 649.128 tegen 618.919 op 1 October. Op 1 October bedroeg het aantal aansluitingen op het rijks radio distributienet 458.995 tegen 452.683 op 1 Sept. Synthetische Penicilline Het Amerikaansche blad „Science" heeft verklaard, dat na vijf jaren van geconcen- treerdên arbeid door acht en dertig Engel sche en Amerikaansche teams, men er in geslaagd is penicilline synthetisch te ver vaardigen. Volgens Professor Vincent du Vigneaud van de Cornell-universiteit is de groote beteekenis van de synthese vooral gelegen in de mogelijkheden voor kunstmatige pro ductie van nieuwe soorten penicilline of zelfs van nieuwe substanties voor de be strijding van vele bacteriologische- of virusziekten, waartegen penicillinen uit schimmels niet werkzaam zijn. De huidige methoden bij de vervaardi ging van de synthese leveren de stof echter in heel kleine hoeveelheden en de productie is te langzaam om te kunnen concurreeren met de productie door de levende schimmel. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat verbeterde methoden gevonden zullen worden. Agenda voor Haarlem Westerhoutpark 1 A: Lezing over het Joden vraagstuk, 20 uur. Jacobstraat 6: Lezing van den bond Nederland Israël: Israël—Juda. 19.45 uur. Groote Kerk: De hel en de hemel van Dachau (Ds. J. Overduln), 19.30 uur. Stadsschouwburg: Nederlandsche Opera: De ontvoering uit het Se rail, 20 uur. Concertgebouw: Italiaansehe Opera, 20 uur. Heerenweg 141: Lezing, H. F. Huson, Evangelist „Neerleggen, deur sluiten en gaan", 20 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Kees Verwey, 106 uur. Rembrandt: Shanghai- drama (18 j.) 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Palace: Zij maakte mij een Moordenaar (18 j.) 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Luxor: Dat is Amerika (a. 1.) 14.00, 16.15. 19,00 en 21.15 uur. Frans Hals: San ders of the River (14 j.) 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. City: De danseres van St. Diego (18 j.) 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Verloren in de Wildernis, 14.30, 19.00 en 21.15 uur. DONDERDAG 14 NOVEMBER Zuiderkapel: Ds. C. J. Hoekendijk (met Zui derkapelkoor), 20 uur. Stadsschouwburg: „Onze vrouwen" (R.K, Tooneelver. Thalia), 19.30 uur. Bioscopen en Museum: als Woensdag. Kennemer Turnkring Na de organisatie dezen zomer van twee nationale gymnastiek-gebeurtenissen in Haar lem (de Bonds-keuruitvoering en de wedstrijd NederlandLuxemburg), waarvan de rege ling in handen was van den Kennemér Turn kring, Concordia, Bato en Turnlust ter gele genheid van hun jubilea, is de K.T.K. reeds begonnen met de afwerking van het najaars programma. Vooreerst betreft dit de kwaliteit van het turnen en daarbij is de Technische Commissie van den Kring uitgegaan van het feit. dat de keurkorpsen de eerstvolgende jaren dringend versterking behoeven Aanvulling is dus bin nenkort noodig door jongere krachten en die worden nu opgekweekt in jeugdkorpsen, waar van de oefening reeds is begonnen en die on der leiding staan van de heeren J. J van Doorn en C. Th. Smal. Het bleek reeds, dat in die jeugdkorpsen veelbelovende krachten zijn opgenomen. Voor de keurkorpsen, die 24 November hun training beginnen onder den heer L. J. H. Stiens, zijn de aanmeldingen van dien aard, dat een week tevoren een selectie moet wor den gehouden. Hoe deze ook uitvalt, de korp sen zullen vrijwel worden samengesteld als in het begin van dit jaar. Toen reeds stond de kwaliteit niet hoog en er zal dus hard moe ten gewerkt om het vroegere peil te bereiken Er zijn evenwel in den kring verscheidene krachten, die, ofschoon door verschillende omstandigheden geen keurkorpslid, op natio naal peil staan, zoodat de K.T.K. in den a.s. driekringenwedstrijd tegen den Zaanschen Turnkring en Alkmaar e.o. vermoedelijk goede ploegen op de been kan brengen. Op 24 November worden onder leiding van den heer P. Dijkstra tevens de persoonlijke wedstrijden voor den eersten graad gehouden. Ook voor den len en 2en graad, die 1 Decem ber hun wedstrijden onder leiding van den heer F. Bischot hebben, gelden dit jaar voor geschreven oefeningen, n.l. die voor het diplo ma Bondsturner(ster). Zaterdag 14 December is bestemd voor de adspiranten. Deze krijgen klassikale vereeni- gingswedstrijden met vrije oefeningen, toe- stelturnen en springen. Verder kunnen zij persoonlijk aan de vaardigheidsproeven K.N. G.V. deelnemen. Daar de Kennemer Turnkring op het oogen blik 16 vereenigingen telt met sam.en meer dan 4500 werkende leden, kan aan al deze wedstrijden groote deelneming worden ver wacht. Rusland en de F.I.F.A. Ongetwijfeld zullen vele voetballiefhebbers het door de F.I.F.A. genomen besluit geen wedstrij den toe te laten tusschen Russische teams en ploegen van de bij de internationale federatie aangesloten bonden, betreuren. Zooals bekend is de F.I.F.A. hiertoe overgegaan, omdat Rus land geen antwoord heeft gegeven op de uit noodiging tot het internationale lichaam toe te treden en de F.I.F.A. dus geen termen aanwezig achtte ten aanzien van Rusland anders te han delen dan ten opzichte van andere niet aange sloten landen. Niemand weet, waarom Rusland deze uitnoodiging onbeantwoord heeft gelaten en ook van Russische zijde wordt deze houding met nader toegelicht. Ook de F.I.F.A. betreurt de houding van Rus land. Men zou niets liever willen dan den Rus- sischen voetbalbond als lid te begroeten De leden hebben het bestuur dan ook volmacht gegeven om indien deze aanmelding alsnog mocht binnenkomen, deze onmiddellijk te aan vaarden, zonder zooals gebruikelijk deze aanvragen te laten wachten tot het volgende congres. Engeland bereidt zich voor op de Olympische Spelen Er worden In Londen voorbereidingen getrof fen om in de nabijheid van het Wembley Sta dion waar zich in 1948 het grootste gedeelte van de Olympische Spelen zal concentreeren, twee dorpen te doen verrijzen, welke aan niet minder dan 5000 deelnemers en officials onderdak zul len kunnen verschaffen. Alle groote reisbureaux beraden zich nu reeds hoe de groote stroom van bezoekers, welke op ongeveer 150.000 wordt geschat, te kunnen onderbrengen. De Zweden zullen evenwel vermoedelijk het Amerikaansche voorbeeld tijdens de Olympische Spelen te Am sterdam volgen en in de schepen, welke hen naar Londen zullen vervoeren overnachten. Daar hun aantal op ongeveer 6000 wordt geschat, kan men begrijpen dat zulk een oplossing met beide handen door de Engelsche organisatoren zal worden aanvaard. Er worden voorts pogingen in het werk ge steld om zoowel lacrosse als de veldloop in het programma op te nemen. Of men hierin ten aanzien van het veldloopen zal slagen, staat nog te bezien, in verband met de vele lange-afstands- wedstrijden. Canada, Australië en de Vereenigde Staten zullen echter vermoedelijk de opneming van lacrosse steunen. Daar het Wembley Stadion zich in een nogal dicht bebouwde omgeving bevindt, zal vermoedelijk de start van den Marathonloop niet, zooals gewoonlijk in het Stadion zelf plaats hebben, maar ergens buiten Londen. Alleen de finish zal dan in het Stadion zijn. Voor den start wordt Windsor Castle, de residen tie van den Koning, als een ideale plaats be schouwd. In Amsterdam is opgericht het Instituut voor Nederlandsch-Amerikaansche Indu- strieele Samenwerking. Het bestuur staat onder voorzitterschap van mr. M. P. L. Steen- berghe, oud-minister van Economische Zaken en oud-voorzitter van de Nederlandsche Eco nomische missie te Washington. Mr. H. Albarda, directeur Nederlandsche Handel- Maatschappij N.V., is Amsterdamsch vice- voorzitter. Als directeur is benoemd de heer H. W. A. H. van den Wall Bake. Het bestuur zal worden geadviseerd en bij gestaan door een commissie van advies die zoodanig is samengesteld, dat zij de geheele Nederlandsche industrie vertegenwoordigt. Bij de oprichting en voorbereiding van het instituut is nauw contact gehouden met de ministeries van Economische Zaken en Finan ciën. Daarbij is gebleken, dat het instituut op de volle sympathie en, waar noodig, op de medewerking van de officieele instanties kan rekenen. Tevens zal uiteraard bij de uitvoe ring van de plannen en bij het houden van de voorbereidende besprekingen, nauw overleg gepleegd worden met de directie van de Her- stelbank. In Amerika werd reeds contact verkregen met groote internationale bankinstellingen. Het doel is in beginsel om in Nederland nieuwe of bestaande industrieën met behulp van financieelen en technischen bijstand der Amerikaansche industrieën op te richten en/of te verbeteren en ook om de oprichting van filialen, nevenbedrijven enzoovoort van be staande Nederlandsche industrieën in Ame rika te bevorderen, uiteraard voor zoover de Nederlandsche deviezenvoorraad zulks toelaat, een en ander geheel op basis van weder- keerigheid. In de toelichting op de inrichting van het nieuwe instituut wordt met instemming ver wezen naar de regeeringsverklaring van 4 October, welker conclusie is, dat zoolang onzt export geen stijging vertoont, een verhooging van het loonpeil uitgesloten is, omdat ons volk niet meer kan gebruiken dan het voort brengt Amerika heeft een zwak voor mechanisatie op alle gebieden. Het stemmen voor de congresverkiezingen door een hokje in te vullen op een stembiljet is te omslachtig en ouderwetsch in de oogen van den voor- uitstrevenden Amerikaan; daarom bedient hij (of zij) zich van een ingenieuze stem- mwchine, en geeft door een handle te ver zetten aan wie de candidaat zijner (of, zoo als op de foto, harer) keuze is. Overigens is de stem, die door de dame in kwestie wordt uitgebracht, ongeldig, want het gor dijn moet dicht zijn. Maar zij had de keuze, ongeldig te stemmen of den fotograaf te leur te stellen en zij koos de partij van den camera-man. Het Proveniershuis wacht op verbetering Een der oudste gevels van Haarlem In de verklaring wordt dan ook duidelijk naar voren gebracht, dat het streven van ons land in de eerste plaats gericht moet zijn op vergrooting van het productievermogen. De oprichters van het instituut zetten der uiteen, dat als leverancier van apparatuur en machinerieën direct Amerika naar voren komt, als vrijwel het eenige land, dat alle ge- wenschte uitrustingen zou kunnen leveren. Om aan de deviezenmoeilijkheden te ontsnap pen zou het zeer gewenscht zijn, dat de Ame rikaansche producenten zich zouden gaan intersseeren in de Nederlandsche. industrie op aandeelenbasis. Een Amerikaansche minder heidsparticipatie zou voor de Nederlandsche industrie aantrekkelijk zijn. Damnieuwg uit het district In de afgeloopen week zijn de volgende wed strijden gespeeld. Hoofdklasse: Haarlemsche DamclubZaan dam 146; St. BavoOosterkwartier voorl. uit slag 15—3. Einduitslag vermoedelijk 164; G. S. AmsterdamDamclub IJmuiden 137; Haarl. DamclubDDD 15—5. Eerste klasse: Haarlemsche Damclub TIDam club IJmuiden II voorl. uitslag 122. einduitslag vermoedelijk 17—3; TEP HRKD 4—16; Stabiel st. Bavo II voorl. uitslag 142. einduitslag ver moedelijk 155; Beverwijksche DamclubDam club Haarlem voorl. uitslag 57, einduitslag ver moedelijk 911; Haarlemsche Damclub IISta biel voorl. uitslag 13—5, einduitslag vermoedelijk 13—7. Prijsuitreiking te Beverwifk. Donderdag 14 November zal in Statenhuis, Zeestraat 26 te Beverwijk, de prijsuitreiking plaats hebben van de persoonlijke kampioenschappen van groot- Beverwijk. Daar zal ook een simultaan-séance gegeven worden. IJshockey-seizoen begonnen In de Apollohal te Amsterdam, welke uitver kocht was, is Dinsdagavond het ijshockeysetzoen begonnen met een wedstrijd tusschen Ijsvogels en HHIJC. De Hagenaars behaalden een ver diende overwinning van 52 op hun oude tegen standers, die eenige jongere spelers in hun ploeg hadden opgenomen. De Haagsche achterhoede, bestaande uit Taconis en Van Heeswijk, was niet gemakkelijk te passeeren.In den eersten speeltijd had HHIJC een voorsprong van 4—0. Het einde kwam met 5—2. De Belgische kunstrijdster Lise- lotte Landbeck gaf demonstraties van sierlijk heid en schoonheid en later lieten hardrijders zien hoe zij trainen. Sport in het kort HAARLEMSCHE RENNERSCLUB. De Haar lemsche Rennersclub heeft haar werkzaamheden hervat. In een onder leiding van den heer J. Knaap gehouden vergadering zijn de plannen besproken. Het volgend jaar zullen de renners op den weg komen. JUBILEUM SCHA A KTOURN OOI H. S. G. De vierde ronde van het schaaktournooi is Dinsdagavond gespeeld. In de eeregroepen wa ren de uitslagen als volgt: Groep A: J. de Vries—G. Paardekooper 1—0; J. Zitman—E. D. de Waal afgebr.; G. Kroone— G. Smit 1—0; R. A. G. Davidson—J. v. d. Hoff 1—0. Groep B: Dr. J. M. JansenJ. v. d. Zanden afgebr.; B. F. M. Grapperhaus—J. Blokker af gebr.; J. H. MarwitzL. Biesheuvel 10; F. A. SpinhovenMr. G. Snoeck Henkemans I—0. ET Proveniershuis te Haarlem is een oud gebouw. Oudtijds stond op de# plek in de Groote Houtstraat het in 1416 dus 540 jaar geleden gestichte Si Michielklooster. Dit was bestemd voor adellijke jonkvrouwen die den derden leefregel van den H. Francisius volgden, Vroeger heette de Kerkstraat de St. Mi- chielstraat. Van die oude kloostergebou wen is heel weinig meer over. Toen het einde der 16e eeuw nu ongeveer 350 jaar geleden de St. Jorisschutters op die plaats de St. Joris Doelen stichten heeft men alle bouwsels vrijwel afgebro ken. Met den bouw van de Doelen werd, naar aangenomen wordt, de bekende bouw. meester Lieven de Key belast. Aan die: ouden luister herinnert in het bijzonder de hierboven afgebeelde gevel op den hoek der Doelstraat. Alleen het onder stuk is bedorven. Het bovenstuk is zee: fraai. Door gekoppelde bogen boven d« kozijnen en een gelukkige afwisseling van wit en rood is hier met betrekkelijk ge ringe middelen zoo merkt de bouw meester A. W. Weissman op veel effect verkregen, dat door de obelisken, de fijn gedetailleerde blauwstukken en het be kronend fronton nog aanmerkelijk wordt verhoogd. De ietwat forsche manier van den meester is hier nog niet waar te ne men, het is evenwel mogelijk, dat hij daar toe pas later is overgegaan. In 1685 was het Proveniershuis in ge bruik als Heerenlogement. Er moeten toen nog „verscheydene heerlycke salen" in ge weest zijn. Die zijn er uit verdwenen toen het Armenhuis werd. De huisjes aan den hof zijn nog steed! in gebruik bij ouden van dagen. De meente zorgt voor het onderhoud. Voor den oorlog is er heel wat aan de wonin gen opgeknapt om de oudjes een behoor lijk onderdak te geven. Het eigenlijke Proveniershuis is al velt jaren in gebruik bij de gemeente voor de Armenverzorging. Eerst waren er de kan toren van het Burgerlijk Armbestuur, later van Maatschappelijk Hulpbetoon en nu van Sociale Zaken. Het gebouw ij slecht, zoodat de dienst er allesbehalve goed verzorgd is. Er wordt reeds lang uit gezien naar de mogelijkheid het gebouw behoorlijk te verbeteren of andere lo kaliteiten te vinden voor Sociale Zaken Als het tot een restauratie komt zal ver moedelijk ook aandacht gewijd worden aan het onderstuk van den gevel hierboven af gebeeld. Die moet dan gerestaureerd wor den, opdat er een mooi geheel verkregen wordt, dat een sieraad van de Gr. Hout straat zal zijn. uit dri Een standaardwerk van E. H. Krelage in 105. Toen de feestmaaltijd was afge loopen, vertelde de Sultan dat hij voor Tips en Tops nog een bijzonder ge schenk had bewaard. Twee Ooster lingen kwamen plechtig binnen met het kleedje waarop Tips en Tops naar Perzië waren gereisd. „Hooggeachte Effendi's" zei de Sultan, „ik bied U hierbij als bewijs van mijn erkentelijk heid voor Uw goede trouw, volharding en doorzettingsvermogen en niet min der voor Uwe listige breinen die glans rijk hebben bijgedragen tot de over winning van het recht in dit land, dit oude eerwaardige Perzische ver voermiddel aan. Wanneer ge het ver blijf in mijn land, dat altijd voor U zal openstaan, wilt afbreken, beschikt ge hier over het snelste verkeersmiddel ter wereld." „Heer Sultan", antwoord de Tips, „wij kunnen geen woorden van dank vinden. Mocht ge ooit in moeilijkheden zijn, ge zult nimmer vergeefs bij ons aankloppen." Voor ons ligt een mooi uitgevoerd, rijk ge ïllustreerd boek van 792 pagina's, uitgegeven door de directie van den Tuinbouw. De heer E. H. Krelage, eere-voorzitter van „Bloembol lencultuur", de man die door zijn werk en capaciteiten bij uitstek aangewezen was om dit werk op zich te nemen, heeft een overzicht gegeven van „Drie eeuwen bloembollen export" Het is een volledig overzicht gewor den van de geschiedenis van den bloembollen- handel en der Hollandsche bloembollen. Typeerend is het voorwoord van den minis ter van Landbouw, Visscherij en Voedselvoor ziening, den heer S. L. Mansholt. De regee ring heeft zich gaarne bereid verklaard dit boek uit te geven. „De komende jaren zullen aan den land- en tuinbouw hooge eischen stellen en niet het minst aan de bloembollen cultuur, die voor ons land, vooral met het oog op den export, van zoo uitermate groote be teekenis is. Heden, na een periode van ern stige crisis en daarna 5 harde jaren van oor log en bezetting, staat ons bloembollenbedrijf voor geheel gewijzigde omstandigheden. Maar zooals ook blijkt uit het voor ons liggend boekwerk, heeft het reeds meermalen met energie groote moeilijkheden het hoofd ge boden en overwonnen Ook nu wordt aan de telers en aan den handel de taak opgelegd met dezelfde volharding als voorheen het be drijf weer op te bouwen. In samenwerking met de organisaties zal dan de regeering lei ding dienen te geven, opdat alle ontplooide krachten worden gebundeld tot meer welvaart van allen die bij de bloembollencultuur be trokken zijn. Daarom is het van onschatbare waarde, dat op dit oogenblik een werk ver schijnt, dat onze kennis vergroot en ons een inzicht geeft in den bloembollenhand el en zijn geschiedenis en waarin wordt getoond waar zijn groote kracht ligt en waar hij heeft ge faald". Verder merkt de minister op. dat velen den schrijver dankbaar zullen zijn. dat hij. na het afsluiten van zijn eervolle loopbaan als voor zitter van Bloembollencultuur, de energie heeft gehad zijn aanteekeningen en die van zijn vader tot dit boek te verwerken. Als minister, aan wien de behartiging van de be langen van den Landbouw is toevertrouwd wenscht hij den schrijver van harte geluk. Het is natuurlijk ondoenlijk in kort bestel een overzicht te geven van den inhoud vat dit boek. Alleen een opsomming van de onder, werpen die in de hoofdstukken behandeld worden, beslaat 13 pagina's. Het eerste ded beschrijft den export, het tweede de artikelen van den bloembollenhandel. De schrijver wijst er op, dat voor het oor logsgeweld in 1939 over Europa losbarstte, eli jaar 45 000 ton bloembollen over de geheel( wereld werd verzonden, ter waarde van 40 a 50 millioen in de jaren 1928—'30 en sinds 1933 van 20 a 30 millioen. Verder merkt hij op, dal men thans algemeen pleegt aan te nemen, dat het tijdvak, hetwelk men gewoon is als dal der liberale economie aan te duiden, voorgoed voorbij is en vervangen zal worden door een stelsel van gebonden economie onder staats toezicht. Bij de overweging van den daarbij t( volgen weg kan het nuttig zijn een blik t« werpen op het verleden van den bloembollen- handel en zich te doordringen van hetgeen dat bedrijf in het afgesloten tijdvak, uitslui tend steunend op eigen kracht, door eigen energie, durf en ondernemingsgeest, heed weten te bereiken. „Of de leiders eener ge bonden economie wie zij ook zijn mogen er in zullen slagen het bloembollenvak een even grooten voorspoed te verzekeren als het zichzelf in het verleden wist te verschaffen, kan alleen de toekomst leeren. Men kan slechts de hoop koesterfen, dat de uitslag van hun streven niet al te schril zal afsteken bü het roemruchtig en zegenrijk verleden." Het boek is met toestemming opgedragen san Koningin Wilhelmina. TRAM OF AUTOBUS. De N.Z.H. heeft de vraag in studie ol het gewenscht is de- elctrische tram in Waterland te vervangen door autobussen Het betreft de lijnen AmsterdamEdam— Monnikendam en Purmerend. Mocht het tot die opheffing der tram lijnen komen dan zou het nog bruikbare materiaal gebruikt kunnen worden op de lijn AmsterdamHaarlemZandyoqrt,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2