.2.3.4.5 Nieuwe wagens voor de tramlijn Zandvoort-Haarlem-Amsterdam Kremer's ATAX TEL. 1 Het materiaal der N.Z.H. Koffie Thee Kans op behoud der tram gestegen Vijf en drie jaar gevangenis geëischl tegen ex-politiemannen uit Heemstede r. Kort en Bondig „Het voorrecht vrouw te zijn Thans stroomt het aanvragen voor consumenten-crediet Het materiaal op de tramlijn Zandvoort -HaarlemAmsterdam eischt gedeelte- gjk een verbetering. De Hongaarsche wa gens verkeeren nog in een uitstekenden staat, maar de oude wagens (met de kleine pampjes) voldoen niet meer aan de éschen. Op dit oogenblik doen die dan ook iog slechts beperkt dienst, alleen op de irukke forensenuren moet er mee gereden irorden om voldoende capaciteit te hebben. Er zijn plannen gemaakt voor 5 a 6 lieuwe wagenstellen elk van 3 wagens. Deze zouden gemaakt worden naar het type dat nu op de lijn HaarlemLeiden jienst doet, dus ook met een harmonica- rerbinding. In verband met de bochten '■Map de lijn is het evenwel noodig dat de piddelste wagen niet grooter wordt dan J a 9 meter. De vraag is nu of dit niet te sort is om nog een deel ervan op te offe- $*ien aan een balcon. Er zou volstaan kun- jen worden met een nooduitgang, maar dan moeten de passagiers voor dien mid- ggj Jelsten wagen altijd door den eersten of g derden wagen gaan. Tot een bestelling van Z!'deze nieuwe wagens is nog niet overge- 2 gaan. Trouwens daaraan zijn ook nog de- vlezen--moeilijkheden verbonden als de fa- §9 bricage in het buitenland zou geschieden. £Üf Bovendien is er nog een kans, dat de f.Z.H. op een andere wijze in haar be- •ften kan voorzien. Uit ons vorig num- ir weet men dat er gedacht wordt aan opheffing van de tramlijn Haarlem n, die dan vervangen zou worden autobussen. Dan kunnen de tram wagens die nu op dat baanvak rijden naar Den Haag overgebracht worden. In Den jHaag rijden dezelfde Hongaarsche wagens [als op de lijn ZandvoortHaarlemAm- •dam in gebruik zijn. Indien deze dan lar Haarlem gebracht zouden worden, [heeft men voor dat baanvak voldoende 'iteriaal van één type. Te Haarlem. De wagens die op de lijn Haarlem- Heemstede rijden zijn in het algemeen nog m zeer goeden staat. Alleen is een revisie noodig. Die wordt nu belemmerd omdat het nog zeer moeilijk is aan onderdeelen te komen. De meeste materialen moeten uit het buitenland komen. Eerst moet men „hemel en aarde bewegen" om aan de de viezen te komen en dan moeten de fabrie ken in het buitenland niet minder stra- ketsels overwinnen om hun uitvoerver gunning machtig te worden. Het gevolg is, aan dat men nu nog wacht op eenvoudige din- geroemd sinds A 1792 lijn door kwaliteit en amensteUing de aan- fewezen merken voor besteden Uwer bonnen op Vrijdag a.s. „HAARLEM IN HET RAMPJAAR 1672". Voor belangstellenden in de geschiedenis van de stad is weer een belangrijke bijdrage verschenen bij de vereeniging „Haerlem". De litel is „Haarlem in het rampjaar 1672" en de uitgave bevat een kort verhaal van de bur gerlijke oproeren, voorgevallen binnen Haar lem in het jaar 1672, zooals dat beschreven is door Petrus Langedult M. D. met bijvoegselen uit het „Verwerd Europa" van mr. Petrus Valkenier en het gedicht „Op 't woelen en de drift der ingesetenen van de stad Haarlem, voorgevallen in den jaare 1672". Mejuffrouw dr. G. H. Kurtz verzorgde de lamenstelling en voorzag de uitgave van een Inleiding, waarin zij een overzicht geeft van de gebeurtenissen in het binnenland en in de stad gedurende het rampjaar. Ook deelt de schrijfster bijzonderheden mede over den schrijver van het kort verhaal Petrus Lan gedult, die doctor in de medicijnen was. v'c'e ,;ur. en gen die al onmiddellijk na de bevrijding besteld werden. Op die manier kunnen wij zoo werd ons namens de directie medegedeeld niet voortgaan. Er zullen kortere wegen bewandeld moeten worden anders loopt het met het onderhoud spaak. In alle magazijnen en werkplaatsen der N.Z.H. is geen enkel stukje rubber sl^ftg meer. De fabrieken die ankers moeten wik- kelen missen het goede isolatie-materiaal, zoodat pas gerepareerde ankers het slechts enkele uren uithielden! Bovendien zijn te Haarlem nog wel meer wagens te gebruiken. Er zijn er evenwel in Leiden nog enkele over van hetzelfde type die evenwel een kleine verbouwing noodig hebben. Die zal uitgevoerd worden, zoodat Haarlem binnenkort over dit reserve materiaal de beschikking krijgt. Dreigende kabinetscrisis België in Heden is plotseling een kabinetscrisis in België gaan dreigen, doordat twee van de vier communistische ministers, name lijk minister Jean Terfve (wederopbouw) en Edgard Lalmand (voedselvoorziening) den minister-president, Camille Huysmans hebben aangekondigd, dat de communisten zich uit de coalitie-regeering zouden te rugtrekken, wanneer niet „onmiddellijk algeheele genoegdoening zou worden ge geven voor de aan de communistische par tij aangedane beleediging". Namelijk het feit, dat gisteren de Kamer in gebreke bleef om den voorzitter van de commu nistische partij, Julien Lahaut, te kiezen tot een van de vijf vice-voorzitters van de Kamer. EEN NOODSTAHON TE NIJMEGEN. Het na den oorlog gebouwde noodstation van de Nederlandsche Spoorwegen te Nij megen, zal Vrijdag officieel in gebruik geno men worden. Het vervoer in Haarlem en omgeving Wint de autobus het van de trolley In ons vorig nummer hebben wij het voor onze omgeving zeer belangrijke be richt gepubliceerd, dat de Commissie Ver gunningen Personenvervoer beslist heeft, dat het vervoer in Haarlem en omgeving in één hand zal zijn. De concessies zijn namelijk aan de Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer Maatschappij (N.Z.H.) gegeven, met uitsluiting van de Brockway. Indertijd is reeds gebleken, dat ook het gemeentebestuur van Haarlem op het standpunt stond, dat dit voor een goede regeling van het verkeer noodzakelijk is. Men weet, dat de gemeentebesturen van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal een commissie benoemd hebben om het ver- voervraagstuk te bestudeeren. Ter bestu- deering had de commissie een plan dat reeds eenigen tijd geleden ontworpen was in samenwerking tusschen de gemeente Haarlem en de N.Z.H. Dit hield in een opheffing van de tramlijn Haarlem-Noord Heemstede en het maken van Trolley bus-verbindingen voor het vervoer in de stad en voor de communicatie met Heem stede en Bloemendaal. Intusschen blijkt ons, dat de kansen op het behoud van de tramlijn Haarlem- NoordHeemstede den laatsten tijd sterk zijn toegenomen. Wel wordt ingezien, dat verschillende nauwe straten in de binnen stad een groot bezwaar opleveren, maar een bestudeering van de plannen wees uit, dat ook de Trolley-bussen voor een groot deel gebruik zullen moeten maken van diezelfde straten. Een Trolleybus levert daar niet veel minder gevaar op dan een tram. De ervaring is bovendien, dat door de tram in die nauwe straten zeer weinig ongelukken veroorzaakt worden, omdat het verkeer eenmaal geleerd heeft zich bij die ongunstige omstandigheden aan te passen. In zeker opzicht heeft een tram nog een voordeel boven een Trolleybus, omdat men weet waar de tram, die men achter zich heeft, komt en waar men veilig voor haar is. Ditzelfde geldt niet voor de Trolleybus, die bovendien nog absoluut geluidloos rijdt. Het invoeren van Trolleybussen te Haarlem zou weinig zin meer hebben, als men die ook niet zou laten rijden op het baanvak waar nu de tram gevonden wordt. Dan is er meer voor te zeggen om op de andere lijnen autobussen te nemen. Trol- (Adv.) MUZIEK leybussen worden in het algemeen gepre fereerd op lijnen met een intensief ver- oer. Daaronder vallen niet de lijnen die de buitenwijken der stad met het centrum verbinden. Ook op de lijnen naar Bloemen daal kan met autobussen volstaan worden. De N.Z.H. heeft reeds maatregelen ge nomen om de beschikking te krijgen over een groot aantal autobussen om deze lijnen te bezetten. Een keuze daarbij kan niet ge daan worden, omdat het nog zeer moeilijk is om er aan te komen. Wij moeten zoo zei men ons om te kunnen beginnen accepteeren wat wij kunnen krijgen. Er blijkt evenwel uit deze mededeeling, dat er veel kans is, dat binnenkort auto bussen zullen komen voor de opening van de Haarlemsche stadslijnen. SPELEND JONGETJE OVERREDEN Het 7-jarig jongetje W. V. speelde in de Meer straat te Hillegom en werd op den rijweg in gereden door een 15-jarigen wielrijder. Wijkmans constateerde een beenbreuk en liet het slachtoffer naar het Diaconessenhuis t€ Haarlem vervoeren. De identiteit van den wiel rijder, die door is gereden, is nog niet vast gesteld. Hij had een bos bloemen bij zich. AUTOBOTSING TE OVERVEEN. Op het kruispunt Zijlweg—Korte Zijlweg U Overveen wilde een van den Zijlweg komende vrachtauto den hoek omslaan, maar minderde te weinig vaart, zoodat hij niet tijdig kon rem men voor een met groote snelheid uit de richting Aerdenhout komende militaire auto. Een bot sing was het gevolg, waarbij de militaire auto zwaar werd beschadigd. Twee dooden als gevolg van hun optreden Zooals wij in ons blad van gisteren reeds meldden, stonden Dinsdag voor het Bijzonder Gerechtshof in Amsterdam twee ex-politie mannen uit Heemstede terecht. Een deel van den ochtend werd besteed aan de behandeling de zaak tegen J. K., daarna moest ver dachte W. U. uit Heemstede zich verantwoor den. Den tweeden politieman was tenlastegelegd. dat hij in Juli 1944 als opperwachtmeester twee van de vijf uit het politiebureau ont vluchte onderduikers had achtervolgd en ge arresteerd. R. v. E. R.. ook reeds in de zaak K. genoemd, werd via Amersfoort Oostwaarts getransporteerd, maar wist bij Zwolle te ont snappen. de ander, E. H. B. is naar Neuen- gamme gebracht en van hem is nooit meer iets gehoord. Het kernpunt, ook van deze zaak was echter het neerschieten van den illegalen werker M. V. door den opperwacht meester K. Uit het verhoor van dezen K. was naar voren gekomen, dat zijn collega U. hem bevolen had, Vaumont te arresteeren, U. zei- de echter in den loop van het verhoor, dat hem door den president, mr. v. d. Vught. werd afgenomen, dat hij geenerlei opdracht had gegeven, om V. te doen aanhouden. Wel had hij, toen K. weifelde, hem aangespoord met de woorden „Grijp hem dan toch". Ter verduidelijking diene, dat V. de twee politiemannen om den tuin wilde leiden, om zoo de ontsnapte onderduikers een kans te geven, zich definitief in veiligheid te bren gen. De verzetsman werd inderdaad gear resteerd, maar bij een poging om aan zijn lot te ontkomen, waarbij V. een vuurwapen trok, schoot K. hem neer. De getuigen legden over verdachte U. deels ontlastende, deels bezwarende verklaringen af. Hij zou in Heemstede als goed Neder lander bekend hebben gestaan, maar na het voorval met V. had hij zich, volgens den agent H. B. tegenover den N.S.B.- burgemeester v. Riessen beroemd op deze arrestatie en de daaropvolgende noodlot tige schietpartij, ongeveer met de woor den: „Nou burgemeester, dat had u niet van ons gedacht, één overvaller dood en twee arrestanten Verdachte ontkende deze uitlating hard nekkig en andere getuigen konden hierover evenmin zekerheid verschaffen De tegen woordige hoofdinspecteur te Heemstede ge tuigde van den verdachte, dien hij in 1937 had leeren kennen, als van een flink politieman, die soms echter te veel agent was en alleen den formeelen plicht in het oog hield. Requisitoir en eisch. „Indien een zaak velen heeft beroerd in de gemeente Heemstede, dan is het wel de thans behandelde." aldus begon mr. B. J Besier zijn langdurig, gecombineerd pleidooi in de twee zaken. Na een woord van deernis voor de nabestaanden van de twee slachtoffers. Mi'inconcessies waar Nederland aanspraak op maakt Burgerlijke Standen HAARLEM, 12 November 1946 BEVALLEN: 9 Nov., J. R. Müller—Tol. z.; M. -. v. EwijkJacobs, z.; 10 Nov., A. Smitv. d. Berg, d.; J. ValksErich, z.; 11 Nov., P. d. leeuw—Broekhuizen, d.; A. Bestenbreur—Vel- iinga, d.; A. C. Nolet—Koning, z.; J. M. Tool— Joosten, z.; A. Jansen—Pooi. d A. M. Dénis— Sraeyers, d.; H. C. M. Hollink—Spook, d.; 12 Nov., H. Wijers—Klootwijk, d.: C. M. v. Andel— Tol, d.; S. Tijstermand. Vries, z.; F. Winters —Vermeulen, d. GEHUWD: 12 Nov., J. A. Pieterse en A. Broeksma. OVERLEDEN: 7 Nov., H. M. Hartman, 1 m„ Voortingstraat: 9 Nov.. W. Paetz. 1 m., Gasthuis- vest; 10 Nov.. G. Brevoord—Stegeman, 78 j„ Nw. Kerksplem; K. Bruin, 7 d.. Gasthuisvest; A. C. Bulslng, 82 j., Amsterdamschevaart; J. G. Gijs- bertsev. Zijtveld. 68 j,. Kweetkuinstraat: H. Arnoldus, 66 j.. Bastiaanstraat: 11 Nov.. H. v. Koppen. 84 j„ M. v. Heemskerkstraat; C. B. M. Wfllemse, 8 m.. Kamperlaan. HILLEGOM GEBOREN: Maria Anna Theodora, d. van H. G. Walraven en J. A. Koppert; Cornelia Johan-l na Maria. d. van J. van Berkel en M. M. van Lierop; Jacobus Hendrikus Johannes, z. van N. van Steijn en G. M. Akerboom; Frans Hendrik, van H. Buurman en G. Siebesma; Jan Corne- s, z. van C. Dingen en W. Boer. ONDERTROUWD: G. P. Hulsebosch en A. Rij- kelljkhuizen; R. Zelle en G. Doornebal; P. van Hensbergen en E. C. Walraven. GETROUWD: J. Taal en A. F.lderbroek; J. van Zanten en P. J. van Etten; J. H. Huisintveld en J. C. Peters; P. J. Deen en H. H. van 't Slot. HEEMSTEDE ONDERTROUWD: J. Winter en M. M. van Doorn; M. Veenings en D. D. van Doorn; J. Bo ven en W. van Veen; J. Lancée en J. G. van den Einde. BEVALLEN: H. van der Hulst—Weljers, d.; E. van der Meer—Tibboel, d.; L. M. V Reukers— Kimman, d.; J. Kamann—van der Stam. z.; J. Komijn—de Graaff, d.; W. M. Schoonhoven- van Breemen, z.; M. E. KnieseEenkhoorn, d.; J Prins—Fictoor, d. GETROUWD: H. M. Strating en H. G. E. Mul lens; J. M. Kroone en C. A. M. Schintz; L. H. ie Haan en D. A L. van Til; A. H. Doljer en T. M. Verreijdt; W. Sundermeijer en G. A. Rincker; M. J. a. Wolters en E. H. Nijhuis; H. J. Spies en M. Tol. OVERLEDEN: J. van der Gaag, 62 j„ geh.; A. C. A. Leuven. 9 j.; C. Kerkhoven, 81 j„ geh.; M. A. Kol, 82 j„'wed.; F. W. Mommers, 69 j„ geh. BLOEMENDAAL ONDERTROUWD: A. M. van der Maat en M. 1! van Eerden; I. N. de Haan en G. v. d. Klas- borst; N. Hartog en E. J. Jonkman; T. Rowoud •n M. A. Annijas. Bruckner en Fauré werden herdacht Twee werken waren de hoofdbestanddeelen van de uitvoering die het Koor Katholiek Haar lem Dinsdagavond in de geheel gevulde con certzaal gaf: het in 1888 geschreven Requiem van Gabr. Fauré (1845—1924) en het Te Deum van Anton Bruckner (1824—'96). De groote tegen stelling van den muzikalen inhoud dezer beide werken wordt niet alleen door de verschillen de strekking bepaald. Fauré's Requiem vermijdt elke verschrikking: de sequens Dies Irae. voor componisten als Berlioz en Verdi een welkom object tot muzikale schildering, ontbreekt er in; de stemmingen er in zijn vooral weemoed en berusting, in het „Sanctus" en het toegevoeg de, bij de begrafenis te zingen ,,ln Paradisum" verheerlijking en hoop. Het „Libera me" is muzikaal zwak. Bruckner's „Te Deum" heeft het naieve karakter van den man, die eens „half Caesar, half dorpsschoolmeester" genoemd is. Mooie, teere episodes, als het „Te ergo quae- sumus" wisselen af met uitingen van elemen taire kracht, die echter soms tot banaliteit voert. Uit alles echter spreekt het kinderlijk ge loof van den componist. Een kort „Offertorium" en een „Ecce Sacerdos" met merkwaardige af wisselingen van homophonie en polyphonie gin gen aan het „Te Deum" vooraf. De uitvoering bewees de begaafdheid van den jongen dirigent Albert de Klerk. Zoowel het koor als het orkest leidde hij met vaste hand. Menige individueele opvatting bracht leven en spanning in de uitgevoerde werken. De vocale solisten Mea Bakker—Naberman. Annie Hermes. Han Le Fèvre en Frans van de Ven voldeden aan de verwachtingen, zoowel afzonderlijk als collectief. Jan Mul liet het orgel doeltreffend meewerken; Gijs Beths speelde de vioolsolo's in het „Te Deum" zeer mooi. De zuiverheid van den koorzang manifesteerde zich vooral In de a capella gezongen sluitingen van „Ecce Sacerdos", de techniek was ook tegen de moeilijke poly phonie opgewassen. De Bisschop van Haarlem woonde deze uit voering bij. K. DE JONG De Nederlandsche eischen tot schade vergoeding ten aan zien van Duitsch- land bepalen zich niet alleen tot de reeds békende grenscorrecties. De economische belangen van Ne derland maken an dere bijzondere voorzieningennood zakelijk. In het memorandum dat de Nederlandsche regeering heeft voorgelegd aan de Groote Vier wordt uiteengezet, dat, teneinde Neder land in de toe komst minder af hankelijk te doen zijn van zijn ach terland, een ver dere industrialisa tie noodzakelijk is. De regeering gaat hierbij van de over weging uit, dat deze industrialisatie een ruimere kolenpositie noodzakelijk maakt. Teneinde deze grootere behoeften te kun nen dekken, bepleit het memorandum de overdracht aan Nederland van een aantal met name genoemde kolenconcessies, welke ten deele wel en ten deele niet in exploi tatie zijn. Behalve de op de kaart aangege ven concessies wordt tevens aanspraak ge- KOLENBEKKEN VAN HET RUHRGEBIED «BMW K3 - tmaUM bjko bracht hij den zomer van 1944 in herinnering. ..Zooals overal in ons land. waren ook in Heemstede drie groepen, N.S.B.'ers, Iauwen kraehtigen" zoo ging mr. Besier voort, ..en als er iemand uit de rijen van het krachtige verzet, waar dan ook. viel, was dit een slag voor ons geheele volk. V viel als een der besten door toedoen van twee „lauwe" ge zagsdragers." De aanklager meende, dat K. en U. aan niets anders dachten dan aan de arrestatie van de ontsnapte jongens. Toen V. de groote hinderpaal vormde, werd deze om gehaald. De officier-fiscaal was van meening. dat U zich inderdaad tegenover den ex- burgemeester v. Riessen op zijn daden heeft beroemd en hij rekende verdachte dit zwaar aan. Mr. Besier schoor de beide verdachten over één kam en hij wees er op, dat de scho ten op V. evengoed in de lucht of heelemaal niet hadden kunnen worden gelost. Bjj het overwegen van de strafmaat achtte spr. cenerzijds de persoonlijke omstandig heden der verdachten van weinig belang, an derzijds wilde hy in aanmerking nemen, dat de zenuwachtigheid van verd. K. en het poli tieke gedrag van beide beklaagden een tegen wicht ten goede vormden. Tegen U. eischte de procureur-fiscaal ten slotte wegens opzettelijke hulpverleening aan den vijand 5 jaar, tegen K. 3 jaar gevangenis straf, beide straffen met aftrek en voorts Mr. A. Beets betwistte als raadsman van levenslange ontzetting uit de bevoegdheid om een ambtelijke overheidsfunctie te bekleeden verdachte K. den opzet van diens daad en be schreef zijn cliënt als een weifelmoedig, week mensch, dien een situatie als de onderhavige boven het hoofd groeide. De verdediger be twijfelde de toerekeningsvatbaarheid van K„ aan de hand van een psychiatrisch rap port en kwam tot de conclusie dat het Hof zich onbevoegd zou moeten verklaren om van deze zaak kennis te nemen ze betrof vol gens den verdediger doodslag of dood-door schuld geval subsidiair tot vrijspraak of tot het niet strafbaar verklaren wegens ambtelijk bevel, overmacht en ontoerekeningsvatbaar heid. Mr J. H. J. Simons wee6 in een lang, juri disch pleidooi op het eigen Initiatief van dachte K„ waardoor volgens hem zijn cliënt U. niet de verantwoording droeg, die het Hof hem toedacht, op de ongeloofwaardigheid van U.'s gewraakte uitlating tegenover den bur gemeester en op het onbewuste karakter van U.'s geheele handelwijze. Voorts zou ook hier. volgens den advocaat, de opzet niet aanwezig zijn. Ook hij kwam tot een verzoek om vrij spraak. Na re- en dupliek werd de zitting tegen halfzes opgeheven en de uitspraak be paald op 26 November. Joden van Cyprus gaan vóór Reuters diplomatieke correspondent ver neemt. dat er een begin zal worden gemaakt met het overbrengen van Joden naar Palesti na, die wegens lilegale immigratie in Palesti na thans in kampen op Cyprus worden vast gehouden. wanneer op 15 November en 15 December het toegestane aantal van 1500 im migranten per maand in Palestina zal worden toegelaten In November zullen, naar men meent te weten, alle illegale Immigranten in de kampen in Palestina en eenige honderden van Cyprus bewijzen voor toelating ontvan gen. Het officieele Zionistische standpunt te Londen is, dat er in Palestina plaats Is voor alle 5000 Joden op Cyprus, die ajlen tegelijk moeten worden toegelaten. De kwestie van het overbrengen var. Joden op Cyprus is on langs door den minister van Koloniën, Creech Jones en vertegenwoordigers van het „Jewish Agency" besproken. De ministers van buitenlandsche zaken der groote vier hebben gisteravond besloten, het Fransche voorstel inzake de status van Triest als basis voor besprekingen te aanvaarden. Een voorstel van Mo'.otof om een andere basis te aanvaarden werd afgewezen. HAARLEM EN OMGEVING De oud-Haarlemmer Ds. P. C. Vermeulen te Laren, die hulpprediker geweest is In Wijk VII der Ned. Heiv. Gemeente, ls beroepen bij de Protest. Kerk ln Indië. De politie te Bloemendaal zal 's nachts een drietal personen, welke zich op verdachte wijze in den tuin van een villa ophielden. Na een achtervolging waarbij twee der mannen wisten te vluchten, hield de politie een man aan. Het was iemand uit Koog a. d. Zaan. Zeer waar schijnlijk is hiermede een poging tot Inbraak voorkomen. De heer D. H. Scholten te Santpoort is aan de Leidsche universiteit geslaagd voor het pro- paedeutisch examen godgeleerdheid. Maandag 18 November organlseeren verschil lende socialistische cultureele vereenlg'.ngen te Haarlem een grooten bonten avond in de Gem. Concertzaal. Er werken o.a. mede de zangver- eeniging „De Stem des Volks", het kinderkoor „De kleine Stem", de Arbeidersmuzlekvereen. ..Excelsior", de Cultureele Sportbond, de Haarl. Soc Jeugdfederatie en het Instituut voor Arbei dersontwikkeling. Universitaire examens. Aan de universiteit te Leiden zijn geslaagd: voor het candldaats- examen Indisch recht de heeren G. J. Aaldriks te Heemstede en D. van Goudoever te Halfweg en voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer E. van der Brugghen te Haarlem. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling onganiseert. in aansluiting op de lezing van 7 Nov.. een excursie naar het Frans Halsmuseum onder leiding van den directeur, den heer P. Baard. Belangstellenden verzamelen Zaterdag middag 16 Nov. om 3 uur bij den Ingang van het museum Groot Heiligland. Mr. S. C. van der Wall, wethouder van Sociale Zaken der gemeente Haarlem zal spreek uur houden op de Vrijdagen 15. 22 en 29 Novem ber van halftwee tot halldrie, in plaats van op 18 en 25 November. Van 2 December af ls het spreekuur weer 's Maandags van 11 tot 12 uur. In den afgeloopen nacht heeft men zich toegang verschaft tot een woning aan het Fre- derik van Eedenplein te Heemstede. Gestolen ls een radio-toestel. In de duisternis zijn Dinsdagavond in Heemstede drie fietsen gestolen, welke voor wo ningen waren geplaatst. Mejuffrouw S. C. Keizer, tot heden waar nemend bureelchef van de griffie bij het kan tongerecht te Haarlem, ls benoemd tot bureel chef. Voor de Vereeniging van Hulsvrouwen heeft de heer H. G. Cannegieter Dinsdagmiddag een cau serie gehouden over het onderwerp: Het voor recht vrouw te zijn. Spreker achtte dit voorrecht aanwezig in de taak en bijzondere roeping om het vrouwelijke element beter tot zfjn recht te doen komen in de maatschappij, welke door mannen gemaakt is en door mannen bestuurd wordt. Doordat zij van oudsher groepsgewijs optreden ln tegenstelling met de vrouwen, die door haar gezin gebonden zijn, hebben de man nen zich kunnen oefenen in de maatschappelijke regelen, gewoonten en denkvormen, welke de signatuur van de samenleving bepalen. Indivi dueel is de vrouw in geen enkel opzicht de mindere van den man; haar maatschappelijke achtergrond is een gevolg van cultureele om standigheden. Zij moet niet als „mannin" zich aanvaardbaar maken voor de „mannenbonden" maar als „Eva", d.w.z. als voortbrengster e behoedster van het leven het tegenwicht bieden tegen de eenzijdig-mannelijke structuur menschengemeenschap. Op enkele facetten van het vrouwelijke element wijzend, noemde spreker de vrouw be halve beschermster van het lichamelijke leven ook de behoedster van de persoonlijkheid tegen het collectivisme en van de moreele en princi- pieele zuiverheid tegen het compromis. Spreker behandelde enkele vrouwentypen, waarin dich ters (Ibsen; Goethe) dit speclflek-vrouwelljke element hebben belichaamd, en gaf met voor beelden, aan het politieke, sociale en kerkelijke maakt op de nog niet ontgonnen kali-lagen bij Wesel, om de voorziening van de Ne derlandsche landbouw met meststoffen te waarborgen. Indien deze eischen worden ingewilligd, zullen de betrokken mijnen met Neder- landsch kapitaal worden geëxploiteerd. De handel in deze kolen zal eveneens in Ne derlandsche handen blijven. Meisjes-H.B.S. ,,'t Kopje" bestaat veertig jaar Tooneelvoorstelling en reünie in den Stadsschouwburg Leerlingen van verschillende jaargangen der H.B.S. voor meisjes ,,'t Kopje" te Bloe mendaal bevolkten gistermiddag den Stads schouwburg, waar als onderdeel van de vie ring van het veertigjarig bestaan der school een opvoering werd gegeven van het welbe kende blijspel van Cissy van Marxveldt ,.'n Zomerzotheid", het altijd weer vermakelijke verhaal van den jonkheer, die zich als chauf feur voordoet en een zijner vrienden opdraagt zijn jonkheerlijke plichten te vervullen, zulks om een aanstellerig nufje, dat altijd den mond vol heeft over standsverschillen, een gevoelig lesje te geven. Het is een alleraardigste voorstelling ge worden, vooral door het vlotte en frisschc spel der jeugdige acteurs en actrices, welke laatsten allen leerlingen van „Het Kopje" waren. Mieke Salm speelde de rol van Ella Heuveling voortreffelijk en hoedde zich voor overdrijving, waartoe deze figuur gemakke lijk aanleiding geeft. Ook Siska Haaxman verdient lof voor haar opvatting van de rol van Erica Wendeleer. Van de heeren mogen in het bijzonder Bert Frerichs als de pseudo- jonkheer, Gerrit Onne van de Klashorst als de „echte" jonkheer en Eddy Bolman als Jef van Doorn genoemd worden. Het geheel stond onder regie van Wim Paauw, wiens deskun dige leiding veel tot het succes heeft bijge» dragen. Voordat de voorstelling begon, heeft mr. F. J. D. Theyse, voorzitter van het schoolbe stuur, een woord van welkom gesproken. Ook de directrice, mej. Steyns, was verheugd, dat zoovele oud-leerlingen de school nog niet vergeten hebben en dat sommigen zelfs uit het buitenland waren gekomen, om het jubi leum mee te vieren. Zij maakte een vergelij king tusschen de meisjes van 1906 en die van 1946. die naar zij meende, elkaar ondanks alle uiterlijke verschillen toch wel zullen begrij pen. omdat zij dezelfde idealen hebben. Een der meisjes bracht in een vlotte toe spraak hulde aan de directrice, waarmee allen met een hartelijk applaus instemden. En voor dat het doek opging, zong men gemeenschap pelijk het lustrumlied en het „Kopjeslied". De middag werd besloten met een gezellige reünie van oud-leerlingen, waarbij natuurlijk leven ontleend aani. hoe weinigi de s.menlevlns I 0„de bar]dm weer aangeknoop, en a„erlei voorrecht der vrouw ls, op dit keerpunt de'r ge- I kCT'n"eringen opgehaald werden. Vanmorgen sehiedenis met het élan, dat belemmering en brachten vele oud-leerlingen een bezoek aan weerstand wekken, den strijd tegen de levens- de school. In de aula bracht de zangeres Akke vernietigende machten te mogen aanbinden. de Vries enkele liederen ten géhoore. Engelsche troonrede ontmoet ongewoon veel critiek Een verrasend groot aantal amendementen waarin kritiek wordt uitgeoefend op de troonrede van den Engelschen Koning, zullen op de agenda van het Engelsche Lagerhuis worden geplaatst. Ten behoeve van een amendement, dat bezwaar maakt tegen den dienstplicht in vredestijd, worden handteekeningen ver zameld. Het amendement zal, naar ver wacht wordt, den steun krijgen van ver schillende Labour-parlementsleden. „Myrthe en de demonen" Bezwaren ongegrond Eenige dagen geleden meldden wij, dat de „Europeesche Kunst Unie" op het buiten „Manpad" te Heemstede voorbereidingen treft, om een sprookje van den heer P. Schreiber te verfilmer. Daarin kwamen tot uiting, de ernstige bedoelingen van de onder- afdeeling der Kunst Unie, die onder den naam Studiofilm „Amsterdam" aan het werk is getogen en in 1947 de rolprent onder den titel: „Myrthe en de demonen" in normale roulatie hoopt te brengen. Ook deelden wij mede. dat het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het plan moree- len steun heeft toegezegd. Inmiddels zijn scenario en draaiboek van de film aan de cultureele advies-commissie van den Bioscoopbond gezonden ter goedkeu ring. Deze commissie, bestaande uit zes voor aanstaande filmkenners, moet een advisee- rende stem over het werk uitbrengen. Van verschillende zijden werden aanmerkingen gemaakt op het bouwen van een filmstudio op het buiten „Manpad", maar daar het in de bedoeling van de Kunst-Unie ligt. om het oude huis te gebruiken zooals het is en verder om den tuin volkomen intact te laten, dus geenerlei gebouwen te doen verrijzen, worden bezwaren over „schaarsche materialen, die voor filmstudio's gebruikt worden" ongegrond geacht. Het filmmateriaal (normaalfilm van 35 mm breedte) is, naar gemeend wordt, in voldoende mate aanwezig. Sir Neville Bland, de Engelsche gezant voor 't gordijn van het Frans Hals Theater in Haarlem, waar een der leerlingen van het Kennemer Lyceum hem de opbrengst overhandigde van de klaprozen-actie der lyceïsten. Aanvankelijk liep het overal heel slecht met de aanvragen voor het Consumenten- crediet. Het leek of er zóó weinig gegadig den zouden komen, dat het een fiasco zou worden. Om de zaak te stimuleeren is de regeering er alsnog toe overgegaan om de schalen voor de terugbetaling te publicee- ren. Daardoor kon van te voren worden nagegaan of iemand iets en zoo ja hoeveel, zal moeten terug betalen. Het gevolg is, dat het thans te Haarlem aanvragen gaat stroomen! Er zijn meer dan 6000 biljetten afgehaald, maar nog ge regeld worden er aan de Postkantoren ver kocht. En nu worden de biljetten ook in geleverd! Geen wonder dat er daardoor in de lokalen van de Volkscredietbank in de Kleine Houtstraat die voor de finan- cieele regeering zorgt een overstelpende drukte heerscht. Ook op het bureau van Sociale Zaken, waar de gesteunden met hun aanvragen moeten zijn. is het druk. Het is aan te nemen dat de gesteunden in het algemeen weinig in aanmerking zul len komen voor terugbetaling van het cre- diet. Trouwens van het zeer overgroote deel van de overige aanvragers is het zelfde te zeggen. De aanvragen worden als regel alleen ingediend door de menschen die niets of weinig behoeven terug te betalen. Blijkbaar staan de menschen die voor een behoorlijke afbetaling van het crediet in aanmerking komen, afwijzend tegenover deze hulp van overheidswege. In zeker op zicht is dat onverklaarbaar, want het is wel zeker, dat er zeer velen onder hen zijn die zonder financieele hulp niet in staat zijn textiel, schoeisel, enzoovoort, aan te j schaffen. Bovendien geeft het consumen- ten-crediet voor eiken aanvrager voor- deelen, zelfs al zou hij voor de maximale terugbetaling in aanmerking komen. De regeering is van de veronderstelling uitgegaan dat in ons land totaal 450 mil- lioen gulden aan credieten zullen worden opgenomen en dat 240 millioen daarvan niet terugbetaald zal kunnen worden. Rekent men dat in Haarlem het 1/60 deel der bevolking woont, zou dit voor Haarlem beteekenen 7% millioen aan credieten en 4 millioen kwijtschelding. Stelt men ge middeld elke aanvraag op f 500, dan zou dit beteekenen 15.000 aanvragers. Het ziet er niet naar uit, dat inderdaad dat bedrag bereikt zal worden, maar die 4 millioen der kwijtschelding zal vermoedelijk wel 1 dicht genaderd worden. De termijn voor het indienen van aan vragen staat nog open tot 30 November. Het opmerkelijke is, dat gerekend werd dat er voor Sociale Zaken ongeveer 3000 aanvragen zouden komen. Op dit oogenblik zijn er evenwel niet meer dan 700 binnen gekomen. De collectieve aanvragen van werk nemers die over de groote werkgevers loo- pen, zijn nog niet binnengekomen. Dit is evenwel verklaarbaar omdat aan deze ge zegd is, dat zij geen haast behoefden te maken met het indienen, omdat men nog voldoende persoonlijke aanvragen had om die eerst te behandelen. Over eenige dagen wordt verwacht dat die stroom aanvragen zal beginnen te vloeien. Dan zal men het op de Volkscrentwtbank wel zoo druk krijgen, dat er hulplf^pen gerequireerd moeten worden om eer. spoe dige afwerking mogelijk te maken. Heden begint de Districtsraad met het nemen van een beslissing over de eerste groep aanvragers. Er zal evenwel meer werk verzet moeten worden om een afwer king voor 't einde van dit jaar mogelijk te maken. Bovendien zullen er vele aanvra gen zijn die een onderzoek uoodzakelijk maken. Er blijken in de praktijk wel eenige on billijkheden in de wet te zitten. Als een volwassen zoon of dochter een spaarbank boekje heeft van f 800 (welk geld bestemd is om bij een huwelijk meubeltjes aan te schaffen) dan krijgt het gezin geen con sumenten-crediet, omdat dan veronder steld wordt, dat elk gezinslid in staat is kleeren en schoeisel te koopen. Zoo'n be paling leidt tot onbillijkheden. Het sparen wordt er niet door in de hand gewerkt. Amsterdamsclie elftal speelt Dinsdag tegen Haarlem In het Olympisch Stadion zal Dinsdag 19 November om acht uur een lichtwed- strijd gespeeld worden tusschen het Am- sterdamsch voetbalelftal en „Haarlem". Vermoedelijk Ned. XI-tal Naar wij vernemen zal het Nederlandsch elftal voor den strijd tegen Engeland in Hud- dersfield er vermoedelijk als volgt uitzien. Op de plaatsen, waaromtrent geen zekerheid bestaat, zijn beide gegadigden vermeld. Doel: Kraak; achter- Van der Lely of Pot- harst en De Vos of Van der Linden; midden: Paauwe, Kuppen en Dc Vroet; voor; Laken- berg of Maessen. Wilkes. Roozen, Smit en Drager. Zondag a.s. bij de laatste oefening tegen het Rotterdamsch elftal zullen Lakenberg en Maessen ieder een halven wedstrijd spelen. Speelt Roozen mee? Of Roozen in Rotterdam zal meespelen, is nog niet te zeggen. De keuzc-commissie zal het op prijs stellen, omdat in den oefenwed strijd het ploegverband bevorderd zal wor den De dokter is echter pessimistisch ge stemd. Voorloopig heeft hij het spelen op Zondag a.s. afgeraden Indien Roozen weer een botsing zou oploopen, is de kans groot, dat hij dan voorloopig niet kan spelen. Ned. Indische Voetbal Unie Het ligt ln de bedoeling der vier groote voet balbonden van Batavia, Bandoeng, Soerabaja en Semarang om door onderling schriftelijk over leg te komen tot de wederoprichting der Neder- landseh Indische Voetbal Unie. De N.I.V.U. zal zich het uitsluitend recht voorbehouden op voet- balgebied op te treden als vertegenwoordiger van Ned.-Indië en als zoodanig overeenkomsten te sluiten met organisaties, zoowel In als buiten Ned.-Indlë. Voorts trekt de N.I.V.U. aan zich het uitschrijven en regelen van wedstrijden tot het verkrijgen van het kampioenschap van de N. I. V. U. Het is waarschijnlijk, dat het groote militaire element een evenredige vertegenwoordiging krijgt in bestuur en commissies op de voet balvelden.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3