Haarlems Dagblad Britsche mijnenvegers in actie Autobussen Commissie-generaal Zaterdag naar Nederland terug Algemeene beschouwingen voortgezet Belgisch kabinet staat op vallen Bezwaren tegen de heffing-ineens Nieuwe bonnen 61e Jaargang No. 18483 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Adrain. 10724, 14825. Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Donderdag 14 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve Zoi Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4.Postgiro 273107 - Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem rt 7 IJ hebben deze week verscheidene in- m teressante mededeelir.gen kunnen doen betreffende het openbare vervoer in dit district, dat dringend behoefte heeft aan nieuwe voorzieningen. Die mededeelingen hielden nog geen definitieve beslissingen in, paar duidden wel op ontwikkeling in een bepaalden koers. Zoo bleek, dat ernstig overwogen wordt om de electrische tram- verbinding Haarlem-Leiden op te heffen en haar te vervangen door autobussen. Blij- jens een door de Commissie Vergunningen personenvervoer genomen besluit zouden alle concessies voor Haarlem en omgeving jn handen van de N.Z.H. gelegd worden en je vraag van het herstel der autobus-ver binding van het centrum van Haarlem met je buitenwijken en de randgemeenten wordt bij zulke beslissing urgent. Men beeft hier indertijd vroeg besloten tot de vervanging van tramlijnen door autobus sen. Dat was, met het oog op de toekomst, ongetwijfeld goed gezien, maar de oorlog beeft Haarlem in een bijzonder ongunstige positie gebracht en het tobt nu nog steeds met isolatie der buitenwijken en van Bloe- mendaal ten opzichte van het openbaar vervoer. Hier vooral is dus dringend be hoefte aan voorziening. Onze stads-tramlijn, van het Soendaplein Ul Haarlem-Noord naar den Glipperweg in Heemstede, die op de spitsuren ontzaglijk veel verwerken moet, levert steeds een moeilijk vraagstuk op. Bij het sterk ver minderde verkeer in de bezettingsjaren deed zich dat toen niet gelden. Maar naar mate het normale leven zich herstelt wor den de moeilijkheden, die de tram voor het verkeer in de te nauwe binnenstad ver oorzaakt, weer grooter. Het is duidelijk, dat het in de toekomst niet zoo kan blijven. ids een jaar houdt men zich bezig met uu gedachte, de tram door trolleybussen te vervangen. In dat denkbeeld heeft het aan trekkelijke van „iets anders" gezeten be halve de overweging, dat een trolleybus meer bewegingsvrijheid bezit dan een ver- /oermiddel op rails en dus minder rem ming in het verkeer veroorzaakt. De aan trekkelijkheid van het nieuwe is nu even wel afgesleten en het voordeel der grootere bewegingsvrijheid kan toch moeilijk aan vaard worden als een afdoende oplossing. Daarbij komt, dat de kosten van omzetting van een electrische tramlijn in een trolley- bus-lijn hoog zouden wezen. De noteering het trolleybus-plan blijkt gezakt te en het verwondert mij niet. Er is aan leiding om te herinneren aan een indertijd in dit blad geopperde mogelijkheid: de tramlijn om te leggen langs de route Raam- lingel en Raamvest-Wilhelminastraat-Ke- naupark-Parklaan-Kruisweg en daarmee het benardste deel der binnenstad te ver mijden. In het algemeen blijkt evenwel opnieuw, at de toekomst aan de autobus is. Dat is et snelste en bewegelijkste vervoermid del en men kan bovendien den loop van zijn lijnen wijzigen, aanpassend bij ver anderde omstandigheden, zonder dat dit groote kosten meebrengt. Op een route als Haarlem-Leiden büjkt, dat het ook buiten de steden als eenige afdoende oplossing noodig kan zijn. De tramlijn Haarlem-Lei den, op menig punt den weg kruisend en teveel ruimte eischend in de nauwe dorps straten van Hillegom, Lisse, Sassenheim en Oegstgeest, heeft altijd aan veel cntiek blootgestaan. Toen de groote weg Amster- dam-Sassenheim kwam, werd een belang rijk deel van het verkeer aan den weg Haarlem-Leiden onttrokken en verminder de het bezwaar. Maar het verdween niet en zou in de toekomst toenemen, want de oude weg-is belangrijk gebleven en zal dat zeker niet minder worden. De autobus is in ons land minder popu- ,«ir dan in sommige andere landen. En de naaste vooruitzichten omtrent het mate riaal zijn niet veelbelovend, want men kan nog niet aanschaffen wat men liefst zou hebben en moet dus voorloopig genoegen nemen met hetgeen te krijgen is. Als over groote wagens voor 80 personen gesproken wordt, betreft dat dan ook slechts de mo gelijkheid van weinige exemplaren, niet van algemeene toepassing. Men moet even wel verder vooruitzien dan de eerste paar jaar. Dat, wij ons tijdelijk behelpen moeten is trouwens niets nieuws meer; wij zijn daarin op elk gebied getraind en hebben er andere dingen op meegemaakt dan deze. De bouw en de wijze van gebruik van de autobus zullen voor de toekomst van veel belang zijn om het gebruik te populansee- ren. In ons land zijn niet altijd de beste methoden toegepast. Groote afmetingen en dus veel plaatsruimte vormen zeker een belangrijke aanbeveling. In Zuid-Amerika past men wagens met meer dan één deur in de flank toe, hetgeen de vlugheid van in- en uitstappen bevordert. De aanwezig heid van een conducteur of conductrice is op de meeste lijnen, zeker in steden waar zooveel gestopt wordt, gewenscht. Het stel sel van den éénmanswagen is in de practijk te primitief en te lastig gebleken en heeft altijd veel oponthoud veroorzaakt. Mis schien is het grootste bezwaar ertegen wel, dat het de menschen ergert; wij leven nu eenmaal in een haastigen tijd en openbare vervoersdiensten zullen zich toch ook bij voorkeur organiseeren op de wijze, waar bij zij het pubhek zooveel mogelijk terwille zijn. Het is jammer dat bussen met boven bouw, in het buitenland zeer in trek, hier niet bruikbaar zijn wegens de beperkte doorgangshoogte van spoorweg-viaducten. Er zijn nadeelen aan het autobussen- vooruitzicht verbonden, maar de meeste zullen op den duur te overwinnen zijn. In deze richting ligt de eenige goede oplossing en dat is hoofdzaak. Het zou van veel be lang voor de populariseering van de dien sten zijn, als bij de haltes duidelijke bordjes werden aangebracht met vermelding van het lijn-nummer en de voornaamste pun ten der route, zooals men dat ook in andere A.s. Zaterdag zullen de leden van de commissie-generaal, met uitzondering van dr. van Mook, naar Nederland terugkeeren, om de tot stand gekomen overeenkomst aan de regeering voor te leggen. Officieel wordt medegedeeld, dat de laatste bijeenkomst tusschen de Nederlandsche en de Indonesische delegatie, waarbij de uiteindelijke lezing van de basis voor de overeenkomst zal worden vastgesteld, is bepaald op 15 No vember. Hoofdzaken der overeenkomst Hoewel de tekst van de „basis voor een overeenkomst", welke de twee delegaties uiteindelijk wisten op te stellen, nog niet officieel bekend is gemaakt, bevat zij naar U. P. meent te weten de volgende drie fundamenteele punten: 1. Erkenning van de „republiek Indonesië", Java en Sumatra omvattend. 2. Nederlanders en Indonesiërs werken samen bij het instellen van een consti- tueerende vergadering voor het schep pen van de Vereenigde Staten van In donesië, samengesteld uit de gefedereer de staten Borneo, Groot Celebes, Soen- da-eilanden en Molukken, en de repu bliek Java en Sumatra. Borneo en de Eilanden zullen binnen een periode van twee jaar beslissen of zij zich bij de republiek Indonesië zullen aansluiten. 3. De Vereenigde Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden zullen een unie vormen, die bekend zal staan als „Nederlandsch-Indonesische Unie" onder de Kroon. Nederlandsche kringen in Batavia die bekend zijn met de politieke situatie in Nederland, verwachten dat de Staten-Ge neraal de overeenkomst zullen ratificee- ;n. Men vraagt zich echter terdege af hoe de overeenkomst door de Indonesische poli tieke partijen ontvangen zal worden, die zich vijftien maanden achter de leuze „honderd procent onafhankelijkheid" heb ben geschaard. Zij zullen de overeenkomst van Cheribon misschien minder dan dat beschouwen, wegens het verband met de Kroon De aanwezigheid van Soekarno en vice-president Hatta bij de slotonderhan- delingen zal echter naar men verwacht het winnen van de openbare meening steunen en de twee mannen zijn vanochtend naar Djokjakarta vertrokken om die taak op te nemen, deelt Un. Press mede. De Fransche verkiezingenreeks zet zich voort Joodsche bedreiging is ernst Samuel Merlin, secretaris-generaal van Het woord is aan Binnen drie dagen na de jongste alge- het Joodsche comité van nationale bevrij- meene verkiezingen in Frankrijk is een ding, heeft verklaard, dat de bedreigingen nieuwe verkiezingscampagne begonnen: 25 van Joodsche terroristen ten aanzien van millioen kiezers zullen op 24 November op- Britsche centra buiten Palestina zeer zeker nieuw ter stembus hopen te gaan voor de i ten uitvoer zouden worden gebracht. I verkiezing van Frankrijks „groote kiesman- weet uit ondervinding, dat de Irgoen Zwaï nen" die op hun beurt het grootste deel van ^e?^nu' wanne?r. zegt 1 den Franschen Senaat zullen kiezen. I Deze Senaat zal uit 315 leden bestaan; 50 anneer Britten buiten Palestina gaat aanvallen, zulks ook zal doen. De bomaanslag tegen daarvan worden volgens evenredige verte- Britsche ambassade te Rome was de genwoordiging door de Assemblée gekozen, j ZuUen Z* P" 't Is vreemdmaar waar. want waarheid is altijd vreemder dan verdichtsel. (Uit: Don Juan). 14 door Algiers en nog 51 door de Overzee- sche assemblées, die evenwel nog niet be staan. De overige 200 leden worden door de kiesmannen gekozen. Pas binnengekomen uitslagen van de ver kiezingen voor de Fransche Nationale Ver gadering geven een verdere winst te zien voor de communisten. Van de 619 beschikbare zetels zijn er thans 603 als volgt verdeeld: Communisten 186; M.R.P. 163; Socialisten 104; Gematig den, Conservatieven en Onafhankelijken 87, Radicalen 63. TWEEDE KAMER Nederlandsche besprekingen met Molotof en Bevin De Nederlandsche minister van buiten- landsche zaken, baron van Boetzelaer van Oosterhout, heeft gisteren een bespreking gehad met Bevin en zou later op den dag een bezoek aan Molotof brengen. Naar ver luidt betreffen de besprekingen de onlangs aan Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie overhandigde nota inzake de Nederlandsche eischen met betrekking tot Duitschland. Duitschers protesteeren tegen Nederlandsche eischen Dr. Rudolf Amelunxen, minister-presi dent van Noordrijnland-Westfalen, een der staten van de Britsche zóne in Duitsch- land, heeft op een bijeenkomst van het provinciale parlement te Düsseldorf ver klaard, dat zijn regeering een protest had uitgebracht tegen de Nederlandsche aan spraken op Duitsch grondgebied en mijn- concessies, aldus meldt de Britsche nieuws dienst in Duitschland. „Elke afstand van gebied in het Westen zou slechts vijand schap tusschen de volkeren veroorzaken" verklaarde hij. De tweede Kamer zette gisteren de alge meene beschouwingen over de rijksbegrootin- gen voort. Jhr. mr. Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) betoogde, dat de gevoelens van sociale en politieke onzekerheid en onveilig heid sinds 1939 niet verzwakt, maar sterker geworden zijn Anderhalf jaar na de bevrij ding zijn wij diep teleurgesteld. De illegaliteit wordt ter zijde gesteld, verscheidene colla borateurs worden geprezen, aannemers, die niet hebben gewerkt voor de Duitschers staan ten achter bij collaborateurs. De vertrouwens kwestie ten aanzien van ons hoogste rechter lijke college is niet opgelost, maar verscherpt. Ten aanzien der loonen en prijzen merkte hij op. dat de vakbonden moeten worden in geschakeld bij het handhaven der prijsvoor- schriften; dit zal ook moeten geschieden bij de prijsvorming. De regeering spreke zich spoedig uit over een algemeen welvaartsplan voor verscheidene jaren. De geleide economie zal vastberaden moeten worden doorgezet. Socialisatie der mijnen is voor de Partij van den Arbeid onafwijsbaar noodzakelijk. Ouder domsvoorzieningen kunnen niet langer meer wachten. Een duidelijke planpolitiek zal kun nen aansporen tot harder werken. Bedriifs- organisatie is een psychologische noodzake lijkheid geworden. Op het gebied van cultuur kan nog veel gedaan worden. Ook in de inter nationale politiek kan alleen door ordening gebouwd worden Ten aanzien van Spanje vroeg hij of de Vereenigde Volken niet kun nen bevorderen, dat er een democratisch stel sel komt Voorts sprak hij zijn vertrouwen uit in de Commissie-generaal. Als uitgangs punt voor de vorming van een modernen sfaat achtte spreker het programma-Beel voldoen de. Hij pleitte voor een organieke wet op de politieke partijen en een overeenkofnstige regeling voor de Pers. Voorts vroeg hij in stelling, eener staatscommissie voor staatsver- nieuwing en hij verklaarde zich voor het wegnemen uit de Grondwet van de voor de katholieken discrimineerende bepalingen, zoo als het processieverbod. De heer De Groot (Comm.) bepleitte er kenning van een onafhankelijke souvereine republiek Indonesië. Zijn partijgenoot, de heer Wagenaar hield financieele beschou wingen, welke hierop neerkwamen, dat deze begrooting door het koloniaal kapitalisme be- heerscht wordt ten koste van de sociale er cultureele belangen van het volk. Mr. D e Wilde (A.R.), mr. Teu lings (K.V P.) en mr. Van der Feltz (C.H.) hielden zich speciaal met den financieelen kant der be grooting bezig, predikten soberheid bij de overheidsuitgaven en keerden zich tegen te royaal autogebruik. Mr. De Wilde voelde zich vooral bezwaard door onze groote schuld aan buitenlandsche leeningen (anderhalf milliard), informeerde of het Amerikaansche crediet op korten termijn ad 500 millioen gulden verlen ging zal ondergaan en bepleitte grootere pro ductie om te kunnen exporteeren Ds. Zandt (St Geref.) vroeg maatregelen tegen Zondags ontheiliging, vaccinatiedwang voor militairen, verkapte kermissen en ambtenarij. Hij be pleitte loonsverhooging en was verontrust over den gang van zaken in Indië. De heer Engeland's strijd om de exportmarkten. Op een tentoonstelling van exportgoederen was onder andere dit ultra-moderne radio Dassen (K.V.P.) bleek geenszins onbeperkt toestel te bewonderen. Zeer ongewoon van •ertrouwen te hebben in de kansen op be- heersching der prijzen. Slaagt de regeering daarin wel, dan kon hij haar ook ten aanzien van de loonpoliiek wel volgen. De heer Hof- s t r a (P.v.d.A.) koesterde goede verwach tingen van hetgeen het kabinet ter saneering der financiën onderneemt Hij drong aan op verlaging der uitgaven voor de nationale schuld en voor de defensie en bepleitte meer eenheid met België op het gebied van belas tingen en overheidsuitgaven wegens de ko mende economische unie. In de vergadering van heden begon minis ter-president Beel met de beantwoording van de dóór de Kamerleden gemaakte opmerkin gen. vorm, doch zeker stijlvoller dan de hyper- leelijke ebonieten en houten kasten, die nu reeds jaren lang onze huiskamers ontsieren. DS. OVERDUIN SPRAK TEN TWEEDEN MALE. In de Groote Kerk te Haarlem sprak Woensdagavond ds. Overduin uit Amsterdam voor den tweeden keer over: „De Hel en de Hemel van Dachau" De collecte aan het ein de van zijn lezing, die voor een goed bezette kerk werd gehouden, bracht 800 op ten bate van het Comité „Eereschuld en Dank baarheid". Nieuwe phase in Britsch-Albaansch geschil Naar United Press mededeelt is het diplomatieke geschil tusschen Engeland en Albanië thans In een nieuw stadium gekomen, doordat de Engelsche regeering uitvoering heeft gegeven aan haar voornemen om de Albaansche wateren, waar Britsche schepen on langs op mijnen liepen, zelf te zuiveren, ongeacht de Albaansche protesten. steden heeft gedaan. R. P. De financiëele positie van het Rijkspersoneel Spoedige beslissing te verwachten Naar wij vernemen is de salariscommissie ad hoe dezer dagen wederom in vergadering bijeen geweest naar aanleiding van een nieuw voorstel omtrent de financieele positie van het rijkspersoneel. Indien wij goed zijn in gelicht is thans tusschen de regeeringsdelega- tie eenerzijds en de vertegenwoordigers van de samenwerkende organisaties van overheids personeel anderzijds, volledige overeenstem ming bereikt Het advies der commissie is reeds aan den minister-president aangeboden. Naar verwacht wordt is thans een spoedige beslissing van het kabinet over deze aange legenheid tegemoet te zien. Gewapende Britsche mijnenvegers zijn gisteren in actie gekomen in de Straat van Korfoe, met de instructie zich te verdedi- gen, indien er op hen geschoten mocht worden. Ofschoon de Albaansche regeering En geland gewaarschuwd heeft dat de opera tie beschouwd zou worden als „een schen ding met voorbedachten rade der Albanee- sche souvereiniteit" heeft het departement van Buitenlandsche Zaken besloten geen wijziging in de plannen te brengen. De admiraliteit deelt mede dat de operatie in uitvoering is. Het is mogelijk dat de mij nenvegers door zwaardere oorlogsschepen geëscorteerd zullen worden. Dit behoort beslist te worden door den commandant in de Middellandsche Zee. De mijnenvegers opereeren van de Britsche basis te Ar- dostoli in Zuid-Griekenland uit. De Albaneesche regeering heeft via haar legatie in Belgrado geprotesteerd tegen het „eenzijdige" besluit van de Engelschen om in de Straat van Korfoe mijnen te vegen, en heeft voorgesteld dat zulke beslissingen door een gemengde commissie zullen wor den genomen. Dinsdagmorgen had de officieele opening van het Britsche parlement plaats, waarbij de Koning zijn Troonrede hield. Een foto v an de aankomst van den Koninklijken stoet bij het Parle mentsgebouw. Communisten nemen ontslag De zesde Belgische kabinetscrisis sinds het einde van den oorlog dreigt een feit te worden. De vier communistische ministers Borremans (Openb. Werken), Lalmand (Ravitailleering), Martaux (Volksgez.) en Terfve (Wederopbouw) zijn afgetreden. Het ter beschikking stellen ,van de com munistische portefeuilles kan wordèn toe geschreven aan een incident dat Dinsdag in de Kamer plaats vond. De Communisti sche afgevaardigde Julien Lahaut, voor- Aardbevingsramp in Peru Talrijke dooden en twee verwoeste steden Tenminste 470 personen werden gedood en twee steden werden geheel verwoest door een aardbeving, die Zondag het An- desgebied van Noord-Peru teisterde. De schokken duurden tot Dinsdag voort en thans beginnen langzamerhand de berich ten uit het getroffen gebied binnen te druppelen, meldt Un. Press. Reddingsploegen doorzoeken de ruïnes naar slachtoffers. Behalve de véle dooden hebben zij nog honderden gewonden ge vonden. Vele steden in de uitloopers van In het protest wordt gezegd dat hoewel de Engelschen hebben medegedeeld dat zij alleen omlijnd gebied zouden vegen, Alba nië geconsulteerd dient te worden over deze gebieden en dat het vegen buiten duidelijk omlijnd gebied beschouwd kan worden „als opzettelijke inbreuk op sou vereiniteit en gebied van Albanië". Byrd naar de Zuidpool Groote Amerikaansche expeditie Hoewel het Amerikaansche departement van Marine nog geen bijzonderheden ge publiceerd heeft over de Poolexpeditie, die zich zal bezighouden met het zoeken naar uranium in het Zuidpoolgebied, kan men uit berichten in de Amerikaansche bladen opmaken, dat het liier gaat om de belang rijkste expeditie, die ooit op dit gebied on dernomen is. Volgens deze berichten zal de expedtitie onder leiding staan van admiraal Richard Byrd, geassisteerd door kapitein Richard Cruzen. De vloot van Byrd omvat twaalf ijsbrekers, een aantal vliegtuigen en moge lijk zelfs een vliegdekschip. De eerste etap pe reikt tot de oude basis van Byrd, welke hij indertijd „Klein Amerika" doopte. Een aantal geleerden zal zich bezighouden met het zoeken naar uraniumbronnen, anderen zullen waarnemingen van meteorologischen en anderen aard verrichten. Byrd's expe ditie zal vermoedelijk in de eerste helft van December vertrekken. Onafhankelijk van deze expeditie zal op 15 Januari een tweede Amerikaansche Antarctische missie zee kiezen. Deze staat onder auspiciën van de American Antarc tic Association en de New York Geogra phical Society. Berlijnsclie communisten ontruimen raadszetels De Duitsche communisten, die direct na de capitulatie van Berlijn door de Sovjets in alle sleutelposities van den gemeente raad en administratie waren geplaatst, treffen thans voorbereidingen om deze pos ten te verlaten, welke door de sociaal-de mocraten zullen worden bekleed. De vier politieke partijen sociaal-democraten (die de overwinning behaalden tijdens de jongste Berlij.ische verkiezingen), de Christen-Democraten, de Liberaal-Demo craten en de door de Sovjets gesteunde So cialistische Eenheidspartij hebben lijs ten van benoemingen voor administratieve posten en van districtsleiding opgesteld, welke tijdens de eerste vergadering van den nieuwen gemeenteraad, waarin de so ciaal-democraten 47 mannelijke en 16 vrouwelijke vertegenwoordigers van het totaal van 100 mannelijke en 30 vrouwelijke leden zullen hebben, moeten worden be krachtigd. Het is thans vrijwel zeker, dat dr. Otto Ostrofski, de huidige burgemees ter van Wilmersdorf, tot burgemeester van Berlijn zal worden benoemd. Ostrofski werd door de Nazis om zijn socialistische overtuiging vervolgd. De sociaal-democraten hebben verzocht, dat Radio Berlijn van communisti- schen invloed wordt gezuiverd en zonder tusschenkomst van eenige be zettende mogendheid aan de Duitschers terug zal worden gegeven. Het netto-resultaat zou een besparing van ongeveer twee procent op den gewonen dienst zijn Van het bij de Tweede Kamer ingedien- licht van deze cijfers gezien, vraagt het de wetsontwerp op de Vermogensheffing blad zich af, of het wel voldoenden zin ineens verwacht de Minister van Financiën heeft, deze vermogensheffing in te voeren. een opbrengst van f 2 milliard, welke ge bruikt zullen worden ter vernietiging van de door de blokkeering slechts voorloopig buiten gebruik gestelde gelden. Een sluit- Andere bezwaren. wordt opgemerkt, dat men de zitter van de Belgische Communistische volharden, is de tijd van de linksche meer. Partij en candidaat voor een van de vijf derheid voorbij. De Socialisten zullen dan vacante zetels van vice-voorzitter der wel meer toenadering zoeken tot de libe- Kamer, werd namelijk verslagen door af- ralen. De C.V.P. die evenals alle katho- gevaardigde Werner Marchand, den eenigen lieke staatspartijen schitterend gediscipli- vertegenwoordiger dien de Democratische neerd is, en sterker is dan welke twee Unie in het parlement heeft, hetgeen door andere partijen ook. zal het heft in handen de Communisten als een beleediging be- krijgen. Indien Huysmans tot het aftreden van zijn regeering zou besluiten dan is de vol gende stap aan den regent die dan moet besluiten of hij Huysmans zal verzoeken r___ een nieuwe regeering te vormen of dat het Andes-gebergte zijn nog verstoken hij de partijleiders moet ontbieden om zich te laten adviseeren wien hij opdracht tot het vormen van een nieuwe regeering moet geven. In goedingelichte politieke kringen meent men dat het ontslag der commu nisten Huysmans het vormen van een nieuwe regeering zal beletten, tenzij hij er in slaagt om een coalitie van Katholieken, Socialisten en Liberalen op te bouwen, welke tot dusverre niet te verwezenlijken was wegens meenmgsverschil over de ko ningskwestie, meldt U. P. Indien de Communisten in hun hóuding schouwd werd. Naar verluidt zullen de kabinets leden overwegen of het mogelijk is dat de regeering Huysmans aan blijft, door de vier te vervangen of door deze over te halen hun ontslagaanvrage in te trekken. Indien beide alternatieven niet mo gelijk zijn acht men het onvermijdelijk dat de geheele regeering bjj den regent haar ontslag indient. Slechts indien parlementaire verkiezin gen terstond worden uitgeschreven, heb ben de linker partijen nog een kans, daar na 1 Januari de vrouwen het kiesrecht krijgen voor de wetgevende vergader mg, en dezen, vooral wat de koningskwestie betreft, zeker voor een groot deel rechts zullen stemmen. Men staat eenigszms sceptisch tegenover de vraag hoe minister Huysmans zich nog staande zal kunnen houden. van verbindingen, daar op vele plaatsen de telegraaflijnen zijn gebroken. De twee steden die verwoest werden, zijn Conchucos, welke plaats letterlijk van de kaart is weggevaagd (er zijn daar 300 dooden en 250 gewonden) en Sihuas waar tenminste 60 personen zijn gedood. Ook de stad Santiago de Chuco is zwaar geteisterd en telt vijftig slachtoffers. De dorpen Pampas en Pompabamba melden elk ongeveer 30 dooden. Bewoners van Conchucos, die in paniek de vlucht na men, vertellen dat heele heuvels wankel den tijdens de aardbeving. De wegen werden geheel versperd en de telegraaf palen versplinterden. Ook Pasto Bueno, een mijnplaatsje. werd zwaar getroffen. De regeering zendt met spoed levensmiddelen en medicamen ten naar het getroffen gebied, doch mer vreest dat de ontstane wegversperringen de reddingsexpedities zullen vertragen. Weerbericht VRIJ KOUD Verwachting geldig tot Vrijdagavond: Meest matige wind uit Oostelijke rich tingen. aanvankelijk zwaar bewolkt met hier en daar eenigen neerslag en plaatse lijk mist. later enkele verspreide opkla ringen. Vrij koud. stuk op de monetaire saneering dus. In een i schadelijke werking op den spaarlust v..., hoofdartikel merkt de Nationale Rotter- ^eze heffing, die zoo'n gering netto resul- damsche Courant op, dat deze afsluiting *aa* oplevert, waarlijk niet mag onder- ook op andere wijze kan gebeuren, bij- schatten. Het kan niet anders, of de animo voorbeeld door omzetting van de geblok-om geld over te leggen, zal niet worden keerde gelden in niet-beleenbare staats- gestimuleerd, wanneer met zoo'n krachtige leeningen, waarmede het gevaar voor onze hand als de uitvoering van dit ontwerp monetaire positie wordt bezworen. In we- beteekent. wordt ingegrepen in de resulta- zen is de heffing ineens een vermindering ten van den spaarzin uit het verleden. Des van onze staatsschuld met f 2 milliard. meer zal dit het geval zijn. naarmate in Dit bedrag drukt, zoo gaat het blad ver- he,1 le renvaarloozen e[fcci der, op den gewonen dienst der begrooting, k.-,.®,.6? fiscalen maatregel op de over- indien men een rentevoet van 3 pet. aan- uimi- uding s*eeds duidelijker zal neemt, met f60 millioen. Houdt men ook lej' a i nog rekening met de aflossing, dan kan tweede plaats moet gelet worden de bruto besparing op f 100 millioen per n m ej. °P onf bedrijfsleven. De jaar worden gesteld. De netto besparing ,"„eri^emers' ^Ie ^un oedrijf in den vorm is echter minder. De rente ad f60 millioen a of eenmanszaak uitoefenen, vormt voor de genieters inkomen, belast- w°T(fen verblijd met de mededeeling dat baar met inkomstenbelasting. De overheid Z1J' bedrijfsvermogen zooveel mist deze inkomstenbelasting, nadat de hef- intact te laten, door een beta- fing ineens heeft plaats gevonden. Gezien hngsregelmg in staat zullen worden ge- het feit, dat de toeneming van het inkomen jteld, de heffing uit de bedrijfswinst te vol- naar het nieuwe tarief voor de inkomsten- "oen- Bet blad vreest, dat dit aanbod slechts belasting reeds zeer spoedig belast is met weinig zal baten. De tarieven van de in- 50 pet. aan inkomstenbelasting, welk per- komstenbelasting zijn zoo hoog, dat zij niet centage echter ook belangrijk hooger kan voldoende marge meer laten, om uit het zijn, mag men dus schatten, dat uit dezen hoofde met een vermindering van de bruto- besparing van 50 pet. van de genoemde f 60 millioen moet worden gerekend, hetgeen f 30 millioen uitmaakt. Verder moet de bru- to-besparing worden verminderd met de vermogensbelasting, welke de fiscus bij in voering van de heffing derft en welke be draagt f 5 per f 1000 belastbaar vermogen, hetgeen neerkomt op f 10 millioen per jaar. Nog verdere inkomsten derft de fiscus, bij voorbeeld in den vorm van successierecht, dat hem ontgaat, doch deze laten wij een- voudshalve buiten beschouwing. Netto le vert de geheele transactie voor den staat dus op een besparing van ten hoogste f 60 millioen op den gewonen dienst. Bedenkt men, dat de staatsuitgaven voor 1947 op den gewonen dienst en op dat deel van den huidigen buitengewonen dienst, dat vóór den oorlog kapitaaldienst werd genoemd, tezamen bedragen f 2.8 milliard (met inbe grip van het nadeelig saldo van het Land bouwcrisisfonds f3.1 milliard) dan betee kent het netto resultaat van de vermo gensheffing een besparing van 1,93 2,14 pet. van de uitgaven. Wel is waar wordt door het Centraal Planbureau i.o. een ver laging van genoemd uitgaventotaal ver wacht, doch een dergelijke verlaging zal het zoo juist geschetste algemeene beeld niet noemenswaardig influence er en. In het netto-bedrag binnen afzienbaren tijd een aanslag in de heffing ineens te voldoen, zoodat deze ondernemers hun toevlucht tot een aantasting van hun bedrijfsvermogen zullen moeten nemen. Aantasting van ons productieve vermogen zal dan ook meer malen het gevolg zijn. Van 10 tot 24 November zijn de volgen de bonnen aangewezen: Bonkaarten KA, KB en KC 612 (strook no. 2): 477 Alg. 750 gram suiker, boterham strooisel enz. of 1500 gram jam. stroop enz., of 1110 gram (3 potten) pinda kaas. 478 Alg. 125 gram koffie 479 Alg. 50 gram thee. Bonkaarten KD en KE 612 (strook no. 2): 486 en 487 Alg. 250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz., of 500 gram jam stroop enz., of 370 gram 1 pot) pinda kaas. Tabakskaart: T 58 2 rantsoenen tabaks-artikelen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1