f, C.v. WIEKEN w WIHHt liL# Uitzending van Makelaars worden ingeschakeld bij het huisvestingsbureau Uit den Haarlemschen raad De radio geeft vanavond: r Kort en Bondig Britten wijzigen hun zone-bestuur Romeinsche potscherven gevonden in Velsen Eet nu Wild Voetzakken 3370 4320 5285 assenaar Groentjes Bijzondere veiling Inboedel Vakmanschap en ervaring Wij maken SSBSTT J5ST(* S-ÏSSJl-SS Het ligt niet aan de ketel! •..jbf M. Booiman Een van de weinige punten der lange agen- _a van de Woensdagmiddag gehouden raads vergadering, die tot breedvoerig debat aan leiding gaven, was het voorstel van B. en W. cm weer over te gaan tot inrichting van een toonkamer met voorlichtingsdienst voor het G. E. B. Toonkamer voor het Elcctriciteits- bcdrqf. De heer Kloet (P.v.d.V.) meende dat er geen reden is daartoe over te gaan. Er is geen behoefte aan, temeer niet, omdat de Midden stands Centrale heeft medegedeeld, dat de betrokken installateurs aangeboden hebben self een toonkamer in te richten. In verband met dat aanbod wilde spreker het voorstel van B. en W. aanhouden. Dit denkbeeld werd geheel gesteund door den heer Hooy (K.V.P.). De overheid moet niet komen op het terrein van den particu lieren handel. Het is of B. en W. aan de be trokken installateurs een brevet van onver mogen hebben willen geven. De middenstand kan in het algemeen niet pochen op een wel willende houding die sommige overheids instanties tegenover hem aannemen. De heer Spek (A.R.) was overtuigd, dat de kleine middenstander zal profiteeren van bet bestaan van een toonkamer. Namens de communisten spraken de heeren Gr ego ire en Mol. De eerste gewaagde van goede en slechte middenstanders. Het is belang van den arbeidersstand, dat hij kan profiteeren van de voorlichting van zoo'n toonkamer. De heer Van Boekhoven (Pv.d.A.) constateerde dat uit het debat gebleken'is. I "as ™or d<m heer B a k k e r (A R.) aanlei- ninff tp uraffpn of Vtpt nu littcf ic /Tof Asa Pori_ In beginsel werd besloten tot de heropening oan de toonkamer van het G.E.B. Restauratie van een oud gebouw B. en W. vroegen een crediet van 4900. voor eenige werkzaamheden in het gebouw van de Volkscredietbank in de Kleine Hout straat. De heer Hooy (K.V.P.) vroeg of niet een minder kostbaar plan uitgevoerd kan worden. De heer v. d. Wall (P.v.d.A.), wethouder, betoogde, dat het hier het oude gebouw van de Bank van Leening betreft. Er is daarin een kamer met een mooie oude schouw en die moet passend gerestaureerd worden nu dit lokaal voor het sterk toegenomen werk van de Volkscredietbank noodig is. Na deze toelichting nam de heer Hooy daar mede genoegen. Huurschuld. Bij het goedkeuren van de jaarstukken van eenige woningbouwverenigingen wees de heer Kloet (P.v.d.V.) er op, dat er bij en kele complexen nog al huurschuld is. Wat doen B. en W. daartegen? De heer Angenent (K.V.P.), wethouder, zei dat alles gedaan wordt om de schuldigen tot betaling te dwingen. In dezen tijd is het evenwel niet gemakkelijk bij achterstand van betaling tot uitzetting te komen. Indien er evenwel onwil in het spel is, zal het daartoe toch moeten komen. De Centrale Werkplaats. Het voorstel van B. en W. tot voorloopige goedkeuring van het plan tot onteigening van gronden in den Waarder- en den Veerpolder dat het nut van een toonkamer algemeen wordt gevoeld. De heeren Hooy en Kloet wil len die toonkamer evenwel door particulieren laten oprichten. Spreker is overtuigd, dat als au een beginselbesluit genomen wordt, dat er een toonkamer moet komen, dan zullen W. over de uitvoering van dit besluit zeker overleg plegen met de Middenstands- centrale en de particuliere installateurs. Wethouder Schreurs (K.V.P.) betoogde dat de toonkamer en voorlichtingsdienst noo dig zijn uit commercieel oogpunt van het be drijf. Bovendien nog uit algemeen economi se overwegingen. Er komt geen winkel. Het publiek zal alleen apparaten kunnen zien. Slechts in zeer bijzondere gevallen zal men er iets kunnen koopen Maar als dat gedaan wordt zullen de voordeelen van dien koop ten goede komen aan de installateurs. Voor concurrentie behoeft de middenstand ciet te vreezen. Men moet bedenken, dat onze kolenvoor- raad beperkt is en in de toekomst beperkt zal blijven. Daarom moet zoo economisch moge lijk met den stroom gehandeld worden. Het college van B. en W. staat niet onwel willend tegenover den middenstand. B. en W. rullen, als nu het beginselbesluit genomen wordt, met de belanghebbenden overleggen om zoo mogelijk tot samenwerking op dit ge- te komen. De toonkamer zal geld, veel geld zelfs, aan de gemeente kosten, maar de voordeelen die er uit komen, zullen grooter zijn. Er komen in dezen tijd veel apparaten aan de markt, die niet goed zijn. Het publiek moet bij het bedrijf kunnen komen om advies te vragen. De heer Kloet handhaafde- zijn voorstel om het voorstel van B. en W. aan te houden eerst dit overleg mogelijk te maken. Dit werd evenwel verworpen met 25 tegen 9 stemmen. Daarop werd het voorstel van B. W. aanvaard met 25 tegen 9 stemmen. Bureau hulsvesting. De heer Bakker Schut (P.v.d.A.) noem- 8e het voorstel van B. en W. tot instelling van een gemeentelijk bureau voor huisvesting gelukkig, omdat een weg gevonden is om naast het ambtelijk werk ook de particuliere makelaars in te schakelen. Spreker gaf en W. in overweging bij de benoeming van makelaars ook aandacht te geven aan ma: Kelaars, die niet bij de plaatselijke organisa tie zijn aangesloten. Voor het huren van een arbeiderswoning behoeft aan een makelaar geen vergoeding gegeven te worden. Is nu zoo vroeg de heer Proper (Comm.) een arbeider ook van betaling vrijgesteld als hij een gedeelte van een groot huis huurt? Wethouder Angenent (K.V.P.) zei, dat de inschakeling van makelaars ook ge dacht zal worden aan niet-georganiseerden in den Bond van Makelaars. Vrijgesteld van be taling zijn arbeiders voor huren die niet boven de 300.komen. Dit is voldoende, temeer omdat bij inwoning geen vergoeding aan de makelaars verschuldigd is. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. ding te vragen of het nu juist is. dat de Cen trale Werkplaats in Haarlem blijft. De Voorzitter waarschuwde spreker tegen het hechten van waarde aan het ge stel geschreven hebben, dat er grond moet zijn voor een uitbreiding der Centrale Werk plaats. (Wij herinneren er aan, dat wij indertijd in een interview met den directeur der Centrale Werkplaats mededeelden, dat bij de directie der Ned. Spoorwegen het plan bestond de Werkplaats te Haarlem in de toekomst op te heffen. Eenigen tijd later publiceerden wij op gezag van de directie der Ned. Spoorwegen, dat zij bij nadere overweging had afgezien van dit plan tot opheffing. Van een gerucht was hier dus geen sprake. Red. H.D.) Het vervoer te Haarlem. De heer Spek (A.R.) vroeg, in verband met het bericht over het (met instemming van het college van B. en W.) geven van alle vervoersconcessies in Haarlem aan de N.Z.H.. of B. en W. er nu in geslaagd zijn een goed vervoer te organiseeren voor de buitenwijken. De Voorzitter beloofde in de volgende raadszitting mededeelingen te zullen doen. Revue hamerstukken. Vele voorstellen werden zonder discussie aangenomen. Wij noemen: Aanvaarding van twee schilderijtjes van Bakker Korff, gelegateerd door mej. I. C. C. Haakman aan het Frans Halsmuseum. Weder-inhuur van de perceelen Rijksstraat weg 250 en Jan Gijzenkade 254 ten bate van den Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst. Wijziging van het reglement der Schoon heidscommissie* waarbij het presentiegeld der leden van 6.op 7.50 wordt gebracht. Toekenning van een renteloos voorschot van 14.000 aan de Haarlemsche speeltuin- vereenigingen voor het herstellen van de speelwerktuigen. Verstrekking van een aanvullende leening van 50.000 aan de regenten van het St. Eli sabeth's Gasthuis ten behoeve van het sana torium „Eykengaarde" aan de Westerlaan te Aerdenhout. Beschikbaarstelling van 361.600 voor de voltooiing van de haven met industrieterrein in den Waarderpolder. Aanbrenging van veranderingen in 't voor malig schoolgebouw in de Sophiastraat ten bate van de polikliniek voor de bestrijding van de geslachtsziekten. Aënkoop van slangen voor de brandweer, waarvoor een crediet van 11.000 noodig is. Het inrichten van de bovenverdieping van het perceel Rijksstraatweg 24 als woning. Beschikbaarstelling van een crediet van 1100 voor de verbetering van de pompin- stallatie van de biologische reiniging in het Openbaar Slachthuis. Aanvulling der Alg. Politieverordening om het venten in de hoofdstraten tegen te gaan. Personalia. Op verzoek werd eervol ontslag verleend aan de heeren G. Brouwer, als onderwijzer aan de Dagopenluchtschool en H. G. Noor als Glas en geld voor Middelheers MUZIEK Ook Heemstede heeft haar aandeel geleverd aan de over het geheele land losgebroken glas actie. ..Ruiten Troef". Het resultaat van de Heemsteedsche inzameling. ten bate var. de gemeente Middelbeers heeft de verwachtingen verre overtroffen; de beloofde duizend vier kante Meter glas zijn binnen en bovendien heeft de burgerij op edelmoedige wijze de beurs geopend. Een bedrag van f 3015 werd opgehaald om stopverf en andere benoodlgdheden aan te schaffen. Er waren velen, die spontaan complete schilderijen, theemeubels, tafels en stoelen schonken en alles werd natuurlijk met groote dankbaarheid aanvaard. Van alle kanten werd hulp aangeboden en op het laatst waren er zoo veel vriendelijke handen beschikbaar dat het comité het lichtelijk benauwd kreeg omdat zij voor al die Ijverige menschen niet direct een emplooy kon vinden. Maar het duurde niet lang of de ophaaldienst liep weer op rolletjes mede dank zij de vriendelijke assistentie van de poli tie. die er voor zorgde, £at de ..glasauto's" zonder moeilijkheden naar en van de opslag plaats konden rijden. Stapels glas staan thans klaar om op maat te worden gesneden en in kisten verpakt te worden. Het zal wel de vol gende* week worden voor de schilders naar het petekind gaan. om de ruiten in te zetten. Als het wat meeloopt, heeft Middelbeers als straks de kou komt. in alle huizen glas, zoodat de Heem stedenaren met voldoening op hun ..dag der goede gaven" kunnen terugzien. Moedige daad van een jongen Nabij de Zijlvest geraakte vanmorgen een vrouw te water. Uit een groot aantal toe schouwers trad de zeventienjarige loodgieters bediende Piet Hoogedoorn, wonende Laurier straat 24, naar voren. Hij sprong te water, waarna de drenkelinge met behulp der om standers op het droge werd gebracht. In de omgeving werd de vrouw van droge kleeren voorzien. Burgerlijke Stand HAARLEM, 13 November 1946 BEVALLEN: 11 Nov., T. E. Waalewijn—Mans velden d.; 12 Nov., M. d. Nijs—Vonk. d.; C. M. Kort—d. Winter, z.; A. H. Samson—Zwart, d,; E. d. Ridder—Dekkers, d.; 13 Nov., N. d. Boo Schol, d.; S. Oude Tljdhof— Cardol. z.; E. En- tropHübner, d.; T. J. G. Adegeest—Jorna, d.; A. A. Kuijer—Bosch, d. ONDERTROUWD: 13 Nov., W. D. Arendsen en M. L. d. Ridder; R. t. Hoeven en A. M. v. Dijk; W. C. Roetman en L. F. Jansen; W. M. v. Schou ten en S. E. Smits; W. P. Hofstee en R. H. Lugt- meler; B. v. Elsloo en L. Boes; J. J. Geerlings en G. J. v. Woerkom; D. C. Bremer en J. M. C. Fenger; J. Kapteijn en C, A. Ernst; H. J. C. Leijendekkers en J. C. Fris; J. C. Keetlaer en J. J. Moolenaar; L. Ganzeveld en C. W. Franse; P. T. Servaas en H. A. C. v. d. Bos; H. N. G. v. d. Sommen en A. B. v. d Vliet; N Roose en A. Sehevel; F. J. Tholen en E. v. d. Smissen; H B Post en G. A. v. d. Maat; J. Belles en J. P. v. d. Genugten; H. Zwier en J. W. Dekker; C. v. Accooij en H. B. Bruil; F. Kreuiger en M. Bo- gaart; J. A. Donker en M. M Schorer; A. Ver meulen en J G. Nijssen; J. Klanderman en M. Ruijgh; W. A. Seggelinck en G. M. Kuenen; J. A. Leijssenaar en G. M. P. Balm; H. W. v. San ten en J. M. Warmerdam; E. F. A. Sap en E. Mlolée. GEHUWD: 13 Nov., A. Wijkhuisen en A. Ver gers; H. J. Cornet en F. M. E. Jongejan; P W. Brands en T. Smit; N. d. Jong en L. M. Philip- po; A. v. Kruiselbergen en J. Bos; C. D. Stui en C. J. Akkerman; C. v. Norden en R. F. Jan sen; P. Zuiderveld en C. P. v. Schaik; C. Ver dam en R C. Witte; J. C. Habich en J. v. Kam pen; G. Broek en J. M. Brouwer; H. A. Jonk hout en F. v. Hengel; P. J. H Donker en J. M. Cottaar; G. H. Zuidinga en J. Miog; J. Wijtkamp en G H. Prent; W. F. H. d. Lugt en T. A Boe kei; H. Snoek en M. J. Kobes. OVERLEDEN: 11 Nov., M. Verton—Verton. 68 j.. Eikenstraat; J. A. C. Geerlings—v. d. Berg. 81 j., Schotersingel; C. J. v. Leeuwenv. Doorn. 58 j., Hazepaterslaan; T. v. Horlck, 70 j.. Kam perlaan. DE DISTRIBUTIE Donderdag 14 November Nieuwe bonnen. Haarlem: Bol t.m. Bram (Vleeschhal 8.3012.15 en 14.00—16 45 uur). Heemstede: restant B—C (9—12 uur), DE (13.30—16 uur). AGENDA DONDERDAG 14 NOVEMBER Zuiderkapel: Ds. C. J. Hoekendijk, 20 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Kees Ver- wey, 106 uur. Rembrandt: Shanghaldrama (18 j.) 14.00, 16.15. 19.00 en 21.15 uur. Palace: Zij maakte mij een Moordenaar (18 j.) 14.00, 16,15. 19.00 en 21.15 uur. Luxor: Dat is Amerika (a. 1.) 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals; San ders of the River (14 j.) 14.00. 16.15, 19,00 en 21.15 uur. City: De danseres van St. Diego (18 j.) 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Verloren in de Wildernis, 14.00, 19.00 en 21,15 uur. Vrijdag nieuwe programma's. VRIJDAG 15 NOVEMBER Concertzaal (Tuinzaal): Iskar Aribo, piano. 20 uur. Gebouw de Nijverheid: Psychometrie door Don Silvestro. HEEMSTEDE. Gebouw Protestantenbond: Postlaan, Caecilia-trio, 20 uur. onderwijzer aan de school voor u.l.o. letter A. Het ontslag aan den heer Brouwer werd verleend onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten aan het onderwijs be wezen. De heer Vliegen (P.v.d.A.) voegde daar, uit naam van den geheelen raad, bijzondere woorden van hulde aan toe voor hetgeen de heer Brouwer gepresteerd heeft als organi- seerder van de St Nicolaasfeesten voor de schoolkinderen. Benoemd werden: Tot tijdelijk leerares aan de le H B.S. B mevrouw A. HazevoetTym, tot tijdelijk leerares aan de Meisjes H.B.S. mej. W. F. Hagedoorn en tot hoofd van de school voor voorbereidend l.o. No. 4, mej. C. A. Rutgers. Itafiaansch Opera-concert Vier Italiaansche vocale solisten hebben Woensdagavond in de Gem. Concertzaal proe ven van hun begaafdheid en voordrachtskunst afgelegd. Of dit concert als het ten opzichte van het reeds lang begonnen seizoen nogal vertraagde preludium van een wederverschij ning der geheele Italiaansche Opera in ons land dan wel als een op zich zelf staande manifestatie gold, is niet gebleken. Hoe dit zij, de kracht en de welluidendheid der Ita liaansche stemmen hebben weer de bewon dering der hoorders gewekt. Daar was de bariton Ernesto Salvi, een prachtig geluid van metalliek timbre en geweldige kracht; daar was de soprano leggiero Mariso Cantori een zangeres met eminente coloratuur en met al de ijdelheid en willekeur van een prima donna in haar voordracht; daar waren de lyrische tenor Bruno Ghilino, een mooie stem, maar soms wat te laag intoneerend, en de helden-tenor Alberto Castagnoli. wiens enorm geluid de wanden der zaal deed trillen. En Maestro Santo Santonocito begeleidde als veeljarig geroutineerd solorepetitor alles uit het hoofd. De lyrische sopraan Luisa Berni ontbrak om niet bekend gemaakte reden en een goed deel der operaliefhebbers ontbrak ook: vermoedelijk wegens het samenvallen van dit concert met de Opera-uitvoering in den Stadsschouwburg. Ongelijk kan ik dezen niet geven: één goede opera is meer waard dan tien opera-concerten. K. DE JONG. Nederlandsche Opera „De ontvoering uit het Serail" Van de Gem. Concertzaal spoedde ik me naar den Stadsschouwburg, bijtijds om het grootste deel der opvoering van Mozart's on sterfelijk werk bij te wonen. Het was een unieke gelegenheid om onmiddellijk na el kaar Italiaansche en Nederlandsche opera- stemmen te hooren. En ik kon met voldoening constateeren dat de vergelijking in geen en kel opzicht ten nadeele onzer landgenooten uitviel. Stemmateriaal en techniek waren wat men maar wenschen kon; de zuiverheid bleef nagenoeg steeds ongerept. Het buitengewoon sonore basgeluid van Gerard Groot mocht dit maal zich alleen in een spreekrol doen gel den. Otto Couperus' stem. voordracht en spel maakten van de buffo-figuur Osmin een mooie creatie. Louise de Vries zong zoowel de lyrische als de coloratuur-gedeelten der Con- stantia-partij uitstekend. Berthe Lowey was qua stem en spel een Blondje om te stelen. Justus Bonn, in de ondankbare rol van Bel- monte en Jan Voogt in de aardige van Pe- drillo zongen uitstekend; het spel van den laatste bracht er ook den noodigen humor in. Telt men daarbij een voortreffelijk orkest en een ervaren dirigent, wiens muzikale kun digheden boven alle bedenking staan en die alles op en onder het tooneel vast in de hand had. dan resulteert een opvoering, die aan hooge eischen kon voldoen, al moest de regie van Abr. v d. Vies zich met de tooneelruimte behelpen en al was mede daardoor het décor niet steeds suggestief. De door sommigen ge opperde bezwaren tegen het vertalen van den Duitschen tekst in 't Nederlandsch kan ik niet deelen. Vooreerst is het Duitsch in een stuk dat in Turkije speelt en waarvan de meeste hoofdpersonen Spanjaarden zijn, niets aan nemelijker dan het Nederlandsch: ten tweede wekt de Duitsche taal na 1940 bij vele land genooten onaangename herinneringen: ten derde nam nooit iemand er aanstoot aan dat de Italianen „Carmen" in het Italiaansch, de Duitschers „Figaro" en „Don Giovanni" in het Duitsch zongen; ten vierde geeft men bui- tenlandsche tooneelstukken ook in vertaling, en tenslotte is de vertaling van Jan Engelman goed Nederlandsch en volkomen aan de mu ziek aangepast. Zoo hebben we dan eindelijk weer eens een opera-opvoering in Haarlem gehad en een goede ook! Mo^e deze nog door vele andere gevolgd worden. Het succes doet het ver wachten. K. DE JONG. Griffie Kantongerecht In de zittingzaal van het Kantongerecht te Haarlem werd door den Kantonrechter. mi- Th. F. Raedt, mededeeling gedaan dat mej. S. C Keizer benoemd Is tot bureelchef ter Griffie van genoemd Kantongerecht. In zeer waardeerende woorden feliciteerde mr Raedt de nieuwbenoemde bureelchef met haar pro motie. In haar dankwoord betrok mej Keizer ook den oud-Kantonrechter mr. Del Baere. die eveneens aanwezig was. voor het vele wat deze voor haar gedaan had. Tegenwoordig waren tevens mr. Gerritsen. Kantonrechter en de oud-Kantonrechter mr. Bijl de Vroe. LOTERIJ STICHTING „ZOMERZORG". De trekking van deze loterij (50.000~Ioteni zal plaats vinden op Dinsdag 26 November. De hoofdprijzen zijn op verschillende plaatsen in de stad geëtaleerd. Er zijn nog loten ver krijgbaar zoowel bij de colporteurs op straat als aan het kantoor van Volksherstel Haarlem Kenaupark 2931. HILVERSUM I. 301.5 M. 18.00 20 00 en 23.00 uur Nieuws. 17 30 Muziek. 18.15 Toegiften mijner keuze. 18 30 Nederlandsche strijdkrachten. 19.05 Sportpraatje Aad van Leeu wen. 19.20 Volksmuziekschool. 20.08 Echo van den dag. 20 15 Concertgebouw-orkest. 20 50 „Joost van den Vondel", hoorspel. 21.40 Klankbeeld 22.15 „Ambon". 22.30 Muziek 23.15 Hoogste tijd heeren. 23.30 Dansmuziek. 23.45 Dansmuziek. HILVERSUM II, 415.5 M. 19 00 20.00 en 22.00 uur Nieuws. 17.50 Rijk over zee. 18.00 Orkestwerken (gr.). 18.30 Land- en tuin. bouw. 18.45 Plano en orgel. 19 15 De luchtpost. 19.40 De vaart der volken 20.05 Studio-tocht 21.30 Met band en plaat. 22.15 Actueel geluid. 22.30 Gramofoon. 22.45 Avondoverdenking. 23,00 Nederlandsch kamerkoor. 23.30 Alt-viool en piano (gr.). BINNENLAND Tegen verscheidene personen die op een aanvraagformulier voor deblokkeering van gel den aar. de Nederlandsche Bank opzettelijk on juiste inlichtingen hebben verstrekt, ls een straf, vervolging Ingesteld De Centrale Eereraad voor de Kunst heeft de uitspraak van den Eereraad voor de Letter kunde vernietigd, waarbij aan dr. K II de Raaf een publicatieverbod tot 1950 was opgelegd. Een bespreking tusschen Nederlandsche en Engelsche officieren heeft tot resultaat gehad, dat ln het Noord-Llmburgsche grensgebied voor taan minder groote partijen munitie tot ontplof fing zullen worden gebracht, In Den Haag Is dc tweede week der pr(Jzen- contróte ingegaan Het percentage der overtre dingen ls reeds van 20.7 op 10 gedaald. Eenige voedseltransporten van Amerika naar Duitschland zullen over Rotterdam geleld worden. Reeds ls een schip met 8000 ton graan aangekomen. Een 30-jarige woonwagenbewoner probeer de in de omgeving van Sittard een stuk Duitsch afweergeschut te demonteeren. Hij werd gedood, doordat een In den loop achtergebleven granaat ontplofte Twee broers van het slacht offer werden ernstig gewond. BUITENLAND De „Motion Pictures Export Association" heeft de distributie van Amerikaansche Jour naals in alle landen, welke door haar bediend worden in overweging genomen. Dtt betreft mede Nederland. HAARLEM EN OMGEVING De OverUselsche, Gcldersche en Drentsche Amusements vereenig ing „Eensgezindheid" te Haarlem houdt op Zaterdag 17 Nov. in de Tuin zaal van het Concertgebouw haar tweeden feest avond in dit seizoen Den voetbalwedstrijd Heemsteedsch Politie- elftal tegen Gouda hebben de Heemstedenaren met 4—3 gewonnen. Duitsche functionarissen per 1 Januari Twee berichten uit de Britsche bezet» tingszöne in Duitschland wijzen er op dat de Engelschcn besloten hebben, hunne be- stuursmethoden in Duitschland grondig te herzien. In de eerste plaats wordt medegedeeld dat per 1 Januari alle be stuursfuncties door Duitschers zullen wor den overgenomen, waarbij de Britsche auto riteiten het oppertoezicht zullen uitoefe nen. Ten tweede deed een hoofdofficier van den Brltschen staf mededeeling van het feit, dat een grootsch-opgezet plan is opgesteld om eventueele onlusten in Duitschland met behulp van bewapende leden der bestuurscommissie te kunnen onderdrukken. Wat de overneming der bestuursfuncties door Duitschers betreft, zal in groote lij nen het Amerikaansche systeem worden gevolgd. De woordvoerder der Britsche militaire regeering, die deze mededeeling aan Un. Press deed. ontkende nadrukkelijk dat er een plan voor een centrale regee ring zou bestaan. Zulk een centrale regee ring was volgens hem onmogelijk tot dat de vier mogendheden in den geallieerden contróleraad tot overeenstemming zijn gekomen. De overdracht aan het Duitsche ambtelijk apparaat zal in étappes plaats vinden doch eind van dit jaar voltooid zijn. De Britsche zóne bestaat uit drie staten, t.w. SleeswijkHolstein, Hannover en Noord-Westfalen-Rijnland. De Engelschen hopen door dit plan be halve hun ambtenarencorps ook hun be zettingsstrijdkrachten te kunnen inkrim pen. Over het plan tot handhaving der orde zeide de woordvoerder, dat het is uitge werkt in nauwe samenwerking met ma rine, luchtmacht en de bestuurscommissie. Op een terrein in de gemeente Velsen ls men bü graafwerk gestuit op scherven uit den Romeinschen tijd. Bij nauwkeurig onderzoek bleek, dat deze afkomstig waren uit den tijd van Keizer Claudius, ongeveer 45 na Chr. Het ts reeds eerder voorgekomen dat men potscherven van Romeinschen oor sprong vond in deze plaats, doch dan was de verhouding zooiets van 1 op 100. Dit groote aantal bleek dan te behooren tot het „kostbaar servies der Germanen", en dateerde van den tijd tussphen 2 300 na Chr. Thans doet zich echter het merkwaar dige feit voor, dat dit uitsluitend Romein sche artikelen zijn. Niet zoo maar enkele scherven, doch, zoo werd ons van bevoegde zijde medegedeeld: bij honderden waren ze aanwezig. Als men bedenkt dat practisch te^i Noorden van den Rijn, d.w.z. boven de lijn UtrechtAlphenLeidenKatwijk, nooit sporen van Romeinen gevonden zijn (er was n.l. een strook van 20 km tusschen Romeinen en Germaansche stammen daar, een soort Niemandsland) is dit zeker een belangrijke vondst. Prof. dr. A. E. van Giffen uit Groningen dien we zeker wel dén man in Nederland mogen noemen, op het gebied van opgra vingen «n oudheidkunde, heeft het plan opgevat binnenkort hier proefgravingen te verrichten. ■ke Groote voorraad Hazen, Ko nijnen. Faeanten, Eenden, Poulardes, Braadkippen, Soep- lippen. met schapenvacht gevoerd. ruim cnodel prima kunstleer half hoog model heerlijk warm Extra hoog model volmaakt genot Tot St. Nlcolaas ook Zaterdags geopend van 95.30 uur. JANSWEG—KRUISSTRAAT Lessen Op teeken en schilderatelier omg. Hout kunnen enkele BE GAAFDE LEERLINGEN gepl. Worden, f 7.50 p. mnd p weke- lflksche les. Brieven G 1092. Diversen WEGGELOOPEN. drie we ken geleden, grijsbruin hondje (Pekingeesje) luistert naar den naam Loeky. Ter. te bez. bij Bakkerij Slot, Bloemend.- weg 112, Bl'daal. WEGGELOOPEN zw. poesje wit gevlekt. Terug bez. tegen bel. Schotersingel 67. HAARLEM 21 (22) NOVEMBER van Ameublementen (w.o. Louis XTV), Porseleinkast. Louis XVI Cabinet, Deventer e.a. karpetten, zware gobelin over gordijnen, collectie schilderstukken (w.o. uit de voor malige „Historische Galerij), een paar antieke zandsteenen schouw pilasters m. kapteelen, Pendule- en kaststcllcn, porselein, kristal, goud- en zilver, zeer mooie kapitale (bloemplaat) mahonie boekenkast (br. 4.75 hg. 3.20), eikenhouten schouw* (beide laatsten te bezichtigen Buiten plaats „Spaarn-Berg", Wüstelaan te Santpoort) en verder hetgeen meer genummerd te bezichtigen Woensdag 20 November van 103 uur. Voor deze Veiling bestaat gelegenheid tot bijvoeging door imbrengen of afhalen uiterlijk 18 November Telefoon 13845 I HAARLEM P. HOOGEVEEN Ao. 1909 VEILEN De Britten, aldus de zegsman, zijn ervan overtuigd, dat de plannen op elke situatie berekend zijn. Als nadere bijzonderheid wilde hij slechts zeggen, dat de bestuurs commissie die in hoofdzaak uit burgers bestaat ten getale van verscheidene dui zenden Britsche employés in alle deelen der Britsche zóne over voorraden wa penen beschikte. Hij voegde hieraan toe, dat er geen sprake van is dat het plan reeds ten uitvoer wordt gelegd. Er is zelfs nog niet bevolqp, dat de troepen wapens moeten dragen. Spelregels besproken met voetbalscheidsrechters Op een in restaurant Brinkmann gehouden bijeenkomst van de Scheidsrechtersvereeni- ging Haarlem heeft de heer A. E. van Wel- senes een voordracht gehouden. Op vlotte wijze besprak hij eerst een aantal spelregels. In het bijzonder weidde hij uit over situaties, welke na een hoekschop kunnen ontstaan, over het toekennen van een strafschop en over het al of niet fluiten na hands. Later op den avond haalde de heer Van Weisenes een aantal herinneringen uit zijn scheidsrechter loopbaan op. Het succes van dezen avond was zoo groot, dat de spreker uitgenoodigd werd over enkele maanden nog eens naar Haarlem te komen. Na afloop bracht de voorzitter, de heer G. W. H. de Korte, den heer Van Weise nes dank en overhandigde hem een boek In de maand December komen de scheidsrech ters weer bijeen, dan voor een kienavond. Vruclitelooze tocht van Bron en Herkuleyns naar België Twee teleurgestelde adspirant-wereldrecord houders keerden terug uit België, waar zij te vergeefs hadden getracht te starten. Het wa ren de Amsterdammers Jan Bron en Hans Herkuleyns, die op een 12 km. langen weg bij Ostende van plan waren geweest verschil lende records ten val te brengen. Beiden uit ten klachten over de Nederlandsche sportbon den. die op hun verzoek medewerking zouden verleenen, doch op het critieke moment niet slaagden in hun taak. Belgische officials wa ren aanwezig, evenals eenige Nederlandsche sportautoriteiten. Deze laatsten betoonden evenwel geen enkele activiteit toen het er om ging, de Belgische outillage voor de Neder landers nog even Intact te laten, nadat het rijden van Gardner, mede door de weersom standigheden. meer tijd had gevergd dan ge projecteerd was Bron en Herkuleyns zijn voornemens, het komend voorjaar een nieuwe poging te wa gen, thans in het eigen land. en wel op den weg tusschen Valkenswaard en de Belgische grens. Zij verwachten in samenwerking met de groep Valkenswaard van de K.N.M.V., een vlottere organisatie tot stand te kunnen bren gen. welke verwachting, gezien de activiteit van deze groep, gerechtvaardigd lijkt. zijn noodig om een goede thee- en koffie- melange te makenl Ja en dan natuur lijk van de allerbeste soorten. Na al die jaren van ontbering vinden wij dat U iets bijzonders moet drinken. Daarom maken wij een product waar pit tigheid gepaard gaat met zachtheid, geur en aroma tot hun volie recht komen. Zóó krijgt U die opwekkende koffie en thee, waarvan Uw vrienden genietend zeggen: Natuurlijk een R H D meiangel Hef begini ie GLIMMEN... Het gaat nog niet hard, maar zoo af en toe kunt U weer Glim schoen- cream of Glim wrijfwas krijgen. Wees slim, let op Glim! ONZE OMZET STIJGT door niet do eerste klanten alleen Shag of Eng. Sigaretten te geven. Elke klant Eng. met de nieuwe Sigaret, of Shag met Sigaren, of nieuwe Sigaretten. Diverse combi naties. Pijipen, Sigarettenkokers. Pijpschoonmakers (wol). 40 Gram Rooktabak voorradig. In Sigaren een geweldige keus. Pruimrollen en Pruimtabak. LOU BRAAKMAN Spec. Sigarenzaken Amsterdamstraat 43 - KI. Houtstraat 22 Leidscbevaart 26 Jacobijncstraat 8 Mode DAMES JAPONNEN DAMES MANTELS en KJNDERKLEEDING Ook vermaken wij voor U. De prijzen zijn wettelijk vastgesteld. Ora nieuwste modellen Domesscho.n.n zijn een bovenin d j r", enorme ^rscheidenheid en Reserveer 11 u Pn'28n in «NI Sr VU„: V.» zoo'n poor primo SCHOEKFABMKEN WAALWIJK De ketel speelt bij het theezetten maar een „ondergeschikten rol". Het voor naamste is: de théé. Wees eens extra veeieischend: zet thee van Terwee. Pas dan zult U bemerken, hoe geurig en hoe verkwikkend thee kan zijnl Geen betere thee - dan van Terweel Filiaal te Haarlem; Groote Houtstraat 64 diners, déjeuners, soupers, koude en warme schotels Bezorgtijd tusschen 12 en 2 en 5-7 uur 2de Emmastraat 56 Tel. 14627

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3