Haarlems Dagblad Schadeloosstelling Toenemende gevechten in Griekenland Interne Labour-oppositie in het Lagerhuis Reorganisatie van den radio-omroep Veto-debat der vijf ministers Molotof stelt „kunstmatige agitatie" vast Mijnwerkersstaking in de V.S. begonner Truman wil het „uitvechten" Ontwerp voor een Duitsche Grondwet Amerikaansche vlooteenheden naar Turkije 6le Jaargang No. 18487 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. i U de oplossing van „het Duitsche IN vraagstuk" urgent wordt en dc landen. Liberalen eischen kabinetshervorming die slachtoffer van den machtsgreep der Nazi's zijn geweest, hun vorderingen indie- Uit Grieksche militaire bron wordt vernomen, dat opnieuw een hevige strüd gaande nen, valt het op dat menige overeenkomst is tusschen opstandelingen en sterke strijdkrachten van het Grieksche leger in het met den toestand na den eersten wereld- gebied van den berg Skra. Een groot aantal rebellen is in den aanval. Zij maken ge- oorlog zich voordoet. Maar de moeilijkheid bruik van zware wapens en machinegeweren. Over den strüd zün nog geen verdere om schadeloosstelling te verwerven is nog bijzonderheden bekend. Britsche en Amerikaansche officieren stellen zich ter plaatse op de hoogte. De buit was aanzienlijk en de regeering vielen eenige groote opslagplaatsen in han den van waaruit de bende-activiteit in ge heel Thessalië gesteund werd. Door de Grieksche militaire autoriteiten werd opnieuw melding gemaakt van schen dingen van Grieksch grondgebied door Al- baneesche troepen. Coalitie geëischt veel grooter dan toen, omdat Duitschland ditmaal veel zwaarder getroffen is. Ons land had het geluk, buiten den eer sten wereldoorlog te blijven. Bij het ge harrewar over annexaties en herstelbeta lingen, dat er op volgde, werden wij slechts indirect betrokken. Met de kreten om scha devergoeding, die vooral de Franschen en Belgen deden hooren, hoefden wij niet in te stemmen. De massa van ons volk nam er slechts met vage belangstelling kennis van, omdat ieder volk is opgevoed in de gedach te, dat het alleen met eigen staatsbelangen rekening heeft te houden. Alleen toen, bij de aan de orde gestelde herziening van de verdragen van 1839 betreffende de Schelde, een groep Belgische annexionis- ten een begeerig oog op Zuid-Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen sloeg en onze be langen dus in het gedrang kwamen, ont stond beroering. Wij verkeeren nu in een gansch anderen toestand. Minister-president Beel heeft ver klaard, dat niemand ons recht op schade loosstelling zal betwisten. Neen. Dat staat vast. Maar er volgen twee vragen op. De eerste luidt: in hoeverre doen wij verstan dig, daar in ons eigen belang aanspraak op temaken? en de tweede: hoeveel schade loosstelling is er te krijgen? Het antwoord op die vragen is niet eenvoudig. Na den eersten wereldoorlog dachten de Franschen en de Belgen, dat de zaak gemakkelijk op losbaar was. Maar het viel niet mee en de gesohiedenis der herstelbetalingen werd tot een sleepende misère. De naïeve ge dachten waarmee men begon, weergegeven in de leus „l'Allemagne paiera!" Duitsch land zal betalen! werden geenszins be waarheid. Men moest een enorm verlies afschrijven en zag zich bovendien genood zaakt deel te nemen aan pogingen, om Duitschland er bovenop te helpen. Dat laatste kan men van ons nu niet ver gen. Het zou trouwens weinig baten als men het vergde, want wij zijn er niet toe m staat. Of wij er zelf weer bovenop zullen komen is nog een open vraag en de naaste toekomst is vol gevaarlijke onzekerheden, zooals minister Lieftinck ook heeft moeten toegeven toen hij een „inflationistische iendenz" in den loop der staatsfinanciën niet ontkende. Het pijnlijke is, dat wij hier- Dinsdag 19 NovemEer 1946 Verschynt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal ƒ4,— - Postgiro 273107 - Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Volgens radio Ankara zouden de Griek sche guerilla-strijders in het afgeloopen week-einde 10 dorpen in West-Macedonië op de regeeringstroepen hebben veroverd. Verder meldde de radio, dat in een fabriek in de Atheensche haven Piraeus 200 ma chine-geweren waren ontdekt en verschil lende arrestaties plaats hadden. De Grieksche premier Constantine Tsal- daris heeft gisteren aan de Grieksche af gevaardigden bij de UNO de uitvoerige be wijsstukken getelegrafeerd inzake den be weerden Joegoslavischen steun aan de Grieksche guerillastrijders in Noord-Ma- cedonië, Epirus en Thessalië. De Amerikaansche en Britsche am bassadeurs hebben de Grieksche re geering er echter van weerhouden een formeele petitie bü de UNO in te die nen, waarin zou worden verzocht om een onderzoek naar de incidenten aan de Grieksch-Joegoslavisch-Albaansch- Bulgaarsche grens. In afzonderlyke conferenties met Tsaldaris hebben de ambassadeurs aan den premier te ken nen gegeven, dat de tijd nog niet rijp was voor een dergelük Grieksch ver zoek. De bewijsstukken dienen, naar Tsaldaris zeide, uitsluitend voor informatie van de Grieksche gedelegeerden, voor het geval de kwestie in de Assemblée ter sprake zou komen. Zij omvatten documenten betref fende vijftig incidenten in het genoemde grensgebied en hebben het doel aan te too- nen, dat de Gritsche guerillastrijders door Joegoslavië, Albanië en Bulgarije onder steund worden, in het bijzonder door Joego slavië. Succes der regeering. Uit Larissa wordt gemeld, dat een een heid van het Grieksche leger vijftien kilo meter ten Noordoosten van Larissa een bende-schuilplaats heeft omsingeld, waar bij 150 bendeleden gedood en zeshonderd gevangen werden genomen. Deze operatie wordt de succesvolste genoemd die het le ger tot dusverre tegen het linksche bende wezen gevoerd heeft. De bende ,die in holen op de Zuidweste bij moeten beseffen dat er nog minderlijke helling van den Ossa-berg huisde, leden is voor groote verwachtingen van j werd totaal verrast. De operaMe was in Duitsche schadeloosstelling, dan na den handen van de beroemde GrRimini- De Grieksche liberale leider Venizelos drong er gisteren bij het Grieksche parle ment op aan een „kabinet van nationale eenheid" te bevorderen. Hij legde er den nadruk op dat het de taak is der oppositie niet te vergeten dat de huidige regeering enorme verantwoording draagt, nu Grie kenland een tragische situatie onder het Op Westminster-Bridge passeeren oud en oog moet zien. „Niemand buiten het parle- nieuw elkaar met dien verstande dat ment gelooft, dat de regeering in staat is den toestand onder het oog te zien", aldus Venizelos. Hij dreigde zijn partij uit het parlement terug te trekken en verklaarde: „Wij kunnen het ons niet permitteeren de machtelooze getuige te blijven van een na tionale catastrophe". „nieuw" daarbij aanzienlijk meer tot het passeeren bijdraagt. De jaarlijksche „Old crocks-race" in Londen bracht 137 voor historische motorvehikels op den weg van Hydeparl: naar Brighton. Bij-gaande foto toont een sierlijk „rijtuig zonder paard" uit den koperen krullen-tijd. Motie der dissidentenverworpen eersten wereldoorlog. Ons recht staat vast, maar zoo gaat het ook met dat van een crediteur in een fail lieten boedel. Neem aan dat de man, die failliet is gegaan, grove knoeierijen heeft bedreven en dan ook gearresteerd is. Neem aan dat de crediteur, een eerlijk zakenman, door dat faillissement in de grootste moei lijkheden wordt gebracht en zelf in gevaar van bankroet verkeert. Wie zal de recht matigheid van zijn eisch betwisten? Niet temin krijgt hij misschien maar vijf pro» cent van zijn vordering uitgekeerd. Ik weet niet of wij ooit vijf procent van onze vordering op Duitschland uitgekeerd zullen krijgen, maar betwijfel het. Ik weet wel, dat wij in nog moeilijker positie ver keeren dan die crediteur, omdat wij het allergrootste belang hebben bij het voort bestaan van de gefailleerde firma Duitsch land en er zelfs voor moeten zorgen, dat wij er in de toekomst in goede verstand houding zaken mee kunnen doen. Het is onaangenaam dat te moeten erkennen, maar het helpt niet de zaken mooier voor te stellen dan zij zijn. Het is een overwe ging, die tegen annexatie van grondgebied pleit. Hetgeen mij opvalt is, dat sommige men- schen even weinig begrip voor den werke- lijken toestand toonen, als vele Franschen en Belgen in de jaren na den eersten we reldoorlog. Zij beseffen blijkbaar niet, dat een oorlog enorme verliezen voor alle be trokkenen veroorzaakt. De totale verliezen drukken zich niet uit in geld, want dat is slechts een ruilmiddel, maar in kapitaal goederen, in productiemiddelen, in arbeid. Duitschland, in zijn huidigen toestand, is het meest kenmerkende voorbeeld van zul ke verliezen. De verwoesting van tallooze van zijn fabrieken en de groote verminde ring van zijn aantal arbeidskrachten is daarbij hoofdzaak. Het kan niet genoeg voortbrengen om zichzelf op de been te houden en zijn eigen bevolking te voeden. Groote geallieerde mogendheden, zelf in niet geringe mate verarmd, brengen aan merkelijke offers om hun Duitsche bezet- tings-zónes te beheeren en hongersnood en chaos te voorkomen. De Engelschen hopen, door gemeenschappelijk economisch beheer van hun zóne met de Amerikaansche him positie wat te kunnen verbeteren. In een jaar tijds heeft Engeland op zijn eigen zóne een bedrag toegelegd, dat overeenkomt met meer dan achthonderd millioen in Holland- sche guldens. De behandeling van het Duitsche vraag stuk, zoowel in economischen als in politie- ken zin, is noodzakelijk en van beslissend belang. Als men de feiten openhartig durft vast te stellen en den toestand volkomen bloot te leggen zal voor menigeen de wer kelijke staat van zaken duidelijk worden. als hij zich tenminste de moeite geeft, er Een groep dissidente Labourleden heeft een motie ingediend die bedoeld was als amendement op de Troonrede en als critiek op de tot nu toe gevolgde buitenlandsche politiek der regeering. Nauwere samenwer king met Rusland en vermindering van de Engelsche ondergeschiktheid aan Amerika was de tendenz dezer motie, die ondanks de bedreiging met disciplinaire straffen der Labour-leiding niet werd ingetrokken. Gisteren is het tot een debat in het Lager huis gekomen over deze kwestie. Tenslotte werd de motie verworpen. Nadat verschillende Labourleden uit de groep der „dissidenten" het woord had den gevoerd, gaf Attlee antwoord op de ver schillende in de motie vervatte vragen. Hij zeide dat het amendement op een verkeerd begrip van de feiten berustte. Er wordt gesuggereerd, dat de regeering onderge schikt aan Amerika is en onvoldoende be reidheid heeft getoond met de Sovjet-Unie samen te werken. Deze veronderstellingen zijn geheel onjuist. Met betrekking tot het voorstel, een groep van sociaal-democratische landen te vormen, als tegenwicht tegen het commu nisme der Sovjets en het kapitalisme van Amerika, zeide Attlee, dat de regeering niets zag in het vormen van groepen, doch liever de oogen richtte op de Vereenigde" i Volken. (Gejuich). Attlee zeide verder, dat de vergissing der „dissidenten" hierin bestaat, dat zij I denken dat Engeland steeds aan de zijde van Amerika staat. Hij verklaarde, dat er Wij vernemen dat de regeering over- belangrijke kwesties aan de orde waren weegt, zeer binnenkort het bestuur van geweest, waarbij b.v. de Sovjet-Unie en den radio-omroep toe te vertrouwen aan Amerika het niet eens waren met Enge een Nederlandsche radio-unie. In feite zal brigade, die aan geallieerd0 in Italië heeft gestreden en zij heeft deze ope ratie volgens de berichten geen groote ver liezen geleden. Een Nederlandsche radio-unie op komst De komst van (le commissie-generaal Nader wordt door Aneta vernomen, dat op 21 November de heeren Van Poll, Sanders en Samkalden naar Nederland zullen terugkee- ren; prof. Schermerhorn en de heeren De Boer en Maassen zullen op 22 dezer volgen. STAD Hel woord is aan. G e i b e 1 Zorgen zij<n meest als brand netels; vat gij ze zacht aan dan branden ze; pak ze flink aan, dan doen ze geen pijn. Over de samenwerking met den Ameri- kaanschen generalen staf zeide de eerste minister, dat, aangezien beide landen ge zamenlijk deelen van Europa moeten be zetten, het niet zoo vreemd is, dat zij blij ven samenwerken. De Sovjet-Unie is her haalde malen uitgenoodigd aan de samen werking deel te nemen, doch zij heeft de kwestie nog steeds in overweging. Attlee ontkende, dat de dienstplicht in Engeland iets te maken heeft met voorbe- reiding tot een oorlog. Niemand, aldus spre- ker, zal zoo dwaas zün te veronderstellen dat Engeland het tegen Amerika of de Sovjet-Unie zou kunnen opnemen. Enge land zorgt voor zün verdediging en voldoet daarmede tevens aan den plicht tegenover de Vereenigde Volken". Hierna werd het amendement in stem ming gebracht. Het werd verworpen met 353 tegen nul stemmen. Alle „rebellen" onthielden zich van stemmen, meldt United Press. De vüf ministers van buitenlandsche za ken, die Maandag in het Waldorf Astoria- Hotel te New-York in geheime zitting bü- een waren ter bespreking van de Veto kwestie, hebben büna drie uur vergaderd, zonder dat zü tot een beslissing kwamen. Zü hebben zich beperkt tot een algemee- ne bespreking van de beginselen, die bü de kwestie betrokken zün. De besprekingen gmgen hoofdzakelijk over de volgende punTfen: Er zullen voorbereidende besprekingen tusschen de vyf permanente leden van den Veiligheidsraad noodig zijn vóór elke zitting waarin naar waarschynlijkheid van het recht van Veto zal worden gebruik ge maakt. Onthouding van stemming moet niet steeds als een Veto worden beschouwd. De groote mogendheden moeten overeen komen het Veto niet te gebruiken behalve in gevallen, die hun „vitale belangen" be treffen. Een scherpere omschrijving van de ter men „geschil" en „toestand" zal noodig zijn. Gedurende de besprekingen, die een vol komen algemeen karakter hadden, zeide de Sovjet-minister van buitenlandsche za ken Molotof, dat de hcele Veto-kwestie een kunstmatige agitatie betrof. „Cuba en Australië zün ongetwijfeld aangemoedigd door zekere andere delegaties. Dit heeft een ongunstige sfeer geschapen, die zal moeten worden opgeheven". Molotof voegde er aan toe, dat hü in be ginsel geen tegenstander was van voorbe reidende besprekingen tusschen de perma nente leden van den raad, zooals door den Britschen minister van buitenlandsche za ken Bevin was voorgesteld. „Het Veto recht is door den Sovjet-afgevaardigde slechts dan gebruikt, als het onontbeerlijk was", aldus Molotof. De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken Byrnes zeide echter, dat de delegatie van de Ver. Staten teleurgesteld was door de vele keeren, dat het recht van Veto in den Veiligheidsraad was gebruikt. dit beteekenen, dat de federatie van om roepverenigingen, bügestaan door een te benoemen regeeringscommissaris, de lei ding van den omroep zal overnemen. Deze reorganisatie zal eveneens van tü- öelüken aord zijn, in afwachting van een definitieve regeling, welke door de Staten- Generaal vastgesteld zal moeten worden. Hoewel de Radioraad de meening is toegedaan, dat men den huidigen toestand in den radio-omroep moet bestendigen tot een definitieve regeling tot stand is ge komen, heeft minister-president Beel in de Kamer verklaard, dat men het, gelet op de huidige toestanden, niet raadzaam acht op een definitieve regeling te wachten, zonder inmiddels stappen te ondernemen. De tus- schenvorm, welke de regeering als voor- loopige oplossing heeft gekozen, gaat, naar wij vernemen, in de richting van het rapport van mr. Kesper, voorzitter van de stichting Radio-Nederland, terwyl ook de Partij van den Arbeid in een rapport aan de regeering de oplossing te vinden acht in een Nederlandsch radio-unie. Men kan dus verwachten, dat binnen zeer korten tijd de stichting Radio-Nederland zal ver dwijnen om plaats te maken voor deze radio-unie, hetgeen neerkomt op een be stuur door de federatie van omroepver- eenigingen, aangevuld met een regeerings commissaris, die sterke medezeggenschap zal hebben inzake de financiën. land. „Op bepaalde punten betreffende de we reldeconomie staat Engeland aan de zijde van Amerika, ofschoon wü over het alge meen het kapitalistische standpunt van dat land niet aanvaarden. Wat betreft demo cratie, vrüheid van meeningsuiting en re- geeringsvorm zün wü het met Amerika eens en niet met de Sovjet-Unie. Dit be hoeft echter geen aanleiding tot botsingen te zijn. Er moet een compromis gevonden worden". Attlee betoogde, dat het voor den weder opbouw van Europa noodzakelijk is met Amerika samen te werken, ofschoon En geland het niet aanlegt op een bondgenoot schap uitsluitend met Amerika. Engelsche communisten eischen Het bestuur der communistische partij in Engeland heeft de volgende eischen kenbaar gemaakt: wijziging van de buitenlandsche po litiek. terugtrekken van Britsche troepen uit landen, waar deze zonder eenige reden aan wezig zijn, snellere demobilisatie en volledige steunverleening aan de ontwapeningsvoor stellen van de Sovjet-Unie. De verklaring, waarin deze eischen zijn ge steld. voegt hieraan toe, dat het handhaven van troepen ter sterkte van een millioen man 12 maanden na het einde van den oorlog niet gerechtvaardigd is met het oog op het doel waarvoor de oorlog gevoerd is. De Nederlandsche Fokkerfabrieken hebben op de internationale luchtvaarttentoon stelling te Parijs voor een verrassing gezorgd door een model te toonen van de F. 26 „Spook", een z.g. straalvliegtuig, dat zeventien passagiers met een snelheid van 800 km. per uur kan vervoeren. Socialistische Eenheidspartij wil „onverdeelde republiek" De onder Russische protectie staande socialistische eenheidspartij heeft het eerste na-oorlogsche ontwerp voor een nationale grondwet voor Duitschland ge- kennis van te nemen. Maar laten wij niet publiceerd. vergissing begaan, die zoovelen in 1919 De S.E.P. bepleit in 't eerste der 109 artike- en 1920 maakten. Laat niemand zich ver- ]en van dit ontwerp ,.een onverdeelde beelden dat Duitsche schadeloosstellingen Duitsche republiek samengesteld uit sta- ons er bovenop zullen helpen. Wij zullen ten" het zelf moeten doen. Ik zou meer vertrou wen in onze kansen hebben, als veler in zicht in de noodzaak van een nieuw, Euro- peesch beleid in daden werd omgezet. Men zou tenminste kunnen beginnen met inter nationale overweging van zulk beleid met een grootsch-opgezet onderzoek van de situatie. R. P- Erfenis van den Volkenbond In de commissie van administratieve en budgetaire maatregelen heeft de Sovjet afgevaardigde, Gerasjenko. geprotesteerd tegen de „onrechtvaardige behandeling" van de Sovjet-Unie bij de verdeeling van de Vol- kenbonds-activa. Gerasjenko verklaarde, dat de Sovjet-Unie lid van den Volkenbond was geweest, steeds haar financieele verplichtingen had voldaan, maar bij de verdeeling der Volkenbonds activa, waartoe in April j.l was besloten, over het hoofd werd gezien, terwijl zij „onbe twistbaar het recht heeft mede te deelen." Rueff (Frankrijk) was het met deze ver klaring eens en diende een resolutie in. Het document wil dat alle natuurlijke hulpbronnen in eigendom komen van de nationale regeering of de regeeringen der staten en wil naar voorbeeld der Russische landwet dat alle landgoederen van meer dan 250 acres zonder compensatie geconfis- ceerd worden. In dit ontwerp grondwet zijn verder vele leuzen opgenomen die door de S.E.P. in haar recente weinig succesvolle verkie zingscampagne in Berlijn gebruikt werden, zooals gelijke betaling voor vrouwen en confiscatie van Nazi-bezit. De staten volgens deze grondwet heb ben'geen onafhankelijk bestuur, het opper ste staatslichaam is het nationale parle ment. Het parlement zal een president kie zen die beperkte volmachten zal hebben. Het document bepleit een krachtig cen traal gezag dat de controle zal hebben op politie, opvoeding, godsdienstzaken, trans port. sociale voorzieningen, tooneel, pers en Deutschland" een hoofdartikel aan dit grondwetsontwerp en vergelijkt het stan daard-karakter van het document met het gebrek aan „uniformiteit" in de constitu ties van de staten der Amerikaansche zóne. welke reeds door het Amerikaansche mili taire bestuur zijn goedgekeurd. (Un. Press.) Consumentencrediet vóór 30 November aanvragen Het Centraal Bureau voor het Consu- mencrediet deelt mede, dat de sluitings datum van den inleveringstermijn van de aanvraagformulieren voor het consumen tencrediet is bepaald op 30 November. Aanvraagformulieren welke na dien datum bij de districtsraden worden aangeboden zullen niet meer aangenomen worden Indien credietaanvragers, die werkne mer zijn bij een werkgever met minder dan 25 werknemers, er bezwaar tegen ma ken, het aanvraagformulier aan den werk gever ter teekening van de werkgeversver klaring over te leggen, zullen de districts- raden ook genoegen nemen met een afzon- derlijke werkgeversverklaring. Voor deze afzonderlijke verklaring dient gebruik ge maakt te worden van de formulieren die Ofschoon de door Lewis, leider van de United Mineworkers in Amerika, aange kondigde staking pas Woensdagnacht zou ingaan, zün van de 400.000 betrokken mün- werkers er reeds 20.000 in staking gegaan waardoor vüf bruinkoolmünen het werk moesten stilleggen. Intusschen is van justi- tieele zijde een bevel uitgevaardigd, waarin Lewis en zün organisatie verplicht worden gesteld, het contract van de regeering met de bruinkoolmijnen, dateerend van het ein de der vorige staking, te eerbiedigen. Deze beschikking werd uitgevaardigd door het Federale Hof naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den Attor ney General Clark. Deze tijdelijke beschik king zal waarschynlijk een permanent ka rakter worden gegeven op de zitting van het Hof van 27 November. Deze beschik king beteekent dat het Lewis op straffe van justitieele vervolging verboden is, de te genwoordige overeenkomst van de regee ring met de Unie van Mijnwerkers op te zeggen of nietig te verklaren, wanneer de regeering de mijnen in bezit mocht nemen Voorts bevat de beschikking het verbod tot het uitroepen en aanmoedigen van stakin gen. Technisch zijn de mijnen reeds in handen der regeering. Volgens de oorlogs wetgeving kan ieder, die een staking uit roept tegen de regeering, tot 50^»") dollar boete of een jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. Het vermoeden dat president Truman ditmaal niet van plan is te wijken en da1 hij het „wil uitvechten" met Lewis, wordt bevestigd door de uitlating van een hooge Amerikaansche regeeringsautoriteit, die verklaarde dat het nu de juiste tijd is, om radio. ■- .1, „me* Het kiesrecht zou op 18 jaar worden ge- gratis op het postkantoor verkrijgbaar zijn. I tarnde mÏÏ voren gebrachte zaak ii over? fteld rcdht °m in het nationale nar- De werkgevers zijn verplicht een derge- I weging te kunnen nemen. Iemcnt zitting te nemen op 21 jaar. lijke afzonderlijke werkgeversverklaring Het debat werd hierop uitgesteld en de De tweede voorzitter van de S.E.P. af te geven, indien de werknemers hun Utting verdaagd. IGrotewohl wijdt in het partyblad „Neues zulks verzoeken. I Weerbericht geldig tot Woensdagavond: Onvast weer Een front met zeer scherpe tempera- tuurtegenstellingen nadert ons land. Dit gaat gepaard met veel bewolking, regen en motregen. Plaatselijk mist. uit te maken wie het sterkst is: de regee- ring of de vereenigde mynwerkersbond onder John Lewis. Op de jaarvergadering van het CIO (Congress of Industrial Organisations) die in Atlantic City aan den gang is, heeft de voorzitter, Philip Murray, verklaard dat de recente prijsstijging in de Vereenigde Staten de onlangs verkregen loonsverhoo- gingen weer teniet heeft gedaan en dat een nieuwe loonsverhooging noodzakelijk zal zyn. Informeel bezoek" Naar het Fleet Office mededeelt, ver trokken Zondag van Napels het Ameri kaansche vliegdekschip „Randolph", drie kruisers en het achtste eskader torpedoja gers voor manoeuvres en normale oefe ningen in de Middellandsche Zee. Deze oefeningen zullen tot aan het einde van de maand voortduren Eenheden der Ameri kaansche Middellandsche Zee-vloot, zoo werd hieraan toegevoegd, zullen een aantal „informeele bezoeken" brengen, waaronder twee punten aan de westkust van Turkije. Het program van de „Randolph", het vlaggeschip, den kruiser „Fargo" en den torpedojager „Perry", alle onder comman do van vice-admiraal Bernard H. Bieri, omvat de plaatsen Izmir, de grootste wes telijke haven van Turkije, Beiroet en Pi raeus. Andere eenheden zullen bezoeken brengen aan Alexandrië, Port Said, Kreta en Jidda in Saoedie Arabië, meldt Un. Press. Radio Ankara meldde nog, dat Ameri kaansche vlooteenheden op 23 November een bezoek zullen brengen aan Smyrna. Voor dit bezoek, dat naar medegedeeld werd, drie dagen zal duren', is een grootsch program van ontvangst samengesteld. „Het bezoek der Amerikaansche vloot", zoo werd gezegd, „zal de gelegenheid scheppen voor een verdere versterking der vriend- I schap, welke tusschen de Vereenigde Sta ten en Turkije bestaat". Bevin, die de discussie opende, zeide dat Groot-Brittannië zijn geheele buitenland sche politiek op de UNO wilde baseeren, maar eerst moet het er van overtuigd kun nen zijn, dat de machinerie van den Veilig heidsraad een doelmatig instrument is. Alle vijf ministers gaven als hun mee ning te kennen, dat er geen sprake kan zyn van een verandering in het Handvest van de UNO. Russische ontwapeningsrede? Waarschijnlyk zullen de vijf ministers van buitenlandsche zaken hedenmiddag om 5 uur (Ned. tijd) opnieuw byeenkomen in het Waldorf Astoria Hotel om de bespre kingen over de Veto-kwestie voort te zet ten. Het is echter mogelijk, dat Molotof de vergadering van de UNO zal moeten by- wonen, waar hy, naar verwacht wordt, in de politieke commissie een belangrijke re de zal houden over de ontwapening en over de aanwezigheid van vreemde troe pen in verschillende landen. In dat geval zal de byeenkomst van den raad der vijf ministers niet doorgaan. Anti-Joodsch incident in de Britsche zone Britsche functionarissen van de „Intelli gence Service" hebben een incident in on derzoek. dat men beschouwt als de eerste uiting van anti-semietisme in de Britsche zóne van Duitschland na het begin van de bezetting. Op 9 November werd te Rahden (West- falen), een paar kilometer van het hoofd kwartier van den bestuursraad, in het cen trum van de Britsche zóne, het huis van Richard Franck, een Jbodsch winkelier, met teer van groote swastika's voorzien. Een voor hei huis staande auto werd weg gehaald en in brand gestoken. Naar verluidt verdenken de autoriteiten twee ex-nazi's die volgens verklaring van leden van Franck's gezin verantwoordelyk moeten worden gesteld voor zyn wegvoe ring naar een concentratiekamp tijdens de groote razzia's van 9 November 1938. Een lid van het gezin verklaarde dat zij het eenige Joodsche gezin in Rahden zyn en even slecht worden behandeld als in de dagen van Hitier. Verrassingen van de distributie Cacao, extra thee en bloem en een eitje voor de kinderen Op 23 November zal een bon voor cacao poeder worden aangewezen, voorts in De cember bonnen voor extra thee en bloem. Op den extra-versnanTincrbon wordt al leen suikerwerk beschikbaar gesteld. In de 14-daagsche periode, welke op 23 November begint, zal voor de kinderen tot 14 jaar (groep C. D en E) een bon worden gegeven voor één ei van klasse V, een klein ei dus. Het publiek zal geen aan spraak kunnen maken op een grooter ei, ook al heeft de winkelier die voorradig voor ziekenbonnen en dergelijke. Op 14 December zal voor de leeftyds- groepen van twee jaar en ouder een bloem- bon worden aangewezen voor 100 gram. Deze 100 gram zal tenminste voor vier weken toereikend moeten zijn. Het extra-rantsoen versnaperingen, dat op 30 November beschikbaar wordt ge steld zal uitsluitend uit suikerwerk be staan. Het is de bedoeling tegen Kerstmis een tweeden extra-bon voor 100 gram sui kerwerk te publiceeren. Op 23 November wordt een bon bekend gemaakt voor 50 gram cacao-poeder. Als extraatje voor de feestdagen zal in December een half ons thee boven het normale rantsoen worden gegeven. Ongeveer tezelfder tiid zal voor alle leeftijdsgroepen een bon voor Zuidvruch ten worden aangewezen. Van spijsolie voor de feestdagen kan dit jaar geen sprake zün. Donderdag 21 November wordt weder om een suikerbon bekend gemaakt. Toch chocolade met St. Nicolaas? Maandag hebben de leden van het Ca cao-bureau te Amsterdam vergaderd. Het bestuur van deze stichting heeft de hierin geoganiseerde cacao- en chocoladefabri kanten geadviseerd de aflevering van cacao en chocolade niet langer te vertra gen. ondanks het feit, dat de prijzen op de binnenlandsche markt voor consumptie chocolade naar de meening der fabrikan ten niet loonend zijn. Het advies van het bestuur berust op de overweging, dat by niet aflevering de aanvoer van grondstoffen zou kunnen worden stopgezet, waardoor de bedrijven niet zouden kunnen werken. Hierdoor zouden de bedrijven grooter schade lijden dan bij aflevering, aangezien dan ook mogelijkheden in het buitenland verloren zouden kunnen gaan. EX-AMBTENAAR VAN GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU VEROORDEELD. De 24-jarige W de Vos uit Haarlem, de zoon van de 45-jarige „tipgeefster" der Haar- lemsche politieke recherche. R S.. is heden morgen door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot 3'/° jaar rijkswerkinrichting veroordeeld met aftrek van voorarrest, we gens gepleegd verraad tijdens de bezetting, toen hij werkzaam was op het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem Dit verraad heeft den dood tengevolge gehad van 1. J Vlietstra. De V werd bovendien voor 10 jaar uit do beide kiesrechten ontzet. R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de R K. Openbare Leeszaal en Biblio theek te Haarlem, wordt Donderdagmiddag 21 November 's middags van 3 tot 5 uur in het eigen gebouw, Njeuwe Gracht 70. een tentoonstelling gehouden van „Ons moo.e boek" Dien "iag is de uitleenbibliotheek ge sloten.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1