nftd! SHAG KLOKPOEDER Zijlstra BRINKMAN ■haarlemmersgaven ineen jaarf3.000.000 uit voor vermaak Eisch van acht jaar voor taxi-overval i r: Per jaar 4500 echtscheidingen St. Nfcolaas Cadeaux Van Weert Kort en Bondig Bloemendaal Coupeur-MSeermaher Een „goeie morgen" begint al met Gillette! Assistent Bedrijfsleider Het ÜViode- en Bontatelier Heihazen f 12.50 p. stuk Kruyer's Wildhal KLOKPOeder kma in di "taak, T>a*l is hetwwi Haak! KMtt# wit e&R Uif QtoJskt, 'Zjvt VooH myikw vul qasickt. HET GEHEIM IS DOODGEWOON maakt dl li Schilderwerken msM Geld voor het koopen van textiel beteekent minder uitgaan In de oorlogsjaren was er niet veel gele genheid om uit te gaan. De bioscopen wa ren zelfs een tijd gesloten, omdat er geen electriciteit was. Toen de vrede kwam en de bioscopen weer konden draaien open baarde zich allerwege een zucht naar ver maak. In de vooroorlogsche jaren had de be- iistingr op de publieke vermakelijkheden in Haarlem f 200.000 per jaar opgebracht. Over het tijdvak 1 Juli 1945-1 Juli 1946 is dit bedrag tot f 500.000 gestegen. De belas ting is in het algemeen 20 van den entreeprijs, wat dus wil zeggen, dat in Haarlem in een jaar f 3.000.000 voor ver maak is uitgegeven. Dit komt niet uitsluitend op rekening der Haarlemmers, de bioscopen, schouw burgen en concerten worden ook bezocht door inwoners van Bloemendaal en Heem stede. De bioscopen leverden het grootste be drag aan belasting op. Naar schatting trok ken de bioscopen in dat jaar niet minder dan 3.250.000 bezoekers. De entrée-prijzen der bioscopen zijn niet verhoogd, zoodat de hoogere opbrengst uitsluitend te danken is aan het vermeer derde bezoek. Kort na de bevrijding vierde de. dans- lust hoogtij. In elk zaaltje dat beschik baar was werd gedanst, soms tegen zeer hooge prijzen, f 2 toegang was heel ge woon, soms was het wel f 3.50. Dit leverde ook veel belasting op. Later keerde de Prijsbeheersching zich tegen die hooge irijzen. Bovendien verminderde de dans- ust al na eenige maanden en nu wordt er in verhouding niet veel meer gedanst dan in vroeger jaren. Bij een begrootingsdebat in den Haar- lemschen raad is door den burgemeester onlangs reeds gewezen op de stijging van de vermakelijkheidsbelasting. Hij voegde er aan toe, dat B. en W. in het algemeen niet verheugd waren over die toegenomen lust tot vermaak; het college zou liever ge zien hebben, dat onder de ingezetenen de belangstelling voor het cultureele leven toegenomen was. Wij vernemen intusschen, dat den laat- sten tijd een kentering is waar te nemen in het overmatig drukke bezoek van de bioscopen en andere vermakelijkheden. Voor het komende jaar rekent men dan ook niet meer op f 500.000 vermakelijk heidsbelasting voor de gemeentekas. Op een opbrengst van f 400.000 in 1947 is ver moedelijk nog wel te rekenen, maar in latere jaren zal er wel niet meer uitko men dan f 300.000. De nu geconstateerde kentering is een gevolg van het feit, dat er weer een en ander te koop is. Als er meer goederen op de markt komen, zal er nog meer ge kocht worden. Een deskundige op dit ge bied zei ons: „Als de regeering maatrege len neemt, dat er voldoende textielgoede- ren in de winkels komen, dan is het met een uit met het bovenmatig bezoek aan in richtingen van vermaak. Er zijn duizen den gezinnen waar veel geld inkomt, voor al door het werken van inwonende kin deren. Velen hebben de gewoonte om het geld dat verdiend wordt, ook op te ma ken. Als zij niets kunnen koopen, bestee den zij hun geld aan uitgaan en snoepen. Dezer dagen hoorde ik van een arbeiders gezin waar veel geld inkomt, maar waar toch alles uitgegeven wordt. Toen ge vraagd werd: „waaraan geven jelui het geld allemaal uit?" werd geantwoord: „Er zijn in Haarlem vijf bioscopen. Waarom zouden wij nu volstaan met het bezoeken van één bioscoop in een week als wij het geld hebben om er naar meer te gaan?" Die menschen zitten met een leege linnen kast. Als zij textiel kunnen koopen, zullen ze met één bioscoopbezoek in de week ge noegen moeten nemen". Koorvereeiiiging Pro Musica Het Bussumsche koor „Pro Musica" zingt vaak voor de radio-microfoon. In de studio zijn de klankverhoudingen anders dan in de con certzaal; dus was het Interessant om het ook De C.C.D. blijft waakzaam Ambtenaren van den CCD hebben giste ren aan het station een man aangehouden, die in het bezit bleek te zijn van tweedui zend melk- en boterbonnen. Deze bonnen waren bestemd voor menschen in Haarlem. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek is gaande. De looncontröle is tamelijk gunstig ver- loopen en er werden dienaangaande geen processen-verbaal opgemaakt. Twee Jubilarissen bij de tram Vandaag vieren de heeren H. J. Kapteyn, hoofdinspecteur, en J. G. Brammer, on derhoudsmonteur, hun zilveren jubileum in dienst der Noord Zuid Hollandsche Tramwegmaatschappij. Beiden ontvingen van de zijde van het bedrijf vele blijken van belangstelling. De onder-directeur, ir. J. Jurissen, heeft den heer Kapteyn ge huldigd en hem namens de directie een geschenk onder enveloppe en namens de redactie van het maandblad een boekwerk aangeboden. De chefs bij de tram en een deputatie van het jubileumfonds hebben den heer Kapteyn gelukgewenscht. Van hier eens te hooren en velen hebben Woensdag- het fonds ontving hij een geschenk. „Euphonia" jubileert Heden is het 25 jaar geleden, dat de R.K. Harmonie „Euphonia" werd opgericht. Ter gelegenheid daarvan komen de leden des ivonds in een feestvergadering bijeen. Zater dagmiddag houdt het bestuur in gebouw „Domi" een receptie, Zondagmorgen wordt in de kapel van het R.K. Lyceum aan den Zijl- weg een H. Mis opgedragen en des avonds ttaat een concert in het Concertgebouw op het programma. Medewerking verleent het AMBU-variété-gezelschap. Dirigent van de harmonie is de heer J. W. Lefeber, die tevens zijn zilveren jubileum viert. De heeren Jac. P. Koelemij (secretaris), H. Eichhorn (bibliothecaris), J. van Woensel F. J. van Woensel maken 25 jaar deel uit van de vereeniging. DE DISTRIBUTIE Uitreiking distributiebescheiden op Vrijdag 22 November. Haarlem (Vleeschhal) Rest G. Heemstede (Binnenweg 160) 9—12 uur: T, U Vol. ISO4 u.: Vom—Wee. Bloemendaal (Jeugdhuis, Donkere laan): R—U, 1-1 en 2—4 uur. avond van de door het Concertbureau Alphe- naar daartoe geboden gelegenheid gebruik ge maakt. Het programma bestond grootendeels uit fragmenten en potpourri's of selecties uit ope rettes, verder uit enkele koren en aria's uit bekende opera's en één plano-solo. Welnu, we kunnen gerust zeggen dat de vertolking in vele gevallen verbluffend was. In het openingsnum mer was nog meer rhythrne dan klankschoon heid, maar daarna hoorde men vaak een koor klank, die ik het beste met het timbre eener vibrafoon vergelijken kan en een discipline en zangtechniek, die groote tong- en keelvaardig- held omvatte, eigenschappen die wel het meest in de toegift, de humoreske over „Dat gaat naar Den Bosch toe" tot uiting kwamen. De bekende >r Lex Karssemeyer is de dirigent, maar ook de vormer en de ziel van dit ongeveer 100 leden tellende koor; hij Is ook de samensteller en bewerker dor selecties, Dn men kan respect hebben voor hetgeen hij binnen de perken van het genre bereikt heeft. Vooral Strauss' „Wie- Blut" en de Barcarolle uit Offenbach's „Les Contes d'Hoffman" klonken wondermooi. Enkele koorleden zongen zeer goed solo's in „Boccacio" van Suppé; de sopraan Lola van der Ben zong met de haar eigen dramatische ex pressie verschillende andere; de tenor Wlebe Drayer trad in een duet uit „La Traviata" met haar op en voldeed ook in de Cavatine uit „Faust". Pierre Palla zat aan den vleugel. Nu, zijn be geleidingen waren één en al rhythrne en schit tering; hij improviseerde er het noodlge bij. En in zijn solo. ..Venezia e Napoü" van Liszt de monstreerde hij een ongeloofelijke vaardigheid en zekerheid. Ik heb de Tarentelle nimmer te voren zóó snel en met zulk een feilloos gemak gehoord. De muzikale expressie en omlijning was minder sterk. K. DE JONG. Namens de directie heeft ir. Bogtstra, chef van den Technischen dienst, den heer Brammer toegesproken en een geschenk overhandigd. Ook hier was een afvaardi ging van het jubileumfonds aanwezig. Na een toespraak werd een geschenk aange boden. Collecte voor Lb.c.-patiënten Voor de bestrijding der t.b.c. Is veel geld noo- dig. De hoofdinspecteur van de Volksgezondheid wil echter op het oogenblik de bijzondere aan dacht vragen voor de verpleging der patiënten in de sanatoria en op zijn Initiatief wordt op Zaterdag 30 November een collecte gehouden. Ook in Haarlem worden voorbereidende maat regelen voor deze collecte gehouden. Zij, die als collectant(e) medewerking willen verleenen, kunnen zich melden aan het Consultatiebureau der vereeniging tot bestrijding der T.B.C.ge vestigd Gedempte Oude Gracht 41. Huize „De Rijp" wordt ingericht B. en W. stellen den gemeenteraad voor een crediet van f 4334 beschikbaar te stellen voor het huren en in orde maken van huize „De Rijp", waar zooals gemeld is vrijgelaten politieke delinquenten ondergebracht zullen worden. Op het bureau „Huisvesting en evacuatie" hebben zich 137 personen voor zich met hun gezinnen gemeld voor onderdak. Vóór hun detineering hadden zij woonplaats binnen de gemeente. Vol gens ambtelijke voorschriften moeten de ge zinnen aan woonruimte geholpen worden in de gemeente, waar zij voor het laatst woonplaats hadden. Haagsche winkelbediende de hoofdverdachte Moesten zich Dinsdag de twee daders van de overvallen op taxi-chauffeurs, die op 25 en 26 Augustus zooveel beroering verwek ten, voor de Amstcrdamsche Rechtbank verantwoorden, hedenmorgen stonden voor het Haarlemsche college de drie verdachten uit 's-Gravenhage in een analoog geval te recht, dat op 17 Augustus in Halfweg plaats had en vermoedelijk als model heeft gediend voor de latere daden. De 22-jarige winkelbediende uit Den Haag, W. J. L., kwam op Zaterdag 17 Augustus, des middags omstreeks 2 uur met twee kennissen uit het Centraal Station in Amsterdam. Het drietal hield een blokband-taxi van de „Gre- vo"-onderneming aan en den chauffeur werd gelast naar „de kazerne in Halfweg" te rijden Vlak bij genoemd dorp ging de wagen den Osdorperweg op en op 50 meter van den groo- ten straatweg, toen de chauffeur zijn wagen wilde verlaten om zijn „klanten" bij het uit stappen behulpzaam te zijn, werd hem door verdachte L een revolver onder den neus ge houden. Toen de chauffeur, een zekere D. S. uit Amsterdam, zich met den arm wilde be schermen, vuurde L., waardoor de chauffeur in zijn linkerarm en zijn borst, ter hoogte van het hart, getroffen wei'd. De chauffeur vertelde ter zitting, dat hij zich niet herinner de of verdachte een bedreiging heeft geuit. Verdachte verklaarde, dat de revolver slechts bij wijze van intimidatie gebruikt was, waar op de president, mr. E. J. W. Top, opmerkte, dat het dan wel „een Tare bangmakerij" was. De chauffeur sloeg op de vlucht en werd later door een arts uit Halfweg verbonden. Verdachte's kennis S' ging achter het stuur zitten, maar reed de taxi in puin. Dank zij het optreden van een boer, werden de drie roovers, zooals men zich herinneren zal, den zelfden dag in Badhoevedorp gearresteerd. Limburg de trekpleister. Op een vraag van één der rechters, waar voor het drietal een auto noodig had, ant woordde verdachte, dat zij de wielerwedstrij den op den Couberg in Limburg wilden be zoeken. Verdachte L. verwarde zich tijdens het verhoor in zijn eigen verhaal, dat belang, rijk afweek van de eerder afgelegde verkla- TWEEDE KAMER ringen ten overstaan van den rechter-ct missaris, maar hij gaf toe de geestelijke vader geweest te zijn van het plan. Mr. G. W. F v. d. Valk Bouwman noemde het gepleegde feit in zijn requisitoir zeer ernstig en hij achtte de tenlastelegging zoowel wat betreft de po ging tot doodslag al6 ten aanzien van den diefstal met geweldpleging bewezen De alge- meene preventie zou, volgens den Officier met een zware straf gediend zijn, maar de groote schuld van dezen jongeman lokt in de eerste plaats een zware straf uit. De eisch luidde acht jaar met aftrek van de preven tieve hechtenis. Hierna kwam de verdediger, mr. A. W. Hel- lema Jr. aan het woord, die voorstelde een psychiater te raadplegen en aandrong op een reclasseeringsrapport. De volgende verdachte, S„ had als chauf feur gefungeerd. De officier noemde zijn aandeel minder ernstig dan dat van L. De eisch was 4 jaar met aftrek van preventieve hechtenis. De verdediger van S., mr. Van der Goot, teekende S als één van de vele geestelijk ont spoorde jongelui, die ons land na den oorlog telt. Hij drong aan op een reclasseeringsrap port. Uitspraken in al deze zaken op 5 Dec. LEDENCONCERT DER H. O. V. Onder leiding van Kees Hartvelt zal de Haarlemsche Orkest Vereeniging op Vrijdag 22 November haar 4e concert van de 6erie Vrijdag-Ledenconcerten geven. Als solist zal hieraan medewerken de cellist Reinier Bresser, verbonden aan het Concert gebouw Orkest te Amsterdam. Het programma zal worden geopend met een werk van den Nederlandschen componist Gerard Boedijn en wel met een eerste uit voering van „Partita". De solist zal hierna het celloconcert van Dvorak vertolken. Na de pauze is het programma gewijd aan een werk van den Russischen componist Alexander Borodine, wiens Tweede Sympho- nie zal worden uitgevoerd. Zooals gewoonlijk zal dit Leden-concert plaats vinden in de Gemeentelijke Concert zaal te Haarlem. Onderzoek naar geval-Sanders Van onzen parlementairen redacteur) Bij de beantwoording van de opmerkingen over de begrooting van Justitie moest minis ter Van Maarseveen een keuze doen uit de vijf-en-dertig onderwerpen, welke men had aangesneden. Hij predikte altruïsme in het huwelijk en toonde met cijfers de schrikba rende toeneming van het aantal echtscheidin gen aan. dat gemiddeld 4500 per jaar bedraagt hetgeen beteekent, dat ongeveer 10.000 kinde ren het slachtoffer worden. De minister wilde daarom de echtscheidingsprocedure niet ver gemakkelijken. Een commissie van onderzoek zal zich met de kwestie van het Bureau Nationale Veilig heid en het geval-Sanders bezig houden en tevens nagaan, of een dergelijke instelling onder Justitie dan wel onder den minister president thuis hoort. Nogmaals kwam de door den Hoogen Raad tijdens de bezetting aangenomen houding als ook het na de bevrijding niet vrijwillig ter beschikking stellen der zetels ter sprake. Mr. Donner (P.v.d.A.) wilde door middel eener motie hierover alsnog de teleurstelling der Kamer kenbaar maken, doch mr. Bachg (K. V..) die het, wat bedoeld verleden betreft, wel eens was met den voorsteller der motie, vond, dat deze zaak sinds de benoeming van mr. dr. J. Donner tot president afgedaan is. Zoo dachten ook anderen, o.m. mr. Terpstra (A.R.) er over evenals dé minister, die betoogde, dat er voor een dergelijke uitspraak een jaar geleden aanleiding zou hebben bestaan, toen I eigenlijk het vorige kabinet onder het heele geval een streep zette. Resultaat, dat ten slotte alleen de P v. d. A. en de communisten voor de motie stemden, die met 1945 werd verworpen. Behalve o.m. betere salarissen van de rech ters, waarvoor mr. Bachg mee in het krijt trad, kwam de vrouw als rechter weer ten tooneele. Met mej. mr. Tendeloo (P.v.d.A.) en jkvr. mr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.), die vrouwelijke rechters op haar plaats acht ten, namen mr. Stokvis (Comm mr. Vonk (P.v.d.V.) en mr. Bachg (K.V.P.) hetzelfde standpunt in. Echter niet mr Terpstra (A.R die de vrouwen wegens haar emotionaliteit minder geschikt voor het rechtersambt achtte en ook nog als bezwaar een wetsartikel van 1827 wist op te diepen. Dit laatste was ook den minister te kras. wat niet wegneemt, dat hij op grond zijner levensbeschouwing voor een wagenwijd openstellen van rechtersplaat- sen voor wouwen niet geestdriftig kon zijn, mede vanwege het probleem van de even tueel nog huwende vrouwelijke rechter, die, zonder Grondwetsherziening op dat punt, nu eenmaal niet kan ontslagen worden dank zij de onafzetbaarheid der zittende magistratuur. Intusschen moest de minister erkennen, dat hem eenige vrouwelijke inconsequentie niet vreemd was: voor het benoemen van vrouwen tot de functie van kinderrechters ware hij n.l. wel te vinden. In de avondvergadering kwam minister Mansholt aan het woord om in te gaan op hetgeen een lange rij van sprekers zoo al in het midden had gebracht. Hij verklaarde dat de landbouwpolitiek van de regeering gericht moet zijn op versterking der zwakke schakels in den landbouw. In sterke mate zijn we nog steeds van het bui tenland (grondstoffenaanvoer en prijzen) af hankelijk Dit noopt mede tot ha-. Ihaving dei subsidieering van het levensmiddelenpakket Rationeelc verdeeling van den grond moet worden bevorderd. Een prijsregeling voor wintergroenten is op komst; tevens mag de export geen oorzaak worden van een prijs stijging in het binnenland Wat de aardappel prijzen betreft, zeer ongaarne was de minis ter tot weder-inschakeling der Vebena over gegaan. Er moest echter iets gedaan worden voor de bevoorrading der steden. De vleeschdistributie en -rantsoeneéring kan nog allerminst eindigen want tegen Februari of Maart zal het heel wat moeite kosten het tegenwoordige rantsoen te handhaven. Ver moedelijk zal dan een nog grootere vleesch- invoer uit het buitenland noodig zijn. Postzegels welke waardeloos worden De volgende postzegels zullen met ingang van 1 Januari 1947 buiten gebruik gesteld en voor de frankeering waardeloos worden: de Zomerpostzegels, uitgegeven in 1941, frankeer- waarden l'/t, 2'/z. 4, 5 en V/} cent; de Wel dadigheidspostzegels (Kinderzegels), uitge geven in 1941, frankeerwaarden 124, 5 en 7Vt cent; de Weldadigheidspostzegels (Kinderzegels), uitgegeven in 1945, frankeer waarden l'/s, 2l/i, 5, 71/2 en 12V2 cent, alsmede de bijzondere postzegel „Herrijzend Neder land", frankeerwaarde 7Vï cent. R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, thans gevestigd aan de Nieuwe Gracht haar werkzaamheden begon en dat de directeur, dc heer Jos. Vandervelde aan het hoofd der bibliotheek kwam. Deze feiten worden vandaag herdacht met een receptie en het organiseeren van een tentoonstelling onder den titel „Ons mooie boek". Belangstellen den krijgen gelegenheid een bezoek te brengen aan de bovenverdiepingen, waar de boeken bijeengebracht zijn. Zij kunnen een kijkje in de kasten nemen en dan waarnemen, welk een rijke schat van boeken de bibliotheek bezit. Op eenige ta fels zijn werken van verscheidene rubrie ken, welke belangrijk zijn, doch over het algemeen weinig geraadpleegd worden, tentoongesteld, evenals een aantal nieuwe aanwinsten. RECHTER TE DEN BOSCH ONTSLAGEN. Het Hooge College voor de Rechterlijke Macht heeft ingang van 20 November ont slagen mr J. W M. S., rechter in de recht bank te 's-Hertogenbosch. Mr. S. heeft in bezettingstijd het bestuur van „Brabantia Nostra" aangespoord te ijve ren voor afscheiding van het Zuiden, althans van Noord-Brabant, van het Noorden des lands en voor inschakeling van dit gewest in een Belgisch-federalistisch staatsverband Mr S. wenschte voor dit doel de hulp der Duit- schers in te roepen en werkte nauw samen met graag de Marchant et d'Ansembourg. Groote sorteering in alle prijzen ANEGANG 46 Ook voor Speelgoed Burgerlijke Stand BEVALLEN: 19 Nov.: G .Jansen-v. d Eijnde, z.; M. A. de Looper-Bakker, z G C. M Otte- Steenkist, d.; H. J. H Moser-Geutjes. Z-, K Vink-d. Bock, z.; 20 Nov.: M. M C Wijfjes- Haack, d.; M P v. d. Poll-Schoonêveldt, z B. M. L. Bi}l-Noé, z.; 18 Nov.: A. E. J. Saher- Slager z. ONDERTROUWD: 20 Nov.: L Eland en M. Oudendijk; J. G. Wüstefeld en E. d. Graaf; L. Paardenkooper en J. L. de Groot; H. Twiest en S. A. v. Herwaarde; C. Rozenberg en B D Wes terhuls; J Baas en A. F. Bos; A. M. Zoutman en J. A. Taling; K. v. Wijngaarden en M. L. Brinkman; W. F. de Graaff en G. Alewijn; A. Meir.dersma en G. A. Borgesius; J. v. Berk en A. Siderius; L. v. Meeteren en L. Wijlen; J H. Martens en N. C Heijblok; D. C. Vrolijk en J. P. G. Dulneveld; C P. Koster en J. Keur; A Gioen en J. D. W. Krikke; J. P. Zweipfennig en J. A. Leen; H. J. Blom en D. Augustijn; C. H. v. d. Linden en A. Bos; J. H. v. d. Berg en E DaemenG. B. Gerrits en M. J. Prins; K. Meij- boom en A. Arends; P, J John en R. W. P C. M. Siegmund: A. M. S. v. Gennip en W. Koning; C. Walker en H. J. Schouten; G. de Graaff en P. J. Moerkerken; C. J. v. d Schalk en G A. Konings; R. J. de Zaaijer en E. S. Stuij; J. Bos- sers en W. v. d. Tuin; B. J. Walker en M J Godefrooi. GEHUWD: 20 Nov.: R. P. M. Hin en L. J. Francken; J. J. v. d. Vliet en J. G. Meinders. L. v. Woensel en W. Metz; A. Koster en J. G Kooreman; M. P. C. v. Riel en T E. Huijboom; E. T. J. Henckens en P. Teeuwen; P. H. v. d. Aa en D M. v. Bruggen; J Wiersma en T Laag land; P. Kruijver en E. Zuiderduijn; A. Veen en T. Grit; D. v. Zomeren en H. J. A. Zwarts: H. Keijzer en M. D v. d. Wijk; A. H. Reinhart en A Schuiten; A. Ie Noble en H. M. Dirks; A. J. A. Peters en W. K. Veldkamp: J. Valk en A. Konings; G. Scheffer en G. d. Kwaadsteniet. OVERLEDEN: 17 Nov.; I. v. Bel, 31 j., Zaanen- laan; 18 Nov.: G. A. Mallee, 70 j.. Hageslraat; A. A. Hendriks, 66 j.. Elzenplein; 19 Nov.: R. G. Hoogendoorn, 4 d„ Gasthuievest. BUITENLAND. C. C. D.-controleurs hebben bü iemand In Leiderdorp een groote hoeveelheid distributie- bonnen. Enge'sche sigaretten en reepen choco lade aangetroffen. De distributiebescheiden had de man als onderpand tn bewaring genomen van personen, aan wie hij geld had uitgeleend. Wanneer deze niet in staat waren het geleende geld terug te betalen, beschouwde hij de bon nen als zijn etgendom. In deze zaak kregen der tien personen een proces-verbaal Het motorschip ..Oranjefontein" dat 20 No vember uit Durban is vertrokken, zal vermoe delijk ln de tweede helft van December te Am sterdam aankomen. Dit schip brengt de corres pondentie terug van hen die uit phllatelistische oogmerken post hebben meegegeven met het K.L.M.-vliegtuig ..Edam", op zijn proefvlucht r.aar Johannesburg. Drie Heldersché aannemers J. P. G.. P. A. V. en W A R die voor de Duitschers bunkers, radiomasten en geschutstellingen gebouwd had den, zijn veroordeeld tot respectievelijk 5. 4 en 2 jaar Rijkswerkinrichting. Zij zijn 15 Jaar ont zet uit de kiesrechten en mogen in dien tijd geen leidende functie in het bouwbedrijf uit oefenen. De Nederlandsche TJ.-K. Bond van hotel-, café- en restauranthouders heeft bij den mi nister van Economische Zakcr. geprotesteerd tegen de laatste prijzenbeschikking voor deze bedrijven. De minister van Onderwijs heeft besloten voor de Jaren waarin een student zich niet heeft kunnen laten inschrijven ten gevolge van tegen hem getroffen zuiveringsmaatregelen. onthef fing te verleenen van de bepalingen, dat de be talingen van het collegegeld in achtereenvol gende jaren moeten zijn geschied. Ged. Staten van Noordholland stellen aan de Prov. Staten voor aan de Stichting Volkshoo- gen school te Bergen voor 1947 een subsidie te verleenen van f 2500. Het Amerikaansche Departement van Fi nanciën heeft meegedeeld dat Amerika ruim 50 milliard dollar aan lend-lease hulp heeft uitge geven. Hiervan kreeg Nederland ruim 246 mil- lloen dollar. Telefoneeren niet Batavia is thans mogelUk op Maandag. Woensdag en Vrijdag van 10—17 u. Op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 10—13 uur is de verbinding slechts opengesteld voor regeeringsgesprekken en gewone particuliere gesprekken van zeer dringenden aard. Met Ban doeng kan op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 13—17 uur worden getelefoneerd. HAARLEM EN OMGEVING. De Arbeiders Gemeenschap der Woodbroo- kers organiseert op 7 en 8 December te Bentveld een weekend over het thema: Wat helpt en wat belemmert ons tot het Christendom te komen? en op 14 en 15 December een weekend voor Jongeren: Op zoek naar nieuwe idealen. liet Calvet Kwartet zal op Donderdag 28 November des avonds om acht uur ln de Ge meentelijke Concertzaal te Haarlem een kamer muziekavond geven onder auspiciën van de Maatschappij tot bevorderintg der Toonkunst afdeellng Haarlem. Het programma vermeldt werken van Mozart, Schubert en Ravel. De burgemeester van Bloemendaal zal op Vrijdag 22 November géén spreekuur houden. Dr. W. G. N. v. d. Sleen zal op Maandag 25 November des avonds om acht uur in het Ge bouw van de Vereeniging van Vrijzinnig Her vormden aan de Jacobstraat 6 een lezing met film houden over Zuid Afrika Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling organiseert op Zondag 24 November een film voorstelling in het Frans Hals-theater over „De parel der waddeneilanden het eiland Texel". Deze normaalfilm, met muziek van Hugo de Groot, geeft een prachtig beeld over het leven van mensch en dier op dit mooie eiland. Voordracht voor directeur van Publieke Werken te Zandvoort Het college van B. en W. van Zandvoort heeft voor de benoeming van een nieuwen directeur van Publieke werken de vol gende voordracht aan den raad opgemaakt: 1. Ir. J. S. Duyvis te Amersfoort; 2. Ir. H. J. Geyl te Haarlem; 3. Ir. J. P. Smits te Krommenie. Ir. Duyvis is langen tijd in Indië ge weest waar hij belangrijke werken heeft uitgevoerd. Thans verblijft hij tijdelijk in Amersfoort; ir. Geyl is leeraar aan de M. T. S. te Haarlem; ir. Smits vervult tijdelijk de functie van waarnemend directeur van Publieke Werken te Krommenie en te Wormerveer. In de raadsvergadering van a.s. Dinsdag avond zal de benoeming plaats hebben. Noodlijdendlieid der gemeente B. en W. adviseeren de voor waarden te aanvaarden Zooals gemeld is hebben Gedeputeerde .Staten van Noordholland aan den gemeen teraad van Bloemendaal bericht, dat zij de begrooting van 1946 niet zullen goedkeu ren, indien de algemeene voorwaarden voor noodlijdende gemeenten niet aanvaard worden. B. en W. adviseeren den raad de gevraagde verzekering aan Ged. Staten te geven. Het college stelt echter met nadruk vast, dat deze verzekering niet in vrijheid wordt gegeven, maar gedwongen wordt afgelegd. Immers indien de raad het stand punt van zijn voorganger zou innemen, zou dit ten gevolge hebben, dat de begrooting 1946 niet wordt goedgekeurd en het doen van verdere uitgaven niet meer geoorloofd is. De geheele gemeentelijke werkzaam heid zal dan tot stilstand komen. Deze ver antwoording op zich te nemen kan het college den raad niet aanraden. Uitdruk kelijk stellen B. en W. vast, dat het afleg gen van bedoelde verklaring noch de leden van dit college noch de leden van den raad kan binden tot het verrichten van hande lingen, die zij in strijd achten met de bij de aanvaarding van hun lidmaatschap af gelegde eed of belofte. EEN FIETSENDIEF BETRAPT Een dame zag een man. die zich op verdachte wijze ophield ln den tuin van een villa. Toen zij hem even later met een fiets aan de hand den tuin zag uit sluipen, vermoedde zij onraad en waarschuwde een garagehouder die met een auto een achtervolging inzette. De jacht had succes, want bij Overveen kon de dief worden achter haald en aan de politie worden overgeleverd. Industrieele onderneming in de omgeving van Haarlem vraagt TWEE VR. KANTOORBEDIENDEN leeftijd 1620 jaar. Br. met opgave leeft., opleiding en verl. salaris onder nr. 624 5 Bureau van dit blad. BEKWAME MANGELSTERS, STRIJKSTERS en VOUWSTERS gevraagd N.V. Wasscherij en Chemische Wasscherij PEEPER- KORN, Bleekersvaartweg 39, Heemstede. GEVRAAGD AANKOMEND PEDICURE tevens MANICURE Aanb. persoonlijk a. h. adres Binnenweg 76, Heemstede Aan de Christel. KLEUTERSCHOOL der Borski Sillem- 6tlchting Bosch'laan 26 te Bloemendaal, wordt gevraagd (zoo mogelijk per 1 Febr. a.e.) een HOOFD (acte A en B) salaris 130p. maanid. Schr. soil, bij secretaresse L. HogenbirkHartmann, Bispïnokilaan 11, Bloemendaal. Wasscherij KLEVETtPARK, Santpoorterstraat waagt Strijksters; Maisgelsters en aank. Meisjes Allround vakman. Beheerscht dames- en heerenvak vol ledig. Snijdt moderne dames- en heerencoupe, zoekt relatie voor samenwerking of technische leiding atelier. Wil ook gaarne alleen zitplaats kleermakerij. Brieven onder no. 6230 Bureau van dit blad. Goede positie in HAARLEM en omstreken aange boden als VERTEGEN WOORDIGER door een groote MAATSCHAPPIJ aan sollicitanten, die verder zien dan dezen tijd, op incasso- en provisie-basis met sociale voorzieningen. Direct bestaan verzekerd. Ver- grootLng van regelmatig terugkeerende verdiensten, om zoo te zeggen, in eigen hand, naar betoonde ac tiviteit. Gegadigden moeten zich onder den Middenstand thuis gevoelen, zich als doel gesteld hebben een meer ZELFSTANDIGE POSITIE, en initiatief be zitten. Leeftijd tot 35 jaar. Borgstelling ran 500 gulden verelsclit. Rijwiel gewenscht. Brieven met uitvoerige inlichtingen onder nr. 6224 Bureau van dit blad. E.E.K.. Groote Houtstraat 156, Tel. 16176 vraagt GROOTWERKERS LEERLINGEN (mnl. en vrl.) Thuiswerk of op ons atelier, 's Zaterdags vrij. Ververij en Chem. Wasscherij vraagt BESTELLER. COLPORTEUR Aanm. Fa. J. LOTTGERING, Amsterdameche Vaart 30. Op technisch handelsburearu te Haarlem zijn de functies vacant van: 1. ASS. BOEKHOUDER leeftijd ca. 18 jaar. 2. ASS. INKOOPER leeftijd 2022 jaar, middelbare opleiding en/of praktijkdiploma's. Brieven onder no. 6229 Bureau ran dit blad. Zoo n man is een aanwinst voor elke coupé. Hij voelt zich goed gehumeurd, ftt en prettig omdat hij weet dat hij goed geschoren is. frisch en glad met Gillette I «j; Ondinks beperkte import heeft uw winkelier meestil In voorraad Per mesje Mid deler. M ETAAL"W AR E NFAB RIEK waagt voor direct een Soil. m. opg. v. tegenw. werkkring en verl. sal. onder no. 62 51 Bureau van dit blad. Wilt U a.s. voorjaar een KATOENEN REGENJAS, brengt dan nu uw lakens bij M. DOUWMA ZOON - Gen. Cronjéstr. 42.44 Voor Uw BABY en Uw KLEUTERS de mooiste ST. NICOLAAS.GESCHENKEN TEL. 21413 ANEGANG 10 Uw oude bontmantel door ons gerepareerd en gemoderniseerd krijgt U als nieuw terug binnen 14 dagen. Eerste klas werk en prima coupe ook voor mantels en ja/ponnen ORANJEPLEIN 34, HAARLEM halte Schouwtjesbrug met Sigaren of nieuwe Sigaretten Engelsche sigaretten met nieuwe sigaretten. Op Uw bon geheel Sigaren. Pruimtabak of pruimrollen. 40 Gram Rooktabak bij LOU BRAAKMAN Spec. Sigarenzaken KI. Houtstraat 22 Jacobijnestraat 8 Holl. Duinkonijnen; Soep-, Braadkippen 2.50 p. pond TEL. 10924 - WARMOESSTRAAT 4 v/h Lange Veerstr. V dljft DE KRUIDENIER Schildersbedrijf „Javabi" verstrekt U gaarne prijsopgaaf van aJle voorkomende Vraagt NU prijs voor binnenwerk. WOONHUIS: GRERBERSTRAAT fl, HAARLEM-NItÜ. De Hulsvrouw: „Zijlstra zet in de advertenties wij vaeren goede waeren en ik weet uit ervaring hoe wéér dat is. Op de goede kwaliteit van Zijlstra-levensmiddelen kan je altijd ten volle vertrouwen!" 85 ZUIstra-wInkels. HAARLEM Barteljorlsstr. 25 en HEEMSTEDE: Raadhulsstr. 49 en BEVERWIJK: Breestr. 78. Schriftelijke cursus Ned. Taal en Stijl De Stichting voor Opleiding van Maatschappelijke Werkers organiseert naast haar gewone cursussen er een voor Ned. Taal en voor Stijl. Duur 1 1/2 Jaar. Prijs elk f 40. leerboeken inbegrepen. Prospectus op aan vraag, KI. Houtweg 18, post bus 137, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3