1 I Geestelijk- en lichamelijk misdeelden Afscheid ds. A. van Biemen Manuel de Falla Kort en Bondig *7 ^den °"r,icheiden groepen' Groote plannen voor Haarlem en omgeving Haarlem telt 5000 geestelijk en lichame lijk gebrekldgen. Het is dus te begrijpen, dat de zorg daarvoor veelomvattend is en dat er naar gestreefd wordt die weliswaar zoo goed mogelijk te doen zijn, maar dat daarnaast getracht wordt de uitgaven te beperken. De bemoeiingen zijn: Voorzorg (aan den schoolleeftijd voorafgaand), Zorg (Buitengewoon Onderwijs) en Nazorg (voor de kinderen die de school verlaten hebben). Aan de Zorg wordt hier reeds alle aan dacht gegeven. Ook op het gebied van de Nazorg is men veel gemeenten vooruit, wat trouwens verklaarbaar is, want Haarlem begon er 21 jaar geleden al aan, als een van de eersten in het land. Zuilen van de Nazorg zijn de werkinrichtingen en de Avondverzorging. Op de werkinrich tingen gaan thans ongeveer 50 jonge men- schen. Dit zijn uitsluitend personen die anders voor een gestichtsverpleging in aan merking komen, of op den duur daar op aangewezen zouden zijn. Daar doen zij nutti gen arbeid en wat het allerbelangrijkste is, zij voelen hun achterstelling minder. De verzorging op deze werkinrichting kost aan de gemeente slechts f 200 per jaar, terwijl voor gestichtsverpleging minstens f 800 uitgegeven zou moeten worden. De werkinrichting is over twee gebou wen verdeeld: schoolgebouwen op de Bo termarkt en in de Kamperstraat. De rege ling is-goed, maar er is plaatsgebrek. De avondverzorging voor een groot deel van de kinderen die de buitengewone scho len verlaten hebben, heeft in de oorlogs- jaren een gevoeligen knak gekregen, maar is nu toch weer op krachten gekomen. Evenzoo de Nazorg. Vroeger heeft men wel eens gedacht, dat de nazorg zich al leen zou uitstrekken over een beperkt aan tal jaren, die aansluiten op het verlaten van de buitengewone school, maar in de practijk is gebleken, dat er feitelijk nooit een einde aan komt. Herhaaldelijk zoeken de oud-leerlingen weer contact met de Na zorg, zelfs in hun huwelijksleven. Het is daardoor te verklaren, dat er op die afdee- ling veel werk te doen is. De heer E. P. Schuyt kan het niet meer alleen af; er zal dan ook binnenkort een vrouwelijke amb tenaar bij komen, die zich in het bijzonder met de meisjes en vrouwen zal bezig hou den. Er is behoefte in Haarlem en omge ving - een gebied van 300.000 inwoners aan een centrale arbeidsinrichting voor onvolwaardigen, berekend voor ongeveer 300 tewerk" estelden. Dit zal een uitgaaf van f 500.000 eischen. Gerekend wordt op financieelen steun van rijk en provincie. De verdere kosten zullen over de gemeenten omgeslagen worden. Deze zullen vermoedelijk neerkomen op ongeveer 8 cent per inwoner per jaar. De nieuwe werkinrichting is gedacht op een terrein nabij de grens van Overveen. De bedoeling is daar verschillende pavil joens te bouwen; omdat het noodzakelijk is tusschen de tewerkgestelden een strenge afscheiding toe te passen. Allereerst zullen er komen te werken kinderen die pas van de buitengewone school komen. Het feit is geconstateerd, dat sommigen zich moeilijk aanpassen aan de gewone maatschappij. Zij zullen daar een overgangstijd van eenige jaren doormaken, die zeer velen klaar zal maken om over te gaan in het gewone arbeidsproces. Velen die anders maatschappelijk mislukken, zul len dan voor het verdere leven gered kun nen worden. Dit zal veel levensleed voor komen en bovendien voor de overheidskas sen nog voordeel opleveren. Zuinig met kolen, gas en stroom Het ministerie van Economische Zaken vestigt er de aandacht op, dat de staking in de Amerikaansche kolenmijnen de kolen- positie hier te lande zeer ongunstig be ïnvloedt. Allés zal derhalve in het wej.k moeten worden gesteled om elk niet strikt noodzakelijk verbruik van kolen, gas en electriciteit te vermijden. Zoo zal ook voor de komende feestdagen géén stroom voor étalages en reclameverlichting beschikbaar kunnen worden gesteld. Voorts zal het publiek zich stifit dienen te houden aan de rantsoenen voor gas en electriciteit. Overschrijding van deze rant soenen kan in geen geval worden toege staan. Teneinde een te hooge spitsbelasting der electrische centrales te voorkomen moet worden aangedrongen op een zoo ge ring mogelijk stroomverbruik tusschen 7,30 en 9.30 uur voormiddags en 15.30 en 18.00 uur namiddags. Leerstoel in volksvoeding en voedselvoorziening Dr. ir. M. J. L. Dols, raad-adviseur van het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voed selvoorziening, is benoemd tot bijzonder hoogleeraar aan de gemeentelijke universi teit van Amsterdam voor het geven van on derwijs in volksvoeding en voedselvoorzie ning. De bedoeling van dezen nieuwen leerstoel in volksvoeding en voedselvoorziening, inge steld door het Nederlandsche Instituut voor Volksvoeding, is het verbreiden van de ken nis omtrent voeding en voedingsgewoonten bij de verschillende volkeren, het naga;*; van het verband tusschen voeding, gezondheid, bodemcultuur en bodemproductie, alsmede het bestudeeren van maatregelen ter ver betering van de voeding. Daarnaast behooren problemen omtrent de practische voedsel voorziening en het werk van de internationale voedingsorganisatie tot het werkterrein van dezen docent. Bij de behandeling van deze onderwerpen wordt uiteraard ook aandacht geschonken aan agrarische, economische, en sociale factoren Eerst Joden geliolpen en ze daarna verraden De advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam heeft de doodstraf geëischt tegen den 34-jarigen kapper W. N. uit Hilversum, wien ten laste was gelegd, dat hij tientallen Joden aan den S. D had ver raden. Bij de behandeling van de zaak bleek, dat N. de eerste jaren van den oorlog illegaal werk deed. valsche persoonsbewijzen aan Joden verstrekte en deze ook in zijn huis ver borg. Als gevolg hiervan werd hij door de Duitschers gearresteerd. Bij zijn verhoor bood hij aan, in ruil voor zijn vrijheid adressen van ondergedoken Joden te verschaffen. De Duit schers gingen hierop in en N. heeft tientallen adressen bekend gemaakt. Voor elke aangifte kreeg hij veertig gulden Zelfs nadat de S.D. hem medegedeeld had, dat men nu wel quitte stond, is hij met zijn verraad doorgegaan. Hij heeft toen onder andere een Joodschen han delaar uit Amersfoort, die aanvankelijk bij hem ondergedoken was geweest, aangegeven Tien van zijn slachtoffers zijn nimmer terug gekeerd. Van een hunner heeft hij bovendien meubelen geroofd en deze ten eigen bate ver kocht. Het Hof zal op 5 December uitspraak doen. Door Sociale Zaken worden thans velen gesteund die aanvankelijk niet over hun volle arbeidscapaciteit beschikten en daar door geen kans zagen geregeld werk te krijgen. Het is er van gekomen, dat die menschen nu als het ware een „pensioen" gekregen hebben. Toch zijn er velen onder hen, die nog arbeidscapaciteit hebben. Als deze menschen op de werkinrichting weer geleerd wordt geregeld te werken, is er veel gewonnen. Het is mogelijk dat zij bij hun terugkeer in het arbeidsproces nog bij- steun moeten hebben, maar 'dat is geen be zwaar en in elk geval veel goedkooper dan hun „pensioen". Het is niet waarschijnlijk dat in de eerste jaren al begonnen kan worden met het bou wen der paviljoens. Maar er kan aange vangen worden met tuinwerk. Daarvoor is het zetten van een eenvoudige keet vol doende. Deze werkinrichting wordt voor het dis trict Haarlem opgezet, omdat het de bedoe ling is zulke werkinrichtingen over de pro vincie te verdeelen. Er zullen er in de toe komst vermoedelijk ook komen in Amster dam, Zaandam, Alkmaar, het Gooi en Enk huizen. Er - is door de Verbandscommissie te Haarlem in de afgeloopen maanden een in zameling gehouden vdor deze werkinrich ting, omdat gemeend wordt, dat naast de overheid ook het particulier initiatief moet worden ingeschakeld. Daardoor is een stamkapitaaltje van f 3500 bijeengekomen. Eereraad voor Letterkunde is afgetreden De Eereraad voor de Letterkunde heeft aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen medegedeeld, dat hij kennis genomen heeft van onderscheidene uitspraken van den Centralen Eereraad, dateerend uit den laatsten tijd, waarbij in hooger beroep uitspraken .van eereraden zijn vernietigd met het gevolg, dat de be trokken kunstenaar of wel geheel vrij- uitging, of wel werd onderworpen aan een maatregel van voor hem zeer licht karak ter. Den Eereraad is daarbij gebleken, dat de Centrale Eereraad zich stelde op een standpunt, dat onoverbrugbaar afwijkt van datgene, hetwelk de eereraad van het be gin af heeft gemeend als het eenig juiste te moeten innemen. Op dien grond is de Eereraad van oor deel geen vruchtdragend werk meer te kunnen verrichten onder supervisie van den Centralen Eereraad. Daarom heeft hij in zijn geheel zich genoodzaakt gezien zijn ontslag aan te bieden. De afgetreden leden zijn mr. F. Borde wij k, voorzitter, prof. dr. J. Tielrooy, vice- voorzitter, mr. M. Nijhoff, A. E. J. B. ter Gast, mevrouw A. Romein-Verschoor (plaatsvervangend lid), prof. dr. W. Hel- linga en A. Defresne. De Eereraad voor de Architectuur en Toegepaste Kunst stelt zich op hetzelfde standpunt als de Eereraad van de Letter kunde ten opzichte van de uitspraken van den Centralen Eereraad. B. Rijnveld overleden Zaterdagmiddag is te Hillegom als ge volg van een hartverlamming op 51-jari- gen leeftijd overleden, de heer B. Rijnveld, directeur van de N.V. F. Rijnveld en Zn. Als één der pioniers voor de vestiging van het beursgebouw van Bloembollencultuur te Hillegom, en als voorzitter van diverse bloemistenorganisaties (o.a. van de Hille- gomsche bloembollenbeurs) mocht hij zich in de algemeene achting zijner vakgenoo- ten verheugen. Zijn heengaan is dan ook een gevoelige slag voor onze bollenstreek. Woensdagmid- dag om 14 uur geschiedt de begrafenis op de Algemeene Begraafplaats in Hillegom. Volgend jaar meer kunstzijden kleeding? „De positie van kunstzijden kleeding zal eind 1947 gunstiger zijn", heeft de heer P. Fentener van Vlissingen, directeur van de N.V. van Vlissingens Katoenfabrieken te Helmond medegedeeld. Dit beteekent dat kunstzijden damesstoffen, voering, tricotage en lingerie naar alle waarschijn lijkheid in zoodanige hoeveelheden ver krijgbaar zullen zijn, dat men voor het allergrootste deel in de behoeften op dit gebied zal kunnen voorzien. Helaas be teekent het nog niet, dat het kleedingpro- bleem in het binnenland hiermee zal zijn ongelost. Immers katoenen en wollen stof fen kunnen nog niet in voldoende mate worden afgeleverd. Nederland—Canada In het Kurhaus te Scheveningen is de eerste algemeene vergadering van de ver- eeniging „Nederland-Canada" gehouden. Meer dan 400 leden waren uit alle deelen van Nederland gekomen. De bescherm vrouwe der vereeniging, Prinses Juliana, was door haar particulieren secretaris ba ron mr. J. C. Baud vertegenwoordigd. De voorzitter, mr. E. E. Menten, deelde mede, dat de vereeniging thans 3000 leden telt. Des middags waren de leden op de buitenplaats „Groot-Haesebroek" te Was senaar de gasten van den eere-voorzitter der vereeniging, de heer P. Dupuy, gezant van Canada. KONINKLIJK BEZOEK AAN HET STEDELIJK MUSEUM TE AMSTERDAM. De Koningin heeft hedenmorgen een be zoek gebracht aan de tentoonstelling van ont werpen voor oorlogs- en vredesmonumenten in het Stedelijk Museum te Amsterdam, welke georganiseerd is door den Nederlandschen Kring van Beeldhouwers. St. Nicolaas in Haarlem-Noord Op uitnoodiging van de Generaal-Cronje- straatvereeniging zal St. Nicolaas Woensdag een bezoek aan Haarlem-Noord brengen De goede Sint arriveert om twee uur aan het station en zal, nadat de Haarlemsche Post- fanfare hem met muziek heeft verwelkomd, in een met vier schimmels bespannen rijtuig een rit door Haarlem-Noord maken. Daarna is er voor de kinderen van de leden der Cronjéstraatvereeniging een feest in restau rant Bolwerk. INTERLOCALE TELEFOONGIDS De volgende week wordt een begin gemaakt met de aflevering van het eerste deel van een nieuwen interlocalen telefoongids, dat de plaat sen met beginletters van A tot eri met G omvat. De oplaag bedraagt 185.000 exemplaren. Het zal eenigen tijd duren voordat dit aantal afge- levex-d is. INSPECTEUR DER P. T. T. Bij beschikking van den directeur-generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie is de referen daris der Posterijen, Telegrafie en Telefonie de heer J. Mastenbroek, thans aangewezen als ad junct-inspecteur te Haarlem (inspectiebureel) te rekenen van 1 April 1946 benoemd tot inspecteur der P.T.T. Raad van Arbeid te Haarlem Mr. H. B. Wildt Meyboom tot voorzitter benoemd Met ingang van 1 December is tot voor zitter van den Raad van Arbeid te Haarlem benoemd mr. H. B. Wildt Meyboom, die sinds 1939 voorzitter van den Raad van Ar beid te Dordrecht is geweest. Na de voltooiing van zijn studie in de rechtswetenschap aan de Leidsche Univer siteit was mr. Wildt Meyboom werkzaam op onderscheidene afdeelingen van het mi nisterie van Sociale Zaken, laatstelijk als rijksinspecteur voor de werkverschaffing in algemeenen dienst. Hij woonde toen in Wassenaar en was gedurende zes jaren lid van den gemeenteraad aldaar voor de Li berale Staatspartij „De Vrijheidsbond". In Dordrecht was mr. Wildt Meyboom, behalve voorzitter van den Raad van Ar beid onder andere voorzitter van Pro Ju- ven tute, rechter-plaatsvervanger in de Ar rondissementsrechtbank, voorzitter van de Openbare Leeszaal en lid van den Voogdij raad. Ook is hij eenigen tijd secretaris van het College van Rijksbemiddelaars ge weest. Hij zal als voorzitter van den Raad van Arbeid te Dordrecht worden opgevolgd door mr. N. E. H. van Esveld te Amster dam, een zoon van dr. W. H. C. van Esveld, conrector van het Kennemer Lyceum te Overveen. Zondagavond heeft Ds. A. van Biemen afscheid genomen als voorganger van de Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden te Haarlem, met een predikatie over 1 Cor. 4 vers 20. De scheidende predikant wierp een terugblik op de 3 Jaren, die hij in deze gemeente gearbeid heeft. De eerste jaren, die zich kenmerkten door een hoogspan ning van geestelijk leven, hebben een waardevol contact gebracht tusschen de gemeente en hem. In dien en den daarop volgenden tijd van ver slapping heeft hij getracht de gemeente -het wezen van het godsdienstig leven duidelijk te maken. Na woorden van hartelijken dank gebracht te hebben aan het bestuur der Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden vobr de vruchtdragende samenwerking, wensohte hij de gemeente toe, dat zij in elkander mogen ontdekken de inner lijke bezieling van het Werk Gods. Mr. B. Bouman sprak daarna als voorzitter der Vereeniging. Hij .betreurde het afscheid van Ds. van Biemen, die zulk een belangrijk werk in deze gemeente heeft verricht. Op zijn verzoek zong de gemeente den scheidenden leeraar het eerste en laatste vers van Gezang 263 uit den bundel van den Ned. Protestantenbond toe. Na afloop was er gelegenheid tot afscheid nemen in de consistorie-kamer, waarvan velen gebruik maakten. DE DISTRIBUTIE HAARLEM, 23 November 1946 Nieuwe bonnen. Haarlem: Rest. H en I (Vleeschhal). Schoenenbonnen: Bloemendaal: Jeugdhuis. Afhalen zeepformulieren: Heemstede: Van Merlenlaan 2 9—12 uur. Eveneens schoenenbonnen voor de letters L t.m. Liedereiiavond H. Schey Over een liederenavond van Herman Schey te schrijven Is eigenlijk een ondankbare taak. Want mijn woorden zijn onmachtig om de ge weldige indrukken van die phenomenale kunst uitingen, die èn vocaal technisch èn muzikaal èn wat expressieve kracht betreft het hoogst denkbare bereiken eenigszins voldoende weer te geven. Wie ooren heeft om te hooren, die hoore dezen apostel der schoonheid, dezen verkondi ger van menschelijk lief en leed. Schubert, Schumann, Wolf en Verdi zong hij Van deze heeft Schubert wel de diepste indruk ken .gemaakt. Een samentreffen van elementaire kracht, veelzijdigheid en mélodische schoonheid als i#i Schubert's liederen vindt men nergens anders. Bij Wolf's liederen waarin de piano partij zoo nauw aansluit bij den inhoud van den tekst voelde men het gemis van een tekstboek. Wel is Schey's dictie duidelijk, maar toch leidt het luisteren naar de woorden de aandacht min of meer van de muziek af. Met tekstboek kan de hoorder zich door het lezen op den inhoud voorbereiden. Hoogtepunten? ..Totengraber's Heimweh" en „lm Frühling" van Schubert, „Benedeit die sel'ge Mutter" van Wolf en de Grand Aria uit „Un Ballo in Maschera" van Verdi, Welk een bel canto en kracht in deze laatste! Geestdrift heerschte er Zaterdagavond in de volle Begijnhofkapel; twee toegiften waren het gevolg daarvan. De begeleidingen van Marguérite Reyners wa ren als altijd uitstekend. Moge Hei-man $chey spoedig weer komen! Chris Hofland Roodkapje Over Muziek R.K. Harmonie „Euphonia" „Euphonia" gaf ter gelegenheid van haar zil veren Jubileum Zondagavond in de Gem. Con certzaal een druk bezocht concert, gevolgd door variétés en een bal. Het concert begon met de Ouverture van „Das goldene Kreuz", een destijds veel uitgevoerde opera van Ignaz Brtill, waarna de eere-voorzitter een -welkomstwoord sprak. Het Prélude van Villette's lyrisch drama „Tarcislus", dat nu volgde was verplicht nummer in de 2de Afd Harmonie van het dezen Zomer te Spaarndam gehouden concours, „Ephonia" behaalde toen een 2den prijs; de uitvoering ih de zaal klonk nu veelszins beter dan toen in de open muziek tempel; echter mag het spel der clarinetten nog wel wat soepeler worden. Enkele onzuiverheden kwamen nog voor. Dit was ook 't geval bij de uitvoering der Baïletdansen uit de komische opera „Marion" van S. Vlessing, vlot geschreven stukjes die af en toe aan het ballet uit Gounod's „Faust" herinneren, doch waarvan vooral de Gavotte in harmonisch opzicht bedenkingen doet rijzen. Ongelijkheden in de uitvoering van snelle figuurtjes verlangen nog correctie. „Ohant druidique" van Villette heeft ook al „Faust"- trekken, althans in 't begin; verderop gaat dit „symphonisch gedicht" meer de „alla marcia" met een Andante als intermezzo. Kleine tekort komingen bij de vertolking zdllen onder de des kundige leiding van den dirigent J. W. Lefeber, die van 't begin af „Euphonia" geleid heeft en dus ook jubileerde wel verdwijnen, zoodat dit harmoniegezelschap spoedig weer een plaats in een hoQgere afdeeling met eere zal kuimen be zetten, K. DE JONG BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: 22 Nov., S. Lohmannv. Veen, z.; J. Koehorst—Boeree, d.; M. Kohier—Paarde- bek, z.; W. H. Kooij—v. Buuren, d.; S. v. Valen v. Wort, d.; A. B. v. Voort—Angene, d.; F. i KruupBeneker,; C. L. HulsewéHooy, d,; M. I J. M. Speet—v. d. Meer, z.; W. J. Borst—Tanis, i z.; G. E. C. Bloem—Margadant, z.; 23 Nov., A. M. Ploeg—Opbroek, d.; C. G. Baak—Dolieslager, z.; J. W. Kolderie—Jurrema, d. GEHUWD: 23 Nov., W. Peper en Gr E. v. Mourik. TA E vorige week is in Argentinië de Spaansche componist de Falla overle- Het door Joodsche terroristen opgeblazen belastingkantoor in Jeruzalem, een van de vele openbare gebouwen in het Heilige Land die ten offer vielen aan de ondergror^d- sche dynamiet-activiteit der Joodsche verz etsorganisatie Irgun Zwai Leumi. Stoornis op gala-avond van Haarlems Kunstcentrum Tijdens het optreden van het in Amster dam gevestigde cabaret-ensemble „Rud. Nelson Revue" op den gala-avond van Haarlems Kunstcentrum in de Concertzaal op Zaterdagavond hebben zich ongeregeld heden voorgedaan, die er de oorzaak van waren dat het programma ontijdig moest worden afgebroken. Genoemd ensemble bestaat op één na uit sluitend uit artisten, die na 1933 uit Duitschland vluchtten om aan het Hitler- régime te ontkomen en in Nederland gast vrijheid vonden, totdat de bezetting in 1940 hen dwong, onder te duiken. Na de bevrijding trad het gezelschap meermalen in ons land op, zonder moeilijkheden te ondervinden. Zaterdagavond heeft Jozef Baai', de con férencier, tevoren verklaard, dat hij gaar ne de Nederlandsche taal zou gebruiken, doch dat hij deze niet zoodanig beheerschte dat hij correct zou kunnen spreken, waar om hij permissie vroeg zich in het Duitsch uit te drukken, ofschoon hij zich reali seerde dat aan deze taal vele onaangename herinneringen verbonden waren. Een goed keurend applaus gaf hem de gevraagde permissie. Tijdens de revue kwamen échter her haaldelijk stoornissen voor, die zoo toe namen, dat het gezelschap het. laatste ge deelte van zijn programma liet vervallen en van het podium verdween. Bij het weggaan heeft een der demons tranten zich niet ontzien, een ruit van een der loketten in de vestibule met een steen te verbrtj zelen, waarbij de heer Timmer man van het Concertbureau Alphenaar nauwelijks aan een verwonding ontsnapte. De voorzitter van Haarlem's Kunstcen trum heeft zich aan het einde tot tolk ge maakt van de verontwaardiging, die een deel van het publiek over deze storingen gevoelde. Hij verklaarde, dat de vereeni ging dergelijke leden gaarne missen wil. Zijn woorden werden luide toegejuicht. Tot zoover de geschiedenis van dit onaan gename incident, die onthult dat het on derscheidingsvermogen van velen nog veel te wenschen over laat, wanneer het ver schil tusschen een politieke en een cul- tureele kwestie in het geding komt- Het geeft blijk van kortzichtigheid, de taal uit politieke overwegingen te vereenzelvi gen met smartelijke herinneringen aan misdaden en terreur, waarvan de bedrij vers Duitsch spraken. Haarlems Kunst-Centrum De nog jonge, doch op kunstzinnig gebied zeer actieve vereeniging Haarlem's Kunst- Centrum had voor haar 2den Gala-avond in het Concertgebouw een bijzonder gevarieerd programma samengesteld. Een uit de sym- phonie-ensembles „Haerlem" en „Euphonie", beide onder leiding van Willem Rettig, samen gesteld orkest speelde Beethoven's „Egmont"- Ouverture. en het Andante „met den pauken slag" van Haydn en begeleidde de sopraan zangeres Elsa RettigBarther in het Largo van HMndel en de Canzone „Voi que sapete" uit Mozart's „Figaro". Het deed dat verras send goed; men bemerkte nauwlijks dat het orkest bijna geheel uit dilettanten gevormd was en ook de zuivere zang liet goede indruk ken na Louis van Gasteren declameerde het bodeverhaal uit Vondel's „Gijsbreoht van Am- stel" met levendige dramatische expressie; daarentegen was de voordracht van verzen van Marsman door Herman Francken somber en kleurloos. Van de door Heigo Kolt gedanste nummers zag ik „Idee fixe", een tot wilde manie ge transformeerde uitbeelding van Rachmani noff's beroemd „Prélude" en „Invitation a la Valse", een eveneens exubérante weergave van een Wals van Joh. Strauss, afgewisseld door een virtuoos gespeelde pianosolo van den niet met name genoemden pianist. Na de pauze trad het cabaret-ensemble van Rudolf Nelson op. Van het -vele, dat hun „Revue" bood, verdient als meer speciaal muzikale merkwaardigheid vermelding het 6pel der pianiste Hansje Kerkhof f op twee rechthoekig ten opzichte van elkaar geplaat ste vleugels. Wel was de zuiver artistieke waarde hiervan niet evenredig aan de moei lijkheid, maar als acrobatische toer wekte het terecht bewondering, evenals de improvisatie- kunst van Josef Baar. die uit een tiental door het publiek opgegeven zinnen onmiddellijk een gedicht samenstelde. De onrustige houding van eenige hoorders veroorzaakte een ontijdige afbreking van het programma K. DE JONG. Het nijverheidsonderwijs op de avondschool B. en W. van Haarlem hebben een commis sie van vertegenwoordigers van het nijver heidsonderwijs, het bedrijfsleven en de vak- vereenigingen in het leven geroepen, die een onderzoek zal Instellen naar de vraag of. en zoo ja, welke wijzigingen moeten worden aan gebracht in heti leerplan der Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs (Zijl vest 25a), ten einde het onderwijs aan die school nog meer te doen beantwoorden aan de eischen welke de praktijk daaraan tegen woordig stelt. Voorzitter is de heer C. de Galan, Haar lemmermeer; secretaris de heer H. Ham, ad junct-referendaris ter gemeente-secretarie te Haarlem. Zondagmiddag hebben wij in het Concertge bouw Chris Hofland weer bewonderd, toen hij met zijn gezelschap kinderen van naar schatting tien tot zestien jaar het sprookje van Roodkapje vertoonde. De dramatische geschiedenis was tot een operette verzacht, waar de auteur aardige - balletten en dansjes heeft ingevoegd. Hierbij den. Hij behoorde tot de folkloristische vooral trof de keurige afwerking; de stipte c®mponisten; dat zijn zij die bij hun wer- disclpllne deed niets te kort aan dc onbevangen, ken steunen op van oudsher bestaande mu- natuurlijke bevalligheid der bewegingen. Met zikaie uitingen van het volk waartoe zij eenzelfde losheid en gratie acteerden de jeug- behooren. Edvard Grieg was het in Noor- dige executanten, die op zijn zachtst gezegd, vol- ri.'a nn strekt niet onderdeden t>ij de enkele volwas-1 ™egen; de geniale Bela Bartok, die on- senen, aan wie de rollen van den molenaar, de j langs gestorven is, was het als Hongaai. moeder en de grootmoeder waren toevertrouwd. Men moet dus Manuel de Falla een typisch Hoe vindingrijk heeft Hofland de uit paedago- gisch oogpunt ietwat hachelijke scène behandeld, waarbij de wolf grootmoeder en Roodkapje ver slindt. Deze griezel historie blijft volmaakt ko misch, tot in het burleske. Na een vermakelijke jacht rondom tafel en stoelen vlucht het slacht offer de deur uit en de wolf komt voldaan over zijn maaltijd terug. Geen kreten of gebrul wek ken angst: zelfs als de jager, uit het venster mikkend, het onzichtbare ondier doodschiet, gaat dit zonder den gebruikelijken knal. En wanneer hij dan het tweetal verloste slachtoffers heeft gehaald en de buren zijn op het tumult toege- loopen, besluit de vertooning weer met een bal let, waaraan tot algenjeen vermaak ook groot moeder deelneemt. Dit tafereel evenaarde in koddigheid den dans van Roodkapje met den wolf, die hierdoor reeds zijn schrikaanjagend karakter verloren had. H. G. CANNECSETER. Tooneelavond van „De Liester" De Oosthoekers hebben ter gelegenheid van het negentienjarig bestaan van hun vereeniging in De Leeuwerik een feest gevierd, dat opgeluis terd is door hun tooneelclub „De Liester". Deze club had daarvoor een blijspel gekozen, dat met Overijsel, Drente en Gelderland niets te maken had dan dat het in een dorp op de Veluwe speelt. Daar worden in de vilia van een fabri kant allerlei verwikkelingen geboren uit het stereotiepe misverstand, dat deze zich voor zijn vriend uitgeeft en die vriend den naam van den fabrikant leent. Om aan het uitstapje met zijn vrouw te ontkomen, heeft de fabrikant zich arm gehouden, maar de vrouw, die vindt, dat haar man aan vacantie toe is, heeft een plan tot uit voering gebracht: zij wil het geld voor die vacantie verdienen door veertien dagen pen siongasten te nemen. Op haar advertentie komt een zeer ordinair stel Amsterdammers af. het geen de complicaties vergroot, en daarmede de vroolijkheid in de zaal. Toch doet het aan als een bewijs van armoede, wanneer een provinciaal gezelschap geen provin ciaal stuk speelt. De costumes, het Interieur, het dialect en de hierdoor gewekte eigenaardige sfeer maken'van dergelijke voorstellingen juist de bekoring uit. Misschien gebrek aan materiaal? Maar er zou uit Staring of Cremer wel iets voor het tooneel te bewerken zijn, of van de latere schrijvers uit Meinen of Meester Heuvel bijvoorbeeld. Anders maar weer uit het Groningsch of Platduitseh vertalen, zooals de vorige keer bij die aardige vertooning van De Komeet. H. G. CANNEGIETER Spaansch componist noemen. Hij was in 1876 te Cadix geboren; zijn eerste belang rijke leermeester was de toenmaals be roemde Pedrell, die aan het conservato rium te Madrid compositie-les gaf. Met dezen Pedrell was het eigenaardig gesteld; eenerzijds was hij vervuld van de groote, primaire beteekenis der Spaansche volks muziek, dat wil zeggen, van de dansen en liederen in de verschillende Spaansche streken, welke, hoezeer in vele opzichten verschillend, toch een gemeenschappelijk, nationaal karakter hebben; anderzijds was hij een Wagneriaan en verzweeg dit niet. Intusschen heeft zijn bewondering voor Wagner nauwelijks invloed gehad, maar zijn groote kennis der Spaansche volks kunst en de geheele Spaansche muziek geschiedenis had óp de Falla een effect van natuurlijke kracht. Het was n.m. niet een bezieling met ideeën, maar een ontvonking van de eigen, levende vermogens van den jongen componist. Toen de Falla 29 jaar was had hij zijn eerste opera voltooid: La Vida Breve, (het korte leven) en zijn roem was er mee gevestigd. Het werk werd door de Academiè de Bellas Artes bekroond. De opera onderscheidde zich van de vele, in dien tijd conventioneele theaterstukken, die meestal van licht en oppervlakkig ka rakter waren. In La Vida Breve klonk niet een muziek van steedsche populaire en mondaine manieren, maar sprak de klas sieke taal der werkelijke Spaansche muzi kaliteit. Deze taal leeft in de oude toon aarden en irr het sterke rythme der volks dansen. Niet wat in de theaters der steden gebruikelijk was gaf de werkelijke drama tische kracht van het Spaansche karakter weer, wel de onbedorven zang- en dans wijzen van het land, 'mitsgaders de harmo nieën, waarmee men op luit ei\ andere in strumenten dans en zang begeleidde. Het pleit intusschen voor het theaterpubliek van de Falla's tijd, dat men La Vida Breve met enthousiasme ontving. De componist was echter met zich zelf niet tevreden. Hij begreep dat het gevaar bestond, zich in geleidelijke imitaties van volksvoorbeelden te verliezen; het kwam er op aan tot een volledige ontwikkeling van de persoonlijke'muzikale krachten te komen. Wanneer de landsaard ook in de zenuwen van de individualiteit leeft, kan zelfs het scherpste raffinement van de per soonlijke muzikaliteit daarmee niet in strijd zijn. Slechts bij zwakkere naturen zal een innerlijke verwarring ontstaan; voor den artist is het volmaken van het inner lijk vermogen van het grootste belang. De Falla leerde de muziek van Debussy kennen en bewonderde daarin de natuur lijke eenheid van nationale echtheid 'en in- dividueele vrijheid. Hij vertrok naar Parijs om verdere studies te maken. Voor Debus sy, Roussel, Ravel beteekende hij meer dan een nieuwsgierige vreemdeling; hij werd met niet "minder vriendschappelijkheid ont vangen dan zijn landgenoot Albeniz, die al eenigen tijd eerder in Parijs was gekomen. Bij de Fransche componisten leerde hij in de eerste plaats waardeeren de nauwlet tende zorg voor de compositie en instru mentatie der détails; beter gezegd: zijn aangeboren neiging, precieus te werken, werd hier door geniale voorbeelden beves tigd. De onvolprezen instrumentatie-tech niek, die vooral sinds Hector Berlioz de Parijsche componisten eigen was, beïn vloedde den ontvankelijken muzikalen dichter de Falla. Dit wil speciaal zeggen, dat van nu af niet alleen een dramatisch of lyrisch gegeven hem zou inspireeren, maar dat ook het rijke, levende kleuren-, palet van het orkest op zichzelf hem met muziek zou bezielen. Het po'ëtische voor wendsel, dat men in ons vak impressionis me noemt, en dat ik wel wat eerbiediger met artistieke aanleiding wil betitelen, zou voortaan ook de Falla bezig houden. Wanneer hij in 1914 terug is in Spanje begint -een nieuwe periode van componee- ren. Het is thans niet in de eerste plaats aan een opera, dat hij zijn aandacht schenkt. Een voornaam werk, dat deze nieuwe periode var» klankverfijning en be zinning van muzikale gedachten teekent, zijn de nocturnes voor piano met orkest welke hij noemt: „Noches en los Jardines de Espana" (Nachten in de tuinen van Spanje). In deze muziek is het Spaan, 'he karakter gesublimeerd; het is niet ten eer ste een klinkend beeld van volkshartstocht, maar een spiegel van de geheimzinnige warmte en kleur van de natuur. Al heeft j hier de poëet meer zichzelf laten spreken, - De Rijksverzekeringsbank te AmsteraCm het is niet minder de stem van Spanje, die heelt het comité Ruiten Troel" m dubbele k]inkt In 1921 publiceert de Falla een ramen van haar Blmuw ter heechlhhlne gesteld i in l luk pi!ino_solo: „Fantasia ten behoeve van de geteisterde gebieden. ii-,-. i j i - Zondagmorgen tf de tabrteï voor houtbe- Betlca", een tverk dat men noott hooit werking van de fa. Ter Wiel aan den Laarderweg spelen. De verdieping in het instrumentale te Eemnes totaal uitgebrand. denken is ^teeds verder gegaan en wann- - Twee inwoners van Den Bosch gingen de neer hij na 1915 weer aan dramatische'za- herstelwerkzaamheden aan de spoorbrug over de ken demkt, is hij tot een edele eenheid van Dieze in oogensehouw nemen. Terwijl zij op de „„„.„„ïiii,. _*::i brug stonden naderde een trein uit Nijmegen, nationale klacht en persoonlijke stijl in Een der mannen kon zich nog in veiligheid stel- staat. Ik wijs hierbij op het ballet „El Amor brujo" (De liefde als toovenaar): volksdans, pantomime, solozang wisselen elkaar af bij een suggestieve orkestbege leiding. -Van nu af aan beperkt hij de sa menstelling'van het orkesl. Zoowel in „El Amor brujo" als in het volgende ballet: „El Sombrero de tres picos" (De drie kante steek) is de orkestbezetting betrek kelijk klein, maar bijzonder uitgezocht en verfijnd toegepast. Zijn voornaamste werk is ongetwijfeld zijn marionettenspel: „El Retablo de Maese Pedro" (de poppenkast van Mr. Pedro) dat uit den Don Quyote is genomen en met gc- voelvollen humor is gecomponeerd; een tooneeltje op het tooneel, slechts enkele personen, een klein orkest, maar alles le ven, gloedvolle kleuren en elegantie. Intusschen zien wij hier in Holland niets van dit alles, loopen maar in den regèn, en zeggen: er staat'in de krant dat de Falla dood is. HENDRIK ANDRIESSEN. BINNENLAND Op liet Zaterdag te Utrecht gehouden congres van het Nederlandsch Verbond van directeuren en leerkrachten bij het nijverheids onderwijs, heeft de voorzitter verklaard, dat de voortdurende achterstelling van het nijverheids onderwijs geleid heeft tot onhoudbare toestan den. Een ieerares aan een huishoudschool ver dient minder dan een dienstbode en een leeraar aan een ambachtsschool minder dan een monteur. De regeering Is voornemens te bepalen, dat in de bioscopen per dertien speelweken maxi maal zeven weken Amerikaansche films ver toond mogen worden. De overige weken moeten beschikbaar blijven voor Europeesche films. Voorts wiL de regeering het boeken voor meer j dan één hoofdfilm tegelijk verbieden. Een metaalhanclel te Amsterdam is er in geslaagd niet onbelangrijke partijen van ver schillende staalsoorten in Amerika aan te koo- pen. Ter besparing van deviezen zal het vervoer geschieden met Nederlandsche schepen. Op 22 November 1944 deden de Duitschers een inval In het gebouw der Kamer van Koop handel te Utrecht, waar juist een bijeenkomst van de leiders eener verzetsorganisatie werd gehouden. Van de gearresteerden werden er zeven gefusilleerd. In het gebouw is thans een gedenkplaat met hun namen aangebracht. Iedere Nederlandsche onderdaan, die in de Jaren 1940—1945 in Engeland in de legers der Ver- eenigde Volken heeft gediend, kan eerelid wor den van „The Travel Association of Great Bri tain and Northern Ireland", een organisatie als de Algemeene .Vereeniging voor Vreemdelingen- vereker in ons land. Aanvraagformulieren voor dit eerelidmaatschap zijn op alle V.V.V.-kan- toren in Nederland verkrijgbaar. De' oud-minister van Defensie, dr. J. J. C. van Dijk wordt Zaterdag 75 jaar. Des middags is er een receptie in Hötel des Indes te Den Haag. Voor den eersten keer in de geschiedenis der ziekenverpleging waren Zaterdag te Amster dam verplegenden van alle richtingen en uit alle takken van dienst bijeengekomen tér be spreking van voor hen belangrijke onderwerpen. De vergadering' werd bijgewoond door den wnd. directeur-generaal der Volksgezondheid, dr. L. Leydesdorf en dr. A. P„ N. de Groot, inspec teer der Volksgezondheid in Noordholland. len. Van den tweeden is echter geen spoor •gevonden. Waarschijnlijk is hij te water ge raakt en verdronken. Werkgevers mogen de op het jaar 1947 be trekking hebbende verzamelloonstaten en. voor zoover het losse arbeiders betreft, de collectieve loonstaten per kwartaal bijhoudenen totali- seeren, Gistermiddag om vyf uur is Prins Bernliard, na zijn officieel bezoek aan de internationale luchtvaarttentoonstelling te Parijs, te Soestdijk teruggekeerd. HAARLEM EN OMGEVING In hótel Sistermans te Hillegom geeft het Hillegomsch Dameskoor, onder leiding van Cor Igesz en met begeleiding van Truus Mondriaan, a.s. Donderdag een concert. Medewerking wordt verder verleend door het trio Renate Zwaarde maker, Johan Otten en Kitty Nederkoorn. Aan den raad van Heemstede wordt voor gesteld een geldleening van f 212.000, tegen een rente van 3% aan te gaan. ter aflossing van leeningen waarop tV* 'It rente moet worden be taald. B. en W. van Heemstede stellen den raad voor: Een deel van het terrein der gasfabriek met kolenloods te verhuren' aan den kolenhandel H. Teeuwen voor f 3500 per Jaar. f 900 te geven aan de Vereeniging voor Schooi en Werktuinen, om den schooltuin aan den Hee- renweg grondig op te knappen. Het Ververschirjgshuis met Belvedère en speeltuin in Groenendaal voor 5 jaar te ver pachten aan gebroeders J. J. en J. Uitendaal voor f 3500 per Jaar, Op 3 December zal de heer W. F. Ewoldt, sier-besteiler in dienst zijn Gend en Loos. In de woning van den directeur van het Frans Hals Museum, den heer G., Is een inbraak gepleegd waarbij vijf Perzische tapijten werden ontvreemd. Adjudant J. Dijkstra van de Haarlemsche recherche is met ingang van 1 November be noemd tot Inspecteur van Politie. De Federatie van Christelijke Vereenigingen van en voor vrouwen zal Dinsdag en Woensdag haar jaarvergadering houden in restaurant Brinkmann te Haarlem. Haarlem krijgt een „klein garnizoen" De minister van Oorlog heeft bepaald dat de militaire garnizoenen voortaan zul- éiRr-hMWiPr in rii^nc» rün de N.v. van kle.ine, middelbare en groote garnizoe nen. Uit een lijst van opsommingen blijkt dat voor Haarlem een „klein garnizoen" is aangewezen. Zakbijbelbond vergadert Heden, Maandagavond om halfacht zal in het kerkgebouw der Broedergemeente aan de Park laan, een bijeenkomst worden gehouden. Ds. Jansma van de Baptisten, ds. J. C. Maris, predi kant bij de Chr. Gereformeerde Gemeente en ds. D. E. Boeke zullen het woord voeren.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3