Jieemets Vajrk ensvleesch St. Nicolaas-Geschenken Jan v. cl. Meer Sir William Beveridge in ons land lijn meening over een Europeesche federatie en het Duitsche herstel Pil HLS HAVE ^Kort en Bondig 6950 143 6950 8750 Boodschappendienst A Z SCHRAVEMDIJK's Engelsche en Amerikaansche magazijnen Binnenkort is het weer zoover RIJWIELEN RADIO ELECTRA VERLICHTING blanke Schotsche haard v. d. BERGE Stofzuiger-reparatie I) L/ir EZE week brengt de Engelsche staats man Sir William Beveridge een bezoek san ons land, waarvan het eerste doel is yjn promotie tot doctor honoris causa aan je Economische Hoogeschool in Rotterdam, maar dat hij tevens zal gebruiken om van- ivond in Den Haag, Woensdag in Amster ra en volgende week Maandag»in Rot terdam lezingen te houden over de essen- üeele waarden "der Engelsche democratie i over de beteekenis der kleine naties. Beveridge, die bij de verkiezingsover winning van Labour uit het Lagerhuis rerdwenen is en zich thans op zijn land- iuis in Northumberland aan wetenschap- pelijken arbeid wijdt, is wel het meest be iend geworden door zijn op 1 December 1942 verschenen plan tot herziening van de lociale verzekering in Engeland. Sir William Beveridge De plannen voor sociale verzekeringen, iie de regeqring Attlee sinds verleden jaar a behandeling heeft zijn voor een deel op ieveridge's plan gebaseerd. Ons land heeft lijzondere redenen om den „vader van de ociale zekerheid" te eeren, want de plan- irn van de commissie-van Rhijn zijn voor [en belangrijk deel eveneens op de denk- leelden van Beveridge gegrondvest. Beveridge was oorspronkelijk verbon- len aan een Oxford College, maar hij ield ten volle contact met de werkelijk- ieid. Reeds in 1908 schreef hij een om- rangrijk boek over „Werkloosheid, een irobleem der industrie". Hij richtte zijn lelangstelling speciaal op de bestrijding ■an de gevolgen der werkloosheid en toen n 1911 in Engeland de werkloosheidsver- ekerihg werd ingevoerd, was daar een be- angrijk aandeel van Beveridge in ver- irerkt. In den eersten wereldoorlog vervulde hij egeeringsopdrachten op het gebied der •oedselvoorziening en in den jongsten oor- og nam hij, na verschillende taken te heb- len volbracht, het vraagstuk der sociale rerzekering in studie. Tijdens en na den oorlog publiceerde hij lerschillende wecken over arbeidsproble- 3 hijnen. baarbij steeds uitgaande van een li eraal standpunt, dat naar bniten vrede door echtvaardigheid en naar binnen sociale ekerheid en vrijheid inhoudt. In zijn jongste uitlatingen over interna- ionale vraagstukken heeft Beveridge als ijn meening te kennen gegeven, dat er L. 0p rtear één positief middel is om een oorlog e voorkomen. Dat is een super-nationale irganisatie, bekleed met volle autoriteit. Iet opvallende is, dat hij niet spreekt van ien „internationale organisatie". Ieder land iou volgens Beveridge, zijn eigen binnen- andsche politiek moeten bepalen, doch in alles wat het buitenland aangaat de su- •nationale organisatie moeten betrekken, lij is het niet eens met het plan van Chur- thil om een wereldfederatie te stichten. Op een persconferentie die hedenmor- |en onder auspiciën van den regeerings- loorlichtingsdienst werd gehouden, ver jaarde Beveridge nadrukkelijk dat lij de vorming van een Europeesche fede- atie niet als de oplossing van het pro- ileem „wereldvrede" beschouwt. „Men ;an geen landen, die geregeerd worden mder verschillende opvattingen van demo- ratie, samenvoegen in een zoo heoht ver- tand als het federatieve, dat een opoffe- ing van bepaalde nationale souvereine echten eischt", aldus Beveridge. „Wij willen een wereldvrede, die tegelijk de landen de zelfbeschikking in eigen za ken laat. Het zou denkbaar zijn, dat lan den als Nederland, België, Scandinavië en Denemarken door een onderlinge verbin tenis en een gelijkrichting in bepaalde détails van hun politiek den oorlog zouden kunnen uitsluiten binnen de begrenzing van deze verbindingssfeer, maai- ik denk niet dat het opgeven van hun souvereini- teit mogelijk zal blijken". Duitschland. Beveridge zeide mede naar Neder land te zijn'gekomen om, wat Duitschland betreft, het Duitsche probleem door Hol- landsche oogen te bezien en inlichtingen te krijgen over de wijze, waarop de buren van Duitschland tegenover deze kwestie staan. Hij gaf uitdrukking aan zijn overtuiging, dat Duitschland nooit meer de kans mag worden gegeven, een oorlog te veroorza- ken, doch verbond daaraan als zijn tweede overtuiging, dat het daarvoor niet noodig is Duitsche kinderen te laten verhongeren of van Duitschland een gepauperiseerd land te maken. „Het is onmogelijk", aldus Beveridge, „dat Duitschland in het geheim oorlogstuig zou kunnen maken, wanneer er een serieuze geallieerde controle wordt uitgeoefend. De overeenkomst van Pots dam, die het doel had Duitschland te pau- periseeren, zal door consequente uitvoe ring niet alleen Duitschland, maar ook alle anderen verarmen. Wanneer Duitschland economisch op de been moet worden ge holpen, kan dat niet zonder het land weer in het bezit te stellen van een effectieve industrie. Het is onjuist iedere vredes- industrie te beschouwen als een basis voor oorlogsindustrie". Beveridge verzocht met nadruk, zijn uitlatingen als zuiver persoonlijke te zien. Hij sprak niet in naam van de Engelsche regeering, noch wenschte hij in eenig détail zijn zienswijze weer te geven als zijnde de opinie van de Engelsche regee ring. Haarlem krijgt een klein garnizoen De minister van Oorlog heeft bepaald, dat de garnizoenen voortaan zullen wor den onderscheiden in drie groepen: groote, middelbare en kleine. Groote garnizoenen zullen worden gevestigd in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Amers foort, Breda, 's-Hertogenbosch, Assen, Ede en Harderwijk. Middelbare garnizoenen in Apeldoorn, Nijmegen, Wezep en Bergen op Zoom. Voor de kleine garnizoenen zijn be stemd: Oldebroek, Dordrecht, Gorinchem, Maastricht, Arnhem, Groningen, Kampen, Leiden, Roermond, Grave, Zutfen, Deven ter, Tilburg, Haarlem, Eindhoven, Steen- wijk, Leeuwarden en Nieuwersluis. Indische gerepafrieerden uiten bezorgheid De gerepatrieerden-uit Indië hebben een stichting opgericht, genaamd „het Con tact". Deze stichting hield Zondagmiddag in „Duin en Daal" een vergadering met de gerepatrieerden in Bloemendaal en omge ving en Zondagavond eqji bijeenkomst in „de Schelp" te Zandvoort met de gerepa trieerden die aldaar vertoeven. Er was veel belangstelling. Als spreker trad op de voorzitter de heer A. van Coeverden, ook een gerepatrieerde. 'Hij gaf een uiteenzetting van doel en stre ven van de stichting. Men heeft o.a. het plan een eigen dagblad uit te geven, waar van de medewerkenden uitsluitend zullen bestaan uit goede kenners van Indië, om daardoor te bevorderen, dat de regeering op juiste wijze zal worden voorgelicht over den gang van zaken in Indonesië en bo vendien contact gelegd zal woi-den tusschen de gerepatrieerden in ons land onderling. Verder werden de Indische quaesties besproken. Namens de 70.000 gerepatrieer den in ons land werd aan de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer het volgende telegram gezonden: „Alle Indische gerepatrieerden, in ver gadering bijeen in Bloemendaal en Zand voort, geven uiting aan ernstige ongerust heid inzake overeenkomst Indië. Verzoeke het hooren van terzake kundige Indië- kenners voor de beslissing valt">. In Amstex-dam zal binnenkort een groo te landelijke vergadering woi-den uitge schreven, waar de stichting Contact over de vorderingen van haar actie nadere me- deeling zal doen. Hef rijk gaat navorderen Geen tegenvaller voor Haarlem In 1942 is de gemeentepolitie omgezet in rijkspolitie." In financieel opzicht was dit voor de gemeente natuurlijk voordee- lig. Na de bevrijding is de door de Duit- schers bevolen politie-reorganisatie weer gedeeltelijk te niet gedaan. Haarlem en andere groote gemeenten (ook eenige kleine, waaronder Bloemepdaal, Heemste de en Zandvoort) kregen huh gemeente politie terug. Er werd tevens, met ingang van 1946 bepaald, dat het rijk aan de ge meenten die hun eigen politie terugkregen, een vergoeding zou geven. Voor de gemeenten blijven, per inwoner berekend, alleen de uitgaven, die zij in 1939 voor de politie deden. De kosten van de uitbreiding die, op aandrang van Den Haag aan de politie gegeven is, worden dus door het rijk voor zijn rekening ge nomen. Dat is vrij veel. Voor Haarlem be- teekent dit ongeveer f 500.000 per jaar. Nu is het rijk evenwel met een navor dering voor de gemeenten gekomen. Van 1943 af moeten de gemeenten op hun beurt aan het rijk een deel der kosten voor de politie vergoeden. Daan-oor is ook de basis van de kosten van 1939 genomen. Voor Haarlem is dit een heel bedx*ag over de jaren 1943, 1944 en 1945. Maar het gemeentebestuur heeft daarop gerekend, omdat de Haagsche heeren al aangekon digd hadden, dat zoo'n maatregel zou ko men. Daarom is bij het afsluiten en op maken van de rekeningen der gemeente al op die navordering gerekend. Er kan dus niet van een tegenvaller gesproken wor den. De bedragen die nu aan het rijk ge geven worden zijn al bij de tekorten over de betrokken jaren geteld. Vonnis tegen ex-politiemannen uit Heemstede gewezen Hedenmorgen veroordeelde het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam de twee Heemsteedsche ex-politiemannen J. K. en W. U., door wier optreden in 1944 de illegale werker M. Vaumont den dood vond, res pectievelijk tot 5 maanden en 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preven tieve hechtenis. Voorts werden zij voor den duur van het leven ontzet uit het recht om •bij de politiemacht een functie te ver vullen. t Zooals men zich herinneren zal, kwam tijdens de zitting van veertien dagen ge leden naar voren, dat beklaagde K. in de opwinding van het oogenblik op Vaumont had gevuurd en dat U.'s handelwijze ten aanzien van de ontsnapte onderduikers uit een gevoel voor plichtsbetrachting voort sproot. De eisch tegen K. luidde 3 jaar, tegen U. 5 jaar gevangenisstraf. Dansdebuut Corry de Mon Corry de Mon stamt uit een bij het Haar- lemsche dilettantentooneel niet onbekende familie. Haar moeder en zuster zijn meer malen voor het publiek opgetreden, de l.at- ste vervulde o.a. een rol in „Achter wallen en poorten". Corry zélf zagen wij onlangs bij het Aerdenhoutsch Kindertooneel als middel punt van een gi-oepsdans. Gisteravond heeft zij in de Leeuwerik als solo-danseres gedebuteerd. Dit optreden droeg alle kenmerken van een debuut; de jonge artiste moet nog tof een persoonlijkheid ge vormd worden, die haar technische gaven tot een origineele creatie kan aanwenden. Haar cadans was nog te bewust, haar be wegingen waren nog wat stereotiep en te weinig gevarieerd en in haar typeering en symboliek kwam nog teveel conventie tot uiting. Maar zij beschikt over een harmonisch lichaamsgevoel, een gracieus gebaar en zij beweegt zich vlot. Haar verschijning leent zich bijzonder voor vriendelijke schetsjes als de Papillon en Coquett.erie. Het best ont plooide zij zich in den Duivelsdans, waaraan het daemonische ontbrak en een schalksch bal-masqué-duiveltje inplaats van Satan ver scheen. Om een heelen avond te vullen is haar kunst nog wat schraal; wij kregen den indruk dat Corry de Mon voorloopig in een ensemble meer zal kunnen bereiken; misschien zien wij haar dan eenmaal als een gerijpte solo danseres terug. H. G. CANNEGIETER. NEDERLANDSCHE SMOKKELAAR DOOR BELGISCHE PATROUILLE DOOD GESCHOTEN. Een Belgische grenspatrouille is langs de Duitsch-Belgische grens gestuit op een smok kelaarsbende. De patrouille opende, na de mannen aangeroepen te hebben, het vuur, ten gevolge waarvan de 46-jarige J. van der L. uit Vaals werd getroffen en gedood. De broer van het slachtoffer kon worden aangehouden. De smokkelwaar bestond uit een flinke partij koffie, die van België naar Duitschland zou worden gesmokkeld. De Belgische douane heeft later in Gemmenich (België) eenige per sonen aangehouden, die de smokkelwaar had den geleverd Herdenkingsavond C.P.N. De Communistische Partij" Nederland De Waarheid hield Maandagavond in het Con certgebouw een openbare vergadering ter herdenking van den negen en twintigsten ver jaardag der Russische revolutie. Het podium was versierd met twee por tretten van Lenin en Stalin en de Russische vlag. De plaatselijke voorzitter Martin Grégoire opende de vergadering en bracht de offers van Sovjet-Rus'.and in herinnering. Na de opening speelde het Haarlemsche kamerorkest eenige Servische liederen Dr. B Polak, die als spreker op dezen avond optrad, wees op de beteekenis van de her denking der Russische revolutie, die daarin lag, dat in Rusland bewezen was, dat een socialistisch stelsel zich handhaven kon. ..Een stelsel", zoo zeide hij. „dat planmatig de rijkdommen over de werkende bevolking ver deelt". Hij vergeleek verder den strijd om de macht in de internationale politiek met den klassenstrijd en beschuldigde de kapitalis- tisch-imperialistische landen ervan, dat zij het Hitler-régime indertijd gesteund hebben. ..Wij leven hier", aldus dr. Polak, „in het achterlijkste land der aarde". Hij voegde er aan toe, dat Sovjet-Rusland een machtig wa pen is in den strijd, die hier nog moet worden gestreden. De rede van dezen Amsterdam- schen wethouder werd gevolgd door het Rus sische volkslied. Willem van Iependaal declameerde, op de hem eigen manier, eenige verzen en aan het einde van den avond speelde het Haarlemsche kamerorkest eenige Russische liederen. De vergadering werd besloten met de „In ternationale". Minister Jonkman opent de Rubberconferentie gisteren heeft mr. J. A. Jonkman, minister van Overzeesche Gebiedsdeelen in Den Haag de derde conferentie van de „International Rubber Study Group" geopend. De vergade ringen worden gehouden onder voorzitter schap van dr. ir P. Honig, hoofd der Neder- landsche delegatie. In zijn openingsrede heeft minister Jonk man onder andere verklaard: „Nederlandsch-Indië, dat in de toekomst wellicht Vereenigde Staten van Indonesië zal heeten, heeft groot belang bij de toekomst van de rubber. Wanneer onze politieke pro blemen zullen zijn opgelost, zal het Indone sische volk, dat zelf eveneens groot belang heeft bij de rubberproductie tezamen met het Nederlandsche en in veel grootere mate dan voorheen bij internationale "besprekingen zijn stem doen hooren. Reeds op dit moment hebben vertegenwoordigers van onze Ooster- sche vrienden zitting in de Nederlandsche delegatie. Op politiek gebied spreken de laatste voor stellen over een Nederlandsch-Indonesische Unie. Dit legt mijn regeering eveneens de verantwoordelijkheid op de belangen van deze unie voor te staan. De Ziekenhuisverzekering te Haarlem Premie wordt verhoogd We deelden reeds mede dat er onder handelingen gevoerd werden tusschen de gemeente Haarlem en de besturen der zie kenfondsen te Haarlem over een verhoo ging van de premies voor de Ziekenhuis verzekering. Thans is bepaald dat deze verhooging 1 Januari a.s. zal ingaan. De premie voor de verhaal-verzekering wordt gebracht van 5 op 7 cent en van de aanvullende vei-haalverzekering van 5 op 8 cent. Ook de premies voor de Middenstands- ziekenhuisverzekering (voor menschen die een hooger inkomen hebben dan de wei standsgrens der ziekenfondsen) worden met 1 Januari a.s. verhoogd. De verhoogingen zijn noodig omdat de uitgaven voor de gemeenten voor de Zie- kenhuisverpleging belangrijk gestegen zijn. Teraardebestelling A. J. Meijerink weer een echt St. Nicolaas geschenk! Wendt U -kend ..Pbilisb handelaar N.V. PHIUPS' VfRKOOP-MMTSCHAPPI) V. NEDERLAND (Adv.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 25 November 1946 BEVALLEN: 22 Nov., J. Duisterhofv. Saus, ei.; 23 Nov., G. J. PeetereSparreboom, z.; M. L. S. V. d. Berg—Minnaert, d.; B. Prins—Ruiten berg, d.; C. H. v. Schalk—Thomas, d.; J. Nieuw- dorp—Flack, z.; H. P. d. Visser—Heilema, d. A. L. Duin—Verbruggen, d.; 24 Nov., T. Vogel- Faas, z.; E. A. Florijn—v. Straaten, d.; M. H. S. v. Dalen—d. Vries, z.; C. E. v. Rooden—Lom- merse, z.; 25 Nov., J. Dordtmundtv. Dijk, z.; J. A. Tromp—v. Druuten, d. GEHUWD: 25 Nov., A. M. Koot en W. J Ver- zylberg; C. Gerritsen en G. Erbrink. OVERLEDEN: 22 Nov., C. Tf v. d. Leest—d. Mon, Twijnderelaan; 23 Nov., A. J. Meijerink, 81 j., Cruquiusstraat; G. Valbracht—Kok, 45 j., Slachthuisstraat; P A. d. jCok, 39 j„ Velseretraat. Op de algemeene begraafplaats is vanmid dag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer A. J. Meijerink. oud-leeraar lichamelijke opvoeding, die veel heeft gedaan voor den Nederlandschen Bond tot het red den van Drenkelingen. In de aula heeft de heer Van der Meij na mens het hoofdbestuur van dezen bond dank gebracht voor het vele werk, dat de over ledene verricht heeft. Ook sprak hij woorden van afscheid namens de Zandvoortsche red dingsbrigade. De heer De Ruyter voorganger van de Zevende Dag Baptisten, las een gedeelte uit Mattheus 25 van vers 14 af. waarna hij in herinnering bracht, het dienende werk van den heer Meijerink. Aan de groeve sprak de heer G. van Waard, administrateur van het Consultatiebureau der Vereeniging tot Bestrijding der T.B.C.. woor den van dank voor hetgeen de overledene tijdens de lighal-uitvoeringen heeft bedaan. Nadat het Onze Vader was gebeden, dankte een dochter voor de blijken van deelneming. Sociaal Bureau Armenraad Bij den Armenraad van Haarlem staan meer dan honderdvijftig instellingen ingeschreven, die zich bezig houden met maatschappelijk werk. Daardoor komt het veelvuldig voor, dat het publiek zich tot een verkeerde in stelling wendt en dat het daarna van de eene naar de andere wordt gezonden. Mr P. E. Barbas, secretaris van den Armenraad, heeft ons daarom verzocht aandacht te vestigen op het adviesbureau, dat in perceel Jansweg 39 gevestigd is, waar alle inlichtingen over maat schappelijk wérk of zorg verstrekt worden. Door den naam „armenraad" denkt men nog te veel aa%de vroegere werkzaamheden, doch in den loop der jaren bepalen de werkzaam heden zich meer op het terrein van maat schappelijke zorgen, welke zich bijzonder hebben uitgebreid. Eventueel handelt het sociaal bureau de aanhangig gemaakte zaken af of verleent medewerking bezoekers te in- troduceeren bij één der instellingen. Ook is bij den Armenraad het secretariaat gevestigd van het plaatselijk comité van het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden, een stichting van vóór den oorlog, welke haar werkzaam heden hervat heeft. Kleine klanten voor Justitia Drie zonen van Amsterdam hebben dezer dagen kans gezien een auto van de Marva's, die met chocolade, sigaretten en shag be laden van de hoofdstad naar Haarlem reed. gedeeltelijk van haar kostelijke vracht te ont doen: 200 reepen en een partijtje rookwaar was de buit van het edele klaverblad, dat door de Haarlemsche politie inmiddels achter slot en grendel gezet is. Voorts betrapten de dienaren der wet in onze stad een rijwieldief C. v d. L. op heeterdaad, zoodat ook hij de vrijheid voor een poosje vaarwel moet zeg gen. GRONINGSCHE VEREENIGING „GRUNO". De Groningsche Vereeniging „Gruno" heeff een bijeenkomst gehouden in de muziekzaal van Brinkmann. Groote Markt, waar de heen Plin- singa van Hoogezand, met zijn dochter en zijn accompagnateur den heer Nienhuls Optrad met „Groninger liedjes met een praatje". De stampvolle zaal genoot van de mooie zang nummers en voordrachten, alles in het echte, onvervalschte Groningsch, wat de voorzitter van „Gruno", de heer E. v. d. Vall in zijn slotwoord zoo kernachtig in 't Groningsch uitdrukte: 't was een meraokel mooie aovend. Op 11 Dec. geeft „Gruno" een tooneelvoor- stelling In den Stadsschouwburg. DE DISTRIBUTIE Woensdag 27 November Nieuwe bonnen. Haarlem: Letter J (Vleeschhal). Schoenenbonnen. Overveen: Alle letters (gebouw Domi). Heemstede: Zelf verzorgers: Bonkaarten 9—12 uur en dubbele kaarten gerepatrieerden 13.30— 16.00 uur. De radio-kwestie in den ministerraad De regeerlngsvoorlichtingsdienst meldt dat de ministerraad gisteren de radiokwi - tie heeft behandeld. Als gevolg-daarvan zal de regeering de direct bij het radio- bestel betrokkenen twee weken tijd geven een gezamenlijke regeling aan de regeering voor te leggen. Wanneer binnen dit tijds- erloop geen regeling kan worden bereikt, zal de regeering zelf een regeling vast stellen! LOTERIJ ZOMERZORG. De avodiré-slaapkamer, de eerste prijs in de Zomerzorg-loterij van Volksherstel is gevallen op het nummer 7579. CENTRALE EERERAAD VOOR DE KUNST. De Centrale Eereraad voor de Kunst heeft ten aanzien van het hooger beroep van den heer Marinus Adam. dirigent der Haarlem sche Orkestvereeniging de uitspraak van den Eereraad voor de Muziek bevestigd, behalve wat den duur van den daarbij opgelegden maatregel betreft. De Centrale Eereraad heeft bepaald, dat het verbod tot beroepsuitoefe ning als dirigent zal eindigen op 5 Februari 1947. Bloemendaal VERKOOP PRINSESSEZEGELS. Het resultaat van den verkoop der Prinsesse- zegels in de gemeente Bloemendaal is a!s volgt: Bloemendaal f6355.81: Santpoort f2947.61: Over veen f 1644,90: Aerdenhout-Bentveld f3125.06 en Vogelenzang f 466.44. totaal f 14.536.82. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: A Leder en M. W. v. d. Pol. J. A.' Kroon en C. F. van Wageningen; W. Haverkorn van RIJ se wijk en T. van Nahuys; W. D. Arendsen en M L de Ridder: J. J. Geertse- ma en C. Werba: W. Dekker en P. v. d. Schoor; B. Boterbloem en S. C. Frederiks; J. H. de Jager en J. E. Hansen. VEREENIGING VOOR KRAAMVROUWEN VERZORGING Deze vereeniging hie'.d haar jaarvergadering In Hótel Vreeburg onder voorzitterschap van dr. H. D. G. A. Immlnk. In het jaarverslag over 1945 wordt een woord van hulde gebracht aan de beide kraamverzorg sters. die vooral in den zwaren hongerwinter hun taak op zeer lofwaardige wijze verricht hebben. Dat jaar werden 46 kraamvrouwen ver zorgd. Uit het financieel verslag bleek, dat er over dat jaar een tekort is van f769 op een totaal aan uitgaven van f 3367. Echter heeft men nog f 425 gemeente-subsidie te ontvangen. Het minder gunstige beeld der financiën was voor het bestuur aanleiding om maatregelen te ne men tot versterking daarvan, door het vragen van vrijwillige bijdragen, terwijl binnenkort een actieve propaganda tot aanwerving van nieuwe leden zal aanvangen. De begrooting voor 1947 werd vastgesteld en dr. Immink als bestuurslid herkozen. Aan het eind der vergadering kwam telefonisch het be richt van den burgemeester, dat voor 1947 het subsidie weer op f 950 zal worden gebracht.»» BINNENLAND Hedenavond om 19.40 uur zal dr. E. L. Kra mer, directeur voor Herstel en Voorziening van het ministerie van Economische Zaken, voor den zender Hilversum I, de vraag beantwoor den: „Hoe staat het met de voorziening van textiel, schoenen, fietsen, andere artikelen?" Ten gevolge van een auto-ongeluk is te Londen oveleden mr. H. G. Vlgeveno. financieel en economisch adviseur van de Shell ln Den Haag. In de Staatscourant van 25 Novmber is opgenomen een deviezen bekendmaking, waarin de uitbetaling van loon aan opvarenden ter koop vaardij en ter zeevisscherij nader wordt ge regeld. HAARLEM EN OMGEVING Ds. A. Zwiep te IJmulden komt voor op het tweetal voor predikant bij de Chr. Gereformeer de Kerk te Gouda. Voor het Muzen-Forum in Bloemendaal zal a.s. Zaterdagavond Henriëtte Bosman in Doml te Overveen een pianoconcert geven. Dc kerkeraad van de Gereformeerde Kerk te Haarlem stelde voor -de beroeping van een 5e predikant het volgende tweetal samen: Ds. F. E. Hoekstra te Sassenheim en Ds. R. de Vries te Alblasserdam. Op het tweetal voor de vijfde predikants plaats bij de Gereformeerde Kerk te Haarlem zijn geplaatst ds. F. E. Hoekstra, Sassenheim en ds. R. de Vries, Alblasserdem. De Stads-Evangelisatie (Evangelist J. F. Snoeks) heeft ook dit Jaar toestemming van B. en W. van Haarlem ontvangen voor den Kinder- bond Hosanna en de Ouden van degen een Kerst, feest te organiseeren. Op 22 December zal in de Broedergemeente Paritlaan 34 een Kerstavond ,gegeven worden. Als spreker treedt op de heer W. F. Kloos, met medewerking van Adriaan Pape, en het Chr. Gcm. Koor „Eben Haëzer". De heer M. G. S. van Raalte uit Bloemen daal is aan de rijksuniversiteit te Leiden gepro moveerd tot doctor ln de geneeskunde op een proefschift „De infectieuze hepatitis". De winkcliersverceniging „Heemstede-West" organiseert van 28 November tot 5 December een winkelweek waaraan verschillende attracties zijn verbonden. Op 28 November wordt te half vijf Sint feestelijk binnengehaald en des avonds speelt de muzlekvereeniging „Excelsior", Op 4 December is er voor de kinderen een St Nico- laasfeest in het R.K. Vereenigingsgebouw. Evenals voor den oorlog zijn thans ook weer de uurwerken van de Dreefschool en de R.K. kerk op het Valkenburgerplein te Heems'cde des avonds verlicht. Tegelijkertijd is dc verlichting aanzienlijk verbeterd. SINT NICOLAAS Baardbankjes ge stoffeerd of bies- mat landwerktafel tevens bijzettafel Radiotafel of hall- I tafel J Ronde salontafel S met onderblad Chroom theetafel net 2 glasplaten Eiken boekenkast Gotische Huisbar 2030 mooi luxe meubel Gebeeldhouwde 4 1 O Rfl 49 75 harnast I \Lau Lacqué slaapkamer IQ 75 2 pers. ledikant, >3 2 nachtk.. tafel. tuur, 2 fauteuils, 1 R 0 Rfl 4 stoelen I 40 met 2 deuren WONINGINRICHTING JANSWEG - KRUISSTRAAT - HAARLEM GOEDE WONING »p mooien stand in Oud- Ümuiden (ong. f 30 p. mnd.) tangeboden ln ruil voor wo ning te Haarlem of omgeving Brieven onder nr. 625 Boek- landel Erasmus Santpoort. Iel. 12447. OVERTONWEG 24. TER OVERNAME AGB.: een nieuwe avondjapon (vooroorl. kw.) m. 44, blauw crêpe satin m. los jasje. Tev. 1 pr. zw. zij den av schoenen no. 7. Te bevr. Mej. L. Kuyper, Berken rodestraat 29, HTem, tuss. 9-5 beh. Dond. Aangeb geheel gaaf handge- werkt pracht Dpventer tapijt Groote Houtstraat 51 Groote keuze! dat vele menschen hun brein plagen met het uit denken van de meest-passendc Sinterklaas- geschenken voor heiii. cn voor haar, voor vriend, en vriendin, voor neef. en nicht, voor zwager, en schoonzuster, voor vader, en moeder, voor de kin deren, voor den huisbaas en voor den ontvanger der belastingen. Zij kunnen het zich gemakkelijk maken door een bezoek aan REEMEKS. Daar vinden zij de meest uitgebreide sorteering Sinterfclaas-geschenken voor heeren en dames, voor kinderen en voor groote menscheV Werkelijk fraaie, kleine geschenken tegen kleine prijzen, en ook meer kostbare die, naar verhouding, toch altijd goedkoop zijn. U moet eens bij REEMERS binnenloopen. U moogt er al'.es vrij bekijken en in de IJsrotonde kunt U heerlijk genieten van een Droom-coupe van het fijnste IJs-met-crème. Het is een gang naar de CROXJéSTRAAT waard, om de goed verzorgde en rijk gesorteerde étalages van te bekijken. Dan is het niet moeilijk om Uw SIXT XICOLAAS CADEAUX te kiezen in onze afdeelingen Gen. Cronjéstraat 1 Tel. 16152 Haarlem wordt in,ruime mate verwerkt in Eeltjes" rookworst. U proeft het duidelijk. Trakteer uzelf en uw gezin eens op zoo'n w.onder- lekkere rookworst ran KINDERBOEKEN ALS CADEAU koopt U bij BOEKHANDEL i. DE SLEGTE Kruisstraat 35 VERKOOP: Electrische trein Te koop gevraagd: compleet met veel toebehooren aangeboden. Spoor 0. even tueel ruilen tegen radio. Ra- husen, Joh. Vermeerstraat 8,1 250 kub. C. Hage, KI. Houtweg Heemstede. Tel. 16400. 1133, tel. 16300. VIEESHOUWERU DAMES! Laat Uw kinderwagen vakkundig reparee ren. moderniseeren en bekleeden, kap opnieuw over trekken in elke gewensohte kleur, met prima voor- oorlogsoh leerdoek. Spoedige aflevering. BIXXEXWEG 50, HEEMSTEDE KINDERBOEKEN De zilveren spiegel, een sprookje door A. D. Hildebrand. Een mooi geb. boekje met 31 gekleurde platen. 64 blz. Prijs slechts 0.9S. Circus Marino, eveneens door A. D. Hilde brand. Een gezellig geschreven boek met 16 platen. Stevig gebonden. Prijs 2.10. Klaas en Stientjc, door T. Mink. Een aar dig boek voor kleine meisjes met 16 pla ten. Gebonden. Prijs 1.95. Saartje van dc Anna-Muria-LotiLsc. door T. Blom. Een echt meisjewbook, waarvan de prijs slechts 1.90 bedraagt. Circus Hoepla, door E. v. Eykern. Geïllus treerd met vele plaatjes. Gebonden in •aardige band. Prijs 1.90. MEISJESBOEKEN De vier Tan de poppenkast, een vlot ge schreven boek. Keurig gebonden. 254 blz. Prijs 3.25, door den bekenden schrijver G. Betlem, die tevens schreef het boek: 5 Mci.-jes schrijven ecu boek. Een gezellig geschreven meisjesboek. Keurig gebon den. Prijs 2.50. Komt U zonder eenige verplichting eens In Harmkc en haar dieren, door B. v. Sand- voort, met aardige plaatjes. Sierlijk ge bonden. 214 blz. Prijs 2.50. Daghitje, door R. Beyer. Een boek waar Uw kinderen iets aan hebben, aardig geïllustreerd. Stevig gebonden 224 blz. Prijs slechts 2.90. Connie Brandt, door H. de la Rive-Box. Een spannend verhaal voor oudere meis jes. Mooie band. Prijs 2.25. JONGENSBOEKEN Dirck Xienlant, door A. Blauw. Een aeer spannend geschiedkundig boek. Mooie band. 225 blz. 4.90. Jongens van de Havenwijk, door G. Bet lem. Een echt jongensboek met vele Illustraties. Keurig gebonden 253 blz. Prijs 3.25. Dagen die je nooit vergeet, door J. Roelfs. Een boeiend verhaal over de Meidagen van 1940. Fraai g-ebonden. 223 blz. Prije 2.9U. Spaanse krijgskas. eveneens door J. Roelfs. spannend geschreven en fraai gebonden. 224 bte. Prijs 2.50. onzen winkel kijken HAARLEM, GROOTE HOUTSTRAAT 134 120646 Amsterdam, ontvangt VEILING ALGEMEEN VERKOOPLOKAAL MAKELAAR P. HOOG EVE EN" ZN". VEILEN WOENSDAG 4 DECEMBER Inboedel wegens sterfgeval waarbij een collectie zilver. KIJKDAG Dinsdag van 103 uur NIEUWE GRACHT 74 Alle pierken ELECTRO-TECHNISCHE REPARATIE.INRICHTING SPAARXE 3 KEN N" EM ERSTRAAT 21 Tel. 17 Tel. Hooi, Stroo, Houtwol, Turfmolm, A. ZONDERLAND Spaarnwouderstr. 81, Tel. 12915 Thuisbezorgen zonder prijs- verhooging.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3