Kort verblijf van Prinses Juliana te Haarlem St. Nicolaas Cadeaux Van Weert Nieuwe directeur van Publieke Werken Bezoek aan vergadering der Federatie van Chr. vereeni- gingen van en voor meisjes en vrouwen. Prinses Juliana heeft Dinsdagmid dag als beschermvrouwe van de Fede ratie van Christelijke Vereenigingen van en voor vrouwen en meisjes een bezoek gebracht aan de ledenvergade ring, welke in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann gehouden is. Geheel onopgemerkt kwam de Prinses om tegen vieren op de Groote Markt aan en bü haar vertrek om halfzes waren eenige voorbijgangers getuigen van het afscheid. Via de Koningstraat reed de Prinses per auto in Zuidelijke richting vqor den tocht naar Soest- dijk. De bijeenkomst stond onder leiding van mevrouw C. J. SickesSnijder uit Terneu- ;en. Zij begroette de Prinses, die vergezeld van haar secretaresse, mejuffrouw mr. Snellen. Op de vergadering waren ook aanwezig mevrouw J. baronesse de Vos an Steenwij kVan Roijen, echtgenoote van den commissaris der Koningin in Xoordholland en mevrouw A. M. Reinalda -Deen, eohtgenoote van den burgemeester. Kort na haar aankomst werd de vergade ring voor een theepauze onderbroken. In- tusschen had de Prinses gelegenheid zich met de bestuursleden te onderhouden. Daarna richtte de presidente zich tot de Prinses en zij bracht in herinnering, dat ie bescherm vrouwe de ledenvergadering an 1939 ook had bezocht, zoodat het niet de eerste maal is, dat de Prinses de fede ratie de eer aandoet de vergadering bij te wonen. Zeven jaar zijn er inmiddels verstreken .1 die periode is niet gemakkelijk ge veest. De gedachten waren echter veel bij de Prinses en haar gezin. Thans beleeft de federatie weer de vreugde de bescherm vrouwe welköm te heeten. Tenslotte gaf spr. haar de verzekering, dat in de ko mende maanden de gedachten uit den kring der leden naar de Prinses zullen uit- lan. De vergadering was begonnen met een herdenking van de overleden presidente, mevrouw A. van Reigersberg Versluijs baronesse Schimmelpenninck van der Oye, die van 1933 tot haar dood op 29 December 1945 het voorzitsterschap heeft bekleed. Bij de bestuursverkiezing werden ge kozen tot presidente, mevrouw Sickesz Snijder, tot vice-voorzitsters mevrouw C. Quarles van Uffordbaronesse van Heem stra, Arnhem en mevrouw A. baronesse van der Borch tot VerwoldeMaris, Gel- dermalsen en tot zevende lid van het da- jelijksch bestuur mevrouw M. Mostert Schendelaar, Alkmaar. Mevrouw W. J. den KouterMooy en mevrouw M. W. Bijl Viets werden herkozen als penningmeeste- tesse en tweede penningmeesteresse. Het slot van den middag was gewijd aan het jaarverslag, dat de algemeene secreta resse, mejuffrouw Mary W. Barger uitge- jraoht. Een uitvoerig overzicht werd ge geven van de werkzaamheden van 1945 af, over de voorbereidingen in de oorlogs jaren getroffen en van hetgeen tot stand is gekomen. De federatie telt ruim 48.000 leden. De secretaresse memoreerde, dat de federatie in Haarlem, onder leiding van mevrouw ir. WaardenburgLindeyer een krachtige is. Herdacht werd het werk van de secretaresse mevrouw PoleyWessels, die dit jaar overleden is. In de Woensdagmorgen voortgezette vergadering is besloten den naam te veiv anderen in Christen Jonge Vrouwen Fede ratie (C.J.V.F.). De financieele verslagen werden vastgesteld. Nadat dr. De Koning mededeelingen had gedaan over de Neder- landsche Jeugdgemeenschap gaf mejuf frouw J. Kijne een uiteenzetting van den trainingsraad dezer gemeenschap. De raad bezint zich op zang, tooneel e.d. Jkvr. J. A. Wttewaall van Stoetwegen besprak wereldbond-aangelegenheden. Het contact is na de bevrijding opgevat en er bestaat weer groote samenwerking. „Herziening van normen" was het on derwerp, dat mevrouw A. J. Meerdink Van den Ban behandelde, waarbij zij op merkte, dat door de gewijzigde omstan digheden vele problemen op den voorgrond zijn getreden. Op enkele vraagstukken ging zij dieper in. Naar „Suid" en „West" Maandagavond bracht Dr. W. G. N. v. d. Sleen de leden van Haarlems Kunstcentrum en ANIVO in. gedachten naar Zuld-Afrika. Een natuur beschrijving van dit land van belofte, waarin ook de typische zeden en gewoonten der Inheem- sche volken een groot deel van de aandacht op- eischten, werd dooi de volle zaal met aandacht gevolgd. Dinsdag deed de Haarlemsche afdee- ling van de Nederlandsche Relsvereenlglng haar naam eer aan, door met den zelfden Inleider en in he'tzelfde gebouw van de Vrijzinnig Hervorm den te vertoeven in West Indië, het land van olie, cactussen en glanzende negers. Films en lichtbeelden wisselden elkaar af en alle facetten van het eWst-Indische leven en werken kwamen bij monde van den heer Van der Sleen nader tot het publiek. De vertoonde films, die uit 1932 dateerden, gaven een aardig beeld van den Spaanschen inslag, welke overal in West-Indlé te herkennen ls; ook het dierenleven kreeg, wat het toekwam. Dr. v. d. Sleen had een kolonie „landbouwende mieren" op de smalle strook vastgelegd, en het verhaal, dat hij er bij ver telde, getuigde van zijn groote kennis van en liefde voor de DE DISTRIBUTIE DONDERDAG 28 NOVEMBER Nieuwe bonnen. Haarlem: Ka-Kér (Vleeschhal) Zandvoort: A-C (Distributiekantoor). Contact Haarlem-Derby Behalve sport- ook cultureele uitwisseling Wij hebben reeds medegedeeld, dat het streven is het sportcontact, dat tusschen Haarlem en Derby bestaat, ook uit te brei den tot een uitwisseling op cultureel ge bied. Iti verband daarmede wordt reeds een plan uitgewerkt om de H.O.V. concer ten in Derby te laten geven. Alles verkeert evenwel in een stadium van voorbereiding. De bedoeling is, evenals dit voor de sport geschied is, een comité van ter zake kun dige personen samen te stellen om deze cultureele uitwisseling voor te bereiden en te verzorgen. Het Consumentencrediet Nog slechts eenige dagen gelegenheid tot aanmelding Er komen de laatste dagen in Haarlem nog wel. veel aanvragen voor het consu mentencrediet binnen, maar toch blijft het totaal aantal ver onder de verwachting. Aanvankelijk had men het aantal aanvra gers geschat op 15.000 a 16.000. Er zijn nog slechts 3000 aanvragen binnen. Zullen het er 5000 worden? Zaterdag 30 Novem ber sluit de termijn voor het indienen. Wie dus nog wil aanvragen moet zich haasten. Ook in de omstreken is het aantal klein. In Bloemendaal zweeft het om de 100, in Heemstede nadert het de 200. Zooals het in Haarlem en omstreken is, is het vrijwel overal in het land. Het is zeer tegengevallen. Het beoogde doel is dan ook slechts in beperkte mate bereikt. Groote sorteering in alle prij'zen ANEGANG 46 Ook voor Speelgoed Resultaten van den Haarlemschen „Prijzenslag" Bezochte branches Cafés, restaurants 13 Slagers 9 Schoenenwinkels13 Lederwaren 39 Huish. artikelen en keramiek 46 Ijzerwaren en rijwielen 9 Verlichting e. d25 Optiek 38 Fruit 11 Kruideniers 12 Visch 10 Drogisten Brood en banket23 Papierwaren 40 Wasscherijen 7 Kappers 29 Sigaren en tabak.0 Foto-artikelen 62 Textiel 17 Meubelen 17% Gebruikte goederen.8 Een globaal overzicht van de prijzenactie in Haarlem leert, dat de ambtenaren van de prijsbeheersching in totaal 1125 zaken hebben bezocht. Daar van werden er 183 met een proces-ver baal bedacht. In deze grafiek is de verhouding weerge geven tusschen het aantal onderzochte zaken en het percen tage daarvan dat niet aan de eischen vol deed. De getande lijn bovenaan geeft aan hoeveel tientallen za ken de eronder ge plaatste liggende bal kan vertegenwoordi gen. De in deze bal ken zwart gemaakte ruimte laat zien in hoeveel der onder zochte zaken een overtreding werd ge constateerd. Percents gewijs werden in de fotozaken de meeste overtredingen gecon stateerd. De tabaks winkeliers houden zich het best aan de voorschriften. UIT ZAND VOORTS RAAD De raad wenscht de gronden voor het ontslag van ir. F. Kruger te kennen In den gemeenteraad van Zandvoort vroeg de heer Siegers (K.V.P.) naar aahleiding van een ingekomen mededeeling, dat bij be sluit van den minister van Binnenlandsche Zaken aan ir. F. Kruger ontslag is verleend als directeur van Publieke Werken, op welke gronden dit ontslag berust. Er wordt gezegd, dat de heer Kruger thee gedronken en koek gegeten heeft met Duitschers, maar dergelijke futiliteiten mogen toch eigenlijk geen reden voor ontslag zijn? Anderen, die erger dingen gedaan hebben, zijn vrijuit gegaan. De heer Kruger heeft over zijn ontslag een brief aan den faad geschreven. Volgens den heer Sie gers zou hij deze zaak niet gaan oprakelen, als hij zich werkelijk schuldig voelt. Men moet hem gelegenheid tot rehabilitatie geven Daarom dient de heer Siegers een motie in, waarin de raad verzoekt, in kennis te wor den gesteld met de feiten, die tot het ontslag geleid hebben. Wethouder Van der Moolen (P.v.d.A.) vond ook, dat de straf wel wat ver ging. Nadat de heeren Weber (Zandvoorts Be lang) en T a t e s (P.v.d.V.) gevraagd hadden, wie nu eigenlijk dit ontslag verleend heeft. Den Haag of Zandvoort, werd de motie-Sle- gers met 11 tegen 1 stem (die van den heer Blom, (Comm.) aangenomen. Tot onderwijzeres aan School B benoemde de raad met 7 van de 12 stemmen no. 2 van de voordracht, mej. Joh. E. Garrels te Leeuwarden. Mevrouw J. J. Schreurs, die reeds tijdelijk aangesteld was aan deze school en die als no. 1 op de voordracht stond, kreeg 5 stemmen. Vóór de stemming was er eenige discussie tusschen de beide wethouders over het feit, of de voordracht met algemeene stemmen door het college van B. en W. was aanvaard, hetgeen wethouder G r o o s (Zand voorts Belang) betwistte. Mej. G. Bolman werd benoemd ate onder wijzeres aan School D en de heer H. E. Dees als onderwijzer aan School B. Nieuwe directeur van Publieke Werken Met op één na algemeene stemmen benoem de de raad ir. J. E. Duyvis, bouwkundig in genieur te Amersfoort, tot directeur van Pu blieke Werken. De Voorzitter kondigde een betere salarisregeling voor dezen hoofdambtenaar aan. De Prijsbeheersching had uitgerekend, dat de gasprijzen in Zandvoort een halve cent per kubieke meter te hoog waren. Een voor stel van B. en W. om derhalve tot verlaging Burgerlijke Stand HAARLEM, 26 November 1946 BEVALLEN: 21 Nov., J. Heule—v. Monsjou, z.; t3 Nov., M. J. v. d. Laarse—Koppenol, z.; 24 Nov., C. c. Schavemaker—v. Noord, z.: R. v. Holtz— Pieper, z.; A M. C. M. L. Roorda—Deboosere. z.; SS Nov., H. T. F. d. Kruif—Spoor, z.; E. H. Ko per— Koreman. d.; A. H. v. Abs—d. Kiefte. d.; M. J. SandtkeOversier, d.; R. Ketellapper—v. 4. Kar. d.: 26 Nov., J. Hazenberg—Mol, z.; E. v. Domselaar—Doornbos, z.: M. A. v. Veen—Lem mers, z.; E. SeholteHoreman, z. GEHUWD: 26 Nov., S. P. Kiebert en A. M. Petri; R. t. Hoeven en A. M. v. Dijk. OVERLEDEN: 23 Nov.. L. M J. Taminiau, 80 J., Deckerstraat; A. E. M. Verrijt, 17 j,. Soenda- pleln; 24 Nov., M. E. Roose—Janus. 46 j., Fran- kestraat; C Bogaert—Sarneel, 82 j„ Pres. Steijn- itraat; J. D. Aij, 3 m., J. v. Galenstraat; J. A. WïerdaJacobs, 75 J., Gasthulsvest; 25 Nov., H. t. v. d. Heide, 43 j„ Gasthulsvest. Het personeel der Provincie Noordholland Ged. Staten van Noordholland deelen mede, dat het Georganiseerd Overleg voor het provinciale personeel (dat tijdens de bezetting niet werkte) weer hersteld is. Er werden al weer vergaderingen gehouden. Ook het besluit van den N.S.B.-commissa ris tot intrekking van de Medezegging- schapverordening zal ongedaan gemaakt worden. Ged. Staten staan in beginsel geenszins afwijzend tegenover het denk beeld van medezeggenschap aan den top, door het opnemen van een vertegenwoor diger van het personeel in den Raad van Toezicht op de Prov. Bedrijven. PREDIKBEURTEN. Donderdag 28 November. Remonstrant- sche Kerk, Wilhelminastraat. 8.30 uur Avond- maaldienst (Avondmaal en doodenherdenking) Een aantal nieuwe prijzenbeschikkingen zijn ln de Staatscourant van 25 November op genomen, namelijk voor gas, voor verzinkte huishoudelijke artikelen, voor consumptie aardappelen en voor levertraan. met een halve cent over te gaan, ontmoette bij den raad geen bezwaar, evenmin als een credietverlaging voor de verwarming der brandweergarage. De Politiesportvereéniging had 300 subsi die en bovendien nog 600 gevraagd voor aanschaffing van sportartikelen. De heer Tates (P.v.d.V.) vond dit een ge vaarlijk precedent en ook de heer Blom (Comm.) achtte het niet juist, dat de gemeente de sportartikelen moet betalen. De Voor zitter zei, dat een dienstvoorschrift voor de politiemannen sportbeoefening verplicht stelt. Het voorstel werd aangenomen met de stemmen van de heeren Blom en Tates tegen. De verkoop van perceel Haltestraat 14 werd aangehouden. Hèt woord is aan den Tuchtrechter Eerste zaken uit den Haarlem schen prijzenslag berecht Hedenmorgen heeft de Tuchtrechter voor de prijzen in Haarlem een aanvang ge maakt met de behandeling der groote hoe veelheid processen-verbaal, die in den loop van de prijzen-actie in onze stad werden opgemaakt. „De eerste slag was f 10.000 waard", want een fotozaak, die tot groote verwonde ring van den eigenaar in één jaar een privé-winst van f 45.000 had gemaakt, werd tot het betalen van een boete van tien mille veroordeeld. Te dure broodzagen kostten een winke lier in huishoudelijke artikelen f*75 boete en zijn opvolger in de verdachtenbank, een Heemsteedsche schoenmaker, wien het aan een specificatie van zijn boekhouding had ontbroken, zoodat de prijzencontroleur niet hadden kunnen vaststellen, of, en zoo ja hoe erg de man in overtreding was, werd tot f 125 veroordeeld. Dezelfde straf gold een boekhandelaar uit Heemstede wegens het berekenen van te hooge prijzen (een pak cyclostyle-papier kostte bij hem f 4.25, de geldende prijs is echter f 1.90). Een caféhoudster en haar buffetbediende nam«i het niet zoo nauw met de jeneverprijzen en zullen deze over treding met f 100 per persoon moeten boe ten. Tenslotte kwam de eigenaar van een zaak in lederwaren voor. Bij hem kostte een damestasch bijvoorbeeld f 81.40, welk bedrag bijna f 30 te hoog bleek. De in be slag genomen artikelen werden door den Tuchtrechter verbeurd verklaard, boven dien werd hem een boete van f 700 opge legd. De Tuchtrechter hoopt in totaal in vier dagen de omvangrijke stapel dossiers te behandelen. Musserts adjudant veroordeeld Het Utrechtsche tribunaal heeft den 57-jarigen H. A. J. Kessler uit Amersfoort, bekend als internationaal voetballer en cricketer, veroordeeld tot 4 jaar internee- ring, eindigende Juni 1949, ontzetting uit alle rechten voor het leven en verbeurd verklaring van zijn vermogen tot een be drag van f 50.000. Kessler die van 1934 af lid van de N.S.B. is geweest, had in de Meidagen van 1940 Mussert aan een schuil plaats geholpen. Van 1940 tot 1943 was hij adjudant van Mussert en organisator van diens lijfwacht. Samen met Mussert, Himmelr en Seyss-Inquart had hij begin 1941 een reis naar München gemaakt en een bezoek aan het kamp Dachau gebracht. Een natuurreservaat nabij Haarlem? Kans op aankoop van het duincomplex onder Bloe mendaal en Velsen In de memorie van toelichting op de Rijksbegrooting wordt medegedeeld: „Terwijl de politiek van de Overheid ge durende de laatste tientallen jaren erop is gericht geweest, de verschillende duinter reinen in ons land in vaste handen te krij gen, zijn er nog eenige complexen van groo te beteekenis, welke particulier bezit zijn. Onderhandelingen zijn gaande om het be langrijkste daarvan over te nemen, waar toe ook een provincie en eenige gemeenten groote bijdragen hebben toegezegd. Met het oog hierop wordt thans een extra bedrag van f 500.000 aangevraagd." Wij kunnen hieraan toevoegen, dat deze aankoop het duincomplex betreft, dat ge legen is onder Bloemendaal en Velsen. Reeds jaren geleden zijn hierover.de be sprekingen begonnen. Wijlen Dr. Jac P. Thijsse heeft zich hiervoor sterk geïnteres seerd. Nog in zijn laatste levensjaren maak te hij voor den Planologischen Dienst van Noordholland een studie hoe dit duinter rein, na eventueelen aankoop, hersteld en beheerd zou moeten worden. Uit het feit, dat er nu f 500.000 op de rijksbegrooting. is gebracht voor den aan koop, is af te leiden, dat er kans is, dat er in de naaste toekomst uitzicht i§ op aan koop van dit complex. Volksconcert der H.O.V. De ..clou" van den 4den avond van serie C was ongetwijfeld het Pianoconcert voor de linker hand, door Ravel gecomponeerd voor den pianist Paul Wittgenstein, die in den vorigen oorlog zijn reehteram had verloren. Het werd nu echter gespeeld door een pianiste. Mevr. Anne Winkel Wester, die, getuige haar spel in De Falla's „Nuits dans les jardirts d' Espagne", ook twee handig het noodige kon praesteeren. Ravel's Concert ls een volwaardig meesterwerk en de vertolking was daarmee evenredig. Ik vernam dat het ook voor Mevr. Winkel een première was. welnu, dan was dit „proefschot een meesterschot". Een prachtige techniek, een elee tri see rend rythme, intelligentie, kracht, uit houdingsvermogen en een onfeilbaar geheugen kenmerkten haar voordracht van een volstrekt origineel werk dat in elk opzicht de hoogste eischen stelt. Hartvelt en het^rkest stonden haar waardig ter zijde. De Falla's „Nuits" verbleekten daarbij. Ze zijn lang en missen scherpe karakteristiek. Rossini's Ouverture, vol met dezelfde stop lappen als de meeste andere van hem, kan zelfs onder Toscanini's leiding slechts voor de vertol kers waardeering wekken. Zoo was 't hier ook.1 Beethoven's Vierde was een welkome ver schijning hoewel in de vertolking een en ander faalde. We hopen dus op een spoedige herhaling er van, en nog meer op een van Ravel's Concert, liefst op een Ledenconcert. Dat is heel wat in teressanter dan om b.v. voor de zooveelste maal het Pianoconcert van Schumann te hooren. Schostakowitsch onlangs, Ravel nu de „Volksconcerten" mogen er zijn! K. DE JONG De prijzen kwamen uit de bus Trekking „Zomerzorg"-loterij Dinsdag was een dag, waarop 50.000 Haar lemmers met eenige spanning gewacht had den. De, in allerlei variaties geuite meening: „Ik win toch niets", kon niet verhinderen, dat het tooneelzaaltje van hotel „De Leeuwerik" een groot aantal lotenbezitters herbergde, die de komende dingen verbeidden. Precies om Volksherstel op touw gezette „Zomerzorg- half twee kwam de eerste prijs van de door loterij" uit de bus: nummer 7970 werd ver blijd met een paar dameskousen. Daarop volg de de lawine van maaswol, broodtrommels, conservenblikken-met-inhoud en wat al niet meer tusschen de ruim 800 prijzen school. Reeds spoedig moest notaris J. de Reede, die met zijn collega J. Brants de trekking controleerde, zich van zijn stoel verheffen, om den eersten prijs, het veelbegeerde Avo- diré-slaapkamerameublement aan te kondi gen. De gelukkige eigenaar van lot no. 7579 kon de meubels met toebehooren de zijne noemen, zooals wij gisteren reeds konden melden. Tot in den avond werd verder „getrokken". De eerste tien prijzen vielen als volgt: 7579 le prijs Avodiré slaapkamer; 1037 2e prijs Sapeli mahonie slaapkamer; 14459 3e prijs eetkamer; 23721 4e prijs huiskamer; 42944 5e prijs radio; 33821 6e prijs naaimachine; 28028 7e prijs cassette Sola-zilver; 23773 8e prijs rijwiel; 37668 9e prijs wandelwagen; 40608 10e prijs eetservies. Trekkingslijsten zijn van Zaterdag af ver krijgbaar aan het kantoor van Volksherstel Haarlem, Kenaupark 29-31 en zullen tevens verspreid worden in de diverse gemeenten in Kennemerland, waar loten verkocht zijn. Duifschers vragen Nederland vertrouwen Dr. Strieker, minister van verkeer van den Duifeschen staat Noord Rijnland Westfalen, heeft een open brief tot den Nederlandschen minister-president gericht, waarin wordt betoogd, dat de Nederland sche aanspraken op Duitsch grondgebied voor Nederland geen voordeel zouden op leveren doch een ernstige belemmering zouden vormen voor de ontwikkeling van betrekkingen van goede nabuurschap tus schen de twee landen, aldus meldt de on der Britsche contróle staande Duitsche nieuwsdienst. Dr. Strieker zegt in zijn brief: „Het Duitsche volk weet, dat Duitschland het Nederlandsche volk compensatie moet aanbieden voor de toegebrachte schade en is bereid de gevolgen te aanvaarden. Een economisch en politiek gezond Duitschland zou in staat zijn Nederland te voorzien van wat het voor den weder opbouw noodig 'heeft. Laat een einde ko men aan het tijdperk van ellende en bloed en betreedt den weg van het vertrouwen. Eischt alleen schadevergoeding op eco nomisch gebied en helpt ons een durenden vrede tusschen onze volkeren te vesti gen". De Nederlandsche eischen zijn ook ter De automobilist was verblind door een tegen- sprake gekomen op de eerste bijeenkomst ligger. an het kabinet van den staat Neder- BINNENLAND Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten heeft voor alle soorten en kwali teiten koffiesurrogaat een uniformen maximum prijs vastgesteld. Deze bedraagt voor den consu ment f 0.30 per half pond. De Nederlandsche ambassadeur te Brussel heeft het Commandeurskruis der Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan den heer L. O. E. A Bonnet, oud-administrateur en inspecteur- generaal der Antwerpsche zeediensten. Te Leiden sommeerde een politieagent eenige personen, die zich in een portiek ophiel den. tot doorloopen. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven wilde hij een hunner arresteeren. Vijftien omstanders kozen partij voor den ar restant en namen zulk een dreigende houding aan. dat de agent genoodzaakt was van zijn revolver gebruik te maken. Daarbij werd een 20-jarige .iongen In zijn rechterknie getroffen. Morgen zal de chef van den generalen staf, luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, een beleefd heidsbezoek brqagen aan den chef van den Bel gischen generalén staf. generaal-majoor Baele, zulks naar aanleiding van het bezoek, dat gene raal-majoor Baele eenige weken geleden aan Nederland heeft gebracht. Tusschen Bergen en Alkmaar is gisteravond een auto tegen een melkwagentje gebotst. De melkslijter J W. B. uit Alkmaar werd gedood. Saksen te Hannover. Ook de Eereraad voor de Architectuur afgetreden De Eereraad voor de Architectuur ep de Toegepaste Kunst is afgetreden, wegens verschil van inzicht met den Centralen Eereraad, die enkele uitspraken van den Eereraad voor de Architectuur ongedaan heeft gemaakt. Raad van Heemstede De gemeenteraad van Heemstede zal op Donderdag 28 November, des namiddags om drie uur in openbare vergadering bijeen komen. Behandeld zullen o.m. worden een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een leening ad 3000 voor het verrichten van grondboringen op een terrein aan de Sportparklaan, met het oog op de plannen voor een zwembad; de bouw van 9 arbeiders woningen aan de Vijfheerenstraat, een wijzi ging in de bijdrage in schoolgeld voor gesub sidieerd en niet gesubsidieerd bijzonder mid delbaar en voorbereidend hooger onderwijs in Haarlem en het aangaan van een kasgeld- leening 1947. POST VOOR DE „WILLEM BARENDSZ". Familieleden en anderen, die aan de le den van de bemanning van de „Willem Barendsz" brieven wenschen te zenden. BU opruimingswerkzaamheden te Nieuw- Loosdrecht is een 20-jarige korporaal door het ontploffen van een dynamietpatroon ernstig ge wond. Hem werden beide handen afgerukt. Te Bussum Is een militaire auto aangehou den, waarmee zes zakken Belgische shag ver voerd werden. Atle Brederode, sopraan, Samuel Brill, cello en George van Renesse. piano, zullen in December een tournée door Nederlandsch-Indië maken. Het Tribunaal te Hilversum heeft den ex- chef van de reportage-afdeèling van den Ne derlandschen Omroep. G. de J de J. wegens zijn lidmaatschap der N.S.B. en zijn politieke activiteit bij de radio, veroordeeld tot internee- ring tot 28 Maart 1947. Hij werd ontzet uit de bevoegdheid een leidende functie bij de radio of in het vereenigingsleven te bekleeden. Prof. dr. C. Gerretson zal op 3 December ln Laren spreken over de huidige Indië-poli- tiek der regeering. Acht Amsterdammers z(jn gearresteerd, die een uitgebreiden handel dreven in gestolen fietsen en bakfietsen. Bij een van hun afne mers, een rijwielhandelaar ln Almelo, vond men eenige ln de hoofdstad gestolen fietsen terug. Een 46-jarlge adjunct-commies b(j de rfjks- verkeers-lnspectie te Rotterdam ls veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf omdat hij in totaal ongeveer f 8000 en geschenken in natura had aangenomen van personen die een aan vraag voor toewijzing van een vrachtauto hadden Ingediend. Ingesteld is een commissie welke rapport zal uitbrengen over de vraag welke voorzie ningen noodig zijn ter verkrijging van een bevredigende regeling omtrent de pensioen- kunnen nog van een laatste «gelegenheidrechtelijke positie der Nederlandsche pollüe- gebruik maken, daar Zaterdag een tanker ambtenaren. Huize „Duinrust" Marine-hospitaal geen Naar de Maasbode verneemt, zal huize Duinrust te Overveen, thans ingericht als Huis van Bewaring voor politieke delin quenten, niet worden ingericht tot marine hospitaal doch omstreeks April 1947 en zoo mogelijk eerder, weer door de Sint Lambertus Stichting in exploitatie worden genomen als rusthuis voor bejaarde per sonen uit den beteren stand. Wij vernemen evenwel van den Marine voorlichtingsdienst in Den Haag, dat dit bericht onjuist is. De onderhandelingen duren nog voort. Wel is er kans dat nu spoedig een beslissing zal vallen. ENQlJêTE EX-POLITIEKE GEVANGENEN UIT BEZETTINGSTIJD. Op Donderdag 28 November zal de secreta ris der Nederlandsche Vereeniging van Ex- Politieke Gevangenen over den zender der N.C.R.V. van 19.30 tot 19.40 spreken over den socialen toestand in de gezinnen van ex-poli tieke gevangenen en nagelaten betrekkingen, in verband met de te houden enquête, waar voor de medewerking van alle ex-gevangenen uit den bezettingstijd en de nagelaten be trekkingen wordt ingeroepen. Op Zondag 1 December zal dezelfde spreker voor den A.V.R.O.-zender van 22.50 uur tot 23 uur over hetzelfde onderwerp een vervolg- causerie houden. In een Uitvoeringsbeschikking Vermogensaan- wasbelasting zal de bepaling worden opgeno men, dat de ontvangers der belastingen ter voldoening van aanslagen in de Vermogens- aanwasbelasting 3 procent en hooger renten de Nederlandsche staatsobligaties en Groot boekschuld in betaling zullen nemen tegen een koers van 100 procent. De 2.5 procent rentende inschrijvingen in het Grootboek der Nationale Werkelijke Schuld zullen desge- wenscht worden aangenomen tegen een koers van 83 procent. Het ligt in de bedoeling een overeenkom- stigen maatregel te nemen inzake de voldoe ning van de aanslagen in de vermogenshef fing-ineens. indien het desbetreffende wets ontwerp tot wet verheven wordt. De 2' procent Spaarcertificaten en in schrijvingen in het 3 procent Grootboek 1946 zullen ook kunnen dienen tot betaling van de Vermogensaanwasbelasting en de vermogens heffing ineens en daartoe voor de nominale waarde worden aangenomen. uit Amsterdam vertrekt, die naar de Zui delijke IJszee gaat om een gedeelte van de geproduceerde traan van het moeder schip over te nemen. Zij, die van deze ge legenheid gebruik willen maken, dienen hun brieven te adresseeren aan Reederij Vinke en Co., Gelderschekade 10, Amster dam-C., met vermelding van den naam van dengene, voor wien de brief bestemd is. Behalve dat de brief uiterlijk Vrijdag ochtend met de eerste post in het bezit van genoemde reederij moet zijn, lette men er op, dat de inhoud slechts mag bestaan uit normale correspondentie. Er mogen geen voorwerpen in voorkomen, welke aan douane-onderzoek onderworpen zijn en evenmin mogen postzegels worden inge sloten. De brieven moeten op normale wij ze voor het binnenland worden gefran keerd. Fransche Senaatsverkiezingen Volgens vrijwel volledige cijfers van het Fransche Ministerie van Binnenlandsche Zaken, blijken de communisten (24.544 kleszetels) een kleine meerderheid te hebben behaald op de M. R. P# (24.151 kleszetels), bij de laatste verkie zingen. Opvallend is de winst der M. R. P. Bij de vorige verkiezingen op 10 November behaalde zij 26 procent der stemmen en de communisten 28 procent, nu zijn zij bijna gelijk. De ruim 84.000 „groote kiezers" zullen op 8 December twee honderd van de driehonderd vijftien leden van den „raad der Republiek" kie- die de Nationale vergadering terzijde staat bij de verkiezing van een nieuwen president der republiek. D.W.R. wint het polotournooi om den Van Leersumprijs Dinsdagavond werd voor de achtste maal het •aterpolotournooi om den In memoriam Van Leersum-wisselprijs ln het Sportfondsentoad gehouden. De loting had tot resultaat dat de wedstrijd HVGB-DWT het eerst gespeeld werd. HVGB won met 4—1. Vervolgens gingen HPC en Haarlem te water. Deze wedstrijd eindigde met een overwinning van 30 voor HPC. HVGB -DWR leverde een gelijk spel (1—1) op DWR kwam in den eindstrijd na het nemen van straf- worpen. In de verliezersronde won Haarlem met 2—1 van DWT. De finale HPC—DWR bracht veel spanning. DWR was direct in den aanval en spoedig doelpuntte v. d. Bogaerde. Uit een strafworp maakte Prager gelijk. Na rust nam DWR wederom de leiding met een schot van J. Kollerie. Smit had het geluk om den bal via de hand van zijn clubgenoot Kooiman in het DWR- doel te plaatsen (22) .waarmede 't einde kwam. Ook nu moest door het nemen van! strafworpen de beslissing komen. DWR werd winnaar doelpunten tegen HPC 4. Na afloop reikte de voorzitter van DWR. de heer G. Voogd, de prijzen uit. Vermeld zij dat de wisselprijs vijfmaal in totaal moet worden gewonen, om definitief ln het bezit te komen. De stand is nu: DWR 4 maal, HPC 3 maal en HVGB 1 maal. Als tusschenwedstrijd speelden de DWR-dames een wedstrijd tegen de IJest van Haarlem en wonnen met 2—0 Haarlemsche waterpolozeventallen Het Haarlemsche dames zevental dat Zondag 8 December in het Sportfondsenbad tegen het Rotterdamsch zevental zal spelen is als volgt samengesteld: doel: Schulte; achter: mevrouw SterkComplet, Kloots, I. Smit; voor: mevr. R. Thuis—van Veen, G. Zieren en mej. Kruyt; res. mevr. Kerkhof, Aardweg en Akeboom. Het Haarlemsche heeren zevental, dat tegen Rotterdam zal spelen, ziet er als volgt uit: doel: H. Handgraaf; achter: P. Swier, C. Koot, E. Prager; voor: J. J. Hogeland Jr., J. Kollerie en v. d. Bogaerde; res. D. van Viersen, M Mauritz en E. Vrugt. Damnieuws uit Kennemerland De uitslagen van de in de week van 1825 No vember gespeelde competitie-wedstrijden luiden als volgt: Hoofdklasse: Oosterkwartier I—DCIJ I 911; Jozef Blankenaar IHDC I voorloopige uitslag 66, vermoedelijke uitslag 12—8: Damcl Wor- merveer—HDC I 9—11. Eerste klasse: DCIJ II—BDC I 10—10; Damcl. Haarlem—Stabiel 15—5; St. Bavo II—HRKD I voorloopige uitslag 6—10. vermoedelijke eind uitslag 8—12. SPOORWEGSCHAAKCLUB De op 22 October opgerichte Spoorweg Schaak club mag zich in groote belangstelling verheu gen. Reeds hebben zich 40 leden aangemeld Het clublokaal is geopend in de Berkenrode- steeg 1, waar lederen Donderdag een clubavond gehouden wordt. Met 25 leden werd een massa kamp gespeeld tegen de Bed rij fssch aakclub van Vroom en Dreesmann, welke gewonnen werd met 22—3. Binnenkort hoopt men ln Haarlem een massakamp te spelen tegen het Spoorwegperso neel uit Utrecht. Luchtpostcorrespondentie voor de Azoren zal voortaan op Dinsdag en Zaterdag verzon den worden met den luchtdienst Amsterdam- Santa Maria (Azoren)New York. Brieven en briefkaarten worden zonder luchtrecht ver voerd. Voor de overige correspondentie wordt een luchtrecht van f0,15 per 20 gram geheven. HAARLEM EN OMGEVING Sint Nicolaas zal. op ultnoodiging der Speeltuinvereniging „Nieuw Leven" Zaterdag 7 December om 3 uur een bezoek aan Spaarndam brengen aan de kinderen van bovengenoemde vereeniging. Hij zal per boot aan de Groote Sluis arrlveeren, waarna in optocht achter „Crescendo" wordt gemarcheerd naar het club lokaal. Wegens gebrek aan actief werd door de Haarlemsche Rechtbank opgeheven het faillis sement van L. F. J. van Luijken, vertegenwoor diger, wonende te Haarlem, Velserstraat no 16 zwart. Ds. A. A. Leenhouts te Heerenveen heeft het beroep naar Enschedé aangenomen en voor dat naar de Geref. Kerk van Bennebroek be dankt, Twee deelnemers aan de laatste inbraak bij den groothandel ln tabaksartikelen „Madjoe" te Hillegom zijn ln handen van de politie gevallen. Ten bate van het Comité „Nederland helpt Indlë" zal op 10 December in het R.K. Vereeni- gingsgebouw te Heemstede de film „Kleur en Glorie onzer tropen" nogmaals worden vertoond. De buurtverceniglng B. E. L. (Beukenstraat, Linden straat) geeft a.s. Zaterdagmiddag voor de kinderen der leden een St. Nicolaasfeest. Zater dag 7 Dec. is er voor de leden een uitvoering in Hötel „De Leeuwerik, waarbij door de eigen tooneelvereeniglng wordt opgevoerd het blijspel „Het Gouden Kalf". In Bloemendaal zal a.s. Vrijdag in het Jeugd huis aan de Donkerelaan een concert worden gegeven, uitgevoerd door Johan Llgtelijn, plano en Gerda Lingeman, sopraan. Op het program ma staan werken van Schubert, Schumann, Brahms, Dvorak en de Falla. In de rubriek Kort en Bondig vermeld den wij gisteren dat Henriëtte Bosnians aanstaanden Zaterdagavond voor het Mu zen-Forum in Bloemendaal zou concertee ren. Dit is onjuist. Haar pianoconcert zal op 7 Dec. plaats vinden. OFFICIEELE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM OPHEFFING: 1. Agentschap Zuid, Jullanastraat 11. 2. BUkantoor Zijlstraat 62. In verband met een reorganisatie van den Dienst, zullen bovengenoemde kantoren op 30 November a.s. worden opgeheven. Met het oog op de overplaatsing, zullen deze kantoren, benevens de navolgende afdeeltngen van het Kringkantoor Zijlstraat 70 op 29 en 30 November a.s., voor het publiek gesloten zijn t.w. Afd. Brandstoffen. Rijwielbanden enz. Afd. Schoenen. De per 2 December a.s. ingaande nieuwe indee- ling van mijn kantoren, zal Vrijdag a.s. worden gepubliceerd. HAARLEM, 27 November 1946 De Directeur. A. VAN DRIEL DISTRIBUTIEDIENST HEEMSTEDE-BENNEBROEK Het afhalen van formulieren voor zeep voor geneesheeren en verpleegsters dient te geschie den uitsluitend Donderdag 4 Dec. 1946 en Vrijdag 5 Dec. 1946 tusschen 9—12 uur aan het kantoor v. Merlenlaan 2. loket 2 in de gang tegen over legging van de distributiestamkaart. Aanvragen rijwielen en rijwielbanden: Voor de bekende voorrangsgroepen bestaat ge legenheid tot het aanvragen van rijwielen en rijwielbanden. Formulieren kunnen worden afgehaald op 3 en 3 Dec. en worden ingeleverd op 4 Dec. a.s., 's morgens van 9—12 uur. kantoor v. Merlen laan 2. Voor Bennebroek kunnen formulieren worden afgehaald op Donderdag 5 Dec. a.s. van 9.30 tot 12 uur op het Raadhuis te Bennebroek. Aanvragen voor werkschoenen: Voor hen die op de beroepenlijst' voorkomen bestaat gelegenheid ln het tijdvak 25 Nov.—14 December werkschoenen aan te vragen. Perso nen die na 30 Nov. 1945 een bon voor werkschoe nen ontvingen en personen beneden 16 Jaar ko men niet voor werkschoenen in aanmerking.- Informatie omtrent beroepenlijst dagelijks van 9—12 uur aan kantoor v. Merlenlaan 2. Extra bonkaarten gerepatrieerden: De uitreiking van extra bonkaarten aan gere patrieerden wordt tot nader aankondiging uit gesteld. Voor hen die niet in de gelegenheid waren hun bonkaarten op de aangegeven tijden af te halen wordt volgens onderstaand schema een na- uitreiking gehouden. Woensdag 4 Dec. voor hen wier namen begin nen met de letters A t.m. G. Donderdag 5 Dec. voor hen wier namen begin nen met de letters H t.m. O. Vrijdag 6 Dec. voor hen wier namen beginnen met de letters P t.m. Z. Kantoor Binnenweg 160 van 912 en 1.30—4 uur.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3