m VOOR HET KIND „Meest bemoedigende ontwikkeling der laatste maanden" Minister. Fiévez betreurt de uitlating van generaal Kruis Een deel der onderwijzers wordt vrijgesteld van militairen dienst Speelt „Haarlem" het volgend seizoen op eigen terrein? Restauratie van „Dreefzicht" is nog onzeker Sumner Welles over Cheribon Hillegom ort en Bondig TWEEDE KAMER (Van onzen parlementairen redacteur) Minister Fiévez is een bewindsman, die zijn zaakjes perfect kent, daarvan in zijn goed verzorgde, met zwier voorgedragen redevoeringen blijk pleegt te geven en bovendien er niet voor terugdeinst om, als er fouten begaan zijn, dat ruiterlijk te erkennen. Zoo maakte zijn mededeeling, dat hij luitenant-generaal Kruis kenbaar bad gemaakt, diens uitlating aan het A. P. na hét door hem in verband met de overeenkomst van Cheribon met 's minis ters voorkennis, aan de Koningin gebracht bezoek te betreuren, een goeden indruk. En zulks niet alleen op den heer Vorrink, die overigens te hooren kreeg, dat zelfs in dien door gewijzigde omstandigheden in Indonesië aanpassing van het schema voor troepenuitzending noodig zal zijn, de tweede divisie er toch ter aflossing heen moet (en hetzelfde geldt ook voor de derde divisie) indien het dan niet meer ter ver sterking zou gebeuren. Ondanks het mili tair bestand was .pr in feite helaas vrij weinig veranderd ginds, zoodat de minister vooralsnog natuurlijk moet nader het overleg met de commissie-generaal worden afgewacht niets voelde voor verminde ring van onze troepenmacht. Intusschen zullen wij medio 1947 troe pen genoeg hebben om te gaan deelnemen aan de militaire bezetting van Duitschland. Over de doelstelling en taak van onze krijgsmacht zeide minister Fiévez, dat handhaving van de zelfstandigheid des rijks tevens vereischt deelneming aan de internationale rechtshandhaving. Behalve ds. Zandt gelooft niemand meer, dat we het op ons eentje af zouden kunnen. Uit die doelstelling volgt meteen de taak voor ons leger. Die vereischt een har monische samenstelling der verschillende wapenen, aanpassend bij de samenstelling van de staten, met wie wij zullen hebben samen te werken. Hoe de inrichting van het leger zal moeten zijn, is, juist doordat men zich ook internationaal daaromtrent aog niet heeft vastgelegd, nog niet met stelligheid te zeggen. De minister scheen de kans het grootst te achten op een tus- schenvorm tusschen een staand en een militieleger. Met betrekking tot legerorganisatie en •leiding had hij het over een spoedig te scheppen gecombineerden staf, als advi- seerend college ten behoeve van den be- staanden Raad voor Militaire aangelegen heden van het Koninkrijk (een der col leges uit den ministerraad), waaruit dan vervolgens een rijksstaf zou moeten groeien. Onder de regeering heeft een drie manschap de directe, dagelijksche leiding van het leger, te weten de chef van den Generalen Staf, de Kwartiermeester- Generaal en de Adjudant-Generaal bij wier onderling contact de eerste als leidende figuur optreedt. De minister deelde mede, dat voor het onderwijzend personeel de volgende maat staven worden aangelegd wat betreft het verleenen van vrijstellingen van militairen dienst: van de onderofficieren en minde ren worden de hoofden van scholen vrij gesteld. Van degenen, die officier zijn wordt niemand vrijgesteld. Voorts worden onderwijzers vrijgesteld, indien door hun opkomst het aantal overblijvende leerkrachten, inclusief het hoofd en even- tueele zieken tot vijftig procent of daar beneden zou dalen, hetgeen dan beteekent vijftig procent der normale bezetting der school. Er is een maatregel in voorbe reiding om alle onderwijzers voor zoover zij geen officier zijn en voorzoover zij dertig jaar of ouder zijn, d.w.z. onderoffi cieren van dertig jaar en ouder vrij te stellen, maar een korporaal of soldaat reeds indien hij zeven en twintig jaar is. Dit is dus een nieuwe norm, die sedert enkele dagen is aangelegd. De minister liet nagaan, of het mogelijk is dezen norm ook nog toe te passen dp diegenen, die reeds onder de wapenen waren. De minister gaf de verzekering, dat hij de belangen van het onderwijs voorrang zal verleenen boven andere, ook wat de aflossing betreft. Na deze concessie van den minister had den alleen nog de communisten behoefte aan de motie-Schoonenberg, welke alle onderwijzers vrijgesteld wilde zien. Zoo doende werd deze motie verworpen. De begrooting ging er door met alleen de com munisten tegen. Bij Marine gaf Dr. Bruins Slot (A.R.) uiting aan zijn voorkeur voor een sterke vloot van onderzeebooten en een krachtige luchtmacht. Hij wilde verder we ten, of wij over de door onze marine in te nemen plaats in het kader der internatio nale samenwerking eenige afspraak met de Britten-hebben gemaakt. Drs. Kort hals (P. v. d. V.) drong aan op spoed bij den aanbouw, waarin wij ver ten achter zijn en op een snelle vaststelling van een mede in internationaal verband passend vlootplan. Hij was voorts verontrust door berichten over smokkelhandel tusschen Sumatra en Malakka. Nadat de heer Vorrink (P.v.d-A.) in een betoog, dat heel wat herhalingen be vatte van hetgeen hij reeds bij Oorlog had aangesneden, ook nog even een artikel van een vlootpredikant gecritiseerd had, meen den Mr. d e W i 1 d e (A.R.) en de heer T i- 1 a n u s (C.H.) het voor de bedoeling van de hun overigens onbekende pennevrucht te moeten opnemen. Het betrof hier critiek op hetgeen in Indië is geschied en dat von den zij volkomen toelaatbaar. Ruim 15.000 aan boeten De oogst van één middag tuchtrechter De prijsopdrijvers van Haarlem en omge ving hebben het Woensdagmiddag zwaar moe ten ontgelden bij den Tuchtrechter voor de prijzen, die aan de Dreef te Haarlem weer een groot aantal zaken te behandelen kreeg. De hoogste boete werd 's middags opgelegd aan een Haarlemschen banketbakker, wiens gebakjes exhorbitarite prijzen moesten op brengen. De bakker werd tot 3000 boete veroordeeld. Een caféhouder kreeg 2650 boete, omdat de prijzen van zijn menu's niet klopten met de vastgestelde. Twee fotozaken (de branche, waarin bij den prijzenslag het grootste percentage overtre dingen geconstateerd werd) werden elk met 1500 boete bedacht en een Heemsteedsche boekhandelaar, die -zijn papierwaren te duur verkocht, werd met 1000 beboet Met de lichtere gevallen mee werd gistermiddag in totaal ruim vijftien mille aan geldboeten opgelegd. Het P.E.N. heeft een vordering van 313.000 op de Duitschers Het Provinciaal Electrisch Bedrijf heeft wegens geleverde electriciteit, nog een vordering op de Duitschers van f 313.000. De directie heeft de bemiddeling van Ver schillende instantiefe ingeroepen, maar be taling is nog uitgebleven. Het wachten is op een wettelijke regeling. Nieuw kiescollege der Ned. Herv. Gemeente Tot gemachtigden in het kiescollege der Ne- derlandsoh Hervormde Gemeente in Haarlem werden de volgende personen geWbzen: T. U. Bijlsma, J. C. Cramer Jr., J, J. Dekker, N. Dijk stra, H. J. van Es, S. Glastra, W. de Graaff, S. F. Hack, P. S. Hana, W, Harwijne. Ph. J. C. van Herwerden, H. J. C. Höck, A. Hoogeboom, J. C. de. Jager, A. Joustra, H. Kamphuis, R. Karel, J. J. Kerkvliet, W. Klaarhaamer, S. H. Kuhle- meijer, G. A. Luitingh, J. C. Lultingh, K. van der Meer, H. Oudman, J. Plu, G. Pol, F. A. Neu- man, F. Rosenhart, B. Rijbroek, P. Stastra, C. van Unnik, H. Veldman,, C. A. Vedsluis, D. H van der Vlerk, J. J. Wallieji, H. van Walsem, Mevr. A. M. Weener—Knottenbelt, Mevr. J. de Wijs—de Boer. POSTZEGELS :h PRENTBRIEFKAARTEN 2DECEMBER 4JANUARI» Na 2 December worden er weer postzegels en briefkaarten voor het kind aangeboden. Haarlems Christelijk Mannenkoor Dat de jongste der Haarlemsche mannenkoor- vereenlgingen na haar oprichting in Augustus 1945 haar vrijwillig opgenomen taak als ernst beschouwd en derhalve onder leiding van haar dirigent Jac. Zwaan duchtig geoefend heeft, bleek op haar concert van Woensdagavond voor al uit het feit, dat zij in Zwaan's compositie „De Heer is groot" zich niet door de daarin opgehoopte modulaties van de wijs liet brengen, doch precies „op toon" eindigde. Dit was een kranig stukje a-capella-techniek. Bij „Miserere mlhi" van Tom de Vries waren nog enkele ruwe Inzetten in het forte waar té nemen; in het slotnummer „Bede" van Heinze echter trok het mooie pianissimo de aandacht. Voor de volstrekt gave vertolking van een snel nummer als „Piet Hein" dient de vocale techniek van het koor nog wat meer ontwikkeld te worden. Palestrina's ..O bone Jesu" werd met de vereischte strakheid gezongen, het oud-Nederlandsche „O Heer die mét eenlgszins overdreven dynamische Vertrodwd wordt op medewerking van den'wederopbouw De door den oorlog sterk-gedupeerde voetbalvereeniging „Haarlem" heeft goe de hoop, dat in het seizoen 1947/1948 weer op eigen terrein gespeeld kan worden. De Duitschers hebben, zooals men weet, de oude speelvelden aan den Rijksstraatweg- Jan Gijzenvaart grondig vernield. Omdat een deel dezer terreinen bij het uitbrei dingsplan door de gemeente bestemd wa ren voor het doortrekken van de Planeten- laan, werd tot een grondruil besloten. Het nieuwe Haarlem-terrein komt nu iets Wes telijker te liggen. De gemeente zal de volgende week het in orde maken van dit terrein aanbeste den. Er wordt dan bovendien een hek om geplaatst. De voetbalvereeniging moet evenwel zelf zorgen voor het bouwen van de kleedhuizen, de tribunes, enzoovoort. „Haarlem" dat in den afgeloopen tijd de gastvrijheid van andere voetbalvereeni- gingen moest inroepen voor het spelen van zijn wedstrijden, hoopt in het komende seizoen weer over haar eigen veld te kun nen beschikken. Zekerheid bestaat even wel niet, want alles zal afhangen van de vraag of de „Wederopbouw", in verband met de materialen-positie, in staat zal zijn vergunning te kunnen geven voor den bouw. Uit verschillende publicaties van den laatsten tijd is wel gebleken dat 'de materialenvoorziening groote zorgen baart. Het „Haarlem"-bestuur is evenwel over tuigd, dat aan dit werk, als het mogelijk is tenminste, voorrang zal worden ver leend, omdat „Haarlem" immers oorlogs slachtoffer is. Uit het feit, dat de gemeen te medewerking van den „Wederopbouw" verkregen heeft om reeds nu het grond werk uit te voeren (het zal geschieden als D.U.W.-werk) wordt afgeleid, dat de an dere autoriteiten het streven van het ge meentebestuur (om in Haarlem zoo spoe dig mogelijk de beschikking te krijgen over een flink voetbalveld met goede ac- comodatie) willen steunen. Er komt bo vendien nog de omstandigheid bij, dat voor het bouwen van kleedhuizen en tribunes grootste gebrek. Bij den woningbouw zijn in den regel niet de arbeiders betrokken die bij betonwerk ingeschakeld worden, zoodat het, ook voor het aan het werk hou den van deze arbeiders, van belang kan zijn, om het werk zoo spoedig mogelijk te laten uitvoeren. Mocht het onverhoopt toch niet mogelijk zijn om reeds bij den aanvang van het nieuwe seizoen de accomodatie van het Haarlem-veld geheel gereed te hebben, dan zal er in elk geval wel naar gestreefd worden daar de wedstrijden der lagere elf tallen te houden. Voor het spelen der wed strijden waarbij veel publiek verwacht wordt, zou „Haarleip" ook dan nog een beroep moeten doen op andere vereeni- gingen. Ds. D. Drijver overleden Te Beverwijk is plotseling overleden ds. D. Drijver. Gedurende bijna 20 jaren was de overledene predikant bij de Evange lisch Luthersche Gemeente te Haarlem. Kfïï?st'S"d«Kl van zijn prachtig hobo-spel j verhouding weinig hout zal worden ge- genieten in een op thema's van Pergolesi door BarbirolU geconstrueerd Concert, in het Andante waarvan me een overeenkomst met een thema uit de finale van Mozart's Klavierconcert in d mineur frappeerde, en later in oude melodieën door Joh. Wagenaar mooi bewerkt. Aan een paar toegiften ontkwam hij niet. Ook de bariton Herman Htllsmann oogstte een groot en verdiend succes met de voordracht van aria's van Handel en Bach en van enkele Neder- landsche liederen: het interessant door Röntgen geharmoniseerde „Ik weet een rein Casteel". een aardig liedeke van Zagwijn en het in 't begin wat ouderwetsche, in de laatste strofe warm g'evoelde „Ons Vaderland'' van Rich." Hol. En ook hij werd door den bijval tot het zingen van een toegift genoopt. K. DE JONG „Niwin" vraagt hulp „Niwin" zet een actie op touw voor de troe pen en burgers in Indië. v Er ls in Indië groot gebrek aan goede lectuur; „Niwin" wil trachten daarin te voorzien door zooveel mogelijk boeken voor volwassenen en voor kinderen in rondlezing te geven. Dat kan alleen gebeuren als een ieder, die Iets missen kan, een boek afstaat. Vandaar de boekenactle van „Niwin" van 16 tot 21 December. De boeken zullen in die dagen van huis worden gehaald; niemand zal worden vergeten; geen wijk. geen huis zal worden over geslagen. Bij het zenden van boeken blijft het niet, „Niwin" zal de militairen in Indië ook verrassen met een Kerstpakket. Daarover zullen' nog nadere mededeellngen worden gedaan. Wij vermelden nu alleen, dat een pakket zal bevatten: een boek (dit valt dus buiten de boekenactie), postpapier en envelop pen, een potlood, 3 pakjes sigaretten, 3 reepen chocolade,' 1 rol pepermunt. 1 blik biscuit, 1 blik stroopwafels en 1 blik taai-taai. bruikt, daar vrijwel alles in beton zal wor den uitgevoerd. Aan hout is thans het Sint Nicolaas arriveert in Haarlem Bij den uitgang van het Haarlemscjie station staat het zwart. Moeders en kin deren, een ieder in ongewonden afwach ting van het groote oogenblik. Reizigers banen zich met moeite een weg door de schare geloovigen, waarvan de meesten niet oudc£ zijn dan vijf jaar. Boven ons dendert een trein het station binnen en een paar minuten later is het groote oogenblik aangebroken. De Sint schrijdt, steeds wuivend, tusschen de enthousiast juichende kinderen door. Buiten wacht een karos bespannen met vier prachtige schimmels. Sinterklaas neemt plaats, zijn twee Pietermannen klimmen achterop en meteen vliegen de pepernoten al over het Stationsplein. Dan begint hij, voorafgegaan door de Post- fanfare, zijn zegetocht, door de Generaal Cronjéstraat en het Julianapark. Deze ontvangst was georganiseerd door de winkeliersvereniging „Generaal Cron- die er meten voor de kinderen een gezelligen middag in Café „Het Bolwerk" aan vastknoopte. Concertgebouworkest te Haarlem Concert op Zondag 15 Dec. Het Concertgebouw Orkest zal voor het eerst na de bevrijding wederom te Haar lem optreden en wel op Zondagmiddag 15 December. Eduard van Beinum zal dirigee- ren. Het programma bevat de volgende wer ken: Diepenbrock, Voorspel en Epiloog uit Electra; Ravel, Rhapsodie Espagnole; Bruckner, 7e Symphonie. DE DISTRIBUTIE Nieuwe bonnen. Haarlem: Kes t.m. Koz (Vleeschhal). Bennebroek: M—R (9—12). S—Z (R.K. Ver. gebouw) 13.30—16.00 uur. Zandvoort: D—G (Distributiekantoor). POLITIE VOETBAL Een voetbalwedstrijd, gisteren te Heemstede gespeeld tusschen een polltie-elftal uit Zuilen en een elftal der Heemsteedsche politie, eindig de In een 1—1 gelijk spel,- Vlam sloeg in een pannetje met vet Vanmiddag om één uur brak brand uit in Dereeel Kleine Houtstraat 92 te Haar lem. Doordat de vlam sloeg in een panne tje met vet. staande op een fornuis op de achterkamer van de eerste verdieping, ontstond brand In korten tijd verspreidde zich de vlammen, die naar de zolderverdie ping oversloegen. De brandweer trad kor daat op en spoedig was de brand ge- bluscht. Veel meubilair ging verloren. Ver zekering dekt de schade. Jubileum mannenkoor „Caecilia" Het is op 9 Januari a.s. vijftig jaar geleden dat het Mannenkoor „Caecilia" te Haarlem werd opgericht. Dit feit zal gevierd worden met een receptie op Zaterdag 11 Januari, een gala-concert op 15 JanuaTi en een feestcon- cert op 16 Januari. Vooraanstaande kunste raars zullen medewerking verleenen. Een eere-comité wordt samengesteld Als eere voorzitter treedt op dr J. E baron de Vos van Steenwijk. Commissaris der Koningin en •oorzltter de heer M. A. Reinalda. burge- Gedurende deze periode is hij op velerlei meestcr die j eiurvvnrr.iKr. vtv gebied te Haarlem werkzaam geweest. Ds. Drijver was o.a. een bekend figuur in den j iAMENVOEGING VAN KERKELIJKE GEMEENTEN. De bevoegde colleges van Ned Herv. Ge- Ned. Prot. Bond en zal ook daar een leege mecnte„ va^ BeverWijk en wijk aan Zee en plaats achterlaten. Duin besloten het classicaal bestuur van In 1935 is door ds. Drijver een beroep Haarlem te verzoeken tot samenvoeging van aangenomen naar de Evangelisch Luther- hun gemeenten te willen overgaan Er zal dan sche Gemeente te 's-Gravenhage, welke een einde komen aan den toestand, dat op het gemeente hij in 1944 met emeritaat verliet, grondgebied van Beverwijk twee kerkelijke Nadien bleef ds. Drijver te Voorburg wo- gemeenten bestaan. De nieuwe gemeente zal een derden predikant beroepen, die Wijk aan De teraaMebesteUmg zal plaats hebben 'ïlïïrtl,'B^nrtiï op Vrijdag 29 November des namiddags na VOQr zijn rekening nemen zal. De mogelijk- aankomst van den trein van 15.11 uur te hei(j om een vierden predikant te beroepen Westerveld. zal tevens ernstig onder oogen gezien worden. Ongeveer een half jaar geleden nam de Haarlemsche Raad een voorstel van B. en aan om „Dreefzicht" in den Hout te restaureerenDeze inrichting, die in de oorlogsjaren zeer ernstig geleden heeft, wil het college weer in bedrijf gesteld zien, omdat zij uitstekend past in het herbouw plan van den Hout. Bovendien is het ter bestrijding van de zalennood in Haarlem van belang, dat „Dreefzicht" weer haar deuren opent. De zaal die daarin is, kan uitstekend gebruikt worden voor uitvoe ringen, en kleine vergaderingen. Wederopbouwhad reeds voor dit ob ject toestemming gegeven. Het wachten was op de beschikbaarstelling van mate rialen, die daarbij verwerkt moeten wor den. Als die gekomen waren, zou reeds lang met de uitvoering van het werk be gonnen zijn. Thans is het evenwel onzeker geworden of „Dreefzicht" binnen afzienbaren tijd gerestaureerd zal kunnen worden. Er is namelijk de bepaling afgekomen, dat alle objecten voor den herbouw en bouw van cafés ook al is al vergunning gegeven, op nieuw bekeken moeten worden, als er een bedrag van meer dan 5000,mee ge moeid is. Daaronder valt „Dreefzicht". Er is, in verband met de groote schaarschte aan materialen, heel weinig kans, dat vóór „Dreefzicht" toestemming zal worden gegeven. In dat geval kan er dus den eersten tijd niets aan de restaura tie gedaan worden. Toch zou er veel voor te zeggen zijn om te trachten eenige maat regelen te nemen om in den onoogelijken toestand, dien de ruine van het gebouw thans biedt, eenige verandering te brengen, zoodat althans er minder reden tot erger nis is. Burgerlijke Stand HAARLEM 27 November 1946 BEVALLEN23 Nov., A. M. Jansen—v. Opzee- land, d.; 25 Nov., E. Lasschuit—Hupkens. d.; D. G. d. Groot—Zwietering. z.; C..Rozenhart—Wan ders, z.; G. v. d. Wal—Ruighaver, z.; 26 Nov., W. Tholen—v. Ravesteijn, z.; L. H. Peeters—v. Calstefen, z.; N. Zijlstra—Rietveld, d. ONDERTROUWD: 27 Nov.. P. v. Zutphen en G. Verharen: T. Wijckelsma en J. v. Looyen- goed; M. W. Meijs en A. Duister; T. Veenstra en M. Verkerk; L. J. M. v. d. "Berg en M. J. Kroon, G. Jongert en G Kamp; J. K. Wermars G. E. P. v. Oijen; J. H. Oppenkamp en J. W. Lebbing; C. G W. Jansen en J. M. J. v. Ber.ten; j. P Wouterse en A M. C. Langers; C. J. Wol zak en H. A. Bremer; N C. Stoel en M C. H. v. HoJijdonk; P. H. Bol en M. C v. Zonneveld; Rijn en H. L. C. Maaskant; P. Haringhuizen M. J. Zwart; G. A. P. Lemmink en M. S. d. Wit; M. B. A.~R. A. Zwitser en E. C. Driessen; G. Terol en A. H d. Jong; H. Jansen en P. D. Heerens; C. Broeree en W. Dalmeijer; G. H. Delissen en B Wassing; J. v. d. Mark en J. M. Bouwhuis; M D. Scheer en M. C. v. Dobben. GETROUWD: 27 Nov., P. T. Servaas en H. A. C. V d. Bos; L. Timmerman en M. J. Pastor; D. C. Bremer en J. M. C. Fenger; H. Augustin en G. J. d. Vries; E. F. A. Sap en E. Miolée; J. Schulte en M F. Bergman; J. C. Keetlaer en J. J. Mooienaar; H Verhagen en B. d. Vries: J. L. Suijk en C. F. Wagemaker; P. v. Paridon en F. W. L. Helsloot; H. A. M. Hoenderdos en C. Snoeks; F. T. Tholen en E. v. d. Smissen; J. A. Leijssenaar en G. M. P. aBIm; W. M. v. Schou ten en S. E. Smits; F. Kreuger en M. Bogaart; H. W. v. Santen en J. M. Warmerdam; J. Klan- derman en M. Ruijgh. OVERLEDEN: 23 Nov M. Walter—Bangert. 71 j„ Zaanenstraat; 25 Nov.. E. Veldhuis—d. Lange, 85 j., Ripperdasteeg; J. J. v d. Boom, 19 3.. Haitsma Mulieretraat; 26 Nov.. B. v. Reet, 60 J., Harmenjansstraat; 27 Nov., E. Jonker—v. Aste, 76 J„ Burgwei, Tegen uitdroging der duinen Geen water uit de rivieren Indertijd werd een plan uitgewerkt om water uit de rivieren naar het duingebied van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland te brengen. Hoewel het college van Ged. Staten van Noordholland op het standpunt staat, dat het provinciaal bedrijf niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor uitdroging der duinen, was het college wel genegen mede te werken om dit plan te steunen. Het betrof hier vooral de uitdroging der cultuurgronden onder Egmond-Bfnrien en Noord-Bakkum. Thans zijn de kosten van deze werken, welke naar voor-oorlogsche prijzen rond f 75.000 aan arbeidsloonen en f 90.000 aan bijkomende kosten werden geraamd, dermate gestegen, dat, ook indien belang hebbenden zouden bijdragen, aan uitvoe ring onder de huidige omstandigheden be zwaarlijk meer kan worden gedacht. Er blijft dus voorloopig alleen over in de toekomst water uit het IJsselmeer te 'gebruiken voor aanvulling van waterhoe- veelheid in het waterwingebied in de dui nen. Roode Kruis.sanatorium blijft tot Juli '47 in Santpoort Aan de memorie van antwoord van Gedeputeerde Staten van Noordholland op een afdeelingsverslag der Provinciale Staten ontleenen wij: Wat het Roode Kruis-Sanatorium in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort be treft, was de ontruimingstermijn daarvan aanvankelijk gesteld op 1 Januari 1947 schier onoverkomelijke bezwaren aan het elders onderbrengen van 200 tuberculose- i patiënten vooral in de huidige omstandigheden i verbonden, hebben Gedeputeerde Staten in- tusschen genoopt den ontruimingstermijn 'Uiterlijk zes maanden te verschuiven.--Gede- 1 puteerde Staten hebben, daar zij op de vol- I ledige medewerking zoowel van den minister van Sociale Zaken als van de Hoofdinspectie I van de Volksgezondheid en van het Roode I Kruis kunnen rekenen, alle hoop, dat inder- daad de ontruiming op 1 Juli 1947 een feit zal zijn. Wat „Duinenbosch" in Bakkum aangaat, wordt medegedeeld, dat nu ook het Paviljoen Vrouwen I vrij gegeven is. Gehoopt mag worden, dat einde December alle patiënten weder in ..Duinenbosch" terug gekeerd zullen zijn. Teraardebestelling B. Rijnveld Onder overweldigende belangstelling had Woensdagmiddag de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den heer B. Rijnveld, op de Algemeene Begraafplaats te Hillegom. Alle padvindersgroepen uit de gemeente hadden zich aan den ingang van het kerkhof opgesteld. Vooral uit vakkringen waren tal van vertegenwoordigers aanwezig, om hem, die zooveel deed voor de ontwikkeling van het bollenvak en daarbij zijn hoogstaande persoonlijkheid en zijn goede hart wist te behouden, den laatsten groet te brengen. De baar was met een schat van de kos telijkste en schoonste bloemen bedekt, waaronder een zeer mooi bloemstuk uit Engeland. Aan de groeve werd het eerst het woord gevoerd door den heer Joustra als ver tegenwoordiger van minister Mansholt, die eerst zelf had willen komen, doch op het laatste oogenblik geen gevolg kon geven aan dit voornemen. Namens de re geering betuigde spreker de familie haar innige deelneming Daarna sprak de bur gemeester van Hillegom jhr. mr. dr. van Nispen tot Pannerden, die den overledene, vooral als promotor van het Beursgebouw dat mede door zijn noesten arbeid in Hil legom komt, prees. Daarna werd nog het woord gevoerd door den heer M. Veldhuy- zen van Zanten, namens de vakgroep bloembollenhandelaren, den heer C. van Til, den heer Lieverse namens het perso neel, den heer De Mol en den heer H. J. Voors, secretaris-penningmeester van de Algem. Vereeniging voor Bloembollencul tuur die er aan herinerde dat de heer Rijnveld ook voortdurend op de bres stond als het de belangen der kleine kweekers gold. Tenslotte sprak de heer J. Waraaar uit Sassenheim, een familielid van den overledene, die hem prees om zijn onver poosden arbeid ook voor zijn gezin en dankte voor de zeer vele bewijzen van hartelijk medeleven bij dit zware verlies. Hierna werden de stoffelijke resten van den heer Rijnveld aan de aarde toever trouwd. De New-York Herald Tribune bevat#e een artikel van den vroegeren ondermi nister van Buitenlandsche Zaken der Ver- eenigde Staten, -Sumner Welles, waaruit wij citeeren: „De overeenstemming tusschen de Ne- derlandsche en de Indonesische onderhan- laars over de autonomie van Nederlandsch- Indië is de meest bemoedigende ontwikke ling van de laatste maanden. De onderhan delingen hadden niet onder minder gunstige voorteekenen kunnen aanvangen. Zij wer den overschaduwd door den opstand tegen het Nederlandsch gezag, welke uitgebro ken is na de nederlaag van Japan. Zij wer den verbitterd door de gevangenneming van Nederlandsche vrouwen en kinderen. Zii werden benadeeld door de onmacht van Groot-Brittannië bij de bevrijding van de eilanden. Zij werden bemoeilijkt door.de activiteit van communistische agenten. De onderhandelingen slaagden, tengevolge van den moed van den eersten minister Sjah- rir en zijn collega's en tengevolge van de visie en het verlichte realisme van de Nederlandsche vertegenwoordigers". De bekendmaking van de sluiting van deze overeenkomst komt op een bijzonder gunstig oogenblik met het oog op het doode punt, waarop de algemeene verga dering van de Vereenigde Volken op het stuk van het gemeenschappelijk beheer is gekomen. Er is in het werk van de alge meene vergadering niet een minder ont moedigend aspect dan haar fiasco in het maken van eenige vordering inzake het scheppen van dien internationalen be heersraad, welke reeds lang tevoren had behoored te functionneeren. De Neder- landsch-Indonesische overeenkomst zou de kleinere mogendheden in de algemeene vergadering kunnen aanmoedigen er op aan te dringen, dat de voorzieningen van de hoofdstukken II en 12 van het Hand vest in werking worden gezet, voor de, hui dige zitting van de algemeene vergadering uiteen gaat. -De overeenkomst zou er verder toe kun nen bijdragen de destructieve communis tische propaganda, welke thans in alle koloniale gebieden ijverig wordt gevoerd, te neutraliseereri. Zij zou verder kunnen dienen als een aansporing voor Groot-Brit- Bloembollen voor Amerika Generaal-majoor Maxwell D. Taylor, com mandant van Westpoint (Amerika's militaire academie) nam een hoeveelheid hyacinten' bollen in ontvangst, welke door een groep Nederlandsche vrouwen als dank voor de bevrijding gezonden zijn. De tfollen zullen worden geplant in den tuin van de militaire academie en wanneer zij bloeien zullen zij de Nederlandsche vlag in rood, wit en blauw weergeven. De schenksters zijn ^nevrouw A. J Leeu wenberg—Van der Beyl uit Overveen en 50 andere vrouwen, die gevangenen waren in het concentratiekamp Dachau, tot zij door het zevende Amerikaansceh leger onder ge neraal Patch werden bevrijd. Generaal Taylor deed als bevelhebber van de 101«te luchtlan dingsdivisie dienst in Nederland en werd kortgeleden door Koningin Wilhelmina onder scheiden met de Militaire Willemsorde. De decorate geschiedde door kolonel R. Roos, militair attaché van de Nederlandsche am bassade Verdere uitvoering van het provinciaal wegenplan Ged. Staten van Noordholland schrij ven aan de Prov. Staten, dat zij ten volle doordrongen zijn van de noodzakelijkheid het resteerend deel van het Wegenpro gram op energieke wijze uit te voeren. Op de begrooting van het Wegenfonds zijn daarvoor bedragen uitgetrokken tot een gezamenlijk bedrag van f 3.241.500 en nog f 650.000 voor aankoop van terreinen. Bij elkaar dus bijna 4 millioen gulden. Bij den aanleg van het net van provin ciale wegen zijn zoowel asfalt- en teerver- hardingen als klinkerbestratingen en be- tonverhardingen toegepast, de laatste in beperkte mate, omdat zij in het algemeen slechts met vrucht kunnen worden aange bracht op vasten ondergrond. Dit valt te betreuren, omdat een beton verharding een uitstekend wegdek levert, terwijl de kos ten lager zijn dan die van elke andere goede verharding. Klinkerbestratingen zijn althans indien zij op een fundeering worden aangebracht, hetgeen noodig is om een behoorlijke verharding te maken duurder dan asfalt- en teerverhardin- gen. Bij ij zei leveren zij grooter bezwaar op dan de meeste andere verhardingen. Indien de goede materialen voor de ver vaardiging en het onderhoud beschikbaar zijn, kunnen zooals in de practijk ruim schoots gebleken is veilige .bitumineuze deklagen worden gemaakt. De tentoonstelling van Fransche wandtapij ten in het Rijksmuseum te Amsterdam sluit op 23 December, tannië en Frankrijk om tot de spoedige sluiting van overeenkomsten van gelijken aard met hun eigen afhankelijke volkeren over te gaan. Toen de regeering van de Vereenigde Staten vrijwillig volledige onafhankelijk heid verleende aan het volk van de Philip- pjjnen schiep zü een grootsch precedent. Ongelukkigerwijze heeft de regeering der Vereenigde Staten sindsdien gefaald dat kampioenschap voor de rechten van de afhankelijke volken, waarnaar zij haar politiek beleid had gericht en dat zij zeer wel had kunnen uitoefenen, te bevestigen. De Nederlandsche regeering heeft nu dit kampioenschap op de zoo practisch moge lijke wijze aanvaard. Het Nederlandsche volk neemt weer een machtig aandeel in den opbouw van een vrije wereld, waar naar de menscliheid zoolang gehunkerd heeft". 9 BINNENLAND De Algemeene Nederlandsche Bond van Ge- pensinnneerden en de Bond van Gepensionneer- den der Nederlandsche Spoorwegen hebben, den minister van Binnenlandsche Zaken met den grootsten aandrang verzocht de ultkeering der extra pensioenultkeerlivg 1946 te bespoedigen. Tot en met 14 December kunnen bij de plaat selijke distributiediensten aanvragen voor werk schoenen worden Ingediend. Familieleden van zeevarenden kunnen weer radtogroeten tot hun verwanten richten. Aan vragen kan men richten tot Wereldomroep Ra dio-Nederland, Postbus 150, Hilversum. Het Vrijheidsboompje, dat op 23 December op het Oranjeplein In Don Haag was geplaatst, ls rondom den stam Ingezaagd. De politie ver moedt, dat de daders politieke motleven hadden. Een echtpaar In Rotterdam dat uit wraak tegen zijn vroegeren werkgever een valsche aan klacht had Ingediend, ls tot zes maanden gevan genisstraf veroordeeld. De minister van Openbare Werken en We deropbouw heeft medegedeeld, dat bij het vast stellen van de glastoewijzingen aan getroffen ge meenten geen rekening zal worden gehouden met hetgeen reeds door de „Rultentroef-actle" is ontvangen. De rechtbank te Roermond heeft den 24- jarigen H. H. te Weert, die op 19 Juli een roof moord pleegde op den bejaarden P. J. M. aldaar, tot 13 Jaar gevangenisstraf veroordeeld. De elsch was 20 Jaar In den nacht van 26 op 27 October 1945 heeft de strooper F. A. C. In de bosschen bij Leende den Jachtopziener H. v. d. H. doodgeschoten. Hij werd hierdoor tot 7 Jaar gevangenisstraf ver oordeeld. In hooger beroep is thans 10 Jaar tegen hem geëfscht. Een tragisch ongeval maakte op de Ooster- dokkade te Amsterdam een einde aan het leven van een 18-Jarigen Jongeman, die Juist passeerde toen een truck met oplegger wegreed De auto raakte met het rechterachterepatbord een lan taarn-paal en trok deze om. met het gevolg dat de paal den Jongen op het hoofd trof. BIJ aan komst ln het Binnengasthuis bleek hij te zijn overleden. HAARLEM EN OMGEVING Op 1 December zullen de heeren F. van Woerden en C. J. vab der Kraats een kwarteeuw verbonden zijn aan den cursus voor de opleiding tot onderwijzeres bij het Chr. Voorbereidend onderwijs. De Bond van Gemengde- en Mannenkwar- tetten geeft op Zondagavond 8 December a.s. een concert met medewerking van den heer Onne van de Klashoret, cello. Fred. Luijken, plano en een strijkkwartet ln de tulnzaal van het Gem. Concertgebouw. Over „het conflict ln de Gereformeerd* Kerken" zal op Zaterdagmiddag 30 November te'half vier in een zaal van Café Rutten te Hil legom Pcfo. Dr. K. Schilder spreken. M^scha ter Weeme en Antony Raedt zullen Dinsdagavond 3 r>ecembet een dansavond geven ln den Stadsschouwburg te Haarlem. Hun pro gramma bestaat uit soil, duetten en dansscène» op muziek van Chopin. Debussy. Granados, de Falla, Liszt, Bocal etc. Voorts zal Antony Raedt de Danse du Feu van de Falla dansen. Ds. R. Oosterhoff uit Hoofddorp komt voor op het tweetal voor predikant te Schiedam. Sinterklaas ezocht Woensdag in De Leeu werik de kinderen der leden van den Nederland schen Hötel-, Café- en Restaurant Bond. Naast dit hoog bezoek, werden de kinderen vergast op een goochelaar en een helderziende. Tevens kondén zij htm krachten meten- ln een zang- wedstrijd. De heer L. G. Pleysant, theol. cand. te Haarlem, heeft het beroep naar de Geref. Kerk van Paesens en Moddergat aangenomen en voor die naar Andel. Baarland. Scharendijke, Twljzel en Westeremden bedankt. De Buurtvereenlging „Het Garerïtcokers- kwartler" organiseert op Zaterdagmiddag 30 No vember ln de Cadl-Club des namiddags een Sint Nicolaasfeest. Sint Nicolaas en zijn knecht arri- veeren om half twee per motorboot vla het Spaame en Nieuwe Gracht aan de Garenkokere. kade Een gevarieerd programma zal worden af gewerkt. o.a. een goochelaar, snelteekenaar en buikspreker. Het Haarlemsche Revue- en Cabaretgezel schap „De Zoldermulzen" geeft Zaterdagavond 30 November een uitvoering met bal ln „D# Weyman" te Santpoort.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3