sanatogeh Jleemexs Met Franken tegen de duurte Bondigj Kort en GEBR. VEENINGA Sen !B&ec's Ons natuurreservaat zal voorloopig bestaan uit een complex duinen Raad van Heemstede Sombere vooruitzichten van den woningbouw 2 cent Broodprijsverla^ing Moderne Fotolijsten Goed Nieuwsi Als U weten wilt Muziek- en Muziekinstr.-handel KORST ENS n Keeds vele jaren wordt er naar gestreefd in Haarlems omgeving een natuurreservaat te stichten. Aanvankelijk bestonden er zeer grootsche plannen, het was namelijk de be doeling zooals wij indertijd ook mede deelden 7— het geheele duinterrein tusschen bet gebied van de Amsterdamsche water leiding (bij Vogelenzang) en IJmuiden in dit reservaat op te nemen, als ook een groot aantal buitenplaatsen die aan deze duinen grenzen o.a „Elswout". De plannen waren zelfs in een vergevorderd stadium van voorbereiding, tot er een kink in de kabel kwam. Na de bevrijding werden de plannen weer opgevat, maar nu op bescheidener schaal. Daartoe dwingen de ongunstige toestand van de overheidskassen en het feit, dat de waarde der bezittingen in dien tijd gestegen is. De opzet is thans het natuurreservaat voorloopig te beperken tot het duingebied dat ligt tusschen den Bloemendaalschen Zeeweg en IJmuiden. Maar in de toekomst »1 wel getracht worden het bezit uit te breiden. Op het departement van Onderwijs in Den Haag deelde men ons mede, dat er nog geen aankoop heeft plaats gehad, maar wel zijn er onderhandelingen met de Er ven van der Vliet begonnen. Staatsbosch- beheer heeft de gronden getaxeerd. De verwachting bestaat, dat de onderhande lingen thans tot een goed einde gebracht zullen worden. Het geld voor den aankoop is aanwezig. Er is namelijk meer beschik baar dan de f 500.000 die op de rijksbe- grooting zijn uitgetrokken, want er is nog wat van vorige jaren op dezen post over gebleven. Bovendien is men zeker van een bijdrage der provincie Noordholland. Ook verschillende gemeenten (Haarlem, Bloe- jnendaal en Velsen) zullen bijdragen ver- leenen. Deze gemeenten zijn weliswaar alle noodlijdend, zoodat het rijk tenslotte moet zorgen voor de dekking der tekorten, maar bét is van beteekenis de gemeenten in den aankoop te betrekken, want dan hebben zij ook zeggenschap in het beheer van het natuurreservaat. Het staat nog niet vast hoe het natuur reservaat beheerd zal worden. Vermoede lijk zal het gaan in den vorm van een stich ting. Het duincomplex dat voor dit reservaat bestemd is, heeft naar ons verzekerd werd in den oorlog niet veel geleden. Het is een zeer mooi terrein rijk aan na tuurschoon. Dr. Jac. P. Thijsse heeft indertijd een schema gemaakt voor het beheer van dit terrein. Het werd waarschijnlijk geacht, dat dit in hoofdzaak zal worden gevolgd. Het is namelijk de bedoeling een klein ge deelte dezer duinen als zuiver natuurre servaat af te sluiten, o.a. voor het in stand houden van zeldzame vogels en planten. Een veel grooter gedeelte zal beperkt toe gankelijk gesteld worden en het overblij vende (vermoedelijk niet het grootste) zal door ieder betreden kunnen worden. Met nadruk werd er ons op gewezen, dat bij dezen aankoop het natuurreservaat primair is, secondair is de opening van een recreatie-oord voor de bewoners van Mid- den-Kennemerland. Toch zal getracht wor den aan de recreatie-behoeften zooveel mogelijk tegemoet te komen, maar daarbij moet rekening gehouden worden met de kwetsbaarheid van duinterreinen. De duinterreinen zullen alleen toegankelijk zijn tegen betaling van een kleine bijdrage, zooals dat ook toegepast wordt bij de dui nen van de Amsterdamsche waterleiding. Het zal evenwel zoo gering zijn, dat het voor niemand een beletsel kan zijn om van de natuur te genieten. Uit dezen toegangsprijs hoopt men een deel van de exploitatie te dekken. Er is gedacht aan de mogelijkheid het rijwielpad dat nu van Noord wijk door de duinen naar Vogelenzang loopt in de toe komst door de duinen door te trekken naar IJmuiden. Bij de uitbreiding die het natuurreser vaat in de toekomst zal krijgen zal het mo gelijk zijn meer te bereiken wat het ope nen van recreatie-gelegenheden betreft, want daarbij zijn groote bosschen betrok ken, die zich daarvoor uitstekend leenen. Voor herstellenden en swakken T n dien moeilijken tijd van her- I stel - wanneer de ziekte ge- X nezen is maar de krachten zoo langzaam terugkomen - is Sanatogen een heerlijke uitkomst Het is een geconcentreerd kracht gevend voedsel, dat door de zwakste maag verdragen wordt en dat de krachten zienderoogen doet toenemen. Ook gij kunt Uw herstel met Sanatogen bespoedigen. Begin er vandaag nog mee. Hei tmsmhrfanrf *otd~L Derde dag leverde 8500 op Tuchtrechter tuchtigt overtreders Donderdag ging de Tuchtrechter voor de prijzen te Haarlem verder met de behande ling van de processen-verbaal, opgemaakt tijdens den „prijzenslag" in onze stad. De totale oogst aan geldboeten bedroeg 8500, waarin een fotozaak, die wegens prijsopdrij ving tot 2500 werd veroordeeld, het leeu wenaandeel leverde. De winkelier in huishoudelijke artikelen die indertijd verbaliseerd werd, omdat hij 500 te veel voor zijn haarnetjes vroeg, werd met 4 X 50 boete gestraft en de 1068 inbe- slaggenomen kleedingstukjes werden verbeurd verklaard. Twee overtreders uit de koek- en banket branche kwamen leder met 500 boete thuis; te kostbare notablocs kwamen hun eigenaar op 700 geldboete te staan en een caféhouder werd wegens zijn dure dranken met 1250 beboet. De middagzitting, die evenals Woensdag tot laat in den avond voortduurde, leverde voor een sigarenkokershandelaar 200 als straf op, een wasscherij werd met 150 boete voor haar zwarte tarieven bedeeld en de derde banketbakker in de rij van Donderdag kreeg 600 wegens prijsopdrijving. De 8500 werd vol gemaakt door een aantal kleinere zonda ren Voortbestaan der Anslijnschool gewenscht Het aantal leerlingen van de Anslijnschool (Friesche Varkenmarkt) is beneden het wette lijk aantal gekomen. B. en W. achten het voortbestaan der school evenwel gewenscht. Daarom stellen zij den raad voor daarvoor toestemming te vragen. OUDE DAME STAPT UIT RIJDENDE TRAM Gisteravond omstreeks kwart voor zes wilde de 60-jarige mevrouw H. R. uit de nog rijdende tram stappen bij de halte Schouw- tjesbrug aan de Leidschevaart te Haarlem Zij viel en liep een zware hersenschudding op. Tengevolge hiervan is het slachtoffer, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, eenige uren later in een ziekenhuis overleden. „DE REÜNIE". De Vereeniging „de Reünie" houdt Zater dagmiddag een excursie voor haar leden naar de schilderijen-tentoonstelling van Kees Ver- wey, onder deskundige leiding van den heer Jacq. Schutte. Des avonds wordt-in restau rant „Lido" een „Fête de Nuit" georganiseerd. Op Donderdag 12 December wordt in den Stadsschouwburg, onder regie van den heer Deinum, een Amerikaansch blijspel opgevoerd getiteld „Mijnheer Pim passeert". Benoemingen bij het onderwijs B. en W. hebben de volgende voordrachten Opgemaakt: Onderwijzer aan de Dr. Huetschool: 1. J. M. Goddijn, Santpoort; 2. J. de Groot, Varden; 3. D. J. L. Werkman te Groningen. Onderwijzer aan de Beatrlxschool: 1. H. As ian, Haarlem; 2. H. P. Postma, Scherpenzeel; 3. H. Tibben, Krimpen aan den IJssel. Verder stellen B. en W. voor te benoemen of herbenoemen tot tijdelijk leeraar aan de Ge meentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs de heeren J. van Veller, Tj. Bakker, J. Krlns, G. L. Faber, J. W. Fossen, A. Hacquebord, J. Ravenswaay, F. C. de Joode en W. Kout- Etaal. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 28 November 1946 BEVALLEN: 25 Nov., H. J. Thomassen—Kooij, 26 Nov., A. d. Bruin—v. Leeuwen, d.; 27 Nov., P. v. Haren—Rietdijk, d.; C. v. d. Meer— Roest, z.; T. M. Staats—Brink, z.; J. H. Kemink -v. Rijn, d.; M. M. Krol—v. d. Sande, z.; C. v. HamelsveldBijster, z.; 28 Nov., M. M. d. Lugt Melchers, d. GEHUWD: 28 Nov., A. F. M. Kiphardt en A. M. Hulsebosch; A. H. Jeursen en J. M. v. Steen; J. E. Smit en H. E. Folkerts; W. J. Meerveld en C. Donker; H Ruth en F. D. Nieuwdorp; J. Belles en J P. v. d. Genugten; H. A. v. Tonge- ;n E. Smit; J. H. Smit en B. A. W. Galjard, G. Goedkoop en G. A. Theel; M. W. Kuiper en G. Siegers; N. Roose en A. Schevel. OVERLEDEN: 25 Nov., E. H. Rap, 60 J., Groote Markt: 27 Nov., H. Koger, 67 j„ Nieuwe Gracht. OMTREK Geen bijdrage wordt aan Seminarie verleend In de Donderdagmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Heemstede verdedigde de heer Verhoeven een voor stel van de fractie der K.V.P., om aan het Seminarie evenals vroeger een bedrag te verleenen, als bijdrage in de kosten van interne leerlingen. Wethouder Disselkoen (P.v.d.A.) ver klaarde zich namens de meerderheid van B. en W. tegen het voorstel, o.a. omdat het col lege op het standpunt staat, dat er voor de lycea geen bijdrage meer behoort te worden verleend. Het voorstel werd verworpen met 10 tegen 7 stemmen (de zes leden der K.V.P. en dr. Brongersma van de P v.d.A.). Goedgekeurd werd een .vporstel, aan het R.K. Lyceum voor meisjes „Sancta Maria" te Haarlem een bedrag van 215.per leer ling te verleenen voor den onderbouw, en de afdeelingen Gymnasium en Middelbare School voor Meisjes. Bij het voorstel van B. en W. mede te wer ken aan den bouw van 9 arbeiderswoningen aan de Vijfheerenstraat, deelde wethouder Van Lent (K.V.P.) in antwoord op vragen mede, dat de vooruitzichten van den woning bouw somber zijn. In Amsterdam heeft de inspecteur van de Volksgezondheid de plan nen uiteengezet. Het voornemen in twee jaar tijds 40 000 woningen te bouwen, zal niet uit-, gevoerd kunnen worden wegens gebrek aan materiaal. Misschien wordt de 25.000 niet eens bereikt. Voor Heemstede was in 1946 en 1947 de bouw van 93 woningen toegezegd, maar spr. zal blij zijn, als er 40 gereed komen. Het is wel van belang nu gronden bouwrijp te maken. De heer Van Lent gaf toe, dat de inhoud der woningen klein is, doch gelukkig kan er gebouwd worden. Thans kunnen de woningbouwvereenigingen nog niet ingescha keld worden voor het maken van plannen. Spr. betuigde zijn instemming met de ge dachte door .mevrouw" Van Nispen geuit, een aantal vrouwelijke inwoners in de gelegen heid te stellen, voorlichting te geven over woningbouw, als er plannen in voorbereiding zijn. De heer De Ronde (Comm.) achtte het wenscbelijk, dat de burgemeester de huurders aanwijst, waarna de heer Reynders (P.vd. A.) betoogde, dat de arbeidersklasse hierover te beslissen heeft. Het gaat bij den heer De Ronde vermoedelijk tegen de R.K. vereeni ging, die op het oogenblik de in de omgeving liggende woningen exploiteert. Deze verricht ■€oed werk. Wethouder Van Lent merkte nog op, dat de burgemeester voorloopig de beschikking heeft over de woningen. Nadat de agenda afgewerkt was en alle voorstellen goedgekeurd waren, vroeg de heer Zeelenberg (P.v.d.V.) of er iets naders bekend was over het vervoerspro bleem Haarlems Dagblad publiceerde mede- deelingen, welke de raadsleden niet weten. De Voorzitter, burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn, zeide dat hem verder niets bekend was. Op een vraag van mevrouw Van Nispen over de in Augustus 1947 te houden rally in en nabij Groenendaal, antwoordde de Voor zitter, dat het bosch niet beschadigd zal worden. Hij heeft veel vertrouwen in de kampeerders, die in „Meer en Bosch" of op een weiland hun tenten zullen opslaan. De heer Reynders stelde vragen over het houden van avondvergaderingen, de in stelling van de prijzencommissie en het ont trekken van woonruimte door de stichting van een handschoenenfabriek en het uitbrei den van winkels. De Voorzitter antwoordde, dat ver wacht mag worden, dat leden van openbare colleges gelegenheid hebben overdag te ver gaderen. De leden der prijzencommissie zijn benoemd, doch zij verrichten nog voorberei dend werk. Over het onttrekken van woon ruimte kon spr. alleen meedeelen, dat veel afhangt van de omstandigheden. De fabriek is b.v. een landsbelang voor het verkrijgen van deviezen. Nadat de heer Hopstaken (K.V.P.) B. en W. dank had gebraijht voor den steun in de afgeloopen dagen aan de winkeliers ver leend wat de verlichting betreft, liet wethou der Disselkoqn eenige sombere klanken hooren. Misschien mogen we over enkele maanden blij zijn, als de verlichting op straat en in huis in stand blijft. In de eerste plaats zal bij de levering van stroom aan de indu strie gedacht worden. Marechaussée in de Ripperda Op Maandag 16 December zal op het bureau van de Genie, Kenaupark 4 te Haarlem onder meer worden aanbesteed het inrichten van een Kazernement voor een brigade van de Koninklijke Marechaussée. Naar wij vernemen, betreft het hier het ver bouwen van een vijftal vroe'gere onderoffi ciers-woningen op het terrein van de Ripperda kazerne aan den kant van de Saenredam- straat. RUSSISCH FOTOGRAAF KRIJGT NEDERLANDSCHEN PRIJS. De Publieksprijs van de internationale ten toonstelling van fotokunst in „Arti et Amici- tiae", georganiseerd door het fototijdschrift „Focus" blijkt aan den Rus F. Khalip te zijn toegekend voor zijn foto „Zeiljachten op het meer". De plaquette is aan de Sovjet-ambassade aangeboden ter doorzending naar Rusland. Haarlemsclie Tooneelclub De Haarlemsche Tooneelclub kan binnenkort haar 35-jarig bestaan vieren. In al dien tijd is de oprichter, dr. G. Nolst Trenité, er de ziel van geweest. Met een passend woord heeft de voor zitter, mr. Julius Hoog, dezen overledene her dacht. toen hij bij de deze week gehouden voor stellingen een openingswoord sprak. De club heeft ditmaal een blijspel van J. B. Priestley vertoond, dat onder den raadselachtl- gen titel „Hoe maken ze het thuis?" het leven in Engeland tijdens den oorlog beschrijft. Het doet maar een greep en bepaalt zich tot een voor naam landhuis, welks bewoonster ln een vlieg tuigfabriek arbeidt. Deze lady heeft den ploeg baas en twee fabrieksmeisjes op een feestje in het ontredderde huis uitgenoodigd, dat tevens onderdak verleent aan diverse militairen, een Weensche emigrante, een ambtenaar van het ministerie en een bij den landbouwdienst wer kende jongedame. De half kindsche butler kan de door den oorlog gestichte verwarring niet verwerken en haalt alles door elkaar; dezen oorlog en den vorigen en den normalen tijd, die daartusschen ligt. Priestley Is beter romancier dan dramaturg; wat hij hier geeft, is niet veel meer dan een van die aardige schetsjes, die zijn romans zoo bemin nelijk maken, en ook herinneren deze tooneel- figuren ons aan de typen daaruit. Van deze typen muntten vooral de reëel ge speelde ploegbaas, de suffe butler en de aan muziek en zenuwen lijdende ambtenaar uit door een aardige creatie; onder de vrouwenrollen trokken Inzonderheid de resolute lady, het moordlustige landbouw-meisje en de Weensche de aandacht. De laatste verhoogde door haar zang de waarde van den avond, die reeds veel belovend Inzette met den feestelijken aanblik op een weelderig tafelbloemstuk, dat hulde aan den regisseur-decorateur, door een goed toegepaste belichting, een schilderachtig effect maakte. H. G CANNEGIETER Tooneelgroep „Jan Campert" Na De Stormbal heeft de tooneelgroep „Jan Campert" gisteren in De Leeuwerik een dave rende klucht ten beste gegeven. De Familie van mijn vrouw borduurt weer voort op het beproef de thema van de kwaaie schoonmoeder en van het even geproefde quiproquo. Ditmaal betreft het misverstand voornamelijk een piano en een baby, welke toevallig gelijktijdig ln huis zijn gebracht bij den schoonzoon, die zich de vree- selijkste beschuldigingen moet laten welgevallen, wanneer hij de piano bedoelt en schoonmama meent, dat, wat hij zegt, op de baby slaat. Deze begripsverwarring leent rich voor de meest gewaagde variaties en is op zichzelf reeds in staat om de zaal in één onstuimigen lach te hou den. Komt hierbij dan nog een sjlemiel van een schoonpapa, die de verwikkelingen met de braafste bedoelingen nog vermeerdert, en een veearts, die het over „pooten" heeft, die van een paard, van de piano en ookvan schoonmama kunnen zijn. dan begrijpt men. welk een plelrier „Jan Campert" met dit alles heeft verwekt. Het had nóg mooier kunnen zijn, wanneer er met wat meer brio gespeeld was en de typen wat sterker waren aangezet. De ouwe Noah bracht het er in dit opricht het best af, maar de schoonmoeder had gerust iets rauwer en spin- nlger mogen acteeren; de hongerige paarden dokter had zijn type wat mogenchargeeren en de gekwelde schoonzoon had door wat scherper teekening ln zijn jammerlijk figuur de kluchtig heid van het geval kunnen' opvoeren. Maar het was zóó ook al mooi! H. G. CANNEGIETER Kamermuziekavond van „Toonkunst" Het „Calvet-Kwartet". Ik heb het hooren spe len in onzen Stadsschouwburg op dien gedenk- waardigen avond in Maart 1938, toen in de pauze van het concert bulletins, met blauw potlood beschreven, de overweldiging van Oostenrijk meedeelden en als een grimmige voorbode van een onberekenbaar, maar onafwendbaar onheil de stemming bedierven, zoodat van Debussy's Kwartet alleen het droefgeestige Adagio als een ontroerende klacht van de rest der wereld nog tot ons vermocht te spreken. De tijdsomstandigheden zijn nu veranderd, de samenstelling van het Calvet-ensemble is dat ook; alleen de leider er van bleef en met hem het karakter van het samenspel, dat de grootste innigheid met de grootste virtuoriteit vereenigt. Een nauwkeurige vergelijking tusschen dit spel en dat van een ander ensemble dat we kort ge leden in deze dezelfde zaalruimte hoorden is even doenlijk als een vergelijkend-anatomisch onderzoek dwars door een opalizeerende glas plaat heen: het Is nu eenmaal „kamermuziek". Maar algemeen was de Indruk van de groote warmte die van het spel van Calvet en de zijnen uitging en van de groote spanningen die b.v. in Mozart's Adagio ontstonden. Schubert's Kwartet in Es bevat weinig, dat Haydn en Mozart niet even mooi of mooier geopenbaard hebben; het verdraagt geen ver gelijking met zijn heerlijke later geschreven kwartetten in a mineur en d mineur. Ravel's Kwartet werd tot een klankenweelde, die na tuurlijk in een beperkte ruimte nog overvloedi ger geweest zou zijn, maar toch ook nu tot geestdrift stemde. K. DE JONG Herdenking van den heer Rijnveld op de bollenbeurs Bij de opening van de Hillegomsche bloem- bollenbeurs werd de overleden voorzitter, wijlen dé heer B. Rijnveld, in een gevoel volle toespraak herdacht door den vice-voor- zitter, den. heer C. P. Freriks, De heer Freriks schetste in een korte toespraak de groote verdiensten van den overledene, ook voor de Beure, en hij prees den overledene om zijn hooge opvattingen van recht en rechtvaardig heid. die hij altijd heeft gehandhaafd. De toe spraak werd staande aangehoord. Verblindende lichten Veel klachten De klachten over automobilisten, die hun verblindende groote koplichten niet „dim men" bij het ontmoeten van tegenliggers, duren voort. Wij hebben er juist weer een ontvangen van een automobilist, die er op nieuw de aandacht op vestigt dat deze manier van optreden levensgevaarlijk is voor fietsers en voetgangers, die zich in dergelijk geval vóór den tegenligger bevin den, ook al rijden of loopen zij vlak bij den rechter wegkant of het trottoir. Want de bestuurder van den tegenligger, verblind, ziet hoogstens sterretjes en ontwaart niet meer wat zich op den weg vóór hem be vindt. Daarbij moet hij pogen „op het ge voel" zijn koers te houden. Als gevolg komt het meermalen voor, dat fietsers of wandelaars door verblinde autorijders worden aangereden. Bijwijze van variant, rijden zij soms een kar-en-paard of een andere auto aan. De inzender vraagt om meer avond- contróle op het verkeer. Wij weten niet of dat veel helpen zou. Het beste middel tot verbetering is, de schuldigen gunstig te beïnvloeden. Dat zijn dus de niet-dimmers. Maar dit middel kan slechts geleidelijk uit werking hebben: namelijk als het rekening houden met het bestaan van medemen- schen langzamerhand weer algemeen in gebruik komt. Dat is het' nu niet. En als het menschelijk leven weer wat hooger wordt aangeslagen. De noteering is nog niet hoog. En als innerlijke beschaving weer algemeen beschouwd wordt als een goed, waarnaar het waard is te streven. De be langstelling voor dit hooge goed schijnt by sommigen afwezig te zijn. Automobilisten, die verblind worden door de lichten van een tegenligger, zijn genoodzaakt hun gaspedaal los te laten en te remmen, c.q. te stoppen. Velen doen dat. Soms zijn zij evenwel, "buiten hun schuld, te laat. Vooral in dit seizoen kan het voorkomen, dat de weg te glad is om krachtig te remmen; men kan het dan al leen geleidelijk doen, anders veroorzaakt men zeker een ongeluk. Dit mogen fietsers wel eens bedenken, die het aardig vinden cm vlak voor een naderende auto over te steken, ook als het pas begonnen is met regenen. Dan is asphalt op zijn gevaarlijkst. Fietsers en voetgangers, die een auto met verblindende lichten op zich zien afkomen en een andere auto achter zich hooren aankomen, handelen verstandig als zij zich snel op trottoir of berm in veiligheid brengen. De situatie is veel gevaarlijker, dan zij veelal schijnen te beseffen. Er wordt door een aantal automobilisten in dezen tijd slecht gereden. Want wie alleen maar kan sturen en een gaspedaal diep intrap pen, en geen rekening houdt met anderen, is een slecht rijder. Nieuwe schoolgeldregeliug Bij voorbereidend openbaar lager onderwijs In verband met de voorgenomen reor ganisatie van het Openbaar Voorbereidend lager onderwijs en de als gevolg daarvan te verbeteren positie van het onderwijzend personeel, de uitbreiding met leslokalen en het aanschaffen van leermiddelen, is het naar B. en W. van Haarlem aan den raad schrijven noodzakelijk de schoolgeld verordening voor dezen tak van onderwijs te herzien. Bij het thans geldende tarief wordt voor ruim 50 procent der leerlingen geen school geld of een schoolgeld van 2 >/2 cent per dag geheven. Een schoolgeldheffing, welke eenerzijds met de financieele draagkracht rekening houdt en anderszijds daar het geen wettelijk voorgeschreven onderwijs betreft van de schoolgeldplichtigen een redelijke bijdrage vraagt, achten B. en W. billijk en verantwoord. Het voorgestelde tarief is in het algemeen beneden de bij het Bijzonder Voorbereidend lager onderwijs betaalde bedragen. De schoolgeldbedragen varieeren, naar gelang van het inkomen, van 5,tot 180,per jaar. DE DISTRIBUTIE Zaterdag 30 November Nieuwe bonnen. Haarlem: Rest. K (Vleeschhal). Bennebroek: Zelfverzorgers (9—11 ln het R.K. Vereenigingsgebouw). DE HEER K. KAAN 80 JAAR. Een vroeger zeer bekende figuur ln het Haar lemsche zakenleven de heer K. Kaan, Is van daag 80 Jaar geworden. Met de heeren Hin en Van Liemt nam hij destijds het initiatief tot de instelling van een afdeeling kleinhandel bij de Kamer van Koophandel. De heer Kaan die vroe ger een manufacturenhandel ln de Spaamwou- derstraat had, ontving heden ln zijn woning aan de Garenkokerskade 57 reeds vele blijken van belangstelling. BINNENLAND De Vakgroep Detailhandel in Tabak en Tabaksfabrikaten heeft zijn leden geadviseerd geen gebruik te maken van de geboden gelegen heid, sigaretten van Zuid-Amerikaansche tabak terug te zenden aan het Rijksbureau voor Tabak, daar de rantsoenen eerst in Maart 1947 gerestl- tueerd worden. De 32-Jarige chef van de expeditie van „Het Parool", de heer I. C. Schuurman, die met twee collega's in een jeep op weg was naar Utrecht, is bij Baambrugge geslipt en in de Vecht ge reden. De heer S. is verdronken. Zijn beide metgezellen werden gered. lederen avond komen meisjes uit Den Haag naar het Transit Camp in Hoek van Holland om zich daar ln gezelschap van de Engelschen te amuseeren. Zij worden 's avonds laat met mili taire vrachtauto's naar huis gebracht. Een dezer auto's is even bulten Hoek van Holland gekan teld, waardoor veertien meisjes gewond werden. Vier zijn met een schedelbasisfractuur ln een ziekenhuis opgenomen. Het Nedcrlandsche telefoonnet zal waar schijnlijk in 1952 geheel geautomatiseerd zijn. Van den aanvoer van versche haring wordt 40 pet. naar de Engelsche bezettingszöne in Dultschland, 26 pet. naar Tsjecho-Slowakije en 10 pet. naar België geëxporteerd De resteerende 25 pet ls bestemd voor blnnenlandsch verbruik. Op 2 December wordt het postwisselver- keer hervat met Frankrijk en België, Fransch Indo-Chlna, Fransch Indië en de Fransche kolo niën in West-, Midden- en Oost-Afrika. Amerika en Oceanic. Voor het overmaken van gelden zijn beperkende voorwaarden gesteld. In den leeftijd van 76 Jaar ls te Alkmaar overleden de heer C. W. Baard, oud-directeur der gemeentelijke musea te Amtserdam. HAARLEM EN OMSTREKEN Tot substituut-officleh van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Haarlem ls be noemd mr. G. W. F. van der Valk Bouman. vroeger ambtenaar van het O. M. bij het kan tongerecht. Dr. mr. J. J. Polderman te Heemstede is be noemd tot lid van de afdeeling rechtspraak van den Raad voor Rechtsherstel. In Santpoort is een Christelijke sportvereeni- glng opgericht. B. en W. van Haarlem stelden den gemeen teraad voor ln verband met de stijging der prij zen van materiaal het crediet voor het uitvoeren van werken in Den Hout van f 740.000 te brengen op f 755.000. De Haarlemsche Operettespelers zullen op Maandag 9 en Dinsdag 10 Dec. In den Stads schouwburg een opvoering geven van de komi sche operette „Rip van Winkle", van Robert Planquette. Er is medewerking van een groot orkest, koor en ballet. Dirigent ls Frans Pielage. De regie is ln handen van Joh. van Loo, ballet staat onder mevr. de Ree van Tricht. De Vereeniging Zljlweg organiseert voor d® kinderen van haar leden op Zaterdag 7 Decem ber een St. Nicolaasfeest met attractie, ln een der zalen van de Cadi-club, Zijlweg No. I. zieliiep wit sirtós eeuwen elk hollinöeR weet, zonöeR hüRlemmeR olie is 't huis met compleeti ZORG VOOR HAARLEMMER OLIE IN UW MEDICIJNKASTJE OFFICIEELE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM In verband met de reorganisatie van den Dienst, zullen met ingang van Maandag 2 De cember a.s. de navolgende wijzigingen plaats vinden; Afdeeling Detaillisten/Grossiers, was gevestigd Agentschap „Zuid" Julianastraat 11, ingaande 2 December 1946 naar Kringkantoor Zijlstraat 70, loketten 9 en 10. Afd. BUzondere Arbeid, was gevestigd Zijl straat 62, Ingaande 2 December 1946 naar Kring kantoor Zijlstraat 70, loket 16. Afd. Brandstoffen, Rijwielbanden enz., was ge vestigd Zijlstraat 70 en Agentschap Noord, Steen bokstraat 15—19; Afd. Schoenen enz. en Vermis singen, Zijlstraat 70; Afd. Textiel, Keramiek enz. Zijlstraat 62; Ingaande 2 December 1946 verval len; alle aanvraagformulieren enz. betrekking hebbende op deze afdeelingen, onder overleg ging van de bekende bescheiden, af te halen en ln te dienen bij de afdeeling Voorltchting, Vleeschhal, Groote Markt, alhier. In de Vleeschhal zal tevens worden gevestigd de afdeeling „Kas", alwaar men rich kan ver voegen onder overlegging van alle bescheiden, tot het ln ontvangst nemen van vergunningen, bonnen enz. wanneer men hiertoe een oproep van m(|n Dienst.heeft ontvangen. Uitdrukkelijk wordt medegedeeld, dat men slechts uitsluitend op den dag waarop men is opgeroepen, het waardemateriaal ln ontvangst kan nemen. De overige afdeelingen van het kringkantoor van mijn Dienst, het agentschap Noord, Steen bokstraat 15—19, benevens de periodieke uitrei king der bonkaarten ln de Vleeschhal, zullen thans op de bestaande wijze gehandhaafd blijven. HAARLEM, 29 November 1946. De Directeur, A. VAN DRIEL. KunsTunnotL UAAQLEM WAGENWEG Compleet opgemaakte Vlsch kom vanaf f 2.50. Compleet op gemaakt Aquarium, f 9.25, f 12.50 en hooger. Mannenkanaries „Wat staat er in de krant Moe? Niets voor jou Ot. „Heusch niet Moe? „Ja toch kijk eens hier. Er komt weer bak-meel, Ot." „Krijg ik dan pamne-koek - Moe? ■Ja vent fijn hé, pan'-ne-'köek van Koop-mans' zelf-rij-zend hak-meel." toml op vollen zang. vanaf f 22.50 Komt zien en hooren. Bestel iroegtUdlg Ruime sorteering LUXE KOOIEN Naturalisten, Jacob (j nest raat 1018 Haarlem. Voor Mooie Poppen 14 December a' °Zjlietld Bakmeel „oor Koopman: GEZELSCHAPSSPELEN- DAM- en SCHAAKSPELEN BOODSCHAP? ISSCHEN PRENTENBOEKEN KLEUKMAPPEN SCUOOLETUIS naar OPZEELAND ZIJLSTRAAT 24—30, wat REEMERS voor Sinterklaas heeft aan te bie den, kunt U wellicht Uw Voordeel doen met de vol gende opsomming. REEMERS heeft portemonnaies, portefeuilles en tasschen van kunstleer, en echt leer, bijouterieën zoo fraai, en in zulk een verscheidenheid, als U wellicht nergens anders vindt; ringen, broches, armbanden, colliers, van gehamerd zilver, versierd met kornalijn, lapls-lazuli, topaas enz.; religieuse beelden in fraaie uitvoering, mooie vazen van glas, en van kunst-aardewerk, keurige foto-standaards, de nieuwste gezelschapsspelen, postzegel-mapjes, prentenboeken, schetsboeken, teekenboeken, toilet artikelen. en keur van parfumerieën. REEMERS heeft nog veel meer tentoongesteld op de meer dan honderd-meter-lange-etalages in den winkel. U kunt er alles vrij bezichtigen, koopen doet U alleen als U er lust ln hebt. Kruisstraat 35 L. Veerstraat 1 hoek Damstraat Tel. 14663 Voor de Sint: Ukuleles vanaf 8.50 Guitaren 55 Accordeon 375 Snaren voor viool, cello, guitaar. Mandoline enz Piek ups Hapé 16.50, 22.75, 28 Specialiteit In reparatiën aan RADIO, Gramo- foons enz..,^ Vlug en billijk Voot° speelgoed. Houtplein één adres RECTIFICATIE De in onze advertentie van Woensdag 27 Nov. genoemde prijs van 9.75 geldt alleen voor de Huiskamerkappen en N'IET voor de KRONEN' ln 5, 6 en 9 armen. STROMO, Gr. Houtstr. 61 t/o Gerzon, Tel. 21600 'n GRATIS knip- en naailes! Om U ervan te overtuigen, do» U THUIS werkelijk goed kunt leren pa troontekenen, knippen en naaien, stuurt Miep Olff-van Boven aan de lezeressen van dit blad één gratis proefles van haar alom geroemde cursus: Patroontekenen, knippen en naaien... als U de bon invult. 1 Naam gj Vul deze bon in, zend hem ir couvert, wcarop 1'/» c». postzegel, O oani Imova Poetbu» 50 Hilverium, Adres M VOOR OR A TIS PROEFLES IIM0 Muziekinstrumenten te verkoopen? Wij betalen de hoogste prijzen. Ook ruilen, repareeren en verhuren van Instrumenten en gr.platen. Van ouds bekend adres Muziekhandel JOH. KIEKENS, Sniedestraat 27, tel. 19776 Wacht nu even met die zooveetv ste sigaret- en neem in de plaats daarvan een VENCO-peper- muntl Zoo heerlijk koel en frisch in de mónd heusch, peper munt is echt opwekkend - en veel gezonder I ft VOORNVELD Co. - A DAM

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3