Haarlems Dagblad De Portugeesche oppositie roert zich Dr. Schumacher spreekt in Cambridge inggadjati Lord Beveridge promoveert tot eeredoctor der Economische Hoogeschool De Koningin ontvangt de commissie-generaal Discussies over veto en ontwapening Ernstige botsingen onvermijdelijk? Ie Jaargang No. 18498 ureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 1825, Redactie 10600, Directeur?Hoofdredacteur 5054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. rukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maandag 2 Decemfier 1946 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal ƒ4,Postgira 273107 - Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem jET is te hopen dat deze week meer op- 1 heldering zal brengen inzake het ac- oord van Linggadjati. Deze voorloopige rereenkomst. die immers de goedkeuring sn de Staten-Generaal zou moeten ver erven om als grondslag voor verdere on- ■rhandelingen te kunnen dienen, gaat lank aan leemten die het feitelijk onmo- j lijk maken, er een definitief oordeel over t te spreken. Dat is op deze plaats eerder, itoogd en ik zal alles niet herhalen, maar schts aan een hoofdpunt herinneren: het •brek aan toelichting omtrent de organen m samenwerking, die in de Unie tusschen Koninkrijk der Nederlanden en de Ver- nigde Staten van Indonesië zouden op- eden. Welke zouden de bevoegdheden en macht van die organen zijn en hoe zou- ïi zij zijn samengesteld? Daarvan hangt .de practijk ontzaglijk veel af. Oud-minister prof. Logemann heeft in en radio-rede betoogd, dat de Commissie- eneraal de overeenkomst terecht heeft •titeld als een basis-accoord. „Aanvaar- ng moet beteekenen, dat de meerderheid en beide zijden hier de basis vindt voor m verzoening. Die zet gevoeligheden en ergevoeligheden ^>pzij en baant den weg oor het eigenlijke werk. Dit is geen con- itutie, die men als een juridisch werkstuk jl mogen betitelen. Het is een pacificatie, e de belofte van een constitutie in zich oudt". Onze Haagsche correspondent geeft een irgclijke uiteenzetting omtrent de bedoe- agen. die men blijkbaar bij het opmaken m dit stuk heeft gehad. Hij schrijft; „Het ju een misvatting zijn te meenen, dat dit icumcnt een staatsrechtelijke constructie evat. kant en klaar voor wat de Neder- ndsch-Indonesische Unie eenmaal zal jn. Daarvan is geen sprake.' De overeen- imst bevat alleen eenige algemeene chtsnoeren en pas nadat-zij definitief zal .in aangenomen, breekt het oogenblik aan oor haar staatsrechtelijke uitwerking, ook m allerlei, dat nu nog onduidelijk of vaag in een helderen, voor geen tweeërlei itleg vatbaren vorm te gaan gieten. In de rereenkomst is opgenomen hetgeen beide an goeden wille zijnde partijen elk voor ch uit de onderhandelingen hebben kim- i halen. En tevens is meer dan één ding met opzet uitgelaten, omdat zulks, ge en hetgeen er bij de onderhandelingen te erde was gebracht, bepaald als een voor rei beschouwd werd. Wie het document et een juridisch vergrootglas wil bekij- en, om er feiten enz. in te bespeuren, doet ts, dat blijk geeft van gebrek.aan besef e, politiek, de zaken stonden en staan, arvan kan noch mag men zich losmaken het ligt dan ook voor de hand, dat ook dit opzicht het contact tusschen Comm issie-Generaal en Regeering verhelderend al kunnen werken. Van nut zou boven- ien kunnen zijn, dat ock de verschillende amerl'racties een dergelijke voorlichting ut de eerste hand zouden krijgen, als den eden van het Kabinet ten deel valt. Dit are mogelijk, want het zou mij allerminst erbazen als de Commissie-Generaal ten- olle bereid bleek, in haar geheel, in elk er fracties voor dat doel te verschijnen". Wat de kansen van de overeenkomst be eft: onze correspondent meent dat on- anks veel tegenzin, die in breeden kring alt waar te nemen (hij noemt speciaal de rnstige critiek in de sterkste Regeerings- artij, de K.V.P.)-, Regeering en Volksver- igen woord iging vermoedelijk met de rereenkomst accoord zullen gaan: zonder ijziging, ook zonder een z.g. interpreta- ef protocol. Er zijn, als hij het goed ziet, iaatkundige, teven? psychologische facto- ;n, die een andere oplossing in hooge late ongewenscht, zoo niet onmogelijk laken. Tal van diegenen, die ten aanzien an ons buitenlandsch beleid en van onze iternationale positie eenige functie van eteekenis vervullen, schijnen er van door rongen te zijn, dat het uit den booze ware, eze zaak op de spits te gaan drijven, ster- er nog: hun opvatting komt neer op er- enning van de noodzakelijkheid, de over- enkomst ten spoedigste van kracht te doen. ijn. Vandaar dat naar het inzien van on- en correspondent te verwachten valt, dat iabinet en Kamer tenslotte het jawoord uilen uitspreien. De aan onzen correspondent verstrekte ïlichtingen zijn belangwekkend.' Er blijkt rerigens uit, dat men een onvolledige rereenkomst zou hebben gepubliceerd onder haar karakter voldoende toe te lich- Want er is volstrekt geen „juridisch ergrootglas" bij noodig om leemten te ntdekken. Dat wordt trouwens erkend in e mededealing, dat „meer dan een ding s uitgelaten omdat zulks, gezien hetgeen ij de onderhandelingen te berde is ge- racht bepaald als een voordeel beschouwd lerd". Dit duidt op geheimzinnigheid, erzeer komt die tot uiting in de vermei ing van „schade, die veroorzaakt zou kun- en worden" en van „diegenen, die ten pzichte van ons buitenlandsch beleid en an onze internationale positie een functie an beteekenis vervullen". Tenslotte treft e veronderstelde bereidwilligheid van de iommissie-Generaal, om in de Kamer- acties dezelfde voorlichting te geven als het Kabinet. Dat wil dan zeggen: bin- enskamers, vertrouwelijk. De hoop, hier- ttven uitgesproken, dat deze week meer pheldering zal brengen, kan dan ook loeilijk den vorm van een verwachting innemen. Het ziet er blijkbaar naar uit, at straks een „basis van verzoening" aan aard zou kunnen worden zonder dat de taatkundige verhoudingen, die hieruit door ieuwe onderhandelingen moeten voort- loeien, aan het volk worden medegedeeld, odien de Kamerfracties door de Cömmis- e-Generaal zouden zijn voorgelicht, zou len daarbij evenwel weten dat de volks- ertegenwoordiging haar motieven den olkc niet bekend had om ja te zeggen, 'ij zijn zuil#een loop vjn zaken niet-ge- end. Daarbij krijgt men bovendien den ïdruk, dat groote mogendheden pressie oen gelden. Wie daarbij meteen zegt: Ingeland, vergeet iets, namelijk dat er lachtiger mogendheden - zijn dan deze. Er in dit opzicht iets in de wereld ver- uderd. Uit eerder beschouwingen op deze plaats wel gebleken, dat dezerzijds volkomen rkenning van de waarde van de Ko- inklijke toezeggingen van 7 December 942 en van de noodzaak, dit woord ten- olle en ten spoedigste in te lossen, be- taat. Ook lijkt het mij kortzichtig en ver eerd de beteekenis van een vrijheidsbe- reging, die zich op veel grooter Aziatisch ebied doet gelden, «te onderschatten en Heen Nederlandsch-lndië in aanmerking e nemen. En wij Hollanders kunnen de ersonen niet kiezen, die een Indonesische (geering moeten vormen. Maar de toe- land van dit oogenblik stemt, in koel over- (g en met volledig vertrouwen in de inte- riteit van de goede Nederlanders, die de Hef kwade is onze vijand en nief een bepaald volk" Voor de eerste maal heeft de Eco nomische Hoogeschool te Rotterdam een eere-doctoraat verleend aan een buitenlander en wel aan den bekenden Engellchen econoom Lord Beveridge. Deze is reeds vele malen eeredoctor in de rechten en in de letterkunde. Het was de eerste keer dat Lord Beveridge een eeredoctoraat in de economie ont ving. De eerepromotie geschiedde Zaterdagmid- lag in de aula van de Rotterdamsche hoo- jeschool in tegenwoordigheid van minister Lieftinck, den Britschen ambassadeur en de gezanten van Canada en Australië, als mede den president van den Hoogen Raad, mr. dr.-J. Donner. In een uitvoerige rede belichtte de pro motor, prof. J. G. Koopmans, de vele ver diensten van Lord Beveridge als schrijver en philosoof, waarna hij de formule der eerepromotie in het Nederlandsch en in het Engelsch voorlas. Lord Beveridge verklaarde diep getrof fen te zijn door de eer, welke de Rotter damsche Economische Hoogeschool hem bewezen heef ft Hij dankte prof. Koopmans voor het historisch overzicht, dat deze over zijn werk had gegeven en zeide er dank baar voor te zijn, dat er geen critiek op ge leverd is. Hij verzekerde vaak in Rotter dam te zijn geweest. Zijn bezoeken in zijn studententijd dateerden van vijftig jaren terug en nu zeven en twintig jaar geleden, na den eersten wereldoorlog kwam hij er weer. Vervolgens gaf hij te kennen, dat hij tracht te bouwen aan een nieuwe wereld. Na den wereldoorlog kan men niet terug naar den ouden tijd. Dat moet men zich wel realiseeren. Wij moeten voorwaarts, naar betere tijden, nationaal zoowel als in ternationaal. De mensihen moeten indivi du blijven en geen robots worden. Herinnerend aan het Beveridgeplanj zei- de hij, dat dit inTIroot Brittannië aanvaard is en daar wet is geworden. Iedere natie heeft zijn eigen systeem, maar in principe kan iedereen het er mee eens zijn. Hij hoopte, dat iedere natie het zal aanvaarden, opdat men kome tot werk voor iedereen in een vrije samenleving. De gemeenschap dient zoo geordend te worden, dat er ge werkt kan worden aan een wereld, waarin ieder arbeid heeft. Als een volkomen demo cratisch land dient men ook hier te streven naar „full-employment" en sociale verze kering. Als dat niet lukt, gaan we een der- De Koningin heeft hedenmiddag de Com missie-Generaal op het Huis ten Bosch in Den Haag in gehoor ontvangen. De Regeefingsvborlichtingsdienst deelt mede, dat de Commissie-Generaal in een tweetal vergaderingen van den Raad van Ministers de ontwerp-basisovereenkomst nader lleeft toegelicht, mede aan de hand van bindende notulen en van de overigens gehouden besprekingen en de reeds door den landvoogd en het lid van de Commis sie-Generaal den heer Van Poll gehouden radio-redevoeringen. Hierdoor is het inzieht in de juiste be teekenis en de draagwijdte van deze ont werp-basisovereenkomst in belangrijke mate verhelderd. Het kabinet zal thans zoo spoedig mo gelijk, uiteraard in verder overleg met de Commissie-Generaal zijn standpunt be palen, waarna een verklaring in de Sta ten-Generaal zal worden afgelegd. De ministerraad zal vermoedelijk tot de definitieve bepaling van zijn standpunt ten opzichte van de ontwerp-basisovereen komst komen in een vergadering, op Woensdag te houden, na een daaraan voor afgaande vergadering met de Commissie- Generaal. De behandeling in de Staten-Generaal kan worden verwacht in de tweede helft van deze week. „Rampzalige gebeurtenissen" mogelijk in Perzië De Perzische minister-president, Gha- vam es Soeltaneh, heeft opnieuw een tele gram gezonden aan dr. Dj avid, den gou verneur van Azerbeidsjan, waarin het zen den van troepen door de centrale regeering voor het houden van toezicht bij de ver kiezingen werd aangekondigd. Ghavam deed een beroep op dr. Djavid, geen tegen stand aan de troepen van de regeering te doen bieden. De Azerbeidsjaansche auto riteiten zouden verantwoordelijk gesteld worden voor alle „rampzalige gebeurte nissen", wanneer er verzet geboden zou worden. De verkiezingen zullen op 6 De cember beginnen. den oorlog tegemoet. Dat is de les die hier uit getrokken moet worden. Als men vrede wil, moet ieder land eraan medewerken. De vijanden zijn tenslotte niet de Duit- schers, de Japanneezen of de Italianen, de vijand is de kwade geest. Wij moeten lee- ren, dat het kwade onze vijand is en niet een bepaald volk. Men moet leeren de we reld ook met andermans oogen te zien. Lord Beveridge verklaarde aan het slot van zijn rede, zich richtend* tot rector- magnificus en senaat: „U hadt mij geen grooter genoegen kunnen doen dan mij te maken tot één der uwen". Verhooging van salarissen van provinciaal personeel Ged. Staten van Noordholland vragen aan de Prov. Staten machtiging, zoodra voor het Rijkspersoneel voorloopige of definitieve maatregelen worden getroffen tot verbetering van de salarispositie, ge lijksoortige maatregelen voor het provin ciaal personeel te nemen, in afwachting van de door de Provinciale Staten nader te nemen beslissing. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft ingesteld een commissie van advies inzake de bezoldiging yan het gemeentepersoneel. Voor zitter is mr. P. A. G. Ubink raadadviseur aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken, secretaris de heer J. M. P. J. Verstegen, referendaris bij de Vereeniging van Nederlandse (je gemeenten. Roemeeiisclie koning opent parlement De 25-jarige konirig Michael van Roeme nië is voor het eerst sinds den oorlog in het openbaar opgetreden, toen hij gisteren de eerste zitting van het nieuw-gekozen Huis van Afgevaardigden opende. Hij werd lui de toegejuicht door afgevaardigden van de regeeringspartijen. De afgevaardigden van de oppositie nationale boerenpartij en nationaal-liberalen waren niet aanwezig. Volgens welingelichte kringen hebben zij besloten de ge'neele zitting te boycotten. In zijn rede legde koning Michael den nadruk op de Roemeensche politiek van vriendschap en nauwe samenwerking met de Sovjet Unie en de Vereenigde Volken. Hij hoopte, dat Roemenië na de ondertee- kening van het vredesverdrag spoedig tot de organisatie der UNO zou worden toege laten. Kolen In papieren zakken Het directoraat-generaal van de prijzen vestigt er de aandacht op, dat de prijzen van vaste brandstoffen, wanneer zij in papieren zakken worden afgeleverd, mo gen worden verhoogd met ten hoogste 70 cent per tien zakken. Wanneer meer wordt gevraagd of betaald stellen zoowel leve rancier als kooper zich aan strafvervolging bloot. Klompen bonvrij De distributie van klompen is opgehe ven, niet omdat er thans voldoende klompen zijn, maar omdat de hoeveelheid beschik bare klompen zoo gering is, dat van een redelijke distributie geen sprake kan zijn. LOU BANDY NAAR INDIë. Zondag zijn het orkest Malando. de zan geres Ann Sandor en de revue-artist Lou Bandy per vliegtuig naar Indië vertrokken waar zij zullen optreden voor de Neder landsche strijdkrachten. De bekende Engelsche econoom Lord Be veridge promoveerde Zaterdag tot eere doctor in de economie van de Economische Hoogeschool te Rotterdam. - De promotor, prof. J* G. Koopmans overhandigt Lord Beveridge de doctorsbul. Duitsche verlangens De zonale adviesraad van de Britsche zóne, de hoogste Duitsche instantie, heeft den Britschen autoriteiten verzocht, den uitvoer van steenkool drastisch te beper ken, opdat de voornaamste industrieën weer op gang gebracht kunnen worden. Andere verzoeken luiden: staking van ontmantelingswerkzaamheden en het slui ten van fabrieken, verbetering van de voedselpositie door invoer van veten, vrij lating van krijgsgevangenen in het buiten land en levering van huisbrand. Tenslotte wordt nog gemeld, dat de Britsche autoriteiten beloofd hebben, de Duitsche verzoeken „nauwkeurig te bestu- deeren". New-York-Amsterdam i in twaalf 'uur Een K.L.M.-machine heeft een record- non-stopvlucht over den Oceaan, New YorkAmsterdam volbracht. Orrr 12 minuten over 7 Amsterdamsche tijd startte Zaterdagavond de Constellation PH-TDA, de „Arnhem" van de New Ycfrksche luchthaven en precies Zon dagochtend 12 minuten over 7 zette de gezagvoerder Dill de machine met vracht, post en 23 passagiers op Schip hol op Nederlandschen grond. Openlijke veroordeeling van Salazar's bewind Het woord is aan....: La Rochefoucauld: Hij die meent, dat hij het zon der de wereld kan doen, be driegt zichzelf: maar hij die denkt, dat de wereld het niet zonder hem kan doen, vergist zicp nog veel meer. Een naar schatting bijna 3000-koppige menigte heeft Zaterdagavond te Lissabon een meeting voor vrije verkiezingen bij gewoond, waar de meest onomwonden en directe veroordeeling van de regeering van president Salazar sinds de Portugeesche verkiezingen van verleden jaar, toen het verbod tot het houden van politieke bij eenkomsten tijdelijk werd opgeheven, in het /openbaar werd uitgesproken. De bij eenkomst was georganiseerd door de be weging voor democratische eenheid (een illegale oppositie-organisatie) en werd ge presideerd door generaal Norton de Matos, minister van oorlog tijden? den eersten wereldoorlog en ex-ambassadeur van Por tugal te Londen. Professor Carca, onlangs om zijn tegen de regeering gerichte hou ding ontslagen, viel het opvoedkundige programma van de regeering aan en ver klaarde, dat op het oogenblik meer dan 50 pCt. van de Portugeesche bevolking nog analphabeet is, en dat aan de politie meer geld is uitgegeven dan aan opvoeding". An dere sprekers wezen op het hooge percen tage kindersterfte, den economischen chaos in Portugal en de perscensuur, die de dagbladen alleen doet publiceeren, wat de regeering wenscht. De menigte onder brak herhaaldelijk de sprekers door „lang leve de vrijheid", „lang leve de republiek" te roepen en „wij willen vrije verkiezin gen" te zingen. Tenslotte werd bij accla matie een aan den president van de repu bliek te overhandigen motie aangenomen, waarin wordt verzocht om vrije verkiezin gen, herstel van vrijheden en rechten, in- dividueele amnestie voor politieke gevan genen en het sluiten van het Tarrafal- Nederland wil Russisch voorstel verbreed zien In de politieke commissie van de UNO digden van Rusland en Engeland de liand is het debat over het veto-recht Zaterdag voóKgezet. Australië diende een herziene resolutie in, die een aantal aanbevelingen aan de leden van den Veiligheidsraad be vatte ter beperking van de moeilijkheden bij het gebruik van het veto. Cuba wilde een conferentie ter bespreking van het veto-artikel van het Handvest. Rusland kwam met een resolutie, waarin de UNO haar vertrouwen uitspreekt dat de Veilig heidsraad in de toekomst rekening zal houden met de ondervindingen. Tenslotte werd een Deensch voorstel aangenomen dat voorziet in de instelling van een sub commissie die zal trachten de Australische en Russische voorstellen te combineeren. Gedurende het debat kwam het tot een spontane vredesdemonstratie, toen de Amerikaansche afgevaardigde, senator Co- nally, protesteerende tegen critiek op den Veiligheidsraad, opstond en de afgevaar- Van Mook confereert met Sjahrir Onze speciale verslaggever seint ons heden vasthouden aan hun eischen na een over- uit Batavia Zaterdagavond heeft geheel onverwacht een bespreking plaats gehad tusschen dr. van Mook en Sjahrir. Het weekeinde kenmerkte zich verder door toenemende vrees dat ernstige bot singen aan de fronten op Jawa onvermijde lijk zullen zijn, zulks als gevolg van het feit dat de onderhandelingscommissie, be staande uit de heeren Idenburg, Buurman, Van Vreden, Sjahrifoedin en Oerip zonder eenig tastbaar resultaat van de te Soera- baja en Semarang gehouden bespreking terugkeerde. De welingelichte „Nieuws gier" constateert dat de positieve feiten be paald worden door de omstandigheid dat de Nederlandsche troepen geen bewegings ruimte hebben en de Indonesische daaren tegen zooveel als zij willen. De Nederland sche militaire autoriteiten zullen moeten Commissie-Generaal vormen, schrijver de zes tot reserve. Teveel is onduidelijk. R. P. maat van goeden wil te hebben getoond, zegt het blad. Het Indonesische front is den laatsten tijd overal naar voren geschoven en de normale veiligheidseischen laten niet toe dat deze situatie wordt gehandhaafd. De „Nieuwsgier" besluit met de verklaring dat de verantwoordelijkheid voor even- tueele botsingen neerkomt op de Indone sische bevelhebbers, die letter noch geest van de bestandsovereenkomst blijken te verstaan. Conferentie van Denpassar uitgesteld. Officieel wordt medegedeeld, dat de opening van de conferentie van Denpassar is uitgesteld tot een nader vast te stellen datum. Een officieel communiqué van den Neder- landsch-Indischen regeeringsvoorlichtings- dienst, dat heden is uitgegeven, deelt o.ra. mede dat de aanwezigheid van den luit.- gouv gen. te Batavia noodzakelijk is met het oog op de debatten in het Parlement over de ontwerp-overeenkomst. Tengevolge hiervan is dr. van Mook niet in staat op 7 December te Denpassar aanwezig te zijn, om de besprekingen aldaar te openen. reikte, zeggende: „Wij willen vrede met elk land". Een luid applaus begeleidde deze geste. Later werd het debat over de Russische ontwapenings-voorstellen hervat met een oproep van den Franschen gedelegeerde, Parodi, die aanspoorde tot een groote in spanning om zonder verwijl te ontwape nen. „De oorlogsgeest is nog niet verdwe nen en de vredesverdragen zijn nog niet geteekend. Wij werken nog in een ver giftigde atmosfeer", aldüs Parodi. Ontwa pening is niet mogelijk zonder internatio nale controle en hij stelde voor dat de Veiligheidsraad onmiddellijk zou beginnen met het bestudeeren van de eerste prak tische steppen naar ontwapening. Hij verzette zich tegen het Russische voorstel dat het vetorecht ook zou heer- schen in de ontwapeningscommissie, en hij stelde voor dat er commissie zou wor- dcfti ingesteld om de Russische, Canadee- sche en Australische voorstellen voor ont wapening te coördineeren. Nederlandsche stem. In de politieke commissie heeft de Ne derlandsche afgevaardigde, dr. J. H. van Roijen, het Nederlandsche standpunt ten aanzien van ontwapeningsvoorstellen uit eengezet. De Nederlandsche delegatie, al dus dr. Van Roijen, is ervan overtuigd, dat de behandeling van deze kwestie door de organisatie der UNO een eind zal maken aan den bewapeningswedloop, die begon nen is en niet veel goeds voorspelt. Wij en andere landen hebben evenwel ervaren, dat ontwapening niet unilateraal kan zijn. Ofschoon wij het in principe met de strek king van de desbetreffende Sovjet-Russi sche resolutie eens zijn, zijn wij van mee ning, dat zij niet ver genoeg gaat. De Ca- nadeesche en Australische amendementen, die de vorming van een permanente con trolecommissie beoogen. onafhankelijk van den Veiligheidsraad en dus niet aan het recht van veto gebonden, maken het Sov jet-Russische voorstel practischer. Wij stellen derhalve de benoeming van een ontwerp-commissie voor, ter opstelling van een ontwerp, dat voor allen aanvaard baar is. Wij voelen niet veel voor het veto stelsel en nog minder, indien het in een dergelijke aangelegenheid wordt toegepast. Tenslotte willen wij ook het werk van de commissie voor atoomenergie niet belem meren, noch onderbreken". concentratiekamp op de Kaap Verdische eilanden. De Portugeesche autoriteiten hebben de pers verboden, iets over deze meeting te publiceeren. Zij hebben eveneens openbare plechtigheden bij gelegenheid van het jaarfeest van de bevrijding van Portugal van de Spaansche overheersching verbo den. Alle kranten publiceeren -een offici- eele .mededeeling, dat slechts „gebruike lijke en officieele demonstraties zijn toege staan". Het gedenkteeken van de bevrij ding in Lissabon werd door politic be waakt. Aan het publiek werd niet toege staan te blijven toezien bijleen bijeenkomst van de nationale jeugdbeweging. Een acht tiental bijeenkomsten ter viering van den jaardag op Zondagavond is verboden. Sociale gerechtigheid Kanselboodschap der Ned. Hervormde Kerken In een kanselboodschap, welke gisteren op den eersten Adventsdag vanwege de Generale Synode in de Nederlandsch Her vormde Kerken is voorgelezen, wordt ver klaard. dat alle maatregelen op maat schappelijk en staatkundig gebied falen, tenzij zij gedragen worden door het besef van saamhoorigheid van het seheele volk. van onderlinge verantwoordelijkheid en van gehoorzaamheid aan Gods wil. „Alle maatregelen moeten leiden tot waarachtige sociale gerechtigheid vóór heel het volk. Herstel mag niet beteekenen, dat slechts betrekkelijk kleine groepen der be volking het voorrecht der welvaart sma ken en zeer velen een onduldbaar karig bestaan leiden. Als een verlaging van het welvaartspeil moet worden gedragen door ons volk. mag zij niet in hoofdzaak druk ken op de zeer velen in alle bevolkings groepen, die niet van bijzondere omstan digheden kunnen profitceren. terwijl er enkelen zijn, die door de bijzondere plaats, die zij in het stelsel van voortbrenging en verdeeling der goederen innemen, deze ver arming veel minder gevoelen. Het is bijzonder weerzinwekkend, wan neer sommigen zich verrijken door goe deren en gelden aan de normale verdeeling en buitenlandschen handel te onttrekken of langs niet wettelijken weg zich weten te verschaffen. Deze zwarte handel stremt den gang naar herstel van de stoffelijke en geestelijke grondslagen van ons volksleven. Ons volk wordt terecht opgeroepen tot een uiterste krachtsinspanning, opdat het welvaartspeil voor allen stijge. Aan deze zedelijke plicht mag niemand, die werken kan, zich onttrekken". Passagierslijst van tie „Oranje" Op onze kantoren in Haarlem en IJmui- den ligt de passagierslijst van de „Oranje" ter inzage. Eerder ontvangen berichten meldden, dat het schip op 5 December in ons land verwacht werd. de passagierslijst noemt echter als vermoedelijken datum van aankomst 6 December. Daar de uitkeeringen aan gemeenten wegens ondernemingsbelastingen geen gelijken tred hou- a den met de terzake door het rijk geheven be dragen zal aan de daarvoor ln aanmerking ko mende gemeenten een voorschot worden ver leend. tfDuitsche jeugd is vol hoop en vol argwaan Dr. Schuhmacher, de voorzitter der Duit sche sociaal-democratische partij, die een officieel bezoek "aan Londen brengt, op uit- noodiging van de Labour Party, heeft Za terdagavond tijdens een door universiteits- vereenigingen belegde bijeenkomst, te Cambridge gesproken over de toekomst van Duitschlarffl. Hij zeide, dat de komen de winter van beslissende beteekenis zou zijn, daar de politieke houding der Duit sche jeugd naar zijn meening dan zal wor den bepaald. Indien de Westersche bezettingsmogend- heden ergens om te laken waren, was het wel het feit, dat zij als overwinnaars Duitschland binnenkwamen zonder dat zij er ooit een behoorlijk idee van hadden ge had. hoe zij de Duitschers wilden hervor men, aldus Schuhmacher. Het grootste deel van de Duitsche jeugd is vol hoop en vol argwaan. Zü heeft één groote vrees, om door de democratie te worden bedrogen, zooals zij door Hitier werd bedrogen. Schuhmacher noemde de Britsche zóne van Duitschland „een zóne van goede be doelingen, die niet in werkelijkheid zijn. omgezet". Het gevaar voor- nationaal-socia-j lisme blijft bestaan, zoolang het groot kapitaal in staat is zijn financieele macht in politieke macht om te zetten. Ten aanzien van de toekomst van het Ruhrgebied en Rijnland zeide Schuhma cher, dat de sociaal-democratische partij strijdt tegen de politieke afscheiding van eenig deel van Duitschland. Zij staat ech ter wel een economische internationale controle van de productiemiddelen van het Ruhrgebied voor, daar dit noodzakelijk is voor den wederopbouw van Europa en van Duitschland. Ontstemming in Frankrük. nisterie van buitenlandsche. zaken heeft heden verklaard, dat het feit, dat een lei denden Duitschen politicus is toegestaan naar Londen te reizen en daar een pleidooi te houden „voor het Duitsche nationalis me" in Frankrijk een zeer pijnlijken indruk heeft gemaakt. Men is te Parijs van meening, dat de politiek der Britsche Labourregeering er op gericht is door Schuhmacher de Duit sche sociaal-democratische partij uit te spelen tegen den Sovjet-invloed. Verantwoordelijke kringen te Parijs keuren deze politiek af omdat zij, volgens hen, moet uitloopen op het kweeken van Duitsch nationalisme en omdat het aanne men van een „Russisch gevaar", waarop deze politiek volgens genoemde Fransche kringen zou zijn gebaseerd, „op zijn minst overdreven is". De officieele ontvangst van dr. Kurt Schuhmacher, den leider van de Duitsche sociaal-democratie heeft de Fransche pu blieke opinie verontrust en in officieele kringen wordt openlijk ruchtbaarheid ge geven aan de vrees, dat dit bezoek het ver schil van meening tusschen Frankrijk en de Angelsaksische mogendheden over de behandeling van Duitschland zal vergroo- ten. Een woordvoerder van het Fransche mi- Amerika houdt rekening met alle mogelijkheden Naar heden bekend gemaakt is, heeft de staat New-York plannen opgesteld voor de verdediging tegen „een mogelijk gebruik van atoomwapens". In het kader van deze plannen 'is een „militair corps voor oor logsrampen" opgericht, dat 4500 man telt Verder werd bekend gemaakt, dat de Vereenigde Staten, rekening houdende met de mogelijkheid van een aanval met atoom wapens, de volledige controle, het onder zoek en de ontwikkeling van de atoom energie aan een nieuwe civiele commissie voor de atoomenergie in handen hebben gegeven. In de loopende begrooting van het Amerikaansche departement van Oor log is voor den tijd van Juli 1946 tot Juni 1948 een bedrag van 375 millioen dollar uitgetrokken voor de atoomkracht-uitrus ting. Weerbericht LOSSE BUIEN Verwachting geldig tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met losse buien. Vrij koude, tijdelijk krachtige, Weste lijke wind. Locomotief gekanteld na een botsing Ongeluk op station te Gouda Zaterdagavond omstreeks cwart over zes is even buiten het station te Gouda een treinongeluk gebeurd, waarbij vrij veel materieele schade is aangericht. In Gouda worden op dat tijdstip de stoomtreinen, die om 17.49 uur uit Rot terdam en om 17.41 uur uit Den Haag naar Utrecht vertrekken, aan elkaar gekoppeld. De Rotterdamsche trein komt 5 minuten eerder binnen en stond op het rechterspoor gereed. De trein uit Den Haag, die op het zelfde spoor binnen komt, behoort achter dezen trein tot stilstand te komen. Ver moedelijk doordat het treinpersoneel in Den Haag de remkraan tusschen do loco motief en den bagagewagen abusievelijk gesloten had gelaten, zag de machinist geen kans tijdig te remmen. Gelukkig be vond zich achter den stilstaanden trein uit Rotterdam een wissel, die op dat moment afgesteld stond op het meer naar links ge-< legen spoor. De trein uit Den Haag boog daardoor met een vaart van ongeveer 30 km op dit spoor af en reed aanvankelijk naast den stilstaanden Rotterdamschen trein. Een vijftigtal meters verder bevindt zich echter opnieuw een wissel, die de lo- .comotlef weer naar het oude spoor terug geleidde. Juist op het punt, waarop de wissel met deze rails samenvloeit, stond de locomotief van den Rotterdamschen trein. Deze werd in de flank geramd door de locomotief van den uit Den Haag ko menden trein. Tengevolge van de botsing kantelde de locomotief van den Haagschen trein en verwoeste in den val een der spoorweg- boomen van den spoorwegovergang. Ook de andere locomotief werd beschadigd. Geen der leden van het personeel der lo comotieven werd gewond.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1