Haarlems Dagblad (leine Mogendheden Duitschland nog deze week aan de beurt? De oogmerken van de fusie der zones Een rapport over het radiovraagstuk Franco reageertop het UNO-debat Amerika nog steeds tegen interventie Morgen bespreking met Commissie - Generaal Rond de ontiverp-overeenkomst De C.P.N. wil een linksch blok 6lc Jaargang No. 18500 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hooïdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Woensdag 4 December 1946 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal f 4,Postgiro 273107 - Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ORD BEVERIDGE, tot eere-doctor ver heven aan de Rotterdamsche Handels- hoogeschool, heeft het bij zijn optreden als promovendus niet gelaten en zijn bezoek aan ons land verder nuttig besteed, door voor belangstellend gehoor verscheidene vraagstukken van dezen tijd te bespreken. is goed: het behoort tot de phase van ontwa_king, waarin Nederland na vijf jaar afgeslotenheid en onderdrukking verkeert, dat buitenlanders van erkende gaven en beteekenis ons hier hun meeningen komen uiteenzetten. Als Mme. Simone de Beau- voir voor, het Comité des Conférences frangaises spreekt over die nieuwe philo- jophische leer van ons bestaan, ons zijn, die met het eenigszins stekelige woord Existentialisme wordt aangeduid, wordt ons een dergelijke weldaad bewezen. Het niet alleen de buitenlandsch# kranten en boeken, nu in vrij ruime mate ons land binnenvloeiend, die deze toetsing, van ons denken aan buitenlandsche denkbeelden in ruimer sfeer gegroeid en dus geëigend ons inzicht te verbreeden en verdiepen tot stand kunnen brengen. De frissche wind, die door onze eindelijk weer open staande vaderlandsche ramen binnen waait, moet zich in velerlei sterkte doen gevoelen om de dufheid hierbinnen te ver drijven en koppige, vaak tot onbeweeglijk heid gestolde oude denkbeelden te ont dooien. Het persoonlijk contact met men- schen, die werkzaam denken en naar op lossingen van de moeilijkheden streven, is van groote waarde. Over de beteekenis der kleine mogend heden heeft Lord Beveridge eenige dingen gezegd, waarop ik na ons verslag van zijn rede terug wil komen. Zoo ziet ge ook hier, hoe zulk betoog tot nabespreking leidt en verder doorwerkt dan in de gedachten der paar honderd menschen, voor wie het in een Rotterdamsche zaal is afgestoken. Uit twee wereldoorlogen moeten wij de les opdoen, dat geen enkel land veilig kan zijn door eigen kracht of afzondering en evenmin door het voeren van een neutrali- teits-politiek. Evenmin kan de oorlog uit gebannen worden door verdragen, zooals het Briand-Kellogg Pact. Hij kan alleen uitgebannen worden door er iets wezen lijks voor in "de plaats te stellen, namelijk middelen voor het regelen van geschillen tusschen de naties. Zoo heeft de Engelsche spreker zich uit gedrukt en dit laatste woord wordt wel algemeen aanvaard, al is het voorgaande voor menigeen nog der overdenking waar dig. Want hoeveel menschen beseffen in derdaad dat zelfs eigen kracht, zelfs af zondering en ook neutraliteit geen waar borg voor een veilig volksbestaan meer ge ven? Toelichting behoeft het eigenlijk niet. Maar wie het erkennen wil moet zijn oude denkbeelden, die overjarig verdichtsel zijn geworden, opzij durven zetten. Dat durft wel Beveridge, die de oude opvatting over nationale souvereiniteit ver werpt. Die oude opvatting is: het recht van elke natie, om haar eigen weg te volgen in kwesties met andere naties, wanneer dit door eigen sterkte mogelijk is. Hij noemt zulk een zienswijze „simpel anarchistisch". Alleen door haar te laten varen zal het mogelijk zijn, een autoriteit in de wereld te doén instellen, die den regel van het recht inplaats van den regel van het geweld lusschen de landen zal doen gelden. Dat is Eenvoudige waarheid. Maar dat vereischt dus: het prijsgeven van een hardnekkige oude opvatting, die bij aanvaarding van binnenlandsch recht om buitenlandsch •echt niet maalt en met uitingen van wan trouwen haar ongerijmdheid poogt weg te praten: zooals wij dat steeds weer opnieuw in de oude wereld zien gebeuren. Want er nog zelfs geen schijn van een nieuwe wereld. Het is niet gemakkelijk voor de groote mogendheden, deze noodzaak voor grondi- verandering in het bestuur van de we reld te beseffen, zegt Beveridge. De groote mogendheden, of sommige van haar, zou den nog steeds willen vasthouden aan de tragische opvatting van veiligheid door eigen kracht en door de sterkte van haar handlangers. Maar geen kleine mogend heid kan dit waandenkbeeld aanhangen. De kleine mogendheden weten, dat zij niet eilig kunnen zijn door eigen wapenen of door de meest strikte neutraliteit Hier onderbreek ik Beveridge. Lang niet alle personen, behoorend tot kleine mo gendheden, weten dit. Zij zouden het moé ten weten, hetgeen iets anders is. Sommi gen zijn erg hardleersch en oude illusies hebben bij hen een taai leven. Maar on danks hen is onze eenige kans op een onbe dreigd volksbestaan, dat de regelen van het recht voor alle naties geldend worden gemaakt. En zooals Beveridge het uit drukt: Als niet de wereld veilig wordt voor kleine mogendheden, blijft zij onveilig voor edere mogendheid. Kleine mogendheden kunnen, wanneer zij begrip hebben voor onafhankelijkheid, een waardevolle bijdra ge leveren aan de oplossing der problemen. Na Churchill en Smuts is hij de derde ïngelschman die ons toeroept: laat och hooren. Maar de pijnlijk-voorzichtig ,'estelde Memorie van Antwoord van Bui- enlandsche Zaken op het Voorloopig Ver slag der Tweede Kamer bij zijn begrooting geeft daar nog geen uitzicht op. Het is hier nog te duf: de ramen zijn te lang dicht ge weest. Het vraagstuk van een wereldfederatie icht Beveridge nog niet oplosbaar, omdat federatie slechts mogelijk is tusschen lan- ien met overeenstemmende politieke in richting en idealen. Hij gelooft wel aan een vrijelijk tot stand gekomen federatie in ft'est-Europa: als nuttig voorbeeld, niet als een nieuwe groote mogendheid, waardoor indere groote mogendheden bedreigd zou den kunnen worden. Neen, natuurlijk niet. Haar doel zou moeten zijn, den vrede en de samenwerking tusschen de betrokkenen e waarborgen. Ja, natuurlijk. De Memorie kan Antwoord van Buitenlandsche Zaken wijst evenwel alle federatie af. Geen nood. Er zullen andere Memories van Antwoord romen. Over één ding heeft Lord Beveridge niet gesproken: Acht hij dit in kleine vakjes verdeelde Europa, verscheurd en versnip perd, nog lang bestaanbaar? Meent hij, dat zijn bewoners het nog lang zullen willen nkunnen aanvaarden? R. P. Ghavam es Soeltarah, de Perzische minis ter-president, heeft bekend gemaakt, dat de ver kiezingen, oorspronkelijk op 6 December vast gesteld. thans op 7 December in alle deelen var Perzië uitgezonderd In de Noordelijke provincie ^rbeidsjan -een- aanvang zullen nemen. Azerbeidsjan zullen volgens Soeltaneh verkie- ingen pas worden gehouden, nadat de troepen var. de Perzische centrale regeering daar zijn langekomen. De Amerikaansche minister van Buiten landsche Zaken, Byrnes, beeft medegedeeld, dat de raad van de groote vier vermoedelijk deze week zal beginnen met de behandeling Duitschland. Er kan echter niet veel meer dan een overeenkomst over de procedure ver wacht worden. Byrnes legde deze verklaring af op een persconferentie, waarop hy byzon- derheden mededeelde over de fusie tusschen de Engelsche en Amerikaansche zones in Duitschland. Byrnes gaf toe, dat de Amerikaansche be lastingbetaler tengevolge van de fusie in 1947 ongeveer honderd millioen dollar meer zal moeten opbrengen dan wanneer de zones ge scheiden bleven. Hy verduidelijkte, dat vol gens het plan de beide zönes tezamen aan het einde der drie jaar zich in economisch op zicht kunnen bedruipen. De Amerikaansche minister vertrouwde er op, dat de ministers van Buitenlandsche Za ken de verdragen met de vijf satellietstaten in de komende vijf dagen zullen beëindigen, irna onmiddellijk met de bespreking van Duitschland zal worden begonnen. Hij zou er op aandringen, dat hierbij ook Oostenrijk in behandeling zou komen. „Begin van het eind" Bevin, de Engelsche minister van Buiten landsche Zaken, heeft op een persconferentie de nieuwe overeenkomst voor samensmelting van de Engelsche en Amerikaansche zones van Duitschland „het begin van het eind van onze economische moeilijkheden, voor zoover het Duitschland betreft" genoemd. Volgens Bevin beoogt het project een eind te maken aan het dilemma, dat gerezen is tengevolge van concurreerende aanspraken op Duitschland van voormalige bezette lan den en van de economische noodzakelijkheid om orde te scheppen in den chaos in Duitsch land zelf; het beoogt tevens in Duitschland industrie op te bouwen, die zoodanig on der controle gesteld moet worden, dat agres sie is uitgesloten, en die Europa, de rest van de wereld en Duitschland zelf zal redden, om te ontkomen aan het gevaar van een levens standaard, die voor het grootste volk van Europa beneden het normale peil zou liggen en, indien -zij niet wor^t verhoogd, een be dreiging voor den levensstandaard van geheel West-Europa zou kunnen vormen. Het plan heeft tevens het doel den Engel- schen en Amerikaanschen belastingbetaler te ontlasten door Duitschland in staat te stellen door export geld te ontvangen voor zijn eigen minimum-noodzakelijke import. Men verwacht, dat de volgende artikelen spoedig zullen worden geëxporteerd: steen kolen, textiel, pharmaceutische, chemische en keramische producten. Kolen. John Hilldring, assistent van den Ameri kaanschen minister van Buitenlandsche Za ken voor de bezette gebieden, heeft op een persconferentie te Washington verklaard, dat Engelsch-Amerikaansche overeenkomst ook een plan omvat om in het komende jaar de steenkool-productie in het Ruhrgebied met 50 te verhoogen. Volgens Hilldring, die aan het hoofd stond van de Amerikaansche dele gatie bij de onderhandelingen, zou de steen koolproductie hierdobr op 75 van het voor- oorlogsche peil komen Ook is overeenstem ming bereikt over de onmiddeliyke versche ping van voedsel naar de Britsche zóne van Duitschland. Sovjet-tactiek. De Berlijnsche correspondent van de News Chronicle voegt aan het nieuws van de samensmelting van de Amerikaansche en Britsche zones toe, dat er steeds duidelijker aanwijzingen zyn van een bereidheid der Russen om tot een overeenkomst te komen, waarby de Sovjet-zóne hun troefkaart en de toekomstige Duitsche industrieele productie door Engelsch en Amerikaansch kapitaal ge steund hun doel is. De Sovjet-grens in Oost-Europa kan dan gelegd worden aan de Oder inplaats van aan de Elbe, waar zij nu ligt. De Sovjet-zóne i6 „een uitgeknepen citroen" geworden en algeheele economische unificatie van Duitschland zou een staaltje van goede commercieele tactiek der Russen zijn, waarby Duitschland zou fungeeren als een koe, gevoed door het Westen en gemelkt door het Oosten. Men gelooft, dat het nieuws van het terugtrekken op groote schaal van Russische troepen uit Duitschland het voor spel is van een geste van Moskou's gedele geerden te Lake Success, die eigenlijk zegt: „Neem de Sovjet-zóne over en internationali seer haar. Wij kunnen er niets meet mee doen", aldus de correspondent. Twee-en-vijftig mille aan boetes De Tuchtrechter besluit de Haarlemsche prijzenactie Dinsdag berechtte de Haarlemsche Tuchtrechter voor de prijzen de laatste zaken uit de prijzenactie in onze stad. Hij legde dien dag in totaal f 4750 aan boeten op, waarin een winkelier, die zijn nota- blocs te hoog had geprijsd f 1000 bijdroeg. Een handelaar in veters en aanverwante artikelen werd met eenzelfde som gestraft, bovendien zal hij zijn zaak drie maanden moeten sluiten. Een terugblik op de zes dagen, dat de Tuchtrechter specifiek Haarlem sche zaken te behandelen kreeg, leert, dat in dezen tijd ruim f 52.000 aan boetes werd uitgedeeld. Brand in hef kamp te Westerbork 7u Padang worden de treinen door Nederlandsche soldaten gecontro leerd en de passagiers gefouilleerd. West-Europeesche samenwerking bepleit in Engelsch Hoogerhuis Gisteren heeft lord Vansittart in het Engel sche Hoogerhuis een motie ingediend, waarin werd verklaard, „dat de ontwikkeling van nauwe politieke en economische betrekkingen tusschen de West-Europeesche landen alle aanmoediging verdient Hij sprak zioh uit voor den hoogst mogelijken graad van vrij handel, afschaffing van de douane-barrières, regeling van de valuta en het vermijden van verkwistende concurrentie tusschen deze landen. Duidend op Churchill's rede te Zürich, reide Vansittart. dat het voor iedereen in Europa nog moeilijk is een samengaan met Duitsch land onder oogen te zien en hij zeide te ge- looven, dat een in federale staten verdeeld Duitschland beter zal passen in den toekom- stigen Eifropeeschen statenbond, dan een ge centraliseerd Reich. Een plan voor een Ver- eenigde Staten van Europa achtte Vansittart politiek niet te verwezenlijken. De motie werd aangenomen De leider van de oppositie, burggraaf Cran- borne, achtte het bereiken van nauwere be trekkingen tusschen de West-Europeesche volken van allesovertreffend belang voor de wereld, en hij zeide te wenschen dat een West-Europeesch pact eerder in werking zou zijn getreden. De leider van het Huis, burggraaf Addison, die de motie overnam, verklaarde, dat de re geering het nut van een grootere samenwer king tusschen buurstaten inziet, maar niet vergeet, dat er een wedloop schünt gaande te zün tusschen de ontwikkeling van internatio nale samenwerking en de toepassing van wetenschap voor vernietiging op groote schaal Vredescampagne van World Friendship Association Te Londen is een „vredesconferentie" be gonnen, die ten doel heeft het werk van de algemeene vergadering der U.N O. en dat der Unesco te steunen. Aan deze driedaagsche internationale conferentie nemen 15 Europee- £che afgevaardigden van de World Friend ship Association deel. Zij hebben het volgpn- detelegram aan de U-.N.O. en de Unesco ge zonden: „Afgevaardigden van de World Friendship Association uit België, Tsjecho-Slowakije, De nemarken, Frankrijk, Groot-Brittannië. Ne derland, Luxemburg, Noorwegen, Zweden en Zwitserland, die in Londen bijeenkomen, zen den vriendschappelijke en nederige groeten aan de U.N.O. en de Unesco en beginnen dit jaar hun vredescampagne met de bedoeling vriendschap, goodwill en begrip tusschen de volken van alle landen te kweeken. De W.F A heeft 16.000 jonge menschen uit 4 Europee- sche landen uitgewisseld. Er is besloten om in 1947 100.000 menschen van alle leeftijden tusschen tien landen uit te wisselen. De W.F. A. is verheugd op bescheiden wijze van dienst te kunnen zijn. Nieuwe loon. en arbeidsvoorwaar den voor beroepsvervoer Door het College'van Rijksbemiddelaars Is thans een bindende regeling van loon en ar beidsvoorwaarden afgekondigd voor het geheele vervoer langs den weg, waaraan terugwerkende kracht is verleend tot 1 Juli j.l. Alleen voor het taxibedrijf zal een nadere regeling komen. Onder deze regeling valt niet alleen het goederenvervoer maar ook personen vervoer. Haarlem, Heemstede en ook Bloemen- daal zijn in de eerste gemeente loonklasse ge plaatst. Hoede V.A.R.A. de oplossing ziet Nu de regeering straks, na overleg met de volksvertegenwoordiging, een oplossing moet aangeven voor het probleem van den radio-omroep in Nederland, is een rap port verschenen van de V.A.R.A., dat eenige richtlijnen beoogt te geven om tot een oplossing te geraken. Het is samen gesteld door een commissie, welke onder leiding stond van den heer C. Woudenberg, hoofdbestuurslid van de V.A.R.A en waar in vertegenwoordigers van verschillende standpunten in de Partij van den Arbeid en het N.V.V. zitting hadden. Onder hen waren oprichters van het „Comité Natio nale Omroep" en anderen, wier voorkeur eveneens uitging naar vergaande nationale gebondenheid in" den radio-omroep. Deze commissie zag als haar taak, richtlijifen aan te geven voor de vorming van een nationaal omroepbestel, dat in de huidige politieke' situatie kan worden verwezen lijkt. Op grond van de verkiezingsuitsla gen nam de commissie aan, dat in het par lement en in het volk noch voor een on- gewijzigden terugkeer van den vooroorlog- schen toestand op radiogebied, noch voor een geheel ander systeem een groote meer derheid bestaat. „In een democratisch land", aldus het rapport, „vormt zich de volksgemeenschap niet door een kunstmatige opheffing van de verschillen, maar ontstaan de nationale waarden uit het verlangen naar samen werking op den grondslag van onder linge waardeering van de uit verschil lende beginselen levende groepeeringen. Toegepast op den radio-omroep beteekent dit een afwijzing van een staatsomroep en Gisteravond om elf uur is brand uitge- een eenheidsomroep. Algemeen wordt de broken in de administratiebarak van het noodzakelijkheid erkend, dat de geestelijke kamp Westerbork. Een groot deel der be- en maatschappelijke stroomingen zelfstan- wakingstroepen woonde op dat oogenblik dig en autonoom in den omroep tot uiting een cabaretavond in een ander deel van komen. Anderzijds dient ook de gemeen- het kamp bij. Terstond werden alle be- schappelijke roeping daarin uitdrukking schikbare troepen gemobiliseerd om het te vinden. Daarbij wordt het nationale vuur te bestrijden. Men slaagde er in, on- bereikt doordat alle groepeeringen teza- geveer twee-derde gedeelte van de 40 m. lange houten barak te behouden. De distri butiebescheiden van het personeel en de geïnterneerden benevens de kartotheek zijn verbrand. De dossiers over de ge- interneerden konden worden gered. Officieel is niets bekend over de oorzaak van den brand. Volgens den kampcomman dant is er echter geen sprake van opzet. Het onderzoek is nog gaande. men voor het geheel verantwoordelijk zijn. Invloed der luisteraars. "De omroep ontleent zijn groote beteeke nis aan de functie van opvoedings- en ont wikkelingsinstituut. Dit schept, zoo wordt in het rapport verklaard, de dwingende noodzaak, de luisteraars te betrekken bij de geestelijke leiding, welke door de ra- Generaal Franco heeft zich met een schrijven gericht tot de regeering der Ver- eenigde Staten, waarin hy de bewoor dingen betreurt waarmede Maandag de Amerikaansche UNO-afgevaardigde te kennen gaf, dat Franco moet aftreden en dat een voorloopige Spaansche regeering vrije verkiezingen moet uitschrijven. Fran co schrijft dat Spanje zich hierdoor belee- digd voelt. Welingelichte kringen te Madrid ver klaarden volgens Un. Press, dat Spanje zich door het UNO-debat van Maandag niet van de wijs zal laten brengen. Spanje is volgens deze kringen gereed voor een krachtige houding ten opzichte van elke „provocatieve actie", die door de Vereenig- de Volken kan worden voorgesteld. In of- ficieele kringen is men overigens de mee ning toegedaan, dat de actie van de UNO slechts zal leiden tot een nieuwe „moreele veroordeeling" van het Franco-regime. Van Spaansch gezichtspunt uit acht men het opmerkelijk, dat de' Amerikaansche re solutie alle zinspeling op een termijn weg laat en ook geen wegen aangeeft, waar langs de voorgestelde verandering zich moet voltrekken. Wel erkent men, dat dit de krachtigste verklaring is die totnutoe door de Vereenigde Staten in de Spaansche kwestie is afgelegd. De politieke en veiligheidscommissie van de UNO heeft Dinsdag het debat over de Spaansche kwestie voortgezet, zonder dat men eenige Reekenen van een onmiddellijk compromis in deze zaak kon bespeuren. De commissie viel uiteen in groepen, die eenerzijds de zoogenaamde gematigde re soluties van de Vereenigde Staten en Co lumbia ondersteunden, anderzijds de voor keur gaven aan een diplomatieke breuk met het Franco-regiem. Senator Conally (V.S.) verklaarde, dat de V.S. geheel het beginsel van non-interventie zijn toegedaan en van meening zijn, dat sancties op den langen duur een economischen en politie- ken chaos teweeg zouden brengen, die tot burgeroorlog zou leiden. Hij waarschuwde voor overhaast handelen. Weerbericht geldig tot Donderdagavond. NACHTVORST In den nacht en ochtend: aan de kust nog een enkel buitje, in het binnenland helder met lichte vorst. Overdag aan vankelijk zonnig weer met snelle stij ging van temperatuur. Later weer toe nemende bewolking. Weinig wind. In Londen heeft een conferentie plaats tusscTien de Engelsche regeering, Lord XVavell en Engelsch-Indische leiders, om de totstandkoming van een regeering in India te bevorderen. De foto toont de aankomst van de Indische delegatie onder leiding van Jinnah. AMERIKAANSCH AMBASSADEUR IN ENGELAND. Heden is door president Truman be kend gemaakt, dat de Amerikaansche on derminister van financiën Oliver Max Gardner, benoemd is tot ambassadeur van de Vereenigde Staten in Groot-Brittannië. Het woord is aan. Henrik Ibsen: Wees nooit zoo dom aan jezelf te twijfelen. TWEEDE KAMER Voorzitter werd plotseling onwel De voorzitter van de Tweede Kamer, fnr. J. R. H. van Schaik, werd tijdens de vergade ring van gisteren plotseling onwel en moest uit de zaal gedragen worden Het presidium werd overgenomen door mr. Joekes. De on gesteldheid van mr. Van Schaik bleek niet van ernstigen aard te zijn, zoodat hij vandaag de vergadering weer kon leiden. In de vergadering van gisteren deelde mi nister-president Beel mede. dat het Bureau Nationale Veiligheid aan het eind van het jaar geliquideerd zal zijn. Om na te gaan welke rol de heer Sanders heeft gespeeld, is een commissie ingesteld onder voorzitterschap van mr dr. Wynveldt, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. Leden van deze commissie zijn de heeren M. A. Reinalda, burgemeester van Haarlem en H. baron van Voorst tot Voorst, leden van de Eerste Kamer De Kamer keurde de begrootingen van het staatsbedrijf der P.T.T. goed. De Communis ten stemden tegen omdat de minister de ver hooging der posttarieven niet ongedaan wilde maken. Ook de begrootingen van het Zuider- zeefonds voor 1946 en 1947 werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, evenals het wetsontwerp tot conversie van uitstaande schuld. Het daagt in Portugal Een a'anwyzing voor een heroriëntatie in de Portugeesche binnenlandsche politiek kon men gisteren opmerken in het feit, dat de censuur voor het eerst aan de pers toestemming verleende berichten over de Organisatie der Vereenigde Volken te pu- bliceeren. Alle bladen gaven in groote op maak het verslag over de zitting van de U.N.O., waarin de Vereenigde Staten hun voorstel inzake Franco-Spanje indienden. Aan de bladen is het tevens toegestaan berichten uit en over Rusland te publicee- ren, hetgeen totnutoe verboden was, aldus Un. Press. Naar het A.N P. verneemt, zullen de gemeenschappelijke beraadslagingen van de ministers en de leden der Com missie-Generaal, naar aanleiding van de omvangrijke werkzaamheden, welke op grond van deze besprekingen ver richt moeten worden, niet heden, maar waarschijnlijk Donderdagmiddag wor den voortgezet. dio wordt gegeven. Voor het -contact tus schen omroepleiding en luisteraars dienen olgens het rapport luisteraarsorganisaties te worden gesticht. Aan de luisteraars dient medezeggenschap*te worden toege kend en medeverantwoordelijkheid voor de programma's en eventueel ook voor het organisatorisch en financieel beheer. Nationaal. De commissie is van meening dat onder nationaal dient te worden verstaan al dat gene, wat ook in zijn „bizonderheid" tot de nationale cultuur behoort. Het zal ech ter moeilijk zijn een grens te trekken tus schen algemeen en bizonder, omdat deze rens voor elke geestelijke strooming weer anders ligt. De bizondere en algemeene programmastaf kunnen tot een nationaal en harmonisch geheel worden samenge voegd. De verschillende levensstroomingen moeten echter zeTfstandig hun bijdrage kunnen leveren. Een vorm van federatie- samenwerking mag niet beteekenen een voortzetting van het vooroorlogsche omroepbestel, noch een vervolg van het huidige compromis. De commissie gééft er daarom de voorkeur aan niet te spreken van een federatie of een stichting, maar van een Nederlandsche of Nationale Radio Unie. Tot deze unie treden toe alle om- roeporganen van geestelijke en maatschap pelijke stroomingen, welke daartoe wet telijk bevoegd zijn. In elk geval dient men Z'ch niet gebonden te achten door de voor oorlogsche groepeering. Omroeporganen zullen aanvaard kunnen worden als ver tegenwoordigers van uitgesproken en er kende geestelijke stroomingen. Zoo is vol gens de commissie voor een omroepver- eeniging als de A.V.R.O. in dit stelsel al leen plaats, wanneer zij optreedt als het omroeporgaan van een dergelijke stroo ming. Door periodiek den zendtijd opnieuw toe te wijzen moet de mogelijkheid bestaan, veranderingen in de geestelijke en maat schappelijke stroomingen ook in het om roepbestel tot uiting te brengen. Organisatievorm cn taak. In een afzonderlijk gedeelte van het rap port geeft de commissie aanwijzingen over den organisatievorm en de taak van de radio-unie. Voor de omroeporganen dient verplicht te zijn het lidmaatschap van deze unie, deelneming aan de coördi natie der programma's en medewerking aan gezamenlijke uitzendingen en beschik baarstelling van gebouwen en apparatuur aan de unie. De taak van de unie is, de door de aan gesloten omroepvereenigingen ingediende algemeene en bizondere programmastof.tot een nationaal en harmonisch geheel samen te voegen, de programma-uitvoering te verzorgen en ook de overige technische werkzaamheden te verrichten. Aan het hoofd staat de programma-coördinatie- instanflfe, waarin vertegenwoordigers der omroeporganen en een afgevaardigde van de regeering zitting hebben. Twee leden der commissie hebben ten lijk zijn gesteld met de blanken en onge- opzichte hiervan een afwijk«wd standpunt veer de helft van de bevolking uitmaken", ingenomen. Zij willen de programmastof Verder geeft het vlugschrift voorbeelden niet door de omroeporganen doen in- van onderscheid tusschen blanken en Voor leveren, maar het ontwerpen hiervan ge- Indiërs bij het onderwijs: „Behalve twee heel aan de topleiding overlaten, welke universiteiten, die een beperkt aantal uit personen dient te bestaan, die het volle kleurlingen toelaten, zijn alle inrichtingen vertrouwen van hun omroep- of luiste- voor hooger onderwijs uitsluitend voor ra ar s-organisat ies bezitten. blanke^". Geen Amerikaansch exportgoederen-vervoer De bond van Amerikaansche Spoorwe- wegen heeft met ingang van Woensdag morgen 6 uur een verbod uitgevaardigd tot het vervoer per trein van voor overzee- schen export bestemde goederen uitgezon derd voedsel en brandstof. Het verbod, dat verband houdt met het sparen van kolen, heeft ook betrekking op goederen, die voor opslag ih havengebieden bestemd zijn. Met ingang van Vrijdagmorgen 6 uur zal ook het vervoer van voor het buitenland bestemde postpakketten worden gestaakt. Dit geldt niet voor pakketten voor leden van de strijdkrachten overzee. Lijdelijk verzet van Voor-Indiërs in Z.-Afrika tier te New York van den „raad van lijde lijk verzet" (een organisatie van Voor- Indiërs, die in Zuid-Afrika wonen) een vlugschrift uitgegeven, waarin voorbeel den worden genoemd van toestanden, waaronder de Voor-Indiërs in de Unie van Zuid-Afrika zouden leven. In dit vlugschrift wordt o.m. verklaard, dat „de Voor-Indiërs in Durban geen zit ting in den gemeenteraad mogen hebben en uitgesloten zijn van het gebruik van de openbare stadsbibliotheek, ofschoon zy, wat het betalen van belasting betreft, ge- In een verklaring van het politiek bureau pleegd. Het oordeel van dat college was: van de C.P.N. de Waarheid wordt geëischt, dat ondubbelzinnige maatregelen worden genomen om het opperbevel in Nederland en Indië tot de orde te roepen, daar de openlijke verwerping van overeenstemming met de republiek door de opperbevelheb bers van Land- en Zeemacht een aanmoe diging vormt voor de extremistische ele menten in leger en vloot, die tot steeds scherpere oorlogvoering in Indonesië zal leiden Tevens stelt het politieke bureau der C. P. N. voor de vorming van een blok van P.v.d.A., C.P.N., N.V.V. en E.V.C., dat in staat is, vredelievende en democratische krachten aan te voeren, om te komen tot een democratische oplossing in Indonesië en opheffing van de politieke én economi sche spanningen in ons land Goedkeuring in Batavia M. Sluyser schrijft in Het Vrije Volk: Het is in Batavia in het geheel geen ge heim (want men kan het overal vernemen) dat de leiding van de vloot en van het leger er warme voorstanders zijn van de over eenkomst van Cheribon. De Commissie- Generaal (ook dat weet iedereen) heeft bij het ontwerpen van de overeenkomst den Raad van Departementshoofden geraad- uitstekend. Toen de vraag werd geopperd, hoe de Staten-Generaal de overeenkomst zouden ontvangen, zou de admiraal Pinke hebben opgemerkt: „Als het noodig is, wil ik de heeren in Den Haag wel duidelijk maken, dat deze oplossing in de gegeven omstandigheden de beste is". Bij dit oordeel zou generaal Spoor zich hebben aange sloten. Fransche socialisten steunen candidatuur-Thorez United Press meldt uit Parijs, dat de partijraad van de Fransche socialistische partij besloten heeft de candidatuur van den communist Maurice Thorez voor den post van premier te steunen. Geen beslissing werd genomen over de vraag, of de socialisten eventueel aan een kabinet-Thorez zullen deelnemen. Intusschen is de socialist Vincent Auriol gekozen tot voorzitter van de Nationale Vergadering met 284 van de 542 uitge brachte stemmen. De communist Marcel Cachin kreeg 170 stemmen, de onafhanke lijke republikein Alexandre Vareane 96.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1