Een woord met vele heteekenissen Hef Nederland heeft twee belangen in Neurenberg I? vT De feiten der Indische gebeurtenissen Tandtechniker nam dienst bij de „Waffen-SS" Buitenlandsche vacantie-reizen in beperkte mate mogelil Touristische tol-unie in werking Wereldnieuws IN DE WERELDPOLITIEK: Internationale samenwerking is een vreemd en onberekenbaar iets. Wat men in het dagelijksche leven onder samenwer king verstaat, moge in zijn aard en werk wijze verschillend zijn naar gelang het milieu waarin die samenwerking wordt toegepast, doch men weet er in ieder geval een nauw-bepaalde, omlijnde soort van gezamenlijk werken onder te verstaan, die aan zekef"e voorwaarden moet voldoen en bij het ontbreken van die voorwaarden ophoudt, of niet tot stand komt. Op internationaal terrein is dat geheel anders. Men spreekt daar van ..hartelijke betrekkingen", „vriendschappelijke ver standhouding" of „de meest nauwe rela ties", terwijl er dan meestal alleen maar sprake is van elkander verdragen. Dat beteekent, dat er geen enkele „vriendschap pelijkheid" meer bestaat op het moment, dat gezamelijke belangen in 't spel komen, want op dat oogenblik gaat aan beide zijden het streven naar eenzijdig voordeel in en dat streven wordt dan meestal door gevoerd tot in de uiterste consequenties van meedoogenloos machtsspel. „Inter nationale samenwerking" heeft, ondanks UNO en alles wat daarmede in verband staat alleen nog maar de beteekenis van zoo voordeelig mogelijk ruilen. Dat is de zelfde samenwerking die bestaat tusschen twee biljarters, die het groene laken als eenige coöperatiebasi§ hebben en voor de rest probeeren, de ballen voor elkaar zoo ongunstig en voor zich zelf zoo voordeelig mogelijk te leggen. Deze soort van samenwerking is het, die bij regeeringen bijzonder populair blijkt te zijn. Zoo populair zelfs dat menschen, die serieus en eerlijk naar internationale coöperatie streven, daarbij zoo min moge lijk van de officieele regeeringskanalen gebruik maken, omdat zij weten hoe decoratief en zonder innerlijke beteekenis die kanalen zijn. Er is geen beter voorbeeld in de wereld van vandaag dan de geschiedenis der Belgisch-Nederlandsche samenwerking. Het moet vooropgesteld, dat de onderlinge ver houding der Lage Landen er een van relatieve innigheid is voor zoover, op internationaal terrein op het oogenblik sumptie-aardappelen dient namelijk eenige belangen v tor waarde voor een vruchtbare oplossing is, dan is het wel DuitscMand. het vraagstuk dat voor ieder der Europee- sche landen een levenskwestie en voor dc Euvopeesehe eensgezindheid een sleutel s. Het economische herstel van zoowel als de drastische controle op dit land kan niet anders dan een aangelegenheid van onder ling overleg -en gezamenlijke besluiten zi,n, want iedere tegen'telling op ait terrein vermoordt onmiddellijk eigen belangen de" volken, die de :n:.e"i.''kr. en zorgvolle taal: hebben, met Duitschland in één werelddeel te leven. Daarom is het void-: gen feit van ge toond gebrek aan v/e-kfjjjke samenwerking een betreurenswaardig verschijnsel; maar het behoeft niet onherstelbaar te zijr. Wanneer de regelingen der beide lani:n ee'lang ertoe kunnen komen, conventio- neele en verouderde iscialiemanieren ter zijde te stellen in- het besel, dat zij niet eén speciaal-Belgische, niet een speciaal- Nederlandsche maar een speciaal-Europea- sche taak hebben en dat zij in omstandig heden verkeeren om de wereld een practisch voorbeeld en vooral een kern van internationale samenwerk'ng te geven,, dan zullen de Lage Landen hun tijd nog ver vooruit zijn omdat ae rast van de wereld haar tijd zoo hopeloos ten achter is geble ven. J. L. Geen aardappelen meer naar het buitenland De regeering neemt geen risico Ondanks het feit, dat de aardappel productie voldoende aardappelen heeft op geleverd voor de consumptie in eigen land, heeft de minister van Landbouw, Vissche- rij en Voedselvoorziening opdracht ge geven de verkoopen van voor export be stemde consumptie-aardappelen stop te zetten. Bij de verdere bestemming van de con- van innigheid kan worden gewaagd. Er is een comité voor Belgisch-Nederlandsch- Luxemburgsche samenwerking, er is een comité voor een Tol-unie, er is een inter parlementaire commissie, er is een Bel- gisch-Nederlandsch-Luxemburgsche Kamer van Koophandel er zijn dus genoeg organen die de samenwerking tusschen de Lage Landen tot een wezenlijke beteekenis kunnen brengen. Maar het zijn alle parti culiere of semi-officieele instellingen, die zich in deze landen op versteviging der banden toeleggen en de hulp, die zij .daar bij van de respectievelijke regeeringen ontvangen, is minder dan zij kon zijn. Zij worden wel met allerlei faciliteiten en met fondsen gesteund zeker, maar de beste en meest-effectieve hulp zou toch primair zijn: dat de regeeringen op het hoofdstuk van samenwerking daadwerkelijk het voorbeeld gavenEn daar ontbreekt nog veel aan. Twee landen, die zoo nauw verbonden heeten, hebben bij de eerste de beste voorzichtigheid in acht te worden geno men. Gelet op de beteekenis van den aardappel als volksvoedsel, meent de mi nister geen enkel risico bij de aardappel voorziening te mogen loopen, vooral ook omdat de uiterst moeilijke graanpositie, die door de gebeurtenissen in Amerika weer ongunstig wordt beïnvloed, de regee ring noodzaakt op alle mogelijkheden be dacht te zijn. De algemeene stand van de voedselvoorziening, zooals die door inter nationale factoren, die buiten Nederland- schen invloed staan, wordt bepaald, maakt een voorzichtig beleid ook met betrekking tot de aardappelen van eigen oogst nood zakelijk. Daarbij komt, dat ÏWt den minister is gebleken, dat de verwerking van aard appelen tot veevoeder, ook van goede con sumptie-aardappelen, een dergelijken om vang heeft aangenomen, dat aan deze ver werking paal en perk moet worden ge steld.. Het bestaande verbod, dat in ver band met het' aanvankelijk vrijgeven van legenheid welke zich voordeed om hun I den handel in aardappelen in de prac- gezamelijke belangen te behartigen, n.l. bij de kwestie-Duitschland, totaal op eigen gelegenheid hun eischen ten aanzien van het vijandige nabuurland opgesteld. Toen de Nederlafidsche eischen bekend werden gemaakt, was men in België zeer verrast. In den Senaat werd gevraagd, waarom er geen overleg was gepleegd en in de recente bijeenkomst der interparlementaire com missie werd met spijt gewaagd van dit ontbreken van overleg. Waar blijft op deze wijze de vrucht van de zoo innige verbon denheid? -Vis de resultaten van alles, wat de vele ijverige en actieve organisaties in België en Nederland verrichten alleen maar zijn dat zij zelf een hartelijk wederzij dsch contact onderhouden, doch dat de regeenngen hun eigen weg van voor den oorlog gaan, dan moeten de optimis tische verwachtingen van een werkelijk „internationale samenwerking" tusschen Nederland en België drastisch getemperd worden, opdat geen desillusies ontstaan. Als er een probleem is, waarbij de coör dinatie van Belgische en Nederlandsche avontuur van Thomas Toverbal Tekst van Bep Smits, met tekeningen van 3. Giesberts tijk buiten werking was gesteld, zal dan ook weer worden gehanteerd en op de na leving zal worden toegezien. Goederenruil van acht millioen gulden met Oostenrijk Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat ondanks groote moeilijkheden een voorloopige regeling van de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Oostenrijk tot stand is gekomen die als basis -beschouwd kan worden voor eventueele toekomstige uitbreidingen. De overeenkomst behelst een beperkte goe derenlijst. in totaal een verkeer omvattend van circa 32 millioen Oostenrijksche shillings of ongeveer acht millioen gulden. Nederland zal uit Oostenrijk onder meer betrekken: 'houten huizen, gezaagd hout, kis- tenhout, venster- en deurramen, walsproduc- ten, hoedenstompen, textielwaren en papier. De Nederlandsche export naar Oostenrijk zal voornamelijk bestaan uit: gedroogde groenten, groentezaden, pootaardappelen, visch en vischconserven, kunstzijden garens, electro-technische- en radio-artikelen, chemi sche- en pharmacëutische producten. Het betalingsverkeer is geregeld in een overeenkomst tusschen de Nederlandsche Bank en de Oostenrijksche Nationale Bank. Door de laatste werd een gulden-rekening ge opend via welke de verrekeningen plaats vinden. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00 Kwartet Cörd-uwener. 19.15 Herstel van de Volkswelvaart. 19,30 Het sociale werk van de Kerk. 20.00 Nieuws. 20.05 Weeroverzicht. 20.08 „De Spaansche pepernoot". 21.15 Mebropole-orkest. 21.45 Morgen zal de maan weer schijnen^2.30 De mensch als doel en middel. 23.00 Nieuws. 23.15 Jean Antolnetü (plano). 23.2524.00 Oude me lodieën in nieuw gewaad. HILVERSUM II, 415.5 M. en 218 M. 19.00 Nieuws. 19.15 Het nieuws uit Indië. 19.30 Engelsche les. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philhar- monisch Orkest. 20.55 Het Orgel, zijn mogelijkhe den en moeilijkheden. 21.15 Radio Philharmo- nlsch Orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Actueel geluid. 22.30 Arthur Rubinstein. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Zang recital. Lien korter. 22.30—23.57 Het Calvet kwartet. Verblindende autolichten Naar aanleiding van een artikel in ons blad over verblindende auto-iichten, schrijft een lezer ons, dat volgens hem de beste oplossing gelegen zo'u zijn in een verplichte politie controle op de algemeene rijwaardigheid van iedere auto. Bij eventueele goedkeuring zou de politie dan een stempel moeten zetten op het formulier, dat men noodig heeft voor het aanvragen van een nieuwe wegenbelasting- kaart. Ergo. zonder politiestempel, geen wegenbelastingkaart. De schrijver acht een controle om de drie maanden noodzakelijk. De controle zou moeten bestaan uit een nauwkeurig op de proef stellen van remmen, stuurinrichting en verlichtingsinstallatie, dim- en stadslicht, achterlicht, remlicht en rich tingaanwijzers. Hoewel dit geadviseerde controlesysteem, dat trouwens in principe in het buitenland niet nieuw is, ongetwijfeld belangrijke voor- deelen biedt, meenen wij toch, dat in de prac- tijk en vooral in dezen reeds zoo formulieren- rijken tijd, de bezwaren ervan te groot zullen zijn. De mariniers komen terug in Rotterdam Tijdens een groote beëedigingsplechtigheid in Rotterdam op den Coolsingel. heeft de com mandant van het corps mariniers, generaal- majoor H. F. ,J. M A. von Frijtag Drabbe, voor het eerst in het openbaar aangekondigd. Kolonel van Tuyll over zijn taak Kolonel mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, die als vertegenwoordiger van de Nederlandsche regeering de komende pro cessen in Neurenberg zal meemaken, heeft in een interview verklaard, dat het doel van de Nederlandsche regeering in Neurenberg tweeledig is. Eenërzijds zal Nederland bewijsmateriaal verschaffen aan het tribunaal, dat de oorlogs misdadigers zal berechten; anderzijds zal het door het proces materiaal verkrijgen, dat van belang kan zijn voor de processen, die hier te lande tegen oorlogsmisdadigers gevoerd zul len worden. Vooral deze laatste factor achtte kolonel Van Tuyll voor ons land zeer belangrijk. Duitsche beklaagden immers hebben de ge woonte te trachten de op hen rustende schuld op een ander te schuiven. Hierdoor bestaat de mogelijkheid, dat op verschillende figuren, die met betrekking tot ons land hun duistere roi hebben gespeeld, een geheel nieuw licht komt te vallen. Het is dus een vereischte. al dus baron Van Tuyll, dat Nederland op de hoogte blijft van hetgeen zich in de rechts zaal te Neurenberg afspeelt. Het bewijsmateriaal, dat kolonel Van Tuyll dat de mariniers in Rotterdam terugkeeren.namens de Nederlandsche regeering aan het De vestiging van een afdeeling mariniers in tribunaal zal overleggen, is sinds de bevrij- een nieuwe kazerne aan het Toepad-is nu be paald op 10 December, den dag, waarop het 281-jarig bestaan herdacht wordt van het corps, dat in 1665 door Michiel Adriaanszoon de Ruyter werd opgericht en het oudste on derdeel van de Nederlandsche strijdkrachten is. Op 10 December zal een reeks van officieele plechtigheden worden gehouden, in het ver loop waarvan de mariniers van vijf kanten tegelijk de- stad zullen binnentrekken. Enschedé telt 100.000 inwoners Ter gemeentesecretarie van Enschedé is de 100.000ste inwoner ingeschreven. Het is Bert Cor. het eerste kind van het echtpaar Ger ritsenVan Holder. Het gemeentebestuur heeft een spaarbankboekje van 100 ter be schikking gesteld Tevens zal het traditioneele krentenbrood worden aangeboden. De burgerij heeft voorts tal van geschenken aan den honderdduizendste aangeboden. ding in ons land verzameld. In vele gevallen zijn de gegevens afkomstig van Nederlandsche medici, die als gevangene in de concentratie kampen hebben moeten vertoeven. Ook van niet-medische zijde zijn echter belangrijke inlichtingen verstrekt. Uitstekend werk is, naar de kolonel zeide, verricht door de commissie Opsporing Oor logsmisdrijven, waarvan het bureau, dat on der leiding staat van den commissaris der rijkspolitie, mr. Bijl, te Amsterdam gevestigd is. Dit bureau beschikte reeds over uitge breide gegevens. Deze zijn door aanmeldingen van getuigen aangevuld of bevestigd. Gevraagd naar den aard van het tribunaal, dat zijn oordeel over de oorlogsmisdadigers zal vellen, deelde baron Van Tuyll mede, dat dit een zuiver Amerikaansch college is. Gene raal Taylor zal er, als opvolger van Jackson, de functie van openbaren aanklager vervul len. De* Nederlandsche belangen bij de komende processen zijn reeds met generaal Taylor be sproken. Hij heeft te kennen gegeven, de aan wezigheid van een Nederlandschen vertegen woordiger zeer op prijs te stellen. Ook an- Bij de recente troebelen in Bengalen, die tallooze menschenlevens kostte, troffen Britsch-Indische troepen ergens in een dorp een put aan, die gevuld was met ver moorde Indiërs. soldaten op het tooneel van de gruwelijke misdaad, die toe geschreven moet worden aan de fanatieke rivaliteit der Indische bevolkingsgroepen. Twee belangwekkende persbeschouwingen De taak en de rol van de Engelsche troepen in Indonesië is bij den regen van protesten en aanbevelingen voor de dht-? worp-overeenkomgt van Cheribon her haaldelijk het onderwerp van beschou wingen geweest, waarbij de „extremisten" onder de tegenstanders der overeenkomst zelfs spraken van „dolkstoot in den rug". Een rustig en gedegen artikel van den Ba- taviaschen correspondent in het Engelsche blad „The Times" geeft de Nat. Rotter- damsche Courant aanleiding, een hoofdar tikel te wijden aan dit onderwerp, waarbij het blad opmerkt dat de feiten, welke in de Times worden aangeroerd, van enorme beteekenis zijn voor de verantwoording van de politiek van de Nederlandsche en van de Nederlandsch-Indische regeering. „Het oordeel daarover, aldus de N.R.C., is volgens velen reeds gestreken. Beschikken wij echter over de essentieele gegevens welke oordeel rechtvaardigen?" Volledigheidshalve geven wij hierbij een citaat uit het Times-artikel, waarop de N.R.C. doelt. De Bataviasche correspondent van het Engelsche blad schrijft onder meer: 17. Zoo werd Thomas in blijde triomf meegevoerd naar Roomhoorn. Naast den burgemeester stapte hij vóóraan de troep, en moest in kleuren en geuren zijn won derlijke avontuur vertellen, 't Is een zon derlinge geschiedenis, die ontdekking van je, Thomas. Want wat voor een glad hard ding kan er nu in vredesnaam in dat Grut- tengebergte zitten?" Op aandringen van Thomas werd echter enige dagen later een onderzoek naar zijn vondst ingesteld. Terwijl onder zijn jeug dige leiding dagelijks een wakker troepje in het gebergte aan 't werk toog, waren de geleerden van Luilekkerland het er na veel geschrijf over ééns geworden, dat het vreemde natuurverschijnsel aan een soort aardbeving was toe te schrijven. Een ieder volgde intussen met spanning de vorde ringen van het opgravingswerk. En ja, op zekere dag werd onder luid gejuich der mannen, een grote, doorschijnend witte klont naar boven gehesen. Thomas bewon derde de steen met verrukte blikken en liep er wel twintig maal omheen. Reeds Tien jaar geëischt voor Bijzonder Hof Twee jonge Haarlemmers stonden gisteren voor het Bijzonder Hof in Amsterdam terecht omdat zij dienst hadden genomen bij een Duitsch leger- of vloot-onderdeel. K. T. v. d. E., een tandtechniker uit Haar lem. nam in 1941 dienst bij de Waffen S.S., naar hij zei om zich in zijn vak te bekwamen, waarvoor in ons land tijdens de Duitsche be zetting weinig gelegenheid geweest zou zijn. Een advertentie beloofde gouden bergen: bij de S.S. werden leerling-tandtechnikers ge vraagd. een diploma werd in het vooruitzicht gesteld en zelfs de „Aertzliche Schule" werd genoemd. Verdachte ging op de Duitsche be loften in en werd ingedeeld als „Sanitater" bij de S.S. De wapens, die hij droeg waren volgens zijn zeggen louter voor verdediging en hij zou nooit een andere functie dan die van leger-tandarts gehad hebben. De advo caat-fiscaal, mr. B J. Besier. las echter uit de verklaringen van v. E. hij de politie een en ander voor over een verworven „Oostfront medaille" en een bevordering tot „Rotten- führer", die binnen zulk een korten tijd plaats had. dat alleen maar kiezen-trekken. volgens de ondervragende Raadsheeren hiertoe geen aanleiding heeft kunnen geven. In zjjn requisitoir noemde mr Besier diezelfde avond w'ist héél Luilekkerland een „zwaren jongen" op politiek terrein. het belangrijke nieuws en de naam van welke definitie h(j onderstreepte met het feit. Thomas Toverbal was op ieders lippen. verdachte t„de.u de Dmtsche meester- „-„j ting naar Tsjecho-Slowakqe werd gedirigeerd. Zo moest Thomas „de dromer' het goed- waar groepjes Nazi-verbetenen nog eenigen vinden, dat hij eensklaps de hoofdpersoon j,ebben standgehouden, toen de rest van in Roomhoorn, ja, in heel Luilekkerland i het Duitsche gebied reeds gecapituleerd had. was geworden. Tien jaar gevangenisstraf was hier op zijn plaats, volgens den advogaat-fiscaal en levens lange ontzetting zoowel uit de bevoegdheid tot het dragen van 's lands wapenrok als uit die, om de beide kiesrechten te vervullen. De verdedigster bepleitte clementie. Van opvoedingsgesticht in de „Landstorm". De tweede verdachte was de 18-jarige L P„ een varensgezel, eveneens uit Haarlem, wien ook ten laste was gelegd, dat hij vrijwillig geteekend had voor de S.S.. althans voor den zoogenaamden „Landstorm Nederland" Dit feit was in October 1944 gebeurd en hier was het aspect geheel anders. „Jij stal als een raaf" merkte de president van het Hof op. toen verdachte's antecedenten onderzocht werden „en om aan het opvoedingsgesticht te ontkomen, teekende je voor de Landwacht". De commandanten van Landwacht en wat dies meer was, namen het niet zoo nauw met de recruten. zoodat verdachte actief dienst deed zelfs aan de fronten ln Nederland, al was het dan „slechts" als munitie-drager. Dit feit werd verdachte door mr. Besier bijzonder zwaar aangerekend. De advocaat-fiscaal wil de echter verdachte's leeftijd in aanmerking nemen en refereerde zich verder geheel aan het Hof. Hij gaf echter als zijn oordeel, dat verdachte 5 jaren bijzondere jeugdgevange- nisstraf en levenslange ontzetting uit de kies rechten zou moeten worden opgelegd. Den 17en December zal het Hof in deze twee zaken een vonnis vellen. Een scherp conflict van politieken aard ontwikkelde zich tusschen de Nederlanders en de Engelschen. Toen de eerste Britsche troepen landden, wilden de Nederlanders, dat zij de nationalistische leiders zouden arresteeren, een „krachtige" politiek zou den voeren en trachten den opstand in de kiem te smoren. Dit weigerde het Britsche opperbevel. De toestand was reeds kwa lijk, en men vreesde, dat het arresteeren van de nationalistische leiders een moord op groote schaal zou uitlokken op de Ne derlanders, die toen nog ten getale van ongeveer 200.000 verspreid waren over kampen in geheel Java. Of, zooals vrijwel alle Nederlanders gelooven, de „krachtige" politiek, zelfs met de beperkte strijdkrach ten, welke ter beschikking stonden, vol doende zou zijn geweest om den opstand te onderdrukken; of de zaken er heel anders zouden hebben voorgestaan als, overeen komstig de der Nederlandsche regeering, Indië onder Amerikaansch bevel gebleven was deze vragen behooren tot het rijk der veronderstellingen, maar zij vormen de kern van het geschil. De over tuiging van den correspondent van de Times is, dat de Britsche strijdkrachten, door de gedragslijn te volgen, die zij gevolgd hebben door een bijna bovenmenschelijke terughouding te betrachten en te trachten geweld den kop in te drukken, waar het zich. ook uitte, een bloedigen rassenoorlog hebben voorkomen, welke duizenden Ne derlandsche en Indonesische levens zou hebben gekost en elke denkbare en vreedzame oplossing volstrekt onmogelijk zou hebben gemaakt. Tot zoover de Times. De N.R.C. meent, dat wij inderdaad niet over de essentieele gegevens beschikken, zeker niet met betrekking tot de inter nationale aspecten. Het blad dringt er daarom op aan, „dat onze regeering op korten termijn, het door internationaal ge bruik gevorderde overleg met de Britsche regeering zal openen omtrent de uitgaven van een Witboek, iioudende de stukken, welke in de behandeling van het Indische vraagstuk zijn gewisseld. Deze publicatie is onmisbaar voor wie niet het risico wenscht te loopen, zijn beleid van thans naderhand te moeten betreuren als een historischen misgreep. Beginselen én realiteitsbesef moeten den koers bepalen. Ieder behoort voor zich te weten van welke beginselen hij uit gaat. Kent men echter ook de feiten?" Bon voor een klein ei Kindermeel op bloembon Morgen zal een bon worden bekend ge maakt. waarop voor personen, geboren in 1926 of later, een klein ei (5e klas) verkrijgbaar zal zijn. Van 7 December af zal kindermeel, niet uit rijst bereid, verkrijgbaar zijn op de bloeiïi- bonnen en niet Ineer op den rijstbon. De rijst- bon geldt in het vervolg voor rijst, rijst- kindermeel en kinderbiscuits. vertegenwoordiger dere landen zullen een naar Neurenberg zenden. De kolonel, die nog deze week naar Neu renberg vertrekt, zeide voorts, dat zijn taak zuiver die van een waarnemer is. Hij zal niet als aanklager namens Nederland optreden De gruwelen, die in het eerste proces tegen 23 Duitsche medici, die proefnemingen op levende menschen verricht hebben aan de wereld bekend zullen worden gemaakt, noemde baron Van Tuyll beestachtig. Bij het doorlezen van de dossiers is men ontzet over de misdadige experimenten, die deze „medici" waaronder een vrouw op hun slacht offers hebben toegepast. Wat betreft de Nederlandsche belangen bij de processen tegen vooraanstaande Duitsche industrieelen, die na de medici in de verdach- tenbank zullen verschijnen, kon baron Van Tuyll nog geen inlichtingen verstrekken, daar hem de lijst van beschuldigden nog niet be kend is. Ten slotte deelde baron Van Tuyll van Serooskerken mede, dat hij zóó lang in Neu renberg zal blijven, als de Nederlandsche be langen dit vorderen. In dien tijd zal hij echter wel enkele malen naar ons land terugkeeren, om contact met de Nederlandsche autoritei ten te onderhouden. Prof. Kranenburg over het ontwerp-accoord Prof. R. Kranenburg, voorzitter der Eer ste Kamer en hoogleeraar in Leiden, heeft in een radiorede de overeenkomst van N Bokswedstrijden „De Ring De Haarlemsche Boksvereeniging De Rin organiseert op Maandagavond 16 Decembt bokswedstrijden in de Gemeentelijke Con certzaal. Voor Haarlem komen uit J. A. Hes seis. Th. Terstal, C. Roelofs, F. Deys, M. Pos J. Brouwer, J. Klerkx. B. Rijsdijk en Bakker Ko Hossels bokst tegen W. Kraus u Amsterdam, kampioen vedergewicht Noordholland en tevens één der beste bok sers in zijn gewicht van Nederland. Hessel is na zijn blessure, in Engeland met de mill pat taire ploeg opgeloopen, wederom in goe( ioe conditie. Daarna heeft hij weer eenige we< n strijden gewonnen, o.a. te Amsterdam tege 'ij Van Dam uit Groningen door k.o. in de 3 [iên ronde. ior ilas Plan voor belasting op Pins Engelsche weddenschappen Het Britsche ministerie van financiën he« f?" schema uitgewerkt voor een nieuw in te vo( a.J' belasting op weddenschappen, dat aan dt J minister van financiën, Dalton, ls voorgeleg e' Indien die van meening is, dat een dergeliflrTa' belastingsheffing in de practijk mogelijk is, a 'an. hij deze ongetwijfeld in zijn volgende begn* ,ezl ting in April 1947 opnemen. Volgens „The Star", bevat bedoeld onder meer: een uniforme belasting van 2\'j pn >8R cent op alle weddenschappen betreffende pa» Tot den. honden en voetbalpools. VooNs een vejjw; anderlijke belasting op weddenschappen verschillende grootte. Andere belastingheffing! er en weddenschappen inzake paarden en hondi giet belastingschaal voor gewonnen bedrage [el< op voetbalpools, alsmede een belasting sweepstakes. De betrokken autoriteiten meenen een systee Cheribon gekarakteriseerd als een zeer gevonden te hebben waaraan wedders globale schets, die tal van vragen opwerpt welke bij nadere vaststelling moeten wor den opgelost. De groote beginselen van het accoord echter zijn duidelijk en aanvaard baar. Wat begraven wordt, aldus prof. Kranenburg, is de oude, overleefde staats vorm, het koloniaal bestel. Niet de doods klok wordt geluid, maar de klok beiert voor een nieuw geboort. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 4 DECEMBER Stadsschouwburg: Rlgoletto, 20 uur. H. K. B.: Openbare Lezing: „Hoe komt Jezus weder?", 20 uur. Jacobstraat 6: Lezing „De groote Pyramide". Begijnhofkapel: Les conférences fran?aises: ,.L' existentialisme", mme Simmone de Beauvoir, 20 uur. Rembrandt: Het intieme leven van Don Juan (18 j.). Palace: Buchenwald (18 j). Luxor: Het geheim van Mr. Wong (18 j.). Deze drie: 14.00, 16.15. 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Con trabande (14 j.) 14.00, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. City: Gewetenswroeging 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Ridder zonder vrees 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. DONDERDAG 5 DECEMBER Bioscopen: als Woensdag. Rembrandt en Palace: geen voorstelling om 9.15 uur. bookmakers kunnen ontkomen. Minister Churchill heeft in 1926 eveneens gi sn- tracht belasting te heffen op weddenschappe FOi doch diens systeem faalde, zoodat deze belz :eti ting drie Jaar later werd afgeschaft. De uniforme belasting van 2V4 procent zal getwijfeld het meest opbrengen, aangezien naiim schatting ongeveer 450 millioen pond per Jaj liet weddenschappen op paarden, honden i lat, voetbalpools worden uitgegeven, hieruit allee zou dus de schatkist jaarlijks 11.250.000 poe noi sterling kunnen trekken. Alleen de zoogenaan* aer „street bookmaker" zou rich aan het systea [ev kunnen onttrekken, waartegen de regeering en haar beurt zou kunnen optreden door deze von ;er edden onwettig te verklaren. I0P leh D ind De uitslagen van de competdtie-wedstrijda iefi gespeeld ln de week van 25 November—2 Decen as< ber 1946, luiden als volgt: 'a: Hoofdklasse. Oosterkwartier—Gez. Samenzij Xjh 4—16; Oostzaan—D. C. IJ 7—13. Eerste klasse: StabielD. C. IJ. II voorlooplj |fa 11—5, vermoedelijke einduitslag 14—6; HRK&W Haarlem 10—10 St. Bavo II—TEP 11—9; BDC "tl HDC II voorloopig 3—1, vermoedelijke eindull slag 9—11; HDC II—St. Bavo n 18—2 Damnieuws uit het district Kennemerland Zonder pas naar België en Luxemburg Speciale reportage). FFICIEELE gedelegeerden van Neder- land, België en Luxemburg zijn onlangs in Den Haag, onder voorzitterschap van jhr. Beelaerts van Blokland, bijeen ge weest tot het voeren van touristische be sprekingen. In een meer beknopt commu niqué is daarna melding gemaakt van be sluiten om gemeenschappelijk op te treden tegenover het buitenland, om gezamenlijk propaganda te voeren en om bovendien te ijveren voor een versnelling van ,de vi sitatie aan de grenzen. Alle bijzonderheden daaromtrent bleven evenwel achterwege. Wij zijn ze gaan vragen bij den secretaris van het comité voor Belgisch-Neder- landscti-Luxemburgsche samenwerking, den heer A. C. Dijkman, te Den Haag. Er is in wezen niets nieuws, zei ons de heer Dijkman, de penningmeester van het hoofdbestuur van de Nederlandsche Reis- vereeniging. Al in '39 en '40 was er tus schen ons land en België en Luxemburg zeer nauw contact en waren alle partijen het er over eens dat volledige samenwer king geboden was en, met het oog op het wederzijdsche touristen verkeer, alle pas poort- en douaneformaliteiten ten spoedig ste moesten verdwijnen. Wat is nu het practische resultaat? In de eerste plaats dit zoo vertelde ons de heer Dijkman dat er, volgens de plannen, voor vreemde touristen, als En gelschen en Amerikanen, een visum zal worden ingesteld dat hun het recht geeft vrij de drie lanclen (Nederland, België en Luxemburg) te bereizen, in welke richting dan ook. De propaganda in het buitenland zal bovendien gemeenschappelijk worden gevoerd. Men heeft zich van alle zijden be reid verklaardallen onderlingen wedijver uit te schakelen, zoodat de tourist in de keuze van zijn vacantie-oord volkomen vrij zal worden gelaten., Een plan voor een goede vacantie-spreiding moet daarbij tij dig worden bestudeerd en de propaganda dient daarop zooveel mogelijk te worden ingesteld. Ook controle op hotel- en tou- ringcarprijzen kan in dat verband niet achterwege blijven. Visitatie in de treinen. Voor het onderlinge touristenverkeer tusschen de drie landen is versnelling van de visitatie der treinreizigers aan de grens allereerste voorwaarde en daar wordt dan ook met kracht naar gestreefd. Weliswaar speelt de smokkelhandel tusschen Neder land en België ons hier parten, zoo zei de heer Dijkman, maar toch doet het vreemd aan te zien dat de controle der treinreizi gers te Roosendaal en Esschen minstens twee uren duren moet (dikwijls is het op onthoud veel grooter!), terwijl van België naar Frankrijk, en omgekeerd, die controle in den trein kan geschieden. Een verschil in „service", dat den vreem deling niet prettig stemt ten aanzien van Nederland en ook bij de eigen landgepoo- ten veel ontevredenheid veroorzaakt. „En de paspoorten?" De heer Dijkman heeft nog geen defini tief bescheid, maar hij meent wel met ze kerheid te mogen voorspellen dat zij in het verkeer tusschen de drie landen zeer bin nenkort, misschien wel al in het voorjaar, zullen worden afgeschaft. Natuurlijk zal er ook daarna een bepaald legitimatiebewijs noodig zijn, maar er staat nog niet vast hoe men dat regelen zal. Een verplicht persoonsbewijs zou hier uitkomst kunnen brengen. Daarnaast is er de geldkwestie. Het ideaal is dat de Hollander in België terecht kan met guldens en de Belg in Hol land met francs. Is er een streven in die richting? De heer Dijkman weet het niet, maar als wij na dat gesprek in Den Haag nog eens elders informeeren, blijkt ens toch wel dat de gedachte aan „het ide aal" niet nieuw is en hooren wij praten „touristengulden". Eén ding is teleurstellend: de devieze zullen ook in 1947 bij het tour isme nog ee rol spelen. Hoe meer vreemdelingen di naar hier komen, zooveel te meer Hollan ders mogen naar elders. En dan hooreP01 wij in dit verband toch ook weer optimiiE€r tische klanken. Want zoowel in België al®01 in Zwitserland is er zeer groote belangstel^ ling voor Nederland. Eenige honderde^ Zwitsers, die in den afgeloopen zomer oiibii, land bezochten, waren enthousiast ovcnic Noordwijk en over de Kagerplassen, en he va: gevolg is dat de „Bundesbahn" met Pink act steren reeds een groot gezelschap Zwitser naar Scheveningen zal voeren, zooals oo vóór den oorlog de gewoonte was. Tulpen-treinen uit Belgi( tet In België is.bovendien met succes propa ganda gevoerd. Extra-treinen zullen in h voorjaar vele honderden Belgen naar tulpenvelden brengen en dat zal slecht het begin zijn van een lange reeks. Hetgee tot consequentie heeft dat in 1947 ve(Ek meer Nederlanders naar het buitenlan zullen kunnen dan in 1946 het geval is ge^ weest. En dan niet alleen naar Zwitserlam d( België en Luxemburg, maar ook naa Frankrijk (de NRV gaat reeds begin 194 eenige malen naar de Rivièra) en 'naa Engeland, dat het visum afschaft en, onH.c danks huisvestingsmoeilijkheden, al voo1 honderden NRV-touristen onderdak heel gegarandeerd, zij het dan bij particulierei Voor de uitwisseling van reizigers tus schen Nederland, België en Luxemburj heeft de regeering, naar verluidt, het voor nemen een „deviezen-pot" te vormen, wel ker inhoud volgens nader 'vast te stelle percentages over de verschillende tou ristenbonden en reisvereenigingen hier lande zal worden verdeeld. De Fransche ministeries van bi^enlandsch zaken en arbeid hebben bijzonderheden beken gemaakt over een overeenkomst tusschen Frank rijk en Italië, ingevolge welke 200.000 Italiaan t sche arbeiders het volgend jaar naar Frankry) zullen worden gezonden. De pogingen door Nederlandsche autoritei ten ondernomen, om werkkrachten te krijgei voor het laden van het Nederlandsche vracht schip „Tji Besar". dat reeds meer dan een wee) in de haven van Sydney voor anker ligt. zijl mislukt. Een aantal ongeorganiseerde arbeider werd bijeengebracht, maar na hun onderhout met de organisatie der havenarbeiders, weiger den zij aan het werk te gaan Later had een Ne derlandsch vertegenwoordiger een onderhou met den adjunct-secretaris van de federatii Roach, die verklaarde, dat de boycot op Neder landsche schepen zal gehandhaafd blijven. De voornaamste Amerikaansche petroleum maatschappijen zijn van meening, dat ruwe pe troleum ln de toekomst de voornaamste basi voor de zeepvervaardiglng zal vormen. Ee directielid van een vooraanstaande petroleum maatschappij meent dat binnenkort meer dar een kwart van de Amerikaansche zeep gemaal zal worden uit -petroleum of gas. terwijl des kundigen beweren, dat voor de geheele zeep behoefte der V. S. in de komende vijftig jaa h een procent van de bekende natuurgas-rese-- voldoende zal zijn. Dezer dagen is in Londen een delegatie Duitsche vrouwen gearriveerd die twee weke in Engeland zal blijven als gast van den Inter nationalen Vrouwenraad De Britsche vrou organisaties zullen talrijke recepties geven eere van de twee Duitsche dames die waar schijnlijk ook nog prominente persoonlijkhedei van labour en de oppositie zullen ontmoeten meldt Un. Press. Ook de stad Emden heeft een protest later hooren tegen de Nederlandsche eischen inzaki de grenscorrecties. Een proclamatie geteekeni door den Oberbürgermeister. vertegen woordigen der politieke, sociale en kerkelijke organisatie zegt, dat door de annexatie van den Dollard es Borkum over de toekomst der haven van Emdea beslist zou worden. Men verwacht van de Ne derlandsche contröle van den Eemsmond moeilijking of zelfs stopzetting van het verkeel op het Dortmund-Eemskanaal. tul r.y H

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2