Televisie is voorloopig nog te duur «Z.I.A.N. 1—H.V.G.B. 1 1-1 Kort en Bondigi Niet vroegtijdig op de treeplank! Indiè-protestbijeenkomst in Haarlem De rij Technisch is ze echter geen probleem meer (Van een bijzonderen medewerker) Na den oorlog zoo zeiden wij een jaar of iljk-at geleden zul je niet meer in den regen loeven te staan voor HollandBelgië, Snip Snap, Van Dalsum en Cor Ruys komen geiiJ je aan huis en je zult tenminste kunnen j ién, wat er in het Concertgebouw gespeeld gordt. Want dén hebben we televisie in de ilaats van onze radio. Zoo zijn er wel meer lingen. die niet heelemaal zullen uitkomen, ooals wij het ons een tijd geleden hebben i roorgesteld. Maar bij de televisie zullen niet illeen de deviezen en de zwarte markt er ichuld aan zijn, wanneer het nog jaren duren al, aleer deze droom werkelijkheid wordt. ^In Amerika werken op het oogenblik zes •levisiezenders, 32 zijn er in aanbouw, 40 aan- j»ragen voor een bouwvergunning zijn in be- j landeling, ruim 4000 families in New-York u iezitten een televisietoestel en vóór Kerstmis pan dit jaar, zegt men, zullen er nog een -.(tuk of 20.000 ontvangers van den loopenden jn >and komen, gepnijsd van 160 tot 2400 dollar, u Pot dusverre zendt men slechts beelden in n iwart en wit uit, maar er wordt koortsachtig ™ian de kleurentelevisie gewerkt en het ziet r naar uit, dat ook die niet lang meer op ich zal doen wachten. Technisch bezien is de igj televisie geen probleem meer. Wat kost het? Qj Maareen andere zaak ie, wat ze kost. !en aantal van de aanvragen om een televisie lender in Amerika te mogen exploiteeren, perd in de afgeloopen maanden al weer to etrokken. Men had er een zwaar hoofd in of e exploitatie wel te bekostigen zou zijn. iisschien was men ook niet overal even op- lalimistisch omtrent de populariteit, die het u nieuwe wonderding te wachten staat. Behalve lat, zooals de toestellen nu zijn, de kamer etzij geheel, hetzij half donker gemaakt loet worden om het beeld goed te kunnen Ttffcen. zal er altijd dit groote verschil met de ee [ewone radio blijven bestaan, dat, wil men c «nieten van zijn bezit, men zal moeten kij— m ;en, met uitsluiting van elke andere bezig- leid. En is de radio niet voor een deel zoo iopulair geworden, omdat men er niét naar lehoefde te luisteren? Doch de televisie heeft ontegenzeggelijk indere aspecten, welke haar speciale attrac ties verleenen, die de radio niet bezit. Zien e- ascineert nu eenmaal meer dan hooren. Jaarom zal de populariteit op den duur waar- ai chijnlijk wel meevallen. De groote vraag ilijft echter, of de enorme kosten aan de pro- pi, jamma's verbonden, goed gemaakt kunnen j> rorden. McDonald", de president van de Ze- »C Dith Radio Corp. maakt daaromtrent in het Iftmerikaansche blad Broadcasting enkele in- eressante berekeningen. Men zal dienen te bedenken, dat het tele- .sieprogramma bezwaarlijk gevuld kan wor- len met louter sport en reportages van be- angrijke gebeurtenissen en met films, die n nen ook en beter in de bioscoop kan zien. Wat iet publiek verder van de televisie verwacht :ijn kijkspelen, tooneel in een apart en, tele- I risie-vorm. Dergelijke kijkspelen zullen de- li elfde productiekosten hebben als films; T laarentegen zullen zij slechts één of een paar teer kunnen worden uitgezonden. De gemid- lelde kosten van een hoofdfilm rekent Mc g Donald xons voor, bedragen ongeveer B70.000 5 dollar per uur. Dat zou dus voor één uur kijkspel per dag naar Amerikaansche maat- (taven gerekend al ongeveer 135 millioen lollar per jaar beteekenen. Misschien dat wij n ons land het wat zuiniger aan kunnen ize loen, maar dan nógl ee Ecu millioen pond di an De BBC besteedt momenteel een millioen ,re pond sterling aan haar (experimenteele!) uit zendingen van twee en half uur per dag, die J nog slechts binnen het gebied van Londen te bezichtigen zijn. Dit bedrag wordt echter ■3 feeds thans als ten eenenmale ontoereikend de beschouwd. Hoe men het ook bekijkt, het onblijven bedragen, welke wij ons voorloopig veniet zullen kunnen permitteeren, nog afgezien he van de vraag, of er ooit voldoende kundige nk acteurs en regisseurs voor een dergelijke [massaproductie in ons land te vinden zouden zijn. Wanneer de televisie op dezelfde burger. lijk-armetierige wijze zou aanvangen als de Nederlandsche film, dan zou het kind daarmee wel eens in de wieg gesmoord kunnen wor den. Hoe dan ook, McDonald komt voor Amerika tot de conclufsie, dat de televisie zulke kosten met zich mee brengt, dat- ze niet meer op de daar gebruikelijke wijze uit de reclamebud gets van de groote ondernemingen te dekken zijn. En die budgets zijn over het algemeen niet mager! Wanneer dat zoo zou zijn en wij bovendien uit Canada vernemen, dat men aldaar voorloopig de kat uit den boom wil kijken, dan meenen wij met een gerust gemoed te kunnen voorspellen, dat het nog verschil lende jaren duren zal. voordat wij televisie in onze Nederlandsche huiskamers hebben. Door de onderwijzers voor hun leerlingen Voor de tweede klassen van de Haarlemsche openbare lagere scholen begon vanmorgen in het Concertgebouw het telken jare terugkeeren- de Sint Nicolaasfeest. De oude kindervriend en zijn knecht ontbraken natuurlijk niet en bovendien kreeg de enthousiaste kinderschare de altijd weer succesvolle eenacter „Pas op de draad" voorgezet; een moderne visie op het verhaal „Zwaan kleef aan". Hoewel de Haarlem sche Onderwijzers Tooneelvereeniging deze kluöht van den heer J. Panman reeds respectabel aantal keeren op de planken heeft gebracht, genoten ook ditmaal de kleinen met volle teugen van het grappige gegeven. De fill tot besluit en de verrassingen, die de verjarende Tooneel Dansavond Mascha ter Weeme en Antony Raedt Wanneer men het optreden van dit. dans paar, dat gisteren in den Stadsschouwburg een uitvoering gegeven heeft, met een enkel woord wil kenschetsen, zou men van voor name ingetogenheid moeten spreken. Het is een zuiver aesthetisch genot naar de gracieuze figuren, de soms bijna klassieke schoone standen, de met fijnen smaak ontworpen ge waden en de bevallige, correcte bewegingen te kijken. Het verfijnde en vergeestelijkte beeld, dat wij bij deze plastiek voor oogen krijgen, doet aan den rococo-tijd denken. Men zoeke hier niet de dynamiek van het moderne leven met zijn' rustioozen polsslag, noch de uitbundige speelschheid of de laaien de hartstocht der primitieven. Hier zou met een hoepelrok, met een pruik en een lange Gouwenaar kunnen worden gedanst. De traag vervloeiende schoonheid van lijn en van kleur is gemakkelijk te volgen voor het oog, dat den tijd heeft de passen en standen te bewon deren. Zoo zagen wij het geluk en de woede en de fierheid van den dauphin in -den danser be lichaamd, en het dwaze meisje op de wande ling door de danseres. Maar vooral in de duet ten, een arcadische pastorale op „Clair de la lune" van Debussy; de cobra; een harlequi nade; het fraai uitgevoerde Afscheid uit de „Goyescas" van Granados en een Tarentella. die de coquette galanterie van speeldoos poppetjes in herinnering bracht openbaar de zich deze bijzondere stijl, waarin dit paar zijn voortreffelijke hoedanigheden ontplooit. Voorname ingetogenheid uitte zich ook to DE DISTRIBUTIE Nieuwe bonkaarten afhalen. Haarlem. Vleeschhal, Donderdag 5 December rest. M. Zandvoort. Distributiekantoor. Donderdag 5 December 912 en 23 uur RU. Bennebroek. Formulieren voor fietsbanden aanvragen op Donderdag 5 December van 9.30 12 uur op het Raaa<ihuis te Bennebroek. Heemstede. Na-uitreiking, Donderdag 5 Decem ber H t.m. S. ST. NICOLAAS IN DE THORBECKEBUURT. St. Nicolaas en Zwarte Piet hebben gister middag de Thorbeckebuurt bezocht en de be woners der gemeentewoningen verblijd met pakjes, welke lekkernijen voor het geheele gezin bevatten. Dit was mogelijk door de groote medewerking van vele Haarlemsche zaken. Bovendien kregen alle kinderen koek en pepernoten, waarbij ook de kinderen uit de Harmenjansstraat, die aan de verschillen de clubjes meedoen, niet vergeten werden. Het waren vroolijke momenten in het re creatiezaaltje bij het badhuis, waar St. Nico- laas een toespraak hield en Zwarte Piet met kwistige hand pepernoten strooide. 30.000 TRANSPORTARBEIDERS Naar aanleiding van den groei van het leden tal van den Centralen Bond van Transport arbeiders (het ledental zal binnen korten tijd tot .000 zijn gestegen) heeft het hoofdbestuur be sloten in verschillende plaatsen feestavonden te organiseeren. Te Haarlem zal een feestavond plaats vinden. Maandag 9 December, waar zal optreden hel Charles Aerts Kunst Ensembde. WATERPOLO Voor de wintercompetitie kwam HVGB uit tegen de landskampioen ZIAN. Reeds in het be- 7a( gin van den wedstrijd was ZIAN zeer gevaarlijk, maar HVGB verdedigde uitstekend. Daartegen over bleek echter ook de ZIAN-achterhoede een hechte defensie te zijn. Toch slaagde bij een ln( der HVGB-aanvallen W. Frankenthal, die goed was vrijgezwommen, erin te scoren. ZIAN hield echter een kleine veldmeerderheld. Een seconde voor het einde, werd na een schermutseling J. on Hogeland het water uitgestuurd. ZIAN scoorde uit den strafworp den gelijkmaker (1—1). M Australië wint met innings De testmatch Australië—Engeland is een overwinning voor de gastheeren geworden. Na de fraaie score van 645 runs, volgden he vige regenbuien, waardoor de Engelsche batsmen met vele moeilijkheden te kampen hadden. In de eerste innings scoorden zij 141 runs en in de tweede innings 172. In de dub bele cijfers kwamen in de tweede innings Compton 15, Hammond 23, Ikin 32, Gibb 15, Voce 18, Bedser 18 en Wright '10 not out. Toshack nam acht wickets, Miller en Tribe ieder een. Australië won met innings en 332 runs. Trampassagiers: Door het enorm-drukke vervoer op de tram is een chaotische toestand ontstaan die in vele gevallen tot ongelukken aan- ieding geeft. De directie der N. Z. H. heeft aan de politie verzocht om mee# te willen werken daaraan een einde te maken. Die toezegging heeft de Hoofdcommissaris te Haarlem gedaan. Een der gevaren is het bengelen aan de tramwagens. Als een wagen opgepropt vol is, willen verschillende mensehen toch nog mee. Dan nemen zij genoegen met een plaatsje op de treeplank. Soms ziet men op die manier niet alleen te Haarlem, maar ook in Amsterdam en Den Haag meer dan één passagier meerijden. Natuur lijk is dit gevaarlijk voor de menschen zelf en ook voor wandelaars op straat. Geen won der dat het trampersoneel opdracht kreeg daarop streng te letten, maar een conduc teur met een vollen wagen kan het niet altijd zien. Telegram aan de regeering De groote'zaal van hotel „De Leeuwerik" kon Dinsdagavond niet alle belangstellenden in de door het „Nationaal Jongeren Verbond" en „Indië in nood'" georganiseerde bijeen komst bevatten, zoodat velen teleurgesteld naar huis gingen Op deze „groote openbare Indië Protestavond" voerde de heer W B e- Ion e. oud-hoofdredacteur van Indische bladen, het woord over „De doodsklok luidt over het Nederlandsche imperium". Na be toogd te hebben, dat dr. Van Mook de Staten- Generaal voor voldongen feiten heeft gesteld, zeide spr.. dat de luitenant-generaal en later de commissie-generaal werken in het belang van het Britsehe imperia'isme Uitvoerig ging spr na welke werkzaamheden de commissie- generaal in Indië heeft "verricht en gaf als zijn meening dat daar de eene vernedering op de andere is gevolgd De overeenkomst be- teekent een overwinning voor Soekarno. die de Japanners gesteund heeft en die met hen de nederlaag geleden heeft. Met heeren als Soekarno en Hatta hebben de leden van de commissie-generaal gegeten Beziet men dat feit. dan verliest het opsluiten van N S B 'ers hier te lande lederen grond van recht en dan -an Mussert een gerechte- Sint naar Haarlem had meegebracht, gaven het de met sober gebaar van innigheid gedrama- feest de sfeer, die het elk Jaar weer tot een ge- tiseerde legende van Beatrijs, waarin de dan seres ook mimische gaven ten toon spreidde In Allegro Barbato en de Danse rituelle du Feu van De Falla gaf de danser een proeve van zijn talent in een geheel ander genre hier werd het gebarenspel opgezweept tot het felle rhythme van den eigenlijken dans en werd het élan en het tempo van den harts tocht bereikt, dat den toeschouwer een eigen bekoring brengt. Tenslotte mogen wij in deze bespreking den muzikalen begeleider Albert Bocai niet ver geten, die voor enkele dansen zelf de compo sitie heeft geschreven. H. G. CANNEGIETER. HAARLEMSCH POLITIE VOETBAL. De Haarlemsche Politiesportvereenlging speelde Dinsdag een spannenden voetbalwed strijd tegen Leidsche politiemannen. Het doel punt, dat Haarlem de zege bezorgde, werd gemaakt door Prent uit een vrijen schop. De ruststand van 10 voor Haarlem bleef tot het einde bewaard, niettegenstaande de ver woede pogingen van de Leidenaren, om het tot een gelijk spel te brengen. Het Haarlemsche elftal heeft thans de tweede plaats op het ranglijstje in de polltie- competitie verworven, met één punt minder dan de leidende Velsensche club. RESTAURATIE R.K. VEREENIGINGSGEBOUW. Het R.K. Vereentgingsgebouw te Heemstede, dat leelijk werd toegetakeld, zal een grondige restauratie ondergaan. Men is reeds begonnen met een nieuwe verwarmingsketel te plaatsen; verder ondergaat het gebouw ben algeheele en grondige restauratie, waarbij vooral het tooneel en de tooneelzaal een goede beurt krijgen. De onkosten worden geraamd op niet minder dan f 7000. De Vereeniging van Oud-Saboteurs V.O.Sorganiseerde Dinsdagmiddag een Sint- Nicolaasfeest voor de kinderen van tijdens de bezetting gevallen illegal^ werkers in de Cadi Club aan den Zijlweg te Haarlem. De Sint en twee zwarte Pieten deelden met gulle hand verrassingen uit BINNENLAND De Inschrijving voor de voorjaarsbeurs te Utrecht, welke van 11—20 Maart wordt gehouden, ls reeds overteekénd. In het Binnengasthuis te Amsterdam is de achturige werkdag voor het verplegend perso neel ingevoerd. In Amsterdam reed een auto een doodloo- pende straat In, hetgeen de aandacht trok van een politieagent. De bestuurder bleek een 16- •jarige jongen te zijn. die de auto in Arnhem had gestolen. Zwolle wil het gedeelte van de gemeente Zwollerkerspel tol aan den IJssel annexeeren De tentoonstelling van Fransche wand tapijten in het Rijksmuseum te Amsterdam, welke tot 29 December duurt, zal ook Vrijdags avonds van 8 tot 10 uur geopend zijn. HAARLEM EN OMGEVING Op 28 December hoopt de heer J. Broertjes, beambte op de afd. Verificatie van de N V. Joh. Enschedé en Zonen, den dag te herdenken waar op hij 25 Jaar bij genoemde N.V. in dienst De Wethouder van onderwijs te Haarlem de heer D. J. A. Geluk zal met Ingang van 9 De cember zijn wekelijksch spreekuur ten Stadhuize In plaats van op Woensdag van 2—3 uur houden op Maandag van 11—1 uur. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: L. Pater, boekhouder assistent. wonende te Haarlem, Voorhelmstraat 14 zwart. Curatrlce Mevr. Mr. E. A. J. Stfhelte- maConradi te Haarlem. Rosa Spier, harpiste, zal Zaterdag 7 December met Helene Ludolph. sopraan. Re Koster, mezzo, sopraan en Annle Hermes. alt. een concert geven in de Begijnhof Kapel te Haarlem. Het pro gramma bevat o.a. de groote Kerstfantasie van Marcel Sam. Rousseau en de Kerstcantate (A ceremony of Carols) voor drie vrouwenstemmen en harp van den beroemden Engelschen compo nist Benjamin Britten. Dit zal de 1ste uitvoering zijn in Nederland. Dierenbescherming en dierenmarkt De vereeniging tegen mishandeling van dieren voor Haarlem en omstreken, op wel ker toenemende activiteit wij reeds eerder de aandacht vestigden, heeft één onderwerp, waaraan zij op het oogenblik bijzondere aan dacht wijdt. Herhaaldelijk wordt de aandacht van het be stuur gevestigd op den ongewenschten toe stand die ontstaat bij den verkoop van dieren, en in het bijzonder van honden, op de Boter markt. Jonge honden, die op hoopen bijeen liggen maken een zieligen indruk en wekken het medelijden der voorbijgangers op. Juist het verschijnen van honden op de markt heeft deze aandacht gaande gemaakt; voorheen, toen er hoofdzakelijk kippen en konijnen werden verkocht, heeft het publiek minder aandacht aan dit onderdeel van de markt besteed Dierenbescherming was er echter geen onbekende en had bijvoorbeeld al be werkstelligd, dat jonge geitjes, die in nauwe korven opeengepakt stonden, beteT werden behandeld. De verkoop van jonge honden kan echter niet verboden worden. Honden zijn koopwaar, even goed als kippen, konijnen, geiten, koeien en paarden. Een veemarkt is een normaal verschijnsel en er is geen reden, waarom men er het eene soort dieren niet en het andere we! zou kunnen verkoopen. Dierenbescherming kan tegen dezen handel niet optreden, het eenige wat zij doet is toe zicht houden Ook de politie is van de situatie op de hoogte en houdt een oogje in het zeil. Kan de handel in jonge honden niet belet worden een andere kwestie wordt het wan neer vastgesteld kan worden, dat de levende koopwaar ondeugdelijk is. De vereeniging is van' meening. dat zij daartegen wél iets kan bereiken en zij schenkt bijzondere aandacht aan voorbeelden van dit euvel. Zoo kwam er in de kliniek in de Ridderstraat eens iemand zich beklagen dat zij drie jonge dieren op de markt gekocht had, die alle drie na één dag in haar bezit te zijn geweest, waren gestorven Het feit, dat deze markt-dieren veelal in vochtige kelders en oude tochtige pakhuizen moeten vertoeven is, naar de meening van het bestuur, een van de oorzaken van den slechten gezondheidstoestand der dieren. Hier ligt een zeer concreet gevaar, want honden, die ziek van de markt komen, worden als regel in een huisgezin opgenomen, spelen vaak met jonge kinderen en verspreiden wel licht allerlei infecties. Naar het bestuur van „Dierenbescherming" ons meedeelde, voert het op het oogenblik besprekingen met de Haarlemsche dieren artsen. teneinde vast te kunnen stellen in hoeverre de dieren van de markt inderdaad als „ondeugdelijke koopwaar" kunnen wor den gekwalificeerd Het resultaat van deze besprekingen zou eventueel de grondslag zijn van een verdere actie. De vredesfaak der U.V.V. Uiteenzetting van Mevrouw van Nispen Nu het werk der Unie van Vrouwelijke Vrij willigers, dat voortvloeide uit de oorlogsom standigheden, meer en meer afloopt, heeft Mevrouw J van Nispen—Van Wely. presidente van de plaatselijke afdeeling en vice-presiden- r.e van het hoofdbestuur iets verteld over de vredestaak der U V.V. Zij gaf eerst een over zicht van de doelstellingen van de Unie en van het werk. dat op velerlei gebied na de bevrijding is verricht. De vrouwen zorgden voor voedsel, kleeding en onderdak voor ar beiders, die uit Duitschland terugkeerden. In Haarlem was een evacuatiehuis ingericht, dat echter enkele weken voor de bevrijding door de Duitschers" werd leeggestolen. Belangrijk was ook 't wasschen en verstellen voor terug een artikel waarin staat: „Het is verboden op voertuigen en tramrijtuigen te klim men, te springen, te, staan of te hangen, of zich daaraan vast te houden". Het springen op de tram terwijl die rjjdt, is natuurlijk ook strafbaar, evenzoo het afspringen voor de wagen stilstaat. Nu is dezer dagen te Haarlem ook door de politie een proces-verbaal opgemaakt tegen een passagier, die even voor de tram stilstond (van dringen was geen sprake, daar er weinig passagiers waren en de tram naderde de halte, zoodat zij al ging stoppen) op de treeplank ging staan, om af te stappen als de tram eenmaal tot staan gekomen was. Ditzelfde doen dagelijks honderden, mis schien duizenden, in de overtuiging dat zij zich daarmep niet aan een overtreding schuldig maken en ook geen gevaar voor zichzelf of anderen opleveren. De betrokken passagier besprak deze zaak met den ambtenaar van. het Kanton gerecht. Deze bracht het gepleegde feit onder art. 83 van de Spoor- en Tramweg- wet; „het innemen van een plaats niet be stemd voor een reiziger", zich stellend op het standpunt, dat een passagier alleen op de treeplank mag staan bij het in- en uit stappen als de tram stilstaat. Met enkele guldens boete moest de pas sagier die wetenschap betalen. Hij maakt nu van de gelegenheid ge bruik andere trampassagiers met dit feit in kennis te stellen. Zij weten dus dat zij voortaan niet meer op de treeplank mogen gaan staan, ook al stappen zij pas" uit als de wagen tot staan gebracht is. Bloemendaal's situatie onveranderd Nog geen maatregelen inzake de noodlijdendheid Men weet dat de gemeenteraad van Bloemendaal het voorstel van B. en W. verworpen heeft, om, zij het dan ook onder dwang, de controle-maatregelen te aan vaarden voor gemeenten die noodlijdend zijn. De raad stelt zich op het standpunt dat de financieele achteruitgang niet aan een verkwistend gemeentebeleid is te wij ten, maar een gevolg is van Maatregelen der regeering, die ongunstig werkten op de Bloemendaalsche financiën. Daarom vindt de raad het onbillijk dat ook voor Bloemendaal de algemeene controle maatregelen zouden gelden, waardoor de gemeente als het ware onder voogdij wordt gestéld. B. en W. hebben den raad ontraden dit standpunt in te nemen, omdat dit, naai zij meenden, tengevolge zou hebben, dat de begrooting voor 1946 niet door Ged. Staten zal worden goedgekeurd en het doen van verdere uitgaven niet meer ge oorloofd zou zijn, zoodat de geheele ge meentelijke werkzaamheid tot stilstand zou komen. Wij vernemen dat er van de zijde van Ged. Skaten nog geen maatregelen geno men zijn. Een beslissing is door het college nog niet genomen. Verrftoedelijk zal een interne correspondentie met het gemeen tebestuur van Bloemendaal daaraan vooraf gaan. GEEN STILSTAANDE AUTO'S BIJ SCHIPHOL. Herhaaldelijk komt het voor dat automo bilisten. ondanks het uitdrukkelijk stopverbod op het viaduct bij het vliegveld Schiphol in den rijjisweg Amsterdam's-Gravenhage en op den Spaarnwouderweg langs Schiphol met hun wagens blijven staan. De rijkspolitie zal thans aan overtreders van het stopverbod zonder voorafgaande waarschuwing onmid dellijk een hooge boete opleggen Op den Spaarnwouderweg bestaat slechts één reden om te stoppen wanneer eenvliegtuig gaat landen en daartoe zeer laag vliegend den weg oversteekt. Dan is het toegestaan even te stoppen tot het vliegtuig gepasseerd is. maar direct daarna dient men zijn weg weer te vervolgen. VERLOF VOOR ARBEIDERS IN GETEISTERDE GEBIEDEN. Aan werknemers in de geteisterde gebieden die buiten hun woonplaats arbeid verrichten. Neem geen risico, Moeder! De oude, vertrouwde LIGA- voeding in de ROODE pakken van 35 cent, staat borg voor een gezond en krachtig kind. Let op de échte! beteekent de dood uja zitn. ijjke moord, zeide spreker en er wordt ver- De Haarlemsche pohtieverordenmg heeft r^a(J gep)eegd tegen de tallooze Nederlanders. die in den strijd tegen Japan het leven heb ben gelaten. Het ontwerp beteekent volgens den heer Belonje de uitlevering van het In dische volk. dat uitgebuit zal worden door het internationale kapitaal Reeds hebben Amerikaansche industrieelen besprekingen gevoerd en Engelschen hebben contracten gesloten. Verder zeide 6pr.. dat de overeen komst geen compromis is. maar een volledige capitulatie. Na de velen, die in den oorlog trouw gebleven zijn aan de rijksgedachte, doch door terreur om het leven zijn gekomen, herdacht te hebben, merkte spr op. dat de kern van het kwaad niet schuilt bij Indonesië maar bij Van Mook. Schermerhorn en de Partij van den Arbeid Daarentegen verdient de oud-gouverneur-generaal jhr Tjarda van Starkenborgh Stachouwer hulde. Volgens spreker moet er na het aan vaarden der overeenkomst onrust ver wacht worden. Durft de regeering dat aan? Nederland zal moeten kiezen tusschen evolu tie en revolutie, tusschen democratie en des potisme. tusschen bloei en verval of tusschen December 1942 en December 1946 Het onheil is echter nog niet geschied en daarom wekte spr de bezoekers op een ernstige waarschu wing tot de regeering te richten en te zeggen „gij zijt te ver gegaan, gaat niet verder." Nadat kapitein Voorhoeve enkele mededee- lingen i^ad gedaan, sprak mr. Th. M B a u t z over „De afbraak van ons Koninkrijk" Toen in Augustus 1945 de capitulatie een feit was. dacht men, dat velen hun leven niet tever geefs hadden gegeven, aldus spreker „Dat blijkt nu een ijdele hoop te zijn, want er is thans een nieuwe capitulatie. Het aanvaarden van de overeenkomst beteekent. dat het voor Nederland in Indië afgeloopen (s Te laat ls het echter nog niet. want het Nederlandsche volk heeft het nog In de hand Daarom ver zocht spreker een eensgezind protest. De heer Belonje beantwoordde nog een aantal vragen, waarna de vergadering besloot een telegram aan de regeering en de Tweede Kamer te zenden, waarin vermeld staat, dat eenige honderden inwoners ui' Haarlem en omgeving protesteeren tegen de ontwerp overeenkomst en dat zij het aftreden eischen van den luitenant-generaal en van de com missie-generaal. Totaal 5300 aanvragen voor Consnmentencrediet De termijn voor het indienen van aan vragen voor het consumentencrediet is thans gesloten. In Haarlem zijn totaal 5300 aanvragen ingediend. Dit is wij wezen er reeds eerder op veel minder dan verwacht werd. Aanvankelijk schatte men het aan tal voor Haarlem wel op 15.000 16.000. Toch is in verhouding met andere steden het aantal aanvragen te Haarlem vrij hoog. Vooral in het Noorden van het land is weinig belangstelling getoond. De aan vragen in Haarlem zijn wat de groote meerderheid betreft afkomstig van per sonen die niet voor terugbetaling van het crediet in aanmerking komen. Het eigenaardige is, dat van de onge veer 3000 gesteunden van Sociale Zaken, die in het algemeen het consumentencre diet konden aanvragen met de zekerheid niets terug te moeten betalen, slechts ongeveer duizend een aanvraag hebben ingediend. En dit niettegenstaande er dooi den dienst op de gesteunden nog eenige pressie is uitgeoefend om met een aan vraag te komen. keerenden, het registreeren van N S B.-vrou- j zai zaterdag 21 December na afloop van den het verzorgen van N.S.B.-kinderen, het verleenen van hulp aan lijders aan honger oedeem en het bestrijden van scabies. Thans kunnen de leden der U.V.V helpen in het gezin, in kindercrèches en dergelijke in richtingen, zij brengen ontspanning in de rust- centra voor vermoeide huisvrouwen. Op ge meentelijk gebied willen zij helpen bij den wederopbouw, door het assisteeren van kin- der- en zedenpolitie, het organiseeren van ruilbeurzen, hulp bij schoolvoeding. inzame lingen en dergelijke. Op nationaal gebied is er de hulpverleening bij den oogst, het orga niseeren van ontspanning voor ouden van dagen, het inzamelen van oud papier Mobiele cantines brachten lafenis aan arbeiders bij bruggenbouw en andere herstelwerken. Ook werden gezelligheidscentra ingericht voor ar beiders die langeren tijd buiten het eigen gé- zin moeten blijven In de Cadiclubs voor mi litairen zorgen U.V V -meisjes voor een pret tige sfeer Velen halen den neus op voor dit werk. maar in Engeland bedient zelfs de nicht van de koningin de soldaten in dergelijke clubs. Mevrouw Van Nispen verklaarde met na druk. dat de U V V.-leden nooit de plaats in nemen van gesalarieerde krachten indien deze beschikbaar zijn. Zij hoopte, dat alle vrouwen lid van de U.V V. zouden worden, opdat al het werk niet uitsluitend door een kleine kern gedaan behoeft te worden GEMENGD DUBBEL KWARTET „J. S. BACH". Op het zangconcours te Delft, uitgeschre ven door het mannenkoor der „Delftsche Nij verheid" ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan, behaalde het gemengd dubbel kwar tet „J. S. Bach" te Haarlem dirigent de heer P. M. Germes. den eersten prijs met lof en felicitatie der jury, met 392 punten. Dit was het hoogste aantal punten van het geheele concours. gewonen werktijd verlof worden verleend. Dit verlof eindigt op 2 Januari Over de dagen 23, 24. 27, 28, 30, 31 Decem ber zal den werknemers loon worden betaald te berekenen over 4'/ï uur op Zaterdag 28 December en 8 uren op de overige dagen. Het eerste wekelijksche verlof in 1947 zal op Zaterdag 11 Januari aan deze werknémers worden gegeven. JONGENS BEZATEN EEN WAAR - ARSENAAL. Twee jongens speelden te 's-Gravenhage met een geladen revolver. Het wapen ging af, waardoor de l"(-jarige J H B in de buik werd getroffen Opgenomen in het ziekenhuis bleek z'jn toestand redelijk te zijn Bij een onderzoek in de woningen der be trokkenen vond de politie twee stenguns met 1000 patronen, drie revolvers, bajonetten, een groote hoeveelheid geweerpatronen, helmen en gasmaskers. Deze voorwerpen waren door de jongens na de bevrijding in bunkers ver zameld. Hun ouders waren volkomen onkun dig van deze „verzamelwoede". Burgerlijke Stand HAARLEM. 3 December 1946 BEVALLEN: 30 Nov.. H. J. Scholten—v Dorst. z.\ H. Gi es bergen—Eek. d.; 1 Dec., M. E. Buur man—Lonzeck z.; 2 Dec.. R. Scheffer—Rach, z.; J Zwier—Eggers. d.; 3 Dec., H. Eveleens—v. d. Hoek. d.; N. d. ValkZwarteveen. z. GEHUWD: 3 eDc.. J. F A. Hagemeijer en H. N. A. Endenburg; C. H. v. d. Linden en A. Bos. OVERLEDEN: 29 Nov A. Godde-Pleters. 66 J., Gen. Cronjéstraat: 30 Nov. A. L. E. P. E. Koe- nigs—Gr#fln von Kalckreuth, 56 J.; 1 Dec., G. Kraan—v. Aken. 63 J., Godfr. v. Bouillonstraat; M. H. W. Muller, 62 J„ Wilsonsplein; G. G. J, Booms, 5 m. Zaanenlaan. „Tandheelkundige voorzieningen vanwege de algemeene zieken fondsen", door F S. NOORD- HOFF. Uitg. Mij. JE. E Kluwer te Deventer. Dit interessante boekje van een deskundi gen Haarlemschen schrijver in dc serie „Pro blemen der sociale zekerheid" belicht dit zeer omvangrijke vraagstuk van alle kanten, zoo dat wij ieder die zich voor deze aangelegen heid interesseert, aanraden het te bestudeeren. Er woTdt aan herinnerd, dat in 1941 het Zie- kenfondsenbesluif in werking trad, waarbij de tandheelkundige hulp werd gerégeld. Dat jaar werd er door de ziekenfondsen 3 397.000 voor uitgegeven (op een totaaluitgaaf van 48 000.000), maar uit alles blijkt dat daar mee nog slechts een klein gedeelte van het enorm-groote werkterrein betreden was. In latere jaren is vermoedelijk meer uitgegeven, maar de materialennood dwong tot sterke beperking Er gingen zich evenwel steeds meer verplicht-verzekerden, die recht gekre gen hadden op tandheelkundige hulp, wenden tot de poliklinieken en tandartsen. Het totaal van het bedrag dat met een volledige -tand heelkundige verzorging gemoeid zal zijn, werd door de Ned. Vereeniging voor Sociale Tand heelkunde op niet minder dan 30.000 000 geraamd. Herinnerd wordt aan de oprichting van eenige gemeentelijke schooltandverzorgingen. o.a. te Haarlem. Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort, die voor den oorlog werkten De kosten bedragen 0 802.50 per kind. naar gelang van den omvang der bemoeiingen. In de oorlogsjaren zijn deze diensten veelal stop gezet. Men weet. dat het de bedoeling is te Haarlem het werk te hervatten Breedvoerig bespreekt de heer Noordhoff de taak der ziekenfondsen. De schrijver wacht dat in de komende jaren, als de mate rialennood tot het verleden zal behooren. de uitgaven voor de tandzorg voor de zieken fondsen sterk zullen stijgen, ook al zullen die nog niet dadelijk oploopen tot 30-000.000 Vroeg of laat zal de vraag onder oogen ge zien moeten worden of de verstrekkingen In het ziekenfondsenbesluit genoemd, wel ge handhaafd kunnen worden Tenslotte wijst de heer Noordhoff op het groote belang eener goede tandverzorging. Zeer tot schade van de gezondheid wordt die thans door velen verwaarloosd Een stelsel matige propaganda o.a ook vanwege de ouder commissies op de scholen, is gewenscht. De schrijver hoopt, dat het besef dat een goede tandheelkundige verzorging met kracht dient te worden nagestreefd, in steeds breeder kringen der bevolktoc za' gaan leven Ge moet, vrienden, het tijdsverschijnsel De Rij (Nederlandsch: de keu) niet ver vloeken. Want het is een goed ding dat vraag en aanbod ons, willëkeurlmgen en vreemden voor elkaar, in dit felle leven een oogenblik tezamen zett#i. Het is goed plotseling tegen een melk boer, evenzeer op nieuwe schoenen belust als gij zelf, te leunen en zijn leven ont vouwd te hooren in de kernachtige zin sneden. die des melkboers zijn. Nimmer zoudt ge hebben geweten, hoe goed de melkboerin en hoe akelig haar moeder is, ware De Rij er niet. Het is ook goed te er varen dat de kleine, onaanzienlijke vrouw, die tegen uw rug gedrongen staat, hier in de textiel-keu verwijlt omdat zij zulke lieve kindertjes heeft. Het eene met wa terpokken. Het andere met mazelen. En de kleine meid d'r amandeltjes moeten eruit. De Rij is, helaas, steeds somber. Het is verwonderlijk dat de mensch, door de economische omstandigheden tegen den medemensch gedrongen, nimmer verhaalt van de vreugden zijns levens, doch altijd en uitsluitend van zijn ver drietelijkheden u deelgenoot maakt. De tramconducteur heeft een door u onvermoede steenpuist. D£ gade des groentemans lijdt aan heete voeten. En de dame welker echtvriend ook zijn plezier opkan (bij de administratie der posterijen) heeft zelve bovendien chronische hoofdpijnen. Zeg niet as pirine, want dat is hopeloos. Hopeloos, meneer. Gij staat in de rij en al zoudt gij u dit maal stellig hebben voorgenomen een vreemde te blijven door u niet te laten be trekken in het gesprek: met samenge knepen mond en oogen, die in de verte staren, dit zou nu niet gelukken. Ge moet meedrijven in de# rij op de rei der klaag zangen. Men betrekt u in het menschen- wee. Men zegt: „en wat zegt u daar nou van, meneer?" en voor ge het vermoedt, stormt het getij der Indonesische politiek u om de slapen. Toch is de politiek niet de sterkste zijde van De Rij. Het is de huiselijkheid, het is het volle menschënleven. dat uw aandacht vraagt. En waar de rij in 't menschen leven gri.ipt, daar komt zij nat-van-tranen uit de brij van leed. Gij wacht een uur op textiel. Een traag en tragisch uur, vervuld van „de moeder famme frou", die zulk een intrigante is en van den kleinen Piet, die met zijn dikke keel zooveel zorg verspreidt in 't knappe bovenhuis. De melkboer en de douairière, de ijker chef-van-dienst en het mannetje van Öe groentehal. de kleine hoofdcommies en de vrouw van den slagerde kans op ondergoed drijft hen tezamen, doet hun levens één uur tezamen vloeien en spoelt hen weer uiteen in 't vijandige leven. De Rij is nooit vroolijk. De Rij is nooit kleurig. Zij is altijd grauw en immer zor gelijk. Een vlag in den regen wrakhout op den storm het Leven zelf Dat is de Rij. Daarom mogen wij De Rij niet vloeken. ELIAS. Bennebroek BURGERLIJKE STAND GEBOREN- Adriana M., d. v. P. G. Rulghaver en J. W. Elswijk; Trijntje S., d. v. H. v. d StaatJ en A. de Vries. ONDERTROUWD: C. H. Vernooy en M. C. Elstgeest. Overleden: F. J. M. Huysmans, m., 1 J,. OFFICIEEI.E PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM Mededeellng No. 174. AANVRAAGFORMULIEREN WERKSCHOENEN. In het tijdvak van 5 t.m. 14 December a.s. kunnen volgens onderstaande letterlndeeling aanvraagformulieren voor werkschoenen wor den afgehaald en Ingediend, onder overlegging van de betreffende Tweede Distributiestamkaart, bij de afdeeling Voorlichting" (Schoenen) van mijn Dienst, vleeschhal, Groote Markt alhier. Uitsluitend door onderstaanden kunnen aan vraagformulieren worden afgehaald: Personen, van 16 jaar en ouder.*flle ingevolge hun beroep voor „werkschoenen" ln aanmerking komen en voorkomen op de thans geldende be- roepenlljst. voor zoover aan hen niet reeds na 30 November 1945 een bon voor werkschoenen werd verstrekt. Alle oude aaiwragen zijn thans vervallen. Afhaling aanvraagformulieren: Donderdag 5 DecemberA t.m. F Vrijdag 6 DecemberG tjn. M Zaterdag 7 DecemberN t.m. R Maandag 9 DecemberS M m. Z Indiening aanvraagformulieren: Dinsdag 10 DecemberA t.m. F Woensdag 11 DecemberG t.m. L Donderdag 12 DecemberM t.m. Q Vrijdag 13 December R t.m. V Zaterdag 14 December W t.m. 2 Bedrijven met meer dan 10 arbeiders behooren hun aanvragen collectief ln te dienen. BIJ de Inlevering van de aanvraagformulieren dient de Tweede Distributiestamkaart te worden overgelegd, terwijl de werkgeversverklaring op dit formulier behoort te zijn Ingevuld en onder- teekend. Aanvraagformulieren Transport-rUwielbanden. In het tijdvak van 5 t.m. 11 December a.s. kun nen volgens onderstaande lettertodeellng, bij de afdeeling „Voorlichting" (Rijwielbanden), ln het Ultrelklokaal „De Vleeschhal", Groote Markt alhier, aanvraagformulieren voor transport rijwielbanden worden afgehaald en Ingediend Afhaling aanvraagformulieren: Donderdag 5 DecemberA t.m. I Vrijdag 6 DecemberJ t.m. S Zaterdag 7 DecemberT t.m. Z Indiening aanvraagformulieren: Maandag 9 DecemberA t.m. I Dinsdag 10 DecemberJ t.m. S Woensdag 11 DecemberT t.m. Z HAARLEM, 4 December 1946. De Directeur, A. VAN DRILL

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3