Haarlems Dagblad Een „sfeer van harmonie" in de politieke commissie der UNO Th orez niet aanvaard ais Frankrijk s minister-president SPORT Treinontsporing bij Schiedam veroorzaakt ernstige schade Meelwagen bleef op overweg staan doordat het paard struikelde Amerikaansche industrie voor critieke situatie Reeds strijd in Azerbeidsjan? Sociale Zaken in de Tweede Kamer 61e Jaargang No. 18501 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Donderdag 5 December 1946 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,Postgiro 273107 - Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ƒ-» NLANGS heeft het Nederlandsch voet- U bal-elftal te Huddersfield tegen het Engelsch voetbal-elftal gespeeld en een zware nederlaag geleden, met 8-2. De Engelschen waren beroepsspelers en de Hollanders amateurs, hetgeen natuurlijk een verschil maakt. Maar dat is niet zoo groot, als in de cijfers 8-2 tot uitdrukking komt. Dit wordt dan ook bewezen door het feit, dat de Belgen, eveneens amateurs, onlangs maar met 2-0 in Engeland verloren en met Schotland zelfs gelijk speelden. Het wordt verder aangetoond door vooroorlog- sche Nederlandsche prestaties in Engeland, waarbij maar met gering verschil in doel punten verloren werd. Ditmaal speelden de Engelschen met het Nederlandsch elftal als de kat met de muis. Toen het bij de rust al 6-1 stond, lieten zij daarna het tempo zakken, zooals later uit de verslagen van den wedstrijd bleek. Het verschil ware an ders nog grooter geworden. Conclusie: wij hebben ditmaal een zwak elftal gehad, het geen tevoren ook al duidelijk was, want de proefwedstrijden gaven een ongunstig beeld. De Engelsche voetballers zijn op het moment veel beter dan de onze. Volgende maal brengen die het er hopelijk beter af, al zal daarvoor dan wel noodig zijn, dat men zijn goede krachten niet versnippert door er zesenzestig eersteklasse clubs op na ;e houden: .een peuterig gedoe. Men zou een hoofdklasse van twaalf of veertien clubs in moeten stellen, zooals in België allang bestaat, maar dit schijnt nog teveel zelfoverwinning te kosten. Misschien is het daarom niet zoo kwaad, dat er eens zwaar in Engeland verloren is. Het schijnt sommige sportjournalisten evenwel moeilijk te vallen, de zwaarte van de nederlaag te erkennen. Zij zaniken door over die 8-2, in druk en per radio en pogen met allerlei gezochte motieven aan te too- nen, dat het toch eigenlijk zoo slecht niet was. Dat zal wel geen geloof vinden, want dc Hollander is te nuchter om zich op die manier iets diets te laten maken, maar het maakt geen goeden indruk. Onze sport- menschen moeten goede verliezers zijn. De goede verliezer zegt: ik heb het zwaar ver loren, die lui speelden veel beter, en gaat geen slappe excuses zoeken over een mod derig veld, dat immers even modderig was voor de tegenpartij weten wij in Hol land soms niet, wat modder is? over het verschil tusschen beroepsspelers en ama teurs, dat vroeger ook bestond en over allerlei andere dingen meer. Dit nakaarten en aanvoeren van smoesjes bederft de zui verheid van de sport en het plezier van de wedstrijden. Zij zal door zulke houding aan populariteit en aanhang inboeten. Als men bij iederen wedstrijd gaat denken: als ij het verliezen, praten wij ons er wel weer uit, is de aardigheid er volkomen af en zal het aantal menschen, dat de schou ders ophaalt voor het overdreven gedoe bij wedstrijdsport, gelijk krijgen en toe nemen. Dat zou nadeelig zijn en dat kun nen wij ons niet veroorloven, want ondanks het rumoer is het aantal sportbeoefenaars in ons land in verhouding tot het bevol kingstotaal niet groot en eischen opvoeding en volksgezondheid aanzienlijke toeneming. Om die te bereiken moet men de sport in den go,eden geest beoefenen. Daar ont breekt nogal wat aan. Sommigen schijnen voort te willen gaan met de malle over drijving, die vóór den oorlog zoo merkbaar was en die het winnen of verliezen van een voetbalwedstrijd als een zaak van na tionale eer voorstelde. Daarmee ging in veel gevallen een trainings-mentaliteit ge paard, die van wedstrijden een zaak van doodelijken ernst maakte. Laat ons wel wezen: dat is het niet. Het is maar een spel. Zoo'n spel heeft waarde voor de jeugd, omdat het allerlei eigenschappen kan ontwikkelen, die men in den grooten en ernstigen levensstrijd behoeft om iets goeds te bereiken. Het is voor ouderen des te aantrekkelijker om naar te kijken. Maar zichzelf blijft het een spel, dus zonder belangrijk doel en zonder belangrijke ge volgen. En het is goed en noodig dat het met plezipr en niet met somberen ernst beoefend wordt. Het plezier van het spel is ook een belangrijk ding voor de jeugd; het helpt haar tot versterking van een levensvreugde, die zij in haai' later leven ook uitstekend zal kunnen gebruiken. Laat zij den doodeliiken ernst voor waarlijke levenskwesties bewaren; die blijven nie mand bespaard. Natuurlijk moet sport met toewijding beoefend worden. Als iets waard is ge daan te worden, is het waard goed gedaan te worden. Wie lui of onverschillig of ach teloos speelt heeft er niets' aan, ook geen plezier. Maar laat men het spel als spel zien: als wat het werkelijk is en er geen opgeschroefde, opgeblazen en onware be- teekenissen aan hechten, die het bederven en in de oogen van anderen belachelijk maken. Als men dat niet doet en het zijn werkelijke waarde toekent zal het ook niet moeilijk vallen, goede vex-liezers te zijn. R. P. De Sultan van Deli in ons land Gisteravond arriveerde het m.s. „Oranje" van de maatschappij „Nederland" aan de Sumatrakade te Amsterdam. Hedenochtend om negen uur begon de ontscheping der repatrieerenden uit Indië. Onder de pas- lagiers bevonden bevonden zich de sultan Van Deli, Toeangkoe Osman Alsanie Per- kasa Alamsjak, en zijn jongere broeder Tengkoe Pemjersie Bendahara. De 46-jarige sultan zal ongeveer drie maanden in Nederland vertoeven voor her stel van zijn gezondheid. Het is de derde maal, dat hij Nederland bezoekt Echtpaar roofde een baby uit ziekenhuis te Delft. Terwijl haar echtgenoot op den uitkijk stond, heeft een vrouw op 19 Augustus Uit het ziekenhuis te Delft een kinderwa gen met een baby weggenomen. Het echt- jaar verkocht den kinderwagen in Den -laag voor zeventig gulden. De baby werd ontdaan van de kleertjes en, in lompen ge wikkeld teruggebracht naar Delft en daar 's avonds in een stille straat achtergelaten. Daar vond een voorbijganger het kind en bracht het naar de politie. De moeder, die terstond na de vermissing aangifte had gedaan, kreeg zoo haar kind weer spoedig terug. Het echtpaar had zich thans voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden. De vrouw was wegens ziekte niet verschenen. Tegen den man eischte de Officier van Justitie een jaar gevangenisstraf wegens medeplichtigheid aan diefstal, heling van de opbrengst van den kinderwagen en het te vondeling leggen van het kind. De electrische trein, die gistermiddag om 17.54 uur van Den Haag naar Rotterdam was vertrokken, is tusschen Delft en Schiedam op een spoorwegovergang in botsing gekomen met een met een paard bespannen voertuig. De trein, die uit gestroomlijnd materiaal bestond, ontspoorde. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Ook de voerman van den wagen kreeg geen letsel. Het paard werd gedood. De materieele schade is groot? daar beide sporen ernstig beschadigd werden. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart over zes nabij Ketel. De heer P. Lans bergen uit Ketel wilde op dit tijdstip met zijn met zakken meel beladen bespannen wagen een spoorwegovergang in een par ticulieren weg passeeren. Doordat het paard op den overweg struikelde en viel, bleef de wagen op de rails staan. Voordat de voerman gelegenheid had, de strengen door te snijden naderde uit de richting Den Haag een electrische trein, welke in volle vaart op den meelwagen botste. Daardoor geraakte het voorste wielstel van den uit zeven wagens bestaanden trein uit de rails, hetgeen de ontsporing van den geheelen trein tot gevolg had. De ra vage, die aangericht werd was enorm. De beide sporen werden geheel vernield. De dwarsliggers werden over grooten afstand verplinterd. Onder de naai- schatting 1000 passagiers van den trein brak aanvankelijk een paniek uit. Zij sprongen aan beide zijden uit den trein. Hierdoor ontstond het gevaar, dat de trein uit de richting Schie dam, die ieder oogenblik kon passeeren op de over de spoorlijn loopende passa giers zou inrijden. Door het kordate op treden van den conducteur van den ver ongelukten trein, die den aankomenden trein tegemoet liep en den bestuurder op het gevaar attent wist te maken, kon verder onheil worden voorkomen. Grieksche klacht bij den V eiligheidsraad Griekenland heeft den Veiligheidsraad der Vereenigde Volken officieel verzocht het vraagstuk van de schending der Griek sche grenzen door gewapende benden in behandeling te willen nemen, en het heeft Bulgarije, Joegoslavië en Albanië ervan beschuldigd de grensschenders te helpen. Naar heden te Washington in diploma-* tieke kringen worden vernomen, wenschen de Vereenigde Staten dat de toestand in Griekenland grondig zal worden onder zocht en zij zullen den Griekschen eer ste minister Tsaldaris ten volle steunen. Meer kans voor interventie in de Spaansche kwestie Bij de hervatting van de behandeling der Spaansche kwestie besloot de com missie een subcommissie in te stellen, die zal trachten de verschillende voor stellen, resoluties en amendementen te co- ordineeren en een gemeenschapelijke re solutie op te stellen. Deze Subcommissie werd bij stemming samengesteld uit ver tegenwoordigers van de groote vijf plus van die landen, welke amendementen hadden ingediend op het Amerikaansche voorstel. Deze beslissing werd genomen ondanks verzet van den Amerikaanschen vertegenwoordiger, die betoogde dat een dergelijke samenstelling zeker zou leiden tot interventiebesluiten. Het voorstel voor de samenstelling der subcommissie was afkomstig van Ma- noeilski, den Oekrainschen afgevaardigde. Hel woord is aan. Evert Hubbart: De eenige mislukking is het opgeven van een ivorsteling. Naar Duitschland's economische eenheid Naar Un. Press meldt zullen volgens of- ficieele Britsche bron Rusland en Frank rijk op de komende conferentie der groote vier worden uitgenoodigd zich aan te slui ten bij de samensmelting van de Britsche en Amerikaansche bezettingszónes m Duitschland. Eerst echter moet de datum van die bijeenkomst door de groote vier m hun beraadslagingen te New York worden vastgesteld. Voor dien tijd is geen andere stap bij de Russen en Franschen te ver wachten. Koj't daarop ontstond opnieuw een ge- vaamjke situatie, toen uit de richting Den Haag opnieuw een trein naderde, welke vandaar om 13.04 uur was vertrokken. Een onbekend gebleven militair liep in de inmiddels ingevallen duisternis dezen trein tegemoet en ook hij slaagde ei* in den treinbestuurder te waarschuwen, zoo dat deze den trein zij het Slechts op een afstand van zeven meter voor den ont spoorden trein tot stilstand kon brengen. De militair kwam in aanraking met den nog rijdenden trein en werd aan den arm gewond. Een overzicht van de plaatswaar het ongeluk geschiedde. herstel van de vernielde baan zal echter vermoedelijk twee dagen in beslag nemen. Gedurende dezen tijd zal het reizigers verkeer gefeid worden vja de lijn Pijnacker Voorburg, die evenwel nog niet geëlec- trificeerd is. Men zal trachten met stoom- tractie op dit traject een halfuurdienst in te stellen. De Nederlandsche Spoorwegen advisee- ren de reizigers uit Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag en Delft, die anders via Rotterdam en Dordrecht naar het Zuiden des lands reizen, thans over Utrecht te gaan. Zoolang de stagnatie op het baanvak Korten tijd na het ongeluk kon perso- DelftRotterdam niet is opgeheven, kan neel der Nederlandsche Spoorwegen reeds het reizen via dezen omweg 'zonder bijbe- met het opruimingswerk beginnen. Het taling geschieden. Lewis en mijnwerkersbond beboet Het Amerikaansche federale hof heelt John Lewis een boete van tienduizend dol lar opgelegd en den mijnwerkersbond een boete van drie en een half milliard dollar. De verdedigers van den mijnwerkersbond deelden mede dat zij onmiddellijk beroep zouden aanteekenen. In de mijndistricten heerscht een opge wonden stemming. In de straten in cafés en koffiehuizen houden de stakers luide gesprekken en voorspellen een economische revolutie. Sommige mijnwerkers echter geven ook den wensch te kennen zoo spoe dig mogelijk weer aan het werk te gaan, meldt Un. Press. Intusschen nadert het tijdstip dat de Amerikaansche industrie op groote schaal haar werkzaamheden zal moe ten staken, hetgeen een ongekende werkloosheid tengevolge zou hebben. Het vrachtverbod zal, als het langer duurt, tal van bedrijven tot sluiting dwingen, ook al hebben zij nog kolen- voorraden. Het wordt him immers on mogelijk ruwe grondstoffen te verkrij gen of afgewerkte producten weg te voeren. Zakenlieden en industrieelen beraden zich haastig over de maatregelen, die zij moeten nemen in verband met het besluit der Amerikaansche spoorwegen om het vrachtvervoer stop te zetten. Men verwacht dat de buitenlandsche handel op den duur ernstig geschaad zal worden. Te beginnen met Maandag wordt het reizigersvervoer met treinen, die met kolen gestookt worden, met 50 procent vermin derd. Reeds eerder was een verlaging van 25 procent ingevoerd. Het jongste vrouwelijke parlementslid in Engeland, Lady Priscilla Grant, heeft dezer dagen als conservatief vertegenwoordigster voor Zuid-Aberdeen haar zetel in 't Lager huis ingenomen. Haar echtgenoot sneuvelde in 1944 bij Arnhem. In betrouwbare kringen werd gister avond gemeld, dat, indien Lewis niet zal toegeven, president Truman binnen eeVi dag of twee een radio-rede tot het Ameri kaansche volle zal houden, om te trachten de crisis door den invloed van de publieke opinie te beëindigen. Naar Reuter verneemt hebben Perzi sche regeeringstroepen Woensdagavond de grens van de autonome provincie Azer- beidsjan overschreden. De huidige be stuurders van deze in Noord-Perzïë gelegen provincie (het centrale bestuur van de democratische partij in Azerbeidsjan) hebben een proclamatie uitgevaardigd, door radio Tebris verbreid, inhoudende, dat troepen van de centrale regeering Azerbeidsjaansche soldaten hebben aange vallen. In de proclamatie wordt een be roep gedaan op studenten, professoren, ar beiders en jeugdorganisaties om de vrij heid en de republiek tot den laatsten drup pel bloed tegen de indringers te verdedi gen. De Perzische premier, Ghavam es Soel- taneh, heeft volgens radio Teheran in een proclamatie tot het Perzische volk o.m. verklaard, dat verkiezingen in Azer beidsjan niet zullen plaats hebben, al vorens „troepen van de centrale Perzische regeering aldaar zullen zijn aangekomen. De verkiezingen zullen plaats vinden in overeenstemming met vroegere regelin-" gen", aldus Soeltaneh. „Onder een con stitutioneel regeering is het bestaan van verschillende partijen nuttig. Iedere groep, die verklaart, de eenige democratische te zijn en alle andere als tegenstanders van de vrijheid aanklaagt, kan slechts als dic tatoriaal beschouwd worden". Weerbericht PLAATSETJJ K NACHTVORST Verwachting geldig tot Vrijdagavond: In den nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst. Tijdelijk toenemende bewolking met op vele plaatsen nevel of mist. Geen neerslag van beteekenis. Weinig wind. De overeenkomst van Linggadjati in de Kamer (Van onzen parlementairen redacteur) Den Haag, 4 December. Voor. zoover op het oogenblik valt te overzien mag men m.i. aannemen, dat het TWEEDE KAMER Wenschen inzake onze buitenlandsche politiek (Van onzen parlementairen redacteur) De eerste spreker van Woensdagavond, de heer Van den Born (P.v.d.A.) vertolkte de gevoelens van de Kamer toen hij er zijn vreugde over uitsprak, dat de voorzitter, mr. Van Schaik weer hersteld was. Overigens was deze afgevaardigde minder verheugd over de destijds door minister Beel over het vraag stuk van loonen en prijzen gehouden radio rede. Hij vond het verkeerd dat het college van Rijksbemiddelaars eigenlijk meer als een college van loonregelaars optreedt, daarbij te weinig acht slaande op de prijzen. Zijn partij genoot Suurhoff klaagde over onvoldoende coördinatie van loonpontiek en prijsbeleid. Dr. Hacke (P.v.d.V.) bepleitte een wettelijke regeling van de arbeidsverhoudingen voor huispersoneel, hetgeen minister Drees, die dankbaar was voor den steun welken het so ciaal beleid van het kabiilet in het algemeen bleek te genieten, in de praktijk niet goed voor verwezenlijking vatbaar achtte. Met lof gewaagde hij van het verantwoordelijkheids gevoel door werknemers- en werkgevers organisaties in het algemeen aan den dag ge legd. Zoodoende is het over het geheel ge nomen met den bedrijfsvrede in ons land goed gesteld; natuurlijk verzuimde de minister niet ook de Stichting van den Arbeid een pluim op den hoed te steken Loonbeheersching is thans met het oog op den monetairen toestand, on vermijdelijk, maar op den duur zal er in dht opzicht toch meer armslag moeten komen. Tot de onderwerpen die bestudeerd worden of in overweging zijn, behooren een voor- Kabinet van zins is de overeenkomst van Linggadjati te aanvaarden en dus te doen onderteekenen. Dit standpunt ?ou dan, waarschijnlijk a.s. Vrijdag, in een in hetontwerp-Landbouwarbeidswet, wettelijke re- Parlement af te leggen Regeeringsverkla- geling van de arbeidsvoorwaarden (vacantie ring worden verdedigd. Daarbij zal o.m. hieronder begrepen) voor het hotel-, café- en verwijzing plaats vinden naar een uitvoe- ™stauran<personeel, uitbreiding der bevoegd- „t 4 ii heden van de arbeidsinspectie ten einde te riee toelichting op^ de overeenkomst, welk ^unnen ingrijpen in geval van arbeidsover- stuk de Kamerleden tegelijkertijd zullen ontvangen. Te verwachten is, dat de Ka mer niet onmiddellijk, na de Regerings verklaring te hebben aangehoord, zal gaan discussieeren. Pas eenige dagen later zal de gedachtenwisseling plaats vinden. Of men voordien een en ander eerst nog in de af- deelingen zal bestudeeren, staat niet vast. Het is denkbaar, doch vermoedelijk zal de meerderheid dit te tijdroovend vinden. Houdt men zich aan wat in ons Parle ment gebruikelijk is, dan bestaat er meer aanleiding om van den kant der tegen standers van het Regeeringsbeleid een motie van afkeuring, dan van dien harer medestanders een motie van goedkeuring tegemoet te zien. Ofschoon natuurlijk nog tredingen in het bakkersbedrijf, één der door den heer Kupers (P.v.d.A.) besproken punten. Minister Drees bleek van oordeel, dat wel iedereen van ouderdomsvoorziening en kin derbijslag, dus loontrekkenden en kleine zelf standigen, moet profiteeren, doch dat met betrekking tot ziekte- en ongevallenverzeke ring verwezenlijking van de denkbeelden van Lord Beveridge achterwege zal moeten blij ven en daaronder dus niet de geheele bevol king automatisch zal dienen te vallen. Ver meld zij nog, dat de minister verlenging van den uitkeeringstermijn uit hoofde der Ziekte wet spoedig, dus vóór de algemeene herzie ning der sociale verzekeringswetten, hoopt te bevorderen. De afdeeling Volksgezondheid deed nqg zoo veel sprekers optreden, dat de minister pas in een volgende vergadering op alle opmer- min als mr. v. d. Goes v. Naters (P.v.d.A.) wilden zij iets weten van het U.N.O.-pessi- misme, door dr. Bruins Slot (A.R.) aan den dag gelogd. Deze laatste ziet geen collectieve veiligheid, gelooft er niet in en zou daarom eigenlijk toch maar terug willen naar onze oude zelfstandigheidspolitiek. Met,den heer Serrarens, die belangstellend naar mr. Van Kleffens' toekomstige positie vroeg, wanneer na 31 December ons lidmaat schap van den Veiligheidsraad eindigt, be pleitte menige spreker democratiseering van ons buitenlandsch beleid, zoowel door voort te gaan op den weg van ruimere openstelling van onzen buitenlandschen dienst voor kun dige jongelui uit verschillend milieu, alsook door minder geheimzinnigheid van het depar tement op het Plein en nauwer contact met Kamer en volk. Daaraan ontbrak volgens den heer Ruygers (P.v.d.A.) al te veel, wat betreft tijdige voorlichting omtrent de door ons met betrekking tot het vraagstuk Duitschland te voeren politiek, in welk opzicht hij zeide, dat annexatie van gebied geen oplossing brengt. Wat er met Duitschland moet en kan ge beuren, had niet 'slechts zijn, doch ook veler anderen warme belangstelling. In het alge meen kon vooral een nauwe samenwerking met België en Luxemburg warme instemming ontmoeten. Voor deze lapden, liggend in den stormhoek van Europa, vond men dit de aan gewezen weg. Intusschen zag mr v. d. Goes v. Naters ook als onze roeping een brug te vormen tusschen West en Oost (Sovjet-Rus land). Van het vele, dat in deze avondvergadering wérd aangeroerd, zij nog vermeld, dat in het bijzonder de heeren Serrarens en Bruins Slot wenschten te weten, waarom vice-admiraal Doorman als hoofd onzer militaire missie te Berlijn destijds ontslag had gekregen en voorts, dat menige afgevaardigde met den heer Schilthuis (P.v.d.A.) klaagde over de stiefmoederlijke behandeling, die Rotterdam als haven voor het verkeer met Duitschland ondervindt tengevolge van te groote eigen baat der geallieerde bezetters van Duitsch land. Vrijdag zal de minister van antwoord dienen. niets met zekerheid te zeggen is omtrent j kingen zal kunnen antwoorden. Dat zal dus de door de verschillende groepen aan te pas Vrijdag zijn, want Donderdag vergadert nemen ljouding, acht ik de kans het grootst, j de Kamer niet wegens den dan aan Indië ge- daf tenslotte een meerderheid aan de zijde w'jden ministerraad. van het Kabinet aal blijken te staan. Naar- I Buitenlandache Zaken, mate de'toelichting steekhoudender argu- menten te'r verdediging van het standpoint Voorstanders van de organisatie der Ver- ueenigde Naties, zooals de heeren Serrarens van de Regeering zal bevatten, is die kans (K v p>) en dr Bierema (P.v.d.V.) toonden des te grooter. zich voor haar gebreken niet blind, doch SURPRISE VAN MOLOTOF De Russische minister van Buitenlandsche Zaken, Molotof, heeft gisteren in de zitting van de politieke en veiligheidscommissie der UNO medegedeeld, dat Rusland besloten heeft afstand te doen van zijn vetorecht in verband met de doorvoering van het ont- wapeningsprograrn der UNO. Vervolgens deelde Molotof mee, dat de Sovjet-Unie onder eenig voorbehoud haar steun verleent aan de Amerikaansche voorstellen over ontwapening en deze tot basis voor verdere bespreking wil nemen, opdat eensgezindheid in de algemeene vergade ring worde bereikt, wanneer een besluit over ontwapening wordt genomen. Molotof deelde mede, dat hij amendementen op de Amerikaansche voorstellen zou indienen. In zijn rede verklaarde Molotof, dat het vetorecht en de unanimiteit van de macht der groote mogendheden behouden moeten blijven in het plan tot ontwapening en uitbanning van den atoomoorlog in den Veiligheidsraad. Is het apparaat om dezen dwang uit te oefenen eenmaal voltooid, dan heeft het principe van de unanimiteit geen reden van bestaan meer. Er is geen reden om aan te nemen, aldus Molotof, dat een mogendheid door gebruik te maken van het vetorecht de toepassing van con- De Fransche Nationale Vergadering heeft lingen tusschen de partijen om een candi- gisteren de candidatuur van den commu- daat te vinden, die in staat zal zijn een nist Maurice Thorez voor het Fransche mi- meerderheid te behalen, aldus Un. Press, nister-presidentschap verworpen. Thorez I ontving 259 stemmen, zoodat hij 51 stem- Voordat men overging tot de stemming, men te kort kwam voor dc noodzakelijke geheim was, hield de parlementaire lei meerderheid. De socialisten hadden te elf- J~~ J" der ure André Letroquer candidaat gesteld, doch deze ontving slechts twee stemmen. Er bleken zich 318 blanco stemmen in de stembus te bevinden. De absolute meerder heid, die Thorez noodig had, was 310. Van de 579 afgevaardigden, die aan de stem ming deelnamen, hebben slechts 261 een feitelijke stem uitgebracht. Dadelijk na de bekendmaking van den uitslag verdaagde voorzitter Vincent Auriol de vergadering. Inmiddels verwacht men achter de schermen drukke onderhande- tröle en inspectie op de uitvoering der ont wapeningsverplichting kan verhinderen. Molotof verwiep echter het voorstel van de Vereenigde Staten om de ontwapening vast te leggen in een serie van interna tionale verdragen. Dit diende naar zijn meening te geschieden in een door de mo gendheden aanvaarde resolutie van den Veiligheidsraad. Hij stemde toe in het in trekken van het Sovjetvoorstel inzake de ontwapening en het aanvaarden van het Amerikaansche plan, mits voorzien van een amendement, waarbij aan den Veilig heidsraad de volledige verantwoordelijk heid wordt gegeven voor de plannen tot toezicht op de ontwapening en met de erkenning van het belang van afschaffing der atoombommen en andere wapens voor massavernietiging. Molotof was het eens met het Ameri kaansche principe, dat de commissie voor de atoomenergie haar werk moest voort zetten voor het vinden van e#n methode van internationale controle op de atoom energie. Ook Nederland. In een haast zeldzaam te noemen sfeer der der communistische partij, Jacques Du- van harmonie benoemde de politieke vei- clos een rede, waarin hij zeide, dat de com- l'ghêidscommissie een subcommissie, welke munisten Thorez als candidaat gesteld had- tot taak zal hebben de verschillende ont- den, omdat hij Frankrijks sterkste partij wapeningsvoorstellen te coördineeren en vertegenwoordigde en de communistische aan de volledige commissie een plan voor partij het vertrouwen geniet van de Fran- te leggen, dat kan dienen als aanbeveling sche arbeidersklasse. „Echter", zoo zeide voor de algemeene vergadering op het Duclos, „dient de nieuwe regeering te wor- punt van ontwapening. Tot de subcommis- den gevormd in overeenstemming met de sie behooren de Vereenigde Staten, Rus- wenschen van het land, zooals de laatste land, Engeland, China. Frankrijk. Noor verkiezingsresultaten deze hebben aange- wegen, Nedefland, Polen, Canada, toond. De communisten hebben niet het Britsch-Indië. Tsjecho-Slowakije, Mexico, voornemen een zuiver communistisch- Egypte, Brazilië, Australië, Columbia, Bel- socialistische regeering te verlangen". 'gië, Syrië, Argentinië en de Oekraine. James Byrnes, Amerika's minister van Buitenlandsche Zaken, wiens aftreden om gezondheidsreden begin 1947 verwacht kan worden. Militaire situatie in Indonesië verbetert niet De militaire situatie te Medan is nog niet verbeterd. Het Nederlandsch-Indische legercommuniqué meldde gisten activi teit van scherpschutters ten Oosten van Padang. Op den weg naar Emmahaven en het vliegveld zijn door Indonesiërs mijnen gelegd. Twee Nederlandsche Brenguri- carriers, zijn op een mijn geloopen, waarbij 14 personen werden gedood en tien ge wond. Binnen het gebied van Batavia wer den Nederlandsche patrouilles door terro risten beschoten. Ook in het Oostelijke ge deelte van Bandoeng werden Nederland sche patrouilles herhaaldelijk beschoten. De Nederlandsche stellingen ten Oosten en Westen van Semarang werden door In donesiërs onder vuur genomen. Nederland sche patrouilles ten Westen van Soerabaja zijn door Indonesisch granaatvuur be schoten, terwijl men infiltratie van vijan delijke elementen in de stad heeft waarge nomen. „Volksleger" accooord. Het Fransche persbureau Agence France Presse deelt mede, dat het hoofdkwartier van het volksleger (Laskar Rajat), be staande uit vertegenwoordigers van Java en Madoera, besloten heeft de ontwerp overeenkomst van Cheribon te aanvaarden. Dit besluit is genomen tijdens een verga dering te Soerakarta. (Het volksleger om vat verschillende g<^vapende groepen die niet in het republikeinsche leger zijn op genomen). Aneta meldt uit Batavia d.d. 4 Decem- GEEN PAKJES MEER DOOR DE LUCHT NAAR IKDie. Wegens de beperkte laadruimte der vliegtuigen en de groote toeneming van de overige post stukken ziet het staatsbedrijf der P.T.T. zich gedwongen het vervoer met den luchtdlenst Amsterdam—Batavia van de z.g pakjes naar Nederlandsch-Indië stop te zetten. De verzen ding van deze pakjes zal dus voortaan uitslui tend per zeepost geschieden.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1