Vijf jaar geleden begon de aanval op Pearl Harbour Het N.V.V. heeft zijn standpunt bepaald Het wont avontuur van Thomas Toverbal Stemmen over Cheribon Thans zijn 1700 vroegere kamp-bewoners in vrijheid gesteld Nederlandsch requisitoir tegen Japan Nieuwe bonnen e Wereldnieuws Ruim 3000 Amerikaansche militairen slachtoffer van aanval zonder oorlogsverklaring /~\P 7 December 1941 begon de Japansche ^deelneming aan den oorlog met den on- verhoedschen aanval op Pearl Harbour, die den ondergang van talrijke Amerikaansche oorlogsschepen veroorzaakte. Een Japansche vloot van zes vliegdekschepoen, geëscorteerd door kruisers en torpedo-jagers kreeg op 5 November bevel zich naar de Koerillen te be geven. ®enzelfden dag vloog Saburo Kuruso naar Washington om te spreken over den vrede Later is gebleken, dat weliswaar Kuruso niets van de Japansche aanvalsplannen wist, doch dat de regeering die hem uitzond wel degelijk op de hoogte was van het lot dat Pearl Harbour wachtte. JAPANSCHE OVERVAL OP PEA! H. HARBOUR 7 DEC.'AI Admiraal Yamamoto kreeg opdracht vpn de Koerillen in Noordelijke richting te varen langs de Aleoeten, dan recht naar het Zuiden, tot een punt 2900 km ten Noordwesten van Oahu. Op dit punt aangekomen, moest de Japansche admiraal het sein tot den aanval afwachten. 3 December stelden de Japansche ambas sadeurs in Berlijn en Rome de Duitsche en Italiaansche regeeringen op de hoogte van de beraamde plannen om op 7 December den oorlog tegen Amerika te beginnen. Gedurende den nacht van 4 op 5 December arriveerde Yamamoto op het bepaalde punt, waarna hij onmiddellijk opdracht kreeg tot den aanval over te gaan. Full speed stoomde de Japansche vloot nu tot\op 300 km. ten Noorden van Oahu-, welk punt in den vroegen ochtend van 7 December werd bereikt. 350 Japansche vliegtuigen waren gereed voor den aanval. Aan boord van ieder vliegtuig was een kaart waarop stond aangegeven, hoe de Amerikaansche vloot was gemeerd in de haven. De luchtvloot was verdeeld in een hoofd aanvalsgroep en een tweede aanvalsgroep. 50 bommenwerpers, 40 torpedovliegtuigen, 50 duikbommenwerpers begeleid door 50 jagers, voerden den hoofdaanval uit in drie opeen volgende golven. De opdracht luidde: ver nietiging van de schepen in Pearl Harbour. De tweede aanvalsgroep bestond uit 170 vlieg- Sint Nicolaas bezoekt het Roode Kruis Sanatorium De oude bisschop heeft Woensdagmiddag voor enkele uren de stad Haarlem verlaten, teneinde zich te begeven naar het Roode Kruis Sanatorium te Santpoort, waar in blijde spanning de t.b c.-prftienten hem wachtten. De goed heilig man werd verwelkomd door den administrateur der inrichting, den heer L. de Graaf. Deze geleidde den hoogen gast naar de feestelijk versierde concertzaal, waar een aantal jeugdige patientjes hem toezong, en de beide „Pieten" strooiden met ouder- wetsche pepernoten. Sint deelde pakjes en versnaperingen uit in alle afdeelingen, ook de grooten werden niet vergeten. Bij hen was menig humoristisch oogenblik te beleven. Het kleine wereldje dat „sanatorium" heet, heeft zich dezen middag kinderlijk verheugd. Doktoren, verplegers(sters) en verpleegden, vooral de laatsten, die in de voorbije oorlogs jaren het leven van den allerzwartsten kant hebben moeten bezien, hebben genoten. tuigen Deze hadden tot opdracht, de Ameri kaansche vliegvelden op de Hawaii-eilanden buiten gebruik te stellen. Om vijf minuten voor acht begonnen beide aanvallen gelijktijdig, onder dekking van een zwaren regenstorm. Na verloop van 45 minu ten waren beide Japansche aanvallen uitge voerd. Toen toonde de oorlogshaven Pearl Harbour het trieste beeld van gezonken en brandende schepen. Vijf Amerikaansche oor logsschepen, waaronder de Arizona en de Oklahoma, waren vernield. In totaal werden 19 schepen getroffen. Van de 202 Amerikaan sche marine-vliegtuigen die op den noodlot- tigen ochtend op de velden waren, bleven er slechts 52 over. Het aantal dooden en gewon den was evenredig hoog. Ruim 3000 Ameri kaansche militairen werden slachtoffer van dezen Japanschen aanval, uitgevoerd zonder dat de oorlog was verklaard. Admiraal Yamamoto maakte zich spoedig met zijn vloot «lit de voeten. Hij had 60 vlieg tuigen verloren door het Amerikaansche af weergeschut. (Adv.) Ambtenaren en Onderwijzers onder hen mogen niet in hun beroep terugkeeren Gisteravond heeft de heer E. Kupers, voorzitter van het Nederlandsch Vakver bond, verklaard, dat hij zich geheel achter de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati plaatste en hiermede ook namens de Ne- derlandsche arbeiders meende te spreken. „Het alternatief", aldus de heer Kupers. „is slechts koloniale oorlog en dezen acht het meerendeel der Nederlandsche arbei ders moreel onaanvaardbaar. Men heeft immers de eigen zelfstandigheid te lief dan dat men deze aan een ander volk wil ont houden". De heer Kupers wees er op, dat men bovendien wel moest inzien niet naar eigen goeddunken te kunfien handelen. Engeland en Amerika zullen immers nooit wapens geven voor het herstel van de oude, zij het gewijzigde verhoudingen. Uitlatingen in de buitenlandsche pers, zoo zeide de heer Kupers, toonen aan, dat ge welddadig optreden niet zal worden geto lereerd, om maar niet te spreken van de houding, die de Vereenigde Naties dan zul len aannemen. De heer Kupers stelde vervolgens de vraag, of de zaak gered was, wanneer na een militair optreden de republiek versla gen zou zijn. „Dan vinden wij een geheel volk tegen ons." Dan zullen de Nederlan ders naar de meening van den heer Kupers even verfoeid zijn als de Duitschers het tijdens de bezetting waren. De heer Kupers bracht tenslotte naar voren, dat de militaire bevelhebbers in Indonesië en velen uit ondernemerskrin gen op Java met Linggadjati instemmen. Het N.V.V. verwaéht de aanvaarding van de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati en is er van overtuigd, dat het Nederland sche volk dit zal toejuichen. Een Indonesiër aan het woord. Gisteravond heeft kolonel Raden Abdoel- kadir Widjojoatmodjo, adviseur van den It.-gouverneur-generaal, een radiorede ge houden. De Indonesiër, zoo betoogde Abdoelkadir, wil noch Nederlandsch, noch Japansch on derdaan meer zijn: Noch Tokio noch Den Haag noch Londen zal hij weer als cen trum van zijn volksbestaan wiUen aan vaarden. De Japanners hebben den Indo nesiërs iets gegeven, dat een ieder, die het ernstig meent met de emancipatie van den Indonesiër, kan waardeeren: de positieve opvoeding van de Indonesische jeugd tot een burgerschap, aldus kolonel Abdoel kadir. Over de positie van de figuren Soekarno en Soedirman zeide kolonel Abdoelkadir dat men in Indonesië meer loyaliteit aan treft aan personen dan aan formules en principes. „Ir. Soekarno is nooit loyaal geweest te genover het gouvernement. Het waren de Japs, die hem, Hatta en Sjahrir hebben bevrijd, en indien Soekarno en Hatta thans met hun heele wezen hun mensohen trach- j ten te overtuigen van de noodzakelijkheid van de aanvaarding van het ontwerp,- be- teekent dit niet, dat zij loyaal zijn gewor den tegenover Nederland. Zij zijn slechts loyaal tegenover hun land en volk". „Ik durf niet te denken aan de vlrwer- ping van het ontwerp, omdat ik overtuigd' ben, dat de gevolgen catastrofaal zullen zijn", aldus eindigde spreker. Tekst van Bep Smits, met tekeningen van 3. Giesberts 18. Natuurlijk was de tijding ook doorge drongen tot het palcis van Koning Ananas. Terwijl de Oppertafelschenker tijdens de maaltijd den Koning een bokaal geurige druivenwijn met suiker aanbood, vernam de oude vorst de wonderlijke geschiedenis van Thomas en de gevonden kandijklont. Na zich driemaal bediend te hebben van de vispastei, en vijfmaal van de malsgebra- den kapoentjes gevolgd door tien warme abrikozentaarten, begaf Koning Ananas zich plechtig naar zijn vertrekken. Hij ver wisselde allereerst zijn nauwsluitend sta tiekleed voor zijn geelzijden kamergewaad met bijpassende muilen, vleide zich beha- gelijk op een rustbed neer en bleef een ogenblik indiep gepeins verzonken. Toen richtte hij zich moeizaam overeind, belde om zijn Hof secretaris Baron Bosbes tot Zoetekauw en droeg hem op den jongen Thomas Toverbal te verwittigen, dat Zijne Majesteit'hem als dank voor zijn roemruchte daad jegens Luilekkerland benoemd had tot Ridder in de Ananas-Orde met de Bananenschillen. Aan Jochem Fruitmes viel de eer te beurt uit de kandijklont een standbeeld te vervaardigen, gewijd aan Ceres, de Godin van den Overvloed. Hel beeld, dat ge plaatst moest worden op het Beschuitplein in de hoofdstad Roomhoorn, zou persoon lijk door Zijne Majesteit worden onthuld. Haarlemsch tribunaal Voor de vijfde kamer van het Haarlemsche tribunaal had zich de veertigjarige J. C. G uit Bloemendaal te verantwoorden, wien be halve zijn lidmaatschappen van de N S B.. W.A en N.V.D ten laste was gelegd, dat hij was opgetreden als particulier secretaris van W. K. uit Aerdenhout, den financieelen ad viseur van den hoofdstormer van den Jeugd storm, en dat hij deel uitmaakte# van de z.g. transportactie, een instelling van de Duit sche weermacht, welke tot doel had vrou wen en kinderen uit de kuststrook te eva- cueeren. Beschuldigde was reeds vele ja ren in dienst bij K. en teekende diens brie ven, ook al betrof het correspondentie voor de N.S B en andere organisaties. De verdediger, mr. R. Kalbfleisch, merkte op, dat G. door zijn loopbaan in de schaduw is komen te loopen van K aan wien hij zijn carrière te danken hgeft. Volgens pleiter zijn in het dossier stukken opgenomen, die aan K. toebehooren. Hem kan dus het verrichten van werkzaamheden, waarvoor K. verant woordelijk is. niet worden ten laste gelegd. Sigarenhandelaar had vele functies. De sigarenhandelaar H. H D uit Overveen was van 1937 af lid geweest van de N.S.B., 1941 aangesloten bij de W A. met als func tie colportageleider, hij maakte deel uit van den N.V.D. en trad op als kringleider van de afdeeling sigarenhandelaren van het .Front Nering en Ambacht". Behalve deze feiten waren hem ten laste gelegd zijn lid maatschap van de hulplandwacht, zijn werk zaamheden als chauffeur bij de verdedigings werken in Oost Friesland en het deelnemen aan transporten van vrouwen en kinderen, die naar Duitschland werden vervoerd. De voorzitter merkte op, dat D. een onder- scheidingsteeken voor offervaardigdheid had ontvangen, zoodat hij wel een vooraanstaan de medewerker geweest moet zijn Mr. S. C v. d. Wall trad als verdediger op Vroeger administrateur van den Jeugdstorm geweest. De achtste kamer behandelde de zaak te gen G. J. B.. die vroeger voor de eerste ka mer terecht had gestaan. Hij was in 1941 lid geworden van de N.S.B. en nadat hij een bankinstelling had verlaten, werd hij admi nistrateur op het stafkwartier van den ..Jeugdstorm" in Utrecht. Mr Lieuwe, de verdediger, merkte op. dat B. een idealist is, die daardoor geen boet vaardige houding wil aannemen, zooals vele verdachten voor het tribunaal wel doen. Hij verzocht een interneering op te leggen, ge lijk aan het voor-arrest. De uitspraken volgen op 18 December. Aqenda voor Haarlem Rembrandt: Het intieme leven van Don Juan (18 j.). Palace: Buchenwald (18 J Deze twee 14.00. 16.15, 19.00. Frans Hals: Contrabande (14 J.) 14,00. 16.30. 19.00 en 21.15 uur. City: Gewetens wroeging 14.15, 16.30, 19 00 en 21.15 uur. Spaarne: Ridder zonder vrees 14.00, 16.15. 19.00 en 21.15 uur Luxor: Het geheim van Mr. Wong (18 J.). VRIJDAG 6 DECEMBER Bioscopen <hs Donderdag. Rembrandt en Palace tevens voorstelling om 21.15 uur. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I. 301.5 M. 19.00 En nuSt, Nicolaas. 19.20 Volksmuziek school 19.45 Regeeringsvoorlichtingsdienst. 20 00 Nieuws. 20.05 Weeroverzieht. 20 08 Echo van den dag. 20.15 Radio Philharmonisch orkest. 21.00 Komt er eens kijken. 21.15 St Nicolaas luidt de bel voor Volksherstel. 23.00 Nieuws. 23.15 The Skymasters. 23.45—24.00 Orkest Bob Stanley. HILVERSUM II, 415.5 M. en 218 M. 19.00 Nieuws. 19.15 Comité Kinderbescherming. 19.30 St Nicolaasliedjes. 19.40 De vaart der vol ken 20.00 Nieuws. 20.05 Sinterklaasprogramma. 21.20 Orgel en viool. 21.30 Met band en plaat voor u paraat. 22.00 Nieuws. 22.15 Actueel geluid. 22.30 Werken van J. S. Bach. 22.45 Avondover denking. 23.00—23.57 Non-stop programma. Op dit oogenblik zijn in het rayon Haar lem (daaronder vallen ook de Zaanstreek, Heemskerk en Aalsmeer) 1700 politieke delinquenten vrijgelaten, onder het beding dat zij zich onder toezicht stellen van de Stichting Politieke Delinquenten te Haar lem. Alleen in Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort zijn het er onge veer 1200. De schifting is nog steeds niet ten einde. Er worden er nog eiken dag in vrijheid gesteld. Het is zoo werd ons door iemand die geregeld in contact is met de politieke delinquenten, verzekerd onjuist te mee- nen, dat de lichte gevallen het eerst behan deld zijn en dat nu de zwaardere aan de orde komen. Er is een mengelmoesje van gemaakt. In het begin waren er onder de in vrijheid gestelden personea waarvan gedacht werd „is het wel verantwoord die al op de maatschappij los te laten", nu ko men er daarentegen menschen uit de kam pen die zoo weinig op hun kerfstok heb ben, dat zij er zeker aanspraak op hadden kunnen maken om het eerst weer in vrij heid te komen. Maar zoo vervolgde on ze zegsman de indruk is, dat er heel weinig menschen onschuldig in de kampen zijn gezet. Het blijkt onomstootelijk, dat vrijwel alle gedetineerden stuk voor stuk een rekening te vereffenen hadden, ook al kan men in enkele'gevallen een verschil lende opvatting hebben over den tijd, dien zij van hun vrijheid beroofd dienen te zijn. In het algemeen kan gezegd worden, dat het gros der menschen, die onder toezicht gesteld zijn, zich goed gedraagt. Tot nu toe is men er in geslaagd voor een onderdak te zorgen, ook al is het in veel gevallen zeer bescheiden. Hoe meer er vrij komen, hoe moeilijker het wordt. Vooral in de laatste dagen ondervindt men dit. Men heeft nog steeds vastgehouden aan den stelregel alleen voor de politieke delin quenten woonruimte te vinden bij vroe gere geestverwanten. Vrijwel alle ontslagen N.S.B.-ers zijn op genomen in het arbeidsproces, ook al is het een feit, dat er werkgevers zijn, die weinig medewerking betoonen en er niet aan den ken zoo iemand aan te stellen als zij eenige kans hebben een anderen gegadigde te vinden. Aan verscheidene politieke delinquenten is arbeidsplicht opgelegd. De Gewestelijke Arbeidsbeurs zorgt dat deze personen ook inderdaad werk krijgen. Allen arbeid, die hen wordt toegewezen, moeteir zij aan vaarden. Een uitzondering maken de ambtenaren en onderwijzers. Deze menschen mogen voorloopig niet meer in vroegeren werk kring terugkeeren. Meestal geldt die uit sluiting voor 10 jaar. Voor ander werk deugen zij in den regel piet. De ervaring is dat een particuliere werkgever niet gene gen is om hen aan te nemen, uit de over weging, dat zij voor de vrije beroepen geen Een Londensch gezin, dat zijn tijdelijke woning in een kindertehuis op hooger bevel moest ontruimen, slaagde er na een dag lang zoeken niet in, een onderdak te vinden en trok toen een kerk op Broadway binnen, waar 't in de sacristie zijn tenten opsloeg. De rol van Nippon in Nederlandsch-lndië De Nederlandsche aanklager bij het ge allieerde gerechtshof te Tokio, mr. W. F. G. Burgherhoff Mulder, heeft Dinsdag in zijn requisitoir de Japanneezen ervan be schuldigd, de onafhankelijkheid van Ne derlandsch-lndië, na de overgave 15 Augustus 1945, te hebben georganiseerd. Hij verklaarde: „Gedurende drie jaren van bezetting hebben de Japanneezen de volledige annexatie van Java en Sumatra voorbereid door propaganda onder de jeugd, door het aan de bevolking opdrin gen van den keizercultus en het aanwak keren van de blankenhaat. Toen de mili taire situatie hopeloos was geworden, heb ben de Japanneezen slechts gedacht aan het toebrengen van een laatsten slag aan den Westerschen invloed. Zij hielden het bericht van de capitu latie met opzet gedurende een week ge heim en vormden in alle haast een in- heemsche regeering. Toen de militaire commandant op Java tenslotte de neder laag bekend maakte en afscheid van de plaatselijke bevolking nam, zwoer hij, dat de „eeuwige vriendschap" tusschen Japan neezen en de „Quislings" van „het Groot Azië" de nederlaag zou overleven. Het is goed in dit verband eraan te her inneren, dat de beklaagde Shigemitsu, de vroegere minister voor „Groot Oost-Azië", die de capitulatie heeft onderteekend, eind Augustus een interview toestond waarin hij hetzelfde bevestigde". De Nederland sche aanklager legde vervolgens den na druk op den tegenstand, dien de Nederlan ders aan den Japanschen druk geboden hadden en de weigering van zijn land om zich te laten gebruiken voor de Japansche hegemonie in Azië. Hij memoreerde in dit verband den druk, dien de Japanneezen van September 1940 tot Mei 1941 hadden uitgeoefend, en gaf als zijn meening te kennen, dat de Nederlandsche houding de Japanneezen gedwongen heeft Indo-Chma te bezetten om hun doorstoot naar het Zuiden welke bedoeld was als compen satie voor den mislukten Chineeschen veldtocht, voor te bereiden. Zij vermeden een openlijke oorlogsverklaring om zich bij verrassing van de kostbare oliebronnen meester te maken en zetten Januari 1942 op Sumatra troepen aan land onder hui chelachtige betuigingen van leedwezen, welke in woede overgingen, toen de Ne derlanders de installaties verwoest hadden. Dit kostte dan ook het léven aan de ge- heele blanke bevolking van Balik Papan. Het Gele Gevaar De Nederlandsche aanklager bij het tri bunaal te Tokio heeft documenten over gelegd, waaruit blijkt, dat de Japanneezen plannen hadden om niet alleen het Verre Oosten, doch practisch het geheele Weste lijk halfrond aan hun heerschappij te on derwerpen. Volgens die plannen hadden de Japanneezen hun invloedsfeer als volgt willen verdeelen: Ten eerste het door Aziaten bevolkte gebied, dat gemakkelijk onderworpen kon worden en onafhanke- J lijkheid zou verkrijgen, behalve in econo misch opzicht; ten tweede het door blan ken bevolkte gebied, dat zou komen te staan onder een negental „algemeene re geeringen" welke rechtstreeks met de kei zerlijke regeering te Tokio verbonden zou den zijn. Japan zou een gedeelte van Ca nada en den Amerikaanschen staat Washington stellen onder een Japanschen bestuurder van Alaska. Ook Midden- Amerika zou onder een Japanschen be stuurder komen te staan, waaromtrent men een overeenkomst met de nazi's zou sluiten. Nieuw-Caledonië zou gesteld worden on der den bestuurder van den Zuidelijken Stillen Oceaan. Volgens de documenten zouden Duitschland en Italië de hegemonie in het gebied van den Atlantischen Oceaan, Europa en Afrika onder elkaar moeten verdeelen terwijl de Sovjets voorloopig Midden-Azië voor hun rekening mochten houden. DE KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ EN INDIë. De afdeelirvg Heemstede van de Katholieke Volkspartij houdt op Vrijdag 6 December een vergadering, waarbij als spreker zal optreden Mr. A. C. Zandkuyl, oud-lld van den Volksraad Ned. Indlë, met het onderwerp „De Ontwerp Basisovereenkomst Linggadjati", voldoende aanpassingsvermogen hebben. Het gevolg is, dat die ambtenaren en on derwijzers nu als paria's langs de straat loopen. Er zijn al weer is onze zegsman aan het woord, die krachtens zijn functie herhaaldelijk met hen in aanraking komt verscheidene personen onder, die 25 of meer tnenstjaren hebben en die werkelijk niet veel misdreven hebben. Er zijn er bij die zich alleen om ideëele redenen bij de N.S.B. hebben aangesloten. Sommigen had den al weer lang voor het einde van den oorlog bedankt. Het is jammer dat niet elk geval op zichzelf bekeken kan worden, want dan zouden er ongetwijfeld gevonden worden die in aanmerking zouden komen voor een mildere bepaling. Nu worden allen over één kam geschoren. Maar de on billijkheid is, dat alle ontslagen delinquen ten weer de vreugde van het werken voor eigen levensonderhoud mogen deelachtig worden, uitgezonderd de ambtenaren en de onderwijzers. Er zijn er velen onder die het ontzettend vinden niet te mogen werken. In den regel zijn ook alle pensioenaanspra ken van deze menschen vervallen. De mo gelijkheid wordt onder oogen gezien om daar althans een verandering in te brengen. De volgende bonnen zijn geldig van 8 tot en met 21 December: Bonkaarten KA, KB, KC612 (strook no. 4) 51-1 Brood 800 gram brood 51-2 Brood 400 gram brood 51-1 Boter 125 gram boter 51-2 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet 51-3 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet 51-1 Melk 4 liter melk 51-1 Vleesch 100 gram vleesch 51-2 Vleesch 400 gram vleesch 51-1 Algemeen 200 gram kaas 51-2 Algemeen 50 gr. korstlooze kaas 51-3 Algemeen 500 gr. suiker, boterh.- strooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. 51-1B Reserve 1600 gram brood 51-1C Reserve 800 gram brood 51-2B, 51-2C Res. 3 liter melk 51-3B, 51-3C Res. 1 ei (vijfde klasse) 51-4B Reserve 100 gram kaas Bonkaarten KD, KE 612 (strook no. 41 52-1 Brood 800 gram brood 52-1 Boter 250 gram boter 52-2 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet 52-1 Melk 12 liter melk 52-1, 52-2 Vleesch 100 gram vleesch 52-1 Algemeen 100 gram kaas 52-2, 52-3 Alg. 250 gr. suiker, boterh. strooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. 52-4 Algemeen 1 ei (vijfde klasse) 52-1D Reserve 800 gram brood 52-2D Reserve 50 gr. korstlooze kaas 52-1E Reserve 250 gr. rijst of kinder meel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits 52-2E Reserve 600 gram bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid) Tabakskaarten enz. T 61* 2 rantsoenen tabaksartikelen V 62 200 gram chocolade en/of suikerw. X 61 2 rantsoenen tabaksartikelen X 62 100 gram chocolade en/of suikerw. Voor de week van 15 tot en met 21 De cember zullen nog bonnen worden aange wezen voor tabak, versnaperingen, bloem, koffie, thee en gedroogde zuidvruchten. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra, beschikbaar, zoodat meji in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. Op de bonnen voor tabaksartikelen zal bij aankoop van twee rantsoenen sigaret- ten'ten minste één rantsoen sigaretten, ver vaardigd uit Zuid-Amerikaansche tabak gekocht-moeten worden. Op de bonnen voor vleesch en melk mag eerst Maandag worden gekocht. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen „51-1 en 52-1 Vleesch" worden ingeleverd. De niet aangewezen bonnen van strook 3 kunnen worden vernietigd. Fruitbon langer geldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de geldigheidsduur van de bon nen 47-4 en 48-4 Algemeen, aangewezen voor het koopen van 2 kg appels en peren, verlengd is tot en met 28 December. Sportprogramma's voor Zondag Het programma van den Kon. Ned. Voetbal bond voor Zondag luidt: District I. Eerste klas: VSV—Emma; Sparta—EDO; DWS—Feljenoord; ADOHermes. District II, eerste klas: Xerxes Blauw Wit; Excelsior—DFC; Stormvogels—Nep- tunus. District I. Tweede klas B: SDW—Vrien denschaar. HBC—Watergraafsmeer; Volendam— Velsen; KFCOSV. Derde klas: De Meer—Bloe mendaal: DEM—Kinheim; Succes—Halfweg; Rlp- perda—De Meteoor Vierde klas: DCO—ABIM; DIO—The Unity: WE—Ontwaakt; ASRVVB; Vliegende 'ogelsFokke District II. Derde klas A: Lugdunum—TYBB; VCSBlauw Zwart. Vierde klas A: DOSR—Hillegom. In den Haarlemschen Voetbalbond worden gespeeld: Eerste klas A: Geel Wit—Onze Gezel len 2; Haarlem 3aHoofddorpsche Boys; Zand- voortmeeuwen 4VVB 2; Spaarndam—RCH 4; DEM 2—Halfweg 2; Beverwijk 2—HFC 3. Eerste klas B: Kinheim 2Concordia; Schoten 2Haar lem 4; Stormvogels 3—Waterloo, TYBB 2—EDO 3; RCH 5—DSK. Tweede klas A: Haarlem 5—Bever wijk 3; EHS 2—DEM 3; HBC 3—HFC 4; Schoten 3—Kinheim 3; EDO 4—THB 2. Tweede klas B: Halfweg 3—DIO 2; SVY—Kennemers 4; Ripperda 2—Terrasvogels 2; Haarlem 6—WD 2. Tweede klas C: DCO 2—Bloemendaal 3; Velsen 3—TYBB 4; Kennemers 5—WE 2; VSV 4—Schoten 4; RCH 6—DSS 2. Tweede klas D: Heemstede—Vliegende Vogels 2: RCH 7—Ripperda 3; EHS 3—Vogelen zang; DIO 3—Hillegom 2; Spaarnestad—Nieuw Vennep. Het hockeyprogramma luidt: Eerste klas, heeren: Be Fair—Leiden; HDM—Hilversum; HOC —TOGO; Amsterdam—Gooi; BMHC—HHYC; La ren—Delftsche Studenten. Eerste klas, dames: 't Gooi— BDHC; HHYC—Amsterdam; Hilversum —Rood Wit; Be Fair—HDM; HOC—TOGO Pro motieklas, heeren: HBS—Strawberries; Amster dam 3—Zandvoort; Alkmaar—BMHC 2. Tweede klas, heeren: Zuidwijck—BMHC 3; VCL—Allian ce. Promotieklas dames: HBSRood Wit 2. Tweede klas. dames: BDHC 3—Zandvoort; Lei den 2—BDHC 4; Clubhuis Te WerveEver Swift. Het programma van den Kon. Ned. Korfbal- bond vermeldt: Eerste klasse: Archipel—Koog Zaandijk; SVKSamos; Rohda—Oosterkwartier; DEDBlauw Wit. Tweede klasse C: Sport Ver eent—DTV 2; Watervliet—N'dam. Derde klasse C: Groen Geel 2—Aurora 1; D: Blauw Wit 4—Aurora 2;-Haarlem—Roda E: THB—Amum 2. Programma Haarl. Korfbalbond. Eerste klasse: Animo Ready 1Oosthoek 1; O'kwartier 3 THB 2; SV 2—Nieuw Flora 1. Tweede klasse: Haarlem 2Nieuw Flora 2; SV 3AAurora 4; Watervliet 3—SV 3 B; Onder OnsOosterkwar tier 3. Derde klasse: Watervliet 5—Animo Ready 3; Oosthoek 2Aurora 5. Adspiranten. Tweede klasse: Oosterkwar tier bSV a; Nieuw Flora a—Watervliet b. Derde klasse: Aurora c—Animo Ready b. De eenvoudige, houten bank, die een beetje doorbuigt bij het gewicht van de klanten des tuchtrechters, heeft een on aanzienlijk man tot zich genomen. Zijn ge baar is schutterig en zijn spaarzame haren liggen in een zilveren wolkje om het ge rimpeld gezicht. „Juist meneer, schoenma ker, ia, dat ben ik. Hem, den kleinen schoenmaker van der tig gulden in de week wordt ten laste ge legd, dat hij zijn klanten niet begiftigde met een briefje, waarop de gedetailleerde rekening van hun zolen en hakken ver meld staat. „Twee-en-zeventig ben ik ge worden meneer, en dien Duitschen maat regel heb ik nooit willen opvolgen". Den vergrijsden leest-kunstenaar wordt bijgebracht, dat het géén Duitsche maat regel is en dat de wet het nu eenmaal zoo wil, dus„Jamaar, meneer de edelacht. bare, als ik zoo'n daggie achter m'n bakkie troost zit bij moeder de vrouw, achter in het kamertje, dan kunt U toch niet van me verlangen, dat ik nog eens briefjes voor m'n klanten ga schrijven, néé, dan sluit ik de zaak liever en ga op kosten van de ge meenschap verder leven". De tuchtrechter „zit" er kennelijk mee: „Maar luister nou eens, als je die briefjes niet schrijft, dan kunnen we toch nooit controleeren, of je de prijzen goed bere kent?" Op dit moment heeft de oude ge wacht. Hij stijgt voorzichtig uit het wan- kele verdachtenbankje en pluist in zijn binnenzak. Een kinderschoen wordt te voorschijn gebracht, opnieuw gezoold, ge hakt en van een neusje voorzien, het neusje, dat door een vierjarigen dreumes kaal werd geschopt en nu een kleinen schoenmaker uit Haarlem-Noord gaat red den. „Wat docht U, dat ik hiervoor ge vraagd heb, voor dat neussie?" De tucht rechter weet het echt niet, maar zegt, dat het een gulden kosten mocht. „Een gulden, meneer?" komt de schoenmaker, „maar dat is toch veuls te veul voor zoo'n simpel neussienee hoor, vijf-ën-zeventig cent, dan is het goed betaald." En hoe de tiichtrechter ook praat van vastgestelde prijzen, de gedachten van den kleinen man zwerven uit de kille zaal naar de plaats, waar moeder de vrouw met een bakkie troost wacht en misschien wel een klant, die effies een stiksel in z'n neus wil heb ben. „Je kan die arme schobbers toch niet het-vel over de neus hale, meneer? Als ze het nou ereis beslist niet betalen kunnen, dan zeg ik, dat het wel goed is, we zijn toch op de wereld om mekaar te helpen, zeg nou zelf?" De tuchtrechter kijkt naar den griffier en de griffier kijkt naar den tuchtrechter, waarop deze de zaak sluit met: „Dan zal ik het ditmaal nog bij een waar schuwing laten, maar pas nou op en maak die briefjes voortaan in orde, want an ders kunnen we niet nóg eens de hand over het hart strijken". De man vertrekt, blij, er zonder boete te zijn afgekomen, maar met een hart, dat kennelijk niets verstaat van de moeilijkheden van dezen tijd. Wel van de nooden van zijn klanten en dat is ook wat waard. J. F. Financieele moeilijkheden der gemeenten In het belang van een zoo spoedig mo gelijken terugkeer naar geordende toe standen op het terrein van het financieel beheer der gemeenten heeft de minister van Binnenlandsche Zaken zich genood zaakt gezien met kracht op het spoedig inhalen van den achterstand bij het vast stellen der gemeentebegrootingen aan te dringen. Tegen gemeentebesturen, welke terecht een beroep doen op de in hun ge meente "heerschende buitengewone om standigheden, zullen geen onredelijke maatregelen worden getroffen. De verwachting, dat verhooging van de gemeentelijke inkomsten een aanmerke lijke verbetering van den budgetairen toestand der gemeenten zou teweeg bren gen, is voor den minister aanleiding ge weest het voor steun aan gemeenten te be stemmen bedrag op f 60 millioen te stellen. Nadere gegevens hebben aangetoond, dat dit bedrag herzien moet worden en gelijk zal moeten zijn aan het voor 1946 beschik bare bedrag van f 85 millieen. De tijdens de bezetting ingevoerde On- dernemings- en Vennootschapsbelasting werd onder pressie van den bezetter ook van toepassing verklaard op de gemeente lijke verzorgingsbedrijven. De heffing is echter stilzwijgend nagelaten zonder dat zulks op eenige officieele beslissing steunde. Nu het in de bedoeling ligt in 1947 een wettelijke voorziening te treffen, waarbij zal worden vastgelegd, dat de heffing de zer belastingen niet op de genoemde be drijven van toepassing zal zijn, werd op de Gemeentefondsbegrooting voor 1947 de opbrengst der Vennootschapsbelasting slechts pro-memorie geraamd. Het ligt evenwel- in het voornemen om een bijdrage uit de algemeene middelen van het rijk aan de eerste afdeeling van het gemeente fonds te verleenen ter tegemoetkoming in het nadeel, hetwelk dit fonds zal onder vinden, indien dit wetsontwerp tot wet zal worden verheven. De Australische minister van buitenland sche zaken, dr. Evatt. heeft in het parlement zijn instemming betuigd met het voorstel van John Mac Ewen den leider van de boeren partij, om schadeloosstelling te eischen van d« regeering der republiek Indonesia voor de nage laten betrekkingen van de twee Australische officieren, die 9 maanden geleden op Java wer den vermoord. Op de vraag van Mac Ewen, of de moordenaar» reeds gearresteerd waren en welke stappen er ondernomen zijn, beloofde dr. Evatt een onder zoek te zullen instellen. De UNO-gedelegeerde van Ecuador, spre kend in de economische en financieele commis sie, heeft voorgesteld dat de UNO aan de sta kende Amerikaansche mijnwerkers zal vragen „om weer aan het werk te gaan en aldus den onsterfelijken dank van de geheele wereld te verdienen". Manoeilski, afgevaardigde van de Oekraïne, heeft Molotof in de politieke commissie van de UNO „plaatsvervangend minister-president van de Sovjet-Unie" genoemd. Zooals bekend, werd Molotof tot nog toe altijd alleen maar als „minister van buitenlandsche zaken" betiteld. Volgens het Spaansche blad „Informaclones" worden in Frankrijk. „Internationale brigaden" gevormd om een inval in Spanje te doen. Hierbij zouden zich ook Joegeslaven bevinden. Het blad „ABC" levert commentaar op de debatten der UNO over de betrekkingen met Spanje en verklaart, dat het werkelijke gevaar voor den vrede aan de grens der Pyreneeën is te vinden. „Het kan niet worden ontkend, dat, indien Maurice Thorez premier van Frankrijk wordt, er een onmiddellijke herhaling zal zijn van het incident van October 1944, toen 5000 rooden die zoowel door Frankrijk waren uitge rust als geïnspireerd. Spanje binnenvielen", dus het blad. President Truman heeft de benoeming be kend gemaakt van Oliver Max Cardner tot Amerikaansche ambassadeur in Engeland. Hij volgt W. Averell Harriman op. die kortgeleden tot Minister van Handel 1» benoemd.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2