Tekort aan bouwmaterialen voor den Wederopbouw Het tekort aan hout is internationaal iKort en Bondig Niimeeesche Kunst in het Frans Halsmuseum Klein Ei (5e klas) HiUegom Gemeenteraadsvergadering Bennebroeh Bloemendaal Gebroeders H. beweren onschuldig te zijn aan den moord te Amsterdam Hef Existentialisme Het schema voor uitvoering van werken komt daardoor in gevaar Er zijn reeds vrij veel bouwvakarbeiders zonder werk De verwachtingen, die m§p aanvankelijk bij de Hoogovens te Velsen nog eenige van den Wederopbouw had, waren gunstig, werken worden stilgelegd. Daardoor zullen De start kon zelfs gelukkig genoemd worden! ongeveer een 300 bouwvakarbeiders zonder Het schema voor den Opbouw, waarmee het werk komen. Dit staat evenwel niet in ver- groote apparaat (hoeveel bureaux zijn er wel band met een tekort aan materialen Onder over het land verspreid, die werken onder het die 300 arbeiders zijn er veien uit Haarlem centrale bureau in Den Haag?) in 'het licht en Amsterdam. der openbaarheid trad, was veelbelovend. De Wij vroegen den directeur, den héér A. P. cijfers over de oorlogsverwoestingen en het M. van Riel, wat hij verwacht van de voor tekort aan woningen (als een gevolg van het uitzichten in de bouwvaknijverheid. Hij ver feit dat er in jaren niet gebouwd was, terwijl zekerde ons, dat hij in de toekomst geen blij de bevolking zich toch vrij normaal uitbreid- vende werkloosheid voor de bedrijven ver- de) waren ontstellend, maar daartegenover wacht, omdat er immers meer dan voldoende stond de troost, dat de Wederopbouw in werk voor deze menschen is? Er zal evenwel details berekend had hoe het kwaad bezwo- een weg gevonden moeten worden om te be ren kon worden. Volgens dit schema zou in reiken, dat de Wederopbouw de beschikking 10 jaar de achterstand weer zijn ingeloopen. krijgt over de bouwmaterialen die noodig Er was tot in details aangegeven hoe gewerkt zijn. zou worden. Zelfs waren er berekeningen i „Soldatenmoeder" door de P».R.A. gearresteerd De P.R.A te s-Gravenhage heelt me vrouw M A. H., meer bekend onder den naam „soldatenmoeder", gearresteerd. Zij wordt er van verdacht tijdens de bezet ting een landgenoot te hebben aangegeven bij de politie. Deze zaak is eerst nu aan de orde geko men, omdat er bij de P.R.A. tot dusverre geen klachten tegen haar waren binnen gekomen. Eerst na de publicatie, dat zij als „soldatenmoeder" naar Indië zou ver trekken, zjjn er geruchten ontstaan. Op verzoek van andere instanties is deze zaak thans in samenwerking met de Haagsche politie onderzocht. Daarna is de arrestatie geschied. Op 1 October 1945 hebben B. en W. van Bloe- mer.daal ongevraagd eervol ontslag verleend aan mej. J. B. p. als onderwijzeres aan de Juliana- school. MeJ. P ging hiertegen in beroep bij Gedeputeerde Stater-van Noordholland. Dit éol- lege heeft thans uitspraak gedaan en het besluit van B. en W. gehandhaafd. Gedeputeerde Staten achten het ontslag gerechtvaardigd. gemaakt over de verdeeling van de in ons land beschikbare bouwvakarbeiders. Alles sloot op papier als een legpuzzle. Men kreeg hét vertrouwen dat systematisch de oorlogs ellende bestreden en overwonnen zou worden! En daden paajden zioh aan woorden. In het eerste jaar is een groote hoeveelheid werk verzet. Niet alleen zijn vele beschadigde wo ningen hersteld, maar van de 10.000 nieuwe arbeiderswoningen die voor het eerste jaar waren toegezegd, zijn er 9200 aanbesteed. Maar na de gelukkige start is het minder goed gegaan. Het ging heel wat stroever loopen. Reeds nu is te voorzien, dat het sche ma, dat men in 1947 wil afwerken, niet vol ledig in uitvoering kan komen. Als reden wordt opgegeven het tekort aan materialen. Vooral hout. Wij geelden reeds eenige dagen geleden mede, dat de Wederopbouw toezeggingen die het voor 1947 gtdaan heeft, heeft ingetrokken, omdat zij nader bekeken moeten worden. Haarlem zou in 1947 aanvankelijk 400 nieuwe arbeiderswoningen mogen bouwen, maar nu weet men hier nog niet, hoeveel het er in werkelijkheid zullen worden, Bovendien is opdracht gegeven dat in. de arbeiderswonin gen zelfs in de woonkamers steenen vloeren gelegd moeten worden, om hout te sparen. Dat het op dit oogenblik niet vlot verloopt met de uitvoering van de plannen van den Wederopbouw, blijkt ook uit een andere om standigheid. Aanvankelijk waren alle bouw vakarbeiders in ons land aan het werk. De Wederopbouw had berekend, dat geen man netje gemist kon worden. Steden waar meer bouwvakarbeiders woonden dan noodig waren om te werk gesteld te worden aan objecten welke in die omgeving in uitvoering waren, moesten naar de getroffen gebiedén gezonden worden. Er werden zelfs maatregelen geno men om bouwvakarbeiders te scholen en te herscholen. Ook te Haarlem. Eenige honderden bouwvakarbeiders uit Haarlem waren elders aan het werk, meest in de getroffen gebieden. De laat ste twee weken zyn er evenwel naar de directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau te Haarlem ons mededeelt 94 bouwvakarbeiders teruggekomen, omdat zy niet verder konden werken wegens ge brek aan materialen. Het waren 30 tim merlieden, 4 metselaars, 21 stucadoors, 27 schilders, 9 voegers en 3 betonvlechters. Bovendien zullen er in de eerste dagen in de omgeving van Haarlem op Schiphol en Radio-uitzendingen uit de Begijnhofkapel Besprekingen zijn gevoerd tusschen de IKOR en de Nederlandsch Hervormde Kerk te Haarlem, om het volgend jaar re gelmatig diensten te houden in de Begijn hofkapel, welke door de radio uitgezonden zullen worden. De kapel is uitstekend ge schikt voor een radio-uitzending. Reeds 'zijn enkele data bepaald. Vermoedelijk zal éénmaal per maand een dienst worden ge houden, doch de plannen hiervoor moeten naar men ons van de zijde der kerkvoogdij mededeelde, nog worden uitgewerkt. Hier mee hangt ookgsamen het houden van godsdienstoefeningen in de Begijnhofkapel door de Haarlemsche Ned. Herv. Gemeen te, die sedert het samengaan met de Ge reformeerde Kerk in H.V. ook de beschik king heeft over dit kerkgebouw. Botsing in het Kinlieimpark Dame uit Bloemendaal gewond Woensdagmiddag ontstond op den hoek van de Dr. Dirk Bakkerlaan en dé Ign. Bispincklaan in het Kmheimpark te Bloe mendaal een aanrijding tusschen een auto bus van de N.Z.H. en een personenauto. Daarbij werd een inwoonster uit de ge meente, mevrouw D. ernstig gewond. De autobus kwam uit de Ing. Bispinck laan en wilde de Dr. Dirk Bakkerlaan in rijden. In deze laan reed een auto, be stuurd door den heer B. D. Bij den hoek moest hij het verkeer van rechts laten voorgaan, doch reed door, met het gevolg, dat de auto tegen de autobus botste. De heer D. viel uit de auto en werd licht ge wond. Zij echtgenoote, die naast hem zat, was er erger aan toe. Zij brak een sleutel been en liep inwendige kneuzingen op. Na ter plaatse voorloopig te zijn verbonden, is mevrouw D. naar het "Diaconessenhuis vervoerd. De inzittenden van de autobus liepen geen wonden op. Dit voertuig had lichte schade en kon ter plaatse worden gerepa reerd. De auto was daarentegen ernstig beschadigd. BINNENLAND Op de rijksbegrooting is een post van f 700 000 uitgetrokken voor den aanleg van de gastrans- portleiding tusschen de Hoogovens te IJmutden en de gemeente Hoorn, via Velsen en Alkmaar. Het ligt in het voornemen dezen aanleg voor rekening van het Rijk te doen geschieden en de kosten t. z. t. aan de belanghebbenden in reke ning te brengen. Met den aanleg hiervan is reeds begonnen. HAARLEM EN OMGEVING A. W. Luikinga te Haarlem slaagde aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid. Academische Examens. Aan de Leldsche Universiteit is voor het candddaats-examen Ge schiedenis geslaagd de heer J. J. Peereboom uit Heemstede. St. Nicolaas was Woensdagmiddag bij de In dische Buurtvereeniging te Heemstede te gast in „Het Wapen van Heemstede". Na dit feest maak te St. Nicolaas te paard en voorafgegaan door een muziekkorps en fakkeldragers, een rond gang door de Indische Buurt, waarvoor natuur lijk groote belangstelling was. Elders in dit nummer geven wij bijzonder heden over de vertraging die het werk van den Wederopbouw in ons land ondervindt door het tekort aan materialen, vooral van hout. Wij hebben in kringen van den houthandel geïnformeerd naar de oorzaken van dit tekort. Wij kregen daarbij het volgende antwoord: Het tekort aan hout in ons land is niet allereerst een gevolg van de moeilijkheden met deviezen, maar komt vooral door het feit, dat over de geheele wereld schaar.sch- te aan dit materiaal bestaat. Kort na den oorlog is er in ons land veel hout aangekomen. Dit had onze regeering vóór het einde van den oorlog in het buiten land gekocht, vooral in Zweden. Daardoor is het te verklaren, dat er in ons land aanvan kelijk een zeker optimisme bestond wat onze houtpositie aangaat. De Wederopbouw kon dan ook het eerste jaar naar behooren werken. Maar toen die houtzendingen gedeeltelijk verwerkt waren, kwamen er moeilijkheden. Het bleek toen, dat het niet gemakkelijk was nieuwe voorraden te koopen. Finland is als hout exporteerend land voorloopig uitgeschakeld. Het heeft belang rijke gebieden aan Rusland moeten afstaan en bovendien gaat vrijwel de geheele hout export naar Rusland in den vorm van herstel betalingen. Zweden, dat vóór den oorlog 2528 van onzen houtinvoer voor zijn rekening nam, levert nu minder. Dat komt omdat Zweden alleen hout wil leveren in ruil voor steen kolen. Bovendien zit Zweden met de moei lijkheid van een tekort aan arbeidskrachten Duitschland levert ons den laatsten tijd nog al wat hout. Dit moeten wij evenwel in dollars betalen. Ons oog is nu op Suriname geslagen. Dit is een hout-rijk land, maar kan nog niet veel leveren. Het zou anders worden als de hout-exploitatie op groote schaal wordt aan gepakt door krachtige ondernemingen. Er is daar hout in verschillende soorten, misschien wel een 80, van het gemeenste tot het mooi ste. Er is evenwel weinig timmerhout onder. Het meeste hout leent zich het beste voor de Let op de slechthoorenden Het komt den laatsten tijd herhaalde lijk voor, dat slechthoorenden het slacht offer worden van aanrijdingen. Dit vloeit voort uit het betreurenswaardige feit, dat automobilisten niet voldoende aandacht schenken aan het S.H. schild,*dat aan de fiets van iederen slechthoorende is be vestigd. Degenen, die er wel aandacht aan schenken, dienen bovendien te bedenken, dat gebruik van den klaxon weinig of geen zin heeft. Vaart verminderen en ruimte geven is hier een vereischte. meubelindustrie. Dan is er nog een andere moeilijkheid. De bosschen zijn niet zoo dicht beplant. Men vindt er 6lechts 4080 m3. hout per h.a terwijl die hoeveelheid in Zweden 200 m3. is. Er komt thans reeds geregeld hout uit Suriname aan. De verwachting is dat dit nog zal toenemen. Onze hout-positie is dus zoo .besloot onze zegsman niet best, maar wij hebben toch wel hoop, dat zij in de naaste toekomst wat verbeteren zal. Alles wordt gedaan om dit te bereiken. Op volledige medewerking der regeering kan gerekend worden. Burgerlijke Stand HAARLEM, 4 December 1946. BEVALLEN: l Dec., p. q. Offerman—v. Ko- ningsbruggen, d.; 2 Dec., J. C. v, Dansik—Hirs, z.; J. Rijpma—Kok, d.; N. H. J. M. v. Eijden— Kerstholt, d.; J. M. Jolimk—Linden'born, d.; 3 Dec., O. N. Tremonti—Piazza, z.; C. P. Beens— Mieniis, d.; 4 Dec., C. v. BemmelKopjes Nie- man, z.; A. C. Cornelissen—Smol, z.; G. A. E. v. Rooij—Ultterhoeve. d.; A. M. Heus—Henskes, z.; C. NagtegaalAs, d. ONDERTROUWD: 4 Dec.. L. P. Loos en G. d. Best; W. A. G. Merbies en J. C. v. Bemmel: N. J. H. v. Wonderen en M. H. Spook; W. v. Wort en M. Weerman; M. B. Scheffer en E. J. Steen- kist; E. F. Lablans en H. M. d. Wiilde; J. M. v. d. Aa en A. Doezie; P. Gerrits en A. Schmitz; H. Wijninckx en E. Schuurman; H. F. v. d. Aard weg en H C. Spruijt; S. v. d. Pols en J. Balk; A.»W. Burdorf en W. T. Willems; A. Vrijbloed en E. A. Veenstra; J. P. G. Baars en C. G. Fiel- mich; A. H. v. Dijk en M. T. H. Weijnen; P. N. Valk en A. Kok; W. Bouw en C. Erbrink; P. Stokman en W. P. Rost; E. A. Gobes en D. J. v. d. Berg; D. v. d. Starre en D. C. Roosen; A. A. Calandt en M. C. D. Wijker; P. J. Oors en G. B. Steenstra; J. B, Hageboud en T. v. d. Heide; J. H. J. Mathijssen en C. W. Kokke; A. Planting en A. C. Lewis; J. Schaap en S. Prytherch; J. C. Balk en G. E. Mentjox; K. J. Hallebeek en B. Woudsma; T. v. Domse- laar en H. Posthumus; J. J. Bamhorn en E. v. d. Ree; M. v. Eis en H. J. v. Angelen; A. v. d. Wai en R. R. Bruinewoud; H. F. du Maine en A. A. Dubelaar; T. J. v. Vastenhoven en A. M. A. Huis in 't Veld. GEHUWD: 4 Dec., C. J. v. d. Schalk en G. A. Konings; C. M. La Grouw en A. J. M. Emans; A. Nolet en L. H. Hutteman: L. v. Meeleren en L. v. Wijlen; G. d. Graaff en P. J, Moerkerken; A. M. S. v. Gennip en W Koning: C. P. Koster en J. Keur; J. H. v. d. Berg en E. Daemen; L. Paardenkooper en J. L. d. Groot; J. v. Berk en A. Siderius; C. Walker en H. J. Schouten; H. Ducro en M. C. Kieft; H. B. Post en G. A. v. d. Maat; C. Razenberg en B. D. Westerhuis; A. M. Zoutman en J. A. Taling; A. Groen en J. D. Krikke; P. J. John en R. W. P. C. M. Siegmund: K. Meijboom en A. Arends. OVERLEDEN: 2 Dec, M. G. M. Bode, 6 m., Gasthulsvest; W. .Houweling, 8 j., Assendelver- straat;.J. A. J. M. v. d. Weiden, 57 j., Hazepaters- laan; H. C. Campfens, 83 j., Schoterweg; A. Pijl —Pijl, 91 j., Ripperdastraat; 3 Dec., J. C. v. Dansik, 16 u., v. Oosten de Bruynstraat. Heden rtus nn St Nienlaasdas In tegenwoordigheid van eenige Nii- meegsche en Haarlemsche kunstenaars werd in de expositiezaal van het Frans Halsmuseum Woensdagmiddag de tentoon stelling geopend van werken der jonge „Gemeenschap van Nijmeegsche Kunste naars". Onder auspiciën van Ktinst Zij Ons Doel en op initiatief van Nederland's Volksher stel werd deze collectie bijeen gebracht. Het is de eerste daad- in het kader der cul- tureele uitwisseling op het gebied der beeldende kunst. Het openingswoord werd gesproken dooi den heer H. Franken, oud-wethouder van Nijmegen, die den burgemeester vertegen- woordigde. Hij bracht dank aan Haarlem's gemeentebestuur en aan den heer Baard, directeur van het Frans Halsmuseum. Met voldoening deelde hij mede, dat de expo sitie van het Haarlemsche werk in Nijme gen werd bezocht door 2200 belangstel lenden. Met eeh hartelijk woord dankte hij persoonlijk den heer van Liemt voor alles wat hij als directeur van Volksherstel voor Nijmegen heeft gedaan; hij wenschte in de medewerking der Nijmeegsche kun stenaars een blijk te zien van groote er kentelijkheid. Over het enorme werk, dat Haarlem heeft mogen verrichten tot leni ging van den nood van het zwaar beproef de Nijmegen, spra» wethouder Geluk. Hij legde den nadruk op het belang van het contact dat tusschen beide steden is ont staan. Haarlem kende de verplichtingen, die door de ellende en ontbering van het „petekind" Nijmegen werden opgelegd en heeft die met groot enthousiasme vervuld. Albert Arens. voorzitter van Kunst Zij Ons Doel, heette de Nijmeegsche collega's welkom, vooral ook omdat de nauwelijks opgerichte „Gemeenschap" met deze ex positie debuteert. Hij hoopte, dat de be langstelling voor de Nijmeegsche kunst in Haarlem die van de Nijmegenaren nog zou overtreffen en besloot met den wensch. dat dit ook daadwerkelijk materieel zou worden getoond. Met een vlot woord vroeg de voorzitter der „Gemeenschap" de aandacht voor wat hij noemde „het beste, wat zijn stadge- nooten konden brengen". Nijmegen heeft ontzettend geleden, ver schrikkelijke offers moeten brengen, maar... wij hebben gewerkt. Jongeren en oüderen Vreemde voetbalwedstrijd. - In Cambridge werd onlangs een voetbalmatch gespeeld tusschen twee vijftientallen. Het vreemde van dezen wedstrijd, afgezien van de on gebruikelijke costuums, was, dat hij gespeeld werd met drie ballen. De belangrijkste regel was, dat men den hoed af moest nemen, alvorens den bal te mogen aanraken: Het Kamerlid Schouten over Indië Vrijdagavond 13 December belegt de Centr. A.R. Kiesvereeniging te Haarlem een vergadering in de Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht, in verband met de In dische kwestie, waar als spreker zal op treden de heer J. Schouten, voorzitter der A.R. Tweede Kamerfractie en voorzitter van de Anti-Rev. Partij, met het onder werp „De zaak van Indië". Woensdagmiddag kwam de gemeenteraad van Hillegom in openbare vergadering bijeen. Vóór de officieele opening werd eerst Dr. A. v. Straa- ten (KiV.P.) als lid geïnstalleerd Tijdens de ver gadering toonde de heer v. Ligrop (K.V.P.) zich allesbehalve ingenomen over het feit dat een ingekomen stuk (overbruagingsregeling salaris sen secretaris en ontvanger) pas nu aan de orde kwam, waar reeds een maand geleden eventueele bezwaren bij Ged. Staten hadden moeten zijn ingediend. Nadat de voorzitter een en ander had rechtgezet werden de ingekomen stukken goed gekeurd. De voorloopige vaststelling van de reke ning der gemeente over het dienstjaar 1943 was feitelijk een meevaller; het teko* was geraamd op f 186.020.06 doch het bedroeg „slechts" f 139.897,64. Het voorstel tot intrekking van het besluit inzake Intrekking van de „drooglegging" van de Molenstraat ontlokte nogaT wat discussie, doch het werd aangenomen met 10 stemmen voor en 3 stemmen tegen. Uit het debat bleek overigens dat de Hillegomsche burgerij als regel niet zoo bijzonder is ingenomen met een café „in de buurt". Het voorstel tot verkoop van ongeveer 5000 M2 grond aan de Jhr. Mockkade, aan de machine fabriek H. Vissers te Nieuw Vennep genoot de algemeene instemming. Het voorstel tot verkoop van grond ten behoeve van den woningbouw werd zoodanig gesplitst dat het tweede gedeelte werd aangehouden. De voorzitter gaf een uitvoerige uiteenzetting over de plannen die ten aanzien van dit project en den woningbouw in de toekomst bestaan. Op het terrein dat den schoonen naam „De Hoeden doos" draagt zal een hertenkamp komen, waar voor, een crediet van f 10.500 werd verkregen. Het Wilhelminapark wordt geheel gerestaureerd, waarmede een bedrag van f 16.000 gemoeid is. Ook deze plannen gingen er zonder hoofdelijke stemming door. OUD-ALGEMEEN OVERSTE OVERLEDEN Te Bennebroek is in het Moederhuis van de Congregatie der Zusters Franciscanessen in den ouderdom van 76 jaar overleden de Eerw. Zus ter Carolina (in de wereld J. M. E. Albering) Gedurende 24 Jaar heeft zij de Congregatie be stuurd. Heden, Donderdag, vond in de kloosterkapel de plechtige uitvaart plaats, waarna op het klot^terkerkhof de begrafenis geschiedde. Reeds geruimen tijd moeten in de Gerefor meerde Kerk te Bloemendaal, aan de Vijverlaan. des Zondagsmorgens twee diensten worden ge houden, omdat het gebouw te klein is geworden. Maandag is een geméenteavond gehouden, waar in de noodzakelijkheid tot het vergrooten van het kerkgebouw werd besproken. Toegelicht door lantaarnplaatjes werd een mooi plan voor gesteld, waarna besproken werd of men al of niet tot uitbreiding zal overgaan. Een beslissing werd dezen avond niet genomen, deze ligt trou wens in handen van den Kerkeraad. Zij worden binnenkort naar Nederland overgebracht Over de arrestatie van de gebroeders H. in Frankfort aan de Main heeft luitenant Velleman van de Nederlandsche militaire missie aldaar nog enkele bijzonderheden medegedeeld. Hij had de berichten over den moord in de Warmoesstraat te Amsterdam in de Nederlandsche couranten gelezen en een der bladen bewaard, waarin ook de foto's van de gebroeders H. waren opgenomen. Hij herkende C.H. als den man, die meermalen in Duitschland was geweest en die reeds eeni ge keeren door de Nederlandsche militaire missie via het repatrieeringskamp in Wies- baden naar Nederland was teruggezonden. Enkele dagen geleden werd de Nederland sche militaire missie in Frankfort gewaar schuwd door den heer Van Zanten, tolk bij het Duitsche gerechtshof, met de mededee- ling, dat twee Nederlanders zich in de ge vangenis bevonden en dat zij ter beschikking waren gesteld van de Nederlandsche mili taire missie. Twee officieren begaven zich daarheen, waar hun werd medegedeeld, dat het de gebroeders H. waren. De broers ont kenden echter iets met de moordzaak in Ne derland uitstaande te hebben en beweerden dat zij alleen gearresteerd waren, omdat zij zonder geldige papieren de grens overschre den hadden Toen luitenant Velleman in de gevangenis arriveerde, waren inmiddels de broers aan een eerste verhoor onderworpen De Nederlandsche kranten met de foto's wa ren hun op dat oogenblik nog niet getoond en Jacob H. hield halsstarrig vol, dat hij voor een fietsendiefstal ingerekend was in Den Haag. Daar was hij uitgebroken en nu had hij geprobeerd op de zwarte markt in Frankfort iets te verdienen. De politie had hen aan gehouden. omdat zij zonder papieren rond liepen. Zij waren daarvoor veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De luitenant verzocht toen met Jacob te mogen spreken. Na een inleidend praatje haalde hij plotse ling de krant uit zijn zak en vroeg hem, wij zende pp de foto van Cornelis, of hij dat was. Jaap zei „Nee, dat ben ik", wijzende op de andere foto. De luitenant verzocht hem het verhaal te lezen. Jaap werd lijkbleek, be gon te lezen en toen hij klaar was, kreeg hij zijn brutaliteit terug. „Zij kunnen wel zoo veel vertellen! Dat hebben ze mooi in el kaar gezet. Dat ik een dief ben, dat weet ik, maar aan deze handen kleeft geen bloed" Jaap verklaarde, dat hij uit het Huls van Bewaring in Den Haag had kunnen ontvluch ten, doordat men hem een paar schoenen had bezorgd, waarin een ijzerzaagje verborgen was. De broers zijn thans geboeid en voor hun cellen is een wacht geplaatst. Naar Nederland. De Duitsche politie-autoriteiten hebben aan de Amsterdamsche recherche medege deeld, dat de gebroeders H. over twee we ken naar Nederland overgebracht zullen worden. De hoofdstedelijke politie zal hen dan con- fronteeren met den derden verdachte, L M. van der H.. die zich twee dagen na den moord bij de Haagsche politie heeft aan gemeld Hij verklaarde toen, door een der gebroeders H. bewusteloos geslagen te zijn. Eerst nadat de logementhoudster was ver moord, is hij volgens zijn mededeelingen weer bij kennis gekomen. Van der H. aan den dood ontsnapt Het heeft Intusschen weinig gescheeld, of het lot was de beide gebroeders zeer gunstig gezind geweest. Van der H„ die er bij zijn arrestatie zeer vervuild uitzag, kreeg een ernstige infectie. Hij werd in een ziekenhuis opgenomen en na enkele dagen gaven de doktoren alle hoop op. Zoo opende zich voor de gebroeders H. de mogelijkheid alle schuld op Van der H. te werpen. Het tegendeel zou moeilijk te bewijzen zijn geweest. De zieke stierf echter niet en is thans reeds weer bij na hersteld. hebben zich ingespannen en nü, in alle eerlijkheid, bieden zij het beste aan, wat ze gemaakt hebben. „Wij kunnen niet be ter", sprak Chris le Roy. Ook hij dankte de gemeente, den directeur van het Frans Halsmuseum en Volksherstel en beval het arme, geteisterde, berooide Nijmegen in Haarlem's sympathie aan... „Er is hier een schilder vertegenwoordigd met twee doe ken", zei hij, „die zijn geheele bezit vor men; niets, letterlijk niets is hem overge bleven De groote benedenzaal en nog een paar bovenvertrekken zijn met het werk der Nijmegenaars gevuld. De verscheidenheid is groot. Eenige der exposeerende schilders waren bij de opening aanwezig, maar veel, veel te weinig Haarlemsche artisten. H. M. Lezing door Mme Simone de Beauvoir De tijd, dat nieuwsgierigen op hun „sight-seeing tours" naar Café de Flore, in het Parijsche Quartier Latin, togen, om onder het genot van een Pernod, Jean Paul Sartre en zijn discipelen te bekijken, is voorbij. Het bestaan van het Existentialis me is erkend. Een van deze discipelen. Madame Simone de Beauvoir, romanschrijfster en filosofe, hield Woensdagavond in de Begijnhofkapel voor „Les Conférences francaises" een cau serie over deze nieuwe filosofische stroo ming. Een filosofie, die het „bestaan" als de essentie beschouwt. Tevens een filoso fie, die voor hen die haar aanhangen tot een alles omvattende levensbeschouwing is geworden. Zooals Madame de Beauvoir zeide: „Als men Existentialiste is, kan men niets anders meer zijn". Het Existentialisme legt den nadruk op de tweeslachtigheid van den mensch. De mensch is slaaf en meester tegelijk. Waar een andere wijsbegeerte probeert deze tweeslachtigheid te verdoezelen, tracht het Existentialisme den mensch middelen aan de hand te doen, teneinde zijn houding te bepalen. Het stelt den mensch bewust voor het probleem van zijn verantwoordelijk heid tegenover zichzelf en zijn mede- mensch. De mensch is wat hij van zichzelf maakt. Naast de erkenning van den belangrij ken invloed, dien omstandigheden van bui tenaf op den mensch uitoefenen, leggen de Existentialisten den nadruk op de vrije keuze. Belemmerende invloeden kunnen wèl de macht van den mensch beperken, maar met deze beperkte macht moet de mensch, in volkomen vrijheid, zelf zijn keuze bepalen. Men kan echter niet alleen vrij zijn, maar moet aan een ieder zijner medemenschen dezelfde vrijheid toeken nen. Dit is ook de reden, dat het existen tialisme zoo vijandig staat tegenover het fascisme. Het eenige bezwaar van deze ongetwij feld zeer interessante causerie was, dat de schoone en charmante spreekster met zoo'n verbijsterende snelheid doceerde, dat zij zelfs voor hen, die de Fransche taal be- heerschen, soms moeilijk te volgen was. Men leest een wijsgeerig werk niet met de snelheid, waarmee men een romannetje van Edgar Wallace verslindt. MUZIEK De Nederlandsche Opera met „Riffoletto" Een uitverkochte Stadsschouwburg, „open doekjes" en slotovaties. De Ned Opera gaf „Rigoletto" in het Italiaansch. Alwie de dietsing van Mozart's „Entführung" als een miskenning van zijn veeltalige bedrevenheid gelaakt had kon dus nu tevreden zijn Of echter het overgroote deel van het publiek er m'eer door genoten of begrepen heeft, mag men betwijfelen. Intusschen heb ik het ge heugen der vocale artisten, dat nu op een dubbel zware proef gesteld werd, bewonderd. Vlot ging het; echte Italianen hadden het hun rftet kunnen verbeteren. Ook niet, wat stem menschoonheid en zangtechniek betreft. Zelfs is voor onzen smaak een soprano leggiero als Louise de Vries, die bij gelijke zekerheid van intonatie in elke hoogte beschaafd en mooi klinkt te verkiezen boven een Italiaansehe, welker scherpte vaak aan die eener esclarinet doet denken. De bariton Theo Baylé (Rigolet to). de tenor Chris Scheffer (Duce di Mantua), de bassen Siemen Jongsma (Monterone) en Gerard Groot (Iparafucile) en de mezzo Jo v. d. Meent (Maddalena), om slechts de hoofd personen te noemen, kunnen het met succes tegen de beste Italiaansehe stemmen opne men. Ook de anderen en de koren deden uit stekend werk, evenals het wegens de geringe plaatsruimte in den bak zeer gereduceerde orkest En dat de tooneelruimte uitbreiding behoeft is Woensdagavond opnieuw gebleken: voor massale effecten is ze te klein. De mu zikale leiding was bij den onderdirigent Joan Kalff in goede handen. Verder heeft deze op voering bewezen: lo dat de werken uit Ver di's glansperiode 1850) ondanks de ver guizing die ze destijds van de Wagneriaan- sche wereld ondervonden, nog niets van hun levenskracht hebben ingeboet. 2e dat ze toch wel enorme dramatische kwaliteiten hebben nevens de veelal gewraakte „deuntjes"; 3e dat bij een opera-opvoering de werking der muziek primair, die der tekstwoorden secun. dair is: 4e. dat soms voor de vertegenwoordi gers van de pers de minst gewilde plaatsen gereserveerd worden. Ik heb tenminste het werkelijk goedes.spel slechts ten deele kun nen zien. K. DE JONG. Nader gerechtelijk onderzoek naar taxi-overval De Haarlemsche arrondissements-recht- bank heeft de zaak, betreffende den taxi- overval in Halfweg in Augustus, tegen de drie Hagenaren J. W. S., H. B. W. en W. J. L. terug verwezen naar den rechter commissaris voor een nader onderzoek, overwegende dat vooral de gedragingen en de gebeurtenissen, die aan den overval voorafgingen niet voldoende belicht zijn. De geëischte straffen waren indertijd: tegen S. 4 jaar, tegen W. 2 jaar en tegen L. 8 jaar. Vonnis tegen roulette-spelers. Conform den eisch werd J. B. uit Am sterdam, die tezamen met een anderen J. B. er van verdacht werd, in Juli te Zand- voort gelegenheid te hebben gegeven tot hazardspel, veroordeeld tot 4 maanden ge vangenisstraf. De tweede B. zal, voor zijn belangrijker aandeel 5 maanden in afzondering moeten doorbrengen, eveneens overeenkomstig den eisch. De Amsterdammer H. V„ tegen wien wegens zijn ondergeschikte rol f 200. boete was gevraagd, zag in het vonnis zijn straf vastgesteld op f 150. A. G. en J. K„ eveneens uit de hoofd stad kregen respectievelijk als ex-bank- houder en „roulettedraaier" 3 en 4 maan den. Tenslotte werden A. W. en H. A. V. bei den uit Amsterdam, vrijgesproken. Heden, dus op St. Nicolaasdag. is een bon bekend gemaakt, waarop voor perso nen „van nul tot twintig jaar" een klein ei (5e klas) verkrijgbaar is. Dit blijde nieuws gewerd ons gisteren en het moet velen getroffen hebben. Want bleek er niet zonneklaar uit, dat ook de Overheid door den St. Nicolaas-geest was bevangen en haar edelmoedige aandrift, om de kinderen van Nederland op dezen dag met een surprise te verblijden, niet had kunnen weerstaan? Zeker, zij bleef zich daarbij bewust van haar verantwoor delijkheid. Surprises zijn duur in dezen tijd. Onze kippen hebben voor de deviezen moeten leggen. Voor de Engelschen, bij voorbeeld. Die zijn dol op den drank advo caat en advocaat is in substantie: ei. Be schonken ei. Dus heeft de Overheid, hoe mild haar St. Nicolaas-stemming ook mocht zijn, zich moeten beheerschen en zich die nen te bepalen tot een klein ei (5e klas). Tóch aardig, zal menigeen gedacht hebben. Op de waarde van het geschenk komt het niet aan. Des te meer op het goede hart. Misschien heeft prof. Lieftinck het zelf wel bedacht. Een aardige man. Praten wij eigenlijk wel hartelijk genoeg tegen de Overheid? Wie goed doet, hoort toch goed te ontmoeten. Hoe heerlijk te bedenken, dat vanavond in tallooze gezinnen gezegd zal worden: „Wij hadden niet veel voor de kinderen, maar nu is er gelukkig voor ieder een pakje bijgekomen. Allemaal, van nul tot twintig jaar, zullen zij met een juichkreet dit geschenk ontvangen, als het van zijn tallooze papieren en touwtjes ont daan is. „Ha, klein ei 5e klas!" zullen zij roepen. Behalve dan natuurlijk de zuige ling, het kind van nul jaar, maar het zal «kraaien. Zoo zachtzinnig en lief kan men erover denken. Er zijn ook andere overwegingen. Hebt u het'Klein Ei 5e klas al gezien. Het is erg klein. Een zich respecteerende kip zou er zich voor schamen en slechts een zwak en kort tok-tok durven doen hooren als zij zooiets gelegd had. Het doel aan verschei dene kleinere vogels denken. En wij gc- looven niet dat het Zwarte Ei van deze concurrentie geschrokken is, al kost dit maar I6V2 cent. Want zwart kan men zich het Groote Ei aanschaffen, ongeklasseerd, maar in verschillende maten en prijzen. En welke surprises bezorgt minister Lief tinck aan. de Nederlanders van 20 jaar tot stokoud, behalve vervaarlijke belasting aanslagen en de mededeeling, dat zij^ twee maal zooveel moeten sparen als vroeger? Wat baat ons één klein ei 5e klas? Wan neer komt het volgende? Met Paschen ze ker? Dan wordt het zeker een 6e klas, want het leven schijnt nog steeds duurder te moeten worden en er is een zesde eieren- klas ook. Dat is de laagste. Daarna wordt ons denkelijk het groot meeuwen-ei, le klas, toegekend en dan zakken we verder. U moet het nu maar uitmaken. Er is nog veel meer over te zeggen, maar dit zijn twee soorten van inleidende overwegingen. Bent u optimist of pessimist? Mild gestemd of bitter? Natuurlijk het eerste. Het is im mers Sinterklaas' vandaag. Kopenhagers voetbalden tegen Huddersfield 2—2 Een Kopenhaagsch elftal heeft zijn eersten wedstrijd in Engeland gespeeld tégen de hekken sluiters van de eerste divisie. Huddersfield Town, op het veld, waar Nederland door hel Engelsche elftal verslagen werd. De Denen hadden voor hun gastheereu spek. ham en vetten (geen boter) meegebracht hetgeen natuurlijk bijzonder op prijs gesteld werd. De Kopenhagers vormden een beter eenheid dan Huddersfield Town. Ook hun balcontröle was beter dan die der Engelsche profs. Het resultaat was 2—2. Eenige wedstrijden voor de cup, welke gelijk geëindigd waren zijn Woensdag overgespeeld. In de eerste ronde ls Barnet de eenige amateur club, welke gewonnen heeft. Piet Kraak spreekt over Engeland—Nederland Vrijdag a s. houdt de doelman van het Neder landsch Elftal. Plet Kraak, In café Royal" voor de werkende- en niet-werkende leden van „Stormvogels" een causerie over de reis naar en den wedstrijd tegen Engeland. Ijshockeyers uit Arosa wonnen in Amsterdam De Amsterdamsche ijshockeyplub ..Ijsvogels" heeft ln de Apollohal te Amsterdam een onver diende nederlaag van 4—2 geleden tegen Arosa (Zwitserland). Onverdiend was deze nederlaag, omdat de Amsterdammers een betere spelopvat ting toonden dan de Zwitsers. Dezen lieten geen grooten Indruk achter. Op 17 December spelen de Amsterdamsche „Ijsvogels" te Amsterdam een, benefietwedstrijd tegen Antwerpen De opbrengst komt ten goede aan de af deeling Amsterdam van het Neder landsche Roode Kruis. Programma derde klassers De aanvankelijk op het terrein ln Haarlem- Noord vastgestelde voetbalwedstrijd tusschen TYBB en Lugdunum ln de derde klas A zal Zondag a.s. in Leiden worden gespeeld. Voor de derde klas C^n district 1 staat op het program ma RlpperdaDe Meteoor, welke wedstrijd enkele weken geleden op het terrein aan den Schalk wijker weg gestaakt moest worden bij een stand van 1—6 voor de Amsterdammers Deze wedstrijd Is van belang voor een der bovenste plaatsen. HFC heeft een vrijen Zondag en gebruikt dien om VOC uit Rotterdam, dat vroeger vele malen als eerste klasser op het terrein aan de Span jaardslaan heeft gespeeld, te ontmoeten. Sport In het kort NEDERLANDSCHE DAMBOND. Voor dé lste klasse competitie van den Nederl. Dambond won de Haarlemsche Damclub II met niet min der dan 18—2 van de R K. Damclub ..St. Bavo" II (Heemstede) In de ontmoeting Beverwijkschc Damclub I—Haarlemsche Damclub II moesten 8 partijen worden afgebroken en "arbitrair beslist. Het eindresultaat wordt minstens 11—9 voor de Haarlemmers. De Haarlemsche Damclub II heeft thans de vijf gespeelde wedstrijden gewonnen en stevent op het afdeellngskampioenschap aan. AANTAL DAMMERS NEEMT TOE. Het le dental van den Nederlandschen Dambond heeft thans de 9000 gepasseerd Door d« 339 aangeslo ten vereenlgingen wordt met ruim 800 tientallen aan de competities van dezen bond deelgenomen. OVERWINNING DAMCLUB „HAARLEM". De damclub „Haarlem" speelde voor de compe titie tegen hét tweede Uental van D. C. IJ. to IJmuiden. Het werd een overwinning van 12—8 voor damclub „Haarlem". De uitslag luidt: H. Krikke—F. Mollema I—1; F. Dukel—C. F. Visse 2—0; J. v. Straten—C. v. d. Werff l—i; C. Schol—H. J Rozijn 1—1: J. Jonker—p. Mollema 0—2; J. Smit—J. Holm 0—2; J. Nanne—J. van Berkum 2—0; D. Ott—Ph F. Amelng Sr. 1—1; J. Waal—H. Berghuis 0—2; p!. d. VeldeH. A. v. Abs 0—2. Totaal: 8—12 Dl CRISTO EUROPEESCH BOKSKAMPIOEN. Te Brussel werd gebokst om het kampioen schap van Europa lichtgewicht over 15 ronden. De Fransche kampioen Di Cristo won van den kampioen van België Joseph Preys op pur. tea.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3