Haarlems Dagblad Oud-Minister Weiter veroordeelt de overeenkomst van Cheribon Vijf Verdragen Vredesverdragen „in kannen en kruiken ld Dinsdag regeerings- verklaring over Indië? „Niet goed en niet aannemelijk" italiaansche politie zegt in actie te zijn tegen een groote geheime organisatie Kentering in stakerskringen? Ook Bidault te licht bevonden Haagsch gezin slachtoffer van laaghartige daad Stille armen Ontwapenings-subcommissie reeds aan het werk ile Jaargang No. 18502 tureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 4825. Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. jrukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 6 December 1946 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal f4,— - Postgiro 273107 - Advertentie tarieven op aanvraag by 'de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ming bereikt over vijf vredesverdra- namelijk die met de ex-vijandelijke Wen Hongarije, Bulgarije, Roemenië, 'inland en Italië. Daarmee zijn ook de vragen opgelost omtrent het statuut voor ïiëst, de Donau, de herstelbetalingen en óe schadeloosstelling. In de Balkan-ver - Iragen zal worden omschreven, dat de internationale scheepvaart op de Donau vrij zal zijn. In het vredesverdrag met Ita lië zullen de aanbevelingen voor het per- nanente statuut van Triest worden opge- lomen. Binnen zes maanden na het van tracht worden der verdragen zal een con ventie worden gehouden, waaraan de Donaustaten en leden van den Raad van Jinisters van Buitenlandsche Zaken zul- sn deelnemen. Want het is deze Raad, die tenslotte over- enstemming heeft bereikt, waarbij de [oor Bulgarije en Italië te betalen schade- wsstellingen werden vastgesteld volgens iet Fransche voorstel. Zoo ijverig bemid- ielend is tegenwoordig de Fransche rol bij :onferenties, dat de gedelegeerde van dit and, Couve de Murville, op eigen verant woording van zijn instructies afweek om jvereenstemming mogelijk te maken. Dat dit aandurfde bewijst, hoezeer men in 'arijs naar oplossingen verlangt. Overeenstemming der Groote Vier in- yke deze vijf vredesverdragen brengt de ntwikkeling der internationale situatie latuurlijk een stap verder. Op 11 Septem- ier 1945 begonnen de onderhandelingen te «onden. Later werden zij te Parijs voort- eet. Zij hortten telkens én gaven her- laaldelijk den indruk van volkomen mis- ukking. Maar men moest er tenslotte uit ;omen. Dat is nu, na een jaar en drie aaanden, bereikt. Als het binnen de helft an dien tijd was geschied, zou het een rachtig opwekkenden invloed op het nenschdom hebben gehad. Nu kan men ulks moeilijk verwachten. Het verloop is 1 te traag en moeizaam geweest. Niemand an. berekenen, hoeveel schade al dit uit tel aan het Europeesche herstel heeft toe bracht. Gelukkig niet. Laat ons hopen at de formuleering en definitieve onder- eékerüng der verdragen vlot zullen ver sopen en geen nieuwe „doode punten" uilen worden bereikt. Voor den Ameri can Byrnes, die binnen enkele maanden ijn ministerschap wegens geschokte ge- ondheid zal neerleggen, is het ongetwij- eld een voldoening, dat dit althans be- eikt is. Dit althans. Want met de vredesverdra- ;eii is men nog lang niet gereed. Nu ko nen de groote klanten pas. Maandag zul- de ministers trachten, plaats en datum jer besprekingen over het vredesverdrag net Duitschland vast te stellen. De loop van *zaken wekt merkwaardige lerinneringen op aan de vredesconferentie ia den eersten wereldoorlog. Toen was apenstilstand gesloten op 11 Novem- ler 1918. Binnen twee maanden kwam de redesconferentie bijeen. Het verdrag met luitschland werd op 29 Juni 1919, dus bin ten zes maanden, onderteekend. Ook de •verige verdragen kwamen in dien zomer ot stand. Nu hegft men een anderen weg ekozen. Na een jaar en acht maanden is ien het pas eens geworden over de vre- lesverdragen met de minder belangrijke x-tegenstanders en moeten de onderhan- lelingen ten aanzien van Duitschland en apan nog beginnen. Het is waar, dat de esultaten van de vredesconferentie van Versailles niet gelukkig waren. Groote ge breken kleefden de verdragen aan en leid den tot funeste gevolgen. Men is ze later aan overhaasting gaan toeschrijven, of- choon de wereld in dat eerste half jaar 1919 volstrekt geen indruk van haast ;reeg en zich, integendeel, voortdurend «klaagde over de vertraging te Parijs, tiaar er werd ongetwijfeld in menig op- icht broddelwerk verricht. Zullen de uit- ;omsten nu veel beter zijn, nadat men zich uimschoots den tijd heeft gegund? Wie an het statuut van Triëst, aan de door een utgeput land als Italië te betalen schade- oosslellingen, aan de grenswijzigingen en ooral aan den slechten staat van zaken a Duitschland denkt, is geneigd deze vraag iet een zucht te beantwoorden. De metho- e van 1919 bracht geen succes. De metho le van 1945, 1946 en hopelijk niet meer an 1947, die trouwens een weinig metho- ischen indruk maakt, ziet er evenmin ■eelbelovend uit en heeft zich evenmin inthouden van de toepassing van midde- die vanouds ondeugdelijk zijn ge ileken. Indien de onderhandelingen over Duitsch- een jaar geleden begonnen waren, ouden zij veel zwaarder geladen zijn ge weest met ressentimenten, met. haat- en wraakgevoelens, dan nu het geval zal zijn. lat moet erkend worden en daarin zit dus •en belangrijk voordeel, want men moet ulke beslissingen nemen in rustig overleg, net weloverwogen psychologisch inzicht n met overweging van de werkelijke be- angen der toekomst, die op het spel staan. Jen moet ze dus vooral ook nemen in een eest Van ware menschelijkheid en in den eest der democratie, die het Westen in aar vaan voert. Het is een voordeel, dat op overweging 1 dezen geest nu meer kans bestaat. Het anderzijds een nadeel dat de tijdelijke liaatregelen, inmiddels op Duitschland aegepast, tot zulk falen hebben geleid, roote schade hebben veroorzaakt en on- lanks de vele waarschuwingen niet zijn erzien. Men kan slechts de hoop uitspre- ten dat het mogelijk zal blijken, de kwade evolgen met het oog op de toekomst als- log teniet te doen. Dit is zeker: het zou olstrekt onverantwoordelijk zijn als de «handeling van de Duitsche zaak tot der elijke „deadlocks" en dientengevolge ver- ragingen zou leiden, als zich hebben voor- [edaau bij de besprekingen over de vijf Tedesverdragen, waarover nu eindelijk ivereenstemming is bereikt. Of binnens- ;amers, om tot deze overeenstemming te omen, wellicht al dezer- of generzijds oezeggingen inzake de Duitsche kwestie ijn gedaan, weet de buitenwereld natuur- ijk niet. Wie denkt aan de historie der liplomatie zou het niet verwonderen. De :leine mogendheden, die aan Duitschland renzen of andere plaatsen in versplinterd luropa innemen, zijn er niet bij geweest, itraks zullen zij komen. Als zij niet om grenscorrecties" vroegen, zouden zij meer teilzamen invloed kunnen doen gelden. R. P. Een U-jarige jongen, die zich in Rüswuk er uit een tramwagen boog, kwam in aan- aklng met een naast de trambaan staanden paal, tij viel uit de tram en werd door den bijwagen i\ err eden. Korten tijd later is hij overleden. Aile geschilpunten zi|n gerege De vredesverdragen voor de voonnalige as-satellieten zijn door een „slot-accoord" der vier ministers gisteren in de eindphase gekomen. Er was een verrassende een stemmigheid in den raad van vier, waar door overeenstemming kon worden bereikt op alle belangrijke punten, waaronder het statuut voor Triëst, de Donau en de her stelbetalingen. In het vredesverdrag met Italië zullen worden opgenomen de aanbevelingen Voor het parmanente statuut voor Triëst, zooals die door de plaatsvervangers zijn vastge steld. In de Balkanverdragen zal worden om schreven, dat internationale scheepvaart op de Donau vrij zal zijn. De oeverstaten krijgen echter het recht preferentieele rechten te heffen voor binnenlandsch ver keer. Binnen zes maanden na het van kracht worden der verdragen zal een conferentie worden gehouden, waaraan de Donau staten en leden van den raad van ministers zullen deelnemen. De raad nam een voorstel van Mololtof aan, volgens hetwelk de waardebepaling van als her stelbetaling aan de Sovjet-Unie overge dragen geallieerd bezit in eerste instan tie zal geschieden door directe onderhan delingen tusschen de Roemeensche regee ring en die landen, welker oliemaatschap pijen in Roemenië er bij betrokken zijn. Indien op deze wijze geen overeenstem ming zou kunnen worden bereikt, zal een arbitrage-commissie, bestaande uit de am bassadeurs van Amerika, Engeland en de Sovjet-Unie, beslissen. Als men ook dan niet tot een accoord zou komen, zal de zaak naar den secretaris-generaal der UNO worden verwezen. Wat de herstelbetalingen betreft wer den de volgende door Frankrijk voorge stelde bedragen aanvaard: Door Italië te betalen: 125 millioen dol lar aan Joego-Slavië, 105 millioen dollar aan Griekenland, 5 millioen dollar aan Al banië en 25 millioen dollar aan Ethiopië. Door Bulgarije te betalen: 25 millioen dollar aan Joego-Slavië en 45 millioen dollar aan Griekenland. Griekenland en Joego-Slavië ontvangen dus elk een ge- Nederlandsch geluid in Spaansche kwestie Gisteren heeft de Nederlandsche gedele geerde in de politieke commissie der UNO een amendement ingediend op de Ameri- kaansche resolutie over het bewind-Fran co. In dit amendement wordt erkend, dat het aai\ het Spaansche volk moet worden overgelaten den vorm van zijn regeering te kiezen. Het spreekt de overtuiging uit, dat het in het belang van Spanje en van de internationale samenwerking is, dat het Spaansche volk het bewijs zal leveren, geregeerd te worden onder de toestem ming van degenen, die geregeerd worden, en met eerbiediging van de grondvrij- heden, zooals die zijn vastgelegd in het Handvest. „Om dit te bereiken", aldus gaat het amendement verder, „behoort' generaal Franco de bevoegdheden van zijn regeering over te dragen aan een voorloopig bewind, dat in den breede representatief is voor het Spaansche volk en gehouden is vrij heid van spreken, godsdienst en vergade ring te eerbiedigen en voorts onmiddellijk een verkiezing uit te schrijven, waarbij het Spaansche volk vrij zal zijn van ge weld en intimidatie zonder partij onder scheid waarin het zijn wil te kennen kan geven". lijk bedrag van 150 millioen dollar. De plaatsvervangers van de ministers zullen morgen mededeeling doen van den tijd, dien zij nog noodig denken te hebben voor de algeheele verificatie der vredes verdragen. M£n verwacht niet, dat de ver dragen nog voor het vertrek der ministers te New York kunnen worden geteekend. De kwestie Duitschland werd gisteren niet aangeroerd. Waarschijnlijk zullen de ministers Maandag trachten plaats en da tum der besprekingen over het vredes verdrag met Duitschland vast te stellen. Hiermede is dus de conferentie over de vijf „kleine" vredesverdragen, die op 11 September 1945 in Londen begon, via de Parijsche plenaire bijeenkomst in Néw York beëindigd na een jaar en drie maan den. De ministerraad heeft gisteren van 's morgens halftien tot 's middags half- zes besprekingen gehouden met de com- missie-generaaL Deze besprekingen worden vandaag voortgezet. Morgen zal dc ministerraad een af zonderlijke vergadering houden. Waar schijnlijk zal^dan Dinsdag in de Tweede Kamer een regeeringsverklaring over de overeenkomst van Linggadjati wor den afgelegd. Te Leeuwarden is een Jeep van de gemeente politie geslipt, tegen een boom gereden, over den kop geslagen en in een sloot terecht geko men. De 48-jarige H. S. uit Leiden, die gevraagd had, te mogen meerijden, werd gedood. Twee politiemannen werden gewond. Een scheepsslooperij te Hendrik Ido Ambacht heeft eenige Amerikaansche torpedo jagers en vliegdekschepen aangekocht, welke in den oorlog ernstig zijn beschadigd. Twee torpedojagers, waarvan er een duidelijk de sporen van het oorlogsgeweld toont, zijn reeds aangekomen. Het Italiaansche ministerie van Binnenland- sche Zaken heeft onthuld, dat de politie in geheel Italië in alarmtoestand is gebracht tegen een terroristische organisatie, waarvan beweerd wordt, dat zij door de Russen wordt geleid. Deze organisatie wordt ervan beschul- digd een sabotagecomplot te hebben gesmeed tegen de gèallieerde troepen en de anti-com munistische elementen in het land. Regeerings- en politie-autoriteiten beves tigden, dat de geheime order, waarbij de poiitie in alarmtoestand wordt gebracht, op 19 September is uitgegeven door het ministe rie van Binnenlandsche Zaken, dat geleid wordt door premier de Gasperi, wiens recht- sche christelïjk-democratische partij (fl tegen het gommunisme gekant is. De geheime order had ae politie ervan op de hoogte gesteld, dat de terroristische organisatie den naam ..Troi ka" droeg en dat zij duizend leden telde en over 28.000 „extremisten" beschikt, die ge reed waren zich bij hen te voegen op het oogenblik van handelen, „dat volgens de leden der organisatie" nabij is. Luigi Ferrari, directeur-generaal van de Italiaansche politie, verklaarde tegenover Un. Press, dat, ofschoon hij de order reeds eenige maanden geleden heeft gegeven, ze nog steeds van kracht is. Alle leden van de Troika", zoo verklaarde Ferrari, krijgen hun orders van een Sovjet-kolonel, Lebedijeff genaamd, die, naar gezegd wordt, een der leiders is van Prinses Elizabeth Alexandra Mary, de Engelsche troonopvolgster, gekiekt in haar appartement in Buckingham Palace. De prinses wordt volgend jaar 21 en treedt steeds meer op den voorgrond in allerlei openbare en socigXe werkzaamheden. Zetel van de „Koninklijke" weer naar Den Haag De directie der N V. Koninklijke Nederland sche Maatschappij tot Exploitatie van Petro- leumbronnen in Nederlandsch-Indië deelt mede, dat het voornemen bestaat om den zetel der vennootschap tegen volgend jaar naar 's-Gravenhage terug te brengen, waarna aan een buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld om in de vacatures, ontstaan in den raad van commissarissen door het overlijden van jhr. ir. H. Loudon en mr. dn J. Luden en door het aftreden van mr. Aug. Philips en mr. D. Cre- na de Iongh, te voorzien door benoeming van de heerefi: C. J. baron Collot d'Escury, ir F. Q. den Hollander, mr. J. Luyten en prof. mr. A. S. Oppenheim. Aan de vergadering zal voorts worden voor gesteld om aan mr. J. C van Panthaleon baron van Eek, die den wenscli heeft te ken nen gegeven aan het einde van het jaar als directeur af te treden, een plaats aan te bie den in den raad van commissarissen. In zijn plaats zal voor de benoeming tot directeur worden voorgedragen jhr. mr J. H Loudon. Het ligt in het voornemen van commissaris sen aan ir. J. B. Aug Kessler. thans directeur, den titel te verleenen van directeur-generaal en ir W. H. van Leeuwen te benoemen tot voorzitter van den raad van commissarissen. Naar Un. Press mededeelt hebben de mynwerkers van Murango in Colorado (V. S.) in zes belangrijke mijnen het werk hervat, ondanks het feit dat zij bij de or ganisatie van Lewis zijn aangesloten. Zij vei'klaarden bij de keuze „Lewis of regee ring" vóór de regeering te zijn. Na den communist Thorez is ook Bidault als president der nieuwe Fransche regee ring afgewezen. De Nationale Vergadering stemde zijn candidatuur af met nog ongun stiger cijfers dan Thorez behaalde. Bidault kreeg 240 stemmen van de 601. Tho'rez had er 259 behaald. Nadat Georges Bidault er niet in geslaagd is de noodzakelijke meerderheid op zich te vereenigen, koestert men thans de hoop dat Herriot's Links-Republikeinsche Unie of de Socialistische partij van Léon Blum thans de redding uit de politieke crisis zullen brengen. Auriol heeft dadelijk na de zitting een onderhoud gehad met Herriot en later op den avond zou hij de communistische lei ders Thorez en Duclos en den president der M.R.P. Maurice Schumann ontmoeten. Herriot heeft nog geen aanwijzing ge geven over hetgeen hij zal doen, maar in breede kringen wordt gehoopt da* hij een candidatuur zal aanvaarden, hetgeen niet onwaarschijnlijk wordt geacht, aangezien de eventueele socialistische candidaat Félix Gouin verzet van de zijde der M.R.P. zou ondervinden. Algemeen wordt aangenomen, dat Her riot, indien hy tot minister-president ge kozen zou worden, een poging zal doen een nationaal coalitiekabinet te vormen op zoo breed mogelijke basis. de „Ozna", de geheime politie van Joego- Slavië, en van wien verondersteld wordt, dat hij zich op het oogenblik in Rome bevindt. Blijkens den inhoud van de geheime order bestaat de organisatie uit ..Russen, Joego- slaven en Italiaansche elementen". De „Troi ka". zoo zegt de order, werkt in groepen van drie man (Troika beteekent drie) en ieder heeft gezworen de hem toevertrouwde op dracht uit te voeren of anders zelfmoord te plegen. Het Italiaansche communistische blad „Uni- ta" zet boven een artikel over de geheime order het opschrift „Bureaucratische waanzin of anti-communistische provocatie?" en wei gert aan de onthullingen waarde te hechten. Truman zal het volk te hulp roepen Zondagnacht radio-rede Hairy Truman, president van de V.S., zal zich in den nacht van Zondag op Maandag om 3.30 Ned. tijd met een rede in verband met de mijnwerkersstaking tot het Amerikaansche volk richten. De rede zal 20 minuten duren en heeft tot doel de publieke meening te mobili- seeren om de 400.000 stakende mijnwer kers weer aan het werk te krijgen. Volgens gezaghebbende kringen, zal Tru man een gedetailleerd en somber beeld geven van den chaos op industriegebied m eigen land, honger in het buitenland en ge vaar voor de buitenlandsche betrekkingen van de V.S. Hij zal ook een regelrecht be roep doen op de 240 millioen inwoners der V.S. om afwijzend te staan tegenover deze staking en met vereende krachten een ver zoek in te dienen, dat de vetkoolproductie onmiddellijk wordt hervat. In een gisteravond gehouden radiorede heeft de oud-minister van Overzeesche ge- biedsdeelen Ch. J. I. M Weiter zich gekeerd tegen de ontwerp-bijeenkomst. die naar zijn meening beteekende de overdracht van een gezag naar een schijngezag Bovendien omdat dit accoord Indië los van het Koninkrijk scheurt en. aldus de heer Weiter, de bevolking overlevert aan chao6 en willekeur. Voorts kwam spreker op tegen de bij de onderhan delingen te Linggadjati gevolgde procédure. Dat de tekst van de ontwerp-overeenkomst verhelderd zou moeten worden door „bjnden- de notulen", dus door, naar de woorden van den heer Weiter, „volstrekt ongebruikelijke practijken". achtte spreker het beste bewijs, dat de overeenkomst niet goed en niet aan nemelijk is. Tenstotte nam de heer Weiter stelling tegen de meening, dat de internatio nale positie van Nederland tot aanvaarding van de ontwerp-overeenkomst dwong. Op grond van het feit, dat Nederland vijf jaar heeft gestreden aan de Jijde der democratische landen voor de macht van het recht, achtte .spreker het onaannemelijk, dat bijv. Engeland zich zou willen bekennen tot het recht van de macht, tot wilsoplegging door den sterke aan den zwakke. Vervolgens zeide de heer Weiter: „Er is geen Nederlander, die zijn zinnen bij elkaar heeft, die niet ten, volle, bereid is door vér gaande politieke hervormingen aan het In disch nationalisme de ruimst mogelijke be vrediging te geven." Spreker betoogde, dat de Nederlandsche regeering echter tallooze vrien den onder de Javaansche nationalisten terzijde had geschoven om zich uitsluitend vast te houden aan Sjahrir en de zijnen die. aldus spreker, volgens het oordeel van vele des kundigen niet de eenige exponenten zijn van het Javaansche of Indonesische nationalisme. „Ons volk weet nu, met onfeilbare zeker heid. dat, als het accoord van Linggadjati het feitelijk gezag der republiek over Java en Sumatra erkent, dit een erkenning is in strijd met de werkelijkheid. Ons volk weet. dat die republiek over het grootste deel van Java en Sumatra net zooveel te zeggen heeft als over de straat waarin gij woont." Het alternatief van het niet-aanvaarden der overeenkomst, n.l. „koloniale oorlog", achtte spreker fantasie: „Niemand wil een oorlog en hij is al hierom ondenkbaar, omdat de groote massa der bevolking ons verwelkomt als be vrijders en redders in dei} bitteren nood Het is een beleediging voor onze Hollandsche jon gens ginds, te veronderstellen, dat zij, mef moordlust bezield, als woestelingen zouden losslaan op een arme, weerlooze bevolking. Wij willen orde, rust en veiligheid brengen aan de volken van Indonesië, wij willen ze hun eigen zaken laten bedisselen en wij wil len Indonesië een eervolle plaats geven in het koninkrijk naast de onze en gelijk aan de onze." Met betrekking tot het dikwijls te berde gebrachte argument: Engeland en Amerika zullen geen andere politiek dan de tot dusver Met het t»A Oranje is in Nederland aange komen de sultan van Deli, Toeangkoe Osman Alsanie Perkasa Alamsjah, die on geveer drie maanden hier te lande zal verblijven voor herstel van gezondheid. De sultan werd begroet door majoor C. van Bockel van den Nederlandschen Repa- trieeringsdienst. St. Nicolaas pakje ontplofte; twee dooden, drie gewonden De bewoners van perceel Prinsegraclit 266 in Den Haag zyn gisteravond het slachtoffer geworden van een laaghartige daad van een onbekende. Omstreeks zes uur bezorgde een man een pakje aan de woning. Een der huisge- nootèn nam het in ontvangst en*bracht het naar de woonkamer op de eerste étage, waar op dat oogenblik de heer des huizes, de 43-jarige heer F. G. J. de Boer. zijn echt- genoote, een 18-jarige dochter, en een schoondochter met een baby byeen waren. Zooals te .begrijpen is, was men nieuws gierig naar den inhoud van deze St. Nico- laas-surprise en men besloot, het pakje terstond open te maken. Op het oogenblik dat de heer des huizes de verpakking verwijderde, volgde er een hevige ontploffing. De heer De Boer werd op slag gedood. Zijn echtgenoote, hoewel zwaar gewond, kon nog naar de achterkamer loopen, waar zij ineen zakte. Dc schoondochter sprong met haar baby op den arm aan den ach terkant van het huis uit een raam op een platje, waarbij zij lichte kwetsuren opliep. De baby kreeg geen letsel. Een 18-jarige dochter en het dienstmeisje der familie wei-den door de ontploffing eveneens licht gewond. Na enkele uren is de vrouw des huizes eveneens overleden. Omwonenden waarschuwden de politie en de brandweer, daar in de voorkamer brand was uitgebroken. Het vuur kon echter zeer snel worden gebluscht. De politie heeft metalen scherven ge vonden in het plafond en de muren van de voorkamer, waar door de ontploffing groote schade is aangericht omgang echter door den vader werd ver boden. Deze Pool werd opgespoord en bleek een Nederlander te zijn, die zich bediende van den naam van zijn Poolsche echtgenoote. van het Amerikaansche ontwerp aan. Hier- Voor zoover is komen vast te staan, heeft £r~1 A hij met deze zaak niets te maken. gevolgde toestaan, zeide de*heer Weiter: „De wereld heeft eerbied voor een volk. dat een rechtvaardiee zaak met kracht verdedigt, dat loyaal vérgaande politieke hervormingen wil en zal doorvoeren, maar dan verder zegt: mind your own business" Tegen de bewering dat Nederland niet sterk zou zijn. voerde dc heer Weiter tenslotte aan: „Wij zijn het wel, van het moment af. dat wij sterk willen zijn." De heer Weiter eindigde aldus: „De werke lijk democratische landen zullen wèl naar ons luisteren als een zeer democratisch volk als het onze laat weten: „dit willen wij niet en dit willen wij wel." Nu het Kerstfeest nadert vragen wij, evenals verleden jaar. uw aandacht en medeleven voor den nood der „Stille Ar men". Want, dat er onder deze categorie medeburgers nood heerscht, is een feit, dat weinig toelichting behoeft. Hoe dikwijls zeggen wij niet tegen elkaar „Het leven is duur". Wij constateeren het feit, maar geven wij ons wel voldoende rekenschap van wat dit beteekent voor hen, die op of onder de grens van nood lijdendheid moeten leven? De Stille Armen bezitten geen voldoen de middelen om de kosten van een sty- genden levensstandaard te bestrijden. In vele gevallen zijn zij zelfs niet in staat het zoogenaamde levensmiddelenpakket, de ar tikelen, welke wekelyks op de bonnen ver krijgbaar zyn, te koopen. Wanneer wij dus een beroep doen op uw medeleven, dan doen wij dit in*het volle vertrouwen, dat u den nood zult be grijpen van de velen, die niet vragen en toch uw hulp dringend noodig hebben. Het Comité voor de Stille Armen: Mevr. J. W. Baronesse de Vos van Steen- wyk-van Roy en. Beschermvrouwe. Mevr. A. M. Reinalda-Deen, Eere-Presi- dente. Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, Voor zitter; Mevr. A. del Baere-Jiskoot, S. Bak ker] J. H.'Bartman, Ds. H. E. Beker, H. J. M. Bekkers, Ds. M. G. Blaauw, Dick Boer, A. G. Boes, Ds. A. M. Boeyinga, Ds. C. M. Briët, Mr. A. Bruch, Mevr. Chr. J. Cohen Tervaert-Koch, J. C. Dirks, Mevr. Is. Droog-Deckers, D. van Egmond, Mr. F. v. d. Goot. F. J. A. M. Haakman van den Bergh, Ir. P. C. v. d. Heijden. N. J. Hoef- lake, Mevr. M. E. Land-de Vries, B. W. Lasschuit, W. J. B. van Liemt, Mevr. T. van Löben Sels-Lucardie, Mevr. M. C. Lucassen-van Idsinga, Mevr. N. I. Mou- thaan-Zimmerman, G. M. Nieuwenhuis, pastoor C. F. Nieuwenhuyzen, J. H. van Oosten, A. J. M. van Os, R. Peereboom, mevr. N. H. M. Pliester-de Vries, Jhr. J. van Reigersberg Versluys, M. A. Reinalda, Mevr. B. C. Roeters van Lcnnep-van Bas sen Jongbloet. A. Ph. Romeyn» Dr. J. Roorda, Mevr. E. A. J. Scheltema-Conradi, Dr. C. Spoelder. Leo Staal, J. W. A. Stal pers, Mevr. C. H. Steenhuis-Polman, J. C. Tadema, Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., J. J. Thöne, E. van der Wall, Mr. Th. A. Wesstra, Mr. Th. Westerwoudt, W. van Willige, Mr. E. Barbas,'Secretaris. Tot zoover de mededeelingen van het comité. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat het Haarlems Dagblad evenals vorige ja ren met volle toewijding steun verleend aan bovengenoemde actie. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 cn Soendaplein 37. Ook storting op onze Postgiro is moge lijk. Het nummer is 273107. Het verdient aanbeveling daarvan spoedbehandelin- gen te maken, opdat de bijdragen tijdig op genomen kunnen worden in onze verant woording. Ook kan gestort worden op onze rekening bü de Twcntsche Bank. Bij alle stortingen vermelden: Voor de Stille Ar men. Donderdagavond is de Woensdag opge richte subcommissie voor het opstellen van een bevredigend ontwapeningsplan voor het eerst te Lake Success bijeengekomen. Shawcross (Engeland), Molotof (Sovjet- Unie) en Connally (V. S.) waren aanwe zig. Op voorstel van Molotof werd Spaak (België), voorzitteV van de algemeene ver gadering der U.N.O., tot voorzitter ge- Icpzen. De subcommissie besloot de Amerikaan sche voorstellen als basis voor bespreking te nemen en nam met algemeene stemmen het eerste gedeelte van de eerste parasraaf in wordt de noodzakelijkheid erkend een spoedige algemeene ordening en ver- Het pakketje werd gebracht ^ioor een mindering van bewapening, militair op.een motor met zijspan, die voor Het tweede gedeelte van de eerste pa- het perceel stopte. Hy vroeg aan twee bur- ragraaf. inhoudende een verzoek aan de gers het pakje even te willen afgeven, alsemeene vergadering om er bij den Vei- waarop hy doorreed. ligheidsraad op aan te dringen, dat deze De burgers voldeden aan het verzoek de formuleering van practische maatrege- en vervolgden hun weg. Even later hoor- ten, die van essentieel belang zijn voor den zij de enorme klap van de explosie. Zij het verkrijgen van een algemeene orde- brachten deze onmiddellijk in verband met ning en vermindering van bewapening, het door hun afgegeven pakket, keerden spoedig in behandeling neemt, werd met onmiddellijk terug en constateerden, dat algemeene stemmen aangenomen, hun vermoeden juist was. Direct hebben Voordat de zitting tot Vrijdagmiddag zy toen hun bevindingen aan de politiehalf vijf verdaagd werd. drong Connally meegedeeld. 1 (V. S.) er nog op aan om aan het Sovjet- Russische amendement over de uitsluiting van atoomwapens uit de nationale bewape ning den volgenden zin toe te voegen: „Terwijl de atoom-energie, indien en wan neer mogelijk, voor vredesdoeleinden zal worden vrijgemaakt". Londensche India.conferentie mislukt? Van gezaghebbende zijde deelt Un. Press mede. dat de India-besprekingen in Londen tot dusverre vruchteloos waren en dat men nog maar vier en twintig uur heeft voor nieu we pogingen om een compromis tusschen de Indische leiders te bewerkstelligen Gisteren zouden Attlee en de kabinetsmissie van drie man een laatste poging doen om de Indische leiders tot elkander te brengen Men wijst op dat Maandag in New-Delhi de weteevndp vergadering bijeenkomt en dat men dus wil len de Indische leiders tijdig in New-Delhi terug zijn, binnen vier en twintig uur tot overeenstemming moet komen In de eerste plaats moet getracht worden den Mohamme- daanschen leider Jinnah over te halen aan de wetgevende vergadering deel te nemen. Jinnah vertelde intusschen aan een diner Wat betreft den dader en zyn motieven dat h« tot den negenden December in Londen tast de politie nog in het duister. Aanvan- zal ^yv®n zou niet mef N®hru e" Bald®v l-pln'k- heeft men w-m-nf n»r oen Pnoi. Singh voor de opening van de wetgevende kelijk heeft men gezocht naar een Pool- schen militair, met wien de 18-jarige doch- ergadering terugkeeren. Indien Jinnah zich aan deze uitspraak houdt, beteekent dit dat ter eenigen tijd omgang heeft gehad, welke dc huidige besprekingen mislukt zijn. Weerbericht TIJDELIJK OPKLAREND Verwachting geldig tot Zaterdagavond: Tijdelijk brekende bewolking. Later weor plaatselijk eenige regen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige. Westelijke wind. Iets hoogere temperatuur. Reuter's diplomatieke correspondent ver neemt uit gezaghebbende bron. dat de Belgi sche minister van buitenlandsche zaken Paul Henrl Spaak, aan den Brttschen minister van buitenlandsche zaken. Bevin. een nota heeft overhandigd, waarin België's eisehen met be trekking tot grenscorrecties en herstelbetalingen, welke bU de behandeling van het vredesver drag met Duitschland zullen worden gesteld, z^n neergelegd.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1