Twee ex-rechercheurs staan terecht wegens afpersing Canada zoekt werkkrachten Ontslagen gedetineerde het slachtoffer Een concurrentiestrijd van de Nederlands bijdrage tot de UNESCO Haarlemsche bakkers Ventverbod ort en Bondig Wat kan de Wederopbouw in 1947 doen? co.y. Boekbespreking Plaats voor duizenden jonge boeren Donderdagmiddag behandelde de Arron- dissements rechtbank te Haarlem een on gewone strafzaak, die het college onder presidium van mr. E. J. W. Top den ge- heelen Sinterklaasmiddag bezighield. De verdachten waren twee ex-rechercheurs van het „Bureau Nationale Veiligheid" in Den Haag, beiden in of bii Haarlem woon achtig, die zich volgens de aanklacht aan afpersing hadden schuldig gemaakt. De oudste der verdachten, de 34-jarige H. C. K. stond eerst terecht, verdacht van zich meermalen schuldig te hebben ge maakt aan chantage tegenover een ont slagen politiek-gedetineerde. Samen met den tweeden verdachte P. S. verhoorde hij op het hoofdbureau van de Bloemendaalsche P.O.D. in 1945 den gedetineerden NSB-er C. D. uit Heemstede. Tijdens het verhoor kwam naar voren, dat deze gevangene er wel iets voor over zou hebben, wanneer hij en zijn vrouw in vrijheid kwamen; een bedrag van f 50.000 werd 'zelfs genoemd. Verdachte K. be weerde ter zitting, dat de NSB-er met het aanbod kwam, volgens den, thans oud- gedetineerde, die als getuige optrad, ging het initiatief van den ex-rechercheur uit. In ieder geval werd een bedrag van f 40.000 als belooning voor K.'s „actie" ter vrijlating aangehouden. D; kwam vrij; een maand later, in Janu ari van dit jaar, toen verdachte K. reeds ontslagen was uit den dienst van „Natio nale Veiligheid", belde hij D. op met het verzoek, even bij hem te komen. De beide verdachten hebben tijdens het daarop vol gende onderhoud op het fourneeren van het geld aangedrongen en er werd een no taris opgezocht, voor het opmaken van een schuldbekentenis. De notaris rook echter onraad, zoodat dit. papier onderhandsch tot stand moest komen. D. zegde toe, zoo spoedig mogelijk f 2000 te zullen aflossen. Meer dan eens kwam het drietal bij- elkaar, tijdens welke bijeenkomsten vol gens de verklaringen van verdachte K. en den getuige D. steeds weer de „schuld" ter sprake kwam. Het bleef niet bij aanspo ringen; verdachte S. zou zelfs eenige ma len met krachtdadiger optreden gedreigd hebben. Geleidelijk betaalde D. in totaal f 10.000, welke gelden de twee verdachten verdeelden. Toen het vermogen van D. dezen zomer werd vrijgegeven, zou verdachte S. hebben voorgesteld, dat D. nog eens f 10.000 bij droeg dn een op te richten fdrma. Het voortdurende aandringen van K. en S. ging den ontslagen gedetineerde ver velen, maar zij bedachten een ander mid del: Een compromitteerende foto van D., waarop hij met een Duitschen militair was afgebeeld en bezwarende schrif telijke uitlatingen van een vroegere dienstbode kwamen ter tafel. Daarop betaalde D. f 5000 uit angst voor een herhaling van zijn gevangenschap. D. kreeg de belastende stukken in han den en vernietigde ze. Tijdens een volgende samenkomst zou S. een Rus sische handgranaat te voorschijn heb ben gehaald met de bedreiging, deze helsche machine „ter gelegener tijd in D.'s huis te zullen mikken". De Heemsteedsche ex-gevangene werd het spelletje moe, maar S. typte een circulaire vol onvriendelijke uitlatingen aan het adres van zijn slachtoffer, „en vol taalfou ten" zooals de president opmerkte. Dit rondschrijven werd aan vroegere zaken relaties van D. en aan inwoners van Heem stede verstuurd. Volgens de verklaringen van verdachte K. ging hij al lang niet meer acooord met de methoden van zijn vroegeren collega, die zelfs een revolver wilde koopen, om D. daarmee tot betaling te dwingen. Utrechtsch drama. D. verbleef in September '46 in Utrecht, Waar hij een flat van een kennis bewoon de. Daar zochten S., K. en een derde, die zich als „Jan" bekend maakte, hem op. Met de woorden: „Ik kom afrekenen" zou verdachte S. de trap van de Utvechtsche flat zijn opgestormd, waarop binnens kamers een hevige woordenwisseling tus- schen S. en D. volgde. D. beloofde „alles te zullen geven" en S. zou zich uitgeput hebben in bedreigingen, die niet in zeer gekuischte bewoordingen gesteld waren. Nogmaals teekende D. een schuldbekente nis, die S. aan zijn mede-verdachte K. gaf. Deze overhandigde hem weer aan den derde, die er voor zorgde, dat het docu ment naar het station werd vervoerd en vandaar in veiligheid kwam. Het getuigenverhoor van D^ bracht nog een omstandigheid aan het licht: tijdens het verhoor bij den Bloemendaalschen P. O. D. zou K. gezegd hebben, dat hij (D.) twee kanten uit kon: óf transport naar het fort Blauwkapelle, óf de kostbare vrijheid. D. zou tijdens de ondervraging en de daar uit voortvloeiende besprekingen gezegd hebben, dat hij de som van f 40.000 niet eerder kon betalen dan na zijn „volledige rehabilitatie" en de deblokkeering van zijn kapitaal. Over het Utrechtsche bedrijf van dit drama vertelde de getuige nog, d»t S. tij dens zijn bezoek sterk naar drank rook en dat hij zich liet ontglippen, dat „een schot uit zijn revolver heusch niet veel lawaai maakte". De echtgenoote van D. bevestigde deze verklaringen in hoofdzaak. Verdachte K. zou zich volgens haar veel „beschaafder" gedragen hebben. In zijn requisitoir noemde de Officier van Justitie mr. B. v. d. Burg het een ge lukkige omstandigheid, dat deze affaire eindelijk in een openbare terechtzitting behandeld werd .Hoewel de jurisprudentie niet in een geval als het onderhavige voor ziet, achtte mr. v. d. Burg het ten laste gelegde, namelijk afpersing, tweemaal ge pleegd, bewezen, en hij eischte tegen ver dachte K. IV2 Jaar gevangenisstraf. Mr. J. H. v. Wijk wees in zijn verdedi ging op het schuldbesef van zijn cliënt. De dagvaarding zou volgens den pleiter niet tot een veroordeeling aanleiding kun nen geven, wat hij zeide te betreuren, daar K. zeer goed voelt, dat hij een zware straf verdient. Hij zou echter onder „hypnose" van S. gehandeld hebben. Mr. v. Wijk noemde verdachte S. den „motor" van het heele zaakje; een reclasseeringsrapport of een voorwaardelijke, althans een gecombi neerde straf zouden volgens den verdedi ger beter zijn dan de geëischte iy2 jaar. Verdachte S. ontkent De 32-jarige P. S. ontkende het ten laste gelegde. Hij zou nimmer geld ontvangen hebben, wist niets van het mislukte bezoek bij den notaris en zei, naar Utrecht gegaan te zijn, om betaling van D. te krijgen voor een onderzoek, dat hij voor deze had ge leid inzake een actie in Heemstede. Hoe wel getuige D. de verklaringen van S. be streed, bleef de laatste bij zijn ontkentenis. De Officier achtte ook hier het wettig en overtuigend bewijs geleverd en vroeg zich af, wat verdachte S. bezielde met zijn halstarrigheid. De zeer ernstige feiten mo tiveerden volgens Mr. v. d. Burg een zwa re straf, die volgens spreker in 2>/2 jaar gevangenisstraf moest bestaan. Mr. B. W. ^Stomps, de raadsman van S., betwijfelde de schuld van zijn cliënt en vroeg om vrijspraak. De rechtbank zal in deze zaak op 19 December uitspraak doen. Benoemingen bij het onderwijs B. en W. stellen dei) gemeenteraad voor te be noemen aan het Gymnasium voor het tijdvak van 1 September tot en met 31 December 1946 tot leeraar in de wiskunde den heer L. Binnen dijk te Oegstgeest; voor het tijdvak van 16 Augustus 1946 tot en met 31 Augustus 1947 me juffrouw G. Bosma te Haarlem (oude Uien); den heer M. Drubel Ketner te Haarlem (Fran- sche taal); dr. A. Meesters te Haarlem (natuur lijke historie); den heer H. L. Prenen te Haar lem (geschiedenis): J. van de Raa te Bloemen- daal (oude talen) en met ingang van 16 Augustus 1946 tot leeraar in de Nederlandsche taal den heer F. G. Hesmerg te Aerdenhout. B. en W. stellen voor den heer C. Hoogerwerf te Heem stede te benoemen tot leeraar in de Fransche taal aan de Middelbare school voor meisjes en mevrouw W. H. P. M. van Es—Jacobs met ingang van 1 Januari 1947 tot leerares in de Engelsche taal aan de 2e Hoogere Burgerschool B met vijf jarigen cursus. Verder stellen zij voor met ingang van 1 Ja nuari 1947 over te plaatsen mejuffrouw J. A. Jansen Heytmajer als onderwijzeres van de Tey- lerschool naar de J. P. Coenschool en mevrouw A. Bun te—Van Amstel. als onderwijzeres van de P. H. van der Leyschool naar de Jan Ligt- hartschool Militaire motorrijder hield links Op de Brouwersvaart had gisteren een botsing plaats tusschen een vrachtwagen en een motor fiets, die den motorrijder in kwestie een gebro ken been en een proces-verbaal kostte. De bot sing ontstond, doordat de motorrijder die teveel links hield, de vrachtwagen die uit de Waldeck Pyrmontstraat de Brouwersvaart naar rechts op draaide, niet meer kon ontwijken. De motor rijder was een militair. Het publiek profiteert ervan Het publiek profiteert thans van een con currentiestrijd onder de Haarlemsche bak kers. De coöperaties, die in den oorlog geen winsten onder de leden mochten verdee- len, hadden dezer dagen weer dividend uitgekeerd. Ook over de afgeloopen jaren. Een der groote bakkerijen vreesde daar door klanten te zullen verliezen en ver laagde daarom den broodprijs met 2 cent. Dit was voor enkele andere bakkerijen aanleiding hetzelfde te doen. Er werd toen brood verkocht onder den vastgestelden prijs, maar de Prijscontrole vond blijkbaar geen aanleiding in te grijpen. Daarop ver gaderde de Bakkerspatroonsvereeniging en werd besloten algemeen tot prijsverlaging over te gaan. Er wordt dus thans te Haar lem brood gegeten beneden den vastgestel den prijs. De meeste bakkers, ook de Coöperaties, zijn er 2 cent beneden, enke len beperkten het tot 1 cent. Verschillende bakkers zijn met dezen gang van zaken niet ingenomen, omdat zij thans, naar zij verklaren, met verlies wer ken. Er is tusschenkomst van de Bakkerij- Stichting in den Haag (een overkoepelings lichaam voor de verschillende organisaties in het bakkersbedrijf) ingeroepen. Ons werd verzekerd, dat er binnenkort een nieuwe prijsregeling, voor het geheele land geldend, zal afkomen, die zoowel een mini mum- als een maximumprijs zal brengen. Departement van O.K.W. der toekomstige wereldregeering" zien, mag men dus de UNESCO als haar ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen beschouwen. Het departement is pas geïnstalleerd en houdt domicilie in de Fransche hoofdstad, waarmee Parijs dus haar welverdiende reputatie als cultureel centrum der wereld officieel bevestigd en bekrachtigd ziet. Waar tijdens den oorlog achtereenvolgens de hoofdkwartieren der Fransche, Duitsche en Amerikaansche legers waren onderge bracht namelijk in het enorme en kille Hotel Majestic is thans de internatio nale brain-trust der cultuur gevestigd. Onder de dagelijksche leiding van dr. Julian Huxley, die een broer is van den beroemden Engelschen auteur, werkt hier een staf van 400 man en vinden thans ook de conferenties der diverse delegaties plaats ter opstelling van een wereldpro gramma voor de uitwisseling van cultuur goederen. Huxley is een waardig vertegenwoordi ger der Engelsche intelligentia; hij is so cioloog en publiceerde „Wij Europeanen" en „Als ik dictator was", in Engeland beide graag gelezen boeken. Hij is een scherpzinnig organisator, die tijdens den oorlog deel uitmaakte van de topleiding van de BBC. Een aantal weken geleden heeft dr. Huxley de internationale pers bij zich JL JUon Wangen om mededeelingen te doen over op straat gewijzigd. Met ingang van 9 December de plannen van het nieuwe lichaam. Het zal het in onze stad verboden zijn met bloemen, werd een prettige, geanimeerde en open- fruit of eetwaren te venten op de volgende hartige conferentie. Huxley vertelde over openbare wegen: Anegang, Barteljorisstraat, den omvang en de organisatie van de Frans Halsplein, Gedempte Oude Gracht (voor UNESCO, over zijn verwachtingen voor de zoover gelegen tussohen Raaks en Zijlstraat), topknrri,t pn ook wp] ipt, over de moei_ Generaal Cronjéstraat. Gierstraat, Groote Hout- Ï°.f5 V \Z> 1 uJ* straat, Groote Markt, Julianapark, Kleine Hout- hjkheden, die hij m het verleden al had straat. Koningstraat, Korte Veerstraat, Krocht, ontmoet en die U raadt t al voorna- Krulsstraat, Kruisweg, Lange Veerstraat, Plein, melijk op politiek terrein waren gelegen. Schoterweg (voor zoover gelegen tusschen Klop- Zoo heeft de Sovjet-Unie zich nog steeds persingel en Paul Krugerstraat). Smedestraat, njet aan willen sluiten en moeten volgens Spaamwouderstraat, verwulft. Zijlstraat; bene- de statuten, andere landen, die niet actief vens de op deze wegen uitkomende zijstraten, over een afstand van 25 meters gerekend van de kruising. (Van onzen Parijschen correspondent). I rug- was gekeerd, heeft de plaatsvervan- Wanneer men de UNO eens even als gende leider der Nederlandsche delegatie, een wereldregeering in statu nascendi wil Burgerlijke Stand HAARLEM, 5 December 1946 BEVALLEN: 3 Dec.. J. Haak—Kloek, z.; 4 Dec. A. F. v. Gaale—Dost, z.; H. d. Groot—Vos d.; M W. RoosenBörger, z.; H. Bom—Schalk, z.; 5 Dec., C. W. Tollenaars—Philippo, z.; M. Ger ritsen—Plesman, d.; M. J. Fuljkschot—Hoogland, z.; L. v. d. Wal—v. d. Plas, d.; E. J Zevenhoven v d. Meer, z. ONDERTROUWD: 5 Dec. R. v. d. Woude en P. RUkrup; M. Lucieer en A. W. v. Lare. GEHUWD: 5 Dec., H. Fortgens en J. C. Kok; R. J. d. Zaaijer en E. S. Stuij. OVERLEDEN: 4 Dec., R. Sernee, 1 m„ Doel- straat. de heer N. J. Reinick. den in Parijs geac- crediteérden Hollandschen journalisten nog enkele mededeelingen gedaan over het aandeel van ons land in de werkzaam heden van de UNESCO. En dat bleek niet weinig. Zoowel in de diplomatieke als in de artistieke zóne. Wat dat eerste betreft, herinnert men zich het cultureel accoord, dat 19 November jl. door de ministers Bidault en Gielen werd geteekend, voor- loopig voor vijf jaar, en dat onder meer voorziet in de oprichting van een lectoraat in de Nederlandsche taal en letterkunde in Parijs, alsmede in een intensieve uit wisseling van geleerden, kunstenaars en studenten. Doch ook ons aandeel in de cultureele manifestaties, die deze maand in Parijs hebben plaats gevonden, is zeer aanzien lijk geweest. Zoo heb ik een sobere en in haai soberheid overtuigende documentaire van John Ferno over het drama van Wal cheren gezien, doeken en beeldhouwwerk van onze prominente kunstenaars op de UNESCO-expositie bewonderd en in het Théatre des Champs-Elysées het Concert gebouworkest gehoord, dat onder van Beinum's overtuigende directie een aantal model-uitvoeringen heeft gegeven. Een misverstand, dat moet worden opgehelderd. In een interview, dat na het concert in het Fransche blad Spectateur werd afge drukt, merkt de heer van Beinum ten aan zien van dat programma op, dat het door de leiding van de UNESCO zelf aldus vast was gesteld. Uit den aard der zaak heeft men niet de minste reden, die mededeeling in twijfel te trekken. Doch in plaats daar van, zou men zich wèl willen verwonde ren over de opvattingen ten aanzien van het begrip „cultuuruitwisseling", die dan blijkbaar door zekere UNESCO-autoritei- ten worden gehuldigd. Beethoven achter eenvolgens te doen vertolken door een Fransch, Artierikaansch en Nederlandsch dirigent kan men toch bezwaarlijk een poging noemen respectievelijk Fransche, Amerikaansche em Nederlandsche cultuur „uil te wisselen". Het is goed dat de hee- ren nog wat confereeren, want er moet in den oorlog aan de goede zijde hebben meegestreden, eveneens voorloopig nog buiten de organisatie blijven. Namens Hol land. dat een reputatie als vrijheidslievend cultuurland te verliezen heeft, heeft het J ho°fd der Nederlandsche delegatie bij de daar nog een fataal misverstand zijn op UNESCO-conferentie. minister Gielen, helderen, dan ook terecht tegen formalistische kort- zichtigheid gewaarschuwd. Het is in ons aller belang, aldus ongeveer de minister, dat Duitschland zoo spoedig mogelijk te- jen alle resten van nazisme wordt gedes infecteerd. De UNESCO heeft hier een ont zaglijke taak te vervullen. Bovendien zou het aanbevelenswaardig zijn, volgens dr. Gielen, wanneer ook het Vaticaan tot di recte medewerking werd geïnviteerd. Toen de minister weer naar Holland te- - Parijs, 29 November 1946. Gasmaskers moeten nog bewaard blijven Voor rekening van een Zwitsersche maatschappij worden op vier Nederlandsche wer ven elf schepen gebouwd voor de scheepvaart op den RijnEen dezer schepen, de „Glarus" is te Hendrik Ido Ambacht te water gelaten. Concert der Heemsteedsche De Christelijke Oratorium Vereeniging te Heemstede geeft Vrijdag 20 December, in de Gereformeerde Kerk aan de Koediefslaan, een uitvoering van het „Weihnachts-Orato- rium" van Joh. Seb. Bach. Medewerkenden zijn: De Haarlemsche Orkest Vereeniging en dc solisten Mea BakkerNaberman, sopraan; Annie Hermes, alt: Han Lefèvre, tenor; Beter de Vos, bas en Bets Nederkoorn, clave-cimbel. Het geheel staat onder leiding van den diri gent George Robert. Eenzelfde uitvoering op Donderdag 19 De cember is uitsluitend toegankelijk voor leden en donateurs. Ledenconcert der H.O.V. Twee groote werken sieren het programma van het derde Leden-concert Serie A. dat de Haarlemsche Orkest Vereeniging op Dinsdag 10 December zal geven en waarbij de jonge kunstenaar Theo Olof als solist zal optreden Vóór de pauze zal het orkest onder Kees Hartvelt de Derde Symphonie van Anton Bruckner ten gehoore brengen, als tweede werk zal Tschaikowsky's vioolconcert door Theo Olof worden vertolkt. Zooals gewoonlijk heeft dit Leden-concert in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem plaaj^;. Salarissen gemeentcpcrsoncel In de Woensdagmiddag te houden^ ver gadering van den gemeenteraad zal aan de orde komen de volgende vraag van het lid den heer F. S. Noordhoff: „Zijn B. en W. bereid mee te deelen, wat ten aanzien van het Haarlemsche gemeentepersoneel in hun voornemen ligt, naar aanleiding van de plannen der regeering, om de salarissen, van het rijkspersoneel met omstreeks 10% te verhoogen?" DE DISTRIBUTIE Uitreiking van nieuwe bonnen voor levens middelen. Haarlem: (De Vleeschhal> letter O, Men rekent op 25.000 arbeiderswoningen als er meer komen valt het mee. Op het ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw in Den Haag erkent men. dat er helaas een inzinking gekomen is in het tempo van het bouwen in ons land. De oorzaak daar van moet uitsluitend gezocht worden In het tekort aan materialen, in het bijzonder van hout. Het eerste jaar is de Wederopbouw in staat geweest het programma dat opgemaakt was, ook uit te voeren. Er was toegezegd de bouw van 10.000 per manente arbeiderswoningen en op 1 Novem ber waren er 11.124 in aanbouw of gegund. Bovendien waren nog 1544 noodwoningen In aanbouw of nog te bouwen. De vraag waarvoor men thans staat, ls: wat kan de Wederopbouw in 1947 bereiken? Op het programma staan 28.000 permanente wo ningen. Dit cijfer is ook nog in de dezer dagen verschenen memorie van antwoord op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de begrooting genoemd. Ons werd evenwel te verstaan gegeven, dat men in elk geval rekent er 25.000 te kunnen zetten, wat daarboven komt valt, zooal6 de zaken thans staan, mee. De moeilijkheden met hout zijn ernstig. De Wederopbouw zou voor het uitvoeren van de plannen van 1947 (woningbouw en andere objecten) 750.000 m3. moeten krijgen, maar er kan slechts gerekend worden op 680 000 m3. Het tekort aan hout dwingt tot het nemen van allerlei maatregelen om te bereiken, dat er aan de werken zoo weinig mogelijk hout gebruikt zal worden. Vandaar de steenen vloeren in de huizen die thans voorgeschre ven worden. Intusschen wordt alles gedaan om de schaarschte aan hout te overwinnen. De in voer van materialen valt onder het ministerie van Economische Zaken, maar natuurlijk be staat er in deze contact met den Wederop bouw Van den Wederopbouw is het plan uit gegaan om Nederlandsche arbeiders (inet toestemming van de Fransche bezettings autoriteiten) naar het Zwarte Woud te sturen om daar voor ons hout te kappen. Dit plan is al in uitvoering en "er komt langs dezen weg al hout in ons land. Met andere materialen zijn er veel minder moeilijkheden. Er is wel de vrees geuit, dat er ook een tekort aan baksteenen dreigt maar er is een onderzoek ingesteld, dat heeft uit gewezen, dat deze angst niet gewettigd is. Als de steenfabrieken voldoende brandstoffen krij gen, is men zeker dat de leverantie van steen normaal zal verloopen. De Wederopboiav meent grond te hebben voor de hoop, dat de inzinking in het tempo van het bouwen, die er nu is, slechts van tijdelijken aard zal zijn, zoodat binnenkort weer alle arbeiders in het bouwvak zullen noodlg zijn. De verdeeling van de arbeiderswoningen die in 1947 gebouwd mogen worden, is nog niet vastgesteld. Alleen is te zeggen dat er aan Noordholland zijn toegewezen 2500 hui zen. Daarbij komen er dan nog 800 voor Am sterdam Een nader overleg zal uitwijzen hoeveel er o.a. aan Haarlem en Velsen zullen worden toegekend. Uit de laatste statistische gegevens die ons verstrekt werden, blijkt intusschen dat de provincie Noordholland wat woningbouw be treft, er in 1946 slecht is afgekomen Van de 14150 voor 1947 toegewezen huizen in ons geheele land, waren er op 1 October 9446 in aanbouw of gegund. Dat wil dus zeg gen 66.76 Maar van de 1250 aan Noordhol land (buiten Amsterdam) toegewezen wonin gen waren er op dien datum slechts 257 in aanbouw of gegund, of slechts 20.56 Het is daaruit te verklaren dat er ook in Haarlem I niet veel gebouwd is. Gehoopt wordt dat het cijfer voor Haarlem in 1947 gunstiger zal worden Het woningtekort. In den oorlog waren in ons land 85 698 wo ningen totaal verwoest, 42.319 zwaar en 355 704 licht beschadigd Thans is 85 van de licht beschadigde woningen hersteld. Het totale woningtekort uterd op 1 Januari 1946 gesteld op 200.000 woningen, hetgeen neerkomt op 10 van onzen totalen woning voorraad. Bij deze berekening is geen rekening ge houden, met het groote aantal woningen dat noodig is voor den normalen aanwas der be volking. In de oorlogsjaren is immers prac- tisch niet gebouwd. Het totale w'oningtekort in ons land kan dan ook op 500.000 getaxeerd worden Het tekort voor Haarlem wordt ge schat op ongeveer 5000. Elk jaar wordt dit voor Haarlem vergroot met ongeveer 700, ver minderd met het aantal nieuw gebouwde perceelen De Wederopbouw rekent er op, dat in 1948 meer huizen in ons land gebouwd kunnen worden dan er noodig zijn om den normalen aanwas der bevolking op te vangen Eerst dan begint men dus het tekort weg te werken. Geen vijfdaagsehe werkweek De minister van Sociale Zaken heeft naar aanleiding vah talrijke verzoeken, die van de zijde van werkgevers en werknemers worden gedaan om vergunning voor een vijfdaagsehe werkweek, dit vraagstuk voorgelegd aan de Stichting van den Arbeid. De stichting heeft op haar beurt advies gevraagd aan een spe ciaal voor dit onderwerp ingestelde commis sie, die het van alle zijden in beschouwing heeft genomen. Dit overleg, alsmede het advies van den directeur-generaal van den Arbeid, hebben den minister geleid tot het standpunt, dat verzoeken tot .invoering van de vijfdaagsehe werkweek in het algemeen zullen worden afgewezen. Onder de tegenwoordige omstan digheden toch moet ernstig worden gestreefd naar een verhooging van de arbeidsproducti viteit. Een verdeeling van de werkweek over vijf dagen zou verlenging van den arbeidsdag tot gevolg hebben, hetgeen in veel gevallen zal leiden tot een voor de arbeidsproductivi teit nadeelige arbeidsmoeheid Slechts bij hooge uitzondering zal daarom een verzoek tot invoering der vijfdaagsehe werkweek voor inwilliging in aanmerking kunnen komen. Montagpwoningen voor geteisterde gebieden Op de opslagterreinen van de haven van Dordrecht ligt op het oogenblik een groote hoeveelheid materiaal voor montagewonin gen. Hef betreft de z.g. „Maycrete"-woningen. waarvoor een aantal onderdeelen in Engeland is gekocht en die door een wijziging in de constructie voor Nederlandsch gebruik ge schikt zijn gemaakt. Reeds zijn 140 van deze semipermanente woningen gebouwd in de Wieringermeer. In Breda heeft men er 60 op getrokken. De fundeering voor nog 550 van deze woningen elders in de geteisterde ge bieden wordt gelegd. Een herverdeeling van ruim 300 andere „Maycrete"-woningen is noodzakelijk gewor den, omdat een aantal gemeentebesturen in de geteisterde gebieden geen belangstelling heeft voor deze woningen. UITSLAG HUIZENVEILING Donderdag werden in het Notarishuls te Haar lem een aantal huizen geveild. De perceelen, met erachter de opbrengst en de namen van de koopers waren: Groot Heiligland 15, f 1425 (opge houden); Burgwal 53. 55 a t.m i en 57 f 11.100, J. A. v. d Bosch: Nieuwe Raamstraat 2, f 3600. A. J. v. d. Hoek; Boogstraat 2, f2805. A. Niezen; Gasthuisstraat 36, f4200, J. C. Th. Smit qq: De Clercqstraat 112, f 2905, W. C. Snoek; Oranje- boomstraat 135 c, f 5200 B. P. Sleeper qq; Boe- rensteeg 28. niet geveild; Leliestraat 23 C, f 1125, R. Burger; Rozenprieelstraat 67. (alle te Haar lem) (niet geveild); Wagnerkade 89, f 14.000, J. F. Paanakker; Giipperweg 35 en 37, Gllpperweg 2527 en 29, f 10.305, A. Verdonschot; Kastanje laan 31, 33, 35 37. (alle te Heemstede) f 10.000, (opgehouden); Zomerstraat 16, f 3505, A. de Wit; Gasthuislaan 129, f 3325, W. J. van Ingen; Jans straat 1. (alle te Haarlem) f 10.000, (opgehouden). De minister van Binnenlandsche Zaken heeft zich* na overleg met zijn ambtgenoot van Oorlog, op het standpunt gesteld, dat het vooralsnog niet verantwoord moet worden geacht de gasmaskers voor luchtbeschermings doeleinden, welke .het meerendeel der ge meenten nog in eigendom heeft, op te ruimen. Proeven hebben aangetoond, dat de gasmas kers ten minste tien laar bruikbaar blijven. Protest van Katholieke studenten De Katholieke Studentenvereeniging „Sanctus Thomas Aquinas" heeft aan den raad van ministers, aan den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en aan het bestuur van de katholieke fractie der Tweede Kamer een telegram gezon den, waarin zij protesteert tegen de tenden tieuze berichtgeving in een deel der pers, die den indruk wekte dat hoogleeraren en studenten der Amsterdamsche Gemeente lijke «Universiteit zich unaniem voor aan vaarding van de ontwerpovereenkomst van Linggadjati uitspraken. Dr. TH. VAN SCHELVEN: „Niet tevergeefs" (Kosmos, Amsterdam). Een gijzelaar vertelt over zijn kampervarin gen maar die gijzelaar is een psycholoog en de wijze waarop hij zichzelve en anderen tijdens die bittere episode In opsluiting ob serveert, maakt zijn verhaal tot een document van menschelijke zielengeheimen, aan de op pervlakte gebracht door het leed en de be vreemding van het gruwelijke avontuur, door den angst om de twee groote vragen: hoe zal het eindigen, en is dit alles niet zonder doel? Dr. Van Schelven stelt niet alleen %Tagen, hij beantwoordt ze ook en wel met de zorg vuldige overwegihg, die den arts kenmerkt. Hij analyseert zijn gevoelens en die zijner lotgenooten en levert een merkwaardige, teressante verhandeling over de verschillende levensproblemen, die vooral bij den gevan gene, bij den opgeslotene het dagelijksch menu van zijn gedachten zijn. Het beroep van den schrijver drukt zijn stempel op dit boek. of meer nog, het heeft dit boek te voorschijn geroepen als een aparte, unieke meening tus schen de vele geschriften, die dit onderwerp behandelep. Het is een boek geworden var geanalyseerde sensaties, kalm en waardig op- geteekend en in zelfbeheersching gecommen- tarieerd, een aanklacht temeer tegen den verdrukker, doch een wetenschappelijk ge grondveste aanklacht, waarin de verdrukte mensch en het heerschende demonendom tegenover elkaar gesteld worden onder het licht van de cultureele humaniteit een licht dat de schrijver in zijn beschouwenden trant een verrassende helderheid wist te geven. BINNENLAND De Amsterdamsche gemeenteraad heeft be noemd tot gewoon hoogfeeraar In de geschie denis en sociologie van Indonesië aan de Gem. Universiteit prof dr W F Werthelm. Te Rotterdam ls brand uitgebroken op een zolderverdieping aan den Nieuwe Crooswijk- scheweg 66a De brand is vermoedelijk ontstaan doordat gloetéride kolen uit de kachel vielen. Een ongeveer acht weken oude baby van het echtpaar, die in een wiegje bij de kachel lag te slapen, ls gedeeltelijk door de vlammen gedeel telijk door verstikking, om het leven gekomen. De ouders waren even de stad In en hadden de zorg voor het wicht aan de grootmoeder die op een andere verdieping woont toevertrouwd. In de ondergrondsche werken van de „Wil lem Sophia" te Spekholzerhetde ls een bedrijfs- ongeluk met doodelijken afloop gebeurd Op onverklaarbare wijze werd de 55-Jarlge Moonen uit Bletjerheide, die belast was met het toezicht op den transportband, door den band gegrepen, waardoor hem de rechterarm werd afgerukt. De man werd ln het St. Joseph ziekenhuis te Heer len opgenomen, waar hij later ls overleden. Het jaarboekje 1947 van de vereeniging tot bevordering der belangen van Slechthoorenden is uitgekomen Het bevat voor lederen slecht- hoorer.de belangrijke en nuttige Inlichtingen over fondsen, doctoren, hoortoestellen, enzoo- voort. der vereeniging. De maximumprijzen voor cichorei en pee koffie ls vastgesteld op 11 cent per ons. Tegen clandestiene overschrijding van de Nederlandsch-Duitsche grens wordt thans zeer streng opgetreden. Reeds zijn enkele overtreders tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Aangifte van bezettingsschade kan nog tot 1 Februari geschieden bij het Commissariaat voor Oorlogsschade. Stadhouderslaan 130, Den Haag. De heeren U. F. M. Dellaert, directeur van Schiphol en Jhr. Ir. Van Heemskerck van Beest, dlaecteur van Publieke Werken te Amsterdam zijn per vliegtuig naar de Vereèiügde Staten ver trokken, waar zij verschillende vliegvelden zul len bezoeken en besprekingen zullen voeren met luehtvaartdeskunddgen. Doordat de assistente van een dokter te Ga rijp zich vergiste bij het gereedmaken van- jnedicijnen ls een patiëntje overleden. Tegen den dokter, die verantwoordelijk was voor de ge reedgemaakte recepten, ls een maand gevange nisstraf voorwaardelijk en f 5000 boete geëlscht. Mr. H. F. L. M. baron van HSvell van We- zeveld en Westerflier, tot dusver wekzaam bij de Nederlandsche missie bij den geallieerden bestuursraad ln Duitschland. Is benoemd tot burgemeester van Boxmeer Tot hoofd der Nederlandsche missie tot op sporing van oorlogsmisdadigers (Netherlands Warcrime Commission) ls benoemd mr. J. P. G. van Velzen, advocaat-generaal bij het gerechts hof te 's Hertogenbosch. Prof dr. H. M. A. van der Valk, hoogleeraar aan de Economische Hoogeschool te Rotterdam ls naar Washington vertrokken, waar hij zal op treden als« adviseur van de wetenschappelijke afdeeling van het Internationale Monetaire Fonds. Doordat het paard begon te steigeren, reed b(J Pernis een met bieten geladen wagen ln de sloot. De 77-Jarige F. G.. die op den bok zat, kwam onder den wagen terecht. Toen men hem een kwartler later bevrijd had, was hij reeds overleden. HAARLEME EN OMSTREKEN De heer A. A. K. M. Povel te Overveen ls aan de Vrije Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen rechten. Donderdagmiddag bezocht Sinterklaas, verge zeld van twee zwarte Pieten, het kleuterhuls Margriet. Vijftig kinderen tusschen de één en de zes bereidden hem. al naar gelang van hun stem-capaeltelten. een hartelijke ontvangst. Dat zijn cadeautjes ln den smaak vielen, behoeft geen nader betoog Door de gladheid van den weg slipte Don* derdag een luxe auto op den Verbindingsweg te Bloëmendaal. De wagen vloog het trottoir op en botste tegen de voordeur van een huls op. De voordeur werd uit haar voegen gerukt, terwijl de bestuurder van de auto Uchte verwondingen opliep. Woendagmiddag om twee uur vergadert de gemeenteraad van Haarlem ln de Statenzaal. De agenda bevat 19 punten en benoemingen, o.a. van zes leden in de gemeentelijke commissie van advies voor de kunstzaken en van den directeur van de Gemeenterelniglng enz. Aan den heerf J. B. F. van Linschoten, commies der P.T.T., beheerder van het bijkan toor der P.T.T. in de Tempeliersstraat te Haar lem is op zijn verzoek eervol ontslag verleend met ingang van l Maart 1947. Comité van actie tegen de doodstraf Het landelijk comité vari actie tegen de doodstraf heeft te Amsterdam vergaderd met de afgevaardigden van de plaatselijke en ge westelijke comités In deze vergadering is mededeeling gedaan van de aanbieding van een petitionnement aan den minister van Justitie, waarin de regeering verzocht wordt ook onder de huidige omstandigheden de doodstraf niet toe te passen en deze ten spoe- digst^uit de rechtspleging te schrappen. Op voorstel van prof. dr G. Mannoury besloot de vergadering, aan de Tweede Kamer te ver zoeken een onderzoek te doen Instellen naar het doodstrafprobleem. Een trawler zonder matrozen Het nijpend tekort aan bevaren matro zen doet zich nog steeds gevoelen. Zoo ligt de stoomtrawler Johanna IJM 107 reeds 14 dagen op een bemanning te wach ten. Vertegenwoordigers der reederij heb ben alle visschershavens om „volk" afge reisd, maar zonder succes. Deviezen-kwestie remt de emigratie Speciale reportage) „Het aantal gezinnen, dat Canada wil hebben, is niet aan een maximum gebonden", aldus verklaarde ons mr. II. C. P. Cresswell, leider van de Ca- nadeesche commissie, welke thans de Europeesche landen afreist om de emigratie naar Canada te stimulee- ren. „Canada met zün veel te kleine bevolking en zijn uitgestrekte land, kan duizenden en duizenden gezinnen opnemen en onderzoekt thans hoe en wanneer de stroom kan beginnen". Op onze vraag wat voor menschen het land noodig heeft, luidde zijn antwoord, dat alleen boeren in aan merking komen, boeren en landar beiders. Vooral jonge boeren, zooals boerenzonen, zullen met open armen ontvangen worden. Echter zijn er nog moeilijkheden te in Canada kunnen .leven. Hiervoor moet dus een bedrag aan geld meegenomen worden, hetgeen echter in vele landen thans nog onmogelijk «is, wegens gebrek aan deviezen. Het bedrag, dat minimaal verelscht wordt, is 2.000 dollars, hetgeen voor ver schillende boeren misschien geen bezwaar zal zijn, maar wel voor de autoriteiten hier te lande, die Hollandsch geld moeten omwisselen voor dollars. De Canadeesche commissie heeft eerst een bezoek gebracht aan Engeland, waar veel liefhebbers waren en waar de regee ring haar volle medewerking verleent. Vervolgens werden de Scandinavische landen bezocht, benevens Tsjecho-Slowa- kije, Zwitserland, Frankrijk, België en thans ons land. In het algemeen kunnen op grond van deviezen-moeilijkheden de be sprekingen nog geen vaste vormen aan nemen. maar in ieder geval zal in Januari a.s. een apart emigratie-bureau worden geopend als onderdeel van de Canadeesche Legatie te Den Haag. Na ons land wordt door de Commissie een bezoek gebracht aan Duitschland, overwinnen, voordat tot- een werkelijke waar in het bijzonder de mogelijkheden immigratie overgegaan kan worden, bekeken worden van het emigreeren van Drie problemen moeten eerst opgelost z.g. „Verplaatste personen". Reeds staat worden, t.w. het gebrek aan scheeps- vast dat 4.000 Poolsche soldaten van het ruimte, het woningvraagstuk in Canada leger van generaal Anders naar Canada en ten derde moet elk gezin de eerste zullen vertrekken. Tweeduizend daarvan jaren onafhankelijk en op eigen kosten zijn reeds onderwegl

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3