Vijf jaar geleden verklaarde Nederland den oorlog aan Japan Nieuwe rechtsorde binnen het staatsverband Atoombomspel ort en Bondig f December 1941: Pearl Harbour Natuurbescherming Op 7 December was het vijf jaar ge leden, dat de Japansche bommen op Pearl Harbour regenden. Eenige uren na den aanval nam onze ministerraad te Londen de belangrijke beslissing, Japan den oorlog v te verklaren/ Nederland was de eerste onder de bondgenooten van Amerika en Engeland, die den Japanschen handschoen opnam. Het was al laat dien Zondagavond, toen de ministers bijeen werden geroepen voor een specialen ministerraad. Professor Ger- brandy raadpleegde telefonisch den gou verneur-generaal in Batavia en dr. Loudon, den Nederlandschen gezant te Washington. Jhr.' Tjarda van Starkenborgh Stachouwer beaamde onmiddellijk het voorstel, dat voor den ministerraad zou worden ge bracht en gaf de verzekering, dat Neder- landsch-Indië tot het bittere einde voor de vrijheid zou vechten. Kort na midder nacht begon de ministerraad. Alle minis ters waren het er over eens, dat de Japan sche aanval de Nederlandsche regeering geen keus liet. Japan had de geallieerden aangevallen. Van Nederlandsch standpunt uit beteekende dit, dat ook tusschen Nederland en Japan een staat van oorlog bestond. Het kabinet ontwierp een korte krachtige verklaring, welke daarna door de Koningin werd goedgekeurd. Minister Van Kleffens droeg den Nederlandschen gezant te Tokio telegrafisch op de keizer lijke Japansche regeering mede te deelen, dat volgens de Nederlandsche regeering een staat vart oorlog tusschen Nederland en Japan bestond. In de Maandagochtendbladen lazen de Londenaars, dat het Koninkrijk der Ne derlanden het eerste was, dat aangekon digd had zich in oorlog te beschouwen met den aanvaller. Bij den illegalen drukker Wim Gerten- bach in Zandvoort ging daags na de oor logsverklaring de proclamatie van de Ko ningin reeds ter perse. Den volgenden och tend konden de koeriersters de copie in Zandv#ort al halen en naar de verspreid- adressen brengen. „Rijksgenooten, het Ko ninkrijk der Nederlanden acht zich in staa1 van oorlog met. Japan^ Terwijl de onder handelingen tusschen ae Vereenigde Sta ten en Japan nog niet geëindigd waren, terwijl president Roosevelt zich met het grootste geduld de diverse moeite heeft gegeven tot het bewaren van den vrede in de Stille Zuidzee, hebben Japansche zee-, land- en luchtstrijdkrachten onver hoeds aanvallen uitgevoerd op Ameri ka ansch en Britsch gebied. Japan deed nog een laatste poging. Op den eersten Januari 1942 vernam de Ne- Opoe Herfst 105 jaar Zij leest nog zonder bril! De oudste inwoonster van Nederland, de Weduwe E. P. HerfstBraams te Rotterdam, meer bekend als „Opoe Herfst", is Zondag 105 jaar geworden. De burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, kwam haar 's morgens gelukwenschen. Opoe toonde zich daarmee zoo. ingenomen dat zij zonder bril voor den magistraat een gedicht voorlas „De slag bij Waterloo" Opoe Herfst kreeg van het Amerikaansche Roode Kruis een groot pakket. (5ok Sint Nicolaas bracht pakjes. Er kwam zooveel, dat de familieleden Zondagavond nog niet alles uitgepakt hadden! Opoe Herfst is een Amsterdamsche van geboorte. Op 18-jarigen leeftijd kwam zij te Rotterdam wonen. Zij heeft 16 kinderen ge had. Daarvan zijn er nog drie dochters en twee zoons in leven. Subsidie aan N.I.W.Ï.N. van ruim 5 millioen gulden Over het aan de N.I.W.Ï.N. verleende sub sidie deelt de regeering aan de Tweede Ka mer mede, dat de gelegenheid voor ontspan ning voor militairen en burgers in Indië nog veel te wenschen laat. De regeering acht het haar plicht om alle beschikbare krachten te verzamelen, opdat dit op doeltreffende wijze tot ontplooiing komt. Overheid en particulie ren zullen hierin nauw moeten samenwerken. De regeering ziet het als de taak van de rijks overheid om. behalve het aanschaffen van het benooaigde materiaal, en de uitzending van artisten, de coördinatie van de door overheid ..en particulieren op dit gebied getoonde acti viteit op zich te nemen. Aan de Staten-Generaal zal binnenkort eén wetsontwerp worden aangeboden, waarin de financieele aansprakelijkheid van het rijk ten opzichte van de stichting centraal bureau N.I.W.Ï.N. wordt geregeld. Het bedrag van het subsidie kan als volgt worden gespecificeerd: benoodigdheden voor muziek en zang 540.258, radiotoestellen, gramofoons en platen 381 750r tooneelrequi- sieten 174 250, sportartikelen 1.092.508, be noodigdheden voor film- en fotoafdeeling 730.198, diversen 213.655, uitzending artis ten en orkesteh 500.000, vertooning van films 506.525, publiciteit 850.000, heruit zending van Nederlandsche radioprogramma's 10.000, kosten centraal bureau N.I.W.Ï.N. 51.000, transportkosten 112 000, in totaal 5.162.144. Aangezien verschillende benoodigdheden- niet in Nederland verkrijgbaar zijn, zullen met de aanschaffing daarvan in het buiten land deviezen zijn gemoeid. Van de op het ontwerp-oorlogsbegrooting voor 1946 voor het R.A.O.-werk uitgetrokken gelden zal een millioen gulden ongebruikt «blijven, welk bedrag als gedeeltelijke com pensatie kan dienen voor de thans aange vraagde credieten. Op de begrooting voor 1947 wordt voor het recreatiewerk onder de militairen in Indië 3.221.100 geraamd, namelijk voor uitzending artisten 1.155 600, films 200.000. publiciteit en radio-uitzendingen 1.700.000. kosten van heruitzending van Nederlandsche radiopro gramma's 15.500 en kosten centraal bureau N.I.W.Ï.N. 150 000. De „Friesland" heeft vertraging De P.H.F.C.F., de „Friesland", die de tweede bijzondere vlucht naar Zuid-Afrika maakt kreeg kort na het vertrek uit Tunis motorstoring. Gezagvoerder A. Viruly oor deelde het beter naar Tunis terug te kee- ren. Inmiddels is van Schiphol een Dakota met gezagvoerder Moll vertrokken om nieuwe onderdeelen naar Tunis te bren gen. Voorts is ook de „Rotterdam" naar Tunis vertrokken, om de vracht en de pas sagiers van de „Friesland" "verder naar Jo hannesburg te vervoeren- De „Friesland" was op 7 December van Amsterdam vertrokken. BRAND MET EEN LUCHTJE? De recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak van een brandje in de Dr. Kuyperschool te Haarlem. Het vuur is ontstaan in een kast met leermiddelen, die gedeeltelijk uitbrandde. derlandsche reguering door Zweedsche ka nalen, dat de Japansche regeering voor stelde „in naam der menschelijkhedd bloedvergieten te voorkomen en dat geenerlei vijandelijke actie, noch direct, noch indirect, tegen de Japansche strijd machten zou worden ondernomen". Het Nederlandsche antwoord was kort en krachtig. Het zeide, dat Nederland in oorlog was met Japan en dat het Japan sche voorstel dus nutteloos was. Tegen Linggadjati Een telegram van de voormalige B.S. in Groningen. Zes prominente figuren uit de voormalige Binnenlandsche Strijdkrachten van de provincie Groningen hebben een telegram van den volgenden inhoud verzonden aan de leden van de Staten-Generaal: „Leden van de voormalige Binnenland sche Strijdkrachten in de provincie Gro ningen,' wetende dat zij de mining van. het overgroote deel van de voormalige B.S. vertolken, wijzen u erop dat, indien de overeenkomst van Cheribon wordt aan vaard, dit aanlgiding zal geven tot zeer ernstige binnenlandsche moeilijkheden en dringen er daarom bij u met de meeste klem op aan al het mogelijke te doen om het heillooze accoord niet te doen aan vaarden. Zij verzekeren u, dat zij bereid zijn zich opnieuw aaneen te sluiten, voor de eenheid van het rijk". Dit telegram was geteekend door de heeren W. A. Schrijvershof, M. J. van Til, dr. G. D. Jonker, dr. J. C. 's Jacob, H. Hou wen en A. Eilander. Rotterdammers protesteeren „Duizenden burgers van Rotterdam en om geving, vergaderd in de Rivièrahal om uiting te geven aan hun diepe bezorgdheid over de dreigende verbreking van het Koninkrijk, dringen er bij u met den meesten ernst op aan de overeenkomst van Cheribon niet te aan vaarden en een oplossing van de ernstige moeilijkheden te zoeken op den grondslag der regeeringsverklaring, afgelegd bij monde van H. M. de Koningin op 7 December 1942". Al dus de tekst van het telegram, dat tijdens een druk bezochte protestmeeting te Rotterdam aan de regeering gezonden werd. Op deze vergadering voerden mr. J. G. J. C. Nieuwenhuis en de héér J. Schouten, lid van de Tweede Kamer voor de A. R., het woord, die opwekten tot verwerping van 't ontwerp- accoord. Provinciale verordening Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aan de Provinciale Staten een wij ziging van de Bodemverlagings-, Duin- en Plassenvéijordening voorgesteld. Daarbij is rekening gehouden met de belangen van den landbouw, de waterwinning, het land- schapschoon, de ruimtelijke ordening, de historie en andere bijzondere waarden. Belanghebbenden zijn in de gelegenheid gesteld de ontwerp-verordening te bestu- deereo. Met hun wenschen is zooveel mo gelijk rekening gehouden. B. en W. van Bloemendaal deelen mede het gewenscht te vinden, dat de gemeentelijke verorde ning (waarin o.m. wordt verboden ter reinen geheel of gedeeltelijk af te graven, welke uit een oogpunt van natuurschoon van belang zijn en uit dien hoofde op een lijst zijn geplaatst) haar geldigheid zou be houden. Het college betoogde, dat de ge meentelijke autoriteiten binnen haar ge bied veel eerder op de hoogte zullen zijn van een voorgenomen werk, dat tot schen ding van het natuurschoon leidt, dan het Provinciaal bestuur. Ged. Staten meenen evenwel, dat naast de provinciale verorde ning voor een gemeentelijke verorde ning geen plaats is. Wanneer een gemeen tebestuur op de hoogte is van voorgeno men werken, die tot schending van het natuurschoon kunnen leiden, ligt het ove rigens op den weg dit ten spoedigste ter kennis te brengen van de Provincie. Wat de ontzanding van terrein ten be hoeve van de kalkzandsteenfabrieken be treft, vinden Ged. Staten het aan te be velen, dat de beoordeeling der toelaat baarheid in het vervolg zal berusten bij het Provinciaal bestuur. De verordening zal geen „desastreuze gevolgen" hebben. Kerstvieringen in Bloemendaal Dinsdag 24 December zal in de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal des avonds 9 uur een Kefstwijdingsdienst worden gehouden, waarin zal voorgaan Ds. G. W. van Deth. In de Ned. Herv. Kerk te Overveen zal op hetzelfde uur ook zulk een dienst worden gehouden met Ds. Ch. de Beus als spreker. Op den tweeden Kerstdag wordt des middags in de Ned. Herv Kerk te Bloemendaal een Kerstfeest .voor iedereen gehouden, In de kerk te Overveen zal er een Kerstfeestviering zijn voor jongeren. De Kerstfeestvieringen van de Zondagsscholen en de Jeugdkapel te Bloemen daal hebben plaats op Zondag 22 en Maandag 23 December. TEXTIEL-VERLEIDING. De politie heeft Zaterdag proces-verbaal opgemaakt tegen een bediende van een Haarlemsche inrichting voor het chemisch reinigen van kleedingstukken, wegens het ontvreemden van een overjas. De Britsche ambassadeur in Nederland, Sir Neville Bland, heeft in Amsterdam een tentoonstelling „Engeland houwt aan zijn toekomsi" geopend. Bij de genoodigden be vonden zich de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en de Canadeesche amtiassadeur Pierre Dupuy. - Sir Neville Bland en, de burgemeester van Amsterdam, mr, Am. J. d'Ailly, bekijken de tentoon stelling, ioelke een indruk geeft van de wijze toaarop Engeland zich herstelt van de slagen, die het tijdens den oorlog toerden toegebracht. Prof. mr. C. IV. de Vries De leer der Staatssouvereiniteit bestaat niet meer" In een radiorede heeft prof. mr. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de Economische Hoogeschool te Rotterdam gesproken over' de nieuwe rechtsorde binnen het staats verband. Hij vestigde er de aandacht op, dat de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati in de Tweede Kamer niet in stemming komt. De Kamer kan de stukken, wélke hierop betrekking hebben, in behandeling nemen of een Commissie van onderzoek benoe men, welke een conclusie aan de Kamer voorlegt. Na de regeeringsverklaring over de In dische kwestie volgt in de Kamer de be handeling der begrooting van Overzeesche Gebiedsdeelen. Eerst bij de eindstemming over deze begrooting kan de Kamerbe slissen, of aan minister Jonkman het be heer over die begrooting kan worden ge laten. Deze zaak is niet zonder parlementair precedent, aldus prof. De Vries. De wijze van behandeling zou zich kunnen aanslui ten bij wat gebeurd is in November 1867. Toen ging het om het verdrag van Londen van Mei 1867, waarover niet een goed keuringswet werd geëischt. De Kamer stelde de stukken in handen van een com missie van onderzoek, wier conclusie op 23 November 1867 na lange debatten werd goedgekeurd. Maar op 26 November 1867 werd de begrooting voor buitenlandsche zaken afgestemd. Na verklaard te hebben, dat de Kamer niet moet trachten, door vage en onzuivere moties te regeeren, zeide spreker: „Ik hoop, dat de regeering in haar toe lichting de gedachte zal verwerpen dat Nederland medewerkt aan het scheppen van een nieuwen souvereinen staat binnen het staatsverband. De ontwikkeling van het volkenrecht heeft aan de leer der staatssouvereiniteit een einde gemaakt. Nederland en het geheele staatsverband van de toekomst is gebonden aan hooger staatsrecht en volkenrecht. In Nederland kan de regeering alleen verklaren, dat de staatssouvereiniteit hier niet is gehuldigd. Nederland kan niet een souvereiniteit overdragen, welke het zelf niet heeft. Mo hammed Hatta, vice president van de zoo genaamde republiek weet het heel best, want hij heeft het van mij aan de hooge school te Rotterdam goed geleerd. Maar hij heeft gedacht deze leer der staatssouve reiniteit wel te kunnen spelden op den mouw van de niet-staatsrechtelijk ge schoolde commissie-generaal en de jonge lui van het secretaria'at hebben het ook niet gemerkt. Zoo kwam een volkomen on-Nederlandsche en on-Engelsche souve- reiniteitsleer in de ontwerp-overeenkomst. Maar ook lord Killearn zeide niets. Enge land heeft ons in den oorlog prachtig ge holpen maar na den vrede zijn wij weer de oude concurrenten van 1652". Vervalschte groeiiteboiiiien Voor den politierechter hebberf eenige lieden, voornamelijk groentehandelaren, terecht gestaan, die verdacht werden van het vervalschen van igroentebonnen en het in omloop brengen daarvan. Een aantal groentehandelaren had namelijk gerui- men tijd geleden, toen bonnen van blik- groenten ingeleverd werden, valsche kringnummers „gevangen" en om deze l'out te herstellen waren zij met schaar en lijmpot aan het werk getogen. De opge legde boeten varieerden tusschen dertig en honderd vijf tig gulden, subsidiair tus schen tien en dertig dagen. De stok werd bovendien in de meeste gevallen achter de deur gehouden, in den vorm van twee weken voorwaardelijk. Belastingambtenaren kwamen bijeen Dezer dagen kwam de Haarlemsche afdeeling van den Christelijken Bond van Belastingambtenaren onder voorzitter schap van den heer Henstra bijeen. De door het afdeelingsbestuur ondernomen stappen met het oog op een te stichten afdeeling Haarlem van den Nieuwen Ne derlandsche Christelijken Bond voor Overheidspersoneel werden door de ver gadering goedgekeurd. Eenigé^recente be vorderingen onder het belastingpersoneel verwekten beroering tijdens de bijeen komst! Een tiental leden ontving het gou den insigne voor hun 25-jarig lidmaat schap van het CNV. AFPERSING VAN „DUINRUST"-BEWONER. De Haarlemsche PRA verzoekt ons mede te deelen, dat de oud-gedetineerde, C. D. uit het kamp „Dujnrust", die Donderdag als getuige optrad in de zaak tegen de twee voormalige rechercheurs van het „Bureau Nationale Veiligheid" (zij werden beschul digd van afpersing van dezen gedetineer de) nimmer lid is geweest van de NSB. U hebt geluk gehad sis Uw leverancier nog net een pakje Maïzena Duryea voor U kon reserveeren. De aanvoer is nog beperkt maar iedereen vraagt MUZIEK Henriëtte Bosnians Een onverdacht succes was het recital, dat Henriëtte Bosmans in het gebouw „Domi" voor het Bloemendaalsche Muzenforum gaf, niet. Overlading van het programma doet steeds het doel, het geven van aesthetische bevrediging, voorbij schieten; zij veroorzaakt zelfs bij superieure uitvoering van elk onder deel oververzadiging, waaruit negatieve ge voelswaarden kristalliseeren. Nu bevatte haar programma: een Chaconne van Handel, een Sonate van Beethoven en een van Chopin, 7 Préludes van Chopin en 4 van Debussy en 3 Etudes, resp. van Debussy, Liszt en St. Saëns; niet naar tijdsduur, maar wel naar inhoud te veel. En de vertolking was slechts in het Scherzo van Chopin's Sonate op. 35 en in drie der Préludes van Debussy superieur. Bij die van het overige kreeg men den indruk van onverzorgdheid en van geen rekening houden met de beperkte afmetingen der zaal. waardoor de concertvleugel veelal te hard klonk.'Het middendeel van Beethoven's So nate op. 81a werd Adagio in plaats van An dante gespeeld en verloor daardoor de voor geschreven expressieve kracht; de Finale van Chopin's Sonate, dat mysterieuze stuk, dat nauwelijks eenige nuanceering verdraagt, leed onder metrische accenten. Zoo bleven slechts gemengde indrukken van dit recital over. Rosa Spier Een concert van zeer bijzonderen aard werd Zaterdagavond in de Begijnhofkapel gegqyen. Rosa Spier, onze vermaarde harpiste, .trad eerst als soliste op, en wel met dri.e Fransche werkefi: de „Fantasie" van St. Saëns, een zeer brillant stuk, een „Sonate" van Marcel Tour nier met een toccata-achtig eerste hoofddeel, invloeden van Debussy en Ravel in de beide andere, over het geheel wat de expressieve kracht der thema's betreft niet sterk en „Va riaties op een oud Kerstlied" van M. S Rous seau, waarvan vooral het mooie slot bekoor de. De enorme virtuoziteit der harpiste ma nifesteerde zich in elk dezer werken. Na de pauze echter had de harp een meer begelei dende functie, en wel in Benj. Britten's „A ceremony of Carols". Dit is een cyclus van oude kerstliederen voor dria» jongensstemmen en harp, door den componist zeer origineel behandeld. Het eerste keert aan het einde terug en is een Gregoriaansche melodie op Latijnschen tekst, de andere hebben oud- Engelsche teksten. In enkele hoort men klok gelui, andere munten door levendige rythmiek uit, soms heeft de begeleiding het karakter van een östinato. Zeer frisch en oorspronke lijk zijn no. 4 b met zijn afwisseling van ma jeur en mineur en no. 6 No. 7 is een tus- echenspel voor harp, dat aan het ruischen van-een woud doet denken. De zangstemmen werden vertolkt door He- lène Ludolph (sopraan), "Ré Koster (mezzo sopraan) en Annie Hermes (alt), drie zange ressen, die elk op haar gebied een goeden naam hebben. Toch kreeg ik den indruk dat zij de bedoelingen van den componist niet verwezenlijkt hebben. Jongensstemmen klin ken nu eenmaal anders en daarop wa§ ook wel de harppartij ingesteld. Het best voldeed in dit geval de sopraan wegens haar stabiele toorivormlng, het minst de vibreerende stem der mezzo-sopraan, zoowel in de solo- als in de ensemble-gedeelten Maar het strakke, frissche timbre van goede jongensstemmen ontbrak geheel. Zou het niet; mogelijk zijn het interessante werk eens met deze uit te Bond van Gemengde- en Mannen-kwartetten Het concert, dat Zondagavond werd gegeven door den Bond van Gemengde- en Mannen- kwartetten in de Tuinzaal bood weer veel en velerlei. Niet alleen werden de vocale voor drachten door instrumentale afgewisseld, maar bovendien voerde het Dames-ensemble „Noi Otto" onder leiding van J. A. Bank, Pergolese's beroemd „Stabat Mater" uit. met begeleiding van een strijkkwartet en klavier. Weliswaar viel dit werk door aard, bezetting en omvang eenigszins buiten het gewone kader der bondsconcerten, maar door de werkelijk superieure uitvoering, zoowel van het koortje als van de sopraan- en de alt soliste maakte het een diepen indruk en werd het tot het glanspunt van den avond. Dit wil niet zeggen, dat' cr overigens niet goed ge zongen is. Integendeel. ,.J. S. Bac'n" (dirigent P. M. Gerdes). zong zuiver en klankschoon twee werkjes van W. F Kools; Orpheus" (dir. N. de Zwager), een ^olokwartet, dat even als het hiervoor genoemde dubbelkwartet pas een mooi succes op een concours te Delft boekte, trok de aandacht door beschaafden zuiveren zangi en eenvoudige voordracht. Het solokwartct „Euphonia" (dir. N Hoogerwerf), muntte als steeds uit door klankschoonheid; de voordracht is vaak wat. te sentimenteel. En het eveneens door Hoogerwerf geleide dubbelkwartet „Inter Nos" behaalde met Riga's „Réveil du Printemps" wel de palm op het gebied der virtuoziteit. „Harmonie" (dir. H. J. Arisz), scheen ditmaal minder goed op dreef wat klankgehalte zuiverheid en techniek betreft. De cellist Onne v. d. Klashorst en de pianist Fred. Luyken speelden Beethoven's Variaties op een thema van Handel en St. Saëns' Al legro appassionata degelijk en correct, doch wat langzaam en weinig vurig; voorts „Im pressions Sylvestres" van A. Chap.uis, drie stukjes vol verscheidenheid, doch waarin hel. karakter der afzonderlijke titels moeilijk te herkennen was. K. DE JONG. Een tafelmes als laatste Tooneel Op de tafel glanst het vierkante speel bord onder het lamplicht in de Hollandsche huiskamer. Om de tafel zitten moeder, va der. buurman, de dienstmaagd (vanwege de kou in de keuken) Jantje en ik. Wij zullen het spel inwijden, dat Jantje van den goeden, heiligen Sinterklaas heeft ge kregen: het atoombomspel. Het lijkt wel wat op ganzenbord, maar aangezien het zoolang geleden is, dat gan zen een rol in den oorlog speelden, zijn ze vervangen door atoombommen. Het moet echt gaan, vindt Jantje en dies beveelt hij, dat de spelers de namen zullen aannemen van de echte spelers in het ech te spel. Buurman wordt van Kleffens, Jan tje zelf Bidault, de dienstbode Marie zal het trotsche Albion vertegenwoordigen als Bevin, met wien zij althans den omvang gemeen heeft, moeder wordt Byrnes, met wien zij weinig of niets gemeen heeft, ik word gebombardeerd tot Tsjang-Kai-Sjek, omdat niemand weet hoe of de UNO-ver- tegenwoordiger van China werkelijk heet en vader moet Molotov voorstellen. De zes bereiden zich voor op den slag en moeder ravitailleert de strijders, met de milde en onpartijdige hand die Amerika dat de Heer van leven en dood een ziel eenige ejgen is met en speculaas. Restjes van malen op aarde laat terugkeeren, telkens in sinterklaas jjfifDan doet Jantje Bidault den eersten worp „De hemel komt later wel" Toen vijftien jaar geleden Waiter Hasen- clever den Hemel er bij haalde en God als heer gekleed ten tooneele voerde, kwam er aan het tumult geen eind. Zijn stuk vond eerst genade, toen Willem van der Veer den hoofdpersoon veranderde in Zeus. Een der gelijke camouflage heeft de schrijver van de fantastische klucht, \éharmee Comedia gister een vollen schouwburg vermaakt heeft, ook toegepast, toen hij leven en dood in handen gaf van zekeren mr. Jordan, die met een even gedistingeerden assistent het lot der sterve- linge vrijmachtig bepaalt. De schijn van pro- fanitie blijkt door deze pseudonimiteit ver meden te kunnen worden. Merkwaardig is de na den oorlog plotseling in trek gekomen voorliefde om het mysterie van den dood toP»onderwerp van de comedie te maken. Een en ander doet denken aan het geen het Romeinsche Rijk na de Punische •oorlogen te aanschouwen gaf, toen men in een tijdperk van godsdienstig verval den spot dreef met machten, waarin men niet meer geloofde. Het is hier echter niet de plaats om na te gaan, in hoever deze parallel opgaat. Het gegeven, ook reeds door Hascnclever in zijn befaamd geworden stuk behandeld, is, een ander lichaam. Hetgeen een nieuwe va riatie op het quiproquo mogelijk maakt. Comedia heeft aan deze zielsverhuizings,- verwikkelingen alle zorg besteed; de beste acteurs zijn ervoor gemobiliseerd en het re sultaat is dan ook buitengewoon vermakelijk. Ook wie van het genre niét houdt, krijgt ge legenheid knap en fijn afgewerkt tooneelspel te bewonderen. De hemelingen worden door Cruys Voorbergh en Gijsbert ter Steeg met een mysterieuze voornaamheid en als met een onwezenlijke sfeer omgeven belichaamd; Joan Remmelts geeft felbewogen de wisse lende emoties van den gedaanteverwisselen- den bokser weer; Ko van Dijk maakt weer een kostelijk type van den door dit vreemde spel beduusden manager; Fons Rademakers als de gemeene secretaris. Ellen de Thouars als zijn poeslieve medeplichtige. Rie Gilhuys als het trouwhartige meisje en nog een tien tal andere acteurs helpen de omgeving vor men. waarin dit zonderlinge blijspel zich afspeelt. H. G. CANNEGIETER. Concordia-elftallen weerden zich Het eerste dameselftal v^h Concordia speelde in de handbalcompetitie uit tegen Zeeburg. (Am sterdam). Spoedig nam Zeeburg de»leiding en met rust was de stand 2—0. De Zeeburg-dame6 waren meer aan het terrein gewend en zij be hielden den voorsprong van 20. MeJ. A. Buma van Concordia verdedigde haar doel behoorlijk. De heeren van Concordia behaalden hun eerste overwinning tegen Achilles uit Utrecht. Na een kleine meerderheid in de eerste helft, waarin een stand van 3—2 verkregen werd, viel Jn het eerste kwartier na de rust reeds de be slissing. De stand werd snel opgevoerd tot 8—2. Vooral M. Vasbinder had hierin een aandeel en maakte vier doelpunten. Achilles scoorde nog een paar maal en de eindstand was 9—S voor Concordia. Morgenavond om kwart voor acht spreekt de heer L. Neher directeur-generaal der P.T T. over Hilversum I over verhooging der arbeids productiviteit Drs. H. Talma, raadadviseur b(J het depar tement van Financiën zal optreden als vertegen woordiger van den minister van Financiën te Batavia. Alle in Nederland gevestigde Oostenrijkers moeten bij hun „Heimatgemelnden" in 'Oosten rijk verklaringen aanvragen, waaruit blijkt, dat zij daar op 13 Maart 1938 ingeschreven waren. Op grond van deze verklaringen zullen door de Oosten rij ksche legatie Van Meerkerkestraat 6. Den Haag. nationaliteitsbewljzen worden uit gereikt. In Nederland bevinden zich nog eenige hon derden Dultsche krijgsgevangenen, die te werk gesteld zijtr bij het opruimen van mijnen. Zij zullen voor October 1947 naar Duitschland terug keeren. Voor het eerst na de bevrijding bereikte de productie der Nederlandsche mijnen een dag gemiddelde, dat boven de 34.000 ton lag. De gouverneur van Curacao, dr. P. Kasteel, en de kletterende dobbelsteenen vormen een dreigende inleiding van zijn oorlogs verklaring, die hij uitspreekt, als hij de Fransche vlag op het daartoe bestemde vakje poot. Buurman van Kleffens gooit en zijn opdracht blijkt „Sabotage" te zijn, een taak, die hij op een sinistere wijze ver vult, die men van dezen eerbiedwaardigen diplomaat niet zou verwachten. De beurt is dan aan Marie Bevin. Zij rammelt met de steenen en stoot een gillenden lach uit als blijkt dat zij. Maria Bevin, spionnage zal moeten bedrijven. Jantje imiteert het machtige ronken van de B-29's als Moeder Byrnes met één wel- gemikten gooi honderdduizenden burgers van het leven berooft. „Raak" constateert Moeder laconiek en doet de speculaas rondgaan. Ik kom op het rakje van de UNO-conferentie terecht en het blijkt, dat ik mijn ziel in Oostersche lijdzaamheid tal moeten bezitten en een beurt voorbij laten gaan. Nét echt. Dan werpt de Russische beer, bedacht zaam en rustig, zooals vader altijd is ge weest. „Asjemenou" zëgt hij en veegt te gelijkertijd de speculaas uit zijn baard en Azië van den aardbodem. Azië wil dan zeggen: behalve Hirosjima en Nagasaki, want die zijn al van den aardbodem verdwenen. De honderdduizen den, die daar stierven, deert het niet meer. Maar de menschen, die daar nu rondloopen, met de afgrijselijkste wonden, waarvan hun kindskinderen nog de gevol gen zullen ondervinden, die deert zooiets "wel. En deze oorlogsmoede wereld, die zich apathisch afvraagt, hoe het verder moet, die deert het ook. Ik zou den goedkoopen grappenmaker, die dit spel heeft uitgevonden, wel eens willen vertellen, hoe ik over hem en zijn luguberen humor denk. W. L. B. Geen gaslooze uren? De verwachtingen zijn na iets gunstiger In den loop van den Zaterdag vernamen wij, dat van regeeringswege overwogen werd gaslooze uren in te voeren. Nu evenwel de mijnwerkersstaking in Amerika is opgeheven, vermoedde de di recteur van het Haarlemsche .gasbedrijf, dat wel verwacht kan worden dat van dit voornemen zal worden afgezien. Men moet .evenwel bedenken zoo voegde hij er aan 1 jïoe dat zuinigheid met kolen gas en electriciteit geboden blijft, omdat de gevol- is Zaterdag per K.L.M. vliegtuig naar New York gen van de staking nog langen tijd gevoeld vertrokken, vanwaar hl) naar Curagao aal «-1 2ullen worden. Het zal nog maanden duren dc achterstand in de kolenleveran- De „Twente" de K.L.M. Is gisteren ties weer is ingehaald tegen vorst voor een speciale post- en vrachtvlucht van Schiphol naar Batavia vertrokken. Het toestel r» I I 1*1' nam geen passagiers mee. D6SCll6rm 06 W3l6N6IClinQ De AlgemeeneTSunstzUde Unie verwacht in 1947 weer de vooroorlogsche productie te berei ken. Zij zal dan voor f50 millioen exporteeren. Sedert eenige weken wordt ook een product vervaardigd, dat katoen als canvas voor auto banden kan vervangen. De schipbrug bU Hedel zal in den komenden nacht van 24 tot 5 Uur voor alle verkeer geslo ten zijn De Engelsche vice-consul te Amsterdam, mr. Stanley William Simpson is op 46-Jarlgen leef tijd overleden. Hij was in 1928 in deze functie benoemd. Een drijvende tentoonstelling is door het Nederlandsche Roode Kruis in samenwerking met het „Indisch Instituut" Ingericht op de „Ottawa" van de Holland—Veluwe Lijn over het lnheemsche leven in Indië. De „Ottawa" is van plan een tournee van drie maanden door ons land te maken. De Nederlandsche Maatschappij Walvischvaart N.V. gaat over tot de uitgifte van 3500 gewone aandeelen van f 1000 nominaj®.waar de, tot den koers van 103 4/., ten volle deelende ln de winst van het eerste boekjaar. argument In de Groote Houtstraat te Haarlem ontstond Zondagavond een ruzie tusschen inwoners van de Spaarnestad en onderda nen van de gemeente Haarlemmermeer. Hoewel er geen geestrijk vocht m het ge ding was gekomen, wonden de twee par tijen zich meer en meer op. Eén der Haar lemmers, een zekere J. M. A. besliste den strijd met een tafelmes, dat hij tevoren van een onbekend meisje had gekregen, door een tegenstander een stoot in de borst toe te brengen. Met lichte verwondingen werd de Haarlemmermeerbewoner in de Mariastichting opgenomen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 7 December 1946 BEVALLEN: 5 Dec., M. HellingmanWehnes. d.; C. J. C. M. Bergvelt—Niessen, d.; 6 Dec G. A. NetelenbosNetelenbos, z.; P. J. v. d. Essen Klabóu, d.; A. Douma-v. Sprakelaar, z.; F. J. Koning—Lindemans, d.; T. Bogert—Toonstra, d.; E. B. SchreuderWijmenga, d.; J. Slager Bron, d.; G. II. Kaptein—Pijnacker, z.; 7 Dec., J. W. Theél—Schelvis, z.; A. C. d. Nieuwe— Roos. d GEHUWD: 7 Dec. N. B. Bloot en M. Hamel. OVERLEDEN: 5 Dec., A. M RoosenMens, 73 j Gen. Joubertstraat; H. W. Zomer—Beke, 54 J., Obistraat; J. M. M. v. Loon, 23 m„ Gasthuisvest; C. C. Steenkist, 2 j., Gasthuisvest; 6 Dec., G. Quax, 30 J., Lange Annastraat. HAARLEM EN OMGEVING „Kleur en glorie onzer tropen" is de titel de film, welke Dinsdagavond onder auspi- I ciën van de vereeniging „Nederland helpt Indië" ln het R K. Vereenigingsgebouw aan den Hee- renweg te Heemstede zal worden vertoond. De Vereeniging „ZUlweg" organiseerde voor de kinderen der leden Zaterdag een St. Nlcolaas- feest in een der zalen van de Cadi-Club den Zijlweg. De goocheltoeren van Prof. bscar- Ölnl hielden de kleinen aangenaam bezig c telkens klonk luide bijval en gejuich. Natuu lijk vielen ook de aangeboden versnape ringen in den smaak. De gebruikelijke tentoonstelling van de Pluimveevereeniging „Streven tot Verbetering" uit Hillegom is een groot succes geworden. Er was een zeer groot aantal dieren van de meest ulteenloopende soorten ingezonden en dat de Hlllegomsche 'postduivenliefhebbers met goed gevolg hun diertjes hebben laten onderduiken, bleek wel uit de groote Inzending die ln een af zonderlijk zaaltje van „Flora" was onderge bracht.-Ook door het gemeentebestuur wordt de activiteit van deze organisatie zeer op prijs ge steld en de burgemeester was er dan ook „als de kippen" bij om voor de voorziening van de levende have ln de straks aan te leggen Herte kamp een goed woordje te doen bij de leden van „Streven tot Verbetering". De 23-jarige E. v. Veldhiyze», oorspronkelijk uit Hillegom afkomstig, is uit Dulndlgt, het kamp voor politieke gevangenen te 's Graven- hage ontvlucht. Zijn opsporing en aanhouding is verzocht. Het vakstudiewerk is door de werknemers organisatie in de grafische bedrijven te Haarlem gezamenlijk ter hand genomen. Voor dezen win ter zijn algemeene en speciale branche-bijeen komsten belegd ter bespreking van vaktechni sche problemen. De heer* G. C. J. Radius uit Leiden houdt op Donderdag 12 December in het gebouw van het Nut in de Lange Veerstraat een causerie met lichtbeelden over „Rasterdlepdruk- procedé". In de toekomst zullen ook tentoon stellingen georganiseerd worden. De Buurtvereëniging A.M.L.O. (Ampzing-, Lourens Costerstraat) gaf Zaterdag een kinder Sl. Nicolaasfeest in de zaal van Merlen aan de Schouwtjeslaan te Haarlem. De kinderen werden verrast met versnaperingen en cadeautjes. Voor het examen K 5 (hoogere wiskunde) slaagde de heer A. H. F. Saeys te Haarlem. De directeur van het Gemeentelijk Wa terbedrijf te Haarlem vestigt 'er de aan dacht op, dat alle gebruikers verplicht zijn, voor het vorstvrij houden van den watermeter en de binnenleiding te zorgen. Vorstschade aan den watermeter is voor rekening van den verbruiker. Water, dat uit door vorst veroorzaakte lekken of openstaande aftapkranen verloren gaat, wordt in rekening gebracht. In meterputten buitenshuis moet op hal ve hoogte een houten tusschendeksel voor den aangebracht, zoodat zich tusschen dit deksel en den watermeter een isoleerende luchtlaag vormt. Men kan den meter ook afdekken door een jutezak met hooi of stroo. Alle meterputten moeten afgesloten worden met een houten of betonnen deksel. Watermeters welke binnenshuis onder den vloer zijn geplaatst, moeten ter be scherming tegen tocht van een goed slui tende omtimmering voorzien zijn. Indien gevaar voor bevriezen bestaat, moet men de binnenleiding 's avonds zoo vroeg mogelijk laten leegloopen door de hoofdkraan te sluiten en de achter den meter geplaatste aftapkraan te openen. In hnis moeten daarna alle kranen geopend worden. Men vergete niet ook de stortbak ken der closets leeg te laten loopen- 's Morgens sluite men de aftapkraan bij den meter en de kranen in huis ep opene dp hoofdkraan. Om de in de binnenleiding opgesloten lucht te laten ontsnappen, moet de kraan welke op het hoogste punt van de leiding aangebracht is enkele minuten geopend worden. Men dient er rekening mee te houden, dat bij bevriezing van den nfcter of de hoofdkraan het waterbedrijf, zoolang de vorst duurt, geen hulp kan verleenen. Indien blijkt, dat de hoofdkraan niet goed afsluit, geve men hiervan direct ken nis aan het waterbedrijf. Kampersingel 4, telefoon 10279 of 11834. DE DISTRIBUTIE Dinsdag 10 December _^Nieuwe bonnen. Haarlem: Rest. P en de Q. KERSTPAKKETTEN VOOR GEÏNTERNEERDEN Als resultaat van de besprekingen met de Popda (de Indonesische instelling be last met de verzorging van de geallieerde krijgsgevangenen en geïnterneerden) kun nen thans Kerstpakketten worden verzon den aan de geïnterneerden, die zich nog in het binnenland bevinden. Van Nederlandsche zijde zullen de pak ketten worden verzorgd door het Neder landsche Roode Kruis afd. Indonesië, ter wijl de „Burger Welfare Indië" speelgoed voor de kinderen in de kampen heeft toe gezegd De verzending zal worden gere geld door het „kantoor displaced persons" in samenwerking met de Popda.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3