Haarlems Dagblad De Azerbeidsjanen capituleeren voor de centrale regeering Stille armen Voor Kerstmis Tebris geeft zich per radio over Agenda voor conferentie te Moskou vastgesteld Eerste ronde van den strijd Indische kwestie over de Revolutie poging in Venezuela De Commissie-Generaal vóór Kerstmis naar Indonesië terug? sic Jaargang No. 18507 jureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. prukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Donderdag 12 December 1946 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,Postgiro 273107 - Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE donkere Decembermaand is er weer, met al haar kou en mist en hetgeen wellicht nog op volgen gaat: vorst of neeuw, of wellicht beide. Maar ook met jjn gezelligheid binnenshuis voor allen, lie het warm en goed hebben. Voor hen dit zoo'n hard jaargetij niet; het heeft elf? zijn bijzondere aantrekkelijkheid loor die tegenstelling tusschen de grim migheid van een korten, killen dag buiten nde warme, veilige beslotenheid thuis. 1 wordt die maar verzekerd door een en- ele brandende kachel in de kleinste ka- die men er voor heeft kunnen uit- iezen. Een wonderlijke maand, December: voor piigen oudere verbonden aan jeugd-her- jneringen, eigenlijk indrukken uit zijn eugd, die hem misschien zelfs inniger ijn bijgebleven dan andere, uit milder eizoen. Als kostbare kleine schilderijen jjn ze in net museum van zijn herinne- ing: de markt bij de oude kerk in zijn pboortestad, 's avonds in een sneeuw- jcht. met licht door de kerkramen en den waren klank van het orgel.... hij zelf peggedoken in zijn winterjas en zich aastend naar dat warme thuis, waar men cm wacht.maar intusschen toch ge- oeid en bekoord door den avond en de lad. die geheimzinnig en tegelijk vrien- lelijk lijkt en mild gestemd jegens de menschen. donkere gestalten in de witte neeuw. die zich voorthaasten als hij. Of het is een smalle landweg buiten, usschen stille boerderijen door. De bevro- en sneeuw knerpt onder aijn stappen: er- ens brandt een houtvuur en rook slingert ich vaag-zoekend tusschén de kale, strak- e boomen door, over den ,weg. Dat vuur eurt heerliik en het is prikkelend koud. Maar het volgende beeld geeft weer een tadsstraat: een donkere, stille straat met lier en daar een flakkerende gaslantaarn in in een kleinen winkel, met gelig ver- ichte étalage, wat schamele, goedkoope .erstcadeautjes met versiering er omheen an hulst en rood papier. Ja, veel rood pa- ier en groen. Was er een Kerstboom? Jeen, niet eens, gelooft hij. Maar toch iets at hem trof: niet alleen in dat winkeltje, jaar in de heele sfeer: ook in de gebogen iguur van een oude vrouw in een om- lagdoek, die stil voorbij ging aan den rerkant. Dat is December. Het heeft iets in ons rakker geroepen en dat blijft ons bij als rinst: een dier kleine bezittingen in onze .-«rzameling van herinneringen, die zoo tostbaar zijn omdat zij de vreugde in het even helpen behouden. Het zijn imrrfers leine dingen, die het geluk maken, zooals ,in-Yu-Tang zeide en hij somde er een iental op, waarvan menigeen, hem lezen- le, misschien zeide: zij behooren niet alle ot mijn bezit, maar waarvan al zijn lezers och gedacht moeten hebben: ik begrijp Ik weet zeker dat December in de erinnerings-beelden van velen leeft. Als ik enkele van die beelden heb op- eroepen, die u zacht stemmen, ja mild, en oen denken dat het leven, ondanks alles, och zooveel schoons biedt voor wie Vrouw lorg niet te zwaar beproefd heeft, durf ik vragen mee te helpen om Kerstgaven _n de stille armen te schenken. Wij ne- ïen ze graag in ontvangst voor het Comité, at zal zorgen dat diegenen, wien het toe- :omt, verblijd worden met een Kerstca- eau, dat ook voor hen de tegenstelling usschen grimmig buiten en warme beha- elijkheid binnen zal doen spreken. Zoo- at ook hun bekorende herinneringen ge rekt zullen worden, omdat de vreugde van e leven de zorg verdringt. Het is niet noodig te antwoorden, dat er ooveel gevraagd en gegeven is sinds ons and werd bevrijd en dat de moeilijkheden, im rond te komen met het huiselijk budget, n ieder gezin, behalve in den lering der warte handelaars, steeds voelbaarder wor- en. Dat is bekend, maar ik doe een beroep diegenen, die iets missen kunnen. Zij {jn er nog, zooals de lijsten van bijdragen, ot dusver bekend gemaakt, bewijzen. Maar rij beginnen pas. Er zal veel meer moeten ijn. Ik geloof dat Haarlem en omgeving lat geven zullen, omdat zij nooit tekort ijn geschoten en een bijzonderen naam 'an vrijgevigheid in ons land genieten. De ïjd is kort; de lange lijst van bijdragen in en aanvang pleegt haar heilzame ,aanspo- ende werking te doen gelden. Daarom raag ik u: wacht niet. Op onze bureaux, Groote Houtstraat 93 n Soendaplein 37, ook op ons postgironum- ner 273107 zullen wij dankbaar giften ont- angen. Liefst op onze bureaux, want de [u-o werkt niet vlug tegenwoordig en wij rillen juist zoo snel mogelijk bijdragen 'ei-melden. Op deze plaats in de courant wordt vaak eschreven over onderwerpen, die groote ragen van den tijd raken: de wereldpoli- iek, het landsbeleid, Indië. Misschien lijkt it onderwerp daarnevens maar een heel lein, nietig vraagje van den tijd. Maar n zijn diepere beteekenis is het dat toch igenlijk niet. Daarom heb ik hier boven ezet: Voor Kerstmis. R- P- Lagerliuis-debat over Schumacher Over het bezoek van dr. Kurt Schuma- her. leider der sociaal-democraten in luitschland. zijn in het Britsche Lager- uis door de oppositie vragen gesteld. De ppositie kwam vooral op tegen de offi- ieele ontvangst, die aan Schumacher was ereid. Hector McNeill, de minister van taat. verklaarde dat Schumacher welis- raar door de Labour-partij was uitgenoo- igd, doch dat „het niet juist zou zijn ge- reest. als de regeering het bezoek niet fficieel zou hebben opgemerkt"'. Doodstraf geëischt tegen Cyriel Verschaeve Woensdagmorgen is te Brugge de zaak ehandeld van den Vlaamschen priester- ichter Cyriel Verschaeve. Deze wordt er an beschuldigd tusschen 1940 en 1943 lid s zijn geweest van de „Duitsch-Vlaam- che Arbeidersgem^pschap" (.,de Vlag") n door bijdragen m verschillende tijd- chriften met nationaal-socialistische strek ing de politiek van den vijand gediend hebben. Tegen Cyriel Verschaeve is de oodstraf geëischt. Voorts heeft de staat ls civiele partij schadevergoeding ver- mgd. Geen spoor van vermist vliegtuig gevonden Alle nasporingen naar het Nederland- :he militaire vliegtuig, dat Dinsdag van et vliegveld Manston in Engeland is op- estegen en dat sindsdien vermist wordt, ijn tot heden zonder resultaat gebleven. Tcbris, de hoofdstad van de Perzische autonome provincie Azerbeidsjan, heeft zich, aldus meldt Reuter, aan de Perzische regeeringstroepen overgegeven. Deze overgave werd door radio-Tebris gisteravond bekend gemaakt. De centrale troepen zijn heden morgen in Tebris gearriveerd. De gouverneur van Azerbeidsjan heeft den Sjah het volgende telegram gezonden „Het Perzische leger is welkom in Azerbeidsjan". Naar verluidt, is de democratische leider van Azerbeidsjan, Dzjafar Pishevari, naai de Sovjet-Unie gevlucht. Het is juist een paar jaar geleden, dat Pishevari zijn auto nome Azerbeidzjaansche regeering heeft gevormd. Volgens een woordvoerder uit het hoofdkwartier der Perzische regeerings troepen zou „de Azerbeidzjaansche affaire spoedig afgeloopen zijn". De democratische partij in Azerbeidsjan heeft een resolutie aangenomen, waarin men zich accoord verklaart met het Zenden van troepen door de regeering te Teheran teneinde toezicht te houden op de verkie zingen, aldus radio Tebris. Men stelde ver der vast, dat de vrijheid en onafhankelijk heid van Perzië ten koste van alles moet blijven gehandhaafd. De radio zegt verder, dat de provinciale raad van Azerbeidsjan heeft besloten zich niet te verzetten tegen de komst der re geeringstroepen. De val van Tebriz is te Teheran met vreugde begroet. De eerste reactie van de regeering op de telegrammen uit Tebris was voorzichtigheid en het leger zet den opmarsch volgens de plannen voort, waar bij afdeelingen naar elke plaats zullen worden gezonden voor de ontwapening van de burgers en de voorbereiding der verkie zingen. De strijdkrachten, welke Mianeh bezetten, meldden dat de terugtrekkende Azerbeidsjanen de spoorlijnen, spoorweg stations, hoofdwegen en bruggen verniel den en de regeeringstroepen hebben om genie-versterking gevraagd. De stafchef der centrale troepen heeft medegedeeld, dat aanzienlijke voorraden wapens en munitie zijn buitgemaakt en dat een aantal gevangenen gemaakt werd. Russisch protest De Russische ambassadeur in Teheran, Sadchikow, heeft, naar het blad „Atesh" meldt, opnieuw bij de centrale regeering geprotesteerd tegen het binnentrekken der regeeringstroepen in Azerbeidsjan, waar door naar de opvatting der Sovjets de Rus sische grenzen in gevaar worden gebracht. Sadchikow heeft volgens genoemd blad la ten weten, dat de Sovjet Unie dit optre den niet door de vingers kan zien. Gestolen auto in Vaals achterhaald Zooals wij gisteren meldden werd eer gisteren een voor het Luxor-theater gepar keerde auto, waarvan de eigenaar het con- tactsleutelje vergeten had te verwijderen, .gestolen. De politie in Vaals (Limburg) heeft he den vier jongens van 16 jaar, drie Haar lemmers en één Amsterdammer, gear resteerd, die probeerden een auto over de Belgische grens te smokkelen. Bij onderzoek bleek de auto in kwestie de te Haarlem gestolen wagen te zijn. Conflict tusschen couranten in Alkmaar De oud-illegale bladen „Kennemer Koe rier", „Vrije Hoornsche Courant" en „Vrije Alkmaarder" hebben per bulletin bekend gemaakt, dat zij van de N.V. Dagblad voor Noord-Holland per deurwaarder de aan zegging hebben ontvangen, dat de N.V. weigert deze kranten verder te drukken. De directie der N.V. Dagblad voor Noord-Holland heeft medegedeeld, dat hier geen sprake is van onwil, maar dat een en ander een gevolg is van de ontoereikende technische apparatuur. Het is het bedrijf niet langer mogelijk vier bladen van den huidigen omvang te zetten en te drukken. Het personeel heeft ernstige bezwaren te gen de lange werktijden. Verschillende pogingen zijn volgens de directie ondernomen om een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, echter zon der resultaat. De N.V. had de drie oud- illegale bladen aangezegd, dat zij Zater dag het drukken zal stoppen, tenzij alsnog werd ingegaan op door haar reeds eerder gedane voorstellen Nadat de drie bladen het bulletin had den laten verspreiden en aanplakken heeft de directie der N.V. het drukken terstond J stopgezet, zoodat de drie couranten giste- Italië wil in de Unesco Italië heeft, aldus wordt door het lta- liaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken medegedeeld, bij het secretariaat van de Unesco een verzoek om lidmaat schap der organisatie ingediend. Het ver zoek zal door de UNO in haar zitting van het volgende jaar in overweging worden genomen, voegde de mededeeling hieraan toe. Het woord is aan Prof. S. Hoekstra: Niet pessimistisch broeden en peinzen, maar geloof aan het ideaal, dat is het wat de wereld overwint. Speciale plaatsvervangers zullen vooraf met belanghebbenden overleggen Doordat sinds eenteen tijd de toe- u ijzing van papier voor de dag-bladen wat verruimd is. zijn wij in staat ge weest den achterstand in opneming van advertenties van Vraag en Aan bod in te halen. Plaatsingsopdrachten voor deze ru briek, ook Groentjes, kunnen dus nu practisch zonder vertraging wor den uitgevoerd. ADMINISTRATIE HAARLEMS DAGBLAD De Raad van ministers van Buitenland- verband met de voorbereiding van het sche Zaken der groote vier is het gisteren vredesverdrag met Duitschland eens geworden over de volledige agenda De ministers kwamen voorts overeen, den voor de besprekingen te Moskou over de geallieerden bestuursraad voor Duitsch- kwestie Duitschland- land te verzoeken om een rapport over j demilitarisatie, denazificatie, democratisee- ..„rc-—", ------ -- ------ - Speciale plaatsvervangers zullen worden ring, economische kwesties en herstelbe ren reeds met konden yerscmjnen. Zij^heb- -oenoem<j om Duitsche vooraf te j talingen, over de vorming van centrale bespreken. Speciale plaatsvervangers zullenbesturen en over de liquidatie van Prui- worden benoemd om het vredesverdrag j ren. De agenda bevat voorts de volgende met Oostenrijk voor te bereiden en aan de punten: vier ministers te Moskou to overhandigen. Het hoofdkwartier van de plaatsvervan gers voor de Duitsche en Oosten rij ksche kwesties zal in Londen gevestigd zijn. He denavond zullen de vier ministers weer bijeen komen en men verwacht dat zij dan of op Vrijdag hun werk beëindigd zullen hebben. De plaatsvervangers, belast met bestudeering van de Duitsche kwesties zul- ben zich thans tot den voorzitter van den Persraad gewend met het verzoek maat regelen te nemen, opdat de bladen weer kunnen verschijnen. Bij Zandvoort gestrande schip vlotgekomen Het bij Zandvoort gestrande schip is gis termiddag tijdens den vloed zonder sleep boothulp vlot gekomen en heeft zijn reis voortgezet. Het was de Deensche sleepboot len op 14 Januari te Londen bijeenkomen. „Lilly" met op sleeptouw het landingsvaar- Zij zullen beginnen met zich op de hoogte tuig „Oder"', op weg van Antwerpen naar te stellen van de zienswijze van landen. Kopenhagen. Beide schepen zijn Woens- die direct belang hebben bij de kwestie dagavond in IJmuiden binnengeloopen. Duitschland en de procedure-kwestie in TWEEDE KAMER Op den rijksweg bij Diemen raakte een oplegger met vaten augurken los van den trekker en reed den berm in. Enkele vaten waren tegen den schok niet bestand, zoo dat een augurken-lawine een deel van den weg bedekte. Maandag begint het Kamerdebat Van onzen parlementairen redacteur) Volkomen leege tribunes en in de loges ook bijkans geen belangstellenden, behalve prof. Schermerhorn, voorzitter der Commissie- generaal. Toch was hetgeen zich daar beneden in de zaal afspeelde de moeite waard. Men kon er de eerste ronde aanschouwen van den strijd over Linggadjati. Die is voor de voor standers gunstig afgeloopen. Zeker, als om strijd verklaarden de verschillende sprekers, dat het door hen ingenomen standpunt ten aanzien van de regeling der werkzaamheden nog niets wilde zeggen aangaande hun oor deel over de kwestie zelf. Maar al meenden zij dit allen in volle oprechtheid, in hun on derbewustzijn speelde het door hen te dien opzichte gekoesterde gevoelen toch wel een roL Voorzitter Van Schaik stelde voor om Maandag met de debatten over de Indische kwestie te beginnen Hij gaf toe dat er onge twijfeld wat te zeggen viel voor het standpunt de regeeringsverklaring en de toelichting der Commissie-generaal eerst in de afdeelingen te bestudeeren. Maar door de zaak nog langer aan te houden, zou de spanning hier en in Indië nog toenemen. Zou men de normale manier van voorbereiding van debat volgen, dan zou dit eerst begin Januari gehouden kunnen worden en het was den voorzitter uit een gesprek met minister Jonkman gebleken, dat de regeering een dergelijk uitstel bepaald In de hoofdstad van Venezuela, Cara cas, is gisteren een officieele verklaring uitgegeven, die mededeelde dat er een „opstandige beweging op beperkte schaal" had plaats gevonden met behulp van som mige troepen van het garnizoen van Mara- cay, de hoofdstad van den staat Aragua. De officieele verklaring schreef de ordeverstoring toe aan aanhangers van vroegere* régimes. (De Venezolaansche revolutionaire Jun ta. onder leiding van Romulo Betancourt, heeft in October 1945 de macht in den staat overgenomen. De Junta heeft sinds dien de regeering gevormd, en kreeg in October 1946 de meerderheid bij de alge- meene verkiezingen.) Maracay ligt ongeveer 90 kilometer van de hoofdstad Caracas. Volgens Reuter be- heersc'nen de opstandelingen in Venezuela de steden Maracay, Valencia en San Car los Volgens radio Valencia worden de ge vechten voortgezet. Naar verluidt is de opstand voorbereid door dezelfde officie ren. die ook in October in opstand zijn gekomen. De opstandelingen zouden on tevreden zijn over de democratische actie partij, dc regeeringspartij van Romulo Bétancourt, dien zij beschuldigen „com munist" te zijn. Noch het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken, noch de Venezo laansche ambassade te Washington hebben de bevestiging der geruchten over den op stand kunnen verkrijgen. De staat van beleg zou zijn afgekondigd. Nog twee eereraden nemen ontslag De voorzitter van den eereraad voor het tooneel, mr. H. Willemse, heeft een brief aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gezonden, waarin hij verklaart, dat hij en de leden van den eereraad (mej. I. M. van Dugteren, Hans van Meerten, Paul Storm en J. J. Vorrink), hun werkzaamheden voor dezen eereraad wenschen te eindigen, daar er „een niet te overbruggen kloof bestaat tusschen de inzichten van den Eereraad voor het Too neel en den Centralen Eereraad". Een dergelijke brief is ook ontvangen van den eereraad voor Beeldende Kunsten. Ook deze raad, bestaande uit de heeren jhr. mr. M. van dei^Goes van Naters (voor zitter), dr. J. G. van Gelder. E. Briujn, J. Troelstra en J. Wolbers heeft ontslag ge nomen. Na de vergadering van de Tweede Ka mer, tijdens welke de regeeringsverklaring over de ontwerp-overeenkomst van Ling gadjati werd voorgelezen, lieeft de heer Schermerhorn, voorzitter van de Commis sie-Generaal tegenover een Belga-corres- pondent zijn voldoening geuit over het feit, dat de regeering zich in groote trek ken met de Commissie-Generaal accoord heeft verklaard. De heer Schermerhorn achtte het niet uitgesloten, dat de Com missie-Generaal nog voor Kerstmis naar Indonesië zou terugreizen om het accoord te onderteekenen. In dezen is de Commissie-Generaal ech ter uiteraard afhankelijk van de beslissing der regeering. Staat van beleg op Borneo en Celebes Gisteren is bekend gemaakt dat Dinsdag op Borneo en Celebes de staat van beleg is afgekondigd wegens hot toenemen van ter roristische actie. Een officieel communiqué spreekt van hevige verstoringen der orde en veiligheid. Gebleken is dat de wanordelijkheden worden georganiseerd en geleid door van buiten komende elementen, waarbij gede serteerde Japanners zijn waargenomen. Soendaneezen telegrafeeren de Commissie-generaal In aansluiting op ons bericht van Woens dag over de oprichting van de Partai Rakjat Pasoendan wordt nader medege deeld, dat deze vereeniging aan de Com missie-Generaal een telegram heeft ver zonden, waarin zij den wensch uitspreekt, dat het Soendaneesche volk zich inzake Weerbericht IETS KOUDER Verwachting geldig tot Vrijdagavond: Aanvankelijk weinig wind en op vele plaatsen nevel of mist. Latei- zwaar be wolkt, toenemende Zuidoostelijke wind, nu en dan eenige regen. In het Noord oosten van het land tijdelijk wellicht wat sneeuwval. Iets kouder, voorname lijk in het Zuidwesten van het land, doch nog nergens temperatuur meer dan ongeveer 1 graad onder nul. zijn toekomst in volkomen vryheid zal kunnen uitspreken, daar het gaarne met andere Indonesische volken in federatief verband onder de Kroon van de Koningin ongewenscht achtte. Dit had bij hem den doorslag gegeven. Zoo stond het niet met den heer Schouten (A.Rden heer Tilanus (C.H.), mr. Vonk (P. v.d.Ven ds. Zandt (St. Gercf.) Deze afge vaardigden waren van meening, dat juist omdat er een reeks van staatsrechtelijke en andere vragen rijzen, handhaving van de nor male procedure beslist de voorkeur verdien de. En dit mede, omdat men anders ook weer heel wat lieden verbolgen zou maken doordat die zouden meenen. dat de volksvertegen woordiging het niet noodig achtte een zoo gewichtige aangelegenheid als nu aan de orde komt, deugdelijk te onderzoeken. De heer Schouten diende een hiertoe strekkend voor stel in. Prof. Romrae (K V P.) was intusschen van oordeel, dat de wenschelijkheid om ten spoe digste tot een beslissing te komen het meeste gewicht in de schaal diende te leggen. Men had in elk geval tot Maandag respijt voor nadere studie en overleg. Mr. Van der Goes van Naters (P.v.d.A.), die dit al rijkelijk lang vond, maar er uit eerbied tegenover de oppositie genoegen mee wilde nemen, gaf te kennen, dat na de regeerings verklaring en de toelichting op de overeen komst alles eigenlijk zoo duidelijk is. dat een afdeelingsonderzoek met betrekking tot iets, dat niet een wetsontwerp is, doch het regee- ringsbeleid uitmaakt, overbodig geacht kan worden. Bovendien noemde hij als nog een nadeel van uitstel, dat de Commissie-generaal die ten snelste weer naar Indië zou dienen terug te keeren, langer hier moet blijven. En de heer Wagenaar (Comm.) gaf uiting aan zijn bezorgdheid voor toenemende spanning, wat voor hem voldoende was om zich tegen het voorstel-Schouten te verzetten Dit ver wierp de Kamer met 2547 (de K.V.P.. de P. v.d.A. en de Communisten brachten het voor stel om hals) waarna zij zonder hoofdelijke stemming haar goedkeuring hechtte aan het presidenteele voorstel, zoodat dus Maandag de tweede ronde begint. De zonder hoofdelijke stemming (aanteeke- ning van het „tegen" der communisten) aan genomen begrooting van Openbare Werken en Wederopbouw verschafte minister Vos ge- legenhéid allerlei interessante cijfers over het probleem van den achterstand en den bouw van woningen ten beste te geven, waarbij van eenigd wil blijven, doch ook zijn hetgeen hij bij Waterstaat nog te zeggen had, zelfstandig volksbestaan wenscht te zien slechts aangestipt zij, dat mettertijd zoowel verwezenlijkt in een eigen staatsvorm. Een bij Velsen als bij de Hembrug een tunnel zal telegram van gelijke strekking is naar den minister-president verzonden, met de toe komen. De begrooting van Economische Zaken bracht een zee van sprekers aan. die voppintr „an Hp artikplen drip Pn vipr van elkaar bestreden wat betreft de wenschelijk- voeging van ae artikelen aue en vier van hcjd of onwenschelljkheid dm het beborfle. de ontwerpovereenkomst, waarbij zg aan- element bij de ,dt VKtlging klein-bedrijf een rol te laten spelen. Verder wijdde ook menige spreker, zooals drs. Kort hals (P.vd.V.) en de heer Kikkert (C.H aan dacht aan wat er straks ten aanzien van be drijfsorganisatie tot stand dient te komen, in welk verband eerstgenoemde in de vrije or ganisaties daarvoor speciaal de bouwsteenen zag. Had de heer Hoogcarspel (Comm.) den staf gebroken over de loonen- en prijspolitiek der regeering, de heer Nederhorst (P.v.d.A verweet den Communisten een redeneering, die aan demagogie deed denken. Zoo ging het tot een laat uur door teekent: „Wij vreezen, dat indien de Soen da-landen eenmaal in de republiel^fcijn opgenomen, het zelfstandig maken prac tisch onmogelijk zal zijn". DIENSTNEMING BIJ DEN VIJAND A. W. B. uit Aerdenhout was wegens toe- tredine tot de Waffen SS door het Bijzonder Gerechtshof te Den Bosch tot negen jaar rijks werkinrichting veroordeeld. Zijn zaak diende thans voor den Bijzonderen Raad van Cas satie. De procureur-fiscaal concludeerde tot verwerping van het beroep. Het was gisteren een jaar geleden dat dc door de Duitschers onder water gezette Wieringermeer weerArooggemalen was. Naast de vernielde landbouwschuren zijn overal noodwoningen verrezen. De vorm en omvang van de voorloopige politieke organisatie van Duitschland: Voorbereiding van het vredesverdrag met Duitsehland: Het Amerikaansehe ontwerp-verdrag H>r ontwapening en demilitarisatie en andere maatregelen voor de politieke, eco- nomisehe en militaire supervisie van Duitsehland: Het Oostenrijksche verdrag en aanver wante Z3ken. Een Britsch, Fransch en Amerikaansch voorstel om de kwestie van beperking der bezettingstroepen op de agenda te plaatsen, werd niet aangenomen, daar Mo- lotof verklaarde, zich nog niet te kunnen binden, daar hij er niet van op de hoogte was gesteld, dat deze kwestie te berde ge bracht zou worden en hij dus niet er op oorbereid was. China niet van de partij. Aan het slot van de vergadering der vier ministers deelde Byrnes mede. dat de Chineesche minister van Buitenlandsche Zakan hem had laten weten, dat China krachtens de overeenkomst van Potsdam, het recht opeischte aan de besprekingen over het Duitsche vredesverdrag deel te nemen. Molotof antwoordde hierop, dat China slechts de Japansche capitulatie had onderteekend en niet de Duitsche en daar om niet in aanmerking kwam voor deel neming aan het opstellen van het Duitsche vredesverdrag. China zou wel kunnen deelnemen aan besprekingen over het Ja pansche vredesverdrag, die naar hij meen de, in de niet al te verre toekomst zouden plaats vinden. 10 Februari onderteekening der vijf vredesverdragen De Raad van ministers van Buiten landsche Zaken heeft gisteren besloten dat de vredesverdragen met Italië. Finland. Bulgarije, Roemenië en Hon garije op 10 Februari te Parijs zullen worden geteekend door een vertegen woordiger van elk der voormalige vijandelijke staten en van Engeland, de Vercenigde Staten, de Sovjet-Unie en Frankrijk. De vier ministers van Buitenlandsche Zaken Zullen vervolgens, waarschijnlijk in hun respectieve hoofdsteden, de verdragen teekenen. De ministers bereikten tevens overeen stemming over een ontwerp-artikel, dat in ieder der verdragen zal worden opge nomen, en dat handelt over het regelen van disputen over de interpretatie der verdragen. De Kerstdagen naderen en vele huis vrouwen treffen voorbereidingen iets bij zonders te doen, om het in huis zoo gezel lig mogelijk te maken. Niet iedereen kan hieraan aandacht besteden en onder hen zijn er, die vroeger daartoe wel in de gele genheid waren. De omstandigheden voor hen zijn sterk gewijzigd en zij moeten ge rekend worden tot de groote groep van stille armen. De kosten voor het levens onderhoud zijn bijzonder^gestegen, waar tegenover staat, dat de pensioenen, die in vele gevallen niet hoog zijn, of een lijfrente, ongewijzigd zijn gebleven. De werkzaamheden, welke ook dit jaar ten behoeve van de stille armen worden verricht, zijn niet overbodig. Steun van de burgerij is daarbij van groot belang. Zij, die de actie willen steunen kunnen hun gif ten afgeven aan onze bureaux. Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Vierde verantwoording D. V. N. 30.—. F. B 5.—. C. P. 10.—. Fam. V. 2,50, K de B. 2.50. H. D. 5.—. J. dc R. 10,—M. v. S. 15.— v. d. L. 2.50. N. V. 10.—. G Z f 1.50. P. M. Z. f 1.50. Mevr. B. v. L.—v. B. J. 10.—. C. H. B. 2.—. van Martin ƒ2,—. Mevr K. ƒ2.50. J. W R. ƒ2,50, A. de G. 5,—. R. W. 1,50, P. 2.50. Mevr. V. 5,—, W. F. B. 2.50. v. D. 1.—. W. v. S. 5,—. P. M. V. 10,—, P. E. B. 25.—, P. C. W. 5.—, S. 10,—. N. N. 10.—. Mevr. C. V M. 25,—, Mevr. C. H. A.—E. 5.—. Totaal vierde verant woording 227—.. In het geheel ls thans bij ons binnengekomen 1618.50. Britsche regeering wenscht militair overleg met Rusland De Engelsche premier Attlee heeft gis teren het Lagerhuis verteld dat Engeland militaire besprekingen met de Sovjet-Unie zou verwelkomen, parallel aan die met de Vereenigde Staten. „Wij zouden elke meeningsuitwisseling met Rusland verwelkomen, doch wij heb ben met onze pogingen in die richting nog weinig succes gehad", zeide Attlee gedu rende de vragen-periode, zoo deelt United Press mede. Attlee liet zich echter niet verleiden verder uit te weiden over de vorderingen der Anglo-Amerikaansche besprekingen inzake de standaardisatie der wapenen en der trainingsmethodes, de uitwisseling van officieren en het gemeenschappelijk ge bruik van marine- en luchtbases in de ge il eele wereld.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1