i Tlieimfaacsiaensch Een oud en goed gebruik hervat Haarlems Dagblad Uit den Haarlemschen raad Tooneelverlichting in Stadsschouwburg verbeterd worden zal Provinciale Staten Begrootingen der Provinciale Ziekenhuizen Het Sanatorium bij Santpoort1 «c ™«- re*JEE wordt op 1 Juni opgeheven Gelukkig Nieuwjaar Gebouw van de Bank van Leening krijgt een volledig oud cachet Een actief N.S.B.-er voor het Tribunaal ort en Bondig Adviescommissie voor kunstzaken ingesteld Nadat de gemeenteraad van Haarlem gister middag eervol ontslag had verleend aan H. Eebes als leeraar aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs en aan J. C. Ladiges als onderwijzer aan de J. P. Coenschool. maakte de heer Noord- hof f (P.v.d.A.) eenige opmerkingen over de eerste supp'.etoire begrooting voor 1945 ,en over het verzoek van B en W het maximum voor de tijdelijke opneming van kasgeld in 1947 van 12'/t millioen tot 16 millioen gulden te verhoogen. Wethouder Van der Wall antwoordde, dat men de tekorten uit de oorlogsjaren moet consolideeren. Verhooging van enkele rente- posten is een gevolg van den hoogeren schul denlast der gemeente. De post jaarwedden van ambtenaren bij den dienst van Sociale Zaken is verhoogd omdat deze dienst voor dien werkte met een groot aantal arbeids contractanten. Vordering woonruimte. Het verzoek van B. en W. om den geldig heidsduur van de verordening inzake distri butie van woonruimte te verlengen tot 31 December 1947 was voor den heer M o 1 (Comm.) aanleiding om de aandacht te vesti gen op den toestand in eenige onbewoonbaar verklaarde woningen in de Amsterdamsche buurt, welke nog steeds bewoond zijn, niet tegenstaande de rioleeringen onbruikbaar, en de muren verzakt zijn en bij regenweer het water op den vloer staat. De heer Mol ver zocht den burgemeester ten behoeve van de bewoners gebruik te maken van zijn bevoegd heid, woonruimte te vorderen. Na de verklaring van wethouder A n g e- n e n t. dat deze aangelegenheid reeds de aan dacht van B en W. heeft, verklaarde de voorzitter er prijs op te stellen, dat men hem steeds dergelijke schrijnende gevallen ter kennis brengt. Hij had reeds eenige krot ten laten sluiten en was bereid, hiermede door te gaan, doch het woningtekort is zoo ernstig, dat voorzichtigheid geboden is. In Haarlem moet naar zijn meening zoo min mogelijk van het vorderingsrecht gebruik ge maakt worden. Tot dusverre kon door overleg met de betrokkenen steeds een oplossing ge vonden worden. Indien echter onwil blijkt, zal tot vordering worden overgegaan. De dienst der Volkshuisvesting tracht in bepaalde wijken nog woonruimte te vinden, maar hooge huren vormen vaak een struikelblok. Na deze verklaring keurde de raad de ver lenging van den geldigheidsduur van de verordening goed. Tooneelverlichting van den Stadsschouwburg. B. en W. vroegen 11.500 voor verbetering van de installatie voor de tooneelverlichting in den Stadsschouwburg De heer Schip pers (K.V.P.) vond deze uitgaaf niet strikt noodzakelijk en de heer G r e g o i r e (Comm.) vroeg of de verbetering past in het later uit te voeren plan voor algeheele modernisering. De heer Van der Giessen (P.v.d.A.)- zei, dat door de hooge toegangsprijzen slechts een klein deel van de bevolking de voorstel lingen kan bijwonen. Hij vroeg, ook aan dit bezwaar tegemoet te komen. Wethouder Geluk antwoordde, dat de in richting van den schouwburg in orde moet zijn, wil men het cultureele leven op een hoog peil houden. Men heeft nu in Comedia een vasten bespeler. In andere plaatsen, zooals in Rotterdam, waar men geen eigen gezelschap b'eft, bouwt men modern ingerichte schouw burgen en de vrees, dat Comedia Haarlem sou willen verlaten is daardoor niet denk beeldig. Verbetering van de tooneelverlichting, wel ke vooral bij opera-uitvoeringen te kort schiet is ook zakelijk verantwoord, omdat de schouwburgexploitatie de laatste jaren een belangrijk saldo oplevert. Aan vermakelijk heidsbelasting wordt alleen voor de vaste voorstellingen reeds 2000 a 4000 ontvan gen, welk bedrag aanmerkelijk hooger wordt als men de voorstellingen van vereenigingen en dergelijke meerekent. Uit een rapport van het G.E.B. van 1944 blijkt reeds, dat de too- 1 eel verlichting een zeer primitieve nabootsing is van, hetgeen voor dit doel vereischt wordt. De electriciens hebben zelf schijnwerpers vervaardigd vanoude koekblikken! Den heer Van der Giessen antwoordde spre ker, dat niet uitsluitend de hoogte der toe gangsprijzen van invloed is op het bezoek. Het voorstel van B. en W. werd hierna met 29 tegen 8 stemmen aangenomen Vermakelijkheidsbelasting. Een nieuwe verordening op de heffing en invordering der vermakelijkheidsbelasting, welke B. en W. den raad ter vaststelling aan boden, bepaalt, dat geen belasting wordt ge- j heven van vermakelijkheden, waarvan de op- brengst uitsluitend bestemd is voor een wel dadig of ander overeenkomstig onzelfzuchtig doel, mits de onkosten niet meer dan 20 pCt. van de bruto ontvangst bedragen. In de vorige verordening was dit percentage op 30 gesteld. Mevrouw Scheltem aC o n r a d i (P.v. d V.) wilde de 30 pCt. handhaven, nu de kos ten voor het organiseeren van dergelijke voorstellingen zoo gestegen zijn en de heer Hooy (KV.P.) wilde zelfs tot 40 pCt. gaan. Wethouder VanderWall zei, dat in alle groote gemeenten een percentage van 20 is vastgesteld. B. en W. zijn van meening. dat men bij weldadigheidsvoorstellingen over 't algemeen nogal royaal is, behalve tegenover de gemeente. Mevrouw Scheltema deed hierna het voorstel, het oude percentage van 30 pCt. te handhaven, hetgeen ook de instemming, van den heer Hooy had. „Nu de heer Hooy water in den wijn doet", zei wethouder Van der Wall (welke ondeugende toespeling op het beroep des heeren Hooy veel hilariteit ver wekte) „willen B. en W. het voorstel wel overnemen." De aldus gewijzigde verordening werd hierna vastgesteld. Adviescommissie voor kunstzaken. Op voorstel van B en W. besloot de raad een gemeentelijke commissie voor kunstzaken in te stellen, ter vervanging van de commis sies van toezicht op den Stadsschouwburg, het Frarls Halsmuseum en de Haarlemsche Orkestvereeniging. Tot leden van deze nieuwe commissie werden gekozen de heeren Bakker Schut (P.v.d.A.). Van der Giessen (P v d A Schippers (K.V.P.), Spek (AR). Proper (Comm.) en mevrouw ScheltemaConradi (P. v.d.V.). De andere zes leden zullen door B. en W. benoemd worden. Personenvervoer. De heer Spek (A.R.) had aan B. en W. gevraagd of het bericht in Haarlems Dagblad van 12 November juist was, waarin medege deeld werd, dat de Commissie Vergunningen Personenvervoer alle-concessies in Haarlem aan de N.Z.H.T.M. heeft verleend, voorts of B. en W hiermede hun instemming hadden betuigd en of ook rekening was gehouden met de belangen van thans niet per bus of tram bereikbare stadswijken. Wethouder A n g e n e n t erkende de juist heid van het bericht en antwoordde bevesti gend op de andere vragen Op 20 Mei 1946 i9 een commissie ingesteld, bestaande uit ver tegenwoordigers van Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, de N Z HTM., de Brockway Bus Mij. en eenige deskundigen, die rapport zal uitbrengen over het verkeersvraagstuk. Zij is met haar arbeid nog niet gereed, maar heeft met algemeene stemmen bevestigd, dat. het personenvervoer in één hand moet komen, i.e. de N Z.H.TM, Ook de Commissie Vergun ningen Personenvervoer staat op dit stand punt. Over de tarieven heeft de gemeente geen zeggenschap. Spaarndam zal niet geïsoleerd blijven in het vervoersplan. Salarieering gemeente-personeel Op de vraag van den heer Noordhoff (P.v.d.A.) wat B en W. zullen doen ten aan zien van de salarieering van het gemeente- personeel, nu de regeering de salarissen, van het rijkspersoneel met- 10 pCt. wil verhoogen, antwoordde de voorzitter, dat B. en W. in dit opzicht het centraal gezag willen vol gen. Zij hebben reeds machtiging gevraagd, een overgangsregeling te berekenen, welke met terugwerkende kracht op 1 October 1946 zal ingaan. Op grond van besprekingen met den minister kan de uitvoering spoedig wor den verwacht. Prjjzen en looncn. De reeds in ons blad vermelde motie van den heer Gregoire (Comm.) inzake loonen en prijzen gaf den voorzitter aanleiding te ssrv In het Vondelpark te Amsterdam wordt een viaduct gebouwd, dat een verbinding zal vormen tusschen den Overtoom en de Van Baerlestraat. Het werk zal waarschijnlijk in Juni van het volgend jaar gereed zijn. verklaren, dat een dergelijke motie alleen beteekenis zou hebben, indien de raad iets anders wil dan de regeering thans reeds doet. Men moet als raad van de vijfde stad des lands geen open deur intrappen. Spreker her haalde hetgeen in een regeeringsverklaring over dit vraagstuk is gezegd. De heer Hooy (K.V.P.) verklaarde, dat de loon- en prijspolitiek een zaak van het parle ment is en de heer Noordhoff (P.v.d.A.) betoogde, dat een motie van den Haarlem schen raad niets kan veranderen aan den ge spannen economischen toestand in de wereld. De heer Gregoire (Comm.) verdedigde de motie uitvoerig en zei, dat alle tot dus verre genomen maatregelen om het probleem der loonen en prijzen op te lossen, lapmidde len zijn. De prijzen stijgen nog steeds De productie is reeds met 50 pCt. gestegen, maar komt niet ten goede aan de bevolking. Prijzen- contróle is nuttig, maar niet de kleinhandel is oorzaak van de hooge prijzen. De motie werd verworpen met 31 tegen 6 stemmen. Benoemingen. Na een besloten vergadering van drie kwar tier benoemde de raad: tot directeur van de Gemeentereiniging de heer M Renne. thans hoofdinspecteur: tot leerares aan het gymnasium mej. G. Bosma (oude talen) en tot leeraar L. Binnen dijk (wiskunde): M Drubel Ketner (Fransch): I dr. A Meesters (Natuurlijke Historie): H. L. Prenen (geschiedenis); J. van de Raa (oude talen) en F. G. Hesmerg (Ned. taal): Wenscht uw vrienden en clientèle weder een door middel van Voor het eerst sinds jaren kunnen wij, zij het door de pa pier - schaarschte nog in beperkte mate, in ons nummer van 31 December a.s. weder Nieuwjaarswenschen opnemen en wel tegen het gewone tarief van 30 cent per m.M. Men zende ons slechts het hieronder afgedrukte inteekenbiljet ingevuld terug, vergezeld van het verschuldigde bedrag of geve de opdracht aan ons bureau en wij doen de rest. veel eenvou diger. goedkooper en tevens op veel grooter schaal dan u, langs welken anderen weg ook uw wenschen zoudt kunnen overbrengen. Maar haast u, want er zal stellig een moment komen, dat wij de aanneming moeten stopzetten omdat wjj nu eenmaal nog steeds zeer beperkt worden in den omvang van de courant. Voor uw naam en gelukwensch zult u met 12 m.M. Yeeds kunnen toekomen; binnen zekere greneen kunnen ook plaat singen van grooter formaat worden aanvaard. Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onderstaanden Nieuw- jaanswensch in Haarlems Dagblad van 31 December 1946 op kolom ter hoogte van m.M. Het bedragv ad gaat hierbij. Aanrijding met doodelijken afloop voor de rechtbank Voor de Arrondissementsrechtbank te Haar lem verscheen G. R., chauffeur en groente handelaar. die in October van dit jaar op den Rijksweg tusschen Amsterdam en Den Haag een stilstaanden motorrijder had aangereden De motorrijder was den volgenden dag aan zijn verwondingen overleden. Uit de uiteenzetting van een opperwacht meester der Rijkspolitie bleek, dat de motor rijder zich bevond op een van de parkeer- inhammetjes langs den weg, staande naast zijn motorrijwiel en dat G R zonder duide lijke reden van den weg was geraakt en den motorrijder had aangereden. - G. R. verklaarde 'smorgens om half vijf kenhuizen komen Wat het vrouwelijk perso. met zijn vrachtauto van Den Haag naar Am- J-* 1 «- In de middagzitting van Woensdag der Pro vinciale Staten van Noordholland zijn de replieken gehouden, welke tot halfvijf duur den. Daarna kwamen aan de orde de begroo tingen der Provinciale Ziekenhuizen. Mevrouw Kor fZ e r n i k e (P. v. d A.) hoopte, dat het gebrek aan ruimte en de ach terstand in de arbeidstherapie, speciaal ten aanzien van het ziekenhuis nabij Santpoort, spoedig tot het verleden zullen behooren. Zij had vernomen dat er kans bestaat, dat de bedragen van 250.000 voor elk der zieken huizen nabij Santpoort en Bakkum. welke wegens oorlogsschade gevraagd zijn, niet uit gekeerd worden. Drukken deze bedragen dan de begrootingen der ziekenhuizen? Wanneer worden de inrichtingen weer geheel gebruikt? Dr. Gribbelink (K.V.P.) had lof voor de wijze waarop het personeel met groote opoffering tijdens het verblijf van 193 Jood- sche medeburgers en tijdens de evacuatie der 1340 patiënten gewerkt had. Hij vroeg of 'net ziekenhuis in Medemblik. waar op het oogen- blik vijftig plaatsen over zijn, doch niet ge bruikt worden, omdat inwoners der provincie de voorkeur geven aan elders gevestigde in richtingen, na 1952 el of niet opgeheven zal worden, als het contract met het Rijk eindigt Mej. Ribbius Peletier (Pv d A.) ant woordde op de laatste vraag, dat deze zaak de aandacht van het college zal hebben De inrichting in Santpoort za! na 1 Juni 1947. als het sanatorium van het Roode Kruis opge heven wordt, uitgebreid worden. Over de ont- ruiming der interneeringskampen bij Bakkum is nog niets bekend. Indien het waar is. dat er voor de ziekenhuizen geen oorlogsschade uitgekeerd wordt, zal een oplossing gevonden moeten worden voor de begrooting. De be dragen mogen echter niet ten laste der zie- tot leerares aan de 2e H.E W. H. P M. van EsJacobs (Engelsch) leeraar aan de H B.S. voor meisjes C. Hooger- werf (Fransch): tot directeur van de Gemeen telijke Avondschool voor Nijverheidsonder wijs J G. Rijkeboer; tot tijdelijk leeraar aan de Gemeentelijke Avondschool voor Handels onderwijs J. van Veller, Tj. Bakker. J. Krins. Faber. J W Fossen. A. Haquebord, J. van Ravenswaay, F C de Joode en W Kout- staal: tot hoofd van de school voor irrfbecie- de Friesche Varkenmarkt mej G. Boer (no. 3 van de voordracht): tot onder wijzer aan de Dr. Huetschool J. M. Goddijn en tot onderwijzer aan de Beatrixschool H. Asma. Goedgekeurd werden de voorstellen inzake: het uitzetten van overtollig kasgeld: de ver strekking yan een leening van 50.000 aan de N.V. KEMA.: een extra crediet van f 15 000 voor werken in den Hout en de plantsoenen; een crediet van 15.447 voor wijziging der verwarmingsinstallatie in eenige bijzondere scholen: de vergoedingen aan bijzondere scho- de overplaatsing van twee onderwijze ressen; verhooging van een crediet voor meu belen en onderhoud der Buitenrustschool; in standhouding van de Anslijnschool; intrek king van een besluit tot verkoop van grond aan den Waarderweg en wijziging van de verordening op de schoolgeldheffing voor het voorbereidend lager onderwijs Indische danskunst in de Cadi-club Zacht en ijl, met een beetje omfloerste stem zingt Poea Lani, het Indische danseresje voor de soldaten in de Cadi-club, die gevangen zijn in den ban van deze exotische kunst. Als zij den ban verbreekt met een kniebuiging vol gratie, is het applaus dan ook daverend. Het was een uitstekend idee van de afdee- ling Recreatie en Algemeene Ontwikkeling van de Landmacht om de Nederlandsche sol daten. die naar Indië gaan, iets te laten zren van Indische danskunst Zoo kwam dan Dinsdagavond het gezelschap van Mohamed Toemjati, den Madoereeschen danser naar de Haarlemsche Cadi-club Deze dansgroep,die bestaat uit de danseressen Poea Lani en Swarni en uit de dansers Mohamed Toemjati en Sain Nasir, beschikt over een zeer uitgebreid en veelzijdig repertoire. We zagen „Kun-tau", een Chineesche stokken- dans, een gedanste demonstratie van Indische vechtmethodes en een prachtige Minankabau- sche oogstdans. waarbij de devotie en vol komen overgave van Poea Lani en Toemjati het niet zoo snel aangedane, nuchtere sol- datenpubliek in vervoering brachten. Verder heidensche en Sumatraansche dansen, een bruidsdans van de Minahassa, waar sterke Europeesche invloed uit sprak en eenige mo tieven uit den „Ardjoeno", waarin de prach tige beheerschte bewegingen van Toemjati een opzettelijk contrast vormden met de gro teske gebaren van Sain Nasir en waarin Swarni op haar best was. Een van de hoogtepunten was de dans van een baadster door Poea Lani Sober, maar juist door haar feillooze soberheid, expressief. Haar vloeiend handgebaren zou menige Europee sche ballerina haar benijden. Om het programma wat te breken speelden „The Miami's", die ook gedeeltelijk voor de begeleiding zorgden. Krontjong en Hawaian- liedjes. „Kemeilie as remedie" Wat zou er van het blij spel-repertoire, en in zonderheid van het dilettanten-tooneel terecht komen. wanneer er geen „kwaaie" vrouwen en geen pantoffelhelden waren? Mevrouw G. Ham stra—Vos, die het Groningsche too nee 1 reeds met eenige stukken verrijkte, heeft in haar nieuwe blijspel „Kemedie as remedie" dit aloude ge geven te baat genomen. De feeks wordt hier getemd door een zwager, die als wijnbouwer in Frankrijk wat meer van de wereld gezien heeft dan „Loug en Stad", maar die de „richt- en slichte taol" van de Veenkolonies nog niet heeft verleerd. Hij zet den sukkel van een echtgenoot op om „Nee!" te zeggen tegen moeder de vrouw; hij dresseert ook haar broer tot een dergelijken weerstand en ontketent een ware revolutie op de boerderij, waar „Kneeliao's" haan nu niet langer koning kraait. Door een wel zeer gewaag de list verlost hij zijn nichtje van den stijven dominee, waarmee haar heerschzuchtlge moeder haar wil doen trouwen en Oom Geert bevrijdt hij van het huwelijk met domlnee's huishoud ster, voor wie zijn albedil van een zuster den onhèldhaftigen vrijgezel ook al had voorbestemd. Het meisje krijgt haar „Hinderk" en „Kneeliao" wordt met het -mes op de keel (In overdrachte lijken zin, want de Groningsche tooneelschrij- vers zijn nog niet tot het moordlustig genre onzer dagen overgegaan!) gedwongen tot de be lofte om haar man baas In huis te laten. Het spel draait vrijwel om de kwaaie vrouw, die in de gemoedelijke toon van het dialect stuk aardig gespeeld werd. en om den intrigee renden wijnbouwer, die met de rust van een ouwe rot In het vak zijn rol beheerschte Ook de overige rollen kwamen goed tot hun recht, al had de dominee zijn stijfheid wel een meer komisch tintje kunnen geven. Het eerste be drijf, dat het beste gelukt is, werd ook het vlotste gespeeld, H. G. «ANNEGEETER sterdam gereden te zijn en omstreeks half tien den terugweg aanvaard te hebben Ter hoogte van den Geniedijk was hij een oogen- blik „weggesuft" en toen had hij het ongeluk veroorzaakt. De Officier van Justitie vond deze verkla ring aannemelijk, doch verweet den ver dachte dat hij als verantwoordelijk chauffeur, toen teekenen van oververmoeidheid bij hem optraden, zijn wagen had moeten stil zetten en eerst had dienen uit te rusten. Hij achtte grove schuld bewezen en eischte zes weken hechtenis en intrekking Van rijbewijs voor den tijd van zes maanden. De verdediger mr. Van Oven zeide. dat van oververmoeidheid geen sprake was. maar dat verdachte door een onnaspeurlijke reden even mevrouwversuft was geraakt. Hij achtte grove schuld niet bewezen en vroeg vrijspraak. Uitspraak op 24 December aanstaande. neel betreft, zeide spr.. dat er wel een tekort is, echter niet zoo ernstig als elders Tegen verhooging der salarissen van het laagst be zoldigd personeel had mej. Ribbius Peletier bezwaren, aangezien de betrokkenen in op leiding zijn. Wegenfonds. Donderdagmorgen kwam de begrooting van het Wegenfonds aan de orde. Nadat de leden eenige wenschen hadden geuit, deelde het lid van Ged. Staten de heer D e V r i e s (P.v.d A.) mee dat het college met energie de plannen, om wegen te verbeteren, zal aanpakken. Op de begrooting is een -bedrag van 9'/ï ton uit getrokken en aandacht zal worden besteed aan die wegen, welke dringend verbeterd moeten worden. Spr. gaf toe dat de rijwielpaden in zeer slechten toestand verkeeren. Den laat- sten tijd is de voorkeur gegeven aan de rij wegen. die dan ook op het oogenblik in het algemeen Een belangrijke restauratie te Haarlem Er is een tijd geweest dat het bestuur van Haarlem niet veel eerbied had voor de erfenis der vaderen, vooral niet als het gebouwen en kunstschatten waren. Geluk kig is daarin een kentering gekomen. Met piëteit wordt het oude thans ontzien en waar het slechts mogelijk is hersteld wat vroeger verknoeid werd. Een bewijs daarvan wordt nu weer ge leverd door de restauratie van het ge bouw van de Bank van Leening in de Kleine Houtstraat. Dit is een monument uit het grijs verleden. Met zekerheid kan worden aangenomen dat er vroeger op die plaats het klooster van St. Lazarus of der Lazaristen heeft gestaan. Het strekte zich uit tot de Oude Gracht. Veel is er van de kloostergebouwen niet meer terug te vinden, maar de volksmond noemt een der kamers nog altijd de kapel en düidt een der kleine zaaltjes aan als priesterkamer tje. In elk geval het is een zeer oud ge bouw, ook al is aan te nemen, dat het sinds de orde der Lazaristen het in 1307 bouwde en de gemeente het in 1602 kocht voor de huisvesting van de Bank van Leening er veel aan verbouwd is. Toen Allan in 1888 zijn eerste boek over de historie van Haarlem schreef, betwijfelde hij, of er vroeger wel ooit op die plaats een klooster had gestaan. Hij meende zelfs te mogen aannemen, dat de gemeente in 1662 heerenhuizen gekocht heeft. Maar voor hij met zijn volgende boeken gereed was, moest hij (vooral door de studies van den heer C. J. Gonnet) erkennen, dat de volksmond toch gelijk had gehad. Er wa ren zooveel aanwijzingen gevonden, dat inderdaad was aangetoond, dat men te doen had met restanten van het oude klooster. In 1888 werd een der vertrekken aan geduid als „regenten- of heerenkamer". Daar was een fraai bewerkte schoorsteen met gebeeldhouwde consoles, boezem en schilden. Helaas al deerlijk verminkt en beroofd van zijn sieraden. Het goudleeren behangsel van die kamer was voor. 90 gulden aan een opkooper verkocht. De karakteristieke in loodgevatte ramen wa ren vervangen door andere, die een schreeuwend contrast vormden met het vertrek zelf. De oorspronkelijk schoone betimmering was bedekt door een gele verflaag. Het gemeentebestuur heeft besloten het oude gebouw zooveel mogelijk te restau- reeren. Eenigen tijd geleden werd reeds het bovenstuk van den gevel in de Kleine Houtstraat in oorspronkelijken stijl terug gebracht. Geleidelijk zal men met de DE DISTRIBUTIE Nieuwe bonnen. Haarlem: Schik t.m. Spro (Vleeschhal). Zandvoort: (alleen voor gerepa trieerden) alle letters. (Distributiekantoor). Burgerlijke Stand BEVALLEN: 8 Dec.. H, Veen—v. Doorn, d Dec., J. J. C. Buijtink—Polfllet, d.: C. M. Eys- koot—Huneker. z M W Hoekstra—Ingelse, d.; 10 Dec., S. v. Seggelen—v. d. Bovenkamp, d. E. KenbeekHuisman, z.: T. J. v. Montfoort Hoogenstein, z.; 11 Dec., M. C. MasteReijpert, d.; G. Christiaans—v. Maas, z.; J. E. d. Roolj— Venneker, z. ONDERTROUWD: 11 Dec. C. Elsinga en J. M. O. Lubbers; J. Alders en M. C. Akersloot; T. E. Scholten en N. Eggelte; H. J. Meerts en J. F. Foulom; G. d. Paus en M. L. W. J. Bercht; D. Dammiaans en C. Erents; H. v. Son en M. Eer hart; R. A. Duineveld en M. H. B. Koreman; F. C. Allebes en M. J. Watzema; W. A. Swaters en W. Meesters: J. v. d. Ploeg en R. M. Jolman; W J Nieuwenhuizen en E. F. Vrees. GEHUWD: J. v. Rijn en H. L. C. Maaskant: Terol en A. H. d. Jong: M. B. A. Zwitser er C. Driessen: M. W. Meljs en A Duister; J Keij- z.er en H. Gaasterland: G. A. P Lemmink er S. d. Wit; H. Jansen en P. D Heerens: A Hoeker en A M. v. d. Vlugt; J. Eland en Oudendijk; C. G. W. Jansen en J. M. J. v. Ben ten; H. J. Biom en D. Augustijn; J. v. d. Knaap en J. M. Konings; A. Vermeulen en J. NJJssen. aanleg te gebruiken, merkte spr op, dat puin van huizen minder geschikt is. Aan den op en afgang van eenige bruggen zal een ver betering worden aangebracht ten gerieve van de paardentractie. Volgens spr. verdient het aanbrengen van klinkers bij die bruggen geen aanbeveling. Provinciale bedrijven. Bij de begrooting van de provinciale be drijven werd gevraagd in de toekomst water te winnen uit het IJsselmeer. Water onttrek ken uit de duinen habij Heemskerk zal tot gevolg hebben, dat de duingronden te droog worden, speciaal in de zomermaanden. De heer Prakken (P.v.d.A.) verdedigde het beleid van Ged. Staten De wateronttrek king heeft reeds vele jaren de aandacht. Het college is er niet van overtuigd, dat de toe stand nabij Heemskerk ongunstig is. Ged. Staten wenschen wel een goede installatie bij het IJsselmeer. doch er is op het oogenblik geen kans machines daarvoor aan te schaf fen. In Amerika zijn thans nieuwe vindingen, waarop gewacht behoort te worden, om iets goeds te verkrijgen. Aan de uitbreiding van levering van electrischen stroom wordt steeds gewerkt en spoedig zal de geheele provincie er van voorzien zijn. Nadat de provinciale begrooting en die van de bedrijven waren goedgekeurd, werd de vergadering gesloten. De president van de 3e Kamer van het Tribunaal te Haarlem, mr. O. E. Muller, teekende den beschuldigde J. F. (een ju welier en winkelier in gouden en zilve ren artikelen te Haarlem, thans gedeti neerd in „Duinrust" te Overveen) als een actief NSB-er. Zijn lidmaatschap dagtee- kende reeds van 1935. In den bezettings tijd had hij verschillende functies in de beweging vervuld, o.a. was hij blokleider, lid der film-contröle-commissie, plaats vervangend penningmeester en leider van het Nering- en Ambachtsfront in Noord holland. Bij dagvaarding was hem dan ook ten laste gelegd, dat hij den vijand be gunstigd had en afbreuk gedaan had aan het verzet in Nederland. Uit de stukken die ter zitting werden besproken kwam naar voren, dat verdach te veel omgang had met bekende NSB-ers in Haarlem, o.a. met het hoofd van de Politieke recherche op het Nassauplein („de Haarlemsche S.D., gelijk aan die uit de Euterpestraat te Amsterdam" zoo merkte de president op). Er kwam ook w het geval ter sprake, dat de verdachte in. een goeden staat verkeeren. In 1 het beruchte café van S. in de Kruisstraat, de verzamelplaats der NSB-ers, zou heb ben medegedeeld, dat een overbuurman van hem naar den Engelschen zender luis terde. Een schilder, die daar aan het werk was, heeft den betrokkene toen gewaar schuwd. F. ontkende dit feit, er is trou wens geen onderzoek in deze zaak door de politie of de Duitsehers ingesteld. F. verklaarde, dat hij de NSB gezien had als een schakel tusschen het Nederland sche volk en de Duitsehers. Hij voelde voor de Duitsche politiek, omdat hij ang stig was voor het gevaar van het commu nisme. De president: Als je zoo'n bewering hoort draait het hart in je lijf om. Wist u niet op welke smerige wijze de Duitsehers ons land binnengevallen zijn, echt als roovers. En dan alles wat de Duitsehers in den oorlogstijd gedaan hebben. Boven dien nog hun schandelijke vervolging der Joden. Verdachte: Daarmede was ik het niet eens, ik zou misschien zelf wel éen Jood schuilplaats hebben willen bieden. President: Ik geloof dat u zich nu over schat. De vrouw van verdachte, die ook lid der NSB is geweest, is 13 maanden ge- interneerd geweest. Nu is zij in vrijheid gesteld onder beding, dat zij f 300 boete moet betalen. Daartoe is zij evenwel niet in staat naar zij heden verklaarde omdat alle bezittingen in beslag genomen zijn. In de zaak is een beheerder aange steld. De verdediger mr. R. K. P. Kalbfleisch betoogde, .dat de verdachte zich persoon lijk nooit aan verraad heeft schuldig ge maakt. Hij was van den begintijd af lid der NSB en bleef in de beginselen van die beweging gelooven. Hij is geen NSB-er die uit winstbejag of machtswellust ge handeld heeft. Velgen heeft 2*/4 millioen oorlogsschade B. en W. van Velsen hebben een over zicht opgemaakt van de oorlogsschade dia de gemeente Velsen geleden heeft. Het totaal der opgenoemde schaden, deels gerekend naar de stichtingskos- ten, deels naar de oorspronkelijke leeningsschuld, bedraagt rond 2>4 mil lioen gulden, en volgens de door de regcering voorgestelde schaderegeling restauratie verder gaan. Nu wordt de bo- kan een rijksbijdrage verwacht venbedoelde kamer met schouw onder den, gerekend over een bedrag van handen genomen. De schouw heeft een f 1.299.238.97. zeldzaam mooi oud tegeltableau, een der mooiste die er in ons land bekend zijn. Het is jammer dat de slechte toestand der gemeentefinanciën de afwerking van het geheele restauratiewerk remt. „Repelsteeltje" in de' Huishoudschool De leerlingen van de tweede primaire klasse der Haarlemsche Huishoud- en In dustrieschool aan de Voorhelmstraat heb ben onder leiding van mej. M. J. Polder mans, een der leeraressen, drie opvoe ringen gegeven van de kinderoperette „Re pelsteeltje" van Johanna Veth, waarvan gisteravond de laatste voorstelling door' een uitgebreide bloemenhulde werd bekroond. De hulde gold zoowel mej. Poldermans, die de kinderen tot een zeer gedisciplineer de en vaardige groep operette-spelers vormde, als mej. J. C. van Rossum, die het ballet instudeerde. Ook de pianiste, mej. Metselae werd in de bloemetjes gezet, terwijl den tooneelbouwer-inspecient, den heer P. Hensen, vader van een der leer lingen, die de technische en decoratieve zorgen belangeloos op zich nam, niet al leen bloemen, maar ook een smakelijk- uitziend bakproduct der school als bewijs van èrkenlijkheid werden aangeboden. Deze hulde vormde een feestelijk slot van een geslaagden avond. De ouders en genoodigden amuseerden zich kostelijk met het luimige sprookjesverhaal. dat niette min rijk is aan serieuze tendenzen. De kin deren voelden zich thuis in de sfeer en ga ven hun rollen de bekoring van een met overgave geladen natuurlijkheid, waaraan de primitieve accomodatie van de ge- improviseerde „schouwburgzaal" geen af breuk deed. „Repelsteeltje" vormde een debuut en een experiment, die beide ge slaagd en voor herhaling "Tden genoemd. Ook minister Gielen heeft zitting genomen in het eerecomité van het comité „Hollandsche Schouwburg" dat zich ten doel stelt na aankoop van den schouwburg daaraan een waardiger be stemming te geven. Volgens de wet van 1918 zou in 1950 een volkstelling gehouden moeten worden. Daar deze telling in 1940 niet doorgegaan is en de gegevens van 1930 volkomen veranderd zijn. is thans een wetsontwerp ingediend dat beoogt in 1947 een volkstelling te houden. Op 1 Januari wordt het postwisselverkeer met Cura?ao. Marokko en Zweden hervat onder beperkende voorwaarden. HAARLEM EN OMGEVING De kynologenclub „Kenncmerland" hield haar tweeden voordrachtsavond in dit seizoen. In de Kroonzaal van restaurant Brtnkmann hlekl de keurmeester de heer D. W. van Brou wershaven een voordracht over: „De hond als huisgenoot, vriend en helper van den mensch". Talrijken maakten van de gelegenheid gebruik vragen te stellen. In zijn slotwoorl herinnerde de voorzitter eraan, dat „Kennemerland" op 29 December een clubmatch organiseert in het Concertgebèuw. De Burgemeester van Bennebroek heeft ook een commissie voor de prijzen gevormd, be staande uit de heeren K. Enthoven, voorzitter, C. de Vries. Zwarteweg 43. secretaris. J. Dubbls, A Otte. E. Plomp en J Assendelft, leden. Het Dameskoor te Overveen houdt Dinsdag 17 Decembei een Kerstwijdlngsavor.d in het gebouw van den Ned. Protestantenbond aan den Potgieterweg te Bloemendaal Tot substituut-griffier by hei kantonge recht te Haarlem Is benoemd mr. M Stokvis, advocaat en procureur te Hilversum. Ten bate van Putten's jeugd worden mor- genmiddag r-rt -avond filmvoorstellingen gegeven atbaar mogen I in het gebouw van den Ned. Protestantenbond 1 aan de Postlaan te Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3