Haarlems Dagblad Haarlem een clandestien arsenaal Nieuwe regeling voor den radio-omroep Vrijdag 13 December 1946 Ook een Indië-debat De Haagsche recherche ontdekt in in de Eerste Kamer Nog tivee militairen gearresteerd in de residentie Het Ministerieele belofte Tabaksrantsoen zai over een half jaar verdubbeld zijn Eerste stap der U.N.O. tegen Franco-Spanje Een regeeringscom nt issaris, een programmaraad en een radio-unie Minister Huysmans en zijn kapper Blum overbrugt de Fransche kloof Aan onze weekabonnés Stille armen 61e Jaargang No. 18508 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713. 10132. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per k<»arta<g f 4,— - Postgiro 273107 - Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voprichting te Haarlem Het onderzoek naar de bomaanslagen Katholieken achter de regeering? De Haagsche recherche heeft opnieuw twee militairen gearresteerd, die er van verdacht worden, betrokken te zijn bij den bomaanslag op den heer Boer in Den Haag en bij de voorgenomen aanslagen op twee andere Hagenaars en een hoofdofficier van de Koninklijke Landmacht in Amsterdam. Tevens heeft de Haagsche politie in Haar lem een groote partij oorlogstuig opgespoord. De aangehoudenen zijn de 27-jarige ka-De Haagsche politie heeft den 31-jari- pitein van de Koninklijke Landmacht F. J. J. baron van H. en de 32-jarige korporaal J. B., beiden gelegerd in de Frederikska- zerne te Den H^ag. Kapitein van H. is gearresteerd op aan wijzing van den sergeant De Boer, die de bommen voor de aanslagen vervaardigde. De officier ontkent echter ten stelligste iets met deze zaak te maken te hebben gehad of orders tot de aanslagen te hebben gege ven of doorgegeven. Korporaal B. is gearresteerd, omdat hij zich aan het vervoer van een partij wapens en munitie in Haarlem heeft schuldig ge maakt. Deze wapens waren in het huis van den sergeant De B. verborgen. Diens vrouw vreesde huiszoeking en verzocht den kor poraal het oorlogstuig naar een ander adres jn Haarlem oyer te brengen, aan welk ver zoek B. heeft voldaan. De Haagsche re cherche heeft dit arsenaal opgespoord. Men vond twintig Engelsche handgranaten, lichtspoormunitie. mitrailleurmunitie en munitie voor Nederlandsche karabijnen, voorts een geladen browning, drie Duitsche geweren, een Hembrug-karabijn, twee Duitsche automatische handmitrailleurs met zeven houders, inhoudende dertig 9 mm. patronen elk, een zwaar Duitsch ma chinepistool en een doosje slagpijpjes, ge vuld met een op trotyl gelijkende spring- .stof. Ook een klein pistool, een Browning van Duitsch fabrikaat, dat toebehoorde aan me vrouw De B. is in beslag genomen. Tijdens de bezetting droeg zij dit pistool in haar handtasch. Zij was de ziel van de „knok ploeg"' van haar man en knapte, in man- nenkleeren gestoken, soms zaken op, welke de „knokploeg" niet aandurfde, aldus werd van de zijde der Haagsche politie medege deeld. De wapens en de munitie waren door De Boer en zijn mannen in den oor tijdens gevechten tegen den vijand veroverd. De B. verklaart dit oorlogstuig niet te hebben ingeleverd, omdat hieraan voor hem vele 'herinneringen zijn verbon den. Het staat nog niet vast, of de hand granaten, die voor het maken der bommen werden gebruikt, uit dit Haarlemsche clan destiene arsenaal afkomstig waren. De Haagsche recherche heeft ook leden van de P.R.A. in Den Haag gehoord. Van twee dezer is bekend, dat zij deel hebben uitgemaakt van het voormalige Bureau Nationale Veiligheid. Een der verhoorde personen is in arrest gesteld. Van de be wering, dat het B.N.V. als zoodanig met de organisatie te maken zou hebben gehad, is tot duiver niets gebleken. De leden van de voormalige Haarlemsche „knokploeg" zijn zeer ontsteld over het feit dat hun vroegere leider en vriend, ser geant A. T. de B., met deze bommenkwes- tie iets te maken heeft. Men kent hem als een vurig tegenstander van nationaal-so- cialisme en communisme, doch kan zich bijna, niet voorstellen, dat hij zich geleend zou hebben voor' moordaanslagen op per sonen van wie niet vast staat, dat zij tij dens den oorlog werkelijk „fout" zijn ge- jveest. Ten tüde van de bezetting betoon- De B. zich een zeer moedig man, die niet terugschrok voor het liquideeren van een vijand. Dit gehemde echter nimmer op een manier, die ook maar in de verte op sluipmoord leek. Men heeft in deze kringen sterk den in druk, dat De B. zich met het complot heeft ingelaten, omdat hij niet meer anders kon of durfde. Men heeft bij geruchte verno men, dat een ox-ganisatie zou bestaan, die gericht was op den strijd tegen niet-ge- strafte oorlogsmisdadigers. Aangezien het vast staat, dat sergeant De B. het Haagsche slachtoffer Boer en de leden van diens ge zin niet kende, meent men in genoemde kringen te mogen aannemen, dat De B. in opdracht van iemand anders gehandeld heeft en meebrengt de arrestatie van ka pitein van I-. hiermede in verband. Voor de vrienden van De B. staat echter geenszins vast, dat kapitein Van H. het hoofd van het complot zou zijn. Men ver klaart, dat ook deze in de illegaliteit een zeer bijzonderen staat van dienst heeft, doch zich nimmer tot schurkenstreken zou leenen. Bij zijn manschappen is hij zeer populair, men neemt aan, dat deze offi cier van andere, door hem vertrouwde zij de, opdrachten heeft aangenomen en door gegeven. Omtrent de motieven waarom men vier personen met bommen om het leven wilde brengen, tast men nog volko men in het duister, al zou de hoofdofficier te Amsterdam, bij wien de ordonnans Van H. een bom moest thuisbezorgen, in de oogen van enkalen minder populair zijn. Over de rol van korporaal J. Y. J. P. in het bom-complot is nog weinig bekend. Ook hij is een bekende figuur in den ille galen strijd tegen den bezetter geweest. Van H. beschouwt men als het kind van de rekening. Hij is een jeugdig soldaat, dol op avontuur en graag bereid het met de discipline niet te nauw te nemen. Korpo raal B., die in bewaring is gesteld, heeft met de aanslagen niets te maken. Hij heeft alleen op verzoek van mevrouw De B. de wapenverzameling van haar man naar zijn eigen woning overgebracht. De Haarlemsche oud-illegalen zijn thans bezig een door zoo veel mogelijk leden te onderteekenen verklaring over den per- won van sergeant De B. samen te stellen. Hen wil in deze verklaring vastleggen, dat lergeant De B. voor den ooi-log een goe den staat van dienst had bij de blauwe huzaren, zich voorts in de Mei-dagen van 1940 aan den Grebbeberg onderscheidde en een der ongenoemde helden van het ondergrondsche leger in Nederland is ge weest. Indien noodig züllen Haarlemsche oud-illegalen moeite doen hun vriend zoo goed mogelijken rechtskundigen bijstand te verschaffen.. Men erkent, dat het maken der bommen .n strijd met de wet is. doch weigert aan te nemen dat De B. zich zou hebben geleend tot het dooden van per sonen, die hem onbekend waren. gen F. G. A. B. gearresteerd, die ook werk zaam is geweest bij het B.N.V. Het is ge bleken dat deze arrestant een vriend is van kapitein Van H. Volgens mededeeling van de politie heeft hij bekend, eenige maanden geleden een proefbom gezien en goedgekeurd te hebben. Voorts is een ge rucht onderzocht, dat zou leiden tot een antwoord op de vraag, waarom de bom aanslag op den heea- Boér is gepleegd. Boer had een vinkenbaan in Loosduinen, achter Ockenrode. Men beweert nu, dat hij daar in contact is gekomen met Duit- schers en aan hen een twaalftal Engeland vaarders verraden zou hebben. Deze lie den hadden een bobt in de omgeving van Ockenrode verstopt en zouden, bij hun po ging om over te steken, gesnapt zijn. Dit gerucht werd destijds verspreid door een cud-agent van politie, die inmiddels ge- stoi-ven is. Deze agent zou een Duitscher hebben ontmoet* die in de omgeving van Ockenrode heeft gelegen en die na het ge vangennemen en doodschieten der twaalf Engelandvaarders een onderscheiding had geki-egen. Deze Duitscher zou aan den oud- politie-agent vei-teld hebben, dat deze on derscheiding eigenlijk niet door hem ver diend was, maar veeleer door den heer Boer, die voor de aanwijzingen gezorgd had. Nu de agent van politie en de heer Boer dood zijn en de betreffende Duitscher onvindbaar is, kan de -juistheid van dit gerucht niet meer gecontroleerd woiden. De kox-poraal B. die te Haarlem de wa pens en munitieverzameling van sergeant De B. vervoei-de, is niet meer in arrest bij de Haagsche politie, doch ter beschikking gesteld van zijn commandant. (Van onzen parlementairen redacteur Prof. Molenaar heeft in de Eerste Kamer aangekondigd, dat hij zich voorbehoudt om na afloop van de Indische debatten in de Tweede Kamer een voorstel te doen ten einde te bereiken, dat ook tusschen den senaat en het kabinet over Lingga- djati een gedachtenwisseling gehouden zal worden. Prof. Zwaan (C.H.) stemde met dit denkbeeld van den woordvoerder van de fractie der Partij van de Vrijheid in. Op zijn vroegst zal een dergelijk voorstel pas de volgende week Donderdag gedaan kunnen worden. Of men er dan toe zal overgaan terstond op Vrijdag 20 dezer een der gelijk debat te houden, dient nog te worden afgewacht. Zoo niet, dan zou de eerste beschikbare datum 27 December zijn, wat misschien al rijkelijk laat ware. Intusschen is het maar beter den verderen gang van zaken eerst af te wachten. Na een korte discussie nam de Eerste Kamer met 2710 stemmen (A.R., C.H. en Communisten) de wijziging der Ge meentewet aan, waardoor voortaan in ge val van annexatie van gemeentelijk ge bied de zgn. dubbele raad, de speciaal te kiezen commissie uit de ingezetenen komt te vervallen. De Tweede Kamer-fractie van de Ka tholieke Volkspartij heeft Donderdag avond in Den Haag vergaderd om haar standpunt inzake de basis-overeenkomst van Linggadjati te bepalen. De partijiaad vergadert Zaterdag te Utrecht. Naar het Handelsblad in parlementaire kringen heeft vernomen, zou de fi-actie zich tenslotte unaniem achter de regeering plaatsen. Wel zal van Katholieke zijde ophelde ring verlangd worden over de kwestie van de „bindende notulen", waarvan in de Me morie an Toelichting der Commissie- Generaal gesproken wordt. Deze toelich ting beschouwt men als een integreerend deel van de regeeringsverklarmg. Deze kwestie acht men met name van belang voor de arbitrage waarvan in de overeenkomst en in de Regeeringsverkla rmg gewag wordt gemaakt. Weerbericht IA N G ZA ME TE M PER AT l'L'RDALI X G Verwachting geldig tot Zaterdagavond: In oversrroote deelen van het land vooral aanvankelijk nevel of mist. Langzame daling van temperatuur tot nabij of even onder het vriespunt, voornamelijk in het Noord-Oosten van het land. Geen neer slag van beteekenis. Weinig wind. Den Pasar uitgesteld In verband met de aankondiging, dat dr. Van Mook op. Vrijdag naar Den Pasar zou vertrekken, wordt heden in een of ficieel communiqué het volgende bekend gemaakt: „De omstandigheid dat de open bare discussies over de ontwerp-overeen- komst in de Tweede Kamer der Staten- Generaal eerst Maandag a.s. zullen be ginnen, maakt het wenschelijk de offi- cieele opening van de conferentie van Den Pasar eenige dagen uit te stellen. Dr. Van Mook zal daarom eerst op Dinsdag 17 December naar" Den Pasar verti'ekken. De datum van de opening zal te Den Pasar worden vastgesteld". woord Dr. A. is aan... M. M e e r 1 o o Groeien en ontwikkelen is een verlaten van oude werelden en een herboren worden in nieuwe. Er zijn verschillende crilische phasen in het leven van den mensch, waarin hij zich aan nieuwe werelden moet aanpassen (Uit: De moeilijke vrede). ,,Zege der U.N.O. Overwinning der democratie De algemeene vergadering der UNO De tegenstemmen wax-en van de Zuid- heeft de eerste stap tot liquidatie der Amerikaansche republieken Argentinië, Spaansche kwestie heden gezet. In de bij- Costa Rica, Ecuador, El Salvador, Peru en eenkomst van hedenmorgen werd de reso- de Dominicaansche republiek, lutie, waarin wordt aangedrongen op on- j Onder degenen, die zich van stemming middellijke terugroeping van ambassadeurs en gezanten uit Spanje, door de algemeene vergadering van de UNO aanvaard met vier-en-dertig stemmen voor en zes stem men tegen, bü dertien onthoudingen. De vroegere Duitsche koopvaarder „Europa", die eens de Blauwe Wimpel veroverde, is in de haven van Le Havre in botsing gekomen met het wrak van de „Paris", die daar ter plaatse eenigen tijd geleden kapseisde. De „Europa", die na den wapen stilstand aan Frankrijk werd toegewezen, en herdoopt was in Lïbertézit thans aan den grond. Men hoopt het schip weer te herstellen en vlot te krijgen. De Ministerraad heeft den bij de kwestie Volgens het plan van minister Gielen van het omroepvraagstuk onmiddellijk be trokkenen gedurende twee weken de ge legenheid gegeven in onderling overleg'-een regeling aan de regeering voor te leggen. Aangezien dit voorstel niet tot resultaten leidde, heeft de Ministerraad een door den minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen voorbereid ontwerp in behan deling genomen en het in groote lijnen aanvaard. De nieuwe regeling houdt eenerzijds in, dat de tot nu toe bestaande scheiding tus schen programma-voorbereiding en pro gramma-uitvoering wordt opgeheven. An derzijds wordt een saneering van de finan ciën beoogd. Als uitvloeisel van de compi-omisgedach- te, welke de bedoeling heeft de tegenover elkaar staande opvattingen in radio-aan gelegenheden samen te brengen, zal een programmaraad gevormd worden, die de algemeene programma's zal verzorgen. De ze programmaraad krijgt de beschikking over zenduren, waarin zijn opgenomen de uitzendingen, welke tot nu toe werden voorbereid en uitgevoerd door de stichting Radio Nederland in Overgangstijd. Naast den programmaraad zal worden opgericht de stichting Radio Unie, waarvan het be stuur wordt gevormd door de groote en kleine omroepvereenigingen, alsmede door die omroeporganisaties, welke op grond van hun „radioverleden" alsnog door den minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen als omroepvereenigingen zul len worden erkend. Teneinde te komen tot harmonischen opbouw van hun diverse programma's zullen de leden van de Radio. Unie samenwerken in een z.g. programma coördinatie commissie. Boven den programmaraad en de Radio Unie zal aangesteld worden een regeerings- commissaris voor radio-aangelegenheden, wien uitgebreide bevoegdheden zullen worden verleend en die bijgestaan zal wor den door een adviescommissie van drie leden. In de Memorie van Antwoord van de rijksbegrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal minister Gielen nadere mededeelingen doen. onthielden, waren Canada en Zuid-Afrika. Na de stemming verklaarde professor Oscar Lange, de Poolsche ambassadeur in de Vereenigde Staten, die in April jL de kwestie van het Spanje van Franco in de UNO te berde bracht: „De uitslag van stemming beteekfcnt een groote zege de UNO. De organisatie der UNO heeft ge toond, dat- zij ernst maakt met de zaak en dat zij in staat is tot het stellen van daden. Ik ben- er in het bijzonder* over voldaan, dat de Vereenigde Staten en Groot-Brit- tannië de resolutie hebben ondersteund. Dit is inderdaad een overwinning van de democratie". Nederland in ecoxxomischen raad- (Van onzen parlementairen redacteur) Bij de beantwoording van de vragen over de begrootingen van Economische Zaken e^ de Staatsmijnen bad minister Huysmans voor elk wat wils. Niet alleen, dat hij zich buitengewoon veel moeite gaf om bijkans alle sprekers te antwoorden, ook wat hij zoo al zeide, was voor iedereen buiten het parlement, al naar gelang van elks speciale belangstelling, riran beteekenis. Zoo mocht de schare van rooklustigcn vernemen, dat na geleidelijke verhooging het tabaksrant soen in het midden van 1947 het dubbele van thans zal zijn. Dit, zoo werd met na druk verkondigd, mede dank zij het zoo veel gecritiseerde Rijksbureau voor Tabak, dat hierin dan toch maar aardig geslaagd was door in stilte een en ander hiertoe voor te bereiden. Voor hen, die zich met vestigings- eischen bezig houden en met hetgeen men voor middenstandsexamens moet kennen, moet het wel aardig geweest zijn mis schien tevens voor anderen dat de be windsman aan zijn eigen kapper nooit ex-varen heeft, dat het voor dat bedrijf be- bedrijfsorganisatie zal in de oogen van den minister en van het kabinet in zyn geheel vooral moeten steunen op de vrije stands- en vakorganisaties. Wat het wets ontwerp op dit gebied betreft, dr. Huys mans wilde vooral vermijden, dat het vol komen ambtelijk in elkaar zou worden gezet. Hij vond het beter de Stichting van den Arbeid voor advies in te schakelen. Eenige grondlijnen #oor den door bem gedachten opzet van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie gaf hij aan: werkgevers en werknemei-s in de besturen. Of en wan neer men horizontale dan wel verticale bedrijfsschappen moet hebben, is zijns inziens niet zoozeer een principieele kwes tie als wel een van doelmatigheidsover weging. Bij de verticale bedrijfsschappen krijgt men voorzitters, wier bevoegdheden op dat gebied gelijk zullen zijn aan die van den Commissaris der Koningin en van den burgemeester op him terrein, terwijl de kleinere bedrijfsschappen een vertegen woordigers van overheidswege met louter adviseerende bevoegdheid zullen krijgen. In het gedeelte zijner rede, dat over het vraagstuk der prijzen liep, erkende de minister, dat de prijzenconti'öle niet volkomen perfect werkt, doch hij schetste tevens haar goede zijde. Meer industria lisatie van ons land, suggestie van ir. Posthumus, acht ook Excellentie Huys- n Qe - mans op den duur bepaald gewenscht. Uit- UNO te berde bracht: „De uitslag van deze Sin, dft ^voorSe^ °°k "°g 1 het Systecm betreft niet zoozeer principieele kwesties. Daaraan was echter allerminst gebrek en in het algemeen viel te constateeren, dat Excellentie Huysmans meer waarde aan particulier initiatief, aan het individu te midden der gemeenschap, toekent, dan zijn voorganger op Economische Zaken placht te doen. Dit bleek uit wat hij zeide om trent zijn opvattingen over geleide eco nomie en socialisatie, en, niet in 'de laatste plaats, een dergelijk contrast viel eveneens waar te nemen ten aanzien van het probleem van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Zeker, de uit den be zettingstijd afkomstige bedrijfs- en vak groepen erkent de regeering als in feite bestaande en zij wil die, met het oog op hun praktisch-technische bruikbaarheid op het oogenblik niet opheffen noch ont wortelen. Maar de straks te scheppen Na de stemming over de Spaansche kwes tie werden Turkije en Nederland gekozen tot leden van den Economischen en Socia len Raad. Op elk van beiden werden veer tig van de negen-en-veertig stemmen uit gebracht, nadat België zijn zetel in den raad ten gunste van Nederland ter beschik king had gesteld onder beding, dat' dan ook Turkije zou worden gekozen. Met algemeene instemming tot premier gekozen zal de programmaraad de beschikking krij gen over 3000 zenduren per jaar, hetgeen) 8 zenduren per dag of 4 uren per zender per dag beteekent. Hierbij is inbegrepen de zendtijd voor den x-adio-nieuwsdienst. De programmaraad zal dus over ongeveer een uur zendtijd per dag over twee zenders meer beschikken dan op hef oogenblik de stichting Radio-Nederland. De regeerings- maatregelen zullen waarschijnlijk leiden tot afvloeiing van een deel van het perso neel van de stichting. Indien een daarbij betrokkene van ®ieening mocht zijn, dat zijn ontslag berust op radio-politieke gron den, zal hij daartegen in beroep kunnen gaan bij een door den minister in te stel len commissie. De vier ministers zijn uiteengegaan De zitting van den Raad van Ministers van Buitenlandsche Zaken te New York is na een periode van zes weken geëindigd. In hun slotredevoeringen gaf ieder der vier ministers den wensch te kennen, dat van de ervaringen te New York opgedaan, gebruik gemaakt zou worden bij de be sprekingen over het Duitsche vredesver drag te Moskou, die op 10 Maart beginnen. Voordat de vertegenwoordigers der groote vier uiteengingen, teekenden zij een protocol, waarin vermeld staat, dat zij al het mogelijke zullen doen 'om zoo spoedig mogelijk de benoeming van den gouverneur van Triëst door den Veilig heidsraad te verzekeren. Eén clausule zal geheim blijven, n.l. die beti'effende de uiteindelijke verdeeling van de Italiaansche vloot onder de Sovjet- Unie, de V.S. en Groot-Brittannië. De ministers zijn voorts overeengeko men om binnen zes maanden na het van kracht worden van de vredesverdragen met Roemenië. Bulgarije en Hongarije een conferentie bijeen te roepen voor het uit werken van een nieuwe conventie inzake de regeling van de scheepvaart op den Donaiu Leon Blum, de 74-jarige leider der Fran sche socialistische partij, die voor den oor log reeds tweemaal het premierschap heeft bekleed, is met 575 stemmen gekozen tot minister-president van Frankrijk. De candidatuur van Blum werd onmid dellijk na de opening der Nationale Ver gadering door den voorzitter van de socia listische parlementsfractie, André le Tro- quer, ingediend. Blum werd door de lei ders van alle parlementaire partijen ge steund. Jaques Duclos, secretaris van de communistische partij, verklaarde, dat zijn partij eenstemmig voor Blum zou stemmen. Hij voegde hieraan toe, dat zij bezwaar zou maken tegen j een regeering van nationale eenheid, daar deze belangen beschermt, wel ke vreemd zijn aan die der de mocratie. Maurice Schu mann, minister van Financiën en v voorzitter van de parle mentsfractie der MRP (voor uitstrevende katholieken), zegde zijn steun aan Blum too en verklaarde: „de ervaring heeft geleerd, dat geen der twéé groote partijen (com munisten en MRP) succes heeft bij het stellen van candidaten". Zijn partij maak te eveneens voorbehoud ten aanzien van de vorming van een kabinet en zou beper king van de militaire uitgaven eischen. Hij besloot: „wij zullen zonder voorbehoud en zonder verborgen gedachten voor Blum stemmen". Edouard Herriot. de leider der radicaal-socialistische partij, die uit'naam van de „Rassemblement des Gauches" (een Unie van linksche partijen, welke voornamelijk uit radicalen bestaat) sprak, verdedigde het idee van een regeering van nationale eenheid. In welingelichte kringen ié men van meening. dat Blum aan Bidault zal vra gen minister van Buitenlandsche Shaken te blijven. Politieke waarnemers gelooven, dat Blum voornemens is den MRP-minister van Justitie, Henri Teitgen, te vervangen, door een socialist en Moutet (soc.), die minister van Koloniën is. door den radi caal Alexandre Varenne. In een korte plechtigheid na de stem ming installeerde de voorzitter van de nationale vergadering. Vincent Auriol, den nieuwen premier, die in een kort ant woord den toestand van Frankrijk „moei lijk en misschien gevaarlijk" noemde. Hij sprak zacht en scheen verqjoeid. Onmid dellijk daarna begon Blum met de partij leiders besprekingen te voeren over. dr vorming der nieuwe regeering. Leon Blum. Léon Blum, de 74-jarige Fransche poli ticus, die thans na langdurige strubbelin gen tusschen de groote partijen tot premier is gekozen, is leider der fl-ansche socialis ten en was reeds tweemaal tevoren mi nister-president. Tijdens den oorlog werd hij door de Duitschers in een gevangen kamp opgesloten. Na de bevrijding ging hij als good-will-ambassadeur naar de Vereenigde Staten en wist daar een groote leening voor den Franschen wederopbouw tot stand te brengen. Londen „in de watten". Het verkeer ln bijna het geheele gebied van Londen, is gisteravond en hedenmor gen volkomen stil gelegd door een mist, die de zwaarste is sinds menschenheuge- nis. Duizenden autos moesten gedurende den nacht onbewaakt op straat achterge laten worden. De mist veroorzaakte de grootste verkeersopstopping, die men ooit in het centrum en Westen van Londen gekend heeft. Verkeerslichten en nood- fakkels waren op een paar meter afstand al niet meer te zien. De menschen zochten op het trottoir langzaam langs den muur tastend hun weg. Bezoekers van het Wem- bleystadion moesten den nacht op de tri bune doorbrengen, daar er geen bussen waren om hen naar huis te brengen. Fatale vergissing Voor de rechtbank tc Rotterdam heeft te rechtgestaan een 20-jarige leerling-apothekers assistente wegens het veroorzaken van dood door schuld. Op 29 Mei maakte zij een recept gereed voor een driejarig jongetje. In plaats van de voorgeschreven hoeveelheid santoni- num leverde zij af een hoeveelheid sulfas atropini. een zwaar vergif Het knaapje is dienzelfden dag na één poeder te hebben in genomen. overleden. De officier van justitie eischte zes maanden hechtenis. ONEERLIJKE LEERLING-MONTEUR. gereedschappen uit een garage Bij een huls- zoeking ten huize van Z. werden de vermiste gereedschappen gevonden: het verhoor van den Jeugdigen dief bracht aan het licht, dat hij reeds eerder uit een Heemsteedsche garage kleine werktuigen had weggenomen. ng van zgn. utility-goe- deren om tevens aan te stippen, dat wij soms wel eens producten, die hier zeer noodig zijn, uitvoeren, doch zulks omdat dit de eenige weg is om nog noodzakelijker goederen te kunnen importeeren. Met aan- teekening van het .tegen" der communis ten gingen zoowel deze begrootmg als die van de Staatsmijnen er door, bij welke laatste de minister instemde met de door verschillende sprekers aan de ondergrond sche mijnwerkers wegens him arbeids prestaties gebrachte hulde. Zoodra zijn collega Mansholt het hiertoe noodige ja woord wil geven, hoopt minister Huys mans te bereiken, dat de bedoelde groep van arbeiders ook eieren en spek voor hun voeding ter beschikking zullen krij gen. Laat op den middag kwam „Verkeer" nog aan de orde. Vandaag laten zich daar over nog eenige sprekers hooren. Hoe de Kamer zich kan uitspreken over Linggadjatl. Indien het ontwerp-accoord van Ling- gadjati de volgende week niet in stem ming, doch slechts in discussie zal wor den gebracht, is het mogelijk dat van de zijde der oppositie een motie zal worden ingediend. Aangezien zulk eep motie, in overeenstemming met de Nederlandsche parlementaire gebruiken geen motie van wantrouwen' zal zijn, zou zij het karakter moeten dragen van een uitspraak der Ka mer over een oplossing der Indische moei lijkheden langs anderen weg dan die het ontwerp-accoord aangeeft. Ook bestaat de mogelijkheid uitdrukking te geven aan het inzicht, dat de thans gevolgde weg niet de juiste is, door te stemmen tegen de aanvullingsbegrooting, waarbij de gelden voor de commissie-generaal benoo- digd, worden aangevraagd. verzoeken wij, in de aanstaande week, als betaling voor de eerstvol gende twee weken, in plaats van één maal 31 cents, het dubbele van dit bedrag aan den bezorger te betalen. Wij vragen dit ter voorkoming van incasso-moeilijkheden met het oog op de feestdagen. DE ADMINISTRATIE De wereld sluit zich nauwer om den mensch, naarmate het Kerstfeest nadert. Mist en kou doen hem in de huizen blijven als het maar even kan, en dan komt er in deze dagen een oogenblik om stil te staan temidden van het jachtige leven rondom. Om te denken aan degenen, die de mist en de Decemberguurte niet kunnen verrui len voor een warmen haard; die geen heul kunnen zoeken in een paar wanten voor hun blauwe, gevoellooze vingers. Te den ken ook aan diegenen, voor wie er dan nog wel een kamer is en misschien een paar gebreide handschoenen, maar" in wier leven steeds de zorgen sluipen: de zorgen om het maal-van-den-volgenden dag en de dreiging van een bonnenlijst, die niet gehonoreerd kan worden, omdat misschien jaren terug het gezinshoofd uitviel en het pensioen niet langer opgewassen is tegen de prijzen van dezen tijd. Die stille armen, aan wie een ieder voorbij gaat, omdat hun kleeren geen rafels vertoonen en hun hui zen tusschen de andere huizen staan met dezelfde heldere gordijhen, zij- moeten eens in het jaar tenminste van de zorgen hun ner moeilijke dagen verlost worden. „Eens in het jaar" is nu, en de daad is aan ons, die het wél kunnen missen voor de zorgen van pnze evennaasten. Vijfde verantwoording Mevr. Wed. Br J. 2.50. W. Z. 3.—. MeJ. T. de J. 10.-7-, Mej. O. 2.50, H. J V. 2 B en F. 10Ir. P. V. ïo.—H. v. d. B.—Z. 1.—, Mevr. K. 1,—. M. V. 1.-. J. Seh 2.50, E W. 5.—. O. J D.—H. 2.50, Wed S. 1,—, Fam. M. 2.—. L. H. C. 2.50. K. M. N f 25.—, W. 1.—. W. B 15.—. J. B f 25.-. Mevr. K. 10.—, E. B. W. 1,—. Mevr. P. I. 10,—, Saldo Kienavond Gr. Houtstr. Ver 231.75. Mej H. ƒ1.— A. G. S. ƒ10.-. R. H ƒ7.50. Fam. V^ 1.—. P. S. 2.50, H. H. H. 3.- W B. 10.—, J. R. 1.—G F W. B. 1.50. G. K. 10.—, Mevr. de J. ƒ2.—. M. J v d V ƒ5.—. T. W S. 5—E B f 5.-. E. G. M. 5.—. P. v. D. en H. v. D. 12.50, N. S. 250.—. B K 2.50, G V. E. 2.50. Th. M. H. f 30.—. G. J. W. 2.50. Totaal vijfde verantwoording 746,75. In het geheel is thans bij ons binnengekomen 2365.25. Ten behoeve van het Comité voor'de stille armen werd bij de Twentsche Bank gestort door: P. S. 10,— Bij het Comité is binnenge komen: Mej. N. A. M. B. 2,50. L. E. Q yr, 10.— J. J. W. 10,—, Fa. X. 100.—, Mej. P B. 100,—.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1