c Jeugdige landstormers en S.S.-ers voor het Bijzonder Hof Lt.-Ceneraal Roëll roept op tot verzet Tabak? Tabak! Inbraak bij de IJmuidensche distributie voor de rechtbank behandeld Wereldnieuws tegen Linggadjati Ambtenaar liet inbrekers distributiekantoor leeghalen f Lange reeks zaken uit Kennemerland Een totaal van elf zaken uit Haarlem en omgeving telde Donderdag de rol van de zit ting van het Bijzonder Gerechtshof in Am sterdam. Wij meldden reeds, dat tegen twee verdach ten respectievelijk de doodstraf en tien jaar gevangenis werd geëischt. De behandeling van de aanklacht tegen een 42-jarigen Haarlemschen administrateur, A. J. N., die er van verdacht wordt in Mei 1943 voor de Landwacht Nederland te hebben ge- teekend, werd wegens ontstentenis van den raadsman aangehouden tot 19 December. In snel tempo werden de -overige zaken door het Hof, gepresideerd door mr. Lamers, afgehandeld. De ex-N.S.B.'er A. de G. uit Santpoort, die zich in 1944 vrijwillig meldde voor het NSKK, zijn opleiding in België ont ving en kort daarna door de geallieerden met zijn autobolonne naar ons land werd terug gedrongen, uit het DuftscHe korps deserteerde en onderdook bij een broer, verrichtte verder tot het einde van den oorlog illegaal werk, hetgeen in een brief van een voormalig BS- commandant uit Amsterdam bevestigd werd. Uit het verhoor van een getuige décharge bleek, dat De G. in dienst van het NSKK trad, omdat hij door den S.D. op de hielen werd gezeten wegens zijn vlucht uit de rijen steedsche verdachte, wien ook sl ten laste was gelegd, in 1944 voor de Waffen SS te hebben geteekend. Reeds in de Jeugdstorm en later in de Hitlerjugend blonk hij uit door zijn „stram optreden", zooals opgegraven rap porten uit dien tijd vertelden. Verdachte gaf slechts aarzelend toe, dat hij plezier in de Duitsche jeugdorganisatie had Vlak na de invasie werd het evenwel ernst: hij gaf zich in Amsterdam op voor de SS. Zijn ouders probeerden deze stap tevergeefs Ongedaan te maken. Hun zoon werd van een geweer voor zien en als bewaker op een munitieschip aan gesteld. Toen hij er achter kwam, dat zijn in-dienst- treding niet administratiéf was vastgelegd, ging hij er vandoor. Na zijn arrestatie door den P.O.D. werd hij in een speciaal jongens huis te Wijk aan Zee geplaatst, waar met goed Het conflict in Perzië Y-^-J z. m PERZIË .NELLEN VAN REGEEAlNGS TROEPEN Het reeds langen tijd sleepende conflia tusschen de regeering van Perzië en de auto nome provincie Azerbeidsjan geraakte de laatste dagen op het hoogtepunt De regee ring van Perzië wenschte toezicht te houden i op de verkiezingen, waartegen het bestuur gevolg aan een heropvoeding wordt gewerkt. van de provincie zich verzette. Om zijn vertrouwen in de toekomst van i Pisjevari, het hoofd van de regeering in dezen verd. tot uitdrukking te brengen, eisch- Azerbeidsjan hield een fel betoog voor te mr. Besier 1 jaar voorwaardelijk tegen hem radio Tebris, waarin hij verklaarde, dat de met een proeftijd van 3 jaar; de advocaat aanvallen op de vrijheid van Azerbeidsjan nlPitTP vnnr irnnrt?ottin ff uon Ho hprnnvfiMinö pleitte voor voortzetting van de heropvoeding. wapens gekeerd zouden worden. De volgende beklaagde was weer een oud- n H.B.S.'er, die als 18-jarige jongen in 1941 t De gebeurtenissen ontwikkelden zich SS'er werd. onder invloed van een N.S.B.- toen zeer snelden eindigden metde vlucht tante uit Heemstede, De jongeman in kwestie vocht in de Kaukasus, maar zijn liefde voor het nationaal socialisme zat niet erg diep, wm fmntorhS WH Aar-ht Hst Hp MS W3nt h« Zette alleB °P alleS' °m uit de SS te van SS-frontarbeiders. Hij dacht, dat de NS - KK-,.betrekking" hem van verdere last van wege den S.D. zou ontslaan. Mr B. J. Besier, de advocaat-fiscaal eischte tegen verdachte 3 jaar gevangenisstraf met aftrek, welke tijd door den verdediger mr. Baron, lang gevon den werd. Heimwee en een belofte. De opperman W. P. uit Zandvoort, geboren in 1914, trad in 1944 toe tot de Landwacht Nederland, althans tot de Waffen SS. In 1941 weaeriana, airnans tot ce wanen m mi y- J, ----- -.. moest P. naar Duitsahland. maar hij wist twee' tr.e^- hetgeen voor hem beteekende, dat ni] keer te ontvluchten, wer.d beide keeren ge pakt en zonder meer teruggebracht. De president van het Hof vond het een heele prestatie, om er na twee arrestaties zonder Duitsche strafmaatregelen af te komen, maar verdachte verklaarde in „goede handen" ge vallen te zijn. Tenslotte kwam de Zandvoor- tenaar in. een kamp terecht, maar het vader land trok zóó, dat hij er een dienstneming bij de SS voor over had, om dan tenminste veer tien dagen verlof te kunnen krijgen. „Dus voor twee weken verlof verraadt u het vader land" merkte Mr. Lamers op; verdachte be weerde echter, nooit geteekend. alleen maar toegezegd te hebben in SS-dienst te treden. Inderdaad werd P. na zijn „belofte" naar Nederland getransporteerd: in Hoogeveen kreeg hij de Duitsche uniform, maar zijn werkzaamheden gingen, volgens zijn eigen woorden, niet verder dan „het bedienen van de officieren". Wéér werd hij naar Duitsch- land gestuurd, vanwaar hij volgens zijn zeggen zonder eenige opleiding genoten te hebben naar het Oostfront werd gediri geerd. Na een week koksdienst in Rusland kwam hij met een „Sonder kommando" in ons land terug. Uit diverse getuigen-verklaringen bleek, dat hij als kamp-kok verscheidene ge detineerde Nederlanders eten toestopte. Voor al de vrouwen uit het voormalige kamp te Loosdrecht zouden veel aan P." te danken hebben gehad. In het requisitoir van mr. Besier werden de positieve en negatieve elementen in verdach- te's gedrag tegen elkaar afgewogen, maar aan het einde meende de advocaat-fiscaal toch, dat de balans in dit geval naar het kwade doorsloeg. Hij eischte 5 jaar gevangenisstraf met aftrek tegen verdachte P. De verdediger vroeg zich af, of de „bereidverklaring" van zijn cliënt met feitelijke dienstneming over een te brengen is en meende dat de op te leg gen straf het voorarrest niet te boven zal mogen gaan. Jeugd en bezetting. H. H. uit Haarlem was 17 jaar oud, toen hij in 1943 te Amsterdam teekende voor de Waf fen SS. De invloed van N.S.B.-collega's in zijn toenmaligen werkkring zou sterker ge weest zijn dan de anti-Duitsche sfeer thuis. Na een korte opleiding werd H. als „com pagnie-schrijver" geplaatst in het gijzelaars kamp van St. Michielsgestel; later werd hij als infanterist ingelijfd bij de Landstorm- Nederland. Vlak voor den slag bij Arnhem liep verdachte'over naar de Canadeezen. Mr Besier omschreef dit geval als „zwaar", maar hij wilde den leeftijd van verdachte, zijn desertie en het feit, dat hij slechts admini stratieve bezigheden verrichtte, in aanmer king nemen. 2V2 jaar Rijkswerkinrichting met aftrek luidde de eisch hier. De raadsman wees op H.'s schuldbesef, blij kend uit zijn vrijwillige werk in de mijnen en vroeg om clementie. Oók de bakkersknecht J. K. uit IJmuiden komen, wat hem tenslotte dan ook lukte. In zijn requisitoir haalde mr. Besier de tragische familieomstandigheden van den jeugdigen verdachte aan, maar hij achtte het onbillijk, deze al te zeer te laten overwegen. Eisch: twee jaar Rijkswerkinrichting met aftrek. De verdediger vroeg onmiddellijke invrijheids- stelling, waarop de rechtbank na een korte raadkamer niet in wilde gaan; het college be sloot echter direct vonnis te wijzen en ver oordeelde den verdachte tot V/s jaar met af- niet meer terug hoefde naar de cel. De hekkensluiter van Donderdag was de 20-jarige slagersknecht P. K. uit Haarlem, die zich eveneens wegens dienstneming bij de SS moest verantwoorden. Hier zou de aanleiding ook gelegen hebben in de slechte huiselijke omstandigheden: een stiefmoeder had hem het leven dermate ondraaglijk gemaakt, dat hij eerst den Arbeidsdienst en daarna de Waf fen SS als „redmiddel" aanpakte Drie weken duurde K.'s actieve dienst in Hongarije, aan het eind van dit ontgoochelende avontuur liep verdachte met een aantal kameraden naar de Russen over. Vijf jaar gevangenis luidde de eisch. De uitspraken in al deze zaken vallen Don derdag 19 December, des ochtends om half tien. van premier Pisjevari naar Rusland en de bezetting van Tebris door de regeerings- troepen. Chauffeurs moeten weer een werkboekje hebben Tot 1 Januari 1947 had de minister van Sociale Zaken voor een aantal groepen van bestuurders van motorrijtuigen ont heffing «verleend van de in het Rijtijden besluit neergelegde verplichting, een werkboekje bij zich te hebben. Met ingang van dien datum moet iedere chauffeur van autobus, vrachtauto, taxi en huurauto, alsmede iedere chauffeur, die in dienst betrekking een personenauto bestuurt of daarmede personen of goederen tegen ver goeding vervoert, in het bézit zijn van een werkboekje, waarin zijn werktijden nauw keurig moeten worden aangeteekend. Werkboekjes kunnen worden aange vraagd bij de gemeentesecretarie van de woonplaats van den chauffeur tegen be taling van f 1. Na 1 Januari zal proces verbaal worden opgemaakt, indien men niet aan deze bepalingen van het Rijtij denbesluit voldoet. Een der verdachten verdiende f 25000. op zijn aandeel in den buit Donderdagmiddag stonden voor de Ar rondissementsrechtbank in Haarlem J. A. F. B. en J. B. terecht wegens diefstal met braak in het distributiekantoor te Velsen. B. J. S. en C. S. P. G. hadden zich respec tievelijk voor bewaring en voor heling van de gestolen bescheiden te verantwoorden. Gecombineerd met deze zaak werd de in braak in de Arbeidsbeurs te IJmuiden be handeld, waarvan J. B. en C. S. P. G. ver dacht werden. De eerste verdachte J. A. F. B., een tuin der uit Amsterdam, gaf toe de bonkaarten, circa zevenhonderd in getal, alsmede tien duizenden suiker-, vet- en tabaksbonnen, benevens schoenenbonnen en fietsenbon- nen ontvreemd te hebben. Volgens hem was de diefstal erg gemakkelijk gegaan. Hij was door een bovenlicht naar binnen ge klommen en had een raam geopend voor zijn kornuit J. B. Zij hadden een bureau opengemaakt en daar lag vlak voor hun neus een sleutel, voorzien van een label, die ieder die het weten wilde verkondigde dat dit de safe-sleutel was. Het wegnemen van de bonnen was toen in een wip ge beurd. Verdachte had zijn aandeel in den buit op de Amsterdamsche zwarte markt voor vijfentwintigduizend gulden van de hand gedaan. Verdachte gaf als reden voor zijn daad willig voor de SS. Het strijdtooneel zag hem slechts één dag, toen werd hij reeds door de Russen krijgsgevangene gemaakt. „Een erg groot soldaat ben je niet geweest.com mentarieerde de president dit feit. Hoewel de Sóvjets volgens verdachte hem als parachutist wilden gebruiken, wist hij ten slotte in een werkkamp bij Leningrad terecht te komen, van waar hij na de bevrijding naar ons land werd teruggestuurd. Een eisch van twee jaar met aftrek en een pleidooi voor clementie besloten deze zaak. Een Bloemendaalsche H.B.S.'er, E. C. R. v. P. trad vlak voor zijn eindexamen in 1944 in dienst als „hulp-Landwachter". Hij moest in die kwaliteit de spoorlijn AmersfoortZwolle tegen aanslagen bewaken, maar heeft volgens hem nooit geweten, hoe hij met een geweer moest omgaan De advocaat-fiscaal eischte 2 jaar werkin richting met aftrek, waarop de verdediging beschreef, hoe de ouders in dit géval de schul digen zouden zijn, doordat zij de opvoeding van hun zoon door Duitsche Ideologieën ver giftigden. Het Hof wees, na raadkamer, direct vonnis en veroordeelde v. P. tot 1 jaar voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar, over wegende, dat de preventieve opsluiting reeds lang genoeg geduurd heeft. Achttien jaren telde de volgende Heem- Een der grootste Noord-Amerikaansche radiomaatschappijen, de „Columbia Broadcas- tingsystem", heeft den autoriteiten verlof ge vraagd om dfe kleuren-televisie in praktijk te mogen brengen. De president van de maatschap pij verklaarde'dat kleurentelevisie over de na tionale radiozenders spoedig werkelijkheid zal worden. Een kunsthandelaar te Keulen, genaamd Rudolph Bartholomel, heeft bekend, dat hij een schilderij van Rembrandt „Christus aan den geeselkolom", ter waarde van 2% millioen gul den, uit een museum te Keulen heeft gestolen, aldus meldt de Britsche nieuwsdienst in Dultsch- land. Hij verklaarde, dat hij bezeten werd van het idee zulk een waardevol schilderij voor korten tijd in zijn bezit te hebben, terwijl hij tevens wilde aantoonen, hoe gemakkelijk het is schil derijen uit een museum mee te nemen. Volgens de politie vroeg Bartholomel de vrije hand te mogen hebben bij het terugvinden van het schilderij. Na drie dagen bracht hij het terug. i Volgens den Berlijnschen correspondent van de „Daily Telegraph" hebben de Sovjet- Russen eenige maanden geleden bijna alle Duit sche krijgsgevangen officieren, die uit Engelsehe, Amerikaansche en Fransche kampen werden vrijgelaten', bij de overschrijding van de Sovjet- Russische zóne weer gearresteerd. Bij een brand, gevolgd door instorting, in een koelhuis te New Vork zijn 36 pérsonen onder het puin van het Ingestorte gebouw be dolven en gedood. Over het lot van acht andere, door het puin van de buitenwereld afgesloten personen vei «eert men nog In onzekerheid. wald pleuritis had opgeloopen, waardoor hij niet meer kon en mocht werken. Te vens had het avontuurlijke hem aangelokt. De Officier van Justitie mr. van der Valk Bouman achtte het een zeer ernstig feit dat, zooals hij zeide niet alleen de distri butie in de war bracht, maar tevens den zwarten handel voedde. Dat verdachte in zfeer moeilijke financieele omstandigheden verkeerde kon hij nauwelijks aannemen en hij maakte gewag van een bacchanaal, dat verdachte had aangericht en van een mo torfiets, waarop hij „rondknalde". Hij eischte twee-en-half jaar met af trek van voorarrest. De verdediger mr. de Roode noemde B. een slachtoffer van den oorlog. Hij bracht verdachtes verblijf in Buchenwald in her innering en betoogde dat verdachte voor een sterke verleiding bezweken was. Deze verleiding werd gevoed door het feit dat B. niet meer kon en mocht werken. Hij vroeg om een lichte onvoorwaardelijke en een lange voorwaardelijke straf. De hoofdpersoon De jongeman, die in beide zaken het leeuwenaandeel had, een zekere J. H. B., kreeg een maand respijt. Aangezien zijn verdediger niet aanwezig was werd zijn zaak geschorst tot negen Januari. De derde verdachte B. J. S. had de gesto len bescheiden verborgen, subsidiair be waard. De eisch tegen hem luidde ander half jaar met aftrek van voorarrest. Zijn raadsman, mr. Cohen zei, dat winst bejag bij dezen verdachte in eerste instan tie niet had voorgezeten, omdat over een definitieve belooning nooit is gesproken. Hij bepleitte op juridische gronden ontslag van rechtsvervolging, betoogende, dat vol gens de wet bonkaarten geen waarde heb ben en van heling dus geen sprake kan zijn. De rechtbank wees dit verzoek af. Diefstal uit het Arbeidsbureau Den vierden verdachte, C. S. P. G., werd ten laste gelegd diefstal van 9000 gulden, samen met J. B., uit het Arbgidsbureau in Velsen, subsidiair door-verkoop van de ge stolen bonnen. Hij ontkende het eerste ten laste gelegde. Zijn medeverdachte J. B. hield echter vol, dat G. mee had gedaan bij de inbraak. De getuigenverhooren van J. A. F. B. en H. J. S. leverden in dezen niets definitiefs op. De Officier achtte den diefstal bewezen, doch ging om juridisch-technisehe rede nen niet op het subsidiair gestelde in. Hij eischte, daar hij G. als den „zwaren jongen" in deze kongsi beschouwde, een gevangenisstraf van 3 jaar met aftrek van voorarrest. De verdediger mr. Worms achtte den diefstal niet in het minst bewezen, temeer daar hij geen geloof kon schenken aan J. B.'s verklaringen, die hij als „psychisch ge vaarlijk" kenschetste. Hij vroeg vrijspraak voor het eerste feit en clementie bij de beoordeeling van het tweede. Uitspraak in de zaken tegen J. A. F. B„ B. J. S. en C. S. P. G. op Dinsdag 24 De cember. „Als het moet ook ondergrondsch" Luitenant-generaal b- d. Jhr. W. Roëll heeft Donderdagavond in een radio-toe- spraak als het groote gevaar van de op 11 dezer uitgesproken regeeringsv'erklaring genoemd het feit, „dat zij een zoo zacht- aardigen indruk maken kan, dat de gemoe deren van de niet-ingewijden er door wel licht in slaap gpwiegd zouden kunnen wor den. Aannemende, dat de te scheppen Unie Indonesië-Nederland inderdaad een reëele plaats voor de»Kroon zou inruimen, dan nog zijn er zoovele andere gevaren, aan de voorgestelde en reeds door de regeering aanvaarde ontwerp-overeenkomst verbon den, dat minstens „in dubiis abstine" (als gij twijfelt, onthoudt u) hier op zijn plaats blijkt", zoo zeide spreker, en vervolgens: „Let op, de teekenen welke zich nu reeds vertoonen bij de Soendaneezen; gedenk'de houding der nu reeds zoo zelfstandig le vende Balineezen, Madoereezen, Minang- kabauers, en zoovele anderen". Spreker brandmerkte de politiek der Commissie-Generaal als „Nederland naai den afgrond en Nederlandsch-Indië naar den chaos leidend". Jhr. Roëll besloot al dus: „De volksvertegenwoordiging in beide Kamers herinner ik er aan, dat eene in stemming met het accoord van Cheribon, menschelijkerwijs gesproken eene daartoe strekkende grondwetsherziening met Ka merontbinding niet zal overleven. Allen goeden Vaderlanders roep ik toe: Houdt tot het uiterste stand tegen deze plannen, thans bovengronds, maar als de gevaren voor het vaderland die van 1940 1945 zouden evenaren of overtreffen: „als het moet ook ondergronds". Dr. Feuilleteau de Bruijn uit beschuldigingen Op uitnoodiging van de Groningsche studentencommissie voor Overzeesche Ge- biedsdeelen hield dr. W. K. H. Feuilleteau de Bruyn een lezing over.de Indonesische kwestie. Alsonderwerp had spreker geko zen „De doodsklok klepelt over ons ko ninkrijk". Spreker verwonderde er zich over, dat de Nederlandsche regeering in „het aide-memoire" in de Engelsehe taal gepubliceerd, belangrijke passages had weggelaten, o.a. dat de republikeinsche re geering niet in staat zou zijn de orde te handhaven. Dit was trouwens, volgens spreker, niet de eerste keer, dat de regee ring getoond heeft niet op de juiste wijze voor te lichten. De heer Max van Poll zou volgens spre ker beweerd hebben: „wanneer het spaak loopt in Indië en zij hun verplichtingen niet nakomen, slaan wij er op". Men schijnt niet te begrijpen, aldus spreker, dat door Lord Killearn hier een valstrik gelegd is. De Engelschen spelen de republiek in de kaart, zoodat de macht voor hen open ligt. Wat betreft de Commissie-Generaal verklaarde spreker, dat geen der drie le den berekend was voor hun taak. Prof. Schermerh'orn zou volgens spreker van staats- en volksrecht niet het minste besef hebben, terwijl spreker zich afvroeg, wat de heer Max van Poll van diplomatieke onderhandelingen afwist. De stemming onder de soldaten is cata- strophaal te noemen. De jongens voelen zich stuk voor stuk verkocht. Spreker bracht hulde aan de heeren Helfrich en Kruis, die de verantwoordelijkheid niet langer wilden dragen- Spreker deelde me de, dat de onderhandelingen volgens het De bekende Haarlemsche cultureele vereeniging „Weten en Werken" bestond dezer dagen 90 jaar. Dit heuglijke feit werd gevierd in het gebouw van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden in de Jacobstraat,'Waar het bestuur duchtig in de bloemen gezet werd. Een van de leden, de heer J. C. Fris bood het bestuur een voorzitters hamer aan, waarmee het eeuwfeest zeker gehaald kan worden. Mevrouw G. Hagen doorn luisterde de bijeenkomst op met een aantal voordrachten, die zooals steeds veel bijval mochten oogsten. Op de foto het huidige bestuur d$r verjarende vereeniging: eerste rij v.l.n.r. de secretaris J. W. Ruinen, de voorzitter Dr. A. A. G. Land en de penningmeester P. S. Hartogh Heys van Zouteveeni tweede rij', de bestuursleden H. Weiden, Mr. A. Beets, en F. M. L. Le Cavalier. Deel van de buit bracht f80.000 op, de rest verdween in de kachel De Rotterdamsche politie heeft drie mannen gearresteerd, die in het nacht van 20 op 21 November hebben ingebroken in een der distributiekantoren te Rotterdam, waarbij zij tienduizenden bonnen voor verschillende artikelen buit maakten. Uit hun verhoor is gebleken, dat de in braak was voorbereid door den 41-jarigen ambtenaar van het distributiekantoor A. L. en den 36-jarigen winkelier M. C. T. Dit tweetal liet de uitvoering over aan de drie „vakmensèhen", die zich nauwge zet van hun opdracht kweten en die zoo'n groote partij rantsoenbonnen en toewij zingen voor ziekenhuizen roofden, dat zij er eerst geen raad mee wisten. Koffers vol bonkaarten werden inderhaast naar de woning van een in de nabijheid van het kantoor wonende 25-jarige vrouw ge bracht en later vandaar in kleine par tijtjes naar het huis van een 30-jarigen werkloozen scheepskok H. C. in de Vliet- laan vervoerd. De on verhandelbare toewij zingen voor ziekenhuizen verdwenen in de kachel. Een partij van 20.000 boterbonnen verkocht C. aan een „onbekende" voor f 10.000, waarvan hij' den winkelier T. f 4000 gaf en de inbrekers B. en Van Z. ieder f 1500. De distributie-ambtenaar en de derde inbreker B. B. kregen niets. Na de arrestatie dei- drie inbrekers, ver brandde de scheepskok uit angst opnieuw een groot deel van het geroofde én het restant verkocht hij inderhaast voor f 60.000, weer aan een „onbekende". Van dit geld kreeg hij echter slechts f 5000 in handen. Ook S. B. heeft een partij bonnen, welke hij waarschijnlijk had achterge houden, voor f 10.000 verkocht. De politie heeft een deel van den buit kunnen achterhalen en f 12.000 in beslag genomen. Alle betrokkenen zijn in het Huis van Bewaring opgesloten. Haarlemmer verdacht van diefstal en oplichting In IJmuiden is een man aangehouden, die zich schuldig maakte aan oplichting Nader hand bleek, dat de man eveneens gezocht werd door de politie te Haarlem, waar hij verdacht wordt een motorrijwiel te hebben ontvreemd. Hij bleek zijn domicilie in Haar lem te hebben en hield zich er in logementen op. Een automobiel-industrie in Nederland? Naar het A.N P. verneemt, worden op het oogenblik de mogelijkheden onderzocht, om in Nederland een'automobielindustrie te ves tigen Tot dusverre worden auto-onderdeelen ingevoerd en dan hier te lande samengevoegd tot auto's. Men heeft nu het plan de vervaar diging van die onderdeelen in Nederland zelf te doen geschieden. De Fordfabriek te Am sterdam zou daartoe uitgebreid worden. Indisch strafwetboek als staatsmisdrijf moesten worden beschouwd. Een aantal juristen zou thans in Den Haag bezig zijn om deze zaak te onderzoeken en dan zou- I den de aan deze onderhandelingen schul- I dig zijnde personen voor de rechtbank te- recht moeten staan. Spreker besloot zijn i lezing met den uitroep: „wij willen Hol land houden in de rijkseenheid". Studentenoorlog in Nijmegen Ongeveer 400 Utrechtsche studenten, leden van het R.K. studentencorps Veritas, zijn Woensdagavond per extra trein naar Nijmegen gekomen om een „principieel" geschil te beslechten ,en de Nijmeegsche studentensociëteit in bezit te nemen Tusschen de studenten aan de R.K. uni versiteit te Nijmegen en de katholieke studenten aan de rijksuniversiteit te Utrecht, vereenigd in Veritas, bestaat, naar het Nijmeegsche Dagblad meldt, sinds geruimen tijd een meeningsversch.il. De leden van het Nijmeegsche studen tencorps zijn van oordeel dat alle katho lieken behooren te studeeren aan de R.K. universiteit; de leden van Veritas meenen, dat het goed is voor de algemeene ont wikkeling om tijdens de studie nauw con tact te hebben met andersdenkenden. Blijkbaar was men bij Veritas tot de overtuiging gekomen, dat het geschil nu maar eens moest worden opgelost. Door middel van een oproep kreeg men in Utrecht ongeveer 400 studenten bij elkaar. Met een extra trein is dit gezelschap naar Nijmegen getrokken. Na aankomst van den trein is Veritas in "gesloten gelederen op gerukt naar den Oranjesingel, waarna een stormaanval werd ingezet op de sociëteit. Dit gebouw werd ingenomen en bezet. De politie bemoeide ^ich hierna met het geval en wist de leden van Veritas te be wegen den terugtocht te aanvaarden naar het station. In de stad hadden de Utrech tenaren proclamaties aangeplakt, waaruit moest blijken, dat zij de Nijmeegsche bur gerij hooger waardeerden, dan de Nij meegsche studenten. ImnJers, de „goede" Nimwegenaren werden uitgeroepen tot eerste Jaarsstudenten van Veritas. De stu denten, die aan de R.K. universiteit wor den opgeleid, moesten zich echter tevre den stellen met den status van „kennis makers". Aan het station raakten de gemoederen nog even verhit. Als gevolg daarvan kwa men de agenten in actie met hun gummi stokken en er werd een charge uitgevoerd op Veritanen. In hllerijl zochten deze hun extratein op die per slot van rekening vroeger kon vertrekken, dan in de bedoe ling had gelegen. Anti-fram-tros-actie in de hoofdstad „In 1946 zijn in Amsterdam 175 perso nen gedood en gewond door het springen op of van rijdende trams, het hangen op de treeplanken en het dringen bij de hal tes. Deze toestand mag niet voortduren". Aldus luidt de aanhef van een strooibiljet dat binnenkort in grooten getale in de hoofdstad verspreid zal worden. „Hang niet aan de tram, het kan uw dood zijn!". Deze slagzin zal in groote zwarte en roode letters aan alle zijden van de Amsterdamsche tramwagens als waarschuwing te lezen zijn.,. Jeeps met speciaal geïnstrueerd politie personeel zuüen de stad doorkruisen om de „trossen" van de trams te plukken. Aanvankelijk met zachte, maar wanneer dat noodzakelijk mocht blijken met stren ger maatregelen, waarbij eventueel een snelwerkende kamer van het kantonge recht zal worden ingeschakeld, zullen de genen, die zich niet nauwgezet houden aan de bepalingen, welke de verkeerspoli tie en de tramdirectie hebben uitgevaar- gd, aangepakt worden. Bovendien zullen alle trampassagiers er van worden doordrongen, dat men zich in het algemeen sportiever moet gedragen, wil het aantal ernstige, dikwijls zelfs doo- delijke ongelukken verminderen. Loon- en prijzen-race in Amerika Naar Reuter meldt staan de met het C. I. O. (Congres of Industrial Organisations) verbonden Amerikaansche vakvereenigingen op het punt een actie 'tot loonsverhooging te beginnen, waarbij het om een bedrag van een milliard dollar per jaar zal gaan. De arbeiders in de ijzer- en staalindustrie stellen zich voor een verhooging van 40 cents per uur te eisehen, terwijl die van de automobiel industrie vermoedelijk 30 cents per uur opslag zullen vragen. Robert R. Nathan, vroeger economisch deskun dige van de regeering, heeft in een voor het C. I. O, opgesteld rapport verklaard, dat een alge- Itpele ineenstorting van het economisch leven tot de mogelijkheden gaat behooren, als de Ioo- nen niet onmiddellijk worden verhoogd of de prijzen verlaagd. De arbeiders, zoo zeide hij, kunnen thans slechts 80 procent koopen van het geen zij zich in Januari 1945 met hun loon kon den verschaffen. Nathan voegde hieraan toe, dat de onderne merswinsten anderhalf maal zoo groot zijn als in het beste oorlogsjaar en dat werkgevers zon der bezwaar een loonsverhooging van 25 procent kunnen geven. Zakenlieden verklaren echter dat iedere loons. verhooging een prijsverhooging ten gevolge zal hebben. Predikant veroordeeld De Zaansche kamer van .het Haarlemsche tribunaal heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen ds A. A, S., Doopsgezind predikant te Zaandam die volgens de tenlastelegging in Februari 1944 geheim lid van de N.S.B was geworden, lid van de Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeenschap was geweest, hulzen had gekocht die toebehoorden aan Joodsche land- genooten en geweigerd had kerkelijke bood schappen voor te lezen van den kansel, „aan gezien hij zich niet op politiek gebied wilde begeven Daar hij 65 jaar is. achtte het tri bunaal het niet verantwoord, hem een inter- neering langer dan 9 maanden op te leggen. Hij werd voorts ontzet uit de beide kiesrech ten Het tribunaal adviseerde tot ontzetting uit het ambt van predikant De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00, 20.00. 23.00 Nieuws. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Nederlandsche componisten der lich te muze. 19.30 „Ons Vrijzinnig Protestantsch Ge loof". 19.50 Vrijz. Prot. nieuws 20 05 Weerpraat- Je. 20.08 Sonate voor twee piano's. 20.30 ..Jeugd en ouderdom". 21.00 Men vraagten wij draalen. 21.30 Weekoverzicht. 21.45 Omroep orkest. 22.15 Jazz-uitzending 22.40 Avondwijding. 23.15 Symphoniseh Concert HILVERSUM II, 415.5 M. en 218 M. 19.00. 20.00 22.00 Nieuws 19.15 ,,De prijzencom- mlssles aan het werk" 19.30 Bruce Lowe 19 45 Middenstandsbond 20.05 De gewone man. 20.15 „Moord in de pauze", luisterspel. 20.55 Piano muziek. 20.30 Vervolg luisterspel. 22.15 Katholiek nieuws. 22.20 „Muziek uit Canada". 22.35 Avond gebed. 22.50 Albert Sandler met orgel. 23.00 Klaas van Beeck. 23.30 Vroolijke Gisteren heeft mijn radio het gezegd en ik heb mijn laatste sigaret-van-peukjes devoot in het aschbakje uitgedrukt om met mijn oor aan het vurenhouten kastje de simpele woorden op te slorpen. En toen heb ik gezucht tegen het uitdoovende restant draderigheid in een vloeitje, een zucht die werd overgenomen door alle andere radio- bezitters en zwarthandelaren: de eene cate gorie van verlichting, de andere van gram schap. Want het heeft zoo mogen zijn, al is het dan een onuitstaanbaar verre toe komst: in den zomer van den jare negen tienzevenenveertig kunnen gij en ik méér dan tien sigaretten per dag verkwisten en de zwarte prijzen zullen witter worden'. Het beloofde land van Nicotinea komt nader, nog maar zes maandjes misschien en onze huiskamers zullen vol zijn van aschbakken, nee vuilnisemmers, blauwe rookspiralen en bruine gordijnen.... Dan kunnen wij, getergde amateurs op he| slap pe draadje van het „gqurigh cruyt"onze lusten eindelijk een beetje ontteugelen, na ze zoolang beteugeld te hebben. Dan mo gen wij, zoekers naar de goedkoopste oor den van clandestien rookgenot, weer te vreden over de pleinen slenteren met een „paal" in onze voldane monden en ze la ten schreeuwen, de mannen van den zwar ten maar verleidelijken handel: „honderd voor een gulden, meneer, sigaretten me neer", want we komen toch zoowat toe met het rantsoen, en de visite, van vanavond mag óók meerooken, ben je, raar kerel, d'r is nou, hoor, steek nog maar es op. Vrienden van de talsak, laten wij jui chen, maar niet al te hard, anders impor teert Den Haag alléén maar pruimtabak of Zuid-Amerikanen en gesausde zeegrassen. J. F. Grieksch requisitoir voor Veiligheidsraad Tsaldaris over den toestand in Griekenland De Veiligheidsraad heeft gisteren de Grieksche klacht betreffende inmenging der Grieksche nabuurlanden in den parti- sanenstrijd behandeld. De Grieksche pre mier Tsaldaris was tegenwoordig om de beschuldiging van zijn regeering toe te lichten. Ook vertegenwoordigers van de drie beschuldigde landen, Joego-Slavië, Bulgarije en Albanië waren aanwezig. Al leen Joego-Slavië, als lid van de UNO, heeft het recht aan de geheele discussie deel te nemen. De beide andere landen mogen slechts verklaringen afleggen- De klacht van Griekenland is, dat het schenden van de noordelijke landsgrens door guerillatroepen een gevaar voor vre de en veiligheid vormt. Griekenland ver zoekt een onderzoek door de UNO ter plaatse. Tsaldaris schetste den toestand in Grie kenland. Hij zeide, dat het land zich eigen lijk in staat van oorlog bevindt. Verschei dene honderden soldaten en gendarmes zijn gedurende de laatste maanden in Ma cedonië door guerillatroepen gedood. Tal- looze burgers hebben hetzelfde lot onder gaan of werden over de grens gevoerd. „De Verèenigde Volken", zoo zeide hij. „kunnen toch niet toestaan, dat enkele groepen op grond van ideologische overwe gingen steun blijven ontvangen van bui- tenlandsche mogendheden, die imperialis tische oogmerken hebben. Men wil een ge bied van Griekenland scheiden, dat in de hoogste mate Grieksch is en het vestigen van een regiem, dat niet met de wenschen van de overgroote meerderheid vaiu het Grieksche volk overeenstemt, zooals bij de verkiezingen is gebleken. De daden van agressie worden systematisch en tot in de kleinste bijzonderheden uitgevoerd". NEDERLANDSCHE VRACHTBOOT IN NOOD Na ontvangst van SOS-seinen van een Nederlandsche vrachtboot, welke op 20 ki lometer afstand van Kaap Bonaventura (schiereiland Gaspe, Quebec) in nood ver keert, is een kotter van de Canadeesche politie te hulp gekomen. Naar verluidt is de tegenslag te wijten aan het feit, dat de lading, in de haven van Gaspe geladen pulp, verschoven is Persoonlijke ongeval len zijn niet gemeld. Elftal van „Haarlem" tegen Neptunus gewijzigd In het elftal van „Haarlem" in den belang rijken wedstrijd tegen Neptunus zullen De Win ter en Hartman den rechtervleugel vormen. De opstelling is als volgt: Doel: Kluit. Achter: Van der Hulst en Van Bakel. Midden: Van Gooi, Van Daalen en Visser. Voor: De Winter, Hartman, Roozen, Smit en Groeneveld. Waterpolo-programma Voor dé waterpolocompetitie in den kring Haarlem luidt het programma voor Maandag 16 December als volgt: Dames: DWT 1—HPC 1. Heeren. Afd. I: Haarlem 1—DWR 2; VZV 1— HVGB 2. Afd. II: Haarlem 2—DWR 3; VZV 2— HVGB 3. Afd. III: DWT 2—PSVH 1. Tweede testmatch begonnen In Sydney is de tweede testmatch Australië Engeland begonnen. Bij Engeland staat Evans in plaats van Gibb achter het wicket en Smith is gekozen voor Voce. Hammond won den toss. Engeland bracht het den eer sten dag niet verder dan tot een score van 219 runs voor het verlies van acht wickets. Hut ton 39, Edrich 71, Yardley 25 en Ikon 52 not out. Hammond heeft slechts één run gescoord. De bowlingcijfers van Australië luiden: John son 431, McCool 356, Freer 125, Miller 024, Toshack 06 en Tribe 062 MURPHY GESTORVEN NA KNOCK OUT. De Fransche vlieggewichtkampioen Emile Famechon sloeg te Londen den Schot Murphy In de negende ronde uit. Murphy was bewuste loos en de dokter 'die hem na afloop onderzocht, vreesde voor een bloeding in de hersenen. Hij werd naar het hospitaal vervoerd, waar hij he denmiddag aan dé gevolgen van den slag overleed. I De wedstrijden waren georganiseerd ten bate van de hospitalen voor vrouwen te Nottingham. Het onganiseerend comité heeft thans besloten gelden in te zamelen ten bate van Murphy's nabestaanden. Knock-outs met doodelijken afloop doen zich in Europa overigens weinig voor. In Amerika daarentegen hebben zich dit jaar reeds elf ge vallen mei doodelijken afloop voorgedaan. Sport in het kort DAMCLUB „HILLEGOM" WON. Woensdag avond speelde hel tweede tiental van'de damclub „Haarlem" haar eersten competitiewedstrijd voor de tweede klasse tegen het eerste tiental de damclub „Hillegom". Na een spannenden wedstrijd wist de damclub „Hillegom" met het kleinst mogelijke wrschil (11—9) te winnen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2