Verscheidene duistere punten in zaak van den bom-aanslag Bloemendaals raad nog eens voor de beslissing geplaatst Een f praehtgeschenk i met 3 Kerstmis PHILIPS Prof. dr. J. de Zwaan en de heer J. Schouten bespreken „De zaak van Indië" De nieuwe bioscoop-programma's j Uitvoervergunning ort en Geen vertakking van het complot in Haarlem Hoewel er reeds tal van bijzonderheden bekend geworden zijn over hetgeen zich rond de bomaanslagen heeft afgespeeld, is er nog lang niet op alle punten klaarheid verkregen, met name de motieven, die de verschillende betrokkenen hebben be wogen zijn nog niet opgehelderd. Het spoor, dat naar Haarlem voerdê, naar het huis van den sergeant de B., die de bomnjen voor de aanslagen vervaardig de, scheen aanvankelijk dood te loopen. De Haagsche recherche, die met hulp van de Haarlemsche politie een onderzoek instelde in de woning van sergeant de B. in Haarlem-Oost vond aanvankelijk geen wapens. Er werd ontkend, dat ze in het huis aanwezig waren, maar tenslotte kreeg de recherche toch nadere aanwijzingen. Het bleek namelijk, dat de wapens naar een andere plaats overgebracht waren, nadat bekend geworden was, dat de B. in den Haag was gearresteerd, en verwacht kon worden, dat een huiszoeking zou volgen. Dit verplaatsen van de wapens is uit gevoerd door den korporaal B. Hij bracht alles naar een woning in de onmiddellijke omgeving van Haarlem, onder de gemeente Haarlemmermeer. Daar werd het arsenaal aangetroffen door de Haagsche recher cheurs. Deze korporaal B. is, zooals men weet, intusschen ook in arrest gesteld niet door de recherche, maar door den commandant van de Frederikskazerne in den Haag, waar een aantal der betrok kenen gelegerd was. Het tijdelijk „arsenaal" Langs een dijk onder Haarlemmermeer staat een aantal huisjes in den mist ver strooid. Het erf van één dezer arbeiderswo ningen is Dinsdagmiddag het tooneel ge weest van een politie-onderzoek, dat de wapens, die vermoedelijk den avond tevo ren uit de woning van sergeant de B. daar heen gebracht werden, aan het licht bracht. Drie rechercheurs, de echtgenoote van sergeant de B. en de schoonvader van den korporaal J. B., die met vrouyr en kind bij zijn schoonouders inwoont, waren de eeni- ge getuigen van deze fase in het opspo ringswerk. Op den schuurzolder troffen de politie mannen de wapens en de munitie, slechts primitief verborgen, aan. De bewoners van het betrokken perceel zouden niet geweten hebben, dat hun schoonzoon en echtgenoot de gevaarlijke last in de schuur verstopt had. Uit gesprekken met de omwonenden bleek ons, dat J. B. in den omtrek zeer gunstig bekend stond uit de illegaliteit, waarin hij in de Haarlemmermeer een ac tieve rol vervulde. Menschen, die met hem ondergronds gewerkt hebben, ^visten te vertellen, dat B. „het bloed van de Duitschers wel drin ken kon". Integendeel, zoo meende hij, ieder, die ernst heeft gemaakt met het ondergrond- sche werk tegen den vijand, zal thans elke ongeoorloofde daad ten strengste afkeuren. Geen vertakking in Haarlem? Aanvankelijk werd door de Haagsche recherche de mogelijkheid onder oogen gezien, dat in Haarlem een vertakking van het Haagsche complot zou gevonden kun nen worden, daar immers twee Haarlem mers daarbij betrokken waren. Toen even wel kön worden aangenomen, dat de korporaal B. alleen zijn hulp verleend had bij het verwijderen van de wapens en de munitie uit het huis van sergeant de B., bleven, wat het complot zelf betreft, alleen over de feiten waarvoor de laatstgenoemde gearresteerd is. Bedoelde sergeant was reeds eenigen tijd in de kazerne in den Haag gelegerd. Inzake het complot heeft hij, voor zoover nagegaan kon worden, alleen contact gehad met personen uit den Haag. Haai'lem is dus alleen bij de zaak betrokken omdat in de woning van sergeant de B. een voorraad wapens en munitie in beslag genomen is. De echtgenoote van den gearresteerden de B. verklaart, dat zij aanvankelijk niets van het complot der bom-aanslagen heeft geweten en zeer verbaasd was, toen bleek, dat haar man daarvoor explosieven had gereed gemaakt. „Ik weet niet wat hem bezield heeft" zeide zij. De verklaring voor de handelwijze van haar man meent zij te moeten zoeken in den invloed, dien anderen op hem hadden uitgeoefend. Het merkwaardige in deze zaak is, dat zij den indruk wekt, dat er verschillende invloeden aan het werk zijn, die zeer moeilijk te definieeren zijn. Zoo vertelde de echtgenoote van sergeant de B. ook, dat haar niet bekend is hoe verschillende ver klaringen over het illegale milieu, waarin haar man en zij hebben gewerkt tot stand gekomen zijn. Zij zeide ook nadrukkelijk, dat haar niet bekend is wie de Haarlemsche oud-illegalen zijn, die, zooals gemeld, bezig zijn een verklaring op te stellen over de gedragingen van de B. tijdens den oorlog. Uit het onderzoek der politie naar het verleden van den sergeant de B. is geble- Een nieuwe aanmaning van Ged. Staten Men herinnert zich dat de Raad van Bloemendaal geweigerd heeft de voor waarden te aanvaarden die het rijk heeft gesteld aan noodlijdende gemeenten. Nu heeft het college van Ged. Staten zich met een brief tot den raad gewend om den raad in staat te stellen nog eens de' gevolgen van zijn besluit nader te over wegen. Ged. Staten schrijven dat zij onder deze omstandigheden de begrooting van Bloe mendaal voor 1946 niet kunnen goedkeu ren, daar er geen middelen zijn aangegeven om het tekort te dekken. Het gevolg daar van is, dat geen uitgaven meer gedaan kunnen worden, wat in feite stilstand Vcfci het geheele gemeentelijke apparaat zou beteekenen. Worden er toch uitgaven ge daan, dan is elk lid van het college van B. en W. daarvoor persoonlijk aanspra kelijk. Ged. Staten wijzen er verder nog op, dat er naar gestreefd wordt de voorwaarden voor noodlijdende gemeenten toe te pas sen op een wijze die de gemeente zoo min mogelijk in haar taak belemmert. Voor een stroeve werking van het gemeentelijk apparaat behoeft niet gevreesd te worden. De regeering poogt bovendien de nood lijdende gemeenten zoo spoedig mogelijk uit haar bezwarende positie te bevrijden. Daartoe is de commissie-Oud ingesteld. Ged. Staten vragen vóór 24 December antwoord van Bloemendaal. ken, dat hij een zeer impulsief man is. Dit is ook naar voren gekomen in den bezet tingstijd. Meening: der illegaliteit. Het streven van oud-illegalen, om den thans gearresteerden sergeant de B. bij te staan en hem zoo noodig rechtskundigen bijstand te verleenen wordt niet door alle vroegere illegale werkers in Haarlem ge deeld. Wij vroegen de meening van iemand, die een belangrijke positie heeft ingenomen in 't ondergrondsche verzet in Haarlem en omgeving. Hij zeide ons: „Als ik ook-slechts iets van deze zaak wist, zou ik maar één ding doen. namelijk er zoo spoedig mogelijk mee naar de politie gaan en het zoo uit voerig mogelijk vertellen." Volgens hem is het dan ook niet waar, dat de Haarlemsche illegaliteit in het alge meen zich schaart achter een actie, die tot doel kan hebben eventueel een der gearresteerden te steunen. Korter straat-verlichting In verband met kolenbesparing heeft het Gem. Gasbedrijf moeten besluiten wij zing te brengen in de straatverlichting. De gaslantaarns zullen tot kwart over acht branden en daarna gaat men over tot de nachtverlichting, welke vroeger om kwart over twaalf begon. Ook is overwogen een zelfde regeling te treffen voor de electrische lantaarns. In verband met het verkeer en gevaren welke kunnen ontstaan heeft men hiervan voor- loopig afgezien 3i de hoop, dat de koien- positie spoedig weer normaal zal worden. Tweede testmatch door storm onderbroken Op den tweeden dag van de testmatch AustraliëEngeland hebben de Engelschen de innings voortgezet. Kort vóór de lunch had den allen een beurt gehad. Het totaal werd 255. Ikin scoorde 60 runs, Bedser 14 en Wright bleef met 15 not out. Johnson bowlde 6—42. McCool 373, Freer 125 en Miller, Toshack en Tribe namen geen wickets. Barnes en Mor ris openden de innings voor Australië en toen er 7 runs waren, werd Morris voor 5 door Edrich gebowld. Bij den stand 1—27 (Barnes 21 not out) moest de strijd door het 6lechte licht worden gestaakt. Er loeide een hevige storm. Later werd besloten den volgenden dag den strijd voort te zetten. St. Nicolaas op het voetbalveld Zondagmiddag zal Sint Nicolaas met zijn knecht een bezoek brengen aan het Heem- steedsche Sportpark, waar de voetbalwed strijd HaarlemNeptunus gespeeld wordt. Verrassingen zullen worden uitgereikt. Verkrijgbai bii vlkén „PhiliShai handelaai N.V PHIUPS VtltKOOP-MU V00B NEDERLAND EINDHOVEN (Adv.) MUZIEK Ledenconcert H.O.V. De blazers behooren tot de bescheiden leden van een orkest. Zij zitten, evenals de slagwerkers, op den achtergrond en krijgen maar zelden gelegenheid om individueel ge huldigd te worden, hoewel elk van hen. in tegenstelling met de immer veelvoudige be zetting der strijkerspartijen, bijna steeds een volkomen zelfstandige partij te spelen heeft Daarom was het zoo prettig dat Vrijdagavond Mozart's Concertante Symphonie voor hobo, clarinet, hoorn en fagot aan een viertal hun ner de gelegenheid gaf om nu eens solistisch op den voorgrond te treden. De wijze waarop de heeren Lenaarts, Strikkers, v. d. Beek en Timmermans dat gedaan hebben strekt hun tot eer. Hun 6pel heeft bewezen welk een uitstekende instrumentalisten ons orkest ook onder de blazers telt. Vooral de tot bijna on bereikbare hoogte opgedreven hoornpartij stelt den speler vervaarlijke eischen De in houd van Mozart's op 22-jarigen leeftijd ge schreven werk geeft wel geen nieuwe indruk ken, maar bekoort door welluidendheid De slotvariaties beoogen dan ook vooral de solo instrumenten voordeelig te doen uitkomen De Mozart-vertolking door de Tschechi- sche zangeres Vlasta Urbanova werden een teleurstelling. Met vrij zwakke stem. onzekere intonatie en onafgewerkte coloratuur zong zij een kleine Aria uit ..Die Zauberflöte" en een groote doch door een coupure zeer geredu ceerde Aria uit ..Die Entführung", beide in het Tschechisch. (De laatste hebben we on langs bij de opvoering door de Amsterdam- sche Opera heel wat mooier gehoord.) In geen geval stonden haar praestaties in een billijke verhouding tot het enorm hooge honorarium,, dat zij daarvoor genoot. Debussy's „Deux Nocturnes" en Berlioz' ..Carnaval Romain" vonden na de pauze een levendige, suggestieve vertolking, waarbij we weer Hartveit's kolossaal geheugen bewon derden. want hij had geen partituur noodig om alles aan te geven en te leiden. K. DE JONG. Tooneel „Victoria Regina" Amsterdamsch-Rotterdamsch Tooneelgezelschap Laurence Housman heeft het lange leven van koningin Victoria in 50 tafereelen voor het tooneel probeeren te schetsen. Tien jaar ge leden heeft men te Londen hiervan negen tot een vertooning aaneengeregen. In Neder land, waar zeer vlug na het succes in de En- gelsche hoofdstad en te New York, het gezel schap „Het Masker" het stuk op zijn reper toire plaatste, en, nadat de opvoering door de ziekte van Else Mauhs was belet, thans het Amsterdamsch-Rotterdamsch Tooneelgezel schap dit plan opnieuw heeft opgenomen, verlengde men de voorstelling tot een dozijn van deze tafereelen. Of zij door deze uit breiding gewonnen heeft, betwijfelen wij. Men kan ook van het goede teveel krijgen. Enkele scènes zouden zonder bezwaar kun nen worden gemist, hetgeen heel goed moge lijk lijkt, omdat deze tafereelen zoo uiteen loopend in waarde zijn. De pauze verdeelde het program in twee helften, waarvan de eerste het boeiendste was, doordat het samen spel tusschen Victoria en Albert er niet al leen eenheid in bracht, maar ook het roman tische clement en de dramatiek Verloren de scènes na de pauze door hun onsamenhan gendheid en hun gemis aan dramatisch effect aan beteekenis, hiertegenover stond, dat de figuur van Victoria aanmerkelijk aan belang wekkendheid won. Hoezeer wij ook in de jeugdjaren der koningin het intelligente spel van Willy Haak konden bewonderen, haar stem en beweging leenden zich minder voor dit persoontje, dat, ondanks de som? ontroe rende zuiverheid van gevoelsuitbeelding over het algemeen iets schraals hield tegenover de meesterlijke vertolking van Albert dcor Paul Storm, bij wien men alle „spel" vergat door de magie van de door hem geschapen ge stalte. Van de eerste scène met zijn broer Ernest tot hêt aangrijpend tafereel, waarin hij met zijn laatste krachten zijn gade in haar moeilijken regeeringsarbeid steunde, stond deze mensch in al zijn nobelheid voor ons. Was aldus het eerste deel de avond van Faul Storm, na de pauze verhief Willy Haak zich op haar beurt tot een hoogtepunt van 'mimische kunst. Ook deze Victoria in haar ouderdom zal als een onvergetelijke tooneel- figuur in onze herinnering blijven. Onder de tallooze medespelers, die de di verse scènes stoffeerden, troffen ons inzon derheid de zwierige Lord Melbourne van Paul Huf, de Hertogin van de voor Jacqueline Royaards invallende mevrouw Gilhuys—Sas- bach en de met fijne trekjes geschetste Dis- raéli van Ko Arnoldi. Een lust voor de oogen waren bij dit kijk spel de door Marie Sternheim ontworpen costumes en de décors van prof. Herman Rosse, waarvan echter het perspectivische achterdoek uit het voorlaatste tafereel deto neerde. H. G. CANNEGIETER. De opkomst in de Wilhelminakerk en de Kloppersingelkerk voor de openbare ver gaderingen van de Centrale Anti Revolu tionaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" en de Christelijk Historische Unie, waarop over Indië gesproken werd, was bijzonder groot. In eerstgenoemde kerk leidde de heer Ch. L. de Vries de bijeen komst en in de andere ^erk mr. A. Bruch. De heer J. Schouten, lid van de Tweede Kamer voor de A. R. partij sprak eerst in de Wilhelminakerk en daarna in de Klop persingelkerk en prof. dr. J. de Zwaan, hd der Eerste Kamer voor de C.H. Unie voer de in de Kloppersingelkerk het woord en vervolgens in de andere. De heer Schouten merkte in zijn inlei ding op, dat velen uit Christelijke kringen veronderstellen, dat hij en anderen revo lutie in Indië willen hebben. Op die wijze zien zij de zaak te simpel en verkeerd. Het belangrijkste punt is, dat zij vrijheid ver langen zonder verwerping van het gezag. In Indië verwerpt men het gezag en daar tegen komt spr. op. De republiek is niet een vrucht van openbare verlangens van de volken. Aan deze republiek is evenmin het gezag opge dragen, dat blijkt uit berichten, welke uit verschillende belangrijke deelen ons land bereiken. Uit brieven komt eveneens tot uiting, dat de republiek de troepen niet on der haar macht heeft. Men heeft te maken met verwerping van het gezag. Het gevolg is geworden een toe nemende verdeeldheid in plaats van een heid. Een revolutionneerend karakter is ontstaan, dat bijdraagt tot ontbinding van het gemeenschapsleven en het statenleven der Indische volken. Is het dan mogelijk, dat Nederland onder deze omstandigheden een overeenkomst aangaat? Dat mogen wij niet doen, aldus vervolgde de heer Schou ten en de kans bestaat verder, dat buiten- landsche krachten en machten de volken exploiteeren op een wijze, zooals onder Ne- derlandsch gouvernement mogelijk was. Spr. zeide, dat het moeilijk te zeggen is wat er zal gebeuren met de basis-overeen komst. Volgende week wordt de aangele genheid in de Tweede Kamer besproken. De Partij van den Arbeid staat achter de commissie-generaal en het standpunt van de KVP is aan spr. niet bekend, hoewel de volkswil der katholieken het beleid niet wenscht. Sprekers oordeel is, dat het con cept niet acceptabel is, omdat de ontwik keling der Indische samenleving op een verkeerd spoor is gezet. Het roer moet om en daarna moet men weer komen tot her stel van de rechtsbreuk. De levensbelangen van de bevolking zijn in gevaar, maar vooral die van zeventig millioen in Indië, die overgeleverd worden aan terreur. Prof. dr. J. de Zwaan aan het woord. Prof. de Zwaan merkte op: Aan de eene zijde staan feiten en aan den anderen kant staat het gevoel. Qver de feiten zeide hij geen groot respect te hebben voor de staatsmanschap van Van Mook en Scher- merhorn. Een ieder begaat fouten, als er groote dingen op het spel staan. De regee ring heeft er ook gemaakt door het niet mogelijk te maken, de debatten over de regeeringsverklaring schriftelijk voor te bereiden, de zaak in de Eerste Kamer aan de orde te stellen en door de Tweede Ka mer tot voor kort onvoldoende voor te lich ten. De commissie-generaal wil en zij wordt daarbij door de regeering gesteund de basis-overeenkomst er door drijven, ondanks de ernstige bezwaren welke er tegen bestaan. Het parlement was niet op de hoogte van de opdracht der'Commissie- generaal en het heeft meegewerkt de wet voor de afvaardiging van de commissie-' generaal mogelijk te maken. De fouten m Indië gemaakt gaan parallel en zij berus ten op dictatuur van Van Mook en op het optreden der Engelschen. Onder leiding van den vroegeren gouverneur-generaal zouden die fouten niet gemaakt zijn. Nu is haast het devies. Prof. de Zwaan vervolg de, dat het eerst noodig is, de Indische vol ken in de gelegenheid te stellen een eigen vertegenwoordiging te kiezen. De basis overeenkomst is immers niet reëel genoeg, niet fundamenteel en zij is een improvi satie. DE DISTRIBUTIE Maandag IC December. Nieuwe bonnen. Haarlem: Ta t.m. Truf (Vleesehhal). Overveen: A—F (gebouw Doml). Schoenenbonnen: Haarlem: A en C (Vleesehhal). Heemstede: A t.m. F (912) G t.m. K (14—16.30) Binnenweg 160. CITY. Een Fransche film. en dan nog wel een waarin de knappe speler Jean Gabin de hoofdrol vervult, roept onweerstaanbare herinneringen op aan den goeden tijd der Fransche film vóór den oorlog, toen het som ber realisme van „Quai des brumes", of „Hötel du nord" velen overtuigde van de zich stë'eds verjongende krachten, die er in de Fransche filmindustrie schuilen. „Recif de corail" Koraalrif die thans vertoond wordt, is sterk verwant aan die voor-oorlog- sche films. Zij is realistisch en speelt zich grootendeels af in de 6feer van verval en doffe hopeloosheid, die zulke sterke effecten heeft opgeleverd Maar het is een schijn realisme, want het verhaaltje een vrij ver warde geschiedenis van een moordenaar d:e de politie ontvlucht en droomt van een Zuid- zee-eiland. waar hij vergetelheid en geluk zal vinden is verre van reëel, maar zuiver een vlqcht uit de werkelijkheid. Ook het beste camera-werk dat telkens weej; aan de beste Fransche films herinnert en boeiende mo menten in het spel kunnen da9rom deze film niet de beklemming en de kracht geven en haar tot een der „dichtwerken-in-beelden" maken, die we vroeger uit Frankrijk hebben gezien. LUXOR. Het bekende boek van James Fennimore Cooper, „De laatste der Mohika nen" dat een episode uit den zevenjarigen oorlog tusschen Engeland en Frankrijk in het midden der achttiende eeuw behandelt, lever de de stof voor de gelijknamige film. welke jong en oud laat genieten van den strijd om Fort Henry in Noord-Amerika en van alles, wat zich rondom dezen 6trijd afspeelde. Er komen goede en slechte Indianen aan te pas, er worden aardige meisjes ontvoerd, die door den held van het verhaal. Hawkeye. van den martelpaal en den brandstapel worden gered en voorts aanschouwt men het zeer realis tisch weergegeven gevecht tusschen den laat- sten krijger der Mohikanen en het opperhoofd der Huronen. Randolph Scott, Henry Wilcox. Binnie Bar nes. Heather Angel en anderen maken de romanfiguren tot levende werkelijkheid. CINEMA PALACE. De „noodlotfilms", dile ons uit la douce France bereiken, wor den maar zelden afgewisseld door een luchti ger werk Is er eens één tusschen, dat zich aanvankelijk vroolijk laat aanzien, dan blijkt het slot toch onontkoombaar in een tragedie te verloopen. Edwige Feuillère. een persoontje dat „vamp" en „bakvisch" tegelijk kan zijn, weet met „Zoolang ik leef" tot vlak voor het einde de hoop op een lieflijken afloop te be waren, tot ook hier het noodlot een roman tisch einde verijdelt. Sober, maar overtuigend weet de Fransche actrice de vrouw-met-de- twee-levens uit te beelden, daarin behalve door haar medespelers, bijgestaan door het raffinement der cameramenschen. Een dia loog vol geest trekt het verhaal in wisselend tempo door de internationale misdaad en de al even internationale liefde. SPAARNE THEATER. De twee films, die deze week in „Spaarne" draaien, geven door de titels hun strekking reeds aan: zoowel „De man zonder vrees" als „Overvalwagens" be handelen het nog steeds geliefkoosde onder werp van den Wild-Westerijenstrijd tusschen goed en kwaad, met lieftallige jongedames als inzet. De eerste rolprent neemt, éénmaal op gang gekomen, den toeschouwer mee naar de onherbergzame gebieden van het Westen, waar een goed-georganiseerde bende een geld schat probeert te bemachtigen, welk streven niet erg geapprecieerd wordt door een privé- rechercheur, die tenslotte de buit en een hartsvriendin in de wacht sleept. „Overval wagens" behandelt een complot in verdoo- vende middelen en den geheelen oorlog, die daardoor» tusschen politie en gangsters ont staat: een oorlog met gierende auto's en roo- kende revolvers. FRANS HALS. „Smeulend vuur" is een van die films, die het bewijs leveren dat filmkunst een nationalen inslag kan hebben en dat zij daardoor ongenietbaar kan worden voor een publiek, dat die nationale mentali-j teit nu eenmaal niet aanvoelt, omdat het een, andere heeft. Een Fransche film. geladen met zoo gecompliceerde psychologische problemen I die voortkomen uit een complex van essen- tieel-Fransche sentimenten, kan in een Hol- landsch milieu onmogelijk hetzelfde succes hebben als zij in Fransche omgeving ongetwij feld geoogst heeft. Voor wie de Fransche taal machtig is en dus niet is aangewezen op de onmogelijke Nederlandsche teksten, kan ..Smeulend Vuur" elementen van fiimgenot bevatten, maar wan neer men moet worden geleid door totaal on deskundige vertalingen, is het plezier er voor een groot deel af De film heeft uitstekende kwaliteiten, al worden die afgewisseld door storende tempo-inzinkingen, en het verhaal is menscheiijk en boeiend, doch onverstaanbaar voor flengene, die er niet in slaagt zich in de sfeer en de karakters te verdiepen. Gerechtelijke vervolging, tegen It. generaal Roëll? Naar het A.N.P. verneemt overweegt de procureur-generaal bU het gerechtshof te 's-Gravenhage om tegen den gep. luitenant- I generaal jhr. W. Roëll gerechtelijke stap- j pen te doen ondernemen in verband met1 zü'n radiorede, gehouden op Donderdag j.l. Een verklaring van generaal Roëll 's-Gravenhage, 14 Dec. (A.N.P.) Wij hebben generaal Roëll gevraagd naar de beteekenis, welke gehecht moet worden aan den laatsten zin van zijn radio-voor dracht op Donderdag 12 December j.l., waarin hij zei: „Allen goede vaderlanders roep ik toe: houdt tot het uiterste stand te gen deze plannen, thans bovengronds, maar als de gevaren voor het vaderland die van 1940-1945 zouden evenaren of overtreffen, als het moet „ook ondergronds". De generaal verklaarde dat hij het ver zoek, om voor de radio te spreken, eerst in den morgen van den 12en ontving, zoo dat hij, den geheelen dag bezet zijnde, zijn manuscript te overhaast heeft moeten sa menstellen, tengevolge waarvan de indruk, welke de slot-zinsnede heeft kunnen ma ken, als zou hij bedektelijk tot onder grondsche agitatie hebben geraden, niet in overeenstemming is geweest met zijn bedoelingen. „Integendeel" aldus gene raal Roëll „ik ben gewoon met open vizier te strijden en illegaal onder- grondsch optreden heb ik na onze be vrijding vaarwel gezegd. Mijn bedoeling was alleen, te wijzen op de mogelijkheid van geestelijke organisatie van het natio nale potentieel, zooals voorheen ook in den bijzondereri vrij willigen landstorm met zijn devies „als het moet" bestond". W. Noorman overleden Te Bloemendaal ls op 66-Jarlgen leeftijd over leden de heer W. Noorman, oud-lld van den ge meenteraad. die voor de S.D A P lange Jaren zitting had. De heer Noorman maakte ook deel uit van verschillende raadscommissies, was amb tenaar van het Provinciaal Ziekenhuis en niet alleen ln de kringen der arbeidersbeweging, maar ook bij de andere partijen een algemeen geachte persoonlijkheid Hij werd na de bevrij ding van ons land ook tot lid van den Noodraad gekozen en was de laatste maand als oudste raadslid ook nog tijdelijk Wethouder. Bij het afscheid van den Noodraad heeft de burgemees ter hem dank gebracht voor het vele. dat hij ln 't belang der gemeente gedaan had. Maandagmorgen heeft te Velsen de crematie plaats na aankomst van den trein van 11.11 uur. Herman Rinket's Variété De aandacht in het Rembrandt-theater c centreert zich deze week op het tooneel. waar een uitgebreid programma verzorgd door Her man Rinket wordt afgewerkt, waaraan vele artisten van naam medewerking verleenen De bedoeling is het jubileum van de Kilima Hawaiian?, die 12Vb jaar optreden, te vieren en ter gelegenheid hiervan brengen dezen j een aantal Krontjongliedjes en melodieën, welke aan de Zuidzee doen denken. Alex de Haas is de conférencier Met een aardig praatje leide hij de medewerkenden in en aan de piano zingt hij vlotte liedjes. Frans van Valkenburg toont zich een accordeonist, die met goede techniek het instrument bespeelt. Een goed nummer verzorgen Paquita en Wil liam evenals Ted, die met gemak op de kogel jongleert. Schdlten en Van 't Zelfde zijn zan gers. die reeds een goeden naam in deze stad hebben door hun speciale liedies. Een grap pige afwisseling was het optreden van^Carla, die liet hooren, dat haar sprekende poppen voor het publiek niet verlegen zijn. Iets bij zonders waren de dwaasheden, welke Willy en Nicky Noble dansend en spelend met de xylophoon en accordeon voor het voetlicht brachten. Bill Kilima en het trio John Wilby dragen niet minder bij jn het succes van het programma, dat, zooals uit deze opsomming blijkt, een groote afwisseling biedt. De pianist Ab van Gilpen treedt als begeleider op. Zware storm veroorzaakte ongelukken op de Sibajak Het Nederlandsche troepentransportschip Sibajak, op weg van Rotterdam naar Bata via, heeft tusschen Kaap Bon en Malta met zwaren storm te kampen gehad, waardoor het schip 24 uur bijgedraaid moest blijven liggen. Door den hevigen storm werden 5 militairen ernstig gewond, vah wie er één is overleden, meldt de N.R.C. De Sibajak liep de haven van Malta bin nen. De gewonden werden aan de zorgen van de Engelsche marine toevertrouwd. De doode is met militaire eer ter aarde be steld. De namen van de drie ernstig gewonden zijn: soldaat M. van Gaans, soldaat W. ten Have en sergeant W. van der Ploeg. De overledene is soldaat J. A. Huiberts. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 13 December 1946 BEVALLEN: 11 Dec E. v. Kapel—Gulyés, z.; 12 Dec., J. H. Baruch—Baron, z.; M. Bogaert— Verhaar, z.: A. D. v. d. PeijlKruitbos d.; J. M. NederhofMaagdenberg, d.; 13 Dec., C. E. MeestersOkhuijsen, d.: C. J. Snoeks—v. Ber- kel. d T. KooienKlement, d. OVERLEDEN: 12 Dec H. J. Oorthuijs—Proost, 51 j., Gasthuisvest; G. HoensonSteenken, 72 J., Gen. Joubertstraat; G. W. M. Heeres, 9 j., v. Boostraat; P. Uijlenburg, 83 J., Eendrachtstraat. AGENDA ZATERDAG 14 DECEMBER Stadsschouwburg: Residentietooneel „Drie om één". 20 uur. Rembrandt: Herman Rinket's va riété. 14.30 en 20 uur. Palace: Zoolang Ik leef (18 J.) Luxor: De laatste der Mohikanen (14 J.). Deze twee: 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Het smeulende vuur (18 J.) 14.00. 16.30. 19.00 en 21.15 uur. City: Koraalrif (14 J.) 14.15. 16 30. 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Overvalwagens (14 J.). 14.30*19 00 en 21.15 uur ZONDAG 15 DECEMBER Cultura (Jansstraat) „Harmonia": Wijdingsmor gen, 10.30 uur. Concertzaal: Jonglisto. 20 uur. Schouwburg: Residentie Tooneel: „Antigone" en „De menschelijke stem". 14 uur; Pygmalion, 20 uur Rembrandt: zelfde programma als Za terdag 14.00, 17.00 en 20 uur. Palace, Luxor, Frans Hals, en City: als Zaterdag Spaarne: 14 00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. MAANDAG 16 DECEMBER Schouwburg: Ballet Trudi Schoop, ..Barbara", 20 uur. Bakenesserkerk: Henk de Graaf, fluit en Hendrik Lasschuit. orgel. Muziekzaal Brink- mann: Huishoudelijke voorlichting. Demonstra tie van Kerst- en Oudejaarsgerechten, 14 uur. Bioscopen: als Zaterdag. PREDIKBEURTEN ZONDAG 15 DECEMBER HAARLEM. Ned. Herv.-Kerk. Groote Kerk. Zaterdag 7 30: Ds. P. J. Mackaay, Avondgebed ln de consistoriekamer. Zondag 10: Ds. A. J. van Rhijn 4:Liturgische Godsdienstoefening voor Doofstommen en Slechthoorenden in de Consistoriekamer der Gr. Kerk. 7: Ds. W. v. Wijngen, te Wassenaar. Jeugddienst. Nieuwe Kerk 10: Ds. E. Dijkhuis Noorderkerk 9: Ds. P. J. Mackaay 10 45: Dezelfde. 7: Ds. A. J van Rhijn. Oosterkerk 10: Ds I. P. v d. Waal. 7: Ds E Dijkhuis. Bakenesserkerk. 9.30: Dhr J. v. Winterswijk. Kapel Bethesda Sarepta. 9 30: Dhr. T. P. Plantlnga, van Amsterdam. Klnderkerk. 10.45: Ds G. J. Waardenburg. Stads Evangeli satie. 10: J. Kal, Haarlem. 7.30: J. Roggeveen, Haarlem. Zuiderkapel 10: Dhr. A Vries, den Helder. 4: Dhr. C. BIJlsma, Den Helder. 7 45: Jeugdsamenkomst. Opwekklngssamenkomfiten Donderdag 8: J. Sevensma, Evang. te A'dam Vr(Je Evang. Gemeente. 10 en 5: Ds du Fossé Broedergemeente, Ripperdastraat 8 10.30: Dhr. M L Frankema. Egilse IVallonne. Dlmanche .15 Décembre a 10 h. 15: Service présldé par mr le pasteur E. Michelin-Moreau de la Haye. Christian Science. 10: Ned. taal 11.15: Eng. taal. Evang. Luth. Gemeente 10 30: Ds W. Spliethoff. Vereen. Doopsgez, Gemeente. 10.30: MeJ. Ds Soutendyk Ver. v. Vr(|z. Hervormden 10.30: Ds. J. de Graaf. Rem. Gcref, Gemeente. 10.30: Ds. H J. Mispelbloem Beyer, Rem pred te Rotterdam. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk 10: Ds. J. W. 'Slertsema. 5: Ds. J A van Arkel Wilhelminakerk 10: Ds. A. M Boeyinga. 5: Ds. L. Hoorweg. Zuid-Oosterkerk 10: Ds L Hoor weg. 5: Ds. J. W. Slertsema. Geref. Kerk (Art. 31) 10 30 en 5: Ds. A Bos (H Avondm.) Oud-Geref. Gemeente. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk. van den Haag Baptlste Gemeente 10: Dhr. G. Planting. 5: Geen dienst. 8: Jeugd dienst Leger des Hells. 10 en 8: Adjudant A. G. Schram. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruis straat 14. 10 en 730: Godsdienstoefening. Gemeente des Heeren. 10 en 7: Godsdienst oefeningen. Vergadering van Geloovlgen. 11: Samenkomst. (Broodbreken). Hersteld Apost. Zendingsgem., Wilhelmlnastr 10 en 5: Gods dienstoefening Hersteld Apost. Zendingsgem. Jacobjjnestr. 10 en 5: Godsdienstoefening Ned. Ver. van Spiritisten Harmonia 10 30: wydlngs- morgen. Mevr. L. de Jong-Harmeijer Itozekrui- sers Genootschap. 7.15: Tempeldienst Mevr. E. A. Roland-Retera. Chr. Geref. Gem. 10 en 4.30: Ds. M. Holtrop. Gem. Gods. 9 30: Samenkomst. Zevende Dags Adventisten, Kerk Jacobstr. Zaterdag 10: Ds. de Ruiter HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julla- nakerk Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. v d Loos. Immanuëlkerk 10: Dr. M v. d. Voet. 7: Ds. C de Ru. van Zandvoort. Jeugd dienst Kon. Emmaschool, RaafstL 10: Ds G. H. v. d. Woord H Doop. 5: Ds. H. J Plagge- mars. Ned. Prot. Bond. 10 30: Ds F Kleyn. den Haag. Vereen. Doopsgez. Clem. ln de Noorder Kapel. Minahassastr 10.30: Ds. Hoekema. Ger. Kerk. Noord-Schoterkerk 9 en 10.30: Ds J. A. van Arkel. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Chr. Geref. Gemeente 10 en 5: Ds J. C Maris HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk Wilhel- mlnapleln.,10: Ds J W. Nleuwenhuyzcn. 7: Ds. H. Bartlema. Kapel Nieuw Vredenhof 10 30: Ds J C G. Gregory, ran Amsterdam 7: Ds C M. Brlët Ned. Prot. Bond. 10 30: Ds. W Macken zie. Rem Amsterdam. Geref. Kerk. Koedlefs- laan. 10: Ds A. G Honing. Pred. ln Miss dienst 5: Ds. A Dondorp. Camplaan 10: Dr. P. J. Richel 5: Ds. A G. Honing Geref. Kerk. (Art. 31) 8.15 en 3: Leesdienst AERDF.NHOCT Ned. Herv. Kapel. 10: Dr L. D. Terlaak Poot. den Haag Relig. Kring. 10 30: Ds. T. Jansma, uit Heemstede. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk 10: Ds. Ph Bergkotte, te Oosterbeek. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. D A. Vorster, Hv Arnhem. Soefl- Beueglng (Unlverseele Eeredlenst) 4 30: Dienst OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. B. A Venemans. BEN NEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds J. Lekkerkerker. Geref. Kerk. 10: Ds. Y, v d Zee van Nieuw-Vennep. 5: Ds. Oosterhoff. van Hoofddorp. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. A C. Brorens 3: Deaelfde. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds H J. Plaggemars. West Kon Em maschool. Raafstr. 10: Ds. G. H v. d. Woord, H. Doop. 5: Ds. H. J. Plaggemars. of: de beproevingen van ons jongste redactielid Wij kregen een smeekbrief. Een brief, die ons hot hart deed krimpen van medoo- j;en. Hij kwam uit een ver land van een meisje, dat ons eens zeer dierbaar was. Ais wij aan haar weerbarstige, roestbruine krullen dachten, werden wij nog vertee- derd. Dat was het hem juist. Voor die roestbruine, weerbarstige krullen had zij een haarnetje noodig en zoo'n haarnetje hoorde in dat verre land, door deszelven onverkrijgbaarheid tot de brandende kwes ties. Of wij nou niet. Natuurlijk. Wie zijn wij tenslotte, dat we zooiets zouden kunnen weigeren? Voor die roeïtbruine, weerbarstige krullen nog wel. Wij togen op weg naar een parfumerie en schaften ons voor den schappelijken prijs van zeven-en-dertig en een halve cent zoo'n verzameling met zijde omgrens de gaatjes aan. Wij staken het in een enve loppe en schreven er wat teedere woorden bij. Toen gingen wij naar het postkantoor, maar onderweg bekroop ons een angstig voorgevoel. Verbeeld je, dat, gezien 's lands benarde economische positie, je nou niet zoo maar eens een haarnetje weg mocht sturen. Wjj zeiden tegen de juffrouw achter het loket: „Juffrouw Pos, mogen wij een haar netje sturen aan een meisje met roest „Nee" zei de juffrouw, „nee, dat mag niet. Heeft u een uitvoervergunning voor noo dig!" en met een door oefening gebaarde kunst voorzag zij ons van een groot, geel, dubbelgevouwen vel papier. Op een nabije lessenaar vouwden wij het open en het werd daardoor steeds grooter. Wij sloegen aan het invullen; onzen naam en adres, haar naam en adres, wij om schreven de goederen zoowel naar aard als naar soort met de kort en bondige quali- ficatie „Haarnetje". W-ij noteerden de hoe veelheid als 1 (één). Toen kwam de moeilijkheid. Gevraagd werd aantal kg, meters en liters. Wij wogen het ding in onze hand. Het was zoo vederlicht, dat wij- schroomden het van een grove aanduiding in kilo's te voorzien. Wij haalden lang- vergeten algebra-formules uit haar muf- geworden verblijfplaats, teneinde het aan tal meters te bepalen. En dan die liters! Wij haalden ons voor den geest, hoe wij op een zomeravond voor het laatst haar lieve roestbruingekrulde hoofdje tusschen onze handen hadden gehouden,, hoe de nachtegalenWij hielden onze handen net zoo en wilden wel, dat wij bij de stereo- lessen beter opgepast hadden. (Wij vulden maar wat in en zagen ons al in de be klaagdenbank). Wij gaven de waarde in s, zoo noodig geschat en vonden het pijn lijk, dat zij zou zien, dat het geschenk maar 0,37'/2 had gekost. Wij besloten 'met de verklaring, dat de goederen niet met handelsdoeleinden wer den verzonden en op geenerlei wijze ver rekend zouden worden en voorzagen het geheel van een rechtsgeldige handteeke- ning. Toen bespeurden wij, dat we nog wat vergeten hadden. Opgave van redenen waarom de goederen verzonden werden. Wjj zeiden: „Dat gaat den Staat niets aan", staken de vrije Nederlandsche borst voor uit en weigerden. Wij hadden alles goed gevonden. Zelfs onderwierpen wij ons aan toekomstige controlemaatregelen, door den C.D.I.U. noodig geacht. Maar den Staat vertellen van dien zomeravond en die nachtegalen, die ons hart warm maakten, dat nooit. W. L. B. Verlenging van het Tijdelijk Persbesluit De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bij de Tweede Kamer iftgediend het wetsontwerp: Verlenging van den werkingsduur van het Tijdelijk Persbesluit 1945. In de Memorie van Toelichting deelt de minister mede, dat het afloopen van den werkingsduur van het Tijdelijk Persbesluit 1945 op 1 Januari het noodzakelijk maakt de materie, die door dit besluit wordt be streken, wettelijk te regelen. Aanvankelijk .werd gehoopt, dat voor het eindigen van het Tijdelijk Persbesluit een definitieve Perswet tot stand zou zijn gekomen. Geble ken is dat een wettelijke regeling van het Perswezen zoodanige principieele vragen aan de orde stelt, dat van totstandkoming van een dergelijke wet op korten termijn geen sprake kan zijn. Anderzijds vergen de huidige omstandigheden een noodvoorzie ning van tijdelijken aard, welke in een der finitieve Perswet niet op haar plaats zou zijn. Daarom heeft de minister den Pers- raad gehoord en een wetsontwerp Nood voorziening Perswezen voorbereid, ter ver vanging van het Tijdelijk Persbesluit. Het voorziet in de instefling van een beroeps instantie voor degenen, wier zaak door de Commissie voor de Perszuivering is be handeld, alsmede in een wettelijke rege ling van de bevoegdheden van den Pers- raad met betrekking tot de papiervoor ziening voor de pers en een rechtvaardige verdeeling van de zet- en drukcapaciteit. Ten einde een vacuum in'de wetgeving op dit gebied en een chaos in het perswezen, die hiervan het gevolg zou zijn, te voor komen, is een verlenging van den wer kingsduur van het Tijdelijk Persbesluit 1945 tot uiterlijk 1 Juli 1947 noodzakelijk gebleken. HAARLEM EN OMGEVING De Nederlandsche Vereeniglng van Huls vrouwen heeft aan mej. Maria W. Bies wegens 14-jarigen trouwen dienst bij de familie Dr. H. D. Nanninga— Dyserinck te Hoofddorp een me daille en oorkonde uitgereikt. Een begrafenisondernemer uit Bloemendaal werd gisteren door den economischen rechter veroordeeld tot zesduizend gulden boete en zes maanden sluiting van zijn bedrijf wegens prijs opdrijving. Ds. Joh. Bronsgeest, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Velsen ontving een beroep naar 's Gravenhage—Loosduinen, ln de vac. van de 3e predikantsplaats. De afdeeling Haarlem van de Ned. Chr. Mili tairen Vereeniging „Pro Rege" houdt Dinsdag avond 17 December een propaganda vergadering I ln de Gr. Kerk. Het Haarlemsch Chr. Mannen koor verleent medewerking. De trekking van de loterij voor de lighallen Brederode-Duln van den Nieuwen Nederland sehen Bond van Postdulvenhouders, Afd. Haar lem. leverde het volgende resultaat op: 1. no. 30, 2. no. 971. 3. no. 783. 4 no. 9607, 5. no. 3707, 6. no. 3489. 7. no 2615, 8. no. 6472. 9. no. 6618, 10. no. 5836. Onder de foto van het bestuur van „Weten en Werken" ln ons blad van gisteren staat abusievelijk de naam van een der bestuursleden vermeld als H Weiden. Dit moet zijn A. Weldema. De ambtsketen van den burgemeester van Nijmegen zal alsnog op de tentoonstelling van nijmeegsche schilders tot en met Dinsdag aan staande te bezichtigen zijn het Frans Hals museum,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3