Onze economische ontwikkeling hangt van de Duitsche kwestie af Stille armen Steeds meer gevolgen van de vorst Tweede hoogtepunt bij de Cheribon-debatten Minister Haysmans: Weerbericht Wordt Commissie-Generaal uitgebreid De veerdienst Enkhuizen-Stavoren is stil gelegd Amerikaansche voldoening over „machtiging der Commissie-Cend'aal" 61e Jaargang No. 18512 T Y 1 T"^ 1 Tl 1 Woensdag 18 December 1946 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, K 1 l^JT /f^ST I 8 B I Verschiint dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur I II I I II I III I #11111111111 Abonnementsprijs per week 31 cent: per 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. M A *^L A JL >1| il 4 M A VA VA kwartaal 14,— - Postgiro 273107 - Advertentie- Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. tarieven op aanvraag bi) de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De heer Schouten (A.R.) wenscht nationale oplossing Nadere uiteenzetting van het Nederlandsche standpunt Het woord is aan. Sir William Beveridge: De zaden van den modernen oorlog zijn: eerzucht der re geerders, revanche en vrees. (Uit: The Price of Peace). Van onzen parlementairen redacteur). Slaagde prof. Romme er den eersten dag In het debat op een zeer hoog peil te brengen, den tweeden dag was het een waar genot te luisteren naar het voortreffelijk betoog van den heer Schouten (A.R.), die hiermee op nieuw toonde van het slag der zeer groote parlementariërs te zjjn. Dit bleek vooral ook nog, toen zgn rede sommigen zijner tegen standers tot interrupties prikkelde, waarop hij met wel zeldzame slagvaardigheid onmid dellijk wist in te gaan. En ook met bet heilig vuur van den man van rotsvaste beginselen, van een diepe overtuiging, welke hem de kracht schonk, die aldus een zijner ver wijten aan het Regeeringsbeleid al te zeer ontbroken had en ontbrak. Wat de stelling betreft, dat wij vanwege in ternationale overwegingen het accoord die nen te aanvaarden, heette het, dat zeer zeker o.m. de factor van het buitenland mede een plaats hoort in te nemen, doch tenslotte heb ben wij naar eigen inzicht en verantwoorde lijkheid te beslissen. „Geheel accoord" inter rumpeerde prof. Logemann (P.v.d.A.), die hierop te hooren kreeg, dat hij dan toch maar herhaaldelijk den indruk had gemaakt anders te hebben gehandeld. Met beslistheid had men voor ons standpunt, voor ons recht tegenover het buitenland moeten opkomen o.m. door j goede in- en voorlichting en als wij dan toch verzet van Engeland en Amerika ont moet zouden hebben, ware zulks voor hun verantwoording gekomen. „Ja, intusschen zouden wij met de stukken gezeten hebben", gaf mr. Teulings (K.V.P.) te verstaan. „E« nu zitten wij met de stukken", luidde het weder woord. Met klem bestreed spr. de stelling Logemann, dat wij het feit van de revolutie, van het door de Indonesiërs verlaten hebben van de oude rechtsorde als feit hebben te aanvaarden. Dit leidde tot het interruptie- tusschenspel met den heer Vorrink, over Co- Ijin, die zich in een geschrift op een gegeven oogenblik bij het, tijdelijk gebleken, succes der Duitschers had neergelegd. „Gij, die steeds met Colijn in de verzetsbeweging hebt samengewerkt, hebt hem een dergelijk ver wijt nooit gemaakt en gij weet bovendien, dat Colijn zich ten volle voor het verzet heeft ingezet, zoodat gij het zedelijk recht mist, thans en in dit verband een dergelijke opmer king te maken" zoo ongeveer voegde de heer Schouten den voorzitter der P v. d. A. toe. „Wij zijn voorstanders van verleening aan Indië van vrijheid en zelfstandigheid voor eigen aangelegenheden, maar binnen het Koninkrijk", zoo besloot spr., welke zijn standpunt samenvattende verklaarde, tegen Linggadjati en voor een oplossing in natio- nalen zin te zijn. Na den heer Goedhart (P.v.d.A.) welke o.m. uiteenzette, waarom ondanks het vele goede door ons gedaan, toch gezegd diende te wor den, dat wij nog steeds volgens het koloniale stelsel Indië hadden bestuurd, wees de heer De Groot (Comm.)'er op, dat niet Nederland aan Indonesië zelfstandigheid geeft of heeft gegeven, maar dat het Indonesische volk deze zelf heeft genomen. Derhalve geen fanfares Ia Romme. Verkeerd noemde hij het om het accoord aan een uitspraak van de Kamer te willen onttrekken, terwijl hij dit stuk het eenige bindende, want mede door de weder partij aanvaarde beschouwde, wat n.L noch met de Regeeringsverklaring noch met de Toelichting het geval is. Zou i.z. het vraag stuk van de erkenning der Republiek prof. Romme zich door _het Regeeringsantwoord bevredigd zien, dan ware dit juist niet met den heer De Groot en zijn geestverwanten het geval van wie de heer Hoogcarspel nog eenige goed gevonden historische precedenten be sprak. Dr. Bierema (P.v.d.V.) voelt voor ver wezenlijking van de beginselen der Konink lijke rede, doch z.i. leidt het accoord daartoe niet en zal het geenszins de goede betrekkin gen tussohen de volkeren van Nederland en Indië verzekeren. Immers, uit de houding van de Regeering zelf (haar gedoe met haar ver klaring, met de Toelichting, wijst er op), die niet bereid is zich werkelijk te houden aan wat er in de 17 artikelen van het accoord staat. Zulk een beleid van kool en geit wil len sparen moet op een teleurstelling ult- loopen. Slotsom: de overeenkomst dient ver worpen te worden. Natuurlijk was dit ook het Negende verantwoording D. W. P. 3,—. Mej. S. 2.50, Mevr. P. 25,—, J. G. v. K 10,—, N. N. 10.—. A. B. 2,50, Me). Th. H. 3.— J. B 2,50. Fa. P. v. C. 5.—, S. V. 1,—. Fam. V. te O. 2,—, D. St. P. 2,50. M. J. F. S. 25,—, Mevr. D, 2,50. Mevr. V. 2.50, L. de B. B. 1.—, A. v. L. 2.50. W. H. 10.—, C. V A. 2.80, J. E K. 2,50, Mevr. B ƒ2,50. Kadi ƒ10.—. A. de K. ƒ5.—, B. F. ƒ50,—, Me). M. G. B. ƒ2,50, P. M. V. ƒ2,50, Ir. S. 5.—. W. J. v. T. 5.—. J. v. D. 10.—, Th. C. 2.50, W. G. 20.—, N. N. 2,50. Stans en Joke 2,—. van E. 1.—. Riekje 2.—, A. C. B. 2,50. N. N. 1,25. Mej. V. C. 10 Mevr. G. v. B H. 5—, A. B. 5.—, H. W. L. 5.—, W. R. F. 5.—, J. St. 10.—. B P. O. 2.50, Me). P H. Z. 5.—, R. C. B. v. d. B. 25.—, A. K. 15.—. N. J. H. 10.—, M. H R. 10.—, Mej. M. W. S. 10.—. J. t. K T. 10.—. N. A. 10,—, A. B. H. 10.—, J. C. V. B.—V. 10,—, Mr. H. K. K. 10,—, J. C. H. v. O Y. 10.—. G. W. C. P.—de V. 5,—. Mej. L. H. 5.—, Mr. A. M. L. 5.—. S. A. E. A. 5,—, W. 3. v. V. 5,—. J. W. de G. 5,—, L. A. B. 5.—, G. D 5,—, I. J. 2.50. H. E. v. d. C. 2.50. S. 2.50, J. R F 2,50. J. A.—H. 2,50, C. H. V. 2.50, C. Z. 2,50. S. B. 2,50. C. H. 2,50. H. 2.50, H D N. 2.50, M. L. R 1,50. E. C. S- v. d. W. 1,50. Totaal negende verantwoording 494,05. in het geheel Is thans bij ons binnen gekomen 4261,30. Staking in de haven van Antwerpen Volgens de laatste inlichtingen hebben thans 13.000 dokarbeiders het werk neer gelegd in de Antwerpsche haven. De sche pen blijven met hun lading liggen en de reeders hebben de bedreiging geuit ze naar Rotterdam te zenden. Drie ladingen fruit loopen reeds gevaar door de vorst te wor den aangetast, hetgeen zou neerkomen op een schade van fr. 100.000. Ook verschei dene tonnen boter loopen gevaar door de koude te worden aangetast. De stoomschepen „Tamara" en „Atlantic Wind" zetten in plaats van naar Antwer pen koers naar Rotterdam en Marseille, •erscheidene andere schepen liggen in Antwerpen in de haven voor anker doch Kun nog niet aan de kade gemeerd. geval met ds. Zandt (St. Ger.), welke alle revoluties in oogenschouw nam, echter die van ons tegen Spanje vergatl Als hekkensluiter fungeerde mr. J o e k e s (P.v.d.A.), die onder meer de aandacht vroeg voor het nuchtere feit, dat wij van de Japan- sche capitulatie af nu eenmaal niet bij machte waren de ons toekomende leiding in Indië weer in handen te nemen, iets waarvan men niemand een verwijt kan maken. In de basis overeenkomst zag mr. Joekes een begin van uitvoering van de beginselen van de Konink lijke rede. Met den Amerikaanschen staats secretaris Byrnes zeide spreker dat hetgeen er in onze harten leeft n.l. de bereidheid om oprecht samen te werken van grootere waarde is, dan hetgeen in teksten staat. Als men over en weer aan zijn verplichting wil voldoen op den grondslag van de overeen komst, dan gaan wij een toekomst tegemoet met een perspectief, dat veelbelovend kan zijn. Hiermee waren de sprekers in eersten ter mijn uitgepraat. Donderdagochtend zal de mi nister na gezette overweging van antwoord dienen. Tot over half een 's nachts hield de Kamer zich nog bezig met algemeene beschouwingen over onderwijs. Bij het antwoord van minis ter Gielen komen wij hierop terug. Regeering-Blum heeft het vertrouwen De Fransche Nationale Vergadering heeft met 580 tegen 16 stemmen haar vertrouwen in het kabinet-Blum uitgesproken. Het vertrouwensvotum dat Léon Blum vandaag van de Kamer ontving, vertoonde ongeveer dezelfde meerderheid als bij de stemming van verleden week Donderdag, toen Blum tot minister-president gekozen werd. Bij die gelegenheid ontving hij 575 van de 590 stemmen. De eenigen die tegenstemden waren eeni ge leden van de uiterst rechtsche Republi- keinsche Vrijheidspartij, meldt U. P. Dit was de eerste keer in de jongste po litieke geschiedenis van Frankrijk, dat een door een partij gevormde regeering de socialisten beschikken over 101 van de 618 zetels de bijna volledige ondersteuning van de Kamer ontving. De eenige reden was gelegen in het feit, dat alle andere par tijen in principe accoord gingen met de on aangename en impopulaire economische maatregelen, die Blum heeft aangekondigd en waarvoor de socialisten thans de ver antwoordelijkheid op zich genomen heb ben. Bulgarije heeft teveel soldaten De Britsche onder-minister van Buitenland- sche Zaken, Mayhew. heeft in het Lagerhuis op een desbetreffende vraag medegedeeld, dat volgens inlichtingen, die in het bezit der Brit- sche regeering zijn, Bulgarije in totaal 170.000 man onder de wapenen heeft. Op verdere vragen heeft hij geantwoord, dat deze cijfers niet in overeenstemming zijn met het ont werp van het Bulgaarsche vredesverdrag Poolberen beten hun tanden stuk De Praagsche „Poolbeerclub", die elk jaar bij vorst haar leden een duik laat nemen in de Moldau, moest dit jaar van het heldhaftige voornemen afzien, om de eenvoudige reden, dat de verzamelde „Poolberen" geen gat in het ijs wisten te hakken Voorbereiding voor den Elfstedentocht Een goede maatstaf voor de hevigheid van een vorstperiode wordt eiken winter weer gevormd door den staat, waarin de voorberei dingen van den Frieschen Elfstedentocht ver- keeren. De commissie voor dit gscvenement zal vandaag per auto een inspectietocht langs het Friescbe traject maken om zich op de hoogte te stellen van de (jsgesteldheid. De harde wind, die nog vele plekken open houdt, zal de voornaamste reden zijn van een uitstel van den tocht tot de volgende week. Wordt aan den eenen kant de thermometer door menigen bewoner van de Waddeneilan den met bezorgdheid geraadpleegd, anderzijds geeft de vorst een zekere rust. vooral op Ameland, waar het verder afhalven van de uiterst smalle Westelijke duinenrij een poosje stop staat. Hoe critiek de toestand op Ame land kan worden, is wel bewezen door het feit. dat de bewoners ernstig rekening houden Seringen uit Nederland vliegen naar de overzijde. De KLM bracht dezer dagen een zending witte seringen naar Engeland en daar de schoonheid van deze bloem eerst goed tot haar recht komt naast de schoon heid van het zwakke geslacht, werd de KLM-stewardess Marijke Boom belast met het „grondvervoer". VERANDERING OP KOMST? Verwachting geldig tot Donderdag avond: Hedennacht vooral in het Zuiden van het land strenge vorst, morgen over dag matige tot lichte vorst en langs de Waddenzee plaatselijk zelfs lichte dooi. Geleidelijk verder afnemende wind tusschen Noord en Oost. Aanvankelijk nog helder weer, later wat toenemende bewolking, voornamelijk in het Noor den van het land, doch geen sneeuwval. Waar een paar dagen geleden de mist nog onbeperkt heerschte over een open water vlakte, stapelen zich nu wonderlijke bouw sels van Moeder Natuur op, die zij samen met Vader Wind in speélsche wanorde neerstrooide. De Gouwzee als gletscher- gebied. met de mogelijkheid, dat het heele Westelijk gedeelte van hun eiland aan de golven ten prooi zal vallen. Wanneer we op onze reis door Nederland verder naar het Zuiden trekken, komen we aan de voormalige Zuiderzee, die alle scheep vaart onmogelijk heeft gemaakt. Twee sche pen van de Reederij Koppen uit de hoofdstad zijn gistermiddag na een moeilijken overtocht nog in de thuishaven aangekomen. Deze 170 ton metende „Rijnstroom' en „Waalstroom" die te middernacht uit Kampen en Lemmer vertrokken waren, raakten bij Marken in het ijs vast, maar na schier eindeloos manoeu vreeren, wisten de bemanningen de booten weer los te krijgen. De veerdienst Enkhuizen —Stavoren was reeds Dinsdagmiddag om 12 uur gestaakt, hoewel de aansluitende trein verbindingen nog ongewijzigd gehandhaafd blijven. Nog dichter bij huis ondervindt de scheepvaart eveneens groote bezwaren van het ijs Op het Noordhollandsch ka naal was Dinsdag nog eenige moeizame vaart mogelijk; de Ringvaart van den Haarlemmermeer en de Nieuwe Meer kon den slechts door zeer krachtige schepen ..doorbroken" worden; vanmorgen moes- De minister van Economische Zaken, dr. G. W. M. Huysmans heeft vandaag in Utrecht, op de vergadering van de Neder landsche Kamers van Koophandel voor Centraal-Europeesche landen een uiteen-' zetting gegeven van het Nederlandsche standpunt ten aanzien van de Duitsche economische problemen. Door de ineenstorting van het Duitsche rijk is thans aan onze oostelijke grens een nog uitermate onoverzichtelijk en verward staatkundig en economisch complex ont staan. De vier verschillende militaire zones van Duitschland vertoonen op handelsgebied weinig of geen eenheid. In de Amerikaan- sche zone worden de export en het ver- edelingsverkeer wel eenigermate bevor derd. Ook in de Fransche zóne wordt de export in de hand gewerkt. De productie en de handel der Britsche zóne daarente gen, welk gebied voor den oorlog 40 pro cent van den geheelen Duitschen export opleverde zijn thans uitermate beperkt, zulks voor een groot deel wegens gebrek aan arbeid, energie en voedingsmiddelen. Ik geloof, dat ik wel mag constateeren. dat de onlangs te New York getroffen re geling, waarbij tot samensmelting op eco nomisch gebied van de Britsche en Ameri- kaansche zönes is besloten, zulks met in gang van 1 Januari 1947, geen dag en geen uur te laat is gekomen. Voor Nederland is van groot belang het bepaalde in artikel 7 der overeenkomst, volgens hetwelk ter bevordering van den Duitschen export hindernissen op hei ge bied van den handel met Duitschland zoo spoedig als de wereldsituatie zulks toelaat weg zijn te ruimen. Een spoedige monetaire reconstructie en de uitwisseling van de technische en economische berichtgeving met het buitenland moet zoo spoedig mo gelijk worden uitgevoerd. Het zou voor alle geallieerden en voor alle West-Europeesche landen een feit van groote beteekenis zijn. indien de econo mische samensmelting van de Britsche en Amerikaansche zóne spoedig kan worden gevolgd door een ver-gaande economische samenwerking tusschen de vier zónes. ten de schepen, die de Ringvaart pro beerden te gebruiken, het opgeven. Er komen echter nog steeds schepen uit Amsterdam binnen: het Spaarne is voor krachtige schepen nog te bevaren en het Noordzeekanaal ligt eveneens open. Schaatsend Haarlem, wees voorzichtig! Inmiddels heeft schaatsend Nederland de vroegere vaarwaters „bezet". De polders worden opgefleurd door rijdende groepjes en voortschietende snelheidsmaniakken; nu ook de grachten en singels van Haarlem gaan „houden" vermaakt iedereen, die rijden kan, zich op de smalle ijzers. Inmiddels blijkt voorzichtigheid geens zins overbodig te zijn: een jongen van 15 jaar, A. G., die Dinsdag een man uit een wak in de Zomervaart wilde halen, zakte er zelf ook door, maar gelukkig konden de beide drenkelingen op het droge ge bracht worden. Vooral het ijs onder de bruggen is nog niet te vertrouwen en op véle plaatsen heeft de wind de vorming van een ster ken ijsvloer verhinderd. De politie is, in samenwerking met Open bare Werken bezig met het keuren van het ijs- Toekomst onzeker, mogelijk dooi. Het K.N.M.I. in De Bilt begeeft zich ten aanzien van de verwachtingen niet graag op glad ijs. Het houdt rekening met een veran dering, die echter óf strengere koude óf in vallende dooi kan brengen. De sneeuwkansen zijn zoo goed als ongewijzigd; er dient dus nog steeds met sneeuwval rekening gehouden te worden In ons land werden van morgen om zes uur de vol gende temperaturen geregi streerd: Groningen —9 gr., Den Helder -6. De Bilt —9, Vlis- singeD 7, Maastricht 10 en Twen the 10 gr. C. De koudegolf ln Europa neemt weliswaar iets ln he vigheid af, maar het vrle6t toch altijd nog 22 graden in Praag. Van de Oeral tot de Alpen werd zware sneeuw val gemeld; speciale hulp brigades zijn uit de Bulgaar sche hoofdstad gezonden, om ingesneeuwde treinen uit te graven De gemengde gevoe lens. waarmee Koning Win ter ontvangen is, strekken zich ditmaal over een heel werelddeel uitl De samenvoeging op economisch gebied van de Britsche en de Amerikaansche zónes is ongetwijfeld een stap in de goede rich ting. Ik zou evenwel niet oprecht zijn, als ik hieraan niet onmiddellijk toevoegde, dat de uitdrukking „selfsustaining econo my" (letferlijk „zelf-onderhoudende eco nomie" Red.) in artikel 5 van de over eenkomst van 2 December 1946, in ver scheidene kringen hier te lande tot ernsti ge ongerustheid aanleiding heeft gegeven. Wat wordt hier onder „selfsustaining eco nomy" verstaan? Moet aan deze uitdruk king de rampzalige beteekenis worden toe gekend, die voor den oorlog het toenma lige Duitsche bewind er aan wenschte te hechten? Voor den oorlog hebben met name de Angelsaksische tanden verzet aangeteekend tegen de autarkie, die door Duitschland werd nagestreefd en hebben deze mogend heden dit systeem van autarkie als econo misch onhoudbaar gekwalificeerd. Ik kan en mag derhalve niet aannemen, dat thans in het bezette Duitschland zeer ten detri mente van'de Amerikaansche en Britsche belastingbetalers een dusdanige autarkie wordt ingev oerd. De Ver. Staten hebben duidelijke bewij zen gegeven, dat juist de expansie van den wereldhandel tot'het herstel der welvaart moet bijdragen. De expansie-mogelijkheid van den han del in ^West-Europa en dus van den inter nationalen handel is aanwezig. Nederland wil en kan hier zjjn medewerking geven op een wijze, die het aan dit land mogelijk maakt een nieuw fijnvertakt en intensief handelsverkeer met Duitschland te ontwik kelen, dat niet alleen ten goede komt aan Nederland, maar ook aan geheel West- Eyropa en aan de geallieerden. De kosten en risico's voor de geallieerden, die Ne derland op nader te ontwikkelen wijze kan helpen verlichten, zouden daardoor niet grooter maar kleiner worden. De scheep vaartweg via Nederland is de meest na tuurlijke en het vermijden van dezen wa terweg zal uiteindelijk blijken een oneco nomische oplossing te zijn. Nederland is na de Duitsche capitulatie in mindere mate dan eenige West-Euro peesche staat in dc gelegenheid geweest om aan het economische verkeer met het voormalige Duitschland deel te nemen en daarvan profijt te trekken. Grievend was het voor ons land, dat alle excepties en verweren, vroeger door de Duitsche regee ring tegen ons in het geding gebracht wan neer het erom ging onze Rijnvaart te be lemmeren, op een ongewild overeenkom stige, maar daardoor voor ons niet minder pijnlijke wijze door de bezcttingsautoritci- ten der westelijke zónes tegen ons zijn op geworpen. WU mogen de geallieerden vra gen deze zaken ook eens door onze bril te bezien. Op grond van zijn geografische ligging en van zijn economische structuur zoomede op grond van zijn ervaring met en zijn in zicht en relaties in het Duitsche achter land, mag Nederland verlangen dat het aan de economische reconstructie van Duitschland en van Midden-Europa in het algemeen zal kunnen medewerken en deel nemen. Minister Huysmans citeerde met instem ming de rede, welke mr. Van Kleffens op 11 dezer in New York heeft gehouden. Daarna zei hij: Ik kan, voortbouwend op de woor den van minister van Kleffens, gerust zeggen, dat de economische ontwikke ling van Nederland thans op een punt is aangeland, waar de verdere ont plooiing op uitermate vérgaande wij ze afhankelijk zal zijn van de oplos sing van het Duitsche probleem. De toestand waardoor het personen verkeer naar Duitschland zoodanig be moeilijkt wordt, dat onze onderdanen er nauwelijks hun eigen eigendommen en be langen kunnen benaderen en handelsrela ties kunnen aanknoopen is onhoudbaar. De onmogelijkheid van een behoorlijk gere geld veredelingsVerkeer berokkent groot nadeel aan ons economisch herstel. Hetzelfde geldt met betrekking tot het lamleggen van onzen agrarischen export en van onze Rijnvaart door de maatre gelen van de geallieerde bezettingsauto riteiten. Credieten. Na den vorigen wereldoorlog heeft Ne derland in sterke mate bijgedragen tot het economisch herstel van Duitschland. Wij Als wenk bedoeld Verder zegt de verklaring: Het is de hoop van deze regeering, dat de grondsla gen van de overeenkomst de'volken van Nederland en Indonesië in staat zullen stel len waardig en met eerbied van beide par tijen voor het gemeenschappelijk welzijn en voor de welvaart en de stabiliteit van Zuid-Oost Azië samen te werken. Het groote staatsmanschap, door beide - Nederlandsche zoowel als Indonesische - delegaties betoond bij de onderhandelingen over het vergelijk, geven de belofte, dat de overeenkomst zal worden nagekomen met voortdurende zorg voor het welzijn van de betrokken volken. De regeering der Ver. Staten ziet met de grootste belangstelling de maatregelen te gemoet, welke zullen worden genomen teneinde de overeenkomst ten uitvoer te leggen: tot de ontwikkeling in de richting van politieke stabilisatie en tot den econo- mischen wederopbouw van Indië, welke het resultaat moge zijn van de overeen komst". (Naar aanleiding van het bovenstaande telegram merkt de redactie van A.NJ». op, i De moord in de Warmoesstraat Arrestanten ontkennen elke schuld De Amsterdamsche recherche heeft de gebroeders H., die wegens illegaal over schrijden der Duitsche grens in Frankfurt werden gearresteerd en onder verdenking van den moord in de Warmoesstraat te Am sterdam op de 61-jarige mej. A. M. Mars man. naar Amsterdam zijn overgebracht een grondig verhoor afgenomen. De beide broers ontkennen iedere schuld en beweren, dat zij L. van der H., die het eerst werd gearresteerd en die bij zijn ver hoor alle schuld op de broers H. wierp, op Zondag 3 November, dus daags na den moord, in Rotterdam hebben ontmoet De verklaringen, die zij van hun Rotterdam- sche escapades van dien dag en den daar op volgenden Maandag geven, stemmen vrijwel overeen met hetgeen van der H. daarover reeds heeft ferteld en door ge tuigenverklaringen destijds is bevestigd. Voor het feit. dat zij diezelfde week naar Duitschland zijn uitgeweken, hadden zij ook een verklaring. J. H. was namelijk een maand tevoren uit de gevangenis in Sche- veningen ontsnapt en zou, als hij opnieuw werd gegrepen, nog anderhalf jaar moeten uitzitten. Zijn broer had er derhalve geen bezwaar in gezien hem naar Duitschland te begeleiden. In Frankfurt had J. H. ken nissen, die hem wel zouden helpen- Eerst in Frankfurt kregen zij het bericht onder oogen van den moord, waarvan zij tot dien tijd niets afwisten. Daar was het bovendien, dat zij voor de eerste maal hun eigen foto's, met een oproep tot aanhou ding in een Nederlandsch blad zagen. Zij waren toen reeds gevangen genomen. Op 14 Januari zal Nederland worden gehoord Uit kringen der Amerikaansche regee» ring verluidt dat de Ver. Staten hun stand punt ten aanzien van de Nederlandsche verzoeken tot grensrectificatie met Duitsch land, niet bekend zullen maken vóór dat de Nederlandsche gedelegeerden gehoord zijn op de zitting die de plaatsvervangers van den raad van ministers van Buiten- landsche Zaken den veertienden Januari te Londen zullen houden, meldt United Press. Franco en de Tweede Kamer De heer Van der Goes van Naters heeft aan den minister van Buitenlandsche Za ken de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister bereid, mede te deelen waarom de Nederlandsche delegatie in de Assemblóe der UNO zich ten aanzien van het'Belgische voorstel tot het terugroepen van de hoofden der vertegenwoordigingen bij de regeering-Franco van stemming heeft onthouden? 2. Geschiedde deze stemonthouding krachtens zijn instructie en, zoo ja, acht hij deze instructie dan in overeenstemming met het bij de stemming en de stemmoti- veeringen omtrent de door vraagsteller in gediende motie in zake Spanje gebleken gevoelen der Tweede Kamer? hebben toen den weg gevonden om door een doelmatig financieringsstelsel het ver- edelingsverkeer met Duitschland weer op de been te brengen. Wij zien de mogelijkheid om langs een dergelijken weg op korten termijn het te kort op de Duitsche betalingsbalans te hel pen verminderen nog voor ons open. Wjj zijn alsnog bereid en in staat om het ver- edelingsverkeer met Duitschland ten spoe digste te hervatten, zonder dat dit de Brit ten of Amerikanen een pond sterling of een dollar behoeft te kosten. Tot dit doel werd als centraal lichaam te Amsterdam de Trust Maatschappij voor den Handel van Nederland met het Bui tenland N.V. i.o. opgericht. Aan het slot van zijn rede deelde de mi nister mede, dat ons land, naast de econo mische Duitsche problemen het probleem Duitschland als vraagstuk voor de verdere toekomst bestudeert, teneinde, zoodra de gelegenheid zich daartoe zal voordoen, haar standpunt definitief te bepalen. dat de door het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken uitgegeven ver klaring blijkbaar uitgaat van de meening, dat een definitieve machtiging tot het on- derteekencn van de basis-overeenkomst is gegeven. Tot op dit oogenblik is de Neder landsche regeering nog niet verder gegaan dan in de Tweede Kamer haar voornemen kenbaar te maken zulk een machtiging aan de Commissie-Generaal te verleenen.) Naar het Parool verneemt wordt over wogen de Commissie-Generaal met een lid uit te breiden, voor de behandeling der economische problemen, die zich zullen voordoen bij de uitwerking van de basis overeenkomst' van Linggadjati. Het Parool geeft als zijn meehing, dat Mr. Th. A. Fruin oud-lid van den Volks raad, door zijn progressiviteit en zijn ver trouwdheid met de economische problemen en de Indische kwestie, bij uitstek geschikt zou zijn om te worden toegevoegd aan d« Commissie-Generaal. DE KOUDSTE WINTERS SINDS 1849/I850. (gemeten in utrecht-de bilt.) sss .yx> 'S%%0 "tofio '*sf *oo osAo IS/zo •2S/30 7J9/ o-! -5- HO- -5 HO -rs ■eo DECEMBERS 3.1 JANUARI 2.Z FEBRUARI a 3,C 'C •c r n - -25 Het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft Dinsdagmiddag een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt: •>De regeering van de Ver. Staten heeft met voldoening het bericht ontvangen, dat de Nederlandsche regecring de Commissie-Generaal heeft gemachtigd de ontwerp overeenkomst te onderteekenen, welke door de Nederlandsche en Indonesische ver tegenwoordigers is besproken en welke op 15 November te Cheribon is geparafeerd.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1