VOORTZETTING INDISCHE DEBATTEN De bijzondere rechtspleging zal worden versneld Donderdag om 1 I uur Zal de Minister antwoorden Uitbreiding van het aantal Kamers der Bijzondere Hoven De Amerikaansche staking kostte ons 70.000 ton kolen Van de H.B.S. naar de S.S. Wereldnieuws De heer Schouten verklaart zich tegen het accoord, vóór een waarachtige nationale oplossing Nadat gistermiddag een paar wetsontwer pen van eenvoudigen aard waren aangenomen heeft de Tweede Kamer de beraadslaging van de door de regeering afgelegde verklaring in take de ontwerp-overeenkomst van Lingga- djati voortgezet. A.R.Notulen dienen openbaar gemaakt ï)e leider der A. R. fractie, de heer Schou ten, opent de rij der sprekers.' Hij merkt op, hat de Kamer geen besluit ter zake kan nemen. De vTaag is of de regeering gerech tigd is een besluit te nemen. Wat wenscht de regeering van de Kamer? Wenscht zij een uitspraak en zoo ja. waarover? Vraagt zij in feite dat de Kamer zich zal uitspreken over iden inhoud en dat terwijl de Kamer geen uitspraak mag geven. Welk karakter heeft de concept-overeenkomst? De commissie heeft in haar toelichting uitvoerig uiteengezet hoe het karakter is te zien. Zij is geen staats rechtelijk stuk. Zij is geen constitutie, maar een beginselprogram. Zij is een politiek docu ment. De overeenkomst beweegt zich op het ter rein der algemeene staatsleer. De C.-G. is er riet in geslaagd duidelijk te maken dat de overeenkomst uitsluitend een politiek docu ment is. Zijn de notulen geheim en zoo ja, waarom? Waarom zijn ze niet gepubliceerd? Waarom sijn ze althans niet overgelegd? Er moeten nu wel vragen gesteld worden en er moet op worden aangedrongen ze alsnog over te leg gen. Er wordt gesproken over het karakter der notulen. Is er een bindend en een niet bindend deel der notulen? Is dat Juist, dan rijst de vraag welk deel een bindend karakter tiraagt en welk deel niet. Zijn de notulen letterlijk in de memorie Opgenomen of is het een samenvatting? Waar- Om leende de afspraak op bepaalde punten eich niet voor notuleering in de overeenkomst zelf? Spreker zegt er dertig te hebben geteld. Hoe kan de Kamer op dit punt eenige weten schap hebben, dat over alle punten overeen stemming is bereikt? Men kan volstaan met 8e mededeeling, dat de C.-G. vertrouwen ver dient, maar de zaak is veel te belangrijk om hier niet tot het uiterste aan te dringen op het verschaffen van inlichting en van zeker heid. Heeft de regeering zelf kennis genomen van de notulen? Als dat zoo is, waarom ver klaart ze dan zelf niet hoe het ter zake staat? C>e regeering dient hier zelf te spreken. Spreker's vragen met betrekking tot de hotulen acht hij van veel belang voor het heoordeelen der overeenkomst. Er schijnt neiging te zijn aan republikein- ische zijde om alles wat met interpretatie te maken heeft als een zaak van Nederlandsch binnenlandsch belang te beschouwen. Spreker tiringt er op aan, dat de regeering de Kamer &er zake niet lp het onzekere zal latèn. De C.-G. is niet gebleven binnen de gren- ren gesteld door wet en instructie. Dit acht Bpreker een ernstig feit. De commissie moest zich houden aan de instructie. De regeering heeft zich niet aan de wet gehouden. Zij er kent dat zelf door te verklaren, dat de com missie buiten de grenzen van haar instructie is getreden. Wat de regeering daarover zegt Ss voor geen tweeërlei uitleg vatbaar. Zij geeft er mee te kennen dat de regeering buiten de wet is getreden. Dit is een hoo'gst grnstig feit. De regeering heeft tenslotte aan de C.-G. He opdracht gegeven na te gaan wat maxi maal bereikbaar was. Het schijnt dat de Tegeering gebogen heeft Uroor den op haar uitgeoefenden drang, door dat de lt.-gouverneur-generaal met ontslag Üreigde. Voor die pressie had de regeering niet uit den weg mogen gaan. Dan had zij een Wetswijziging aanhangig moeten maken. Zij had de C.-G. moeten terugroepen. Sumatra de macht niet uit en het gezag mis schien ten deele. In de overeenkomst wordt gezegd, dat vóór 1 Januari 1949 alle gebieden op Java, Madoera en Sumatra in de republiek zullen worden ingevoegd. Men heeft deze procedure zoo gezien, dat men daarmee zal beginnen zoodra de overeenkomst is getee- kend. Maar de memorie van toelichting is daarmee in tegenspraak. Spreker vprklaart vervolgens, dat de lt.- gouverneur-generaal niet zijn vertrouwen heeft, en het beleid der commissie evenmin. Vervolgens vraagt de heer Schouten of de republikeinsche regeering con amore op de basis der overeenkomst wil werkzaam zijn. De eigen positie der regeering van de repu bliek is uitermate wankel, blik gewijzigd, vervangen dat men in Indonesië nu een koekje van eigen deeg krijgt, een gevolg van de hebzuchtige koloniale politiek. Wat hebben de Indonesi sche revolutionnairen te maken met onze Grondwet? Het is al mooi, dat ze de Koningin aanvaard hebben als hoofd van de Unie, aldus spreker. De heer Hoogcarspel is van meening, dat de heer Vonk een voorstel had moeten doen om de Kamer uit te noodigen den Hoogen Raad opdracht te geven een vervolging in te stellen tegen de leden der C.-G. en tegen den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen. De voorzitter schorst om 6.20 uur de vergadering tot des avonds half negen. Een gedeelte van de avondzitting der Twee de Kamer werd gisteren eveneens aan de Indische kwestie besteed. De heer Zandt (St. Ger.) ontwikkelt be zwaren tegen het revolutionnaire sentiment in Indië. Revolutie brengt nooit welvaart, doch slavernij. De republiek is onmiddellijk kan elk oogen- overgegaan tot het invoeren van een felle of weggevaagd terreur. Duizenden Nederlanders, Indonesiërs en Chineezen zijn als slachtoffers van die terreur gevallen. Spreker betoogt, dat de principes van de Koninklijke rede zijn prijs gegeven. Vervol gens keert spreker zich tegen Soekarno. In Nederland worden collaborateurs gestraft, soms met den dood In Indië wordt iemand die ons land heeft verraden, erkend als hoofd vergre pen heeft als Soekarno kan nooit als zijn be vrijder worden beschouwd, zegt de heer Zandt, die er voorts op wijst, dat Soekarno een gloeiende haat tegen Nederland heeft Aan zijn hand kleeft het bloed van duizen den Nederlanders, Indonesiërs en Chineezen. En met zoo iemand onderhandelt de commis sie-generaal. worden. De regeering kan de overeenkomst niet teekenen, als zij de verantwoordelijkheid draagt voor de 70 millioen menschen in Indië, aldus de heer Schouten. Vervolgens merkt spreker o.a. op, dat het volstrekt onwaar is, dat zijn partij terug zou willen naar de koloniale verhoudingen in Indië. Herhaaldelijk wordt de voorstelling gewekt, aldus spreker, dat wij maar één alter- der republiek. Wie zich aan zijn volk natief zien: dat is oorlog. Ook dat is onjuist. Spreker's standpunt is, dat orde en rust fun damenteel noodzakelijk zijn om het maat schappelijke leven weer op gang te brengen, om het cultureel leven op gang te brengen. Met het gezag moet worden samengewerkt, opdat rust en orde worden hersteld. Verzet zal met wapengeweld moeten worden gebro ken. Daar is geen ontkomen aan. De heer Logemann staat daar ook voor. Als de over eenkomst niet tot 6tand komt, blijft dan het bestand bestaan? De regeering draagt de ver antwoordelijkheid voor millioenen. Hoe kan ze die handhaven met het eenzijdig werkende bestand? In dit verband schetst hij de hui dige toestanden, die hij ondraaglijk noemt. Spreker vraagt, wanneer het bestand wordt opgezegd of wanneer het behoorlijk zal wor den nageleefd: De publicatie dezer dagen van de lijst van gesneuvelde Nederlandersis een aanfluiting. Spreker verklaart dat zijn partij van harte de volkeren van Indië vrijheid en zelfstandig heid in eigen aangelegenheden binnen het verband van het Koninkrijk wil verleenen. Van harte is hij bereid mede te werken aan de uitvoering van_ de regeeringsverklaring van 7 December 1942, neergelegd in de Ko ninklijke rede. Met den meesten spoed moet de rijksconferentie worden bijeengeroepen en alle gebieden, die dat wenschen kunnen daar worden toegelaten, ter voorbereiding van wat Gas- en stroombesparing blijft geboden Hoewel de staking in de Amerikaansche kolenmijnen is geëindigd wordt de kolen- positie van ons land door deze staking nog steeds ongunstig beïnvloed. Er is een uit val ontstaan van ruim 300.000 ton kolen, waarin ondanks de stijgende Limburgsche kolenproductie niet kan worden voorzien. Het is derhalve noodzakelijk, dat op ko- lenverbruik van alle bedrijven, waaronder ook gas- en electriciteitsbedrijven voorloo- pig ten minste 20% wordt bespaard. Uiter aard dient dus de gas- en electriciteitsrant- soeneering in het geheele land ten streng ste te worden gehandhaafd. Groningsche verried haar eigen broer Voor de Groninger kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden stond terecht de 43-jarige P. R te Groningen. Haar werd ten laste gelegd haar eigen broer, die onderge- doken was. aan de Landwacht te hebben ver raden. Hij werd op transport gesteld naar i Duitschland en naar een concentratiekamp overgebracht. De aanleiding van dit verraad was een ruzie tusschen broer en zuster. Mej. P R. was sterk pro-Duitsch en had omgang met Duitschers. In een heftige ruziebui had zij haar broer gedreigd hem te zullen brengen naar een plaats waar hij niet graag zou wilen zijn. De advocaat-fiscaal, mr. jhr. Van Wijck achtte het ten laste gelegde bewezen, hoewel hij het bewijs niet kon leveren, dat verdach- te's broer in Duitschland zou zijn omgeko men en eischte een gevangenisstraf van 10 jaar. Verdachte's raadsman, mr. Haverkamp, voerde aan, dat zijn cliënte uit angst had gehandeld. De uitspraak werd acht jaar rijkswerkin- Nog 45.000 zaken te behandelen Er Is geen sprake van dat het Indische volk richting miraftrek en levenslang ïntzettlng zich vrij kan uitspreken. Vrije meeningsuiting ujt <Je beide kiesrechten, wordt door Soekarno met alle middelen, zelfs de wreedste, onderdrukt Het heeft er alles van alsof Hitier weer is opgestaan en dat alles werkte Van Mook in de hand. Spreker In een witte wereld is het goed sneeuw ballen gooien. De jeugd zeept in, bouwt ls van oordeel, dat een geheel andere koers sneeuwpoppe,h „jyd, baantje en sleet, in Indië moet worden ingeslagen. waarna des avonds de winterstamppot zich De heer J o e k e s (P.v.d.A.) merkt op, dat drie feiten voor oogen moeten worden ge houden om te komen tot een juiste beoordee ling van de gedragslijn welke gevolgd is door de C.-G. en de regeering en om te komen tot een conclusie op de vraag wat de Kamer moet doen. Als het eerste van die feiten noemt spreker het in geheel Azië optredende algeheele nationalistische reveil. De tweede omstandigheid, welke in het oog dient te worden gehouden is de rol, in het Verre Oosten gespeeld door Japan. De derde omstandigheid is de toestand zoo als die in Indonesië werd aangetroffen na den oorlog. Spreker wijst erop, dat de Kamer gekend is dubbel goed laat smaken. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende nadere voorzie ningen met betrekking tot de bijzondere rechtspleging. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Het vraagstuk der politieke delinquen ten valt op het oogenblik in twee onder deden uiteen. In de eerste plaats moest met toepassing van de voorwaardelijke bui ten vervolgingstelling door of vanwege de procureurs-fiscaal de kampbevolking tot het strikt noodzakelijke beperkt worden. In de tweede plaats moet naar middelen wor den gezocht om de berechting zelf te sti- muleeren en te versnellen. In het tijdvak, liggende tusschen de bevrijding en Juli 1946 zijn door de Bijzondere Gerechtsho ven en de Tribunalen bijna tienduizend, voor het mee^endeel eenvoudige, zaken be recht. Wanneer men aanneemt, dat ten minste nog vijf en veertig duizend zaken van meer omvangrijken aard tegen gedetineer de en niet-gedetineerde politieke delin quenten moeten worden behandeld, dan dient er derhalve rekening mede te wor den gehouden, dat de berechting, 'zelfs wanneer zij in een iets sneller tempo dan tot dusverre geschiedt, nog vele jaren in beslag zou nemen. Hierbij komen nog de zaken tegen de Duitschers, die als oorlogsmisdadigers ter in de Grondwet en de Indische staatsregelingin wat er ten aanzien van Indonesië gebeur- moet worden gewijzigd. I de. Op 7 Mei 1946 is tenslotte aangenomen de Samenvattend verklaart spreker zich tegen tweede motie-Van Poll. waarin vastgesteld de overeenkomst van Linggadjati, doch hij is werd dat de Kamer wenschte, dat besprekin- bereid mede te werken aan een waarachtig gen werden gevoerd met de leiding der repu- ,,Niet acceptabel Wat de ontwerp-overeenkomst betreft, ver keert men naar sprekers oordeel nog steeds nationale oplossing dezer zaak. P. v. d. A. Accoord overtreft verwachtingen' De heer Goedhart (P.v.dA.) releveert o.a. de opkomst der nationalistische beweging en merkt vervolgens op, dat men zich in Nederland nooit gerealiseerd heeft hoeveel conflictstof er in Indië lag. Onze onwil, aldus spreker, om vrijwillig een stuk van de macht over dit 6choone land aan de Indonesiërs af te staan, moest tot kwalijke gevolgen leiden, en thans schuift men dat het kabinet-Scher- merhorn en het kabinet-Beel in de schoenen. Er doet zich hier echter een historische on verbiddelijkheid voor. De heer Goedhart geeft als zijn oordeel te kennen, dat de C.-G. een bijzondere prestatie heeft geleverd: de over eenkomst overtreft de verwachtingen. Hij merkt op, dat de overeenkomst een basis- accoord is, dat schetsmatig de contouren voor een nieuwe Nederlandsch-Indonesische ver standhouding aangeeft. Voorts vraagt hij wat er met generaal Roëll zal gebeuren; is het niet goed, vraagt spr., hier een voorbeeld te stellen. Eenige controle op den legervoorlich- tingsdienst lijkt hem mede gewenscht. Voorts verklaart hij, dat het hem leed doet, dat betrekkelijk zoo velen uit de verzetsbe weging op het oogenblik de kreet om natio nale zelfstandigheid welke uit Indonesië tot ons komt, zouden willen beantwoorden met bommen en granaten. Het is niet juist de verantwoordelijkheid ln den mist Het onderscheid, dat de heer voor den hongersnood op Madoera te schui- Romme heeft gemaakt lijkt spreker niet juist: I ven op de republiek; deze is het gevolg van Hij had moeten spreken van een Linggadjati 1 mislukten oogst en levensmiddelen konden op een Linggadjati 2 en had moeten verklaren j grond van militaire overwegingen niet wor- Öat hij wilde streven naar een Linggadjati 3. Bpreker geeft te kennen, dat de overeenkomst ■voor hem niet acceptabel is. Aanvulling of Verdere verduidelijking der interpretatie zal haar ook niet acceptabel maken. Mocht het bevel „staakt het vuren" zijn gegeven, dan heeft het niet gebaat, want de troepen der republiek, zeker de ongeregelde, trekken zich er niets van aan. De regeering der republiek oefent op Java, Madoera en Bij Ruwe Handen X «fa Ruwe huid, Ruwe lippen PUROL 30 ct. jPcPtoiin met meer crème-karakter, daarom geliefd door de vrouw. Doos 40 cl Gunstige cijfers van onze mijnen De productie van de Limburgsche mijnen beliep in November 801.423 ton tegen 808.145 ton in October- De lichte terug gang was een gevolg van het kleiner aantal ■werkdagen, namelijk 25 voor November tegen 27 in October. De productie per ■werkdag bedroeg in November 32.057 ton (October 29.931). Het productie-indexcij fer steeg van 67 voor de maanden October en September tot 71 voor November (1938- *=100). Over November werd door de mijnen verzonden voor de binnenlandsche behoefte 607.295 ton, zijnde 1.318 ton méér dan over de voorafgaande maand. De invoer over November uit Amerika bedroeg 130.929 (vorige maand 92.190) ton en uit Duitsch land 98.581 (vorige maand 94.711) ton. In het invoercijfer uit Duitschland is begre pen 26.722 ton bruinkoolbriketten (vorige maand 18 814 ton). Bovendien werd nog uit Duitschland geïmporteerd 35.012 ton kolen voor bunkering van zeeschepen doorvoer binnenvaart (vorige maand den aangevoerd. De aanvaarding van het accoord legt groote verplichtingen op; er zal een einde moeten komen aan het geschimp op de republiek en haar leiders. Het komt er niet alleen op aan het accoord te aanvaarden, maar het ook loyaal uit te voeren. C.P.N.Erkenning Republiek primair De heer De Groot (C.P.N.) verklaart vervolgens de ontwerp-overeenkomst te zul len beschouwen op haar principieele betee- kenis en op haar practische waarde voor den bevrijdingsstrljd voor de menschheid. Hij vraagt of de overeenkomst garandeert, dat er een eind komt aan het chicaneeren, aan het loven en bieden, terwijl het vechten doorgaat. Brengt de overeenkomst de erken ning van de nationaal-democratische revolu tie? De heer De Groot is van oordeel, dat het noodzakelijk is, dat er over de overeenkomst een uitspraak van het parlement komt en wel een positieve uitspraak. Deze dient alleen te gelden de overeenkomst met de zeventien artikelen. Overigens zijn er ten aanzien der notulen twee mogelijkheden: de regeering moet de bindende notulen overleggen of ze bestaan voor ons niet. Spreker verzet zich er tegen het stuk te behandelen in gemeenschap met de memorie en met de regeeringsverkla ring. Met de erkenning der republikeinsche regeer in g staat of valt de overeenkomst. Spreker's fractie maakt haar 6tem afhanke lijk van het ongewijzigd blijven van art. 1 der overeenkomst. Het vraagstuk raakt niet de diepste lagen van het volk. Wat het wel raakt, dat is, dat het volk zijn zonen moet geven voor Indonesië In dit verband betoogt spreker, dat vermindering der troepen van groot belang is. Artikel 14. waarin de republikeinsche regee ring de aanspraken van niet-Indonesiërs op herstel in hun rechten en teruggave van goe deren erkent, acht spreker een groote con cessie der Indonesiërs De overeenkomst moet naar de meening van den heer De Groot den aanvaard, zooals ze daar ligt. Die over eenkomst zal de noodzakelijke rust brengen. De heer Bi er erna (P.v.d. Vr.) verklaart tegenstander te zijn van de overeenkomst van Linggadjati. Afgezien van de bezwaren tegen de overeenkomst zelf voerende tot ontbin ding van het Koninkrijk zal de gevolgde bliek. Dan moet men na zes maanden niet zeggen, dat men niet met haar moet pactee ren. Het staat vast, dat er omstandigheden zijn die de regeering en Staten-Generaal kun nen dwingen een anderen weg te volgen dan in de Grondwet is voorgeschreven. Met de uitzending der C.-G. is een nieuwe fase in getreden, welke twee belangrijke resultaten heeft opgeleverd. Op de eerste plaats het bestand. Ten tweede de basis-overeenkomst. Terecht is dat geschied niet in den vorm van een wetsontwerp Voordat de regeering verder gaat, wil ze er mededeeling van doen aan de Kamer en dat acht spreker volkomen juist. Het betreft hier een politiek accoord en zooals de heer Logemann het zeide: men moet het zien als een acte van pacificatie. Door de ontwerp-overeenkomst is naar sprekers mee ning een begin van uitvoering gegeven aan de beginselen neergelegd in de Koninklijke rede van 7 December 1942. Er zijn nog een aantal vragen en vraagstukken, die een na dere regeling behoeven. Er Is geen enkele aanleiding om te spreken van Linggadjati 1, 2 en 3. De overeenkomst zal naar goede trouw moeten worden uitge legd. Wij, aldus spreker, willen het vertrou wen geven en het winnen. Als wij de overeen komst aanvaarden met den oprechten wensch tot samenwerking met alfe groepen in Indo nesië, dan ben ik ervan overtuigd, dat we een faze ingaan, die stellig moeilijkheden en te leurstellingen zal brengen, maar dat we een toekomst in gaan met een goed perspectief. Daarna komt de minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, de heer Jonkman aan het woord. Met het oog op de vraag naar een grondige beantwoording verzoekt h(j z(jn rede op een later tijdstip te mogen vervolgen. De voorzitter zal den minister daartoe gelegenheid geven in de vergadering van a.s. Donderdag des voormiddags te 11 uur. Dan komt tevens aan de orde behandeling van de hoofdstukken XIII (Overzeesche Gebieds deelen) van de Rjjksbegrootingen voor 1946 en 1947. Horloges nog niet vrij In tegenstelling tot enkele geruchten ligt het, naar wij van bevoegde zijde vernemen, niet in de bedoeling den verkoop van horloges vrij te laten. Aangezien het aantal beschik bare horloges nog zeer gering is en verschil lende bedrijven, waar uurwerken voor den goeden gang van zaken niet gemist kunnen worden, nog niet voor verstrekking in aan merking zijn gekomen, zou het niet verant woord zijn, de distributie, van horloges thans reeds op te heffen. Heemsteedsche scholier voor het Bijzonder Hof De thans 24 Jarige E. P. B. uit Heemstede nam in 1942 vrijwillig dienst bij de Dultsche SS; Dinsdag motiveerde hij deze daad ten overstaan van het Amsterdamsche Bijzondere Hof door te vertellen van de onhoudbare om standigheden thuis en van z(]n wensch „niet langer als rljkelul's zoontje te teren op geld, dat hem niet toekwam". De Jonge vrijwilliger werd eenige maanden na zijn stap naar Rus land gestuurd waar hij als Infanterist in de Kaukasus vlak achter het front dienst deed. Uit het verhaal van den verdachte, die in dertijd zóó uit de Middelbare Schoolbanken in het Dultsche leger verzeild raakte, bleek, dat hij niet al te best overweg kon met de theo rieën. die in dat apparaat voor gewoon golden; een weerzin ook naar voren komend uit de brieven, die hij naar huls schreef. Toen zijn verloftijd voorbij was bleef B. op de terugreis naar het Oosten ln een Duitsch klooster han gen: vandaar wist hi) naar ons land terug te keeren om hier definitief onder te duiken. Het contact met goedmeenende vrienden le verde relaties met de ondergrondsche op. die B. aanvankelijk niet vertrouwde, maar spoedig inzag met een eerlijken jongen te doen te hebben De knaap kreeg de gelegenheid, dit te toonen door eenige illegale karweitjes op te knappen, die niet van gevaar ontbloot waren. Vier getuigen a décharge, waaronder Dr. A. v. Leusen. uit IJmulden, telden uitvoerig alles wat zy wisten over den H.B.S.'er. Mr B. J. Besier, de advocaat-fiscaal stelde de vrywilllgheid van verdachte's dienstneming voorop, maar als tegenwicht liet hy de bij zondere omstandigheden gelden, hoewel hy niet kon meegaan met de meening van den IJmulder geneesheer aangaande B.'s vermin derde verantwoordelijkheid op het moment van de gewraakte dienstneming. Ook vormde de ondergrondsche activiteit van verdachte na zyn desertatie voor mr. Besier een belangrijk te genwicht, zoodat hy tenslotte eischte: een 25 976) - De mijnwerkersstaking in de Vereenigde I procedure onmogelijk lelden tot 't gewenschte Staten veroorzaakte een uitval van c.a. doel: het verzekeren van goede betrekkingen 70 000 ton Amerikaansche kolen (over Oc- i tueschen de volken van Nederland en Indie. tober ontving Nederland c.a. 107.000 ton te Het accoord ia onuitvoerbaar. Tei..:f ais gevold van da aeelirdfntUllinaJ.l Pt boor aoojganjal (C.PJkJ betoogt. Grieksche regeeringstroepen en gendarmes zijn in vóortdurenden strijd gewikkeld met opstandelingen aan de Grieksch Joegoslavische grens, die, althans volgens Grieksche regeeringskringen, steun krijgen uit Joegoslavië. De foto toont Grieksche artillerie in stellingvurend op den berg Tneza, die fooz de. bandieten beheerscht wordt. 1-Jarige voorwaardeiyke straf, zonder aftrek van de preventieve hechtenis, echter met drie Jaar proeftijd en ondertoezichtstelling. Voorts vroeg de advocaat-fiscaal 6 Jaar ontzetting uit de belde kiesrechten, en voor denzelfden tijd ontzetting uit het recht om bij de gewapende macht te dienen en om openbare ambten te bekleeden. Behalve deze scholier stonden Dinsdag eenige lieden uit Haarlem en omgeving voor het Hof terecht, waarvan de eerste H. L een 20-Jarlge automonteur als 17-Jarige Jongen volgens de tenlastelegging dienst nam by de Dultsche Oorlogsmarine Het verhoor van verdachte bracht aan het licht, dat zijn Duitsch-georiën- teerde opvoeding hij bezocht de Dultsche school aan het Prlnsenbolwerk te Haarlem en schaarde zich later onder de vanen van de Hitlerjugend mede schuld was aan zyn af dwaling. Volgens den beklaagde wilde hy graag machinist worden op een sphlp; propa gandafilms over de Dultsche marine waren sterker dan de vermaningen zijner moeder en zoo teekende hij ln den zomer van 1943 voor de „Krlegsmarine". De automonteur ging va ren op een onderzeeboot jager: eerst het IJzeren Kruis en later het „Grossjagd-abzeigen" vielen hem ten deel, volgens den verdachte uit hoofde van zijn aantal dienstjaren, welke uitlating ech ter bij het Hof weinig geloof vond. De advocaat-fiscaal vond het feit zeer ern stig. maar wilde de Jeugd van dezen verdachte als verzachtende omstandigheid aanmerken: hy vroeg vijf Jaar Rijkswerkinrichting met af trek. De verdediger zag het milieu waarin zijn cliënt opgroeide als de voornaamste schuldige en drong er bij het Hof op aan, de omstandig heden te laten overwegen by het vellen van een vonnis. Kantoorbediende-kunstschilder-hulp-land- wachter Deze carrière bracht den Haarlemmer C H. G. ln het verdachtenbankje, waar hem ten laste werd gelegd, dat hij ln laatstgenoem de functie van September '44 tot April '45 de spooriyn AmersfoortApeldoorn heeft helpen bewaken. Verdachte verdedigde zich ter zitting met te vermelden, dat hij ln 1944 pertinent geweigerd heeft te teekenen voor de SS wat den president Mr J. R van Vught deed uitroepen: „Veel verdienste zat daar niet In. want dat was vlak voor het eind van den oorlog." Mr. Besier eischte, verdachte schetsend als „een brood-NSB'er. die blijkbaar geschikt was om leiding te geven" drie jaar gevangenisstraf met aftrek De raadsvrouwe begreep niet. waar om deze man voor het Hof terecht moest staan en bepleitte clementie. Ook H V een 33-.1arige kantoorbediende uit de Spaarnestad. werd er van verdacht, als hulp- landwachter dienst te hebben gedaan, eveneens voor bewaking van de spoorlijn Amersfoort Apeldoorn. Als ambtenaar van Maatschappelijk Hulpbetoon kreeg hij omstreeks Dollen Dinsdag „onbepaald verlof" uit deze functie: zyn nauwe relaties met de N. S B. die réeds uit 1933 dateerden brachten hem bij de Land wacht. waar hij echter steeds den aandrang om SS'er te worden wist te weerstaan. Mr. Besier noemde verdachte ..niet al te snugger", een 2 1/2 Jarige opsluiting in een Rykswerklnrichting zou dan ook in dit geval op haar plaats zijn. naar zyn oordeel Mr. Hoog meende op psychiatrische, humane en juridische gronden aanspraak te mogen la ten gelden op een straf voor verdachte, die ge- ïyk staat aan het voorarrest. De Bloemendaalsche automonteur G. Z., ge boren ln 1922 sloot de rij van zaken uit onze omgeving. De tenlastelegging tegen hem ver meldde. dat hy ln 1941 zich bij het ..Vrijwilli gerslegioen Nederland" geschaard had. en voorts dat hy in de drie daaropvolgende Jaren als NSKK'er voor de Dultsche legers gereden had De eisch luidde hier 2 1/2 Jaar Ryks werklnrichting. Wegens de ontsnapping van verdachte J. A B te Haarlem, moest zyn zaak voor onbepaal- den tyd worden uitgesteld. Volgende week Dinsdag om 10 uur zal het EqI la de behandelde gevallen uitspraak doen. beschikking van Nederland worden ge steld. Het behoeft geen betoog, dat de politie ke zuivering van het Nederlandsche volk alleen dan zinvol is, indien zij plaats heeft, terwijl de indrukken van de tijdens de be zetting gepleegde misdrijven en misdra gingen nog niet door het verloop van den 'tijd zijn vervaagd. Met het moreel verval uit de bezettingsjaren moet zoo spoedig mogelijk worden afgerekend, opdat een ge louterd volk zonder de lasten van het ver leden met zich mede te sleepen alle krach ten kan wijden aan den opbouw van zijn toekomst. Het thans ingediende ontwerp van wet tracht een oplossing te geven voor het tweede gedeelte van het vraagstuk der po litieke delinquenten: de versnelling der be rechting. Een eenvoudiger procedure Het ontwerp bevat in de eerste plaats bepalingen met betrekking tot den proces gang bij den Bijzonderen Raad van cassa tie en de Bijzondere Gerechtshoven. Daarnaast opent het ontwerp de moge lijkheid van een zeer vereenvoudigde wijze van afdoening van strafzaken. Een daar voor aangewezen raadsheer kan in derge lijke gevallen bij eenvoudige beschikking straf opleggen, na den verdachte en diens raadsman te hebben gehoord. Meer kamers per Hof, Behalve de hierboven aangegeven processueele bepalingen bevat het ont werp regelingen van organisatorischen aard. Voorgesteld wordt het aantal raadsheeren per kamer der Bijzonde re Gerechtshoven van vijf op drie te rug te brengen. Hierdoor wordt de mo gelijkheid geopend, zonder tot uitbrei ding van de zittende magistratuur over te gaa^, het aantal kamers per Hof te vermeerderen. Daarbij dient te worden bedacht, dat door personeelsgebrek een evenredige uit breiding der parketten en griffies niet kan worden verwacht. Teneinde hierin eenigs- zins te voorzien, wordt de gelegenheid ge schapen om officieren-fiscaal, substituut officieren van justitie en substituut-grif fiers bij de arrondissements-rechtbanken tot onderscheidenlijk waarnemend advo caat-fiscaal en waarnemend griffier bij de bijzondere gerechtshoven te benoemen. Teneinde alle beschikbare middelen aan te wenden, worden thans reeds zaken, die feitelijk door de bijzondere gerechtshoven behooren te worden behandeld, naar de Tribunalen verwezen- Nieuwe mogelijkheid voor Tribunalen. Behalve mogelijkheden tot versnelling der afdoening regelt het ontwerp in de derde plaats een aantal onderwerpen, die voor een goede rechtspleging van gewicht zijn. Vermeerdering van het aantal aan de Tribunalen toe te wijzen zaken als gevolg van het feit, dat hun thans zaken worden toegewezen, die feitelijk door de Bijzon dere Hoven moeten worden behandeld maakt het noodzakelijk hun de mogelijk heid te geven tot het opleggen van meer gevarieerde maatregelen dan waarover zij tot heden beschikten. Het ontwerp schept derhalve de mogelijkheid voor de Tribuna len om den maatregel van interneering voorwaardelijk op te leggen. Preventieve hechtenis. De overstelpende massa van gedetineer den en de buitengewoon moeilijke omstan digheden hebben het noodzakelijk gemaakt, bij het besluit politieke delinquenten 1945 de beslissing omtrent de bewaring geheel in handen van het openbaar ministerie te leggen. Een goede rechtsbedeeling brengt echter mede, dat de noodzaak van preven tieve hechtenis door den rechter beoor deeld wordt. Hoewel ook thans nog de practische bezwaren niet moeten worden onderschat, wordt het toch niet langer on mogelijk geacht, een rechterlijke controle, méts in zeer soepelen vorm, in te voeren. Het ontwerp regelt derhalve de wijze waarop door de gedetineerden hun invrij heidstelling aan den rechter kan worden verzocht. Daar het ontwerp uitgaat van de ge dachte, dat dubbele berechting door de Bij zondere Gerechtshoven eenerzijds en door de Tribunalen anderzijds slechts bij hooge uitzondering mag plaats vinden, was het noodzakelijk ook den Hoven mogelijk te maken om den verdachte ernstig in zijn vermogen te treffen. Tenslotte bevat het ontwerp een aantal verbeteringen in de op de bijzondere rechtspleging betrekking hebbende wette lijke bepalingen van ondergeschikten of technischen aard. Het uit acht personen bestaande denazifl- catiehof heeft den beroemden Duitsch en orkest leider Dr. Wilhelm Furtwaengler. gezuiverd van de beschuldiging, dat hij gesympatlseerd zou j hebben en nauw verbonden zou zijn geweest met Hitler's Nazipartij, j Na een bespreking, die twee en een half uur duurde, verklaarde het hof. dat de grijze dirigent „in naam" verschillende posten onder de nazi's had beezt. doch dat hij in werkelijkheid een „vrije kunstenaar" was. die geen betrekkingen met de Nazipartij onderhield. Door onbekende oorzaak Is in Pearl Har bour een brand uitgebroken ln twee drijvende doken, waardoor uitrusting en voorraden deze groote marine-basis in gevaar kwamen. De intense hitte verhinderde elke poging om droogdokken te vrehalen en het vuur sloeg c op een hoeveelheid olie die aan de wal lag op geslagen. Door dat de marine snel ingreep en duizenden tonnen schuimbluschmlddel op de vuurzee stortte werd een verdere catastrophe vermeden. Na anderhauf uur was men de brand meester. De schade bepaalde zich hoofdzakeiyic tot de dokken. De Amerikaansche hoofdgedelegeerde War ren Austin verklaarde, dat de Algemeene Assem blee der UNO haar moeilijkste problemen had opgelost en de organisatie der Vereenigde Vol keren tot essentleele werkelijkheid had gemaakt In een toespraak tijdens de slotzitting van de Algemeene Assemblee, welke het besluit vormde var. 53 dagen van beraadslaging, zeide Austin, ..deze zitting heeft de kracht van de Algemeene Assemblee bewezen". Hij prees de eensgezind heid der groote mogendheden ten aanzien van de belangrijke kwestie van reglementeering en vermindering der bewapeningen en wees op do kracht van de kleine naties om de besluiten in de goede richting te beïnvloeden. De Andalusische express ls gisteren op weg van Malaga naar Algeciras. nabij het dorp Clno Cases op een goederentrein geloopen. Verschil lende wagons sloegen om en volgens de eerst* berichten zijn 14 personen gedood en vele ge wond. Uit Madrid en Alcazar de Sanjuan zjjn hulptreiaea vertrokken.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2