f Een I prachtgeschenlt met I Kerstmis „Laaf ons elkaar niet critiseeren MêÈ Een kampeercentrum in Bloemendaal? Otto de Kat: schilder van eenvoudige motieven Nieuwe bonnen Kort en Bondig^) Generaal Guillain de Bénouville sprak in Haarlem Voor een publiek, dat van het begin tot het eind geboeid bleef, hield Dinsdagavond de Ge neraal Guillain de Bénouville ln het gebouw van de Vereenlglng van Vrijzinnig Hervormden, een lezing georganiseerd door „Les conféren ces frangalses" over „L'armée secrète ou le. vral visage de la réslstance" Onder het gehoor bevonden zich tal van vooraanstaande figuren, onder andere Dr. J E.1 Baron de Vos van Steenwijk. De generaal werd Ingeleid door Jhr. Mr. C. j J. A den Tex, die er op wees, dat de generaal niet alleen een groot militair, maar tevens een groot schrijver en spreker ls. Daar heeft een leder zich tijdens de lezing ten volle van kun nen overtuigen. Général de Bénouville begon met te vertel len, hoe hij van zijn vier en vijftigste missie buiten Frankrijk terugkwam ln zijn land, dit maal in uniform, want het was Juni 1944 en de ondergrondsche strijd was voorbij ln Zuid- Frankrijk Hij vertelt van zijn eigen avonturen, maar Iedere eigenwaan ls hem vreemd, want ln al zijn verhalen komt slechts één ding naar vo ren, da glorie van het verzet. HIJ vertelt over zijn vrienden, zijn vrienden van het verzet, Chevance, Fresnay, Teltgen, over anderen naamloos en onbekend, die het leven lieten. Over hen die leven met blijden trots, over hen die stierven met een ontróe renden eerbied. Hij beschrijft de ontzaglijke organisatie van de Fransche Réslstance om te laten zien hoe diep zij geworteld was in alle lagen van het volk en hoe zij gedragen werd door de verbe tenheid van communist en royalist, van direc teur en arbeider, die samen vochten ln het duister. HIJ spreekt over de Dultschers en over hun Generaal Guillain de Bénouville. Gestapo met vlijmenden Franschen spot. Over 'hun groene hoedjes, hun te lange regenjassen en vooral over hun langzaamheid van begrip. De Bénouville zou geen Franschman zijn en ook waarschyniyk niet meer leven, als hij den humor niet gezien had in den bitteren strijd. HU hanteert dezen humor met een meester schap, die zijn publiek doet schaterlachen, als hy vertelt, hoe hij moest verschijnen voor een Vlchy-gerechtshof, bëschuldlgd van steun aan een vreemde mogendheid. HIJ zegt: „De be schuldiging was zoo lang, dat ik op het laatst den griffier toeriep: Mynheer zeg mij niet, dat lk ook myn grootmoeder vermoord heb, die twee Jaar voorcfat lk geboren werd, gestorven ls. Ik zou het niet kunnen dragen". Hij vertelt, dat hy zoo verontwaardigd was. dat men hem liet staan, dat hij van een moment, dat zijn bewakers niet opletten, gebruik maakte om een De broodprijs te Haarlem Verhooging met 1 cent? Zooals wij mededeelden is eenige weken geleden door vrijwel alle bakkers in Haar lem en omstreken de broodprijs met 2 cent verlaagd. Eén bakkerij was er mee begon nen, hetgeen tengevolge had, dat de an dere zaken uit concurrentie-overwegingen volgden. Inmiddels is de mededeeling uit den Haag gekomen, dat de regeering voor het brood minimum- en maximumprijzen heeft vastgesteld. De laagste prijs is één cent hooger dan de prijs die nu algemeen te Haarlem berekend wordt. De regeling zal 23 December, dus aanstaanden Maandag, ingaan. Er is evenwel nog onzekerheid hoe de broodprijs te Haarlem zal worden. Ons werd medegedeeld, dat de bakkerij, die on langs de prijsverlaging het eerst invoerde, aanvankelijk verklaard heeft, dat zij wel genegen zou zijn den prijs met één cent te verhoogen en zich dus aan den mi nimumprijs te houden, mits de Haarlem- sche coöperaties op zich wilden nemen om het komende jaar geen dividend aan hun leden uit te betalen. Tegen inwilliging van dit verzoek bestaat bij de coöperaties even wel bezwaar. Nader vernemen wij, dat deze bakkerij, hoewel zy zelf tegen prijsverhooging is, tot de overtuiging gekomen is, dat zij wel ge dwongen zal zijn zich te houden aan den minimumprijs, omdat anders maatregelen van regeeringswege genomen zouden wor den. Voor a.s. Maandag zullen de andere Haarlemsche bakkers nog een vergadering houden om een beslissing in deze aangele genheid te nemen. Zuinig met electriciteit Nog steeds diefstal van stroom De directie van het Provinciaal Electri- citeitsbedrijf van Noordholland deelt ons mede, dat er nog steeds in het verzorgings gebied van het bedrijf a-sociale elementen zijn die zich aan diefstal van stroom schul dig maken. Opsporingsambtenaren zijn actief werk zaam om deze gevallen aan het licht te brengen en vele overtredingen werden reeds achterhaald. Bij het constateeren wordt streng opge treden. Het is wegens de benarde kolenpositie van ons land noodzakelijk dat zoo zuinig mogelijk met electriciteit wordt omgegaarv In dit verband vraagt de directie de me dewerking van verbruikers tot beperking van het stroomverbruik. Men wake tegen noodeloos verbruik! Aanbesteding van militaire werken De eerst aanwezend Ingenieur der Genie in Haarlem heeft gisteren eenige militaire wer ken aanbesteed. Het eenjarig onderhoud van bij het Ministerie van Oorlog in gebruik zijnde ge bouwen in Bloemendaal, Velsen en Beverwijk, had als laagste inschrijfster de Fa. N. Coblenz te Haarlem met f12.125. De fa. de Graaff uit Haarlem was de laagste voor het eenjarig onder houd van de Rlpperdakazerne met f 17.873. Voor het eenjarig onderhoud van de werken en mili taire gebouwen in Velsen en Uitgeest, was de Fa. P. G. Buur te Haarlem de laagste met f 9700. Er was maar een inschrijver voor het eenjarig onderhoud van de beplantingen op het terrein van de kazerne te Haarlem, nameiyk S. Pool te i Haarlem met f 3336. Het kazerne-onderhoud aan den fcouctenhorn kreeg als laagste inschryver H. J. de Vries te Haarlem met f 12.400. Het onderhoud van militaire gebouwen en wer ken ten Oosten van Haarlem en den Haarlem mermeerpolder heeft als laagste inschrijfster de Fa. Coblenz met f7890. Voor het inrichten van een kazernement voor een brigade Marechaussee In Haarlem was de Ba. G1 ij steen het laagste met S 14.806,60, leegen stoel te pakken, die achter de rechtersta- fel stond en zich daarop te lnstalleeren. Que voulez-vous alors, ik kon toch niet blijven staan. Het Hof. kennelijk onder den Indruk van zooveel zelfbewustzijn, sprak hem vrij. Aan het eind van zijn lezing zegt hij: ..Men vertelt my. dat Frankryk arbeidsschuw. cor rupt en verpolitiekt ls. en dat de zwarte markt bloeit Ik zeg U: de Franschen vochten vrijwil lig tot het einde van hun krachten om de be schaving voor den ondergang te behoeden, en wat ge ook zeggen moogt. in Frankrijk is vrij heid op het oogenbllk Frankrijk moet zyn oude plaats weer Innemen, want anders ls er een bres geslagen ln het bolwerk der bescha ving. Laten onze «volkeren, die samenvochten voor hetzelfde doel, elkaar niet critiseeren, maar samenwerken, want het doel ls nog niet bereikt." Een groot generaal, een groot spreker, maar bovenal een groot mensch. Volksconcert der H.O.V. In Mozart's Symphonie no. 35 (K.V. 385) heerscht de stemming eener Serenade. Dit is niec verwonderlijk, want ze bestaat uit vier deelen der Serenade in D. gr. t., die Mozart ter eere van de Salzburger burgemeesters familie Haffner schreef. Mozart schrapte de Marseh het openingsstuk en een der beide Menuetten en bracht ze toen te Weenen als Symphonie ten gehoore. Het eerste Alle gro begint, evenals een vroeger geschreven Symphonie in D no. 31 met een in dit geval over twee octaven uithalend unisono der violen, den in Frankrijk geliefden „pre mier coup d'archet" en dit hoofdthema, voor zien van verschillende contrapunten, be- heerscht het Allegro geheel. In het hoofd thema der Finale herkent men Osmin uit „Die Entführung", waar hij zingt „Ha, wie will ich triumphieren". Mozart werkte toen ln 1782 juist aan deze Opera Andante en Menuet zijn eenvoudig en zonder diepte. In de uitvoering hadden we wat meer preci sie, wat het samenspel der strijkers in de snelle figuren betreft, gaarne aanvaard. De mezzo-sopraan Rélie Rimathé droeg met het orkest Haydn's Cantate „Ariadne auf Naxos" voor. Haar stem klonk niet in alle registers en sterktegraden helder, maar bij wijlen toch voortreffelijk en haar voordracht deed de lengte van het stuk vergeten. Het or kest speelde zijn althans voor de blazers moeilijke partij correct. Van Schubert's „Unvollendete" goot het onvolprezen Andante weer zijn verkwikken- den balsem met volle stroomen over ons uit, vooral dank zij het schoone spel der hout blazers. Het eerste hoofddeel ging voor mijn gevoel te traag; er zat noch gang. noch fel heid in. K. DE JONG. „Herman Heyermans" Nogmaals hebben wij in den Stadsschouw burg adspirant-erfgenamen aan het werk ge zien, ditmaal niet ontsproten aan den geest van Emile Zola, maar aan dien van J W. van der Heijden Jr. en Henk Bakker. Het was de vereeniging „Herman Heyermans". die hun blijspel onder den titel „Haar laatste wil" vertoonde. De schrijvers vonden het gegeven van de twistende en elkaar naijverig beloerende fa milieleden blijkbaar niet voldoende, en kon den geen weerstand bieden aan de verleiding van het stereotiepe kluchtspelpaar: de pan toffelheld en zijn kwaaie Xantippe. Gelijk pleegt te geschieden wij zagen het een paar dagen geleden nog weer bij de Groningers wordt de sukkel opgestookt om onder de plak vandaan te komen, en dit gelukt hem dan ook met behulp van den drank. „Herman Heyermans" bezit het voorrecht, over een acteur te beschikken, voor wien het grappig uitbeelden van zulk een figuur een kolfje naar zijn hand is. Zoodra deze meneer Groen zijn entree maakte, laaide de hilariteit op en was het succes van den avond ver zekerd. Het was dan ook een zeer koddig manneke! Ook het overige «pel, waarin twee geheim zinnig doende notarisklerken het detective element brachten, was ln bescheiden klucht- speltoon goed verzorgd en de puzzle, wat er in het testament stond, bleef tot het einde bewaard. Zoodat leden en donateurs aan dit amusement een genoeglijken avond hebben gehad. H. G. CANNEGIETER. DE DISTRIBUTIE Donderdag 19 December. Nieuwe bonnen afhalen. Haarlem, Vleeschhal: Rest. W. 8.30—12.15 en 14.00—16.45 uur. O verveen, Geb. Domi: T—Z, 9—1 en 24 uur. Schoenenbonnen. Haarlem, Vleeschhal, G, H, I. Bcnnebroek, Gemeentehuls: 9.30—12 uur. Burgerlijke Stand HAARLEM. 17 December 1946 BEVALLEN: 14 Dec.. J. A. Scheellngs—Block, d.; H. Lijs—Troost, d.: 15 Dec,. F. Meilof—Rin- sema. z.; B. Klumper—BIJnsdorp, d.; 16 Dec., M. Wiedljkv. Houten, d.; H. W. v. d. Woude— Kemp, z.; M. S. v. Driel—v. Dam. z.; G. E. d. Weers—Castten, d.; G. A. LammereSchmidt, d.; E. C. Lammerse—v. Rooijen, z.; R. E. v. Gennip Mettes, d.; A. M. MarchandMooienaar, d.; C. J. Schreuder—d. Gans, d.; 17 Dec., P. J. M. LampDriessen, z. GEHUWD: 17 Dec., K. J. Hallebeek en B. Woudsma; T. Twiest en S. A. v. Herwaarde; J. Bossers en W. v. d. Tuin: A. Dercksen en S. Spanjer; P. J. Oors en G. B. Steenstra; A. Smits en A. G. Verhage. OVERLEDEN: 15 Dec., A. C. Nljenlhuls, 3 m., Thorbeckestraat; J. C. S. M. v. Ammers—Men- ÉKl Evenwichtskunstenaars op de schaats duiken overal op; de ijsbanen in ónze omge ving, die te klein zijn voor de harde rijders" vormen een waar lustoord voor de lieden, die het kalmer en sierlijker willen probeer en. Teraardebestelling van dr. W. ten Boom In tegenwoordigheid van zeer veel belangstel lenden is op de Noorderbegraafplaats te Hilver sum het stoffelijk overschot van dr. W. ten Boom. in leven predikant in algemeenen dienst bij de Nederl. Herv. Gemeente, ter aarde be steld. Onder de aanwezigen bevonden zich vele predikanten, onder wie ds. A. A. van Ruler, als vertegenwoordiger van het moderamen van de generale synode der Nederlandsche Hervorm de Kerk, vertegenwoordigers van den raad Kerk Israel, van de Vereeniging voor Israel, van het interkerkelijk comité voor evangelisatie, uit den kring van missionarissen onder de Joden en van de christelijke padvinderij. SCHEEPVAART K. N. S. M. Orana, 13 Dec. van Gibraltar n. Amsterdam. Hercules. 15 Dec. van Gibraltar n. Antwerpen. Orpheus, 16 Dec. van Valencia naar Rotterdam. Roelf, 15 Dec. van Oporto naar Ant werpen. Rose Marie, 17 Dec. te Amsterdam. Nederland. Saparoea, 10 Dec. van Batavia naar Amsterdam. Roepat, 13 Dec. te Bombay. Noord Brabant, 15 Dec. van Cebu naar Los Angeles. Vinke en Co. Nacella, 16 Dec. te Curasao. wysmaller, Sleepboot Stentor 16 Dec. van Vltssingen naar Amsterdam, sleepend de trawler Haarlem. K. P. M. Boissevain, 16 Dec te Southampton. Kon. Holl. Lloyd. Salland (uitreis), 14 Dec. te Buenos Aire®. Oosterbeek (thuisreis), 16 Dec. van Montevideo. Conferentie te Den Pasar vanochtend geopend Gistermorgen arriveerde dr Van Mook op een militair vliegveld op Zuid-Bali, waar een militaire eerewacht stond aangetreden. 's Avonds heeft een besloten vergadering van de regeeringsautoriteiten en de afge vaardigden onder voorzitterschap van dr. Van Mook plaats gehad. Hedenochtend om 9 uur werd de conferentie van Den Pasar officieel geopend. Amsterdamsch kantoorgebouw in vlammen Door onbekende oorzaak brak Dinsdag brand uit in perceel Keizersgracht 756 vlak bij de Utrechtsche straat in Amster dam, waarin acht kantoren zijn gevestigd. De brand ontstond op de eerste étage, waar een kamer van de Bijbelkiosk is gevestigd, waarin zich blijkbaar niemand bevond. Het personeel van „Vrij Nederland", dat haar kantoor heeft op de tweede étage, werd althans niet gewaarschuwd en bemerkte den brand toen de rook daar doordrong. De brandweer had het vuur vrij spoedig, nadat de eerste straal water het vuur werd ingespoten, onder bedwang. Toen was ech- Een initiatief-voorstel van het raadslid U. Hempenius Het raadslid U. Hempenius te Bloemen daal vindt het noodig dat de gemeente Bloemendaal, in verband met haar finan- cieelen toestand, uitziet naar middelen om meer inkomsten te verkrijgen. „De gemeen te bevindt zich in denzelfden toestand als een familie welke achteruitgegaan is en nu in een te duur huis woont. Om nu toch het mooie huis te kunnen blijven bewonen, worden er paying guests in huis genomen" zoo schrijft hij aan het college van B. en W. en den raad. Vele Nederlanders zouden graag met va- cantie gaan, maar er is gebrek aan hotels en pensions. Bovendien zijn de prijzen voor zeer velen te hoog. Bloemendaal heeft zijn hotels „Van Ouds het Raadhuis", „Zomer- zorg" en „Duin en Daal" verloren. De heer Hempenius wil nu in Bloemen daal een kampeerdorp stichten, behoorlijk voorzien van alle gemakken, dicht bij iedere tent. Hij somt op; waterleiding, elec triciteit, toiletten, waschgelegenheden, een groote hulpkeuken, ijskasten voor-algemeen gebruik, een kampeerplaats voor auto's en andere vervoermiddelen, enz. Het kamp. ter de eerste étage, waarop zich aan de achterzijde het kantoor van een advocaat dat^ook ^behoorlijke verharde ^voetpaden bevindt, reeds geheel uitgebrand, terv^jlI fifi ifiH fi| SSSiA de tweede étage aan de achterzijde flinke en de derde geringere schade opliepen. Op de tweede verdieping waren vele admi- nitratieve bescheiden van het weekblad verloren gegaan. PROF. VAN LOON KOMT VOOR HET TRIBUNAAL. De oud-president van den Hoogen Raad. Prof. Mr. J. van Loon, zal over eenigen tijd terechtstaan voor het Tribunaal te 's-Gravenhage. Voor de stille armen te Heemstede Sedert de vorige verantwoording heeft het Comité voor de Stille Armen te Heemstede nog de volgende bijdragen ontvangen. N. N. 25,—; Mevr. v. d. W. v. di. A 10,—; G. C. K. 5,—; P. J. v. d. H. 3.50; Mevr. H. R.E. 2,50; Mej. F. N. levensmiddelen; Mevr. E. C. J. D. 2,50. Mevr. K. 2,50; H. W. B. 5,—; D. J. B. 5,—; Mevr. Wed. Dr. L. J. A. B. v. B. 2,50; Mevr. P. W. A. W. 50,—; Mevr. G. C. A. v. d. H.—S. 2,50; T. C. <L H. 10,—; H. W. d. J. 1-0,—; P. H. K. S. 50,—; Mevr. A. C. v. L. 10,—; J. H. O. 2,50; Mevr. C. F. J. S v. d. H. 2,50; Mevr. J. M. E. v. S T. 2,50; Mevr. B.—L. 10,—; Mevr. A. van S. 2.50; G. F. 10.—; C. A. v. M. 10,—; D, B. 5,—; A. v. W. 10,—; C. T. 50,—; W. J. V. 2,50; Mevr. M. v. M. 10,—; N. N. 50,— en alle beetjes helpen 5,—. Het comité hoopt dat nog velen zullen bij dragen aangezien de ontvangsten tot heden ver beneden die van het vorig Jaar blijven. De penningmeester van het comité de heer A. van Wingerde zal gaarne bijdragen in ont vangst nemen te zijnen huize Antonis Duyck- laan 12 of ten Raadhuize. Zijn gironummer is 15 3 3 08. SALARIEERING VAN HET GEMEENTE- PERSONEEL. Het is bekend, dat de regeering maatregelen in voorbereiding heeft ter verbetering van de financieele positie van het rijkspersoneel, neer komende op een salaris of loonsverhooging van ongeveer 10 Naar wij vernemen stelt het ge meentebestuur van Heemstede zich op het standpunt, dat dezelfde maatregelen als voor het rijkspersoneel in het algemeen ook voor het gemeentepersoneel getroffen behooren te worden en het ligt ln de bedoeling van B. en W., na het verschijnen van het besluit van de ninga, 62 j„ Kamperlaan; C. Zijlstra, 19 j., Djaim- regeering, zoo spoedig mogelijk een voorstel aan bistraat; 16 Dec., J. M. B. v. Vlijmen, 61 j„ Kam- j den raad te doen, tot toepassing van zooveel perlaan; A. Eberst, 41 j„ Thomsonlaan. jmogelijk gelijke maatregelen. Otto de Kat (Kunsthandel Liernur, Den Haag) zoekt en vindt zijn motieven in de naaste omgeving. Een lezend vrouwtje, een strijkster, een bloementuil op een- kast, een eenvoudig stilleven met een koffiekan, een kamer in volle zomerzon, allemaal dingen, die zoo vol van schoonheid kunnen zijn, dat een schilder waarlijk zijn huis niet behoeft te verlaten. Schoonheid bloeit overal. Hij wisselt dit al les af met bevallige damesportretten waarin zijn eenvoudige techniek in fraaie kleuren iets bijzonders weet te bereiken. Belgische invloeden zijn onmiskenbaar, zoo als blijkt uit zijn „Dichteres 9". maar er breekt op meer dan één plaats toch het eigene door het kleurengamma heen en dan is het op merkelijk hoe in de doeken waar zulks het geval iö. een sterkere kleur zich opdringt en tóch een algemeene tonaliteit bereikt wordt waarin het contrast weinig schaden kan. Grooter tegenstelling in kleur dan in „Klap rozen" en „Dichteres" is nauwelijks denkbaar toch is in beiden de eigen werkwijze aan- Het stefkkleurige „Zomerkamer" is beter dan het wel wat oppervlakkige „Bij de Kachel". Een der beste doeken is „Het gele hoedje 5", een portret, dat zonder de gewild- moderne allure, die en vogue is, alles bezit wat het uit vele andere doet herkennen met zijn gedempte, bezonken kleuren. Ook het puntige „Lezende vrouw 4", pittig van manier is opvallend van kleur. Ik heb er slechts de bedenking bij, dat het figuurtje wat klein aandoet in de ruimte. Overigens zwemmen er fraaie kleuren in dit schilderijtje. Reeds eerder vielen mij De Kat's aquarel len op tijdens de expositie in het Stedelijk Museum te Amsterdam. „Jasmijn en Ridder spoor 24" moge dan minder vol van toon zijn, het is handiger geaquarelleerd dan de andere, maar ook minder representatief. In „Dorre bladeren 21" en „Stilleven met glas 23" zit weer het typeerende zijner werk manier. de fijne toon. en wel het allermeest in „9 Tinnen Bord" Daar Is een „Dressoir- tje", waarvan ik veel kan waardeeren. maar waarin mij hindert het dwergachtige van een stilleven, dat ver beneden de natuurlijke moet hebben, zou onder toezicht moeten staan van een paar kampbeheerders, die de kampbewoners in veel behulpzaam kun nen zijn. In het midden van het kamp zou een cementen vloer moeten komen als amusementscentrum voor volksdansen, mu ziekuitvoeringen, enz. De voorsteller meent, dat voor dit doel een terrein van 4 a 5 H.A. gewenscht zou zijn. Daar zouden wel 1000 tenten kunnen staan. Hij wil evenwel beginnen met een proefkamp van 200 tenten op een terrein aan den Zeeweg, bij de Bladhoop, achter den daar gebouwden verdedigingsmuur. Voor de inrichting daarvan zou f 25000 a f 30.000 noodig zijn. Als kampeergeld zou hy f 1.per nacht per persoon willen la ten betalen. Rekent men op een bezetting van 75 der tenten gedurende 90 dagen in den zomer, dan zou dat een bedrag op leveren van f 135.000. Indien spoedig met den aanleg van het terrein begonnen zou worden, zou het reeds Verkrijgbaar bij eiken „PhiliShave" handelaar KI I>H1U« VERK00P-MU *00» NEDERUNO - EINDHOVEN (Adv.) 53—1 melk 53—2,. 53—3 melk.. 531 vleesch 532 vleesch 531 algemeen 532 algemeen 533 algemeen in den aanstaanden zomer geëxploiteerd kunnen worden. Door inschakelen van den A.NW.B., „Vreemdelingenverkeer" en kampeercen- trales. zou bereikt kunnen worden, dat het terrein in het bijzonder ten goede zou ko men aan landgenooten in de Oostelijke provincies. Zoo'n kampeerdorp zou voor den Bloe- mendaalschen middenstand veel voordeelen kunnen opleveren- Later zou overwogen kunnen worden of er ook winkels in het kamp opgericht moeten worden. De voorsteller verzoekt den raad aan Publieke Werken op te dragen een plan voor zoo'n kampeerdorp te laten ontwerpen. In zijn toelichting wijst de heer Hempe nius er nog op, dat er voor het soort kam peerders die hij op het oog heeft aan de geheele kust van Huisduinen tot Rockanje geen gelegenheid is om te kampeeren. Verder .deelt hij mede dat zulke kam- peerdorpen in Amerika veel succes hebben. EEN DUBBELE LIJST. Bonkaarten Ka, Kb, Kc 701 (strook no. 1): 531 brood800 gram brood 532 brood400 gram brood 531 boter 125 gram boter 532 boter 125 gram margarine of 100 gram vet 533 boter 250 gram margarine of 200 gram vet 4 iite^ melk 3 liter melk 100 gram vleesch 400 gram vleesch 200 gram kaas 100 gram suikerwerk 1 ei 534 algemeen 750 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gram jam stroop enz. 53lb reserve ....1500 gram brood 53lc reserve 800 gram brood 532b reserve 200 gram kaas Bonkaarten Kd, Ke 701 (strook no. 1): 541 brood800 gram brood 541 boter 250 gram boter 542 boter 125 gram margarine of 100 gram vet 541 melk 12 liter melk 54—1, 542 vleesch 100 gram vleesch 541 algemeen 100 gram kaas 542 algemeen 100 gram suikerwerk 54—3 algemeen1 ei 544. 545 algem. 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam stroop enz. 54ld reserve 800 gram brood 54le reserve 500 gram rijst, kinder meel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits. Tabaks- en versnaperingskaarten: T 63, T 64 2 rantsoenen tabaksartikelen V 64 200 gram chocol. en/of suikerw. X 632 rantsoenen tabaksartikelen X 64 100 gram chocol en/of suikerw. Bonkaarten Ma, Mb, Mc, Md 701 (strook no. 1) 534 brood800 gram brood 534 boter 250 gram boter 534 margarine 250 gram margarine of 200 gram vet 534 melk 5 liter melk 534 vleesch 300 gTam vleesch 535 vleesch 100 gram vleesch 534 kaas 200 gram kaas 534 suiker 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam stroop enz. Voor de week van 29 December t.m. 4 Jan. zullen geen bonnen meer worden aangewezen. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt Op de bonnen voor tabaksartikelen zal bij.aankoop van twee Tantsoenen cigaretten ten minste één rantsoen cigaretten, vervaardigd uit Zuid Amerikaansche tabak gekocht moeten wor den. Het aanvullende kaasrantsoen voor per sonen. geboren in een der jaren van 1927 t.m. 1932, zal in den vervolge worden verstrekt ln den vorm van 200 gram per vier weken, in plaats van 100 gram per twee weken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Donderdag 19 December worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch BINNENLAND Nationale reclasseeringsda? 1947. Het lande lijk comité van uitvoering van den Natlonalen -Reclasseeringsdag heeft besloten de groote lan delijke collecte ln 1947 te houden omstreeks T Juni a.s. Een huurstaking dreigt ln Tiel. waar 42 ge zinnen. die noodwoningen bewonen, gedreigd hebben na 1 Januari geen huur meer te zullen betalen als hun klachten over de groote voch tigheid niet worden verhoord. Door haar waschmachlne werd geworgd een 54-jarige dame in Den Haag. toen de electrlsche wringer de punten van haar halsdoek greep en meetrok. Vlasfabriek ln brand. In de vlasfabriek „Udevlas" te Hljlaard bij Leeuwarden ls brand uitgebroken. De geheele fabriek ls uitgebrand. De schade welke ongeveer f 60.000 bedraagt, wordt door verzekering gedekt. HAARLEM EN OMGEVING Ten bate van Putten's jeugd, wordt Woens dagavond ln het gebouw Ver. v. Vrijzinnig Her vormden Jacobstraat 6 een filmvoorstelling ge houden. over de Gouden Koets, en over Ge neraal Eisenhower en Churchill ln ons land. Tevens wordt een lachfilm vertoond. Aanvang 7.30 uur. „Draagt elkanders lasten", de afdeeling van het Christelijk Nationaal Vakverbond welke zich ten doel stelt de tuberculose te bestrijden, zal op 21 December te Heemstede een collecte houden. Voor de welpen van de Ned. Padvinders Vereeniging zal op Zaterdag 21 December om half vijf een Kerstwijdingsdienst worden ge organiseerd in de Doopsgezinde Kerk aan de Groote Houtstraat. De Minnestrelen, het beroemde Jongenskoor van Hubert Cuypers. zal Donderdag a.s. ln de Gereformeerde Kerk te HiUegom een concert geven. De Vereeniging Haarlem-Zuld-Weat houdt Vrijdag 20 December een Kerst wijdingsavond ln „De Hooge Berg", Pijlslaan. Medewerking ver- leenen een zangkoor, een zang-solist en een pianist. Uitsluitend voor leden wordt voorta een kienavond gehouden ln dezelfde zaal op Maandagffvona 23 December. Een Kerstmiddag werd Dinsdag in Restau rant Brinkmann gegeven door de Haarlemsche afdeeling varf de Nederlandsche vrouwen elec- trlciteltsvereeniging. Zang en voordracht van toepasselijke liederen, poëzie en proza vulden het verzorgde programma, dat door een groot aantal belangstellenden gevolgd werd. Aan de vrije universiteit te Amsterdam slaagde voor het candidaatsexamen theologie D. J. G. van Wijrtgaarde te Beverwijk. BU de Geref. Kerk te Vijfhuizen le beroe pen ds. C. L. Ruben te Zevenhoven. Een zesjarig knaapje werd gisteren op de Leidschevaart aanagereden door een militaire vrachtauto. Hy stond naar een boot te kyken, draaide zich om toen hij de schoolbel hoorde en stak ineens over. Hij werd met een schedel- basisfractuur naar he< ziekenhuis gebracht. BIJ de inbraak aan de Houtmankade op Za terdagavond jongstleden werd niet, zooals aan vankelijk door de politie werd gemeld, dertig duizend. doch slechts tweehonderdtlen gulden ontvreemd. wezig, d.w.z. het typeerende daarvan. Dit is één specialiteit Hij heeft er nog een grootte blijft, en wel: een voornaam blauw. Zelden zag ikj bij een schilder zulk een heerlijk diep blauw. „Chrysanten in pot" valt buiten het overige Zie daarvoor „portret van mevrouw G." en door den aard der schildering, die minder meer nog de aquarel „Stilleven met koffie- vloeiend is en zwaarder van materie, kan" In dat blauw excelleert hij. Van zijn teekeningen vermeld ik een mooi Men krijgt den indruk van „rap" wérken, geteekend „damesportret" en een karakter maar aan deze eerste meening geve men niet kopje „mannenkop" in zwart krijt'uit 1944, toe. De manier is impressionistisch, vlot, zietevenals twee gevoelige „naaktstudiee" in gemakkelijk uit heeft evenwel iets samen- vattends dat tot juiste typeeringen leidt. Behalve in „Stilleven met fruitcoupe 6", waarin het groenachtige blauw al te sterk domineert, is er steeds evenwicht in de kleur. Zoo heeft „Dichteres 15" den droeven, grijzen toon, die wellicht bij de figuur passen zal de uitdrukking althan* komt merkwaardig overeen met de tjonaliteit. In een paar „damesportretjes 10 en 12" treft hat droomende van den blik. sanguine. Otto de Kat heeft met zijn werk, behalve met de aquarel „Jasmijn en Ridderspoor" een eigen plaats. Het schilderachtige ervan bekoort en de eenvoud zijner motieven bewijst, dat hij niet veel noodig heeft om mooie dingen te maken. „In der Beschrankung Hij is ook een schilder met een voornaam palet. HERMAN MOERKERK. Felle brand in was-fabriek te Amsterdam en melk. waarop eerst met ingang van Maan. Dinsdagochtend raakte een was-Iabriek- 1 daJ.,22 D,M"1to mag w0Td?P K<*ocht. ie a oh ter de huiven aan het Snmatranlant- BlJ deelnem>ng aar> maaltijden van de Cen- je acnier ae nuizen aan net bumatrapiant- tra]e Kcuken moeten aldaar de bonnen „53-1 soen in Amsterdam-Oost in brand. De -• licht ontvlambare bereidingsstoffen voor de was zetten het fabriekje in een omme zien in lichterlaaie. Zóó snel greep het vuur om zich heen, dat de eigenaar brand wonden op liep en naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De brandweer rukte uit met drie motor spuiten, een ladderwagen en een personen wagen en bestreed het vuur met vijf-tal stralen. Niettemin werd het fabriekje, dat niet veel grooter dan een flinke loods was, bijna geheel in de asch gelegd. Ook aan grenzende loodsen, waarin zeübooten en kano's lagen opgeslagen, gingen in de vlammen op. Van de booten zün nog slechts verkoolde resten over. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I. 301.5 M. 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 17.35 Orgelspel Joh. Jong. 18.15 Gramofoon. 18.30 Ned. Strijd krachten. 19.00 Bekende walsen van Joh. Strauss. 19.15 „Herstel van de Volkswelvaart". 19.30 VPRO „Hoe vieren wij advent in ons huis". 20.20 Operette „Prima Donna". 21.20 „De herberg hal verwege". 21.55 Chanoeka-ultzendlng. 22.30 „De mensch als doel en middel". 23.15 Op vleugelen van muziek. 23.30 Dansorkest Boyd Bachman. HILVERSUM II, 415.5 M. en 218 M. 19.00, 20.00 en 22.00 uur Nieuws. 18.00 Canadee- sche muziek. 18.15 Orgelspel Willem Vogel. 19.15 „Het huis uit Indië". 19.30 Engelsche les. 20.05 Reformatorisch appèl. 22.15 Grensland. 22.35 Gra mofoon, 23.45 Avondoverdenklnig. 23.00 Gramof. en 54I vleesch" worden ingeleverd. De niet aangewezen bonnen van de bon kaarten 612 kunnen worden vernietigd De in de bonnenlijst vermelde nummers van de bonkaarten Ma, Mb, Mc en Md 701 hebben betrekking op de extra rantsoenen, geldende voor bijzonderen arbeid en voor aanstaande en jonge moeders. Zij. die hierop recht hebben zijn en worden periodiek in het bezit van deze bonkaarten gesteld PETROLEUM Voor het tijdvak van 22 December 1946 tot en met 1 Februari 1947 zijn de bonnen 53—5 en 546 algemeen aangewezen voor het koo- pen van 2 liter petroleum. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 18 DECEMBER Stadsschouwburg: Oompjes droom. (Charl Köhler), 20 uur. Concertgebouw: Itallaanseh opera-concert. 20 uur. Rembrandt: Herman Rln- ket's variété, 14.50 en 20 uur. Palace: Zoolang ik leef (18 Luxor: De laatste der Mohikanen (14 j.). Deze twee: 14.00, 16.15. 19.00 en 21.15 uur Frans Hals: Het smeulende vuur (18 j.) 14.00, 16.30. 19.00 en 21.15 uur. City: Koraalrif (14 J.) 14 15. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Overvalwagens (14 J.) 14.00, 19.00 en 21.15 uur. DONDERDAG 19 DECEMBER Concertgebouw: Eduardo del Pueyo (plano), 20 uur. Zuiderkapel: J. Sevensma. 20 uur. Nieu we Kerk: Kerstfeest Klnderkerk, 19 uur. Stads schouwburg: Zwaan kleef aan (Kennemer Ly ceum), 14,34 uur. Bioscopen: als Woensdag, „Bloembollencultuur" besluit haar vergadering In de voortgezette vergadering van de Al gemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur is tot lid van het hoofdbestuur gekozen de heer J. Valkering uit Limmen. Er waren zeven candidaten voor deze vacature. Na een toelichting van den voorzitter, dr. A. J. Ver hage, besloot de vergadering tot samenwer king met de Stichting voor den Landbouw, waarin ook de belangen van de bloembollen teelt behartigd zullen worden. De vergade ring was van meening, dat haar zelfstandig bestaan als vrije organisatie van beoefenaars van het bloembollenvak daardoor niet in ge vaar mag worden gebracht. Besloten werd op voorstel van het hoofdbestuur de minimum- bijdrage voor het scheidsgerecht te verhoogen van 20 op 30. Het huishoudelijk reglement werd zoodanig gewijzigd, dat het hoofdbe stuur in de toekomst bestaat uit zeven kwee kers en vijf exporteurs. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het voorstel van de afdeeling Uitgeest, dat het hoofdbestuur had overgenomen, om den invloed op de besluiten, die de vereeni ging neemt, te beperken tot hen. die hun beroep in het vak vinden. De afdeeling War mond had een amendement ingediend, om reizigers, inkoopers en commissionnairs in de gelegenheid te stellen aan de stemming deel te nemen, doch trok het later in. Het voor stel had wel een groote meerderheid (19676), doch geen meerderheid van 75 noodig voor het wijzigen der statuten, zoodat het verwor pen was. Twee andere voorstellen van de afdeeling Uitgeest (wijziging contributie heffing en wijziging van het stemrecht) wer den verworpen. Goedgekeurd weTd de begrooting 1947, die een totaalbedrag vertoont van 92.500. De Roode won van Stewart In het wel tergewicht over acht ronden sloeg de bokser Giel de Roode Ganger Stewart (Glas gow) op pimten. Hij was vrijwel in elke ronde sterker. Het was een goede match, waarin de Schot en de Nederlander eikaars stooten straf feloos Incasseerden. De Roode plaatste er echter meer, vooral tegen het hoofd, en stond aan het einde van het gevecht duidelijk voor op punten. De Brltsche zwaargewicht-kampioen Bruce Woodcock heeft zyn wedstrijd tegen Nllls An- dersson gewonnen doordat de Zweed, wiens linkeroog al omstreeks het midden van de eerste^ ronde gewond was, na de derde ronde den stryd niet mocht hervatten. Zaterdag elfmerentocht Door het comité voor de elfmerentocht ls be sloten om Zaterdag 21 December de vierde elfmerentocht per schaats te houden. De wed- strljdtocht met start en eindpunt te Langweer vangt aan des morgens 9 uur precies, de tour tocht met begin- en eindpunt te Sneek, des morgens om 10 uur precies. De route ls nog niet geheel vastgesteld, doch zal voor den wedstrijd- tocht pl.m. 100 k.m., voor den tourtoert pl.m. 84 k.m. bedragen en door het mooiste gedeelte van den Zuid-Westhoek van Friesland voeren. Aan den laatsten elfmerentocht ln 1941 waren voor den wedstrijdtocht 187, voor den tourtocht 7317 deelnemers, die bijna allen het parcours uitreden. Testmatch AustraliëEngeland Australië heeft nog eenigen tijd in de testmatch tegen Engeland gebat en by den stand van 659 voor acht wickets werd gesloten. Engeland staat ln de eerste plaats voor de taak den achterstand van 404 runs te scoren, om een Inningsnederlaag te voorkomen. Aan het eind van den dag waren 247 runs gescoord voor het verlies van drie wickets. Hutton 37. Washbrook 41, Ed rich 66 not out, Compton 54 en Hammond 15 not out. Partij HesselsKraus onbeslist Tydens de Dinsdagavond gehouden bokswed strijden te Amsterdam kwamen Hessels (Haar lem) en W. Kraus (Amsterdam) opnieuw tegen over elkaar. Thans eindigde de stryd onbeslist. Sport In het kort IJS HOC KEY WED STRIJD. Amsterdam—Antwegr pen lï—1. De Amsterdamsche club „Ijsvogels** heeft een zege van 13—1 behaald op de Antwerp- sche yshockeyploeg. Voor dezen wedstrijd, die in de Apollohal te Amsterdam gespeeld werd en waarvan de opbrengst bestemd was voor het Roode Kruis, bestond groote belangstelling. De uitverkochte Apollohal kreeg eenerzyds een lawine van doelpunten te zien «n anderzydi weergaloos slecht spel.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3