Studenten-teekenaars na 1 Januari kunnen aan het werk worden De lichting 1945 kan eind 1948 gedemobiliseerd Jeugdige schaatsenrijder in De Delft verdronken Zuinig met gas De N.I.W.I.N. verwacht 20.000 boeken van Haarlem ort en TWEEDE KAMER fialarisverhooging en een voorschot voor de onderwijzers (Van onzen parlementairen redacteur), Gielen, dat hij bereid is de zaak der studen ten-teekenaars zeer ernstig te overwegen in den zin als door de Kamer naar voren ge bracht. De heer Roosjen (A.R.) diende daarop.een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel BU het algemeen debat over de begrooting van minister Gielen deelde deze mede, dat het tot een aanmerkelijke verhooging der on derwijzerssalarissen komt en voorts dat alle leerkrachten die sinds 1 Juli 1946 in dienst zijn, nog vóór Oudejaar het netto-bedrag van een maand salaris als voorschot krijgen. Op onderwijsgebied zal de bewindsman in hoofdzaak de plannen-Bolkenstein volgen en zich niet laten meesleepen door ijver om het buitenland te imiteeren; hij zal zich hoeden tegen Engelsche (Amerikaansche, Fransche) na-aperij. Uit een voorbeeld, dat hij gaf. bleek dat vakken als teekenen, muziek, lichamelijke oefeningen een ruimere plaats op het rooster zullen krijgen, dat met geschiedenis de kunst geschiedenis gepaard zal gaan, omdat het on derwijs in het algemeen meer de cultureele en aesthetische richting uit moet Aan de omschrijvingen onvoldoende, voldoende, goed en zeer goed zal men een goede paedagogi- 6che duimstok hebben ter vervanging van de Cijfers 110. Een mooi plan is om de stemmen van groote dichters en voordrachtkunstenaars op gra- mofoonplaten vast te leggen. Excellentie Gielen, welke nog het zijne uit- ieenzette over persoonlijkheidsvorming, wil hoewel het ijs niet betrouwbaar was. In het het Nederlandsche kind op alle soorten van bijzonder was het bij de brug gevaarlijk, ont scholen nationaal opgevoed zien. Van den dat daar het water niet dicht is. De dertien- minister vernam men o.m. dat het 8ste leer- jarige jongen J. H. K wonende Indische- jaar in beginsel gehandhaafd blijft, thans straat in Haarlem-Noord, is te ver doorge- Wat moeten wij doen voor .onze militairen? Een oud-radio-reporter voor het Tribunaal Onder den titel „Wat moeten wij doen voor De derde kamer van het Haarlemsche onze militairen?" hield de afdeeüng Haarlem Tribunaal, gepresideerd door mr. Muller, van de Ned. Chr. Militairenvereenigir.g „Pro behandelde hedenochtend een zaak tegen Rege" een bijeenkomst in de Kloppersingel- den acht en twintig jarigen J. de V., oud- kerk. Nadat de afdeelingsvoorzitter. de heer radio-reporter van den Nederlandschen J. H. Zeldenrijk, een inleidend woord had ge- Radioomroep in den bezettingstijd, sproken lichtte ds. I P. van der Waal, pre- De V. werd er van beschuldigd, drie litairen heeft te verrichten. Zij moet de zorg tot zich trekken en daaraan moeten de leden der gemeente meewerken. Daartoe wekt spr. allen op. De heer B. Geleijnse, voorzitter van het hoofdbestuur der vereeniging, besprak eerst uitspreekt, dat het gewenscht is de uitsluiitng de taak van een Christen soldaat om vervol, van de studenteii-teekenaars te beëindigen en gens de werkzaamheden van de burgers aan waarin de minister wordt uitgenoodigd maat- te geven De militairen zijn vaak ver van hun regelen te treffen opdat zij met ingang 'van gezin en woonplaats en missen dan veel. Ge- Januari 1947 hun studies kunnen hervatten, lukklg is het dan, als er militaire tehuizen De motie werd z. h. st. aangenomen. De afdeeling „Hooger Onderwijs" werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd Tien minuten na middernacht verdaagde de voorzitter de vergadering tot hedenmorgen elf uur. Een droevig ongeluk is Woensdagmiddag om drie uur in de Delft te Haarlem ge beurd, waar een dertienjarige schaatsen rijder den verdrinkingsdood heeft gevon den. Er werd op dit water vrij druk geschaatst, echter niet wordt doorgevoerd, aangezien daarmee eenige milliocnen gemoeid zouden zijn voor iets wat practisch op dit oogenblik grootendeels een fictie ware, gezien het ge ring aantal gegadigden voor een 8ste leer jaar. Heel veel onderwerpen kwamen er In de Ivondvergadering nog ter tafel. De minister zocht vooral weer zijn kracht in het ontwij ken van antwoorden met werkelijken inhoud en in waarheden als koeien. Zoo bijv. dat het niet mogelijk is onderwijs te geven zonder leerkrachten. De heeren Deering (P.v d.A.) en Hoogcarspel, maakten juiste opmerkingen over de leemten, die er zijn t.o.v. de staats burgerlijke vorming bij voorbereidend, hooger en middelbaar onderwijs. De bèta's van de zesde klas Gymnasium krijgen heelemaal geen geschiedenis-uur, waarin anders tenmin ste ook nog iets van staatsinrichting gegeven kon wordgn. Minister Gielen stond ook in dit opzicht met zijn mond vol tanden, al trachtte hij dit zooveel doenlijk te camoufleeren. Bij de afdeeling „hooger onderwijs en we tenschap" gaf de heer Roosjen (A.R.), de kwestie der student«nzulvering besprekend, als zijn oordeel te kennen, dat onder -deze zaak radicaal een 6treep dient te worden gezet. Spreker vroeg of het waar is dat In een vergadering van rectores der universiteiten of door hen afzonderlijk is besloten van de bevoegdheid om een verklaring van geen be zwaar uit te reiken, geen gebruik te maken, maar alle studenten teekenaars voor de zui vering te laten komen Volgens spreker is het nu genoeg. De zaak moet beëindigd worden. De gelegenheid moet geopend worden, dat de nog uitgeslotenen 1 Januari 1947 hun studie kunnen hervatten. Nadat van verschillende zijden eenzelfde ineening was gegeven, antwoordde minister Anders komen in Haarlem en omgeving gaslooze uren De Haarlemsche Gasfabriek heeft wei nig kolen in voorraad. Dit is een gèvolg van de staking in Amerika. Dat de toe- Stand zorgwekkend is, bleek reeds'uit het feit, dat de gasstraatv er lichting tot een minimum beperkt werd. Men weet, dat de rantsoenen voor gas en electriciteit met 20 pCt. verminderd zijn. Het Rijkskolenbureau heeft, in verband met die beslissing, den aanvoer van kolen naar de lichtfabrieken onmiddellijk met 20 pCt. verminderd. De Haarlemsche gas fabriek kan dus niet meer zooveel gas ma ken. De ervaring der directie is, dat het gasverbruik na de rantsoenvermindering vrijwel gelijk gebleven is. Daarin moet Verandering komen. Het is dus in het belang van allen om zoo zuinig mogelijk met het gas te zijn. Dit geldt dus ook voor alle gemeenten die van Haarlem gas afnemen, Bloemen- daal, Heemstede, Bennebroek en Haar lemmermeer. Als ieder zich houdt aan het verminderde rantsoen (20% besparing op bet toegestane rantsoen) hoopt men, als tenminste de scheepvaart niet langdurig gestremd wordt, de moeilijkheden te boven te komen. Als de voorgeschreven bezuiniging niet algemeen wordt toege past, zal het bedrijf zoo deelde de di rectie ons mede genoodzaakt zijn gas looze uren in te voeren. In Rotterdam zijn al gaslooze uren in gevoerd. Het is bekend, dat de gasfabrieken al leen een bijzonder soort steenkolen kun nen gebruiken en juist die zijn schaarsch geworden tengevolge van de staking in Amerika. Teraardebestelling 3. M. B. van Vlijmen Onaer vele blijken van deelneming is hedenmorgen op het kerkhof achter de R.K. parochiekerk te Overveen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. M. B. van Vlijmen, in leven direc- zijn en bewoners, die zich voor de militairen interesseeren. Vóór den oorlog telde ons land 40 tehuizen, waarvan er 22 weer voor het doel zijn ingericht. 18 huizen zijn nog niet aan de vereeniging teruggegeven. De heer Geleijnse besloot met een opwekking aan de Haarlemsche burgerij, het werk te steunen. De heer W. F. K. Verhoeff hoofdbestuurs lid van den Chr. Militairenbond voor Oost en West. sprak over het leven van de militairen in Indië. Dc zorg is daar grooter, omdat het aantal middelen gering is. Er bestaan slechts twee tehuizen en het aantal militairen be draagt 100.000, De bijzondere belangstelling dient daarom ook uit te gaan naar Indië, waar zoo velen meewerken aan de handhaving van orde en rust. Ds. J. A van Arkel. predikant bij de Gere formeerde Kerk, sprak wegens verhindering van ds. L. Hoorweg, het slotwoord. Dezen avond verleende het Haarlemsch Christelijk Mannenkoor zijn medewerking. Het zong onder leiding van den heer Jac. Zwaan een aantal liederen. De aanwezigen stelden den. prachtigen zang op hoogen prijs. funk gehouden te hebben, lid van de NSB geweest te zijn en vrijwillig in Duitschland gewerkt te hebben. Hij was bij de „Robert Bosch Werke" als koelkastenverkooper werkzaam ge weest en was vandaar bij de Reichrund- funk beland. Door deze instantie was hij uitgeleend aan den R.N.O. en* hier had hij reportages gehouden over bezoeken van Mussert, bommen op Den Haag, de instal latie van prof. Westra en over andere zaken. Hij vatte zijn werk niet bijzonder ern stig op, hetgeen bleek uit het feit, dat hij eens had gezegd: „Je maakt er maar wat van". Mr. Müller vatte het echter wel ernstig op en verweet De V., dat hij nooit erg diep over de dingen nadacht en zich over den Nederlandsche strijd maar weinig be- 1 kommerde. Hij was niet „Deutsch freund- lich'' maar zeker evenmin „Nederlandsch vriendelijk" aldus de president. Een soort kleine Blokzijl. De verdediger mr. Hartman wees op de huiselijke moeilijkheden en op de erfelijke: belasting van beschuldigde en maakte ge wag van de verleidingen, waaraan hij blootgesteld was geweest en waartegen hij geen sterk karakter kon stellen. Uitspraak over veertien dagen. reden en kwam in het water terecht. Wel wa ren spoedig schaatsenrijders aanwezig, doch dezen verleenden geen hulp. Toen Margot Marsman, Delftlaan 163 ter plaatse verscheen, stelde zij onmiddellijk pogingen in het werk. Leidsels van een paard werden om haar ge wikkeld, waarna zij zich te water begaf en den jongen ophaalde. Deze was tevoren reeds drie maal bovengekomen. Een dokter paste in een woning aan de Delftlaan kunstmatige ademhaling toe, maar de levensgeesten bleken reeds te zijn geweken Hulde verdient Margot Marstman voor haar kranige daad, welke helaas er niet toe heeft geleid dat ernstige gevolgen konden worden voorkomen. Zij is lid van de zwemvereeniging H.V.G B. en heeft reeds vele successen ge boekt in zwemwedstrijden. Betty Holtrop—van Gelder 80 jaar Dezer dagen heeft één van de oud-gardisten van het Nederlandsche tooneel haar ver jaardag gevierd, waarmee zij den leeftijd der „zeer sterken" bereikte. Mevrouw Betty HoltropVan Gelder, gevierd ac trice in het begin dezer eeuw en thans ge nietend van een verdiende rust in een Heemsteedsch pension, werd in 1866 te Amsterdam geboren, waar zich reeds in haar jeugd de gaven, die haar later groot zouden maken, openbaarden. Betty Hol trop kreeg een gedegen opleiding aan de tooneelschool en zij debuteerde in het Het zal niet lang meer duren of de spoorbrug bij Zdltbommel wordt weer in gebruik „Grand Théatre", dat toen onder leiding genomen. Op 10 Januari verwacht men de officieele opening. van Abraham van Lier menig jong artist een kans bezorgde. Eenigen tijd later, in 1888 zette zij den moeilijken weg naar het succes voort in „Salon der Variétés", waarna zij het toppunt van haar roem bereikte in de hoofdrollen van Ibsen's drama's. Ook de werken van Kjaelland vonden in de vitale actrice een waardige hoofdrolspeelster. Het engagement bij het „Nederlandsch Tooneel" duurde slechts kort, daar zij in 1890 als leerares aan de Tooneelschool werd benoemd. In den eersten wereldoorlog volgde haar benoeming tot hoofdleerares in spel en voordracht aan dezelfde school, welke In 1947 zullen dienstplichtige officieren en onderofficieren worden opgeroepen. In het eindverslag der commissie van functie zy vervulde naast haar onderwijs rapporteurs der Eerste Kamer over het in de voordrachtskunst aan het muziek conservatorium in de hoofdstad. Mevrouw Holtrop bracht als eerste de declamatie van bijbelsche en ge wijde poëzie in de kerken; ook vond de Nederlandsche poëzie in haar een vurig propagandiste voor ons land en België. Buit van een inbraak stond achter een boom Aan het actief optreden van twee agen ten van politie is het te danken, dat van morgen om halfzeven een Haarlemmer en een Rotterdammer in arrest gesteld kon den worden, die zich aan een inbraak had den schuldig gemaakt De mannen hielden zich op verdachte wijze op de Kampervest op, waarna de politie-agenten een onder zoek instelden. Achter een boom vonden zij een pakje, dat een radio-toestel, gewik keld in een pluchegordijn, bevatte, bene vens een Perzisch tafelkleed. De aange houdenen werden gefouilleerd en het bleek, dat één van hen een schroeven draaier in zijn bezit had en de ander zes tafelmessen. Zij bekenden een inbraak in het zuiden der stad gepleegd te hebben. Het onderzoek duurt voort. De mannen zijn in het bureau van politie Opgesloten. ontwerp van wet tot het treffen van voor zieningen op het gebied van den dienst plicht, welk verslag volstaat met de Ka mer de van de ministers van Oorlog en Ma rine ontvangen memorie van antwoord mede te deeleri wordt ten aanzien van het aflossen en oproepen van lichtingen het volgende gezegd: Thans zijn onder de wapenen de lich tingen 1945 en 1946. Het grootste deel van het personeel der lichting 1945 is naar In dië vertrokken in het verband der 1ste divisie „7 December" en der „7 December- bataljons' Aangenomen dat de ontwikkeling van den toestand in Indië geen wijzigingen in de bestaande plannen brengt, kan de de mobilisatie van de lichting 1945 tegen het einde van 1948 worden tegemoet gezien. De demobilisatie van de lichting 1946, hoofdzakelijk ingedeeld by de 2de divisie, zou in de eerste helft van 1949 kunnen vol gen. Bij de huidige legerorganisatie is van huis uit geen rekening gehouden met deel neming aan de bezetting van Duitschland, aangezien de regeering het standpunt in nam, dat voorshands alle krachten op In dië moesten worden geconcentreerd. Niet temin is thans in overweging, of deelne ming aan de bezetting van Duitschland binnen niet langen tijd en voorshands in Wij waren Woensdagmiddag in de gelegen heid een kijkje achter de schermen te nemen ,.>-11 „ijrvjt av.uicx vic öLucimcu ic nemen teur van Boldoot's fabrieken. Autoriteiten bij de boekenactie der Niwin. Zooals bekend uit handel en industrie, die met den over ledene hebben samengewerkt, woonden de plechtigheid bij. Pastoor G. van Nie- kerk droeg de H. Mis van Requiem op en Verrichtte de beaardingsplechtigheden. Uitspraken van Haarlemsche tribunaal t>e vijfde kamer van het Haarlemsche tribu naal heeft den sigarenhandelaar D. uit Overveen veroordeeld tot een interneering tot 13 April 1947. Het was o.a ten laste gelegd, dat hij was opgetreden als krlnglelder van de afdeeling sigarenhandelaren van het front nering en ambacht, dat hij lid ls geweest van de hulp landwacht dat hij gewerkt heeft bij de verdedi gingswerken ln Oost Friesland en dat hij heeft deelgenomen aan transporten van vrouwen en kinderen van NSB'ers op dollen Dinsdag. De Bloemendaler J. C. G„ die als particulier secre taris was opgetreden van W K. uit-Aerdenhout. die verscheidene leidende functies bij de NSB Vervulde, werd veroordeeld tot een Interneering. gelijk aan de periode reeds ln een kamp door gebracht. UITSPRAAK IN AFPERSINGSZAAK. De twee voormalige rechercheurs van het Bureau Nationale Veiligheid H. C. K. en P. S. te Haarlem, die 14 dagen geleden terecht stonden wegens afpersing van den voorfoaligen gedetineerden Heemstede- naar C. D., werden vanochtend veroordeeld tot resp. een jaar en twee jaar gevangenis straf met aftrek plus vernietiging van de gch u ldbeken tenis. De eischen luidden 1% en 2J4 jaar. is het doel dezer actie, onze troepen in Indië lectuur te verschaffen. In Haarlem staat deze actie onder leiding van de U.V.V., in dezen vertegenwoordigd door mevr. Beyers, waarbij padvinders en militairen hun steun verleenen. Tweemaal per dag „kammen" zij een stads gedeelte uit en de twee dagen, dat zij in actie waren in Haarlem-Noord, zijn zij er in ge slaagd een totaal van acht-en-vijftig-honderd boeken in te zamelen. Het weer werkte niet mee, in zooverre, dat een aantal padvinders de verleiding van ijs en ijzers niet kon weerstaan en verstek liet gaan. Wij ver moeden, dat er inmiddels een krachtig beroep op hen is gedaan, want Woensdagmiddag was de 'opkomst alleszins bevredigend. Men hoopt in Haarlem bij deze boekenactie, die waarschijnlijk nog ruim een week zal duren, twintigduizend boeken in te zamelen. Amsterdam had er veertigduizend, dus als men het percentagegewijs bekijkt, wordt er van de Haarlemmers het een en ander ver wacht. De U.V.V. heeft er inmiddels onder haar eigen leden nog een duizendtal bijeen gebracht. De ingezamelde boeker, worden naar Den Haag vervoerd, daar gecatalogiseerd, gekaft en vooral geselecteerd. Vervolgens wordt een gedeelte in kleine reisbibliotheken verpakt voor de buitenposten en van de rest worden groote bibliotheken samengesteld, die be stemd zijn voor de kampen en cantines. Re cente tijdschriften gaan per Skymaster. Na Haarlem-Noord is de Amstordsmscfte buurt aan de beurt, vervolgens de Leidsche buurt en daarna Centrum en Zuid Wij willen er nog den nadruk op leggen, dat het vooral de bedoeling is, dat er goede boeken worden afgestaan. De tijd, dat „Liane, de wees van Rothenburg of het ongelukkige slachtoffer eener schoone Zondares" tot de geliefkoosde soldatenlectuur behoorde, voorbij. Mevrouw Beyers, leidster der Nhoin- boekenactie, bekijkt de „oogst" van Haarlem-Noord. bescheiden mate mogelijk is. Daarbij wordt tevens nagegaan op welke wijze de als dan te nemen maatregelen in het raam van den uiteindelijken opbouw van de Koninklijke Landmacht zullen kunnen worden inge past. In 1947 zullen dienstplichtige onderoffi cieren onder de wapenen moeten worden geroepen ter aflossing van oudere onder officieren, die zich thans in de tropen be vinden, en ter voorziening in de kaderbe hoeften der 3e divisie. Dit is mogelijk daar niet onbelangrijke aantallen dienstplichtige onderofficieren van jongeren leeftijd niet aan den aanmel dingsplicht hebben voldaan en na vergelij king van de gegevens uit de verplichte ran- melding met de stamboeken van het mi nisterie te voorschijn zijn gekomen. Eveneens zullen in 1947 nog onder scheidene reserve-officieren in wer kelijken dienst moeten komen ter voor ziening in tal van functies bij de 3e divisie of indien zij niet bij deze di visie kunnen worden ingedeeld, ter vervanging van officieren, die overge plaatst zullen worden naar deze divi sie uit verschillende onderdeelen. sta ven en bureaux in Nederland Tenslotte is het niet uitgesloten, dat nog eenige behoefte aan kader zal bestaan, wan neer onderdeelen aangewezen zouden worden om deel te nemen aan de be zetting van Duitschland. Hoewel het bezwaren opleverde, is be sloten aan de leerlingen van de hoogste klassen der' verschillende landbouwonder- wijsinrichtingen. behoorende tot de lich tingen 1946 en 1947, uitstel van eerste oefe ning te verleenen tot na afloop van hun examen. Zonder te kunnen toezeggen, dat de jeugdleiders allen van opkomst in werke lijken dienst zullen worden vrijgesteld, kunnen de ministers wel verzekeren, dat in dringende gevallen zooveel mogelijk een gunstige beslissing wordt genomen. In het belang van de groote gezinnen is dc minister van Oorlog er toe overgegaan, maatregelen te nemen, opdat reserve-offi cieren, dienstplichtige onderofficieren en ook andere dienstplichtigen, die een gezin hebben met meer dan 5 kinderen, voortaan buiten oproeping zullen blijven. De ruïne van het Oude Slot te Heemstede Reeds lang voor den oorlog werd de mo gelijkheid overwogen om de ruïne van het Oude Slot te Heemstede voor verder verval te behoeden. Veel is er zooals uit de be schrijvingen die wij indertijd gaven bleek van het mooie kasteel niet meer over, maar de restanten van de brug zijn restau ratie waard. Een beslissing is evenwel nog Plannen voor den Elfstedentocht In Friesland zün reeds voorbereidende maatregelen getroffen om den Elfstedentocht te houden. In verband met de weersomstan digheden en den toestand van het ijs, kon de datum nog niet worden vastgesteld. Besloten is. dat aan den wedstrijd alleen heeren boven 18 jaar mogen deelnamen en aan den tocht dames en heeren, die alleen of gezamenlijk mogen rijden. Tiendorpentocht in het Westland De Maaslandsche IJsvereeniging organiseert Zaterdag a.s. een tiendorpentocht in het West- land over een afstand van ongeveer 60 km IJsbaan in Heemstede is verlicht Met ingang van heden is de ijsbaan van „De Volharding" te Heemstede verlicht, zoodat het publiek ook des'avonds kan rijden. De belangstelling is over het algemeen bevredi gend, maar door den feilen wind blijven nog velen thuis. Als de baan geopend is, wordt dat aangekondigd door de tram, die groen witte vlaggetjes voert. Geen tochten. Het Us in Haarlem en omgeving is nog on betrouwbaar. Daarom kunnen geen tochten worden gemaakt van Haarlem uit. Op de Delft waar Woensdagmiddag een ongeluk gebeurd is, mag niet geschaatst worden. Langendijk de snelste in Warmenhuizen De uitslagen van de ln Warmenhuizen ver reden hardrijwedstrijden op de schaats zijn: 500 rtieter: 1. Jonker (Warmenhuizen) 51.3 sec.; 2. J. Langendijk (Oudkarspel) 51.9 sec.; 3. J. Breed (Amsterdam) 52.2 sec.; 4 Th. Ekelschot (Amsterdam) 53.7 sec.; 5. Dr. Dijkstra (Amster dam) 53.7 sec. 1500 meter: 1. J. Langendijk 2 min. 49.9 sec.; 2. J. Breed 2 min. 10.6 sec 3. Jonker 2 min 51 sec.; 4. P Verblezen (Eindhoven) 2 min. 54.5 sec.; 5. M. Strijbis (Harenkarspel) 2 min. 54.9 sec. 3000 meter: 1. J. Langendijk 5 min. 50.4 sec.; 2. M. Strijbis 5 min. 52 sec.; 3. J. Breed 5 min. 52.5 sec. In het eindklassement werd Langendijk eerste. Breed tweede en Jonker derde. Geen voetbalwedstrijden Alle door den Koninklijken Nederlandschen Voetbalbond voor Zaterdag en Zondag a.s. vastgestelde wedstrijden zijn afgelast. Elftal der Zwaluwen Voor het Zwaluwen-elftal, dat tweeden Kerst dag in het Olympisch Stadion te Amsterdam zal uitkomen tegen de Amsterdamsche ploeg, zijn de volgende spelers uitgenoodigd: Doel: Kraak (Stormvogels); achjer: Van der Lely (Sparta) en De Vos (Quick); ipidden: van Buitenen (HDVS). Smit (VUC) en Paulus (HDVS); voor: Van der Llndt (Fortuna), Wilkes (Xerxes), Roozen (Haarlem). Van der Tuin (HDVS) en B. de Harder (VUC). Res.: Landman (Neptunus), Smit (Volendam), J. Runderkamp (Volendam). Schaap (Donar). Schaakkampioenschap van Haarlem In de eerste partij van den beslissingswedstrijd tusschen G. Kroone (HSG) en H. Bouwmeester (De Rochade) om het persoonlijk kampioenschap van Haarlem gebeurden geen groote dingen. Ver der dan een „voorpost-gevecht" kwamen de spe lers niet. Op den openingszet E2-E4 van Kroone koos Bouwmeester de Siciliaansche verdediging, waarin de laatste voordeel behaalde. Zwart wist het lichte initiatief, dat hij hierna verkreeg, ge durende de geheele party te behouden, doch verder dan het vormen van bedreigingen, waar tegen Kroone zich op listige wijze verdedigde, kwam het niet, waarna op den 3Sen zet tot remise werd besloten. De tweede partij wordt Vrijdagavond ln het clubgebouw van „De Rochade" gespeeld. Australië wint opnieuw met innings Australië heeft de tweede testmatch gewonnen met innings en 33 runs. Op EÖrich en Hammond rustte een bijzonder groote verantwoordelijkheid, toen zij het veld betraden en Engeland nog 157 runs noodlg had om een inningsnederlaag te ontgaan. Hammond werd echter nog voor de lunch voor 37 op het bowlen van Mc. Cool door Toshack gevangen. Edrlch scoorde 119 en het was opnieuw Mc. Cool die hem uitschakelde. Edrlch werd clean bowled op een leg break van den Australischen bowler, die den laatsten dag 5 wickets nam voor 55 runs. Australië heeft gewonnen, omdat de spelers beter bowlen, beter fielden en ook beter batten dan de Engelschen, die voor de eerste maal ln de cricket geschiedenis tweemaal achtereen een inningsnederlaag geleden hebben tegen Australië. De tweede innings van Engeland luidt: Hutton b. Miller 37 Washbrook c. Mc. Cool b. Joy 41 Edrlch b. Mc. Cool 119 Compton c. Bradman b. Freer 54 Hammond c. Toshack b. Mc. Cool 37 Ikln b. Freer 17 Yardley b. Mc. Cool 35 Smith c. Hassett b. Johnson 2 Bedser not out 3 Evans st. Tallon b. Mc. Cool 9 Wright c. Tallon b. Mc. Cool 0 Extra's 17 Totaal Dc bowlingcljfers waren: Freer 249; 1—37; Mc. Cool 5—109;. Johnson 2—92. 371 DE DISTRIBUTIE Vrijdag 20 December Nieuwe bonnen afhalen. Haarlem, Vleeschhal: X, IJ en Z. Schoenenbonnen. Haarlem, Vleeschhal: J, K en L. Vorstregeling voor bouwvakarbeiders De vorst heeft het werk ln de bouwnijverheid en bij de D.U W. practisch stil gelegd. Voor de betrokken arbeiders beteekent dit. dat zij onder de yorstregellng vallen. Er was echter een toe zegging gedaan, dat de arbeiders, die ln andere deelen van het land bij den wederopbouw of bij de D U W. werkzaam zijn en daardoor slechts eens per week of eens per veertien dagen naar huls gaan. van Zaterdagmiddag 21 December af tot en met Woensdag 1 Januari verlof zouden krijgen, met behoud van vierenveertig en een half uur loon over deze periode. Over de drie feestdagen kunnen vacantiebonnen worden in gewisseld. Deze regeling zal ondanks de vorst volledig worden uitgevoerd. Om echter stagnatie ln de uitbetaling te voorkomen hebben de Dienst voor den Wederopbouw en de D. U. W. ln overleg met het ministerie van sociale zaken een rege ling getroffen, waarbij de gemeentelijke diens ten voor sociale zaken zijn ingeschakeld De werkgevers dienen vóór Maandag 23 De- cember per postwissel 44u, uur loon volgens het steeds niet verkregen. Herhaaldelijk is er 1 tarief van de woongemeente van den arbeider tusschen het gemeentebestuur van Heem- aan dezen over te maken. De postwissels zuilen 1 Stede, mevrouw Beels (de eigenaresse van seadreijeerd moeten worden aan den betrokken het terrein) en Rijksmonumentenzorg over 1 JÏSÏ™ JET £?^!meU,ke D'ons' voor m5erhdof?hd,„Mom,me,,teHnzorg r1 "p mede, dat thans opnieuw de zaak bekeken adres te worden vermeld. De arbeiders T w?r<*en- I kunnen bij den gemeentelijken dienst voor so- In de oorlogsjaren is het verval der ruïne j ciale zaken van hun woongemeente de voor hen voortgegaan- Het gemeentebestuur van bestemde postwissels in ontvangst nemen op den dag, dat zij anders hun vorstverlet-ultkeeringen zouden ontvangen. De bureaux voor den wederqpbouw en de ge meentelijke diensten voor sociale zaken zijn In middels van deze regeling op de hoogte gesteld en zullen derhalve aan belanghebbenden alle mogelijke Inlichtingen kunnen verstrekken. Ijs in Haarlem onbetrouwbaar Er wordt op het oogenblik op de Haar lemsche grachten vrij druk geschaatst, doch de toestand van het ijs is niet overal gunstig te noemen. De Delft is b.v. zeer gevaarlijk. Ook op andere plaatsen is voor zichtigheid geboden. Ongelukken zijn dan ook reeds gebeurd. Een lezer deelt ons mede, dat hij Woens dagmiddag twee maal getuige is geweest van een redding op den Schotersingel, ter hoogte van het Tehuis voor Ouden van Dagen, waarbij de jongen J. Cats uit de Generaal Bothastraat een actieve ról ver vulde. Deze stak eerst een anderen jongen, die door het ijs was gezakt, een stok toe en trok hem op het ijs. Een kwartier later zaktq een jongetje van vijf jaar met een slee door een zwakke plek van het ijs en thans werd de drenkeling door denzelfden jongen met behulp van omstanders gered. PADVINDSTERSGILDE ORGANISEERT KERSTZANG Dit Jaar zullen voor het eerst de padvlndstera van het Nederlandsche Padvinstersgilde door Heemstede ln kleine groepen trekken en Kerst liederen zingen bij zieken en ouden van dagen, die niet ln staat zijn om ln kerk of zaal Kerst feest te vieren. Deze Kerstrondgang zal op Zaterdag 21 De cember worden gehouden en daarna zullen alle padvindsters en kabouters een Kerstwijding in de kerk op het Wilhelminapleln bijwonen waar ook ouders en belangstellenden worden ver wacht. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 18 December 1946 BEVALLEN: 15 Dec., A. d. Wit—Hoekstra, d.; A. KempNunnink. d.; 16 Dec., W. J. Dort- mundt—v. Lammeren, z.; 17 Dec., J. M. Fol- kersmaNoor loos, z.; J. G Schackmanv. Dru- ten, z.; H. L. Sperling—Blom, z.; J. d. Rek— Lem, d.; D. d. Leeuwv. d. Ham, z.; J. M. Slk- klng—Zwart, z.; P. M. SchoutenLandstra, d; E W. d. Lijster—Leising, d.; T. d. Vogel—Nikl- forowa. z.; A. E. M Kors—Koedijker, z.; 18 Dec., J. v. d. Haak—v. Raaphorst, d.; F. W. Kanne- gieter—v. d. Broek, z.; A. M. v d. StoopStreng, z.; K. KoperAkkerman, z.; B. BalRuifrok, z. ONDERTROUWD: 18 Dec.. S. Spreeuw en J. A. v. Wort; W. A. Mul en T. J. Lagerweij; P. H. Harren en J. M. v. d. Eem; J. N. Angenent en H. G. M. Reckman; J. T. Verbeek en F. G. v. d. Wetering. R. H P. Eikerhout en L. C. A. Wes- seling; C. C. Wesselius en A. E. Slenders; C. B. Bakker en J. v. Aken; H, Seiggellnk en L. H. Mast; J. v. Kouteren en P. E. v. Gend; H. L. Imanx en M. W. Kloos; E. C. M. Wolf en G. M. Sweers; H. E,. Lohmann en A. S. d. Vink; K. Steendam en E. Geerllngs;-W. Bakker en J. M. v. Goor; J. Bouwman en J Lakerveld; P. IJfa en C. Muntinga. J. Scheallngsen G. A. Raps; J. H. Belles en M. Jager; J. W. v. Looy cn E. Sikkema; B. J Klein en J. H. d. Lijster; N. Bakker en T. L. M. Stomphorst; H. Swart en M. M. G. M. Smith; F. W. Meijer en M. W. L. Bruijstens; G J. Smorenburg en A. J. Klumper. GEHUWD: 18 Dec., N. J. H. V. Wonderen en M. H. Spook; A. W. Burdorf en W. T. Willems; T. J. v. Vastenhoven en A. M. A. Huls in 't Veld; G. H. Delissen en B. Wassing; H. F. d. Maine en A. A. Dubelaar; W. F. d. Graaff en G. Alewijn; W. Bouw en C. F.rbrink; S. v Leeuwen en E. Sapardan; L. P. Loos en G. d. Best; D. v. Wort en M. Weerman: P. Gerrits en A. Schmltz; E. A. Gobes en D. J. v. d. Berg; J. B. Hageboud en T. v. d. Heide; D. Meier en J. Semtschenko- wa; M. v. Eis en H. J. v. Angelen; J. Schaap en S. Prytherch; Dr v. d. Starre en D. C. Roosen; J. M. v. d. Aa en A. Doezle; J. Remmer en B. Denzier; K Winkel en E. Wolf; A. v. d. Wal en R. R. Bruinewoud. OVERLEDEN: 14 Dec., J. d. Rooij. 34 j., M. V. Heemskerkstraat; 15 Dec., A. Klein. 77 J„ Bra- kenburghstraat; 16 Dec C. P. d. Jon«', 71 J„ Engelszstraat; 17 Dec R. E. Smit, 3 J.. Spek- straat; S. v. Eisden. 62 J„ Öelftiaan; E. Landa, 64 J„ Leliestraat; K. Dekker. 70 J„ Kennemerstr. BINNENLAND De Vereeniging tegen het Mishandelen van Dieren vestigt er de aandacht op. dat men wild en gevogelte vakkundig kan laten slachten ln het Slachthuis, waar zulks a.s. Vrijdag van 9—12 en Dinsdag van 9—12 en van 2—4 kan plaats hebben f 0,25 per stuk. Dit voorkomt dat het slachten door ondeskundlgen geschiedt en dat weerlooze dieren ernstig lijden. Emissie walvlschvaart. De inschrijvingen met vrij geld en geblokkeerd geld op de emissie van 3500 gewone aandeelen elk groot nominaal f 1000 der Nederlandsche Maatschappij voor de Wal vlschvaart N V. te Amsterdam tot den koers van 103 procent zullen ten volle worden toegewezen. Alleen voor apenEiken dag brengt een vliegtuig van de „Swiss Air" bananen en witte brood naar ons land bestemd voorde apen van Circus Knie, dat thans ln de hoofdstad voorstellingen geeft, want deze dieren zijn kies keurig en zonder hun lievelingskost valt er niets met hen te beginnen. VerdwUnt Wildervank? Gedeputeerde Sta ten van Groningen hebben het plan 1n overwe ging te bevorderen dat de gemeente Wildervank wordt opgeheven. Het noordelijke gedeelte van Wildervank zou bij Veendam gevoegd worden en het zuidelijk gedeelte bij de gemeente Onst- wedde. Een spoedvergadering van de samenwerken de organisaties op positief christelljken grond slag heeft een motie aangenomen en naar der» voorzitter der Tweede Kamer gezonden. waarin er op aangedrongen wordt de besluiten van Llnggadjati te verwerpen. Heemstede zal thans aan mevrouw Beels toestemming vragen om de restanten van de ruïne op te mogen bergen om te voor komen dat er nog meer verloren gaat. In de toekomst blijft dan de mogelijkheid van herstel bestaan. BAARLEM EN OMGEVING Het echtpaar P. Maarten—Zwart, wonende Zomervaart 215 hoopt op 4 Januari zijn gouden huweiilksfeest te vieren; Maandag a.s. gaan do bruidsdagen in De bruid ls een geziene figuur In de Speel tuin vereeniging „Het Oosterkwar tier". waarvan zij lid van het bestuur ts geweest en van de vereeniging „Onderling Genoegen". Als Tante Jans geniet zij groote populariteit. Do heer Maarten ls 34 Jaar bij Be IJ nes werkzaam geweest. De politie waarschuwt voor een zckerei» Jan Akkerman, geboren 1907 ln Amsterd^h. Deze man geeft zich uit als vertegenwoordiger van het weekblad „de Prinsestad" en tracht voor dit blad abonnementen af te sluiten. Hfy vraagt vooruitbetaling cn verdwijnt dan met het geld. Tevens tracht hij geldelijke bijdragen to Innen voor de landelijke vereeniging van ex- politieke gevangenen, eveneens zonder bevoegd heid. HIJ werkt door het heele land. Woensdagavond om negen uur passeerde eer» motorrijder ln de Raadhuisstraat te Heemstede een stilstaande tram. Juist op een oogenblik, dat een meisje uitstapte. ZIJ kwam ln aanraking met den motor, doch had er geen hinder van. De motorrijder slipte echter en brak zijn lin- ker-onderbeen. In de Busken Huetstraat 72 te Haarlem ls het echtpaar N. onwel geworden van gas. Het heeft echter geen nadeellge gevolgen onder vonden Bij onderzoek bleek, dat er een lek ln de gasleiding was. Een gemeente-werkman van Hout en Plant soenen. die Woensdagmiddag in de Tuinwijk- laan bezig was met het afzagen van een tak ls van een hoogte van acht meter uit den boom gevallen doordat de tak ontijdig afbrak. Dc man liep Inwendige kneuzingen op. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht. Aan de Rijks-Universiteit te Lelden werd bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer F. J. A. Paesi. Arts. te Haarlem, op een proef schrift getiteld: Een analyse van eenige wer kingen van gonadotrope hormonen op het ovarium. In Augustus 1944 hield de blokbrandweer te Overveen een Inzamlelng, om gelden bijeen te brengen voor de aanschaffing van nieuw mate riaal. Deze inzameling bracht een bedrag van ruim f 1000 op De oorlog maakte den aankoop echter onmo gelijk en na de bevrijding had deze geen zin meer. Het geld bleef onbesteed liggen en de leden van de Inmiddels opgeheven blokbrand weer zochten naar een passende bestemming voor het bedrag. Daar restitutie aan de gevers practisch riet uitvoerbaar bleek, besloten zij het geld to schenken aan de Stichting lsio—1944,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3