Te weinig schoolgebouwen, tekort aan onderwijzers en - veel kinderen Nu Haarlem noodlijdend is.... Volksherstel Haarlem liquideert Vergane glorie ort en Ook in Haarlem komt men voor ernstige moeilijkheden te staan Wij hebben er de aandacht op gevestigd, 'dat na de bevrijding het geboortecijfer zeer sterk gestegen is. Er is bijna van een ver dubbeling sprake, vergeleken bij de jaren voor den oorlog. Nu is wel aan te nemen, dat wij hier met een oorlogsverschijnsel te doen hebben, zoodat verwacht kan worden, dat er na eenigen tijd weer een verlaging zal zijn te cóhstateeren, maar er moet in elk geval rekening gehouden worden met het feit, dat er over 5 of 6 jaar dubbel zoo veel kinderen zijn voor de eerste klassen der lagere scholen. Reeds eerder zal zich het tekort aan ruimte op de scholen voor voorbereidend lager onderwijs doen ge voelen, want daar gaan de kinderen al op 4- óf 5-jarigen leeftijd heen. De gemeente- en schoolbesturen komen daardoor- voor problemen te staan. Ook te Haarlem! Er zouden meer schoolgebouwen moeten komen, maar daarop bestaat helaas weinig uitzicht. Er bestaat reeds thans te Haarlem een tekort aan schoolgebouwen, zoowel voor het voorbereidend- als het gewone lager onderwijs. Indien wij .oils bepalen tot het lager onderwijs, is te zeggen, dat er op dit oogenblik te Haarlem behoefte is aan een tiental nieuwe schoolgebouwen, 4 voor het openbaar- en 6 voor het bij zonder onderwijs. Dit is een gevolg van het feit, dat de schoolbouw in de oorlogsjaren heeft stilge staan, terwijl de bevolking der gemeente geregeld in aantal groeide. Bovendien is tengevolge van een bombardement een schoolgebouw verwoest. In de oude bin nenstad staan nog wel eenige schoolgebou wen ongebruikt, maar het is ondoenlijk om do kinderen uit de buitenwijken daarheen te sturen. He,t gevolg daarvan is, dat er in verscheidene lokalen feitelijk te veel kin deren zitten. Men hoort wel de uitdrukking „de kinderen puilen de klasse uit". En dat niettegenstaande er een streven is naar kleinere klassen in het belang van het on derwijs. Openbare Werken heeft wel plannen voor schoolbouw uitgewerkt, maar voor- loopig is niet te hopen op een toestemming van den „Wederopbouw" om die te mogen uitvoeren. Uit onze laatste mededeelingen over den „Wederopbouw" en het tekort aan materialen is trouwens wel gebleken, dat men ook voor de naaste toekomst niet op timistisch kan zijn. Het zal meevallen als er voor Haarlem enkele vergunningen ge geven worden, maar daarmee wordt de achterstand niet weggewerkt. Hoe moet het gaan als er over enkele jaren a?n de meeste scholen voldoende kinderen zullen zijn om twee (inplaats van één) eerste klassen te bevolken? Reeds nu heeft deze aangelegenheid de aandacht van ons gemeentebestuur. Trou wens de regeering in den Haag ervaart, dat vrijwel alle gemeëntebes'turen voor de zelfde moeilijkheid zitten. Daarbij komt nog het tekort aan onder- Wijzers. In Haarlem merkt men van dit te kort aan Onderwijzers nog niet heel veel. Nog steeds is het mogelijk geweest de opengevallen plaatsen te bezetten. Dit is een gevolg van de omstandig heid, dat er veel onderwijzers zijn, die een voorkeur voor de stad hebben. De trek naar de stad maakt het tekort op het platteland steeds grooter. Toch gaat het in Haarlem niet meer zoo gemakkelijk goede leerkrachten te krijgen als vroeger. In den ouden tijd had men een lijst van 300 gegadigden; nu is die al ge slonken tot 1Ó0. En verschillende sollici tanten van het platteland stellen den eisch dat de gemeente voor een huis moet zor gen. Daar het woningtekort in Haarlem steeds nijpender wordt, is het bezwaarlijk daaraan te voldoen. Reeds nu is het soms moeilijk voldoende tijdelijke onderwijzers, in Haarlem te krijgen. In de eerste jaren is niet te verwachten, idat het tekort aan onderwijzers wordt aan gevuld. Integendeel, er wordt nog een ver slechtering van den toestand verwacht. Dit komt omdat er een sterke inzinking is ge weest in de opleiding aan de kweekscholen. Thans heeft de Tweede Kamer op voorstel der regeering, besloten de salarieering der onderwijzers te verbeteren, in de hoop, dat daardoor meer jongelui naar de kweek scholen zullen komen. Dit gaat evenwel Onzekerheid over tweè belangrijke raadsbesluiten Nu Haarlem in den zin der wet noodlij dend is moeten raadsbesluiten waaraan financieele consequenties zitten, eerst door hoogere instanties goedgekeurd worden voor met de uitvoering daarvan begonnen mag worden. Het toezicht is officieel aan Gedeputeerde Staten van Noordholland opgedragen, maar in belangrijke aangele genheden moet ook het ministerie van Binnenlandsche Zaken daaraan sanctie geven. Dit blijkt thans bij twee raadsbejjuiten. Tj. K. Roosjen overleden Dinsdagavond is, op bijna 55-jarigen leef tijd, in het Diaconessenhuis te Haarlem, over leden de heer Tj. K. Roosjen, hoofd der Ohr. Muloschool aan de Bosch en Duinlaan te Bloemendaal. Met hem is een vooraanstaande figuur in onderwijskringen heengegaan. De heer Roosjen was sinds 1927 te Bloemen daal werkzaam; toen hij benoemd werd, was hij hoofd van een school te Boskoop. Hij \yas een onderwijsman in hart en nieren, en een voortreffelijk schoolhoofd, maar zijn belang stelling richtte zich ook naar buiten. In Bloe mendaal had hij steeds groote belangstelling voor kerkelijke zaken, voor het jeugdwerk en huisbezoek. Bij de leerlingen en de ouders was hij zeer bemind. De overledene was ook leeraar aan de Mid delbaar Technische School te Haarlem. Voorts was hij bestuurslid van dq Vereeniging van Chr. Muloscholen, lid van het hoofdbestuur van de Ned. Chr. Reisvereeniging en lid van het bestuur der Volksuniversiteit te Bergen Heel velen zullen dezen eenvoudigen man met zijn groote bekwaamheden missen. De oorlogsjaren zijn voor hem bijzonder zware jaren geweest. Toen zijn wel dè grond slagen gelegd van de kwaal, die hem ten grave zou brengen. Hoe heeft hij geleden, lichamelijk en geestelijk onder den sanaad waaronder ons land en volk zuchtten. De teraardebestelling zal Zaterdagmiddag 12 uur plaats hebben op de algemeene be graafplaats aan den Bergweg. DE DISTRIBUTIE Zaterdag 28 December Haarlem. Schoenenbonnen: na-uitreiking (8.30 *•42.15 uur). pas over een jaar of 5 vruchten afwerpen. Er is dus wel hoop, dat er wat meer onder wijzers beschikbaar zullen zijn, als de dubbele eerste klassen ingevoerd moeten worden, maar of het aantal nieuwe leer krachten dan weer voldoende zal zijn, wordt nog betwijfeld. Als er tegen dien tijd niet voldoende nieuwe scholen zijn, zou het noodig zijn een of andere noodmaatregêl toe te passen. Dit zou kunnen bestaan in gesplitste klas sen, zooals die ook iirde oorlogsjaren be stonden. Voorloopig zou het eerst voor de eerste klasse noodig zijn. De eene groep kinderen zou 's morgens 3 uur onderwezen moeten worden, de tweede 's middags even eens 3 uur. Thans ontvangen de kinderen in de eerste klasse per week 20 uur les, (de ochtenduren zijn van 9 tot 11 uur), dan zou het worden 18 uur. Maar aan zoo'n maatregel zouden ern stige bezwaren zitten. In de oorlogsjaren is gebleken, dat gesplitste klassen minder goede resultaten afwerpen. Als de kinde ren alleen 's middags les krijgen, blijkt, dat zij, doordat zij 's morgens in vrijheid spelen, te veel vermoeid zijn om op school er nog ten volle bij te zijn. De oorlogs jaren hebben bewezen, dat het onderwijs het beste resultaat he^ft, als de kinderen en 's morgens èn 's middags op school komen, met uitsondering van den Woens dag- en Zaterdagmiddag. Bovendien zit men dan ook met de onderwijskrachten. Men kan zoo verzekerde ons een onder wijsdeskundige aan een onderwijzer (es) niet opdragen 's morgens en 's middags volledig onderwijs te geven. Mr.-p. van Driel te Haarlem, die benoemd is tot burgemeester van Huizen Vijf en twintig jarig jubileum op onze drukkerij Vandaag was het 25 jaar geleden, dat de heer A. van Haarlem als machinezetter in dienst trad op onze drukkerij. Ter ge legenheid van dit feit was hem vanochtend een huldiging bereid in de cantine van de drukkerij, waar zich het technische perso neel en vertegenwoordigers van andere afdeelingen van het bedrijf hadden verza meld, De directéur stelde in zijn toespraak tot den jubilaris diens bizondere capaciteiten in het licht en sprak den wensch uit, dat het den heer van Haarlem gegeven mag zijn nog vele jaren met dezelfde toewijding en accuratesse zijn werk in "dienst van de onderneming te verrichten. Namens het personeel sprak de heer B Tersmitten, die vooral den nadruk legde op het opgeruimde karakter van den heer van Haarlem, die door zijn collega's en door allen, die met hem in aanraking ko men, wordt gewaardeerd als een goed ka meraad. Van de directie en van het personeel ont ving de jubilaris stoffelijke blijken van waardeering. Dichter en oud-leeraar door Tribunaal veroordeeld De vijfde kamer van het Haarlemsche tri bunaal heeft den dichter G. W.. die rector is geweest van het Utrechtsche Gymnasium en tevoren leeraar aan het R.K. Lyceum te Haar lem, veroordeeld tot een inlerneering gedu rende twee jaar (eindigende 8 Mei 1947) en ontzetting uit de beide kiesrechten. Het tribunaal achtte bewezen, dat W.* lid der N.S.B. en andere nationaal-socialistische organisaties is geweest, dat hij hulp en steun heeft verleend aan den vijand, o.a. door het maken van gedichten over Hitler, A. Meyer en de strijders aan het Oostfront, welke ge dichten gepubliceerd zijn in groote bladen er het genieten van voordeel uit den toestand door zich te laten benoemen tot rector van het Gymnasium te Utrecht. Van iemand met dergelijke capaciteiten en opvoeding had het tribunaal niet verwacht, dat hij zich had aan gesloten bij de nationaal-socialistische orga nisaties. Bovendien was hij katholiek en het moet hem bekend zijn geweest, dat de hoog ste autoriteit in ons land van de R. K. kerk het standpunt had uiteengezet. Met zijn ge dichten heeft hij getracht lezers geestelijk te vergiftigen. Weliswaar heeft W. geen min derwaardige daden verricht, maar toch rust op hem een zeer zware schuld en hij kan daarom niet onmiddellijk in vrijheid worden gesteld. Het tribunaal heeft voorts overwogen dat W. uit zijn betrekking is ontslagen, dat de eereraad voor letterkunde hem voor 10 jaar •heeft uitgesloten, dat hij zijn bibliotheek en huisraad heeft verloren en dat de huiselijke omstandigheden zorgen baren. Nieuwe burgemeester van Lisse Met ingang van 16 Januari is benoemd tot burgemeester van Lisse mr. W. H. M. J. Lam- booy, sinds 1937 burgemeester van Eysden (L. HET „HAARLEM"-TERREIN. De directeur van Openbare Werken t( Haarlem heeft het verplaatsen en uitbreiden van het „HaarlenT'-terrein gegund aan Haar lem's Grond-, Hei- en Aannemersbedrijf N.V 123.428.—. Veel en nuttig werk is in twee jaar verricht Volksherstel Haarlem liquideert op 31 December 1946 en staat dus op het punt, om te verdwijnen. Het dagelijksch bestuur heeft afscheid genomen door de uitgave van een boekje, dat de geschiedenis van de stichting verhaalt. Daarin zegt het, dat Haarlem veel over gehad heeft om anderen te helpen. De offervaardigheid is geble ken in een mate, zooals in weinig andere plaatsen aanwezig was. Daarom besluit het bestuur met den wensch, moge ook het werk der stichting in de jaren 1945 en 1946 tot verdieping van Haarlems gemeen schapszin blijken te hebben bijgedragen. De samensteller van het vlot geschreven boekje is de heer W. van Liemt Jr., dirèc- teur van Volksherstel Haarlem, die de werkzaamheden van het- begin af heeft 'meegemaakt en dus op de hoogte is van hetgeen verricht is ten gunste der stad- genooten en van de bewoners van Nijma- gen en Venray. Het blijkt dat Volksherstel eigenlijk al op 21 October 1944 begonnen is. Toen kwamen achttien personen ten huize van den heer F. G. J. Beerkens, Julianastraat 5 bijeen, met het doel een edhvoudige organisatie in het leven te roe pen, welke na de bevrijding zou trachten den oorlogsnood in Haarlem en omgeving en elders in den lande te helpen lenigen. Het resultaat was, dat de afdeeling Haar lem van Nederlandsch Volksherstel werd opgericht. Binnen een week was de opzet in groote lijnen gereed, maar het start schot liet nog eenige maanden op zich wachten. Deze tijd werd gebruikt voor den uitbouw der organisatie. Inmiddels steeg de nood in de steden. Evacuatie, minder artikelen en kleinere rantsoenen, het uit trekken van karavanen naar het Noorden of andere provincies en de razzia's waren de zorgen van het hongerende Westen. Enkele Haarlemmers richtten het Centraal Bureau voor kindervoeding op, het Inter kerkelijk Bureau kwam in actie en in beide organisaties was t Volksherstel vertegen woordigd. Daardoor was het mogelijk onder veilige vlag in den beruchten honger winter te werken en de arbeid welke Volksherstel na de bevrijding ter hand moest nemen, kon rustig voorbereid wor den. De werkzaamheden werden eerst verricht in het kantoor van mrs. Van der Goot en Van der Hoeven, later boden de Nederlandsche 'Spoorwegen uitkomst door perceel Staten Bolwerk 3 ter beschikking te stellen. In April 1945 werd mr. P. van Driel directeur en tevens ,werd contact gezocht met de omliggende plaatsen vaq de stichting van het district Kennemerland- Zuid. 16 Juli vertrok hij naar Den Haag. De heer Van Liemt vertelt dan van de wijze, waarop de bevolkihg na de bevrij ding op de hoogte is gesteld van het be staan van Volksherstel en welk werk er verzet is. Collectes werden gehouden, een advies-bureau in de Statenzaal van het Prinsenhof kwam tot stand, aandacht werd besteed aan sociale voorzieningen, aan repatrieerenden, aan ex-politieke ge vangenen én aan uitkeeringen. Verder werd hulp en steun verleend aan huis moeders door het instellen van vacanties in Bloemendaal, en sociale colonnes wer den later opgericht. Uitvoerig bespreekt de directeur de acties voor Nijmegen en Venray, waaraan de leerlingen der middelbare scholen in Haarlem en omgeving krachtig hebben mee gewerkt. Het resultaat is geweest, dat naar Nijmegen verzonden zijn 10 schepen (ongeveer 4000 ton), 45 vrachtwagens (400 ton) en bovendien 14.000 m2 glas en naar Venray 4 schepen (1600 ton); 52 vrachtwagens (450 tpn) en 4000 m2 glas. Vermeldenswaard is de samenwerking met de randgemeenten. De heer Van Liemt zegt, dat het ver dwijnen van Volksherstel een goed be sluit is- Diverse instituten blijven be staan, echter op eigen krachten, zooals „Zomerzorg" en de sociale colonnes (Protestantsch Christelijke en R.K.) Het sociaal voorlichtingsbureau gaat 1 Januari 1947 aan de gemeente over. Eventueele goederen van de HARK wor den op dezelfde wijze uitgereikt en enkele oorlogsslachtoffers worden nog geholpen. De verminderde gasdruk Een regeling voor huizen met gas verwarming? In ons vorig nummer hebben wij mede gedeeld, dat het Haarlemsche gasbedrijf in de noodzakelijkheid was, om den gas druk voor 19 uur per etmaal belangrijk te verlagen. „Vol gas" wordt slechts gegeven op de volgende uren: 7-8Vfe, 11-1 en I6V2- 18 uur. Bloemendaal sloot zich bij die regeling aan. De ervaring is, dat op de overige uren de gasdruk wel veel minder is, maar kom foren en gaskachels blijven toch nog wel branden, natuurlijk met lagere vlammen. Het was niet mogelijk zoo deelde men ons aan het bedrijf mede den gasdruk nog meer te verlagen, omdat anders ook de straatverlichting niet meer zou kunnen branden. Met deze maatregelen hoopt het bedrijf de verplichte bezuiniging van 20 te ver krijgen. De menschen die gas als verwarming gebruiken worden door de maatregelen wel sterk getroffen. Zij hebben immers hun kolenbonnen voor een verhoogd gasrant- soen afgestaan. JJocht de thans ingevoerde maatregel van langen duur zijn, dan zal door de gemeente een regeling worden ge maakt, opdat deze menschen weer andere brandstoffen kunnen kijjgen, of een extra rantsoen voor electriciteit. Men hoopt evenwel, dat de nu toe gepaste vermindering van gasdruk slechts van korten duur zal zijn. Als er meer zendingen Amerikaansche steenkolen aankomen, zal de druk weer normaal worden. In Januari tentoonstelling van pluimvee, konijnen en duiven „Haerlem", de vereeniging van Sportfok- kers van pluimvee, konijnen en duiven, orga niseert in samenwerking met de afdeeling Haarlem van den Nieuwen Ned. Alg. Bond van Postduivenhouders, op 11 en 12 Januari een nationale tentoonstelling in de zalen van het Concertgebouw. Niet minder dan bijna 2000 dieren zullen te bezichtigen zijn. Een prachtcollectie konijnen, waarvan voor al de ..Zilvers" zullen uitblinken, komen in de kooien. Ook de fokkers van postduiven en hoenders zullenjjlaten zien, dat ondanks de afslachting van de duiven tijdens de bezetting en het ontbreken van voer voor onze hoen ders. de liefhebberij niet- is verminderd, in tegendeel. zelfs is toegenomen. Voorts zal ook een fraaie collectie siérdui- ven te bewonderen zijn, waaronder enkele zeer zeldzame vogels. „HET ONBEWOONDE EILAND". De voorstelling van „Het onbewoonde eiland welke hedenavond in den Stads schouwburg gegeven zou worden, gaat niet door. Tooneel Eduard Verkade: „Macbetli" Voor het Haarlemsche Kunstcentrum heeft Eduard Verkade in 't Concertgebouw „Macbeth" voorgedragen. Dit-stuk stelt door zijn dramati sche bewogenheid den declamator andere eischen dan de meer contemplatieve „Hamlet". In den door op zijn eerzucht speculeerende de monen van kwaad tot erger gebrachten Macbeth en in zijn door booze geesten „ontsekste" ge malin krijgt de auteur zijn kans, en Verkade bracht met grandiooze effecten de scala van hartstocht- en wroeging-gevoelens tot uitdruk king, welke deze tragedie als een storm vol on weer en helsche weerlichten over ons heen doen varen. Door den Kerstavond was de opkomst niet zoo overstelpend als bij „Hamlet" het geval is ge weest. Toch was ook hier de jeugd in de meer derheid, wat lot voldoening stemt. Het hedfen- daagsche tooneelrepertoire geeft bij alle ver nuft- en geestigheidsspelen toch eigenlijk zoo weinig grootsch. dat een ontmoeting met Shakespeare als een heilzaam bad werkt. Ver kade verricht een nfcoole taak met dergelijke voordrachten, die de wezenlijke waarde van het tooneel in herinnering brengen en opwekken tot nadere kennismaking met de grootmeesters der dramatische kunst. Ook mag men 3en Kunst kring erkentelijk zijn voor de bemiddelende functie, welke hij hierbij vervult en die, naar uit de belangstelling blijkt, op prijs wordt ge steld. Verkade had voor deze voordracht den tekst gekozen van Jacobus van Looy; uit deze con frontatie bleek, hoezeer de gemaniereerde woordschikking der tachtigers een voorbijgaand verschijnsel geweest is. De dichterlijkheid van de taal neemt het bezwaar niet weg, dat het verstaan door dezen 'ongewonen zinsbouw onnoo- dig#>emoeiliJkt wordt. Een minder modieus ver taler als Burgersdijk blijkt ook voor de jongere generaties een gemakkelijker tolkl H. G. CANNEGIETER Buitengewoon concert der H.O.-V. Op Maandag 30 Dec zal in de Gem. Con certzaal te Haarlem een buitengewoon con cert plaats vinden, waaraan de vermaarde Zwitsersche pianist Edwin Fischer zijn mede werking zal verleenen. Met begeleiding van de Haarlemsche Orkest Vereeniging zal de kunstenaar een tweetal zeer geliefde werken spelen, het piano concert in d-moil K.V. 466 van Mozart en Beethoven's Vijfde pianoconcert in Es-dur. Als inleiding tot dit belangrijke concert zal de H. O. V. de Symphonie in D. gr. terts („Der Uhr") van Jos. Haydn ten gehoore brengen. Het orkest zal onder leiding 6taan van Kees Hartvelt. De Kennemer Fotokring liield een tentoonstelling Gedurende de beide Kerstdagen hield de amateur-fotografenvereeniging „Kennemer Fotokring" in een der zalen van „de Nijver heid" een tentoonstelling van het werk van haar leden. Nieuw werk viel er weinig te zien en hoe wel er veel knappe foto's waren opgehangen, hebben wij wel eens betere tentoonstellingen van deze vereeniging gezien. De kerkfoto's van Stoelman en de meer gevarieerde collec tie van Van Borselen, staken boven de rest uit. Het is voor de amateur-fotografen nog moeilijke tijd wat het materiaal aangaat. Wij hopen voor hen en voor de K.F.K., dat een volgende Kersttentoonstelling, een beeld zal geven van een opleving in hun liefhebberij. Burgerlijke Stand HAARLEM, 24 December 1946" BEVALLEN- 21 Dec., W. M. van der Voort- van den Oetelaar. d.; A. de Ridder—Hofer, z.; 22 Dec., A. L. G, Schavemaker—Bergkamp; II. VlugtBlouw, d.; 23 Dec., A. CopPrinsen, d.; A. Verburgt— Okkerse, z.; A. H. T. Eizema— Faasman, z.; J. W. H. Bijvoets—van Wijngaar den, d.; T. TammingaLamsma, z.; 24 Dec., E. A. Zandsfcra—Gerrits, d.; A. M. Mol—van Aasema, z M. E. RijndersSlagter, d. OVERLEDEN: 22 Dec.. G. G. Hopman—Tit. 80 j„ Karei van Manderstraa»; A. I. van den Ameele, 63 j., Lorentzkade. G. Dogger—Kappel- hof, 82 j., Jansweg; H. Maasdam, 52 j., Lange Annastraat; E. A. Hetem—de Nijs, 77 j., Morin- nesteeg. ONDERTROUWD: 24 Dec., C. A. I. Hesterman en E. Jonkmans; N. J. van der Aar en A. L. Bergkamp: B. Meijer en E. C. Habich; W, A. Kervel en J. S. Janssen; B. v. d. Meij de Bie en A. J, M. Kloes; W. J. van Waard en T. Groot; A. van Vaneveld en J. G. Hoogendijk; J. Kloos en J. Bruijn; C. Spanjaard en A. Welagen; A. J. Tromp en E. M. J. Hazenberg; W. J. Hogenes en W. Ippijn; J. Strjjbis en A. J. H. Horst; C. C. Kreuger en D. J. Alles; A. D. Stöver en W. A. Kleef; M. v, Kruiselbergen en E. Hessling; P. v. d. Kroft en G. D. van Roon; J. A. J. Rob en K. van Zadelhoff; E. A. Boesaard en J. Horse- lenberg; W. C. Rutte en M. H. Preenen; H. J. Schilder en H. M. van Houwelingen Rijkhoek; G. H. Sel'horst en J. Bouman; B. Kromhout v. d. Meer en G. Prins; L. Bellekom en W. M. Saar- loos; A. Slot en C. T. Dekker GEHUWD: B. J. M. Tönmermans en J. Hage- doorn; C. Wildeboer en E. de Ridder; C. Elsinga en J. M. C. Lubbers; F. C. Davidse en M. G. MooijT. E. Scholten en N. Eggelte; M. B. Schelf er en E. J. Steen kist; A. Meindersma en G. A. Borgesius; W. J. Nieuwenhuizen en E. F, Vrees; J. Alders en AL C. Akersloot; K. J. Meerts en J. F. Foulon; H. L. Imanse en M. W. Kloos; P. N. Valk en A. Kok; P. Haringhulzen en M. J. Zwart; H van Son en M. Eerhart. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 27 DECEMBER Concertzaal: Nationale Indiëavond, 20 uur. Rembrandt: Er komt een vriend vanavond: 14.00, 16.15, 19.00 en 21,15 uur. Cinema Palace: Het roode teeken 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Luxor: Hands across the border: 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Symphonie Pastorale 14.00, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. City: Het gebeurde in Napels: 14.15, 16.30, 19.00 en 21,15 uur. Spaarne: De koning der prairie: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. ZATERDAG 28 DECEMBER Stadsschouwburg: „De Sneeuwkoningin", 14 ur; Oompjes Droom, 20 uur. Frans Hals Mu" !um (Renalssancezaal). Truus Kloes, Kerstlie deren bij de luit, 20 uur. Concertzaal: Muzikale Show ^Sweet and Swing", 20 uur. Bioscopen: als Vrmiag. Verhoogde provinciale subsidie voor de H.O.V. Ged. Staten van Noordholland stel len de Provinciale Staten voor het subsidie voor de Haarlemsche Orkest Vereeniging te verhoogen van f 5.000 op f 10.000 en dat voor het Concertge bouw-orkest te Amsterdam van f 12.500 tot f 25.000. In hun toelichting deelt het college mee, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het principe van het garandeeren der salarissen wenscht te hondhaven. Met gemeentebesturen zijn voorloopige besprekingen gevoerd, waarin de vraag is voorgelegd, of zij in beginsel bereid zijn medewerking te verleenen aan een regeling, waarbij 50 van de voor de garanties benoodigde gelden voor rekening komen van gemeenten, provincies en eventueele particuliere tezamen en de overblijvende 50% ten laste van het Rijk. Die besprekingen, zijn nog niet afgeloqpen. De garantie voor de HOV zal een som van ongeveer f 155.000 beloopen. De gemeente Haarlem en omliggende gemeenten zouden dus tezamen met de provincie een bedrag van f 77.500 dienen toe te zeggen, waar tegenover het rijk een gelijke bijdrage zou stellen. Ged. Staten zijn van meening dat het uit een oogpunt van financieel be leid niet wenschelijk geacht moet worden een deel van den op het budget van de HOV drukkenden salarispost te garandee ren. Het huidige subsidie is echter te laag en daarom wordt voorgesteld tot verboo ging over te gaan. MUZIEK 55 Traag maakt de stad zich los uit de om helzing van de vorst. Een goot laat nog een laatsten ijspegel in splinters vallen; hakke- poffend dreunt een bootje op de brokkelig- brooze schotsen van den voormaligen ijs vloer in, echter zonder succes, wat een meeuw een minachtenden kreet ontlokt. Ha, die menschen met hun opschepperige maakseltjes! Het ruischt door de lucht van een won derlijke zoelte en mijn buurman laat zich den dag na Kerstmis verleiden tot het bui tenzetten van den vuilnisemmer in hemds mouwen, wat hem anders slechts in de Hondsdagen overkomt. „Watte weertje", meent mijn conducteur te mogen opmerken, als hij het kaartje zonder polsmoffen uit het boekje vingert. „Watte weertje" echo't de schillenboer, wanneer zijn paard weer zonder „scherp" door de straten klotst. Ach ja, het was mooi, die zwierende menschjes op de singels, hoe ze er in een paar uur een schilderij van Breughel van wisten te maken; het was prettig, die tin telende kou langs je gezicht te voelen, maar de kolen slonken véél te graag en de treinen werden al minder warm. Het was heerlijk, het ijs onder je door te voelen schieten en de heele winterwereld als je privé-eigendom te voelen, maar de man onder het viaduct met zijn viool is blijer met een langer kwikstaafje De stad maakt zich los uit de koude ar men van vader winter. Het was een kort tête-a-tête, maar zóó, met het zonhetje weer op je bql is het toch wel zoo aange naam. Geef die vaseline even aan, dan kunnen de schaatsen opgeborgen worden.. J. F. Kinderkoor „Inter Nos' avxs Kort na „De Minrrfestreelen" heeft ook „In- ter Nos" een avond Kerstliederen en boven dien een Kerstcantate gezongen. Een verge lijking tusschen de praestaties van dit reus achtige kinderkoor en die»van het handjevol uitgezochte jongensstemmen te maken zou tot onjuiste conclusies leiden. Maar toch mogen we constateeren, dat het ensemble der groo teren, zooals dat in een deel der liederen zich deed hooren, de vergelijking zonder veel schade zou kunnen verdragen. De resultaten der door den dirigent Jan Booda toegepaste scholing van het stemmenmateriaal heeft tot zeer verheugende resultaten geleid. Er werd niet alleen zuiver, doch ook mooi gezongen. Teksten in vreemde talen leverden ook hier geen bezwaren En het geheelc koor was zoo geoefend, dat Booda kon volstaan met enkele, aanwijzingen, waarbij hij zelf als begeleider aan den vleugel zat. Enkele jeugdige solisten, zoowel jongens als meisjes, wekten hoewel van hun toekomstige stemontwikkeling nog niets te voorspellen is, mooie verwachtingen door de zuiverheid hun ner vertolkingen. Bach's Weihnachts-oratorium voor de 25ste maal Haarlem's Gemengd Koori Voor den 25sten keer voerde Haarlem's Ge mengd Koor op tweeden Kerstdag eenige der zes Cantates uit, die samen Bach's „Weih- nachts-Oratorium" vormen. Er» is van dit „jubileum" weinig of geen ophef gemaakt: een korte toespraak van den voorzitter, een bloemenmand voor den dirigent Jan Booda, die bijna al die uitvoeringen verzorgd en ge leid heeft, waren de eenige kenteekenen. Meer dan welke feestelijke viering ook spreekt trouwens het feit dat deze uitvoeringen evengoed als die der Matthaeus-Passion door de C. O. V. een schoone traditie* geworden zijn, die elk jaar haar getrouwen zelfs in toe- nemende mate trekt. Traditie in zekeren zin is ook het karakter der uitvoeringen geworden, wat koor en or kest betreft. Tegen de onvermijdelijke muta ties in die lichamen waren de blijvende ker nen bestand, de nieuwe elementen moesten zich daarbij aanpassen. Toch is er wel wat veranderd: Booda s in de eerste jaren vooral op massale werkingen gerichte interpretatie heeft gaandeweg aan fijnheid en rijkdom der schakeeringen aanmerkelijk gewonrjen, zoodat ook nu weer vooral in de koralen ontroerend mooie momenten voorkwamen. Ingrijpender wijzigingen onderging de so listische medewerking. Die was ditmaal eer geheel andere dan in vroegere jaren. Door dat Corrie Bijster plotseling ziek geworden was moest een klein deel der sopraan-partij door een tiental sopranen van het koor wor den overgenomen-} de aria's vervielen. De alt Akke de Vries verrichtte goed werk, doch het timbre van haar stem heeft niet het volle, weeke. dat we in een aria als „Sehlafe mein Liebster" zoo gaarne hooren. Iets dergelijks zouden we van den tenor Gerard v. d. Berk kunnen zeggen; zijn recitatieven klonken wel eens wat droog. Maar eerbied dwong hij af door zijn vertolking van de beide moeilijke coloratuur-aria's. De bas Herman Schey ech ter overtrof al zijn voorgangers verre. Hij is een der weinige begenadigden, die alles in zich vereenigt wat iemand tot een groot zan ger maakt en zijn vertolkingen waren dan ook ideaal. Ik mag dit verslag niet besluiten zonder eenige woorden van hulde aan Nelly Boeree en concertmeester Gijs Beths voor hun voor treffelijke interpretaties der solotrompet- en solovioolpartijen gewijd te hebben. De zilve ren mijlpaal is dus met eere bereikt. K DE JONG. Brandstoffencommissie w rordt opgeheven Zooals wij reeds medegedeeld hebben, zal de Brandstoffencommissie te Haarlem op 30 December ophouden te bestaan. Dè toewijzingen voor brandstoffen zullen met ingang van dien datum geschieden door het toewijzingskantoor van het Rijkskolenbu- reau, Westermarkt 2, Amsterdam-C, tele foon 48109 en 38582. OU*0! Vv Prins Bernhard moet wegens een lichten griepaanval het bed houden. Het was niet noo dig, medischen bijstand in te roepen. Er wordt gewaarschuwd tegen het clan destien koopen van zoogenaamde bakolie, welke uit geel gekleurde vloeibare paraffine bestaat. Het gebruik van deze „olie" voor bakdoelelnden is schadelijk voor dc gezondheid. Paardenvleesch zal niet zonder bon verkrijg baar worden gesteld. Het Leidsche tribunaal heeft de beschuldi gingen tegen den vroegeren gemeentesecretaris van Lelden mr. dr. C. E. van S. vervallen ver klaard. Het op 10 Mei 1940 bij de Tweede Kamer in gediende wetsontwerp Inzake het voortduren van den jftaat van beleg is ingetrokken. Op het vliegveld Ypenburg is de eerste lucht taxi in gebruik genomen. Het tribunaal te Hilversum heeft S. v. d. B., die onder den naam Dirk van Heel voor de radio causerieën voor boeren hield, drie jaar lnterneering opgelegd. De gewezen dirigent van den Nederland- schen Omroep, Pierre R., die na 7 maanden ln terneering in Mei j.l. in vrijheid was gesteld, zal op grond van de uitspraak van het Hllversum- sche tribunaal nog 1 jaar en 5 maanden in een kamp moeten doorbrengen. De Staatscourart van 24 December bevat de volgende prUsbeschikkingen: lederwaren, vaste brandstoffen locomijn, groothandel vaste brand stoffen, kleinhandel vaste brandstoffen, gas- cokes, bunkerkolen voor de zeevlsscherij en bun. kerkolen voor gebruik op binnenwateren, voorts is opgenomen een regeling van een gegaran deerd minimuminkomen voor handelsreizigers. HAARLEM EN OMGEVING In verband met de koude zal de eerstvol gende padvinderswijdingdienst op 29 December niet in de Bavo, doch in de Kloppersingelkerk worden gehouden en wel van 19—20 uur, De rekening over 1943 van de provincie Noordholland sluit met een batig saldo van f 566.410, welk bedrag op de begroeting van 1946 Js verrekend, vOor zoover dit niet reeds vroeger Is geschied. De PartU van den Arbeid, federatie Haar lem houdt Donderdag 2 Januari een openbare vergadering in het Gemeentelijk Concertgebouw, waar Koos Vorrink spreken ^1 over „Naar een nieuwe wereldorde". Verder zullen eenige solis ten van naam muzikale medewerking verleenen en de Haarlemsche „Stem des Volks" zingt. Aanvang 20 uur. Dinsdagavond om halfnegen is brand uit gebroken in het Sousterraln van een villa op den hoek van het Floraplein eft Wagenweg, waar de ketel van de centrale verwarming staat. In de omgeving lag oud papier, dat vlam vatte, waar door de brand ontstond. Doordat de muren van steen waren, was uitbreiding niet gemakkelijk. Het brandde fel, toen de brandweer'verscheen. Met één slang is het vuur gebluscht. De schade beperkte zich tot enkele meubelstukken, Toen Woensdagavond twee personen in een perceel aan het Lorentzplein kwamen, zagen zij een raam open staan en In huls hoorden zij ge stommel. Het bleek, dat een Inbreker zich in huls bevond, die ongemerkt de woning heeft verlaten. Er wordt niets vermist. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling organiseert Zondagmorgen 29 Dec. in samenwer king met het Humanistisch Verbond een lezing, ment als spreker den heer Ir. S. A. Posthumus, lid van de Tweede Kamer (P. v. d. A.). De be kende tenor Jan Laarsveld zal deze bijeenkomst, welke plaats vindt in restaurant Brinkmann, Groote Markt, opluisteren. Het Katholiek Gemengd Koor zal Maandag 6 Januari onder leiding van den heer Evert Haak, een concert geven in het R.K. Vereenigingsgc- bouw te Heemstede. Daarbij werken mede de sopraan mevrouw J. v. d. Velde—v. Beem en de pianist Louk Nelissen. Het Tooneelconcours van „Kunst na Ar beid" te Hillegom wordt a.s. Zondagavond voort- geezt. Ditmaal is het „Door Eendracht Sterk" uit Heemstede, die voor het voetlicht komt, met het tooneelspel in drie bedrijven varj Joh. v. Eekelen en Jan Grosfeld „Een, die niet geteld wordt". De Stichting „Bloemlust" houdt een groote Kersttentoonstelling in het gebouw van de H.B.G. Vakvertegenwoordigers uit de geheele bollenstreek hebben inzendingen ge leverd; vooral bij de narcissen waren vele nieuwe variëteiten te zien. Zuidelijke kunst in de Spaarnestad .Haarlems gemeentebestuur begroet deze .geste uit Limburg met vreugde". Deze woorden van burgemeester M. A. Reinalda teekenden de officieele belangstelling, die er voor de tentoonstelling in het Frans Halsmuseum bestaat. In één der stemmige vertrekken van het Haarlemsche museum werd Dinsdagmid dag de expositie van werken uit Maastricht, Roermond en omgeving officieel geopend. De heer Huisman vertelde als secretaris van de Haarlemsche afdeeling van het Ne derlandsch Kunstverbond iets over de voor bereidingen tot deze galerij van Zuidelijke kunst; de directeur van het Frans Hals museum, „de heer J. Baard, dankte de schilders uit het Zuiden en den initiatief nemer, den Haarlemmer Ab Loots, waarna hij wees op het belang, dat vooral voor vele Haarlemsche kunstenaars schuilt in het bezoeken van deze bijzondere tentoon stelling. Burgemeester Reinalda verklaar de na een kort woord de tentoonstelling voor geopend. Ijs was nog sterk genoeg voor een auto Een Haarlemsche automobilist trof het van morgen, dat het ijs op den Raamsingel nog sterk genoeg was, want toen hij om halfticn met zijn auto achteruit reed, maakte hij een te groote bocht en vermoedelijk door de glad heid van den weg, kwam het voertuig op het ijs terecht. De bestuurder kon rustig uit den wagen stappen. Met een auto werd dc aulo naar den anderen kant van den singel ge trokken en op de Raamvest tegen het talud omhoog gehaald. Daarna reed men den wa gen naar de garage terug.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3