Haarlems Dagblad Indië-debat vermoedelijk eind Januari Stille armen Generaal de Gaulle geen candidaat voor presidentschap Hef Oude Europa Mannen van de Groote Oost hebben haast Bazel heeft gesproken het woord is aan Londen Conversievoorstel goedgekeurd Oranjetocht naar Baarn 61e Jaargang No. 18519 Bureaux Groote Houtstr 93, Tel Admln 10724, 14825 Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054 Bijkantoor H.N.. Soendaplein 37. Tel 12230. Drukkerij Z. B Spaarne 12. Tel 12713 10132 Zaterdag 28 December 1946 x Verschijnt dagelijks oehalve Zon- en Feestdaeen. Abonnementsprijs per week 31 cent. oer kwartaal '4.- Postgiro 273107 Advertentie tarieven op aanvraag by de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pee. eboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem v\/IJ moeten ons vertrouwen in het oude Europa en onze hoop op zijn toekomst niet gaan verliezen. Wij moeten niet gaan twijfelen aan de toekomst van dit kleine land. Hier denkt men aan, als men de jongste mededeelingen leest van den direc teur van de Nederlandsche Stichting voor Landverhuizing, den heer J. A. A. Hart- land. Hij zegt dat 22 van het Nederland sche volk wenscht te emigreeren: dus bijna een kwart, aanmerkelijk meer dan twee millioen menschen, een geducht aantal. De directeur schrijft de massale neiging tot landverhuizing in hoofdzaak toe aan een angstpsychose als gevolg van den oorlog. Hij zegt verder: „De menschen zijn bang voor nieuwe rampen in Europa en erg sceptisch over Nederlands vooruitzichten. Ook hebben de verhalen van geallieerde soldaten bij velen den lust tot reizen en trekken doen ontwaken. De meerderheid van de reislustigen zijn tusschen de 25 en 30 jaar oud en vrouwen zijn niet veel min der geestdriftig dan mannen. Nu is emi gratie onvermijdelijk uit een land als het onzè, met een jaarlijksche toeneming der bevolking met 150.000 zielen. Maar de hui dige kansen zijn klein, omdat zoo weinig landen bereid zijn, landverhuizers te ont vangen. En die weinige hebben er nog niet de noodzakelijke regelingen voor getrof fen. Bovendien bestaan de moeilijkheden met de deviezen. Die bezwaren zullen, evenwel in een nabije toekomst afnemen. Dan zal er dus iets kunnen gebeuren. In het buitenland bestaat vooral vraag naar geschoolde werklieden en boerenarbeiders.' Menschen met een academische opleiding maken niet veel kans". Onlangs heb ik al geschreven over de bestaande sterke neiging tot landverhui zing. De verklaringen van dezen deskun dige geven aanleiding om erop terug te komen. Hij lijkt mij te zwartgallig als hij een „angstpsychose" als voornaamste oorzaak opgeeft, vooral nu de meerderheid uit jonge menschen bestaat. Ik geloof niet zoo gauw, dat jongelui van 25-30 jaar in massa aan angst-psychosen zouden lijden. Vaktermen uit de psychologie worden in dezen tijd wel eens wat te vlot gebezigd. Dat velen zwartgallig gestemd zijn over de toekomst van Europa en Nederland kan men overal waarnemen en is minder alarmeerend en gemakkelijk verklaarbaar. Overigens zijn er ongetwijfeld heel wat bij, die zich in sterker bewoordingen uit drukken, dan zij eigenlijk bedoelen. Ook dient gezegd te worden, dat de meesten niet zoo bijster tot oordeelen bevoegd zijn. Men is teleurgesteld, omdat men zich in oorlogstijd-teveel van de bevrijding en den vrede had voorgesteld en niet begreep, dat er een enorme oorlogsschade zou zijn, die tot harden arbeid zou dwingen om er weer bovenop te komen. Eigenlijk beseffen zeer velen dat nog niet en daarom is de ar beidsproductiviteit, ondanks bevredigende statistieken omtrent de openbare gezond heid, nog steeds zoo laag .Er wordt veel geklaagd en degenen, die met plezier hard werken, vormen een minderheid. Daarbij is een extra teleurstelling, dat wij onze oorlogsschade niet op Buitschland verhalen kunnen en eigenlijk al blij mogen zijn, dat tenminste een flink deel van den Du'itschen roof naar ons land terugkeert. Duitschland kan ons de geleden schade niet vergpeden, omdat het zelf totaal uitgeput is. Een oor log sleept een ontzaglijke vernietiging niet alleen van menschenlevens, maar ook van bezit en van arbeid mee. Men kan dit groo te verlies niet terugkrijgen door een reke ning in te dienen. Want de schuldenaar is failliet. Dus moet men het verlorene op nieuw gaan maken en dat lukt alleen door hard werken en samenwerken. Dit samen werken zal vooral in Europa noodig zijn. Het is minder gemakkelijk dan ruziemaken ,en dan elk voor zich koppig op eigen standpunt te blijven staan. Het is zelfs veel moeilijker. Maar het levert dan ook meer op. De menschen, die daar geen vertrouwen in hebben, willen weg. Als er bij zijn, die inderdaad uit angst weg willen, geef ik dien lieden geen kans. Dat angst een slech te raadgever is'moge afgezaagd zijn. maar is nog altijd waar. En om als landverhuizer te slagen, moet men niet door angst be- heerscht worden. Want het is, zooals de historie van emigranten ten allen tijde be wezen beeft, een zware onderneming, waarin alleen de mpnschen van sterken wil en ijzeren volharding slagen. Blijkbaar richten de meeste candidaat- Jandverhuizers hun wenschen op landen, waarin geen oorlog gevoerd is. Die zien er het gemakkelijkst en meest welvarend uit. Ook beloven zij het meeste en lekkerste1 eten. Vandaar de voorkeur voor Amerika 'en Zuid-Afrika. Maar gemakkelijk heeft men het er niet en er zal als een paard ge werkt moeten worden, om iets te bereiken. Net als in Europa. Dezer dagen is bericht, dat in de Vereenigde Staten sinds het einde van den oorlog het prijspeil nog eens met 44 gestegen is. Luilakkerland? Neen. Terecht heeft de directeur van de Stich ting Landverhuizing ongemerkt, dat een zoo overbevolkt land als het onze niet bui ten emigratie kan blijven. Neen. maar on den duur zullen de logische mogelijkheden in Enrooa blijken te liggen, dat als geheel een vervaarlijk tekort aan arbeidskrachten heeft Ik heb onlangs geschreven over het groote onderbevolkte Frankrijk, dat zijn rijken bodem lang niet bewerken kan. ne vens de kleine, overbevolkte Lage Landen. Maar bii die eene tegenstelling zal het heusch niet blijven. Intusschen moet men het oude Europa niet zoo licht afschrijven. De wereldsche macht schijnt nu geheel te berusten bij die jon°-e. sterke naties: de Vereenigde Staten en Sovjet-Rusland. Maar hoe lang zal dat zpo ziin? Twinti« iaar geleden was Frank rijk machtig. Zes jaar geleden waren Duitschland en Japan het. En er is niet steeds een oorlog noodig, om het te doen verkeeren. Europa is oud en moet zijn staatkundig beleid herzien. Maar het herbergt ook de meeste wfisheid en ervaring. En het ziet in dezen tiid Amerikanen en Russen wor stelen met zoo menig vraagstuk, dat het allang achter zich heeft. Er ziin nog groote j^ofTpUiVherlen in F."rona en ook in Neder land. De sterke volken sterven niet Zii doen zich steeds weer gelden. R. P. MFER EUROPEANEN NAAR AMERTKA? Van gezaghebbende zijde wordt verno men. dat president Truman in zijn rede ter gelegenheid van de opening van het nieu we Amerikaansche congi-es op 3 Januari a.s. zal aandringen op uitbreiding van im migratie van Europeanen in de V.S. Naar verluidt zal hij in het bijzonder de kwestie van de 800.000 verplaatste personen in de Amerikaansche zóne van Duitschland te berde brengen. Maar dr. van Mook wilde eerst zekerheid (Van onzen specialen verslaggever) Den Pasar, 15 December 1946. Toen Cornelis Houtman in 1597 in In- dië kwam, vond hij nergens een gastvrij onthaal, behalve op Bali. Zijn bezoek aan Bali was het eenige lichtpunt in het som bere relaas van deze eerste reis. De uitge putte bemanning knapte er heelemaal op en toen de vier schepen na vele weken het anker lichtten, bleken twee leden van het gezelschap te zijn gedeserteerd. In Holland was. naast het vinden van den weg naar den Oost, de ontdekking van dit „paradijs" een sensatie van den eersten rang. Maar het was tenslotte om de zoete win- .sten te doen, en specerijen vond men op Bali niet. Zoo raakte het paradijs in de vergetelheid, om pas ruim 3 eeuwen later opnieuw te worden ontdekt. Ditmaal door de toeristen, die Bali sinds 1930 als bijzon dere attractie op de reclamebiljetten der reisbureaux zagen staan. De aanraking tusschen de eeuwenoude Hindoe-Javaan- sche cultuur, zooals die alleen op Bali was blijven bestaan, toen de élite van Oost- Java hier haar toevlucht zocht na de komst van den Islam, en die van het moderne Westen, is voor eerstgenoemde niet direct bevorderlijk geweest. Bali is een paradijs. En toch is Bali nog steeds een paradijs. De gedelegeerden van de Groote Oost, ver tegenwoordigers van de Nederlandsch-In- dische regeering, journalisten, fotografen PTT-menschen en typisten, die ruim 200 in totaal sinds eenige dagen het Bali- hotel bevolken, zijn het er allen over eens. Wij kunnen er bovendien een beetje over oordeelen, omdat het wachten op den heer Van Mook voor de officieele opening der Den Pasar-conferentie gelegenheid te over biedt voor het bekijken van volk en land. Men geniet al als de Douslas-DC 3. vijf uur na het vertrek uit Batavia boven Bali's Westkust komt. Omgeven door de diep blauwe zee ligt daar een bergland, dat langzaam overgaat in uitgestrekte sawah's, waartusschen een groep cocospalmen pjots een dorp veronderstellen doet. De kust is grillig en rijst vaak steil omhoog: goede havens zijn er niet. Van de door palmen omgeven vlakte, die als vliegveld dienst doet. brengt een auto u in een half uur naar Den Pasar, waar het door de KPM gebouwde Bali-hote! thans geheel is ingericht ten behoeve van de conferentieleden met een eigen post en telegraafkantoor, speciale telefoonver bindingen met Makassar en Batavia, enz De conferentie tot vorming van den staat De Groote Oost alias Oost-Indoncsië zou hier op 7 December geopend worden door den luitenant-gouverneur-generaal Dit ging niet door, daar het weinig zin had de nieuwe „negara" op touw te zetten zoo lang het basis-accoórd met de renubü°k nog in de lucht bleef hangen. Om de gede legeerden, die niets voor uitstel voelden, echter niet al te zeer teleur te stellen, ging dr. Hoven, algemeen regeerings-commissa- ris voor Borneo en de Groote Oost. naar Den^Pasar om hier op 7 December vast formeele besprekingen te openen. Men was hiermee al gauw uitgepraat. De mannen van De Groote Oost hebben haast en willen zoo snel mo gelijk hun. staat in elkaar timmeren. Het is altijd de grief van de buiten gewesten geweest, dat hun belangen werden achter gesteld bij die van Java. En nu vreest, men weer op het tweede plan te komen. Zoodat een der groote mannen van De Groote Oost, de Baliër Soekawati, betoogen ging, dat zijn staat niets te maken had met Linggadjati en gevormd moest wor den onafhankelijk van de al- of niet- goedkeuring door Nederland van het ontwerp-accoord met de republiek. Dit standpunt is natuurlijk bezwaarlijk te handhaven, daar het uiteindelijk gaat om de organisatie van de Vereenigde Sta ten van Indonesië en dit moeilijk kan ge schieden zonder toestemming van het Ne derlandsche parlement. Maar het was tee kenend voor de stemming onder de men schen van De Groote Oost, voor wie her nieuwd uitstel weinig aantrekkelijk was. Inmiddels zat er weinig anders op dan zich neer te leggen bij het besluit van dr. Van Mook om eerst zekerheid te hebben omtrent de houding van het Nederland sche parlement ten opzichte van Langgadjati alvorens in Den Pasar spijkers met kop pen te slaan. Zoodat de conferentie thans niets anders heeft te doen dan.Bali te zien! De Baliër is, in tegenstelling met Javaan of Soendanees, een geboren kunstenaar met een natuurlijken aanleg voor dans, tooneel en beeldhouwwerk, die men zelden elders vinden zal. Voor den kunstliefheb ber is het een dorado hier, vooral nu men ook veilig het binnenland in kan gaan. Ongeveer een maand geleden werd de laatste groep opstandelingen omsingeld en verrast. Zij vochten zich dood, hetgeen hier op Bali traditie is, waarbij wonder boven wonder aan Nederlandsche zijde geen enkel slachtoffer viel- Onder dege nen, die op het slagveld achterbleven, trof men zes Japanners aan. Uit den aard der zaak worden ook in Bali de oorlog en zijn gevolgen aan den lijve gevoeld De rijst wordt gedistribueerd, hetgeen heel wat zeggen wil voor dit eiland met den meest intensieven rijstbouw ter wereld, dat vroeger een export-overschot had van 8000 ton 's'jaars. Er is een tekort aan kleeding en een teveel aan geld om dat men daar vrijwel niets voor koopen kan. Maar al is er dan in de afgeloopen jaren veel verwaarloosd, er Is niets vernield. De taliooze tempels zijn blijven staan en hier leeft de Baliër zich uit in zijn muziek, zijn dans en zijn offerfeest. En wat mij betreft, heeft De Groote Oost geen haast Nederlanders in het binnen land van Sumatra Voor de eerste maal sedert den oorlog hebben Nederlanders een bezoek gebracht aan het binnenland van Sumatra. Op 23 December heeft een Nederlandsche missie, bestaande uit acht leden, Siantar, de repu- blikeinsche hoofdstad van Sumatra, be zocht. De reis werd gemaakt onder zware dekking van de „polisie tentara" en verliep zonder incidenten Aan den tocht werd o.m. deelgenomen door dr. J. van de Velde en kolonel P. Scholten. Geïnterneerden uit Madoera ■sEen Nederlandsch-Indonesische missie, v?*lke naar Madoera was vertrokken de mogelijkheden tot evacuatie van de op dat eiland vertoevende geïnterneerden te bestudeeren, ts met 82 geïnterneerden te Soerabaja teruggekeerd. Vliegtuigramp in Ierland Vermoedelijk elf dooden Een Constellation van de Transworld Airline is' vannacht verongelukt nabij de vliegtaven Shannon. (Ierland). De machi ne is neergestort in de Fergus, een zij rivier van de Shannon. Twaalf overleven den zijn inmiddels gered en naar zieken huizen in Limerick en Ennis overgebracht. Er zouden elf personen om het leven zijn gekomen. Aan boord bevonden zich ver moedelijk veertien passagiers en een be manning van negen koppen. Alweer een ei! Het is mogelijk gebleken, de verstrek king van eieren buiten de regeling voor zieken en ziekenhuizen voort te zetten. Het Centraal Distributiekantoor heeft heden de bonnen 53-6 en 54-7 Algemeen geldig verklaard voor het koopen van een ei. Tegen het einde der volgende week kan de bekendmaking van nog een bon voor een ei, eveneens voor alle leeftijds groepen, worden verwacht. Hel woord is aan. Jules Clare tie: leder die iets doet, wat het ook zij, heeft tegen zich hel groote leger van lieden, die zeer ge streng zijn maar zelf volstrekt niets doen EERSTE KAMER Nu het ijs in vele grachten gebroken is, kan men de jeugd weer met een levens gevaarlijk spel, het schots jetrappen, bezig zien. Een jeugdige waaghals in actie. Het 22ste Zionistencongres in Bazel geëindigd Lijst van evacués op Java Op onze bureaux te Haarlem en IJmui- den ligt lijst G 18 ter inzage, vermeldende de namen van geïnterneerden, die op 10 December naar Batavia geëvacueerd wer den. (Van een specialen verslaggever) Na dagen van eindelooze politieke de batten gevolgd door een week van bespre kingen in verschillènde commissies, werd voor het einde van het Zionistencongres (zooals wij reeds meldden) een resolutie aangenomen waarin werd verklaard, dat deelneming aan de komende besprekingen in Londen onder de huidige omstandighe den, wordt afgewezen. Dit belangrijke be sluit -werd met een geringe meerderheid en bij tal van onthoudingen genomen. Bij de politieke debatten hadden ver schillende vooraanstaande persoonlijkhe den binnen de Zionistische beweging zich uitgesproken voor deelneming aan de con ferentie en voor verdere onderhandelingen met de Engelsche regeering over een Jood- schen staat in een gedeelte van Palestina. Het congres werd door twee zaken be- heerscht. Het aanvaarden van het principe van een verdeeling van Palestina en het erkennen van het recht om zich met alle middelen, behalve terreur tegen verdere Engelsche maatregelen te verzetten, wan neer die in strijd zijn met de oorspronke lijke opdracht vervat in het mandaat. Prof. Weizmann, die sinds 1920 met een onder breking van slechts vier jaar, de Zionisti sche beweging heeft geleid, en wiens po litiek inzicht en groote leidersbekwaam heid ook in Engelsche regeeringskringen zeer wordt gewaardeerd, pleitte ook nu voor verdere samenwerking met Engeland en richtte zich scherp tegen de terreur, waarbij niet kon worden misverstaan. dat hij in het algemeen militair verzet niet toejuichte. Zooals bekend heeft in 1937 het Zionis tencongres in principe een deeling van Palestina aanvaard en het was op deze orincipieele beslissing, dat Prof. Weizmann bij het einde van de politieke debatten den nadruk legde. Hij kantte zich daarbij voor al tegen den Amerikaanschen Rabbijn Dr. Abba Hillel Silver, de leider van de op- Jongens en meisjes van de Johanna- stichting te Arn hem, een inrichting voor lichamelijk ge brekkige kinderen hebben een zelf vervaardigde wieg aangeboden aan Prinses Juliana. De jongens zorgden voor 't vlechtwerk, de meisjes voor de bekleeding. Prinses Juliana heeft de kinderen op paleis Soestdijkontvanaen. De prinsesjes Bea trix, Irene en Mar griet kregen een door de jongens gevloch ten handtaschje ten geschenke positiegroep in de Vereenigde Staten en hij verweet den Amerikaanschen Joden, dat zij gemakkelijk tot een verzet konden aansporen, dat niet door hen, maar door de Joden in Palestina moest worden ge pleegd. Dr. Silver had verklaard, dat men niet hen extremistisch kan noemen, die de in tegrale inlossing van de beloften aan het Joodsche volk gedaan, eischen en dat de beste politiek was om niet naar Londen te gaan en niet zelf een compromisvoorstel te doen, maar dit aan Engeland over te laten. Hij verweet de Executive, dat zij door het voorstel van minimale eischen een tactische fout had begaan en de on derhandelingen waardeloos had gemaakt. Deze twee richtingen hebben voorna melijk om den voorrang gestreden en dank zy het feit, dat ook bij de arbeiders beweging, voornamelijk bij de radicale groepeeringen, een sterk verzet bestond te gen het tot nu toe gevoerde beleid, kwam men tot de hierboven vermelde resolutie. Een gevolg van dezen gang van zaken is. dat Dr- Weizmann, wiens gezondheid toch al zeer heeft geleden, niet langer de func tie van president zal uitoefenen. Als zijn opvolger wordt genoemd de leider der ar beiderspartij, Ben Gurion. Tot het kiezen van een nieuwe Executive is men nog niet gekomen, waarmee wel duidelijk is aan getoond hoe groot de meeningsverschillen waren. Immers bij den aanvang van het congres verwachtte men algemeen dat er. zooals dat de laatste jaren regel was ge worden, een coalitie-Executive zou worden gekozen, en in dezen zin had zich ook b.v. de leider van het politieke departement der Jewish Agency, Mosje Sjertok, op een persconferentie uitgelaten. De toekomst onzeker. Hoe de verdere politieke ontwikkeling zal zijn, is moeilijk te voorspellen. Het eerste woord is nu weer aan de Engelsche regeering, die voor de vraag is gesteld of het zin heeft de aangekondigde bespre kingen op 14 Januari in Londen te laten doorgaan. Het zijn immers de omstandig heden en dat wil zeggen, de door de En gelsche regeering bepaalde basis van de besprekingen, die tot het verzet hebben geleid. In Londen wenscht men slechts uit te gaan van het indertijd door minister Morrison voorgestelde verdeelingsDlan Dit verdeelingsplan is voor de Jewish Agency onaanvaardbaar, en de meerder- hèid van het Congres achtte het blijkbaar onjuist, dat van Joodsche zijde een com promisvoorstel werd gedaan. Of Engeland bereid is deze basis te veranderen zal ook afhangen van de houding der Vereenigde Staten. Het Zionistencongres heeft geen oplos sing gebracht voor de enorme moeilijkhe- den. die het Palestiinsche probleem biedt Het heeft echter duidelijk gemaakt dat op verdere inperking van Joodsche rechten eën sterk Joodsch verzet te wachten is. hoezeer het Congres in overgroote meer derheid en met beslisten nadruk de terreur heeft veroordeeld Bazel heeft gesproken het woord is aan Londen- JAAP SOETENDORP. (Van onzen parlementairen redacteur). Van een vervroegde behandeling der be grooting van Overzeesche Gebiedsdeelen komt tenslotte niets Nu de betreffende Twee de Kamerhandeüngen nog niet gearriveerd waren, ging het* afdeelingsonderzoek over deze begrooting niet door en zoodoende wordt het vermoedelijk pas tegen eind Januari eer het openbaar debat daarover begint Voor dien. omstreeks 15 Januari krijgt men eqrst de algemeene beschouwingen Op 9 Januari za! het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet op de agenda prijken Giste ren moest het er af doordat er bij eenige andere voorstellen te veel tijd met de se- dachtenwisseling heenging Het begon met het wetje tot verlenging van het tijdelijk Persbesluit Mr Pollema (C,H.) fulmineerde tesen de late indiening daarvan waardoor de Kamer zich in een dwangpositie geplaatst zag Voorts betoogde hij dat het Persbesluit zelf ongrondwettig was en niet gerechtvaardigd met een beroep op staatsnoodreeftt aangezien er allang een wettelijke regeling tot stand had kunnen komen Zoodoende achtte hij het best denkbaar, dat de rechters ook 't verlen- ginsswetje ongeldig zouden verklaren Minis ter Beel. die voor zijn door ambtsbezigheden in België vertoevenden collega Gielen inviel, had geTijk met zijn opmerking, dat het Grond wetsartikel. dat wetten onschendbaar doet zijn. een dergelijk rechterlijk ingrijpen uit sloot Overigens beloofde deze bewindsman, wat het zoo laat indienen van het verlengings wetje aangaat, beterschap ten aanzien van de traagheid, die men het kabinet soms op het stuk van het aanhangig maken van wetsont werpen met een fatalen termijn verwijt Als verontschuldiging voerde hij aan dat het ka binet de laatste maanden dermate met aller lei bijzondere problemen overladen was ge weest, dat daardoor de gewone agenda in het gedrang was geraakt Ten aanzien van de komende Perswet x zekerde hij. dat die allerminst de'drukoers- vrijheid aantast, het feit dat zij wat bekwaam heid en moraliteit betreft, zekere eischen aan de journalisten zal stellen, raakt inder daad de drukpersvrijheid niet. Met instem ming vernam ook mr Pollema. dat er van de perszuiveringsuitspraken straks alsnog hoo- ger beroep mogelijk zal zijn Op het even des kundig als geestig betooe van den heer Van der Kieft (P.v.d.Adie eens even schetste hoezeer ten onzent, in tegenstelling tot elders de pers al te lang na de bevrijding als As- scheooes behandeld is (tot voor kort was de afmeting van de kranten niet grooter dan destijds die van het lotërfiblqadiel gaf hij ten antwoord, dat de regeering zich heusch alle moeite geeft om meer papier geleverd te krijgen Tenslotte ging het verlengingswetje er zon der hoofdelijke stemming door. Dit gebeurde niet met het conversievoorstel Ook in deze KameT kwam het geschut van de verdedigers van de grondwettelijke waar borg. den schuldeischers van den Staat door art 183 gewaarborgd in stelling Met name bedienden het hier prof mr. Mo'enaar fP v d V.), mr Rip (A.R 1 en de heer Vixseboxse (C Hwiens partijgenoot mr Pollema echter met den minister instemde, dat er van schen ding van dat Grondwetsartikel geen sprake was Zooals minister Lieftinck te kennen gaf krijsen desenen. die met met de conversie- leenins willen meegaan, wel deselijk het hun verschuldisde bedrag, alleen technische rede nen in verband met de seldsaneering maken het noodzakelijk dat bedras voor ten hoosste vijf laar op een z g geblokkeerde conversie- rekening te schrijven Over de rente, welke tenslotte die rekenins zal opleveren, is ook het noodige gfezegd. Met name was mr Pol lema slecht te spreken over het feit. dat de minister destijds na overleg met de KVP- fractle der Tweede Kamer in ziin ontwerp de rente uiteindelijk op 2V\ had gebracht Zulk een onder-onsje buiten de commissie van rapoorteurs om achtte hij parlementair- staatsrechtelijk onoirbaar Excellentie Lief tinck voerde als argument voor'die door hem ook eenigermate noode gedane concessie waarvan hij intusschen geen gevaren duchtte, aan, dat het groote belans om zijn voorstel te doen slagen, een dergelijke tegemoetkoming Weerbericht MTST Verwachting, medegedeeld door hét K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zondag avond: Plaatselijk mistig. Meest zwaar bewolkt doch later opklarend. Geen neerslag van beteekenls. Temperatuur om het vriespunt tot lichten dooi. Zwak ke of matige wind tusschen Zuid en West. rechtvaardigde Tegenover prof Van den Brink (K V P.) die de toezegging verlangde, dat de rente van de conversieleening telkens aan de marktpositie zou worden aangepast, hield de minister vol dat een vaste rente als door hem overwosen de voorkeur verdiende en dat het juist zaak was met kracht rente stijging tegen te gaan. hetgeen immers mede in verband met de loonpolitiek van de resee- ring geëischt mocht worden 's Ministers af wijzend standpunt in dezen was voor orof. Van den Brink en eenige van diens fractie- genooten reden om tegen te stemmen. Trou wens uit de verklaring van den fractieleider mr Kropman viel op te maken dat de geheele groep betreurde dat de bewindsman op de sugsestie van prof Van den Brink niet had willen ingaan Maar alles bij elkaar waren de meeste K V P -senatoren tenslotte bereid hun stem niet aan dit ontwerp te onthouden voor al ook omdat de verwerping daarvan het leven van het kabinet wel eens in gevaar had kunnen brengen Met 2413 (P v d V A R en eenige CH en .K V P-leden» nam de Kamer het voorstel aan. waarna president Anema eenige welgekozen en hartelijke woorden wegens de komende iaarswisseling tot regee ring Kamer haar ambténaren mitsgaders de Pers richtte Minister Lieftinck. die namens de regeering van repliek diende bedoelde natuurlilk ook de Pers in zijn heilwensehen te betrekken e* verzuimde dit vermoedelijk alleen tengevolge van het late uur waarop men uiteen ging. Tevoren had de Eerste Kamer noe een aan tal hoofdstukken van de rijksbegrootina 1148 zonder bespreking of stemming aangenomen en wel die van Buitenlandsche Zaken Hooge Colleges van Staat en Kabinet der Konincin, Onderwijs Kunsten en Wetenscbaopen Fi nanciën. Doenbare Werken en Wederopbouw, Verkeer Economische Zaken. Landbouw Vis- scherii en Voedselvoorziening, en Sociale Zaken Voorts werden goedgekeurd de beerootin- «en 1948 van het staatsbedriif der Pncterö«=n, Telegrafie en Telefonie, 't Zulderzeefonds bet Scheepvaartfonds en de Staatsmijnen in Lim burg. Ter gelegenheid van'de te verwachten blijde gebeurtenis ten paleize Soestdijk te Baarn, heeft de Baarnsche Oranjever- eeniging een plan ontworpen dat de goed keuring van Prinses Juliana en Prins Bernhard heeft verworven. De vereeni- ging roept automobilisten, motorrijders, fietsers, wandelaars, ruiters en andere toe risten op, om op den nationalen feestdag, die naar aanleiding van deze blijde ge beurtenis waarschijnlijk zal worden af gekondigd of op nader vast te stellen dag een tocht naar Baarn te maken, teneinde aldaar de felicitatieregisters te ondertee kenen. Ieder versiere zijn auto, motor of fiets met een oranje vlaggetje of vaantje. In Baarn zullen eenige plaatsen worden ingericht voor teekening der felicitatie- registërs en voor afstempeling van het oranje vlaggetje en van de deelnemers kaart. Ieder deelnemer ontvangt daar tevens een herinnering. De gelegenheid voor aanmelding zal ongeveer half Januari worden gesloten. Iedere deelnemer wordt verzocht zoo spoedig mogelijk per post wissel f 1 over te maken aan den admini strateur den heer L. F. Timmers, Kerk straat 20, Baarn. Behalve naam en adres moet ook vermeld worden ol men komt als bestuurder of medepassagier van auto, autobus of motorrijwiel, als fietser, rui ter, wandelaar of per trein. Het comité voor de stille armen te Haar lem deelt ons mede, dat de inzameling in totaal f 11.281.55 heeft opgebracht. Er wordt nog op een klein bedrag nagekomen giften gerekend. Het was mogelijk aan on geveer 600 stille armen een Kerstgave te geven. Nagekomen giften Mevr. T;M. f5,—. L. E- G. f 10,—, N. N. f 1,— J. S. f2.50, M. E. B.—de G. f2.30. Mevr. C A.— G. f3.—, W. B. f5,—, M. C. v. H. f5,-..M. A. R.—B. f5,—W. S. te O. f2,50, J. C. S. te O. f2,50, F. v. A. f5,—. R. H V. f 10.—Wed. v. d. H. f2,50, P M. v. d. S. f7,50, G. v L. f 10, S. K. f 10.—, C. J. A. v. D. f 10.—, E. L. M. f 10,—, M. M. v. B. f 18,40. G. E. f26,-. Totaal zestiende verantwoording f 153,40. In het geheel Is thans bij ons binnengekomen f 7679,77. Champetter de Ribes voorzitter van den Raad der Republiek Reuter verneemt uit kringen, die in nauw contact staan met generaal de Gaulle, dat deze lieden in een verklaring aan het Fransche volk bekend zal maken dat hij geen candidaat zal zijn voor het presidentschap van de vierde republiek. De verkiezing van den Franschen president is vastgesteld op medio Januari. Geen der vier candidaten voor het presi dentschap van den Franschen Raad der Republiek heeft gisteren bij de eerste twee stemmingen de vereischte meerderheid van 158 stemmen kunnen halen. De uitlag dér eerste stemming was Alexandre Champetier de Ribes, candidaa der MRP, 79 stemmen, Georgees Maranne communist, 72. Jules Gasser, radicaal 52 en Joseph Paul Boncour, socialist 47 stem men. Onmiddellijk hierna werd overge gaan tot een tweede stemming, waarbij evenmin resultaat werd bereikt. Bij derd stemming, waarbij een eenvoudige meer derheid voldoende was, werd Alexandre Champetier de Ribes (MRP) gekozen. De officieele cijfers, die den candidaa' van de republikeinsche volkspartij de overwinning hebben doen behalen op den communistischen candidaat Maranne, lui den als volgt: Champetier de Ribes 124 stemmen, Maranne 119 stemmen, Gasser (radicaal) 1 stem, 'onthouding 9 stemmen. De socialistische parlementsfractie be sloot op den communist te stemmen, toen haar eigen candidaat Roubert bij de twee de stemming slechts 44 stemmen behaalde. Aan een door het Fransche persbureau gegeven levensbeschrijving ontleenen wjj de volgende gegevens. Champetier de Ri bes werd in 1882 geboren Zijn burgerlijk beroep was voor den eersten wereldoorlog advocaat bij het hof van cassatie te Parijs. In den oorlog werd hij tweemaal gewond. Tijdens den tweeden wereldoorlog werd hij als actief lid van de verzetsbeweging en als oprichter van een gevechtsgroep door ie Duitschers geïnterneerd, tezamen met Herriot en Jouhaux Ondanks zijn 62 laren wist hij in 1944 uil de gevangenis te ont snappen. Na een levensgevaarlijke rol te hebben gespeeld bij de maquis werd Cham- oetier de Ribes begin 1946 tot algemeen algevaardigde, van de Fransche regeering bij het internationaal tribunaal voor oor logsmisdadigers te Neurenberg als opvol ger van de Menthon benoemd.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1