Een kunstmatige „super-peniciline" Byrd doet grootscheepschen aanval op de Zuidpool-geheimen Dr. Euwe over zijn schaakreis naar de West Duitsche politieke voormannen in den zuiveringsstorm Duitschers vrij op eerewoord Als wij weer gaan stemmen. Toga-probleem" voor de rechterlijke macht Predikbeurten Dinsdag 31 December 1946 Op 2 December jl. is de Amerikaansche 1 den zich aan boord van de Mount Olympus Zuidpool-expeditie, die onder leiding staat ook een span Eskimohonden om de slede- Van den bekenden Zuidpool-onderzoeker Admiraal Richard Byrd, uit Norfolk (in den staat Virginia) en uit San Diego en nog .een andere haven aan de Westkust van Noord-Amerika vertrokken. De vier schepen, welke uit Norfolk zijn vertrokken, bestaan uit het vlaggeschip Mount Olympus, een ijsbreker, een basis- Bchip voor watervliegtuigen en een WEDLOOP NAAR DE ZUIDPOOL De expeditie, welke den naam draagt Van „Task Force High Jump", zal dan uit 12 schepen bestaan en in totaal 4.000 man omvatten, waardoor deze de grootste ex peditie is, ooit naar de Zuidpool onderno men. Onder de vliegtuigen, die deze schepen imet zich meevoeren, bevinden zich zes he- licoptères, zes Martin Mariners en vijf kleinere vliegtuigen. Deze zullen gebruikt worden om de 6 millioen vierkante mijl van „Antarctica" in kaart te brengen, voor zoover tenminste de lange afstandswater vliegtuigen en de expeditie over sneeuw en ijs tot het heele gebied kunnen door dringen. De watervliegtuigen zijn uitgerust met speciale instrumenten om minerale rijkdommen, welke zich onder de sneeuw en het ijs bevinden, te ontdekken. Er gaan hardnekkige geruchten, dat de expeditie tot hoofddoel heeft te onderzoe ken, of zich ook uranium in den bodem der Zuidpoolgebieden bevindt. Uranium is het onmisbare element om atoom-energie op te wekken. Officieel heet het, dat de expeditie ten doel heeft „het onderzoek naar de moge lijkheden, die de natuur zal bieden". De Zuidpool heeft bovendien nog an dere mineralen en ertsen in haar schoot verborgen. Van de Zuidpool is echter pl-m. 4 millioen vierkante mijl nog niet geëx ploreerd. Naast het wetenschappelijk onderzoek door 22 geleerden zal de expeditie zich bezig houden met het onderzoek naar de mogelijkheden voor de scheepvaart en het luchtverkeer. Wanneer de expeditie aan de Zuidpool gebieden gearriveerd is, wordt deze in 3 deelen gesplitst. Groep 1 zal opereeren op het Ross-ijsplateau (op de kaart aangege ven met het cijfer 1). Groep 2 vaart van de Ross Zee naar de Weddell Zee, terwijl groep 3 zich in tegen overgestelde richting door den Indischen Oceaan eveneens naar de Weddell Zee zal bewegen. Ieder van deze groepen zal bestaan uit een basisschip voor watervliegtuigen, welke tevens twee- Martin Mariners met zich meevoert, een tankschip en een destroyer. Groep 1 zal tevoren een ijsbreker en een verkenningsvliegtuig uitzenden om te trachten door het pakijs een doortocht te vinden. Wanneer de ijsbreker voldoende is doorgedrongen zullen de schep'en van de Ross Zee de Walvischbaai binnenvaren. Op het Ross-ijsplateau bij Klein-Ameri- ka zal dan een luchtbasis aangelegd wor den. Men hoopt, dat die begin Januari ge reed zal ziin om de tweemotorige trans portvliegtuigen te ontvangen. Het vliegtuigmoederschip „Philippine Sea" zal namelijk eind December van Norfolk uitvaren om de expeditie te com- pieteeren. Aan boord hiervan bevinden zich 6 speciaal uitgeruste Douglas trans portvliegtuigen, welke van het dek naar het pas aangelegde ijsvliegveld zullen vlie gen. Om van het dek op te stijgen maken zij gebruik van jet-aandrijving. Het vlaggeschip „Mount Olympus", dat meer dan eens in den afgeloopen oorlog als stafhoofdkwartier bij invasies in den Stillen Oceaan heeft gediend, heeft halve Admiraal Byrd als leider der expe ditie, ook Admiraal R. H. Cruzen aan boord, die het bevel zal voeren over de schepen- Ofschoon de expeditie met de meest mo derne middelen is uitgerust, zijn toch voor zorgsmaatregelen genomen. Hiertoe bevin- vaart over de woestenijen van sneeuw en ijs mogelijk te maken. De onderzoekingen zullen voortduren, zoolang de weersom standigheden het toelaten, doch men ver wacht, dat de schepen zich tegen het einde van de maand Maart uit het pakijs zullen moeten terugtrekken. Dat deze expeditie, hoewel de grootste, niet de eenige is, zal uit het volgende blijken. Sinds 1943 heeft zich een Engelsche ex peditie van ongeveer 30 man in de Mar guerite Baai gevestig'd. Binnenkort zullen deze door 30 Engelsche geleerden afgelost worden Deze Britsche expeditie staat on der leiding van luitenant Scout Mair. Op een aan hem gestelde vraag antwoordde hij: „Uranium? Daar kunnen wij niets over zeggen, daarover moeten wij zwijgen". Ook de Sevjet-Unie, Noorwegen, Argen tinië. Chili en Australië hebben begeerige blikken op de Zuidpool geslagen en heb ben het voornemen hiernaar expedities uit te rusten. Zij verkeeren echter nog in een beginstadium. Dat Rusland nog niet gestart is, vindt vermoedelijk zijn oorzaak in het feit, dat de U.S.S.R. nog geen Zuidelijke verzamel- haven ter beschikking heeft. Voortaan negen luiers De huidige productie van luiers maakt het mogelijk het aantal luiers dat aan aanstaan de moeders wordt toegewezen en dat tot ni toe zes bedroeg, te verhoogen tot negen stuks per bon. De distributiediensten zullen met ingang van 23 December in plaats van de tot dus- vere gebruikte luierbonnen „6 luiers", rant soenbonnen „éénartikel J" uitreiken. Op deze bonnen zullen negen luiers kunnen worden gekocht. Deze rantsoen bonnen „één artikel J" zullen in twee verschillende uitvoeringen in omloop worden gebracht. Beide soorten zijn geldig. De eene soort heeft een beige ruit op de linkerhelft; de andere een gele ruit. Ook deze rantsoenbonnen zijn evenals de tot dusverre in gebruik zijnde luierbonnen, z.g vóór-inleveringsbonnen Punten van de tex- tielkaarten behoeven voor de op deze bonnen te koopen luiers niet worden afgestaan. De tot 22 December uitgereikte luierbonnen „zes luiers" blijven tot nader aankondiging geldig voor het koopen van zes luiers. PRIESTERJUBILEUM Op 15 Augustus zullen de volgende R.K. geeste lijken veertig jaar priester zijn: pastoor H A. Bots. Halfweg; F. B. J. M. Filbry, proost van het Kathedraal Kapittel en plebaan van St. Bavo te Haarlem, pastoor B. F. Kösters, Hillegom, pastoor A. W. J. Ltlhn, Haarlem, P. J. M. van de Pavoordt, rustend pastoor van Beverwijk en pastoor H. A. C. M. Wennen, Nieuw Vennep. Op 10 Juni vieren hun zilveren priesterjubi leum Dr. C. J. Her.nlng, regent van het semi narie Hageveld, Heemstede; H. J. M. Heynen, regent der R.K. Kweekschool te Beverwijk en pastoor B. N. F. Pronk te IJmuiden. SPOR TALLERLEI Het argument „20 Juli' werkt niet altijd feilloos Vroegere leden van den Duitschen gene- ralen staf, het Duitsche kabinet en de S.A. zullen door de Amerikaansche autoriteiten in Duitschland op eerewoord vrijgelaten worden, teneinde te voorkomen, dat zij op grond van door de regeeringen der Duit sche staten gemaakte zuiveringswetten worden gearresteerd. De drie genoemde categorieën zijn door het hof voor oorlogsmisdaden te Neuren berg als niet-misdadig beschouwd. De be trokkenen mogen op enkele uitzonderingen zia de interneeringskampen verlaten, ter wijl hun door het Amerikaansche leger een schriftelijke verklaring zal worden uitgereikt. Degenen, die worden beschouwd als mogelijke oorlogsmisdadigers en zij, wier detineering om eenige reden Van nut zal kunnen zijn, worden niet vrijgelaten. Men neemt aan, dat de drie staten in de Amerikaansche zóne hun zuivei'ingswetten on overeenstemming met de uitspraak van Neurenberg zullen brengen. Schipbrug bij Hedel weer in gebruik De schipbrug bij Hedel is weer in ge bruik genomen. De busdiensten rijden weer, zoodat het reizigersverkeer tusschen Zuiden Noord weer normaal doorgang kan vinden. Ook de pontveeren tusschen Tiel en Wamel en bij Eek en Wiel zijn weer in de vaart, het laatstgenoemde alleen overdag tot een gewicht van 6 ton. Aan het Bergstoepsche veer geschiedt de Overtocht thans van 6 tot 23 uur. Het Loveer te Huissen in de verbinding Nyinegen-Ze venaar is eveneens weer in ftienst gesteld. De Berlijnsche A N.P.-correspondent schrijft: EEN economische- en een voedselcrisis schijnen nog niet voldoende te zijn om den chaos, waarin Duitschland dreigt te ver zinken. te kenmerken. Er is ook nog een eringscrisis; die thans als een woedende storm door het verkleumde openbare leven an Duitschland raast. Deze storm rukt aan zware takken van den gehavenden Duitschen boom: Ministers, magistraten en reeds lang erkende politici. Hij is zoo hevig, dat men hier reeds hoort spreken van een bepaalden angst om plaatsen op het voorplan in te ne men. omdat politieke tegenstanders daar steeds gereed staan om een democratischen wapenrok af te rukken en hooge functiona rissen in hun politieke hemd te zetten; en hoe weinigen zijn er in dit land, die, zoo te kijk gesteld, geen smetje van nazi-contact vertoo- nen! „Der Fall Müller", die thans van München uit het geheele politieke leven van Duitsch land in-opschudding brengt, is een van de meest markante symptomen van de geestelijke verrotting, waaraan twaalf jaren van gees telijke corruptie, kuiperij, achterklap en be drog een volk hebben bloot gesteld. Dr. Josef Müller is sedert 1945 voorzitter van de Chris telijke Sociale Unie in Beieren en hij werd als zoodanig dc aangewezen man om het ambt van minister-president van een sociaal democraat dr. Wilhelm Högner over te nemen sedert de christelijke partij de meerderheid der kiezers in dit land achter zich heeft we ten te scharen. Müller's verleden is in zoo verre besmet, dat hij werkzaam is geweest in de contra-spionnage van het nazi-rijk. de be faamde „Abwehr". Dat zich hierin tegenstand tegen Hitiers waanzinpolitiek geconcentreerd heeft, is bekend. Müller beweert dan ook in ae „Abwehr" te zijn getreden op verzoek van de militaire oppositiegroep, teneinde in Va ticaanstad contact met de geallieerden op te nemen. Hij beweert en passant Badoglio te hebben gesteund Ijij het opzetten van de be weging', die Mussolini van zijn voetstuk deed storten en bovendien verbindingen te hebben aangeknoopt met de verzetsbeweging in Ne derland, Frankrijk en Tsjecho-Slowakije. Hij rekent zich tot den „kring van 20 Juli 1944", ofschoon hij niet kan beweren rechtstreeks te hebben deelgenomen aan den aanslag dien datum, want hij zat toen reeds een jaar in een concentratiekamp der Gestapo. Müller noemt zich dan ook „Opfer des fascismus" inplaals van „naziaktivist" en hij heqft tot nog toe onder het oog van de Amerikaansche bezetting een hoofdrol gespeeld in het poli tieke leven van Beieren Op den vooravond van zijn verkiezing tot minister-president heeft evenwel een Münchener persorgaan naar men zegt op instigatie van Müller's eigen politieke „vrienden" in de C.S.U., zijn verleden nog eens aan de groote klok ge hangen. Mag men de inlichtingen, die wij uit Beieren ontvingen, gelooven, dan heeft niet zoozeer Müller's politieke verleden den stoot gegeven tot deze wel zeer merkwaardige po litieke verwikkelingen, doch eerder zijn tegen kanting tegen het Beiersche separatistische streven van een vleugel van zijn eigen partij. Müller, die de eenheid van Duitschland voor staat ,en de meer socialistisch getinte richting der partij leidt, is temidden van al het rumoer met groote meerderheid van stemmen tot partijvoorzitter herkozen. De Amerikaansche bezetting, die kennelijk met hét -geval ver legen zit, heeft opgemerkt, dat tegen zijn po litieke activiteit geen bezwaar bestaat, doch dat dc zaken eerst nog eens terdege uitge zocht moeten worden, vooraleer hij candi- daat voor de hoogste staatsfunctie kan zijn. Dit lijkt een nogal gewrongen redeneering. maar dat was niet anders te verwachten na dat men Müller zijn activiteit had laten ont plooien in de wetenschap van zijn „Abwehr"- diensten. Müller's eigen partijgenoot en tegen strever Pfeiffer heeft hem nu plechtig voor een Spruchkammer gedaagd, waar hij op een houten zondaarsstoeltje zal zitten in plaats van op een ministerszetel. Eindeloos drama. Müllêr is 6lechts één geval. Niet ver daar uit de buurt, in Württemberg-Baden, zijn stemmen opgegaan om den pas herkozen mi nister-president dr Reinhold Maier en een collega-minister op het zuiveringsmatje te roepen. In Hannover werd een onderzoek in gesteld tegen den afgetreden minister Nöl- ting Berlijn heeft zoo juist de tragedie be leefd van den door de zuivering geslipten Kanbier, die door de kommandatura uit de hoogste rangen van het stadsbestuur werd verwijderd, omdat hij Hitiers Reichskommis- sar was geweest. Ook was hij er tot dusverre in geslaagd zijn politieke evenwicht te her stellen door het argument van „20 Juli 1944". Het proces van denazificeering dreigt een eindeloos drama te worden, doorweekt met politieke intriges en persoonlijke ressenti menten. In de Amerikaansche zóne. waar de procedure het traagst van al is, heeft men volgens recente berekeningen nog acht jaren noodig. De Amerikanen hebben dan ook weer eens moeten ingrijpen, omdat hier de sedert lang aan Duitsche handen toevertrouwde zuiveringsmachine te langzaam draaide. Populair is de zuivering zeker niet, temeer wanneer de bevolking ziet. dat S.S.-misdadi gers uit het kamp Moosberg op gezette tijden met vacantie kunnen gaan, doordat zü van wege de hooge rantsoenen, die zij krjjgen, ge makkelijk een vrjjwilligen plaatsvervanger kunnen vinden. Er begint toch in de Duitsche publiciteit zooiets als een matiging in de zuiverings woede tot uiting te komen. Matiging vooral tegenover de kleine nazi's en de jongeren, die den nazi-catechismus op school geleerd heb ben Voor de laatste heeft zich vooral de C D. U ingespannen, die bijvoorbeeld te Berlijn een amnestievoorstel heeft ingediend De ge dachte, dat de zuivering zich op de zware gevallen zal moeten gaan richten, is in alle kringen reeds doorgedrongen. Maar de zware gevallen zijn de moeilijke vanwege de ver strengeling van nazibewind en groot-industrie Zij zijn daarnaast ook gevaarlijk, want zij vertroebelen de verhouding ki de bedrijven en voegen aan alle crises ook nog een crisis van het vertrouwen toe. Teruggekeerd uit Amerika heeft dr. Euwe een en ander verteld over zijn tournee door West-Indië en Venezuela Hij heeft gedurende zes weken verscheidene simultaan-séances- gegeven, waarvan de resultaten buitenge woon fraai zijn. In Venezuela gaf hij vier séances en een consultatieséance, alle in Ca racas, met als resultaat, dat onze landgenoot 117 partijen in totaal won, er zes' verloor en 31 partijen in remise eindigden. De kracht van het schaken in Venezuela is niet te on derschatten en in elke séance kwam dr. Euwe tegenover twee of drie meesters te zitten, on der wie den kampioen Loeynaz, van wien hij tweemaal won en twee andere partijen in remise eindigden Op Curasao won dr. Euwe 125 partijen, verloor er 1 en speelde elf re mise, wederom gedurende vièr séances. Een van deze séances werd wederom geconsul teerd met de klok met als resultaat, dat van de tien partijen dr. Euwe er acht won en twee remise werden. Op Aruba vonden twee séances plaats en hier won onze landgenoot 63 partijen en één partij werd remise, geen enkele ging verloren. Op een vraag over de organisatie in de West deelde dr. Euwe mede, dat thans een West-Indische Schaakbond is opgericht, welke een onderbond zal vormen van den Konink lijken Nederlandschen Schaakbond, waartoe reeds correspondentie wordt gevoerd. Boven dien sluit de West-Indische Schaakbond zich aan bij de groep Midden-Amerika van de In ternationale Schaakfederatie (F.I.D.E.). De tournee van dr Euwe droeg niet alleen een propagandistisch karakter, maar had tevens ten doel een onderzoek in tc stellen naar de sterkte van de spelers In die gedeelten van de wereld. Zoowel kwantitatief als kwalita tief viel dit onderzoek gunstig uit, de verhou dingen in die landen, o.m. de geringe bevol kingsdichtheid in aanmerking genomen. De ontvangst was overal buitengewoon hartelijk en de mogelijkheid is groot, zoo deelde dr. Euwe ons tenslotte nog mede, dat hij in het voorjaar 1947 opnieuw een tournee naar de West zal ondernemen. DE VROUW EN HET BRUINE MONSTER. Het is mogelijk dat in een niet al te ver verwijderde toekomst Russische en Engelsche dames elkaar in een internationalen voetbal wedstrijd zullen ontmoeten. Dit zal dan. wat de Engelschen betreft, geen officieele ontmoe ting zijn. aangezien het bestuur van de F. A afwijzend staat tegenover voetbal door vrou wen en het verbod dienaangaande, dat een kwart eeuw geleden voor het eerst werd uit gevaardigd. onlangs nog eens bekrachtigd heeft Dit geschiedde bij gelegenheid van een wedstrijd voor liefdadigheidsdoeleinden, wel ke een mannelijke ploeg uit Kent tegen een vrouwelijk elftal had gespeeld. Het resultaat was een schorsing van de mannen door hun districlsbestuur. Er- zijn zeven of acht vrou welijke teams in verschillende deelen van En- geland en op haar verlanglijstie staat een wedstrijd tegen een van dc vele Russische vrouwelijke elftallen. 300 BURGER-SLACHTOFFERS IN VIETNAM. Het Fransche hoofdkwartier maakte gis teren bekend, dat sinds het begin van den strijd in Vietnam 150 Europeesche burgers werden gedoed in Hanoi en een zelfde aan tal vermist wordt. De Franschen hebben de regeeringsgebouwen in Hanoi heroverd de electriciteits- en watervoorziening in de stad gedeeltelijk hersteld. Zware strijd wordt gemeld uit Namdinh, waar de tegenstand van de Vietnamsche strijd krachten aanzienlijk is toegenomen. Afschaffing van de kiezerslijst r\IT jaar zijn er verkiezingen gehouden,! Er bleken te veel bezwaren verbonden te waarbij 't noodzakelijk was eenige bepa-1 zijn aan een uitreiking in het komende jaar, lingen der kieswet buiten werking te stel- omdat er dan ook al een Volkstelling gehou- len. De ervaringen daarbij opgedaan, zijn zoo den wordt. Nu de tegenwoordige- Persoonsbe wijzen geen beteekenis meer hebben voor legitimatie (er zijn veel valsche Persoons bewijzen ip omloop en bovendien hebben ve len zoo'n hewiis nip Aanvoerster van het elftal uit Kent is de 31-jarige eigenares van een sleepdienst. Zij is van meening dat jagen en motorrijden veel gevaarlijker voor vrouwen is, en dat voetbal veel minder afmattend is dan sommige andere takken van sport waaraan vrouwen met goed vinden der sport-autoriteiten deelnemen. WOODCOCK UITGEDAAGD. Teneinde te bewijzen, dat hij van alle can- tiidaten het meest in aanmerking komt voor een ontmoeting met Joe Louis heeft de bokser Curtis Sheppard uit Baltimore een uitdaging gericht aan Bruce Woodcock. Hij verklaarde dat hij zijn geheele aandeel in de beurs voor liefdadigheidsdoeleinden zou aanwenden in dien hij er niet in slaagde den Brit k o. te slaan. Sheppard is de bokser die onlangs door Dempsey werd aangewezen als de beste tegenstander voor Joe Louis. ENGELSCHE PAKKETTEN VOOR DUITSCHERS. Maandag zijn 28.000 pakketten met ge schenken voor Duitschers uit Engeland in Hamburg aangekomen. De pakketten be vatten in hoofdzaak kleeren en schoenen. De pakketten zijn geadresseerd aan Duit schers individueel en zij zullen door den Duitschen postdienst te bestemder plaatse gebracht worden onder auspiciën van oen Duitsche liefdadige instelling „Evangeli- sches Hilfswerk" genaamd, meldt Un. Press. ZAL ITALIë IN 1947 ONTRUIMD WORDEN? In een nieuwjaarsboodschap aan alle ge allieerde troepen in Italië heeft generaal sir William Morgan, geallieerde opperbe velhebber voor het gebied der Middel- landsche Zee, o.m. verklaard: „Wij verwachten, dat Italië m den loop van 1947 volledig door Britsche en Ameri kaansche troepen ontruimd zal worden. Wij willen, zoodra onze plichten het toe staan, Italië verlaten, zoodat de Italianen vrijelijk hun eigen lot kunnen bepalen". Z. STOKVIS: Stalin" (Vrij Neder, land. Amsterdam). In de boekenrekken van de Volkspaedago- gische Bibliotheek is dit nieuwe werkje een completeering van de wetenswaardigheden over een man, die in de politieke kampen van voor en tegen als verguisde en verheerlijkte figuur een nymbus van geheimzinnigheid heeft gekregen en wiens balangrijke rol in de wereld van vandaag zeker een objectief cn lieldergeschreven werkje als het bovenge noemde waard is. In kort bestek geeft de schrijver in de lijst van de politieke lotgeval len der Russen sinds de Tsaren een goed beeld van de -opkomst en de waarde dezer figuur, die Lenin opvolgde en thans de dictatoriale macht over de vercenigde Sovjet-republieken uitoefent. Hos objectief ook, in sommige de tails geeft het boek een uitgesproken meening gefundeerd op een beknopte bewijsvoering. De beknoptheid zal oorzaak zijn dat andere vooropgezette meeningen er niet door zullen worden ontzenuwd, doch wij kunnen ons voor stellen dat vele lezers een verruiming van hunne denkbeelden over het onderwerp Rus land welke verruiming herhaaldelijk zoo noodzakelijk blijkt aan dit boek zullen te danken hebben. Dit boekje geeft een korte levensbeschrijving van alle kinderen uit het Huls van Oranje, be ginnend met den elfjarigen Willem, die ln 1544 de veilige beslotenheid van den Dillenburg moest verlaten om een taak te vervullen, waar van dc belangrijkheid pas later" zou blijken tot de kleine Margriet, die meer dan vier eeuwen later uit het gastvrije Canada naar een vader land trok. dat zij nog nooit aanschouwd had. Tusschen die twee ligt een heele reeks van na men en het is opvallend hoe telkens de naam en de persoon van een Jeugdigen Oranje nauw verbonden is met beslissende gebeurtenissen tn de geschiedenis van ons vaderland. Maar de schrijfster behoort niet tot de histo rici, zoodat zij zich noch in breedvoerige ge schiedkundige vergelijkingen, noch in weinig levendige opsommingen van feiten verdiept, in tegendeel, zij zoekt in haar karakteriseering van de Jonge Oranje's in de eerste plaats naar de kinderen cn dat geeft haar werkje het frlssche en menschelijke, daf het tot" een aangename lectuur maakt. In het kort maakt het boekje gewag van kin deren uit andere Euiopeesehe vorstenhuizen; het verlucht mei foto's waarvan verscheidene zelden gepubliceerd zijn en verrijkt met tal van. aardige anecdotes. Sedert den oorlog beslaat in ons land een „toga-probleem", dat uiteraard een kleine categorie ambtsdragers omvat, doch dat niettemin nijpend genoemd mag wor den. Hoewel het nog niet voorgekomen is, dat een predikant zonder toga den kansel besteeg, kan men aan de verschillende rechtbanken en gerechtshoven zien, hoe twee of meer advocaten bereidwillig eikaars toga leenen. In vele gevallen treedt de raadsman zelfs zonder zijn gebruikelijke ambtskleedij op- Vooral de pas afgestudeerde advocaten zit ten met de toga-moeilijkheid. De Haagsche balie heeft er nog een extra probleem bij: hier brandde nl. met het bombardement op 3 Maart 1945 het Paleis van Justitie uit, waardoor circa 450 toga's, zoowel van ad vocaten als leden van rechtbank en ge rechtshof, in vlammen opgingen. gunstig geweest, dat er in Den Haag ernstig over gedacht wordt een deel daarvan in een wijziging van de Kieswet vast te leggen. Het is gebleken dat cr weinig beteekenis meer te hechten is aan de Kiezerslijst. In den ouden tijd, toen er namelijk verschillende soorten van kiezers waren en bepaalde groe pen wel voor de Tweede Kamer of de Prov. Staten mochten stemmen, maar niet voor den gemeenteraad, of omgekeerd, was zoo'n lijst absoluut vereischt. Nu zijn evenwel alle kie zers gelijk. Wie den vereischten leeftijd be reikt heeft, is kiezer-voor Kamer, Staten en Raad, tenzij hij vreemdeling is, of van het kiesrecht is uitgesloten. De regeering heeft dezer dagen aan ver schillende hoofden van gemeentelijke verkie zingsdiensten advies gevraagd over de ko mende wijziging van de Kieswet. Er is o.a. in overweging gegeven de Kiezerslijst te laten vervallen en te volstaan met een aantèeke- ning op de kaarten van het Bevolkingsbureau of iemand kiezer is. Eventueel met de aan vulling of hij of zij van de kiesbevoegdheid is uitgesloten (Veroordeelde politieke delin quenten.) In verschillende gemeenten o.a. te Haar- lem is dit jaar voor de verkiezingen geen persoonlijke oproeping aan de kiezers gezon den. Er werd volstaan met een collectieve. Dit systeem heeft geen bezwaren in de prac- tijk opgeleverd. Er wordt nu overwogen die collectieve oproeping in dc Kieswet definitief vast te leggen. Als legitimatie zouden de kie zers voorloopig kunnen volstaan met hun Distributie-Stamkaart. Er is indertyd gemeld, dat de regeering het voornemen had nieuwe Persoonsbe wijzen in te voeren. Van dit plan is voor loopig afgezien. len zoo'n bewijs niet, omdat de uitreiking al eenigen tijd is stopgezet), zou de Distributie- Stamkaart aangewezen worden als bewijs Voor de distributie wordt opgeheven, zal wel gelegenheid bestaan alsnog het nieuwe Per soonsbewijs uit te geven. Maar al. zou het systeem van persoonlijke oproepingen bij Verkiezingen gehandhaafd blijven, dan kan toch volstaan worden met een aanwijzing van kiezers via het Persoons kaarten-register der Bevolkingsbureaux. Al leen zou dan de uitschrijving van de óproe- pingskaarten niet kunnen plaats hebben, na dat de candidatenlijsten zijn vastgesteld. Het gevolg zou dan zijn, dat oproepingskaaften en candidatenlijsten afzonderlijk verzonden moe ten worden. De voorzitters van de stembureaux zouden lijsten krijgen van alle kiezers die op hun bureau mogen stemmen. Bovendien een op gave van allen die van het kiesrecht zijn uit gesloten. Het ligt voorts in de bedoeling.de verdee ling van gemeenten in stemdistricten te laten vervallen. Daaraan zit evenwel de consequen tie, dat dan de lijsten niet verbonden kunnen worden. Er werd in het verleden evenwel zel den van die gelegenheid gebruik gemaakt. OUDEJAARSAVOND (Verbeterde opgave) HAARLEM, Geref. Kerk (art. 31) Begijnhof kapel. 8.15 n.m. Ds. A. Bos. 1 Jan. 1947, 10.30 uur: Ds. A. Bos. Baptiste Gemeente, gebouw „Salem", Bakenes- sérgracht 65, 31 Dec. 7.30 u. n.m. de heer C. Vrugt Sr. 1 Jan. 1947, 10.30 u. v.m. de heer J. Goerlnne. Leger des Heils, Schagchelstraat 26: Dins dag 31 Dec. "46 (Oudejaarsdag) 7 uur n.m.: Adj. A. G. Schram. Woensdag l Jan. 1947, 8 uur n.m.: Adj. A. G. Schram. BLOEMENDAAL. Vr(je Katholieke kerk, Po pellaan 1, 31 Dec. 7.30 uur: Oudejaarsavond- herdenking. 1 Jan., 10.30 uur: Gez. H. Mis. HEEMSTEDE. Geref. Kerk onderli. art. 31 K. O. Alle diensten gebouw Heerenweg 141. 31 Dec. 1946 21.00 uur: ds. J. Keizer. 1 Jan. 1947 9.30 uur: ds. J. Keizer. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk 7.30 uur: dr. M. v. d. Voet; Immanuèlkerk 7.30 uur: ds. G. Koeli. Ned. Protestantenbond, Berkenstraat H. N„ 7.30 uur: ds. J. M, Leendertz. AERDENHOUT. Religieuze Kring. 7.30 uur: ds. G. J. Frater Smit, voorg. Vriië Gem. A'dam. BALTTSCHE ARBEIDERS VOOR DE BELGISCHE KOLENMIJNEN. Van Amerikaansche zijde wordt beves tigd, dat een overeenkomst voor het over brengen naar België van bijna 70.000 Bal- tische verplaatste personen, nagenoeg is bereikt. België is gereed om 20.000 Baltische mijnwerkers met hun gezinnen te ont vangen. De gezinnen der mijnwerkers zouden pas over twee a vier maanden volgen. De Balten zouden later in de gelegen heid gesteld worden, de Belgische nationa liteit te verwerven. In de jaren vóór den oorlog werden de toga's gemaakt van grein, een stof welke op het oogenblik ten gevolge van verschil lende omstandigheden niet gefabriceerd kan worden. Daarna maakte men de toga's van andere soepele zwarte stoffên, totdat ook deze voorraden uitgeput waren. Voor een toga heeft men namelijk circa 5U> me ter stof noodig De Nederlandsche industrie is thans weer in staat in het grootste deel der be hoefte aan toga's tc voorzien. Weliswaar is er nog geen grein, dat vervaardigd wordt uit kemels- of geitenhaar, wol en katoen, doch men beschikt weer over „mohair luster" en andere dunne zwarte stof. De predikanten en professoren, kortom allen wier toga met fluweel wordt afge zet, staan er evenwel minder gunstig voor, aangezien er nog geen fluweel is. Voor de rechters is het vooruitzicht iets beter, om dat hun fmbtsgewaad is afgezet met zij, dat hoewel in beperkte mate nog le verbaar is. Wat de witte beffen betreft, eveneens een onmisbaar onderdeel van de ambts kleedij, is de toestand ook iets beter. Deze worden gemaakt van „shirting" en witte keper, stoffen die er gelukkig zij liet eveneens beperkt zijn. In ieder geval, het eerste begin is er,* en naar alle waarschijnlijkheid zal het niet al tc lang meer duren of Nederlands rech terlijke macht draagt weer vol trots haar statige, zwarté ambtskleed Marius Moutet, de Fransche minister van overzccsche gebiedsdeelen (links) is per vliegtuig naar Indo-China vertrokken om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van den toestand. Hem werd uitgeleide gedaan door generaal Juin (midden). O EHALVE de vele voordeelen, die de „won- P* derstof peniciline" biedt, bezit zij het na deel, dat de bacteriedoodende werking zóó in tens is, dat bij toediening ook de bacteriën in het lichaam welke noodzakelijk zijn voor de gezondheid, worden vernietigd. Dit heeft voor den patient wel eens minder aangename gevolgen. Slapheid en lusteloosheid komen vaak voor na een kuur met peniciline en er zijn zelfs gevallen bekend, dat er verschijn selen van krankzinnigheid zijn opgetreden. Dit is, met name in de Vereenigde Staten, voor de medici aanleiding geweest een bac tericide te zoeken, dat in doodënde werking de peniciline zou evenaren zonder de v het lichaam nuttige bacteriën aan te tasten. Niet minder dan 42 preparaten werden door de Amerikaansche geleerden gevonden om de peniciline te vervangen, Er zijn in October van dit jaar publicaties over verschenen in de Amerikaansche vaklitteratuur. Bij deze 42 preparaten is er één, dat in bacterie-dooden- de werking de peniciline overtreft en tevens een zekere selectie toepast door de voor het lichaam noodzakelijke bacteriën niet aan te tasten. De wetenschappelijke staf van een Neder landsche chemische fabriek verklaart thans de samenstelling van dit preparaat gevonden te hebben en is van plan deze nieuwe bacte ricide onder den naam „peniciloidc" in den handel te brengen. Er is reeds peniciloidc vervaardigd cn in het Academisch Ziekenhuis tc Leiden in toepassing gebrachl tot vol doening van den medischen staf. De vervaardiging van peniciloide is zeer eenvoudig. Als grondstof wordt suiker ge bruikt. Het is een donkergeel poeder, dat in zalven kan worden verwerkt en vooral nog voor behandeling van wonden en eczemen kan worden toegepast. Men is echter bezig de toepassingsmogelijkheden verder te Onder zoeken en het is geenszins uitgesloten, dat peniciloide in huidcrêmes, scheerzeep, tand pasta. mondwater en dergelijke kan worden verwerkt Voorts is men bezig met het onderzoek in zake vervaardiging van synthetische penici line. Het streven '•is betere verbindingen te vinden, waardoor de schadelijke werking wordt geëlimineerd om plaats te maken voor de nuttige effecten. Voor de jongens overzee Boekenactie der NIWIN wordt voortgezet De boekenactie der Ntwin wordt hervat op 2 Januari Op Donderdag 2. Vrijdag 3 en Zaterdag 4 Januari zullen ln de Lcidsche-, Slachthuis- en Amsterdamsche Buurt, als mede ln Zuid en Centrum nog huis aan huis, met assistentie van padvinders(6ters) en mili tairen. boeken worden opgehaald Verzocht wordt de boeken, die men wil afstaan, gereed te leggen. Jongens of meisjes die bij het ophalen van deze boeken hetgeen met auto's geschiedt, behulpzaam willen zijn. hetzij één of meer keeren. worden verzocht zich op deze dagen des morgens te kwart voor negen of des middags tc kwart voor twee te melden: Raamsingel 28, Met zijn handen meer dóór dan in zijn broekzakken drentelt „het joch" langs de Haarlemsche dreven. Hij is een van de meest sprekende exponenten van wat „de zelfkant der maatschappij" wordt gehee- ten, maar dat is hij zich niet bewust, want er zijn zaken, die voor hem het moment zijner wandeling belangrijker maken dan alleen maar het feit, dat hij zoo'n' fraai voorbeeld is van menschelijk verval. Scheef wijst een saffiaantje uit den jon gensmond naar de aarde en zoo nu en dan loert de kleine vent met zijn twaalf jarige rattenoogjes de Haarlemsche wereld Zijn gedachten bewegen zich om het enorme vrkagstuk der vuurvoorziening, zant het dichtgedraaide uiteinde van zijn „sjekkie" produceert nog geen sliertje rook, „en daar heit-ie-'em niet vqo;- van Toon gejat". Vele mannelijke voorbijgangers lijken het manneke niet byster geschikt voor een onverhoedschen aanval, zij zijn kennelijk zeer gepresseerd en verdiept in andere •dingen dan een gepikte saffiaan. Maar het daghet in de Groote Houtstraat, want aan den overkant komt een heertje, compleet met stompje sigaar en zilverbaard, geschui feld, van étalage naar étalage, daarbij ge stut door een lekkerend stokje. De in het wit gehulde draden tabak dansen in een jeugdigen mondhoek vol verwachting op en neer. onder het haastig oversteken exi met een breed gebaar wordt de reeds aan één einde wankel geworden sigaret omhoog gehouden naar het slacht offer onder de klassieke straat-étiquette- volzin: „Mag ik misschien een beetje vuur Wonderbaarlijk is de uitwerking van dit simpel verzoek. Het witte baardje splijt open en de sigaar komt er uit, verleide lijk rookend. Inplaats van echter plechlig- Iijk af te dalen tot, de drie turven van het joch. blijft de roodgloeiende aantrekkelijk heid (er hoogte van de bovenste knoop van een oude-heëren-winterjas zweven. De gerafelde petjesgast rekt zich op de teenen, probeert den afstand tusschen zijn sigaret en de begeerde vuurklomp daar in de lucht, te overbruggen, beide handen ko men uit de zakken, maar het helpt niet: ongenaakbaar blijft het brandende stomp je bij den bovensten jasknoop. Eindelijk wordt het den kleinen vuurvrager te bont en hij zegt. nog op dezelfde vriendelijke manier van zijn eerste kennismaking, maar toch reeds met den onmiskenbaren ondertoon van opkomende jongensdrift: ,,lk ken d'r nie bij, meester". Vlijmscherp komt hei antwoord uit den zilverbaard. zoo snel, dat het joch zijn tramontane een oogenblik ziet zweven en hem eerst terug vindt, als de overjas al weer een étalage staat te keuren. „Dan zou ik maar wachten tot ik er wel bij kon, ionsmensch''. Met zijn handen meer dóór dan in zijn broekzakken drentelt het joch verder, zijn hersens pijnigend over een andere oplos sing van het vuurvraagstuk. SVw.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 6