Hoofdcommissaris E. H. Tenckinck neemt afscheid van de politie Haarlemsch Bolwerk werd wandeldreef Het Spoorwegpersoneel nam afscheid van zijn hoogsten chef Beroeps- en amateur musici De Haarlemsche maatregelen om ongewenschte concurrentie te weren Hoofddorp en zijn lustoord Hiïïegom Heemstede Dinsdag 31 December 1946 Hoe de Haarlemsche politie in 32 jaar gemoderniseerd werd De Hoofdcommissaris van Politie t< Haarlem, de heer E. H. Tenckinck, is van daag voor het laatst in functie. In den Haag wordt onverbiddelijk vastgehouden aan het systeem, dat ambtenaren, als zij 65 jaar geworden zijn, gepensionneerd worden. Ook al rhoet men daardoor afstand doen 'van de werkkracht van sommigen die nog volkomen vitaal zijn. Zoo'n figuur is de heer Tenckinck. Heden, zijn laatsten werk dag, zat hij als van ouds de stukken te bestudeeren, alsof hij niet aan weggaan dacht. Het zal vreemd zijn zoo zei hij ons als ik morgen moet gaan rusten. Het is voor mij vandaag dan ook geen plezie rige dag, want er wordt je bijgebracht, dat je naar het laatste stadium van je leven wordt overgeschakeld. Ook voor de Haarlemsche burgerij zal het vreemd zijn als zij zich niet meer in politie-aangelegenheden tot den heer Tenckinck kan wenden. Haarlem en Tenckinck waren één geworden. Wij, als Haarlemmers, waardeerden den Hoofd commissaris en wederkeerig droeg deze zijn stadgenooten eeii goed hart toe. Hedenmiddag neemt de Hoofdcommis saris in de Hal van het Stadhuis afscheid van zijn corps. Daarbij zal ook van de zijde van het gemeentebestuur getoond worden, dat men het werk van den heer Tenckinck naar waarde schat. De regeering deed dit reeds door het eervol ontslag „onder dank betuiging" te verleenen, iets dat tot de zeldzame onderscheidingen gerekend moet worden. De heer Tenckinck heeft 42 jaar bij de politie gewerkt. In November 1914 Jvwam hij te Haarlem als hoofdinspecteur der recherche. In Augustus 1921 werd hij benoemd tot commissaris. In die 32 jaar dat de heer Tenckinck te Haarlem was, is er heel wat bij de politie veranderd. Haarlem telde toen 80.000 in woners, nu 153.000. De sterkte van het corps was iets beneden de 125 man, nu is de sterkte bepaald op 450 man, terwijl er ruim 400 zijn aangesteld. De werkweek van de politie was toén 84 uur. In den loop der jaren werd deze verlaagd tot 72, 60 en 54, nu Ls zij 48 uur. In 1914^ verdiende een agent f 11.92. Dit loon is in den loop der jaren veel verbe terd. maar op dit oogenblik is het, door de tijdsomstandigheden toch weer onvol* doende te achten. Het verheugde den Hoofdcommissaris, dat -hij weet, dat een salarisherziening in een laatste stadium van voorbereiding is. Veel is in die 32 jaar gedaan aan de op voering van de vakbekwaamheid van het politiepersoneel. In den ouden tijd werd een agent reeds de straat op gestuurd als „de klei hem van de laarzen gespoten was", maar nu is het heel anders. Elke agent heeft een behoorlijke opleiding gehad, waarvoor speciale cursussen georganiseerd zijn. Ook thans zijn weer 142 man die zoo'n cursus volgen. Het gevolg van die verbe terde opleiding is, dat de publieke waar deering voor den politieman gestegen is. Ook de uitrusting van de politie is veel verbeterd. De motorbrigade bestaat in deze dagen juist 25 jaar. In de afdeeling foto en dactyloscopy (vingerafdrukken) heeft de politie thans een krachtig middel om de misdadigers te ontdekken. De heer Tenckinck heeft, ook toen hij commissaris geworden was, steeds veel liefde behouden voor het recherchewerk. Een van de grootste recherche-zaken, waaraan hij zijn krachten gegeven heeft, om die tot klaarheid te brengen en de da ders op te sporen, was de bankbiljetten- diefstal in 1920. Er was toen een partij bil jetten gestolen (tot een bedrag van een half millioen gulden) die op één hand tee- kening na afgewerkt waren. In de 32 jaar is de politic in veel gebou wen gehuisvest geweest. Nu is de gebou- wen-quaestie nog niet opgelost. Het bureau an de Smedestraat is veel te klein gewor den, daarom is een deel van den dienst naar het Nassauplein overgebracht. Reeds lang is men tot de overtuiging gekomen, dat het voor het goed functionneeren van den dienst, gewenscht is, dat er een nieuw groot gebouw komt waarin alles gecentra liseerd is, maar dit zal zoo vervolgde de heer Tenckinck 'voor de eerste 5 of 10 jaar wel een vrome wensch blijven. Na de bevrijding maakte de heer Tenckinck een moeilijken tijd door. Het aanzien der politie was door de gebeurte nissen in de bezettingsjaren helaas ver minderd. Hij acht zich gelukkig te hebben kunnen medewerken om de grondslagen voor de oude waardeering die men voor de politie had weer te herstellen. Er is thans weer een goed actief corps, hetgeen wel blijkt dit de activiteit die getoond wordt op straat, waar in den laatsten tijd vele mooie aanhoudingen gedaan zijn. Toen de heer Tenckinck in 1939 25 jaar bij de politie te Haarlem was, kreeg hij \ran de gemeente, als blijk van waardee ring voor zijn werk, de gouden eere-me- daille. Het 25-jarig jubilé als commissaris te Haarlem is, op verlangen van den jubi laris, niet gevierd. De kroon op het levenswerk van den heer Tenckinck was zijn benoeming tot Hoofdcommissaris. Jammer was, dat deze bevordering, die reeds lang hangende was, door de tijdsomstandigheden vertraagd is geworden. Haarlem heeft thans tnvee Commissa rissen, de heer J. Fontijne (politie-dienst) én W. J. Gorter (recherche). De eerste treedt, als oudste, als waarnemend Hoofd- c'ommissaris op. De post heeft het druk De drukte voor de postboden neemt den laatsten tijd bijzonder toe. Er is weer meer papier beschikbaar, het aantal periodieken is grooter en talloozen krijgen brieven van kennissen. Het voor-oorlogsche peil wordt weer bereikt en de postbestellers hebben soms in hun tasschen het maximum-aantal poststukken. Op het oogenblik heerscht er op het Haarlemsche bestellingskantoor aan de Baljuwslaan een groote drukte. Met de Kerstdag^p schijnen velen brieven te heb ben geschreven en nu Nieuwsjaarsdag na dert komen honderden poststukken uit vele deelen van het land in Haarlem aan. De bestellers trekken dan ook met dikke tas schen uit. Hoewel Nieuwjaarsdag als een Zondag beschouwd wordt, zal de post toch een be stelling uitvoeren. Op de volgende dagen is de bestelling normaal, dus twee maal ver laten de postbodes het kantoor, om de stukken te bezorgen. Ter «gelegenheid van zijn afscheid hield Volksherstel Haarlem een drukbezochte receptie in Restaurant Brinkmann. Vertegenwoordigers van gemeentebestuur en van tallooze vereenigingen maakten van de gelegenheid gebruik, om Volksherstel te be danken. Men ziet pp deze foto Burgemeester Reinalda en wethouder Geluk in gesprek met het bestuur. Een „Ir. Hupkes fondsgeslicht Slotvergadering „Volksherstel" Gisteravond is de slotvergadering gehouden van het Algemeen Bestuur van Volksherstel Ha.arlem, waarbij ook diverse oprichters, als mede de. burgemeester van Haarlem. M. A Reinalda, en een vertegenwoordiger van het Landelijk Bureau uit Den Haag aanwezig v.-aren. Na het afhandelen der normale agenda jjunten nam burgemeester Reinalda het woord en bedankte Volksherstel Haarlem voor al hetgeen zij in het belang van zijn gemeente heeft gedaan. Hierbij legde hij er speciaal den nadruk op. dat dit thans wel een afscheid beteekende. doch dat hij zich toch altijd wilde voorbehouden, voor het geval dat xioodig was. een beroep te doen op dit zoo rijk gevarieerde gezelschap, dat elkaar zoo volledig verstond Vervolgens sprak Deken Nieuwenhuizen namens de gezamenlijke kerken: dr. P H. Schroder namens de Stichting 1940—1945. mr. P. van Drie! namens het Landelijk Bureau van Volksherstel, alsmede verschil lende andere sprekers, waarna voorzitter en directeur met een kort woord de vergadering sloten. Een kapotte ruit en een bloedplas In het hoist van den afgeloopen nacht, werd bij de politie melding gemaakt van een inbraak Jji een huls aan het Spaarne. Onmiddellijk •togen eenige rechercheurs derwaarts en zij constateerden, dat er van het perceel een groot dakraam stuk was. Wie beschrijf! hun voorge voelens. toen 7ij bij het raam een bloedplas vonden. Onversaagd volgden zij het spoor, dat leidde naar den hoek van de kamer. Daar lag hij badend in zijn bloed. Een flksohe zwarte kater, die bij zijn amoureuze tochten' over de gladde daken een misstap had gemaakt en ge hoorzamend aan de wetten van do zwaartekracht ■door het raam was gevallen. De gewonde dakridder wordt door#zijn gast heer inmiddels liefderijk verpleegd. Ongeveer 3500 leden van het Spoorweg personeel hebben gisteren afscheid gefto- men van ir. W. Hupkes den scheidenden president-directeur der Nederlandsche Spoorwegen. Een lange stoet trok langs het administratiegebouw te Utrecht. De meeste deelnemers waren in uniform, maar ook velen hadden zich in de speciale kleeder dracht van hun provincie gestoken. Met een joviale armzwaai beantwoordde ir. Hupkes, die met zijn familieleden op het bordes stond, het gejuich, dat telkens uit den stoet opklonk. Na het défilé kwamen dc duizenden uit het personeel tezamen in gebouw Tivoli. Tivoli was met een luidspreker-installatie verbonden met het N.V.-Huis. dat ook tot in de uiterste hoeken met stations-, lijn en administratiefpersoneel was gevuld. Uit alle deelen des lands waren stationschefs, machinisten, kantoorbedienden en hoogere ambtenaren naar Utrecht gekomen, waar voor groote organisatorische moeilijkhe den te overwinnen waren, daar de dienst zonder eenige hapering voortgang moest vinden. Toen de heer R. W. Blankert, chef van Dienst van Vervoer, den heer en mevrouw Hupkes naar hun plaatsn op het podium geleidde, weerklonken de fanfares van het muziekcorps en groeiden de toejuichingen van de duizenden uit tot een ware ovatie. Allereerst deelde de heer Blankert mede. dat het personeel een fonds gesticht had om zeer begaafde kinderen van spoorper- soneel met hun studie te helpen. Hij ver zocht den heer Hupkes zijn naam aan dit fonds te willen verbinden. Nadat de heer Hupkes de verzekering had gegeven, dat hij hiertoe gaarne bereid was werd deze stichting het „Ir. W. Hup- kes-fonds" gedoopt. Vele sprekers voerden daarna het woord. Zij allen kwamen van hun hoogsten chef afscheid nemen onder het aanbieden van geschenken in een bonte verscheidenheid: bloemstukken, kazen, schilderstukken, een meterslange Overijselsche krentenstoet, oesters en mosselen. Limburgsche vlaaien en fruitmanden. Toen de heer Hupkes eindelijk de gele genheid kreeg om een kort dankwoord te spreken, was hij zichtbaar ontroerd en sprak hij van een afscheid om nooit te ver ten. Hij verklaarde tot in zijn diepste we zen getroffen te zijn nu hij in zijn spoor wegloopbaan het hoogste verkregen had, dat te verkrijgen was, namelijk het ver trouwen en de vriendschap van het per soneel. ,,Met het trotsche gevoel, dat ik tot het groote spoorwegcorps behoor en dat u mij als spoorwegman hebt erkend, stap ik op 1 Januari van boord, doch vol ver trouwen staar ik u na, omdat mijn opvol ger, ir. Den Hollander, reeds volkomen spoorwegman is geworden en hij boven dien gesteund wordt door kundige men schen als de heeren Giesberger en Wan- sink", aldus eindigde de heer Hupkes zijn dankwoord. PETROLEUM VOOR KOKEN EN VERLICHTING. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat zij, die in het bezit zijn van kaarten voor petroleum voor kookdoeleinden of verlichting gedurende Januari op de volgende bonnen petroleum kunnen koopen: kaarien UA 611: bon A09 t.m A12: 4 liter per bon; kaarten UB 611: bon B05 en B 06: 4 liter per bon; kaarten UC 611: bon C03: 4 liter; en kaarten UD 611: bon D06 en D07: 5 liter per bon. NIEUWE SECRETARIS-GENERAAL. Met ingang van 1 Januari is in de plaats van dr. H M. Hirschfeld benoemd tot secre taris-generaal van het ministerie van Land bouw. Visscherij en Voedselvoorziening in •asten dienst mr. J. Th. Bonnerman, tot dus verre ambtenaar in tijdelijken dienst bij dit ministerie, belast met de waarneming van de functie van secretaris-generaal. Tooneel Kenncmer Tooneelclub Het aantal dilcttanten-vereeniginger., dat te fiaarlem spreekwoordelijk groot is. is weer met één toegenomen De Kennemer Tooneel club, onder welker werkende leden kennelijk enkele reeds geroutineerde spelers zijn en waarvan de regisseur in de wereld der ama teurs ook geen onbekende is. heeft met het vroolijke spel „Wie kust de mummie?" waar dig gedebuteerd. De auteur van dit ongewone stuk beschikt over fantasie en heeft er den slag van. de belangstelling gaande te houden, al beloofde het eerste bedrijf niet veel. Dit behandelt vrijwel uitsluitend de manipulaties van een professor, die met behulp van zijn assistent een mummie weer in het leven terugroept Precies vijf en dertig minuten duurde deze- operatie, waarvan het resultaat na overdadige voorbereiding, voor niemand meer een ver rassing was. Daarbij werd het tempo nog vertraagd, doordat het nieuwe gezelschap nog duidelijk bezig was met wat men op de ijsbaan „draad rijden" noemt. Maar toen de draad er een maal af was, kwam er schot in de zaak en bleef men tot de 6ensationeele ontknooping aan 't eind goed op glee. De professor, door de zonderlinge omstan digheden waaronder hij in 't bezit van zijn mummie was gekomen, in 't nauw gedreven, wou Amenhotep wel weer kwijt. Men wist, en ook Amenhotep zélf wist dit dat een kus op zijn mond hem opnieuw ten doode zou doemen. Dit verklaart den raadselachti- gen titel en is ook het motief voor de intrige, die echter, gelijk de geheele geschiedenis, wat al te doorzichtig is en bij den auteur zekere naïeveteit verraadt. Toch heeft Lex Karsemeyer met „Wie kust de mummie?" het amateur-tooneel een ple zierig speelstuk verschaft, en behoudens oei enkele acteur heeft de Kennemer Tooneel club zich ook goed van haar taak gekweten Naast den professor, die om zijn duidelijke dictie te roemen valt, was Herman, de huis knecht. een steunpilaar voor het succes Met zijn humor heeft hij het saaie eerste bedrijf draaglijk gemaakt, en ook verder bleef hij als komische kracht de centrale figuur. De moei lijke rol van de herleefde mummie werd sug gestief uitgebeeld; een aardig tusschcn- scènetje bracht de oude dame met haar kana rie-pietje; Prat herkende men van der. aan vang als een ras-echte boef. Antje typeerde een voor niet-Egyptische oogen zeer aïledaag- sche huishoudster en Maria trad met lief tallige bescheidenheid op. Dan waren er nog de dokter en de oplichteres en een recher cheur. H. G. CANNEGIETER. MUZIEK Edwin Fischer met de H.O.V. Op het „Buitengewoon Concert", dat de H.O.V. Maandagavond gaf, speelde de Zwit- sersche pianist Edwin Fischer met bet orkest het Pianqconcert in d kl. t., K.V. 466 van Mozart en dat in Es gr. t., op. 73 van Beet hoven, dezelfde solonummers dus, die hij eenige jaren geleden hier voordroeg. Velen van hen, die hem toen hoorden, mochten voor ditmaal een andere keuze gewenscht hebben: de belangstelling voor dit concert was er niet minder om, want de zaal was meer dan uit verkocht, zoodat tal van stoelen op het po dium het surplus aan bezoekers een zetel moesten verschaffen. Ook nu weer "was zijn Mozart-vertolking het mooist: in elk opzicht gaaf. doordacht spannend en door indrukwek kende. goed in stijl gehouden cadenzen opge luisterd. Aan spanning ontbrak het zijn spel in Beethoven's geweldig werk niet: heroiek was zijn opvatting van het eerste Allegro en uiterst fijn en poëtisch in het Adagio. Maar in de Finale werd de kracht meermalen ruw heid. waardoor zuiverheid en toonschoonhe:d schade leden. Toch was zijn interpretatie als geheel imposant en waren de ovaties aan het einde, waarin hij terecht ook den dirigent en het orkest liet deelen, begrijpelijk. Fischer toonde zich daarvoor erkentelijk door de voordracht van het Adagio uit de Sonate patnétique. De samenwerking van Kees Hartvelt en het orkest was uitstekend. Aan de solonummers vooraf ging Haydn's „Klokjessymfonie"; op een klein, spoedig gerepareerd defect in het Andante na klonk ze als een klok. De toeloop op dezen avond ontzenuwde elk pessimisme omtrent concertbezoek K. DE JONG. Jubileum Vermaat's bakkerijen In hótel „De Leeuwerik" hebben de leden van het personeel van Vermaafs Bakkerijen h< tienjarig bestaan van het bedrijf gevierd. E familie Vermaat werd bij haar binnenkom: verwelkomd met een feestlied, waarna de vooi ziiter der feestcommissie, de heer H. Lamsma een korte toespraak hield. Een gevarieerd pro gramma werd afgewerkt, waaraan eigen krach ten deelnamen. Voor het diner werd een zang spel opgevoerd, dat een overzicht gaf van tien Jaren. Na het diner verzorgden leden het personeel een eabaret-pTOgramma en avonds bracht de tooneelclub ten tooncele de klucht in drie bedrijven „Gys bekijkt het" Jac. Bess. De medewerkenden onder leiding den heer H. Lamsma speelden het stuk op prach tige wijze en speciaal dienen Jan Schoon als hulsknecht en Frans Ouwerkcrk als fabrikant genoemd te worden. De heer W. Vermaat dankte daarna allen, die dezen dag hun medewerking hadden verleend. Een bal inet muziek van ..The musical swing Stars" besloot het feest. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 30 December 1946 BEVALLEN: .23 Dec., D. S. Takken—Renaud Sleeuw. z.\ 25 Dec., M. J. Franssen—Beijer, d.; 2fi Dec., A. J. Treuren—Offenberg, d.: 27 Dec., H. W. Funcken—Rienstra, z.; A. Mulder—v. d. Burg, z.; J. M. Jansen—v. d. Erf, d.; 28 Dec.. A. Go vers—Boer. z.; A. M. d. Vos—Berendregt, d.; N. W Kramer—Bosman, z.; A. L. D. Wels— Meissner. d.; T. Vink—d. Bruijn. d.; L. P. Geurtzd. Winkel, z.: 29 Dec., A. J. Post—Zwa- renkant. z.; J. H. Reker—Sarton, d.; M. A. Leu- veuDuijn. z.E. J. KnoppersToot, d.: M. v. Veen—v. d. Wall, d.; C W. v. Tongeren— Schmidt, z.; G. J. v. Heuven—Boeree. d.; M. v. Beelen—Timmerman, z.: W. C. Hoogei beets— Graaff, d.: 30 Dec., C Sieval—Oosterhout. z.\ A. Groen—v. Damme, d.; J. v. Eis—Snoek, z.; J. J. Kok—Schoorl, z.; H. J, Smit—Schlötz. z.: J. C. v. 't Veen—Smulders, z.: A. C. C. Klein Schip horst—Roozen. z, GEHUWD: 30 Dec., F. C. JUlebes cn M. J. Watzema. OVERLEDEN: 26 Dec., C. Vooren, 89 j., Craye- nesterlaan; 27 Dec., A. M. Vollaerts—Schouten, 70 J., Centaurusstraat; J. E. F. W. Wijers. 20 J.. 7.. B. Spaarne; J. Schouwv. Noord, 74 J. v. Galenstraat: J. Kok—Martlnus, 68 J./colterman- straat; W. A. E. Droog, 4 m.. L. Lakenstraat; 28 Dec., A? Klok, 72 j.. M. v. Heemskerkstraat: R. P Stappers, 8 d., Kinderliuisvest; W. C. KooiJ —Lips, 58 j.. Tempeiiersstraat; B. H. Vos. 50 M. v. Heemskerkstraat; G. C. R. v. Willigen—d. Valk. 67 J. Schoterveenstraat; N. v. d. Leden. 70 J., Busken Huetstraat; 29 Dec.. H. v. Duijn— Christen-ové, 22 j., Hazepatersiaan; C. v. Dijk, 67 j.. Kamperiaan; C. Koster, 6 j., Esschilder- straat. St. Möritz een naam en een begrip, ook voor vele Nederlanders, al hebben zij de laatste jaren niet kunnen profiteeren van de genoegens die de wintersport bieden kan. Deze kleine ski-enthousiast leverde den fotograaf stof voor een stemmige nieuwjaarsfoto, waarop de sneeuw niet mag ontbreken. Eenigen tijd geleden heeft de burgemees ter van Haarlem maatregelen genomen om ongewenschte concurrentie van beroeps musici door amateurs tegen te gaan. Dit geschiedt via de vergunningen die de ge meente moet veilcenen om muziek in cafés te mogen maken, of uitvoeringen en concer ten te geven. Er wordt thans geen vergun ning meer verleend als bij zoo'n gelegen heid amateurs tegen betaling optreden in werk waarop beroepsmenschen aanspraak kunnen maken. Het wordt namelijk onjuist geacht dat menschen, die in een ander be roep reeds een bestaan hebben, arbeid en daardoor ook inkomsten ontnemen aan ar- tisten die daarvan bestaan moeten. Honderd vijf-en-twintig jaar geleden bezat Haarlem aan den noordkant een vesting, welke, twee eeuwen bestond. Na de uitbreiding der stad omstreeks 1650 was ook aandacht besteed aan de verdedigings werken. Eerst waren gegraven de Sjèhoter- singel en de Kloppersingel waarna in 1698 aan de zijde van de stad een gebastioneerd front aangelegd werd volgens de destri, de veel in gebruik zijnde Itajiaansche beves tigingsmanier en Tnet toepassing van de daarin door Vaubin nog aangebrachte ver beteringen. In het begin van de negentiende eeuw voldeden de vestingswerken niet meer aan de eischen cn het was een wijs besluit van het toenmalige stadsbestuur, om de stads wallen af te breken, want in de plaats daarvan ontstond een prachtige wandel plaats, waar de wandelaar steeds kan ge nieten in welk jaargetijde hij er ook komt. Vertoeft hij er in den winter, als de hoo rnen wit zijn van sneeuw of ijzel en honder den liefhebbers(sters) van de schaatssport op den Kloppersingel hun hart ophalen, in het voorjaar, als de boomen uitkomen, in den zomer, als hij onder het zware ge boomte afkoeling kan vinden of in den herfst, als talrijke tinten het bosch kleur rijk versieren, steeds is het Bolwerk een geliefkoosde plaats. De Haarlemmers, die de wandeldreven i het jaar 1821 hebben zien aanleggen, genoten nog meer. Zij vertoefden immers niet alleen in een pas aangelegd bosch, maar zij aanschouwden tevens de omge ving tot op grooten. afstand in verschil lende richtingen. De spoorbaan was nog niet aangelegd, een station was nog niet gebouwd cn tot aan de Parklaan stonden weinig woningen. Aan de noordzijde richtte dc wandelaar zijn blik op de boom- en bloemkweekerij van Zocher langs den Kloppersingel en op het Spaarne, waarlangs tot aan Spaarn- De Kroniek van de stad Haarlem meldt in 1821, diLS 125 jaar geleden: „De stad doet de bolwerken tot wandeldreven aanleggen en maakt daarmee een aan vang aan de noordzijde tusschen het Vrouwenhek en de Nieuwe of Kenne- merpoort". dam weilanden lagen. Achter het Buiten huis (tegenwoordig spreekt men van het Tehuis voor ouden van dagen) lag Aken- dam en meer in westelijke richting had men een panorama op de duinen. Veel is er dus in den loop der jaren van de ver gezichten verloren gegaan, doch de wan delaar van tegenwoordig trekt verder op, als hij hier van wil genieten. In 1321 zijn de werkzaamheden begon nen nabij het Spaarne, waar het Vrouwen hek heeft gestaan. Het is omstreeks 1680 gemaakt in verband met de vestingswerken langs het Spaarne en diende als toegangs poort tot de stad. In 1884 is het hek ver wijderd en de ophaalbrug vervangen door een vaste brug. Met het sloopen der ver dedigingswerken werd eerst gewerkt tus schen het Spaarne en de Kennemerpoort en daarna ging men verder tot de Nieuwe Gracht, waar de Pijntoren stond. Eerst in 1845 was het park aangelegd in Engel- schen stijl, onder leiding van den archi tect Jan David Zocher. Een „Iuchtwandcling". Een bijzonderheid voor den wandelaar was vroeger een wandeling over de Ken nemerpoort, welke stond op de plaats, waar thans de Kennemerbrug is. Men kon langs den singelkant blijven loopen op een lang zaam oploopend pad cn bereikte, de boven zijde der poort. Daar bevonden zich een prieel en banken, welke den wandelaar uitnoodigenden even uit te rusten en te genieten van het uitzicht over water en weilanden, welke langs den weg naar Velsen gelegen waren. Het gebeurde, dat de banken ook des nachts gebruikt wer den door daklooze Haarlemmers, hetgeen voor stadgenooten aanleiding was, om te spreken van het „stadsledikant in het Bol werk". In 1866 is de Kennemerpoort af gebroken. waarmee aan de mogelijkheid een prachtige luchtwandeling te maken, een einde kwam. Een verfraaiing van het park kwam in 1873 tot stand. In dat jaar besloot de ge meenteraad aan de heeren J. D. en L. P. Zocher op te dragen den aanleg vati een terrein op de plaats, waar de sedert 1832 gesloten begraafplaats „De Punt" was gelegen. Van deze gelegenheid maakte men gebruik door op de verhooging te genover het tegenwoordige Tehuis voor ouden van dagen een groote steenen bank te plaatsen. Van deze bank is op het oogenblik niet veel meer over. Met de bebouwing van de Bolwerken is tachtig jaar geleden begonnen. De ge meenteraad verleende daartoe zijn mede werking door op 23 Maart 1864 goed te keuren een plan voor den "bouw van villa's ten westen van den Kruisweg (het Staten Bolwerk) op 8 Juli do.v. voor het gedeelte tusschen de Kennemerpoort en het Vrou wenhek en op 11 Januari 1865 voor het middenstuk. In 1876 verkocht de gemeen te de gronden, gelegen aan de zijde dei- stad, waar twaalf woningen gebouwd wer den. Sedert 1876 spreekt men van het Staten- en het Prinsenbolwerk, namen, welke herinneren aan de Staten van West- Friesland en aan den Prins Willem van Oranje. Het laantje, dat naar de Baljuws laan liep, kreeg den naam van Bolwerks- laan. In den loop der jaren ondergingen de Bolwerken kleine wijzigingen. De laatste dateert van 1940, toen liet gedeelte bij het Kenaupark door het afbreken van de Pie- ter Kiesbrug veranderd werd. Wij lezen thans in „de Tokkelaar", het orgaan van het R.K. Mandolinegezelschap „Sancta Lucia" te Haarlem: „Het wordt voor amateursvereenigingen op gebied van muziek en cabaret steeds moeilijker openbare uitvoeringen te geven. De bepalingen van overheidswege zijn van dien aard, dat op een avond met kaar- tenverkoqp aan de zaal alleen beroepsspe lers moeten optreden. Willen wij dus blij ven voortgaan met uitvoeringen geven, zul len deze in de toekomst besloten avonden worden, alleen voor leden en donateurs. Wel zijn nieuwe voorschriften hierom trent te verwachten, doch deze zullen wei nig verandering brengen, omdat de over heid te allen tijde de voorkeur geeft aan beroepsspelers, die op openbare vermake lijkheden optreden. Besloten avonden zijn zonder openbare bekendmaking; dat wil zeggen, zonder raambiljetten, zonder advertenties, geen kaartenverkoop aan verschillende adressen of aan de zaal". Wij hebben ten Stadhuize geïnformeerd en daarbij werd ons met nadruk verzekerd dat het niet in de bedoeling ligt, het werk van vereenigingen te bemoeilijken. In te gendeel, men is doordrongen van de wen- schelijkheid om hun arbeid te bevorderen, omdat daarmee een cultureel belang ge diend wordt. Daarom kon men ook het standpunt van „Santa Lucia" niet verkla ren. Zulke vereenigingen kunnen vrijwel op den ouden voet voortgaan met haar werk. In het algemeen staat immers vast, dat door een uitvoering van zoo'n dilettan ten vereeniging de beroepsmusici niet be concurreerd worden. Iets anders wordt het evenwel, als na een uitvoering of een concert een bal ge geven wordt. Dan geldt als regel, dat de balmuziek door beroepsmusici verzorgd moet worden. Toch wil het niet zeggen, dat ook die eisch strikt gehandhaafd wordt als een vereeniging kan aantoonen, dat het m hoofdzaak een besloten gezelschap geldt en de vereenigingskas het niet toelaat be roepsmusici te betalen. In zoo'n geval kan bij uitzondering toegestaan worden, dat eigen krachten de balmuziek verzorgen. Over zulke aangelegenheden moet men gaan praten op de 2e afdeeling van het Stadhuis. Niet toegestaan wordt om een voor beeld te nemen dat een dansleeraar zijn muziek laat verzorgen door amateur musici. want daardoor worden de bcroeps- artisten benadeeld. Aan dit motief wordt, ook als het muziek in cafés betreft, streng de hand gehouden, want de ervaring heelt geleerd, dat er belanghebbenden zijn, die ei-schillende wegen pogen te bewandelen, om aan het voorschrift te ontkomen, om dat amateur-musici veelal goedkoopcr zijn. Afbetaling consumentenkrediet Daar riet alle waardebonnen van he*, eon- sumentencrediet op 1 Januari 1947 uitgereikt zullen zijn. is het wenscheüjk gebleken de verplichting tot afbetaling to doen beginnen op een lateren datum. Deze is daarom vast gesteld op 1 Februari. Congres van de „International Friendship League" In Amsterdam is een congres gehouden van de „International Friendship League", waaraan vertegenwoordigers van Frank rijk, Engeland, Zweden, Finland en Zwit serland deelnamen. Met groote meerderheid van stemmen werd besloten -de correspondentie met Duitschland te hèrvatten. De Fransje af tevaardigden onthielden zich van stem ming over dit punt. Ook zal worden na gegaan in hoeverre contact met de Sovjet unie mogelijk is. De Engelsche afgevaar digde deelde mede, dat de burgemeester van Staffotd een schrijven had gezonden aan den burgervader van een Russisch plaatsje. Hij kreeg een zeer vriendelijken brief terug met de mededeeling, dat de Russische burgemeester zeer gaarne zijn medewerking zou verleenen aan het be vorderen van contact tusschen jeugdige Russen eenerzijds en Engelschen ander zijds. Of uitwisseling van jonge menschen tusschen Rusland en andere landen kan geschieden zal nader worden onderzocht. Waarnemers zullen gezonden worden naar het Wereld-jeugdfestival, dat door de Wereldfederatie der Democratische Jeugd in Juli en Augustus te Praag zal worden gehouden- Meubelspuiterij uitgebrand in Haarlem Door het omvallen van een kachel ontstond brand ln een meubelspuiterij In de Barendse- straat. De zeer ontvlambare lakken stonden on middellijk ln lichterlaaie en binnen enkele minuter, schoten te vlammen uit de ramen. De brandweer was snel ter plaatse en trachtte met drie stralen het vuur te blusschen. Er kon ech ter niet verhinderd worden, dat de loods vol komen uitbrandde. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Flora's kinderen gedijen er goed Wellicht hebben veel Hoofddorpers smalend de schouders opgehaald toen besloten werd de vuilnisbelt aan de buitenrand van hun dorp in een wandelpark te herscheppen Zou het wandelpark, bijna een kilometer van het dorpscentrum, omringd door volkstuintjes en klei-akkers, werkelijk aantrekkingskracht uitoefenen op de bewoners? En zij hielden vast aan die mëening. toen zij het pas gereedgekomen park bezoekend, door de ijlheid van het geboomte, precies konden tellen hoeveel menschen er rondwan delden Dit nietige geboomte is inmiddels dusdanig opgeschoten, dat een eventueele eekhoorn het al ver zou kunnen brengen Dezen zo mer heeft het wandelpark (een product van de werkverschaffing) zijn waarde voor de bewoners van Hoofddorp en omstreken ter dege bewezen. Er waren Zondagmiddagen en -avonden, gedurende welke een ware uittocht naar het park viel op te merken. Er zit schot in de jonge scheuten De voornaamste boomen. waardoor men binnen afzienbaren tijd het bosch nic: r..cer zal zien zijn de platanen, linden, esschen en kastanjes. Voor eiken en beuken is de grond niet geschikt, waardoor deze langzamer op komen dan hun buren. Om de aanplant voldoende ruimte tot opgroeien te geven, wordt thans in het wandelpark een ware zuivering gehouden: ai het overbodige hakhout wordt ver wijderd. De baldadigheid en vernielzucht van de jeugd neemt gelukkig aanzienlijk in omvang misschien is dit een gevolg van een Roeiende liefde tot de natuur? Groote belangstelling ondervindt het wan delpark thans van de vogels. Aan de z.aad- proppen van de elzen hangen de acrobatische mcezen- en vinkensoorten en zij doen zich duchtig te goed. Krassende bonte kraaien doorkruisen het park en houden vergaderin gen in de wilgen, die het omzoomen. Terwijl nog overal de winter zich volo*' doet gelden, kan men in het wandelpark al een spoor van een naderend voorjaar bemer ken: Op het kale. doodsche hout begint reeds de tooverhazelaar te bloeiert en binnenkort zal ook het peperboompje in bloei staan. Men is van plan het niet bij dit wandel park te laten. De mogelijkheid om er een theetuin en een speeltuin bij te voegen, wordt overwogen. Bloemendaal Ouden van dagen genoten volop Een Bloemendaalsch comité met mevrouw A. C. den Texbaronesse Bentinck aan het hoofd, legde Maandagmiddag de plannen, om de oudjes uit deze gemeente eenige gezelige uren te bezorgen, ten uitvoer. In Ilote1 ..'t Raedthuys" waren om half drie de 120 gasten van net comité bijeen; eigenaren van auto's en bussen hadden hun vervoermiddelen be langeloos afgestaan. De presidente verwel komde de oudjes, die eenige oogenblikken later reeds genoten van het goede der aarde in den vorm van thee en gebak. Professor Verlak, alias de heer Hoekstra, vergastte het gezelschap op een aantal goochel toeren, twee padyinders zongen bij de gitaar en Tob de Bordes zorgde met een klein too- neelgezelschap voor een gewaardeerde vroolijke noot. Maar aan alles komt een eind en voor de gasten het wisten, sloeg het klokje van gehoorzaamheid. De heer J. F. Hoffman uit Overveen be dankte het organisecrende comité met een paar hartelijke woorden voor het genotene. waarna deze welverzorgde feestmiddag weer tot het verleden behoorde. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornells, z. van H. de Jo.-.ge en T. Jansen: Martina, d. van G. van L<Sr>n o,> M Turk; >ba Maria, d. van J. van Hertck en C. M. Leeuwen; Teunis Cornells, z. van C. Kool en c. H. van Iterson; Johannes Coi-nells, z. var. p. vna Vurer. en P. M. Vink. GETROUWD: C zen van Zanten OVERLEDEN: J. C. van Hensbergen. m., 64 j.; D. C. Beljers bergenCaspers, v., 74 J. H. Jansen en C. F. Veldhuij- BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. Wolterson cn A. Schipper; J. 't Hart en J Komen: J. PreIJde cn C A G. M. te Marvelde; A.Vlsker cn J, B. L-bers; J. A. A Moone en C. IIoor,houi; C. P. Ruljgrok en C. Veen; A H. de Boer en H P. J. Blokker. GETROUWD: J. K. E. Otter en A Erasmus; P. Floos en C. van der Nat; F. F. Habnlt en M, J. F. E. W. van Hattum: J. A. van B ree men en E .van Egmont: H. J. Ponjee en C. A. M. Waas dorp; H. van Keeken cn M. A. K. de Vries; G. Stolker cn J. H. Eijnthoven. BEVALLEN: E. J. KlaverJongeling, z.; A M. FrankeHol, z.: A. G. Cliteur-van Hesteren. M. C. Ackermann—Ter Meulcn, z.: A C. Bosch—Bronkhorst. d.: D E. Blekmar.—Roosê, z. OVERLEDEN: K. dc Jong, 75 J., geh.; J. do Jong, 65 J„ geh.; M. Llefferlng, 59 .1., geh.; A. Mi Llcpertz, 83 J„ wed.uwe.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 7