Verdienstelijke ambtenaren nemen afscheid De Koningin woonde galavoorstelling van „Gijsbrecht van Aemstel" bij Nieuwjaarsboodschappen der staatshoofden Nieuwjaarsrede van dr. van Mook Donderdag 2 Januari 1947 HAARLEMS DAGBLAD De heeren Tenckirtck en A. van Driel gehuldigd Twee ambtenaren, die gedurende een lange reeks van jaren hun beste krach ten hebben gegeven aan de Haarlemsche gemeenschap, namen Oudejaarsdag af scheid wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd. Den heer E. H. Tenckinck werd in de hal van het Stad huis, in tegenwoordigheid van justitio- neele autoriteiten en het grootste deel van het politie-corps, dank gebracht en voor den heer A. van Driel was een bij eenkomst in een der gebouwen van de Gemeentelijke Reiniging aan den Oude- weg georganiseerd. De burgemeester M. A. Reinalda was de eerste, die zich tot den scheidenden hoofd commissaris richtte. Hij zeide, dat deze thans aan het einde is gekomen van een zeer mooien, moeilijken en interessanten arbeid, welken de heer Tenckinck elders en hier ver richt heeft. Wij kunnen hem niet laten heen gaan zonder een woord van harte!ijken dank te spreken. Een belangrijke en langdurige periode van zijn leven heeft hij besteed aan de politie. De heer Tenckinck was zeer gezien, niet alleen in Haarlem, maar ook elders. Daarom neemt de heer Reinalda als burge meester mee weemoed afscheid van den hoofd commissaris, die den leeftijd van 65 jaar be reikt heeft en wien tengevolge daarvan eer vol ontslag moest worden verleend. Men ziet het hem niet aan, dat hij 65 jaar geworden is en daarom nemen wij afscheid van een „jon gen" hoofdcommissaris. Spr. herinnerde aan de prettige samenwerking en aan de wijze, waarop de heer Tenckinck de belangen van [het personeel behartigde. Voorts zeide de bur gemeester, dat de heer Tenckinck de vraag stukken van orde en rust onder oogen zag, evenals de toepassing van het redht. Ver daar boven uit ging echter de levende mensch. Na den heer Tenckinck dank gebracht te hebben voor het vele goede, dat hij voor Haarlem verricht heeft, sprak de burgemeester de beste wenschen uit voor de toekomst. Mr. W. M. P. Overman, officier van justitie, sprekende namens de rechterlijke macht, bracht de samenwerking tusschen den heer Tenckinck en de justitie in herinnering. Altijd was die goed. De bedoeling was den 6trijd tegen de misdaad aan te binden. De hoofdcommissaris heeft geen gemakkelijke taak gehad, maar dank zij zijn doorzettings vermogen heeft hij zich er prachtig door heen geslagen. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de politie weinig medewerking van het publiek geniet en dit toont zich niet vaak dankbaar. Als op het bureau van politie de bezo.ekers streng, maar rechtvaardig be handeld worden, dan toonen zij zich wel dankbaar. In dien geest heeft de heer Ten ckinck gewerkt. Hij was dan ook gestreng waaf het moest en clement waar het mocht. Met woorden van dank en goede wenschen voor de toekomst, besloot mr. Overman zijn toespraak'. Nadat de burgemeester had meegedeeld, dat met de waarneming van het hoofdcommissa riaat was belast de heer J. Fontijne, sprak deze woorden van dank voor dit vertrouwen, waarna hij zich tot den heer Tenckinck wend de, om hem, mede namens zijn collega, den heer W. J. Gorter, te danken voor de wijze, waarop de hoofdcommissaris beiden tegemoet is getreden. De heer Fontijne herinnerde aan de prachtige loopbaan, om te besluiten met de beste wenschen uit te spreken. De heer A. F. Suurendonk, hoofdin specteur van politie en chef van de admini stratie, betuigde zijn dank voor de samen werking, gedurende. 15 jaren en de (heer L. J. H. S c h a d e e, oudste inspecteur, was de woord voerder van het geheele corps. Deze dankte den hoofdcommissaris voor hetgeen hij in het belang van alle leden heeft gedaan en deelde mee, dat de tijd van voorbereiding, om gelden te verzamelen voor een stoffelijk blijk van meeleven, te kort is geweest. Spoedig hoopt het corps het plan ten uitvoer te brengen. De heer C. Rijswijk richtte zich met woorden van dank tot den hoofdcommissaris, namens de afdeeling Haarlem van de Centrale Politie Organisatie, voor de wijze, waarop de heer Tenckinck de stoffelijke belangen be hartigd heeft. Jammer is het, dat hij er niet altijd in geslaagd is verbetering te brengen. Met een toespraak van den heer Ten ckinck, waarin hij herinneringen uit zijn loopbaan ophaalde en den sprekers dank bracht, werd de afscheidsbijeenkomst geslo ten. „Een toegewijd werker" „"Wij zijn bijeengekomen, om ons op de toe komst te bezinnen, door den heer M. Renne, den nieuwen directeur te verwelkomen, maar bovenal om afscheid te nemen van den heer Van Driel, die zijn ambtsloopbaan besluit", aldus leidde de heer F. W. V evsterre de bijeenkomst in, welke op het bedrijf van de Gemeentereiniging werd gehouden. Behalve de leden van het personeel van dit bedrijf waren aanwezig die van den havendienst en het marktwezen. Mr. dr. A. F. H. Schreurs, wethouder van de bedrijven, die het. gemeentebestuur vertegenwoordigde, zeide, dat de heer Van Driel op schitterende wijze getoond heeft, dat het voor een bekwaam iemand, die een harde en toegewijde werker is, mogelijk is, van de laagste trap de hoogste te bereiken. De wethouder vervolgde, dat hij slechts korten tijd met den scheidenden directeur heeft samengewerkt, maar hij heeft gemerkt, dat deze een zeldzame scherpzinnigheid bezat en met liefde de belangen van het bedrijf behar tigde Het meest sierde hem zijn warm klop pend hart. Na herinnerd te hebben aan de wijze, waarop de heer Van Driel opkwam voor het personeel en waarop hij in de bezet ting gewerkt heeft, toen hij een man was, waarop men kon rekenen, merkte mr. Schrem-s op, dat de directeur 1 April j.l, veer- Weer een aparte dienst Markt, en havenwezen De heer 3. H. W. Scholten waarnemend directeur B. en W- van Haarlem zijn voornemens aan den raad voor te stellen weer een aparten dienst in te stellen voor het haven en marktwezen. Vroeger heeft deze ook bestaan, doch na het operlijden van den havenmeester, den heer Kramer, werd de leiding van dezen tak van dienst opgedra gen aan den heer A. van Driel. Deze heeft met ingang van 1 Januari den gemeente dienst verlaten, behalve wat betreft de distributie. B. en W, hebben den heer X H. W. Schol ten, ad j unct-directeur van den Distributiedienst. belast met de waarne ming van bet directeurschap van het ha ven- en marktwezen. De heer Scholten blijft bij den distributiedienst werkzaam. De benoeming van een definitieven di recteur moet geschieden door den gemeen teraad. UITSPRAKEN RECHTBANK. Hedenmorgen veroordeelde de Haarlemsche arondissements-rechtbank den Heemstedenaar J. S.. verdacht van diefstal met braak, lot 10 maanden, waarvan de helft voorwaardelijk. Den 18en December werd tegen S.. wiens broer na een door de politie ontdekte inbraak achtervolgd werd en toen verdronk, acht maanden geëischt, waarvan vijf voorwaarde lijk. Wegens oplichting c.q. verduistering, zal H. M. B. uit Haarlem lJ/s jaar in de gevan genis moeten doorbrengen; de eisch luidde twee jaar. De trambestuurder A M. uit Leiden werd bij verstek tol 14 dagen voorwaardelijk ver oordeeld. Hem was „dood door schuld" ten laste gelegd. STORMVOGELS—XERXES. We vestigen er de aandacht op. dat deze ontmoeting niet om half drie, doch ora twee uur aanvangt. tig jaar in gemeentedienst was. Bij die ge legenheid is hem de gouden medaille van de stad toegekend. Helaas ontbreekt het goud nog. maar het gemeentebestuur hoopt de pen ning spoedig te kunnen aanbieden. Gelukkig is de scheiding niet volkomen, omdat de heer Van Driel nog directeur var} den Distributie dienst blijft. Gehoopt wordt natuurlijk op een kort bestaan van dezen dienst, maar toch een prettige tijd van samenwerking. Tenslotte be tuigde spr. namens het gemeentebestuur zijn dank voor de vele werkzaamheden. De heer M. Renne vond het niet gemak kelijk de vele verdiensten van den lieer Van Driel te belichten, omdat hij zooveel voor de gemeente gedaan heeft. Spr. beperkte zich tot enkele herinneringen, waarna hp dank bracht namens het personeel voor hetgeen de direc teur voor de leden gedaan heeft. De heer Renne zeide te zullen verder werken volgens het voorbeeld van den heer Van Driel en bood nog eenige boekwerken namens het personeel aan. Namens de werklieden haalde de heer J. d e K e i z e t eenige feiten uit het verleden op, waarbij hij gelegenheid kreeg dank te betui gen voor de wijze, waarop de heer Van Driel de belangen van de arbeiders voorstond. De heer Steenman, die de bedrijfsunie der drie werkliedenorganisaties vertegen woordigde en de heer E ij 1 d e r s, oud-opzich ter, toonden eveneens hun tevredenheid over de werkzaamheden van den heer Van Driel voor het personeel. De heer J. H. W. S c h o 11 e n, die door B. en W. belast is met de waarneming van de leiding van het haven- en marktwezen, herin nerde aan de hoogtijdagen in 1946 voor den scheidenden directeur (ambtsjubileum, huwe lijksfeest en het feit, dat zijn zoon benoemd is tot burgemeester in 't Gooi), waarna hij den wensch uitsprak, dat de heer Van Driel zijn ambtelijke loopbaan op den Distributiedienst in goede gezondheid zal eindigen. Nadat de heer A. Noppen, directeur van het Amsterdamsche Reinigngsbedrijf en voor zitter van de Vereeniging van directeuren van reinigingsbedrijven woorden van afscheid hffd 't Amsterdamsche Reinigingsbedrijf en voor- het medeleven. Veertigjarig dienstjubileum Dezer dagen was het 40 jaar geleden dat dc heer A. H. M. X Trousselot. directeur van de N V. Technische Maatschappij He ringa en V.'uthrich alhier, in de firma He ringa en Wuthrich werd opgenomen. Ter ge legenheid hiervan had in de Kroonzaal van ..Brinkmann" een huldiging plaats, waarbij de jubilaris namens de commissarissen der N.V. werd toegesproken door den president commissaris notaris N. J. Hoeflake en door zijn mede-directeur dr. II. J Hamaker. Namens het personeel sprak de procuratie houder, de heer S A. van Egmond. Als ge schenk werd een geschilderd portret aange boden. Op de daarna gehouden receptie mocht de heer Trousselot vele gelukwenschen ont vangen van vrienden en uit vakkringen. Nieuwsjaarsdrukte bij de post Wie mocht meenen, dat het gebruik om familie en vrienden ter gelegenheid van de jaarwisseling een schrifelijken geluk- wensch op een kaartje met p.f. te sturen langzamerhand uit den tijd geraakt is, heeft het mis. De Haarlemmers althans zijn deze gewoonte getrouw gebleven, hetgeen men op het postkantoor heeft ervaren. De stroom van brieven en kaartjes was zeer groot, veel grooter dan verleden jaar. toen de postdienst hier ter stede ook een om vangrijke hoeveelheid Nieuwjaarscorres pondentie te verwerken kreeg. Dat is ook begrijpelijk, want het was de eerste maal na den oorlog, dat er weer gelegenheid be stond, elkaar schriftelijk een voorspoedig nieuw jaar te wenschen. Er zijn bij de jongste jaar-wisseling op vallend veel kaartjes verstuurd. De directeur van het Postkantoor deelde ons mede, dat de verwerking van de groote hoeveelheid correspondentie vlot ver- loopen is. Stagnatie heeft zich niet voor gedaan. EEN ONDERSCHEIDING. De heer J. Vader, die ..afgetreden is als directeur van den Gem. dienst der Werkloos heidsbestrijding te Haarlem, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. In den Stadsschouwburg te Amsterdam wordt weer als van ouds de ..Gysbrecht van Aemstel" opgevoerd, gevolgd door de „Bruiloft van Kloris cn Roosje". Een scène tijdens de ondervraging van den Spie. Op den voorgrond links de Prior (Louis van Gasteren). In het midden Gysbrecht van Aemstel Albert van Dalsumrechts daar naast Arend (Frits van Dijk) op de treden de Spie (Ben Groenier). Der traditie getrouw is op den avond van Nieuwjaarsdag Vondels „Gijsbrecht van Aemstel" in den Amsterdamschen Stadsschouwburg opgevoerd. De galavoor stelling droeg een bijzonder karakter door de aanwezigheid van de Koningin. De vorstin betrad bij het begin van de tweede acte de zaal en daar Haar bezoek geen officieel karakter droeg, nam Zij niet plaats in de koninklijke loge.. Vondels treurspel werd ten tooneele ge bracht door de Stichting Amsterdamsch- Rotterdamsch Tooneelgezelschap onder regie van Albert van Dalsum. De Haar lemsche Orkest Vereeniging, onder leiding van Maurice van IJzer, speelde de muziek van Arnold Juda. Na de Gijsbrecht volgde de gebruikelijke bruiloft van Kloris en Roosje. Op voor Amsterdam zeer toepasselijke wijze, name lijk in een met „trossen" behangen tram, die in het kader van de anti-tram-tros- actie door agenten werd aangehouden, reden Thomasvaer (Paul Huf) en Pieter nel (Marie Hamel) het tooneel op. De hier en daar rake Nieuwjaarswenschen van Theo van Raalte deden de zaal herhaalde malen applaudiseeren.. Ook tot Hare Majesteit richtten Thomasvaer en Pieter nel zich met een zegenwensch, waarna de zaal de Koningin staande het Wilhelmus toezong. De vorstin heeft de voorstelling tot het einde bijgewoond. In Haar gevolg bevon den zich mevrouw L. Th. de Beaufort, Dame du Palais, Jhr. F. J. E. van Lennep, kamerheer in buitengewonen dienst, drs. M. Kohnstam, particulier secretaris en Annie Wond in Zuid-Afrika De tournee van onze stadgenoote Annie Woud in Zuid-Afrika is voor dc zangeres ecu zeer groot succes. Zij zong in Kaapstad binnen drie weken zes keer voor de radio, gaf een liederavond voor the College of Music en was soliste op een abonnements concert van het symphonie-orkest aldaar. De Hollandsche club heeft haar een diner aangeboden. Thans is zij in Johannesburg, waar haar succes niet minder groot is en zij reeds eenige malen met orkest als soliste optrad en voor de radio zong. Haar werd een con tract voor vijf jaar in Zuid-Afrika aange boden, maar zij keert midden Februari naar Europa terug. De Trek een Engelsch weekblad in Kaapstad schreef o.a. over onze stadge noote: ..Er is in ons midden een zangeres, die ik verwed er mijn laatste penny om binnen enkele jaren een wereldberoemde ster zal zijn. Er zijn zeer weinig alten tegen woordig in de wereld, die met Annie Woud vergeleken kunnen worden, en geen, neen geen enkele, die als zij, in het oratorium even goed is als in liederen. Zij is ik ben niet bang dit te verklaren niet alleen een groote zangeres, maar een der grootste van den tegenwoordigen tijd." Nog geen gaslooze uren te Heemstede Zaterdag deelden wij mede, dat Heemstede de beslissing over het invoeren van gaslooze uren nog eenige dagen had uitgesteld. Thans vernemen wij, dat opnieuw de beslissing is verschoven, zoodat de Heemstedenaars, al thans voorloopig nog, van dit ongemak ver schoond blijven. Zuinigheid blijft evenwel geboden. kapitein J. C. Bührman, adjudant van H.M. Bij Haar komst in den schouwburg was de Landsvrouwe begroet door burgemeester d'Ailly, die Haar een bouquet roode rozen aanbood. Ook waren aanwezig de wethou ders van de hoofdstad, de heeren B. C. Franke, mr. W. F. Schokking en L. Seegers met hun dames, alsmede de commissaris van politie, kolonel H. J. G. Kaasjager, de commandant van de eerste militaire af deeling, luitenant-kolonel H. F. Dudok van Heel en vele andere burgerlijke en militaire autoriteiten. Heemstede's begrooting voor 1947 Blijft de gemeente zelfstandig? De begrooting van Heemstede voor 1947 is thans in een vergevorderd §tadium van voor bereiding. De verwachting is, dat de indie ning bij den raad in Februari zal plaats hebben. Er is nog niet te zeggen of het college van B. en W. er in zal slagen ook deze begrooting nog sluitend te maken. Er wordt wel naar gestreefd en de kans dat het gelukt is niet uitgesloten, omdat Heemstede nog Over en kele reserves kan beschikken. Met belang stelling wordt het resultaat afgewacht, want Heemstede is nog een der weinige gemeenten die tot heden aan de noodlijdendheid is kun nen ontkomen. ATHENE. Koning George van Grie kenland heeft in zijn nieuwjaarsboodschap onder meer zijn teleurstelling uitgedrukt over de geallieerde politiek ten aanzien van zijn land. De eenheid en veiligheid, aldus de koning, worden bedreigd. TOKIO. In een nieuwjaarsboodschap voor het Japansche volk prees de Ameri- kaansche generaal Douglas MacArthur, opperbevelhebber der geallieerde strijd krachten in Japan, het meerendeel der Japansche politieke leiders voor de wijze, waarop zij de problemen in Japan aan pakken. NANKING. Generalissimus Tsjang- Kai-Sjek heeft de bevelen tot afkondiging van de constitutie van de republiek China, welke op Kerstmis door de constitueerende vergadering werd aanvaard, en van de reglementen, die de handhaving van de constitutie bepalen, met een ivoren penseel onderteekend. De plechtigheid had plaats in de versierde zaal van het hoofdgebouw der nationale regeering en onder de beel tenis van dr. Soen-Jat-Sen, den vader der Chineesche republiek. BRUSSEL. De Belgische eerste-minis- ter, Huysmans, deed een hevigen aanval op de katholieke volkspartij, die hij van reactie beschuldigt. De C.V.P. zou het partijbelang boven dat der natie stellen. Hij drukte den wensch uit in 1947 een ruime democratische meerderheid tot stand te zien komen. MADRID. Generaal Franco heeft ver klaard, dat Spanje, een door en door roomsch-katholiek land, volkomen bereid is de vervolging tegemoet te zien, die door haat of wrok gevoed wordt. Hij sprak zijn dank uit aan allen buiten Spanje, die het land hebben begrepen en geholpen, in het bijzonder aan de roomsch-katholieke wereld, aan welke Spanje, aldus Franco zooveel te danken heeft. BERN. Philippe Etter, president van den Zwitserschen bond, heeft verklaard, dat Zwitserland tot nog toe altijd getoond heeft, zich niet aan eensgezindheid met de nieuwe volkerengemeenschap te willen Reorganisatie der h'oógere legerleiding Verschenen is een beschikking van den minister van Oorlog inzake reorganisatie van de hoogere legerleiding. Daarin be paalt de minister; Ingaande 1 Januari 1947 is het ministerie van Oorlog samengesteld als volgt: 1. Minister, secretaris-rgeneraal, militair kabinet; 2. hoofdkwartier van den genera- len staf: 3. hoofdkwartier van den kwar tiermeester-generaal en van administra tieve diensten. Het legerbestuur berust bij den minister van Oorlog. De uit deze be stuursfunctie voortvloeiende bevelsbe voegdheid over de Koninklijke Landmacht wordt naar diens aanwijzingen uitgeoefend door den chef van den generalen staf, den kwartiermeester-generaal en den adju dant-generaal in dier voege, dat elk van deze autoriteiten voor de tot zijn ressort behoorende aangelegenheden zich richt tot alle onderdeden en diensten van de Ko ninklijke Landmacht. Het militair kabinet vormt den persoon lijken staf van den minister en den secre taris-generaal. P.R.A.-rechercheur ontvreemdde een dossier Vanochtend verscheen de 39-jarige Haar lemmer F. P. W! R. voor de arrondisse- ments-rechtbank, om zich te verantwoor den voor diefstal van eenige bescheiden en een compleet dossier uit de bureau laden van de Haarlemsche P.R.A. in Mei 1946. Als rechercheur van dit instituut kwam R. in contact met een jeugdigen po- litieken delinquent, die volgens hem lang genoeg opgesloten was geweest. De rechercheur wilde den delinquent en diens vader ter wille zijn en nam eenige stukken over hun zaak weg. Zooiets zou vroeger bij een politie-instantie niet zijn voorgekomen, meende de Officier van Justitie in zijn requisitoir- Hij rekende het verdachte zwaar aan, dat hij „in het geniep eigen rechtertje" had gespeeld. De eisch luidde vier maanden onvoorwaardelijk, en een zelfden tijd voorwaardelijk. Mr. H. Prinsen Geerligs wees in zijn pleidooi op het volkomen ontbreken van winstbejag in dit geval; bovendien zou verdachte zijn afgegaan op mededeelingen van zijn vroegeren K.P.-commandant over de politieke zuiverheid van den jongen ge vangene. Uit het rapport bleek, volgens den verdediger, dat de P.R.A.-man geen enkele kwaliteit bezat, die hem geschikt maakte voor politieman, hoe gunstig zijn verdere antecedenten ook waren. Na raadkamer willigde de rechtbank het verzoek van den advocaat om zijn cliënt onmiddellijk in vrijheid te stellen, in. Amerikaansche films doen kun intrede Een scène uit „Going my way". Na 1 Januari 1947 zullen in ons land weer Amerikaansche films vertoond kunnen wor den, dit als resultaat van de eenlgen tijd ge leden bereikte overeenkomst tusschen den Nederlandschen Bioscoopbond en de Ameri kaansche film-importeurs. Zoo draait in Rembrandt van Vrijdag af een dezer nieuwe Amerikaansche rolprenten: „Going my way", een Paramount film, die wordt uitgebracht door de Motion Pictures Agenda voor Haarlem DONDERDAG 2 JANUARI Stadsschouwburg: „Komedie" (Droste's too- neelver.), 20 uur. Zuiderkapel: „De Nieuwjaars dagen in den Bijbel", 20 uur. Rembrandt: Er komt een vriend vanavond: 14.00, 16.15, 13.00 ei 21.15 uur. Cinema Palace: „Het roode teeken' 14,00, 16,15, 19.00 en 21.15 uur. Luxor: Hands across the border 14.00. 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Symphonic Pastorale 14.00. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. City: Het gebeurde in Napels: 14.15, 16.30, 10.00 en 21.15 uur. Spaarne: Hf- koning der Prairie 14.30, 19.00 en 21.15 uur. VRIJDAG 3 JANUARI Stadsschouwburg: Rigoletto, 20 uur. Tuinzaal Concertgeb.: Bertus Aafjes, 20 uur. Concertzaal: Ledenconcert H.O.V.. 20 uur. Bioscopen: nieuw programma. Export Association, die in 1947 ongeveer vijf tig Amerikaansche films uitbrengt „Going my way" is. althans voor het Euro. peesche publiek, een pretentieloos gevalletje, dat voor hetzelfde, of liever voor minder geld wat korter had kunnen zijn. De film duurt namelijk twee uur. Het is pretentieloos, maar zeer genoeglijk. Bing Crosby geeft een wat ongewone, maar zeer beminnelijke versie van een jongen kapelaan, die met behulp van zijn vocale capaciteiten de oude St. Dominic-kerk er financieel weer wat boven op helpt en tevens van een troep straatboefjes, behoor lijke jongelieden en een goed kerkkoor maakt. De ster van de film is de oude Iersche priester Father Fitzgibbon, die het moderne gedoe van zijn jongen kapelaan eerst niet goed kan zetten, maar wiens Iersch gevoel voor humor op het laatst toch overwint Een creatie, die veel tot het goede gehalte van de film bijdraagt. Mutaties bij de Reiniging In verband met de benoeming van den heer M. Renne tot directeur van de Gem. Reiniging is de heer J. W. Versterre bevorderd tot hoofd inspecteur van dit bedrijf en de heer Thuree tot Inspecteur. onttrekken, „maar wij moeten, noch kun nen een duimbreed wijken van onze neu traliteit die geworteld is in een eeuwen lange historie en in het internationale recht". ROME, Tijdens een kabinetsvergade ring op den laatsten dag van 1946 heeft de Italiaansche premier, de Gasperi, de vooruitzichten voor Italië in 1947 slechter genoemd dan die in 1919, welke den weg effenden voor het fascisme. Hij betreurde de houding van socialisten en communisten in dagbladen en betichtte hen van het aan sporen tot demonstraties en stakingen. In zijn gisteravond gehouden nieuwjaars rede heeft dr. Van Mook er op gewezen, dat aan Nederlandsche zijde door de uit spraak van de Staten-Generaal inzake het accoord van Linggadjati de zaken zijn ver duidelijkt, doch dat aan Indonesische zijde het beeld duisterder schijnt te zijn gewor den. Het is daarbij opvallend, hoe juist de van ons geïsoleerde figuren de meeste afbreuk doen aan de pogingen om vrede te stichten. Door de incidenten en botsin gen wordt vaak de Indruk gewekt, dat uit sluitend sprake is van kwade trouw, doch spreker belichtte hiertegen, hoe moeilijk het is de veranderde omstandigheden te begrijpen, alsmede de voorwaarden voor het verder samengaan zuiver te gevoelen. Dit vordert onvermijdelijk veel tijd. Linggadjati. Malino en Den Pasar zijn geen aan ons opgelegde of afgedwongen concessies. Ons beleid berust op een wel overwogen principieel aanvaard plan, waarvan wij de beginselen niet zullen los laten, al zullen wellicht de methoden door andere moeten worden vervangen. Dr. van Mook wees er verder op, dat het vooral noodzakelijk is, dat de Indonesische jeugd leert haar enthousiasme aan te passen aan de praktijk en dat zij als bij tooverslag haar droombeeld van de onafhankelijkheid inruilt voor het ideaal van de vrijheid, welke door harden arbeid verkregen wordt. Dan is het mogelijk weerstand te bieden aan de lokstemmen van binnen- en bui- tenlandsche avonturiers, zoodat een ver trouwde samenwerking tot stand kan ko men. Ex-radio reporter veroordeeld De ex-radio-reporter J. de V. werd heden door het Haarlemsche Tribunaal veroordeeld tot interneering tot 10 Mei 1949, Hij werd tevens ontzet uit de beide kiesrechten voor den tijd van tien jaar en hij kreeg het verbod om als radio-reporter of journalist op te treden. J de V. had gedurende de bezetting repor tages gehouden over de installatie van prof. Westra en andere N.S.B.- en W.A.-feestelïjk- heden. Cricket Australië ,,all out" voor 365 In Melbourne is de derde testmate'n begonnen en na twee dagen ziet het er naar uit, dat de Engelsch en een beter resultaat zullen bereiken dan in de eerste wedstrijden. De Australische ploeg is uit voor 365 runs. Het bowlen en veld werk der Engelsch en was goed. Zij konden met vertrouwen de eerste innings ingaan-Hutton werd echter reeds op 2 door Mc.Cool op het bowlen van Lindwall gevangen, doch Edrich en Wash- brook zetten een prachügen stand op. Aan liet einde van den dag waren er 147 runs voor het verlies van één wicket. Der. eersten dag waren 66,000 bezoekers aanwezig en den tweeden dag 70.000. Het weer was prachtig. De sco:-es luiden: Eerste Innings Australië: Barnes lbw Bedser 45 Morris lbw Bedser z\ Bradman b. Yardley 79 Hassett c. Hammond b. Wright S3 Miller c. Evans b. Wright 33 Johnson lbw Yardley 0 Mc Cool not out tot Tallon c. Evans b. Edrich 35 ^Lindwall b. Bedser 9 Dooland c. Hammond b. Edrich 19 Toshack c. Hutton b. Edrich 6 Extra's 2 Totaal 365 Eerste Innings Engeland: Hutton c. Mc.Cool b. Lindwall 3 Washbrook not out 54 Edrich not out 85 Extra's 6 Totaal (voor één wicket) 147 Scholieren schaken Evenals andere jaren zaten vanmorgen jeug dige schakers achter de borden in de muziekzaal van Brinkmann. Het schoolschaakroumooi begonnen, nadat de heer A. M. Kroon een openingswoord had gesproken. Vroeger was organisatie in handen van een commissie, thans berust de leiding bij den kort geleden opgerleh- ten Haarlemschen Schoolschaakbond. waarbij middelbare en ULO-choIen zich kunnen aanslui ten. Ais adviseerende leden hebben ln het be stuur zitting de heeren A. M. Kroon en dr. C. P. Koene, resp. leeraar aan het Kennemer Lyceum en aan het Christelijk Lyceum. Aan hel hoofdtoumool nemen 32 schakers deel, die volgens een afvalsysteem spelen. Aangezien H. Bouwmeester ln het Hoogoventoumooi uit komt, speelt hij niet ln het schooltoumooi- Daardoor ls niet te voorspellen, wie den wissel- beker zal winnen. Vanmorgen hadden de scha kers met zwart het meeste succes ln de eerste ronde. Verder zijn vele jongens in vijf- en zes kampen ingedeeld. Wedstrijdleider is de heer J. P. Arnold jr., die er voor hoopt te zorgen, dat de partijen Zaterdagmiddag om %-ijf uur achter den rug zijn. Dan zs! dr. Koene de prijzen uit reiken. Burgerlijke Stand BEVALLEN: 29 Dec., J. Pegtel—Koppelaar, d.; M. J. Lissenburg—Klooster, z.; 30 Dec., M. H. Klaus—v. Looij, d.; J- H. Terpoor ten—Pelser, d C. Elivcld—Smoor, d.; A, J. Hak—Jansen, z.; G. VerzijlbcrgOxenaar, d J, A. Versnel—Sper ling. z.: G. d. Vries—Schollen, d.; A. H. Anspach Aasman, d.;"3l Dec., A. Stlenstra—Kamperbeek, d C. E. M. BoomsSchrijver, z.; C. A. Striet- man—Scholte. d P. Out—Korzelius, d. ONDERTROUWD: 31 Dec., J. W. Kal en H. C. M. Lips, S. A. Bak en N. Benschop: W. B. Ken- sen en P d. Looper; F. Doing en J. M. t. Wol beek; J. G. d. Wit en J. H. M. Schooncbeek; A. N. J. v. d. Plas en C. C. v, d. Wiele; H. Mica en G. J. M. Luijn; M. J. Koenderman en A G. Banning; N. J. Rijs en M. M. Rutte; H. Boude- wljn en W. v. Pruisen; G. Twlgt en P. Hack: A. P. Smit en M. Krom; J. J. De Jong en G. W. Dijk; J. C. Kuijsmans en B. Meiboom; W. S. F. Lock en S M. Kwant; A. Wijckeisma cn M. B. Kensen; J. Meerman en H. E. Bakx; P, v. d. Berg en W. J. Kol. GEHUWD: 31 Dec., J. v. Koutcren cn P. E. v. Gend; L. F. Bijers en J. M. G. Groes: D. J. Maarsen en A. Broek; C.- B. Bakker en J. v. Aken: w. Bakker en J. M. v. Goor; J. w. Lant- zendorffer en J. H. v. Heeren; H. Swart en M M. G. M. Smith. OVERLEDEN: 28 Dec., E. D v, Merkestijn, 89 j., R. Visscherstraat; 29 Dec., W. d. Jong, 60 J„ M. v. Heemskerkstraat; J. J, Braat, 70 j.. Oranje- plein; H. d. RidderJanssen. 77 j.. Schrevelius- straat; 30 Dec., P A. H Houtakkers.. 61 J Spaansche Vaartstraat; J. W. Voeteünk, 77 J Florapark, C. J. v. d Aar^-Wempe, 33 J„ Waar- derpolder. Niet als raadslid toegelaten leeraren in beroep Voor de afdeeling geschillen van den Raad van State is heden het beroep behandeld dat de heeren mr. O. H. van Wijk en M. Wijers, respectievelijk leeraar aan het Chr Lyceum en aan het RK. Lyceum Santa Maria te Haarlem, bij de Kroon hebben ingesteld tegen het besluit van den gemeenteraad van Heem stede. waarbij zij op grond van artikel 25 L der Gemeentewet niet als raadslid waren toegelaten wegens hun leeraarschap. Nadat staatsraad mr. J. B. Kan rapport had uitgebracht over deze zaak. verdedigde de heer N. Vos. gemeente-secretaris van Heem stede. het standpunt van den raad, dat de belde leeraren, die middelbaar onderwijs geven op grond van art. 25 L niet als raads lid kunnen worden toegelaten. Mr. O. H. van Wijk. mede optredend na mens den heer Wijers. betoogde, dat art. 25 zeer eng geïnterpreteerd moet worden. In het bijzonder gaat het om het begrip middelbaar onderwijs. De M. O. wet bepaalt dit begrip door 6cholen te noemen eh niet aan de hand van den aard der vakken. De wet noernt geen lycea, zoodat leeraren aan deze ondèr- wijs-instellïngen niet onder art. 25 L kunnen vallen. De afdeeling geschillen zal na beraad haar advies aan de Kroon uitbrengen. Op den laatsten dag van het Jaar 1946 is voor fiet eerst sinds de bevrijding een IJslandsch schip de Rotterdamsche haven binnen gevaren. Het was het 1665 ton groote schip „Hvassafell" uit Relkjavlk om een lading stukgoed voor IJs land in te nemen. Dezer dagen werd een bericht gepubliceerd over de loongrens Invaliditeitswet, Ziektewet en Ziekenfondsbeslult. Daarin werd gezegd, dat de werknemers, op wie het Ziekenfondsbeslult van toepassing wordt, zich voor 1 Januari 1947 bij het algemeen ziekenfonds hunner keuze als ver plicht verzekerde moesten aanmelden. Deze da tum moet zijn 18 Januari. Het College van Rijkfbemtddelaars vestigt er de aandacht op. dat uitbetalingen in den vorm van fletsgelden, relsvergoedlngen, pensionver goedingen. en dergelijke, die uitgaan boven het geen ls vestgelegd ln door het college vastge stelde of goedgekeurde loonregelingen of collec tieve arbeidscontracten ongeoorloofd zijn cn tot proces-verbaal aanleiding kunnen geven. In de hal van het Rotterdamsche raadhuis heeft burgemeester Oud een gedenksteen onthuld ter nagedachtenis van de gemeenteambtenaren, die als slachtoffer van den oorlog zijn gevallen. Ongeveer 120 namen bevat deze gedenksteen. Onder de gevallenen zijn er. die in de eerste vijf dagn van den oorlog als militair zijn gesneuveld, anderen die slaclttoffer werden van het bom bardement van 14 Mei 1940 en ten slotte ge- fusllteerden uit de verzetsbeweging. De schipbrug bij Westervoort ls weer voor alle verkeer opengesteld. De Kinderpolitie te Amsterdam verzoekt de opsporing van Jacoba Aucner. oud 16 Jaar, die sedert 17 December wordt vermist. Signalement: 1.65 m., blond haar, flink postuur, blauwe oogen, gekleed met koren blauwe mantel, bruine hoofd doek met witte streepen, grijsblauwe jurk. bruine kousen en bruine lage sclioenen. HAARLEM EN OMGEVING Bü beschikking van den minister van finan ciën is aan W. Estarlppa, assuradeur te Haar lem op verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Zuiveringsraad voor het assurantle- bemiddellngsbedrijf (pvovlncaal bedrijf). Gevaarlijk speelgoed. Woensdagavond werd een veertienjarig Jongetje uit Haarlem-Noord aan het hoofd gewond, bij het afschieten van een lichtpatroon. Deze ontplofte op den grond met het gevolg, dat het kereltje zijn hoofd vol splinters kreeg. Nieuwjaarsdag was het vijftig jaar ge leden. dat broeder Didvmus (C. Rutterman) het kloosterkleed ontving. Sedert 1920 ver blijft hij in het ziekenhuis St Joannes de Deo. waar het gouden jubileum gevierd is. Des morgens droeg rector C. van Trigt een mis op, waarna een receptie is gehouden. Des avonds hebben leden van „Kajotters" van de Elisabeth en Barbara-parochie het tooneel- stuk van Henri Ghéon „Kermisvolk op kerst mis" opgevoerd. Heemstede VOLKSUNIVERSITEIT Het ligt ln de bedoeling, bij voldoende deel neming, een drietal lui stercursussen en één werkcursus tc laten organises ren door dc Volks universiteit tc Haarlem. De luistercursussen zul len letterkunde, muziek en beeldhouwkunst omvatten en elk vier avonden tellen: de werk cursus zal een voortgezette cursus ln dc Engel- sche taal zijn en veertien avonden bestrijken. OFFIC1EELE PUBLICATIE UITREIKING BONKAARTEN 703 voor levens middelen; tabak, versnaperingskaarten aan de Binnenweg 160. Mannen geboren in 1929 of vroeger tabek. versnaperingen of gecomb, Vrouwen geboren ln 1929 of vroeger versna peringen of gecomb. Overige personen versnaperingen. Men dient mee tc brengen stamkaart en bon kaart 701 met inwisselingsbon, welke zich links bovenaan deze kaart bevindt. Losse inwlssellngs- bonnen zijn ongrfldig. De uitreiking heeft plaats volgens het onder staande lettersehema. Er wordt nogmaals op gewezen, dat men zich hieraan heeft te houder- Maandag 6 Jan. 9—12.30 uur A; 2—4 uur B t.m. Bee. Dinsdag 7 Jan, 9—12.30 uur Bef tjn. Boe; 2—4 uur Bof t.m. Bri. Woensdag 8 Jan. 9—12.30 uur rest. B; 2i uur C. Donderdag 9 Jan. 9—12.30 uur D t.m. Do; 2—4 uur Dr t.m. B. Vrijdag io Jan. 9—12.30 uur F tun. Ger; 2—4 uur Ges t.m. Go. Maandag 13 Jon. 0—12.30 uur restant G; 2—4 uur H t.m. Heem. Dinsdag 14 Jan. £—12.30 uur Heen t.m. Hon: 2—4 uur Hoo Lm. I. Woensdag is Jan. 9—12.30 uur J t.m. Kern'; 2—4 uur Ken tun. Kok. Donderdag 16 Jan. 9—12.30 uur Kol t.m. Kru; 2—4 uur; KriJ t.m. Lef. Vrijdag 17 Jan. 9—12.S0 uur Leh t.m. Lz; 2—4 uur M t.m. Mey. Woensdag 22 Jan. 9—12.30 uur Ml un. Mz; 2—4 uur N t.m. Op. Donderdag 23 Jan. 9—12.30 uur Or Lm. Pig; 2—4 uur Pik t.m. Pz. Vrijdag 24 Jan. 9—12.30 uur Q t.m Rle; 2—4 uur Rik t.m. Rz. Maandag 27 Jan. 9—12.30 uur S t.m. Schn; 2—4 uur Schoo t.m. Sie. Dinsdag 28 jan. 9—12.30 uur Sik t.m. Spo; 2—4 uur Spr. t m. Sz. Woensdag 29 Jan., 9—12.30 uur T t.m. Tri; 2—4 uur Tro t.m, Verk. Donderdag 30 Jan. 9—12.30 uur Verl. tm. Wak; 2—4 uur Wal t.m. Wes. Vrijdag 31 Jan. 9—12.30 uur Wet t.m. Wor; 2—4 uur Wov t.m. Z. Donderdag 6 Febr. 9-12.30 uur zeifverzorgers Heemstede. Schoenenbonncn Binnenweg 160. Maandag 20 Jan. 9—12.30 uur A t.m. H; 2—4 uur I t.m. M. Dinsdag 21 Jan. 9-42.30 uur N t.m S; uuur Vereenlgl ngsgebouw T t.m. Z. Uitreiking Bennehroek. Bonkaarten aan het Schoollaan. Woensdag 12 Febr. 9—12.30 uur A tm. D: 2—4 zelfverzorgera. Donderdag 13 Febr. 9—12.30 uur E t.m. J; 2—4 uur K t.m. N. Vrijdag 14 Febr. 9—12.30 uur o tm. S; 2—4 uur T t.m. Z. Schoenenbonnen aan het Gemeentehuis. Donderdag 23 Jan. 9.30—12 uur.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3