Haarlems Dagblad Vooruitzichten De rol der kleine landen wordt in Londen besproken Van Mook en Sjahrir confereeren Het Saargebied volkomen afgesloten van de rest van Duitschland Prof. Gerbrandy bestrijdt de politiek der regeering inzake Indië file Jaargang No. Ï8523 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N. Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 3 Januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4.Franco per post 4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem NEDERLANDS economische vooruitzich ten in het nieuwe jaar betreffen heel wat meer vragen dan die van de aanvaar ding van een lageren levensstandaard bij een hooger arbeidsproductiviteit., eischen, die zich trouwens veel verder in de toe komst zullen doen gelden dan alleen in dit jaar. Minister-president Beel heeft een opti- mistischen toon doen hooren in zijn radio rede op Nieuwsjaarsdag. zonder bepaalde plannen uiteen te zetten of iets nieuws te vertellen. Eigenlijk heeft hij zich bepaald tot bekende uitspraken omtrent het regee- ringsbeleid, gelardeerd met een aantal schoone phrasen. En ongetwijfeld heeft_hij eenige opschudding onder de historici ver wekt met deze passage: „Dit is niet de eer ste maal, dat wij uil een oorlog zijn geko men die ons veel kostte. Tachtig jaren hebben wij gevochten voor onze vrijheid. Zij hebben een gouden eeuw ingeleid voor ons geestesleven". Het is een minst geno men zéér gewaagde theorie, de gouden eeuw voor ons geestesleven in verband te brengen met den tachtigjarigen oorlog, die er trouwens niet aan voorafging, maar er ten deele mee samenviel. En het is nog veel meer gewaagd, de gouden eeuw te vergelij ken met den toestand, waarin wij na de vijf Duitsche bezettingsjaren verkeeren. Men moet voorzichtig zijn met de term „de geschiedenis herhaalt zich" al is dat een gemakkelijke gemeenplaats, dié van nood zaak tot verder nadenken schijnt te ont slaan. De geschiedenis heeft de hebbelijk heid. zich wel in den aard der verschijn selen op zichzelf, maar niet in hun onder linge structuur en ook lang niet altijd in hun volgorde te herhalen. En al kan men de goede bedoeling van den minister president, om het Nederlandsche volk een hart onder den riem te stekerf, waardeeren, er is toch geen enkele aanleiding om nu een gouden eeuw te verwachten, die als het ware bij voorgeschreven kringloop op ons neer zou moeten dalen. Eigenlijk is het jammer dat de regeering de jaarwisseling niet te baat heeft genomen om een zake lijker en belangrijker betoog tot het volk te richten. Nog altijd schijnt er in ons land een zekere aarzeling te bestaan, om da,t buiten het parlement te doen. Welk feite lijk bezwaar ertegen bestaat is niet dui delijk. Vooruitzichten voor 1947 houden onge twijfeld in, dat de strijd tegen het gevaar van inflatie krachtig zal moeten worden gevoerd en dat daarbij alle middelen zullen moeten worden toegepast, om naar £en sluitende staatsbegrooting te streven. DatJ is hier al meermalen aangevoerd. Het is i door een zoo gezaghebbend econoom als prof. dr. G. M. Verrijn Stuart met nadruk naar voren gebracht in een interview met 'de N.R.G Hij is wel optimistisch gestemd ten aanzien van verdere stijging van onzen uitvoer. Zooals men weet is die in 1946 regelmatig toegenomen, maai' heeft lang niet het punt bereikt, waarop men in den aanvang van dat jaar had gehoopt. Wij zijn dan ook nog heel ver van een sluitende handelsbalans verwijderd. Prof. Verrijn Stuart voorziet evenwel, dat de uitwerking op korten termijn van de verwachte de pressie in de Vereenigde Staten meer voor- dan nadeel voor ons land zal opleveren. Hij gelooft, dat zij tot lager prijzen zal lei- k den en dientengevolge tot besparing,' zoo lang onze invoer den uitvoer overtreft. En een prijsdaling op de internationale mark ten zou de spanning tusschen officieel- vastgestelde prijzen en zwarte prijzen ver minderen. Dat is dus geen plezierig voor uitzicht voor 1947 voor den zwarten I*m- del. Op langen termijn zouden lage prijzen in de Vereenigde Staten evenwel onvoor- deelïg voor Nederland worden, als het zijn handelsbalans in evenwicht bracht en zijn buitenlandsche markten poogde uit te breiden. Uit dewelke beschouwing van den hooggeleerden commentator dus valt af te leiden, dat een Amerikaansche depressie van korten duur voor de Nederlandsche economie het voordeeligst zou zijn. Onze economische vooruitzichten betref fen in niet geringen mate den verderen loop van zaken in Indië en de ontwikke ling van het Duitsche vraagstuk. De Com missie-Generaal zal eerstdaags weer naar Batavia vertrekken. Aangenomen mag worden, dat zii bij haar verdere onderhan delingen voldoenden steun van Nederland sche deskundige raadgevers zal hebben om onze groote economische belangen ten beste te kunnen dienen: een taak. die men niet los kan maken vari" de mogelijkheid van Amerikaanscb streven naar belegging in Indische ondernemingen. "Dergelijke Ame rikaansche belangstelling ten aanzien van Nederland zelf is natuurlijk ook een zaak van belang, die men evenwel in het alge meen met minder ongerustheid zal be schouwen. Nederlandsch particulier initiatief tot belegging van een internationale economi sche conferentie over het Duitsche vraag- stuk zal, naar verwacht wordt, op korten termijn tot verwezenlijking leiden. Dat is van groot belang, want het herstel van den handel met het achterland is op den duur een levenskwestie voor ons volk evenals in het Verre Oosten: geenszins al leen voor de daarbij direct betrokkenen, maar voor ons geheele volk. dat immers voor zijn eigen levensstandaard afhanke lijk is van ons algemeene welvaartspeil. Tijdelijk moge het er wel eens anders uit zien. in het bijzonder voor zwarte hande laren, maar die tijdelijkheid duurt kort en ons aller afhankelijkheid van den algemee- nen stand van zaken zal zich weer onver biddelijk doen gelden. Het ware nuttig voor henzelf als meer menschen dit be grepen en als velen niet zoo onbegrijpelijk kortzichtig over deze dingen spraken. Ons tijdelijk lidmaatschap van den Vei ligheidsraad is per 1 Januari geëindigd. Dit zal onze economische positie niet ra ken. Wel zijn andere onderhandelingen in Amerika daarvoor van veel onmiddellijk belang, namelijk de welke de' oud-minister Steenberghe voert voor het sluiten van een leening van vijfhonderd millioen dol lar. Hii heeft op Nieuwjaarsdag gewaar schuwd tegen te groot optimisme. Pas in Februari zal de beslissing kunnen vallen. En men vraagt zich met •groote belangstel- ding af: Wat zijn de Amerikaansche be doelingen? Dit dan over enkele belangrijke vooruit zichten, waarover in dit jaar nog heel veel te zeggen zal zijn- R- P: Snel recht In Amsterdam worden thans trampassagiers, die staarde op de treeplank of hangende aan de leuningen meerijden, terstond bekeurd MM ren overva'wasen brenst de politie de overtreders daarna naar den kantonrechter. d:e terstond vonnis wijst, In de meeste geval len wordt vijftien gulden b tien dagen hechtenis opgelegd. Voorbereiding der vredesverdragen met Duitschland en Oostenrijk De diplomatieke correspondent van Reuter verneemt van bevoegde zijde te Londen, dat het rapport over de procedure voor de behandeling van het Duitsche vredesverdrag dat door de plaatsvervangers der vier minis ters van Buitenlandsche Zaken, die op 14 Januari in Londen bijeenkomen, moet worden goedgekeurd, hoofdzake lijk zal handelen over de rol, die kleine geallieerde landen bij het ontwerpen van de uiteindelijke vre desvoorwaarden zullen spelen. Voorts zal het rapport van de plaats vervangers der vier ministers de Duitsche vredesregeling op een plan brengen, ge lijk aan dat voor de eerste vijf vredesver dragen, hetwelk door de conferentie der groote drie te Moskou in December 1945 bereikt werd. Het voornaamste besluit op die conferentie was, dat de raad van ministers van Buitenlandsche Zaken in feite de eerst vijf vredesverdragen zou opstellen en dat op de teksten terugge komen zou worden, nadat deze door de Parijsche vredesconferentie waren be handeld. Zaken der vier groote mogendheden aan de volgende 18 landen Dinsdag een brief verzonden waarin deze landen worden uit- genoodigd hun zienswijze kenbaar te ma ken over de vredesverdragen met Duitsch land en Oostenrijk: Australië, België, Bra zilië, Wit-Rusland, Canada, China. Dene marken, Tjecho-Slowakijef Griekenland, Voor-Indië, Luxemburg, Nederland, Nieuw Zeeland, Noorwegen, Zuid-Afrika Oekra ïne, Polen en Joego-Slavië. Al deze lan den, uitgezonderd Denemarken en Luxem burg, hebben in Juli de Vredesconferentie te Parijs bijgewoond. H.M. de Koningin voegt de daad bij het woord In Haar radiorede op Oudejaarsavond heeft de Koningin herinnerd aan het leed der oorlogsweduwen en haar jonge kinde ren en tot allen het verzoek gericht „hart en huis open te zetten voor deze oorlogs slachtoffers. om voor hen het gevóel van verlatenheid weg te nemen." De daad bij het woord voegende heeft de Koningin besloten morgen de deuren van het Paleis op den Dam te Amsterdam te openen voor een vijftiental Amsterdam- sche kinderen, slachtoffertjes van den oor log, die zijn opgenomen door de stichting kinderhuis „Wees een Zegen" te Amster dam. Zij zal haar jeugdige gasten zelf ont vangen. *De kinderen zulleft worden bege leid door den directeur der stichting, den heer J H. Dijkstra en den voorzitter dr. H. Peters. De stichting kinderhuis „Wees een Zegen" heeft tehuizen in Amstelveen en Bloemen- daal en is tijdens den oorlog opgericht voor oorlogsslachtoffertjes. Radiorede van Soedirman één der onderwerpe.n Dr. van Mook heeft heden verklaard het waarschijnlijk te achten, dat de gevaarlijk De plaatsvervangers der vier ministers gespannen militaire atmosfeer op Sumatra voor Duitschland moeten egn rapport sP°e(Iig weer zal opklaren. Gisterenavond voorbereiden, waarin staat aangegeven of heeft dr. van Mook een bezoek gebracht deze gang van zaken over het algemeen voor Duitschland moet worden aangehou den of dat China en enkele Europeesche geallieerden zooals Polen, België. Neder land, Denemarken en Tsjecho-Slowakije mogen meewerken aan het werk der groote mogendheden, wanneer dit het stadium van voorbereiding der feitelijke ontwerpen heeft bereikt. Het besluit inzake het aandeel, dat klei nere mogendheden mogen hebben in het opstellen van het Duitsche vredesverdrag zal door de vier ministers van Buitenland sche Zaken der groote vier, aan de hand van het rapport van him plaatsvervan gers, te Moskou genomen worden. Deze procedure-kwestie houdt geenszins ver band met het recht, der kleine mogend heden om hun zienswijzen aan de plaats vervangers te Londen kenbaar te maken. Volgens den diplomatieken correspon dent van de „Daily Telegraph" heeft de raad van ministers van Buitenlandsche De strijd om Vietnam "TT Felle gevechten wogden in en om Hanoi, waar de Fransche troepen langzaam terrein winnen tegen de Indo-Chineesche nationalisten. aan Sjahrir, waarbij zij den huidigen toe stand volledig bespraken. Naar dr. van Mook mededeelde had hun onderhoud op vele punten opheldering gebracht. Dr. van Mook zoowel als Sjahrir verzekerden, dat zij niet het voornemen hadden de bestands overeenkomst te laten varen en beiden spraken ook den wensch uit, dat de huidige spanning zoo spoedig mogelijk zou worden weggenomen. Dr. van Mook was verder van meening, dat dit een gunstigen invloed zou hebben op de meening in het binnenland tegen den tijd, dat het ontwerp-accoord van Linggadjati in het K.N.I.P. (voorloopig re- publikeinsch parlement) zal worden behan deld. Zoowel dr. van Mook als Sjahrir ver wachtten, dat het K.N.I.P. het accoord zal aanvaarden. Volgens een officieelen Nederlandschen militairen woordvoerder heeft de plaat selijke commandant der TRI te Padang het bevel staakt het vuren aan de troe pen gegeven. Dit bevel was op 29 Decem ber ingetrokken naar aanleiding van de radiorede van generaal Soedirman van 26 December. De Nederlandsche comman dant was hiervan niet op de hoogte ge steld. De volgende twee dagen werden besprekingen gehouden, doch deze moes ten. zonder resultaat onderbroken worden. De republikeinsche bevelhebber deelde den Nederlandschen commandant mede. dat de rapublikeinsche troepen het gebied binnen de demarcatielijn niet voor 31 December te 24 uur zouden verlaten. Hierop werd hem medegedeeld, dat de Necferlanders na dit uur tegen de republikeinen geweld zouden gebruiken. Den volgenden dag werden bij militaire acties te Medan tus schen 11 en 16 uur twee Nederlanders gedood en vijf gewond, terwijl een Chi- neesch burger eveneens werd gedood. Vol gens den republikeinschen burgemeester van Palembang had de dagorder van Soe dirman van 26 December ongunstig resul taat op den algemeenen toestand en ook op de houding van den republikeinschen commandant van Sumatra, generaal Soe- kardjo. Sinds Nieuwjaarsdag zijn gevech Dr van Mook verklaarde verder, dat de ten uitgebroken tusschen Nederlandsche ederoobouw niet eerder kon aanvangen. en repubhkemsche troepen, terwijl het contact met de Indonesische leiders ver broken .is. De Nederlandsche verliezen be- wederopbouw niet eerder kon aanvangen dan dat de, van conflicten vervulde atmos feer geheel was opgehelderd. Aan den an deren kant sprak hij echter de meening uit, dat de huidige gevechten werden veroor zaakt door ongeregelde Indonesische ele menten, die door Soedirman's onlangs ge houden radiorede in aanzienlijke mate wa ren opgehitst. Republikeinschi* kringen hebben heden ten aanzien van het onderhoud tusschen dr. van Mook en Sjahrir verklaard, dat als gevolg van dit onderhoud de republi- keinsche minister van Defensie, mr. Arnir Sjarifoedin, hedenochtend uit Batavia naar D jog ja vertrokken is om met den opper bevelhebber van de T.R.I. luit.-gen. Soe dirman, diens radiorede van 26 December te bespreken. Men verwacht, 'dat de re- publikeinsche regeering binnen enkele da gen een verklaring zal uitgeven om de uit werking van- Soedirman's rede te ver zachten- Deze kringen hebben voorts medege deeld. dat dr. van Mook er gisterenavond in heeft toegestemd de gebouwen in Bui tenzorg, welke op 23 December door Ne derlandsche militairen waren overgeno men, weer aan de republikeinen over te dragen. Ook zullen de republikeinen wor den hersteld in het burgerlijk bestuur van Buitenzorg, hoewel de functies zullen wor den vervuld door andere personen, dan ten tijde van het plaats grijpen van de inci denten in functie waren. De Fransche douane en de militaire politie in het Saargebied hebben bevel gekregen om op alle Duitschers te schieten die zouden trachten het Saargebied binnen te komen of te verlaten zonder toestemming van de Fran sche militaire regeering. Het Saargebied is practisch volkomen van de rest van Duitsch land afgesloten. Personen van andere natio naliteit moeten in het bezit zijn van een mili taire pas of van militaire orders om het Saar gebied binnen te komen, aLdus U. P De officieren, die de correspondenten over deze bevelen inlichtten, weigerden hun na men voor publicatie te geven na een bevel dat regelrecht van premier Leon Blum afkoms'is zou zijn en dat aan persoonlijkheden van Het militaire bestuur verbiedt om aan de pers inlichtingen te verstrekken De douane houdt alle verkeer aan. Op den hoofdweg bij het controlepunt ten Noorden van Homburg wer den meer dan vijftig Duitschers die trachtten de zóne binnen te gaan. teruggestuurd Fran sche soldaten patrouïlleeren voortdurend langs de grens, met orders om op ieder het vuur te oper\en die de grens wil passeeren. De nieuwe maatregel heeft ten doe! te ver mijden dat Duitóchers het Saargebied binnen trekken om te profiteeren van den verbeter den toestand iii dat gebied en om tevens te verhinderen dat de mijnwerkers en arbeiders der staalfabrieken in het Saargebied zich el ders gaan vestigen. Reeds een week was de maatregel van kracht dat Duitschers niet meer dan honderd Mark uit het Saargebied of er in mochten brengen Den vijfden Januari begint verder een zorg vuldig toezicht op alle verkeer, teneinde het smokkelen van kolen en voedsel uit het Saar gebied naar Duitschland te verhinderen De autoriteiten zeggen dat het wat betreft de annexatie bij deze maatregelen zal blijven tot dat de ministers van Buitenlandsche Zaken in Moskou bijeen zijn gekomen Zonder toestem ming der groote vier wordt geen verdere actie ondernomen. Een treinbotsing btj Liverpool, veroorzaakt door den mist. heeft gisterattond vijf dooden en talrijke gewonden geeischt, Inbrekers hebben uit het gebouw van het Beheersinstituut te Zaandam de brandkast gestolen, welke f4000 bevatte. dragen in totaal 3 dooden, drie zwaar- twee lichtgewonden, terwijl ongeveer 80 Indonesiërs gedood en gewond zijn. Uit Batavia, Bandoeng, Semarang en Soera- baja worden eveneens militaire acties ge meld. Grondwetswijziging wordt plechtig afgekondigd In Staatsblad g 428 van 2 Januari is op genomen een publicatie betreffende de plechtige, afkondiging van de vastgestelde verandering in de Grondwet. Deze verandering betreft artikel 192 der Grondwet, dat aldus zal worden gelezen: „De dienstplichtigen, niet vallende on der artikel 191, mogen zonder hunne toe stemming niet dan krachtens eene wet naar Nederlandsch-lndië, Suriname en Curagao worden gezonden". Aan de publicatie is het volgende ont leend: De wet wordt op 14 Januari des middags om halfdrie voorgelezen: in Nederland in een plechtige openbare zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden, van elk der gerechtshoven en der arrondissements rechtbanken; in Nederlandsch-lndië in een plechtige openbare zitting van het hoogste rechter lijke college te Batavia; in Suriname in een plechtige openbare zitting van het Hof van Justitie; in Curacao in een plechtige openbare zitting van het Hof van Justitie. Verder is bepaald, dat de wet op 14 Januari om half drie zal worden afgelezen in Nederland: in iedere gemeente van de pui of voor de deur van het huis der ge meente, in Nederlandsch-lndië van het paleis te Batavia van den gouverneur- generaal en in Suriname en Curacao van het paleis \«an den gouverneur. Canadeescli immigratiebureau heeft het reeds druk In het gebouw van de Canadeesche am bassade aan de Sophialaan in Den Haag is een bureau geopend, dat aan personen, die aan de daarvoor gestelde voorwaarden vol doen, vergunningen verleent voor immigratie. Reeds den eersten dag stond er een rij aspi rant-immigranten voor het gebouw, waarvan er velen echter niet aan de normen voldeden Men moet onder andere een relatie in Canada opgeven, die er voor instaat, dat de landver huizer voor zichzelf kan zorgen en niet ten teste van Canada komt. Hel woord is aan Jean Jaurès: De oorlog tegen den oorlog Is de edelste"van alle oorlogen. De klanten van een kapsalon in Man chester werden van hun stoelen gereden door een bus, die de heele kapsalon ver nielde bij haar entree en een instorting van het pand veroorzaakte. Wonder boven wonder waren er slechts enkele licht gewonden. Ook de passagiers van de bus kwamen er goed af. Britsche steun voor onafhankelijken Joodschen staat? Volgens United Press heeft een gezagheb bend Britsch zegsman te kennen gegeven dat de Britsche regeering bereid is om de op richting van een onafhankelijken Joodschen staat ernstig te overwegen, wanneer de Pa- les'.ijnsche conferentie eind van deze maand opnieuw bijeen komt. Indien deze verzekering gegeven wordt aan den voorzitter van het Jewish Agency. David Ben Gurion. dan wordl Joodsche deel neming aan de aanstaande conferentie als practisch vaststaand beschouwd De zegsman voegde aan zijn mededeelins toe. dat Engeland niet overweegt om een plan voor de verdeeling van Palestina als basis van discussie op de conferentie naar voren te brengen. De Gasperi zoekt crediet in de Vereenigde Staten Vandaag zal de Italiaansche premier Alcide de Gasperi in gezelschap van tien deskundigen voor een tiendaagsch bezoek aan de Vereenigde Staten per vliegtuig uit Rome vertrekken. De Gasperi ziet deze missie als de belangrijkste die het na-oer- logsche Italië tot dusi'crre te vervullen had. Politieke en economische adviseurs in Italië hechten groote beteekenis aan deze reis. Ten eerste is dit het eerste bezoek na mens de Italiaansclie republikeinsche re geering aan een van de overwinnaars» anders dan in de rol vari verslagen natie die om mildere vredesvoorwaarden vraagt. Pietro Nenni noemde het „de eerste groote stap op den weg naar gelijkheid met de andere naties". Ten tweede is dit de eerste groote poging van de Italiaansche regeering om groote buitenlandsche credieten te krijgen minstens honderd millioen dollar om de Italiaansche economie op een finan- cieele basis te stellen onafhankelijk van het weldadigheidssysteem van de UNRRA dat thans in Italië 'en einde loopt, een ga ping achterlatend die het land met letter lijke economische ineenstorting bedreigt tenzij zulke credieten gevonden worden. Afwikkeling der leen- en pachtwet niet Nederland Naar Un. Press mededeelt is te Washing ton bekend gemaakt dat in principe over eenkomst tusschen Nederland en de Ver. Staten is bereikt ten aanzien van de af wikkeling der leen- en pachtwetovereen komst De overeenkomst wordt momenteel door de' ministeries van Financiën bestu deerd. Naar verluidt zou de Amerikaansche regeering zich „zeer soepel" getoond heb ben. „Hoe langer hoe verder weg van de Koninklijke rede van 7 December 1942" MM" Doodvonnis tegen een Palestijnsclien Jood Op grond van een aanklacht wegens bezit en gebruik van vuurwapens is Dov Gruner. het 33-jarig lid van de „Irgun Zvai Leumi door het militair hof ter dood veroordeeid. j Het vonnis moet nog doo« den opperbevel- hebber der Britsche strijdkrachten in Pa lestina bekrachtigd worden. Naar de beschuldiging luidde was Gruner betrokken bij een overval op een politie-post te Ramat Gan. waarbij twee aanvallers en een politie-agen* gedood werden Nadat Gruner het hof verteld had ..ik er ken uw jurisdictie niet" concentreerde hij1 zich verder op net lezen van zijn kleinen bijbel" Hij weigerde het hof te vertellen wat gedurende den oorlog zijn bezigheden waren geweest, doch uit getuige-verklaringen. bleek dat vijf-en-een-half jaar in de Joodsche Bri gade gediend heeft, waartoe hij onmiddellijk toetrad na zijn aankomst uit Boedapest in t940 Het gerechtsgebouw geleek op een geducht fort. Er waren machinegewereri geplaatst, er was veel prikkeldraad gespannen en er was een doolhof van zandzakken in den tuin op gesteld. Op Nieuwjaarsdag heeft de Koningin in den Amslerdamschen Stadsschouwburg de tradilioneele voorstelling van Vondels „Gysbrecht van Aemstel" bijgewoond. Links op de foto naast. H.M. de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland., Dr. J. E.*baron de Vos van Steenwijk, Prof. mr. P. S. Gerbrandy heeft Donderdag avond voor de radio over beide zenders in zyn hoedanigheid van voorzitter van het „Na tionaal Comité Handhaving der Rijkseenheid" gesproken over: „Den ernstigen toestand, waarin wy ons bevinden na en in verband met het resultaat der debatten in de Tweede Kamer over Linggadjati". Aan. deze rede is het volgende ontleend: Het Nationaal Comité wil dat zijn actie wordt gevoerd met geestelijke wapenen. Ondanks de beslissing in de Twèede Kamer blijft hel ons goed recht, om gemotiveerd vol te hou den. dat onze constitutie door daden der rc- gecring bedreigd en aangetast wordt Wij hebben het benauwend gevoel alsof wij reeds maandenlang ons in een permanente staats greep bevinden, waarbij tegen het echte vaderlartdsch besef des volks iri. een richting wordt gevolgd en daden worden gepleegd die allerminst de instemming des volks bezitten Noodig is het verkrijgen van een politiek nopens Nederlandsch-lndië. waarachter heel het volk zich stellen kan en stellen wil „Het drama 1 s niet geëindigd door de beslissing der Tweede Kamer. Ons wacht een reeks van gebeurtenissen, ontstellend verrassend mis schien. een reeks v.an beslissingen ook. die. al is het laat, tot herziening van het beleid zullen nopen." „Er is ongetwijfeld in de Tweede Kamer een streven openbaar geworden Linggadjati terug te persen binnen de omheining van de Grondwet Professor Romme heeft op zijn vragen, van welker beantwoording hij zijn houding afhankelijk stelde, niet een. genoeg- doend antwoord gekregen Maar zijn door de meerderheid aanvaarde motie is door de re geering niet afgewezen Op haar kan elkeen zich beroepen Deze motie-Romme begint met een uit nemende eerste overweging, maar de tweede overweging die het beleid der rendering wil vastleggen, vertoont een innerlijke tegen strijdigheid. In één, adem wordt gesproken van het in acht nemen der geldende Grond wet en het aangaan van een wederzijdsche verbintenis met de regeering der Republiek Indonesia. Dit laatste, het aangaan van een wederzijdsche verbintenis met de Republiek Indonesia, is in wezen grondwetsverandering Het schept uit eisen grondgebied eerst een staat, die onze Grondwet niet kent. en gaat dan met dien staat een bindins aan. welke de Grondwet niet toelaat Dit is. als voor deze wijziging niet vooraf de voorgeschreven weg wordt gevolgd en dat wil de reeeerint juist niet een dubbele schennis der Grond wet". De toekomst. „Wat gaat er. ondanks het streven van professor Romme. in en met Nederlandsch- lndië gebeuren als het in ce motie omschre ven beleid voortgang heeft? Men gaat in den zadel helpen de. in de zonde van het Japan- sche fascisme ontvangen en in de ongerech tigheid van terreur geboren, republiek Zij zal heerschen over de bewoners van Java Sumatra en Madoera. Of men die structuur a! camoufleert met een pseudo-grondwette- lijke gevel, verandert niets aan het feit da* men het bestaande Koninkrijk denatureer: De daad. welke aan deze republiek officiee' macht en gezag gaat verleenen met alie daar aan verbonden consequenties, wordt niet grondwettig door in een motie te zeggen, dar ze grondwettig moet zijn. Men negeert even tjes alle groepen en strevingen. die«daar- van niets moeten hebben Men waagt 85 pro cent der bevolking van Nederlandsch-lndië aan dit avontuur." Dr. van Mook. „Onze Grondwet, aldus vervolgde spreker, wordt op dit oogenblik gewijzigd niet door 5 millioen, ook niet door 150. ook n:et door 67 of 51 Nederlanders, maar ln werkelijkheid door één Nederlander. Die eene Nederlan der Is Hubertus Johannes van Mook. die mis schien meent dat het zoo moet. .maar in wiens hart zeker onze constitutie, die ons nog dier baar is. niet leeft Er wordt in de laatste daeen met veel woorden en begrippen gesold Maar waarmoe het ergst gesold is. dat is met de radio-rede van H. M. de Koningin, uitgesproken op 7 December 1942. Aan dil staatsstuk ls ondei andere vooraf gegaan een voorstel van dr Van Mook, het welk neerkwam op het presenteeren van een groote verandering van de structuur des Koninkrijks in vrij concrete vormen Noch- •ans handhaafde dat ontwerp de eenheid des rijks Maar het kabinet steld'e dit voorstel-Van Mook terzijde Het overwoog dat wij niet het recht hadden in een tijd. dat bijna alle rijks organen waren verlamd, op ons eezag een nieuw statuut van het Koninkrijk aan de openbaarheid over te geven. Daarom beperk ten wij ons opzettelijk tot de radio-vede van 7 December 1942. die in een-serveerden vorm perspectieven opende, maar de concrete staats vormen volledig ter beslissing liet aan de bestaande rijksorganen Thans wil men het ri.ïk verdee'.en door een contract met een mdo-republiek aan te Igaan Men verdedig die verdeeling met een beroep op de Koninklijke radio-rede. die nota bene doelbewuster die eenheid stelde dan een terzijde gesteld plan vac. dr Van Mook van 1942 dat de rijkseenheld ook principieel hand haafde Dit is wel zeldzaam misleidend Wil hielden zoo streng vgst aan de Koninklijk" rede en aan haar alleen. Omdat die rede zoo zuiver den weg bepaalde waarlangs de groote staatshervorming moest loopen Men dacht aan een staatsorganisatie waarin ook in Ne derlandsch-lndië de volken en groepen hun eigen zaken behartigen Toch ook zoodanig, dat een gezond nationaliteitsgevoel dienstbaar gemaakt werd aan den opbouw van den staat. Ik ben overtuigd, dat achter dit Ideaal het geheele Nederlandsche volk staat, dat daar het aanknoopingspunt voor een echte natio nale politiek ligt Het verschil begint pas als het gaat over den weg. die daarheen leidt De weg. door de twee laatste kabinetten, ook door het huidiee. onder voorgaan van dr Van Mook bewan deld. voert hoe langer hoe verder weg van het pad der Koninklijke rede van 1942 Onzen gezant van Franco wegroepen en Soekarno tot heerschappij brengen, wie snapt van dat beleid nog iets'' Daar roept een eerdere belangrijker taak." zoo besloot prof Gerbrandy zijn radio-toe spraak ..Banditisme plundering en crimi naliteit op Java en Sumatra steken den kop on en groeien. Ja. heel Iets anders groeit, dat wat u zoo goed kent uit de bezetting: de benauwenis der ziel voor de macht d'.e geen recht kent. de doodelijke vrees voor de ter reur. De angst voor de republiek giert door de steden en dorpen van Java en Sumatra. Meer dan hier onder de bezetting neigen de zwakken tot zwichten Bevrijding van die benauwenis, dót is onze eerste taak." Weerbericht OPNIEUW INTREDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te I»e Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. Invallende en daarna langzaam toene mende vorst. Matige, later tijdolljk krachtige wind tusschen Zuid en Oost. Overdrijvende wolkenvelden. Geen •meeuw van beteekenis. lïet krachtige Russische hoogodrukce- hfed breidde zich. ondanks d© groote depressie-activiteit o-> don AtlantLschen Oceaan, steeds verder tn Zuidwestelijk" richting over het Oostzeegebied. Scandi navië. Duitschland en het Noordzeege bied uit. Het is hierdoor te verwachten, dat de vorst, welke reeds enkele dagen celeden juist over he» Noordoosten van ons land doordrong. zteh thans van het Noordoosten naar het Zuidwesten over het land zal uitbreiden en later langzaam In beteekenis zal to< EENHEID VOOR BERLIJN GEVRAAGD. De Berlijnsche gemeenteraad heeft een stemmig een resolutie aanvaard, waarin aan de geallieerde kommandantura wordt ver zocht de verdeeling van Berlijn ln vier zónes oneedaan te maken en de stad wederom eon territoria'" eenheid 'e doen worden aldus meld' de Britsche nieuwsdienst tn Dul'sch- land Dc resolutie werd ingediend door Franz Neumann, den leider van de sociaal-democra tische partij te Berlijn, die de meerderheid hqpft in den raad.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1