Haarlems Dagblad Regeering contra prof Gerbrandy Binnenkort een extra tabaksbon Soedirman's rede zal worden verduidelijkt Oudejaaropde,Willem Barendsz" Ook Nederlander in Oost-Indonesisch kabinet? Indië Lommissie-generaal geweest. De oppositie tegen het morgen naar Weer vorstperiode Generaal Spoor naar Nederland 81e Jaargang No. 18524 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N. So^pdaplein 37, TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 4 Januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zón- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4.Franco per post 4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlei^ Een officieel protest tegen de wijze waarop de oud-premier Dr. van Mook heeft aangevallen Naar aanleiding van de radiorede, Donder dagavond uitgesproken door prof. P. S. Gerbrandy, in ziin kwaliteit van voorzitter van het nationaal comité „Handhaving der Rilkseenheid", wordt wan officieele zijde het volgende medegedeeld: „Het is een vanzelfsprekend en grond wettelijk gewaarborgd goed recht van iéderen Nederlander, ook van prof. Ger brandy, om m het openbaar vrij zijn mee ning uit te spreken over het beleid der regeering.Het is van den anderen kant een even goed recht der regeering om haar beleid niet tegenover ieder, die zich als voorvechter van een andere beschouwings wijze opwerpt, doch slechts in de daartoe grondwettelijk aangewezen, door het volk gekozen colleges te verdedigen. Zij heeft dit gedaan. Zij heeft haar beleid in de volksvertegenwoordiging toegelicht en ongevraagd heeft deze zich in groote meer derheid achter haar voornemens ge schaard. De regeering gaat nu voort met den arbeid aan de uitwerking der over eenkomst van Linggadjati op de thans ge legde basis en onder andere aan de voor bereiding van de Ronde-Tafel-conferentie, terwijl uiteindelijk de Koninklijke belofte van 7 December 1942 ook in een voorstel tot grondwetswijziging zal worden gegoten. De regeering meent echter wel ernstig protest te moeten aanteekenen tegen de denigreerende wiize, waarop prof. Ger brandy heeft gemeend den met zooveel vol harding aan zijn zware taak arbeidenden luitenant gouverneur-generaal, dr. Van Mook te moeten aanvallen- Wanneer het waar is, wat prof. Ger brandy meedeelt over de voorgeschiedenis der Koninklijke rede van 7 December 1942, wanneer hij dus reeds in dien tijd wist, wat hij thans meent over ck\ Van Mook te moeten zeggen, dan/ mag de vraag worden gesteld, waarom juist hij, destijds minisie- president, dienzelfden dr. Van Mook, dien hij achtereenvolgens tot minister van Ko loniën, tot luitenant gouverneur-generaal en wederom tot minister van Koloniën voor benoeming voordroeg, nog verscheidene jaren nadat de gebeurtenissen plaats had den, waarmee hij thans zijn oordeel tracht ie staven, als minister handhaafde. Ster ker nog: waarom hij hem in October 1944 behalve minister van Koloniën tegelijker tijd tot luitenant gouverneur-generaal voordroeg, dr. Van Mook dus meer machts volkomenheid schonk dan ooit een minister van Koloniën of een gouverneur-generaal bezat en zich ten behoevë van dr. Van Maar eerst komen de Volksherstel-sigaretten Van onzen Haagschen correspondent) Tegen het einde van deze maand of in begin Februari kan de aanwijzing tege moet gezien worden van een extra-tabaks bon, de eerste van de serie, welke tot de reeds officieel aangekondigde rantsoen- verhooging zal leiden. De winkeliers zijn slecht te spreken over het uitblijven van de z.g. weldadigheids- sigaretten, welke tegen f 4.80 per pakje van 20 stuks zouden worden verkocht en waarvan de opbrengst aan Nederlandsch Volksherstel ten behoeve van de noodge- bieden ten goede zou komen. Zij zouden reeds in December verkrijgbaar worden, gesteld. Wordt het tabaksrantsoen ver hoogd, dan komen zij volgens de winkeliers als mosterd na den maaltijd. Intusschen Mook een figuur veroorloofde, die hij zelf naderhand als een „staatkundig monstrum" kwalificeerde. Bovendien vraagt de regee ring zich af waarom prof. Gerbrandy de toelichting in zijn radiorede gegeven op de Koninklijke rede van 7 December 1942 en die hij zelf blijkbaar van groote betee- kenis acht voor een juist begrip van deze rede, aan de Staten-Generaal heeft ont houden toen hij deze in een nota op de hoogte stelde van de hoofdpunten van het regeeringsbeleid in Londen. Tenslotte zij meegedeeld, dat de regee ring in de nadere toelichting van prof. Gerbrandy geen aanleiding vindt om haar overtuiging, dat zij niets ongrondwettelijk voorstelde noch in strijd handelde met de bedoeling der Koninklijke rede, te her zien". Wijzigingen in het Amerikaansch bestuur van Duitschland Volgens de „Washington Post" zijn er belangrijke mutaties in het Amerikaan- sche militaire bestuur in Duitschland en Oostenrijk te verwachten. Luitenant-generaal Lucius D. Clay, de tegenwoordige plaatsvervangende militai re gouverneur van de Amerikaansche zóne in Duitschland, zal generaal Joseph McNarney als commandeerend generaal van de Amerikaansche troepen in Europa opvolgen en tevens zijn tegenwoordige functie als hoofd van het Amerikaansche militaire bestuur in Duitschland behouden, aldus het blad. Verder voorspelt de „Washington Post" dat generaal McNamey de Amerikaansche vertegenwoordiger zal worden in de mili taire stafcommissie van de UNO en dat generaal Mark Clark, het hoofd van de Amerikaansche bezettingstroepen in Oos tenrijk, zijn functie te Weenen zal neer leggen, en dat deze zal worden overgeno men door luitenant generaal Geoffrey Keyes, die thans het bevel voert óver de Amerikaansche troepen in Salzburg. Amir Sjarifoedin. de Indonesische mi nister van defensie.heeft verklaard, dat hij de rede van luit.-genereal Soedirman van 26 December zal verduidelijken en hij zeide dat „deze toespraak in geen geval beschouwd moet worden als een bevel of ook zelfs maar als het kenbaar maken van de bedoeling een eind te maken aan het bestand en de maatregelen waartoe in ver band met het bestand is besloten". Een officieele verklaring der regeering met denzelfden inhoud zegt voorts, dat de commissie voor de politieke uitwerking van het bestand de kwestie-Buitenzorg heeft besproken met de leden van de com missie voor binnenlandsch zaken dr. A. K. Gani en Amir Sjarifoedin. Ook Sjahnr was daarbij tegenwoordig. Men. besloot het burgerlijk bestuur en de politie van de republiek weer te doen functionneeren zoodra de maatregelen van onderzoek be ëindigd zijn. Met betrekking tot de andere diensten van de republiek zullen plaatselijke be sprekingen worden gehouden ten einde de verhouding te regelen van die diensten tot de Nederlandsche autoriteiten. Over de militaire situatie heeft de Nederlandsche militaire woordvoerder gisterochtend nog nader medegedeeld: Bij Medan moest van luchtmacht en ar tillerie gebruik worden gemaakt tegen Actie op groote schaal bij Medan volk om mede te werken aan een vreedza me regeling, „ondanks de steeds slechter wordende vooruitzichten". De bekrachti ging van de overeenkomst van Linggadjati, aldus Soekarno, zal den weg banen voor een vreedzame oplossing, indien de Neder landers geen wijziging vragen van de oor spronkelijke voorwaarden. Soekarno richtte zich ook tot de Nederlanders die zich tegen de overeenkomst verzetten en deed een be roep op hen, in te zien dat het thans geen 1941 meer is. „De wereld moet. omwille van de democratie, een vroegere kolonie in de gelegenheid stellen een nieuwe demo cratische staat te worden", zoo zeide Soe karno. Het woord is aan. Schiller: De mensch wordt groot er naar mate hij zijn doel hooger stelt. Scliaaktournooi te Hastings Alexander won In de hoofdgroep van den Franschman Raszmann. waardoor hl] Vi punt verkreeg en de leiding veroverde met dr. Tar- takower op de tweede plaats met een half punt minder. De verdere resultaten waren: hoofd groep: Altken won van Wood. dr. Tartakower remise met Gudmundsson. Abrahams won van Prins. In de reserve groep a sloeg van Steenis den Engelschman Butcher, terwijl ln groep b onze landgenoot Seewald van den Engelschman Crown verloor. De „fabriek" werkt nu op volle toeren Dc speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz" seint: Wij bevinden ons nu sinds enkele wdken in het eigenlijke vangstgebied en hebben alle soorten weer meegemaakt. Kon ik kor- republikeinsche troepen die waren opge- telïngs slechts schrijven over ruw weer, rukt. De verliezen aan Nederlandsche zijde storm en sneeuw, ditmaal is het een onge- bedroegen twee dooden en vijf gewonden, kend hooge temperatuur voor den tijd van Ter gelegenheid van het bezoek van H.M. de Koningin aan Amsterdam is een eere- wacht van de Schietvereeniging van Amsterdamsche Studenten voor het Paleis op den Dam opgesteld. Het aflossen van de wacht. Tjokorde Gde Rake Soekawati, het voorloopig staatshoofd van den nieuwen staat Oost-Indonesië, heeft in een interview met den bijzonderen correspondent van het A. N. P. verklaard, dat bij de aanstaande kabinets-formatie in concreto tot uiting zal worden gebracht de wil der Indonesiërs tot samenwerking met alle bevolkingsgroepen daar te lande. Uit dien hoofde, aldus Soekawati, zal er naar gestreefd worden dat ook een Nederlander en een Chinees in het ministerie zullen zetelen. Leidende criteria bij de kabinetsformatie zullen zij»: bekwaamheid en integriteit. Soekawati maakt de balans van Den Pasar op Een en ander was naar Soekawati bevestigde ook reeds te berde gebracht bij het onderhoud, dat hij en de door hem juist aangewezen kabinetsformateur Nadja- moeddin Daeng M^lewa na de slotzitting met den luitenant-gouverneur-generaal hadden gehad. Wat het verloop der confe rentie zelve betreft, toonde de voorloopige president zich tevreden. Dat de afgevaardigden schrokken van de lange lijst van niet dadelijk over te dragen bevoegdheden, plus een lijst van bevoegd heden, waarin de regelingen van het land zouden prevaleeren boven die van den staat, was begrijpelijk. Doch anderzijds beschouwde de heer Soekawati de later door de regeering gevonden oplossing redelijk en practisch. Aan het begrijpelijke, levende sentiment erd tegemoet gekomen door de erkenning schijnt de aanwijzing van een extra-ta- ,Van het beginsel, dat alle bevoegdheden, baksbon, welke oorspronkelijk 15 Januari noodig om op gelijken voet te staan met zou geschieden, uitgesteld te zijn, om üe welken anderen staat ook, van de toekom- „Volksherstel-sigaretten" eerst nog een !stige federatie aan de Negara zouden toe kans te geven. vallen. I Nieuw-Guinea. 1 Een precair punt was de Nieuw-Guinea- standpunt der regeering ten deze was sterk. Persoonlijk meende de heer Soeka wati evenwel, dat de verklaring, dat er in zake Nieuw-Guinea nog geen principieele beslissing getroffen was noch mogelijk was, wel aanvaardbaar gezien het gebrek aan inzicht dat er onder de bevolking al daar leeft. Vooral echter het argument van dr. van Mook, dat de staat de Groote Oost vermoedelijk financieel niet bij machte zou zijn om de openlegging van Nieuw-Guinea, een actueel vraagstuk, te bekostigen, achtte hij klemmend. Tenslotte gaat het aldus de president toch slechts om de bepaling van den stattis zelf van Nieuw- Guinea. Duidelijk genoeg heeft de regee ring verklaard, dat Nieuw-Guinea binnen het raam der federatie van Indonesië zal blijven. De gedragslijn der Nederlandsch- Indische regeering inzake de vlagkwestie achtte de president niet slechts aanvaard baar, doch ook zeer juist. Hij stemde vol komen in met de meening, als door de regeering tot uitdrukking gebracht, dat de erkenning van de rood-witte vlag op dit oogenblik nu er in feite nog voortdurend op verschillende plaatsen gevochten wordt tot de ernstigste consequenties zou kunnen voeren. Alles overziende, meende de presi dent te kunnen verklaren, dat het resul taat der conferentie positief geweest was. De vorming van den staat en van de grondslagen zijner organen is van de aller grootste beteekenis voor de toekomst van Oost-Indonesië. Wat de regeeringsplannen en de vooruit zichten van den nieuwen staat betreft, primair zal aldus de president moe ten zijn: samenwerking tusschen alle be volkingsgroepen en -lagen. Doch hiertoe dient men de basis te leggen door eerst aan alle ongeregeldheden en botsingen, onrust en vrees, veroorzaakt door indisci- plinaire elementen, een einde te maken. Over de meer concrete toekomstplannen betreffende den economischen opbouw, het onderwijs en andere takken van over heidszorg zal het nog te vormen kabine' J zich uitvoerig moeten beraden. Een ver klaring hierover is voorshands niet wel mogelijk, nochtans hoopte de heer Soeka - wati dat tegen 1 Maart, de dag waarop te Makassar voor het eerst de voorloopige volksvertegenwoordiging van den staat (Var? onzen Haagschen correspondent). De Commissie-Generaal zal morgen naar Indië terugkeeren. Dit beteekent niet, dat de regeering haar reeds opdracht zou heb ben gegeven, de overeenkomst van Ling gadjati te onderteekenen. Daar ook de Eerste Kamer zich over de basis-overeenkomst wenscht uit te spreken, zal de regeering ongetwijfeld de uitspraak van den senaat afwachten om in overeen stemming met het gevoelen der volksver tegenwoordiging een besluit te nemen. Ook de republiek Indonesia legt de overeen komst van Linggadjati aan haar volksver tegenwoordiging voor. Dit zal omstreeks het midden van deze maand geschieden. De Eerste Kamer zal de overeenkomst bespreken bij de behandeling der begroo ting van Overzeesche Gebiedsdeelen. het geen niet vóór 15 Januari zal geschieden De Commissie-Generaal zal dus na haar aankomst in Indië op de machtiging der regeering moeten wachten, om het accoord van Linggadjati te teekenen. Reeds 25000 deelnemers aan den Oranjetocht Wanneer in Februari een jonge Oranje telg ter wereld is gekomen zullen uit alle deelen van ons land automobilisten, mo torrijders, fietsers, ruiters en wandelaars naar Baarn komen om de felicitatieregis- ters te teekenen. De heer Timmers van het Oranje Comité BaarnSoest, welk comité dezen Oranje-tocht organi seert, schatte het aantal deelnemers aan de hand van de ontvangen inschrijvingen op niet minder dan 20 a 25000. De sluitings- termijn is inmiddels verlengd tot 24 Janu ari. Indien de dag volgende op dien der geboorte door de regeering aangewezen wordt als nationale feestdag, zal onthef- fing worden verleend van de bepaling in de rijvergunningen voor motorrijtuigen, welke verbiedt op Zon- en feestdagen van bet motorrijtuig gebruik te maken. Indonesia Timoer bijeen zal komen, reeds de contouren door het kabinet zouden kun nen worden aangegeven iets wat be paaldelijk van belang zal zijn bij het ont werpen van de constitutie waarmede dan zal worden begonnen. Coiiversieleening 1947 Prospectus verschijnt 9 Januari De minister van Financiën deelt mede, dat op 9 Januari het prospectus voor de reeds aangekondigde conversieleening zal verschijnen. Deze 33Yz procent Neder landsche staatsleening 1947 is bestemd ter conversie van zeven leeningen ten laste van het rijk. De leening is verdeeld in schuldbewijzen aan toonder, groot 1000, 500 en 100. De rentevergoeding bedraagt tot 15 Febru ari 1957 3 procent, na dien datum 3V2 pro cent per jaar. De looptijd van deze leeninfe zal ten hoogste 40 jaar bedragen. Ter voldoening van de aanslagen in de Vermogensaanwas- belasting en in de thans nog aanhangige Vermogensheffing-ineens zullen de schuld bewijzen dezer conversieleening tegen den parikoers in betaling worden aangenomen. Gesprongen ramen kostten 3200.- Tot de herstellingen aan het Gemeen telijk Concertgebouw, die eenigen tijd ge leden zijn uitgevoerd, behoorde ook de vernieuwing van het glas in de ramen van de groote zaal. Dit glas is aangebracht in ijzeren roeden, die in den loop der jaren zijn gaan roesten, waardoor de ruiten ge sprongen zijn. De kosten van het beglazen van 52 ramen, het plaatsen en wegnemen van de benoodigde steigers in en buiten het gebouw en andere bijkomende werk zaamheden, hebben 3200,bedragen. Daar de gïasverzekeringsmaatschappij deze schade als een gewone slijtage be schouwt en de vervanging dus niet voor haar rekening wil nemen, stellen B. en W. den Raad voor dit bedrag te hunner be schikking te stellen. Donderdagmiddag begonnen Nederland sche troepen een actie op groote schaal ter beveiliging van de bebouwde kom van Rlïedan en het vliegveld tegen republikein- sche artillerie en mortieren m de Weste lijke en Zuidelijke sectoren binnen de op 7 December overeengekomen strook van twee kilometer buiten den stadsrand. Hierbij werd lichte tegenstand ontmoet, doch meestal namen TRI en Lasjkar Ra'jat bij de nadering van de Nederlandsche troepen de vlucht. De rest werd gevangen genomen of tijdens de actie gedood, o.m. een Japannees. Onder de gevangenen be vonden zich een officier en twee soldaten van de TRI. Om 4 uur in den mjddag w de actie zoo goed als voltooid. De bevol king vluchtte in de richting van de Neder landsche troepen, waar zij onder bescher ming werd genomen. Door 't Roode Kruis werden voedsel en kleeren uitgereikt. Bij de actie op 28 en 29 December bij Palembang waren aan Nederlandsche zijde drie dooden en twee licht gewonden te betreuren. Tijdens de actie ontving het Charitas-hospitaal vele treffers van de republikeinsche artillerie. Verzoenende rede van Soekarno In een radiorede, die als de meest ver zoeningsgezinde wordt beschouwd welke Soekarno, de president van de Indonesi sche regeering, tot nu toe heeft gehouden deed deze een beroep op het Indonesische De Grieksclie guerillatroepen voorbereid op UNO-onderzoek De guerillatroepen in Noord-Griekenland trekken, naar gemeld wordt, uit het gebied aan de Joegoslavische, Albanische en Bulgaar sche grenzen naar het Zuiden en vermijden, in afwachting van de aankomst der U.N-O.- commissie, alles wat uitgelegd zou kunnen worden als hulp van buiten af. Zoowel de regeering als de guerillatroepen stellen Inmiddels documenten samen, die voor gelegd zullen worden aan de commissie, welke midden-Januari verwacht wordt. De linksche leiders te Athene zijn doende bewijsmateriaal te verzamelen om aan te toonen. dat de „oor log" in Griekenland een zuiver binnenland- sche aangelegenheid is en dat de guerilla troepen geen hulp of aanmoediging uit het Noorden ontvangen Uit betrouwbare militaire kringen wordt gemeld, dat de guerillatroepen in Zuidelijke richting door Thessaüë trekken en zelfs reeds gekomen zijn tot Attica In linksche kringen in Athene voorspelde men. dat de stad zelf spoedig het tooneel zal zijn van ernstig bloed vergieten. In verband met de Zuidelijke beweging van de guerillatroepen heeft de Grieksche minis ter van oorlog, Philippos Dragoumis zich naar Larissa begeven voor een conferentie met de leiding van het tweede Grieksche legercorps over de huidige situatie, die. naar verwacht wordt, kritieker zal worden met h.er oog op de komst van de U N O.-enquêtecom- missie meldt Un Press Wedstrijden afgelast De wedstrijden van voelbal, hockey, korfbal en handbal zijn, gezien de terreins omstandigheden, voor Zaterdag en Zondag afgelast. Het voetbalprogramma van den K.N.V.B. Is verschoven naar 12 Januari jC het jaar en de streek, waar wij ons bevin den. Het kwik is tot boven het vriespunt gestegen, het is prachtig weer, de zee is spiegelglad en om het schouwspel, dat zich voor onze oogen ontrolt zee, lucht, water, ijs nog grootscher te maken, varen wij langs een kathedraal-ijsberg. Er is niets grootscher zou ik haast zeggen. Oudejaarsavond was al even plechtig en gezellig als het Kerstfeest, maar nu werkte de temperatuur zelfs mee Zoo-even boven het vriespunt kun je je toch altijd gema^ keiijker bewegen dan wanneer de snerpen de wind. die van de ijsvlakten afkomt, om je ooren giert. Ook nu onderbraken wij den arbeid van 17 tot 24 uur en genoten wij weer weliswaar in twee ploegen van het gezellig samenzijn, waarbij vroolijke muziek ten gehoore werd gebracht en we derom de wijnglazen werden gevuld om op het middernachtelijk uur in het bijzonder een dronk te wijden op het nieuwe jaar. Er werden tal van telegrammen ont vangen. die 'we allemaal hebben beant woord. Een heel bijzonder telegram hebben we gezonden aan de vrouw van een der opvarenden, die moeder was geworden. De zoon van onzen vrind Ringelink werd ge doopt met den toepasselijken naam: Wil lem Barend. Voor zijn leven is de naam van ons petekind verbonden aan de reis van de „Willem Barendsz". Maandag heb ik geluisterd naar een uit zending van den PCJ-zender, den wereld omroep. Al moest ik mijn oor op den luid spreker in de radiohut drukken, gehoord heb ik hem. Intusschen gaat de arbeid onvermoeid en ononderbroken voort. De grootste wal- visch, die we tot nog toe gevangen hebben, was ongeveer 31 meter lang. Bezoek aan de fabriek. Ik heb met den „fabriekschef", den heer Brunik, een wandeling gemaakt door de fabriek, waar 16 kookketels en 16 afschei dingstanks onverpoosd in bedrijf zijn. Het is er een vettige boel geworden, die nau welijks herinnert aan de betrekkelijk schoone ruimten, zooals ik die kende, toen ik het schip in Amsterdam voor den eer sten keer betrad. Op den grond, aan de bui zen. overal vet! Hier wordt hard gewerkt, nacht in, nacht uit. Juist als we de ronde maken, is een aan tal ketels vol en begint het verwerkings proces. De trommel van den horizontaal roteerenden kookketel gaat draaien. In den ketel wordt het spek gekookt onder Het machtige gebied van hoogen luchtdruk over Rusland verplaatst zich nog iets ln Zuid westelijke richting De kern ligt thans bij Le ningrad met een luehtdrukwaarde van ongeveer 1050 millibar (788 millimeter). Daar de luchtdruk ln het Middellandsche Zee. gebied verder daalde, ontstond over midden- en Oost-Europa een ln kracht toenemende Ooste lijke luchtstrooming. waardoor de koude lucht uit Rusland over de Noord-Duitsche laagvlakte ln Westelijke nchting naar or.s land wordt ge transporteerd. Ook de Balkanianden worden wederom door de koude lucht os-erstroomd. waarbij de temperaturen overal belangrijk daalde. Zoo werden hedennacht de volgende temperaturen gemeld: Uit Zuid Rusland -30. uit Roemenië -20. uit Polen -18. uit de omgeving van Berlijn -12, uit Tsiecho Slowakije -14. uit West Duitschland -8. uit Hongarije en Joegoslavië -8, terwijl ln de Povlakte nog steeds een vorst van ongeveer 8 graden voorkomt, tengevolge van nachtelijke uitstraling. De begrenzing van de koude lucht passeerde ln den loop van hedennacht ons land. waarbij de temperaturen langzaam daalden Hedenmorgen om zeven uur werden de vol gende temperaturen gemeten: Groningen (vliegveld Eelde) -4. Leeuwarden -3 Den Helder -0. vliegveld Twente -3. De Bilt -1. Schiphol -1. Eindhoven -1, Maastricht (vliegveld Beek) -1. Gilze Rijen -1, Vlissingen -0. Daar de luchtdruk ln Spanje en Portugal steeds verder daalde, en ook bij de Azoren de vrij diepe depressies passeerden, ls de luchtdrukverdeeling thans wederom gunstig voor een vorstperiode van verscheidene dagen, waarbij de tempera luren geleidelijk lager zullen worden. stoomdruk; de zachte massa komt vervol gens in den separator (afscheidingstankj. Als het proces hier afgeloopen is, worden de resten gespuid en wordt de olie naar de tanks gepompt, waar zich het eigenlijke bezinkingsproccs afspeelt. Na tweemaal te zijn gefiltreerd wordt de olie geleid naar de opvangingstanks ter afkoeling om van daar naar het zuiveringshuis te worden ge pompt. De laatste resten vuil, die er nog in mochten zijn, worden daar verwijderd. De olie is nu klaar om in de schoone olie tanks te worden opgeslagen, die haar weer overdoen aan de laadtanks. We kunnen 10.000 ton fabriceeren en zullen dan moe ten overladen in den tanker, die uit Am sterdam op weg naar ons toe is. Ik heb ook mijn licht eens opgestoken bij onzen vvetenschappelijken staf. De heer Veltmann neemt op zijn laboratorium proe ven op kleur en zuurgraad. Hij stelt het opbrengstpercentage vast, zoowel wat be treft het spek. de beenderen als het vleesch. Pas wanneer de best mogelijke kwaliteit is bereikt, gaat de traan geheel gezuiverd naar de laadtanks. De heeren ir. L. de Waal en Brunik. die belast zijn met de productie waren zeer tevreden over „de fabriek". Het leven aan boord is nu niet gemak kelijk voor al degenen, die hier een taak kregen toebedeeld Het leven is hier hard en om het overdrachtelijk te zeggen: de „boter" wordt met zweet betaald. Dat over denk ik, als ik bij den draaienden wijzer sta te kijken, die de verwerkte traan op weg naar de tanks noteert. Besprekingen met den minister-president Uit gezaghebbende bron te Batavia wordt vernomen, dat de Nederlandsche leger commandant luitenant-generaal S. H. Spoor, voornemens is mei zijn Mltehel- toestel In dc tweede helft van de volgende week in anderhalven dag naar Nederland te vliegen voor besprekingen met den mi nister-president, dr. Beel. Melk voor schoolkinderen Weerbericht TOENEMENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond: Geleidelijk toenemende vorst. Matige, tij delijk krachtige wind tusschen Zuidoost en Oost. Enkele overdrijvende wolken velden. afgewisseld door lange perioden met helderen hemel, droog weer. De „Tiamai'een experimenleele rakel, begint haar vlucht. Deze Anierikaauschi raket, die een snelheid bereikt van ruim 900 Kilometer per uur, bevat mstrujiienlen die alle bijzonderheden van de vlucht opteekenen. Geen oorlogswapen dus, maar een zuiver wetenschappelijk projectiel. Er wordt weer geschaatst De ijsbaan op het tenniscomplex van Eindenhout is vanmiddag open gesteld, zoodat er weer gelegenheid is, om te schaatsen. Bij doorgaand vriezend weer zal de baan op Brederode bij Santpoort Zondag open gaan. Alleen voor de laagste twee klassen der lagere scholen. Het Centraal Schoolmelkcomité te 's-Gra- venhage heeft aan het Plaatselijk School melkcomité te Haarlem medegedeeld, dat de verstrekking van melk op de scholen, welke door de tijdsomstandigheden eenige jaren onderbroken is geweest, op beschei den voet kan worden hervat. Voorloopig kan niet meer dan 1/3 van de hoeveelheid melk worden beschikbaar gesteld, welke benoodigd zou zijn, indien alle leerlingen der lagere scholen zouden deelnemen. Het Centraal Comité geeft in overweging, zooals dit ook elders geschiedt, de leerlingen van het eerste en het tweede leerjaar der lagere scholen van de voor ziening te doen profiteeren. B. en W. gaan daarmee accoord- De re geling zal gelden voor de openbare en de bijzondere scholen. De melkverstrekklng op de scholen valt niet onder de distributiebepalingen, zoodat geen bonnen behoeven te worden Ingele verd. Blijkens het door den directeur van den Ge neeskundigen- en Gezondheidsdienst alhier uitgebracht advies is het voor den alge- meenen gezondheidstoestand van de kin deren gewenscht, dat zij deze extra voe ding ontvangen. Voor zooveel mogelijk zullen de ouders der kinderen de aan de verstrekking ver bonden uitgaven moeten betalen. De bij dragen van de ouders varieeren van f O.iO tot f 0.25 per week. Ieder deelnemend kind ontvangt wekelijks 1 liter gepasteuriseer de melk verdeeld over 4 dagen. Voorloopig bestaat er zekerheid dat de melk tot 1 April 1947 verstrekt kan wor den Voor een vol jaar zou het tekort (dat ontstaat doordat de minst-draagkrachtige ouders minder betalen dan de kostenl op f 5000f 6000 per jaar te stellen zijn. Er kan evenwel op gerekend worden dat het Centrale Schoolmelkcomité een deel van dit tekort voor zijn rekening zal nemen. Werkverschaffing te Haarlem In 1946 werd door den raad van Haarlem aan B en W een crediet van 65.300 toe gestaan voor 't tewerkstellen van arbeiders, die lichamelijk niet in staat zijn den zwa- ren arbeid te verrfchten die onder de D.U.W.-werken vallen. Deze arbeiders werden te werk gesteld bij den dienst voor den Hout en de Plantsoenen er bij de Be graafplaatsen. Het crediet is nu op Omdat de ervaring met deze werkverschaffing gunstig is. stel len B. en W. voor een nieuw crediet be schikbaar te stellen van 76 300. Het basis uurloon zal 0,60 bedragen. Daartegenover staat dat voor deze werkverschaffing 45.760 aan steun wordt bespaard. In het bestuur vin het Strandschap Zand- -t willen B. en W. van Haarlem, naar zij aan den raad voorstellen, zming later, nemen Mr. A. Wesstra en als plaatsvervangend lid <iea heer B. Meeusen,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1