Schoolparlement als basis voor onderwijsvernieuwing Prof. Romme antwoordt prof. Cerbrandy Levenswerk van Nico Hoogerwerf Predikbeurten ZaterdaR 4 Januari i 947 HAARLEMS DAGBLAD 3 Ervaringen in Amsterdam Zooals wij reeds berichtten, overweegt het gemeentebestuur ook te Haarlem een „schoolparlement" voor de leerkrachten van het openbaar lager onderwijs in te stel len. Een dergelijk instituut bestaat in de hoofdstad reeds vüf-en-twintig jaar en zoo hebben wij ons tot den heer G. Boswinkel gewend, die sedert langen tijd als secretaris van het „schoolparlement" optreedt, met het verzoek ons iets over de tot standko- ming en het werk van dit vertegenwoor digend lichaam der onderwijzers, mede te deelen. Het schoolparlement, een overkoepeling van de afzonderlijke schoolvergaderingen, was een logisch gevolg van de toenemen de ontwikkeling en emancipatie van den klasse-onderwijzer. Vroeger was het zoo, dat het schoolhoofd zijn stempel op de school zette, zoo sterk soms, dat de bevol king de school naar het hoofd ging noe men en vaak ook bleef noemen, lang nadat de betrokkene overleden was. Deze sterke figuren regelden gewoonlijk ook alle za ken, die de lager onderwijswet aan hen opdroeg, zelf. De voorgeschreven vergade ring van leerkrachten had slechts een ad- viseerende stem. Langzamerhand is men gaan inzien, dat ook de klasse-onderwijzer, die in het al gemeen met evenveel actes „belast" is als het schoolhoofd, volkomen bevoegd is om over vraagstukken van paedagogisehen en d'idactischen aard mede te beslissen. Zoo ontstond in 1922 te Amsterdam een school parlement, waarin de hoofden en de secre tarissen van de schoolvergaderingen van de 150 gemeente-scholen zitting hadden. Dit schoolparlement, dat telkens bijeen komt als er een bepaald onderwerp te be handelen valt, heeft tot 1933 gefunction- neerd. Vallen en opstaan. In dat jaar lcwam een Koninklijk Be sluit tot stand, waarbij de beslissing over de schooltijden, de leermiddelen, hqt leer plan enz- weer aan de schoolhoofden werd voorbehouden. De „sterke" figuren onder hen hadden kennelijk niet stil gezeten! Weliswaar werd een nieuw vertegenwoor digend lichaam geschapen, dat door de Amsterdam sche onderwijzers altijd het K. B. werd genoemd in tegenstelling tot het S. P. (Schoolparlement), doch dit had uitsluitend een adviseerende stem. Ook be stond er geen continuïteit in de vergade ringen. Deze konden alleen door het oud ste schoolhoofd worden uitgeschreven en op iedere vergadering moesten een nieuwe voorzitter en secretaris gekozen worden. Men was het er in onderwijskringen over eens. dat deze periode, die tot de bevrij ding heeft geduurd, niet het gewenschte resultaat voor het onderwijs heeft opgele verd. Na de bevrijding heeft men het parle ment dan ook weer in eere hersteld. Het bleek mogelijk de bepalingen van het Ko ninklijk Besluit zoodanig te interpreteeren, dat "het schoolparlement door de Onder wijsinspectie geaccepteerd werd. Ook van de zijde van de schoolhoofden kwam geen verzet meer. De groote waarde van het onderwij s- parlement is daarin gelegen, dat het de be langstelling der leerkrachten voor de vraagstukken op hun gebied opwekt. De vernieuwing van ons onderwijs, die door velen zoo noodzakelijk geacht wordt, kan slechts slagen, indien het onderwijzend personeel zich er volledig achter stelt Practische toepassing. Zoo publiceerde men veeds in 1924 een rapport over de wenschelijkheid om de leerlingen met de ideeën en "hei streven van den Volkenbond bekend te maken. In 1930 werd een verslag uitgebracht over de mogelijkheid om de vorderingen in woor den in plaats van in cijfers uit te drukken. Men kwam tot de conclusie, dat de cijfers het meest aangewezen middel voor de leer vakken waren, maar dat-vlijt, gedrag en netheid het best in woorden omschreven IJ. C. A. FENGER TANDARTS Specialist voor Tandprothese (kunst tanden) en jacketkronen van porse lein en kunstglazuur. Nieuwe patiënten kunnen zich weer melden, uitsluitend na schriftelijke of telefonische aanvrage. Stadhouders kade 114, A'dam. Tel. (K 21)00) 28160 Muziek H.O.V. ledenconcert Walter Kagi, dirigent van het Sympho- nie-Orkest te Bern, leidde het H.O.V.- orkest Vrijdagavond. De Zwitsersche diri gent bracht als noviteit voor Haarlem een „Serenade" van zijn landgenoot Conrad Beck en als noviteit voor de H.O.V. Hin- demith's Symphonie „Mathis der Mahler". Men kan zich afvragen waarom de „Sere nade" zoo heet; immers ei' is noch de een voud, noch de opgewektheid van een voor serenade bestemde muziek in te bemerken. Slechts een aaneenschakeling van vage klankbeelden doemt uit de gestadige poly- phorue van dit driedeelige, voor strijk orkest met obligate fluit en clarinet ge schreven stuk op. Grove effecten zijn er echter ook niet in te vinden. De zeer moei lijke obligaatpartijen wei-den zeer mooi gespeeld. Van „Mathis der Mahler" gaat heel wat meer uit. al is het voor den hoorder lastig om het karakter van de titels der onder deden in de muziek terug te vinden. Ons orkest verklankte de partituur schitte rend; aan het koper komt een speciaal woord van lof toe. Maar dat dit resultaat bereikt kon worden bewijst ook de groote leidersbekwaamheden van Walter Kagi. Het was inderdaad uitmuntend werk wat hij deed, ook zijn begeleiding van het Viool-concert in A van Mozart, waarin concertmeester Gijs Beths de solopartij stijlvol, zuiver en uiterst verzorgd speelde. Zoowel hij als de dirigent oogstten uitbun- digen bijval. De uitvoering van Honegger's „Pastorale d'été" moest door ontbreken van het or- kestmaterïaal vervallen. Gaarne roepen we Walter Kagi een „tot weerziens" toe. K. DE JONG. DE DISTRIBUTIE Haarlem 6 Januari 1947 Uitreiking nieuwe bonkaarten. Haarlem, Vleeschhal: a. Heemstede, Binnenweg 160: 9.00—12.30 uur A, 8—4 uur B tan. Bee. konden worden. Op het oogenblik is er een commissie gevormd die zal nagaan in hoeverre het voor een groote stad ge- wenscht is, dat de eigen leerkrachten boe ken schrijven over de topografie van hun omgeving, die bij het heemkunde onder wijs gebruikt kunnen worden. Uit dit alles blijkt wel, dat het onder- wysparlement zich uitsluitend met de pae- dagogische en didactische zijde van het on derwijs bezig houdt. De sociale positie van den onderwijzer vormt het terrein van de vakbeweging, waarin sedert de bevrijding ook de schoolhoofden zijn opgenomen. Onze Amsterdamsche* zegsman verzekerde ons, dat tusschen onderwijsparlement, vakbe weging en gemeentebestuur een nauwe sa menwerking bestaat. Het corps diplomatique heeft gisteren zijn Nieuwjaarswenschen aan H.M. de Koningin aangebodenDe aankomst van den ambas sadeur der Sovjet-Unie, V. A. Valkov en echtgenoote bij het paleis op den Dam te Amsterdam. Tekort van 210.000. Zandvoorts begrooting De gemeentebegrooling van Zandvoort voor 1947 wijst een ongedekt tekort aan van f 210.000. In 1946 bedroeg het begroo- tingstekort f 240.000. Tribunalen beëedigd Bijzondere rechtspleging moet dit jaar geëindigd Hedenmorgen om elf uur werden de voor zitters en leden van de acht Tribunaal-kamers die bij Koninklijk Besluit voor het jaar 194' herbenoemd zijn, door den voorzitter van het Haarlemsche Tribunaal, mr. T. A. M. A. van Löben Seis, opnieuw 'oeèedigc Hfeze deelde daarbij mede. dat 'net de wensch van den minister was, dat de 'bijzondere rechtspleging in 1947 haar beslag zou hebben gekregen. De dan nog resteerende zaken zou den aan de gewone rechters worden toegewe zen. Een wettelijke regeling zou nog volgen. Mr. van Löben Seis gaf als zijn meening te kennen, dat de Tribunalen daar gaarne toe zouden medewerken, zelfs indien de Kamers meer zittingen in de week moesten gaan hou den, doch dat het allereerst noodzakelijk is, dat de procureurs-fiscaal meer dossiers, in het bijzonder van collaboratiegevallen, de Tribunalen toewijzen. Bovendien had spreker den indruk, dat er nog dossiers bij^de P.R.A. liggen. Mr. v. Löben Seis hoopte, dat vóór door de procureurs-fiscaal tot voorwaardelijke buiten- vervolgingstelling wordt overgegaan, eerst de tribunalen geraadpleegd zullen worden. Dit achtte hij van belang voor het voldoen aan den eiseh van openbaarheid van de rechtspleging. Bouw terrein „Haarlem" Over enkele dagen zal de eerste spade in den grond worden gestoken op de plaats waar de Duitschers het prettige veld van de voet balclub „Haarlem" vernielden. Daar zal bin nen afzienbaren tijd een nieuw terrein in ge bruik worden genomen. De leden hebben het Opbouwfonds gesticht. Verder heeft een loterij-commissie een loterij georganiseerd met 20.000 loten, teneinde op deze wijze gelden bijeen te brengen om Haar lem, zoowel de voetbalclub als de stad, aan een modern sportveld te helpen Aanvanke lijk zou de trekking op 31 December worden gehouden, doch in overleg met Volksherstel, dat gelijkertijd een loterij organiseerde, is de trekking een maand verschoven. Enkele honderden loten wachten nog op gelukkige winnaars van de fraaie prijzen, zooals een geclassificeerde mahoniehouten Olympia-jol, ter waarde van 3000, een huis kamer-ameublement, dames- en heeren rijwielen, radio, stofzuiger, eetservies, etsen, japonstof, cassettes, enz. De prijzen zijn thans tentoongesteld in de etalages van Magazijn Nederland, Groote Houtstraat. Haarlem, sportstad bij uitnemendheid, zal de beschikking krijgen over een modern en mooi sportveld. Zal het voor den sportieven Haarlemmer, als hij daar straks van gezonde sport geniet, geen voldoening zijn, de gedachte te hebben, ook een steentje te hebben bijge dragen, om den bouw van dit veld mogelijk te hebben gemaakt? o)) Een halve eeuw ,,Caecilia' Drukbezochte K.V.P.-vergadering in Haarlem Ingeleid door den voorzitter van het be stuur der KV.P. Kamercentrale in Haar lem. di-, P. J- Witteman, sprak prof. mr. C. P. M. Romme gisteravond voor een volle zaal van den H.K.B. over „De K.V.P. en de ontwerpovereenkomst van Linggadjati". Prof. Romme begon met te wijzen op de historische beteekenis van de beslissing, die de Kamer op 20 December heeft ge nomen door de ontwerp-overeenkomst goed te keuren. Hij wees daarbij op zijn overtuiging, dat de K.V.P-fractie daarbij inging tegen de verwachting en de hoop van velen in den lande en vele K.V.P.-le- den en aanhangers. „Het algemeen belang van het Konink rijk eischte de-door ons aangenomen hou ding. Wanneer wij het vertrouwen van velen een schok hebben gegeven, dan zult gij allicht begrijpen dat wij dat niet in op pervlakkigheid, lichtvaardigheid of uit partijpolitieke oogmerken deden, doch om dat wij aan geen enkele overweging het hoogere belang mochten prijsgeven", al dus prof. Romme. Spreker definieerde hierna dit hoogere belang als den wensch, Indië te behouden en met dit land overeenkomstig de Ko ninklijke rede duurzaam samen te gaan. Spreker herhaalde een gedeelte van zijn in de Kamer gehouden rede, waarna hij er op wees dat ook het urgentieprogram der K.V.P. zich stelde op de beginselen der Koninklijke rede. Spreker zette uiteen dat het „werkelijke Linggadjati" den weg open laat tot verwerkelijking der Koninklijke rede. Hij keerde zich tegen drie hoofd argumenten der tegenpartij, nl. dat de overeenkomst een uiteenbreken van het Koninkrijk zou beteekenen, dat de Kroon zou verlaagd worden tot een ornament en dat het onwaardig was, te onderhandelen en te pacteeren met de repoeblik Indonesia. De Unie zal souverein zijn en geregeerd worden door de souvereiniteit van de Kroon als staatsrechtelijk begrip, zooals bleek uit de mfemorie van toelichting der C.-G. De motie der K.V.P. vereenigt zich met het regeeringsvoornemen tot het aan gaan van een wederzijdsche verbintenis tot niets meer en tot niets anders dan wat de C.-G. is overeengekomen met onverkor te handhaving van wat in de regeerings- verklarmg tot uiting kwam. Om te voor komen dat iemand ter wereld zou meenen dat deze verbintenis iets zou inhouden wat in strijd is met onze grondwet, zegt de motie bovendien nog uitdrukkelijk: „Met eerbiediging van de geldende grondwet". Wat het verwijt ten aanzien van de „on waardigheid der onderhandelingen met de republiek" betreft, zeide spr., den laatsten tijd overstelpt te zijn met inlichtingen over de Indische toestanden. De juiste betee kenis van de republiek Indonesië is echter moeilijk te peilen. De omstandigheid dat wij in Indië in staat zouden zijn als het moest den boel met geweld te keeren, maakt het gemakkelijker door overleg een oorlog te vermijden. Wij zijn daarbij vèr gegaan. Spreker zeide echter de verant woordelijkheid te durven dragen, dat de R.-K. fractie in deze de regeering den voet niet heeft dwarsgezet- „Ik zou nooit mijn land in de positie hebben willen brengen dat wij als kleine mogendheid een oplos sing hadden verhinderd, omdat wij het on waardig" achtten, wat een onzer groote mogendheden wel heeft gedaan", aldus prof Romme. „Voor de geschiedenis zou het niet verantwoord zijn geweest, zich op onwaardigheid te beroepen, waar^ een machtiger mogendheid ons voorging". Spreker wees vervolgens op de meenin gen van twee volksgroepen, waarvan de eene (de communisten) zegt: „Gij hebt te slikken wat de revolutionair zegt", en de andere (A.-R.) van geen onderhandelen wil weten; de niet-revolutionairen leggen echter den maatstaf van het algemeen be lang aan en voor spreker was dit alge meen belang het toesteken van de vrien denhand aan de republiek. Prof. Romme roerde tenslotte de eergis teren door prof. Gerbrandy voor twee zen ders uitgesproken radiorede aan, waarbij hij enkele punten daarvan commentarieer de. Zoo zeide prof. Gerbrandy dat onze grondwet door daden van de regeering wordt aangetast, welke beschuldiging werd gemotiveerd door te zeggen dat Ling gadjati een grondwetsverandering betee- kent. Prof Romme betoogde dat 'iemand die de stukken van 't accoord in zyn hoofd heeft, een dergelijke uitlating niet mag bezigen. De inlossing der Koninklijke be lofte is zonder toekomstige grondwetswij ziging onmogelijk. In de tweede plaats be weerde prof. Gerbrandy dat de weg, dien het kabinet bewandelt, een totaal andere is dan die, welken de Koninklijke rede aangeeft. Prof. Romme vestigde er de aandacht op dat zelfs bij de Kamerbehandeling zoo scherp niet is gedacht. Zelfs in de A.-R.-motie werd slechts ge zegd, dat Linggadjati niet of zeer bezwaar lijk in overeenstemming is te brengen met de Koninklijke rede. Voor de oppositie is nu het oogenblik aangebroken om haar medewerking te verleenen en over haar bezwaren heen te komen. Er zijn ook in de buiten-parle mentaire oppositie symptomen die er op wijzen dat zij bereid is tot constructieve samenwerking. „Prof. Gerbrandy moge zijn anti-revolutionair karakter ondergeschikt maken aam zijn waren Nederlandschen aard, om deze nationale zaak tot een na tionale uitvoering te brengen in een ge- zameljjke krachtsinspanning", aldus be sloot prof. Romme Provinciale leening Het bericht in ons blad van 3 Januari, onder het hoofd Provinciale leening van f 13.660.000, kan de gedachte wekken, dat eerlang tot het sluiten van een leening tot dat bedrag zal worden overgegaan. Dit is niet juist. In het aan de Prov. Staten voor te leggen ontwerp-besluit wordt niet an ders dan een machtiging gevraagd om voor bepaalde uitgaven tot genoemd bedrag leeningen te mogen sluiten. Het kan jaren duren voordat van die machtiging gebruik •zal worden gemaakt.* De uitgaven waarvoor geleend moet worden (waaronder f 12.000.000 voor uit breiding van het P.E.N.) zijn overigens uit gaven die ook in normalen tijd zouden plaats vinden. De mededeeling in genoemd bericht, dat het hier gaat om lasten uit de bezettings jaren, roept een verkeerde voorstelling op. Eén van de vele koorvereenjgingen, die de Spaarnestad rijk-is, viert op 9 Januari haar vijftigjarig bestaan. Het mannenkoor „Caecilia" werd op 9 Januari 1897 uit een ruzie in de reeds lang bestaande liedertafel „Haarlems Zanggenot" geboren. De eerste dirigent, Henri Pielagc, legde na acht jaar den dirigeerstok neer, waarna Albert Heiloo en Otto de Nobel het koor leidden tot in 1920 de jonge Nico Hooger- werf, die juist voor het eindexamen van het Amsterdamsche Conservatorium ge slaagd was, de directie overnam. „Caecilia' zingt nu reeds zes-en-iwintig jaar onder zijn leiding en met eere. De vele verdorde lauwerkransen in de werkkamer van den dirigent getuigen ervan. De heer Hooger- werf heeft nog niets van het enthousiasme verloren, waarmede hij het koor opwerkte tot een van de beste gezelschappen van Haarlem. Een hoogtepunt beteekende het concert ten bate van het Roode Kruis jn het jaar 1925, waarbij Prins Hendrik aan wezig was. Een andere topprestatie vorm de de uitvoering van het Requiem, Bene- dictus en Sanctus van Zöllner in 1928. Toch moet de heer Hoogerwerf met wee moed constateeren, dat de beoefening van den koorzang aan het uitsterven is. De jeugd trekt naar de sportvelden, waar zij hoogstens in koor het „Wij zijn niet bang" aanheft. „Caecilia" is in de bezettingsjaren niet onder het juk van de Kultuurkamer door gegaan. De getrouwen zetten de repetities clandestien voort tot in Februari 1943 de dirigent wegens het herbergen van Joden gearresteerd werd. Drie weken later diri- CINEMA PALACE. Een lawine van ple zierige nonsens davert deze week van het witte doek in Cinema onder den titel „Gekke Touristen". Pretentielooze dwaasheid in een onmogelijk verhaal met Bud Abbott en Lou Costello als de allerzotsten, zal een week lang vooral jeugdig Haarlem doen schateren van het lachen. Deze klucht van twee beproefde potsen makers. een ontspoorde autobus, een eiland vol boeven, onverwachte situaties en een tempelschat zal zeker de noodige belangstel ling trekken. De Muze van de serieuze Film moet maar even een anderen kant uitkijken.. Een uitstekend verzorgd voorprogramma met een kostelijke kleuren-teekenfilm comple teert het menu ditmaal. SPAARNE-THEATER. Wanneer de ge zworen vrienden Fred Davis en Paul Rey nolds den meestertitel behaald hebben, is het een uitgemaakte zaak dat zij tezamen een advocatenkantoor beginnen. Maar spoedig blijkt dat Davis den dollar en Reynolds het recht zoekt, en de twee compagnons gaan uit een, als de eerste zich met een gewetenloozen zakenman verbonden heeft Op de laatste meter van dat „Gevaarlijk Spel" heeft het recht na veel revolverschoten toch gezege vierd en kan de firma Reynolds en Davis haar zaken weer voortzetten. Richard Cum- mings schiep een zeer aanvaardbaren Davis. In het voorprogramma draait de Wild-West- film „Cactus-misdaad". LUXOR. Er is van veler gading iets In „Hawai Call", een film, die weliswaar de overbekende Zuidzee-romantiek groote be langstelling schenkt, maar allerminst een voortdurende maanlicht- en palmen-stemming heeft. Integendeel, er is, naar Amerikaan- schen trant, een spannende draad doorgewe ven in den vorm van een spionnage-verhaal- tje en er is tegelijk een kluchtig patroontje in verwerkt, gebaseerd op de avonturen van twee kleine verstekelingen op een heel erg groote boot en hun beschermer. Een der hoofdfiguren is Bobby Breen, een jeugdig tftmerilcaansch zangwonder met een inderdaad opvallend zuivere stem. Tot de aardigste figuren van het neven-plan behoort de scheepskapitein. Verder is'er veel muziek en een reeks van de bekende Hawaï-dansen. Een uitgebreid voorprogramma draait ter in leiding. FRANS HALS. Ook in de komende dagen zal in dit theater „Symphonie pastorale" naar het werk van André Gide worden vertoond. Michèle Morgan en Pierre Blanchar vervul len de hoofdrollen. REMBRANDT vertoont „Going my way", waarin Bing Crosby de hoofdrol zingt en speelt. We gaven van deze film reeds een bespreking. CITY. De jeugd-idylle van Deanne Dur- bin heeft niet het gebruikelijke gelukkige besluit: zij wordt in haar liefde wreed teleur gesteld. Haar moeder (Kay Francis) die haar ook als tooneelspeelster concurrentie aan doet, kaapt haar namelijk den uitverkoren geliefde voor den neus weg, maar dit heeft het voordeel, dat Deanne r.u de groote rol kan spelen, welke aanvankelijk aan haar moeder was opgedragen. Niettegenstaande dit ongewone slot is „Jeugd-idylle" een vroolijke film, vol typisch Amerikaar-schen humor. Deanne Durbin krijgt natuurlijk volop gelegenheid haar vocale talenten te 'demonstreeren. Men ont moet voorts 'n ouden bekende, Szöke Szakall. even gemoedelijk en grappig als vroeger, al heeft hij wel een beetje last met zijn uit spraak. PANORAMA 1946. In het voorprogramma van eenige bioscopen draait een Polygoon product, dat op artistieke wijze een overzicht van het afgeloopen jaar brengt. Chiel de Boer voegt de flitsen met welaadigen en raken hu mor aaneen; het wereldnieuws heeft eenzelf de panorama tusschen zijn beelden, maar be reikt lang niet de hoogte van het Nederland- sehe filmpje. Het 10-jaren overzicht van MPE. dat elders wordt vertoond, geeft o.m. eenige opnamen uit den tweeden wereldoorlog, die nieuw voor ons land zijn. geerde Hoogerwerf een ander mannen koor: dat van de Haftlinge in Vught. Na de bevrijding was hij dan ook de eerste, die weer een openbaar concert mocht geven, nadat hij met zijn vereeniging hulde had gebracht aan de gefusilleerden aan den Dreef. Het thans 150 man sterke ensemble, dat na de bevrijding met de overgebleven leden van „De Spaernesanghers" was uit gebreid, zal op 15 Januari een gala- efi op 16 Januari een feestconcert geven. De 82- jarige oprichter Henri Pielage zal een com positie van Philip Loots dirigeeren. waarna Fred. J. Roeske en Sem Dresden eigen werken zullen leiden. Nico Hoogerwerf schreef voor dit jubileum muziek bij Von del s „Wildzang". Solistische medewerking wordt door den bas Herman Schey en den pianist Hendrik Andriessen verleend. HAARLEM. Ned. Uerv. Kerk. Groote Kerk. Zaterdag 7.30: B J. J. Naessens Avondgebed Zondag 10; Geen dienst (Zie Bakenesserkerk 10.30 u V-7: geen dienst. (Zie Nieuwe kerk 7 u.) 4: Liturgische Godsdienstoefening voor Doof stommen en hardhoorenden ln de Consistorie kamer. Nieuwe Kerk. 10: Ds. G. J. Waarden burg, H. Doop. 7: Ds. J, A. de Klerk, van Sant poort. Noorderkerk, 10.30: Ds. J. J Slezen, Kapt. Veldprediker te den Haag. 7: Geen dienst Oosterkerk. 10: Ds. Bartlemn. v. Heemstede 7: Geen dienst Bakenesserkerk. 9.30: Dhr. J Jong kind. Klnderkerk, 10.30: Ds. J. A de Klerk, van Santpoort Bethel Kapel 9.30: Mevr. A. Wak- ker-de Wijs, Klnderkerk stads Evangelisatie. 10 en .7.30; W. Akse, Beverwijk Zuiderkapcl, Zulderstr. 10: Dhr. H. C. van der Flier, Evang. te Enschede. Klnderopdrachtdlenst. 4: Evnn- gellsatlesamenkomst. 7.45: Jeugdsamenkomst o l.v. H. C. van der Flier. Opwekklngssanien- komsten, Zulderstr. 15. Donderdag 8: Ds. I Vasseur, Vrij Evang pred. te Bussum. Ned'. „Youth for Christ", Bakenesserkerk Zaterdag 4 Jan. 8: Jeugd-appèl Spr Rev Ralph I. Cranston uit Seattle. Washington. Zang en muziek. VrUe Evang. Gemeente, gebouw Salem 10 en 5: Ds. J. Verhey, van den" Haag. H Av. 10: Klnderkerk. Kgllse Wiilloiine. Begijnhof Dimanche 5 Janvier a 10 h_ 15: Service avec Saint Céne présldé par mr. le pasteur M Jospin Christian Science. 10: Ned. taal. 11 15: Eng taal. Evang. Lutta. Gemeente 10.30: Ds W. Spliethoff. Ver. Doopsgez Gemeente 10.30: Mej. Ds. Soutendijk. 10.30: Mej. Schepers. Jonge Jeugdkcrk Ver. v. Vrljz. Hervormden. 10 30: Ds. J Heidinga Rem. Geref. Gemeente. 10.30: Ds, L B. Houtgast. Rem. pred Dord recht, Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. lo\ Ds J W. Siertsema, Ds. J. A van Arkel Wllhel- minakerk 10: Ds A. M. Boeylnga 5: Ds. L Hoorweg Zuid-Oosterkerk 10: Ds. L Hoorweg 5: Ds. J. W. Siertsema. Geref. Kerk. (Art. 31) Begijnhofkapel. 10 30 en 5: Ds. A Bos. Oud- Geref. Gemeente, Parklaau 21 Maandag 7:*Ds E van Dijk. van den Haag. Geref. Gemeente. Parklaan 21. Dinsdag 7 30: Ds P. Honkoop. Baptlste Gemeente Bakenessergr. 65 10: Dhr. J. van Beek. Tlieol. student. 5Dezelfde. H Av 8: Jeugddtenst. Leger des Hells. Schagchelstr! 10. 4 en 8: Majoor Ph van Dalen, van Amster dam. Gem. des Heer'en, Lange Molenstr 22 10 en 7: Openb. Godsdienstoefeningen. Ver gadering van Geloovlgen. 11: Samenkomst (Broodbreken). Hersteld Apost. Zendlngsgem. Wilhelmlnastraat 21 10 en 5:" Godsdienstoef Hersteld Apost. ZendJngsgem. Jacob ij nestr. 15. 10 en 7: Godsdienstoefening Soefi-Beweging (Universeele Eeredlenst) Ged. Oude. Gracht 47 10.30: Dienst. Ned. Vereen, van Spiritisten Harmon ia. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. de Jong-de Koning, den Haag. Gemeente Gods, Frans Halsstraat 4. 9.30: Sa menkomst HA VKLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julla- nnkerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. M v d. Voet, Bev. Ambtsdragers Im- manuëlkerk 10: Ds. G Koch. Doopsbedlening en Voorber. H. Av. 7; Dr. M. v d. Voet Kon Emmaschool, Raafstr, 10: Dr. H v. d Loos'. Jeugddienst. Geref. Kerk Noord'-Schot'erkerk 9 en 10 30: Ds. J. A v. Arkel. 5; Ds. A M Boeylnga, Clir. Geref. Gemeente. Floresstr. 10 en 5: Ds. J. C Maris. Ned. Piot. Bond, Berkenstr. 10.30: Ds J. W. Sephema, Doopsgez. pred, te Drachten. HEEMSTEDE Ned, Herv. Kerk. Kerk Wilhel- minaplcln. 10: Ds. F. Oberman van Rotterdam JeugdkeiJcdiensü 7: Ds H. Bnrtlema Kapel Nieuw Vredenliof °10.30: Ds. W F Dankbaar, van Oegstgeest. 7: Ds J. W. van Nleuwenhuvzen Ned. Prot. Bond. 10.30: Dr Alb Vis, Dg. Be verwijk. Geref. Kerk. (Art. 31). 8.15 en 3: Ds J Keizer. Geref. Kerk. Koedlefslaan. 10: Ds W. C. v. d. Brink, van Veenendaal 5: Dr P J Richel Camplnan. 10: Dr P. J. Richel 5: Ds W C. v. d. Brink AERDENIIOUT. Ned. Herv. Kapel, 10: Ds J. H. H. van Beem, Amsterdam. Relig. Kring. 10 30: Ds. J Ph Haumersen. Evang. Luth. pre dikant. te Beverwijk. BLOEMFNDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. van DUk. Bev Ouderlingen en Diakenen Soefi Beweging. (Universeele Eeredlenst). Po pellaan 1 4 30: Geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch de Beus. SPAAKNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk 10: Ds H J. Plaggemars. Bev Öuderl. en Diaken. 7: Ds. G. H v. d. Woord West Kon Emmaschool. Raafstr. 10: Dr. h' v d Loos. Jeugddienst. Het oude schooltje te Lhee, gemeente Dwingeloo, dat het oudste overgebleven.school gebouw in Drente is en waarschijnlijk ook het oudsfe buurtschooltje in Nederland het dateert vit 1795 zal gerestaureerd worden. In het historische gebouwtje woont thans een gezin van acht personen. Boksen Luc van Dam naar Parijs Luc van Dam ral op 14 Januari te Parijs bok sen tegen Annesade Diouf. die nog in het begin van 1946 kampioen lichtgewicht van Frankrijk was. Wint Van Dam, dan zal hij over veertien dagen wederom te Parijs in een wedstrijd uit komen. Inmiddels heeft de Europeesche boxingassoela- «on zich tot den promotor van Van Dam. Theo Huizenaar. gewend, met de bedoeling Van Dam, eveneens te Parijs, om het Europeesche kam pioenschap middengewicht te laten uitkomen tegen Cerdau. Deze wedstrijd zou vóór 23 Ja nuari moeten plaats vinden. Aangezien dit dooi; het contract met Diouf onmogelijk is. zal er tusschen de twee Fransche organisaties overleg worden gepleegd, teneinde te bereiken, dat de wedstrijd tegen Cerdan tot Februari kan wor den verschoven. Cricket Australië scoorde in de tweede innings 293 voor 4 wickets Vandaag waren te Melbourne 72000 toe schouwers ouder Ideaal crloketweer getuige van een langzaam opbouwen van de tweede Innings van Australië. Ynrdley toonde op dezen speeldag met Edrlch tot de beste Engelsche all-rounders te behooren. Voor de tweede maal bowlde hy Bradman. Ook Barnes en Miller be hoorden tot zyn slachtoffers. Morris scoorde een fraaie century en toen Australië bij het einde van clen dag den stand 293 voor 4 had bereikt, had het een voorsprong van 307 rtins verkregen. (Australië 365 en 293 voor 4: En geland 351 runs). AVSTRALIe TWEEDE INNINGS Barnes c Evans b. Yardley 32 Morris nót out 132 Bradman c. and b. Yardley 49 Hassett c. Wright 9 Miller c. Hammond b. Yardley 34 Mc. Cool not out 25 Extra's 12 Totaal voor 4 wickets 293 De bowllngcijfers van Engeland zijn: Bedser 0 47 Wright 1 Yardley 3 Edrlch 0 Hutton 0 HAARLEM EN OMGEVING De heer A. Meilink heeft aan het gemeente bestuur van Haarlem eervol ontslag gevraagd als 1 eeraar bij het M, O. De Haarlemsche gemeenteraad houdt een vergadering op woensdag 8 Januari te 2 uur. Charlotte Kohier zal in den Stadsschouw burg tc Haarlem een volksvoorstelling geven van „Oompjes Oioom" van f. Dostojcvskl op Woensdagavond 8 Januari. B. en W. van Haarlem stellen den raad voor Mr. r. c Kooyman te Haarlem te benoemen tot tijdelijk leernar in de Staatsinrichting aan de le HBS B. Het Algemeen Nederlandsch Instituut voor OnderwUsfitms geeft Dinsdag 7 Januari om 20 uur In het Jeugdhuis aan de Donkere'.aan te Bloemcndaai een, filmvoorstelling van docu mentaires over Canada en Amerika. Eenige der films werden oopgenomen door Dr. W. G. X. v. d. Slcen. Verder zal een rolprent ln kleuren worden gedraald over de Canadeesche .Stocky Mountains", het tweede deel van het programma ma vermeldt twee ülms over Washington en New York. Schaken Scholieren scliaaktournooi In de hoofdgroep van het Scholleren-tour- nool, dat In Restaurant Brinkmann ls voort gezet, werd Vrijdagmiddag de laatste ronde volgens afvalsystécm. gespeeld. In de partij J. VerleurD. Bongertman. die in remise eindigde moest een gong-party de beslissing brengen, die ten gunste van eerstgenoemde uitviel. De uitslagen vau deze ronde lulden: T. HalbertsmaH. Verleur 1—0: J Verleur— D. Bongertman 1—0; P. Fris—T. cfe Jong 01; A. HaltsmaH. Verhoeff 0—1. De vier overgebleven finalisten spelen een vler-kamp, waarvan Vrijdagmiddag do eerste ronde werd verspeeld. Hierin zorgde T Hal bertsma voor sensatie, door zlln Dame weg te geven! De uitslagen van deze eerste ronde der finale lulden: T Halbertsma—H. Verhoeff 0—1: J. VerleurT. de Jong 10. Burgerlijke Stand HAARLEM 3 Januari 1947. BEVALLEN: 30 Dec.. C. Boes—Zut, d.: 31 Dec., M. Snieder—Vermeulen, z.t 1 Jar... H. M, v. Gaasbeek—v. Schalck, A, C. Bisschop— Di-oog, z.: 2 Jan.. A. Bax—Resoort, z A. M. Schef fer—DorsmanS. Stokman—Dijkstra, z.; J. Leursd. Jor.g, H. v. Breemen—v. d. Laan, e.: J. Smits—Zeijlcmakcr, d.; M. C. Dieben—v. Eljk. d.; 3 Dcc.. H. v. d. Klugl—Tuin, z.; W. Jansen—v. d. Heijden, z.; P. C. Moerkerk- Gootjes. d.: K B. H. Kuijkhoven—Platlel, d. OVERLEDEN: 30 Dec,. J. C. Hooft v. Idde- klnge—Baar: de la Faille. 65 j.. Boekenrode straat: 31 Dec.. J Wijnman—Soetenhorst, 72 Gasthuisvest: J. Henzen—Dicou, 64 j.. Kamper- laan: c. Bnnkmann, 84 j Smedestraat; l Jan., A. Stroo— Brugman. 50 Kamperlaan: W. J. d. Graaff, 70 j.. v. Egmondstraat, F. Schipper. 72 J„ Merovingenstrant: A. A. J. Goosser.s. 5 j.. Kamperlaan; J. B. Twlsterllng—Kruger, 75 j., Kleverparkweg: J. C F. Kenselaar. 70 j.. Spaam- rijkstraat: 2 Jan.. K. Ruitenbeek—Vernhout. 70 j„ M. v. Heemskerkstraat; A. Cassee—Takken, 86 j„ Ripperdapark. OFFICIEELE PUBLICATIE DISTRI BITTIEDIENST HAARLEM Mededeeling No. 179. UITREIKING: 1. Bonkaarten voedingsmiddelen K 703; Z. Tabnkskaarten en Versnaperlngs- kaarten QA, QB en QC 703. In het tijdvak van G Januari t.m. 15 Februari a.s zullen ln het Centraal Uitreiklokaal „De Vleeschhal", Groote Markt, de navolgende distributiebescheiden worden uitgereikt. In te leveren inwtssellngsbon. KA 701 mannen KA 701 KB 701 mannen geb. 1927/1929 KB 701 vrouwen geb. 1927/1929 KB 701 pers, geb. in 1930 t.m. 1932 KC 701 KD 701 KE 701 Uit te reiken bonkaarten. KA 703 en QA Of QB of QC 703. KA 703 en QB 703 of QC 703. KB 703 en QA Of QB of KB 703 en QB Of QC 7 KB 703 en QB 703. KC 703 en QB 703. KD 703 en QB 703. KE 703 en QB 703. Zelfverzorgers dienen zich voor de ontvangst van deze bonkaarten te wenden tot de afdeeling „Bijzondere Arbeid", zijlstraat 70, alhier. Bij deze uitreiking dienen dus te worden over legd: 1. Tweede Distributiestamkaart. 2. Bonkaart 701. (Losse Inwlsscllngsbonnen zUn ongeldig). Ter bevoidering van een vlotten gang van za ken. wordt hot publiek verzocht, de bonkaarten ln de betreffende stamkaart te voegen. Inleg vellen niet mede brengen. AFKKUISIKG T. D. Bij deze uitreiking wordt de T. D. als volgt gecodeerd: l. Ultretktng bonkaarten en tabaks- kaart: letter A ln vakje 402d van de T. D. 2. Uitreiking bonkaarten en versnaperingen- kaart óf bonkaarten en gecomblneerdekaart: dagonaal- kruisje ln vakje 402d van de T. D. De uitreiking geschiedt volgens onderstaande letterindeehr.g: Maandag 6 Januari Dinsdag 7 Januari Woensdag a Januari Donderdag 9 Januari Vrijdag to Januari Zaterdag 11 Januari Maandag 13 Januari Dinsdag 14 Januari -Woensdag 15 Januari Donderdag 16 Januari... Vrydag 17 Januari Zaterdag 18 Januari Maandag 20 Januari Dinsdag 21 Januari Woensdag 22 Januari Donderdag 23 Januari Vrijdag 24 Januari Zaterdag 25 Januari Maandag 27 Januari Dinsdag 28 Januari Woensdag 29 Januari Donderdag 30 Januari Vrydag 31 Januari Zaterdag 1 Februari Maandag 3 Februari Dinsdag 4 Februari Woensdag 5 Fepruarl Donderdag 6 Februari Vrydag 7 Februari Zaterdag 8 Februari Maandag 10 Februari Dinsdag 11 Februari Ba t.m. Bez. Bi t.m. Bok Bol t.m. Bram Restant B Ca Co Rest. C en Da t.m. Du Rest. D en E tan. Er Rest. E en F Ga t.m. Goz Rest. G H t-m. Hen Her t.m. Hor Rest. H en I J Ka t.m. Kcr Kes t.m. Koz Rest, K La tan. Liz Rest. L Ma tjn. Meu Rest. M N Pa t.m. Pol Rest. p. Q Ra t.m Rus Rest. R. Sa t.m. Schils Schil t.m. Spro Rest. S Ta t.m. Truf Rest. T. U en Va t.m. Vis i. Wem Woensdag 12 Februari Donderdag i:t Februari.. Rest. W Vrijdag 14 Februari x, IJ en Z Zaterdag 15 Februari Na-uitrelklng Ceopend voor het publick: Maandag t.m. Vrij dag van 8.30—12.15 uur et» van 11.00—16.45 uur; s Zaterdags van 8.30—12.15 uur. voor SPAARNDAM geschiedt de uitreiking in het dienstgebouw aldaar van de Gemeente Se cretarie en wel op: Dinsdag 14 Januari 1947 van 9.00—12.00 uur let ters A t.m. G Dinsdag n januari 1917 van 14.00—16.00 letters t.m. N Woensdag 15 Januari 1947 van 9.00 -12.00 uur let ters O t.m. U Woensdag li Januari 1947 van 14.00—16.00 uur let ters v t.m. z De distributiebescheiden zullen slechts worden uitgereikt aan diegenen, van wie de Tweede Distributiestamkaart bij de reconstructie van het Bevolkingsregister van een contrólezegel D. 2 en dlenststompe! Is voorzien. Aan personen beneden den leeftijd van 18 jaar zullen geen distributiebescheiden worden mee gegeven. HAARLEM. 3 Januari 1947. Dc Directeur, A. VAN DRILL

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3