Haarlems Dagblad De Groote Reis Commissie-Generaal naar Batavia vertrokken Strenge militaire maatregelen in Palestina verwacht Aanhoudende, strenge vorst verwacht Coördinatie van Belgisch-Nederlandsche politiek tegenover Duitschland Nieuwe Britsche politiek voor Griekenland geadviseerd 61e Jaargang No. 18525 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N. Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maanüag 6 Januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4.Franco per post 4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ZONDAGMORGEN is de Commissie- deneraal weer in het vliegtuig gestapt en jvertrokken van het ijzige Schiphol naar het warme Insulinde: warmer, in deze tij den, dan ooit. Daarmee ving een nieuwe étappe aan van de groote reis, die naar een nieuwe verhouding in vruchtbare sa menwerking tusschen Indonesië en Neder land moet voeren. Het zal een lange en een gevaarvolle reis zijn, met avontuur en tegenslag. Daar behoeven wij niet aan te twijfelen. Het begin van dezen vliegtocht duidde er al even op: na een kwartier moest het toestel naar Schiphol terugkee- ren wegens een defect aan de automatische stuurinrichting, dat hersteld werd, waarna het spoedig weer vertrok. Het blijft moei lijk zelfbestuur te regelen, ook voor een vliegtuig, en er veilig mee verder te reizen. De Commissie-Generaal heeft het basis- accoord van Linggadjati, waarop door v dere onderhandelingen voortgebouwd zal moeten worden, nog niet onderteekend. De Regeering heei't haar daartoe gemachtigd en de Tweede Kamer heeft dit beleid, door een motie-Romme met 65 tegen 30 stem men aan te nemen, bekrachtigd. De Eerste Kamer zal zich ook nog uitspreken. Wat van meer belang is: de Indonesische dele gatie heeft het accoord nog evenmin onder teekend. Of dat gebeuren zal is zelfs nog onzeker en hangt af van de komende uit spraak van het pas aanzienlijk uitge breide Indonesische parlement. Intus- schen is duidelijk, dat de groote mogend heden volkomen instemmen-met den weg, die door het parafeeren van dit stuk betre den is. Zij zijn er uitgesproken voorstan ders van, dat het oude koloniale beleid in Azië vervangen wordt door een samenwer king, die zich grondt op overeenstemming en verzoening met hen, die de inlandsche aspiraties naar voren brengen. Dat betreft niet alleen Indonesië, maar een veel groo- ter deel der wereld. Over dit onderwerp is al veel eerder op deze plaats geschreven. Er zal meermalen reden zijn om erop terug te komen omdat al zien nog maar weini gen in ons land dat in, en al kijken velen niet verdoi- dan direct eigenbelang een wereldpolitiek zich ontwikkelt, waaraan wij ons niet zullen kunnen onttrekken. Ons lidmaatschap van de U.N.O. heeft ons trouwens officieel ingeschakeld in de we reldorganisatie, die door middel van ver dere ontwikkeling er hopelijk op den duur in zal kunnen slagen, oorlog te voorkomen. Opnieuw moet ik hier zeggen hoezeer het te betreuren valt, dat zelfs bij de be handeling van de begrooting van Buiten- landsche Zaken de groote lijn der wereld politiek niet in het parlement naar voren is gekomen en dat Nederland op dit gebied van overheerschende beteekenis nog steeds geen eigen geluid doet hooren en geen initiatief toont. Wij zouden ons, door onze geestelijke capaciteiten en door ons natio naal verleden en onze reputatie in de wereld daartoe voorbesiemd, in de groote controversen moeten doen hooren. Het zou onze positie ook in de Aziatische crisis versterken. Want wat wij bereiken willen zullen wij alleen kunnen verwezenlijken binnen het kader van de wereldpolitiek en niet alleen naar eigen inzicht, dus: zonder ons aan het oordeel van anderen gelegen te laten liggen. Door de stemming in de Tweede Kamer is de beslissing in ons land over het basis- accoord van Linggadjati gevallen. Het be helst, zooals nu vermoedelijk iedereen wel begrijpt, geen volledige regeling van de toekomstige verhouding tusschen Indonesië en Nederland, die vereenigd zullen zijn in een Unie, waarvan de Koningin het staats hoofd zal zijn, maar welker organen .nog door onderhandeling moeten worden gere geld Er. is veel meer dat nog geregeld moet worden. Alleen grondslagen zijn door de Regeering, met bekrachtiging door het Ka mervotum, aanvaard. Als het accoord, dat nu nog alleen de parafen der twee delega ties draagt, straks door beide onderteekend zal worden, zullen op die grondslagen dus de verdere onderhandelingen gevoed worden. De heerschende toestand in Indonesië zal ze niet vergemakkelijken. Het kan niet ontkend worden, dat daarin gevaren voor ernstig gewapend conflict schuilen. Het zal nu noodzakelijk zijn dat de wapenstilstand een volledig feit wordt. Schepping van rust en een gunstige sfeer moet verder bevor derd worden door opheffing van het wan trouwen, dat zich in Indonesië kennelijk niet minder dan in dit land doet gelden. De uitbreiding van de Commissie-Generaal j met twee leden, waarvoor een wetsont werp zal worden ingediend, kan gelukkige gevolgen hebben en het vertrouwen zoowel hier als in Indonesië vergrooten, als men een gelukkige keuze van personen doet. Het optreden van meer erkende deskundi gen als raadgevers de eene afreis na de andere wordt nu aangekondigd zal op de stemming in Nederland ook goeden in vloed hebben. Er zou evenwel meer ge daan moeten worden om een snelle en vol ledige berichtgeving uit Indonesië te ver zekeren. Nog altijd schiet die jammerlijk tekort en dat in hoofdzaak, omdat de be staande sein-tarieven veel te kostbaar zijn. Goede voorlichting is meer dan ooit brood- noodig en misverstanden, ontstaan dóór bekorting dienen verhoed-te worden in een sfeer, waarin het wantrouwen een der ge vaarlijkste factoren is. De afgereisde Commissie-Generaal, die nu wel spoedig tot vijf leden uitgebreid zal worden, wacht een zware en verantwoorde lijke taak. Ook als zij daarin slaagt, als op vredige wijze het statuut der nieuwe sa menwerking in een Unie voltrokken wordt, zal men niet moeten verwachten dat op korten termijn alles in Indonesië vlot mar- cheeren zal, of dezelfde technische regel maat bereiken als in de dagen van het ko loniale bestel. Het is duidelijk dat een jong Indonesisch zelfbestuur gebrek aan erva ring en aan voldoende eigen krachten zal hebben, zelfs in geval van Nederlandsche hulp en steun. Zijn toekomstige leiders moeten nu reeds béseffen, hoe onontbeer lijk die steun voor hen zijn zal. De moei lijkheden en tegenslagen, die zij ook door hun onderlinge tegenstellingen ervaren zullen, hebben zij kennelijk voor hun vrij heid over. Het is een opvatting, waarin zij zich niet enderscheiden van andere volken, die vroeger naar vrijheid en zelfbestuur hebben gestreefd. R. P. Ook in Heemstede gaslooze uren Met ingang van morgen. Dinsdag 7 Januari zullen ook in Heemstede gaslooze uren worden ingevoerd. Er zal uitsluitend gas geleverd worden van 7 tot 8.30 uur, van 11 tot 13 uur en van 17 tot 19 uur, Uitbreiding der commissie met twee leden „In de afgeloopen dagen heeft de regeering besprekingen gevoerd, teneinde te komen tot een uitbreiding van de Commissie-Generaal, aldus A.NP, dat verder zegt: „Zijn wij wel geïnformeerd, dan ligt het in het voornemen der regeering een wetswijziging voor te stellen, welke het aantal leden der commissie van drie op vijf zal brengen. Uiteraard zal de Lt.-Gouvemeur-Gcneraal ook in het uitgebreide college zitting hebben. Te doorgaans welingelichter plaatse worden in dit verband de namen genoemd van dr A. D. A. de Kat Angelino, oud-directeur van het departement van Onderwijs en Eere- dienst te Batavia, die speciaal voor besprekingen met de regeering sedert enkele weken uit d^. Ver. Staten in Nederland is teruggekeerd, en van prof. S. Posthuma. buitengewoon hoogleeraar te Rotterdam en directeur van de Nederlandsche Bank. Nagewuifd door tallooze familieleden en vriénden, die de koude en het vroege uur getrotseerd hadden, zijn vanmorgen om half zeven in een temperatuur ver beneden het vriespunt de drie leden der Commissie- Generaal met hun secretaris, twee advi seurs en secretaresse in het Indië-vliegtuig NL 309 der K.L.M. van Schiphol naar het warme Indonesië vertrokken. Onder de tallooze aanwezigen, die., prof. Schermerhorn en de heeren Max van Poll en F. de Boer uitgeleide deden, waren o.m. als vertegenwoordigers der Partij van den Arbeid de heeren Koos Vorrink, N. Palar en S. Posthumus aanwezig. Namens den min-president namen diens secretaris, de heer H G. Hermans, en de secretaris generaal van Overzeesche Gebiedsdeelen, de heer A. Kiveron, afscheid van de com missieleden. In een vraaggesprek met een A.N.P.-ver- slaggever zeide prof. Schermerhorn o.m.: „De toekomst is onzeker, maar wanneer de gehoopte overeenstemming wordt bereikt, beteekent dit een unicum in onze historie. Dat op zich zelf teekent al de groote moei lijkheden, die overwonnen moeten worden. Wij zijn niet de eerngen, die met dit soort moeilijkheden hebben te kampen". In dit verband zeide prof. Schermerhorn, dat hij niet verantwoordelijk zou willen zijn voor de politiek, zooals #ie op het. oogenblik in Indo-China wordt gevoerd. Wat de te be reiken overeenkomst betreft, die zal in de eerste plaats van de beslissingen afhangen, die de Indonesiërs zullen nemen. Aan de opdrachten, die nog aan de instructie voor de Commissie-Generaal worden toegevoegd en waarover prof. Schermerhorn zich niet wenschte uit te laten, wordt nog gewerkt. Prof. Schermerhorn gaf voorts als ziin meening te kennen, dat men de radiorede van Soedirman niet te ernstig*moest men. Hij wist nog niet te zeggen, hoe lang de commissie in Indonesië zal blijven ook over de uitbreiding daarvan kon nog niets naders worden medegedeeld. Tenslotte zeide prof. Schermerhorn: ..Als er geen complicaties komen, zullen wij de overeenkomst teekenen. Wij zijn gemach tigd dit te doen zonder eerst overleg te ple gen met de regeering. Mochten deze zieh wel voordoen, dan ligt het houden van rug gespraak voor de hand". De .heeren Van Poll en De Boer waren zeer gereserveerd in hun uitlatingen. Zij gaven zeker geen blijk van pessimisme over de komende gebeurtenissen, al meen den ook zij, dat er-,nog moeilijkheden zul len moeten overwonnen. De nog te benoe men leden ter aanvulling der Commissie- Generaal zullen, naar het zich laat aanzien, spoedig na hun benoeming eveneens naar Indonesië vertrekken. Vliegtuig had storing. Enkele minuten na half zeven Startte het vliegtuig, dat reeds een kwartier later te rugkeerde, omdat de z.g. koerstol (de auto matische piloot) een kleine afwijking ver- Prof. Cerbrandy zal de regeering antwoorden Naar aanleiding van het officieele protest der regeering tegen den aanval, welken de oud-minister-president, prof. Gerbrandy in zijn Donderdagavond uitgesproken ra diorede op Dr. van Mook heeft gedaan, heeft prof. Gerbrandy aan „Trouw" mede gedeeld, dat hij de regeering van repliek zal dienen in een openbare vergadering, welke waarschijnlijk op 10 Janu^-i in den Dierentuin te Den Haag gehouden zal worden. Minister Huysmans spreekt te Leuven De Nederlandsche minister van Econo mische Zaken. dr. G. H- M. Huysmans zal op 16 Januari te 20 uur in de groote aula der Leuvensche universiteit voor de stu denten der economische faculteit een le zing houden over het onderwerp: „Eenige aspecten der Belgisch-Nederlandsch- Luxemburgsche economische samenwer king". toonde. De passagiers namen opnieuw hun intrek in het restaurant, om kwart over zeven was de storing verholpen, waarna het vliegtuig om 7.25 voor den tweeden keer en ditmaal definitief koers zette naar Caïro. Prof. Rommc vertrekt naar Indonesië. Dinsdag zal prof. dr. C. P. M. Romme per Skymaster naar Indonesië vertrekken ten einde contact op te nemen met de In dische Katholieke Volkspartij. Betreffende deze reis deelde prof. Rom me aan het A.N.P. mede, dat het voorne men, zich in verbinding te stellen met de I.K.V P.. reeds vijf maanden geleden be stond. Het*zal, aldus prof. Romme, geheel van de omstandigheden afhangen, of te vens met de Indonesische Katholieke partij (Partai Katholiek Indonesia) contact zal worden opgenomen. Schipbrug bij Hedel weer buiten dienst Wegens ijsgang is de schipbrug bij Hedel weer buiten dienst gesteld. De autobusdien sten Geldermalsen—'s-Hertogenbo*;ch en Zalt- bommei's-Hertogenbosch vervallen hier door. Reizigers voor het Zuiden moeten via Nijmegen of Dordrecht reizen Men zal trach ten door het inleggen van eenige extra trei nen de verbinding via Nijmegen zooveel mogelijk te verbeteren. In Palestina is een nieuwe golf van misdaden door terroristen, door de Britsche troe- pen beantwoord met strenge controle op wapens. Bij een massa-arrestatie werden de aangehouden personen één voor één aan den lijve gevisiteerd. Het woord is aan. Voltaire Overwinnen beteekent nog niet zooveel; men moet de men- schen weten over te halen" Nieuwe kolenbon in Februari? Hoewel de kolenpositie van ons land on gunstig is, wordt er naar gestreefd, de toegezegd twaalf mud brandstoffen ten volle te verstrekken. Zeer waarschijnlijk zal de volgende maand een bon voor de nog resteerende drie eenheden worden aangewezen. Nu de mijnwerkerstaking in Amerika is geëindigd, zijn reeds enkele schepen met kolen in Nederland aangekomen. Het transport is echter door de vorstperiode vertraagd, zoodat velen nog wachten op de aflevering van het derde drietal een heden. Zoodra dit geschied is, ligt het in het voornemen, een bon voor de laatste drie eenheden bekend te maken, indien zich geen omstandigheden voordood, welke opnieuw vertraging in de aflevering zou den kunnen veroorzaken. Grootste Britsche koopvaarder in brand Zaterdagmorgen is brand uitgebroken in een van de ruimen van het vijftienduizend ton metende „Corinrhic", den grootsten Britschen koopvaarder van na den oorlog, die te Birkenhead ligt. De blusschingswerk- zaamheden namen twee dagen in beslag. De „Corinthic" is de grootste vrachtboot, welke ooit te Merseyside werd gebouwd Het schip is in Mei van het vorig jaar te water gelaten en zou omtrent Maart aan staande zijn „maiden-voyage" maken. Het werd thans te Birkenhead van zijn uitrus ting voorzien. Het behoort aan de Shaw Savill and Albion Company en zou op de dominions gaan varen. Arabische landen nemen deel aan Palestina-confej-entie Alle Londensche bladen verwachten, dat. als gevolg van de besprekingen in Londen met den hoogen commissaris voor Palestina, generaal sir Alan Cunningham, spoedig tot strenge maatregelen van Britsche zijde in Palestina zal worden overgegaan. Volgens de Daily Telegraph zou na het nemen van militaire maatregelen eventueel een ver deeling van Palestina in Arabische en Joodsche autonome staten volgen. De Jo'odsche staat zou ongeveer 40 pCt. van de oppervlakte van het land beslaan, een autonome regeering, den status van do minion, zijn eigen vlag, een minister van buitenlandsche zaken en een leger bezit ten..DR voorgestelde Britsche plan zou niet voor Maart uitgevoerd worden. De Daily Uelegraph voorziet groote moeilijkheden, daar de Arabische landen zich vierkant verzetten tegen de oprichting van ''een Joodschen staat in Palestina. Eind Januari zullen op grond van een zoo juist genomen besluit van den raad der Arabische Liga de Arabische landen afge vaardigden naar Londen zenden om 'deel te nemen aan de conferentie inzake Palestina. De raad vergaderde onder voorzitterschap van den Libaneeschen eersten minister, Riad El Solh. Dit besluit doet een vroegere beslissing van de Arabische Hooge Com missie voor Palestina te niet. Toen werd besloten, dat de Arabieren geen afgevaar digden zouden sturen, tenzij de Groot- Moefti van Jeruzalem óók geïnviteerd zou worden. De Arabische Liga heeft voorts besloten een nota aan den Britschen ambassadeur te Cairo te zenden, waarin zal worden ver- Prof. Westra tot twaalf jaar veroordeeld De Bijzondere Raad van Cassatie deed heden uitspraak in de zaak tegen prof. mr. H. Westra die wegens hulpverleening aan den vijand door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Graven- hage "was veroordeeld tot 20 jaar gevangenis straf. De raad veroordeelde prof, Westra tot 12 jaar met aftrek van voor-arrest van 7 Mei 1945 af. De raad overwoog dat prof. Westra geen figuur was van zoodanige beteekenis voor het landverraderlijk streven van de N.S.B dat hem de zwaarste straf zou moeten worden opgelegd. Mede gelet op den leeftijd van prof. Westra heeft de raad aanleiding gevonden, den duur der straf te verkorten zocht den Groot-Moefti van Jeruzalem toestemming te verlccnen naar Palestina terug te keeren. Over het ijs een snerpende tcind De gure wind heeft in het afgeloopen week- temperatuur tot 2 grader. onder nul. In Triest end de ijsoret zoo ijselijk gemaakt, dat er van stak de beruchte Bora op (Noord-Oostetijke pref nauwelijks meer sprake kon zijn Vele, anders verwoede, schaatsenliefhebbers geloof den het dan ook wel en verkozen de. attrac ties van een warme potkachel en thee-met koekjes boven de gladde, maar koude vlakte Zoo was net op de ijsbaan „Volharding" niet druk Zondag Als de vorst echter wat aanhoudt zijn er plannen voor wedstrijden op deze baan. De tennisbanen, die wat beschut ter liggen, trokken Zondag meer publiek. Wat tochten betreft, dit zal nog even moeten wachten, want de vaarten zijn nog zeer on betrouwbaar. 13 gr. C. bij Groningen. De koude luchtstrooming, welke eenige dagen geleden over Midden-Europa ontstond, nam de afgeloopen 24 uur nog belangrijk in intensiteit toe. Over Scandinavië daalde de luchtdruk slechts weinig, terwijl over de Golf van Biscaye de barometers tijdelijk sterk daalden, onder invloed van het binnendringen van een Oceaan-depressie. Over de Britsche eilanden, het Kanaal en het Noordzeegebied ontstond tengevolge van deze ontwikkeling in de luchtdrukverdeelingen een Zuid-Ooste lijke tot Oostelijke storm, waardóór de zeer koude lucht uit Duitschland in versterkte mate naar ons land werd aangevoerd. De laagste temperatuur in ons land werd vannacht bij Groningen geconstateerd. Het vroor daar dertien graden. Vorst zelfs in Z.-Italië. Ook in het buitenland kwamen zeer loge temperaturen voor. De koude drong daarbij zeifs door tot in Zutd-Italië, waar bovendien vrij veel sneeuw viel. In Brindisi daalde de In Arosa won een Zwitsersche ijshockey-ploeg met 205 van een team der Oxford- Universiteit. Een moment van gevaar voor het Oxford-doel, waaruit een van de twintig doelpunten ontstond. Overeenstemming over financieele kwesties De afgeloopen dagen zijn te Brussel de besprekingen gevoerd tusschen den Ne- derlandschen minister van Buitenlandsche Zaken, baron Van Boetzelaer van Ooster bout. hooge functionarissen van de Ne derlandsche ministeries van Buitenland sche Zaken en Financiën en den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken. Paul Henri Spaak, hoofdzakelijk betreffende economische en financieele betrekkingen tusschen België en Nederland. De Neder landsche credicten in Belgische valuta zijn uitgeput en alle betalingen zijn onlangs door Nederland opgeschort. De momenteel in Brussel plaats vindende besprekingen hebben ten doel de Nederlandsch-Belgi- sche commercicele, financieele en beta lingsovereenkomst, die op 24 Mei 1946 werd geteekend, te vernieuwen. Aan het einde der besprekingen, welke Zaterdagmiddag op het Belgische minis terie van Buitenlandsche Zaken zijn ge houden, he'eft minister Spaak tegen de journalisten een korte verklaring afgelegd. Hij deelde ftiede, dat de vertegen woordigers der beide landen van ge dachten hebben gewisseld over de houding, die zij zullen aannemen bij de behandeling van het Duitsche vraagstuk te Londen, en dat zij in dit opzicht hun politiek zullen coordi- neeren. Tevens is van de bijeenkomst der ver schillende deskundigen gebruik gemaakt eenige kwesties te bespreken, die de commercieele overeenkomst tus schen beide landen betroffen. De heer Spaak was van meening, dat op dit gebied thans vrijwel alle moeilijkheden zijn opgelost. Met betrekking tot het fi nancieele probleem verklaarde de minister dat ook hiervoor een oplossing gevonden is. De ministers van Financiën der beide landen zullen hieraan evenwel nog hun goedkeuring moeten hechten.. Ook prof. F. A. G. Keesing de adviseur van het Nederlandsche ministerie van Fi nanciën, verklaarde na afloop der onder handelingen tegenover de vertegenwoor- di|er van het ANP te Brussel, zeer vol daan te zijn over de bereikte resultaten. Wat de fisancieele kwesties betreft is men tot volkomen overeenstemming gekomen en prof. Keesing was van oordeel, dat men zonder twijfel tot een overeenkomst zal kunnen komen. Heden zullen de bespre kingen worden voortgezet. storm), waarbij hedennacht 1) graden vorst werd gemeld In Joego-Slavië. Hongarije en Roemenië wordt een vorst gemeld van 1318 graden In Tsjecho-Slowakije. Polen en Oos tenrijk daalde de temperatuur op vele plaat sen tot ongeveer 25 graden onder nul. In West Duitschland vroor het in den nachl van Zon dag op Maandag ongeveer 16 graden, in de omgeving van Berlijn ongeveer 20 graden De vorst drong verder door over Frankrijk, waar het in Parijs 6 graden onder nul werd en over Engeland tot nabij de Iersche Zee. Daar de luchtdruk aan den Zuidkant van het Scandinavisch-Russische hnogedrukeohicd over het Middcllandsche Zeegebied en het ge-» bied der Zwarte Zee verder daalde, moet voorloopig op aanhouden van de Oostelijke luchtstrooming gerekend worden. De wind /.al daarbp tijdelijk wat afnemen, doch nog steeds vrij krachtig blijven. De vorst neemt nog iets verder toe. Hongaarsche regeering bevestigt revolutionnalr complot Volgens radio Boedapest hpcft het Hon gaarsche min'sterie van Rinncnlsndsche Zaken Zaterdagavond offieircl de reeds eerder verspreide berichten over de ont dekking van een „gevaarlijk en wijdver takt anti-republikeinsrh complot" beves tigd. Doel van het complot was de omverwer ping van de Hongaarsche republiek en het herstel van het regiem van Horthy donr middel van gewapenden opstand, welke had moeten samenvallen met het terug trekken van de Sovjet-Russische troepen na de ratificatie van het vredesverdrag. De beweging stond onder leiding van een raad van zeven personen, van wie cr zes zijn gearresteerd, aldus de mededeehng- Volgens de samenzweerders zou Geza La- katos, de voormalige Hongaarsche minis ter-president. nimmer zijn van admiraal Horthy ontvangen opdracht hebben terug gegeven en aldus recht hebben op de func tie van minister-president. De raad. be staande uit zes generaals en een kolonel, had in den herfst van 1946 een zoogenaam- den ondergrondschen staf gevormd. Weerbericht VA MiOI'DENDF STRUNG F VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt. geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond: Langzaam afnemende doch tijdelijk nog krachtige Oostelijke wind. Geleidelijk wat toenemende bewolking, voorname lijk in het Zuidwesten van het land. doch nog geen sneeuw van beteekenis. Voortdurende strenge vorst. Antwerpsche staking doet zich voelen De staking in de haven van Antwerpen duurt nog onverminderd voort en niets wijst er op dat het werk binnenkort zal worden hervat. Dat de staking de activiteit in de haven sterk beïnvloedt, bewijst wel hel geslonken aantal schepen, dat thans nog de haven aandoet en daar door militairen wordt gelost. Bedroeg dit aantal in de week voor het uitbreken der staking 139, in die welke per 22 December eindigde, was tkt niet meer dan 70. Waar te nemen valt. dat vooral de Ne derlandsche en Engelsche schepen wegblij- o ven. Ook het aantal Zweedsche schepen, gers van de vakvereenigingen moeten toe- de Antwerpsche haven pleegt aan te Engelsche parlementscommissie brengt rapport uit Een Engelsche parlementaire commissie bestaande uit vjer Lahnur-, twee Conser vatieve leden en een Liberaal lid. heeft na een bezoek aan Griekenland een rapport gepubliceerd, waarin een geheel nieuwe politiek voor dit land wordt voorgesteld. Het rapport omvat de volgende advie zen* 1 Engeland moet Griekenland steunen bij het vormen van een regeering, waarin alle partijen, uitgezonderd misschien uiterst links, vertegenwoordigd zijn. 2. Deze regeering moet een algemeene politiek van clementie tegenover politieke overtreders volgen. 3. De vrede in het land en de constitu- ♦ioneele vrijheden moeten worden gewaar borgd. de bijzondere veiligheidsbesluiten afgeschaft en allen, die om politieke rede nen naar de eilanden zijp verbannen, te- rugkeeren. 4. Het houden van nieuwe verkiezingen op grond van biigewerkte kiezerslijsten. 5. Terugtrekking van de Engelsche troe pen behoudens strategische en politieke overwegingen. De eerder gekozen vertegenwoordi- doen, loopt evenwel snel terug. Naar wordt vernomen zal de Belgische transportarbei dersbeweging een voorstel indienen tot een loonsverhooging van fr. 25 per dag. Indien de havendirecteuren dit voorstel niet ac cepteeren zullen de leiders der Belgische transportarbeidersbeweging de staking als een regelmatige beschouwen, hetgeen tot gevolg zou hebben dat aan de dokwerkers van heden af een stakingstoelage wordt uitgekeerd. stemming krijgen hun werk te verrichten totdat nieuwe verkiezingen zijn gehouden 7. Leeningen moeten in de toekomst al leen aan Griekenhland worden verschaft indien de bevoegdheid van de Britsche "conomische missie aldaar wordt vergroot Volgens een raoport woedt in deelen van Macedonië en in bergachtige gebieden van Thessalië een soort miniatuur burgeroor log tusschen ongeregelde troepen der lin kerzijde en gendarmes. Rechtsgeoriënteer- de ongeregelde troepen oefenen in de dor- ««proken. pen terreur uit en persen ieder, die rijk genoeg is. geld af. tyaar aanleiding van de berichten, dat sommige linksche troepen hulp en onder steuning ontvangen van de andere zijde van de grens zegt het rapport het volgen de: „Dat is waarschijnlijk hel geval. Het zou echter onjuist zijn aan te nemen, dat het optreden van deze groepen geheel door niet-landgenooten is geïnspireerd". It^een bij het rapport bijgevoegde clau sule verklaart het conservatieve lid Vane, zonder bepaaldelijk zijn instemming met de feiten uit het rapport te willen introk ken, dat het accent anders gelegd moet worden. Het rapport is volgens hem niet eerlijk tegenover de huidige Grieksche re geering en dreigt deze te veel met West- Europeesche en te weinig met Oost-Euro- peesche maatstaven te meten. PARLEMENTAIRE COMMISSIE NAAR WEST-ÏNDIë. De parlementaire commissie voor West- Indië'zal op Woensdag 8 Januari a.s. per' KLM-toestel naar Paramaribo vertrekken. De reis loopt via Rio de Janeiro. De com missie zal op Zondag 12 Januari te Para maribo arriveeren. Te Naarden ïs op 66-jarlgett leeftijd overleden Geeriruida Poortenaar—Van Vladeracken. die groote bekendheid, ook In het buitenland had verworven als zangeres, speciaal van volks liederen. Volgens berichten, die door den Fransehen zeneralen staf zijn ontvar;geS. is een Fransch garnizoen van 500 man te Nam Dlnh (Indo- China) in ..een bijna hopeloozc pontile geraakt, doordat bruggen over de rivier waaraan Nam Dlnh gelegen Is. 9an weent/llden van de stad zijn opgeblazen. Generaal Dwfght Eisenhower, chef van den staf van hel Amerikaansche leger, heeft geruch ten. volgens welke hij zich candtdaat zou stellen presidentschap der V. S.. tegen-

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1