Haarlems Dagblad Engeland Speelt Ned-Indische regeering antwoordt op republikeinsche beschuldigingen Duitschland krijgt wellicht spoedig pers- en radiovrijheid Generaal Marshall's benoeming wekt algemeene voldoening Ons laijd op de grens tusschen dooi en vorst 6Ie Jaargang No. 18328 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N. Soendaplein 37, TeL 12230. Drukkery Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Donderdag 9 Januari 194-7 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4.Franco per post f 4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET leven is vol tegenstellingen. Terwijl een oorlogsmoede wereld worstelt met haar tallooze problemen, een deels ver woest en geheel ontwricht Europa zich moeizaam tracht te herstellen, in China burgeroorlog heerscht, in Vietnam strijd met de Franschen, in Indonesië politieke crisis, in Palestina moord en doodslag en in Griekenland eindeloos grensconflict neen, de vrede is nog niet vredig speelt Engeland cricket in Australië en doet dit met doodelijken ernst. Dat is niet over dreven. Gij meent misschien, dat die ernst zich bepaalt tot de spelers en enkele dui zenden jonge sport-maniakken. Maar zoo is het niet. Millioenen Engelschen volgen van dag tot dag in hun kranten de uitvoe rige verslagen en beschouwingen van ex perts, die hooge salarissen kosten en enor me bedragen verkabelen, den halven aard bol rond. Want „down under" speelt Engeland cricket tegen Australië. En in Australië zelf, minder beheerscht dan het moederland en veel minder doortrokken van het heilig ritueel van den Koning der Spelen, kent de geestdrift geen grenzen. Het is jammer dat er geen Testmatches kwamen, toen de havenarbeiders onze schepen beletten uit te varen. Zij zouden ze van kolen voorzien hebben en ze rustig hebben laten vertrekken, om er van af te wezen en naar Don Bradman te kunnen gaan kijken. Deze Don Bradman is hun aanvoerder en de grootste cricketer van alle tijden. Hij is een cricket-wonder. Hij prijkt aan het hoofd van alle batting-statistieken in ge wone en in Testmatches. De man is bijna veertig, maar dat remt hem niet. Niets kan hem stuiten. Bovendien heeft hij ditmaal een sterk elftal, te sterk voor de Engel schen. Na twea zware nederlagen in de Testmatches te Brisbane en Sydney ontkwa men zij in. de derde, te Melbourne, maar nauwelijks. Die derde werd „drawn" na zes dagen strijd: vol adem-benemende spanning voor den kenner en ongetwijfeld vol verveling voor den leek, als die aan wezig ware geweest. Maar in Australië schijnen geen onwetenden-van-cricket te bestaan. De Engelsche bladen zeggen, dat de totale kas-ontvangsten bij de derde Testmatch dertigduizend pond hebben be dragen, waarvan de bezoekers zoowat der tienduizend als hun aandeel krijgen. Er is dus wel eenige belangstelling. En het feest is niet uit, want nog moeten twee Test matches en verscheidene andere wedstrij den gespeeld worden, eer de Engelsche aanvoerder Hammond met de zijnen de lange thuisreis aanvaarden zal en tijdig aankomen voor het Engelsche cricketsei zoen. Dat zal dan weer opgeluisterd wor den door de komst van de Zuid-Afrikanen. Die zullen ook Testmatches tegen de Engelschen spelen, maar zoo belangrijk als onze tegenvoeters, daar „onder beneden", zijn zij niet. De emotie zal minder groot, schoon niet gering zijn. Gij, ernstige lezer, kunt dit alles vrij belachelijk vinden, maar als gij de Engel schen begrijpen wilt, die geen onbelangrijk volk zijn, moet gij dat nalaten. Want spelen behooren tot de kern van hun vorming als modern volk en de regels van spelen, vooral de ongeschreven regels, hebben hun volkskarakter in hooge mate bepaald. Cricket is het Spel, met een hoofdletter, dat daarin steeds den boventoon heeft ge voerd. Het heeft een stijl, een toon, een houding als geen ander. Het is „It" en dat beteekent eenvoudig „Het": Het Spel. Niet alle ernstige Engelschen zijn het altijd met deze vereering eens geweest. Er was de man die zei, dat de slag bij Waterloo gewonnen was op de speelvelden van Eton. Er was de Deken van St. Pauls Cathedral, die schreef dat het schoonste, dat Engeland aan de wereld geschonken had, zijn spelen waren. Maar daarentegen verklaarde de dichter Rudyard Kipling, wiens werk thans verouderd is, maar die een halve eeuw ge leden de bewonderde proleet van Britsch nationalisme en Britsche zelfverheerlijking was, de cricketers tot „flannelled fools": in flanel gekleede dwazen. Hij maakte er zich vijanden mee. En toen Lord Inver- chapel, bekend uit onze Indonesische crisis, verleden jaar tot ambassadeur te Washing ton benoemd was, zei hij in zijn eerste redevoering tot de Amerikanen, dat hun base-ball een veel aardiger spel was dan dat vervelende cricket. Een kreet van afgrijzen ging in zijn vaderland op. Hoe durfde hij base-ball met cricket te verge lijken! Het verhoudt zich, in des gezworen cricketers oog, tot the King of Games als de muziek van Ketelbey tot die van Johann Sebastian Bach, als de Bonte Dinsdag- avondtrein tot Vondel's Gijsbreght van Aemstel. Lord Inverchapel zal verstandig handelen door voorloopig maar niet thuis te komen. Er zijn ook Engelsche schooljongens, maar niet heel veel, die niet van cricket houden. Het behoort tot hun lesrooster en hun schoolopvoeding, hetgeen een zekeren dwang meebrengt, die kwellend is als men er geen aanleg voor heeft of heelemaal niet van sport houdt. Cricket is een moeilijk spel, er is vrijwat aanleg voor noodig en sommige jongens, ook Engelsche jongens, geven nu eenmaal niet om sport. Dat is treurig. Het belet evenwel niet dat ook thans, in deze door strijd en conflict verscheurde, deels verwoeste wereld, Engeland speelt speelt met grooten ernst, alsof zijn leven ervan afhangt. In zekeren zin doet het dat ook. Zijn leven hangt niet af van de over winning, maar van de toewijding aan zijn Spel, van zijn wereldsch geloof m cricket, dat het sterk gemaakt heelt en sterk zal doen blijven. Are we downhearted? No! Wel is ditmaal iets ergs gebeurd. Som mige Engelsche sportjournalisten en zelfs eenige spelers zijn gaan nakaarten over beslissingen van de Australische scheids rechters (de umpires, zegt men bij cricket) in Engelands nadeel. Bij andere spelen is dat, schoon verkeerd, denkbaar. Bij Het Spel is het ondenkbaar. „Het is immer des cricketers trots geweest, dat de beslissing van den umpire onaanvechtbaar is en dat zelfs de onvriendelijkste beslissingen met een glimlach aanvaard worden", vermaant de Manchester Guardian in een „leader". ,A.lleen de umpire is in een positie, die tot juist oordeelen in staat stelt. Als hij zich vergist, omdat hij menschelijk is, moet zijn dwSüng opgewekt aanvaard worden en geen aanleiding zijn tot leelijke gedachten of onsportieve gevoelens". Op menige trouwe Engelsche kaak zal bij de lezing van dit ernstig vermaan een schaamteblos gerezen zijn. En als in een zucht zal het fatale, vernietigende woord zijn gefluisterd: It is not cricket. R. P. Sjarifoeddin en Soedirman bepleitten éénhoofdige leiding Aneta meldt uit Batavia: Een officieel communiqué van de Nederlandsch-Indische regeering wijst de republikeinsche beschul digingen van schending van den wapen stilstand door maatregelen van militaire zijde en van de züde der Nederlandsch-In dische regeering categorisch van de hand. Het officieele communiqué van de Ne derlandsch-Indische regeering verklaart verder „dat op een geheele reeks inciden ten, die zich vrijwel op alle plaatsen voor deden, slecht door locale afweer gerea geerd is. Ook bij de bepaling van de de marcatielijnen zijn de onderhandelingen, ondanks de telkens van Indonesische zjjde opgeworpen moeilijkheden, met groot ge duld voortgezet, ten einde een vreedzame afbakening van de bezette gebieden te verkrijgen. De maatregelen, gedurende de laatste drie weken getroffen, vonden alle hun oorzaak in toenemende bedreiging of agressie, vooral na de rede van Soedirman van 26-12-'46. Daarbij werd in een aantal gevallen de bereikte overeenkomst door Indonesische bevelhebbers eenzijdig opge zegd en op verschillende plaatsen aanval len ingezet, welke duidelijk een gecoördi neerd karakter droegen. Ook waar mili taire maatregelen onvermijdelijk waren, is men er steeds van uitgegaan, dat het Indo nesische bestuur zou hersteld worden, zoodra de bedreiging had opgehouden en de mistoestanden zouden beëindigd zijn. De met de feiten strijdige voorstelling uit Djogja wijst op een ernstig gebrek aan juiste inlichtingen en daarom overweegt de regeering een duidelijk overzicht van de feiten te publiceeren, waarbij zij een verificatie van de feiten door alle partijen, alsmede voor de pers, zal bevorderen. Tegen een algemeene of plaatselijke-veri ficatie bestaat geen enkel bezwaar, daar hierdoor de juistheid van het bovenstaan de slechts bevestigd kan worden. Tot zoover het communiqué. De gewraak te republikeinsche beschuldigingen waren vervat in recente redevoeringen van Sjarifoeddin, den republikeinschen minis ter van Defensie en Soedirman, de opper bevelhebber van de TRI, die wij gisteren reeds in het kort weergaven. Hieronder ^olgt een uitvoeriger weergave dezer redevoeringen, zooals deze door Aneta werd gepubliceerd. Sjarifoeddin verklaarde dat, na het sluiten van het bestand, waarmede de re publiek accoord ging, de Indonesische strijdkrachten dagelijks geprovoceerd werden, hetgeen volgens spreker bewezen is.^Na het bestand maakten de Nederlan ders propaganda door de Indonesiërs ervan te beschuldigen, dat deze de bepalingen van het bestand overtreden. Zij zeggen, al dus Sjarifoeddin, dat bij ons geen disci pline heerscht en dat wij de regels van het bestand niet eerbiedigen. Over den toe stand op Sumatra zeide Sjarifoeddin, dat de Indonesiërs te Medan het bestand niet geschonden hebben. Dit blijkt uit een zoo juist uit Medan ontvangen telegram, waar in wordt medegedeeld, dat de Indone siërs tot het laatst toe het bestand ge ëerbiedigd hebben. Ook te Padang en Pa- lembang ligt de schuld bij de Nederlanders, die de demarcatielijn hebben geschonden. Te Padang bestond niet alleen een mee- ningsverschil over de sterkte van de repu blikeinsche politie, doch ook een ander betreffende de politieke gevangenen, deze zouden worden vrijgelaten, doch dit is niet geschied. Te Palembang kon de repu bliek niet toestaan, dat de kust als Neder- landsch gebied beschouwd wordt en dat de republikeinsche schepen door de Neder landers onderzocht zouden worden. Dezen dag, waarop voor de eerste maal zeven vlaggen van zeven strijdorganisaties naast het roodwit wapperden, wilde Sjarifoeddin zien als symbool voor de eenheid. Hij drong krachtig aan op de invoering van een eenhoofdige leiding, zoowel in militairen als in politieken zin. „Vecht door". Soedirman zeide, dat, hoewel sinds de proclamatie van de Indonesische onafhan kelijkheid alles in het teeken van den strijd stond, bij het Indonesische volk sedert maanden de angst bestaat, dat het den vrede moet ontberen. Het mint rechtvaar digheid en wenscht welvaart. Indien wij daarvoor echter moeten vechten, dan is een groep daarvoor aansprakelijk, t.w. de kapitalistische en imperialistische Neder landers, die ter bereiking van hun doel einden de kracht van een leger gebruiken. Van Indonesische zijde is alles gedaan om de geschillen op vredelievende wijze op te lossen, doch agressie van het Nederland- sche leger heeft de vruchten van de be sprekingen teniet gedaan. De regeering en het volk van Indonesië hebben geduld ge noeg getoond, doch ook dit heeft grenzen. Het is niet genoeg, dat wij ons volk vra gen te beslissen, of het voor of tegen Linggadjati is en het is niet voldoende, dat wij mondeling of schriftelijk protes ten laten hooren. Wij moeten een realiteit met een realiteit beantwoorden en duide lijk ons standpunt kenbaar maken. Soe dirman bepleitte een eenhoofdige leiding en besloot zijn rede met de opwekking: „Gaat door met vechten onder een een hoofdige leiding. Doet niets op eigen ini tiatief. Is men eenmaal met vechten be gonnen, dan vechte men door". Communiqué van den L.V.D. Naar aanleiding van de redevoeringen, die door Sjarifoeddin en Soedirman te Djogja zijn gehouden, seint het AFP dat generaal Soedirman aan het thema van zijn rede van 26 December j.l. heeft vast gehouden, zij het dan in meer gematigde termen. Een communiqué van den Neder- landschen Legervoorlichtingsdienst, dat o.a. de beschuldiging van Sjarifoeddin beantwoordt, dat het vooral de Ne derlanders zijn, die de voorwaarden van het bestand van 14-10-'46 schen den, deelt mede, dat tusschen 1-11 en 30-12-'46 de republikeinen zich 350 maal schuldig hebben gemaakt aan schending van het bestand, waarbij 60 Nederlanders zijn gedood en -vele honderden gewond. Het communiqué voegt er aan toe, dat gene raal Soedirman nooit de order tot het staken van het vuren heeft gegeven, zoo als op 14 October werd beslist. Ook Hatta. Ook Mohammed Hatta vice-president van de Indonesische republiek, heeft te Djocjakarta een rede gehouden en daarin o.m. gezegd, dat een belangrijk ding is bereikt, n.L de eenheid van het Laskar Rakjat (volksleger) met het volk, waar door het Indonesische volk een besef van kracht gekregen heeft. „Daarvan moeten wij doordrongen zijn", aldus Hatta, „even als in hoeverre de Nederlanders ons willen overweldigen. De Nederlanders treden agressief op te Buitenzorg, Medan en Pa dang, terwijl Cheribon zelfs gebombar deerd is. Kruis en Helfrich hebben in Ne derland een beweging opgezet om de eigen regeer ing te saboteeren". Hatta vroeg zich af, of de Nederlanders oorlog durfden voeren en een poging zou den durven ondernememn om de Indone siërs te doen buigen. „Het is mogelijk, maar dan zijn zij niet meer een gerespec teerd ras, doch een volk, dat wij min achten". „Indien de vrijheid der Indone siërs erkend wordt", zoo besloot Hatta, „dan waarborgt Indonesië de welvaart van Nederland, doch als men vasthoudt aan koloniale aspiraties, gaan de Nederlanders hun eigen ondergang tegemoetf'. H.M. de Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan de school van de vereeniging Tot Heil des Volks" in de Willemstraat te Amsterdam Het woord is aan. Wordsworth: Het is een vreugde, het beste wat wij kunnen van de mensch- hcid te denken. In Hamburg zijn reeds 17 mensehen doodgevroren Te Hamburg zijn reeds 17 mensehen dood gevroren, terwijl er 41 ernstige gevallen wer den geconstateerd, waarin lichaamsdeelen waren bevroren, meldt Reuter Dit werd gisteravond bekend gemaakt door den voor zitter van de brandstoffencommissie van den Hamburgschen gemeenteraad. Dahrendorf. De Britsche autoriteiten voeren thans be sprekingen met Nederland voor den om-lag van Roerkolen in Rotterdam, opdat de mo gelijkheid geschapen wordt in den dringenden kolennood van Noord-Du tsch'ar.d te voor zien door levering over den zeeweg. Tran sport van kolen via Rotterdam was reeds toe gestaan. doch de omslag is noodig daar kust vaarders door den lagen waters'and van den Rijn de Duitsche kolenhavens niet kunnen bereiken. In Soesfdijk heerscht reeds een zekere spanning Koninklijke baby wordt tegen half Februari verwacht Nu het tijdstip meeT en meer nadert, waar op de geboorte van een Oranjetelg verwacht wordt, begint er in Soestdijk en Baarn reeds een zekere spanning te heerschen De beide het dichtst bij het Prinselijk paleis gelegen hotels, bekend geworden in de spannende dagen voor de geboorte van prinses Beatrix en prinses Irene, zijn reeds vrij'wel volge boekt. P.T.T.-monteurs zijn bezig met het plaatsen van de telextoestellen en het aan-: leggen van extra telefoonleidingen. Boer Haarman mag zich, sinds bekend is. dat op zijn terrein de batterij, welke met 101 of 51 schoten zal verkondigen of er een prinsje aan wel een prinsesje geboren is, ge plaatst zal worden, in een bijzondere belang stelling verheugen. Inmiddels werkt het Oranje-comité Baarn-Soest aan de organisatie van den Oranjetocht en groeit de hoeveelhéid baby-kleertjes, welke aan Prinses Juliana wordt aangeboden, om te verdeelen onder andere gelukkige jonge moeders, gestadig aan tot een geweldigen berg. Een verslaggever van het A.N.P. vond in al deze verheugende voorteekenen aanleiding een bezoek te brengen aan den man. die wat betreft de geboorte van een nieuw Oranje telgje genoemd mag worden als te zijn ..het beste geïnformeerd". namelijk dr J. de Groot, behandelend geneesheer van Prinses Juliana. Dr. De Groot is een zwijgzaam man, doch het weinige, dat hij kon mededeelen, was zeer verheugend. Hij zeide „Alles is zoo 'goed dat ik u niets kan vertellen Ik verwacht de ge boorte van de koninklijke baby tegen half Februari, doch zal mij reeds in de eerste week vart Februari naar Soestdijk begeven." Officieel wordt medegedeeld, dat- gene raal Lucius Clay, waarnemend militair gouverneur der Amerikaansche bezettings zone van Duitschland. en generaal Sir Brian Robertson, zijn Britsche collega, op 23 Januari te Minden in de Britsche zóne een bijeenkomst zullen houden met de pre miers der Duitsche staten in de beide zones. Het voornaamste doel der bijeenkomst is de Duitsche premiers grondig op de hoogte te stellen van de bevoegdheden der bizónale bureaux, welke gevormd zijn om de economische fusie ten uitvoer te bren gen. In een persconferentie verklaarde gene raal Clay, dat het groote probleem is het verkrijgen van meer arbeidskrachten uit de andere Duitsche staten voor de Ruhr- mijnen ter verhooging van de steenkool productie, waarvan het succes der fusie grootendeels afhangt. Chineesche communisten hopen op wijziging van de Amerikaansche politiek De Amerikaansche Senaatscommissie voor buitenlandsche aangelegenheden heeft gisteren met algemeene stemmen de benoeming van generaal Marshall tot op volger van Byrnes goedgekeurd. In Washington is een algemeene voldoe ning merkbaar over de benoeming van Marshall. De Chineesche minister van Voorlichting heeft verklaard, dat de politiek der Chi neesche regeering tegenover de Chinee sche communisten door het vertrek van generaal Marshall uit China geen wijziging zal ondergaan. Een communistische woordvoerder sprak de hoop uit, dat de Amerikaansche politiek ten opzichte van China zou veranderen. „Generaal Marshall zelf heeft meer begrip van China dan wie ook te Washington", verklaarde hU. Reuter meldt uit Moskou, dat de benoe ming van Marshall daar met groote vol doening is ontvangen. De Russische pers heeft nog geen commentaar gegeven, doch de algemeene verwachting is, dat de nieuwe minister zal worden gewaardeerd en gerespecteerd. Candidaat voor 't presidentschap? De theorie, dat generaal Marshall wordt beschouwd als een belangrijk candidaat voor de presidentsverkiezingen van 1948 wint veld bij politieke waarnemers in Washington. Zij wijzen er op, dat de bin- De vorst heeft zeer veel ijsgang veroorzaakt in het Noordzeekanaal en in de sluizen te IJmuiden, nenlandsche politieke toestand den ge- dachtengang van president Truman meer beïnvloedt dan internationale aangelegen heden. „Marshall, die als minister van Buitenlandsche Zaken president zou wor den als er iets met Truman zou gebeuren krijgt thans de kans om vóór de presi dentsverkiezingen een goede reputatie als burger en vredestichter op te bouwen. Dit is uit politiek oogpunt van belang in ver band met het traditioneele bezwaar van de Amerikanen om een generaal als pre sident te kiezen". De verrassing van het publiek over het plotseling aftreden van Byrnes schijnt in hoofdzaak te zijn ver oorzaakt door het ontbreken van een psy chologische voorbereiding. Het nieuws is onmiddellijk bekend gemaakt uit vrees voor ontijdige publicatie door de pers. Twee ontvluchte S.S.-ers in Velsen gepakt In den nacht van Woensdag op Donderdag signaleerde een agent van de Velser politie twee mannen, die zich op een verdachte wijze ophielden bij het pontveer Toen de pont op een gegeven oogenblik aan den Zuidelijken oever was gemeerd, verdwenen de twee man nen naar den Stationsweg, maar later keer den zij langs den Kanaaldijk weer terug. De agent vond de houding van het tweetal van dien aard. dat hij assistentie vroeg. Toen de mannen gearresteerd en naar het politie bureau Veisen-Noord waren overgebracht, bleek, dat zij twee S S.'ers waren, ontvlucht tijdens een transport van Limburg naar Den Helder. Ze waren in het bezit van spoor kaartjes van Beverwijk naar Den Haag De Duitsche kwestie in den ministerraad Naar A.N.P- verneemt heeft de minister raad gisteren van half 10 tot half 2 verga derd om de vaststelling van het Nederland- sche standpunt inzake het Duitsche vraag stuk waartoe zooals bekend ons land namens de groote vier werd uitgenoodigd voor te bereiden. Daartoe heeft de mi nisterraad in deze speciale zitting aan eeni ge zijner adviseurs, die zich met de bestu deering van dit vraagstuk reeds geruimen tijd bezig houden, gelegenheid gegeven hun inzichten kenbaar te maken. De Tweede Divisie gaat dit voorjaar naar Indië (Van onzen parlementairen redacteur). Naar wij vernemen valt te verwachten, dat omstreeks Maart of April de Tweede Divisie naar Indië zal vertrekken Deze divisie be staat uit de lichting 1946 aangevuld met een gedeelte van de lichting 1945 Voordien zul len reeds eenige kleine onderdeelen der divisie voor de uitvoering van voorbereidende werkzaamheden, zooals kwartiermaken, naar Indië scheep gaan. Generaal George C. Marshall, stafchef van het Amerikaansche leger, die benoemd is lot Minister van Buitenlandsche Zaken der Vereenigde Staten en als zoodanig Byrnes opvolgt, die om gezondheidsredenen ontslag moest nemen. Russische maarschalken naar Londen Op uitnoodiging van Montgomery Het hoofd van den Sovjet-Russischen gene- ralen staf, maarschalk Alexander Wasiljefsky heeft, met verlof van de Sovjet-regeering. een uitnoodiigng van veldmaarschalk Mont gomery om in de lente naar Londen te komen, aanvaard, aldus verklaarde Montgomery tij dens een cocktail-party ten huize van den Britschen ambassadeur te Moskou. ..Maarschalk Waslljefsky's eerste reactie was het vragen aan zijn regeering" en deze keurde het plan goed", zeide Montgomery. Hij voegde er aan toe. dat hij den Sovjet-maar- schalk zeer gaarne de Britsche militaire scho len zal laten zien. Montgomery zeide vervolgens dat hij maar schalk Wasiljefsky verzocht had andere maarschalken voor een bezoek aan Londen uit te noodigen. Montgomery heeft van de maarschalken Konjef. Sokolofsky en Rybalko reeds ten antwoord gekregen, dat zij met zijn voorstel accoord gaan. Veldmaarschalk Montgomery heeft gisteren met maarschalk Pawe! Rybalko. commandant der Sovjet-tankstrijdkrachten, tanks geïn specteerd en ideeën omtrent hun strategische toepassing uitgewisseld De opleidingsmetho den der Sovjets droegen de goedkeuring van den veldmaarschalk weg en hij verklaarde: ..De opleiding is buitengewoon practisch en maakt grooten indruk op mij De commissie-generaal Clay sprak de suggestie, dat zijn benne ming tot militair-gouverneur in plaats van generaal McNarncy een wijziging in poli tiek beteekent. tegen. Hij voorspelde natio nalisatie der Duitsche omroepbedrijven en sprak de hoop uit, dat binnen een paar maanden volledige vrijheid zal worden ge geven aan de Duitsche radio en pers. De eerste ministers van de drie Duitsche staten in de Amerikaansche zóne hebben tegenover lt.-generaal Clay hun ernstige bezorgdheid uitgesproken over de aanwe zigheid van voormalige SS-lieden en an dere actieve nazi's in kampen voor krijgs gevangenen en interneeringskampen voor nazistische burgers in Duitschland en het buitenland, waar zy invloedrijke posities zouden bekleeden. Financieele regeling voor particulieren woningbouw Naar het A-N.P. verneemt is bij de re geering in voorbereiding een regeling, waarbij het onrendabele deel van de tegen woordige zeer hooge bouwkosten van den particulieren woningbouw zal worden op gevangen. Waarschijnlijk zal dit geschie den door een rentevergoeding, welke het rijk aan de betrokkenen zal verleenen, J nadat deze gelden door de particuliere ka- pitaalmarkt gefourneerd zuilen zijn. Prof. ir. H. T. Zwiers genoemd als minister van wederopbouw (Van onzen parlementairen redacteur). Ten aanzien van de voorziening in de vacature-dr. ir. Ringers kunnen wij mede deelen, dat de minister-president op dit oogenblik nog geen definitieve keuze ge daan schijnt te hebben. Naar aanleiding van het feit, dat hier en daar thans de naam van prof. ir. H. T. Zwiers te Haarlem wordt genoemd, zij ver meld dat deze destijds lid is geweest van het College van Commissarissen van den Wederopbouw. Hij is echter afgetreden, omdat hij de eenige was van de „architec tonische richting". De overige leden waren allen waterstaatsdeskundigen. Dit gaf toen aanleiding tot zekere wrijving. Mocht prof. Zwiers. die tot geen van beide regeeringspartijen behoort, straks in derdaad de uitverkorene blijken te zijn om als minister voor den Wederopbouw op te treden, dan zou men daarin dus wel eenige critiek kunnen zien op het tot dusverre ten aanzien van Wederopbouwaangelegen- heden gevoerde beleid, aangezien men dan immers iemand tot minister zou benoemen, die juist omdat hij zich met het onder dr. ir. Ringers gevoerde beleid niet kon ver eenigen. uit het College van Commissaris sen voor den Wederopbouw was getreden. Weerbericht OM HET VRIESPUNT Verwacht in#r, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdag avond: Aanvankelijk afnemende, later weer lots toenemende wind tusschen Zuidwest en Zuidoost. Plaatselijk nevel of mist. ove rigens wisselend bewolkt en hier en daar eenlsro neerslag. Vannacht op de meeste plaatsen weer opvriezend. Morgen over dag In het Noordoosten vnn het land temperatuur om het vriespunt. In het overige gedeelte enkele graden boven het vriespunt. Waarschuwing voor liet verkeer: Hedennacht op vele plaatsen bij op vriezend weer opnieuw glndi" De dooigreos is' onder Invloed van de oceaan-activiteit tot over onze omgeving door gedrongen In het midden en Zuiden van on« land werden vanmorgen temperaturen boven het vriespunt gemeld In het Noorden daaren- te Batavia gearriveerd I te8enhel °08-5 4 6 g"den Iteed°°i' i r De Commissie-Generaal is derdagochtend om fl uur plaatselijken tijd te Batavia aangekomen. Óp het vliegveld waren ter verwelkoming o.m. aanwezig dr. Van Mook, de wnd. directeur van het kabmet van den Luit.-gouv.-gen. dr. P. J. Koets, de adviseur in algemeenen dienst mr. K. L. J Enthoven, de heer Ch. O. van der Plas, vice-admiraal A. S. Pinke, de directeur van het Departement van Bin- nenlandsch Bestuur, dr. W. Hoven, de di recteur van het Departement van Econo mische Zaken. mr. J. H. van Hoogstraten, de president van Oost-Indonesië. Tjokorde Gde Rake Soekawati. en de kabinetsfor mateur van Oost-Indonesië, D. M. Nadja- moeddïn. Van Indonesische zijde was o.m, aanwezig de secretaris van de republi keinsche delegatie, mr. Ali Boedihardjo. De Commissie-Generaal had geen verkla ring af te leggen, grens verplaatst zich nog langzaam verder in I Oostelijke richting en zal ongeveer bij onze heden, Don- OostRiens tot staan komen, zoodat de tem peratuurstijging ook tot Friesland en Gro ningen zal doordringen In Duitschland. Scan dinavië. Polen en den Balkan blijft de vorst periode aanhouden. De koude lucht blijft dus vlak bij onze grens aanwezig Bij dergelijke situaties Is het onmogelijk te zeggen of de dooi in ons land definitief doorzet Immers het even terugtrekken van dc depressie-acti viteit doet in het Ooster van het 'and de vorsi weer terugkeeren Bovendien zal de lucht geleidelijk breken waardoor het van nacht op vele plaatsen weer zal opvriezen. De gladheid van de wegen kan daardoor tijdelijk weer toenemen Vanmorgen om 7 uur werden de volgende temperaturen waargenomen De Bilt 2 gr.; vliegveld Schiphol +3 gi Vlisslngen +3 gr. vliegveld Gilze-Rijen gt vliegveld Eind hoven 3 gr vliegveld Beek *3 gr.; Den Helder +1 gr.: vliegveld Twente —I gr.: vlieg veld Eelde -6 gr.; Parijs -t 3 gr.; Londen +5 gr.; Kopenhagen gr.; Berlijn —12 gr.; München —9 gr.; Praag —11 gr.; Bern :-l gr.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1