C Laski pleit voor economische hulp aan Rusland De nieuwe bonnen Ex-wethouder die Haarlemmers liet spitten voor het Tribunaal Pamidla en de Meesterdief J Langendijk leverde een unieke prestatie Wereldnieuws Donderdag 9 Januari 1947 Sovjet-Unie is dictatuur met ver doorgedreven sociale democratie Professor Harold Laski, ex-voorzitter van de Britsche Labour-party, heelt in Brussel een lezing gehouden waarbij de ministers Spaak, Vos en Troclet en talrijke parlementsleden', hooge ambtenaren en bestuurders uit de vakvereenigingswereld tegenwoordig waren. Professor Laski begon zijn referaat met te wyzen op de Britsche vriendschap voor het Belgische volk en de beteekenis die Groot-Brittannië hecht aan de Belgische vrijheid, symbool van democratie voor ge heel Europa, dat, evenals de rest van de wereld, ten prooi is aan een groote revo lutie, niet minder ingrijpend dan de Fransche van 1789 of de Hei-vorming in de 16de eeuw. „De leidende stand", aldus Laski, „die gedurende drie eeuwen heeft geheerscht, hééft zijn zelfvertrouwen verloren. De ze denverwildering en het moreel nihilisme ondermijnen de basis van de beschaving. Hitler was slechts de aanleiding tot -een oorlog: de werkelijke ocyzaak is niets an ders dan het feit, dat wij de revolution- naire fase zijn ingetreden". Sprekend over Rusland wees Laski er op, dat de vrede niet kan gegrondvest worden zonder de medewerking en de vriendschap van dit land, dat echter met wantrouwen is bezield, waarvoor Laski een verklaring in de geschiedenis vond. „Maar Rusland is een dictatoriale staat", zeide spreker met nadruk „de Russen heb ben geen burgerlijke vrijheden, zjj hebben geen vrije pers. de vrijheid van critiek is onbekend. Aan den anderen kant hebben zij een ver doorgedreven sociale democra tie. Daar alleen staan de loopbanen open voor menschen met talent en de suc cessen zijn opvallend". Spreker huldigde het opvoedingssysteem en de hervorming van het strafrecht in de Sovjet-Unie, „Rusland is beducht voor dei\ oorlog. Het heeft er al te zeer onder geleden. De eerste positieve daad tot het vestigen van den vrede zou moeten bestaan in het ver- leenen van alle mogelijke hulp om de le vensvoorwaarden van het Russische volk te verbeteren. Bij Ruwe Handen Ruwe huid, Ruwe lippen PUROL 30 ei. jfiivtotiAV mei meer crème -karakter, daarom geliefd door de vrouw. Doos 40 ct. De volgende bonnen zijn geldig van 5 tot en met 18 Januari: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 701 (strook no. 2) 55-4 Algemeen 100 gr. bloem of kinder meel (niet uit rijst bereid) 55-5 Algemeen 1 kg appels of peren 55-6 Algemeen 50 gr. cacao 55-7 Algemeen 125 gr. koffie 55-8 Algemeen 50 gr. thee 55-9 Algemeen 225 gram huishoudzeep of 90 gr. toiletzeep Bonkaarten Kd, Kc 702 (strook no. 2) 56-5 Algemeen 1 kg appels of peren 56-6 Algemeen 50 gr. cacao 56-2d Reserve 225 gr. huishoudzeep of 90 gr. toiletzeep 56-2e Reserve 450 gr. huishoudzeep of 180 gr. toiletzeep 56-3d Reserve 100 gr. bloem of kinder meel (niet uit rijst bereid) Tabakskaarten T 66 2 rante. tabaksartikelen Op deze bonnen kan met ingang van morgen worden gekocht. De bonnen voor appels of peren blijven geldig tot en met 1 Februari a.s. Het kan voorkomen, dat hier en daar enkele winkeliers nog niet voldoende bevoorraad zijn met zeep. Ver wacht mag echter worden, dat de afleve ring op de nieuwe bonnen in de meeste ge vallen binnen weinige dagen kan gescliie- den. De Koningin maakte een tocht met een ijszeiijacht Met een vaart van 80 km per uur over de Gouwzee De Koningin heeft gisteren op de Gouwzee een tocht gemaakt met een ijs- zeiljacht. Om kwart voor tien vertrok Hare Majesteit per auto van het paleis op den Dam en een half uur later werd Zij in Monnikendam begroet door den burgemeester, den heer W. N. Kelder. Na gestaard door honderden Monnikendam mers. die op het bericht van de komst der Vorstin waren toegestroomd, stapte de Koningin aan boord van het negen meter lange ijszeiijacht „Poolvos", dat toebehoort aan den heer Van Goor te Monnikendam en dat als een der snelste jachten van Nederland wordt beschouwd. Ondanks den tegenwind op de heenreis werd een snel heid bereikt van meer dan vijftig kilo meter per uur. Wim van Goor. de oudste zoon van den eigenaar hanteerde het roer. In een tweede ifszeilboot volgden op korten afstand eenige leden van de hofhouding en burgemeester Kelder. Nabij Marken keer de de „Poolvos" en daarna ging het voor den wind, waarbij een snelheid van tachtig kilometer per uur werd bereikt, weer in de richting van Monnikendam. De tocht had precies dertig minuten geduurd. De Koningin vWklaarde bijzonder genoten te hebben. Hare Majesteit bedankte Wim van Goor hartelijk en aanvaardde vervolgens den terugtocht naar Amsterdam. Financieel accoord met België Woensdag onderteekend Woensdagmiddag had op het ministerie van Buitenlandsche Zaken en biiltenland- achen handel te Brussel de ondertcekening plaats van het Belgisch-Nederlandsch fi nancieel accoord. De Nederlandsche ambassadeur, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten. trad op als vertegenwoordiger van den Neder- landschen slaat en van Belgische zijde was minister Paul Henri Spaak de ondertee kenaar. Deze nieuwe overeenkomst 2al Neder land in staat stellen zijn aankoop-program ma van Belgische goederen.tot 1 Sept. 1947 ie verwezenlijken en tevens eenige finan- cieele verplichtingen te voldoen. Aan den anderen kant stelt Nederland tot de beschikking van België de betalings middelen, benoodigd tot het uitrusten van ichepen, alsmede vreemde deviezen. De Vereenigde Staten hebben millioenen geleend aan Groot-Brittannië. „Ik zou wil len" riep spreker uit, „dat Europa, en, zoo mogelijk de Vereenigde Staten, millioenen zouden leenen aan de Sovjet-Unie om haar in de gelegenheid te stellen haar volk op nieuw er bovenop te helpen en dat zij haar de overtuiging zouden bijbrengen dat thans een werkelijke vrede wordt op gebouwd" Tenslotte verklaarde prof. Laski dat men veel geduld met Rusland zal moeten hebben en dat de vrede niet zonder de Sovjet-Unie, maar evenmin zonder een groot Frankrijk tot stand zal kunnen ko men. Parlementaire commissie naar West-lndië vertrokken De parlementaire commissie voor West- Indiè is gistermiddag van Schiphol per Sky- master naar Rio de Janeiro vertrokken. Van daar zal zij- naar Paramaribo doorreizen. De parlementaire commissie bestaat uit de hee- ren mr. G. C. D. J. Kropman, voorzitter; dr. S. E. B Bierema. mr. H. J W. A. Meyerink, prof. dr. J. de Zwaan, prof. dr. J. H. A. Loge- mann en G. Wagenaar, benevens mr. M F. F. A. de Nerée tot Babberich als secretaris. Voor net vertrek verklaarde prof. Logemann, dat de reis naar de West slechts ten deele vergeleken kon worden met die van de parle mentaire commissie-Van Poll naar Indonesië. „De commissie-Van Poll vertrok met een be paalde taak, terwijl wij ons in den breede op de hoogte gaan stellen Er zijn in de Kamer eigenlijk geen menschen, die ten aanzien van de West volledig op de hoogte zijn en nu wij voor zulke belangrijke beslissingen staan, willen wij in het parlement ook met kennis van zaken kunnen spreken". Het wetsontwerp tot stichting van een „Welvaartsfonds Suriname" zal volgens prof. Logemann door de Kamer ongetwijfeld wor den aangenomen. Er is in beginsel reeds een bedrag van 40 millioen ter beschikking ge stéld voor welvaartszorg, die ditmaal een ander karakter zal dragen dan de tot dusver gebruikelijke, incidenteele hulp ter aanvul ling van het budget. Dit bedrag moet ver deeld worden over vijf jaar, ingaande 1 Jan 1947. Er zal een bureau worden gesticht ter uitvoering van een plan, dat voornamelijk gebaseerd zal zijn op het welvaartsplan, dat gouverneur Brons reeds heeft opgesteld. Prof. Logemann achtte het zeer wel mogelijk, dat dtt bureau nog in den loop van dit jaar zal zijn gevormd. Mr. J. j. Belinfante overleden Gistermorgen is te Amsterdam, waar hij sedert het midden van den oorlog woonachtig was, op 72-jarigen leeftijd plotseling overleden mr. Johan Jakob Belinfante. Mr. Belinfante, die uit een Portugeesch- Joodsch geslacht stamde, hetwelk in de 17e eeuw naar ons land kwam en uit welke begaafde familie vele juristen, lite ratoren en ook uitgevers zijn voortgeko men, werd te 's-Gravenhage geboren. Hy" bezocht het gymnasium en studeerde rech ten en philosophie te Leiden, waar hij in Juli 1898 tot doctor in' de rechtsweten schappen promoveerde. Hij vestigde zich als advocaat en procureur in de residentie, terwijl hij tegelijkertijd de hoofdredactie voerde van het „Familieblad". Van 1900 tot 1935 was hij verbonden aan het Neder landsche Correspondentiebureau voor Dag bladen Belinfante en Vaz Dias, aanvanke lijk als redacteur, sedert 1903 als direc teur van het persbureau, dat eenige ge slachten tevoren door de familie Belin fante was gesticht. Nadat in 1935 het correspondentiebureau was opgegaan in het A.N.P. vervulde mr. Belinfante de functie van mede-directeur van het A.N.P., totdat hij, een maand voor het bereiken van den pensioengerechtig den leeftijd, door Duitschers uit zijn functie werd gestooten. De Nederlandsche journalistiek bezat in hem een harer belangrijke figuren. Dit niet alleen om zijn arbeid en be gaafdheid, maar ook om zijn veel omvat tende kennis en diep inzicht. De uitge breide verslagen, die hij maakte van de Tweede Kamervergaderingen en van groo te internationale Haagsche conferenties muntten uit door volledigheid, scherpte van formuleering en voortreffelijk bondige samenvatting. De artikelen, die hij schreef in talrijke dag-, week- en maandbladen werden gekenmerkt door dezelfde eigen schappen. PrHsaanduidingsvoorschrift is thans verscherpt Eenige dagen geleden is een bepaling in werking getreden, volgens welke niet-geprijs- de artikelen, die voor het publiek van den. openbaren weg af zichtbaar zijn, onmiddel lijk in beslag kunnen worden genomen. Voor lederwaren, textiel, voedings- en genotmid delen geldt deze bepaling eveneens, wanneer de artikelen in den winkel zichtbaar zijn op- De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 19 00 Nieuws. 19.25 Weekoverzicht. 19.45 Regee- ringsvoorlichtlngsdienst. 20.00 Nieuws. 20.08 Ge- variëerd programma. 21.30 Platen op verzoek. 22.00 Nieuws en Actualiteiten. 22.30 Hobo-kwar tet van Mozart. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Pianowerken van Bach. 23.30 Engelsehe muziek. HILVERSUM II. 415.5 M. en 218 M. 19.00 En nu naar bed, 19.15 Vraaggesprek. 19.30 Radio Volksinuzieksciiool- 20.00 Nieuws en Echo van den dag. 20.15 Symphonieconcert Dvorak. Pierné, Berlioz. 21.15 Beroemde vrouwenfiguren 21.45 Musette-orkest. 22.45 Lezingen „Nederland ln de wereld". 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. Het Grieksche schip „Varvassi", dat 300 ton meet, liep hij het eiland Wight op de beruchte rotsen bij „Needies Bridge", waar verscheidene obstakels onder den water spiegel liggen. Tot nu toe is het niet mogelijk geweest het vaartuig vlot te sleepen. Aan den gewezen wethouder van finan ciën van Haarlem, J. C. C., vroeger wonen de te Heemstede, die vanmorgen voor de derde Kamer van het Haarlemsche Tribu naal terecht stond, was behalve het lid maatschap der N-S.B., het maken van pro paganda voor deze beweging door liet uit steken van de vlag op den verjaardag van Mussert, ten laste gelegd, dat hij op ver zoek van den toenmaligen burgemeester Plekker in Maart 1943 een benoeming van wethouder heeft aanvaard en als zoodanig Haarlemmers heeft gevorderd spitwerk voor de weermacht te verrichten en wei- gerachtig,en mét behulp der politie daar toe heeft laten dwingen. De voorzitter merkte op, dat beschul digde had moeten weten, dat de N.S.B.'ers handlangers waren van de Duitschers, ook in Augustus 1940; toen hij lid is geworden. C. antwoordde, daarover niet vol doende nagedacht te hebben. Hij deelde mee, eerst na zijn benoeming tot wethouder een uniform te hebben laten aanmeten, welke hij noodig had voor officieele gele- fnheden. Uit de stukken blijkt, dat hij n dienstrevolver heeft aangevraagd. Na den aanslag op den burgemeester in Fe bruari 1944 heeft hij het verzoek herhaald? omdat hij bang was geworden door de tal rijke aanslagen op leden der N.S.B. De voorzitter las een brief voor, welken beschuldigde aan den inspecteur van politie V. had geschreven over een jongeman, die in 1942, ter gelegenheid van den verjaar dag van Prins Bernhard een oranjebal wilde organiseeren. Uit een anderen brief van 1942 bleek, dat C- aan de leiding der N.S.B. geschreven heeft, dat de heer Th. Hooy relaties onderhield met de familie Chapon en dat de kinderen „oorlogje" speelden, waarbij de Russen door de Duit schers verslagen worden. Thans 10 jaar geëischf tegen Willy van der M. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft gis teren behandeld de zaak tegen de 23-jajjige Willy van der M. uit Velsen. Er was haar ten laste gelegd verraad van verzetslieden en van wapenopslagplaatsen, alsmede hulpverleening aan den vijand. Bij haar verhoor beklaagde zij zich ernstig over de behandeling die zij in de 12 verschil lende gevangenkampen zou hebben ondervon den. Uitvoerig vertelde zij, hoe zij volkomen beheerscht werd door haar liefde tot L., des tijds verbonden aan de politie te Velsen. Op uiterst sluwe wijze zou deze haar allerlei inlichtingen hebben ontfutseld. „Ik heb alleen schuld, omdat Ik met zoo'n vent ben omgegaan," verklaarde zij met na druk. „Onschuldig bert ik aan de gevolgen, die door mijn verhouding zijn ontstaan, want deze gevolgen heb ik niet gewild". De verdediger vroeg clementie en trok de geloofwaardigheid van de getuigen ernstig in twijfel. Ook de procureur-fiscaal, prof. Langemeijer zeide weinig waarde aan de verklaringen van den hoofdgetuige in deze zaak te hechten. Voor den procureur-fiscaal stond het vast, dat zij verraad heeft gepleegd, maar door haar groote liefde voor L. dingen heeft ge daan die zij anders achterwege zou hebben gelaten. Komende tot de strafmaat, noemde prof. Langemeijer dit geval een der moeilijkste zaken, die hij tot dusverré onder oogen gehad heeft. Rekening houdende met verzachtende omstandigheden concludeerde hij tot een ge vangenisstraf van 10 jaar. Het Bijzonder Gerechtshof had haar destijds tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, nadat de procureur-fiscaal de doodstraf had geëischt. Troepen naar West-lndië Het detachement West-lndië, gelegerd aan den Westerweg te Alkmaar, vertrekt 30 Januari met de „Bloemfontein" naar West-lndië. Kapitein R. van der Leest zal als troepencommandant optreden en met twee compagnieën in Suriname standplaats kiezen. Een andere compagnie gaat de troepen op Curacao versterken. In een derden brief had hij de namen van den secretaris en van den adjunct-secre taris van de Kamer van Koophandel ge noemd. Beschuldigde merkte op dat hij daaren tegen vele Joden geholpen en gewaar schuwd heeft, als hij meende, dat er ge vaar-was. Dat geschiedde iri 1944. C. voeg de er aan toe, dat hij in dit jaar als wet houder principieel tegenover de N.S.B. stond en toen getracht heeft de Haarlem mers zooveel mogelijk ter wille te zyn. Voorts zeide beschuldigde, dat hij Joden in zijn familie heeft en dat hij hen nooit iets in den weg heeft gelegd. Op een vraag, waarom hij lid der N.S.B. is geworden antwoordde beschuldigde in 1936 uit InSië teruggekeerd te zijn. Den toestand in Nederland achtte hij niet gun stig. Na de successen van de weermacht in 1940 is hij lid der N.S.B. geworden. Uitvoerig behandelde het Tribunaal het waarnemen der functie van wethouder. C. deelde mede, dat de schuld der ge meente na zijn aftreden minder is gewor den. Over het spitten merkte beschuldigde op dat als er 1100 oproepen verzonden werden, dat er dan nog geen 100 personen op het werk verschenen. Daarom is over leg gepleegd met de ambtenaren van de tweede afdeeling ter gemeente-secretarie, omdat de Duitschers ontevreden waren. Overeengekomen is, dat dezen zich met de politie in verbinding zouden stellen. Daar na zijn eenige Haarlemmers van huis ge- hart ld Op het station ontvingen zij een spoor kaartje en dan konden zij eventueel rustig naar huis. Dat noemde beschuldigde thans in het belang van de Haarlemmers. Daarentegen was een verklaring van een ambtenaar in het dossier, waarin deze meedeelde, dat C. bevreesd was voor de Duitschers en dat deze de politie heeft ge waarschuwd. Beschuldigde ontleende het laatste en voegde er aan toe dat hij de grime Polizei er buiten heeft weten te hou den, in het belang der ambtenaren en in woners. Verzoeken van de Duitschers kwa men steeds in, óm lijsten van weigerachti- gen in te zenden. Daaraan is echter niet voldaan. Dat hij de Haarlemsche burgerij heeft willen helpen, meende beschuldigde te kunnen bewijzen door het feit, dat hij aan de Duitschers geweigerd heeft opga ve te doen van namen van inwoners, die een inkomen van meer dan 100.000 ge noten. Hierna werden in raadkamer twee ge tuigen a décharge gehoord. (De zitting duurt voort) Gemeentebestuur dankt voor de Kindervoeding Dinsdagavond heeft het gemeentebestuur van Haarlem de oud-illegale werkers, die in den hongerwinter de commissie voor kinder voeding gevormd hebben, voör hun mensch- llevend werk, dat vele kinderen van den hongerdood gered heeft, gehuldigd. Burge meester Reinalda overhandigde aan de beide leiders van de kindervoeding, de heeren P. J. Kapteyn en W. van Liemt Jr., een fraai uit gevoerde oorkonde en een kist met zes ge slepen glazen, waarin het wapen van Haar lem en van den gehuldigde is aangebracht. Londensche staking uitgebreid United Press meldt dat bijna 10Ö0 chauf feurs van Londensche particuliere firma's, die belast zijn met het chauffeeren van postautos voor het postvervoer, zich heb ben aangesloten bij de onofficieele staking van 10.000 vrachtauto-chauffeurs. Hier door wordt het postverkeer in Engeland bedreigd. De autoriteiten hopen echter dat de staking zal afloopen, als de chauffeurs aan den oproep van de vaJkvereeniging om weer aan het werk te gaan gehoor zullen geven. Intusschen dreigt de staking de voed selvoorziening van Londen in de war te sturen, terwijl de posterijen een vertra ging in het briefverkeer voorspellen. 13. Het gaf niet, dat Panda riep dat hij onschuldig was en dat htf niets van het koffertje afwist, een ruwe cipier gooide hem in een cel, sloot de deur zorgvuldig en schoof de grendels ervoor. Daar zat hij dus en het ziet er niet naar uit, dat hij gauw vrij zal komen. Buiten de deur van de gevarftenis stond intussen Joris Goed- bloed een cigaret te roken en aandachtig het bord met de bezoekuren te bestuderen. Men moet nimmer een kameraad die aan lager wal is geraakt in den steek laten!" mompelde hij. „Ik zal dat makkertje met 'n bezoek vereren wanneer de autoriteiten zulks toestaan! Maar wacht, de deur opent zich!" Ja, de deur van de gevangenis ging open en er trad een zéér gewichtige figuur naar buiten. „Goedenmorgen, meneer de rechter!" zei de portier beleefd. Eh mogge!" zei de rechter en hij liep met waardige passen huisivaarts zonder in de gaten te hebben, dat Joris Goedbloed aan de andere kant van de schutting voor hem uit liep.... Schaatsenrijden Een unieke prestatie heeft Jan Langendijk tijdens het tweedaagsche kampioensfeest van den K.N.S.B. op de baan van „Kralingen" verricht. Op alle vier afstanden bezette hij de eerste plaats. Nog nooit is het in de geschie denis van het nationale kampioenschap op de lange baan voor amateurs voorgekomen, dat een rijder drie van de vier afstanden won, laat staan alle vier. Deze prestatie is afkomstig van .een man, die reeds tegen de veertig loopt, maar was dit ook niet de leeftijd van den grooten Fin- schen schaatsenrijder Thunberg, die toen nog buitengewone tijden op het Noorsche staal liet noteeren? Men redeneert foutief, indien men de conclusie trekt, dat door de zege van den veteraan van het gezelschap de jongeren toch eigenlijk niet veel gepresteerd hebben. Inte gendeel, zij allen hebben goed, en sommigen zelfs uitstekend gereden, maar Langendijk was nu eenmaal in bijzondere conditie. Nog veel meer argumenten zouden zijn aan te voeren om een ieder te kunnen overtuigen, welke phenomenale prestaties Langendijk dit maal op een Hollandsche baan heeft verricht Op den eersten dag reed hij de 5000 meter in Schaken f Her Hoogoven-tournooi gaat crescendo O'Kelly verloor verrassend van Bunt De heer P. A. Veldheer, toornooileider, heette gistermiddag de deelnemers aan den zeskamp welkom en wenschte ook hun goede resultaten toe, waarna 90 schakers den strijd opnamen. De Amsterdammer Th. D. v. Scheltinga, die blijkbaar zijn inzinking van den oorlog te boven is, blijkt thans in uitstekenden vorm te zijn, want ook gisteren slaagde hij er in zijn partij thans van den Hagenaar Pruyt te win nen. Hij heeft vijf volle winstpunten en be hield de leiding. Zaterdag en Zondag speelt hij tegen O'Kelly en Kottnauer. De partij Pruytv. Scheltinga was een Spaansche, waarin beiden tot aan den 13en zet volgens BronsteinPinkes uit den radio-wedstrijd Rusland—Amerika, gelijk bleven. Wit zette echter beter voort dan in deze radio-partij was gedaan en kreeg een goede aanvalsstel- ling op den Koningsvleugel. Een voorbarige afruil op dezen vleugel van wit ontnam Pruyt zijn kansen, waarna zwart op den Dame-vleu gel de leiding kreeg en ten slotte in mataan- vai won. Een bijzondere verrassing vormde het ove rigens dramatisch verloop van de partij BuntO'Kelly, waarbij de Groninger spoedig op winst stond en blijk gaf dit voordeel be hoorlijk uit te buiten. In een Siciliaansche verdediging speelde wit de scherpe Rauzer- opstelling. O'Kelly deed een minder sterke voortzetting op deze combinatie en moest dame afgeven in ruil voor toren en paard. Wit stond vervolgens op winst tot in het verre eindspel, waarbij de Belg een pion achter stond en ten slotte al zijn pionnen moest op offeren. Hij werd daardoor genoodzaakt, mede door een toegepaste betere techniek van Bunt, bij den 44en zet op te geven. In de partij KottnauerMarwitz speelde de Tsjech den Weenink-zet Pc3 en offerde een pion. Hierdoor ontstonden groote aanvals- kansen. Zwart vond hier niet de sterkste voortzetting tegenover en belandde daarom in een verloren eindspel. Marwitz gaf na 34 zetten op. waarmede Kottnauer zich op den weg van herstel bevindt. Dr. De Groot herstelde zich eveneens door met zwart in de Griinfeld-verdediging van Henneberke te winnen, welke laatste daar door thans onderaan staat met een halve punt. Een ingewikkeld middenspel ontstond. Wit verwaarloosde zijn verdere ontwikkeling. In het" eindspel kwam zwart in het voordeel en won met plus-pion. Cortleverv. d. Tol verliep in een onregel matige Fransche verdediging, waarin wit het beste eindspel verkreeg. Met uitgesproken winstkansen voor Cortlever werd deze partij na 40 zetten afgebroken. De stand na de vijfde ronde is nu voor de Hoofdgroep: 1. Van Scheltinga, 5 p.; 2. Kott nauer 3Vt p. 3. Cortlever 3 p. en 1 afgebr. partij. 4 en 5, Marwitz en dr De Groot V/2 p. 6 Van de Tol 2 p en 1 afgebr. partij. 7 en 8. Pruyt en O'Kelly 2 p. 9. Bunt 1 p. en 10. Hen neberke p In de A-groep kon Mulder v. Leens Dijk stra het wederom niet verder brengen dan tot remise, nu tegen den Haarlemmer Kroone, die thans na 5 ronden 21/» p. en 1 afgebr. par tij heeft en eerstgenoemde 3!/ï p. De andere Haarlemmer Bouwmeester bracht het nog niet verder dan tot één winstpunt en twee afgebroken partijen. Mevr Roodzant en jhr Bosch 'van Draken- stein wonnen hun eerste ontmoeting in de zeskamp. Aan het slot van dezen schaakdag werd een bridge-drive gehouden. Rest nog te ver melden, dat talrijke winkeliers uit Beverwijk en omgeving voor de wedstfijden in dit tour- nooi een groote collectie, soms heel fraaie, prijzen beschikbaar stelden. Voor vandaag staan in de 6e ronde voor de hoofdgroep op het programma: Marwitz— Bunt; dr De GrootKottnauer; PruytHen neberke; O'KellyCortlever en Van Schel tinga—v d. Tol. Tournooi te Hastings geëindigd Het schaak tournooi te Hastings is Woensdag avond afgesloten. De eindstand luidt: Alexander m. Tartakower 8Vj. Gudmunsson 6, Yanofski 5, Abrahams en Golombek elk 4, Ralzmann 3, Wood Z\<2, Altken 2 en Prins lYa. In de premier reservegroep a deelt van St.ee- nls den eersten en tweeden prijs met Snosko- Borowsky, elk 7 punten. Wijker was ln deze afdeeling op één na laatst met 3 punten. In de premier reservegroep b werd Seewald vierde met 4 punten. In de premier reservegroep c be reikte Spanjaard de derde plaats met 6 punten In de majorgroep a werd Vader vierde met 4% punt. Tn majorgroep b ontving Gerritse den tweeden prijs (616 pnt,). MeJ. Heemskerk was in deze afdeeling vierde met 5 punten. In major groep c werd Jacobson op twee na laatst met 3 punten. In eerste klasse a bereikte Van Eijndt- hoven de derde plaats met 616 pnt. In deze af deeling was Postma laatste met 1 pnt. In eerste klasse b werd Torn zesde met 5 punten, terwijl ln eerste klasse c Hoffman den tweeden prijs behaalde met 6 punten. Voetbal Biesbrouck (RCH) naar Haar lem en Wille (EDO) naar VSV Omstreeks Nieuwjaarsdag bevatten de offi cieele mededeelingen van den KNVB steeds lange lijsten van voetballers, die voornemens zijn van èlub te veranderen. Als het 1 Augustus is, zijn zij meestal van gedachten veranderd en blijven hun club trouw. Hoe 't met de volgende spelers zal gaan, weten wij niet. Aan de Sport kroniek ls het volgende ontleend: L. Biesbrouck, H. A. Slot, J. J. Groeneveidt allen van RCH naar Haarlem, F. Broertjes van WH naar Haarlem, J. Broekhuizen van SVY naar Stormvogels. P. Dekker van Waterloo naar VSV. J. A. Kraak van Waterloo naar VSV. B. Schelvis van Waterloo naar VSV. J. van der Steen van Beverwijk naar VSV, J. C. Stek, L. Spaans, G. Michel, P. Kuil, allen van VVB naar VSV, J. Nolet van HBC naar VSV (een overschrijving naar EDO trok hij In), J. G. Wille van EDO naar VSV. J. W. de Vlieger van HBC naar DCG, D. de Wette Sportclub Emma naar RCH (een overschrij ving naar EDO trok hij in), A. Koenekoop van DIO naar Rlpperda, J. G. Grund van TYBB naar Rlpperda, P. van Dijk van EDO naar Hip pel-da, J. L. Peruke] van EDO naar Rlpperda, J. Rietman van Rlpperda naar EDO. iets meer dan 9 min. 18 sec. en op den twee den dag. op de 10.000 meter, noteerde hij op de helft van den afstand 9 min 8 sec., dus tien seconden sneller en nog vijf kilometer voor den boeg. De start in den rit tusschen Langendijk, den nieuwen kampioen, en Keyzer, den titel houder van het vorig seizoen was zeer snel. Langendijk had een rondenschema opgesteld; met een totaal tijd van 19 min. 10 sec. Jan Roos gaf hem telkenmale met de vingers to kennen hoeveel seconden de kampioen bin nen zijn schema bleef. Het aantal vingei-s nam toe. Vier seconden, zes seconden, en kele ronden later, acht seconden tien secon den. Roos kwam dus vingers te kort en Henny: Roos moest er aan te pas komen om met zijn; vingers te assisteeren. Toen volgde een val van Keyzer, in de elf de ronde, nadat dus bijna 4400 meter waren, gereden. De Lierenaar wankelde even in_ de bocht of keek hij te veel om naar Langendijk?, Keyzer was zoo sportief om door te rijden, maar lag dadelijk een halve baan achter De rondentijden zakten echter, want lagen deze tijden tot aan de 5000 meter voortdurend bin nen de 44 seconden, nu kwam Langendijk steeds boven de 45 seconden en in de 16e ronde noteerden wij zelfs 47 sec. De kampioen haalde Keyzer in, een prestatie, welke hem natuurlijk tot een extra krachtsinspanning had genoopt en zoo reed Langendijk zijn 10.000 meter uit in den schitterenden tijd van 18 min. 37.4 sec., nog geen zeven seconden boven het Nederlandsch record van Siem Hei den (18 min. 30.8 sec. op 3 Februari 1929 te Groningen). Tenslotte de recordrit van Langendijk op de 1500 meter. De eerste 300 meter legde hij af in 30 sec., de volgende ronde in 39 sec. en toen begreep hij, dat het record kon worden verbeterd. De volgende 400 meter werden af gelegd in 39 4 sec. en in de laatste ronde maakte hij 42 6 sec., totaal 2 min. 31 sec., waarmede hij 0.4 sec. onder het record van Buyen bleef. Het verschil in het eindklassement tusschen Langendijk en Nummer twee, den Eindhovc- naar Verbiesen was buitengewoon groot, na melijk bijna zes volle punten. De laatste be hoort niet tot de groep, die door den K N S B. naar Noorwegen wordt uitgezonden, doch hij zal op eigen gelegenheid gaan, evenals de 's Gravenlander Kortenoever. Misschien kan ook de Amsterdammer Egas, die vijfde in het klassement werd en ook niet tot de uitver korenen behoort, nog voor geruimen tijd naar het hooge Noorden vertrekken hetgeen af hankelijk is van financieelen steun van en kele personen in de schaatsensport. Buyen, die dit seizoen door allerlei om standigheden niet in vorm is, bezette de vier- de plaats. Titelhouder Keyzer werd zesde, vlak voor zijn jeugdigen plaatsgenoot Cees Broekman, die een praebtigen 10.000 meter reed (slechts tien seconden minder snel dan Langendijk) en van wien men in de toekomst nog veel verwacht. De voorzitter van het Nederlandsch Olym pisch Comité, luitenant-kolonel C. F. Pahud de Mortanges, de secretaris van het N O C-, mr. Van den Houten, alsmede de chef de mission voor 1948. de heer K J. J Lotsy, waren op den tweeden dag aanwezig, ten einde zich op de hoogte te stellen van de krachten, welke de K.N.S.B. op het. oogenblik bezit met betrekking tot de uitzending het volgend jaar naar de Olympische winter spelen te St. Morltz. Laat mij zien, hoe ge valt, en ik zal u zeggen, wie ge zijt. Na eenigen tijd van vergeefsch gekrabbel tegen den bollen rug van een Haarlemsche brug heb ik mij ont moedigd bij de toeschouwers geschaard en bovenstaande spreuk bevestigd zien wor den. Vijf minuten maar en de Haarlemmers, die deze brug moesten overwinnen, heb ben mij hun diepste zieleroerselen geopen- baai'd. De rij-maar-door-mij-kan-niks-gebeu- ren mentaliteit van den scholier blijkt uit de schuiver, waarmee hij in zittende hou ding, den spiegel, die vroeger Kruisbrug heette, beklimt. Maar gelijk Coen dispe- reert hij niet en hij verdwijnt moedig in de ochtendlijke duisternis, die weinig later en honderd meter verder wederom ver scheurd wordt door het geluid van een. zich horizontaal-vlijende fiets.... Nummer twee is een wanhopige dame die haar woordenschat bezigt tegen de ge meente, die zich schamen moet vanwege de gladheidWij, toeschouwers tegen de brugleuning begrijpen, dat de monoloog betrekking heeft op de totale afwezigheid van zand op gladde bruggen. Inmiddels heeft het damesrijwiel zich van zijn schet terende last ontdaan en tegenstribbelend rolt de kwade dame voor onze voeten, di rect gevolgd door een meneer, die niet ge- looven wilde, dat je zoo'n brug beslist niet per as moet „nemen". Hij rolt houterig en lichtelijk steunend: misschien een ambte naar. Het meisje van achttien zomers en winters zooals blijken gaat heeft eieren voor haar geld en den beenenwagen voor haar vélo gekozen, hetgeen niet mag ver hinderen, dat ze na een achterwaartsche révérence tegen den bruggevloer stuitert. Het begeleidende gilletje laai ons veron derstellen of dit slachtoffer wellicht voor coloratuur-sopraan studeert, maar haar verzuchting over „me nieuwe kouse" wet tigde andere veronderstellingen omtrent haar beroep. Jammer, dat de zandauto het tooneel kwam bestrooien toen de buurman, dien ik heelemaal niet luchten kan, kwam aan fietsen. J- F. Onder de Londensche karrepaarden is een influenza-epldemle uitgebroken. Van de 1221 paarden yan de London Midland and Scottisch Railway zijn 883 ziek en moeten op stal blijven. Het paard speelt nog steeds een groote rol ln het goederen vervoer te Londen, Tijdens de behandeling van de landbouw begroting in de Belgische Kamer vestigde de heer Jan van den Eynde (VCP) de aandacht der regeering op de noodzakelijkheid omzichtig te werk te gaan bij het bespreken van landbouw- accoorden met Nederland. Hij wees er op dat de Nederlandsche landbouw goed georganiseerd is. hetgeen niet het geval is in België. Spreker achtte het daarom onontbeerlijk de landbouw methoden tn België te moderniseeren, indien men op gelijken voet wil onderhandelen met Nederland. Op bevel van de Britsche admiraliteit moe ten onderzeebooten van de Home Fleet zich naar haar bases begeven om, ln verband met. de steenkoolschaarschte In Engeland, als drijven de krachtstattons voor marine-scheepswerven te dienen. De onderzeeboot en kunnen 1000 k.w. per dag leveren. In verband met de ontdekking van een re- volutionnair complot in Hongarije zijn 80 nieu we arrestaties verricht- De Hongaarsche minis ter van binnenlandsche zaken en lid van de partij der kleine boeren heeft verklaard, dat bijna alle samenzweerders achter slot en gren del zitten De Belgische transportarbeidersbond deelt mede. dat alle havenarbeiders opgeroepen wor den om zich Donderdag naar het aanwervlngs- bureau te begeven, ten einde een uiteenzetting te hooren van den B.T.B. Inzake de mogelijk heid tot het lossen van levensmiddelen, welke aan bederf onderhevig zijn en over de terug trekking der troepen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2