Haarlems Dagblad Duitschland De Veiligheidsraad vat het ontwapeningsplan aan Hanoi weer verbonden met de buitenwereld Duitsche stroomlevering aan het Westen stopgezet Dne-en-twintig SS-ers gingen aan den haal Verweer van prof. Gerbrandy tegen de regeeringsverklaring 61e Jaargang No. 18529 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N. Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijrfag Januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4.Franco per post f 4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem EERSTDAAGS zullen eindelijk de on derhandelingen over de vredesverdra gen met Duitschland en Oostenrijk aan vangen en ons land zal daar natuurlijk ook in betrokken zijn en voor ingewikkelde kwesties komen te staan. Mogen onze diplo maten tegen een zware taak opgewassen blijken. Hun wérk zal gegrond zijn op de nota aan de groote mogendheden, waarin de Nederlandsche eischen ten opzichte van Duitschland zijn geformuleerd. Daarin ko men de bekende en veelbesproken „grens correcties" voor, die het overschot vormen van de omvangrijke annexatie-plannen, die indertijd tot zulk levendig, soms fel dispuut in ons land aanleiding hebben gegeven. De ingediende eischen zijn wel tot heel veel bescheidener afmetingen teruggebracht, maar zooals onlangs al op deze plaats is uiteengezet, moet men ze beschouwen als een annexatie op beperkte schaal en niet als „grenscorrecties", al maken die er hier en daar wel deel van uit. Zoowel tegen annexatie op groote als op kleine schaal hebben wij ons hier uitgesnroken. In een belangwekkend betoog in Elseviers Week blad doet prof. mr. J. A. van Hamel het zelfde. Hij acht het memorandum ten dien aanzien „bedenkelijk, met uitzondering van eenige gevallen van plaatselijke misstan den, die eerder grens-rationaliseering dan grensverbetering kunnen worden genoemd: een straat midden door een dorp (Kerk- rade), een niemandsland door een rivier- verlegging (de Worm). Geheel op zichzelf staat voorts de kwestie van'den Eemsmond, waar inderdaad, om redenen van Staat, voor den ingang bij Delfzijl een territoriale rpvisie noodig is van wat de Duitschers er van hadden gemaakt". Dan gaat hij evenwel verder in dezen toon: „Wat overigens de voorgestelde gebieds uitbreidingen betreft, langs Drente, de Bentheimerbocht, bij Emmerik en ten Oos ten van Sittard en Vaals, deze bergen alle de gevaren, welke aan eiken gebiedsafstand zijn verbonden, zonder de mogelijke attractie, die een groote annexatie hebben kan. De thans behouden voorstellen geven den indruk van schamel restant van de schitterende wapenrusting, waarmede eens onze groote beweging van gebiedsuitbrei ding was omkleed. Ik heb van den aanvang af de doeleinden van deze beweging ont raden. Ik acht het dus ook in 's lands be lang, dat zij niet is voortgezet. Maar zij had tenminste iets beteekenisvols. Er was een nationale wiekslag in. Wie de gevaren erkenden, vonden ze de moeite waard. Dit kan echter niet het geval zijn met de strooken die nu nog, gelijk doekjes voor het bloeden, in de plannen over zijn. Zij zijn alleen nog geschikt, om den haat en den nijd, de internationale stekeligheid in stand te houden, die aan elke gedwongen gebieds overdracht verbonden is. Plaatselijke en quêtes zijn daarbij van geen gewicht. Hoofdzaak is. dat al zulke gebieden deel zullen uitmaken, en blijven uitmaken, van het programma der Duitsche nationalisti sche agitatie. Die is niet van de baan. En men zij er zeker van, daar zulke „afgeklem de" gebieden steeds als martelaren worden op den voorgrond gesteld. Voor Nederland en Nederlandsche regeeringen een niet te stoppen bron van misnoegen en moeilijk heid! Heffen reeds nu niet politieke par tyen daarginds het koor van protest aan?" De professor meent, dat Duitschland op deze punten niet machteloos zal staan. „Wat machteloos zal worden gelaten, ho peloos kwetsbaar, is Nederland. „Duitsch land kan alweer aan wereldpolitiek doen", schreef dezer dagen een Duitsch blad. Dan zijn zulke gebieden een aardig instrument. Tien tegen een dat als de inlijving ons ten deel vallen mocht eerlang in het Britsche Lagerhuis een partij, of te Washington een groep senatoren optreedt ten gunste van den wederafstand. En wij staan dan met al onze goede bedoelingen en argumenten voor ons goed recht in de kou". De schrijver van dit betoog vraagt, of wij onze toekomst daartegenover niet met een noodelooze zwarigheid zouden belas ten. Hij is van meening en hier zij daarmee' instemming betuigd dat wij onze belangen beter zonder Duïtschen ge- vbiedsafstand kunnen dienen: Daarmee be doelt hij den weg. dien de regeering op andere punten gekozen heeft en waaraan bij den aanvang van dit stuk ook wordt gedacht als ik de hoop uitspreek, dat onze diplomatie in een zware taak zal slagen. Het is de weg van de vestiging van rech ten en verplichtingen of servituten bij tractaat. In de nota van onze regeering wordt gevraagd om Duitsche mijn-conces sies en exploitatierechten, om regelingen tegen oneerlijke concurrentie door Duitsche verkeers-organisatie en andere middelen. Prof. van Hamel zou dit soort eischen wil len uitbreiden. Daarmee roert hij een mo gelijkheid aan. Men kan zeggen: wij heb ben onze vragen al ingediend. Maar het is natuurlijk geenszins ondenkbaar dat men tijdens de onderhandelingen de territoriale aanspraken, die bij de groote mogendhe den toch blijkbaar al niet met veel sym pathie ontvangen zijn, door andere ver vangt. Prof. van Hamel zegt: „Ik noem: waterstaatsrechten over de grens. Sociaal-economische regelingen. Verkeersmogelijkheden, wegen en spoor wegaanleg, b.v. naar den Achterhoek enz. Boschexploitatie in het Reichswald- Mijn- exploitatie. Ja men krijgt zelfs 't groote voordeel, dat alsdan de Nederlandsche be langen véél uitgestrekter en verder kunnen worden voorzien, dan door een toch altijd bescheiden gebiedsoverdracht mogelijk is". Of zulke uitbreiding aanvaardbaar zou blijken is m.i. nog de vraag. Wij moeten steeds rekening houden met het feit, dat Duitschland er zelf weer economisch bo venop zal moeten komen en dat dit niet alleen een eisch van menschelijke overwe ging is, maar ook in ons eigen belang: omdat wij den handel met Duitschland noodig hebben. Het is niet plezierig het te moeten erkennen, vooral niet voor som migen die van korte, daverende opinies zonder veel argumentatie houden, maar het blijft onloochenbaar dat in deze Duitsche kwestie verschillende Nederlandsche over wegingen met elkaar om den voorrang strijden en dat men met alle rekening moet houden. In politieken zin is de Nederlandsche officiëele houding ten aanzien van het Atoomkwestie en ontwapening strijden om voorrang Onder voorzitterschap van den Australiër Makin is de Veiligheidsraad Donderdag de bespreking begonnen over het ontwapeningsplan, zooals dat door de resolutie van de Algemeene UNO-vergadering tot verdere uitvoering aan den Veiligheidsraad is toe gewezen. Reeds dadelijk na het begin der debatten bleek dat de groote moeilijkheid van de politieke commissie, namelijk de vraag of en hoe de beteugeling der atoom energie moet worden gecombineerd met het algemeene ontwapeningsplan, ook in den Veiligheidsraad een meeningsverschil vormde. De Franschman Parodi trachtte den raad te verzoenen met een gelijktijdige behandeling van beide problemen. De voorzitter Makin deed in zijn ope ningstoespraak een beroep op de gedele geerden om hun verplichting tot samen werking, die voortvloeit uit de resolutie der UNO na te komen en hij legde er den nadruk op dat het thans de tijd niet is om te zoeken naar oneenigheden. „Het oogenblik om met het werk der ontwape ning te beginnen is gekomen", zoo zeide hij Hij was verder van meening dat de Amerikaansche en Sovjet-Russische stand punten elkaar niet uitsluiten en stelde na mens de Australische delegatie voor dat de raad zou beginnen met de bespreking van de resoltutie, die de Algemeene verga dering ten aanzien van de ontwapening heeft aangenomen. Vervolgens was het woord aan Gromyko, den Sovjet-Russischen afgevaardigde, die zich tegen het Amerikaansche voorstel verklaarde dat een bespreking van de atoomkwestie verlangt voor dat de ont wapeningsdebatten beginnen. Gromyko veronderstelde dat de Amerikaansche hou ding neerkwam op een ultimatum: óf de leden van den raad stemmen in met de Amerikaansche atoom-voorstellen, óf Amerika weigert zich bezig te houden met de maatregelen voor de algemeene ontwapening, Gromyko zeide te hopen, dat de Veilig heidsraad de voorstellen van de Sovjet delegatie zal aannemen en zonder uitstel voort zal gaan met het uitwerken van de maatregelen om zoodoende de resoluties van de Algemeene Vergadering te ver wezenlijken. De Amerikaansche gedelegeerde. Herschel Johnson, zette opnieuw het Amerikaan sche standpunt uiteen, dat n.I. een doel treffende internationale controle van de atoomenergie de sleutel is voor het geheele probleem der ontwapening en dus het eerst moet worden aangevat. Johnson zei, dat geen enkel systeem voor de regeling der bewapening tot vrede en veiligheid kan bijdragen, zonder dat het afdoende controle en zekerheidsstellingen inhoudt. Johnson eindigde met te zeggen, dat, als eenmaal overeenstemming is bereikt over dc kwestie der atoomenergie, de andere fasen van het ontwapeningprobleem slechts een moeilijkheid van de tweede orde zullen worden. Hij achtte geen reden aanwezig, waarom men thans de kwestie uit den weg zal gaan. Johnson verzekerde dat de Vereenigde Staten het volle pond zullen bijdragen om tot een oplossing van het probleem der atoomenergie te komen. Cadogan, de Britsche gedelegeerde, deelde Frankrijks opinie, dat de Veilig heidsraad beide deelen van het ontwape ningsprobleem tegelijk moet behandelen. Tevens verklaarde hij zich voorstander van het Sovjetvoorstel tot instelling van de commissie tot studie van de ontwape ning. Cadogan legde er den nadruk op, dat het waarschijnlijk onmogelijk zal zijn, dat de ontwapeningscommissie haar werk binnen drie maanden klaar kan hebben, zooals in het. Sovjet-voorstel werd verondersteld. Hierop werd het debat over de ontwa pening tot Vrijdag verdaagd. De blokkade van Hanoi, de omstreden hoofdstad van de semi-autonome republiek Vietnam, werd gisteren verbroken, nadat alle communicatie over land drie weken afgesneden is geweest, aldus maakte het Fransche persagentschap A.F.P. bekend. Men verwacht binnen enkele dagen de verbinding tusschen Hanoi en de op 100 K.M. afstand liggende havenstad Haifong te herstellen. Fransche troepen uit Hanoi hebben reeds met de Fransche strijdkrachten uit Haifong contact gemaakt, aldus werd door het Fransche hoofdkwartier te Hanoi gemeld. Een officieele melding, waarin de laat ste Fransche successen werden bekend ge maakt, zeide, dat het herstel van de ver bindingen tusschen Hanoi en de zee de critieke voedselpositie van de stad aan zienlijk heeft verlicht- Groote brand in de haven van New York Dezer dagen is te New-York brand uitgebroken op een aanlegsteiger var. de Central Railways aar den oever van de Hudson ter hoogte van New Jersey Het vuur verspreidde zich snel over de havenwerken en schepen De lucht boven de wolkenkrab bers van Manhattan was spoedig rood ge kleurd. De brandweercommandanten van de havenwijk verklaarden dat dit de ernstigste brand was, dien zij zich konden herinneren. Later werd gemeld dat er reeds zeven aan legsteigers in brand stonden. Na de blussching bleek een enorme schade te zijn veroorzaakt. Vijf kinderen verbrand In Doncaster (Eng.) zijn volgens Un. Press de vijf kinderen van een mijnwerkersgezin, die al leen thuis waren, omgekomen toen het huls door onbekende oorzaak in brand raakte. Het oudste kind, een meisje ven dertien, was naar bulten gerend om hulp te halen doch keerde daarna ln het brandende huls terug om haar broertjes en zusjes te redden. Zij slaagde niet hierin en kwam ook zelf om het leven. „Een vliegtuig met hersens". In Amerika u-ordt druk geëxperimenteerd met onbemande vliegtuigen, die door mid del van radio, televisie, radar, warmte, magnetisme, ja zelfs door geluid van den grond af bestuurd kunnen worden. Terugkeer van de vorst is niet uitgesloten Groote temperatuurverschillen langs de dooigrens Ons land ligt nog steeds aan den rand van vorst en dool. De grens liep vanmorgen van de Noordzee over de Dollard vla Frankfort aan de Main naar Zuid-Duitschland. Bijzonder scherp kwam de tegenstelling bij de Dollard tot uiting. In Groningen schommelt de temperatuur om het vriespunt, aan de andere zijde van de Eems vroor het 3 tot 7 graden. Langs de overgangs- zöne valt in Duitschland vrij veel sneeuw. De verplaatsing van de vorstgrens hangt op het oogenblik slechts van kleine veranderingen in de luehtdrukverdeeling af. Wel is waar is op den Oceaan een nieuwe depressie verschenen, doch de ontwikkeling van deze storing is vrij gecompliceerd. Het Zuidelijk binnendringen ln West-Europa van een afgesplitste kern van deze depressie zou den wind weer naar het Oosten kunnen doen draaien met terugkeer van de vorst. Er kan over de weersverbetering op langer ter mijn niets gezegd worden. We zitten op de wip, zij het tijdelijk aan den anderen kant. De temperaturen, die hedenmorgen om 10 uur werden afgelezen waren: Vliegveld Twente 0; Den Helder +3; Vllsstngen 0: De Bilt -1; Vlieg veld Schiphol -l: Vliegveld Eindhoven -1; Leeuwarden 0; Vliegveld Eelde -1; Vliegveld Beek +1; Vliegveld Gil ze Rijen -1. De Rijn wegens drijf ijs voor scheepvaart gesloten De Berlijnsche correspondent van het ANP seint, dat de stroomlevering van Duitschland naar Nederland wordt afge sneden ten gevolge van de critieke situa tie waarin de electriciteits-voorzièhing van West-Duitschland door de vorst is komen te verkeeren. Officieel is medege deeld dat het stopzetten van de stroomle vering naar België en Nederland en ten- deele ook aan de Fransche zóne, een on derdeel is van de drastische inkrimping die alle gebieden betreft die door de cen trales in de Britsche zóne worden ver zorgd. Deze maatregel is getroffen daar de productie van bruinkool door de bevriezing der velden zoodanig verminderd is dat de voorziening der centrales niet meer ge waarborgd is. Hoewel gisteravond in Midden-Duitsch- land de eerste sneeuw gevallen is, houdt de koudegolf onverminderd aan. De verkeerssituatie in het Rijngebied is ernstig bemoeilijkt door het uitvallen der veerdiensten. De dienst op Emmerik was gisteravond evenwel nog in werking. Wegens drijf ijs is de scheepvaart op den- Rijn in Duitschland de eenige tot dus ver nog gebruikte waterweg geheel stopgezet. Ten einde het thans vrijwel geheel op den spoorwagen aangewezen vervoer te ondersteunen wordt extra brandstof be schikbaar gesteld voor het automobielver- keer. Dc verwachting bestaat evenwel, dat de vervoersbeperkingen en de noodzaak om een minimale electriciteits-voorziening in de Duitsche steden op gang te houden, in de volgende dagen tot nieuwe maat regelen znllen kunnen leiden, waaronder de algeheele stopzetting van kolenleverin- gen naar het buitenland. De toestand in de Duitsche steden ont wikkelt zich thans in versnelde mate naar een crisis. In Berlijn, waar het grootste deel der bevolking zonder huisverwarming is, worden sedert Dinsdag honderden men- schen met bevroren ledematen in de zie kenhuizen binnengebracht. De mogelijk heid bestaat, dat zelfs de ziekenhuizen zonder verwarming zullen geraken. De Berlijnsche gemeenteraad heeft een storm achtig debat gevoerd over de situatie, waarin de eisch gesteld werd alle nog bij theaters en bioscopen aanwezige voorra den in beslag te nemen. Boven het door ijs afgesneden Wadden eiland van Amrum zijn voorraden melk poeder voor de kinderen per parachute neergelaten De laagste temperatuur werd geregistreerd in Küstrin-aan-de-Oder, na melijk 27 graden. Weerbericht NEVEL OF MIST Verwachting, medegedeeld door het KJ4.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdag avond In het overgroote deel van het land mist, plaatselijk eenige neerslag. In het Noordoosten ran het land temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Overi gens temperatuur om het vriespunt. Aanvankelijk nog weinig wind, later wat toenemend uit Zuid tot Oost. Het eiland Tholen is door het ijs geïsoleerd. De Rijkswaterstaat had onlangs aangebo den over de pijlers van de in aanbouw zijnde brug over de Eendracht een houten noodbrug te slaan, doch de gemeenteraad van het stadje Tholen wilde hiervoor alleen toestemming geven, indien de gemeente op deze brug tol mocht heffen. De rijkswater staat vond dit onjuist, omdat de gemeente dan voordeel zou trekken uit werkzaam heden, welke niet van gemeentewege waren verricht. Er kwam dus geen noodbrug en Tholen is thans alleen te bereiken over een paar planken, welke over de pijlers van de in aanbouw zijnde brug gelegd zijn. Noord-Amerika, zonder het precies te willen, een nieuwe ontwikkeling van de Duitsche macht voorbereidt en dat „ook ten Duitsche vSagsMt niet erg duidelijk cn onzent zekere tendenties noodzakelijk naar nota aan de groote mogendheden is een Eur esche federale Unie, waarbij typisch economisch stuk In pohtieken sin Du|,schland geUjkstelling met anderen, staat niettemin ome toekomst volkomen op ingekapseld in een veel groote,- - onschadelijke- de richting in Engeland zoowel als in I maakt? R. P. Britsch-Amerikaansche delegatie komt naar Den Haag Op 23 Januari a.s. zal een gemengde Engelsch-Amerikaansche delegatie naar Den Haag komen voor het voeren van be sprekingen met het directoraat voor de Buitenlandsche Economische Betrekkingen. Het doel van deze besprekingen is een re geling te treffen voor het handelsverkeer tusschen Nederland en de Engelsch-Ameri kaansche zóne in Duitschland. Bewakers zaten in een café om de warme kachel Woensdagmorgen verliet een vrachtauto, waarin zich 23 Nederlandsche SS'ers en i eenige bewakers bevonden het Limburg- i sche dorp Hoensbroek. met bestemming Den Helder. Dé tocht was met de heer- schende koude geen plezierreisje en toen het transport tegen het vallen van den avond Ede passeerde, besloten de bewa kers bij een buitencafé even te stoppen om krachten op te doen voor het verdere ge deelte van de lange reis. Eén der bewakers bleef met de SS'ers in de vrachtauto ach ter. Zijn collega's schoven in de gelagka mer rond de warme kachel en bleven daar meer dan anderhalf uur zitten. De bewaker in de auto was inmiddels in slaap geval len, hetgeen de door de koude verkleumde maar des ondanks op hun vrijheid beluste SS'ers een welkome gelegenheid bood de plaat te poetsen en in de omliggende bos- schen te verdwijnen. De vinnige koude 'en de honger dreven een gedeelte der deserteurs den volgenden morgen weer terug naar de bewoonde we reld, zoodat Donderdagmiddag ongeveer de helft der gevangenen weer present was, Op de overigen wordt nog Ijverig jacht ge maakt. Uit het feit, dat de SS'ers uit Limburg werden overgebracht naar Den Helder om daar in een fort opgesloten te worden is af te leiden, dat het hier geen „lichte geval len" betrof. De E.V.C. is ontevreden Proteststaking van 24 uur in de Rotterdamsche haven Het bestuur van de Eenheidsvakcen trale heeft besloten Zaterdag voor vier en twintig uur het werk in de Rotterdam- ;che haven neer te leggen. Deze staking ^al een proteststaking zijn. De EVC ver klaart, dat zij er haar ontevredenheid mede te kennen wil geven over het trage ver loop van de onderhandelingen welke van Februari van verleden jaar af nog steeds voortduren en waarvan het resultaat zou zijn, dat het College van Rijksbermdde- laars een beslissing heeft getroffen, welke zou neerkomen op algeheele aanvaarding van het standpunt der werkgevers Zaterdagochtend zal een vergadering worden belegd, waarin de volgende eischen worden besproken: loonsverhooging van 10 pCt.; hoogere garantieloonen op Ijet peil, zooals dat te Amsterdam bestaat, na melijk f 36 in plaats van f 30.90; een betere regeling voor vuilen en bijzonderen arbeid: een collectief arbeidscontract voor het toezicht- en opzichthoudend perso neel: geen arbeid op Zondag en medezeg genschap van de organisaties in alle aan gelegenheden betreffende de loonen en de arbeidsvoorwaarden. Deze actie houdt, naar de EVC verklaart geen direct verband met de kwestie van de lossing van Antwerpsche schepen. Wat dit betreft kon de EVC niet een haar bevre digende regeling met de „Unie Verkeer" der erkende bonden verkrijgen. Het woord is aan. Lafontaine: Wat nieuws nxoeten we hebben, al was er geen nieuws meer op de wereld. Eenzijdig Amerikaansch besluit inzake Japansche herstelbetaling Functionarissen van het Amerikaansche ministerie van Oorlog hebben in een radio uitzending. verklaard, dat de V S vastbeslo ten zijn onmiddellijk een begin te maken met de Inzameling van herstelbetalingen uit Japan zelfs zonder volledige goedkeuring van de Sovjet-Unie en andere geallieerden. Het hoofd van het bureau van het mlniste- die van Buitenlandsche/Zaken voor aange legenheden het Verre Oosten betreffend, heeft bekend gemaakt dat een dringende instructie voor generaal MacArthur om spoe dig te beginnen met de verwijdering van Japansche industrieën en Installaties over wogen wordt. Howard Peterson, onder-minister van Oor log. heeft te kennen gegeven, dat zoo spoedig mogelijk het industrieele peil van Japan moet worden vastgesteld, teneinde de Japanners in staat te stellen hun economisch herstelpro- eram op realistische basis te fundeeren. zoo dat het niet meer ten laste van de Ameri kaansche begrooting komt. De commissie voor het Verre Oosten zou op de hooete ge steld worden van de Amerikaansche plannen, maar haar formeele goedkeuring zou niet afgewacht worden. Benoeming van Dr, Van Mook in een dubbele functie toegelicht Naar aanleiding van de officieele verkla ring, welke de regeering liet volgen op de radioredevoering van prof. Gerbrandy. heeft de oud-minister-president gisteravond wederom over beide zenders een rede ge houden. Hij noemde de regeeringsverkla ring „er naast". „Men heeft mij verweten, dat ik'wel de laatste zou mogen zijn, om Dr. Van Mook op het punt van overschrij ding der grenzen van de Grondwet te cri- tiseeren, want ik zou zelf hebben bevor derd, dat hij met ongekende macht werd bekleed". Ten aanzien van dit verwijt zei de prof. Gerbrandy dat in 1941 in overleg met den gouverneur-generaal jhr Tjarda v. Starkenborgh Stachouwer Dr. Van Mook benoemd werd tot minister van Koloniën in het Londensche kabinet. Toen de oorlog met Japan uitbrak, werd Dr. Van Mook als minister ontslagen, omdat de gouverneur- generaal hem meer noodig had dan prof. Gerbrandy. die daarna zelf minister van Koloniën werd Op verzoek van den heer Tjarda volgde daarna, de benoeming van Dr Van Mook tot luitenant-gouverneur- generaal, opdat tenminste iemand naar Amerika zou kunnen gaan. Op grond van wettelijke bepalingen mag de gouverneur- generaal namelijk zelf het gebied van Ne- derlandsch-Indië niet verlaten. Toen in Maart 1942 Java op het punt stond over weldigd te worden en beslist was, dat de ambtenaren in Indië het lot van de bevol king onder de bezetting moesten deelen, besloot de heer Tjarda te blijven en Dr. Van Mook naar Londen te zenden. Dr. Van Mook werd voorgedragen als minister van Koloniën en prof. Gerbrandy werd mi nister voor de Algemeene Oorlogvoering Het natuurlijke vooruitzicht was, dat Dr. Van Mook te zijner tijd als luitenant-gou verneur-generaal naar Indië zou terugkee- ren. In dien tijd is wel gebleken, dat er verschil van inzicht over bepaalde proble men bestond, doch het belang van het Ko ninkrijk ging voor alles. In het najaar van 1944 toen gehoopt werd op een snelle bevrijding van Neder land is gezegd: „De tijd is aangebroken dat Dr. Van Mook als luitenant-gouvemeur- gengraal terugkeert naar het Verre Oos ?n. Laaf hij voor dien korten tijd nog lid van het kabinet blijven, zoodat hij dus gebon den blijft en van tijd tot tijd naar Londen moet komen". Dit was juridisch inderdaad een monstrum, maar een practische nood maatregel in oorlogstijd. Toen Nederlands bevrijding uitbleef, is een einde gemaakt aan de samenkoppeling van functies. Dat vertelt de regeeringsverklaring er niet bij. aldus prof. Gerbrandy. Is de macht, welke aan den luitenant- gouvemeur-generaal gegeven werd. te groot geweest? Prof. Gerbrandy ontkende dit en verklaarde, dat Dr. Ijan Mook bij lange na niet de bevoegdnedên kreeg, welke hij verlangde. Zijn benoeming in 1944 was geschied mef de beperking, dal zij in geen enkel opzicht volgende kabi netten zou binden en dat hij luitenant' gouverneur-generaal werd, die slechts zeer tijdelijk de bevoegdheden van den gouver neur-generaal zou uitoefenen. Dr. Van Mook heeft deze beperkingen aanvaard- Ten bewijze hiervan haalde prof. Ger brandy enkele zinsneden aan uit een door dr. Van Mook op 17 October 1944 te Lon den gehouden radiorede. Het kabinet wenschte dat dé heer Tjarda bij de bevrijding van Nederlandsch- Indië wat dr. Van Mook betreft die ver houding zou terugvinden, welke er voor het uitbreken van den oorlog met Japan had bestaan. Prof. Gerbrandy bracht hulde aan jhr. Tjarda, die door zijn optreden het gezag had verworven, tegenover de volken van Indië en tegenover de regeeringen van de volken der wereld het herstel der eeuwen oude verbindingen tusschen Nederland en Indië na de bevrijding gemakkelijk te maken. „Het geschetste beleid van mijn kabinet" aldus prof. Gerbrandy, „is door de twee opvolgende kabinetter. geheel omgebogen. Men heeft den heer Tjarda laten gaan, omdat men niet het beleid, door hem en ons voorgestaan, maar wel dat van dr. Van Mook begeerde. Wij weten thans dat de man, die in Londen met ons samenvocht om den Japanner te verslaan, nu de con solidatie bevordert van een republiek van Japanseh-fascistischen oorsprong onder presidentschap van een man die met de Japanners collaboreerde. In de officieele verklaring wordt gezegd, dat de regeering voortgaat met den arbeid aan de uitwerking der overeenkomst. Men wrijft zich de oogen uit. Uitwerking van een overeenkomst, die nog door geen der partijen geteekend is en misschien niet eens geteekend wordt. Wie verstaat nog iets van deze haast om de afschuwelijke republiek in het, zadel te helpen van het storm pas-tempo waarmee Indië van Ne derland wordt weggescheurd? Het kabinet haast zich de republiek te vestigen en als dat geschied is, dan zal het later, veel later aan het Nederlandsche volk vragen: verander nu uw Grondwet om haar met dien toestand in overeen stemming te brengen. Ik veroorloof mij deze vraag: „Als dan het Nederlandsche volk zegt: neen. zoo willen we het niet. wie is ver antwoordelijk voor de politieke chaos, waarin het Koninkrijk der Nederlanden dan zal verkeeren?" De officieele verklaring zegt dat de re geering haar beleid in de volksvertegen woordiging heeft toegelicht en deze onge vraagd zich in groote meerderheid achter haar voornemens heeft geschaard Inder daad wat de Tweede Kamer betreft (de Eerste Kamer moet zich nog uitspreken) heeft de regeering een overwinning be haald. Of de leden van het kabinet diep in hun hart het ook een overwinning noe men betwijfel ik. Maar dit is zeker: in het volk, dat zich niet gewonnen wil geven en bij onze jongens in Indië, in wier borst het nationaal gevoel voer recht is ontgloeid, daar heeft het kabinet zijn ^aak reeds verloren". Op Sumatra: Hervatting verwacht der onderhandelingen Onze speciale verslaggever seint uit Medan: Woensdag maakte ik een aanval mee op het Nederlandsch convooi uit Belawan naar Medan. Het was de eerste aanval op dien weg na twee weken van rust. Het convooi viel ongeveer halverwege Bela wan en Medan in een hinderlaag en werd verrast door een hevig geweer- en mitrail- leurvuur van beide kanten van den weg. Een soldaat in een vooroprijdende pantser auto werd op slag gedood. Twee mannen werden gewond, onder wie de luitenant- convooi-commandant. De Nederlandsche troepen antwoordden met zwaar vuur. De Indonesische verliezen zijn uiteraard on bekend, daar de aanvallers tusscher struikgewas en de boomen verdekt si.in den opgesteld. Ik verneem inmiddels, dat de Republikeinsche gouverneur van Suma tra, Teukoe Hassan, verzocht heeft de be sprekingen te heropenen. Dit verzoek uit Siantar behelsde teven een suggestie in zake wijziging van de Indonesische dele gatie, welke inderdaad een noodzakelijke voorwaarde is, daar kolonel Sitompoel na zijn woordbreuk voor de Nederlanders niet langer acceptabel is. De Nederlanders ant woordden bereid te zijn de onderhande lingen te hervatten, mits werd voldaan aan zekere voorwaarden, waaronder hervatting van den watertoevoer naar Medan. Nieuwe strijd in Griekenland Sinds Dinsdagavond woedt in Grieken land een hevig gevecht bij het dorp Ko- rymos, niet ver van de Turksche grens, tusschen de geregelde Grieksche troepen en zwaar gewapende guerillastrijders, al dus meldt het derde Grieksche legercorps. Er werden geen détails gegeven, maar men legde er den nadruk op. dat het Griek sche leger meester van den toestand is. Het dorp Korymos was reeds 5 weken geleden door guerillastrijders overvallen. Naar beweerd wordt, kwamen deze van Bulgaarsch grondgebied Tevens werd melding gemaakt van een tweede strijdtooneel bij Goemenitza in het Joegoslavische grensgebied, waar gewa pende groepen tweemaal een dorp overvie len. Zij zouden echter door het plaatselijke garnizoen zijn afgeslagen- Wedstrijden afgelast De voor Zaterdag en Zondag vastgestelde wedstrijden van de voetbal-, hockey-, korf bal- en handbalbonden (evenals de Haar- lemsche voetbal- en korfbalbond) zijn uit gesteld. Het voetbalprogramma van den KNVB is verschoven naar Zondag 19 Januari. DE „KAREL DOORMAN" IN KAAPSTAD Naar het Fransche persbureau A F P mee deelt Is het vliegtulgmoederachlp de Karei Doorman" gisteren ln Kaapstad aangekomen. Het schip zal hier een week blijven, alvorena de reis naar Nederland te vervolgen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1