C c De K.P.M.-ervaring is onmisbaar in de Indische scheepvaart Wijziging der Dienstplichtwet goedgekeurd Geen goed woord voor den nieuwen staat Oost-lndonesië Panda en de Meesterdief D Wereldnieuws Vrijdag 10 Januari 1947 2 Plannen voor belangengemeenschap met ihheemsche kustvaart in vergevorderd stadium „De scheepvaart in Inilië staat bij het herstel van de verbindingen voor vele, vaak onoverkomelijk lijkende moeilijkhe den. Er is een tekort aan scheepsruimte, de havenontillage is kapot en de arbeidspres taties zijn niet hoog. Toch ben ik optimis tisch gestemd voor de toekomst. Indië. als eilandenrijk met grootc natuurlijke rijk dommen. heeft de scheepvaart hard noodig en ik heb vertrouwen in de prestaties en den geest, die de Nederlandse he scheep vaart groot hebben gemaakt", aldus de heer A. F. Vas Dias, president-directeur der Koninklijke Paketvaart Maatschappij in Indië, die gedurende korten tijd in ons land vertoeft. Hij deed tijdens een onder houd dat wij hadden met de directie der K-P.M. tevens mededeelingen over een be langengemeenschap met de inhcemsche kustvaart, die ook voor Nederland van groot belang kan worden. Het doel van de K.P.M. was oorspronke lijk het onderhouden van de verkeersver bindingen tusschen de hoofdeilanden en eigenlijk is dit nog steeds de kern van haar activiteit. Deze aanvankelijk summiere verbindin gen zijn in den loop van den tijd uitgegroeid tot een dicht verkeersnet, waaraan gepaard ging een evenredige uitbreiding der vloot. Aangezien er in Indië uiteraard weinig scheepvaart-ouiillage te vinden was, zijn tevens nevenbedrijven, zooals een werk plaats en zelfs een eigen kolenmijn aan het bedrijf verbonden. Zoo werd de K.P.M. min of meer autarkisch. Het ljjnennet groeide verder met verbin dingen die tot stand kwamen met de om Indië heen liggende regionen, zooals Indo- China, Thailand en de Chineesche kust. Naderhand werden deze nog uitgebreider en kreeg men lijnen op Australië en van 1930 af een lijn op Zuid-Afrika. Deze laat ste uitbreïdingsphase werd door den oorlog onderbroken. Tal van moeilijkheden. In den oorlog ging de helft van het aan tal schepen verloren en in Indië zelf werd aan de outillage de noodige schade aange richt. Weliswaar werden bijna alle sche pen in Australië en Brïtsch-Indië en de groote de troepenschepen in Enge land in veiligheid gebracht, maar de mo derne zeeoorlog eïschte zijn tol. Na afloop van den oorlog trof men in Indië de zaak in een deplorabelen toestand aan. De havens waren kapot en de Jappen hadden het grootste deel van de outillage meegesleept, waaronder ook de prauwen, lichters en sleepbooten, die voor het ree- de-transport dat in een eilandenrijk zoo veel voor komt, onontbeerlijk zijn. In het land zelf bestonden de negatieve zegenin gen van de Japansche bezetting in een enorm gebrek aan voedsel, kleeding, me dicijnen en opbouwmateriaal. Er bestond dus een groote behoefte om zoo snel mo gelijk de verbindingen te herstellen ten einde in den grooten nood te voorzien- Daartoe was het zaak, de inter-insulaire vaart, de vaart tusschen de eilanden zelf dus, weer aan den gang te brengen en van alle kanten werden daartoe de K.P.M.- schepen teruggehaald uit hun tijdelijke lig plaatsen. Het was jammer, dat zeven van deze schepen in Australische havens wer den vastgehouden, toen Australische ha venarbeiders zich solidair verklaarden met de republikeinsche beweging in Indië; een solidariteit, die de Indische bevolking geen voordeel heeft- gebracht, maar haar wel hoog noodige dingen heeft doen ontberen, 'die deze „zwarf'-verklaarde schepen hun anders hadden kunnen bezorgen. Aanvulling van de scheepsruimte bleek dringend noodig en te dien einde kwamen een twintigtal kustvaarders, door de regee ring in Amerika besteld, de vloot verster ken. In Juli braken zes van de zeven, in Australië vastgehouden, schepen de blok kade en zoo had men voor de inter-insu- laire vaart een zestigtal schepen, waarmee men voer zoo goed en zoo kwaad als dat ging. Men slaagde er in ieder geval in de dat er nog meer dan vroeger rekening gehouden zal moeten worden met de behoeften van het volk. Hiervoor is noodig. dat aan de inheemsche scheep vaart een plaats wordt ingeruimd in het bedrijf. Ik kan u zeggen, dat de K.P M. voor de kustvaart aaneensluiting wil met Indonesische geïnteresseerden, teneinde te komen tot een belangenge meenschap en ik kan er aan toevoegen, dat plannen die een zoo spoedig moge lijke verwezenlijking hiervan beoogen, reeds in een vergevorderd stadium verkeeren". Wat betreft het kantoorpersoneel voor Ir.dië, zei hij, dat het aanbod nog steeds schaarsch is. Er valt bij de jongelui een aarzeling waar te nemen, om naar Indië te gaan. een aarzeling, die voornamelijk daar op berust, dat zii bang zijn, dat een „onbe zorgde oude dag hun misschien niet ten deel zal vallen. De oude geest vanvertrouwen in eigen capaciteiten en een gezond ver stand waarbij men tevens bezield was met den wil. om hard te werken, is vaak ver te zoeken en die geest is juist nu brood- noodig. Ratten en muizen verslinden 4% van den voedselvoorraad De schade, die ïn ons land wordt veroor zaakt door ratten en muizen, is veel grooter dan de meeste menschen wel vermoeden. Deskundigen schatten deze schade op 20 a 30 miliioen gulden per jaar. Dat de vraatzucht van dit gedierte een probleem vormt voor de geheele wereld, moge blijken uit het feit. dat 4 procent van den geheelen wereldvoorraad aan voedsel door ratten en muizen wordt vernietigd. Bestrijding van dit ongedierte is derhalve dringend noodzakelijk. Voor kostelooze ad viezen kan men zich wenden tot de afdeeling ratten- en muizenbestrijding van den Plan- tenziektenkundigen dienst te Wageningen. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 10 JANUARI Stadsschouwburg: Amsterdamsch-Rotterdamsch Tooneei: „Carrousel 20 uur. Frans Hals: Een nacht in Rio (18 j.) 14.00, 16.30. 19.00 en 21.15 uur. Luxor: Jane Eyre (14 j.). Palace: Zeeduivels (18 j.). Rembrandt: Vier Veeren (14 j.). Deze drie 14.00. 16.15, 19.00 en 21.15 uur. City: Jeugdidylle (a. 1.) 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne Theater: Onschuldige jeugd (14 j) 19.00 en 21.15 uur. ZATERDAG 11 JANUARI Stadsschouwburg: Residentie Tooneel: Gevaar lijke bocht. 20.15 uur. Bioscopen: als Vrijdag. Spaarne Theater ook matinée om 14.30. Het m.s ,.Boissevain", bij het vertrek uit IJmuiden. Dit snelle, ruim veertienduizend ton metende schip vormt met zijn .zuster schepen, m.s. .Jluys" en m.s. Tegelberg de trots van de K.PM. EERSTE KAMER Volgende week het debat over de algemeene politiek (Van onzen parlementairen redacteur). De voorgestelde wijziging van de Dienst plichtwet komt neer op de verleening van een machtiging aan de regeering om door middel van een algemeenen maatregel van bestuur van verschillende belangrijke bepa lingen- van de huidigè wet af te wijken. Bin nen veertien dagen na de uitvaardiging van zulk een maatregel is de indiening van een wetsontwerp ter bekrachtiging noodig. Aanleiding voor dit wetsontwerp was, dat de omstandigheden allerlei afwijkingen ver- eischten, terwijl men nog geen kans had ge zien om met een andere wettelijke regeling voor den dag te komen. Het ontwerp dient eigenlijk om achteraf te legaliseeren hetgeen inmiddels al gebeurd'is. terwijl tevens vast staat, dat dit tijdelijke stelsel slechts tot 1 Juli zal werken. In het licht van dit alles bleek prof. Donkersloot (P.v.d A.) geen prin- cipieele bezwaren tegen het aanhangige ont werp te koesteren. Hij drong er alleen op aan dat de minister terugwerkende kracht zou verleenen aan zijn in de Tweede Kamer ge dane toezegging om onderwijzers beneden den rang van officier van opkomstplicht vrij te stellen en dat men voorts een soortgelijke tegemoetkomende houding zou aannemen ten KiiiK «xciJL oxe.cöxxv. v-x aanzien van hen, die als kostwinners onmis- fmnórtsoedereiT over Indië te distribuee- baar zijn. Verder drong hij er op aan, de impoi tgoeaeren ovei um v. xc Intake He dienstweigering volledig toe te ren. wet inzake de dienstweigering volledig toe te passen. Een geheel ander standpunt nam de heer Koejemans (Comm.) in. die het aan hangige ontwerp uit den booze achtte, aan gezien het zijns inziens den weg naar vol slagen wetteloosheid baande. Zooals de zaken nu loopen, heeft het parlement over heel de materie van den dienstplicht feitelijk geen woord te zeggen. Zonder dat de volksver tegenwoordiging er in gekend is, voert men gewoonweg den driejarigen dienstplicht in, aldus de heer Koejemans. om er nog aan toe te voegen, dat in zijn oogen voor onze naar Indië uitgezonden jongens het grootste mo- reele gevaar gelegen was in de door hen daar ginds te verrichten taak. Minister Fiévéz, die overigens geen tegen stand ontmoet had, welke hem gelegenheid bood om met een principieele uiteenzetting den strijd op te nemen, verklaarde, dat de taak, welke op de schouders van onze mili tairen in Indië rust, van zeer verheven aard is. aangezien ®ij zich hebben te geven aan herstel var. de rechtsorde en aan bevordering van al wat een duurzame samenwerking tus schen Nederland en Indië ten goede kan komen, zoodat er in dit opzicht van moreele gevaren allerminst sprake kon zijn. Prof. Donkersloot kreeg de door hem gewensehte tegemoetkomende beantwoording te hooren, evenals de heer Van Voorst tot Voorst (K V. P.). uien de minister de verzekering gaf, dat de a!gemeeni?frmaatregel van bestuur, welke op grond var. dit wetsontwerp moet .volgen, spoedig het licht zal zien. bir.nen 14 dagen verschijnt daarna de vereischte bekrachti- gingswet. Excellentie Fiévéz verklaarde voorts, dat hij er inderdaad zorg voor zal In de tot rust gekomen gebieden werd tevens de export weer ter hand genomen en deze export is inmiddels zoo groot ge worden, dat de scheepsruimte al weer te klein is. Aanbouwprogramma van, veertig schepen. De situatie is dus nog verre van gunstig te noemen, als men bedenkt, dat door het tekort aan scheepsruimte, de slechte ha ventoestanden en de lage arbeidspresta ties, de reisduur ongeveer tweemaal zoo lang is als vroeger. Wat betreft de slechte haventoestanden, dat is een zaak voor de regeering. Om in het tekort aan scheepsruimte te voorzien, heeft de directie in Holland onmiddellijk na de bevrijding een aanbouwprogramma opgesteld voor veertig schepen met een gezamenlijke tonnage van 77.000. De bouw van deze schepen zal geheel op Holland- sche werven geschieden. Ook hier zijn echter de moeilijkheden groot, vooi-al wat de materiaalvoorziening betreft Staal en hout moeten uit het bui tenland komen en dat kost natuurlijk de viezen. Zelfs al wordt een schip geheel op een Hollandsche werf gebouwd, dan kost het aan deviezen nog veertig procent van den aankoopsprijs. Deze moeilijkheden, waar nog bij komt. dat ook in Holland de arbeidsprestaties niet hoog zijn, vormen de oorzaak, dat het aanbouwprogramma slechts langzaam vordert. In 1946 kwam geen enkel K.P.M.-schip klaar, in 19-?7 zullen hoogstens tien 150-tonnertjes van de werven komen. Pas in 1948 zullen de eer ste groote schepen gereed zijn. Dat deze ongunstige situatie er niet toe bijdraagt de export-positie van Neder land sch-Indië te verbeteren is niet moeilijk te begrijpen. Men dient te bodenken dat schepen wel veel deviezen kosten, maar er meer kunnen verdienen. Hoop voor de toekomst. Ondanks dit eenigszins sombere over zicht verklaarde de heer Vas D:as toch. over het toekomstbeeld van de scheepvaart in Indië optimistisch gestemd te zijn. Ten eerste omdat Indië een rijk land blijft en ten tweede omdat het een eilandenrijk is. waarin scheepvaart van essentieel belang is. Tevens zal de drang naar welvaart on der de Indische bevolking 14. De rechter liep met grote passen naar en deze grootere beboette al deproduet.e weer stimuleeren. Op - gedachten verdiept. Dat hebben rechters f.™ .ESLf™ SSfiSSn,.Th.ÏÏit«U -'<10 dan aak nier. dal er aan het af dfer" "ng vlnde K.P.M. onmisbaar «ind "9" d' wandcMok vlak kv ir voor zijn voeten naar voren werd gestoken. bluker. Dat „jgj.jrtg paSf toen erover strui se veranderde toestand in Indic", \kelde en met een ontzettende klap op de too besloot de heer Yias Dias, „elscht, j dragen, dat tijdig voor 1 Juli de indiening zal geschieden van een voorstel tot wijziging van de Dienstplichtwet. Hij gaf meteen te ver staan, dat er niet veel later wellicht een nieuw ontwerp tot wijziging dier wet ter tafel zal komen, maar in elk geval zal er op ge noemden datum een einde komen aan het nu ingevoerde stelsel tot regeling der dienst plicht-aangelegenheden met behulp van een algemeenen maatregel van bestuur. Met aanteekening, dat de communisten ge acht wensehten te worden tegen gestemd te hebben, ging het wetsontwerp er zonder hoofdelijke stemming door. Volgende week algemeen politiek debat in de Eerste Kamer en de week daarop alge meene financieele beschouwingen, zoodat de behandeling van de begrooting van Overzee- sche Gebiedsdeelen op zijn vroegst aan het eind dezer maand, wellicht nog later, aan de orde zal komen. Belastingontduiking door geknoei met effecten De 30-jarige accountant J. H. en de 29-jarige verzekeringsagent C. de H., bei den uit Rotterdam, hadden zich voor de rechtbank te Rotterdam te verantwoorden wegens ongeoorloo'fden handel in Ameri- kaansche effecten gedurende en na den oorlog. H. had een plan ontworpen om hen. die niet wisten op welke manier zij hun onge oorloofde winsten moesten onderbrengen, te helpen. Door ontduiking van de voor den effectenhandel gestelde bepalingen kreeg hij effecten van een employé van een effectenkantoor, welke hij op voor hem zeer gunstige voorwaarden verkocht aan degenen die de belasting wilden ont duiken. Voorts zorgde hij dat deze effecten ter registratie werden aangeboden. Als admi nistrateur van de „Werkinrichting van Hulpbehoevende Blinden" wist hij de ef fecten van zijn „cliënten" onder te bren gen op de lijsten van ter registratie aan geboden effecten van deze inrichting, waarbij hij tevens handteekeningen ver- valschte. Op deze wijze werd ter waarde van f 175.000 aan effecten verhandeld. Na ontdekking van den zwendel kon voor f 500.000 aan verzwegen vermogen achter haald worden. De Officier van Justitie eischte tegen H. een jaar gevangenisstraf en tegen C. de H. 7 maanden. Geheime slachterij ontdekt in de Haarlemmermeer Donderdagavond ontdekte de rijkspolitie te Hoofddorp aan den Vijfhuizerweg in Haar lemmermeer een geheime slachterij, waar blijkbaar reeds tal van schapen geslacht zijn. Een groote hoeveelheid vleesch werd in be slag genomen. De twee slachters zullen hun straf niet ontgaan. Republikeinsche reactie op Den Pasar BATAVIA. December 1946. (Van onzen specialen verslaggever) „De Nederlandsche regeering en de re geering van de Republiek werken samen tot de spoedige vestiging van een souve- reinen democratischen staat op federatie ven grondslag, genaamd de Vereenigde Staten van Indonesië". Aldus artikel 2 van de in Linggadjati geparafeerde ontwerp-overeenkomst. En dit is voor de republikeinsche radio vol doende reden om de resultaten van de con ferentie in Den Pasar van nul en geener waarde te verklaren. De Groote Oost is een deel van de toekomstige V. S. zoo luidt de redeneering ongeveer en dus is Van Mook met de vorming van den staat Oost-lndonesië, buiten de republiek om zijn boekje te buiten gegaan. Nog geheel afge zien van het feit, dat in Den Pasar slechts voorloopige regelingen werden getroffen met het doel de totstandkoming der fede ratie te versnellen, zou men de vraag kun nen stellen aan wien het lag, dat de repu bliek niet op Bali vertegenwoordigd was. Na M^lino konden de Nederlanders moei lijk blijven wachten tot het de republiek zou gelieven mede te werken aan den op bouw van de nieuwe structuur, terwijl de Oost-Indonesiërs zelf zaten te springen om hun autonomie! Is de reactie van de officieele republi keinsche radio op het in Den Pasar be reikte al weinig belovend, de Indonesische pers heeft geen enkel goed woord voor het kleine broertje, dat met de groote repu bliek in de federatieve familie onderdak zal moeten vinden. „Merdeka" noemt de Bali-conferentie „Spielerei", den nieuwen staat een „Nederlandsche provincie" en zijn president een „marionet, die het lied van zijn meester heeft gezongen". En „Ra'j'at" zegt, dat Van Mook per slot van rekening denzelfden koers volgt als de „Nederlandsche militaire extremisten in Buitenzorg", waarbij de methode slechts eenigszins verschilt Het is duidelijk, dat de republiek het slagen van de Bali-conferentie met leede oogen aanziet en nu alles in het werk stelt om het wantrouwen onder een deel der Oost-Indonesiërs in de bedoelingen der Ne derlanders verder aan te wakkeren. Dit wantrouwen was het sterkst tot uiting ge komen bij de bespreking van de positie der zelfbesturende landschappen in den nieu wen staat Oost-lndonesië. De zelfbesturende landschappen. Zooals men weet, bestaat (liever gezegd: bestond) Nederlandsch-Indië uit recht streeks bestuurd gebied en uit zelf be stuursgebied. Dit laatste telde 298 land schappen, waarvan er 115 tot de Groote Oost behooren. Niet minder dan drie kwart van de geheele Groote Oost, is zelf- bestuursgebied- De zeli'bestuurders waren oorspronkelijk volkomen souverein, en hun betrekkingen tot het Nederlandsche gezag lagen vast, in 'allerlei min of meer ingewikkelde contrac ten. In den loop van den tijd werden zij echter steeds afhankelijker van Batavia en Dr. .4. H. J. Lovink is benoemd tot Nederlandsch ambassadeur te Moskou. Ex-officier van justitie voor liet tribunaal Voor het tribunaal te Allernaar heeft zich te verantwoorden gehad *de vroegere officier van justitie bij de Alkmaarsche rechtbank, mr H. de B. T.. die in 1935 lid was geworden van de N.S.B. en in d941 van de S.S. Hem was ten laste gelegd, dat hij als secretaris van het „Rechtsfront" drie deurwaarders on der bedreiging had bewogen, hiervan lid te worden. Bij zijn installatie als officier waren de Alkmaarsche advocaten weggebleven. Een hunner, die op last van den secretaris-gene raal van justitie, mr. Schrieke, een veront schuldiging teekenen moest en dit geweigerd had, werd later door mr. B T met arrestatie door de Duitschers bedreigd Het tribunaal hield rekening met een schrif telijke verklaring van den president van de Rechtbank. dat de beschuldigde onpartijdig recht gesproken had en legde hem internee- ring op tot 19 November 1947. Van zijn ver mogen van 40.000 werd 10.000 verbeurd verklaard. Voorts werd hij ontzet uit beide kiesrechten en uit het recht een ambt te be- kleeden. stenen tuimelde. „Ehexuseer!" Joris Goèdbloed die vlug van achter de schutting vandaan kwam cn beleefd zijn hoed afnam. Welk een betreurenswaardig incident! Welk een onnadenkendheid van mijn kant! Welk een lompe slordigheid! Hoe kan ik mijn fout herstellen? Sta mij toe, u iets gemakkelijker neer te leggen. Zo.... nu kunt u tegen de omheining leu nen. Doe het kalm aan, edele heer! Laat uw hoofdpijn rustig zakkenHaast u niet! Ik moet nu gaan!" Joris Goedbloed liet den ongelukkigen rechter dus aan zijn lot over en liep met vlugge passen terug naar de gevangenis. Maar de mantel en de por tefeuille van den rechter waren van eige naar verwisseld. ontstond de behoefte de relaties opnieuw te regelen op uniforme basis. Te dien einde stelde Van Heutsz in 1907 de z.g. Korte Verklaring op, waarbij de diverse radja's de Nederlandsche soevereiniteit erkenden, beloofden geen politieke bëtrekkïngen met het buitenland aan te knoopen en zich ver bonden alle orders uit te voeren, gegeven door of namens den Gouverneur-Generaal. In theorie bleven de zelfbestuurders hun eigen zaken regelen, maar in de practijk werd hun landschap sedert dien geregeerd door den Nederlandschen resident of contro leur waar overigens de bevolking in den regel zeer wel bij voer. Nu acht Batavia den tijd nog niet gekomen om die land schappen maar pardoes los te laten, nog afgezien van het feit-, dat eenzijdige ver breking van het in de Korte Verklaring vervatte contract juridisch moeilijk te ver dedigen zou zijn. Naar de critiek op de Korte Verklaring was fel en vrijwel unaniem. Zij dateerde uit de jaren van Van Heutsz, den tijd van het „kolonialisme" par excellence, en zou de Nederlanders in staat stellen weer door een achterdeurtje binnen te komen waar zij door de voordeur uitliepen. Daar kwa men de argumenten ongeveer op neer. Tenslotte werd men het eens over een re dactie van het betreffende artikel in de ontwerp-regeling, waarin de positie niet meer zoo gedetailleerd omschreven werd. Essentieel veranderde er echter niets door de uitdrukkelijke bepaling, dat de bestaan de regelingen van kracht blijven. Men kan er intusschen zeker van zijn, dat de- kwestie der zelfbesturende land schappen in de toekomst nog heel wat stof zal opwerpen. Voorloopig zijn we echter nog niet toe aan de oplossing van dit pro bleem. daar zooveel dringender zaken de aandacht vragen. Waarvan 't bestand, dat nog steeds slechts in theorie bestaat, de kwestie van vrede of oorlog op Java, wel de allervoornaamste is. Residentie-orkest gaat naar Parijs Het Residentie-orkest zal op 5 Februari naar Parijs vertrekken, om daar onder lei ding van Frits Schuurman vijf concerten te geven, waarvan twee voor de jeugd. Ter- zelfdertijd komt het Parijsche „Órehestre Colonne" naar ons land, dat onder leiding van Jean Giardino in Den Haag, Leiden en Rotterdam zal concerteeren. Waterchocolade Woensdagavond heeft in een houten fabrieks gebouw aan het Watermolenpad te Westzaan een hevige brand gewoed. De brandweer, die met veel materieel uitrukte, stond, daar de gebouwen geheel van hout waren en het vuur door een krachtigen Oostenwind werd aange wakkerd, voor een schier hopelooze taak. Toen men dan ook na een uur met het na- blusschen begon, waren slechts de steenen fundamenten van de gebouwen overgebleven. In de bovenverdieping van het gebouw, welke als verpakkingsruimte is ingericht, lagen 10 ton cacaopoeder van de N.V Wes- sanen's Koninklijke fabrieken ter verpakking opgeslagen. In de benedenverdieping, welke toebehoort aan de firma Van Dijk en Allapd te Westzaan, lag een papiervoorraad van circa 2 ton, waarvan men een gedeelte, dat echter groote waterschade kreeg, heeft kunnen be houden. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00 Nieuws. 19.15 Platen op verzoek. 19.50 Causerie voor den middenstand. 20.00 Nieuws en Gewone man. 20,15 Folklore van Balkan en Klein Azië. 20.55 „Nachtboot Dover-Calais", luister spel. 21.45 Louis Davids. 22.00 Nieuws en Avond gebed. 22.30 Amerikaansche noviteiten. 22.50 Biddend leger Nederland. 23.00 Dansorkest. 23.30 Platen. HILVERSUM II, 415.5 M. en 218 M. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Causerie over de UNESCO. 19.30 Lezing „Ons Vrijzinnig Pro- testantsch geloof". 20.00 Nieuws. 20.05 Cello sonate van Pauré. 20.30 Lezing door een zen dingsarts. 21.00 Platen op verzoek. 21.30 Buiten- landseh Weekoverzicht. 21.45 Koor. 22.15 Jazz. 22.40 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Werken van Svendsen en Scriabien Biljarten Kobus heeft de leiding bij hef kampioenschap Nationale wedstrijden eerste klasse groot biljart 45/2 in Den Haag In 's Gravenhage zijn Donderdagmiddag de wedstrijden om het Nederlandsche kampioen schap eerste klasse groot biljart anker kader 45'2 begonnen, waaraan deelnemen de zeven spelers, die zich bij de onlangs te Rotterdam en in Den Haag gehouden voorwedstrijden hebben geplaatst. Daarbij is de Haarlemmer P. A. Kobus. Deze noteerde in de eerste partij na vier beurten 9 tegen Eichelsheim 43 caramboles, waaronder een serie van 40, in de volgende beurt liep Kobus zijn achterstand in. Na acht beurten was de stand Eichelsheim 103 tegen Kobus 74. Meer en meer raakte de Haarlem mer achterop en na 17 beurten had hij 168 tegenover 249 caramboles Daarna kwam Kobus beter opzetten en maakte series van 54 en 47. Kobus bleef het beste op dreef. Hij stootte het eene serietje na het andere en won tenslotte met ruimen voorsprong. car. beurten h£. gem, Kobus 400 26 54 15 38 Eichelsheim 329 26 63 12 65 Des avonds nam Kobus deel aan een ver woeden strijd tegen Lubach. De Hagenaar was aanvankelijk uitgeloopen en had na zes beurten met 209 punten een voorsprong van 104. Zijn zevende beurt leverde echter slecht; zeven caramboles op, waarna Kobus hem van repliek diende met een meesterlijke serie van 148. Hij strandde tenslotte op een lastige piqué, die niet genoeg doorgevoerd werd De stand was toen 253 voor Kobus tegen 216 voor Lubach. De Hagenaar verslapte nu danig, terwijl Kobus even sterk bleef doorspelen. Na elf beurten was de stand: Kobus 376. Lu bach 229. Kobus maakte in de dertiende beurt een eind aan den strijd en Lubach bleef staan op 238. Het was de mooiste partij van den dag. waarin door Kobus voortdurend en door Lubach in het begin zeer sterk gesneeld werd Kobus 400 13 148 30 76 Lubach 238 13 71 18.30 De verdere uitslagen luiden: Lubach 400 22 103 18.18 Kruithof 183 22 31 8 31 Kruithof 400 24 133 16.66 Eichelsheim 321 24 64 13.37 Van Loon 400 27 107 14.81 Hoogland 343 27 43 12-70 Het klassement na den eersten dag luidt- gew. part. ont. brt. h.s. alg. gem Kobus 2 800 39 148 20 51 Lubach 1 638 35 103 18.23 Van Loon 1 400 27 107 14.81 Kruithof.... 1 583 46 133 12.67 Teegelaar 1 400 34 67 11.76 Eichelsheim 0 650 50 64 13.— Hoogland 0 737 61 66 12.08 Spoorbrug bij Zaltbommel heden weer in gebruik Heden. Vrijdag zal de spoorbrug over de Waal bij Zaltbommel in dienst worden gesteld door den president-directeur van de Nederlandsche Spoorwegen Ir. F. Q. den Hollander. Deze belangrijke schakel in het spoorwegverkeer met het Zuiden zal echter pas half Maart ten volle aan het verkeer dienstbaar gemaakt kunnen worden, wanneer de spoorbrug over de Maas bij Hedel gereed zal zijn. Evenals d:t met de andere, reeds in ge bruik genomen spoorbruggen het geval is, zal ook van de brug bij Zaltbommel slechts gesproken kunnen worden van een voor loopig herstel. De in gebruik te nemen Westelijke brug heeft een zeer bewogen geschiedenis en behoort tot de weinige bruggen die tweemaal vernield werden. De Nederlandsche genie blies op 11 Mei 1940 de brug voor de eerste maal op en het duurde tot 30 December van dat jaar eer het Oostelijke spoor weer kon worden bereden. Tijdens de bezetting werd begon nen aan den bouw van een nieuwe, zeer moderne brug, welke bij het begin van de spoorwegstaking in September 1944 bijna gereed was. In October 1944 vernielden de Duit- schers beide bruggen zeer grondig. Enkele pijlers en ook de landhoofden werden ver woest, zoodat de opruimingswerkzaam heden duurden van Mei tot eind December 1945. De Engelschen verleenden daarbij hulp om zoo spoedig mogelijk een door vaart voor de scheepvaart vrij te maken. Lijst van geïnterneerden Op onze kantoren te Haarlem en IJmui den ligt lijst G 21 ter inzage, vermeldende de namen van geïnterneerden op Java, die naar geallieerd gebied geëvacueerd zijn op 22 December 1946. Schaken Het Hoogoven-tournooi brengt verrassingen Bunt verslaat den Haarlemmer Marwitz De zesde ronde van de tienkampen in het Hoogoven-Schaaktournooi is gisteren niet al leen verrassend verloopen. zoowel in de hoofdgroep als in groep A, maar tevens de ronde van spannende korle partijen gewor den. waarbij de Belg O'Kelly de Galway zich wel bijzonder door Cortlever liet intimideeren en in gewonnen stand remise bereikte. Een tweede verrassing was de partij van den Philipsman dr De Groot tegen den Tsjech Kottnauer, welke eveneens in remise eindig de. De derde onverwachte uitslag ontstond doordat Haarlemmer Marwitz in de hoofd groep zich aan den Groninger Bunt gewon nen moest geven, waardoor deze na vier ver- liespartijen plotseling met twee volle winst punten op de ranglijst voorkomt. Hoewel Van Scheltinga ook zonder zijn af gebroken partij tegen den Leeuwarder Van der Tol nog steeds leidt, bleek, dat hij giste ren toch meer moeite had om ook hieruit winst te behalen, hetgeen niet onmogelijk is. In de vierkamp-groep A heeft de jeugdige adspirant-kampioen schaken van Haarlem, H. Bouwmeester, door winst op K. Mulder v. Leens Dijkstra een zeer fraaie kans op den kop gekregen en daarmede tevens den Fries zijn eerste volle „nul" toegebracht. Hierdoor staat deze derde, terwijl de andere rivaal voor het Haarlemsche kampioenschap. G. Korone, no. 2. thans 3V» punt en een afge broken partij heeft. Tn deze groep zit overi gens veel levendige afwisseling in krachten. De H O.S.C.'er Suiker moest in groep B in P. Vreeken zijn meerdere erkennen Hij speelde Woensdag remise tegen A. H. P v, d. Put, waardoor hem de leiding met. 4Va punt zal ontgaan, die nu waarschijnlijk door den 17-jarigen Amsterdammer Prahl, die zoo goed startte, met 4 punten en 2 afgebroken par tijen zal worden genomen. In de C-groep staat de Beverwijker G. Paardekooper met 4Va punt en een afgebro ken partij aan den kop, gevolgd door C. Schobbers met 4Va punt en den Rotterdam- schen hoofdklasser P. F. Abrahams met 3 p. en 1 afgebr. partij. Door vele afgebroken partijen verloopen de aChtkampen vrij onregelmatig, waardoor een overzichtelijk beeld niet mogelijk is. Bij de zeskampen boekten de oud-kampioene van. Nederland, mevr. Roodzant en de Utrechte naar jhr Bosch van Drakenstein hun tweede winstpunt. Dr. De GrootKottnauer speelden een Sici- liaansche verdediging met f3-variant, waar- door wit uit een minimum voordeel het initia tief had en na Dame-ruil werd de pion-stel ling van zwart iets slechter. Kottnauer ging hierna in op een afwikkeling, die hem geen profijt bracht en tenslotte leidde tot remise variant. Na wederzijdsch vuurwerk in het eindspel werd de partij na 26 zetten remise door eeuwig schaak. Hier volgt de analyse: 1. e4. c5: 2. Pf3. d6; 3. d4, c:d4: 4. Pd4. Pf6; 5. f3. e5: 6. Pb3. d5: 7 Lg5. Le6; 8. e*d5. D:d5; 9. Pbl:d2, Pc6; 10. Lc4. Dd7; 11. De2. Le7: 12. 0-0-0. Dc8; 13. L:e6. D:e6; 14. f4, e:f4: 15. D:e6, f:e6; 16. L:f4. Tc8; 17. Kbl. 0-0: 18 Pf3, Pg4; 19. Ls3, Pe3: 20. Td7, Pff2: 21. Pf:d4, P:d4: 22. P:d4, Lf6; 23. P:e6, Te8; 24. Tgl. Pe3: 25. P:e7, T:c2; 26. P:e8, T:e2ft. Remise door eeuwig schaak De Haarlemmer Marwitz en Bunt streden in een Nimzo-Indische verdediging. Wit be handelde de opening minder sterk, waardoor Bunt het initiatief weldra verkreeg. Op den 14en zet bracht zwart een stukoffer op f2, wat hem de kwaliteit en een pion opleverde. Voor Marwitz ontstond nu eenige aanval, doch zwart pareerde naar behooren en deed wit bij de 27e zet opgeven. De standen zijn thans na 6 ronden: Hoofdgroep1 Van Scheltinga 5 p. en 1 afgebr partij. 2. Cortlever 4l/ï p. 3. Kottnauer 4 p. 4 en 5 dr. De Groot en Pruyt 3 p. 6 en 7 Marwitz en O'Kelly 2'h p. 8. v. d. Tol 2 p. en 1 afgebr. partij. 9. Bunt 2 p. en 10. Henne- berke Vs p. Groep A: 1. H. Bouwmeester 4 p 2. C. J. Kroone 3'p. en 1 afgebr 3. Muider v. Leens Dijkstra 3V« p 4. Van Tuinen 3 p. en 1 afgebr. 5 en 6. 't Hart en v. Vloten 3 p. 7. Verdonck 21/» p. 8. Grapperhaus 2 p en 1 afgebr. 9. mr. v. Eykern 2 p. en 10 Smak I1/: p. en 1 afgebr. President Truman heeft den diplomatieken deskundige Sayre tot Amerikaansch vertegen woordiger in den beheersraad van de V. N. benoemd. Volgens den Albaneeschen raddlo-omroep heeft een patrouille Grieksche soldaten, die ma chinegeweren en automatische wapens droegen, de Albaneesche grens geschonden. De Transatlantische telexHjn, die Churchill en Roosevelt voor hun „gesprekken" tijdens den oorlog gebruikten, is v.oor internationale han delscommunicaties opengesteld. „Gesprekken" kosten 1.2 pence ppr wonrd. Op Garland, een der voornaamste directeu ren van het Peruaansche oppositieblad „La Prensa" ls te Lima een aanslag gepleegd. Op weg naar het ziekenhuis is hij overleden. De Amerikaansche ambassadeur te War schau heeft opdracht gekregen de Poolsche re geering een Amerikaansche nota betreffende de Poolsche algemeene verkiezingen, die 19 Januari zullen worden gehouden, te overhandigen, aldus verklaarde een woordvoerder van het Ameri kaansche departement van buitenlandsche zaken te Washington. Hij voegde er aan toe, dat de tekst van deze nota te Washington gepubliceerd zal worden, zoodra men van Moskou het bericht heeft ontvangen, dat de nota door de Poolsche regeering in ontvangst is genomen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2